Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Trecut, Prezent, Viitor - Traieste Clipa
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Povestea Mea
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
punctt
... smile.gif
punctt
Ploua. E frig.

Pot respira. Nu mai am senzatiile acelea de sufocare. Inca mai pot respira.
In schimb, imi simt umerii foarte grei si ceafa incordata...
Dorm si ma trezesc obosita.

Ieri am facut toate lectiile programate cu A-M.
A. dimineata pe la 6,30 era la birou, invata... ieri, s-a uitat la tv.
L. nu a dat nici macar un telefon, sa ne intrebe ce facem, sa ne zica ceva despre el... Putea suna pe telefonul A.

Eu... mi-am inchis telefonul mobil. Si fix-ul l-am scos din priza. Am oprit si soneria de la usa, de la intrare. Cine vrea sa dea ochii cu mine, cu adevarat, ma gaseste. Cui ii pasa de mine... ma va gasi, cu siguranta. smile.gif

M-am incaltat (sau se spune: m-am imbracat!! ?, nu stiu!!) cu niste ciorapi cu degete. Sunt atat de caraghiosi... tongue.gif
punctt
Nu mai sunt mica si proasta.
punctt
... smile.gif
punctt
... sufocant...
punctt
QUOTE (punctt @ 9 Feb 2006, 04:05 AM)
edit: am incurcat un scul din matase hh.gif


rolleyes.gif
azi l-am terminat de descurcat laugh.gif
punctt
... m-am indragostit ...
punctt
... prima zi... frusty.gif
dascalita
ok,a doua zi o sa fie ai bine,mami! wub.gif
punctt
Multumesc pentru incurajari, dascalita. hug.gif mwah1.gif Imi prind foarte bine.

Azi a fost a treia zi... a fost nitel mai bine, dar tot mi-e greu. Nu sunt stapana pe mine, uneori imi tremura si mainile si-mi trebuie cateva secunde sa-mi revin.
Ma intreb...
- din trei, doua?
- din trei, una?
- voi face fata?
....
Of, nesiguranta asta!!

hmm.gif
punctt
cry.gif yawn.gif
Mi-e somnnnn.
Vreau sa dormmmmmmmm.
punctt
QUOTE (punctt @ 14 Aug 2006, 10:29 PM)
... prima zi... frusty.gif

Ieri ... a fost ultima zi...

Ce ciudat... Tot timpul imi spuneam in gand: "Scap eu de aici."

Gata! Am scapat...

Oricum, mi-a prins bine!!

Grav este ca n-am scapat de ... complexul de inferioritate...

Sunt o idioata!
Thecook
wub.gif http://my.opera.com/Tatchan/blog/show.dml/268110
punctt
wub.gif
dascalita
user posted image
punctt


poveste - o lectie de viata


Rob este tipul de om pe care ti-ar placea sa-l urasti: e intotdeauna bine dispus si are intotdeauna ceva pozitiv de spus.
Daca cineva il intreaba cum ii merge, el raspunde: "Daca ar fi mai bine de atat, ar fi nevoie de doi oameni pentru atata bine!"
E un optimist. Daca un coleg are o zi rea, Rob reuseste intotdeauna sa-l faca sa vada partea pozitiva a situatiei.
Am devenit curios si intr-o zi l-am intrebat: "Nu inteleg, nu este cu putinta sa fii optimist in toate zilele, tu cum reusesti?" Rob imi raspunse: "In fiecare zi cand ma trezesc,
stiu ca am doua posibilitati: Pot sa aleg sa fiu bine dispus sau pot sa aleg sa fiu rau dispus. Si aleg sa fiu bine dispus. Cand
mi se intampla ceva rau, pot sa aleg intre a fi o victima sau pot sa aleg sa invat din ce mi s-a intamplat. Si eu aleg sa invat. De
fiecare data cand cineva vine la mine sa se lamenteze pentru ceva, pot sa aleg intre a-i accepta plangerile sau pot alege sa-l
ajut sa vada latura pozitiva a vietii. Si eu aleg intotdeauna partea buna a vietii". "Dar asta nu este intotdeauna asa de
usor" i-am spus. "Ba da", zise Rob, intreaga viata este o problema de optiuni.
Cand indepartezi din viata tot ceea ce nu conteaza cu adevarat, totul devine o chestiune de optiuni. Depinde de tine sa alegi cum sa reactionezi la diverse situatii, tu trebuie sa decizi cum sa-i lasi pe altii sa-ti influenteze atitudinea fata de viata. Tu
alegi sa fii bine sau rau dispus. Pana la sfarsit tu esti acela care decizi cum sa-ti traiesti viata".
Dupa aceasta discutie am pierdut legatura cu Rob fiindca mi-am schimbat locul de munca, dar adesea ma regaseam gandindu-ma la cuvintele lui atunci optam pentru ceva in viata in loc sa reactionez la evenimente. Apoi am aflat ca Rob a avut un accident groaznic la locul de munca, a cazut de la 18 metri inaltime si dupa o operatie de 8 ore si dupa o indelungata spitalizare a iesit avand o placa de otel in spate. M-am dus sa-l vad si l-am intrebat daca se simte tot atat de bine. "Vrei sa vezi
cicatricile mele?" "Dar cum faci sa ramai pozitiv dupa ce ti s-a intamplat? "In timp ce cadeam, primul lucru care mi-a venit
in minte a fost fetita mea. Apoi in timp ce zaceam pe pamant, mi-am zis ca pot sa aleg intre a muri si a trai. Si am ales sa
traiesc" "Dar nu ti-a fost frica?" "Atunci cand m-au dus la spital si am vazut expresiile fetelor surorilor si doctorilor,
mi-a fost frica fiindca era de parca se uitau la un om mort. Apoi un infirmier m-a intrebat daca am alergie si am raspuns: DA! Toti m-au privit si atunci am urlat: sunt alergic la gravitatie! Toti au izbucnit in ras, si eu le-am spus: acum operati-ma ca un om viu, nu ca pe unul care e deja mort!"
Rob m-a invatat ca in fiecare zi avem posibilitatea de a alege sa traim o viata deplina. Si este inutil sa fim mereu ingrijorati pentru maine fiindca fiecare zi vine cu problemele ei cu care trebuie sa traim, si maine ne vom gandi la problemele de maine . La urma urmei, azi este ziua de maine pentru care iti faceai probleme ieri."

autor anonim
punctt
...
punctt
user posted image
Fantasee
Ce bine că te-ai întors. Mie mi-ai lipsit. hug.gif
punctt
Fantasee hug.gif


user posted image
punctt
user posted image
dascalita
Bine ai revenit!
Frumoasa poveste,desi am mai citit ceva asemanator , asta scrisa aici imi prinde tare bine acum! Era exact ce-mi trebuia in momentul asta! Deci, mwah1.gif ai fost omul potrivit la locul potrivit, cum se pune!
Care mai e viata ta, ^mami^? wub.gif
punctt
dascalita hug.gif

... care mai e viata mea?...
... si mie mi-a prins foarte bine acea poveste, pe care am gasit-o pe alt site.....
...incerc sa urmez sfaturile acelui Rob...

smile.gif
Yvonne
QUOTE (punctt @ 17 Feb 2007, 06:08 PM)
...incerc sa urmez sfaturile acelui Rob...


Buna mami. Fara sa stiu de acest Rob, cu mult timp in urma am hotarat sa traiesc dupa acel principiu. Adica sta in puterea mea sa decit cum vreau sa-mi fie. Uneori imi reuseste, uneori....da nu ma las.
punctt
Buna, Don Quijote hug.gif Bine ai venit pe-acest "taram". smile.gif

... eu nu prea am trait dupa acest principiu... de aceea, aproape toti ma intrebau, mai tot timpul... "de ce sunt suparata"...
Imi doresc sa-mi mentin o buna-dispozitie (sau buna dispozitie, ori bunadispozitie... cum s-o fi scriind? bop.gif )... insa imi este cam greu... totusi, nu voi renunta asa de usor!!, pentru ca mi-am dat seama ca mai mult rau imi fac decat bine, daca sunt trista si las sa ma domine trecutul cel dureros, marsav si nesuferit...

tongue.gif

user posted image


user posted image


rolleyes.gif parc-ar fi in podul cel vechi al bunicii de la sat...



user posted image mellow.gif


user posted image hmm.gif


user posted image


user posted image


user posted image


user posted image

user posted image
punctt
damaideparte doof.gif sens-si-consens
punctt


Buna seara smile.gif
punctt
... dupa ce-am plecat de la ai mei... unde am stat peste 10 ani, cu sot si copii... am ajuns in gazda... am stat acolo 3 ani pe muchie... (aveam lucrurile noastre in patru locuri... a trebuit sa stam provizoriu, pentru 2 luni intr-un apartament, tot in gazda...)
in fine, ne-am mutat in "casuta noastra"... de un an si jumatate... nu am reusit sa ne asezam toate lucrurile la rostul lor.... si acum am lucruri in cutii... rate pe 25 de ani... vreau eu sa ajung strabunica... dar, fara nici o datorie .... cica alta solutie nu era...
asta e!
rate pe un an, rate pe 7 ani, card, rate pe 5 ani, linie de credit, rate pe 25 de ani, plus chirii, plus datorii PF si PJ... m-am saturat... blink.gif abia astept sa scap de ele ... wacko.gif

Foc in camin smile.gif
punctt
dance.gif

... dar sa nu mai spui la nimeni wink.gif tongue.gif
dascalita
Sanatate sa fie, ca belelele curg, nu?
Curaj si nu dispera! O sa fie bine, o sa vezi!
Mai povesteste-ne de copiii tai, cat au crescut, etc.

PS. Bine ai revenit mwah1.gif
punctt
...dai cu cobza, dai cu cobza ...smile.gif

Dasca mwah1.gif
Serenity
hug.gif Sa stii ca ti-am simtit lipsa...
andra_v
O primavara super, tie si familiei! mwah1.gif
punctt
@Serenity mwah1.gif hug.gif Mi-era tare dor de voi. Am mai fost eu din cand in cand pe la "Arta vizuala", asa intr-o fuga...

@andra_v mwah1.gif hug.gif Multumesc la fel.
punctt
Muntele alb unsure.gif Muntele alb
punctt
Clopotele si Toaca la Manastirea Putna
punctt


www.earth-hour.ro
Felina
flowers.gif
nu mai zici nimic? nici macar puncte puncte? biggrin.gif
punctt
Buna, Felina. hug.gif Multumesc de vizita. Uite ca azi am ceva de zis....

Am slabit 10 kg in trei luni de zile.

Pana in anul 2003 nu am avut probleme cu greutatea... ma simteam bine in pielea mea... aveam intre 40-43 de kg, nu mai mult de 45 kg, aveam si nitica burtica, dar nu ma deranja foarte tare pe-atunci. Din 2003 pana in 2006... deci in 3 ani, mi-am dat peste cap tot organismul, m-am ingrasat peste 20 de kg... ciocolata, inghetata, portii mai mari de mancare, stres mai mare... si uite asa... cand nu-mi mai venea nici o haina... m-am urcat pe cantar... si... cand am vazut ca am 70 de kg, nu-mi venea sa cred. Cum?! Eu am atat de mult.... eu, care nu am avut niciodata probleme cu greutatea... tot timpul am fost nici grasa, nici slaba, eram in limitele normale... Am inceput sa ma ingrijorez... Am inceput sa citesc ba una, ba alta.... mi-am cumparat diferite aparate, ca sa fac exercitii ... si tot degeaba... Nu am tinut niciodata o dieta... nu m-am infometat niciodata... si totusi, erau perioade cand slabeam si-apoi iar reveneam la 70 de kg... si tot asa... de peste 3 ani ma tot lupt cu kg in plus...Mai putin de 59 de kg nu am putut sa scad... si totusi de fiecare data o luam de la capat... Iar ma ingrasam, iar slabeam... In februarie am gasit site-ul Dianei Oprea, campioana mondiala de fitness, si mi-am cumparat programul intensiv de exercitii... La inceput nu eram prea increzatoare in rezultate... Imi programasem sa ma cantaresc o data pe luna... Si... am inceput exercitiile... si cu programul de nutritie al dr. Veronica Daghie... in trei luni de zile am reusit sa slabesc aproape 10 kg si sunt foarte fericita. Imi vine sa sar in sus de bucurie, imi vine sa strig in gura mare reusita mea, sa ma auda o lume intreaga. Deci, se poate. Este doar in puterea noastra.....sa obtinem ceea ce ne dorim...


Clip motivational oferit de Empower.ro, cu si despre succes.



Pentru cei interesati iata link-ul site-ului Dianei Oprea:

http://www.fit-camp.ro/
dascalita
Oau! Ma bucur ca i reusit!
Programul de nutritie e bun, numai ca eu nu fac gimnastica, n-am facut niciodata si...se vede!
Am sa incerc sa-ti urmez exemplul, macar putin asa sa-mi misc si eu oasele astea batrane si...dureroase!
Pup si sa auzim numai de bine!
punctt
Bine te-am regasit, draga mea dascalita. hug.gif
Am reusit cu primul dead-line, mai am cateva, pana la greutate normala... si-apoi urmeaza mentinerea... care este DOAR TOATA VIATA tongue.gif

Am reluat exercitiile Dianei Oprea, de la inceput... iar cu S1...S2..S12... insa acum am marit greutatea ganterelor si voi suplimenta cu abdomene, pe AB ROCKET, la inceput, ca-i mai usor, (si la burtoiul meu... ) si-apoi la sfarsit voi face si nitica bicicleta.

Cam atat... merit bataita!! nu-s la zi cu somnul, trebuie sa iau masuri!! cat mai urgent.

Azi am biciclit playlist-ul de pe trilulilu cu Andy. A fost super fain, pentru ca nu am intors ecranul sa-l si vad, doar il auzeam... si-mi aminteam ce gesturi facea in timp ce vorbea... a fost super... si-apoi cand nu se auzea inregistrarea prea bine... ma straduiam sa deslusesc soaptele... si uite asa au trecut si peste 30 de min pe bici, asa usurel, ca la inceput... babeste... voi mari viteza treptat... am de unde alege. imi place bici meu, are 8 viteze...

Ce mai, sunt tare!! Cand mi-am cumparat bici, prin 2004, ori 2005 parca, m-am urcat sa biciclesc si dupa 10 minute abia la viteza 3, simteam ca mor!! si-acum... am ajuns sa fac si cardio si tonifiere si bici... in aceeasi ziiii
Bravo mie!! Tine-o tot asa si vei ajunge unde-ti doresti, Mihaela! ... cu patratele pe abdomen. wau, ce viteaza sunt in seara asta!

AM INCEPUT SA IUBESC TRANSPIRATIA CE-MI SIROIESTE PE FATA, IN TIMPUL EXERCITIILOR.

pentru motivatie: Theona Balan

....usa si brelocul plin de chei...
punctt
Ti se intampla adesea sa simti ca esti diferita de cei din jurul tau? sa ti se spuna ca esti prea sensibila pentru a supreavietui in lumea asta dura? sa simti ca lumea ta nu se leaga de lumea celor din jur?
• Persoanele hipersensibile aud, vad, miros, simt mai mult decat cei din jur

Ti se intampla, deci, sa simti atat de intens si haotic, incat sa nu te poti lasa coplesita de emotii? Ti se intampla uneori sa nu poti dormi noaptea din cauza gandurilor care inregistreaza si deruleaza intamplarile de peste zi cu o intensitate similara? sa te lasi influentata de starile emotionale ale celor din jur si sa resimti puternic orice impresie fizica si psihica? Te demoralizeaza zgomotele si lucrurile galagioase? Gandul unor schimbari importante iti provoaca fiori pe sira spinarii? Ti se intampla uneori sa traiesti mai mult in lumea ta interioara decat in cea exterioara?.

Daca raspunsul este da, nu inseamnaca ca esti diferita intr-un sens negativ si nici nu suferi de vreo boala incurabila. Inseamna doar ca esti o persoana HSP (Highly Sensitive Person - o persoana extrem de sensibila), la fel ca o cincime din populatia lumii.

In 1996, psihologul Elaine N. Aron, actualmente profesor in cadrul Universitatii de stat din New York, si colegii sai de cercetare, au pus pentru prima oara acest termen in circulatie (HSP) si, in ciuda confuziilor care se fac, il disting clar de alti termeni precum fobie sociala, timiditate, anxietate sociala sau a avea un temperament introvertit. “A confunda un sensibil cu un timid sau o persoana anxioasa si intravertita este o greseala”, este de parere Elaine N. Aron, venind cu un argument puternic: aproape o treime dintre persoanele HS sunt extravertite, invatand sa se adapteze si sa fie compatibile cu ceilalti. Cartea “The Highly Sensitive Person” semnata de psihologul Elaine N. Aron a reprezentat astfel o adevarata revelatie psihologica.

Persoanele hipersensibile aud, vad, miros, simt mai mult decat cei din jur. La maturitate, gandesc, reflecteaza, observa mai mult decat restul. Au nevoie de mai mult timp petrecut singure pentru a se putea echilibra psihic si energetic. De asemenea, un hipersensibil va fi intotdeauna precaut si va evita vorbele si actiunile pripite.


Citeste mai multe despre acest subiect pe Garbo.


sursa: aici

edit1, continuarea pe Garbo:

Psihologie
Garbo » Life » Psihologie » Cand esti enorm si simti prea mult: Sensibilitatea psihologica in dragoste
Cand esti enorm si simti prea mult: Sensibilitatea psihologica in dragoste
Publicat pe 16 Iulie 2010
Prin urmare, persoanele hipersensibile aud, vad, miros, simt mai mult decat cei din jur. La maturitate, gandesc, reflecteaza, observa mai mult decat restul. Au nevoie de mai mult timp petrecut singure pentru a se putea echilibra psihic si energetic. De asemenea, un hipersensibil va fi intotdeauna precaut si va evita vorbele si actiunile pripite.
Spre deosebire de celelalte persoane, persoanele HS dispun inca de la nastere de un sistem nervos mai sensibil si mai receptiv la detalii si subtilitati. Creierul primeste informatia din mediul exterior si o proceseaza pentru o perioada de timp mai indelungata. Senzatiile fizice si psihice joaca un rol primordial in structura de personalitate a unei persoane HS. La nivel fizic, senzatiile intense si puternice determina o persoana sensibila sa se simta vulnerabila, nelinistita si inconfortabil in prezenta zgomotului, a aglomeratiei, dupa o zi agitata si stresanta la serviciu, in conditiile schimbarilor de vreme si sa simta nevoia acuta de a se recupera in liniste si singuratate. Fara ca acest lucru sa insemne ca nu le pot face fata cu brio!
Sensibilitatea poate fi uneori… coplesitoare?
Prin urmare, persoanele hipersensibile aud, vad, miros, simt mai mult decat cei din jur. La maturitate, gandesc, reflecteaza, observa mai mult decat restul. Au nevoie de mai mult timp petrecut singure pentru a se putea echilibra psihic si energetic. De asemenea, un hipersensibil va fi intotdeauna precaut si va evita vorbele si actiunile pripite. Persoanele sensibile au capacitatea de a prevedea consecintele cuvintelor si ale actiunilor. De aceea, isi aleg cu grija cuvintele si se gandesc de doua ori inainte de a actiona. Persoanele hipersensibile nu se lasa inselate de aparente si latura de suprafata a unei persoanei. Nici nu prezinta un interes prea mare pentru masca cu care se infatiseaza/ te infatisezi lumii. Daca un sensibil nu te place, nu inseamna ca nu va vorbi despre tine in termeni rautacioasi in grupul sau de prieteni, alcatuit evident dupa chipul si asemanarea sa.
Chiar daca sunt vesele si fericite, uneori intampina dificultati in a-si afisa fericirea si in exterior, astfel incat sa poate fi sesizata si de ceilalti. Pentru ca evita evenimentele sociale si discutiile in grupuri,preferand in schimb conversatiile intime cu persoane fata de care simt ca pot stabili legaturi emotionale, pot fi percepute drept persoane nesociabile, neprietenoase, introvertite sau chiar singuratice. Dar, dupa cum spune Elaine, nu trebuie sa facem aceasta confuzie!
punctt
S-a casatorit la 100 de ani

Sursa FOTO: www.nation.co.ke

La o suta de ani de la nasterea sa in 1910, Abraham Wabwoba din Kenya a hotarat sa faca in sfarsit pasul: s-a casatorit.
A vazut doua Razboaie Mondiale, 10 Campionate Mondiale si doua crize economice, insa nu a avut curajul sa se insore pana acum, insa in urma cu cateva zile Wibwoba a ceruto de nevasta pe Sarah, partenera sa de viata din ultimii 42 de ani, scrie Daily Nation.

Cei doi si-au oficiat relatia in fata a peste 100 de stranpoti. “Sarah este viata mea si nu mi-as putea imagina existenta fara ea, mi-a fost de-a lungul timpului cea mai buna prietena. singura care ma intelege”, a declarat batranul mire.


sursa: aici
punctt
punctt
combinarea fericita a alimentelor
punctt
punctt


sursa, aici: foisorul din gradina

super, vreau si eu. tongue.gif rolleyes.gif
punctt
"O distopie este o societate fictiva, de obicei imaginata ca existenta intr-un timp viitor, iar conditiile de viata sunt extrem de rele din cauza lipsurilor, a opresiunii sau a terorii. Science fiction, cu precadere science-fiction-ul post-apocaliptic caracterizeaza de obicei distopiile. In cele mai multe opere de fictiune distopice, un guvern corupt creeaza sau sustine o calitate proasta a vietii, adesea conditionand masele sa creada ca societatea este buna si dreapta, chiar perfecta. Cele mai multe distopii se intampla in viitor, dar de multe ori, includ intentionat tendinte sociale contemporane duse la extrem. Distopiile sunt frecvent scrise ca avertismente sau ca satire si arata tendintele actuale extrapolate la o concluzie de cosmar.

Iata mai jos o lista inexhaustiva a celor mai celebre distopii

1. Minunata lume noua (Brave New World) - Aldous Huxley

2. Forta hidoasa (That Hideous Strength) - C. S. Lewis

3. Fahrenheit 451 - Ray Bradbury

4. Imparatul mustelor (Lord of the Flies) - William Golding

5. Portocala mecanica (A Clockwork Orange) - Anthony Burgess

6. Primii oameni pe luna (The First Men in the Moon) - H.G. Wells

7. Calcaiul de fier (The Iron Heel) - Jack London

8. O poveste a zilelor ce vor urma (The Shape of Things to Come) - H.G. Wells

9. Intuneric la amiaza (Darkness at Noon) - Arthur Koestler

10. Bend Sinister - Vladimir Nabokov

11. O mie noua sute optezeci si patru (Nineteen Eighty-Four) - George Orwell

12. Crisalidele (The Chrysalids) - John Wyndham

13. V de la Vendeta (V for Vendetta) - Alan Moore, David Lloyd

14. The Lathe of Heaven - Ursula K. Le Guin

15. The Dispossessed - Ursula K. Le Guin

16. Neuromantul (Neuromancer) - William Gibson

17. Camerista (The Handmaid\'s Tale) - Margaret Atwood

18. Fiul omului (The Children of Men) - P.D. James

19. The Giver - Lois Lowry

20. Parable of the Sower - Octavia E. Butler

21. Uglies - Scott Westerfeld

22. Pretties - Scott Westerfeld

23. Specials - Scott Westerfeld

24. Hrana (Feed) - M.T. Anderson

25. Oryx si Cracke (Oryx and Crake) - Margaret Atwood

26. Declaratia (The Declaration) - Gemma Malley

27. Gone - Michael Grant

28. Jennifer Government - Max Barry

29. Bad Faith - Gillian Philip

30. Incompetence - Rob Grant

31. Facial Justice - L.P. Hartley

32. The alphabet challenge - Olga Gardner Galvin

33. Rash - Pete Hautman

34. Silenced: The Wrath of God Descends - Jerry B. Jenkins

35. Eseu despre orbire (Blindness) - Jose Saramago
"

sursa: aici
punctt
fug sa-mi fac exercitiile, ca nu vreau sa ma apuce iar noaptea cu ele ohyeah.gif
voi incepe si eu raportul zilnic (reciclat, gunoi, organizat, mesterit, carpit... etc.). asa cate putin din fiecare, pentru inceput ... sa vad ce-o iesi rofl.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.