Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Trecut, Prezent, Viitor - Traieste Clipa
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Povestea Mea
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
Kitty
Calitatile tale pot insemna defecte pt altii asa cum defectele pot fi calitati in ochii altora...Daca eu, de examplu, sunt sincera, pot fi luata drept nesimtita de unii si drept o fata cu bun simt care spune lucrurilor pe nume... DAR din punctul meu de vedere este o calitate...Ar trebui sa-ti vezi calitatile si defectele din punctul TAU de vedere! hug.gif
punctt
@Felina, pls.gif De ce ai editat mesajele? Chiar am nevoie de acele cuvinte. Iti multumesc din suflet pentru ele. Doar ca eu nu am puterea sa vorbesc. Nu am puterea sa ma eliberez. Nu sterge acele mesaje. De ce? sad.gif Te rog sa ma ierti dac-am gresit, tacand.
Felina
Am crezut ca te-am deranjat, pentru ca nu mi-ai raspuns la pm si am sters. rolleyes.gif

Ziceam sa nu te mai ascunzi dupa poze, puncte puncte si emoticoane. Vorbeste despre ce te doare si de ce te doare. Scrie. O sa fie ca o eliberare.
Si nu te mai invinovatii atata. Ai si calitati, ai si defecte, ai dreptul sa gresesti. Atunci cand gresesti iarta-te asa cum ii ierti pe copiii tai. smile.gif

click aici
punctt
Multumesc, Felina. hug.gif

smile.gif Bine ca am curajul totusi sa postez poze, uneori ma intreb si eu ce rost au toate acestea. Ce rost are acest jurnal? Pozele imi plac. Exprima starea mea de moment. Eu le inteleg. Parca sunt acolo, in ele. As explica fiecare imagine, dar cuvintele, chiar si tacerea sunt uneori interpretate gresit. Totusi, dpmdv, tacand risti mai putin sa fii inteles gresit. Uneori, insa, este vitala comunicarea, atunci cand paharul revarsa. Comunicarea verbala este un fel de rabufnire a gandurilor, a tot ceea ce este in mintea si-n sufletul tau. Atunci, vorbind iti auzi propriile cuvinte si parca-ti este totul mai clar. Uneori, cuvintele asternute fac cat o mie de vorbe rostite. Alteori, o imagine, un emoticon, un gest ori cateva puncte... spun multe.


user posted image

e atat de frumoasa poza asta... cu toate ca are culori de parca-ti strapung ochiul. stai si privesti. doar atat poti acum, sa privesti. atat iti sta in puteri. se vede umbra fetei. viata se scurge, orice ar fi, uneori cu o viteza uluitoare, iar noi ramanem pironiti, incapabili de a mai intelege ceva, din tot ce-i in jurul nostru. eu sunt acea fata. viata, cu tot ce poate insemna ea, real si ireal, este acel tren. astept nedumerita. astept si trenul meu. astept cu frica, pentru ca nu stiu care-i trenul meu... si-mi vine sa urlu, si-mi vine sa tip. uneori, nerabdarea ma doboara. si mi-e foarte mare ciuda sa recunosc ca sunt slaba. sunt lenesa si-mi plang de mila. sunt obosita si istovita. si totusi ma suport. si totusi ma suporta si altii. si totusi ceva-mi spune ca va fi bine, va fi bine. timpul le rezolva pe toate. va sosi si trenul meu... si iarasi intru in panica, pentru ca mi-e teama ca n-am sa-l recunosc. si-atunci aud ecoul, eu ma intreb pe mine: eeeeeeiiiiii, care-iiiiiiii? heeeeeeeiiiiiiii, ce numar areeeeeeeee? ce culoareeeeeee? care-iiiiiiii trenul meu?
dascalita
Atata timp cat comunici,e bine^mami^...intrebi,te intrebi si poate nimeresti trenul sau poate chiar l-ai luat dar nu esti sigura daca e cel bun...Mai spune,^mami^...
punctt
QUOTE (dascalita @ 27 Jul 2005, 09:20 PM)
... sau poate chiar l-ai luat dar nu esti sigura daca e cel bun...

poate... ar fi bine sa fie asa... nu m-as mai simti atat de singura si izolata uneori... bun ori rau... n-as mai fi pe-acel peron... as fi in tren.

mwah1.gif
punctt
#QUOTE
pot copia in jurnal pm-urile de la tine?



sigur ca poti

dar sa stii ca de ascuns te ascunzi, cateodata scrii cu culori putin vizibile, iar de cele mai multe ori din mesajele tele nu se intelege decat ca esti suparata si suferi, dar nimic nimic mai mult, ca si cand ti-ar fi teama ca te expui.



##QUOTE
QUOTE
QUOTE
nu lasa mesajele din jurnalul meu editate. Iarta-ma, te rog. Nu vreau sa fii suparata pe mine.





Nu am inteles...
Pentru ca nu mi-ai mai raspuns la pm am crezut ca te-am suparat, asa ca mi-am sters si mesajele...

ce sa fac acum?



ai putea sa le rescrii?




poate, nu stiu sigur...
dar acum nu am timp

###QUOTE
QUOTE
ti-am citit aproape tot jurnalul si am gasit atata ezitare, atatea intrebari fara raspuns, atata tristete...

pentru ce? de ce te ascunzi printre si dupa poze frumoase?

vorbeste, vorbeste despre ceea ce te doare! o sa fie drumul tau spre vindecare.

am citit mai mult printre randuri ca cineva candva ti-a facut ceva atat de rau incat nu poti uita, desi te straduiesti mult si din rasputeri.

uitarea nu e o solutie.

uite, o sa-ti spun despre mine. am trait intr-o familie cu multi alcoolici, printre care cel mai important tatal meu. cand era el acasa in general era scandal, o batea pe mama, se inchidea cu ea in bucatarie si se certau ore in sir. iar eu patrulam pe langa usa de la bucatarie, cu inima cat un purice 'o omoara de data asta? nu o omoara?'. iar cu noi, copii el se purta in general urat. ne teroriza, desi nu ne batea decat foarte rar. ii stiam de frica. cand intra in casa ni se facea inima cat un purice. cand era el acasa ne era frica sa mergem la wc pentru ca daca voia si el la wc in timp ce eram noi acolo, se enerva foarte rau, injura... Daca ne jucam si radeam, ne zicea nervos 'fiti sobri!, adica sa fim seriosi, niste copii! cand avea chef, lua farfuria cu mancare din fata lui si dadea cu ea jos, o facea tandari. si cate altele.

am ajuns de ceva timp la concluzia ca ceva e in neregula cu mine. sunt momente in care nu ma pot controla, in care ma simt atat de ciudat ca nu pot exprima in cuvinte. am observat ca imi afecteaza relatia cu sotul. si mi-am dat seama ca e cazul sa fac ceva, cat mai repede. am cosmaruri mai mereu, desi viata mea e una foarte buna de ceva timp, ma inteleg bine cu sotul si nu am lipsuri materiale. plang mult, plang din orice, plang la filme, palg. din cand in cand imi vine in minte familia mea si sunt atatea lucruri pe care nu le inteleg. s-a acumulat ceva care s-a transformat in furie zilele care au trecut. vreau sa ma razbun pe ei, pe ea pentru ca a acceptat sa-si creasca asa copiii, pe el ca a fost si e inca atat de rau. ai acum mi-am dat seama ca nu e bine, eu nu ma razbun, eu nu m-am razbunat niciodata. m-am dat peste cap, nu mai sunt eu! trebuie sa fac ceva.

O buna prietena (carmelita) mi-a aratat niste titluri de carti pe net si m-a rugat sa imi comand cateva.
Mi-am comandat "An Adult Child's Guide to Wat's Normal"

ieri am primit-o si am citit pe nerasuflate cat am putut din ea.
ce m-a lovit a fost ceea ce eu banuiam undeva in sufletul meu, dar ma incapatanam sa nu cred, sa cred ca trebuie sa uit, sa nu-mi mai amintesc, pentru ca in definitiv sunt altii care au trait mult mai rau.

solutia, sgura solutie e sa ne intoarcem in timp, sa vedem clar ceea ce ne-a ranit, sa stam acolo pana cand sentimentele fata de respectivele evenimente cresc atat cat ar fi trebuit sa creasca atunci, daca n-ar fi fost reprimate din diverse motive. si sa vorbim despre ele.

sa dam copilului din noi ce n-a primit atunci cand era timpul sa primeasca.

sper ca nu te-am suparat si nici bulversat cumva.


felina (maria)



acest pm il pot copia in jurnalul meu?




sigur, daca te face sa te simti mai bine, de ce nu?

####QUOTE
QUOTE
QUOTE
QUOTE




doar atat poti sa zici? doar atat? nici un cuvant?



te rog sa ma intelegi
poti fi sigura ca paharul este plin
va revarsa odata si-odata




crad ca am intrat cu bocancii in viata ta si nu aveam dreptul...
am crezut ca ti-ar face bine sa vb cu cineva...

eu sunt aici oricum, daca ai nevoie





n-ai gresit cu nimic. da, imi face bine sa vb cu cineva. si-ti multumesc pentru tot.

putem vb direct in jurnalul meu, despre orice. mi se par incomode pm-urile. ok? oricum, nu am nimic de ascuns. chiar daca uneori, ma ascund de mine...
pot copia in jurnal pm-urile de la tine?


punctt
rolleyes.gif sweatingbullets.gif mad.gif greu mai e cu mesajele care dispar cat ai clipi. am reusit, pana la urma. unde mai pui, ca a fost si-o pana de curent. bine ca avem o chestie dreptunghiulara si neagra (ups, ii zice...) care salveaza tot.
punctt
Felina, cand am citit primul tau pm, am inceput sa plang ca o proasta de nu mai vedeam nici tastatura nici nimic. doar un zambaret am reusit sa-ti trimit hug.gif



printre lacrimi si suspine "vedeam" doar copilaria mea, il vedeam pe tata cum o batea pe mama, de fata cu mine. totul se intampla in fata mea. eu m-am fost in spatele usii de bucatarie. eu alergam noaptea pe strazi, impreuna cu mama, ca sa nu o bata. asteptam sa adoarma tata si-apoi intram eu prima in casa. vedeam daca s-au calmat spiritele cele rele, iar daca era liniste...intram in casa amandoua si incercam sa ne odihnim cu spaima in suflet.

mi-e foarte greu sa zic aceste lucruri. nu vreau sa judec pe nimeni. fiecare cum isi asterne asa doarme. vreau sa-mi vad de traiul meu linistita. de ce este atat de greu?

si-apoi, ma simt vinovata fata de copiii mei. de ce? pentru ca in cei peste zece ani, cat am stat la parintii mei, copiii mei au vazut aceleasi lucruri (la bunici), pe care le-am vazut eu (la parinti)

cum pot indrepta toate acestea? nu pentru mine, ci pentru copiii mei! nu pot da timpul inapoi! sad.gif

Felina
QUOTE (^mami^ @ 27 Jul 2005, 10:43 PM)
cum pot indrepta toate acestea?

Se poate mami. sa le explici mereu ca ceea ce s-a intamplat nu e bine, nu e normal. sa stie. chiar daca au suferit, macar sa stie adevarul. sa stie ca daca ai fi putut nu i-ai fi tinut nici o clipa acolo. sa stie asta.

hh.gif
punctt
da. trebuie sa discut cu ingerasii mei, sa le explic mai multe. ai dreptate.
Felina
Cat mai repede, cu atat mai bine. adica maine, ca azi e prea tarziu pentru copilasi. thumb_yello.gif
punctt
hai, ca cea mare A. va intelege mai multe. Dar, unui copil de 7 anisori, ce-i poti spune? Nu prea multe... unsure.gif
Felina
explica-i ca la un om mare, da cu cuvinte pentru copii
punctt
thumb_yello.gif
edit: da', parca as vrea sa fie si cupilu' langa mine.

alt edit: n-am somn iar... cel mai tare ma doare cand imi amintesc unele vorbe ale mamei. Eram in liceu. Stateam in gazda. Ma apropiasem sufleteste de tanti Nuti. Era atat de bine si liniste in acea casa.... cum nici nu visasem eu vreodata, pana atunci. Cu tanti Nuti am fost pentru prima data la teatru... Mama a simtit ca eu ma atasasem de acel suflet. Si-o data... nu mai stiu exact cand... probabil la vreo cearta, mi-a zis: "Mergi la mata a doua!" Nu pot uita aceste cuvinte. Le urasc.

Le urasc.

Dupa terminarea liceului am rupt legatura cu tanti Nuti. Am corespondat o perioada, doar atat. Am rupt brusc relatiile. Peste vreo cativa ani, erau deja copii mari, cand am aflat ca murise unchiu (sotul tantei Nuti) am simtit ca mi se sfasie sufletul. Imi parea rau ca nu le-am dat macar un telefon, din cand in cand... sad.gif

alt edit: Am creierul varza! Ei, dar nu-i mai varza decat alta dat'!! S-a mai ridicat nitel ceata! Totusi ma simt vinovata fata de mine, fata de copii, fata de cupilu', fata de ai mei (stiu ca i-am dezamagit ... si n-am ajuns medic, asa cum isi dorea tata!)

user posted image
punctt
user posted image
punctt
caut pestisorul de aur
Serenity
Am trimis unul spre tine hug.gif Va ajunge negresit... wink.gif

user posted image
dascalita
^mami^ hug.gif Pestisorul a ajuns la tine?
punctt
Serenity, dascalita hug.gif wub.gif

Ah, bietul pestisor. A ajuns. Era cat pe ce sa-l pierd. Acum e-n bol... viseaza. E satul, inca fericit, are un castel. Dar... exista un dar... Doar eu stiu ce i se va intampla... Il va cuprinde o tristete. Apoi, dupa un timp, alta tristete, sora cu disperarea. Bietul de el. Mi-e asa mila de el. Daca nu-i gasesc cel putin o pereche... va muri de tristete. Ah, si-i atat de dulce. E-atat de frumos. Nu stie ce-l asteapta... Cum sa-l salvez? Nu stiu nici o cale. Ori poate sunt pe ea, dar sunt oarba, nu o pot vedea... Ce ti-e si cu drumurile astea?! Cand sus, cand jos. Cand la stanga, cand la dreapta...
Nu pot trisa!! Trebuie sa gasesc singura pestisorul de aur.

Si cand ma gandesc (doar!) ca altii au gasit mai multi pestisori de aur, mai rau ma apuca disperarea. Si-atunci ma vad inculta, urata si de nesuportat nici pentru imaginatia mea, macar!!



sunt incurabila...



E las', ca in acel imposibil... voi gasi eu un revers... voi gasi acea parte buna... voi gasi tratamentul adecvat...
Daca viata-i o catea... sa i-o platesc cu aceeasi moneda?!
Nu-i in firea mea. Nu pot face asta. Nu vreau sa fac asta. M-as transforma intr-o catea!!
Eu sunt eu. Atat. Si totusi, uneori este atat de greu de inteles, atat de greu de acceptat, atat de greu de suportat...
Stiu. Mi-am dat seama, in ciuda faptului ca sunt o idioata!! Stiu ca-i bine sa gasesc al meu TOT!! Chiar daca nu voi fi in stare sa-l definesc, vreodata, si voi disparea... cel putin, voi fi impacata ca n-am incetat niciodata sa CAUT!! Si chiar daca voi uita... sper sa nu uit unde TREBUIE SA CAUT.





voi gasi pestisorul de aur
punctt
user posted image
punctt
user posted image

Cu florile acestea ma jucam, cand eram mica smile.gif . N-am vazut de mult 'gura leului'. Cred ca sunt ani de zile.

Garofita, zorelele, frumoasa noptii, petunia, floarea de piatra - toate imi plac si-mi aduc aminte de copilarie. Panselutele ii plac tatalui meu si-mi amintesc de el, il vad ingrijindu-le. Ani de-a randul am avut curtea plina de panselute. smile.gif ###

edit: am vazut filmul: "Inimi insangerate" glases.gif frusty.gif bop.gif huh.gif Da! Nu pot rosti nici macar un cuvintel, acum. Prefer sa ma ascund in spatele zambaretilor. Pot doar sa oftez. Cat de mare e prostia unora!!??? Trebuie sa vad partea buna. Trebuie sa vad ceea ce nu-i bine sa fac!!
punctt
@#$^%$#@ &*()()&%#$@ am niste nervi, cum n-am avut demult. singura diferenta este ca sunt mult mai calma, decat altadata. am zis ce-am avut de zis pe un ton calm. altadata taceam si plangeam ca proasta. acum am zis, am rostit. si tot degeaba. poate nu-i degeaba, poate-i mai rau. asta e. nu sunt bataia de joc a nimanui. da, am partea mea de vina, dar asta nu inseamna ca are vreun drept sa ma faca albie de porci. si unde pui, ca nu mai are nici un rost acum, cand toate sunt cat de cat rezolvate, sunt pe drumul cel bun. @#$%%^&*( ce tupeu!! ce impertinenta!! e mare lucru sa porti un dialog civilizat!! nu-i nimic! eu stiu ce am in suflet! si stiu cu ce am gresit! stiu pentru ce pot fi invinuita! dar asta nu-i da nici un drept sa spele pe jos cu mine. si cand i-am zis: s-a enervat si mai tare. nimeni nu este perfect. Dumnezeu e sus si ne vede pe toti, doar el ne poate judeca. grav este cand unii se cred dumnezei!!&*()_+_+)_(&%#$@ maniaci. nu stiu cand imi va trece starea asta!! mai ales ca mi-am rascolit si alte amintiri in care am fost nedreptatita, in care am fost jignita, pe nedrept, in care am fost acuzata, pe nedrept. $%^&*()_)_(*&%^%$# am plans de ciuda, ca o idioata. oftez. asta merit dupa atatia ani? da! pentru ca mi-am facut-o cu mana mea. si totusi, am si eu dreptatea mea. azi, chiar nu am gresit cu nimic. ce ton?! a fost interpretat gresit si-a iesit o harababura!!%^&*(()()*&^%$#
Felina
Fii tare si spune ceea ce ai de spus! thumb_yello.gif
Si foarte important, in asa fel incat sa nu te expui violentelor fizice. mwah1.gif
punctt
QUOTE (Felina @ 23 Aug 2005, 02:57 PM)
... sa nu te expui violentelor fizice.

smile.gif ar fi fost culmea sa ne paruim. hh.gif
"discutia" a fost intre mine si o persoana de sex feminin. (nu-i sefa mea, ca eu nu am sefi. totusi eu depind de acea persoana, dar si ea depinde de mine.) am fi avut si martori, daca ajungeam la paruiala. n-am ajuns in stadiu asta, dar nu se stie ce-mi ofera soarta...rofl.gif
Felina
ce-mi plac chestiile astea din mesajele tale laugh.gif "$%^&*()_)_(*&%^%$#" rofl.gif
punctt
rolleyes.gif laugh.gif bine ca-i ceva placut in mesajul meu, chiar ma gandeam ca iar ma plang, in loc sa vin cu o insemnare mai rozalie. smile.gif

edit 1: "@#$%^&*((())&*&^%^$%$@#" chestiile astea, cica ar fi niste injuraturi tongue.gif

edit 2: user posted image

edit 3: user posted image
punctt
user posted image
dascalita
Imaginea asta sugereaza ca ai cam inceput sa le dai cu tifla! wink.gif Bun asa!Zi ce ai de zis si mai baga si ceva#%^&*$ca fac bine la pshic,te descarci mai repede!Zambeste si treci mai departe! mwah1.gif mwah1.gif
punctt
Da, sa zambesc si sa trec mai departe. mwah1.gif

user posted image

smile.gif

edit:

sunt o inculta

cum trec mai departe? nu pot da timpul inapoi. si acum, am alte prioritati...

cum sa mai zambesc? cum sa trec mai departe?

frusty.gif cry.gif

user posted image user posted image

... gherghincele... asa le spuneam noi. era curtea plina de gherghince batute. imi placea sa le ingrijesc. eu le curatam de florile uscate, cel putin o data pe saptamana. mama le scotea bulbii, iar pe timpul iernii ajungeau in saci, in magazie. de cativa ani buni, in loc de flori sunt legume. e tare trista curtea fara flori. nu se mai ingrijesc de ele. au ramas doar cele din glastre.

incepe scoala... lectii mari... lectii mici...

ar fi cazul sa ma autobanez (pe o perioada nelimitata! nu permanent!!) dupa cum vad... am zis ca stau pe net, jumatate de ora... si m-a apucat iar dimineata!! sad.gif si am atatea de facut...

ieri dimineata am baut o cafea amara. am mancat f putin, toata ziua. noaptea nimic. am baut doar apa. incerc sa ma lupt cu kg in plus, cu foamea...
azi am 65,5 kg. si cand ma gandesc ca la 55 de kg, anul trecut... ma plangeam ca sunt grasa... iar, cand imi spunea cupilu' ca-s butoi, imi venea sa-l iau la bataie... cry.gif

as vrea sa am 45 kg!! smile.gif

am editat mesajul acesta de jdemii de ori rofl.gif


user posted image
wub.gif
user posted image

smile.gif
punctt
user posted image
punctt
Vreau sa-mi schimb nick-ul...
punct nu se poate...

glases.gif
Felina
QUOTE (^mami^ @ 2 Sep 2005, 12:09 AM)
Vreau sa-mi schimb nick-ul...
punct nu se poate...

Asta sa fie cel mai mare necaz al tau! biggrin.gif

Edit: poti sa incerci in alta limba: dot, point... biggrin.gif
Bafta!
punctt
QUOTE (Felina @ 2 Sep 2005, 12:04 PM)
Asta sa fie cel mai mare necaz al tau! biggrin.gif

rolleyes.gif ohyeah.gif

user posted image hh.gif
punctt
user posted image
dascalita
Te-ai imprimavarat,^mami^?Clopoteii astia sunt franturi de soare primavaratec...Sunt frumosi!
punctt
CODE
*21.08.04 am pus avatar... :) :Pp
* Top 10 Autori mesaje astazi
Membru Inscris Total Mesaje Membru Mesaje Astazi % din mesajele de astazi
^mami^ 18-April 04 827 52 12.09%
hmmm, am coronita. sunt pe primul loc cu 52 de mesaje. iar am facut abuzzzzzzzzzzzz. :bop:
*S, 30.07.2005. :) #(h aprox. 1 noaptea :bop:)
caut pestisorul de aur :P
nu mai postez pe han pentru ca astept prea mult pana se incarca paginile. si-mi ia mult timp. incerc sa-mi organizez timpul mai bine, decat pana acum. voi face ce-mi sta in putinta pentru a PRETUI PREZENTUL, atat pentru mine, cat si pentru cei dragi. vad ca functioneaza foarte bine ghidarea dupa gandul ca pot muri subit. voi incerca sa fiu independenta si sa-i fac si pe toti din familie sa fie astfel. azi am luat prima hotarare importanta:
## FIECARE ISI ASEAZA HAINELE CURATE SI-SI MENTINE ORDINEA IN SIFONIERE!!## sper sa reusesc sa nu ma mai enervez, cand vad sifonierele deranjate. daca asa le place... asa sa le tina. eu am sa le zic, dar n-am sa mai pun un deget in sifonierele lor. au manute si-si pot intretine singuri ordinea! cupilu' a intrebat: 'cine calca?' vom vedea in timp ce si cum. inceputul e promitator. voi avea si eu mai mult timp... ba pentru una, ba pentru alta... :) . mi-a zis cupilu' ca i-a placut atmosfera din casa in seara asta!! :) toti dorm, doar eu bantui pe aici. plec la nani.
#(h aprox. 9,30) mi-e un somn de mor. a schelalait un catelus inchis in garaj, toata noaptea. n-am putut dormi deloc. cica mergem la nunta diseara. as dormi, dar nu pot.
*D, 31.07.2005. Ieri am reusit sa dorm nitel in timpul zilei. Pe la ora 22,30 am ajuns la nunta. Era o caldura infernala. Pacat! oamenii erau distractivi, muzica destul de buna, insa caldura mare. restaurantul era mare, spatios, frumos, dar nu avea aer conditionat. pacat. ei, ata ete. a trecut. omul cat traieste invata...
Doamne Dumnezeule iarta-ma pe mine pacatoasa. Doamne Dumnezeule asculta-mi ruga, nu ma lasa sa ma pierd. Iarta-ma, ajuta-ma. Iti multumesc pentru tot ce-ai facut si faci pentru noi, suflete netrebnice...Doamne Dumnezeule lumineaza-mi calea.
*L, 01.08.2005. am intrat in perioada de somnnnnnnn. as dormi tot timpul. si-i cald si insuportabil. a plouat nitel, dar tot cald e. mi-e un somn de pic din picioare. am dormit si ieri dupa amiaza. am dormit toata noaptea. visez de cateva nopti niste vise cam ciudate. unele nici nu mi le mai aduc aminte. azi dimineata m-am trezit pentru ca tuna si fulgera. acum mi-e somn. vreau sa dormmmmmm. # h aprox. 12, ah ce caldura. ti se pune pe suflet, te sufoci, nici nu mai poti gandi. ma simt sleita de toate puterile. e cald, e prea cald.# este ziua lui cips. m-a binedispus discutia cu el. :) #vreau sa fac naniiiii. mi-e somnnnnnnn.
*Ma, 02.08.2005. e deja marti, e trecut de 12 noaptea, iar eu bantui pe han. ieri am fost pe la ai mei. am pus nitel tara la cale cu mama. mi-a povestit cate ceva de cand era mica. cica mamaia (mama mamei mele) avea perioade, cand tipa si lovea cu ce nimerea si in cine se nimerea. chiar si in copii, iar tatal lor ii aduna pe toti trei (mama avea inca un frate si o sora) si-i tinea imbratisati, ca o closca, ca sa-i apere de loviturile sotiei. nu-mi venea sa cred cand mi-a zis acestea. cum? mamaia facea asa ceva? si cum de mi-a zis abia acum, dupa atatia ani, mama? si altceva, care mi-a dat de gandit. intr-un fel a acuzat-o pe TN, ca de ce nu m-a sfatuit in privinta viitorului meu. ei, uite asa. chiar nu am discutat despre viitorul meu, in privinta asta, adica a meseriei. poate ar fi fost bine. dar, ata ete. #am plecat la 5 dimineata la Buc. iar am fost la doua spitale cu nasa. apoi a trebuit sa mergem si la un laborator. in fine, ne-am rezolvat si problemele noastre. copii ne-au facut surpriza, au facut curatenie in sufragerie. chiar nu ma asteptam la asa ceva. chiar si-au petrecut ziua util, nu doar calculator si desene. pic de somn. simt o sfarseala in tot corpul. mintea mi-e atat de plina si-n acelasi timp atat de goala. sunt o inculta. sunt o incapabila. trebuie sa trec peste starea asta si nu pot. mereu am facut ceva, ca sa demonstrez ca ma pricep la acel ceva. ca sa nu se mai spuna despre mine ca nu stiu sa fac, ca nu ma pricep. si-am gresit. acum ma intreb ce vreau de fapt sa realizez in viata si cu stupoare raspunsul este clar si mare in mintea mea. nu stiu. nu stiu la ce ma pricep cel mai bine sa fac. nu stiu ce-mi doresc sa fac, pe plan profesional vorbind. cupilu' a reusit sa imbine placutul cu utilul, dar eu... eu sunt un catelus care fac ba una, ba alta... pentru ca trebuie, ori pentru a nu se spune ca sunt o nepriceputa. m-am saturat de mine. m-am saturat de acest: nu stiu. voi afla vreodata? iar: nu stiu. ma las dusa de timp. sper ca el ma va ajuta sa le rezolv pe toate. sa am rabdare... stau f prost cu rabdarea. prea multe s-au adunat!! #sunt o idioata. ma simt legata la maini si la picioare. :(
Mi,03.08.2005. Iar mi-e somn. iar a sunat telefonul si mi-a stricat somnul. :(# am dormit nitel dp si iar m-a trezit un musafir nepoftit!! azi am zis un alt NU! ma simt nitel aiurea, nici nu plang, dar nici nu rad. m-am obligat singura. eu sunt singura vinovata. eu sunt cea slaba. chiar nu stiu cine sunt. chiar sunt dezorientata. nu stiu care-i drumul meu. acum stiu doar atat: trebuie sa spun multi de NU, trebuie sa pun multe X-uri sau altfel spus sa folosesc IGNORE. de ce-o fi atat de greu? de ce sunt atat de nehotarata? le voi rezolva cumva eu pe toate. imi sunt datoare. ... suvoi... tare frumos suna acest cuvant... suvoi, suvoi, suvoi... iar i-am dat telefon... urasc telefoanele de acest gen...#azi mi-a placut "gu-gu, gu-gu" spus de A-M. :)
*J, 04.08.2005. o tampenie mare de tot. cica avem plati la cas din 1998, de cand s-a dat nu stiu ce lege. ca sa fim cu datorii 0 trebuie sa platim pe 2005 inca 2500000. o aiureala mare de tot!!! $%^%#@@ cica-i datoria mea de cetatean!! *&(&&^$%#@ de ce nu am primit nici o hartie pana acum? de ce au asteptat atatia ani? din 1998 nu mi-a spus nimeni nimic, pana acum!! @#$%%^&^&*())_ maniaci, tembeli, cretini. cand se vor termina toate astea? de ce trebuie sa dau eu banii aceeia? @#$%%^&^*()__ si daca nu platesc !@#$$%^**(( cresc alte penalitati!! @#$%^&. plec la nani. sper sa pot dormi ca un prunc :), chiar daca stiu ca trebuie sa platesc acei bani. @#$$%%^&&**&&(*) #am reusit sa dorm dp. am oprit toate telefoanele si soneria de la usa. am reusit sa dorm vreo doua ore. # sunt o inculta. trebuie sa fac ceva. trebuie sa schimb ceva. trebuie sa scap de aceste legaturi de la maini si de la picioare. #n-am gasit pestisorul de aur. l-am gasit doar pe varul sau. :P :) #gugu :) #de ce scriu aceste banalitati aici? ????????
*V, 05.08.2005. am visat ca era parca noapte. era mult noroi. se impotmolisera niste masini. noi am reusit sa iesim din invalmaseala. am parcat masina. cand am coborat era peste tot noroi. nu-mi placea deloc. in masina era curat. afara era totul intunecat si murdar.
*L, 08.08.2005. ieri am fost toti patru la Constanta. # nu stiu ce se intampla. nu mai pot umbla pe han ca inainte. imi apare o fereastra despre niste erori. :( #hm, ciudat, acum merge hanul bine. copiii desene si calculator. cupilu' cu drumurile. eu cu tampeniile!! sunt o inculta. o voi lua cu incetisorul. de la zero. de la 0. pe unde o fi pestisorul de aur? n-a ajuns la mine, dar nici eu n-am dat inca de el. :P pasi marunti, marunti. sa-mi iau un caine sa-i dea de urma. :)
*Ma, 09.08.2005. nu pot lua un caine, pentru ca ar insemna ca trisez. :( A. citeste. s-a plictisit. a zis ca s-a saturat de calculator si televizor. :) deci, nu-i nevoie de pedeapsa. se vor satura singure. A-M tot se mai uita la tv. inca nu s-a saturat de ele. :( ei, trebuie sa am nervi de otel. sa fiu cu zambetul pe buze si nu numai, ci si in suflet. totul va fi bine. voi gasi pestisorul de aur! negresit!! :) :P :D
*Mi, 10.08.2005. e mai greu dezvatul decat invatul!! Cupilu' este foarte nervos. e greu sa mentinem o atmosfera calma in casa. toti suntem plictisiti, nemultumiti. uneori am impresia ca de mine depinde toate, ca de la mine pleaca toate cele rele ori bune. :( :) sa rad sau sa plang?oricum ar fi tot ma dau cu capul de pereti. azi am stat toata ziua cu nasul in hartogaraie. si?! si ce!! nu ma simt deloc invingatoare. :( prea mare-i varzaaaaaaaaaa. e. ata ete. eu am incurcat-o, eu o voi descurca. nu vreau sa mai aud de cuvantul >trebuie<. nu vreau sa mai stiu de el!! in sfarsit racoareeeeeee. pot respira nitel aer curat. pot tine usa la balcon deschisa si sa simt racoareeeeeeeeeee
.*J, 11.08.2005. A-M a stins televizorul si a luat o cartica pentru copii de istorie. Citeste singura, fara sa-i fi zis eu ceva. Au inceput intrebarile. :) Aici scrie ca omul s-a facut din maimuta... A. inca doarme si-i 12 ziua!! :) doarme de 12 ore. :)
*V, 12.08.2005 e deja vineri.
*S, 13.08.2005. n-au mai rabdat si-au facut singuri curatenie. A. in dormitor si pe hol, iar cupilu' in bucatarie. a si gatit. eu tot in greva, insa-i grav, sunt tot cu capul in nori. :( cel putin am inceput sa citesc. si ma straduiesc sa nu-mi mai pese de nimicuri. mai am de lucru la definirea nimicurilor. va fi bne. :)
*L, 15.08.2005 iar m-a apucat dimineata in fata calculatorului, iar sunt prinsa in menghina gandurilor si framantarilor, cautarilor.

cica ...
voi gasi pestisorul de aur.
:P
*Mi, 17.08.2005. pe 15 a fost iar o zi cam aiurita, unul hais si altul cea. anul trecut am fost eu cu copiii, anul asta a fost cupilu'. ei, tot e bine. comunicam si temperam. suntem mai maleabili. exista o stare de bine, de relaxare. chiar daca mai rostim vorbe rastite, nu mai este acea incordare insuportabila. acum este un fel de eliberare. se vorbeste mai incet in casa.
azi e ziua de nastere a A-M. am organizat o surpriza. :) sa vedem ce-o iesi. sper sa fie frumos. e ora aproape 2 noaptea. plec la nani.

voi gasi pestisorul de aur
:)
J, 18. 08.2005. a iesit surprizaaaaaaa. :) copiii toti au fost foarte incantati. ne-am jucat cu totii cu baloanele. am ras mult. au fost putine perioade cu boticuri, cand la unul, cand la altul, dar a trecut. ne-am jucat 'popa prostu', apoi razboi. la jocul: 'corabia nebunilor' s-a ras pe rupte. :) le-a placut, chiar daca nu le-am zis regula. am avut lumanari care nu se sting la tort si iar raseteeeeee. :P cireasa de pe tort este pisicuta care a venit la noi, singura. tuturor ne era dor de Cofee. speram sa ramana cu noi pisicuta. o vom tine la birou. i-am dat apa, mancare si i-am pus cosuletul pentru nani cu doua pernite. sper sa-i placa. ma gandesc la ea mititica. sper sa fie bine. noi am programat o plecare de doua zile.
(cica daca nu-ti place sexul, inseamna ca nu stii ce este. inseamna ca n-ai facut niciodata sex cu adevarat!!)
Oare cat mai scriu aici, in dreptunghiul asta?
dimineata a fost o zi agitata, s-au spus multe. ne-am descarcat sufletul. e bine ca putem face acest lucru, calmi. nu-i vorba de mine si cupilu. am discutat ba cu unul, ba cu altul. erau necesare acele discutii... nu stiu ce va fi... D, D, P nu e nevoie de mai multe cuvinte!

:)
voi gasi pestisorul de aur

[I]>Un profesor de filozofie statea in fata studentilor sai avand cateva obiecte in fata lui.Cand a inceput ora, fara sa spuna un cuvant, a luat un borcan mare si a inceput sa-l umple cu pietre cu diametrul de aproximativ 5 cm.
Apoi i-a intrebat pe studenti daca borcanul este plin! Au fost cu totii de acord ca este plin!
Apoi a luat o cutie cu pietricele si le-a turnat in borcan, scuturandu-l usor. Desigur ca acestea s-au rostogolit printre pietrele mari si au umplut spatiile ramase libere. Apoi i-a intrebat pe studenti daca borcanul este plin! Au fost din nou de acord ca este plin! Si au ras. Apoi a luat o cutie cu nisip si l-a turnat in borcan, scuturandu-l usor. Desigur nisipul a umplut spatiul ramas liber.
"Acum, spuse profesorul, vreau sa recunoasteti ca aceasta este viata voastra. Pietrele mari sunt lucrurile importante: familia, partenerul de viata, sanatatea si copiii vostrii, lucruri care, chiar daca totul este pierdut si numai ele au ramas, viata voastra tot ar fi completa. Pietricelele sunt celelalte lucruri care conteaza: slujba, casa si masina. Nisipul reprezinta lucrurile mici, care completeaza restul. Daca puneti in borcan mai intai nisipul, nu mai ramane loc pentru pietrele mari si pentru pietricele. La fel se desfasoara si viatza voastra: daca va consumati timpul si energia cu lucrurile mici, nu veti avea niciodata spatiu pentru lucrurile importante. Fiti atenti la lucrurile care sunt esentiale pentru fericirea voastra. Jucati-va cu copiii vostri, faceti-va timp pentru controale medicale, duceti-va partenerul la dans. Va ramane mereu destul timp sa mergeti la servici, sa faceti curat in casa, sa dati o petrecere sau sa duceti gunoiul. Aveti grija de pietrele mari in primul rand, de lucrurile care intr-adevar conteaza. Stabiliti-va prioritatile, restul este doar nisip." (din jurnalul Dianei-Maria - 11 oct. 2004)<[/I]
Ma, 23.08.2005 pisicuta nu a ramas la noi.
fac o pauza pe han. nu mai trimit nici un mesaj!! nu stiu cat de mare ori mica, va fi aceasta pauza. :P

iar am ceafa si umerii grei. imi pocnesc tamplele. nu mai suport zgomotul de la desene. copii se uita de dimineata pana noaptea la desene.

n-am scapat de complexul de inferioritate.

Sunt o inculta.

Nu sunt ceea ce-mi doresc sa fiu.

Cica marti sunt trei ceasuri rele. :(
Mi-e ciuda pe mine. Cupilu' mi-a zis ca nu-i bine sa ma cobor la nivelul ei si sa continui discutia aceea tampita!! Ca ma enervez degeaba, ca ma lupt cu morile de vant.

Oare cand imi va veni mintea la cap si voi apuca taurul de coarne. Eu continui sa fiu cu capul in nori si ma-nglodez in regrete!!!

gata_plec.

voi gasi pestisorul de aur. :)

V, 26.08.2005. am fost jignita de multe ori. multe vorbe spuse de altii, despre mine, au fost precum un pumnal in sufletul meu. de ex. 1. cand am dat barajul, ca sa intru la liceu. si a venit acea vecina, cu vorbele ei de duh... cate minciuni!! cate scorneli!! 2. cand soacra mea m-a facut: "adunatura de pe strada" :( 3. cand mama mi-a zis sa ma duc la cea de-a doua mea mama. 4. cand m-a insultat acel batranel... (cand cerea o adresa, a unui pictor...) 5. cand m-a facut albie de porci si a spalat cu mine pe jos... M! (august 2005) 6. suflet netrebnic...!! 7. alt suflet seminetrebnic... 8.alte suflete seminetrebnice (pe strada) 9. cand nu mi-a raspuns la "buna ziua" acel administrator si-apoi, in alta zi ne-am "certat"!! si 10. (sa zicem, deocamdata!!) cand nu m-a bagat in seama prietena mea.
Si-acum ar fi cazul... sa spun si despre greselile mele: 1. ca am facut ceea ce mi-a zis mama si regret... 2. ca l-am jicnit pe cupilu' 3. ca am lovit copii si am tipat la ei... 4. ca uneori vegetez!! :(

Cam atat! :) gata_plec.

voi gasi pestisorul de aur. :)

D, 11 septembrie 2005. Mi-e somn. Iar scriu in locsorul acesta... Uf. Am o gramada de treburi... nu se mai termina, odata...


rolleyes.gif
Felina
mami! ce ma bucur ca ai scris, in sfarsit ceva... ceva real, palpabil! imi place greva ta wub.gif
drumul e lung si anevoios, dar o sa ajungi sa devii ceea ce iti doresti! promit wub.gif
punctt
Gata. smile.gif Sunt punctt. S-a rezolvat cu schimbarea nick-ului.

Sunt foarte obosita. As dormi non stop. Vineri am adormit pe la patru dimineata. Sambata am fost la o logodna. Cand am ajuns acasa, pe la 5 dimineata, nu aveam somn. Am facut ba una, ba alta. In final, am adormit (nu stiu cat!, poate jumatate de ora, poate chiar o ora) ... in cada!! hh.gif rofl.gif sorry.gif
Ieri am fost cu finii la un pescuit. Ne-am simtit grozav. Liniste... adia usor vantul... iar stuful zumzaia atat de placut...
Copiii s-au jucat frumos. Au alegat de colo pana colo. S-au imbracat cu bluzele de trening de adulti si cu manecile atarnandu-le spuneau: "Noi suntem pasari."... "Uite cum zburam." Radeau si alergau, tipau si iar radeau.

edit: greva... s-a terminat de mult... mai de voie, mai de nevoie... laugh.gif Oricum, a fost o perioada taaaaaaare placuta, plina de relas... tongue.gif
dascalita
Bine ai revenit,^mami^! aaaaaaaaa...scuzati!punctt!
punctt
user posted image hh.gif
punctt
Mi-e somn. yawn.gif
Felina
Ce mai faci? Ce mai zici? Eu iti simt lipsa. Eu am lipsit o perioada, dar zilele astea chiar nu te-am mai vazut. De fapt, de cand nu mai merge bine hanul, putine se mai intampla pe aici. Dar o sa il repare Mihai pana la urma, pentru ca fara Han nu se poate! biggrin.gif
Felina
Cioc cioc!
punctt
Ce sa fac? Supravietuiesc...
Multumesc pentru intrebare. mwah1.gif

user posted image smile.gif
Felina
Ti-am simtit lipsa! mwah1.gif
punctt
...e greu, e foarte greu, uneori e atat de greu.... si da!! exista lacrimi!!

"Competenta morala adevarata se capata exact in punctul in care esti pe cale de a o pierde..." (semnatura lui Mihai)

punctt
user posted image

si da!! Iar ma ascund in spatele imaginilor....
Felina
Nu stiu sigur de ce ma gandesc deseori la tine. Poate pentru ca inca n-am priceput mare lucru din ceea ce ascunzi in spatele imaginilor? Poate pentru ca nu ma pricep la imagini?
punctt
Felina hug.gif

user posted image
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.