Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Scoala Consilierilor De Imagine
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului > Arhipelagul Imaginii
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14
Ovidiu Bufnila
Saluuuut semantic, Semantic!
Draga Semantic, Mare Prieten al Meduzei,
esti un navigator de exceptie asemenea lui Mihai, asemenea insufletitorului Calfa si asemenea tuturor navigatorilor care au dat ceva din fiinta lor acestei constructii iluzorii.
Nu ne putem muta decat in:
Scoala Consilierilor De Imagine din www.hanuancutei.com potrivit Principiului Valuririi si al Bunei Credinte. Problema plecarii, si am spus-o de nenumerate ori, nu tine de o Ordine Aparenta A Spatiului si a raportarii noastre la puncte de referinta iluzorii in spatiu. La urma urmei ce este spatiul? E mai incitant si chiar mai riscant sa discutam despre FUNDAL. Fie ca e alcatuit din microtuburi, din vartejuri virtuale sau doar din concepte, FUNDALUL este acel extrem de interesant Continator de ATRACTORI care il VALURESC si ii dau forme fabuloase cum ar fi acet moment digital. De la Teoria Fundalului la Exercitiul Politicii, un foarte bun consilier de imagine trebuie sa-si exerseze o infinitate de abilitati. Cand am construit ideea acestei scoli non-liniare cu ajutorul administratorilor, moderatorilor si forumistilor din acest incantator Han am facut-o cu o oarecare strangere de inima. Mi-am asumat integral riscul navigarii in oceanul digital. Fie de a parea penibil, sarit de pe fix, aiurit, enigmatic, zapacit, increzut si arogant, impertinent, rau la mate, intreaga panoplie. Un foarte bun consilier de imagine NU ESTE cititorul de sondaje de opinie care sunt Obiecte Fictionale de trebuinta in portiuni de sens. Ca sa construiesc Imagini Credibile am nevoie de sansa. Dick Roberts LEGENDIZAT nu este totuna cu Dick Roberts. El este practic beneficiarul unor PROCESE. Sau nici macar atat. I s-a intamplat sa. Istoria lumii a devenit de mai mjulta vreme sau chiar de la bun inceput O COMPLEXITATE. Povestea ca relatia cauza-efect e o poveste pentru copii. Complexitatile actioneaza in moduri subtile, discrete si perverse. De la discursul pe care trebuie sa-l concep pentru un lider pana la evenimentele care stau inaintea Programului Lui de Evenimente este o intreaga VALURIRE de evenimente pe care, poate, as avea SANSA sa le pricep si nebunia sa le controlez.
NU PLECAM. Nu putem pleca de fapt nicaieri de vreme ce suntem Instructiuni Enciclopedice Cuprinse. Filozofic vorbind, nu exista iesire. Asta nu ne impiedica insa sa ne Imaginam.
A-ti IMAGINA e chestiune de cuantici. Aici e Marele Mister. DE CE O FACEM? spoton.gif spoton.gif spoton.gif spoton.gif spoton.gif

http://groups.yahoo.com/group/Imagicon/
SEMANTIC
Apropo de SPATIU,
IMAGINEA DIGITALA pare sa fie solutia la entropia care greveaza spatiul psihologic, social, politic, cultural, imaginar etc.
IMAGINEA DIGITALA aduce la indemana noastra VECTORIZAREA NEPERSONALIZATA (spre deosebire de imaginar ca vectorizare personalizata).
IMAGINEA DIGITALA pare sa nu mai asculte nici macar de cele mai futuriste teorii privind universul (cel cu spatiul cu "n" dimensiuni). Cand potzi produce o CUTA SPATIALA prin care aduci FELII CONTINENTALE intregi la SPECTACOLUL prabusirii Gemenilor, nu mai discutam de tehnica/teorie ci de existenta.
Ma frapeaza cat de mult se zbat cei vor sa puna la punct semantic webul pentru a "ontologiza" ambitiosul proiect.
Fara ezitare spun ca ARHIETIPURILE SOCIALE se acomodeaza cu ARHIETIPURILE DIGITALE.

Despre acomodare poate cu alte ocazii.
Ovidiu Bufnila
Dragul meu Semantic,
Mesajul tau este superb si insurgent si deschide o fereastra de taina inspre Lumina Invierii.
Iti multumesc pentru aceasta reala si profesionista pricinuire.
Sarbatori Fericite!
smile.gif

Sarbatori Fericite tuturor! smile.gif
SEMANTIC
Urez si eu Paste Fericit forumistilor!
Soterro
Recunosc inca o data tot fara rusine ca urmaresc politica numai la un nivel superficial, deci habar n-am despre problema ruseasca si despre hrebenciuci. O sa ma uit putin asupra primei probleme, si o sa revin daca o sa-mi sara in ochi ceva de spus. Pana una alta mi se pare mai interesant de discutat imaginea personala, cand ai persoana in fata.
Deci: am un semn de intrebare nu neaparat original asupra eternului punct de conflict bufnilian. Mai precis a cauzei lui.
Oamenii aia oripilati sesizeaza totusi un mesaj dorit sau nu: scoala este multidimensionala atata vreme cat se intinde in dimensiunile cunoscute sau dorite de Ovidiu. Explicatiile sunt multiple si ele, si fiecare se opreste la ce nivel il duce mintea. Sa fie vorba de un guru plin de ifose? Sa fie vorba de un lenes care isi asmute cainii de vanatoare? Sa fie vorba de un curios ce pleaca urechea la zvonuri si arde sa le raspandeasca? Sa fie vorba de un cautator cu harta in mana care cauta tovarasi? Sa fie vorba de un lider cu o viziune? Sa fie vorba de un imens glumetz? Sa fie vorba de cineva care s-a intors sa ne intinda o mana sa urcam la el?
Tonul acesta de siguranta este cel ce starneste.

A, si conform traditiei, urari ohyeah.gif
Crisse
Salutare la toti. E 2.19 si eu inca mai citesc mesaje din topicul asta. Inceputul a fost incitant si am mers destul de bine pana pe la pagina 11 cand nu am mai rezistat sa citesc critici.
Sunt bune si alea. La nevoie, pot fi folosite unele raspunsuri wink.gif . Totusi, ideea mesajelor pana la acele critici, a fost motivul ptr care am rezistat atat de mult smile.gif

De multe ori m-au gadilit degetele si-mi venea sa tastez. M-am abtinut. Acum vad ca subiectul e politica. Dupa sarbatori cand spiritele sunt calmate, sper sa ne intoarcem la pastrarea imaginei.

Hmm, se vorbea de detergent, de reclame si filmari. Detergentul este un produs cunoscut. Gospodinei i se trezeste rapid in minte o imagine de proaspat, curat etc.

Daca insa produsul este nou pe piata? Daca TU esti in spatele produsului si nu poti fi neutru la critici ptr ca-l iubesti, il simti ?? Stiu, stiu....consilierul de imagini trebuie sa fie sigur pe el. Consilierul de imagine este uneori si de genul feminin. E sigur pe el, dar nu vrea sa para dur wink.gif Se pot spune multe, dar vorbim mai tarziu smile.gif

Sarbatori fericite
Ovidiu Bufnila
Va invit sa aduceti din talentul vostru in:

http://groups.yahoo.com/group/forta_imaginii/
calfa
QUOTE (Ovidiu Bufnila @ 8 Apr 2004, 02:40 PM)
Nu ne putem muta decat in:
Scoala Consilierilor De Imagine din www.hanuancutei.com potrivit Principiului Valuririi si al Bunei Credinte. Problema plecarii, si am spus-o de nenumerate ori, nu tine de o Ordine Aparenta A Spatiului si a raportarii noastre la puncte de referinta iluzorii in spatiu.

Foarte frumos, Ovidiu ! Ma bucur ca Sarbatorile ti-au adus un nou suflu ! smile.gif

Ma bucur ca iti doresti sa ramai si printre noi, pana la urma poate ca e cea mai solida dintre constructiile de acest gen pe care le-ai incercat, pe diferite forumuri. Desigur, poate ma insel, nu am navigat prin toate ...

Pe de alta parte, urez noii tale initiative sa fie intr-un ceas bun !

Stii, poate ar fi fost mai potrivit la "Imaginea Personala ...", ca subiect, dar parca e mai potrivit aici, ca moment ...

... mi s-a parut foarte interesant, inca de la inceput, cum diferiti musterii vizitatori ai paginilor initiate de tine la Han, au (avut) diferite tipuri de reactii. Nu le voi analiza acum, nu e momentul ... si totusi voi incerca sa spun ce cred ca e "in spatele" acestor tipuri de reactii ... sunt diferitele interpretari ale "imaginii personale"

... cred ca exista o "imagine personala" a oricarui "lucru" din lumea noastra, fie persoana, fie simpla entitate "personalizabila"

... cred ca atunci cand observam mai intai lumea, desi o facem construindu-ne propriile imagini personale interioare, ceea ce ne atrage atentia in mod deosebit sunt imaginile exterioare ale lucrurilor

... poate, atunci cand vremurile si lucrurile erau mult mai simple, noi, oamenii, obisnuiam mai des sa privim inauntru ... in inauntrul nostru ... dar si al lucrurilor dimprejur ... si inauntrul semenilor nostri

... poate, unii dintre noi am avut norocul, poate, unora dintre noi ni s-a intamplat miracolul, de a intelege alaturarea intre permanenta si esenta, intre iluzoriu si exterior

... poate calitatile lumii au fost dintotdeauna impartine inegal, pentru ca iubitorii de dreptate sa fie mai motivati

... cred ca imaginea exterioara nu exista, ceea ce poate exista e o suma de imagini exterioare, toate dependente de privitor, dar si de esentele interioare, ca si de multe alte calitati ale lumii

... cred ca, oricat am dori, nu putem controla imaginile exterioare individuale, la fel de usor cum putem controla esentele imaginilor interioare

... cred, iar, ca nu putem vorbi de o imagine interioara, ci de mai multe

... planuri, niveluri, perspective, putin conteaza ce anume, le face sa fie multiple

... si totusi, cel putin una dintre ele, dintre imaginile personale, este lumina personala

... digitala, sau nu

... iar noi "picam", in dialogurile noastre, mai mult sau mai putin, pe aceeasi "imagine personala"

... poate aici e o "cheie" a acestor discutii aparent dezlanate

... acum, privind si amintindu-mi reactii si pareri, asta e ceea ce simt smile.gif
Crisse
Calfa....interesant, profund analizat smile.gif
Ovidiu Bufnila
QUOTE (calfa @ 14 Apr 2004, 12:51 PM)
QUOTE (Ovidiu Bufnila @ 8 Apr 2004, 02:40 PM)
Nu ne putem muta decat in:
Scoala Consilierilor De Imagine din www.hanuancutei.com potrivit Principiului Valuririi si al Bunei Credinte. Problema plecarii, si am spus-o de nenumerate ori, nu tine de o Ordine Aparenta A Spatiului si a raportarii noastre la puncte de referinta iluzorii in spatiu.

Foarte frumos, Ovidiu ! Ma bucur ca Sarbatorile ti-au adus un nou suflu ! smile.gif

Ma bucur ca iti doresti sa ramai si printre noi, pana la urma poate ca e cea mai solida dintre constructiile de acest gen pe care le-ai incercat, pe diferite forumuri. Desigur, poate ma insel, nu am navigat prin toate ...

Pe de alta parte, urez noii tale initiative sa fie intr-un ceas bun !

Stii, poate ar fi fost mai potrivit la "Imaginea Personala ...", ca subiect, dar parca e mai potrivit aici, ca moment ...

... mi s-a parut foarte interesant, inca de la inceput, cum diferiti musterii vizitatori ai paginilor initiate de tine la Han, au (avut) diferite tipuri de reactii. Nu le voi analiza acum, nu e momentul ... si totusi voi incerca sa spun ce cred ca e "in spatele" acestor tipuri de reactii ... sunt diferitele interpretari ale "imaginii personale"

... cred ca exista o "imagine personala" a oricarui "lucru" din lumea noastra, fie persoana, fie simpla entitate "personalizabila"

... cred ca atunci cand observam mai intai lumea, desi o facem construindu-ne propriile imagini personale interioare, ceea ce ne atrage atentia in mod deosebit sunt imaginile exterioare ale lucrurilor

... poate, atunci cand vremurile si lucrurile erau mult mai simple, noi, oamenii, obisnuiam mai des sa privim inauntru ... in inauntrul nostru ... dar si al lucrurilor dimprejur ... si inauntrul semenilor nostri

... poate, unii dintre noi am avut norocul, poate, unora dintre noi ni s-a intamplat miracolul, de a intelege alaturarea intre permanenta si esenta, intre iluzoriu si exterior

... poate calitatile lumii au fost dintotdeauna impartine inegal, pentru ca iubitorii de dreptate sa fie mai motivati

... cred ca imaginea exterioara nu exista, ceea ce poate exista e o suma de imagini exterioare, toate dependente de privitor, dar si de esentele interioare, ca si de multe alte calitati ale lumii

... cred ca, oricat am dori, nu putem controla imaginile exterioare individuale, la fel de usor cum putem controla esentele imaginilor interioare

... cred, iar, ca nu putem vorbi de o imagine interioara, ci de mai multe

... planuri, niveluri, perspective, putin conteaza ce anume, le face sa fie multiple

... si totusi, cel putin una dintre ele, dintre imaginile personale, este lumina personala

... digitala, sau nu

... iar noi "picam", in dialogurile noastre, mai mult sau mai putin, pe aceeasi "imagine personala"

... poate aici e o "cheie" a acestor discutii aparent dezlanate

... acum, privind si amintindu-mi reactii si pareri, asta e ceea ce simt smile.gif


Dragul meu Calfa,

M-a impresionat mesajul tau. Iti multumesc pentru urare. Te astept si pe tine si pe toti ceilalti in Forta Imaginii.
In alta ordine de idei vin cu o propunere indrazneata din punctul meu de vedere! PROPUNEREA are un profund caracter oficial si ti-o adresez tie si tuturor merituosilor administratori si moderatori ai Hanului!
Va propun, respectati parinti intemeietori ai acestui atat de superb arhipelag digital sa initiati o SECTIUNE DE IMAGINE distincta in cadrul Hanului!

Sectiunea ar putea cuprinde multe alte topicuri specializate pe probleme de PR, comunicare, imagine, campanii de PR, marketing poltici, reclama si publicitate, etc.! Aceasta ar incuraja o multime de tineri care sunt sau care vor sa devina profesionisti in domeniu sa se exprime liber si sa fundamenteze noi ATITUDINI!

Ar fi EXTRAORDINAR daca ati face acest lucru.
Cu bunavointa dumneavoastra si a teribililor forumisti ai Hanului, cele doua topicuri nevinovate deschise de la fel de nevinovatul OB ar putea sa figureze in aceasta SECTIUNE SPECIALA!

Astept cu emotie hotararea voastra.
Va pretuiesc sincer.
hh.gif
calfa
Multumesc Ovidiu. smile.gif Interesanta idee. Eu o sustin. Eventual, daca acea "sectiune" ar fi un "subforum", pot accepta sa il moderez. In felul asta ar putea fi regrupate initiativele tale de pana acum la Han. Poate fi plasat chiar la Dezbateri, avand in vedere ca sunt destui interesati de a dezbate "imaginile" in sensuri profunde.

S-ar putea numi chiar "Sectiune de Imagine", "Arhipelagul Imaginii", ca sa preiau din propunerea ta. Ramane sa decida Mihai. smile.gif Bafta !
Ovidiu Bufnila
Dragul meu Calfa!
Multumesc pentru acest mesaj al tau plin de incurajare!
Sper ca Mihai sa sprijine aceasta incercare cu talentul si insurgenta si ingaduinta sa!
Trebuie sa va multumesc pentru ca in noianul de probleme pe care le aveti de rezolvat gasiti timp pentru a studia aceasta idee. Sper ca veti da un verdict pozitiv si ca Hanul se va inscrie astfel in prima linie a razboiului pentru modernitate in materie de Imagine. Topicuri despre PR, marketing politic, advertising, reclama si publicitate, idei de imagine, campanii dinamice si moderne, conferinte de presa, evenimente media, informatii, etc. ar da o coloana vertebrala de exceptie unei asemenea sectiuni specializate a Hanului.
Stiu ca uneori ceea ce spun poate avea un aspect patetic dar nu ma feresc pentru ca sunt asemenea voua o fiinta omeneasca si nici pe departe un guru de celofan. ma bucur cand gresesc pentru ca am sansa de a intrevedea o lumina cumva. Va pretuiesc.
Deschideti o cale pentru zecile si sutele de tineri de exceptie care vor schimba Imaginea!
Avem nevoie de asta. Alfel ne vom duce de-a berbeleacul in haul istoriilor caraghioase.
Dumnezeule, v-as bate la cap toata ziua!
Va iubesc.
rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif
Ovidiu Bufnila
calfa
Ovidiu, o posibila problema ar fi cea a suprapunerii unui astfel de subforum cu unele existente ... de exemplu cu "Arta Vizuala", daca s-ar considera imaginea ca obiect al artei vizuale, ori cu "Publicitatea". Eu nu am navigat decat printr-o parte din Han, dar asta e o alta poveste. Toate la timpul si la locul lor, sau cel putin asa ar fi bine sa fie. O alta posibila problema e, intr-adevar, complexitatea Hanului, si a activitatilor de management al lui ... de asta zic, Mihai trebuie sa hotarasca. smile.gif
Crisse
Subiectul este interesant si de actualitate. Sunt pentru smile.gif
Ovidiu Bufnila
Crisse,
Te invit si in:
http://finance.groups.yahoo.com/group/forta_imaginii/

blink.gif
Ovidiu Bufnila
Lansez o provocare tuturor tinerilor din Hanul Ancutei care scriu science fiction, horror, cyberpunk, fantasy, si asa mai departe de a construi HA Science Fiction GRUP, un puternic grup literar SF afiliat la Hanul Ancutei, grup care sa dezvolte fie o maniera proprie de abordare a SF-ului, fie un nou curent, fie o revolutie fictionala in literatura SF din Romania! Sunt convins ca HA Science Fiction GRUP poate .....................

continuare in:
http://www.hanuancutei.com/forum/index.php?act=ST&f=6&t=3298

Ovidiu Bufnila
hh.gif hh.gif hh.gif hh.gif hh.gif

PS: E o constructie de IMAGINEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE!
PS: Bafta tuturor tinerilor scriitori SF din Han!
Ovidiu Bufnila
Un consilier de imagine se poate confrunta in bataliile pe care le poarta cu mesaje subliminale care sunt aidoma unor mine submarine. Minele submarine sunt secrete in sensul ca pot exploda dupa un numar de treceri ale unui vas, acest numar de treceri fiind programat din start.
Mesajele subliminale pot fi detectate fie intuitiv, fie cu putin noroc, fie in deplin exercitiul interpretarii datelor.
Iata cateva linkuri utile pentru voi:

http://www.resursadefun.ro/gi2_subliminale.htm
http://lett.ubbcluj.ro/~echinox/caiete3/02.html
http://www.pcconcrete.ro/phtml/r15437g.html
http://www.itcnet.ro/arca/decizia65-2000.htm
http://www.psihologie.net/articole/perceptia_subliminala.htm
http://www.psihologia.ro/subliminale.html

ohmy.gif
Ovidiu Bufnila
QUOTE (Aminda @ 15 Mar 2004, 02:45 PM)
Iata cum ne intalnim din nou, Ovidiu. Informatia de sus am primit-o foarte bine, mi-ar placea sa ma inscriu (studiez chiar Stiinte Politice), dar sunt departe de desfasurarea actiunii. Vreau sa te felicit pentru faptul ca esti interesat de tineret, ca te implici in fel si fel de initiative, chiar daca este vorba de un topic cu si despre imagine sau un anunt ca cel cu olimpiadele. Mi-ar placea si mie sa intru in echipa ta.

Te astept in echipa!
yikes.gif
Ovidiu Bufnila
QUOTE (niky @ 25 Feb 2004, 07:13 PM)
QUOTE (Ovidiu Bufnila @ 23 Feb 2004, 02:42 PM)
QUOTE (niky @ Feb 23 2004, 02:13 PM)
hello!
interesant subiect!
mai sunt locuri pentru elevi silitori?
si am o prima intrebare: conteaza asa de mult pregatirea profesionala?
eu consider ca totul se poate invata. desigur, trebuie sa existe suport si, nu in ultimul rand, motivatie.
si mai cred c-ar trebui sa incepem cu imaginea personala.
ce parere aveti, dom' profesor?

Nu este nici un profesor aici.
In rest, totul e OK.
Sa-i dam drumul.
De ce ai vrea sa devii consilier de imagine?
6.gif

pentru c-ar da bine la civiu. ohyeah.gif conteaza motivatia? conteaza dorinta.

Cum te imaginezi?
ohmy.gif
Predatoru
[QUOTE]Lansez o provocare tuturor tinerilor din Hanul Ancutei care scriu science fiction, horror, cyberpunk, fantasy, si asa mai departe de a construi HA Science Fiction GRUP, un puternic grup literar SF afiliat la Hanul Ancutei, grup care sa dezvolte fie o maniera proprie de abordare a SF-ului, fie un nou curent, fie o revolutie fictionala in literatura SF din Romania! (Ovidiu Bufnila)
Eu ma consider un scriitor de sf, cyberpunk, horror, fantasy etc.
M-am aventurat in toate astea pana acum, incercand sa imi gasesc limitele. Si stiti unde mi-am gasit limitele, d-le Bufnila? IN NORMAL. Cand ma apuc sa scriu ceva imi spun: si cartile normale se cumpara. Este ok... o sa scriu ceva normal. Si ma apuc de lucru. Ei bine, atunci se intampla ceva ciudat: scriu ce scriu pana la un moment dat cand PAC!!! imi vine o idee(ca o caramida) shi iese ori horror, ori sf, ori orice altceva decat normal. Ce se intampla cu mine? Am nevoie de ajutor si asistenta medicala de la Spitalul nr. 9? cry.gif
Acuma, lasand gluma la o parte, am si eu o intrebare, d-le Bufnila. Am inteles ca doriti sa se creeze un nou stil.Este o idee care ar putea sa genereze o Revolutie. Iertati-mi ignoranta, dar nu prea stiu: ce stiluri exista in Romania? Nu este o intrebare ironica, dar din pacate nu prea reusesc sa gasesc stiluri ( in sensul larg al cuvantului, acela de curent artistic) la autorii SF din Romania, incepand cu Felix Aderca shi finalizand cu d-voastra shi cu Mihail Gramescu. Poate ma ajutati in acest sens. Stiu ca nu prea sunt sanse in situatia mea sa imi public ceea ce am scris (oricum, mai e nevoie de retusari). Este unul dintre visele mele. O sa fac tot posibilul sa iau chestia asta mai in serios. Am avut o ocazie cand editura Nemira a lansat o provocare pentru mine si alti scriitori tineri de SF, dar am ratat-o.Am aflat mult prea tarziu,si nu as fi avut timp orice as fi facut. Cred ca fratele meu a luat deja legatura cu d-voastra (sau are de gand), in legatura cu publicarea a peste 20 de schite(si sub forma de povestiri,jurnale de alter-ego,poate chiar nuvele,scrisori ale personajelor).Dupa cum cred ac v-ati dat seama, sunt iesite din normal.
Va rog sa imi raspundeti. sad.gif Sunt aproape disperat.
Ovidiu Bufnila
QUOTE (Predatoru @ 9 May 2004, 11:59 AM)
[QUOTE]Lansez o provocare tuturor tinerilor din Hanul Ancutei care scriu science fiction, horror, cyberpunk, fantasy, si asa mai departe de a construi HA Science Fiction GRUP, un puternic grup literar SF afiliat la Hanul Ancutei, grup care sa dezvolte fie o maniera proprie de abordare a SF-ului, fie un nou curent, fie o revolutie fictionala in literatura SF din Romania! (Ovidiu Bufnila)
Eu ma consider un scriitor de sf, cyberpunk, horror, fantasy etc.
M-am aventurat in toate astea pana acum, incercand sa imi gasesc limitele. Si stiti unde mi-am gasit limitele, d-le Bufnila? IN NORMAL. Cand ma apuc sa scriu ceva imi spun: si cartile normale se cumpara. Este ok... o sa scriu ceva normal. Si ma apuc de lucru. Ei bine, atunci se intampla ceva ciudat: scriu ce scriu pana la un moment dat cand PAC!!! imi vine o idee(ca o caramida) shi iese ori horror, ori sf, ori orice altceva decat normal. Ce se intampla cu mine? Am nevoie de ajutor si asistenta medicala de la Spitalul nr. 9? cry.gif
Acuma, lasand gluma la o parte, am si eu o intrebare, d-le Bufnila. Am inteles ca doriti sa se creeze un nou stil.Este o idee care ar putea sa genereze o Revolutie. Iertati-mi ignoranta, dar nu prea stiu: ce stiluri exista in Romania? Nu este o intrebare ironica, dar din pacate nu prea reusesc sa gasesc stiluri ( in sensul larg al cuvantului, acela de curent artistic) la autorii SF din Romania, incepand cu Felix Aderca shi finalizand cu d-voastra shi cu Mihail Gramescu. Poate ma ajutati in acest sens. Stiu ca nu prea sunt sanse in situatia mea sa imi public ceea ce am scris (oricum, mai e nevoie de retusari). Este unul dintre visele mele. O sa fac tot posibilul sa iau chestia asta mai in serios. Am avut o ocazie cand editura Nemira a lansat o provocare pentru mine si alti scriitori tineri de SF, dar am ratat-o.Am aflat mult prea tarziu,si nu as fi avut timp orice as fi facut. Cred ca fratele meu a luat deja legatura cu d-voastra (sau are de gand), in legatura cu publicarea a peste 20 de schite(si sub forma de povestiri,jurnale de alter-ego,poate chiar nuvele,scrisori ale personajelor).Dupa cum cred ac v-ati dat seama, sunt iesite din normal.
Va rog sa imi raspundeti. sad.gif Sunt aproape disperat.

Hei, ce disperare?
Un tigru-scriitor nu dispera, se cafteste! Cu el, cu editorul cel fara inima, cu cititorul indragostit de sine, cu lumea, cu martienii! N-am primit nici un rand de la fratele tau. Bun. Ai scris? Iesi pe strasse! Publica povestirile tale aici in Han! Cat despre curentu' literar revolutionar, Next generation are libertatea de a inventa, de a repara, de a imagina dupa cum crede ea de cuviinta. Eu stau gata, gata sa ma apuc de trebaluit in corpul acestei Next generation sa straluminez nevinovat dar cu pasiune Noua Literatura SF.
tongue.gif
Ovidiu Bufnila
Putem vorbi despre o Magie a Imaginii?
In ce sens va tulbura acest cuvant, Magie?

laugh.gif

Ovidiu Bufnila
owner
http://finance.groups.yahoo.com/group/Magia_Imaginii/
Minerval
Ziua buna.
Sa incercam un scenariu fictiv, dar cu potential.

Un individ vine disperat la dvs. cautand indrumare, cat si sansa reusitei in viata. Nu este prea sigur pe capacitatile sale artistice insa promite, sau cel putin asa reiese dintr-o analiza sumara. Dvs. il veti prinde din plonjonul sau ori il veti lasa sa cada in gol, sau il veti incuraja sa se descurce pe cont propriu, deoerece, tinand cont de potentialitatea individului ab initio, acesta se poate descurca si singur, doar ca ii lipseste formula magica: "pot daca vreau." Fireste, scenariul se poate largi. Spre exemplu, in intampinarea dvs., de cum iesiti din Hotelul Hillary apare un individ aspectuos, cu privire ce inspira incredere, dar care nu gaseste ordine in ideile ori gandurile sale. Asadar, exista ambitie si capacitati artistice, in mod real, dar nu si determinare, respectiv hotarare. Cum veti proceda pentru a-i intari caracterul individului din scenariul 2 si in ce masura va puteti implica in cazul persoanei din scenariul 1. Mult succes... domnule profesor. spoton.gif ( ca de la profesor la profesor)

F.'.
Ovidiu Bufnila
Nu sunt profesor iar scenariul nu e scenariu, neindeplind conditiile necesare. In plus, nu are potential.
tongue.gif
Minerval
QUOTE (Ovidiu Bufnila @ 21 Jun 2004, 12:34 PM)
Nu sunt profesor iar scenariul nu e scenariu, neindeplind conditiile necesare. In plus, nu are potential.
tongue.gif

Admirabil raspuns domnule Bufnila. Totusi, eu consider ca scenariile propuse aveau potential. Prietenii stiu de ce... thumb_yello.gif

F.'.
Ovidiu Bufnila
Cu toata pretuirea mea perversa pentru Minerval pe care il admir fara de margini zic, autoironizandu-ma continuuuuuuu, drept maestru de maestru si razboinic de razboinic_ca scenariile sunt doar pure obiecte fictionale! O fictiune nu are, deci, concluzivul/conclusivul deci, poetential ea nefiind dar fiind ca si instructiune de taina a Enciclopediei de profunzime, de fund si strafund, adica avem o Virtualitate care pentru a deveni, translata, a se metamorfoza, a se organiza drept obiect real, si ramane sa decidem ce va sa fie acest obiect real, pentru simturi sau pentru ratiune, daca va fi fiind ratiune si nu doar valurire conceptuala, o fictiune spunea/spun, caci timpul nu este, o fictiune nu are potential.

Ovidiu Bufnila
premiul III, Concursul International de Decriptare, Moon Radio, Marea Britanie, 2003
pe bune dar tot autoironiiiiiic

tongue.gif tongue.gif tongue.gif tongue.gif tongue.gif
Ovidiu Bufnila
tongue.gif
...........virtualitatea pentru a deveni, pentru a capata consistenta, pentru a se intrupa are nevoie de energie adica neavand energie ea trebuie s-o insface de undeva aceasta fiind Fiintarea sau s-o primeasca de undeva aceasta fiind functionarea....si iata dubiul major caci intre fiintare si functionare pare sa fie strivita fiinta fictionala care, vrand si aspirand la locul ei in asa-zisa realitate, are nevoie mare, mare de energie si atunci, desigur, ea instructioneaza voit sau nevoit un scenariu............


Uf, m-ai rupt dragul meu Minervaaaaal!
Cu prietenie si autoironie, deplina autoironie,
cel mai mare consilier de imagine al tuturor timpurilor valuriteeeeeeeeeeeeee
Ovidiu Bufnila

tongue.gif tongue.gif tongue.gif tongue.gif tongue.gif
Ovidiu Bufnila
QUOTE (Likurici @ 19 Jan 2004, 11:52 AM)
Trebuie sa recunosc, sincer, ca schimbul de replici mi s-a parut interesant. Si ideea in sine este la fel.
Am multe intrebari insa, sau mai degraba nelamuriri.
Din cate am observat, consilierul de imagine este descris ca un razboinic, o persoana creativa care dezvolta aceasta abilitate pana la agresivitate in comunicare. Pana unde poate fi dusa aceasta agresivitate? Fapt dovedit este ca multi au parasit aceasta sectiune a forumului. Personal am vazut-o ca pe o provocare. Acelasi mod de abordare l-am intalnit la cursurile de orientare si consiliere vocationala, unde lectori erau in principal, oameni de la Institutul de Stiinte ale Educatiei. Se utiliza aceasta abordare ca instrument de selectie.
In cazul de fata, era mai eficient un alt mod de abordare? Era necesara o analiza a structurii microgrupului?
Acesta observatie m-a determinat sa-mi arunc putin privirea si catre "relatiile interpersonale". Sper ca ce voi scrie nu va fi considerat offtopic.
O relatie evolueaza in etape:
1. perceptia
2. atractie-respingere (empatie, subiect atins de calfa)
3. functionarea relatiei propriu-zise
4. integrarea psiho-sociala a pesoanei

O sa ma opresc putin asupra integrarii psihosociale a persoanei.
Am deschis si cateva carti, de unde sintetizez urmatoarele:
a.Integrarea este o nevoie pe care o simtim, se opune marginalizarii.
K. Horney sustine ca sunt trei tendinte in comportament:
- cautarea celorlalti
- mersul impotriva celorlalti
- fuga de ceilalti
b. Integrarea este specific umana (sociabilitate).
Schultz sustine ca sunt trei tipuri de trebuinta intr-o relatie:
- incluziune
- control
- afectiune
c. Integrarea este un fenomen activ (biunivoc)
Relatiile interpersonale se reflecta asupra comportamentului nostru. Acest lucru este demonstrat de Milgram, in 1974, in "Sistemul general de experimente I" (I de la ICAR).
Relatia (profesionala, simpatie-antipatie, cooperare, concurenta-conflic) este abordata atat din punct de vedere al raportului de egalitate, cat si cel al ierarhiei.

Nu degeaba printre primele teme a aparut notiunea de "manipulare", ceea ce ma duce cu gandul la un lider informal. Este un consilier de imagine un lider? De ce tip?
Exista doua categorii de lideri:
1. lider informal (persoana populara, aleasa neoficial drept lider de catre ceilalti)
2. lider formal (persoana desemnata oficial)

In cadrul unui microgrup, orice lider informal are puterea de-a convinge, de-a se face ascultat, putere mai mare decat cea a unui lider formal...fie si numai pentru faptul ca nu toti suntem dispusi, de la bun inceput si din diverse motive (obiective sau subiective), de a face ce ni se impune, chiar daca este vorba de o sarcina de serviciu, care afecteaza direct rolul/pozitia la locul de munca, repectiv in societate.
Ar fi bine ca orice lider informal sa fie constient de influenta pe care o are in cadrul unui microgrup si sa nu se joace cu aceasta "putere".
Din pacate, in cele mai multe cazuri, exista persoane care isi doresc "cu ardoare" sa devina lideri informali si reusesc acest lucru prin popularitatea de care se bucura. Si trebuie sa recunoastem ca devii popular mai repede daca spui "hai la o bere" in loc sa spui "rezolva cutare sarcina", de exemplu.
Probabil e mult de discutat aici, datorita aspectelor generate de diverse situatii.

In cazul in care avem de-a face cu un lider, acesta trebuie sa coordoneze, sa mediatizeze, utilizand de regula influentarea.
a influenta= a exercita o influenta asupra cuiva sau a ceva;
a manipula=a manui, a manevra;
Multi cad in capcana unor definitii precum: "Vorbim de manipulare doar atunci cand "manipulatul" nu-si da seama....in rest se numeste doar influentare ".
Totusi, manipulatul e un om constient, poate sa discearna. Atunci de ce aveam de-a face cu oameni care "se lasa" manipulati?

Astept cu interes raspunsurile Dlui Ovidiu Bufnila, precum si studiile de caz pe care le va propune.

Atractie/respingere, Licurici?
Dar daca mai sunt si alte instructiuni ale imaginii profunde? Atractie si respingere vorbesc despre limite. Exista limite?
Multumesc.
Bralgei
Foarte interesant conceptul! Suna foarte similar cu "Arta stalking-lui" din shamanism. Pacat ca nu am detectat acest topic mai devreme! Eu vreau sa fiu si consilier de imagine. Ca sa fiu mai sincer vreau sa stiu ce stie Domnul Ovidiu Bufnila. Am citit primele 3 pagini si am sarit direct la pag.32. Am de recuperat dar voi fi pe aproape.
Bralgei
[Daca esti Magician, nu uita ca Universul e un Magician mai puternic decat tine. Eu imi spun asta in fiecare zi.

Joaca jocul, nu te opri! Asta nu e profesiune, nu e meserie, e pur si simplu MAGIE! Controleaza tot timpul spatiul tau de joc! ASUMA-TI RISCURI! Unii te vor blama. Altii te vor taia-n bucati. Altii te vor indrepta spre casa de nebuni. Altii te vor lua la mishto. Fii acolo si nicaieri. Ubicuitatea se invata, tigrule! Daca vrei sa devii Magician Al Imaginii trebuie sa inveti sa lasi sa curga prin tine intreg sterilul lumii]


Iata ca am ajuns la pagina 6. Omule, daca nu citezi din carti, trebuie sa ne cunoastem. cool.gif
Apropo de manipulare...mi-a placut chestia cu "sa ti legatura cu tinerii, blah, blah" automat toti vor considera ca esti mai in varsta. thumb_yello.gif
Ovidiu Bufnila
QUOTE (calfa @ 16 Jan 2004, 03:51 PM)
1. Ovidiu, e cameron, nu Camerun ! biggrin.gif

2. Cameron, ultima intrebare mi se pare interesanta. Uite un punct de vedere. Cred ca empatia (capacitatea de a decela mai degraba structurile mentale ale altei persoane) e necesara pentru a avea o imagine cat mai corecta asupra unei persoane. Aceeasi empatie poate fi exploatata pentru a prevedea comportamentul. Empatia cere si afinitate cu structurile mentale (si eventual sufletesti) dar si structuri mentale (si sufletesti) destul de complexe si coerente pentru a putea reproduce in interiorul tau (intotdeauna cu aproximatie !) ceea ce e in altul. Oamenii au o idee aproximativa despre ei insisi, cu atat mai mult ideile despre ceilalti sunt aproximatii (intervin perturbatiile mediului prin care se comunica, de exemplu). In momentul in care "zgomotul" aproximarii e mai mare decat realitatea aproximata, s-ar putea spune ca e mai bine sa folosesti opusul aproximarii, caci va fi o aproximare mai buna. biggrin.gif

"Penetrarea gandurilor celuilalt" e in acest context o "reconstructie" a celuilalt.

"Oamenii au o idee aproximativa despre ei insisi, cu atat mai mult ideile despre ceilalti sunt aproximatii"


Calfa, dragul meu Calfa, cu propozitia asta de mai sus aproape ai intrat in I.C.A.N. unde de fapt te afli.

tongue.gif
Ovidiu Bufnila RELOAD
Ovidiu Bufnila
QUOTE (Bralgei @ 29 Oct 2004, 04:15 PM)
Foarte interesant conceptul! Suna foarte similar cu "Arta stalking-lui" din shamanism. Pacat ca nu am detectat acest topic mai devreme! Eu vreau sa fiu si consilier de imagine. Ca sa fiu mai sincer vreau sa stiu ce stie Domnul Ovidiu Bufnila. Am citit primele 3 pagini si am sarit direct la pag.32. Am de recuperat dar voi fi pe aproape.

Sal' omule! OK, vrei sa fii consilier de imagine. Hai s-o pornim la drum. E greu, e mishto, e haios. Vezi ca eu ma infortez pe Net in diverse ipostaze, la risc. Iti asumi riscurile? Pe mine m-au scuipat, m-au injurat, m-au facut asa si pe dincolooooo, s-au dat smecheri, sunt bosorogul de serviciu al natiunii romane dupa unii, OK, ce stii sa faci concret, pune-te pe treaba, spala vase ca-n shaoliiiin sau baga-te in seama cumvaaaa!
Prima tema pentru tine:
1. Care e CODUL de Imagine al lui Traian Basescu.
2. Care e CODUL de Imagine al lui Adrian Nastase.

Astept, aspirant drag la o meserie perversa si inrobitoare.
tongue.gif


Ovidiu Bufnila
Autoironicul Fondator al CODULUI I.C.A.N.
Bralgei
Cod imagine:
Basescu este un om accesibil, neinfricat si necoruptibil, este cel care aduce schimbarea pe unde trece si care vrea sa faca ceva cu tara asta. Ideea de continuitate este atinsa. El este inteligent dar si spontan, calitati care ii vor da de furca lui Nastase intr-o contruntare directa.

Nastase este politicianul perfect, scolit cult si uns cu toate alifiile, imagine puternica si stabila. Imaginea de sine este atat de bine conturata incat isi permite sa enunte "Ei iepurasilor, asta e!" (replica de la Balul Catavencu - 27 Oct 2004; ceea ce ma duce cu gandul la o fraza si mai celebra - "De voi nu ma vreti, eu va vreau!").

La acelasi eveniment Nastase spune ca: "Voi fi un bun presedinte pentru toata lumea" - replica lui Basescu: "Eu nu voi fi un bun presedinte pentru tine!" - adresandu-se lui Nastase.

JUSTITIARUL CORECT vs. SERIFUL (CORUPT)


Personal consider ca Nastase are multe sanse de castig, dar nu ia in calcul esecul, iar asta chiar s-ar putea sa-l coste. Pe baricada cealalta, basescu nu are o imagine formata in ochii segmentul majoritar - ma refer la populatia rurala, insa un vot negativ PSD l-ar putea ajuta enorm pentru a-si atinge scopul.

Ovidiu Bufnila
QUOTE (Bralgei @ 2 Nov 2004, 12:00 PM)
Cod imagine:
Basescu este un om accesibil, neinfricat si necoruptibil, este cel care aduce schimbarea pe unde trece si care vrea sa faca ceva cu tara asta. Ideea de continuitate este atinsa. El este inteligent dar si spontan, calitati care ii vor da de furca lui Nastase intr-o contruntare directa.

Nastase este politicianul perfect, scolit cult si uns cu toate alifiile, imagine puternica si stabila. Imaginea de sine este atat de bine conturata incat isi permite sa enunte "Ei iepurasilor, asta e!" (replica de la Balul Catavencu - 27 Oct 2004; ceea ce ma duce cu gandul la o fraza si mai celebra - "De voi nu ma vreti, eu va vreau!").

La acelasi eveniment Nastase spune ca: "Voi fi un bun presedinte pentru toata lumea" - replica lui Basescu: "Eu nu voi fi un bun presedinte pentru tine!" - adresandu-se lui Nastase.

JUSTITIARUL CORECT vs. SERIFUL (CORUPT)


Personal consider ca Nastase are multe sanse de castig, dar nu ia in calcul esecul, iar asta chiar s-ar putea sa-l coste. Pe baricada cealalta, basescu nu are o imagine formata in ochii segmentul majoritar - ma refer la populatia rurala, insa un vot negativ PSD l-ar putea ajuta enorm pentru a-si atinge scopul.

Bralgei, m-ai scos la PENSIEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE!
Mishto!
Imi place.
tongue.gif
Ovidiu Bufnila
QUOTE (dr.agy @ 14 Jan 2004, 10:23 PM)
Si legatura cu filosofia ar fi ca.....

Manipularea?Controlarea voita sau a unei minti slabe sau inferioare celui ce manipuleaza.
biggrin.gif laugh.gif

Poate fi si un creier tare!
te astept in:
http://finance.groups.yahoo.com/group/Strategii_de_Imagine/
Ovidiu Bufnila
QUOTE (Catalin @ 19 Jan 2004, 12:38 AM)
QUOTE

Imi placi. Esti perfect simpatic. Numai ca esti in eroare.


E, ghinion! Nimeni nu e perfect. Chiar daca este meseria unora sa para asa! wink.gif

QUOTE

Mai treci pe aici poate te ajutam sa-ti revii din aiureala conceptuala in care te afli.


rofl.gif
Multumesc, prefer sa ma zbat in baltoaca!
Ovidiu Bufnila
QUOTE (Crisse @ 9 Apr 2004, 02:29 AM)
Salutare la toti. E 2.19 si eu inca mai citesc mesaje din topicul asta. Inceputul a fost incitant si am mers destul de bine pana pe la pagina 11 cand nu am mai rezistat sa citesc critici.
Sunt bune si alea. La nevoie, pot fi folosite unele raspunsuri wink.gif . Totusi, ideea mesajelor pana la acele critici, a fost motivul ptr care am rezistat atat de mult smile.gif

De multe ori m-au gadilit degetele si-mi venea sa tastez. M-am abtinut. Acum vad ca subiectul e politica. Dupa sarbatori cand spiritele sunt calmate, sper sa ne intoarcem la pastrarea imaginei.

Hmm, se vorbea de detergent, de reclame si filmari. Detergentul este un produs cunoscut. Gospodinei i se trezeste rapid in minte o imagine de proaspat, curat etc.

Daca insa produsul este nou pe piata? Daca TU esti in spatele produsului si nu poti fi neutru la critici ptr ca-l iubesti, il simti ?? Stiu, stiu....consilierul de imagini trebuie sa fie sigur pe el. Consilierul de imagine este uneori si de genul feminin. E sigur pe el, dar nu vrea sa para dur wink.gif Se pot spune multe, dar vorbim mai tarziu smile.gif

Sarbatori fericite
calfa
QUOTE (Ovidiu Bufnila @ 2 Nov 2004, 10:42 AM)
"Oamenii au o idee aproximativa despre ei insisi, cu atat mai mult ideile despre ceilalti sunt aproximatii"

Calfa, dragul meu Calfa, cu propozitia asta de mai sus aproape ai intrat in I.C.A.N. unde de fapt te afli.

tongue.gif
Ovidiu Bufnila RELOAD

He, he, Ovidiu, tu esti prea ... codificat ... pentru a putea sa stiu daca e de bine "sa fii in ICAN". wink.gif

E bine ca am aflat ca m-as afla in ICAN, dupa cum spui tu, pentru ca mi-a pierit dorinta sa il decodific pe ICAN. laugh.gif
Ovidiu Bufnila
QUOTE (calfa @ 22 Nov 2004, 03:08 PM)
QUOTE (Ovidiu Bufnila @ 2 Nov 2004, 10:42 AM)
"Oamenii au o idee aproximativa despre ei insisi, cu atat mai mult ideile despre ceilalti sunt aproximatii"

Calfa, dragul meu Calfa, cu propozitia asta de mai sus aproape ai intrat in I.C.A.N. unde de fapt te afli.

tongue.gif
Ovidiu Bufnila RELOAD

He, he, Ovidiu, tu esti prea ... codificat ... pentru a putea sa stiu daca e de bine sa fii in ICAN.

E bine ca am aflat ca m-as afla in ICAN, dupa cum spui tu, pentru ca mi-a pierit dorinta sa il decodific ICAN. laugh.gif

Oauuuuu! Calfaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!
Ce bucurie! Ce surprizaaaaa!
te invit la primul curs ON LINE de Strategii de Imagine ICAN pe care l-am schitat la invitatia teribilului scriitor si editor Vlad Popescu.
Iata linkul unde te poti inscrie:
http://www.onlinecurs.ro/moodle/
tongue.gif

PS: Desigur, toti teribilii si neasemuitii forumisti ai Hanului sunt invitati in aceasta nevinovata incercare bufniliana!
Ovidiu Bufnila
Programe autoexecutabile: asta e cheia tuturor topicurilor de imagine deschise de mine in Internet.
Ovidiu Bufnila
Si totusi, se intampla ceva cu Imaginile...
Ovidiu Bufnila
QUOTE (Crisse @ 9 Apr 2004, 02:29 AM)
Salutare la toti. E 2.19 si eu inca mai citesc mesaje din topicul asta. Inceputul a fost incitant si am mers destul de bine pana pe la pagina 11 cand nu am mai rezistat sa citesc critici.
Sunt bune si alea. La nevoie, pot fi folosite unele raspunsuri wink.gif . Totusi, ideea mesajelor pana la acele critici, a fost motivul ptr care am rezistat atat de mult smile.gif

De multe ori m-au gadilit degetele si-mi venea sa tastez. M-am abtinut. Acum vad ca subiectul e politica. Dupa sarbatori cand spiritele sunt calmate, sper sa ne intoarcem la pastrarea imaginei.

Hmm, se vorbea de detergent, de reclame si filmari. Detergentul este un produs cunoscut. Gospodinei i se trezeste rapid in minte o imagine de proaspat, curat etc.

Daca insa produsul este nou pe piata? Daca TU esti in spatele produsului si nu poti fi neutru la critici ptr ca-l iubesti, il simti ?? Stiu, stiu....consilierul de imagini trebuie sa fie sigur pe el. Consilierul de imagine este uneori si de genul feminin. E sigur pe el, dar nu vrea sa para dur wink.gif Se pot spune multe, dar vorbim mai tarziu smile.gif

Sarbatori fericite

Putem construi si un consilier de gen feminin.
Conslierul de gen feminin are alte instructiuni.
Sarbatori Fericite!

Ovidiu Bufnila
consilier de imagine
exergy33
Ovidiu

QUOTE
Putem construi si un consilier de gen feminin.
Conslierul de gen feminin are alte instructiuni.


Ce fel de instructiuni?! wub.gif
Adica ar putea fi un consilier de imagine superior celui de tip masculin ?!!!

Ovidiu Bufnila
DA.
Ovidiu Bufnila
QUOTE (calfa @ 22 Nov 2004, 03:08 PM)
QUOTE (Ovidiu Bufnila @ 2 Nov 2004, 10:42 AM)
"Oamenii au o idee aproximativa despre ei insisi, cu atat mai mult ideile despre ceilalti sunt aproximatii"

Calfa, dragul meu Calfa, cu propozitia asta de mai sus aproape ai intrat in I.C.A.N. unde de fapt te afli.

tongue.gif
Ovidiu Bufnila RELOAD

He, he, Ovidiu, tu esti prea ... codificat ... pentru a putea sa stiu daca e de bine "sa fii in ICAN". wink.gif

E bine ca am aflat ca m-as afla in ICAN, dupa cum spui tu, pentru ca mi-a pierit dorinta sa il decodific pe ICAN. laugh.gif

Calfa, sal'. ICAN are mai multe decodificari. Unul dintre ele bifurca seriile de decodificari ulterioare asa ca e foarte greu sa-l descifreze cineva fara ajutor. Hai sa incercam: avem patru litere I C A N. Sa ne jucam un pic! Ca ikoane ce ar fi? dar daca le privim ca pe niste mandale? Ei? Putem sa le privim si ca pe niste fictiuni infasurate sau in-valurite. Putem sa mai incercam un joc: sa le privim in 3D! Cum ar fi? I ar putea fi un zid privit de sus? Si asa mai departe.

Iti doresc un an fericit si plin de invataminte frumoase.
Cu prietenie,
Ovidiu Bufnila
exergy33
Ovidiu

Nu ai raspuns decit la prima parte a intrebarii pusa de mine:
QUOTE
Ce fel de instructiuni?! 
Adica ar putea fi un consilier de imagine superior celui de tip masculin ?!!!


QUOTE
DA.


Care ar fi diferenta instructiunilor ? !!!!
Ovidiu Bufnila
QUOTE (exergy33 @ 28 Dec 2005, 04:45 PM)
Ovidiu

Nu ai raspuns decit la prima parte a intrebarii pusa de mine:
QUOTE
Ce fel de instructiuni?! 
Adica ar putea fi un consilier de imagine superior celui de tip masculin ?!!!


QUOTE
DA.


Care ar fi diferenta instructiunilor ? !!!!

Diferentele dintre barbat si femeie. Sunt doua enciclopedii complet diferite. Le vedem in sens restranms, euclidian, ca si cum ar fi o incuietoare, o cheie si o broasca, spada si teaca. Nu e tocmai asa. Ce diferente ar putea fi? Prima diferenta: perceptia timpului valurit.
exergy33
Ovidiu
QUOTE
Prima diferenta: perceptia timpului


Probabil ca tocmai aceasta perceptie face ca femeile sa nu-si poata accepta cu usurinta virsta biologica...ele simtindu-se mai tinere decit in Buletin ! devil.gif

Distractiva si valurita perspectiva rofl.gif thumb_yello.gif rofl.gif !
Ovidiu Bufnila
Mishto. Vrei sa deschizi si tu noi topicuri despre Imagine? Plutarh a spart gheataaaaa!
Va iubesc!
calfa
QUOTE (Ovidiu Bufnila @ 28 Dec 2005, 04:15 PM)
QUOTE (calfa @ 22 Nov 2004, 03:08 PM)
QUOTE (Ovidiu Bufnila @ 2 Nov 2004, 10:42 AM)
"Oamenii au o idee aproximativa despre ei insisi, cu atat mai mult ideile despre ceilalti sunt aproximatii"

Calfa, dragul meu Calfa, cu propozitia asta de mai sus aproape ai intrat in I.C.A.N. unde de fapt te afli.

tongue.gif
Ovidiu Bufnila RELOAD

He, he, Ovidiu, tu esti prea ... codificat ... pentru a putea sa stiu daca e de bine "sa fii in ICAN". wink.gif

E bine ca am aflat ca m-as afla in ICAN, dupa cum spui tu, pentru ca mi-a pierit dorinta sa il decodific pe ICAN. laugh.gif

Calfa, sal'. ICAN are mai multe decodificari. Unul dintre ele bifurca seriile de decodificari ulterioare asa ca e foarte greu sa-l descifreze cineva fara ajutor. Hai sa incercam: avem patru litere I C A N. Sa ne jucam un pic! Ca ikoane ce ar fi? dar daca le privim ca pe niste mandale? Ei? Putem sa le privim si ca pe niste fictiuni infasurate sau in-valurite. Putem sa mai incercam un joc: sa le privim in 3D! Cum ar fi? I ar putea fi un zid privit de sus? Si asa mai departe.

Iti doresc un an fericit si plin de invataminte frumoase.
Cu prietenie,
Ovidiu Bufnila

Interesanta ideea, Ovidiu. La Multi Ani in Arhipelagul Imaginilor ! smile.gif

Mi-a adus aminte ca pe un topic mai vechi, Codul I.c.a.n. ai primit raspunsul asta (de la un musteriu, Leonard):
QUOTE
QUOTE (Ovidiu Bufnila @ 6 Dec 2004, 02:16 PM)
Vrei sa incerci si alte modalitati de decodificare?

Ovidiu Bufnila

Sa incerc o "decodificare" vizuala.

I.C.A.N.

I = unic
C = cerc deschis, deschidere
A = stabilitate, permanenta
N = oscilatie, schimbare

Poti fii unic daca te conduci dupa principii stabile, ramanand, in acelasi timp, deschis la schimbare.


O interpretare asemanatoare ar putea fi:

I = individ, eu, unu, element (aparent) drept si (aparent) limitat, catarg
C = cautare, curbare, spira, lipsa a dreptei si a limitelor, deschidere si inchidere, golf
A = acord, bifurcatie si stea si punte, spatiu inchis si deschis, sextant
N = negociere, oglinda, strangere de mana, ruta

Dar poate ca ar trebui sa continuam discutia asta in Codul Ican: Trei Mari Decodificari

smile.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.