Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Vreau O Tarie!
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Bucataria si Barul Hanului
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
secunda
mutulica ma faci sa imi doresc o vizita la tine, pardon, la barul tau rofl.gif
eu nu am bar cry.gif
eu cumpar cat beau, sau cumpar cu diverse ocazii si bautura daca ramane oricum e consumata in zilele imediat urmatoare. spoton.gif

ce parere aveti de whisky golden age? era cel mai ieftin din magazin- in jur de 200 de mii.
Tyra
As bea o vodka combinata cu niste curacao. Am cautat azi sirop de curacao tot raionul de bauturi si n-am gasit decat lichior. Imi sta gandul la vodka. Pana miercuri numai beau.

Am zis biggrin.gif
mutulica
@Secunda - golden age e ok, atit cit poate fi o marca locala.

@Tyra, nu inteleg :
QUOTE
Pana miercuri numai beau.

numai bei - adica nu ai de gind sa te trezesti, sau nu mai bei, si ma intreb daca ai ginduri manastiresti (am vazut prin alte parti ca vrei la manastire la techirghiol)
Tyra
NU MAI (cu spatiu) Sa mi scuzati eroarea domnule mutulica.
Pai... n am mai baut... pana de 1 Mai cand am avut o vorba cu sticla de J&B. biggrin.gif
rossi
Jack D miam! Mi-am luat ieri o sticla si am baut cu sprite. Mai e putin pe fund, trebuie sa lucrez smile.gif
Oana
Hehehe bauturica. La petrectii e intotdeauna binevenita. Nu consum alcool decat atunci si prefer bauturi slabe de gagici cum se zice, ca de exemplu screwdriver (sau surubelnita) vodka cu suc de portocale si sex-on-the-beach vodka, suc de portocale, suc de cranberries (alea parca-s macese). Hai ca merge si-un shot de tequilla cu sare si lamaie. Consumatorii adevarati o beau goala:))) eu nu pot.
Tyra
Eu o beau doar cu lamaie. Deci sunt semi-consumatoare laugh.gif
mutulica
Sa inteleg ca daca beau un pahar sec sunt un profi, dar daca beau o sticla cu lamie si alte cele sunt un incepator?
Mai sa fie...
Faina regula, si la baute sunt virgin

@Tyra - ce fac, mai tin scotch-ul? ca vad ca tu ai alte preferinte. Si tequila aia se rasufla... cred ca imi iau lamie si o dau pe git. vorba aia "decit la gunoi, mai bine in burta la noi"
Oana
Aia cu consumatorii adevarati era o gluma, nu se vad betele astea smile.gif))))))) ? Ideea e ca lamaia si sarea iau din tarie si cei carora le plac bauturile puternice o beau goala.
Sucub
Mi-ati facut pofta cu mesajele voastre. Vodka + suc de portocale rosii (eventual fresh...mmmm) + sprite
side_story
Tequilla cu jumate de felie de lamaie, apoi Jack Daniels, sec, cu gheata. ohmy.gif biggrin.gif
Blakut
Hmm, alcool, my favourite. biggrin.gif

Pai am aici o reteta buna, din pacate am fost singurul care a baut asa ceva...
Se ia un pahar de 500ml.
Se pune jumate vodka (mai putin daca aveti chef).

dupa care se pune suc de grapefruit. (cat ai chef)
se adauga un pic sos de rosii
ardei iute tocat, piper (pasta de ardei iute e de preferat).
sare dupa gust
Gata Genocidul!

Nu-mi place tequilla (dar o beau.)
Prefer un gin.
loredaria
Acum 5-6 ani as fi raspuns fara ezitare: vodka cu suc de rosii, acum insa m-am mai cumintit wink.gif ma opresc la ceva mai slab ca altfel ... rad non stop.
morfeus
ce e acesibil si merge creskova cu fanta sokata smile.gif
alceva as recomanda bartenders ---vai de pret ! blink.gif
Da totusi si o tuica,palinca e buna pina la urma ca
mai de curind am ars una home made superior quality
si era 2 litri si ce repede s-au terminat (mai multi).
Unu mai palid prost saracu nu stie ce-i bun despre
sticla asta :

-pune ma ! (paharel mijlociu si nevoit omul sa i-l puna plin)

-<gusta>-ma da ce-i aici kerosen ! <si lasa paharul si pleaca lovit ca de fulger>

-<a doua zi vine cautind> Mai este?

Ce se invata agatatorul,cel ce vine la pleasca de ce-i bun ca de el
n-ar da atit pe sticla traditionala ca doar este burgher si coroana !
Si ca sa laud productia a plecat si in state in sticle de 2 litri !
roflmao.gif drunk.gif
RraLluCca
Tequilla am baut anul trecut la mare,pentru prima data,si nu va spun in ce hal am ajuns la hotel.Noroc ca prietenu la nevoie se cunoaste biggrin.gif Tot la mare am baut si Bartenders si Jack Daniels(normal ca nu pe banii nostri ca deh atatia baieti pe-acolo si noi doar doua,singure si nefericite... rolleyes.gif ) si primul mi s-a parut extraordinar.De tuica incerc sa nu ma apropiu ca numa daca-i simt mirosul ma ia cu ameteli in schimb nu refuz niciodata un paharel de Perfect Lemon cu putina Fanta sau Stalinskaia cu niste suc de fructe smile.gif
DeeDee
am nevoie de un pahar mare de vodca simpla cu gheata
morfeus
e fetele se respecta cu ceva dulce si frumos mirositor
da cind baietzii sunt intre ei mai merge si asa
si mai ales cind am spus ca era marfa rara
nu putea ca alea trase a nustiucita mina cu zahar !
YoyoMan
Mie vodka (care e cea mai buna pe care mi-o pot permite la momentul respectiv) si un suc natural de portocale + gheata. E bestiala combinatia. Chestia care mi-a placut e ca dupa ce m-am prins eu de chestia cu vodka + suc de portocale am vazut ca cei de la Coca Cola vind in supermarket nush ce vodka cu Cappy nectar de portocale biggrin.gif Si deci am fost foarte gadilat la ego biggrin.gif
mutulica
Tequilla nu e chiar asa tare precum o face reclama.
Si eu tot cu votca, mai ales ca o gasesti peste tot in lume.
aurasupacurasu
Votez pentru Tequilla dar in cocteil,cu triplu sec,gheata si suc de lamie verde,batute bine si servite intr-un pahar cu marginea glazurata! thumb_yello.gif thumb_yello.gif drool.gif drool.gif drool.gif drool.gif drool.gif
YoyoMan
Da stii ca nu ai gusturi deloc rele aurasuuuuu drool.gif drool.gif drool.gif
Nu pot sa zic ca imi place titlul topicului astuia la nebunie! Ma distrez de cate ori il vad roflmao.gif
mutulica
am o chestie noua cu gin, tequila, drambuie si suc de portocale...
nu prea reusesc sa le amestec in aceeasi cantitate ca tipul care mi-a aratat, si ma fac varza de vreo 2 seri incercind sa nimeresc amestecul.
are vreunul din voi idee ce naiba cocktail e asta, si eventual care sunt cantitatile?
rossi
Vreau sa beau, diseara beau, gata! mad.gif

P.S Tarie, bineinteles smile.gif
Olaf
As bea un "red and mad" (vodca, vermut rosu si lamaie, in parti egale), dar nu am nici macar o bere ohno.gif
mutulica
si eu am un chef maxim de o tarie ca lumea...
cred ca imi deschid si ultimul laphroaig
mutulica
azi vreau sa fiu sigur ca imi iese:
la 100 se pune:
1/3 jim beam - bourbon
1/3 seagram - gin
1/3 pitu - o prostie braziliana
o juma de lime stoarsa
pina la 200 suc de portocale



Rikita
acum imi dau seama ca nu mai am baut nimic alcoholic de mult.
mutulica
poate ca nu ai avut motive... rolleyes.gif
YoyoMan
Mutulica - tre sa fie excelenta intolocatura aia de care ne povestesti thumb_yello.gif
mutulica
Yoyo- e buna, dar nu face fata... sunt inca treaz si pe net, si am ras 3 deja...
tre sa gasesc ceva mai eficace
YoyoMan
rofl.gif
Trebuia sa stingi cu palinca. Sa vezi ce te tunai rofl.gif
mutulica
azi incerc alte combinatii. am de gind sa reusesc
o sa combin whiski cu votca si tequila
tre sa reusesc
drunk.gif
Rikita
pitu nu e o prostie.
Olaf
QUOTE
pitu nu e o prostie.

Prin "o prostie" se poate intelege si ceva de genul "nu stiu sigur ce este si nici nu ma intereseaza prea tare". smile.gif
Pese: eu tare as bea o rachie de plosnita. smile.gif (uischi, adica - pt cine nu stie)
Rikita
ah okay...

hm... cum pot sa invat limba aceasta daca fiecare cuvint poate sa si inseamna ceva diferit din ce scrie in dictionar???
Olaf
Pai e vorba de expresii... Multe dintre ele, ca in orice limba, sunt folosite cu sensul asta numai o perioada, nu rezista mult. Altele apar sa ramana. Dar hai ca sunt offtopic.gif (ma rog, nu asa incruntat)
mutulica
Olaf are dreptate... si cactus are
ce draq sa fac... am terminat tequila si acum dau cu grapa. E rea ca naiba, nu se potriveste cu combinatia si eu in loc sa fiu anesteziat sunt pe han.
Firar sa fie ce antrenament am...

Tre sa ma imbat!!!!! tre sa imi reuseasca!!!
cactus
QUOTE (mutulica @ 23 Aug 2004, 10:39 PM)
Olaf are dreptate... si cactus are
ce draq sa fac... am terminat tequila si acum dau cu grapa. E rea ca naiba, nu se potriveste cu combinatia si eu in loc sa fiu anesteziat sunt pe han.
Firar sa fie ce antrenament am...

Tre sa ma imbat!!!!! tre sa imi reuseasca!!!

Maaaaaaaaaaa; Olaf si io avem dreptate; lasa grappa ca-i cea mai mare porcarie posibila, plus ca si pute a naibii. Si sa mai stii ceva...Hanu´ asta te si poate ajuta, nu neaparat sa te opreasca de la a te plezni. Mai bine stai la han; asculta-l pe
mos-tu care niciodata nu s-a sfiit sa spuna ca "bautura-i maica stricaciunilor da` maica asta a stricaciunilor are sarutarea mai dulce decat a unei fecioare" - citat din Catrene Arabe; da´, maaaaaaaaaaaa, NU cu grappa; mai bine cu Hanu`; bea si tu de aici macar gandurile bune... spoton.gif
mutulica
da ma, grapa aia e rea ca naiba dar a avut efect.
aseara am fost franjuri, si acum sunt varza
cactus
QUOTE (mutulica @ 24 Aug 2004, 08:01 AM)
da ma, grapa aia e rea ca naiba dar a avut efect.
aseara am fost franjuri, si acum sunt varza

Facusi ochi, tu draga....Si io ca n-am avut de ales... rofl.gif Da se face ora 3 pm si ma duc acasa...
mutulica
da, am niste ochi mari ... ca ai lupului... si la fel de rosii
da tot nu ma las. deseara o iau de la inceput

am primit si o sticla de sake, sa vad ce combinatii mai fac
cactus
Muty draga, tu NU vrei sa-nveti de la aia cu esperienta si, vorba cuiva din forum - gaina batrana face zama buna- deci: decat sake, mai bine grappa; amandoua-s posirci ordinare, da´ sake nu-i altceva decat o zeama leshiatica de scoala duminicala (parafraza dupa Mark Twain). Si decat posircile astea doua care nu fac decat sa-ti bolovaneasca mintea, mai bine o zeama de aia faina din graunte sau din prune stoarse - care macar are personalitate; uitai sa-ti povestesc ca, de fapt, la ora 3 pm ma duc acasa da´ma opresc si io sa iau aer... roflmao.gif roflmao.gif ca tot omu´care se respecta dupa o zi de treaba. Cand ajung acasa ti-oi spune ce treaba...Macar sa nu rad singur. Pa, tu draga; asculta sfatu lu mosu cactus si lasa sucurile japoneze...pacat de sanatatea ta...
mutulica
tocmai asta era ideea... sa ma anesteziez
cu prunele ... e greu, ca am antrenament
Vornicum
Buey, ce beti pe aici? huh.gif
cactus
Mutulicaaaaaaaaaaaaaaaa; tz-am spus sa nu bei zama de aia cu "Schlitzauge" ca ai necazuri. Uite maaaaa; io mi-s bine merci acasa, vazui de supa de prune, fu faina, amu ma duc sa beau apa mineralizata cu chestii de alea faine din graunte mioritice... spoton.gif Fa si tu ochi ca se mai vorbim...Pa, tu draga... spoton.gif
Rikita
ceea ce nu inteleg e... ce e problema... de ce vrei neaparat sa te imbeti? poate spune in inceputul threadului... dar n-am gasit pana acum...
simonsays
Rikita... intrebarea corecta este .. de ce nu ?? rofl.gif
Rikita
da... si asta... sau intrebarea cea mai corecte e, de ce nu am mai baut eu pt cel putin o saptamana? ce nu e in ordine cu mine?
Olaf
Pai du-te si trateaza-te! rofl.gif
Iti recomand o terapie de soc, cu o tarie in deschidere, urmata de vin nou (langa niste pui la tigla) si in incheiere un vin vechi, ceva nu foarte sec si foarte aromat.
Hai ca deja m'e pohta, da' mai e ceva pana sa ajung eu sa fac terapia asta...
Rikita
problema e ca o sa vizitez mama astazi. adica nu cred ca e o idee buna...
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.