Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Vreau O Tarie!
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Bucataria si Barul Hanului
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
Olaf
poti s-o rogi sa-ti faca o ciorba de potroace biggrin.gif
Rikita
ce sunt potroace?

si mama mea e foarte anti-alc...
Olaf
Nu stiu cum se face (am auzit ca s-ar face cu bors in loc de apa), este o ciorba din moldova, garantat trezeste omu' din betie, mahmureala sau orice altceva.
Termenul vine de la potroaca, adica foarte acru sau foarte sarat...


Pese: stai ca am gasit in DEX:
POTROÁCĂ, potroace, s.f. 1. (La pl.) Ciorbă din măruntaie de pasăre, acrită cu borş sau cu zeamă de varză; măruntaie de pasăre cu care se prepară această ciorbă. ♦ (Adverbial şi adjectival) Foarte acru. 2. Mâncare foarte sărată. ♦ (Adjectival şi adverbial) Foarte sărat. 3. (Bot.; reg.) Ţintaură. [Var.: potróc s.n.] – Din rus. potroh, magh. patroh.
Rikita
ah. atunci mai am o problema: nu cred ca pot sa cumpar bors aici. adica mai bine nu beau.
mutulica
QUOTE (Rikita @ 24 Aug 2004, 06:39 PM)
ceea ce nu inteleg e... ce e problema... de ce vrei neaparat sa te imbeti? poate spune in inceputul threadului... dar n-am gasit pana acum...

daca iti spun ca ma antrenez pentru sarbatori, ma crezi?
Rikita
daca asa spui, asa trebuie sa fie... hm...
cactus
QUOTE (Olaf @ 24 Aug 2004, 06:07 PM)
Pai du-te si trateaza-te! rofl.gif
Iti recomand o terapie de soc, cu o tarie in deschidere, urmata de vin nou (langa niste pui la tigla) si in incheiere un vin vechi, ceva nu foarte sec si foarte aromat.
Hai ca deja m'e pohta, da' mai e ceva pana sa ajung eu sa fac terapia asta...

Baaaaaaaaaaaaa, tu esti ficior tare fain; fix la asta m-am gandit si eu ptr. ,terapie...Sa fie fain, mult,pe gratis, si cu pui sau alte galitze acolo unde zici tu; vai ce m-as duce.... rofl.gif rofl.gif rofl.gif
mutulica
ma car acasa. imediat pun de combinatii noi
drunk.gif

azi program cu sake
mutulica
tocmai am terminat o sticla de jim beam
mie mi se pare ca sunt coerent...
asa ca am deschis si un clark's (tot bourbon)

sec...

nu ajuta deloc
YoyoMan
Ce ai mutulica? Te rupi? ohyeah.gif
cactus
@ Mutulica - prefer whisky-ul irlandez si ala canadian; da´ sa stii ca si zama de prune-i faina. Mentin invitatia...ti-am facut-o la alt topic...oricand numa´sa zici din timp ca sa fiu acasa... drunk.gif O sa mutam si muntii din locu´ lor...
mutulica
gata, azi noapte am facut-o lata de tot. votca redbull.... votca orange, votca whatever

tre sa ma opresc pina mai am ficat
YoyoMan
Mutulica: ce vrei ma? Nenorocesti pateu'? laugh.gif
Las-o mai moale copile ca nu-i inteshanjabil wink.gif


PS: sa stii ca te-am barfit de bine la intalnire wink.gif
mutulica
Yoyo - de aia m-a luat pe mine seara cu sughit ... eu credeam ca de la votca smile.gif

acum intru in pauza o vreme, luni a fost ultima sesiune de tarii
acum cel mult un paharel de scotch... pe seara
secunda
QUOTE (Olaf @ 23 Aug 2004, 09:33 PM)
Dar hai ca sunt  offtopic.gif (ma rog, nu asa incruntat)

mi-a placut la nebunie faza!!! rofl.gif

mutulica nu te stiam chiar asa de...barman spoton.gif

mai fratilor mie au inceput sa imi placa cocktail-urile alea mai verzi, mai albastre sau rosii.... 43.gif
kelly
in primul si primul rand as vrea sa multumesc din tot sufletul forumistilor de aici
Mi-ati redat pofta de viata si in sfarsit pe fata mea a aparut biggrin.gif pana acum am fost mai tot timpul 50.gif dar de cand citesc stilul original in care se posteaza mesajele pe aici tot timpul sunt rofl.gif rofl.gif rofl.gif
eu una sunt innebunita dupa tequila
YoyoMan
welcome.gif kelly
Sedere placuta! wink.gif

@Secunda: e adevarat ca daca bei cocktail albastru ti se fac ochii albastri, daca bei verde varzi un so weiter? rofl.gif
secunda
ma cu verde nu stiu, nu tin minte, ochii mei sunt verzi oricum 6.gif
da cand e vorba de albastru...ma si aici, pauza, ochii mei sunt si albastrii, cateodata 43.gif
si baui odata si unul rosu si in poza ma vazui cu ochii rosii.... wub.gif

na, mai YoYoMan, ce descoperire! rofl.gif
YoyoMan
Pai eu asa am auzit... Nu stiu daca e asa - tu se pare ca incuviintezi wink.gif
rofl.gif
cactus
QUOTE (mutulica @ 31 Aug 2004, 08:49 AM)
gata, azi noapte am facut-o lata de tot. votca redbull.... votca orange, votca whatever

tre sa ma opresc pina mai am ficat

Il mai ai ? io l-am pierdut de mult rofl.gif Da´un vraci mi-a zis ca musai sa-l gasesc (pe ficat) cu "Cainele Sarat" - asta-i ceva dintre Guiness, f. putzin piper (de preferat verde shi macinat fin) shi vodca Finlandia dupa gust shi curaj; eu l-am avut (curajul) dovada ca-tzi scriu... hug.gif drunk.gif roflmao.gif roflmao.gif
Olaf
Eu as bea o Tequilla. Pura.
mutulica
buna idee... am o Sierra gold daca vrei
pun in pahare
drunk.gif

later edit: La Multi Ani Olaf!
eu tocmai am descoperit ce bine merge bourbonul in combinatie cu tequilla...
YoyoMan
Alcoolistilor! roflmao.gif rofl.gif
Olaf
Mersi, mutulica.
Poate ar trebui sa incerc si eu combinatia... Problema este ca imi place gustul fiecarei bauturi, si nu-mi prea vine sa le amestec...

Pentru azi, as bea un Ouzo.
Rikita
sambuca! sambuca! sambuca!
Cla
Suc de piersici cu vodca licklips.gif sau invers wink.gif biggrin.gif
Tyra
As bea o vodka cu energizant. Cred ca de vreo luna m am dat pe vodka.
A! Sau un vin negru sec.
cactus
Tuica de <Gurahont - 52 grade - 200 ml + Feteasca regala sec una sticla + una bucata fleica de carne facuta fain de tot si pusa la foc rapid + nights in white satin rezulza in mod obligatoriu raiul pe pamant...Cactus rulz maaaa pash.gif yeah.gif licklips.gif
Ti-ai pus vreodata intrebarea ce putere de expresie au Zambaretii astia - sunt mai expresivi decat un intreg dialog....
Olaf
Am un coniac Hennessy, da' e de cadou si nu ma pot baga in el... sad.gif
cactus
QUOTE (Olaf @ 21 Sep 2004, 06:37 PM)
Am un coniac Hennessy, da' e de cadou si nu ma pot baga in el... sad.gif

Ai PROMIS ca ne-ntalnim a pleznim ceva; dupa aia te-ai dat la fund....Mie NU imi place coniacul...Am ceva infinit mai bun...
Olaf
Cactus, pai propune un loc, daca zici ca nu-i musai sa fie Arad smile.gif
QUOTE
Am ceva infinit mai bun...

E de pruna? biggrin.gif

Pese: nu am promis, dar nu ma dau in laturi biggrin.gif
Rikita
n-am mai fost beata de mult... ar trebui sa ma inbet... dar singura nu e interesant... cineva dintre voi ar vrea sa ma viziteaza si sa bea cu mine?
Olaf
QUOTE
sa ma imbat...

Sorry, sunt prea departe biggrin.gif Si eu as trage o betie...
cactus
@ Olaf - AI PROMIS - asa ca fa bine si te tine de promisiune; tot ce trebe e sa vii in zona; de rest ma ocup eu. Si pe Rikitta cine o opreste sa vina ? Ca tot nu pricepui; zemurile-s prima-ntai; curate, nu-s laturi de scoala duminicala, de halit fac EU si o sa-ti placa; tu numa-i musai sa-ti respecti promisiunea ( roflmao.gif ) si sa vii... O sa fie faiiiiin de tot. Si cand zic asta, o sa fie intr-adevar frumos...cactus rulz - maaaaaaaaaaa
Olaf
Cactus, m-ai convins. O sa fac tot posibilul sa ajung in zona smile.gif
Da' stai mai intai sa ajung acasa.

Pese: drunk.gif biggrin.gif
cactus
Si daca tu si Rikitta NU veniti singuri, cu atat mai bine... spoton.gif
Rikita
unde e zona in care trebuie sa venim?
Olaf
QUOTE (cactus @ profile)
Locatia Arad-Romania


Stiu ca nu este tarie, dar acum as bea o bere... poate amestecata cu altceva smile.gif Ma duc sa ma uit de cocktailuri cu bere. tongue.gif
Rikita
hm... daca as putea m-as duce in romania chiar acum.
YoyoMan
Am jos o sticla de Vodka. Sa ma duc dupa ea? rofl.gif
mutulica
pun si eu o sticla de absolut
cactus
Pai povestea se cristalizeaza pe noiembrie...Exista 3 crame din care 2 cu tuica de Gurahont si vin curat fain de tot (ceva de genul AOC) si o crama cu tuica de Zalau (tot trazner) si cu vin de Minis (tot AOC). Aia ne asteapta. De cand fac masteratu´ la astea ma las de vodca. Ati zis ca veniti.... Ein Mann, ein Wort - ce naiba...
secunda
QUOTE (Olaf @ 21 Sep 2004, 08:49 PM)
Ma duc sa ma uit de cocktailuri cu bere. tongue.gif

ai aflat asa ceva?! yikes.gif

bai, voi discutati despre intalnire si nu beti nimic, deci sunteti offtopic devil.gif
genicon
Oameni buni, astazi am ajuns la conclluzia ca sunt un baiat mare biggrin.gif Asta pentru ca aveam in camera o sticla de JD de ceva timp, pe care nu o deschisesem ca ma omorau ai mei, probabil. Acum mi s-a facut pofta, am deschis-o si... savurez bataia. spoton.gif Maine o sa vad daca ma omoara ai mei sau chiar sunt un baiat mare rofl.gif
simonsays
baiat mare inseamna "adult" ? ohyeah.gif pai daca era asa, veneai cu sticla aia incoa', nu erai meschin sa o bei singur ... tongue.gif

off.. si nu mai ajung odata pe la omu meu, sa-mi iau cele 3 kile de palinca promise .... drool.gif oare dece nu se gaseste produsul asta si la magazin ?!? exclus otrava aia de sobolani de la european drinks ...
mutulica
cam la o ora dupa ce incep lucru, asa imi vine cheful de o votca mica...
Aramis
As bea un pahar cu vin alb, demi-sec... Dar nu pot inca, mai am 2 cursuri si daca beau ma molesesc toata tongue.gif
simonsays
auzi, tu chiar vrei sa ma mut la tine ??? 50.gif

rofl.gif rofl.gif


as bea o palinca ...asa, de dupa masa... si am la frigider, la servici, aici, una excelenta.. galbuie.... mmmm.... drool.gif
Olaf
As bea...
Stii ce? Chiar ma duc sa beau palinca devil.gif
Turcoaz
Stiu sigur ce vreau. Caberlot. Bun, rosu, sec wink.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.