Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Vreau O Tarie!
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Bucataria si Barul Hanului
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
gabitza ^
quote Fitzcarraldo :
QUOTE
...wiskey cu santal de mere...


despre ce este vorba? tongue.gif nu cunosc aceasta combinatie..este asa buna cum suna?

G.
Fitzcarraldo
E misto, si spre deosebire de red bull, nu iti este rau dimineata (poti dormi lemn). wink.gif
edittha
Mie imi place coniacul cu lamaie si ginul cu lamaie +apa tonica , dar cum este prea dimineata il las ptr maine seara. Acum ma multumesc cu o cafea.
mutulica
mie nici de la red bull nu imi e rau dimineata... si dorm linistit oricum
Fitzcarraldo
QUOTE (mutulica @ 2 Dec 2005, 08:40 AM)
mie nici de la red bull nu imi e rau dimineata... si dorm linistit oricum

Asta daca nu bei 15 pe noapte.
gabitza ^
fizzcarlo...eu am baut vreo 5 redbull cu whisky (mai mult nu stiu daca puteam sa duc) si apoi am dormit ca un bebelush... tongue.gif
dar tre' sa incerc si whisky cu santal de mere, ca prea suna bine.
G.
mutulica
daca beau 15 pe noapte, in mod cert doar o treime vor fi cu redbull. depinde si ce sunt cele 15.. o sticla, doua sticle... etc
Fitzcarraldo
15 sticle n-ai cum sa bei. Ar insemna sa fii centaur. Eu beau maxim 2 / 3 sticle pe seara, in 2 insi. La un pahar pun cam 50 de grame , asta ca sa nu fie gretos. Combin redbull cu santal de mere si multa gheata. Te ia capu' incet si sigur. Acu' am venit de la bautura.
mutulica
ai... de...
eu nu combin alcoolul. am inceput pe votca, o tin pe votca.... sau pe whisky

iar daca pun red-bull e doar redbull, paharul urmator poate e cu suc de portocale... etc...

dimineata rar sunt mahmur, dar nu cu dureri de cap
nefertiti-old
Un vin fiert ar merge...
mutulica
mai degraba o tuica fiarta, cu zahar ars si putin piper
Leonardo
un vin fiert cu scortisoara.... drool.gif
nefertiti-old
Io n-am baut niciodata tuica fiarta. Hmmm, te referi la palinca? Pai aia deja e ultrafiarta si tare, daca o mai fierbi...? hmm.gif
gabitza ^
nuuu, tuica fiarta e altceva. pui la incalzit in ibric, tuica, zahar (merge si fara, dar e tare buna mai dulce) si cateva boabe de piper. simplu si foarte bun. biggrin.gif
G.
Blakut
Totul e sa nu cumva sa depaseasca amestecul 76 de grade (cam pe aici fierbe alcoolul, nu?) ca iti ia foc ibricul, cum de altfel am mai patit-o. Cica totul e in tehnica, da cum faci sa nu dai foc inca nu stiu. (probabil acoperi cu ceva...)
gabitza ^
nu cred ca tre sa acoperi ibricul, ca atunci explodeaza... ohyeah.gif
tuica nu stiu daca are mai mult de 70 de grade deci e numai buna de fiert.
G.
Fitzcarraldo
QUOTE (gabitza ^ @ 13 Dec 2005, 10:04 PM)

tuica nu stiu daca are mai mult de 70 de grade

Daca are mai mult de 70 de grade e deja absint. rofl.gif
Blakut
QUOTE
tuica nu stiu daca are mai mult de 70 de grade deci e numai buna de fiert.


Vorbeam de temperatura.
mutulica
daca tuica are mai mult de 70 de grade e horinca
absintul... e altceva
nefertiti-old
harhar.gif nu mai inteleg nimic din fierturile asteaaa!
mutulica
te-ai apucat deja de degustat?
nefertiti-old
nuu, ca nu mi-ati explicat clar ce e tuica fiarta si absintul. tongue.gif

plus horinca
Olaf
Inspired by the elixir of Absinthe - artists, minstrels
and chasers of mayhem and mystery
seek out the Green Fairy...


N-am gustat niciodata din licoarea verde, dar taaaare as fi curios...
Blakut
Ai idee unde gasesc asa ceva? De cumparat pentru acasa...
Olaf
Stiu ca poti cumpara de pe internet. Nu stiu insa daca este legal in Romania... unsure.gif Tocmai ma gandeam ca as putea gasi la duty-free sau in vre-un magazin de vinuri, pentru Craciun, dar ma mai gandeam ca s-ar putea sa nu ma lase cu el. laugh.gif
Blakut
Pai daca il comand pe internet, nu cred ca il verifica cineva la granita sa vada ce e inauntru, nu?
Olaf
Nu baga mana in foc. Cred ca verifica mai ales pachetele, ca poate e rost de vamuiala laugh.gif Plus ca, probabil, este insotit de factura, sau ceva de genul asta. Nu prea ma pricep.
Fitzcarraldo
QUOTE (Olaf @ 14 Dec 2005, 09:21 PM)
Stiu ca poti cumpara de pe internet. Nu stiu insa daca este legal in Romania...

Este legala in Romania, eu beau asa ceva la clubul in care merg. In magazine n-am vazut, stiu ca e interzisa in Anglia din cauza tariei "excesive". Cand am baut prima oara asa ceva m-a luat somnu' pe canapele. Este cea mai strong chestie pe care am consumat-o vreodata si n-o recomand celor fara antrenament, te face praf.
mutulica
stiu ca este interzisa si in franta. am prieteni care au tot echipamentul de rigoare (palete pt cubul de zahar, pahare speciale, etc.)
interdictia vina din cauza faptului ca absintul este considerat otrava in acelasi timp (excesul are efecte destul de dure)

pe mine nu m-a impresionat, fie vorba
Olaf
S-ar parea ca a fost interzisa din cauza efectelor "thujon"ului. Care nu trebuie, in EU, sa depaseasca o concentratie de 10%, in bauturile mai tari de 25°... Cel putin asa sustin unii. Si mai sustin si ca diverse tari au inceput sa ridice interdictia...

Si apropos de Franta:
QUOTE
France never repealed the 1915 law, but in 1988, a law was passed to clarify that only beverages that do not comply with European Union regulations with respect to thujone content, or beverages that call themselves "absinthe" explicitly, fall under that law. This has resulted in the re-emergence of French absinthes, now labelled "spiritueux à base de plantes d'absinthe." Interestingly, as the 1915 law regulates only the sales of "absinthe" in France but not its production, some of these manufacturers also produce variants destined for exports plainly labeled "absinthe."
morfeus
Krescova cu bere ! si cele 4 carari de dupa
sau o palinca de casa !(care arde ca altfel nu e buna )
vin fiert ca tot is racit =))

record : de pe la 22-23 baut pulbere - dormit pina la 19 a doua zi !
------------acest timp e o pata neagra deci nu intrebati !----
hanul ars si bere 2,5 l !
Olaf
As bea un coniac. Sau orice, dar tare, aromat, si vechi sa fie. smile.gif
Fantasee
Azi ma las si eu de vin ohyeah.gif .

Vreau un Drambuie rolleyes.gif .
mutulica
un margherita ... de desteptare
Arktu
Rusine mie sa gasesc asa tarziu asa bunatate de topik.
Prefer o vodca medie (25-30 grade) sau o palinca de Zalau de 60-65 grade curata.

Ca un "cocktail" frumos recomand bere cu sampanie. Daca nici asa nu vi se cvadrupleaza cararile atunci e grav... tongue.gif
Fitzcarraldo
As bea un absint, sa ma faca zob.
N.V.
As bea un 50 de vodka acum... un Perfekt Lemon ca nu am mancat de vreo 9 ore si nu vreu sa risc sa mi se faca rau. De ce vodka si de ce acum? Pentru ca sunt atat de obosita incat nici nu pot adormi mad.gif
Serenity
Auzi tu, oare de ce reginele cafelei sunt treze la ora 4 dimineata? rofl.gif .... eu zic sa iei mai bine cursurile alea in brate si in 2 minute ai adormit, garantez! :ohyeha:
N.V.
Off topic: tocmai din cauza cursurilor n-aveam eu somn la ora 4 dimineata mad.gif Le-am luat ieri in brate si am adormit in miezul zilei si mi-am dereglat tot somnul. Tocmai de aceea am dubii daca sa ma mai ating si astazi de ele laugh.gif

Si ca sa revin on topic, as bea un gin tonic rolleyes.gif
morfeus
v-ati apucat deja de invatat ?
eu stau cu berea linga pat si nu ma pot hotari daca sau nu sa o deschid | mai e vin de baut !
un lichior de lamiie cu fanta lamiie sa fie acidulat ! asa in loc de apa pe linga tarta visine .
bubusorela
as mai bea un pic din prietenul meu,Jack Daniels drool.gif
surzi
nu am preferinte .... numa una .... sa fie inecat in alcool ... sa-mi stinga mad.gif sad.gif
Fitzcarraldo
Nu mai tolerez berea si vinul, mi se face rau si vomit, in schimb toleranta la tarii e crescanda. unsure.gif
morfeus
e 12:40
si ca sa vina somnul va spun un ceai de seara :
1/3 sirop visine 1/2 apa minerala 1/3 alt acool :(acum lichior de lamiie) hmm ce bun e
1/2 fanta lamiie si 1/2 lichior lamiie ! smile.gif

Fac experimente sa descoper formula magica =))
Fantasee
Si eu care beau bere singura in Poiana rofl.gif .

As vrea un Jack ohyeah.gif .
AmunRa
O Tequila Sunrise daca sti cum se prepara ar merge mai bine. Hai ca dupa 3 uite asa sunteti drunk.gif
Cla
Cateodata as avea chef de un Southern Comfort. licklips.gif
Dar n-am acasa, n-am chef sa-l beau singur.
Dar daca ma apuca dracii... devil.gif drunk.gif

Aaa, ati baut vreodata Kruskovac? Wow! Fetelor, asta-i ceva pt voi drool.gif
morfeus
pai daca si berea o bei singura cu cine te dai pe pirtie ?
la frigul de afara cum poti dormi singura , ia un prieten O Vodca (K sa nu fac reclama)!
Olaf
Un ceai cu vodca. smile.gif
mutulica
am descoperit un alcool chinezesc... 52 de grade
habar n-am cum se cheama, are un gust ca dracu... dar nu rateaza
din citeva shoturi esti ko
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.