Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ruleta ruseasca
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Povestea Mea
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15
Yvonne
Sint foarte obosita. Iar am luat un start in forta, de fapt continui un drum candva intrerupt, regretat si pastrat la amintiri placute. Constat ca nu m-am schimbat prea mult. Am devenit doar mai selectiva si mai inteleapta in luarea unor decizii si in sustinerea intereselor proprii. Prin urmare anul acesta se anunta fara vacanta. Asta nu e bine. Poate cateva zile.....
Yvonne
Un lucru e sigur. Nu sint o ramantica. Am fost candva dar s-a terminat. si nu mai e pe stoc. Sa nu se inteleaga ca nu mai stiu sa admir un rasarit sau un apus de soare, ca nu as sta o vara si o toamna la malul marii. Stiu, dar mai stiu si ca aceste lucruri iti cer o anumita dispozitie si eu nu o mai am. Ori am risipit-o, ori am pierdut-o, ori am alungat-o. Cu timpul am invatat ca nici o rama nu poate pune in valoare tabloul........
Yvonne
In ultima vreme am avut cateva realizari care ma fac sa ma simt tare bine. Nu pot sa renunt la competitia pe care o am cu mine insami si pentru asta trebuie sa multumesc tatalui meu care m-a invatat ca nu exista nu vreau si nu pot , ca totul trebuie incercat si experimentat.
Ca om, doar sufletul mi l-am ratacit si alungat de multe ori.
Yvonne
S-au schimbat chestiile in fabula ..greierele si furnica....dansa tot cu munca, normal, doar ca acum greierasul stie sa i-o aprecieze, insusindu-si re zultatele. Dar cred ca nu spun nimic nou cu asta.
Yvonne
Imi tot propun sa ma odihnesc si nu reusesc. Interesant e ca nu simt oboseala desii muncesc mult. Acum as vrea sa stau la o terasa si sa privesc ploaia. Sa aud cum ploaia canta pe trotuare si sa vad lumea prin geamurile umbrite de apa. Inauntru sa fie cald si sa stiu ca acasa ma asteapta o carte interesanta. In drum spre casa sa imi iau un cos cu (,) capsuni si o prajitura mare cu (,) ciocolata. Restul se transforma in poveste.
Yvonne
Ce cuminte sta si ma asteapta jurnalul meu parasit. Mda, daca si oameni ar fi la fel.....in ultimul timp am facut de toate...si bune si rele, uneori ma iubesc la sfarsitul zilei, alteori ma detest si astept somnul ca pe o binecuvantare. Linistea devine o stare tot mai greu de atins.
Felina
hug.gif
Yvonne
QUOTE (Felina @ 4 Jul 2007, 08:30 PM)
hug.gif

wink.gif
Yvonne
Ziua de azi a avut si are in ea vibratia toamnei. Asa cum stii ca rupand o paine coapta pe vatra, e paine framantata cu mainile si coapta pe jar mocnit, asa recunosti si o zi de toamna care aduna in ea toata esenta verii si apoi o imparte asemenea unui nectar. In plus, in vara asta ciudata am vazut multe stoluri de pasari pe cer. Toate in grupuri. Niciodata nu am mai vazut asa ceva si asta nu doar pasager ci zilnic. Abia astept sa vina toamna. Toamna cu emotiile fiecarei dimineti care nu stiu ce va oferii. As vrea sa am fereastra spre camp, sa pot vedea rasaritul.
Yvonne
Daca as fi fost pictor as fi pictat vara aceasta asemenea unei flacari .Daca as fi fost muzician as fi compus un sollo de trompeta dulce-amar. Daca as mai fi copil, mi-as pastra sandalele prafuite pe cel mai frumos raft. Daca as fi indragostit as fi adus in casa iubirii o cascada albastra. Am sa-mi fac un album din scoarta de copac si crengute de flori salbatece.
Afrodita
Mda, tu ai avut vara. Io am avut doar doua saptamani si fix in saptamanile alea am lucrat, de m-am bronzat ca tractoristii: pe brate pana sub umeri, pe gat si pe fata. Ah si pe laba piciorului rofl.gif In rest a fost o continua ploaie mocaneasca. Si inca este. Toate zilele sunt la fel. Asa ca daca ar fi sa pictez, as picta ceva gri, mohorat si monoton.

Si da, ar fi frumos sa ai un camp in fata ferestrei. Eu am casele vecinilor, cu nenumaratele geamuri si perdele: albe sau crem sau bej, dar perdele. Multeeee. Si fara viata si plictisitoare. Noroc ca strada e circulata din cand in cand, ca altfel as avea impresia ca e o zona parasita biggrin.gif

Ce mai faci? Ai reusit sa te odihnesti? biggrin.gif Sau nu e nevoie inca?

mwah1.gif hug.gif
Yvonne
Afro, draga mea, nu am reusit sa ma odihnesc, insa paradoxal oboseala imi face bine. E ceva asemenea unui drog. Azi am avut un pic de timp liber- fiind sarbatoare - si nu am stiut ce sa fac cu el. Pana invat, il pun deoparte si astept. Acu' am un dor de-o pizza...enorma, fierbinte, cu de toate.....
Momentan, imi place stare de libertate si faptul ca pot sa-mi trag palme fara sa comenteze nimeni.
Afrodita
Ohh, nu-i asa ca e minunat sa te simti libera si sa stii ca poti sa-ti tragi palme sau sa faci absolut orice fara ca sa comenteze careva ceva? biggrin.gif

Si mie oboseala imi face bine. Dar daca ma opresc sa ma odihnesc dau in temperaturi rofl.gif

Vrei pizza? Hai la mine ca am 3 imense aduse de Harry - sa ma hraneasca, printre altele biggrin.gif - da' io n-am chef de ele acuma biggrin.gif

Auzi? Tie-ti place blatul de la pizza pufos sau subtire si crocant? Ca mie mi-e tare dor de Pizza Hut din Romana in Bucuresti - tare bun mai era blatul lor pufos! Astia de aici is aiurea tare - niciodata nu reusesc sa-mi iau o pizza cum imi place mie sad.gif
Yvonne
Afro draga, pizza poate sa aiba blatul si pufos si crocant. Sa aiba de toate pe ea si sa fie fierbinte. Sa ai trei pizza langa tine si sa nu vrei ? nu-i de inteles....na , ca iar mi-e pofta... rolleyes.gif
Afrodita
Stiu ca nu era de inteles, da' pana la urma am gatat doua dintre ele biggrin.gif

Mie-mi place aia cu blatul pufos, de la Pizza Hut din Piata Romana drool.gif Abia astept sa mai poposesc prin Bukale sa ma imfrupt de la ei drool.gif

Dar poate pana una alta ma va apuca cheful si voi face blatul cu manutza mea biggrin.gif Stai sa vezi comedie cand m-oi chinui sa gasesc drojdie - ca nu stiu cum se zice pe engleza - sau faina cea mai buna pentru crescut si tot asa biggrin.gif Dar pana atunci o dau cu supe semipreparate rofl.gif

PeSe: Auzi? Cum ai facut sa nu mai fii romantica? Ca vreau si io...
Yvonne
[
PeSe: Auzi? Cum ai facut sa nu mai fii romantica? Ca vreau si io...
[/quote]

Am zis GATA, HOOO. Am inceput sa traiesc pentru mine, sa-mi ofer eu ceea ce asteptam de la altii, am refuzat sa mai astept si sa mai iert. Apoi totul a venit de la sine. Daca pana atunci am fost fluturele tentat de flacara , am devenit eu insami flacara. Si e bine, foarte bine. Acum stiu ca toate intentiile imi sint cunoscute fiind clar exprimate iar cine se simte jignit are si de ce.
Dar totusi, nu renunta inca la romantism, are si asta frumusetea lui chiar daca uneori e amara.
Afrodita
"Am inceput sa traiesc pentru mine" - si eu ma indrept inspre acolo si mi-s acuzata de egocentrism si egoism si ca nu-mi pasa de altii dry.gif si nu de alta, da' doare cand aud asta, pentru ca mi-s unde sunt acum tocmai pentru ca mi-a pasat de altii intai si apoi de mine - daca mai aveam timp sa-mi pese de mine! Si acum mi-s la 25 ani ca o frunza-n vant, fara vre-un viitor sigur sau vreo cariera sau ceva sanse mari sa ma astepte pe dupa colt!

Ma bucur ca ai reusit sa devii flacara. Sunt convinsa ca e foarte bine smile.gif Eu mai am putin de lucrat biggrin.gif

O zi minunata ca tine mwah1.gif
Yvonne
Afro, la 25 de ani ( multi inainte ) ai lumea in palma. Fii egocentrica. Vei ajunge centrul universului tau. Cei care astazi comenteaza , maine te vor respecta. Nimeni nu-ti traieste viata. Transforma-te din frunza in vant in vantul insusi. Ca ai avut caderi ? si eu am avut...monumentale, catastrofale si in 99 % din vina mea. Am incercat variante care pareau imposibile si astfel am vazut cat de puternica pot sa fiu. Am invatat unimilnta , minciuna, prefecatoria, pacatul, pentru a le putea cunoaste puterea si a le face fata. Pare greu dar nu e. Stiu ca vei reusii. Sant etape care trebuiesc parcurse. Fii fericita ca esti tanara si poti orice.
Tare mult as vrea sa stam la o cafea.
Afrodita
Si eu as vrea, iubita, dar mai avem de asteptat mwah1.gif

Sarumana de cuvintele frumoase, dar pana una alta e jurnalul tau asa ca spune despre tine harhar.gif
Ma bucur ca ai reusit sa fii flacara. Stiu ca am mai spus-o, dar chiar ma bucur! mwah1.gif

Noapte buna si o zi frumoasa mwah1.gif
Yvonne
Astazi am abuzat de prezenta unei persoane recent cunoscute intr-un mod de-a dreptul egoist. Am avut insa bunul simt sa-i spun acest lucru, ceva de genul....am nevoie sa ies din casa si sa stam de vorba. Omul s-a conformai si am iesit la o cafea. A fost bine si paream un cuplu perfect si respect discretia de care a dat dovada. A ramas surprins cand la plecare i-am multumit pentru prezenta. Este un colaborator de-al meu si nu cred ca am de ce sa ma simt aiurea zilele urmatoare cand ne vom revedea.
Dupa ce am inchis usa, problema mea a ramas la fel de reala dar langa ea isi facea loc si amintirea placuta a acestei experiente.
Yvonne
Incep sa ma indragostesc. Nu-i bine, nu-i bine deloc. Sau sa refolmulez : daca toate gandurile iti sint ocupate de o persoana, daca abia astepti sa o vezi si sa o atingi, daca adormi cu ea in gand si te trezesti cu dorul de a o vedea , inseamna ca te indragostesti ?
Stiu ca povestea...daca va fi poveste... nu imi va aduce nimic bun. Merita sa imi risc sufletul ?
Deocamdata imi interzic aceasta poveste. Imi interzic gandurile si visele. Si totusi, tentatia este enorma.
Afrodita
hh.gif Dap aia inseamna... O solutie care la mine a functionat in proportie de 90% ar fi sa incetezi orice contact cu respectivul - daca asta vrei... Daca nu...

Uff, multa bafta hug.gif mwah1.gif
Yvonne
ohmy.gif solutie care la mine a functionat in proportie de 90% ar fi sa incetezi orice contact cu respectivul - daca asta vrei... Daca nu...

Asta vreau. I-am si spus-o, desii stiu ca e o mare minciuna din partea mea. Sa vedem.
Ovidius
QUOTE
Stiu ca povestea...daca va fi poveste... nu imi va aduce nimic bun. Merita sa imi risc sufletul ?

Don Quijote, nu-ti fie frica de esec. La urma urmei, conteaza si continutul povestii nu numai finalul ei, nu?
Afrodita
Dap, cunosc. Si eu "vreau" tot asta - nici n-a fost nevoie sa-i spun ca a priceput mesajele subliminale rofl.gif , s-a conformat si ... din pacate tot prin minte-mi zburda vesel dry.gif

Sa vedem. Iti tin pumnii sa-ti iasa pasienta cum va fi cel mai bine pentru tine hug.gif
Sushi
QUOTE(Don Quijote @ 7 Oct 2007, 09:54 PM) *
Incep sa ma indragostesc. Nu-i bine, nu-i bine deloc. Sau sa refolmulez : daca toate gandurile iti sint ocupate de o persoana, daca abia astepti sa o vezi si sa o atingi, daca adormi cu ea in gand si te trezesti cu dorul de a o vedea , inseamna ca te indragostesti ?
Stiu ca povestea...daca va fi poveste... nu imi va aduce nimic bun. Merita sa imi risc sufletul ?
Deocamdata imi interzic aceasta poveste. Imi interzic gandurile si visele. Si totusi, tentatia este enorma.


da cum de stii tu dinainte ca n-a iesi nika bun?
vezi pana si nostradamus s-o inselat...
Yvonne
Fetelor , buna. Iata-ma revenit(a) bine merci si sa nu lunges vorba, povestea despre care vorbeam a devenit o prietenie de nota 10. Mai bine asa. In rest, toate cele vechi doar ca sub alta forma.
Afrodita
Bine-ai revenit hug.gif mwah1.gif Sa revii mai des harhar.gif
Yvonne
QUOTE(Afrodita @ 22 Jan 2008, 04:40 AM) *
Bine-ai revenit hug.gif mwah1.gif Sa revii mai des harhar.gif


Merci Afro. Sper sa am mai mult timp sa vin pe aici.
Ce mai faci ?
Felina
QUOTE(Don Quijote @ 25 Jan 2008, 04:22 PM) *
Sper sa am mai mult timp sa vin pe aici.


Pai sa-ti faci si sa vii! biggrin.gif
Yvonne
QUOTE(Felina @ 25 Jan 2008, 07:41 PM) *
Pai sa-ti faci si sa vii! biggrin.gif


Felinule, dragule, cum sa-mi fac, spune-mi ca ma apuc acu'. Chiar mi-a fost dor de voi dar am avut niste intamplari - intamplatoare care mi-au invadat tot timpul. Sper sa ma mai relaxez ca merit. ohyeah.gif
Afrodita
Relaxeaza-te povestind intamplarile intamplatoare tongue.gif

Eu mi-s ok, merg spre bine, doar ca abia ma tarai laugh.gif Si acum sunt pe fuga, da' am venit sa va pupilesc putin, sa vedeti ca ma gandesc la voi mwah1.gif
Yvonne
E vremea drumului fara priviri peste umar. E vremea zidirii sufletului. E vremea taierii aripilor. E vremea cand pasii invata alte drumuri. Compromisurile sant amagirea romanticilor, insinguratii sant copii din flori ai ingerilor.
SORIN
Asta e drumul invatat de la Maria?? Sau aia Diana??? blink.gif

Sorin.
Afrodita
Aripile taiate cresc la loc: mai puternice si mai mari wink.gif
Yvonne
QUOTE(SORIN @ 28 Feb 2008, 02:47 AM) *
Asta e drumul invatat de la Maria?? Sau aia Diana??? blink.gif

Sorin.


Daca mai exista pe undeva inceputul jurnalului meu vei vedea ( daca esti curios ) jocurile noastre de cuvinte. Recunosc, uneori ma ascund dupa metafore desii numai romantica nu sant....si poate nici exprimarea mea nu este metaforica. Nu am mers pe drumul nimanui, nici al meu nu stiu pe unde e, sint doar niste urme de pasi care isi tenteaza calatorul. La urma urmei si in urma mea va ramane acelasi lucru. Tentant este si avatarul tau ohyeah.gif

Afro ai dreptate. Si ce tentanta e fiecare usa ce trebuie deschisa .....
Yvonne
Buna tuturor care mai intra pe aici. Nu, nu am paeasit jurnalul, doar ca nu am avut prea mult timp liber - daca asta poate fi inteleasa ca o scuza -. Ma bucur sa vad ca santeti pe han, ca sinteti bine si sper sa am mai mult timp sa fiu cu voi.
tikky
bine ai revenit, DQ!! hug.gif
Yvonne
QUOTE(tikky @ 29 Apr 2008, 11:59 PM) *
bine ai revenit, DQ!! hug.gif

Tikky hug.gif
Yvonne
De cand nu am mai fost pe aici ? Ce am facut intre timp ? cam aceleasi lucruri concrete. In schimb am intrat in alta etapa, a fost ca si cum as fi simtit ca trebuie sa fie altfel felul meu de a intelege lumea. Sau poate asa am fost mereu. Cine stie ? intre timp m-am tatuat. ohyeah.gif
SORIN
De pe 15 Mai....intre timp ai fost la locul fostei forumiste de "onoare" de la Han!!

Dar noi ne bucuram sa te vedem din nou aici hug.gif

Sorin.
Yvonne
rolleyes.gif merci Sorine si da Doamne sa mearga net-ul ca lumea si sa reusesc sa intru mai des. Ma bucur ca santeti aici si cei cunoscuti si cei noi. mwah1.gif
Yvonne
Constat ca am unele nemultumiri care incep sa ma necajeasca.
- nu mai am timp sa ies in oras
- anul acesta nu am fost inca la plaja
-imi e dor de serile de vara hoinarind prin parc
- adorm de la primele pagini ale unei carti
- am devenit prea severa cu mine si cu ceilalti
Nu pot sa accept toate astea si totusi nu-mi acord dacat amanari pentru ele.
Yvonne
Am avut o zi ciudata. Lucruri amestecate, decizii luate in fortza, oboseala, un om la care ma asteptam de fapt s-a purtat mizerabil desii total nemotivat, ceea ce ma duce cu gandul la faptul ca se ascunde dupa agresivitatea cuvintelor pentru a-si motiva comportamentul despre care nu trebuie sa aflu. Nu vreau sa ma mai gandesc la asta. Ce sa fac cu restul zilei ? habar nu am.
Marduk
Nu stiu unde locuiesti sau unde esti plecat, dar iti recomand sa iesi undeva la o terasa, restaurant, cu prietenii ce ti-au ramas si uita atitudinea unuia sau altuia. Nimeni si nimic nu trebuie sa ne deranjeze linistea interioara.
Yvonne
Merci Marduk. Eu sint din Arad ( si sant o ea mwah1.gif ), cunostintzele mele de pe aici sant la masaje, fitnessuri, ...de-astea. As iesi la o terasa ca un caine dar azi am avut enorm de mult de lucru asa ca-s varza, maine iar muncesc ca a aparut " o neprevazuta " si cireasa de pe tort e ca toti trag de mine sa le rezolv una alta. Imi vine sa inchid telefonul si sa plec in lume.
Marduk
Don Quijote suntem prea departe unul de celalalt ca tare te-as mai invita sa-mi faci si mie un masaj. Cateodata chiar trebuie sa inchizi telefonul si sa te lasi prinsa in activitati care chiar iti fac placere. Faptul ca ai avut de lucru este bine inseamna ca esti importanta pentru unii dintre semenii tai, ca sa nu mai vb de castiguri care la un moment dat iti vor permite (sper) sa te lasi pe mana altora si sa te mai relaxezi. Eu nu pot decat sa-ti doresc succes si sa fi fericita ca alti oamenii au nevoie de tine.
Yvonne
Marduk, nu ma provoca (,) cu masajul.......acu ma uit la un film romanesc, chiar aveam nevoie sa vad unul. Cu ciocolata si motanul langa mine.
Sa ai o seara interesanta.
Yvonne
Unu + unu = uneori zero barat. Din pacate cei doi de 1 stau ca nishte idiotzi fatza in fatza si asteapta ......ce oare. Am draci si nervi si nu am cu cine ma certa. Stiti ca " a te certa " poate deveni prin exercitiu o adevarata arta. Parol.
Yvonne
Vine toamna. E anotimpul meu preferat. E asemenea unei femei frumoase si usor viciata care nu ascunde acest lucru. O femeie inteligenta si pretioasa care nu se jeneaza sa-si scuture bratele pline de bratari de argint si care stie ca o privire furisata ascunde toate tainele lumii. Ador toamna pentru ca are curajul sa-si poarte toate parfumurile cu eleganta si nu isi ascunde ridurile fine sub farduri. Ador toamna pentru ca stie sa se daruiasca cu patima si disperare asemenea unei curtezane care intimpina dimineata cu hohote de ras neprefacute.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.