Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Sepia
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Povestea Mea
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11
cameron
E luni.. Iar luni?? Tot luni..
O luni dupa un sfarsit de saptamana cam nebun, obositor..
Deschid pentru cateva minute fereastra hanului.. si apoi o sa incerc sa fumez o tigara.
Ar trebui sa-mi placa locul asta, dar ma simt cumva cronometrata, si inca nu sunt in stare sa nu ma intereseze asta..
In coltul de fumat auzi conversatii in engleza, germana, limbi asiatice pe care nici macar nu le recunosc, ..si din ce in ce mai rar in romana..
Romanii stau cuminti, constiinciosi, renunta la fumat..
Sunt cam carcotasa la ora asta.. dar ziua de luni e de vina.. sad.gif
cameron
Nu stiu daca vreodata, in timpul somnului, ati avut senzatia de cadere.
Cam asa ma simt acum, cad..cad..cad..si nu gasesc nimic de care sa ma agat!
Un firicel cat de mic,..un ceva, orice... sad.gif



Simon Webbe - No Worries



(I just know your life's gonna change)
(Gonna get a little better)
(Moving on the darkest day)
(I just know your life's gonna change)
(Gonna get a little further)
(Right up until the feeling fades)

So, is this how it goes,
Think you've come this far,
And then it'll show,
But that aint so, oh no,
You don't see where you are,
And if you don't wanna look back
You'll never know,
Cuz you think that you've been here
Just treading water
Waiting in the wings for the show to begin
But I always see you searching
And you try that bit harder
Getting closer, oh yeah
To the life you're imagining

[Chorus:]
(I just know your life's gonna change)
Maybe not today, maybe not today,
But some day soon you'll be alright,
(I just know your life's gonna change)
Turn the other way, turn the other way,
Feels like luck is on your side,
(Just wanna live)
No worries, no worries,
(Don't wanna die)
No worries, no worries,
Sing for me, sing for me,
We all need somebody,
(Yeah you can sink)
No worries, no worries,
(Or you can swim)
No worries, no worries,
Sing for me, sing for me,
We all need somebody

So, baby keep drifiting on
Getting there aint just selfless wasted time
Seek and find, yeah
You're not that far from
What you hoped and wished for
All along,
Cuz you think that you've been there,
Just treading water
Waiting in the wings for the show to begin
But I always see you searching
And you try that bit harder
Getting closer, oh yeah
To the life you're imagining

[Chorus (repeat)]
(I just know your life's gonna change)
Maybe not today, maybe not today,
But some day soon you'll be alright,
(I just know your life's gonna change)
Turn the other way, turn the other way,
Feels like luck is on your side,
(Just wanna live)
No worries, no worries,
(Don't wanna die)
No worries, no worries,
Sing for me, sing for me,
We all need somebody,
(Yeah you can sink)
No worries, no worries,
(Or you can swim)
No worries, no worries,
Sing for me, sing for me,
We all need somebody

I just know your life's gonna change
Sing for me, sing for me,
We all need somebody...
denise
smile.gif 'Firicelul' se afla in semnatura ta. Si are un zambet de milioane.
flowers.gif Trece ea si ziua asta (si tot luni, uf!).

Edit- laugh.gif mda ma doream metaforica, dar dupa aceea am vazut ca acum nu mai merge linkul cu albumul. Dar gasesti atunci 'firicelul' acasa. smile.gif. Cand ti-o zambi asa strengareste, cum numai el stie, dispar toate prapastiile.
cameron
Denise.. ai dreptate. E tare scump..si cand il vad cam uit de orice problema..
Ma infurii pe mine.. cam rau.. cand ma incalcesc prea tare in hatisul administrati-financiare..
Imi doresc tare mult sa se rezolve..dar m-am saturat de pasi mici,..sau pasi inapoi..
zmeul
Cameron, sa stii ca pe langa 'firicelul' grozav din poze ai si prieteni aici gata sa te sustina... Dar stiu eu ca esti puternica si ai sa treci peste toate cu bine wink.gif.
Daca totusi te supara cineva... zi si am si venit cu buzduganul jamie.gif
mwah1.gif
cameron
Multumesc Zmeule!! rolleyes.gif
Azi e o zi u pic mai normala..
Undeva.. in tot hatisul asta nebun.. gasesti portita de scapare in ultima secunda.. si uite asa mai exista un ragaz de respirat..
Dupa n telefoane la consului ambasadei din Turcia, dupa n..patratele colorate in excel, dupa ..bleahh
Pentru un scurt rastimp armata de nebuni din birou ma lasa in pace.. si incerc sa profit..
Saptamana trecuta am aflat absolut intamplator (tragand cu ochiul pe o hartie ce iesea din imprimanta) data de nastere a sefului. Facem o scurta consultatie si decidem sa contribuim la un mic cadou , adica o cana imprimata cu poza.., o felicitare..etc..
Cum avem un coleg cam handicapat, cu o fata de-aia de zici ca a iesit de la un spital anume.. am inutit ca mai bine nu ii spunem... dar ceilalti l-au informat..
Asa ca baiatul..cum intra sefu' in birou vineri dimineata (ziua lui fiind luni)..asta navaleste pe el.. si "Happy bithday" in sus."Happy bithday" in jos...il mozoleste pe fata..sefu' ramane interzis..cat e el de austriac..
Restul colegilor au inlemnit..
Luni.. am profitat cand lipsea din birou..i-am lasat felicitarea... tembelu'..iar navala pe boss (care intre timp a iesit sa ne multumeasca si sa dea mana cu noi)..
Colegii se prapadeau de ras..pentru ca aiuritul tot incerca sa il i-a in brate..sefu' se retragea cate un pas..
La care unul mai hatru':"l-ati vazut ma pe ala ce se chinuia sa-i bage limba-n gura sefului?!"
Cred ca bietul de el a sughitat acum ca a venit sa ma intrebe daca stiu la ce ora intra salariul pe card.. sorry.gif Nu stiu..
Gata! Nu mai barfesc..ca-s o nesuferita!
Mara
rofl.gif Uite d'asta nu-mi plac mie aniversarile la birou si inca pe mine nu s-a catarat nimeni! laugh.gif

Pese: dar ai fi putut sa stii ora exacta la care ii intra salariul pe card, macar atata lucru sa faci si tu! nonono.gif mwah1.gif
Oiski-Poiski
Imi inchipui ca austriacul este la fel de pupacios ca si germanul rofl.gif , adica deloc
Cameron , sa stii ca m-am distrat de minune pe seama bietului om laugh.gif cand mi l-am inchipuit cu planta de gat
cameron
Multa vreme a trecut de cand nu am mai deschis jurnalul..
Altadata scriam aproape zilnic.. acum..trec saptamani, luni.. pana cand gasesc putin timp sa trec pe aici
Am trecut deja intr-un alt an..
Perioada de "tranzitie" la noul loc de munca, acomodarea cu noi sefi, noii colegi, noile reguli,...toate au fost dificile, important este ca imi place tare mult aici..
Inca ma streseaza engleza, sesiunea ainceput si maine am primul examen, Stefan s-a facut mare (este un frumos!!).. si uite asa.. am toate sansele sa mor de oboseala...
sad.gif
calfa
flowers.gif

Tranzitie, plus bebe, plus studentie, huh ! hh.gif Pai cum sa nu te simti obosita ... dar Stefan (sa va bucurati de el ! thumb_yello.gif ) o sa mai creasca, tranzitia se estompeaza (ramane placerea smile.gif ), studentia trebuie sa se termine si ea (bafta !), toate motivele sa supravietuiesti oboselii. biggrin.gif

Engleza ? Probabil ca si tu o stresezi pe ea un pic. laugh.gif
cameron
Buna calfa!!!! Ma bucur sa te revad!
Nici nu iti imaginezi cata dreptate ai...
Dar daca ar fi posibil sa vezi fata sefului cand incerc sa ii explic ceva... laugh.gif
Oricum acesiasi expresie o am si eu cand imi spun ei oarece. Sefu 2 are un accent asiatic..de zici ca ... In fine..!
Incet..incet.. o sa fie ok!
calfa
Aproape orice accent ar avea, daca stie sa se exprime, iti e mai usor sa intelegi ce spune unul care a invatat engleza ca pe a doua limba, decat pe un nativ. In primul rand vorbeste in general mai rar, in al doilea rand foloseste expresii mai apropiate de cele din manualele de engleza. Bine, e drept sa unii asiatici (chinezi) au mari dificultati de pronuntie ... smile.gif

Atunci cand sunt siliti sa te asculte, fetele strainilor care nu au rabdare sa iti gasesti cuvintele sunt intr-adevar mortale ! ohyeah.gif
cameron
mai vine primavara anul asta??
cameron
Ziua de astazi este calma.
Stiu ca asta e doar aparenta. Nimic nu este calm dincolo de aparente.
Incerc sa savurez linstea din birou.
Cu exceptia unuia care vorbeste la tel.. toata lumea este foarte cuminte. Probabil pentru ca este vineri..
Si chiar daca este vineri.. chiar daca este liniste.. am o stare cumplit de imbecila!
Ar trebui sa fiu fericita.. am terminat penultima sesiune, mai am doar 3 sau 4 examene la vara..si licenta..
Nu stiu cand au trecut 5 ani.. parca ieri eram in tensiunea primelor examene..
Mi-e dor de vara.. mi-e dor de o altfel de seninatate.. m-am plictisit sa fiu conectata continuu la griji, m-am plictisit pur si simplu sa caut in fiecare moment imposibile solutii..nu mai vreau...
Dark Angel
Cameron...m-am distrat grozav citind...
Eu stau in birou cu un olandez, de vreo 4 luni, acum stie si cateva cuvinte in romana si pricepe sensul celor spuse de noi( pe mine ma intelege mai greu, eu oricum vorbesc in parabole si pentru vorbitorii de limba romana)...

Am ras copios intr-o zi cand el tot zicea: fizfazar...iar noi( eu, studenta la litere, si colega mea, absolventa de litere) nu intelegeam ce spune...

Era vorba de VICEVERSA...dragut, nu???

Azi vorbeam despre un "guy"( mai nou vorbim doar in engleza in birou, sa nu se simta omul rau)...si l-am intrebat : "Want some?"...la care el zice: "Yes, of course"...de aici un ras general, olandezii sunt oricum recunoscuti pentru inclinatiile lor sexuale...o fi Gay puricele(are peste 1.90 m)??? Nu am timp aici sa va povestesc cum l-a agatat pe el, in Bucuresti, o domna de vreo 40-50 de ani( el are 27 de ani)...sau cum a fugit vreo 2 ore de doua tipe care erau la patinoar, ca si el, si incercau sa faca conversatie...

Strange people...stangers...

Poate intr-o zi va poveste despre: " a wife of a horse"...ca m-a intrebat el ce inseamna "iapa"...

Nice day, Cameron! And a lot of fun! rofl.gif laugh.gif rofl.gif mwah1.gif
cameron
Thanks Flower!
If you need o pila to english..I have one! Asta daca esti anul III sau IV..oricum fac engleza cu o profa din institut wink.gif

Tare complicat este sa scriu cateva randuri in jurnalul acesta..
De fapt nu e complicat, ci aproape imposibil.. in fiecare secunda cineva intra sau inese din birou, sau isi face de lucru si se holbeaza la monitorul meu,..sau,..sau sau..
Seful meu (care are in creieri puternic implementata cuvantul "corect") m-a rugat sa il programez o intalnire la un centru medical pentru a-si obtine documentatia de prelungire rezidenta si pemis munca in Romania.
Eu..din exces de zel, am rezolvat chestiunea fara a fi necesara prezenta lui (nu de alta dar il stiu crizat continuu pe tama timpului..). Dupa ce a ramas cateva secunde holbandu-se la mine ..l-am intrebat : E ok? E ceva ce nu e corect?? El: A,..nu,..nu...! Dar nu inteleg cum reusesti!!.
Dupa faza asta ,..a doua zi primesc email (chair daca suntem in acelasi birou..comunicarea eficienta este prin mail!):

" can we get your assistance to arrange a "VIP (=easy, quick and not complicated)" medical check for mr XXX required for >>.
many thanks"

Era sa-i zic.. baaaa... era doar pentru tine,..ca nu le face mama acasa...
Oricum..am rezolvat-o si pentru celalalt.
Plec sa mai lucru.. ca deja am cam lalait-o azi...
Dark Angel
Hello, Cameron!

la engleza chiar n-am nevoie de pile, esti draguta ca te oferi mwah1.gif , am doar 9 si 10 la engleza, literatura, fonetica, gramatica, nu e nevoie. Am si eu doua prietene la catedra de engleza: Ioana Mitrea si Mihaela Badea.
thumb_yello.gif
cameron
Flower> ghici cine era pila mea??? Mihaela.. careia i-am mancat zilele..
Face engleza cu mine de doua ori pe saptamana la birou!

Si in ciuda faptului ca iar mi s-a demonstrat cat de mica e lumea.. pe tine tot nu te-am intalnit!
Dark Angel
Am fost sambata la scoala si am trecut pe la Mihaela. Am stat de vb vreo jumatate de ora. E o tipa super de treaba, echilibrata. Pare putin rece la prima vedere dar nu e deloc asa.
Am ramas prietene , eu am facut curs parctic cu ea, acum nu mai fac, dar ne mai intalnim la o tigara si o cafea in B1( la catedra lui Trifan).

Poate ne vedem intr-o zi. Am aflat de la ea ca facem 4 ani, nu 5 cum trebuia initial, asa ca am la cursuri si examene de mi se ridica parul in cap: semestrul asta am 11!)

Iti doresc toate cele bune si tie si pruncului! mwah1.gif
cameron
Am obosit. Fac o pauza pentru ca in momentul asta nu am chef sa mai fac nimic.
Mosu' Muppets (unu' din ei..) e plecat la Viena, si ceilalti mosi din birou ma intreaba disperati daca ii stiu parola de la pc, sau daca stiu unde e nu stiu ce request. Nu stiu. Vor sa adun toate parolele pentru cazuri de urgenta. Eu nu vreau.. pentru ca e interzis. O sa-i parasc la IT.
Sefu neamt m-a zapacit cu planificarea concediilor pe anul asta, a vrut-o neaparat cu formatare conditionala. Am facut-o.. dar nu cred ca poate sa inteleaga mare lucru.
Cred ca as cam pleca acasa. Am tanjit dupa o raza de soare.. si acum m-a lovit astenia.
Week end-ul trecut am fost la munte, la Fundata. Superb.. dar prea putin. Zapada pana la genunchi, miros puternic de brad, sobe incalzite cu lemn adevarat, si mai ales liniste,..liniste,..liniste.... Muntele la 5 metri in fata ferestrei, zapada, rai.
Mi-e soommnnn...
Dark Angel
he,he,he...si la Fundata stiu pe cineva: o familie de mosuleti...imi place sa merg la ei pt ca e liniste, imi place cu preponderenta primavara sau vara, sa stau in iarba aia minunata de juma' de metru si sa nu ma gandesc la nimic...
cameron
Flower wink.gif Trebuie sa ne intalnim noi intr-o zi,..doar ca nu stiu cand se va intampla asta!
Este o atmosfera cat de cat relaxata in birou. Este ziua unui dintre mosii Muppets.
Eu am de facut un priect mare- mare-mare.. si nu stiu cum sa trag de timp,..pentru ca nu prea am chef.
Cred ca am si engleza azi.. o voi dispera iar pe profa.. care-mi explica ca sunrise vine de rise,..si eu o sacai ca de ce nu vine de la rose..adica sunrose.
Cred ca ma va abandona pana la urma.. pentru ca o cam scot din minti.
Se apropie sarbatorile, expatii pleaca in vacante, care acasa, care in Italia. Deocamdata stau si clocesc diverse chestii ciudate...
Intr-una din zile, plecam acasa, zic :Good bye, La revedere,..etc,..etc.
Unul din colegii romani, lucra..zice si el ::saru-mana!"
Pakistanezu' fuga dupa mine la ascensor : "Sorry, ce a zis dl.T?" Ii explic.. stii, e un fel de salut... aici barbatii folosesc aceasta formula, insemna .. kiss your hand, dar nu o pupa,..doar zice!
K holbeaza ochii.. si face o grimasa de parca i-ai fi dat sa miroasa o hartie igienica folosita! zice: "Cahhh!" La noi nu e voie asa ceva! Ete ca la noi e!
Oricum e simpatic.. asta cand iti executi la timp si corect sarcinile..
De cand am venit in departamentul asta, in primele 3 luni nu a fost zi in care sa nu aiba ceva de rezolvat. si numai chestii una si una. Probleme cu vize, invitatii, rezidente, decontari aiurea,..in fine..
Intr-una din zile,..acum vreo 2 luni, m-a invitat cu familia la cina. Motivul: sotia lui va gati o cina specifica tarii lor, pentru prietenii din Romania. A fost foarte interesant.. dar a fost cumplit de condimentat totul. Chiar si salata de fructe a avut mult mult mult piper. Nu stiam de ce mi-a disparut un strat de tesut din gura.. parca mancasem jar!

Avand in vedere ca astazi avem meetinguri toata ziua, doar cu o pauza de 30 minute intre ele, l-as trimite chestia de mai jos..:

"Se iau circa 100 caramizi fara nici o aranjare prealabila, se pun intr-o camera inchisa, avand doar o singura fereastra. Sunt trimisi 2 - 3 candidati in camera si se inchide usa. Sunt lasati acolo singuri timp de 6 ore, apoi se analizeaza situatia.

Daca au numarat caramizile - Sunt buni la departamentul Contabilitate.

Daca le renumara - Audit.

Daca au facut un haos total - caramizi peste tot - Inginerie.

Daca au aranjat caramizile intr-o ordine stranie - Planificare

Daca arunca unul in altul cu caramizi - Operatiuni.

Daca dorm - Receptie.

Daca au spart caramizile in bucati - Tehnologia informatiei.

Daca stau de pomana - Resurse umane

Daca se jura ca au incercat diferite combinatii, desi nici o caramida nu a fost mutata din loc - Vanzari

Daca au plecat deja acasa pentru ziua respectiva - Marketing.

Daca se uita pe fereastra - Planificare strategica

Si ultimii, dar nu cei din urma:

Daca stau de vorba unul cu altul, dar caramizile nu au fost atinse - Felicitati-i si puneti-i in TOP Management. "



Ma duc totusi sa fumez o tigara...
Dark Angel
Mosuletii mei de la Fundata au in spatele curtii un sir de pietre mari...care zice-se a fost granita cu Austro-Ungaria...ce m-as mai duce acolo!
Sora-mea o fost in week-endul trecut...eu n-am putut merge.

Nu te lasa ea, Mihaela, asa, doar pentru ca esti cu mintea aiurea. Poate sa nu mai aiba timp de tine.

N-am mai fost pe la ea, dar cand ma duc o intreb de tine, i-am spus ca te stiu de pe net...deh, cum e turcul si pistolul!

Ce-ti face puiul?

Eu maine si vineri plec in Austria si de acolo in Ungaria...cica-se la un interviu, sa vad ce iese. Auzi, sa ajungi sa te duci la interviuri in afara tarii cand faci chestia aia pt care aplici de 4 ani, deja. Shit happens...

Te pup.
cameron
Multa bafta Flower! Iti tin pumnii! Stiu cum e cu interviurile (din pacate)! Eu am dat 6 interviuri pana am reusit sa ajung in postul asta, si culmea in cadrul aceleiasi companii. Am observat ca notiunea de experienta nu impresioneaza prea mult!
Unul din sefi va pleca in Austria pentru pastele lor,.. si am primit sarcina sa ii gasesc oua pictate .. si sa fie si golite de continut! Si sa fie din Bucovina! Si sa fac rost de ele AZI!! Nu e sanatos la creieri! Clar!
Mara
rofl.gif Chiar ca n-are toate tiglele pe casa!

Incearca la artizanaturi, stiu sigur ca ar trebui sa aiba. Bine, ca s-ar putea sa fie de lemn si nu ou golit... laugh.gif

mwah1.gif si mai pune poze cu piticul.
cameron
Mara.. cred ca nici eu nu am toate tiglele de am ajuns sa lucrez cu ei. I-am gasit destul de repede si fara prea mari complicatii. Si chiar frumoase!!
O sa incerc sa mai puc pozici, am pus eu.. dar doar cateva de la 1 an!
smile.gif
Mistinguett
A trecut un an? biggrin.gif
Cat e de dulce... cred ca va topeste. Si-mi place ca seamana cu voi amandoi tongue.gif (mai mult cu tine, adevarat). Miss u.
cameron
Misti.. multumesc!
Mi-e tare dor de tine! Cand ajungi prin Bucuresti? Imi pare rau ca nu mai am acces la YM aici la serv. Poate ar trebui sa-i intreb pe cei de la IT daca e posibil sa-mi instalez YM..mai schimbam si noi o vorba. Spune-mi.. esti OK??
De Dani mai stii ceva? Nici cu ea nu am mai vorbit de o suta de ani!
Mi-e tare dor de voi!
cameron
E vineri. Zi mohorata si rece. Biroul meu este undeva.. sus..la et.6, dar ca inaltime depaseste nivelul blocurilor de 10 etaje din jur..si cum un peretele exterior este in totalitate dinsticla.. cerul se vede in toata-i splendoarea intunecata.
Kh.. cred ca asteapta sa ii termin o situatie.. dar inca nu am toate datele.. asa ca imi scriu la lucrarea de licenta. Intr-un colt de birou de desfasoara nu stiu ce instruire, telefonul altuia suna turbat, handicapatu' biroului zbiara de dimineata continuu la telefon innebunind pe toata lumea si improscand saliva pe o raza de 2 birouri in jur. S-au dat tot felul de instructiuni,.. sa nu se bruieze fonic colegii.. dar nimeni nu tine seama de asta.
Am reusit sa trimit electronic urarile de pasti (nu am mai scris Hristos a inviat! in engleza.. pentru ca habar nu am cum se scrie,..si nici nu stiu daca la alte culturi se utilizeaza aceasta formula) I-am scris ieri dimineata un mail sefului (care ete in vacanta) sa il anunt ca am schimbat imaginea pentru felicitare.. si i-am spus ca astept acceptul inainte de a le trimite.. dar spre sfarsitul zilei cineva mi-a zis ca ar fi la ski.. si ca nu are cum sa-mi raspunda. Asa ca le-am trimis de capul meu! Asta e.. daca nu ii place.. sa fie sanatos.
Kh pleca maine la Roma, Venetia si Florenta. Asta inseamna ca o saptamana si o zi .. va lipsi de la birou.
Mi-i o lene.. si am atat de multe de facut.. bleahh.
Expatii astia la orice faasss ii zic ..project. I have a project for you! Iar bleahh!
Ma rog. Azi sunt cam carcotasa!
Poate va iesi soarele.. si.. voi avea o stare mai buna.
Iar se Chopineste tel lu' Floricica! Ma duc sa fumez o tigara.. si sa ma uit la copacii ce se infrunzulesc!
cameron
hi, hi, hi..
Rea mai sunt..
Head of surface il cearta in gura mare pe hadicapatu'. De obicei toata lumea evita sa intre in polemici cu el.. dar uneori este imposibil..sa te abtii..
Nu pricepe ca nu este abilitat sa trimita email-uri aiurea.. nenumarate..este..etc..
Seful lui..il face zdrente.. cu privire la nu stiu ce proceduri..
Handi zice: "Pai hai sa ne punem de acord!"
Hedu' zice : Dom'le esti extraordinar, nu intelegi ca nu trebuie sa negociem..dumneata doar trebuie sa pricepi cum trebuie sa faci!"
Io stau mica si cuminteee...cuminteee..
La biroul din fata mea kh intreaba pe unul din mosii Muppets.."What is this..and what is this? Moshu zice .. It's realizat. Value for deci.. plan douamii six, fata de realizari. Amandoi au niste fete..nedumerite. wink.gif
Mara
QUOTE (cameron @ 14 Apr 2006, 10:44 AM)
Expatii astia la orice faasss ii zic ..project. I have a project for you! Iar bleahh!

Daaa, au ei o treaba cu project-urile pentru orice rahatis. Inca nu stiu cum am rezistat sa nu izbucnesc in ras cand a mea sefa i-a spus la secretara: please, organize my lunch!

rofl.gif rofl.gif rofl.gif
cameron
laugh.gif
Mara.. da' io ma abtin sa nu ma tavalesc de ras cand il vad pe marele expat..care are pe langa salariul lui o suma monstruoasa drept indemnizatie de lucru in tara nedezvoltata??
Stii ce face .. cand e cufundat in ganduri.. si cloceste projecte? face bilute.. din nas..
BLEAHH
Cat e ziulica de lunga! Nu inteleg cum de produce atata! Nu am curaj sa ma uit pe mocheta din jurul biroului lui!
Mara
Stai linistita, toti au indemnizatii d'astea montruoase, nu ma mai mir, dar mi-e greata, in schimb, cand se plang de bani, desi stiu ce salarii avem noi.

Stiu si eu unul care face bilute si le arunca pe jos in masina, de lesina soferul de sila. laugh.gif
Kyklos
Efemer


M-am gandit sa pun la tine-n jurnal ceva legat de sepia smile.gif
gio19ro
QUOTE (cameron @ 14 Apr 2006, 11:08 AM)
marele expat..care are pe langa salariul lui o suma monstruoasa drept indemnizatie de lucru in tara nedezvoltata??

Daca intra Romania in UE, pa si pu indemnizatii deastea pentru expati. Atunci sa-l inviti sa-si bage degetul in alt loc si sa faca bilute. rofl.gif rofl.gif rofl.gif
cameron
gio.. chiar nu stiu cum va fi dupa 2007. Probabil ca pentru noi, sclavii de rand (in compania unde lucrez vorbind)..nu se vor schimba lucrurile in bine. Pentru ei.. oricum va fi bine, chiar fara indemnizatiile alea monstruoase.
Am ajuns la concluzia ca sunt o nesuferita. Ar trebui sa zic merci.. pentru ca puteam nimeri mult mai rau la capitoul sefi!
Daca stau si judec logic, incercand sa-mi depasesc frustrarea recunoasterii "cash" a muncii.. nu am ce sa le reprosez. Vin cu placere la serviciu, invat in fiecare zi cum se lucreaza: echilibrat, ordonat, exact, sistematizat. Acum inteleg de ce nu erau impresionati de cuvantul EXPERIENTA. Totul se invata aproape de la zero.
Si pana la urma .. nu am intalnit in atatia ani directori romani.. care sa te invite la masa cu familia, sa vina la masa la tine, sa-ti aduca jucarii de ziua copilului tau, sa gasesti bomboane pe birou de pasti si de craciun, sa-ti aduca cand vin din deplasare cate un mic suvenir...
Trebuie sa-mi revizuiesc atitudinea .. si sa fiu multumita pentru ceea ce am,.

Plutarh.. splendida imaginea postata. Daca voiam sa-mi fac un autoportret.. nu cred ca as fi gasit ceva mai potrivit sa ma reprezinte. Multumesc!
Dark Angel
Salut!

Stii cumva cine-i Marc de la Petrom? Cred ca a vrut sa-i scrie Mihaelei de la facultate...o invitatie la un gratar impreuna cu Markus( asta stiu ca-i prietenul Mihaelei)...si ca vine si un alt coleg cu un nume de ti se rupea limba...

Altfel ce mai faci? Esti bine? BB ce mai face?


Pupici,
Flower
cameron
Am fost extrem de sacaita in ultima vreme. Nu ca as fi avut cine stie ce chestii ingenioase de facut, dar fazele de presiune extrema alterneaza cu cele de moleseala indusa de diverse imposibilitati, iar combinatia nu se asorteaza cu personalitatea mea.
Nici eu nu mai stiu exact care este personalitatea mea.. mai degraba am ajuns un personaj..
Toata saptaman trecuta am facut cereri de vize, scrisori de invitatii pentru tot neamul pakistanez,..astazi am refacut o parte.
Nu suport o chestie la oamenii astia.. fie ei austrieci sau asiatici,..sau de unde-or mai fi : se razgandesc. Azi vor asa,.. maine altfel,..poimaine nu mai vor deloc.
Ma zapacesc de cap!
Eu ma straduiesc, ca printre picaturi sa scriu la lucrarea de licenta, peste 3 saptamani va incepe ultima sesiune, am de finalizat cateva proiecte economice pana in sesiune, si o sumedenie de alte griji mai mari sau mai marunte.
As vrea sa-mi permit in vara asta macar 3 zile de mare.. dar am senzati aca va ramane la stadiu de vis irealizabil. Nici vremea , nici vremurile nu ma lasa sa-mi concretizez visele marunte.
uff.. tare-s mic si necajit! asa e cand esti nascut sa fin greieras intr-o lume de furnici!
cameron
flower.. ti-am dat si un PM> Am incercat sa te sun dar a raspuns altcineva la tel..
Eu nu mai am numarul pe care il stiai, da-mi si mie un mesaj, ceva, cumva..
Nu pot scrie aici prea multe despre.. numele alea.. ca serverul meu e via vienna.
dar de-abia astept sa te aud!
astepttttt!!!
cameron
Iar e o luni obositoare.
Foarte obositoare!
M-am imbracat ca de vara.. chiar daca norii au reaparut. Am senzatia ca fac un pic nota discordanta printre toti astia business de aici. De maine ma cumintesc..
Oricum am fost nevoita sa-mi imbrac sacoul..pentru ca au dat climatizarea la 10 grade mosii astia nesuferiti!
As vrea sa mai scriu cateva pagini la lucrarea de licenta, de maine va trebui sa ma apuc si de proiectul la contabilitate aprofundata.. si nu vreeeaaauuu...
O sa am o agenta plina oki, pe 24 party de pensionarea unui mos, pe 25 festivitatea de absolvire si seara banchet, pe 26 examen la contabilitate aprofundata! Misto idee.. facem petrecerea de absolvire inaintea ultimelor examene si inaintea examenului de licenta.. ce va fi tocmai in septembrie..doar asa ..de dragul de a nu avea o vara linistita..
Printre toate astea incerc sa innod diverse, uneori reusesc, alteori nu, ..
Nu stiu pe bunavointa cui mai poti conta cand esti total panicat .. sad.gif
... una peste alta..nu navighez in ape linistite..si nici cerul nu mi-e senin..
smile.gif e tot ce pot sa fac.. sa zambesc!
cameron
o simpla zi..ca oricare alta
Dimineata. 6.30. Trezit, incercat sa fac copil mic sa mai doarme, nu vrea, pun in tarc, urlete, dat drumul la mtv, tacut, jucat, etc.
tati s-a trezit, a facut cafeaua ca in ficare dimineata, dar pentru ca s-a trezit mai devreme a baut-o si pe a mea. Pleaca mai devreme ca are training la bucuresti, raman la cafea si tigara, aranjat, fardat, plecat in fuga, taxi.
Ma opresc la et.5, iau 3 cafele, geanta pe umar, cursurile in brate, urc un etaj pana la birou pe scari. Ajung in birou, constat ca am pierdut betisoarele de amestecat, dar nu-i bai..ca se descurca ei.
facut repede 3 adeverinte de participare training, stabilit o intalnire pentru k, transmis ca soferul ii cere voie sa se duca la alt service auto, cautat cum e vremea duminica la snagov,pentru ca sa stie daca face party pentru nepoata din dubai, facut 5000 de copii dupa diverse documente pentru idiotii care tin trainingul de vibratii si care nu au venit cu nici un suport de curs decent, telefonat moshului n care este acuzat ca a plecat in deplasare fara semnatura autorizare aprobata, cerut masina de ora 11 dorobanti, trimis la buc factura semnaturi autorizate pentru plecare PMC la londra, si concedii. terminat o parte sheet supervizori matrix training, scris 2 capitole la audit - proceduri analitice, terminat referatul la politici comunitare, aranjat o adresa program on-site analysis, telefoane, telefoane, telefoane, cautat facuta simpozion sefu luni..nu gasit neam, dat mail..nimeni nu raspunde, rugat HR sa-mi dea feedback sheet pentru maine si continuat cursuri microsoft office, scandal ca vrea altcineva sala inca o luna, sange urcat la creieri. si azi mi-a fost rusine sa-i zic sefului sa-mi dea laptop, ca io nu mai stau aici pana la 7 seara.
acu vreau o tigara, plec acas, fac curat, pun rufe la spalat, citit IAR politici si strategie de dezvoltare, scos copilu in parc daca nu mai ploua,..poate o geana la tv.. si.. maine mai vad eu ce fac.
acu astept copilu nr. 2 ca vrea telefon la cosmote.
vorba lui hugo..haidi paaaa
cameron
ca niciodata, astazi incep ziua printr-o mica pauza! Am cumplit de multe de facut.. dar trebuie sa-mi fac mai intai un "Plan de bataie".. si de-abia dupa asta sa vad cu ce incep..
Vara aproape ca se termina, si eu nu am avut vreme sa ma bucur de ea..
M-am imbracat intr-un costum de toamna, culori stinse, fara lumina...
Am incetat sa mai visez la concediu,..oricum daca voi reusi sa prind cateva zile voi incerca sa invat..pentru ca licenta se apropie cu viteza imensa.. si eu sunt pierduta..pierduta..pierduta....
Plec sa fumez o tigara..mica..mica.. si dupa aceea voi da piept cu balaurii..
Vreau un val de mare, un fir de nisip, un verde de iarba, o adiere a aerului de munte, o clipa de liniste... sa-mi adun visele...
Dark Angel
Ce faci, suflete????
Stiu, de fapt eu mi-s de vina ca n-am mai dat un semn....

Eu...pe la noul job...astept azi-maine control de la vama, brigada de la Bucuresti( probabil te-a pus Adi in tema...)
Si am numarat ieri in antrepozitul vamal vreo 45.000 de articole....no, totu-i bine pana acum...

Sa-nteleg ca si tu( din ce povestesti asta inteleg), ai mai facut engleza cu M? M-a sunat ea, saraca intr-o zi ca nici cu ea n-am mai vb...


Pupici si toate cele bune! mwah1.gif

cameron
Buna Flower! Sper ca a fost ok controlul..
Cu M ma vad aproape zilnic, dar nu mai avenm timp sa facem engleza.. Ar trebui sa - mi fac request pentru inca vreo suta de ore..dar sefu e in concediu.. si nu stiu cum o voi rezolva..Ea e tare prinsa, admiteri cursuri, Shakira, Sighisoara, munte, Italia, e intr-o continua agitatie..

In alta ordine de idei.. azi am de gand sa plec mai devreme acasa. E o vraiste de nedescris pe biroul meu.. De cateva zile am intentia sa le asez la locul lor, dar ceva sau cineva imi intrerupe fluxul..si atat.
Am inceput dimineata minunandu-ma de nepolitetea si nesimtirea unora. In ultimele saptamani am tinut locul unor colege cu nasul pe susu de "level 1", le-am facut munca, mi-am zapacit mintea sa fac totul cum trebuie (nu au binevoit decat sa-mi tranteasca hartiile la plecare , fara a-mi explica macar 10 minute ce trebuie facut..) in fine...
S-au intor din concediu, relaxate , zambitoare, odihnite, bronzate, cu fitele de rigoare,... si nici macar un multumesc . Ce e atat de greu sa spui un multumesc?!?
Acum 10 minute una din ele m-a sunat sa ii spun ce trebuie facut pentru a obtine o viza, scrisori, lista documente nr. tel consul...etc.
Eu ca o proasta.. (ca niciodata nu reusesc sa invat acel cuvant magic "NU"..i le trimit pe email! Ma suna sa intrebe ce si cum..ii explic..si la final inchide telefonul ..uitand sa zica iar multumesc..
E.. asta e..
Ce sens mai are sa fac autopsia prostiei altora>?
Mi-ajunge a mea..
Dark Angel
Salutare!
Te inteleg dar nu te aprob...candva si eu faceam acelasi lucru: asteptam ca acei pe care ii ajutam sa-mi multumeasca.
Asteptam sa mi se dea ceea ce credeam eu ca mi se cuvine...

Acum STIU ca nu trebuie sa astept nimic de la nimeni si ca nu trebuie sa-mi afecteze linistea si echilibrul faptul ca X sau Y e prost sau doar prost crescut.

Incerc sa vad jumatea plina a paharului si sa fiu doar un martor...zile vin, zile trec, oameni vin, altii pleaca...

SI ASTA VA TRECE

Totul e trecator, fericirea si multumirea ne sunt date in viata doar pentru a nu o lua razna, nu trebuie considerate o stare de normalitate.

Iacata ce complicata e viata...

Frustrarile nu-ti vor aduce nimic, elimina-le din gandirea ta si te vei echilibra.

PUP U (cum ar zice M...) mwah1.gif
cameron
Hello Flower! Nu ma simt nicidecum frustrata.. ca n-am de ce. Era doar o constatare... Si atata vreme cat stiu ca tipa aceea care nu stie sa zica un amarat de merci.. listeaza formularu excel.. si scrie cu pixu' pe el.. chiar..NU am de ce sa ma strafulgere frustrarea..
Tu esti ok? Te-ai obisnuit la noul loc de munca?
cameron
Cred ca toamna a venit brusc, alungand vara , soarele, caldura. Ploaia se cerne incet, gri, trista.
Incerc sa nu ma mai gandesc la cele 1000 de lucruri incepute, incerc sa nu mai gandesc la licenta ce se apropie,..ma scoate din minti procedura de inspectia a instalatiilor, la care mai am de scris 50 de pagini de tabele mizerabile...
Cri cri cri.. toamna gri...
Dark Angel
Hello!

M-am obisnuit( dar asta nu-nseamna ca-mi place). Sapt trecuta a fost un cosmar...a trecut...vin altele.
Azi dimineata ne-a chemat dir in meeting (cica pt o sedinta d e10 min in fiece dimineata)...
Sedinta s-a terminat la ora 12.10...am mai iesit, ne-a strigat din nou...ma umfla rasul!

Am facut niste fise de consum pt marfa din antrepozitul vamal( le cere dragutul de domnul Stan...)

Cu M n-am mai vb, stiu, sunt o nemernica, dar nu mai am timp deloc, dar deloc!

Aveam o bobita dar n-am invatat nimik asa ca o dau in iarna...

Dar plec intr-un week-end prelungit(vineri-luni) in Moldova, sper sa ma linistesc oleaca!

Pupici si toate cele bune!

Adr
cameron
Flower ..distractie placuta in we!
M e in Sicilia, Taormina etc..de-abia astept sa vina si sa-mi povesteasca!

Eu sunt intr-o amorteala.. si TREBUIE sa ma mobilizez. Luni am examen de licenta!!! Poate o sa am un dram de noroc!
nefertiti-old
hug.gif Fii tare si pastreaza-ti calmul. mwah1.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.