Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Fostul premier, Mihai Răzvan Ungureanu
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16
Marduk
Revenirea lui MRU in PNL ar fi o lovitura politica. Nu stiu daca legal se poate, dar in cazul in care MRU s-ar decide sa faca acest pas practic PDL s-ar dezintegra, Traian Basescu ar fi suspendat, in cazul in care nu si-ar da demisia, desi nu cred ca o va face, poate doar ca o preconditie pentru reformele pe care vrea sa le faca contra restului mandatului sau. Ar fi o solutie onorabila si pentru PDL si pentru PNL, s-ar reantoarce in zona dreptei impreuna lasand PSD-ul la stanga. Dar asta este doar o fantezie, realitatea este alta.
March
QUOTE(Cucu Mucu @ 6 Apr 2012, 10:55 AM) *
E vrajeala de doi bani aia. Da bani si la primarii de alta culoare politica.


Ia d-aici si vezi cum a dat halca PDL si UNPR.

Poleiala acestui p.m. s-a curatat in nici doua luni. Este clar subordonatul lui Basea si PDL !
andra_v
MRU a acordat un interviu legendarului jurnalist David Frost, difuzat vineri, ora 22 pe postul Al Jazeera: http://www.romanialibera.ro/actualitate/po...ost-259948.html
Cucu Mucu
QUOTE(March @ 6 Apr 2012, 09:33 PM) *
Ia d-aici si vezi cum a dat halca PDL si UNPR.

Poleiala acestui p.m. s-a curatat in nici doua luni. Este clar subordonatul lui Basea si PDL !


Nu ti se pare normal ca pdl+unpr+udmr sa aiba suma cea mai mare, din moment ce ei au cele mai multe primarii si ai lor sunt prefectii care au "triat" cererile? Si daca unele solicitari nu ajung la guverneste din cauza prefectilor din teritoriu. Ungureanu nu are de unde sa stie ce mismasuri fac subordonatii lui in teritoriu. Eheeei, ce smenuri se fac, incepand de la ultimul contopist din Cuca Macaii pana la biroul prefectului!!!
Cucu Mucu
QUOTE(abis @ 6 Apr 2012, 05:16 PM) *
Antonescu il asteapta pe MRU in PNL smile.gif

"Dacă Mihai-Răzvan Ungureanu mâine îşi dă seama că umblă într-un anturaj nepotrivit, că face lucruri nepotrivite, nedemocratice, are o atitudine de neacceptat pentru un intelectual, cum se pretinde şi cum este, şi zice 'în ce am intrat eu aici, ce am ajuns eu' şi pleacă de acolo şi spune că a greşit şi vine ca dl Frunzăverde şi zice 'eu cred că aici nu se mai poate, nu e normal ce s-a întâmplat' şi vrea să se înscrie în PNL, probabil că va fi primit. Va primi câteva întrebări înainte pentru că altfel ar putea şi dl Traian Băsescu să se înscrie în PNL şi nu cred că ar fi frumos. În principiu, dreptul acesta îl are şi nu este o ipoteză exclusă"



Hopaaaa, s-a trezit dom' profesor! A zis-o bine, MRU e liberal, poate mai liberal decat multi ciumpalaci din Partidul Liberal.

Goguta, cand un politician spune "probabil" asta e un DA. jamie.gif
March
QUOTE(Cucu Mucu @ 7 Apr 2012, 09:52 AM) *
Nu ti se pare normal ca pdl+unpr+udmr sa aiba suma cea mai mare,


NU. Banii aia nu-s de imparteala acolo pe baza de algoritm politic !!
March
QUOTE(Cucu Mucu @ 7 Apr 2012, 09:54 AM) *
Hopaaaa, s-a trezit dom' profesor MRU !


(...) Dar toate acestea sunt doar aperitive faţă de plăcinta colosală pe care dl premier a trântit-o în finalul dialogului de aseară. Patetismul meu e sincer, nu ca al altor politicieni, ne-a asigurat dl Ungureanu asemenea violatorului în grup care declară la proces că, spre deosebire de brutele celelalte, el o iubeşte sincer pe capra abuzată. După care a livrat marea povaţă: „A face politică înseamnă a fi moral, domnule Hurezeanu. Politica e o artă a moralităţii!" Nu discut abisul definirii politicii prin existenţa morală, că mă ia ameţeala. Dar faptul că pupilul lui Andrei Pleşu crede că există o artă a moralităţii spune mult despre morala personajului
(...)


Totuşi, uitându-mă la dl Ungureanu, parcă mi se încheagă până la urmă în faţa ochilor, aşa cum Kafka vorbea despre un artist al foamei, imaginea unui artist al moralei: acela care deschide gura mare, dă capul pe spate, înghite un rahat considerabil, după care se şterge fin la gură cu şervetul şi ne demonstrează că a fost o băliguţă de înger.
Marduk
Puteam sa jur ca este CTP:

"Moralitatea e un organ, ca inima sau ficatul, îl ai sau nu îl ai, cu deosebirea că poţi trăi şi fără el. Ea îţi aparţine în totalitate – eşti moral în primul rând faţă de tine însuţi – , nu e menită aprecierii celorlalţi, ca arta.
abis
QUOTE(March @ 3 Apr 2012, 02:37 PM) *
Banii din vanzarea cuprului romanesc dati ca mita electorala primarilor coalitiei guvernamentale ! MRU...un zero Boc 2 !!

Acum ce mai zici despre "vanzarea cuprului romanesc"? unsure.gif
goguta
QUOTE(gigip @ 9 Apr 2012, 11:02 AM) *
Pentru efectuarea analizelor medicale ale pensionarilor,toate laboratoarele au anuntat ca pana la 01 iulie nu au fonduri alocate! Ne omoara cu zile criminalii astia,dupa ce ne-au luat banii pentru asigurari de sanatate,coplata la medicamente si asistenta medicala si asigurarea suplimentara de 5,%%! Inca un motiv pentru judecarea clanului basist pentru genocid!


Mda, in regimul Basescu a devenit o obisnuinta interzicerea dreptului la viata prin interzicerea accesului la servicii de sanatate, este liber doar la contribuit.
goguta
QUOTE(abis @ 9 Apr 2012, 09:57 AM) *
Acum ce mai zici despre "vanzarea cuprului romanesc"? unsure.gif

Cretinii de la minister au cerinte suplimentare cu ce mai viseaza ei ulterior licitatiei.
Ei cred ca sunt in piata in Obor, vai mama lor de prosti.

Compania canadiana considera ca contractul este in picioare. "Credem ca avem o intelegere valida si care produce efecte, si vom continua sa lucram cu buna credinta cu autoritatile romane pentru a clarifica aceste aspecte".

Intrebati de HotNews.ro daca pozitia exprimata inseamna ca Roman Copper ar putea merge in justitie pentru a cere incheierea contractului, reprezentantii companiei au refuzat sa faca precizari suplimentare, adaugind doar "sintem optimisti ca aparenta neintelegere va fi rezolvata".
Data'q
Îmi cer scuze. Credeam că l-am suspendat. Am șters toate mesajele off-topic, legate de apariția/dispariția lui gigip. Îl vom revedea, probabil, peste 95 de zile.
(Acest mesaj va fi șters de asemenea, în maxim 7 zile. Fiindcă e off-topic, de asemenea.)
abis
QUOTE(goguta @ 9 Apr 2012, 03:35 PM) *
Cretinii de la minister au cerinte suplimentare cu ce mai viseaza ei ulterior licitatiei.
Ei cred ca sunt in piata in Obor, vai mama lor de prosti.

Exprimarile astea sunt in regula, dar sa spui ca USL este o adunatura de idioti este o jignire care nu poate fi permisa, nu? smile.gif

Intamplator sunt de acord cu tine la un aspect: esuarea privatizarii Cuprumin este primul esec al lui MRU. Insa s-ar putea ca acest esec sa fie, paradoxal, tot in avantajul lui, la unele categorii de public: acum are aura de aparator al intereselor nationale, nu a dat bogatiile subsolului pe mana unor straini...
turbo trabant
QUOTE(goguta @ 9 Apr 2012, 02:35 PM) *
Cretinii de la minister au cerinte suplimentare cu ce mai viseaza ei ulterior licitatiei.
Ei cred ca sunt in piata in Obor, vai mama lor de prosti.

Compania canadiana considera ca contractul este in picioare. "Credem ca avem o intelegere valida si care produce efecte, si vom continua sa lucram cu buna credinta cu autoritatile romane pentru a clarifica aceste aspecte".

Intrebati de HotNews.ro daca pozitia exprimata inseamna ca Roman Copper ar putea merge in justitie pentru a cere incheierea contractului, reprezentantii companiei au refuzat sa faca precizari suplimentare, adaugind doar "sintem optimisti ca aparenta neintelegere va fi rezolvata".

Tipic romaneste , una semnam si alta facem.

Noroc cu MRU ca a salvat inca o data raul , cuprul, ramul de poftele hoardelor straine.
goguta
QUOTE(abis @ 10 Apr 2012, 10:31 AM) *
Exprimarile astea sunt in regula, dar sa spui ca USL este o adunatura de idioti este o jignire care nu poate fi permisa, nu? smile.gif

Esti moderator aici?
Daca da, atunci modereaza.
Prefer sa am mesajele cenzurate, daca atmosfera de bun simt a forumului cere asta. Sincer vorbesc.
Dar exprimarea mea a fost foarte clar focalizata in directia unor oameni din minister care "cred ca sunt in piata in Obor" si "au cerinte suplimentare cu ce mai viseaza ei ulterior licitatiei". Fiind inalt demnitar public si sa faci astfel actiuni inseamna sa te auto-etichetezi cu ce am exprimat eu.
Dar ramane faptul ca nu am atacat direct un interlocutor, mai sus.
Trageam o concluzie bazata pe faptele lor.
O putem discuta, concluzia, daca vrei.

Pe cand eu daca ma declar membru, sau am dorinta de a fi membru USL, iar cineva denumeste USL ca o adunatura de idioti, ma face implicit pe mine idiot.

Deci gigip era facut non-stop idiot pe topicul ala si acum ne intrebam de ce era nervos si frustrat?

QUOTE(abis @ 10 Apr 2012, 10:31 AM) *
Intamplator sunt de acord cu tine la un aspect: esuarea privatizarii Cuprumin este primul esec al lui MRU. Insa s-ar putea ca acest esec sa fie, paradoxal, tot in avantajul lui, la unele categorii de public: acum are aura de aparator al intereselor nationale, nu a dat bogatiile subsolului pe mana unor straini...

Neintamplator n-ai inteles ce am zis eu.
Unde am zis eu ceva despre esuarea privatizarii CurpruMin?

Ai inteles-o si pe asta ca si plecarea lui Chiliman, nu?

Marduk
QUOTE(goguta @ 9 Apr 2012, 03:35 PM) *
Cretinii de la minister au cerinte suplimentare cu ce mai viseaza ei ulterior licitatiei. Ei cred ca sunt in piata in Obor, vai mama lor de prosti.

...."Credem ca avem o intelegere valida si care produce efecte, si vom continua sa lucram cu buna credinta cu autoritatile romane pentru a clarifica aceste aspecte".


Moncher poate nu ai remarcat dar in stirile legate de aceasta afacere se facea vorbire de un cont escrow care cont permite depunerea sumelor in favoarea beneficiarului, dar beneficiarul nu -si poate lua banii decat dupa indeplinirea unor conditii contractuale. Parerea mea este ca investitorul canadian a intarziat depunerea banilor de aici venind si reactia autoritatilor romanesti, deci nu pare a fi vorba de prostie ci de nerespectarea unor conditii din contract. Poate canadienii isi inchipuie ca Romania este un stat in care inca se pot face afaceri ca pe vremea lui Adrian Nastase cand, asa cum se afirama in presa la vremea respectiva, la licitatii se venea cu geanta cu bani destinati spagilor.
abis
QUOTE(goguta @ 10 Apr 2012, 11:12 AM) *
Esti moderator aici?
Daca da, atunci modereaza.

Deci consideri ca exprimari de genul "cretinii de la minister" trebuie sa fie moderate? Ca sa stiu si eu pe viitor ce te-ar multumi...

QUOTE
Dar ramane faptul ca nu am atacat direct un interlocutor, mai sus.
Trageam o concluzie bazata pe faptele lor.

Ei eu daca spun ca cei din USL sunt cretini nu trag o concluzie bazata tot pe faptele lor? smile.gif
Nu atac direct un forumist, ci ma leg evvident doar de ceea ce decid si fac oamenii care sunt responsabili pentru politicile USL, e clar ca nu generalizez pentru toti membrii celor doua partide... Pentru ca sunt si (putini) membri ai celor doua partide care sunt in dezacord cu ce decid cei din conducere...

QUOTE
Neintamplator n-ai inteles ce am zis eu.
...
Ai inteles-o si pe asta ca si plecarea lui Chiliman, nu?

Ca sa te parafrazez: Asta vreau si eu - discutii, nu atacuri la persoana, pareri despre cum gandesc eu. Ci pastrat la discutii despre cazuri si situatii, nu atacuri la persoana
Subiectul este "cum gandeste abis" sau ce face guvernul MRU? smile.gif

Guvernul voia sa privatizeze Cuprumin; nu a facut-o, deci este un esec.
goguta
QUOTE(abis @ 10 Apr 2012, 11:36 AM) *
Deci consideri ca exprimari de genul "cretinii de la minister" trebuie sa fie moderate? Ca sa stiu si eu pe viitor ce te-ar multumi...

Tu stii mai bine decat mine cum trebuie aplicat regulamentul.
Eu am tendinta naturala de a ma adapta foarte bine la conditiile impuse.
Singura mea dorinta e sa fie aceleasi reguli pt. toti participantii.
QUOTE(abis @ 10 Apr 2012, 11:36 AM) *
Ei eu daca spun ca cei din USL sunt cretini nu trag o concluzie bazata tot pe faptele lor? smile.gif
Nu atac direct un forumist, ci ma leg evvident doar de ceea ce decid si fac oamenii care sunt responsabili pentru politicile USL, e clar ca nu generalizez pentru toti membrii celor doua partide... Pentru ca sunt si (putini) membri ai celor doua partide care sunt in dezacord cu ce decid cei din conducere...

Dar e generala aprecierea ta, nu e focalizata ca a mea. A mea a fost clara si fara nici cea mai mica legatura cu un participant la discutiile de aici.
Plus ca eu am explicat si argumentat clar epitetele mele. Si astfel mi se par justificate.
QUOTE(abis @ 10 Apr 2012, 11:36 AM) *
Ca sa te parafrazez: Asta vreau si eu - discutii, nu atacuri la persoana, pareri despre cum gandesc eu. Ci pastrat la discutii despre cazuri si situatii, nu atacuri la persoana
Subiectul este "cum gandeste abis" sau ce face guvernul MRU? smile.gif

Este la limita. Poate fi moderat, bate in atac la persoana.
Dar nu pot evita asta pentru ca tu ai scos o concluzie neargumentata, asa ca nu-mi ramane decat sa discut concluzia ta, asta te poate atinge in lipsa de alte argumente.
Ieri ai zis ca a plecat Chiliman si nu a plecat, asuma-ti asta.
Astazi zici ca esti de acord cu mine in aspectul esuarii privatizarii CupruMin, iar eu nu am zis asta. Asuma-ti si lipsa asta de logica.
Cum sa evit legatura cu modul alambicat si desprins de realitate in care gandesti tu?
QUOTE(abis @ 10 Apr 2012, 11:36 AM) *
Guvernul voia sa privatizeze Cuprumin; nu a facut-o, deci este un esec.

A facut licitatie PUBLICA cu STRIGARE, s-a castigat licitatia.
Daca o sa fie un esec nu e vina guvernului neaparat.
Dar din cate stiu eu guvernul a privatizat CupruMin si nu e un esec deloc, inca.
abis
QUOTE(goguta @ 10 Apr 2012, 11:50 AM) *
Tu stii mai bine decat mine cum trebuie aplicat regulamentul.

Multumesc pentru incredere; asa o sa fac si de-acum incolo. O sa il aplic dupa puterile si dupa priceperea mea smile.gif

Si cu asta am incheiat discutia despre acest subiect, pe acest topic.

QUOTE
Ieri ai zis ca a plecat Chiliman si nu a plecat, asuma-ti asta.

Am facut-o pe topicul potrivit. E vina mea ca surse care nu pot fi banuite ca-s "portocalii" ca Inpolitics, Gandul, Realitatea dadeau acest lucru ca si intamplat?

QUOTE
Cum sa evit legatura cu modul alambicat si desprins de realitate in care gandesti tu?

Ca sa te parafrazez: Asta vreau si eu - discutii, nu atacuri la persoana, pareri despre cum gandesc eu. Ci pastrat la discutii despre cazuri si situatii, nu atacuri la persoana
Subiectul este "cum gandeste abis" sau ce face guvernul MRU?

smile.gif

QUOTE
Dar din cate stiu eu guvernul a privatizat CupruMin si nu e un esec deloc, inca.

In noaptea de vineri spre sambata, 7 aprilie, ministrul Economiei, Lucian Bode, anunta ca privatizarea a picat dupa ce cistigatorul licitatiei (Roman Copper) a refuzat sa indeplineasca trei conditii:
a) depunerea intr-un cont bancar a unei garantii pentru investitiile de mediu
b) achitarea in maximum o luna a pretului pentru actiuni
c) acceptarea publicarii documentului de privatizare

Daca un ministru anunta oficial ca privatizarea "a picat", nu vad nicio lipsa de logica in a spune ca "privatizarea a esuat", din moment ce guvernul dorea sa o faca...

Fireste, procedura se poate relua (alta licitatie), insa in acest moment nu putem vorbi despre "un succes"
goguta
QUOTE(abis @ 10 Apr 2012, 12:06 PM) *
In noaptea de vineri spre sambata, 7 aprilie, ministrul Economiei, Lucian Bode, anunta ca privatizarea a picat dupa ce cistigatorul licitatiei (Roman Copper) a refuzat sa indeplineasca trei conditii:
a) depunerea intr-un cont bancar a unei garantii pentru investitiile de mediu
b) achitarea in maximum o luna a pretului pentru actiuni
c) acceptarea publicarii documentului de privatizare

Daca un ministru anunta oficial ca privatizarea "a picat", nu vad nicio lipsa de logica in a spune ca "privatizarea a esuat", din moment ce guvernul dorea sa o faca...

Fireste, procedura se poate relua (alta licitatie), insa in acest moment nu putem vorbi despre "un succes"

Si pentru respectivul anunt l-am catalogat pe respectivul ministru printre "cretinii de la minister".
Deoarece cele 3 conditii au aparut ulterior licitatiei. Am explicat asta.
O explica si castigatorul printr-o scrisoare catre hotnews.
Ce a facut ministerul este comportament de pietar din Obor si asta ma sileste sa exclam "vai mama lor de prosti".
Din pacate de prosti s-ar putea sa picam noi, ca daca ministerul este dus in instanta, de platit vom plati noi, contribuabilii.
Eu sper sa nu pice privatizarea asta, in contextul actual e cel mai bine asa, sa luam 200 mil euro si apoi sa incasam redevente.
Zacamantul ramane al nostru.
Mai nou vad ca licenta de exploatare este doar pe 7 ani, mi se pare o sarcina foarte grea sa recupereze 200 mil euro in 7 ani si sa scoata si mare profit.
Dar si daca o va face, si sa zicem ca va reusi sa vanda cupru de 20 de mld. euro cu presupun unii, atunci statul roman va mai incasa intre 800 si 1200 de milioane de euro ca si redevente(4% din vanzari si se doreste marirea la 6% prin lege in scurt timp).
goguta
QUOTE(Marduk @ 10 Apr 2012, 11:23 AM) *
Moncher poate nu ai remarcat dar in stirile legate de aceasta afacere se facea vorbire de un cont escrow care cont permite depunerea sumelor in favoarea beneficiarului, dar beneficiarul nu -si poate lua banii decat dupa indeplinirea unor conditii contractuale. Parerea mea este ca investitorul canadian a intarziat depunerea banilor de aici venind si reactia autoritatilor romanesti, deci nu pare a fi vorba de prostie ci de nerespectarea unor conditii din contract. Poate canadienii isi inchipuie ca Romania este un stat in care inca se pot face afaceri ca pe vremea lui Adrian Nastase cand, asa cum se afirama in presa la vremea respectiva, la licitatii se venea cu geanta cu bani destinati spagilor.

Parerea ta nu are legatura cu realitatea:
"Roman Copper confirma fara echivoc disponibilitatea sa de a face orice investitie solicitata de catre guvernul roman potrivit licitatiei organizate pentru privatizarea Cupru Min la 26 martie 2012. Aceasta licitatie este de departe cea mai transparenta din istoria programului de privatizare."

Deci despre ce nerespectare a "unor conditii din contract" vorbesti?

oamenii din aceeasi structura s-au contrazis cu prima ocazie pe teme extrem de relvante. Un singur exemplu: imediat dupa adjudecarea licitatiei, seful OSPI, Florin Vladan, spunea ca potentialul cumparator nu are nici o obligatie, iar statul roman nu-i poate impune nimic. La doar o zi distanta, ministrul Bode l-a contrazis, spunind ca Roman Copper trebuie sa-si asume investitiile de mediu. Cine a spus adevarul? E cineva sanctionat?
abis
QUOTE(goguta @ 10 Apr 2012, 12:26 PM) *
Eu sper sa nu pice privatizarea asta, in contextul actual e cel mai bine asa, sa luam 200 mil euro si apoi sa incasam redevente.

Si eu cred ca asta este varianta optima dpdv economic.

Insa, deocamdata, a picat.

Ce va mai fi, o sa vedem in zilele urmatoare
goguta
QUOTE(abis @ 10 Apr 2012, 12:39 PM) *
Insa, deocamdata, a picat.

"Roman Copper confirma fara echivoc disponibilitatea sa de a face orice investitie solicitata de catre guvernul roman potrivit licitatiei organizate pentru privatizarea Cupru Min la 26 martie 2012. Aceasta licitatie este de departe cea mai transparenta din istoria programului de privatizare.

Speram sa continuam relatia noastra cu autoritatile romane intr-un spirit de buna-credinta si de cooperare, astfel ca aceasta tranzactie sa poata fi finalizata intr-un cadru competitiv si transparent."

Deci sigur a picat?
abis
Daca guvernul zice ca da, cine sunt eu sa spun altfel?
Marduk
QUOTE(goguta @ 10 Apr 2012, 12:31 PM) *
Parerea ta nu are legatura cu realitatea:.....Deci despre ce nerespectare a "unor conditii din contract" vorbesti?.....


Banii, moncher, banii ca despre ei este vorba si contul ala escrow in care nu s-au pus banii. Poate exista romani care cred ca nu e mare lucru sa strangi in aceste zile 200 milioane de euroi, or poate nu stiu romanii ce inseamna sa legi o astfel de achizitie de anuntul pe bursa de unde eventual strangi si banii pe care i-ai promis. Din cate am inteles afacerea s-a incheiat fara participarea actionarului majoritar el era undeva, in Canada iar cei implicati il tot sunau si-i cereau acordul pentru una pentru alta, or nu asa se fac afacerile adevarate, cel putin dupa stiinta mea.
goguta
QUOTE(Marduk @ 10 Apr 2012, 01:54 PM) *
Banii, moncher, banii ca despre ei este vorba si contul ala escrow in care nu s-au pus banii.

Pai contul de escrow zicese ca a fost o scapare din partea autoritatilor. Nu era o cerinta in caietul de sarcini. E o cerinta adusa de minister ulterior, cand si-au dat seama ca sunt cretini(ei sau cei din guvernul Boc) pentru ca nu au cerut asa ceva la momentul in care s-a castigat licitatia.
goguta
QUOTE(Marduk @ 10 Apr 2012, 01:54 PM) *
nu asa se fac afacerile adevarate, cel putin dupa stiinta mea.

Canadienii si-au scos artileria grea la inaintare si maine merg sa-i rezolve pe cretinii de la ministerul economiei.
Ii mediaza MRU, iar Base le face lobby.
Ce ne spune stiinta ta Marduk?
March
Un greu al PD-l sare la gatul lui MRU : Este incoerent si prosteste populatia cu marirea salariilor



Mihai Răzvan Ungureanu e atacat dur de unul din cei mai importanţi senatori ai PDL. Declaraţiile sale au cu atât mai mare importanţă cu cât este cunoscut faptul că este un apropiat al preşedintelui Senatului Vasile Blaga. Senatorul PDL Petru Filip, vicepreşedinte al Senatului îl acuză pur şi simplu pe premier că îşi bate joc de români prin faptul că anunţă anumite măsuri pentru ca apoi la doar o zi distanţă să se sucească cu 180 de grade:

"Nu este admisibil să spui că de la 1 iunie vei mări salariile, că se pot identifica resurse pentru ca oamenilor să li se reîntregească salariile şi apoi la câteva zile distanţă să afirmi cu nonşalanţă că nu a promis nimeni că salariile vor fi reîntregite. Să nu mai vorbim de toată afacerea Cupru Min, care sub „febra freneziei economice care se naşte din nou" nu mai este prezentată ca un succes, ci ca un eşec pe toate planurile", a spus Petru Filip pe blogul personal.
Mai mult... senatorul îl acuză pe premier că a eşuat ca manager şi îi aminteşte un bun management trebuie să respecte regula de bază din această ştiinţă -regula celor 4C - coerenţă, curaj, claritate şi considerare. Şi nu sunt singurele reproşuri la adresa premierului. Vezo ce i se reproşează cu Afacerea Curprumin şi alte chestiuni legate de guvernare, dar şi de partid - VEZI AICI.
turbo trabant
Ai dreacu cacanadieni emperialisti cum vor sa lase ei pe doamna asta fara nici un ban la pensie.

http://www.zf.ro/companii/intrare-neastept...e-cupru-9506375

Doamna are un cont si mai tare decat ala escrow: contul ei la escroc.




Marduk
QUOTE(goguta @ 10 Apr 2012, 02:57 PM) *
Pai contul de escrow zicese ca a fost o scapare din partea autoritatilor....E o cerinta adusa de minister ulterior, cand si-au dat seama ca sunt cretini.................

Nu stiam asta, un link? ceva? daca a fost o scapare a autoritatilor, atunci sunt niste cretini.

QUOTE(goguta @ 10 Apr 2012, 11:50 PM) *
... Ce ne spune stiinta ta Marduk?

Moncher ca un basist ce sunt ii dau dreptate presedintelui, orice raspuns este de bun simt, fie pozitiv sau negativ daca-l dai in timp util, dar daca ti un investitor incurcat in itele politichiei romanesti, cu procese care se intind pe zeci de ani, cu ONG-uri, care mai de care pline de patriotism dar lipsite de solutii concrete, atunci nu mai este vorba de lobby, asta se cheama altfel pe romaneste ii zice PROSTIE, HOTIE, CORUPTIE etc. Ma mir ca unii inca mai cred ca romania este o tara emergenta. Pe vremuri am colaborat cu un evreu tanar, care a vazut ce se intampla in Romania cu afaceristii, cu spagile etc. Intr-o zi mi-a zis ca s-a saturat si pleaca dar ca nu stie daca va mai avea acelesi sanse acolo unde se duce, eu i-am zis: "Moncher daca ai reusit in Romania, vei reusi in orice loc de pe acest pamant" el a ras in hohote si mi-a dat dreptate. Azi e bine mersi cu afacerea lui si cu o experienta unica, valoroasa pur romaneasca.
March
MRU, martor al acuzării în procesul regimului Băsescu-Boc
March
JAF STALINIST PARAFAT LA PALATUL VICTORIA


Cabinetul Ungureanu a anunţat ieri ceva incredibil. Despăgubirile acordate proprietarilor deposedaţi abuziv de regimul comunist vor fi limitate la 15% din valoarea reală a proprietăţilor, se vor acorda eşalonat în 10-12 ani, iar cine nu face cerere în 60 de zile, cu posibilitate de prelungire încă 30 de zile, va pierde definitiv dreptul de a mai revendica ceva.

(...)

Aceste prevederi, demne în toată splendoarea lor fesenistă de guvernul Văcăroiu....
(..)


Penibilă situaţie pentru un cabinet condus de un domn cu studii în istorie şi pentru un preşedinte care a declarat regimul comunist ilegitim şi criminal. Urîtă revenire în forţă a toxinelor comuniste.


(...)

După discursul lui Iliescu de la Satu-Mare din 1994, după legea 112 din 1995 şi după nenorocirea de lege 10 din 2001, proprietatea primeşte acum în România o neaşteptată lovitură. Mă întreb cum vor justifica mutarea "oamenii de dreapta" ai regimului…
turbo trabant
Ce porcarie....
Marduk
QUOTE(March @ 12 Apr 2012, 02:22 PM) *
QUOTE
.... iar cine nu face cerere în 60 de zile, cu posibilitate de prelungire încă 30 de zile, va pierde definitiv dreptul de a mai revendica ceva.

In sfarsit un politician care pune stop "afacerii" cu retrocedarile. Felicitari pentru MRU.
QUOTE
....Mă întreb cum vor justifica mutarea "oamenii de dreapta" ai regimului…

Orice prostie are o limita, iar legile retrocedarii au fost in opinia mea cele mai tampite legi, s-a dat, dupa care s-a luat, apoi s-a dat inapoi, s-au vandut proprietati care nu apartineau proprietarilor improprietariti, dupa care au venit adevaratii proprietari si au dat statul roman in judecata unii au castigat in timp ce altii au pierdut, curat murdar keseft.
March
QUOTE(Marduk @ 12 Apr 2012, 05:53 PM) *

In sfarsit un politician care pune stop "afacerii" cu retrocedarile. Felicitari pentru MRU.


Iti doresc sa vino o vreme cand sa plangi si tu dupa proprietatea ta luata cu japca de catre stat sau alt cineva . Si sa-l cauti atunci pentru felicitari pe imbeciulul asta din fruntea guvernului.
Marduk
Multumesc pentru dorinta, dar sa sti ca n-am plans nici atunci cand in urma legii privind retrocedarea padurilor, individul care trebuia sa localizeze amplasamentul padurii ce trebuia sa o primesc mi-a aratat o intindere de cioate, radacini etc. si mi-a zis nonsalant: "asta este padurea dumneavoastra" poate ca pe multi i-ar fi apucat plansul eu am ras copios, se uita talambul ala din comisia de punere in posesie si nu intelegea de ce radeam in hohote. Au urmat ani de procese etc. dar nu am mai vazut padurea pe care bunelul avea grija ca de ochii din cap. O singura multumire am si in ziua de azi, in marginea "padurii" bunelul taiase o parte din copaci si in loc sadise pomi fructiferi, azi protipendada orasului iese la picnic exact in locul cu pricina, iar locul poarta numele bunicului, al meu. Idiotii care au taiat toata padurea au avut totusi ceva in suflet, acuma nu stiu daca a fost un spasm involuntar, ca trageau ceva foloase an de an din livada bunicului sau chiar le-a fost mila de pomii aia fructiferi, meri, peri, pruni, visini, ciresi etc. cert este ca i-au lasat acolo, dar padurea a disparut.
March
Ministrul basist al agriculturii il lauda pe Ceausescu !
Marduk
O propunere a primul ministru spaniol pe care ar pute sa o aplice si MRU: "Ultimele măsuri aplicate de guvernul Rajoy pentru a spori veniturile guvernamentale interzic tranzacțiile în numerar de peste 2.500 de euro, parte a unei campanii mai largi contra evaziunii fiscale......" (Adevarul)
Ce parere aveti osa mearga in Romania o astfel de propunere?
goguta
QUOTE(Marduk @ 12 Apr 2012, 06:51 PM) *
O propunere a primul ministru spaniol pe care ar pute sa o aplice si MRU: "Ultimele măsuri aplicate de guvernul Rajoy pentru a spori veniturile guvernamentale interzic tranzacțiile în numerar de peste 2.500 de euro, parte a unei campanii mai largi contra evaziunii fiscale......" (Adevarul)
Ce parere aveti osa mearga in Romania o astfel de propunere?

Daca e ordin cu placere ...
Marduk
Si camatarii cum mai face iei tranzactii in nomerar mai mari de 2500 de ioroi? Cum se mai dau spagile mai mari de 2500 de euro? prin banca? sau poate invata si romanii cum se poate da spaga spre exemplu printr-un contract de consultanta facut bine inteles de o firma off shore. Elegant, curat, fara batai de cap sau probleme cu ANAF-ul.
March
Coincidente. Ce il leaga pe MRU de Putin?


Mişcarea România Unită (M.R.U.) ar putea deveni marcă
înregistrată la Oficiul de Stat pentru Invenţii şi Mărci (OSIM), existând o cerere în acest sens depusă de Constantin Cătălin Zamfira, printre domeniile vizate fiind produse de imprimerie, fotografii, papetărie, educaţie, servicii juridice, conform mediafax.
MRU insusi bate toba de cite ori vede o camera de filmat despre un partid cu fete noi, cu alt stil de a comunica, de a face politica. Noua generatie, cum ar veni.

Partidul Rusia Unita, Edinstvo, partidul lui Putin, a fost infiintat in 2000, cu doar dooua luni inainte de alegeri, un partid fara ideologie, cu “fete noi”, cu alt stil de a comunica, de a face politica. Noua generatie, cum ar veni.

Tot ca o coincidenta, Putin venea din KGB, MRU de la SIE.

(Adriana Dutulescu - blog)


Hai, baietii ! Adunarea !


Marduk
QUOTE(March @ 20 Apr 2012, 04:04 PM) *
... Tot ca o coincidenta, Putin venea din KGB, MRU de la SIE.....


Moncher asta nu e coincidenta, ie confuzie.
Cucu Mucu
QUOTE(Marduk @ 12 Apr 2012, 06:51 PM) *
O propunere a primul ministru spaniol pe care ar pute sa o aplice si MRU: "Ultimele măsuri aplicate de guvernul Rajoy pentru a spori veniturile guvernamentale interzic tranzacțiile în numerar de peste 2.500 de euro, parte a unei campanii mai largi contra evaziunii fiscale......" (Adevarul)
Ce parere aveti osa mearga in Romania o astfel de propunere?


Exista deja.

E vorba de firme, nu?

Daca nu, e o prostie idioata, care incalca grav libertatea individului.
Marduk
Un pas important al noului premier, al guvernului MRU desecretizarea contractului Chevron. Toate contractele facute de autoritatile romane dupa "revolutie" ar trebui desecretizate sa vada si "pulimea" cine si cu ce a profitat de pe urma acestor contracte, iar daca nu este nimic de ascuns cu atat mai bine va fi doar exercitiu democratic.
abis
În ultima sa şedinţă, Guvernul Ungureanu a prezentat un proiect pentru alocarea a 33,6 milioane de lei pentru repararea unor biserici



Si tu, Brutus?! blink.gif
March
QUOTE(abis @ 2 May 2012, 07:04 PM) *
În ultima sa şedinţă, Guvernul Ungureanu a prezentat un proiect pentru alocarea a 33,6 milioane de lei pentru repararea unor biserici



Si tu, Brutus?! blink.gif


Da' ce ? S-a declarat ateu ? Cred ca ori e crestin ori circumcis wink.gif
turbo trabant
QUOTE(abis @ 2 May 2012, 05:04 PM) *
În ultima sa şedinţă, Guvernul Ungureanu a prezentat un proiect pentru alocarea a 33,6 milioane de lei pentru repararea unor biserici



Si tu, Brutus?! blink.gif

Lasa ca Pontus va repara gresala asta biggrin.gif
fiatlux
slab orator domn' Ungureanu !
March
QUOTE(fiatlux @ 6 May 2012, 03:23 PM) *
slab orator domn' Ungureanu !



Mai bine zis, puiul de comunist a ramas in el !
Marduk
Titlul topicului este inca de actualitate. "Noul premier-, Jocurile lui Basescu" Daca ne gandim ca atat Basescu cat si Ponta au declarat folosind diverse fraze, inainte de caderea lui Boc si lui Ungureanu, ca nu vor colabora sub nicio forma, uite ca azi avem un premier care face parte din acest joc a lui Traian Basescu. Victor Ponta si USL-ul ar fi putut sa faca in asa fel incat sa avem alegeri anticipate, n-a facut acest lucru, inca nu-mi dau seama de ce nu a facut-o, dar a preferat sa intre in acest joc a lui Basescu, de-a premierul interimar. O fi facut acest pas pentru salvarea tarii de la dezastrul!? la presiunea baronilor USL carora le era frica ca nu mai le ramane nicio ciosvarta de pe osul privatizarilor!? din dorinta de a controla alegerile locale si parlamentare!? pentru a salva justitiabilii USL de condamnari!? pentru a continua demolarea PDL-ului si suspendarea lui Basescu!? Ramane sa vedem daca acest nou premier face jocurile lui Basescu, desi pare ca face jocurile altora, deocamdata Victor Ponta ramane premierul lui Basescu si lumea pare sa se obijnuiasca cu statutul sau.

P.S. Nu am inteles ce-a vrut sa spuna fostul premier a lui Basescu prin indemnul: "fiti ungurenii mei"!!!??? O fi vorba de o atitudine politca, sociala, speciala pe care o manifesta doar domnia sa? pare a considera "ungurenii" o grupare aparte de care este nevoie in politica, economie, diplomatie etc. E periculos pentru un ipotetic viitor conducator al PDL-lui, al tarii sa considere ca numai atitudinea, calitatile, domniei sale merita sa luate in seama, sa fie promovate. Devreme ce avem basisti probabil trebuie sa ne asteptam sa apara "pontisti" "diaconisti" "vadimisti" "becalisti" etc.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.