Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Fostul premier, Mihai Răzvan Ungureanu
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16
goguta
M-am exprimat gresit.
Raporturile dintre ele sunt de colaborare, aşa încât, prefectul, pe de o parte şi autorităţile administraţiei publice locale, pe de altă parte să-şi desfăşoare activitatea fără presiuni şi imixtiuni. Statutul de reprezentant al Guvernului în teritoriu îi conferă prefectului aptitudinea de a veghea pentru ca activitatea consiliilor locale şi a primarilor, a consiliilor judeţene si a preşedinţii acestora să se desfăşoare în conformitate cu prevederile legale.
turbo trabant
QUOTE(abis @ 13 Feb 2012, 04:27 PM) *
Tie poate, dar alegerile nu se castiga doar cu votul tau, ci cu votul majoritatii.
Asa ca trebuie vorbit pe limba majoritatii.

Are votul meu ( daca catindeaza).

Pe limba majoritatii daca le impartea cd-uri cu manele si tzuica il sanctificau aia pe loc acolo. Uitau si de zapada si de toate.

A mai fost o faza la oprisan in birou cand s-a stropsit la ei in direct si in reluare. Moaca lui oprisan priceless pentru toate celelalte exista mastercard.
Cucu Mucu
O tot dam din prefecti, premieri, primari, bla, bla. Ceea ce e important este ca rovinieta se plateste la aceeasi valoare fie ca e drum comunal sau e autostrada ( baidauei, am auzit ca s-a inchis si A1, din nou - poate ne zice Trabant de cate ori a vazut in Jermanica autostratzi inchise 5 zile), deci platitorul de rovinieta are aceleasi drepturi la circulatie cu masina din dotare, chiar daca sta la Cuca Macaii.
Marduk
QUOTE(goguta @ 13 Feb 2012, 03:41 PM) *
..... Raporturile dintre ele sunt de colaborare...... sa se desfăşoare în conformitate cu prevederile legale.

Te-as intreba, chiar crezi sau macar ai impresia ca azi aceste raporturi sunt de colaborare? nu ma refer doar la primari ci la intreaga clasa politica din Romania.
turbo trabant
QUOTE(Cucu Mucu @ 13 Feb 2012, 04:46 PM) *
O tot dam din prefecti, premieri, primari, bla, bla. Ceea ce e important este ca rovinieta se plateste la aceeasi valoare fie ca e drum comunal sau e autostrada ( baidauei, am auzit ca s-a inchis si A1, din nou - poate ne zice Trabant de cate ori a vazut in Jermanica autostratzi inchise 5 zile), deci platitorul de rovinieta are aceleasi drepturi la circulatie cu masina din dotare, chiar daca sta la Cuca Macaii.

"Ce face domne anjelica asta nu ne mai dezapazeste o data? Mi-a inghetat berea in portbagaj. Huo,eu platesc taxe! "

Da cu goagal prin jermania daca vrei sa te dai european si emiti pareri desi nu stii despre ce e vorba.

Anul trecut a nins 10 cm in londra si la heathrow s-a dat totul peste cap.
goguta
QUOTE(Marduk @ 13 Feb 2012, 03:51 PM) *
Te-as intreba, chiar crezi sau macar ai impresia ca azi aceste raporturi sunt de colaborare? nu ma refer doar la primari ci la intreaga clasa politica din Romania.

Pai nu prea sunt, ca prefectii si guvernul(numiti, nu alesi) in general nu au decat raporturi sexuale cu populatia.
Primarii si Presedintii de Consilii judetene sunt ALESI de cei din zona.
Marduk
QUOTE(goguta @ 13 Feb 2012, 03:56 PM) *
... Primarii si Presedintii de Consilii judetene sunt ALESI de cei din zona.

Da de ce i-au ales musiu? asa ca-s frumosi, ca-s cumetri mai multor familii din comuna sau din oras? cum de i-au ales cetatenii, pe ce criterii i-au ales?
Cucu Mucu
QUOTE(turbo trabant @ 13 Feb 2012, 03:52 PM) *
"Ce face domne anjelica asta nu ne mai dezapazeste o data? Mi-a inghetat berea in portbagaj. Huo,eu platesc taxe! "

Da cu goagal prin jermania daca vrei sa te dai european si emiti pareri desi nu stii despre ce e vorba.

Anul trecut a nins 10 cm in londra si la heathrow s-a dat totul peste cap.


Iar vorbesti prostii. E normal ca un aeroport sa fie afectat de ninsoare. Eu intrebam de autostrazi, numai ca acolo nu ai exemple. ohyeah.gif
turbo trabant
QUOTE(Cucu Mucu @ 13 Feb 2012, 05:17 PM) *
Eu intrebam de autostrazi, numai ca acolo nu ai exemple. ohyeah.gif

Goagal iz ior frend! Si anjelica le-a zis la nemti "winter ist nicht die sommer!" ohyeah.gif
Cucu Mucu
QUOTE(Marduk @ 13 Feb 2012, 04:13 PM) *
Da de ce i-au ales musiu? asa ca-s frumosi, ca-s cumetri mai multor familii din comuna sau din oras? cum de i-au ales cetatenii, pe ce criterii i-au ales?


Ca au decartat la partid iar partidul i-a sustinut sa ajunga primari. Nu e nimic nobil in alegerea lor. jamie.gif



Azi am vazut cum ajutoare necesare inzapezitilor au ajuns pe mainile tiganilor din orasul meu, desi la noi nu au fost sinistrati. mad.gif
turbo trabant
QUOTE(Cucu Mucu @ 13 Feb 2012, 05:23 PM) *
Azi am vazut cum ajutoare necesare inzapezitilor au ajuns pe mainile tiganilor din orasul meu, desi la noi nu au fost sinistrati. mad.gif

Primu ministru e de vina!
cocosel
QUOTE
Anul trecut a nins 10 cm in londra si la heathrow s-a dat totul peste cap.


Ete na... roflmao.gif Esti sigur ca nu ai vazut alt film...sau te uitai la desene animate. rofl.gif

Daca tu compari in vreun fel autoritatile britanice cu cele de acum atunci sa traiesti bine si sa te dai uta cu Basila al vostru.

Heathrow este un aeroport de 10 ori mai mare decat Otopeni si care nu poate fi degajat de ninsoare intr-un timp record datorita traficului extrem de mare. Iti subliniez ca acesta nu a fost inchis...asa cum la noi pentru a degaja responsabilitatea unele autostrazi si drumuri nationale sunt inchise.

In momentul in care toate tarile din jur Serbia, Ungaria, Ucraina, Bulgaria anunta cod rosu si stari de alerta...la noi Iresponsabilul sef schimba structura Guvernului din ranchiuna ca au iesit cetatenii in strada..Daca nu stiai in momentul unei schimbari la centru toate parghiile sunt inchise. Exemplu...Un primar are nevoie de banii sa plateasca utilaje pentru a desfunda drumurile dar ca sa poata obtine acei banii trebuie sa foloseasca fondul de urgenta...iar pentru acest lucru trebuie sa faca diferite acte la trezoreria caruia ii apartine si care de obicei este intr-o resedinta de judet..Pentru a putea face asa ceva are nevoie de un drum practicabil si deschis...si ca Ministerul de Interne sa aprobe cerinta ca apoi vine curtea de conturi si de verifica. Intelegi moncher daca cineva de sus nu se implica degeaba se chinuie un amarat de primar. Judetele Vrancea/Buzau datorita faptului ca au alta coloratura politica parghia de a accede la fonduri a fost stopata din timp. ohyeah.gif

Gargara s-a terminat am vazut cu totii cat de pregatiti sunt baietii portocalii..si cat de bine se descurc in situatii de urgenta. rofl.gif
Marduk
QUOTE(Cucu Mucu @ 13 Feb 2012, 04:23 PM) *
QUOTE
.... Nu e nimic nobil in alegerea lor.

ooh.gif Si eu care credeam ca i-au ales pe cei mai buni dintre gospodarii din comuna. Adica vrei sa zici ca aia care este mai bogati, decarteaza la partide si dupa ce sunt alesi strang banii pe care i-au dat. Vai mama noastra de romani prosti.
QUOTE
cum ajutoare necesare inzapezitilor au ajuns pe mainile tiganilor din orasul meu, desi la noi nu au fost sinistrati.

Nu-i bai nu trebuie sa te superi asa sunt ei mereu discriminati si sinistrati, dar nu sunt toti asa, doar unii dintre ei, ceilalti sunt plecati la munca in occident.
turbo trabant
QUOTE(cocosel @ 13 Feb 2012, 05:44 PM) *
Heathrow este un aeroport de 10 ori mai mare decat Otopeni si care nu poate fi degajat de ninsoare intr-un timp record datorita traficului extrem de mare. Iti subliniez ca acesta nu a fost inchis...asa cum la noi pentru a degaja responsabilitatea unele autostrazi si drumuri nationale sunt inchise.

Mai citeste inca o data cu atentie si daca eu am scris ca a fost heathrow inchis atunci scriu eu de zece ori "Traiasca Basescu!" si daca nu scrie ca a fost inchis , scrii tu.


Poti incepe sa scrii. ohyeah.gif
Marduk
QUOTE(cocosel @ 13 Feb 2012, 04:44 PM) *
....trebuie sa foloseasca fondul de urgenta...iar pentru acest lucru trebuie sa faca diferite acte la trezoreria caruia ii apartine si care de obicei este intr-o resedinta de judet..Pentru a putea face asa ceva are nevoie de un drum practicabil si deschis...si ca Ministerul de Interne sa aprobe cerinta ca apoi vine curtea de conturi si de verifica....

Deci avem de aface cu o gresala legislativa, care in astfel de cazuri nu prevede solutii financiare pentru deblocarea situatiilor din teritoriu. Sa urmarim daca in guvernarea viitoare cineva o sa incerce sa schimbe aceasta gresala, sa puna lucrurile in ordine si sa le de primarilor voie sa foloseasca acel fond de urgenta dupa care sa dea explicatiile si decontruile, nu? asa ar trebui?
cocosel
QUOTE(turbo trabant @ 13 Feb 2012, 04:50 PM) *
Mai citeste inca o data cu atentie si daca eu am scris ca a fost heathrow inchis atunci scriu eu de zece ori "Traiasca Basescu!" si daca nu scrie ca a fost inchis , scrii tu.
Poti incepe sa scrii. ohyeah.gif


Oricum scriai si fara acest lucru... rofl.gif rofl.gif

Apai invata sa citesti ce scriu ceilalti...nu am facut referire decat la situatia de la noi in comparatie cu a lor...asa cum te gandeai tu ca ar da bine...daca si la Heathrow este haos iti dai seama ca la noi poate fi oricum. rofl.gif

Continua la desenele alea!! jamie.gif
turbo trabant
QUOTE(cocosel @ 13 Feb 2012, 05:59 PM) *
Oricum scriai si fara acest lucru... rofl.gif rofl.gif

Apai invata sa citesti ce scriu ceilalti...nu am facut referire decat la situatia de la noi in comparatie cu a lor...asa cum te gandeai tu ca ar da bine...daca si la Heathrow este haos iti dai seama ca la noi poate fi oricum. rofl.gif

Continua la desenele alea!! jamie.gif

Ce nu intelegi tu este semnificatia noi si lor pentru mine. Deh carioacele naibii.... devil.gif

Nu ma indoiesc ca nu vei scrie de 10 ori Traiasca Base ca doar nu ar da de bon ton sa recunosti greseala ca orice ruman verde si suparat pe toate. Care este de sectorul sase.
cocosel
QUOTE
Deci avem de aface cu o gresala legislativa, care in astfel de cazuri nu prevede solutii financiare pentru deblocarea situatiilor din teritoriu. Sa urmarim daca in guvernarea viitoare cineva o sa incerce sa schimbe aceasta gresala, sa puna lucrurile in ordine si sa le de primarilor voie sa foloseasca acel fond de urgenta dupa care sa dea explicatiile si decontruile, nu? asa ar trebui?


Gresit..avem de furca cu prostia guvernantilor care desi pot institui anumite stari prin care se pot decreta amnistii fiscale in zonele calamitate nu o fac. Asteptam finalul acestor zile si cine va raspunde pentru oamenii morti. rolleyes.gif

Presedintele PDL Prahova, Roberta Anastase, si primarul PDL, Andrei Volosevici, au intrat în panică !

Constienți că se află într-o continuă scădere în optiunile de vot ale ploiestenilor, presedintele PDL Prahova, Roberta Anastase, si primarul PDL, Andrei Volosevici, presedinte PDL Ploiesti, au intrat în panică si au început să împartă pungi electorale în mai multe zone ale municipiului Ploiesti.

Astfel, în cursul după-amiezii de vineri, 10 februarie 2012, mai mulți locuitori ai Ploiestiului au sesizat faptul că deputatul PDL, Roberta Anastase, si-a transformat cabinetul parlamentar în depozit de alimente, care au fost ambalate în pungi de plastic cu sigla PDL. Pungile contineau pâine, o pungă de lapte, o cutie cu pate de ficat, pui si ulei.

În colegiul Robertei Anastase, pungile conțineau pui si ulei, în timp ce în zonele de sud, nord si centru ale Ploiestiului, unde se află colegiile lui Sever Voinescu și Andrei Sava, criza s-a făcut simțită si în pungile electorale. Acestea conțineau doar lapte, pâine si pate de ficat.

Distribuția s-a realizat cu autoturisme înmatriculate cu numerele B-155-MIC, B-26-SOK, PH-69-SHW, PH-10-NGT, PH-34-SIL, PH-11-GHI, PH-08-UIX, PH-05-HNL si PH-83- LGA. Toate pungile conțineau fluturasi alb-negru, cu adresele cabinetelor parlamentare ale deputaților PDL, Roberta Anastase si Sever Voinescu, precumsși programul de audiențe al presedintelui PDL Ploiesti, primarul Andrei Volosevici.


rofl.gif rofl.gif

Ai gresit sectorul moncher...este numarul unu sau Chelsea dupa caz. mwah1.gif


turbo trabant
QUOTE(cocosel @ 13 Feb 2012, 06:42 PM) *
Ai gresit sectorul moncher...este numarul unu sau Chelsea dupa caz. mwah1.gif

Mare chestie tot pe langa stadion, tot un primar dintos si tupeist. Singura diferenta este maidanezii. rolleyes.gif

"como se dice la voi la romania aaaa gogosi"

LE: Si sa nu uit. Dictatoarea de la palat, a dreacu, a cerut sa ii fie dezapezit primul bulivardu!
Cucu Mucu
QUOTE(cocosel @ 13 Feb 2012, 05:42 PM) *
Astfel, în cursul după-amiezii de vineri, 10 februarie 2012, mai mulți locuitori ai Ploiestiului au sesizat faptul că deputatul PDL, Roberta Anastase, si-a transformat cabinetul parlamentar în depozit de alimente, care au fost ambalate în pungi de plastic cu sigla PDL. Pungile contineau pâine, o pungă de lapte, o cutie cu pate de ficat, pui si ulei.


Or fi cumva de la rezerva statului, deblocate pentru saracii sinistrati portocalii? rolleyes.gif
gigip
QUOTE(Cucu Mucu @ 13 Feb 2012, 05:56 PM) *
Or fi cumva de la rezerva statului, deblocate pentru saracii sinistrati portocalii? rolleyes.gif

Pai cel mai sinistrat e Intaiul Sinistru al tarii! E blocat la Cotroceni,nu de zapada ci de frica! Aloo.Roberta,du-i si lui niste ajutoare!
andra_v
Sa-i mai acordam o sansa. Istoria mai recenta sau mai indepartate nu de putine ori a inregistrat cazul unor oameni politici competenti, dar mai slabi la capitolul comunicare.
goguta
ce zice Mitrea: "Am cumparat Unimoguri. Ma uit la DN 1 si ma apuca plansul."

"In 2003 am pus pe DN1 o baterie de 20 de bucati la Tancabesti. In echipe de catre 3 mergeau, din 40 in 40 de minute, spre Bucuresti si spre Ploiesti, nu se bloca niciodata DN1. Unde sunt aceste Unimoguri? Nu am inventat eu folosirea Unimogului iarna. Este masina cea mai folosita in Germania si in Austria. [...] Ma uitam acum, au blocat drumul national DN 1 o ora, ca sace? Ca sa-l dea cu vola? Daca aveau niste Unimoguri in baterie mergeau frumos cu plugurile"
"Dupa iarna din 2001 spre 2002, am facut un program special la Guvern de refacerea perdelelor forestiere de protectie in care am spus cati bani se dau in fiecare an, cum se face, cum se face exproprierea […].
A venit dupa aceea cineva cu multa inteligenta politica si a spus «Nu statul. Statul nu stie sa faca nimic, privatizam si asta. Si introducem aceste contracte multianuale de deszapezire.» Si ajung sa am in judetul Vrancea, pe 570 de km de drumuri nationale, 8 sau 10 utilaje"
March
QUOTE(abis @ 13 Feb 2012, 05:04 PM) *
O imagine de la inundatii:


O manipulare tipic basista ! Sula n-are d-aface cu prefectura, da' ce conteaza. Cand trebuie sa-l aparam pe "Jupanul" suprem devil.gif
March
Iata o tragere de maneca de la un europarlamentar :




Guvernul trebuie sa activeze Mecanismul UE de Protectie Civila

Am cerut, printr-o scrisoare deschisa, premierului Mihai-Razvan Ungureanu sa activeze Mecanismul de Protectie Civila al Uniunii Europene, pentru ca Romania sa poata beneficia de ajutorul necesar din partea Comisiei Europene si a celorlalte state membre ale UE.


Avand in vedere faptul ca Romania se confrunta cu o calamitate naturala de mari proportii, ce afecteaza dramatic numerosi cetateni, activarea Mecanismului de Protectie Civila al Uniunii Europene este o decizie necesara demararii asistentei din partea Centrului de Informare si Monitorizare al Comisiei Europene, precum si pentru punerea in miscare a modulului de protectie civila pentru operatiuni de cautare si salvare.

Mii de romani sunt, de mai multe zile, complet izolati si grav afectati de caderile masive de zapada, de ger si de viscol. Din pacate, in efortul de a veni in ajutorul sinistratilor, autoritatile romane se dovedesc depasite de situatie, fapt recunoscut, ieri, de catre presedintele Traian Basescu, care a declarat ca tara noastra nu dispune de dotarile necesare pentru a face fata nevoilor populatiei. Acest mecanism de actiune comunitara a mai fost activat in conditii de iarna dificila, in ianuarie 2010, de catre Marea Britanie si Olanda, care au cerut sprijin pentru deblocarea autostrazilor inzapezite.

March
Dupa ce a fost debarcata , dumneaei trage partzuri fara jena jamie.gif :

Boagiu: Dacă avertizările ANM ar fi fost "dozate corect", s-ar fi consumat mai puține resurse financiare rolleyes.gif

(...) Anca Boagiu, s-a arătat foarte supărată pe cei de la Administrația Naționale de Meteorologie (ANM), care se fac vinovați de informări despre "o iarnă normală", și a afirmat că ar dori să-l vadă pe șeful ANM, însoțit de "camarila" sa, alături de drumarii, ceferiștii sau jandarmii care se luptă pentru deszăpezire,...
Marduk
QUOTE(goguta @ 13 Feb 2012, 11:26 PM) *
".... Nu am inventat eu folosirea Unimogului iarna. Este masina cea mai folosita in Germania si in Austria.[ ]....Ma uitam acum, au blocat drumul national DN 1 o ora, ca sace? Ca sa-l dea cu vola? Daca aveau niste Unimoguri in baterie mergeau frumos cu plugurile"

Are dreptate, unde or fi Unimogurile cumparate de Mitrea?
turbo trabant
QUOTE(Marduk @ 14 Feb 2012, 04:09 PM) *
Are dreptate, unde or fi Unimogurile cumparate de Mitrea?

Bate campii miron mitrea!

Unimogul inseamna de fapt o utilitara 4*4 si nu se folosesc la dezapezire drumuri mari gen nationale ci prin sate si orase pentru ca sunt masini inguste si intra pe stradute.

Ce se foloseste acum in romania pe autostrazi se foloseste si in vest.
March
QUOTE(Marduk @ 14 Feb 2012, 05:09 PM) *
Are dreptate, unde or fi Unimogurile cumparate de Mitrea?



Vai de mine ! Dar nu esti cititor constant al gazetei basesciene ? unsure.gif
goguta
QUOTE(turbo trabant @ 14 Feb 2012, 03:12 PM) *
Bate campii miron mitrea!

Unimogul inseamna de fapt o utilitara 4*4 si nu se folosesc la dezapezire drumuri mari gen nationale ci prin sate si orase pentru ca sunt masini inguste si intra pe stradute.

Ce se foloseste acum in romania pe autostrazi se foloseste si in vest.

Sunt foarte performante pe 4*4, unele mai mari si altele mai mici, dar tu TREBUIE sa-l injuri pe Mitrea neaparat.
Omul a zis acolo de baterii de 3 bucati, pe DN1 din 40 in 40 de minute pe sens. Ai nevoie de ceva mai mult?
Uite unele din 1982:

Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 14 Feb 2012, 03:12 PM) *
.... Ce se foloseste acum in romania pe autostrazi se foloseste si in vest.

Din cate imi aduc aminte in Germania se folosesc niste vehicule asemanatoare, dar cu o freza care arunca zapada in lateral, la noi se folosesc utilaje de acest gen vechi de 40 de ani de la rusi, care consuma cat un avion. Nu am prea vazut la noi Unimoguri din astea, intr-un an cand veneam din Germania, tot prin februarie m-a prins un viscol puternic si masinile astea mergeau in continuu pe autostrada cate doua cate trei nu s-a pus problema atunci sa se inchida autostrazile din Germania si chiar Cehia, in schimb in Romania singura autostrada pe atunci era inchisa, iar la intrarea in Bucuresti smecherii cu tractoare si lopeti faceau banii pe spinarea fraierilor care vroiau sa intre in oras.
March
QUOTE(turbo trabant @ 14 Feb 2012, 05:12 PM) *
Ce se foloseste acum in romania pe autostrazi se foloseste si in vest.


Ia spune-ne repede pe care autostrada lucreaza asa ceva si asa ceva la noi ? unsure.gif
turbo trabant
QUOTE(Marduk @ 14 Feb 2012, 04:27 PM) *
Din cate imi aduc aminte in Germania se folosesc niste vehicule asemanatoare, dar cu o freza care arunca zapada in lateral, la noi se folosesc utilaje de acest gen vechi de 40 de ani de la rusi, care consuma cat un avion. Nu am prea vazut la noi Unimoguri din astea, intr-un an cand veneam din Germania, tot prin februarie m-a prins un viscol puternic si masinile astea mergeau in continuu pe autostrada cate doua cate trei nu s-a pus problema atunci sa se inchida autostrazile din Germania si chiar Cehia, in schimb in Romania singura autostrada pe atunci era inchisa, iar la intrarea in Bucuresti smecherii cu tractoare si lopeti faceau banii pe spinarea fraierilor care vroiau sa intre in oras.

Eu ma refeream strict la autostrazi si drumuri nationale.

Germania
http://www.vogtland-anzeiger.de/Vogtland_A...n-vogtland.html

Romania
http://www.razbointrucuvant.ro/recomandari.../Dezapezire.jpg

Trebuie pe drumuri late sa aiba lama cat mai lata ca altfel sunt inutile. Unimogurile sunt foarte bune pe drumuri de tara cu un singur sens si pe teren accidentat .

Mitrea bate campii cu gratie si e o rusine pentru un fost sofer de autobaza sa abereze in halul asta. Dezapezirea nu se face asa cum zice el ci pe trasee circulare. Am vazut niste imagini la realitatea cum dezapazeau A2 si procedau fix ca in vest, nici o diferenta.
March
QUOTE(turbo trabant @ 14 Feb 2012, 05:40 PM) *
. Am vazut niste imagini la realitatea cum dezapazeau A2 si procedau fix ca in vest, nici o diferenta.


Da. D-asta e inchis aproape permanent segmentul Bucuresti- Fetesti de soferii sunt obligati sa circule pe soseaua veche.
turbo trabant
QUOTE(March @ 14 Feb 2012, 04:43 PM) *
Da. D-asta e inchis aproape permanent segmentul Bucuresti- Fetesti de soferii sunt obligati sa circule pe soseaua veche.

Nu din lipsa utilajelor sa fim seriosi la capitolul asta se sta binisor pe drumurile mari.

Cred ca e o problema ca nu stiu sa se organizeze eficient.
Cucu Mucu
QUOTE(turbo trabant @ 14 Feb 2012, 03:44 PM) *
Cred ca e o problema ca nu stiu sa se organizeze eficient.


Ntz, nu de aia. Orele cat drumul sta inchis se pun pe factura ca lucrari de degajare, deci cu cat drumul sta mai mult inchis cu atat se presupune ca s-a lucrat mai mult, s-a consumat mai mult, chiar daca soferii stau cu picioarele pe bord. Se dau bani mai multi, comisioane mai mari, eheeee, si cu zapada asta nu e asa cum crede lumea. rofl.gif
turbo trabant
Pe bune, se factureaza la ora nu la km degajat? laugh.gif

Teoria mea constipationista este ca soferii dispar la prima curba unde se liciteaza mai mult serviciile lor.
Cucu Mucu
QUOTE(turbo trabant @ 14 Feb 2012, 04:10 PM) *
Pe bune, se factureaza la ora nu la km degajat? laugh.gif

Teoria mea constipationista este ca soferii dispar la prima curba unde se liciteaza mai mult serviciile lor.


Pe bune! ohyeah.gif Se fac devize suplimentare. jamie.gif La km se plateste X ore pe sezon. Daca situatia necesita depasirea orelor, se face deviz aditional cu orele in plus. jamie.gif Asta adunata cu teoria ta, care e corecta 100%, da haosul de pe soselele patriei.
In 5 cinci zile cat au lucrat drumarii saptamana trecuta sa degajeze 5 km de DN2 cu 6 freze si 2 unimoguri de-alea, prefectura nu a trimis o masinuta acolo, sa vada ce fac aia. Trecea doar comandantul de la rutiera sa vada cum mai e drumul. jamie.gif
turbo trabant
Oaaaa! Tare de tot aia cu 5km. Eterna si fascinanta romanie ! biggrin.gif
Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 14 Feb 2012, 03:40 PM) *
Eu ma refeream strict la autostrazi si drumuri nationale...Trebuie pe drumuri late sa aiba lama cat mai lata ca altfel sunt inutile. Unimogurile sunt foarte bune pe drumuri de tara cu un singur sens si pe teren accidentat ....

Moncher, m-ai pierdut, de fapt ca sa fiu mai direct chiar nu-mi pasa, unimoguri, lame late, tractoare, vole, tancuri, tunuri cu ioni etc. Nu ma intereseaza ca Mitrea bate campii, sau ca guvernul e condus de RM Ungureanu or de tata Floarea lu Schioparlica, eu nu vreau decat sa fie ca-n Germania sau macar ca-n Cehia, nu vreau sa pomenesc aici de japonezi, canadieni, suedezi, finlandezi chiar si rusi, io vreau sa vaz pe cei care iau banii din contractele de dezapezire la munca, viscol, grindina, vijelie, uragan, pentru mine nu conteaza.
Cucu Mucu
Ungureanu bate campii.
March
QUOTE(Cucu Mucu @ 15 Feb 2012, 01:09 AM) *
Ungureanu bate campii.


Si cand te gandesti ca personajul asta a stat cocotat in scaunul de sef al spionajului romanesc ! hh.gif
March
QUOTE(turbo trabant @ 14 Feb 2012, 05:44 PM) *
Nu din lipsa utilajelor sa fim seriosi la capitolul asta se sta binisor pe drumurile mari.

Cred ca e o problema ca nu stiu sa se organizeze eficient.


Ia intreaba-i de ce aseara , marti ora 19:00 A2 Fetesti-Drajna era inca inchis !
March
QUOTE(turbo trabant @ 13 Feb 2012, 02:05 PM) *
Notat asta, buna mentalitate!


Asta-i neobrazare ! jamie.gif Sa intri pe mesajul meu ( #362), sa schimbi cuvintele ( #363) ca sa comentezi cum iti vine tie bine ! jamie.gif
gigip
[quote name='March' date='15 Feb 2012, 06:20 AM' post='727180']
Cu premier ,sef al spionajului,e normal ca si ministrii sai sa fie corupti si securisti!
UPDATE:
Cristian Diaconescu a ascuns ca sotia sa castiga sute de milioane de lei pe luna!
Este de menţionat că, până până în 1989, el a fost parte din “Partidul Comunist Român“, şi un ex-comunist, ofiţer de poliţie secretă “Securitate” / locotenent.

Cristian Diaconescu a ascuns in declaratia de avere veniturile sotiei in 2004, pe motiv ca ar fi confidentiale. Insa chiar sotia sa le-a devoalat in cadrul unui proces.

Fost ministru al Justitiei si sef al Comisiei de Integritate Morala din PSD, senatorul Cristian Diaconescu nu a trecut in declaratia de avere veniturile sotiei pe anul trecut, multumindu-se sa scrie doar atit: „Conform declaratiei de venit global”.

Senatorul spune ca nu a trecut salariul cistigat de sotia lui, deoarece „din cite mi-a zis ea, a incheiat un contract de confidentialitate cu banca la care a lucrat”. Secretul a rezistat insa numai pina in momentul in care interesele familiei Diaconescu au cerut-o: Mariana Diaconescu a devoalat cifra in cadrul unui proces, in care cere 18 miliarde de lei.

7 miliarde reprezinta daunele morale, pentru faptul ca ar fi fost destituita pe motive politice.

Mariana Diaconescu a fost vreme de patru ani presedinte al Eximbank, banca cu capital majoritar de stat. In 2001, odata cu instalarea echipei Nastase la Palatul Victoria, Cristian Diaconescu a devenit secretar de stat in MAE, iar sotia sa a fost numita presedinte al Eximbank.

Numirea a fost una politica: in Adunarea Generala a Actionarilor (AGA) Eximbank, care numeste presedintele, decizia a luat-o reprezentantul APAPS, adica al guvernului. In 2005, odata cu instalarea guvernului Tariceanu, Mariana Diaconescu a fost revocata din functie de catre AVAS, mostenitorul APAPS. Ea a intentat proces in contencios, acuzind ca inlocuirea sa a fost motivata politic.
Indulgente de la fosta guvernare

In luna aprilie 2004, APAPS-ul condus de Ovidiu Musetescu i-a marit Marianei Diaconescu salariul cu 50 la suta, ceea ce atrage dupa sine sporuri crescute in mod corespunzator.

Mai mult, la inceputul lunii noiembrie 2004, cu doua saptamini inainte de alegeri si cu sase luni inainte ca mandatul de presedinte sa expire, mostenitorul APAPS, adica AVAS-ul condus de Mircea Ursache, a decis in AGA sa prelungeasca mandatul Marianei Diaconescu ca presedinte Eximbank pe o perioada de inca patru ani, pina in 2008.

PSD a pierdut insa alegerile si noua conducere de la AVAS a destituit-o din functie in aprilie 2005.

Pentru a-si justifica pretentiile materiale in procesul intentat AVAS, Mariana Diaconescu a prezentat instantei veniturile sale pe anul trecut si pe care sotul sau, in declaratia de avere, le considera confidentiale. A inceput anul cu un salariu de 118 milioane de lei, la care se adauga 80% sporuri si 40% indemnizatii.

Daca perioada ianuarie-aprilie 2004 i-a adus Marianei Diaconescu salarii de 330 milioane de lei, din aprilie, dupa majorarea salariala, a inceput sa cistige in medie cam 600 de milioane de lei net pe luna. In ultimele luni, salariul depasea 800 de milioane de lei. Suma totala ridicata in cursul anului trecut a ajuns la 7,2 miliarde de lei.
Un mizilic de 18 miliarde

Fostul presedinte Eximbank cere daune materiale de aproape 11 miliarde de lei, inmultind salariul mediu lunar cu cele 44 de luni care, in momentul debarcarii, le mai avea gratie prelungirii de mandat acordate de guvernul PSD. Si mai cere 7 miliarde de lei daune morale pe motiv de discriminare politica: ea sustine ca daca sotul sau n-ar fi fost in PSD nu ar fi fost destituita.

Mariana Diaconescu ne-a declarat ca nu doreste sa discute cu noi pe marginea procesului si nici despre cum, anul trecut, i-a fost marit salariul si prelungit mandatul de presedinte.

Sursa: Marţi, 25 octombrie 2005, 0:00 http://www.hotnews.ro/stiri-arhiva-1203875...ne-lei-luna.htm
March
Vaaaiiii... s-a suparat Itzik ?!? unsure.gif Sau e numai un zvon ?

UNGUREANU, RĂZBOI CU SFÂNTA CRUCE....

Premieraşul cel viteaz, Răzvan Ungureanu, a dispus să se scoată icoanele, fotografiile, calendarele, în general şi în particular, tot ce mai au angajaţii guvernului pe pereţi sau pe mese, în birourile lor.

Stie cineva dintr-o sursa din interiorul guvernului ( nu dezmintirile lui de pe HotNews !) ca asta e adevarat ?

turbo trabant
QUOTE(Marduk @ 14 Feb 2012, 08:43 PM) *
eu nu vreau decat sa fie ca-n Germania sau macar ca-n Cehia

Doar cu 5 minute inainte de Apocalipsa va fi "ca in ".

Apropo de razvanel , daca tot are privirea incruntata, ma astept sa beleasca masiv din aparatul minunat de guvernare si sa aduca experti straini ( preferabil oxford).
Marduk
Doar cu 5 minute? bine fie, dar esti sigur ca macar alea 5 minute o sa le traim ca in Germania?
abis
QUOTE(March @ 15 Feb 2012, 02:16 PM) *
Vaaaiiii... s-a suparat Itzik ?!? Sau e numai un zvon ?

Se pare ca e numai un zvon lansat de aia care nu au gasit alt motiv sa-l critice decat apropierea de evrei...

Dar daca zvonul se confirma, eu unul nu pot fi decat incantat. smile.gif
turbo trabant
QUOTE(Marduk @ 15 Feb 2012, 04:17 PM) *
Doar cu 5 minute? bine fie, dar esti sigur ca macar alea 5 minute o sa le traim ca in Germania?

Mai curand in alea 5 minute or sa traiasca germania ca romania.....


Razvanel a starnit cuibul de viespi fixandu-le programul de la 8 la 16.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.