Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Fostul premier, Mihai Răzvan Ungureanu
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16
March
QUOTE(Marduk @ 8 Feb 2012, 04:15 PM) *
Ai stat la c...l lor si-ai vazut ce-au facut?

Ai sarit sa aperi honoare madamei ? laugh.gif Te gandesti numai la prostii , esti pervers jamie.gif Cunnilingus-ul ala poate fi si politic , sa stii ! tongue.gif
gigip
QUOTE(abis @ 8 Feb 2012, 01:02 PM) *
Si ce daca? Cui ii pasa daca participa sau nu? blink.gif

Ii pasa unei Doamne! Se numeste Democratia! Asta in tarile civilizate,nu in cele conduse de catre marinar! Numai in tara cu presedinte jucator(adica dictator!),nu-i pasa decat Doamnei Democratia! Cum ar fi ca in SUA ori Anglia,laburistii ori republicanii sa-si voteze,singuri,primul ministru ori presedintele? Ar fi de rahat(nu din cel turcesc!)!
abis
QUOTE(March @ 8 Feb 2012, 02:15 PM) *
Si pentru atitudini ca asta a ta pedelistii vor fi alungati de la putere.

Pai eu i-am pus sa nu participe?!

Mi se pare normal asa: daca vor sa vina la vot, sunt bine-veniti. Daca nu, ce sa faca restul, sa stea sa planga de dorul lor? Nu, o sa voteze cei prezenti si cu asta basta. Care e problema?

Ce, daca Basescu numea alt premier, ar fi participat la vot? Pe asta macar il apreciaza chiar si ei - doar spuneau ca il mentin in post la SIE. smile.gif

Uite ce zicea Djuvara acum vreo doua luni



QUOTE(gigip)
Cum ar fi ca in SUA ori Anglia,laburistii ori republicanii sa-si voteze,singuri,primul ministru ori presedintele? Ar fi de rahat

Cum ar fi ca in SUA ori Anglia, conservatorii ori democratii sa paraseasca parlamentul? Ar fi de rahat. Ar insemna ca ceilalti nu mai trebuie sa voteze nimic din cauza asta? Ei as.
March
QUOTE(abis @ 8 Feb 2012, 04:23 PM) *
Uite ce zicea Djuvara acum vreo doua luni


Portretul curvei la batranete hh.gif




Imi pare rau pentru el. sad.gif Il admiram pana acum vreo 10 ani .
abis
Ti-am mai raspuns la asta: toti cei care nu iti impartasesc idiosincraziile sunt idioti, vanduti, curve, cretini, cumparati - de la Djuvara pana la ambasadorul SUA ori Comisia Europeana (care lauda mereu DNA-ul si ANI)...
gigip
QUOTE(abis @ 8 Feb 2012, 02:32 PM) *
Ti-am mai raspuns la asta: toti cei care nu iti impartasesc idiosincraziile sunt idioti, vanduti, curve, cretini, cumparati - de la Djuvara pana la ambasadorul SUA ori Comisia Europeana (care lauda mereu DNA-ul si ANI)...

Cand parlamentarii coalitiei au stat ca oile in banci si nu au votat macar aberatiile lui Bocsescu(cele 14 asumari,adoptate FARA NICI MACAR UN VOT PENTRU?),cum a fost! Gestul USL-ului este un raspuns la magaria anticonstitutionala facuta de monstuoasa coalitie,pentru a se mentine la putere!
Marduk
QUOTE(March @ 8 Feb 2012, 02:19 PM) *
.... Cunnilingus-ul ala poate fi si politic , sa stii !

O fi moncher, da-i zice altfel. Exista insa indivizi care folosesc acest limbaj, dar ei sunt bolnavi, suferi si tu cumva de sindromul tourette?
March
QUOTE(abis @ 8 Feb 2012, 04:32 PM) *
Ti-am mai raspuns la asta: toti cei care nu iti impartasesc idiosincraziile sunt idioti, vanduti, curve, cretini, cumparati - de la Djuvara pana la ambasadorul SUA ori


Te roade, ai ? Cand iti trantesc cate o pleasca d-asta ? Ti-am spus citeste si altceva, iti maresti orizontul politic . Altfel degeaba te-ai suit pe piedestalul ala si te falesti !

QUOTE(abis @ 8 Feb 2012, 04:32 PM) *
Comisia Europeana (care lauda mereu DNA-ul si ANI)...

Upsss ! Vezi ca raportul zice ca 6 condamnati penali isi desfasoara inca activitatea in parlament ! Ia vezi repede se pastreaza proportia putere-opozitie ? Si de ce Basea nu da ordin pedelacheilor sa-i ejecteze pe ai lor ? Pentru ca pierd voturileeee !
abis
QUOTE(March @ 8 Feb 2012, 02:42 PM) *
Te roade, ai ? Cand iti trantesc cate o pleasca d-asta ? Ti-am spus citeste si altceva, iti maresti orizontul politic .

Nu ma roade, ma distreaza. Daca iti inchipui vreun moment ca iau balariile alea in serios, esti naiv. rofl.gif

QUOTE
Si de ce Basea nu da ordin pedelacheilor sa-i ejecteze pe ai lor ?

Pentru ca nu da ordine. wink.gif
March
QUOTE(Marduk @ 8 Feb 2012, 04:41 PM) *
O fi moncher, da-i zice altfel. Exista insa indivizi care folosesc acest limbaj, dar ei sunt bolnavi, suferi si tu cumva de sindromul tourette?


Ai inceput sa-ti pui poalele in cap ? jamie.gif Io nu te-am aratat cu destul ca tu ai face operatiunea aia ! Du-te pe afara, vezi ce fac stupii
si dupa ce te-ai calmat, revino.
March
QUOTE(abis @ 8 Feb 2012, 04:45 PM) *
Pentru ca nu da ordine. wink.gif


Ha-ha-ha-ha ! rofl.gif
March
Trecutul CONTROVERSAT al unora dintre cei propusi pentru ministerele lui Mihai Razvan Ungureanu

http://stirileprotv.ro/stiri/politic/trecu...-ungureanu.html

Alo ! Baseii ! Ia cititi despre Berca . Ala cu afacerea Sterling fata de care tunati si fulgerati acum catva timp ! Acum e bun la Interne devil.gif
cocosel
QUOTE(March @ 8 Feb 2012, 02:50 PM) *
Ha-ha-ha-ha ! rofl.gif


rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif

Da...sa traim bine!!!

March...mai au 3 luni pe ceas desi maine votul va fi la limita. Din pacate mesajul cu aducerea unui sef de serviciu...la carma Guvernului reprezinta o masura de forta..un mesaj trimis celor care incepusera sa miste raurile. Nu-i panica ii vor lasa in pace pana la alegeri cand acesta coalitie dictata din laboratoarele secrete va inceta.. A fost panica mare la ambasada americana.. thumb_yello.gif

Sunt incantat ca un Guvern care tot spune in continuare ca a fost foarte bun/cel mai bun si-a dat demisia pentru imagine... rofl.gif rofl.gif rofl.gif

Pentru cei care se isterizeaza de aceasta miscare fatala...ii invit sambata dupa orele 4 in Piata Universitatii la un miting de numai cateva mii pentru a ne mai descreti fruntile... mwah1.gif
Marduk
QUOTE(March @ 8 Feb 2012, 02:46 PM) *
... Io nu te-am aratat cu destul ....

Corect, dar trebuie sa-ti spun ca ma astept din partea ta la o alta abordare, cel putin lingvistiga, daca nu ideologica.
abis
QUOTE(March @ 8 Feb 2012, 03:01 PM) *
Ia cititi despre Berca .

Alta care nu ar avea ce sa caute in guvern (sper sa o pice in comisii, dar am dubii ca se va intampla):

Claudia Boghicevici, proposă pentru postul de Ministru al Muncii în viitorul cabinet:

"a fost unul dintre iniţiatorii controversatei legi privind parteneriatul dintre stat şi biserică, act normativ pe care preşedintele Traian Băsescu a refuzat să-l promulge, pentru că ar fi politizat acordarea de fonduri bugetare către culte, potrivit Realitatea.net.

Claudia Boghicevici considera că proiectul de lege pentru stabilirea parteneriatului dintre stat şi biserică în domeniul asistenţei sociale "reaşează lucrurile". „Votul (prin care s-a adoptat proiectul n.r) conferă o legalitate parteneriatului dintre stat şi Biserică. De fapt, lucrurile se reaşează, deoarece în trecut asistenţa socială era apanajul Bisericii. E important ca statul să recunoască, dar şi să sprijine în mod clar vocaţia socială a Bisericii, înclinaţia acesteia pentru ajutorarea celor nevoiaşi", afirmă deputata arădeană Claudia Boghicevici."
March
QUOTE(abis @ 8 Feb 2012, 03:02 PM) *
Si ce daca? Cui ii pasa daca participa sau nu? blink.gif


Ia d-aici ! tongue.gif

Greva parlamentară a Opoziţiei dă peste cap toate planurile Puterii de a trece guvernul Ungureanu. Parlamentarii Opoziţiei nu participă la lucrările comisiilor şi astfel nu se îndeplineşte cvorumul. Conform Constituţiei, audierile au rol consultativ, dar fiecare comisie trebuie să elaboreze un raport. Concluziile audierilor urmează a fi citite în Plenul reunit al celor două Camere, dar, în lipsă de cvorum, nu se va putea elabora raportul


abis
QUOTE(abis @ 8 Feb 2012, 03:34 PM) *
Alta care nu ar avea ce sa caute in guvern (sper sa o pice in comisii, dar am dubii ca se va intampla):

Claudia Boghicevici, proposă pentru postul de Ministru al Muncii în viitorul cabinet"

Inca un motiv in plus (si o bila alba pentru PSD la faza asta)

PS: March, nu te baza pe asta, guvernul va trece si nu va fi invalidat de CC. Trust me. wink.gif
turbo trabant
QUOTE(abis @ 8 Feb 2012, 04:34 PM) *
Alta care nu ar avea ce sa caute in guvern (sper sa o pice in comisii, dar am dubii ca se va intampla):

Claudia Boghicevici, proposă pentru postul de Ministru al Muncii în viitorul cabinet:

"a fost unul dintre iniţiatorii controversatei legi privind parteneriatul dintre stat şi biserică, act normativ pe care preşedintele Traian Băsescu a refuzat să-l promulge, pentru că ar fi politizat acordarea de fonduri bugetare către culte, potrivit Realitatea.net.

Claudia Boghicevici considera că proiectul de lege pentru stabilirea parteneriatului dintre stat şi biserică în domeniul asistenţei sociale "reaşează lucrurile". „Votul (prin care s-a adoptat proiectul n.r) conferă o legalitate parteneriatului dintre stat şi Biserică. De fapt, lucrurile se reaşează, deoarece în trecut asistenţa socială era apanajul Bisericii. E important ca statul să recunoască, dar şi să sprijine în mod clar vocaţia socială a Bisericii, înclinaţia acesteia pentru ajutorarea celor nevoiaşi", afirmă deputata arădeană Claudia Boghicevici."

mai iti aduci aminte ca ne-am certat pe tema asta?

traiasca pdl-ul! rofl.gif
abis
QUOTE(turbo trabant @ 8 Feb 2012, 04:01 PM) *
mai iti aduci aminte ca ne-am certat pe tema asta?

Bineinteles. smile.gif

As vota impotriva PDL pentru chestii de genul asta, insa nu ma lasa useleul

Am mai spus asta: dupa parerea mea, PDL nu merita sa mai castige alegerile. Dar problema e ca nici noi nu meritam sa ne pricopsim cu alde PSD si circarii ailalti din usele.
turbo trabant
Fatuca asta e frumusica si are conceptii "retrograde". PSD-ii sunt doar magari cautand nod in papura care nu are legatura cu papura de la ministerul muncii.

Cel mult gagica s-ar putea sa il anihileze pe gigip. De avort nu poate fi problema pe pensionari nu ii mai intereseaza asta biggrin.gif.

UPDATE: Claudia Boghicevici a primit aviz favorabil primind doar voturi "pentru". Trebuie precizat ca de la audieri au lipsit partidele din opozitie.
March
Din ciclul : " Sa radem de maimutoi " :



Cum au facut misto liderii Coalitiei de premierul Razvan Ungureanu aseara

Discutie absolut reala in sedinta coalitiei de aseara, povestita de participanti
MRU, premierul desemnat, luindu-se foarte in serios, le cere liderilor coalitiei ca fiecare partid sa ii inainteze PENTRU FIECARE MINISTER CATE DOUA PROPUNERI DE MINISTRI, CA EL SA ALEAGA.

liderii coalitiei se tavalesc pe jos de ris si ii raspund. Gabriel Oprea zice, “da, domnule prim ministru, la Aparare puteti alege din partea UNPR intre Oprea si Oprea, si la Externe intre Diaconescu si Diaconescu”. Borbely, serios, ii zice “domnule prim ministru, la noi la UDMR, este un cutuma sa nu facem decit un propunere, sa nu ne abatem de la el”
( Adriana Dutulescu - blog )


Prim-ministru ? O bascalie laugh.gif Nicio surpriza. Imi inchipui cum l-au invartit pe degete codosii aia batrani din SIE ! hh.gif

cocosel
De ce nu e bun Ungureanu?


A facut o conferinta de presa in care a denuntat faptul ca un ofiter de la sectia judeteana al SRI a incercat sa il racoleze. Si ca urmare a acestei conferinte de presa s-a constituit o celula de criza in careul SRI, care a hotarat sa il demita pe ofiterul respectiv, iar purtatorul de cuvant din vremea aia, Nicolae Ulieru, sa dea un comunicat care sa condamne practicile nelegale ale acelui ofiter. Relevanta e urmatoarea, ca acel ofiter nu a fost un ageamiu. El a incercat recrutarea lui Mihai Razvan Ungureanu pe niste motive foarte intemeiate. Iar sacrificarea acelui ofiter a fost facuta la dorinta expresa a unui serviciu strain si stat strain...ma intreb care o fi fost oare? rofl.gif

A fost membru supleant al Comitetului Central al Uniunii Tineretului Comunist inainte de 1989.Revolutia l-a prins la conducerea Uniunii Studentilor Comunisti din Romania, zdrobindu-i cariera de partid. In anii 90 tanarul Ungureanu a fost lansat in constiinta publica, drept o stea a intelectualitatii romanesti de regretatul Iosif Sava.

Apartenenta sa (ca lider) la organizatiile Soros din Romania, ca si la organizatiile iudaice, a facut ca, fara sa fi avut in nici un fel o viata politica activa (dupa cum singur marturiseste), sa fie chemat a fi ministru de externe al Romaniei in 2004.Mai multe va poate spune Marc Rich.(condamnat in SUA la 325 de ani de inchisoare, gratiat de Clinton)

Exista o poza a ministrului Ungureanu cu mainile pe Zidul Plangerii si cu chipa pe cap.Ofiter de-al nostru sau de-al lor? rofl.gif

Restul nu le pot comunica...decat in cheia Soros...faceti voi legaturile cu Rosia Montana, cu apropiatul razboi Iran-Israel, cu Siria si cu SIE.

Poate ne spune Dude ce grad masonic are.. si din care filiera Amedeo Lazarescu provine... rofl.gif
March
Din ciclul : " Basea mictioneaza pe lege , ca deobicei " :

Legea 51/1991, a siguranței naționale, prevede la art.26 următoarele: ”salariații organelor de informații și ai celor cu atribuții în domeniul siguranței naționale nu pot face parte din partide sau din alte organizații cu caracter politic ori secret și nu pot fi folosiți în scopuri politice”.
goguta
Am intrebat si eu dimineatza de asta, probabil exista o explicatie ...
QUOTE(goguta @ 8 Feb 2012, 10:06 AM) *
Eu nu stiu care e treaba cu legea asta:
Primul paragraf al Articolului 26 din Legea siguranţei naţionale (n.r. - Legea 51/1991) spune că: "Salariaţii organelor de informaţii şi ai celor cu atribuţii în domeniul siguranţei naţionale nu pot face parte din partide sau alte organizaţii cu caracter politic ori secret şi nu pot fi folosiţi în scopuri politice".

Ideea de baza ramane oricum demiterea consecutiva a doua guverne pentru a lasa poporul sa decida noua configuratie politica.


Altfel, continua audierile mentolate din Comisii.
Incep intrebarile din partea membrilor Comisiei. Sunt intrebari dure, care ar darama pe orice candidat. "Vreau sa ii multumesc domnului Dragoi, cu care noi intotdeauna am avut o colaborare excelenta. Ii urez succes", ataca la beregata primul vorbitor. Nici al doilea nu se lasa mai prejos: " Domnul Dragoi a asigurat credibilitatea acestei tari prin emisiunea de obligatiuni pe piata americana! E unul dintre cei care au facut ca aceasta emisiune sa fie un succes. Ii dorim succes si dansului!".
abis
QUOTE(goguta @ 8 Feb 2012, 05:10 PM) *
Am intrebat si eu dimineatza de asta, probabil exista o explicatie ...

Exista: nu este incalcata nicio lege. Guvernul nu este "organizatie cu caracter politic ori secret". Si nici nu este folosit in scop politic. Daca ai dubii, fa o sesizare la CC...

Daca primeste votul de investitura, demisioneaza.

QUOTE
Sunt intrebari dure, care ar darama pe orice candidat.

Puterea isi sustine candidatii, nu e rolul opozitiei sa ii chestioneze dur? smile.gif

Dar probabil opozitia este incantata de actualul guvern si vrea sa stea cat mai mult in functie...


Apropo de ce zicea March mai sus: Conform Constituţiei, audierile au rol consultativ, dar fiecare comisie trebuie să elaboreze un raport.

March, in care articol din Constitutie scrie asta? Ca eu nu l-am gasit.

ARTICOLUL 85
Numirea Guvernului
(1) Presedintele României desemneaza un candidat pentru functia de prim-ministru si numeste Guvernul pe baza votului de încredere acordat de Parlament.



ARTICOLUL 103
Învestitura
(1) Presedintele României desemneaza un candidat pentru functia de prim-ministru, în urma consultarii partidului care are majoritatea absoluta în Parlament ori, daca nu exista o asemenea majoritate, a partidelor reprezentate în Parlament.
(2) Candidatul pentru functia de prim-ministru va cere, în termen de 10 zile de la desemnare, votul de încredere al Parlamentului asupra programului si a întregii liste a Guvernului.
(3) Programul si lista Guvernului se dezbat de Camera Deputatilor si de Senat, în sedinta comuna. Parlamentul acorda încredere Guvernului cu votul majoritatii deputatilor si senatorilor.


Unde scrie ce spui tu? In care constitutie?
March
QUOTE(abis @ 8 Feb 2012, 07:19 PM) *
Unde scrie ce spui tu? In care constitutie?


Suna un prieten. Ca sa afli unde-i scrisa chestia aia cu cvorumul !
abis
Stiu si eu sa citesc in limba romana, si am constitutia deschisa in alt tab din Firefox-ul meu... smile.gif

N-o mai da la intors. Nu scrie nicaieri. Asa ca pot sa boicoteze pana la pastele cailor, guvernul trece.
Marduk
QUOTE(cocosel @ 8 Feb 2012, 04:26 PM) *
De ce nu e bun Ungureanu?....Ofiter de-al nostru sau de-al lor?

Nici de-al nostru, nici de-al lor, daca e de-al altora, e bun?
gigip
[quote name='abis' date='8 Feb 2012, 05:19 PM' post='726407']
Exista: nu este incalcata nicio lege. Guvernul nu este "organizatie cu caracter politic ori secret". Si nici nu este folosit in scop politic. Daca ai dubii, fa o sesizare la CC...

Participarea la dezbaterile politice,la sediile grupurilor parlamentare ale PDL,UDMR si UNPR,propunerea de ministrii,inseamna "folosirea lui in scopuri politice" si ,deci,incalcarea legii! Avocatul poporului,Ion Iancu,a spus ca Ungureanu,pentru ca nu a demisionat din functia de director al SIE,este incompastibil cu functia de premier!
Locotenentul Gheorghe Alexandru,pentru simpla sa prezenta la o manifestare NEPOLITICA,a fost dat afara de cuplul dictatorial,Basescu-Oprea!
PS: Regulile de functionare a comisiilor parlamentare sunt prevazute,detaliat,in Regulamentul de organizare si functionare ale parlamentului! Nu de Constitutie(nu ca basistii nu ar incalca,precum de obicei,si Constitutia!)!
goguta
rofl.gif rofl.gif rofl.gif
rofl.gif rofl.gif rofl.gif

Alexandru Nazare, candidat pentru functia de ministru al transporturilor: Anca Boagiu stie sa-mi dea sfaturi foarte bune

Cine va recomanda?



rofl.gif rofl.gif rofl.gif
rofl.gif rofl.gif rofl.gif
abis
QUOTE(gigip @ 8 Feb 2012, 05:34 PM) *
Regulile de functionare a comisiilor parlamentare sunt prevazute,detaliat,in Regulamentul de organizare si functionare ale parlamentului! Nu de Constitutie

Ai raspuns corect - deci March a postat prostii cand a spus chestia aia cu Constitutia.

Curtea Constitutionala judeca in ce masura actele Parlamentului sunt conforme cu Constitutia, nu cu regulamentele. wink.gif

Deci daca PSD face sesizare pe tema asta la Curte, se face de rasul curcilor.
Marduk
QUOTE(gigip @ 8 Feb 2012, 05:34 PM) *
Locotenentul Gheorghe Alexandru.....a fost dat afara de cuplul dictatorial,Basescu-Oprea!

Domnule general, tocmai dumneavoastra contestati regulamentele militare! credeti ca aceste regulamente s-au schimbat de la un guvern la altul? eu cred ca unele prevederi au ramas chiar de pe vremea lui Cuza.
goguta
QUOTE(abis @ 8 Feb 2012, 05:37 PM) *
Deci daca PSD face sesizare pe tema asta la Curte, se face de rasul curcilor.

Nu mai muri tu de grija lor wink.gif.
Pana una alta hai sa ne distram pe seama audierii astora mici, ca sunt de coma rau:
QUOTE(goguta @ 8 Feb 2012, 05:35 PM) *
rofl.gif rofl.gif rofl.gif
rofl.gif rofl.gif rofl.gif

Alexandru Nazare, candidat pentru functia de ministru al transporturilor: Anca Boagiu stie sa-mi dea sfaturi foarte bune

Cine va recomanda?



rofl.gif rofl.gif rofl.gif
rofl.gif rofl.gif rofl.gif

abis
QUOTE(goguta @ 8 Feb 2012, 05:40 PM) *
Pana una alta hai sa ne distram pe seama audierii astora mici, ca sunt de coma rau:

Mie nu mi se pare nimic deplasat in declaratia aia.

Boagiu ar fi trebuit sa ramana in guvern (si Funeriu la fel), zic eu.
abis
QUOTE(gigip @ 8 Feb 2012, 05:34 PM) *
Regulile de functionare a comisiilor parlamentare sunt prevazute,detaliat,in Regulamentul de organizare si functionare ale parlamentului! Nu de Constitutie(nu ca basistii nu ar incalca,precum de obicei,si Constitutia!)!

Apropo de regulamente....


Regulamentul Camerei Deputatilor
"Art. 212. - (1) Nici un deputat nu poate lipsi de la şedinţele Camerei sau comisiei din care face parte decât în cazul în care a obţinut aprobarea unui concediu. "

Regulamentul Senatului
"Art.118.-(1) Senatorii sunt obligaţi să fie prezenţi la lucrările Senatului. Prezenţa este urmărită de un secretar al Biroului permanent al Senatului şi, după caz, de secretarul comisiei permanente."

Regulamentul sedintelor comune
"Art. 10. - Proiectele de legi şi materialele prevăzute la art. 9 se dezbat în şedinţă comună de comisiile permanente ale celor două Camere, sesizate în fond, care întocmesc un raport comun.

Convocarea şedinţei comune se face de către preşedinţii comisiilor permanente sesizate în fond, cu cel putin 48 de ore înainte de data şedinţei, dacă, potrivit procedurii de urgenţă, nu este necesar un termen mai scurt.

Participarea deputaţilor şi senatorilor la şedinţa comună a comisiilor permanente sesizate în fond este obligatorie. "



Deci, cine le incalca? laugh.gif
March
Din ciclul : " Acest guvern de Ferentari "

Audierile merg pe banda. Cam cate 10 minute pentru fiecare candidat. tongue.gif

Radu Berceanu i-a spus râzând lui Bode: "Măi, tu chiar ştii diferenţa dintre watt şi volt!". laugh.gif
March
Avocatul Poporului confirma: Basescu si MRU au incalcat legea sigurantei nationale


Si ce daca ? Basea se uita in alte parte sparge seminte si scuipa ! devil.gif Cica nu scrie in Constitutie tongue.gif
Marduk
QUOTE(March @ 8 Feb 2012, 06:04 PM) *
.... Audierile merg pe banda. Cam cate 10 minute pentru fiecare candidat. ...

Moncher, ar trebui sa mearga mai repede, avand in vedere ca opozitia e la "iarba verde" pe banii poporului.
turbo trabant
QUOTE(Marduk @ 8 Feb 2012, 07:14 PM) *
avand in vedere ca opozitia e la "iarba verde" pe banii poporului.

Sunt la dat zapada.
gigip
QUOTE(abis @ 8 Feb 2012, 05:44 PM) *
Parlamentarii coalitiei basiste,cei care ,precum boii,au stat in scaune si NU AU VOTAT,nicio lege importanta,nici o motiune de cenzura,incalca regulile democratice!Un nr. de 14 legi importante au fost adoptate,prin asumarea raspunderii,FARA NICIUN VOT PENTRU!!! Cum mai pot vorbi idiotii astia ca parlamentarii opozitiei nu participa la sedintele in plen ori comisii? Parlamentarii opozitiei,nu au obligatia sa voteze cretinismele puterii! E dreptul lor,e democratic,e constitutional! Dar cand cei din coalitie stau ca boii in fotolii si nu dau nici macar un vot pentru adoptarea legilor impuse de guvern,comit un gest marlanesc,antidemocratic si anticonstitutional!

Marduk
Te-ai chinuit mult mon general, ai reusit o postare care seamana cu o citare a lui abis
gigip
QUOTE(Marduk @ 8 Feb 2012, 07:45 PM) *
Te-ai chinuit mult mon general, ai reusit o postare care seamana cu o citare a lui abis

De,om batran,mai gresesc si eu cu mausul! Important este ca postarea mea este reala si corecta! Pedelacheii,aflati cu gura in fecale(ei nu au votat,de 2 ani,nicio lege importanta ,promovata de propriul lor guvern!),nu vad barna de kilometri din ochii lor ,dar ii acuza pe cei din opozitie,care isi exercita dreptul de a nu vota aberatiile guvernului portocaliu!
Marduk
QUOTE(gigip @ 8 Feb 2012, 09:22 PM) *
De,om batran,mai gresesc si eu cu mausul! ....

Mon general cata vreme e doar vina mouselui, din partea mea doar stima, dar cand bagi strambe din mental, ma gandesc la lustratia asta de care au inceput sa vorbeasca protestatarii astia in piata, daca ii dau vreo ideie noului premier!!!!
March
QUOTE(Marduk @ 8 Feb 2012, 11:56 PM) *
Mon general cata vreme e doar vina mouselui, din partea mea doar stima, dar cand bagi strambe din mental, ma gandesc la lustratia asta de care au inceput sa vorbeasca protestatarii astia in piata, daca ii dau vreo ideie noului premier!!!!

Gandesti prost ! Pentru ca nu el gandeste. Ci stapanul care l-a pus acolo !

Si acum la obect :

Guvernarea acoperitilor

Inefabilul domn Emil Boc a plecat, lasand in urma o tara care fierbe precum un cazan de la popota ofitereasca. Care ofiteri - extrem de bine camuflati - se joaca cu soarta tarii, acum pe fata, prin promovarea lui Mihai Razvan Ungureanu in fruntea unui nou cabinet, menit a reface imaginea sifonata a unui partid de lacuste, care au pradat tara, pauperizand pe marea majoritate a romanilor care au inteles sa isi asigure traiul decent prin mijloace onorabile.Dl.Ungureanu lasa impresia unui om politic cu vasalitati multiple, peste toate insa tronand cea la adresa lui Traian Basescu(...)

Nu de un sef de spioni aveam nevoie in fruntea guvernului.Nu. Romania are nevoie de un premier croit dupa calapodul verificat si omologat in Italia si Grecia. Care este totusi sensul acestei numiri?

Mihai Razvan Ungureanu a primit misiunea de a resuscita un partid aflat in moarte clinica. Asa-zisa independenta politica afisata cu atata aplomb de catre fostul utecist al anilor '80 este doar o perioada intermediara inainte de acapararea puterii depline in PDL. Emil Boc este condamnat sa redevina un basescu la scara miniaturala, in frumosul oras de pe Somes, unde chiar a fost si primar. Probabil ca cel tarziu in luna iunie a acestui an, partidul domnului Basescu va convoca un congres extraordinar, pentru confirmarea lui Ungureanu in functia de presedinte.
(...)

In incheiere vreau sa lansez un avertismenent si catre liderii actualei Opozitii; Ungureanu, Tanasescu, Predoiu, Stolojan, Oprea si altii au avut carnete de partid de culoare rosie sau galbena. Acest tip de politician a fost promovat si de catre PNL si de catre PSD. Atentie pe cine lansati pe orbita politicii mari. S-ar putea sa faca lipsa mare exact pe nasucul vostru diafan.
March
Cu ce altceva s-a remarcat până acum Mihai Răzvan Ungureanu? Ca secretar de stat la Ministerul Afacerilor Externe (1998 – 2001) şi apoi ca ministru al Afacerilor Externe (2004 – 2007) a ieşit în evidenţă doar prin limbajul său preţios, îmbibat cu multe neologisme, încât mulţi interlocutori români sau străini n-au prea înţeles ce vroia să spună. Singura lui cucerire pe plan extern este Bodo Homobach, înaltul comisar pentru Pactul de Stabilitate în Europa de Sud-Est, pe care l-a fermecat profund La Viena (probabil, pe valsurile Dunării).


Ce sa fie, ce sa fie ? hmm.gif unsure.gif Ca am intalnit si din alte directii apropourile astea !
turbo trabant
QUOTE(March @ 9 Feb 2012, 06:48 AM) *
Cu ce altceva s-a remarcat până acum Mihai Răzvan Ungureanu? Ca secretar de stat la Ministerul Afacerilor Externe (1998 – 2001) şi apoi ca ministru al Afacerilor Externe (2004 – 2007) a ieşit în evidenţă doar prin limbajul său preţios, îmbibat cu multe neologisme, încât mulţi interlocutori români sau străini n-au prea înţeles ce vroia să spună. Singura lui cucerire pe plan extern este Bodo Homobach, înaltul comisar pentru Pactul de Stabilitate în Europa de Sud-Est, pe care l-a fermecat profund La Viena (probabil, pe valsurile Dunării).
Ce sa fie, ce sa fie ? hmm.gif unsure.gif Ca am intalnit si din alte directii apropourile astea !

Fraierul asta a fost responsabil cu integrarea in uniunea europeana.

Huo vinde tara! rofl.gif
abis
QUOTE(gigip @ 8 Feb 2012, 09:22 PM) *
nu vad barna de kilometri din ochii lor ,dar ii acuza pe cei din opozitie,care isi exercita dreptul de a nu vota

Mai usor cu pianul pe scari - tu ai inceput cu acuzatiile, eu doar ti-am raspuns...

In regulament scrie ca prezenta e obligatorie, ei nu sunt prezenti, deci incalca regulamentul. Stii cum spun prietenii nostri crestini: "cel fara de pacat sa arunce primul piatra"... Asa ca din punctul meu de vedere, faptul ca Ungureanu ajunge in parlament fara ca in comisii sa existe cvorum (motivul fiind ca ai tai colegi de partid au decis sa chiuleasca) mi se pare cat se poate de normal. Ce ar trebui sa faca, sa astepte pana se hotarasc chiulangii sa se intoarca la munca?

Asa de mult va place actualul guvern ca vreti sa-l pastrati cat mai mult? smile.gif
March
Berca linge unde a scuipat, pentru o funcţie de ministru


Gabriel Berca, propunerea PDL pentru postul de ministru de Interne, dovedeşte cât de mult poate schimba traseismul politic viziuna unui om. Pe vremea când era la PNL, Berca ataca guvernul Boc în mod constant şi critica din toate puterile PDL-ul aflat la guvernare. Între timp, opţiunile politice s-au schimbat, iar Berca a trecut în barca Puterii, ba mai mult, a acceptat să devină ministru din partea PDL.



Bantuita de indivizii ca asta, politica romaneasca nu se mai face bine niciodata !
abis
Si inca ceva legat de constitutionalitatea trecerii prin parlament a guvernului (de la Urban citire):

Anunţul facut de Ponta denota insuficienta cercetare a cadrului juridic. Este adevarat ca au fost comisii comune unde numarul senatorilor si deputatilor prezenti a fost sub cvorumul legal de sedinta, insa acest lucru nu se poate invoca chiar de catre cei care au lipsit de la sedinta, intrucat un vechi principiu de drept spune ca NIMENI NU ISI POATE INVOCA PROPRIA TURPITUDINE intr-un demers juridic

March
QUOTE(abis @ 9 Feb 2012, 01:45 PM) *
Si inca ceva legat de constitutionalitatea trecerii prin parlament a guvernului (de la Urban citire):

Anunţul facut de Ponta denota insuficienta cercetare a cadrului juridic. Este adevarat ca au fost comisii comune unde numarul senatorilor si deputatilor prezenti a fost sub cvorumul legal de sedinta, insa acest lucru nu se poate invoca chiar de catre cei care au lipsit de la sedinta, intrucat un vechi principiu de drept spune ca NIMENI NU ISI POATE INVOCA PROPRIA TURPITUDINE intr-un demers juridic



Ei, daca l-ai citat pe Urban... gata, ne-am lamurit ! laugh.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.