Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Fostul premier, Mihai Răzvan Ungureanu
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16
March
A inceput datul la gioale in PD :

Frunzăverde a anunţat, totodată, şi noul război în PDL. El a susţinut la Antena 3 că Elenei Udrea ar trebui să i se ia fondurile de la minister şi să se dea în teritoriu.

Aoileuuu ! Atac la vuvuzela prezidentiala ?
turbo trabant
QUOTE(March @ 6 Feb 2012, 05:53 PM) *
Macar daca ai sti sa faci un misto mai cu... staif. tongue.gif Din asta de patru clase primare + scoala de meserii ....

Pai de ce e nevoie de unul cu staif? Ratingu' se face la nivelul idolilor vostri...

abis
QUOTE(March @ 6 Feb 2012, 04:21 PM) *
Numai asa ceva ar accepta opozitia

Deocamdata nu conteaza ce ar accepta si ce nu. O sa conteze dupa ce vor castiga alegerile. Ceea ce conteaza este ca noul premier sa fie acceptat de UDMR, nu de actuala opozitie. Aici o sa fie "bataia"



The Dude: pe Blaga l-as scoate din discutie. Puterea a pierdut majoritatea la Senat si nu poate risca sa declanseze acum competitia pentru un nou presedinte.
Marduk
Acum am vazut mai bine titlul topicului "Noul Premier-, Jocurile lui Basescu". Ce jocuri moncher ca presedintele nu prea mai are mingii de jucat, setul a fost castigat de opozitie, vor avea ce si-au dorit, alegeri anticipate, asta in cazul in care vor. E clar ca orice propunere care nu trece de parlament de 2 ori duce la desfiintarea acestui parlament si la alegeri anticipate. Totusi eu stau si ma intreb or exista in parlamentul asta politicieni cu OO care sa renunte la banisoril lor anticipat, benevol, ca nu se stie cine mai prinde in parlament dupa aceste alegeri anticipate. Ma mai macina o intrebare, ce se va intampla cu referendumul ala in care "pulimea" a hotarat ca vrea parlament unicameral si un numar redus de parlamentari? Credeti ca noul prim ministru o sa mai tina cont de votul romanilor, sau alegem un parlament in forma actuala si pe urma facem alte alegeri pentru un parlament asa cum l-am votat la referendum? Ca doar democratia costa nu, da nu-i bai turcu plateste.
abis
QUOTE(Marduk @ 6 Feb 2012, 05:51 PM) *
Ce jocuri moncher ca presedintele nu prea mai are mingii de jucat, setul a fost castigat de opozitie, vor avea ce si-au dorit, alegeri anticipate, asta in cazul in care vor.

Antonescu: Nu vom vota niciun nou guvern tocmai pentru a ajunge la anticipate

Deci poate Basescu sa propuna si pe Isus ca ei voteaza contra. smile.gif

La anticipate ajung doar daca nu se inteleg cu UDMR-ul (ori daca Basescu isi doreste asta), in rest, nu conteaza cum voteaza PSD si PNL.
turbo trabant
QUOTE(abis @ 6 Feb 2012, 07:01 PM) *
Deci poate Basescu sa propuna si pe Isus ca ei voteaza contra. smile.gif

Gresit. Isus nu trebuie decat sa se inscrie in USL si "problema e rezolvata".

Ce prosti nenicule, ce idioti.
goguta
QUOTE(turbo trabant @ 6 Feb 2012, 06:04 PM) *
QUOTE

Deci poate Basescu sa propuna si pe Isus ca ei voteaza contra.

Gresit. Isus nu trebuie decat sa se inscrie in USL si "problema e rezolvata".

Ce prosti nenicule, ce idioti.

Mai baieti, ce tot ma repetati voi aici?
QUOTE(goguta @ 6 Feb 2012, 12:06 PM) *
Aburi ... USL nu va accepta o nominalizare de la ei, si va boicota orice alta nominalizare, inclusiv a Regelui Mihai ca premier!
Doua guverne picate => alegeri anticipate, atat vad in fata ochilor cei din USL acum wink.gif.

De ce idioti trabantzele, ca era clar ca asta isi doresc? Anticipate!
P.S. Abis, de ce aduci misticul in discutie?
turbo trabant
QUOTE(goguta @ 6 Feb 2012, 07:15 PM) *
De ce idioti trabantzele, ca era clar ca asta isi doresc? Anticipate!

Pentru ca sunt idioti fiindca isi doresc anticipate......
Marduk
QUOTE(abis @ 6 Feb 2012, 06:01 PM) *
... La anticipate ajung doar daca nu se inteleg cu UDMR-ul...

UDMR-ul are interes sa intre in parlament, Tokes are in sondaje 20%. Dupa cate stiu ungurii au stiut tot timpul cum sa-si joace interesul.
abis
QUOTE(goguta @ 6 Feb 2012, 06:15 PM) *
De ce idioti trabantzele, ca era clar ca asta isi doresc? Anticipate!
P.S. Abis, de ce aduci misticul in discutie?

Era un fel de-a spune ca nu conteaza pe cine va anunta in seara asta Basescu (poate sa fie si cel mai cel premier, ia-o ca pe o metafora), aia doi tot se vor pune contra.

Isi doresc anticipate acum pentru ca stau bine in sondaje si le e frica de scadere pana in toamna cand vor avea loc alegerile la termen. Este singurul motiv pentru care tipa dupa anticipate. Daca erau pe trend crescator nu spuneau o vorba despre anticipate. smile.gif

Eu nu-i condamn pentru asta; mi se pare fireasca dorinta lor de a ajunge la putere cat mai repede. La fel cum mi se pare firesc si sa fie refuzati.

Asta, cum ziceam, daca nu cumva presedintele considera ca anticipatele ii creaza vreun avantaj...

Caci, sa fim seriosi, in conditiile in care alegerile la termen sunt oricum cel tarziu in noiembrie, ce alt sens are sa faci anticipate cu cateva luni mai devreme? Dragostea de tara a alora doi?
goguta
QUOTE(abis @ 6 Feb 2012, 06:39 PM) *
Caci, sa fim seriosi, in conditiile in care alegerile la termen sunt oricum cel tarziu in noiembrie, ce alt sens are sa faci anticipate cu cateva luni mai devreme? Dragostea de tara a alora doi?

Daca zic da, nu ma crezi nu biggrin.gif ?
abis
Daca mi-ai spune "da" te-as considera, probabil, pus pe glume.
andra_v
Vasile Blaga este unul dintre cei mai capabili lideri ai PDL, sper ca TB sa-i acorde incredere.
De asemenea, solutia unui premier tehnocrat din zona BNR (agreata de catre Basescu inca de anul trecut) ar fi fost preferabila, nu imi explic de ce s-a creat o situatie de panica in randul unei parti a societatii civile.
cocosel
De ce am nimerit iarasi...ce mult mi-asi fi dorit sa nu se indeplineasca surpriza. rofl.gif

Imi pare rau de ceea ce urmeaza...apele se misca...lupta se inteteste prea dur. Regret acceptarea lui Razvan Ungureanu dar este singura solutie unanim acceptata in exterior...

Pacat de nevrozele ce vor urma...

ohyeah.gif
andra_v
O solutie onorabila.
cocosel
QUOTE(andra_v @ 6 Feb 2012, 08:31 PM) *
O solutie onorabila.


Never but ever...

O solutie africana...de tip dictatorial indiferent de personalitatea lui Razvan Ungureanu. O pata in inima democratiei. Nu ma mira decat acceptarea in rest totul era stabilit din timp. Pacat de cei din interior si de distrugerea mediatica a unui personaj bun doar in zona externa.

Urmeaza o primavara fenomenala... ohyeah.gif
March
QUOTE(cocosel @ 6 Feb 2012, 11:13 PM) *
Never but ever...

O solutie africana...de tip dictatorial indiferent de personalitatea lui Razvan Ungureanu. O pata in inima democratiei. Nu ma mira decat acceptarea in rest totul era stabilit din timp. Pacat de cei din interior si de distrugerea mediatica a unui personaj bun doar in zona externa.

Urmeaza o primavara fenomenala... ohyeah.gif


Gata Basea e linistit. A schimbat un fost utecist fruntas pe tara cu un altul la fel. Un oportunist transpartinic. devil.gif Dupa ce s-a bagat pe sub pielea presedintelui Constantinescu si a PNL de l-au promovat in posturi importante si l-au sprijinit si la extern, le-a dat cu piciorul si s-a aplecat sa-i pupe ciubotele lui Basea ( ca si fonfaitul ala de la Justitie ) atunci cand l-a numit in fruntea SIE.

Deci "Jupanul" are acum slugoiul nr. 2 in fruntea guvernului pe care el , Autokratul,il va conduce in continuare.

Opozitia trebuie sa continue greva parlamentara ca sa-i blocheze in continuare. Pentru ca nemernicul national i-a chemat la consultari de sanchi ( ca deobicei ). devil.gif

Băsescu a menționat că Mihai Răzvan Ungureanu se va baza ”pe succesele lui Emil Boc”. laugh.gif



*******




Demisia lui Emil Boc a aprins imaginaţia internauţilor. Pe Facebook sute de oameni au dat "like" unei poze care îl arată pe noul premier al României.

El este nimeni altul decât Chuck Norris. Desigur, imaginea inspirată din celebre bancuri cu actorul american este modificată pe calculator. rofl.gif

March
P.M. - maimutoi va primi in curand lista guvernului de la partidele din Coalitie . El va face drepti si va spune ... sa traiti, am inteles ! tongue.gif


Si niste informatii interesante despre cum ,

Basescu tine Romania sub zodia Securitatii
Aventurile
informative ale viitorului premier al tarii cool.gif


Lectura placuta ! tongue.gif




CTP : Prin numirea lui Ungureanu se induce o stare de asediu la nivelul intregii tari ! blink.gif



Deci daca Autokratul numeste un istoric ( si securist ) sa conduca un guvern este bun pentru pedelacheii. In timp ce istoricul Antonescu, nu ! jamie.gif
March
Mihai Răzvan Ungureanu, deconspirat de SRI acum trei ani drept agent al unei /unor puteri străine, plecat de la șefia MAE în urma altui scandal de spionaj, a fost desemnat premier în această seară de Traian Băsescu
The Dude
Sigur ca e agent operational (nici macar conserva).

Suita prognozelor reusite ma indeamna la alte "dezvaluiri".

Noul guvern ?? Cam acelasi...raman Udrea, externele, finantele, Sulfina si poate transporturile...in rest nume noi, dar tot din acelasi clan.

Cum spuneam Ungureanu, Tanasescu, Blaga...in aceasta ordine...Asta daca mai e timp...ca base e in corzi, incaseaza la greu si e dus cu capul in alta lume...una numai a lui...

abis, Blaga pentru guvernul ala de uniune de care ziceam...
..ultima varianta, pentru care multi spun ca n-ar mai fi timp sa se faca cum vrea marinelul.


PS...Aseara Dinescu, comentand demisia lui Boc: "S-a dus trompeta...sa plece si trompetistul !"
The Dude
QUOTE(March @ 7 Feb 2012, 07:57 AM) *
CTP : Prin numirea lui Ungureanu se induce o stare de asediu la nivelul intregii tari ! blink.gif


Si imediat codul rosu, pe care Boc l-a refuzat, dar care ii este atat de drag presedintelui...
abis
QUOTE(March @ 7 Feb 2012, 06:42 AM) *
Deci "Jupanul" are acum slugoiul nr. 2 in fruntea guvernului pe care el , Autokratul,il va conduce in continuare.

Te asteptai sa-l propuna pe Ponta? smile.gif

QUOTE
nemernicul national i-a chemat la consultari de sanchi ( ca deobicei )

Exact asa a facut. Ai dreptate

Ungureanu este una dintre variantele discutate anterior, deci nicio surpriza (bine, recunosc, pentru mine este putin, pentru ca ma asteptam mai degraba la un finantist).

Misto reactia paranoid-isterica a celor doi ciumpalaci (Ponta si Antonescu, ca sa nu fie confuzii) smile.gif

QUOTE
Deci daca Autokratul numeste un istoric ( si securist ) sa conduca un guvern este bun pentru pedelacheii. In timp ce istoricul Antonescu, nu !

Securist pe dracu, era prea tanar ca sa fie securist, in 89.

Problema lui Antonescu nu e ca este istoric, ci ca este puturos. Nu este el in stare sa se scoale nici pentru intalnirile pe care tot el le organizeaza cu ambasadorii UE, de pilda...
Pe langa asta este si paranoic, maniac-obsesiv, nu are nicio treaba cu nimic pe lumea asta in afara de latrat la luna...



The Dude: daca ramane Udrea, putea sa nici nu se faca schimbarea de premier...
goguta
QUOTE(abis @ 6 Feb 2012, 06:50 PM) *
Daca mi-ai spune "da" te-as considera, probabil, pus pe glume.

Asta desi glume sunt parerile tale, vise contrazise flagrant de orice statistica a economiei Romaniei, iar "da"-ul meu e sustinut de toate cifrele statistice.
Logic ca de obicei wink.gif.
goguta
QUOTE(cocosel @ 6 Feb 2012, 08:24 PM) *
De ce am nimerit iarasi...ce mult mi-asi fi dorit sa nu se indeplineasca surpriza. rofl.gif

Imi pare rau de ceea ce urmeaza...apele se misca...lupta se inteteste prea dur. Regret acceptarea lui Razvan Ungureanu dar este singura solutie unanim acceptata in exterior...

Pacat de nevrozele ce vor urma...

ohyeah.gif

Pai nah, doar Mossad e cel mai influent serviciu din lume wink.gif. Normal ca le place sa aiba sef de guvern conserva lor, le depaseste visele, ei il programasera doar eventual Presedinte, nu cred ca se asteptau sa fie chiar seful executiv al tarii, nah .. nici nu se cade, dar te pui cu Base biggrin.gif.
The Dude
QUOTE
Securist pe dracu, era prea tanar ca sa fie securist, in 89.


Nu esti niciodata prea tanar ca sa devi turnator...era si un film de mare succes a lui Tarkovski - Copilaria lui Ivan... rofl.gif

Din pacate geniul de la Cotroceni e blocat in propriile idei si nu vrea nici mort sa renunte la Udrea, asta in ciuda faptului ca ea insasi crede ca ar fi bine sa pastreze un profil jos zilele astea...
goguta
QUOTE(abis @ 7 Feb 2012, 08:19 AM) *
Securist pe dracu, era prea tanar ca sa fie securist, in 89.

Esti penibil ca de obicei ... era atat de tanar incat a apucat sa fie membru in CC al UTC - adica unul din tinerii COMUNISTI in pregatire pentru a conduce tara. Si iata ca pregatirea lui comunista de pe timpul lui Ceausescu isi arata roadele!
Traisca Partidul Comunist Roman si conducatorii lui: tovarasul Nicolae Ceausescu si tanara speranta tovarasul Mihai Răzvan Ungureanu!
gigip
[quote name='abis' date='7 Feb 2012, 08:19 AM' post='726084']
Tovarasul Ceausescu este mandru de cei doi utecisti de nadejde,mandria tarii comuniste,pe care tovarasul securist Basescu,i-a desemnat premieri ai Romaniei! Dupa Emil Boc, sef al Tineretului Studentesc Comunist l-a desemnat pe tovarsul Mihai Razvan Ungureanu,MEMBRU SUPLEANT AL CC UTC,in inalta functie de partid (PDL!) si de stat(basist!).Tatal lui,profesor universitar la drept(mi-a fost profesor!) iar unchiul sau,procuror sef de sectie la procuratura ceausista! A avut dreptate Ceausescu,am avut si avem un tineret minunat,viitorul de aur al comunismului basist,fiind asigurat!
Ungureanu este una dintre variantele discutate anterior, deci nicio surpriza (bine, recunosc, pentru mine este putin, pentru ca ma asteptam mai degraba la un finantist).


Securist pe dracu, era prea tanar ca sa fie securist, in 89.

gigip
[quote name='abis' date='7 Feb 2012, 08:19 AM' post='726084']
Tovarasul Ceausescu este mandru de cei doi utecisti de nadejde,mandria tarii comuniste,pe care tovarasul securist Basescu,i-a desemnat premieri ai Romaniei! Dupa Emil Boc, sef al Tineretului Studentesc Comunist l-a desemnat pe tovarsul Mihai Razvan Ungureanu,MEMBRU SUPLEANT AL CC UTC,in inalta functie de partid (PDL!) si de stat(basist!).Tatal lui,profesor universitar la drept(mi-a fost profesor!) iar unchiul sau,procuror sef de sectie la procuratura ceausista! A avut dreptate Ceausescu,am avut si avem un tineret minunat,viitorul de aur al comunismului basist,fiind asigurat!




Cucu Mucu
V-am zis eu ca PDL s-a saturat de Boc si Base si o sa le dea la gioale... nu m-ati crezut! tongue.gif



QUOTE(abis @ 7 Feb 2012, 08:19 AM) *
The Dude: daca ramane Udrea, putea sa nici nu se faca schimbarea de premier...


Udrea e impinsa tare de Base (nu va ganditi la prostii), sa vedem ce zic baietii cu banii de la PDL.
cocosel
Razvanel a fost numit pentru a se continua furtul de la Rosia Montana... thumb_yello.gif si inceperea exploatarilor de gaz de sist cele mai periculoase extrageri dpdv al mediului. La Barlad deja au inceput baietii treaba...fara nici o dezbatere publica. ohyeah.gif

Era singura solutie pe care UDMR ar fi acceptat-o ca acest guvern sa treaca...

Din pacate sa dat liber la cod rosu de furt... rofl.gif (Udrea,Funeriu, Oprea raman...vin Vass, Bourceanu rofl.gif, Berca)

Lupte grele se dau la UNPR care vrea mai multe portofolii... thumb_yello.gif
Marduk
Nu ma asteptam la aceasta numire. Pentru mine este de neinteles de ce a procedat presedintele Traian Basescu in a numi prim ministru un om care era foarte bun acolo unde era. Poate ca Basescu este un cultivator de viitoare personalitati, Boagiu, Macovei, Anastase, chiar si Udrea sunt creatiile domniei sale. Pe unii i-a inlaturat, pe altii i-a sprijinit, cultivat, pentru ce? motivele imi scapa dar sper ca a avut intentii bune, constitutionale. Traian Basescu demonstreaza inca odata ca este un comandant de nava, care actioneaza conform educatiei primite si experientei avute in aceasta meserie. Am ajuns la concluzia ca Basescu nu poate conduce mase mari de oameni, nu-i poate influenta, canaliza, el este limitat la membri echipajului, tot ce am vazut la castigarea alegerilor din primul mandat, manifestatiile de la acea data din piata, promisiunile sale nu au fost decat niste manifestari preelectorale. Azi la ani de la acele zile, Traian Basescu nu mai construieste el incearca sa salveze situatia distrugand si ceea ce a construit, numirea lui Ungureanu in aceasta pozitie arata cat de subtire arata "piramida" lui Basescu. PDL-ul simte ca este aproape de a pierde intrarea in parlament, mambri marcanti al PDL-ului au fortat caderea guvernului Boc, cadere pe care eu cred ca Basescu nu a dorit-o. Emil Boc ii era loial, M.R. Ungureanu ar trebui sa-i fie loial si a demonstrat asta acceptand din prima numirea sa, desi a muncit la constructia uni serviciu de spionaj. De ce nu a gasit Traian Basescu alt premier? pentru ca duce lipsa de loiali, de numirea unei femei nu putea fi vorba in aceasta tara, asa ca nu mai comentez. Omul Traian Basescu a reusit sa se izoleze in cabina sa, comandantul se vede nevoit sa sacrifice parti din structura constructiei sale pentru a salva pasagerii, echipajul de tavalugul nemultumirilor populare aparute odata cu aceasta furtuna adusa de criza si de alte decizii ale comandantului. The Dude facea o comparatie corecta intre actuala situatie si Revolta de pe Bounty, este exact ce s-a intamplat in Romania de la preluarea puterii de catre liberali si Traian Basescu, romanii au trait pentru o perioada o viata de huzur, au luat credite cu buletinul, viata parea mai buna ca oricand, iar romanii in opinia mea, se invata mai repede cu trandavia decat alte natii, poate pentru ca au fost prea oropsiti in trecut, needucati de profesori sau politicieni in spiritul muncii, au avut din pacate doar exemple negative, iar cand au dat de greu au facut rascoale, revolte, revolutii. Venirea crizei i-a obligat pe PDL-isti si pe Basescu sa ia masuri, sa taie toata aceasta viata bazata pe indemnizatii, credite cu legitimatia de biblioteca, cumparatul si consumul de placere, oar asta nu le-a cazut bine romanilor. Acest premier nu va avea o viata lunga, omul e tanar, a mai adaugat o functie la CV-ul sau, a intrat in istorie fie ca si nominalizat la aceasta functie, ramane sa vedem ce va face acest premier, in afara de alegeri la timp conform constitutiei. Personal mi-ar placea sa fie mai combativ, mai direct cu cei care au devalizat aceasta tara si care azi peste tot se dau oameni de bine, banuiesc ca are informatii pe care putini le au despre acesti spani ai basmului romanesc, As vrea sa-l vad fortand mai mult, dar legal, institutiile statului pentru a actiona impotriva celor corupti, a celor care au facut si inca continua sa faca bani pe seama bugetului, a "pulimii". As vrea sa nu poata fi controlat nici macar de Traian Basescu, desi stiu ca nu poti ajunge in astfel de functii daca nu depinzi de ceva, de cineva, de un sistem, dar asta este ce as vrea eu, dar cine sunt eu sa-mi doresc asa ceva si sa se mai si realizeze.
Cucu Mucu
Asta e un guvern Basescu, nu PDL. Vad numai oameni aflati in gratiile marinarului pe listele televiziunilor. Incepe marea furaciune. Misto! ohyeah.gif
abis
QUOTE(goguta @ 7 Feb 2012, 08:51 AM) *
Esti penibil ca de obicei ...

Da? Multumesc, de la tine asta este un compliment. Nu mi-as dori sa ma lauzi. smile.gif

QUOTE
era atat de tanar incat a apucat sa fie membru in CC al UTC - adica unul din tinerii COMUNISTI in pregatire pentru a conduce tara. Si iata ca pregatirea lui comunista de pe timpul lui Ceausescu isi arata roadele

Cand Tariceanu l-a numit ministru de externe nu era comunist... Daca ramanea membru de baza al PNL, era foarte bun... Apropo, daca e asa de comunist, cum de primul lucru pe care l-a facut cand a ajuns ministru de externe a fost sa curete aparatul diplomatic de securisti? Probabil doar ca sa ne fraiereasca... Si daca e asa de comunist, de ce USL-ul l-ar fi mentinut in functia de le SIE, dupa castigarea alegerilor?

Ce imi place de voi astia doi-trei: daca e in PSD e bun, daca e in PNL e bun, daca nu, dintr-o data devine securist si comunist. Au ajuns aia din PSD sa ii acuze pe altii de comunism, rasul curcilor! laugh.gif


PS: Cica in seara asta o sa vedem lista noului guvern. O sa vedem ce profetii se mai implinesc. Se pare ca Boc prefera ca toti ministri PDL sa fie schimbati - in ceea ce ii priveste pe unii e o decizie buna (Udrea, Igas, Vreme), altii ar putea sa ramana fara probleme (Barbu, Boagiu, Funeriu). O sa vedem.
Marduk
QUOTE(cocosel @ 7 Feb 2012, 10:57 AM) *
Razvanel a fost numit pentru a se continua furtul de la Rosia Montana... si inceperea exploatarilor de gaz de sist ...

Vorbesc unii de furt, ce sa se mai fure din tara asta? Rosia Montana imi pare mai mult un "ajutor" dat unor fonduri mutuale in care s-au bagat bani si care asteapta macar sa-si scoata ce-au bagat. Gazul de sist? e ca petrolul din nisip. Daca ar fi sa mai fie ceva de furat eu cred ca ceea ce se gaseste sub Marea Neagra e interesant, daca e ceva acolo, in rest cred ca ar cam trebui sa ne gandim serios sa ne intoarcem la traditiile care ne-au consacrat de-a lungul istoriei, agricultura, legumicultura, viticultura, oierit, lemn, ceara, miere, cresterea vitelor si a porcilor, fructe de padure etc. toate bio ca asa e la moda acum.
gigip
[quote name='abis' date='7 Feb 2012, 11:11 AM' post='726106']
Slugile lui Basescu,cei din fostul guvern si cei nou numiti,.vor ramane asa cum sunt! De la Ungureanu,la ultimul asa zis ministru,sunt ,toti,slugi umile ale lui Matroz Imparat! Raman,dintre sl;ugile vechi:Udrea,Boagiu,Funeriu,Tabara(daca pleaca va fi inlocuit de catre Steriu ,de la UNPR)! PLeaca ,de la PDL,branconierul Igas(va veni Gabriel OPrea ori,mai sigur,Berca,fost penelist!),Ialomitianu,Hariton (madam Voss,in locul sau),Vreme(inlocuit cu Boureanu).Oricum,toti raman sclavii lui asescu!
goguta
QUOTE(abis @ 7 Feb 2012, 11:11 AM) *
Cand Tariceanu l-a numit ministru de externe nu era comunist... Daca ramanea membru de baza al PNL, era foarte bun... Apropo, daca e asa de comunist, cum de primul lucru pe care l-a facut cand a ajuns ministru de externe a fost sa curete aparatul diplomatic de securisti? Probabil doar ca sa ne fraiereasca... Si daca e asa de comunist, de ce USL-ul l-ar fi mentinut in functia de le SIE, dupa castigarea alegerilor?

Ce imi place de voi astia doi-trei: daca e in PSD e bun, daca e in PNL e bun, daca nu, dintr-o data devine securist si comunist. Au ajuns aia din PSD sa ii acuze pe altii de comunism, rasul curcilor! laugh.gif

Eu critic pe toata lumea. Si parerea asta mi-o mentin despre el.
Problema e ca omul asta e peste partidele politice, el are prea putina treaba cu ce partid e la Putere wink.gif.
gigip
[quote name='goguta' date='7 Feb 2012, 11:28 AM' post='726114']
Ultimii sclavi propusi:Bogdan Dragoi,la Finante;Adrian Radulescu,agricultura,Gabriel Berca,interne!
turbo trabant
QUOTE(abis @ 7 Feb 2012, 09:19 AM) *
Problema lui Antonescu nu e ca este istoric, ci ca este puturos. Nu este el in stare sa se scoale nici pentru intalnirile pe care tot el le organizeaza cu ambasadorii UE, de pilda...
Pe langa asta este si paranoic, maniac-obsesiv, nu are nicio treaba cu nimic pe lumea asta in afara de latrat la luna...

Este un roman adevarat, muncitor, corect si onest. Expert in toate si vorbitor de multe limbi straine.

Dar mai ales cu bun simt si telectual de clasa.
abis
Gigip, deocamdata totul e la nivel de zvon. Nu e nicio lista batuta in cuie. Toti citeaza "surse" mai mult ori mai putin informate. O sa vedem diseara.

Oricum, dupa cat de repede se misca lucrurile, se pare ca miscarea era pregatita dinainte. Ieri demisioneaza si azi o sa avem lista noului guvern? Nu se fac in Romania negocieri atat de repede. "Negocierea" e mai mult perdea de fum, probabil.
turbo trabant
Fatal update:

UPDATE: Emil Boc propune ministrii noi pentru toate portofoliile PDL. Lista ministrilor PDL in dezbaterea Colegiului Director. Pe propunerea lui Boc, Elena Udrea renunta la un nou mandat la ministerul Dezvoltarii

Oricum se ingrasase ca o vaca deci nu ii mai incapea funduletul in jiltul ala. Ceea ce inseamna ca va fi inlocuita pe criteri de competenta.
gigip
[quote name='Cucu Mucu' date='7 Feb 2012, 11:07 AM' post='726105']
Iata ce "reforma" a facut Ungureanu,la externe!
http://www.cotidianul.ro/aventurile-inform...gureanu-172031/
Aventurile informative ale unui viitor premier, Mihai Răzvan Ungureanu
www.cotidianul.ro
Nominalizarea fostului ministru de externe Mihai Răzvan Ungureanu la SIE a venit într-un moment extrem de delicat pentru diplomaţia noastră şi pentru România în general.
cocosel
Razvanel nu are ce sa caute in functia recent numita...ultima tara in care s-a efectuat o astfel de miscare se numeste Siria...si vezi ce se intampla.
Nu este comunist mai mult decat Basescu sau Plesu...dar este mai liberal decat multi dintre ei.

Imi pare rau sa va spun dar in momentul in care afara va fi o vreme favorabila veti avea surprize uluitoare din partea cetatenilor...un val de proteste mult mai dure oricat de mult s-ar incerca salva situatia. Acestea nu se mai pot calma decat prin indepartarea capitanului.

S-a spart aceea enigma ca romanii nu pot protesta...ei bine vom avea surprize interesante.

Guvernul Boc pe care multii il laudau pe aici a fost unul dintre cele mai ineficiente guverne din istoria acestei tari. Sunt de acord cu o parte din reformele initiate dar aplicarea lor au fost facute cu politice tembele, inexplicabile. Incompetenta a reusit sa urce cele mai inalte varfuri si din acest moment situatia nu mai poate fi salvata decat prin miscari radicale. Guvernul Boc a lasat in urma sa o povara imensa nu pentru politicieni ci pentru cetateni mai ales in criza in care se zbate Europa. Sunt judete in zapada fara drumuri practicabile, oamenii izolati si acest guvern atentie demisioneaza blocand toate parghiile de care au nevoie cei care pot solutiona problemele. O nebunie!!

N-am mai comentat la politica in ultimul timp pentru ca l-am creditat pe presedintele meu de anumite bune intentii, in general in zona externa si de pozitia geostrategica in care ne-a plasat. Din pacate in plan intern a esuat lamentabil si nu a putut sa inteleaga ca o suspendare este un mesaj destul de aprig...pe care anumite cercuri i l-au transmis.

Un nou mesaj este imperios chiar necesar... ohyeah.gif
gigip
[quote name='cocosel' date='7 Feb 2012, 11:41 AM' post='726123']
Cocosel,rezonez postarii tale! Marinarul inconstient,se joaca cu focul!
turbo trabant
QUOTE(gigip @ 7 Feb 2012, 12:46 PM) *
Marinarul inconstient,se joaca cu focul!

Ca orice marinar se joaca cu apa sau cu alte lichide. Jocul lui favorit e sa tina lichidul in acelasi loc pana cand manisfestantii pentru libertate sa ii spuna sa mai plimbe jetul si pe la altii.

Mai ales acum in epoca de gheata.
March
QUOTE(abis @ 7 Feb 2012, 01:11 PM) *
Apropo, daca e asa de comunist, cum de primul lucru pe care l-a facut cand a ajuns ministru de externe a fost sa curete aparatul diplomatic de securisti?


Ha-ha-ha ! Vorbesti anapoda. Esti bulversat de aceasta numire . Dar macar citeste, documenteaza-te. Daca e greu, atunci citeste macar link-urile pe care le dau. Auzi , auzi a curatat aparatul MAE de securisti rofl.gif

Citeste aici

Sa-l pastreze Tariceanu ? sau PNL ? Pai ori habar n-ai ori ascunzi sub pres ca sa-i ametesti pe naivi ? Tariceanu l-a fortat sa demisoneze pentru afacerea aia scarboasa cu aia doi romani care filamu instalatiile militare in Irak ! Pe Basea il tinea la curent iar pe Tariceanu nu !!
Sa-l pastreze PNL , ai ? Pe unul care era acuzat in presa ca ar fi agentul unei puterii straine ?! devil.gif
abis
QUOTE(March @ 7 Feb 2012, 01:14 PM) *
Esti bulversat de aceasta numire

rofl.gif
Ei na. Sunt amuzat de reactiile celor ca tine, atat. smile.gif

QUOTE
Citeste aici

Dacă ar fi să ne luăm după cele scrise în presă, Mihai Răzvan Ungureanu se trage dintr-o familie de evrei din Iaşi

Apartenenţa sa (ca lider) la organizaţiile Soros din România, ca şi la organizaţiile iudaice, a făcut ca, fără să fi avut în nici un fel o viaţă politică activă (după cum singur mărturiseşte), să fie chemat a fi ministru de externe al României în 2004

volumul trei al cărţii este ilustrat pe copertă cu poza ministrului Ungureanu cu mâinile pe Zidul Plângerii


Wow. Nasol... biggrin.gif

QUOTE
Sa-l pastreze Tariceanu ?

Am intrebat altceva: daca este adevarat ca este "comunist" de ce l-a promovat Tariceanu? Sau nu stia ca fusese utecist? Daca este adevarat ca este agent strain, de ce USL l-ar mentine la SIE dupa ce vine la putere?

Bineinteles, la astea nu poti sa raspunzi, nu ai primit indicatii in acest sens tongue.gif
Marduk
QUOTE(cocosel @ 7 Feb 2012, 11:41 AM) *
.... in momentul in care afara va fi o vreme favorabila veti avea surprize uluitoare din partea cetatenilor...un val de proteste mult mai dure oricat de mult s-ar incerca salva situatia.... S-a spart aceea enigma ca romanii nu pot protesta...ei bine vom avea surprize interesante.....

Moncher timp de 60 de zile actualul prim ministru are de luptat pentru guvernul sau si programul de guvernare, de fapt nu prea are cu cine sa lupte deoarece opozitia este in greva, deci prin parlament va trece ca rata prin apa. Azi suntem in 7 Februarie 60 de zile ar fi pana aproape de Pasti, daca iese firul ierbii mai devreme, romanul scapa din foame, mai pune de un gratar etc. Eu zic ca nici pe vreme buna n-or sa se inghesuie, poate ceva organizatii, pensionarii, revolutionarii, studentimea de dreapta sau de stanga dar grosul poporului, asa cum asteapta unii ca la "revolutie" n-o sa mai vedem asa curand. O mineriada, poate, dar ar fi pacat de toti anii astia, buni, rai in care totusi ca popor am realizat ceva. Ar mai trebui adaugata si uzura dintre membri USL, eu am observat cateva gesturi atat la Ponta cat si la Antonescu care m-au pus pe ganduri, fara a mai lua in calcul o reactie a batranilor din PNL care pana acum n-au prea zis nimic. Sa vedem, noi doar ne dam cu presupusul dar nimeni nu poate face o predictie sigura in baza naturii umane.
turbo trabant
Tare miscarea lui boculet. Brusc si-a pus dujmanii cu botul pe labe. Sau cu botisorul luis vuton.....
March
QUOTE(abis @ 7 Feb 2012, 03:57 PM) *
Daca este adevarat ca este agent strain, de ce USL l-ar mentine la SIE dupa ce vine la putere?


De unde ai aflat asta? De la Udrea ? laugh.gif
abis
March, asa a declarat Ponta la Antena 3. Ti-a scapat? smile.gif

Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.