Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Schimbari In Lumea Araba
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Externa
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
mutulica
eu cred ca oamenii ii iubesc pe conducatorii lor, dar flacara violeta ce s-a abatut de curand in zona araba le intuneca discernamantul
turbo trabant
asta cam asa e, ce dovezi de dragoste e intre supusii lui gadafi si idolul lor, zici ca sunt la un concert rock.

momentan, schimbarile se amana in zona, avem chestiuni arzatoare la ordinea zilei.
ilie
Se pare ca francezii au trimis avioanele peste libieni...
mutulica
si zice la ziar ca americanii si britishii au dat peste 100 de tomahawkuri, care costa aproape un milion bucata...
probabil ca vor sa relanseze economia americana....

sa vedem reactia lu asta... poate da naibii vreo racheta peste sudul frantei.. le rezolva saint tropezul....
ilie
Am inteles ca ar fi avut niste nucleare usoare... sper sa nu dea cu ele peste garla...
abis
QUOTE(turbo trabant @ 10 Mar 2011, 01:28 PM) *
nu din cauza asta nu se intervine acolo ci pentru ca vestul repeta acum ce a facut in fosta iugoslavie : indecizia.

Wow, cata acuitate in pronosticuri! laugh.gif

Cat a durat pana cand Vestul a intervenit in Iugoslavia, si cat a durat pana a intervenit in Libia?
mutulica
QUOTE(freeman @ 21 Mar 2011, 12:20 PM) *
Am inteles ca ar fi avut niste nucleare usoare... sper sa nu dea cu ele peste garla...

sun tzu spunea ceva de genul "fereste-te de omul care nu mai are ce pierde"
turbo trabant
QUOTE(abis @ 21 Mar 2011, 11:51 AM) *
Cat a durat pana cand Vestul a intervenit in Iugoslavia, si cat a durat pana a intervenit in Libia?

la fel de mult : pana in ultima clipa.

mai ai certitudini ca gresesc? became a ventilator on facebook biggrin.gif

sarco si-a tras costum de razboi cu umeri falsi, asa a dat conferinte de presa rofl.gif
ilie
QUOTE(mutulica @ 21 Mar 2011, 11:28 AM) *
sun tzu spunea ceva de genul "fereste-te de omul care nu mai are ce pierde"

Asta e de tinut minte...

Hai ca au inceput evenimente si in Siria...
In Yemen revolta continua la nivel mare, presedintele local a spus ca se retrage la sfarsitul anului.

In Bahrein au intervenit sauditii, dar tot continua revolta...

(chinezii n-au stat la discutie si au rezolvat repede, au experienta conducerii maselor mari de oameni de mii de ani...)
Marduk
Revoltele din Siria considerate de presedintele Bashar al-Assad "un complot impotriva Siriei". Oare cine or fi complotistii astia?
March
QUOTE(Marduk @ 30 Mar 2011, 04:14 PM) *
Revoltele din Siria considerate de presedintele Bashar al-Assad "un complot impotriva Siriei". Oare cine or fi complotistii astia?

Unii ar fi israelienii desigur.

In Siria legea starii de urgenta e in vigoare de 50 de ani ! Mass media e in mainile statului... un singur partid este legal , Baas , ce se afla la putere de vreo 60 de ani. Sindicate ... zero... opozitie zero....
Marduk
QUOTE(March @ 30 Mar 2011, 04:27 PM) *
Unii ar fi israelienii desigur.

Nu stiu, sa vedem, dar presedintele sirian este al IV-lea presedinte care face astfel de acuzatii, daca nu al VI-lea. Or daca este sa gandim logic avem de aface cu niste concluzii ale unor servicii din tarile respective. Sa presupunem ca 1,2,3 gresesc, mai raman alte 2 care ar trebui sa nasca semne de intrebare.
Rovaniemi
Mda, se pare că s-au cam fīsīit mijkările astea arabe pentru libertate și alea-alea.

Ce mai face lupta pentru democrație īn Orientul Apropiat și nordul Africii? bine-sănătoasă?

(Sta-le-ar īn gīt toți morții ăia la păpușarii care au declanșat așa revolte ... sad.gif )
Cla
(Sta-le-ar īn gīt toți morții ăia la păpușarii care au declanșat așa revolte ... sad.gif
Ca bine zici, Rovaniemi... sa le stea īn gāt... sad.gif
turbo trabant
QUOTE(Rovaniemi @ 8 May 2011, 08:51 PM) *
Ce mai face lupta pentru democrație īn Orientul Apropiat și nordul Africii? bine-sănătoasă?

orice democrat cu kascalanikovul din zona ti-ar spune ca merge treaba, s-a trecut la nivelul superior, de razbel civil.

saorma la fel ca si mamaliga cand explodeaza nu are efecte pe termen lung.
turbo trabant
De la lipia pana la islamabad orice "democrat" foloseste cu succesuri senilele de tancuri pentru a face saorma din opozanti in timp ce fratele varului cumnatei obozantului pusca cu cascavalnikovul din dotare ( ca toti are) pe familia lui "democratul" pentru a razbuna pe "martir".

Doamnelor si domnilor, avem un irac la puterea 2011 de toata frumusetea si nu o lupta pentru "democratie".
Taunul
QUOTE(Marduk @ 29 Jan 2011, 01:23 PM) *
Asistam la evenimente ce pot lua o intorsatura periculoasa, sa nu uitam ca lumea araba este o forta si ca la un moment dat dupa WW2 a existat o uniune araba. Daca arabii vor depasii problemele religioase pe care le au si se vor unii atunci USA, Europa si chiar Asia vor avea o mare problema.

Asta in paralel cu cei 40 de milioane de musulmani care au imigrat in Europa in ultimii ani.
Cla
Arabii nu-s deloc lipiti de fratii lor.
Uitati-va doar la Arabia Saudita, acolo nici macar nu au voie femeile sa conduca o masina.
Asa-mi imaginez situatia: Emir cu Aisha. El se pisa si ea face din asta un ceai din 1001 de nopti. Iuhuu.
Marduk
Putem considera ca in nordul Africii, odata cu moartea lui Gaddafi, s-a incheiat un capitol din ceea ce facatorii de realitate au numit primavara araba. Azi am ajuns intr-o toamna tarzie araba cand dupa incercarile unora sau altora lumea araba pare sa fi ales in schimbul democratiei occidentale islamismul moderat dupa modelul turcesc. Sa vedem cum vor evolua lucrurile in celelalte state arabe, daca islamistii radicali vor reusi sa ajunga la putere. Ce se va intampla cu Syria, cu Irakul dupa retragerea trupelor americane, cu Arabia Saudita dupa moartea batranului rege si cu toate celelalte tari arabe in care primavara inca nu a ajuns?
abis
QUOTE(Marduk @ 25 Oct 2011, 10:17 AM) *
lumea araba pare sa fi ales in schimbul democratiei occidentale islamismul moderat dupa modelul turcesc

Ceea ce, sa recunoastem, este un mare pas inainte.

Este chiar nerealist sa speri ca de la dictatura vor ajunge imediat la o democratie ca in Germania...
turbo trabant
QUOTE(abis @ 25 Oct 2011, 10:58 AM) *
Ceea ce, sa recunoastem, este un mare pas inainte.

Este chiar nerealist sa speri ca de la dictatura vor ajunge imediat la o democratie ca in Germania...

Esti amuzant.Marele pas inainte este de la un dictator gen iliescu la un teocrat care se preface ca e democratic.

Asta in Tunisia una din cele mai moderne tari din OM. In rest vor alege islamisti feroce deghizati in democrati.

Naivitatea vestului este cateodata inspaimantatoare.
ilie
rezolvate: Tunisia, Egipt, Libia

in progres: Siria, Yemen

cine urmeaza? Algeria, Indonezia
Erwin
Ce-a fost mai rău a trecut, dovadă şi retragerea americanilor din Irak. Rămāne să se retragă şi din Afganistan.
turbo trabant
Freeman , modelul de change we can believe in e egiptul si ale sale lupte musulmani vs. Crestini. Fratia va castiga probabil la greu primele alegeri.

Revolutia araba nu aduce nimic bun pentru planeta doar o cadere progresiva spre un extremism rrligios. Iranul din 79 se va repeta in toara zona asta. Si probabil va fi un razbioi mare de tot in zona (la asta doar se pricep f bine).
ilie
Atunci de i-au m-ai sustinut?!
abis
O sa iti spuna ca de prosti, evident. Nu ai priceput inca cum gandeste TT? smile.gif
turbo trabant
QUOTE(freeman @ 26 Oct 2011, 10:11 AM) *
Atunci de i-au m-ai sustinut?!

Pentru ca schimbarea putea avea 2 efecte: unul o democratizare dupa model francez si celalalt o alunecare spre extremism.

Dupa cate se pare zona aluneca spre extremism acum sub masca unei democratizari , masca ce va fo aruncata cand va fi convenabil. Vestul sta si aplauda caderea inspre modelul iranian al intregii regiuni.

Mare pacat de cei ceu murit si de cei ce o sa moara.

Abis, inca o data dovedesti ca nu pricepi prea multe din discutii.
Marduk
QUOTE(freeman @ 26 Oct 2011, 07:03 AM) *
rezolvate: Tunisia, Egipt, Libia ......

rolleyes.gif Da, le-au rezolvat, dar cum au dorit arabii nu occidentalii. Occidentul nu si-a luat inca lectia de araba, de cultura islamica, de istorie, face aceleasi greseli pe care le-au facut francezii si englezii in fostele colonii musulmane. Cand vrei sa integrezi un popor sa schimbi o cultura o faci cu un scop anume, fie crezi ca societatea, cultura, religia etc. in care ai fost educat este superioara celei pe care vrei sa o schimbi, fie nu intelegi acea cultura, fie vrei sa dominii poporul respectiv etc. in oricare din situatii te vei lovii de rezistenta poporului respectiv iar pana la urma daca vrei sa duci la indeplinire proiectul respectiv va trebui sa faci uz de forta. De-a lungul istoriei sute de popoare au disparut in acest mod ramanand de pe urma lor doar vestigiile pe care azi umanii le studiaza si se minuneaza de nivelul cultural si spiritual al acelor oameni.
abis
QUOTE(turbo trabant @ 26 Oct 2011, 11:39 AM) *
Abis, inca o data dovedesti ca nu pricepi prea multe din discutii.

Hai ca ti-ai gasit priceputul. smile.gif

Uite, nu mai departe de subiectul asta. La inceputul evenimentelor din lumea araba zici ca in Libia nu se va intampla nimic. Dupa ce incepe si in Libia, intai te plangi ca din cauza "indeciziei" vestului occidentalii nu intervin in Libia. Te entuziasmezi ca "e cam greu cu teocratia acolo". Cand occidentalii intervin, cica au facut-o "in ultima clipa" si vezi-doamne Sarkozy si-a pus "umeri de razboi falsi". Dupa care ii dai inainte cu "shaorma nu explodeaza", cu fiasco-ul care se prefigureaza. Ne sugerezi sa nu mai speram in caderea lui Gaddafi. Iar cand pica, dintr-o data descoperi ca vestul e naiv sustinand rebelii. Iar eu nu ma pricep sa cad in extaz in fata perlelor de intelepciune emise si in fata atatori profetii implinite...
turbo trabant
Ahaha chiar nu ai priceput nimic din ce s-a vorbit pe aici.

Ca sa pricepi desi este mult mai bine exprimat de marduk dar ii pot da o tenta populara: au scapat de dracu si au ales cu manutele lor pe tac-su. Am avut o speranta ca vor alege un viitor democratic dar s-a dovedit falsa.Si au facut o cu mana lor votand islamisti si astia nu mai dau drumul la putere cand o prind.Frectiile cu tarile vor democratizarea s-au dovedit doar frectii aruncate in ochii nostri si au ales intoarcerea in secolul 7.Mult succes in a mai intoarce mortul de la groapa.

Primavara araba a esuat intr-o iarna a intolerantei si a unui fascism ce nu va duce decat la razboi si purificari etnice. Uite asta poti sa o treci la capitolul profetiile trabantului pentru ca este o profetie deja indeplinita smile.gif.
abis
QUOTE(turbo trabant @ 26 Oct 2011, 02:29 PM) *
au scapat de dracu si au ales cu manutele lor pe tac-su. Am avut o speranta ca vor alege un viitor democratic dar s-a dovedit falsa.Si au facut o cu mana lor votand islamisti si astia nu mai dau drumul la putere cand o prind.

Amesteci Libia cu Egiptul si cu Tunisia de nu se mai intelege nimic. smile.gif

Eu iti aminteam "datul in bara" din discutia referitoare la Libia.

In Tunisia au castigat alegerile islamistii moderati cu cca 40% (nu islamistii radicali), partidul secularist venind pe locul doi. Castigatorii au drept model Turcia, nu Iranul sau Arabia Saudita. Asa ca tonul prevestitor-apocaliptic este deocamdata deplasat.

Islamistii moderati au sansa de a deveni o varianta islamica a crestin-democratiei.

QUOTE
Primavara araba a esuat intr-o iarna a intolerantei si a unui fascism ce nu va duce decat la razboi si purificari etnice. Uite asta poti sa o treci la capitolul profetiile trabantului pentru ca este o profetie deja indeplinita

Putina precizie te rog - razboi intre cine si cine? Si cand va incepe? smile.gif
turbo trabant
QUOTE(abis @ 26 Oct 2011, 01:42 PM) *
In Tunisia au castigat alegerile islamistii moderati cu cca 40% (nu islamistii radicali), partidul secularist venind pe locul doi. Castigatorii au drept model Turcia, nu Iranul sau Arabia Saudita. Asa ca tonul prevestitor-apocaliptic este deocamdata deplasat.

Islamistii moderati au sansa de a deveni o varianta islamica a crestin-democratiei.

In tunisia rezultatele finale au venit la peste 50 la suta pentru islamistii moderati . In egipt va fi probabl mai mult avand in vedere ca tunisia era cea mai progresista dintre tarile regiunii.Nu mai vorbim de libia unde vajncii luptatori organizeaza acum raiduri de razbunare me against evribadi.

Nu avem emoticoane destule pe forum penru fraza cu islamistii moderati egal crestinii democrati. smile.gif))))))))))))))))
Marduk
QUOTE(abis @ 26 Oct 2011, 02:42 PM) *
...Islamistii moderati au sansa de a deveni o varianta islamica a crestin-democratiei.....

Ce-i aia? la ce varianta te referi, la cea turca? Eu nu stiu cand vor intelege occidentalii, crestinii, lumea civilizata, ca islamul este o cultura exact ca cea chineza, japoneza, zulu etc. o cultura veche, mandra, o cultura care a profitat de caile comerciale terestre sute de ani, care a transmis informatii intre orient si occident, occident care ar trebui sa recunoasca deschis meritele islamului in dezvoltarea sa. A veni sa impui un sistem social unei astfel de civilizatii mi se pare o intreprindere fara sens si scop, in afara dorintelor imperialiste specifice occidentalilor care azi au ca motivatie resursele si pietele mondiale.
abis
QUOTE(turbo trabant @ 26 Oct 2011, 02:51 PM) *
In tunisia rezultatele finale au venit la peste 50 la suta pentru islamistii moderati


Partidul islamist tunisian Ennahda a castigat alegerile din 23 octombrie, cu 41,47% din voturi, la noua luni dupa caderea regimului lui Ben Ali, conform rezultatelor finale anuntate de presedintele comisiei electorale, Kamel Jendoubi, anunta AFP.

Ai nimerit-o, ca de obicei. mwah1.gif
turbo trabant
QUOTE(abis @ 28 Oct 2011, 10:27 AM) *
Partidul islamist tunisian Ennahda a castigat alegerile din 23 octombrie, cu 41,47% din voturi, la noua luni dupa caderea regimului lui Ben Ali, conform rezultatelor finale anuntate de presedintele comisiei electorale, Kamel Jendoubi, anunta AFP.

Ai nimerit-o, ca de obicei. mwah1.gif

O poti trece in categoria profetie: vor foma guvenul.
Se pare ca te faci cauiti de pragul electoral si cum 41la suta din voturi devin 50 la suta in parlament prin redistroibuire. Mai ales ca un partid secular, partidul poporului , a fost scos din parlament pe motiv de frauda.

Alah sa te ajute ! smile.gif
Marduk
Parte din lumea araba a schimbat doar conducatorii, nivelul spirirtual, religios a ramas acelasi, personal nu observ o schimbare majora in nicio tara araba, orice s-ar spune, din contra dupa aceasta primavara ma astept ca lucrurile sa devina mai rele in unele tari. Trebuie sa luam in calcul traditiile, religia acestor popoare, toate astea nu se pot schimba peste noapte, nu ne putem astepta la schimbari majore in directia democratiei asa cum o cunoastem noi europenii, occidentalii. Din nefericire continuam sa ne amagim cu fiecare minima inlesnire pe care o face islamul fata de cutumele sale, speram ca lumea va fi altfel daca femeile nu or sa mai fie obligate sa poarte buqa ci doar un simplu batic, e vorba de mult mai multe drepturi minore dar necesare.
turbo trabant
Fratiorii din egipet au spus ca sunt pe primul loc in alegeri cu 40% din voturi urmati de salafisti. Partidul liberal ( secular) e de abia pe locul 3.

Au scapat de dracu si l-au gasit pe taica-su.
Marduk
Un alt esec al occidentului in relatia cu lumea musulmana. Parca mai ieri auzeam la tembelizor sau citeam in ziare, despre triumful primaverii arabe, triumful democratiei asupra dictatorilor arabi etc. Primavara a trecut la fel si toamna, asteptam cu interes iarna ce se apropie din Syria.
turbo trabant
De ce e vina occidentului ca aia sunt prosti? La fel a fost vina americanilor si europenilor ca boborul roman a votat in 1990 in proportie de peste 80% pe ilici?


Marduk
Este vina occidentului deoarece incearca sa impuna democratia intr-o zona in care populatia nu a ajuns la nivelul la care sa inteleaga democratia, asa cum o percep occidentalii. Asta este opinia mea.
turbo trabant
QUOTE(Marduk @ 1 Dec 2011, 10:57 AM) *
Este vina occidentului deoarece incearca sa impuna democratia i

Ma indoiesc profund de o impunere. La fel ar fi putut si esticii sa faca in 1990: ah, domne ce ne impuneti noua democratie, drepturile omului si stat de drept.

Au avut de ales intre mai bine si mai rau. Si si-au ales "minerii" de care nu vor mai scapa niciodata.

Mai multa prostie nu se poate. Si vorbim de tara faraonilor, fosta parte din Imperiul Britanic timp de sute de ani. Pierduti in spatiu alegatorii astia.
turbo trabant
Tara "Mihaela,am infrant!". In curand peste tot in zona

Analysts in the state-run news media said early returns indicated that Salafi groups could take as much as a quarter of the vote, giving the two groups of Islamists combined control of nearly 65 percent of the parliamentary seats.

sursa: reuters

Crestinii coptii au pus-o de un exil daca armata nu va interveni.
Marduk
Primavara araba s-a transformat in iarna islamista
Marduk
Primavara egipteana s-a transformat intr-o vara torida. Armata a demis si arestat sub presiunea poporului un presedinte sprijinit de fratia islamista. Pare ca multe din schimbarile politice, dar mai ales cele cu tenta islamista, n-au fost pe placul poporului, desi la mijloc s-ar putea sa fie si o criza economica. Din cate stiu in Egipt au avut loc de-a lungul istoriei mari miscari populare multe din ele avand ca motiv, cresterea pretului la paine. Facand o analogie cu ce s-a intamplat in decembrie '89 in Romania, am putea conchide ca egiptenii au gresit cand l-au dat jos pe Mubarak, chinuindu-se sa-l judece pentru al condamna, dar daca luam in considerare ce s-a intamplat in Libia vecina, pare ca nici o executie nu le-ar fi adus pacea si linistea egiptenilor. Cand am discutat despre situatia din Libia am amintit de structura sociala a Libiei care are la baza triburile, pot sa afirm azi ca si la egipteni exista acelasi sistem tribal peste care se suprapune o problema religioasa, coptii. Egiptenii, fie militari, politicieni, manifestanti, lideri religiosi etc. trebuie sa gaseasca o cale de rezolvare a problemelor, in caz contrar s-ar putea sa impartaseasca soarta Sudanului. Singura putere majora in Egipt a fost si este, recunoscuta de catre toti participantii, armata egipteana, din care au provenit toti presedintii dupa alungarea regelui, sa speram ca ofiterii egipteni vor reusi sa se delimiteze de alunecarea spre extremism, lucru pe care fostul presedinte Mursi nu a reusit sa-l evite. Situatia este foarte delicata si avand in vedere prezenta rusilor in Siria cat si rolul pe care acestia l-au jucat in Egipt, s-ar putea sa avem de a face cu o incercare a rusilor de a recucerii acest avanpost, ar fi o mutare de maestru a lui Putin daca un viitorul presedinte egiptean ar deschide o colaborare cu rusii. Evreii privesc si ei cu atentie la ceea ce se intampla in jurul lor, sunt unii care pomenesc de Armaghedon, de o viitoare presiune concertata din partea unor tari arabe "primavaratice" care ar ajunge la concluzia ca statul evreu este cauza tuturor relelor din O.M.
Marduk
Sa vedem daca ElBaradei va gasi calea care sa duca oprirea la conflictul dintre egipteni, islamisti si antiislamisti. Surprinzator este ca toate problemele aparute dupa revoltele din "primavara araba" au ca punct de plecare rasturnarea unor dictatori, care prin politica lor generau stabilitate in detrimentul democratiei, acum democratia genereaza instabilitate, lovituri de stat, poate chiar razboaie civile. Un lucru este sigur, rusii s-au saturat de schimbarile democratice din lumea araba si sustin in Siria, un dictator impotriva vointei populare, deci se poate si asa, sacrificarea democratiei pentru stabilitate. Obama declara ca USA nu sustin nici un partid politic in Egipt, in timp ce Al Qaeda anunta, ca si cum ar fi nevoie, ca deschide o "celula" extremista in Egipt. De ce nu ma surprinde tacerea evreilor?
turbo trabant
Asta e, canalul suez aparat de forte militare straine si basta. Din piramidele alea se fac o multime de pietre pentru batai de strada.
Marduk
"Experţii consideră totuşi că este prea devreme să se spună că opozanţii au schimbat total macazul. Cele cāteva sute de opozanţi care au depus armele nu reprezintă decāt o parte infimă a forţelor opoziţiei, evaluate a fi īntre 50.000 şi 100.000 de oameni. Acesta este īnsă un precedent important din punct de vedere al propagandei şi al psihologiei."

Posibil ca unii rebeli sa-si fi dat seama c-au vrut sa scape de dracu si-au dat peste tatal sau. Rusii se tem cel mai mult de jihadisti iar daca USA sau UE joaca pe mana jihadistilor doar sa-i scoata pe rusi din O.M sunt niste idioti, parerea mea, pentru ca aproape le-a reusit. Sa vedem ce se va intampla cu UE dupa ce extremistii islamisti isi vor consolida puterea in tarile respective.
andra_v
Ministrul roman de extreme, Titus Corlatean, si-a exprimat sprijinul pentru eforturile Secretarului de Stat american, John Kerry, de a-i convinge pe israelieni si palestiniei sa reia negocierile.

http://www.agerpres.ro/media/index.php/pol...egocierile.html
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.