Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Julian Assange Si Wikileaks
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Externa
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11
Marduk
Intreb din nou " este oare pregatit Interentul pentru o revolutie?" Cand spun "Internetul" ma refer si la retelele de socializare, poat devenii aceste domenii de comunicare o trambulina catre o miscare sociala mondiala?

"La Madrid, manifestanţii au susţinut că organizează, în faţa Bursei, "un for social de învăţare şi revendicări", în care sunt ascultate cinci discursuri, ale unor profesori şi experţi care critică actualul sistem financiar. "Indignaţii" au afişat pancarte pe care scria "FMI, lasă-ne să trăim", "Dictatura pieţelor", "Nu plătim noi criza", 'Nu, nu ne reprezintă", sau "Bursa sau viaţa", "Suntem oameni, nu indici bursieri". (Adevarul)
March
QUOTE(Marduk @ 18 Sep 2011, 05:56 PM) *
poat devenii aceste domenii de comunicare o trambulina catre o miscare sociala mondiala?

Ce faci ? Ii apdatezi pe Lenin, Stalin ? unsure.gif
Marduk
Nu, cu exceptia acestei greseli "poat" in loc de poate, miscarea asta mondiala nu are nicio legatura cu Lenin sau Stalin cu o singura mentiune, Castro stie de ce.
Marduk
Wikileaks a fost in cele din urma ingenunchiat de cei carora le producea cel mai mari pierderi. Ne ramane doar speranta ca aceasta intreprindere va continua creasca, se evolueze in beneficiul constiintei colective, care cu ajutorul internetului va ajuta omenirea sa schimbe pentru totdeauna starea de realitate artificiala in care o tin cei care o conduc in acest moment.
turbo trabant
Idiotul asta a distrus uichilichs. A politizat totul cu antiamericanismul lui.
Marduk
Totusi Wikileaks nu a fost in cele din urma o "intreprindere" falimentara, are urmasi ce par sa duca mai departe aceasta idee. Anonymous pare sa se transforme int-un fel de constiinta a internetului, ce poate fi un pas important catre constiinta colectiva. Desi in acest moment actiunile acestei grupari par mai mult intimidari s-ar putea ca in viitor sa asistam si la actiuni efective menite sa impuna deciziile membrilor acestei comunitati.
Erwin
Nea Bufnilă ar zice că e doar o vălureală... smile.gif
Marduk
Sa vedem ce se va intampla pe 5.11.2011, va fi doar o "valureala" sau chiar vor reusi sa opreasca Facebook-ul. Chiar si o "valureala" naste unde care in timp pot provoca valuri distrugatoare.
March
"Demolatorul" capitalismului a sfeclit-o. Va fi extradat din UK in Suedia. Si de acolo va ajunge unde trebuie ! wink.gif
Marduk
Avocatii au spus ca vor face recurs la inalta curte. Nu vad de ce nu ar fi ajuns "unde trebuie" din UK dar va ajunge din Suedia! Daca doreau sa-l interogheze, americanii o puteau face si in UK, dar au ales sa distruga totul financiar, e mai comod si mai dureros, unde pui ca procedeul asta nu naste nici martiri.
March
I-auzi ce mare se da Basea fata de americani ! rolleyes.gif Cica stia de implicarea in comertul cu droguri a lui Karzai, prezidentul Afganistanului .



http://www.e-politic.ro/Palatul-Cotroceni/...i_122194_8.html
Marduk
Internauti din toate tarile, se pregateste sfarsitul libetatii pe net si retelele de socializare. Cei care conduc aceasta lume au realizat ca pot scapa turma din mana daca nu actioneaza imediat.
Marduk
Poate ar fi trebuit sa deschid un nou topic pentru a discuta aceasta stire, am considerat ca actiunea pusa la cale de Assange, Wikileaks, a constituit un inceput, acel inceput din care s-au nascut si se nasc inca pe acest pamant reactiile oamenilor fata de conducatori de elite, de cei care-si impun monopolul peste dorintele de libertate ale spiritului uman. Stirea in sine nu este cine stie ce, daca nu ai cunoaste cat de cat cum functioneaza mecanismul burselor in general ale Wall Street si City-ului in special, ai zice ca este o alta incercare similara NASDAQ-lui. Mi-ar placea sa cred ca incercarea acestei companii, investitor, inovator etc. de a ocoli bursa americana va fi un prim pas catre acea constiinta colectiva de care imi tot place sa amintesc. Ziua in care cat mai multi oameni vor realiza ca sistemul poate fi schimbat, transformat, exploatat, spre binele societatii umane si nu doar al catorva indivizi, va fi o zi cu adevarat evolutiva in istoria speciei umane, a individului.
Cla
QUOTE(Marduk @ 13 Apr 2012, 08:12 PM) *
Poate ar fi trebuit sa deschid un nou topic pentru a discuta aceasta stire, am considerat ca actiunea pusa la cale de Assange, Wikileaks, a constituit un inceput, acel inceput din care s-au nascut si se nasc inca pe acest pamant reactiile oamenilor fata de conducatori de elite, de cei care-si impun monopolul peste dorintele de libertate ale spiritului uman. Stirea in sine nu este cine stie ce, daca nu ai cunoaste cat de cat cum functioneaza mecanismul burselor in general ale Wall Street si City-ului in special, ai zice ca este o alta incercare similara NASDAQ-lui. Mi-ar placea sa cred ca incercarea acestei companii, investitor, inovator etc. de a ocoli bursa americana va fi un prim pas catre acea constiinta colectiva de care imi tot place sa amintesc. Ziua in care cat mai multi oameni vor realiza ca sistemul poate fi schimbat, transformat, exploatat, spre binele societatii umane si nu doar al catorva indivizi, va fi o zi cu adevarat evolutiva in istoria speciei umane al individului.


clapping.gif Aceeasi idee am avut-o si eu, dar n-as reusi s-o traduc în fiecare zi din germana. SUCCES !!
March
QUOTE(Marduk @ 13 Apr 2012, 10:12 PM) *
Mi-ar placea sa cred ca incercarea acestei companii, investitor, inovator etc. de a ocoli bursa americana

Aiureli ! Nici sovieticii n-au facut asta ! Asa ca vise placute in continuare tongue.gif
Marduk
Opinia unui profesor despre Wikileaks si Julian Assange
Cla
Da' bine a zis-o !!
Marduk


USA a lasat apele sa se linisteasca dar nu a renuntat la dorinta sa de a razbuna scurgerile de informatii catre "pulimea mondiala". Un conflict diplomatic e pe cale sa izbucneasca intre Ecuador si UK, pe tema extradarii lui Assange in Suedia unde il asteapta avionul de Washington, D.C. Viva Ecuador. Sa urmarim ce va face perfidul Albion cu un cetatean al sau, despre care stie sigur ca va ajunge in mainile americanilor.
Cucu Mucu
Ecuadorul nu confirma acordarea azilului.
Marduk
Assange il considera pe Edward Snowden, un erou al internetului al celor care cred in libertatea individuala, in volorile democratiei, al celor care lupta impotriva controlului individului, al actiunilor sale ce par a fi indreptatea impotriva sistemului. Personal nu sunt de acord cu terorismul si daca intreg acest sistem ar fi indreptat doar impotriva terorismului, l-as accepta fara alte comentarii, dar cand acest sistem nu are puterea de a face distinctie intre o actiune indreptata impotriva guvernului, a guvernantilor si un atac terorist indreptat impotriva cetatenilor, impotriva democratiei, atunci mai bine ca acest sistem sa nu fie folosit. Oricum talibanii, extremistii, interlopii, mafiotii etc. au inteles ca nu trebuie sa comunice cu ajutorul mijloacelor moderne de comunicatie, internetului, retelelor de socializare, atunci apare intrebarea fireasca, pentru cine este conceput acest sistem de supraveghere?
Erwin
Pentru cine alții, marduk, decât pentru noi toți? Nu-i destul de clar și nu era destul de clar de când cu legile "Big Brother", SOPA, PIPA și ACTA?

Marduk
Conform oficialilor americani, acest sistem nu este indreptat impotriva cetatenilor americani, onesti, devotati USA etc. ci impotriva celor care incearca sa destabilizeze USA, democartia americana etc. Eu sunt curios cum poate face distinctie un astfel de sistem intre cetatenii rai si cetatenii buni?
Cla
QUOTE(Marduk @ 13 Jun 2013, 01:15 PM) *
Conform oficialilor americani, acest sistem nu este indreptat impotriva cetatenilor americani, onesti, devotati USA etc. ci impotriva celor care incearca sa destabilizeze USA, democartia americana etc. Eu sunt curios cum poate face distinctie un astfel de sistem intre cetatenii rai si cetatenii buni?

Pai e normal: Cetatenii rai sunt împotriva Washingtdon DC, si cei buni sunt cei ce-si tin gura.
turbo trabant
QUOTE(Marduk @ 13 Jun 2013, 01:15 PM) *
Eu sunt curios cum poate face distinctie un astfel de sistem intre cetatenii rai si cetatenii buni?

Foarte simplu: Prin ce postezi si ce urmaresti pe net.

Salut sistemul asta de urmarire, era si timpul ca sandilaii conspirationisti de pe net sa se autocenzureze de frica ca ajung la guantanamo sau gaesti.
Marduk
E ceva adevar in afirmatia ta. Ar trebui sa apara niste indrumari pe net despre conduita celor care navigheaza in acest spatiu, e un fel de educatie, dar interventia statului in interiorul netului ar putea genera o actiune subterana, un samizdat informational. Autocenzura este buna cata vreme nu ingradeste libertatea individului, dar cine mai stie pana unde poate merge aceasta libertate?
turbo trabant
QUOTE(Marduk @ 14 Jun 2013, 09:23 PM) *
Autocenzura este buna cata vreme nu ingradeste libertatea individului, dar cine mai stie pana unde poate merge aceasta libertate?

Eu ma refeream la paranoicii de romanasi care se cred urmariti de bilderbergi, nsa, cia , fbi de parca ei ar fi buricul pamantului rofl.gif . De fapt si de drept, aceste programe de "ascultare" (cum oare se poate asculta bitii) sunt exact ce fac toti providerii de net: salveaza orice cuvintel tastat de x, y si z.

Vrajeala cu internetul ca spatiu liber e doar o vrajeala adolescentina. Desigur daca pui botul la tot ce scrie "o anumita parte a presei" s-au incalcat drepturili onului, imperialismul e in floare si alta bullshituri.

Exista insa un razboi informational si america se apara, rau ar fi facut daca nu se apara.
Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 24 Jun 2013, 03:28 PM) *
..Exista insa un razboi informational si america se apara, rau ar fi facut daca nu se apara.

Problema USA, in opinia mea, nu consta in faptul ca se apara sau nu se apara, ci ca duce acest razboi impotriva propriilor cetateni care au alte pareri decat cele ale guvernului american, ale politicienilor americani etc. Eu cred ca americanii au ajuns sa simuleze democratia, libertatile sunt strict controlate, legiferate etc. incat nu mai poti sa tragi o b....a in propria curte daca nu este legiferat acest lucru si daca prin aceasta actiune, naturala i-as zice, iti deranjezi vecinii.
turbo trabant
QUOTE(Marduk @ 24 Jun 2013, 04:43 PM) *
Problema USA, in opinia mea, nu consta in faptul ca se apara sau nu se apara, ci ca duce acest razboi impotriva propriilor cetateni care au alte pareri decat cele ale guvernului american, ale politicienilor americani etc. Eu cred ca americanii au ajuns sa simuleze democratia, libertatile sunt strict controlate, legiferate etc. incat nu mai poti sa tragi o b....a in propria curte daca nu este legiferat acest lucru si daca prin aceasta actiune, naturala i-as zice, iti deranjezi vecinii.

crezi incorect. in romania esti mult mai urmarit (program de gen prism exista de cand exista telefonie mobila si absolut toti operatorii colaboreaza cu statul) si cu toate astea gigel se poate flatula elegant pe ritm de manele.

parerea mea despre acest caz: asta micu e un papagal cazut in honeytrap la hong kong. ca sa scape, a dat repede niste declaratii aburitoare si mai ales inexacte, umflandu si importanta si a lui si a programului. de asta rusii au indolieli asupra lui si nu ii dau drumul pana nu le spune cum sunt penetrate comunicatiile lor (el nu stie asta pentru ca nu se ocupa de rusia ci de china). daca le spune, glontul e al lui, daca nu le spune este extradat.

scandalul a aparut fix cand obamel i-o tragea duios lui chinezu pe motiv de hackareala -tocmai pontasera chinejii toate planurile armatei sua inclusiv de avioane invizibile si drone. reteta e simpla, securistica: asta micu e prins in honeytrap, se aranjeaza un interviu cu un ziar din perfidul albion, se dau declaratii aburitoare si inexacte, imaginea sua e terfelita, comunistii sunt noua speranta de democratie si libertate.

si toata astea din cauza unei instabilitati din china care se manifesta din ce in ce mai tare si tensiunile vor creste si mai mult.
Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 24 Jun 2013, 06:29 PM) *
crezi incorect. in romania esti mult mai urmarit .....

Moncher, ai dreptate, dar Romania nu este USA, care sa da drept purtatoare de drapel a democratiei mondiale. Pe mine asta ma deranjaza, ca americanii se bat cu caramida-n chept, daca n-ar mai mustra oficial pe nimeni, nici un guvern din lume si si-ar vedea de paiul din ochiul lor n-as mai avea ce sa le reprosez.
gigip
QUOTE(Marduk @ 24 Jun 2013, 07:19 PM) *
Moncher, ai dreptate, dar Romania nu este USA, care sa da drept purtatoare de drapel a democratiei mondiale. Pe mine asta ma deranjaza, ca americanii se bat cu caramida-n chept, daca n-ar mai mustra oficial pe nimeni, nici un guvern din lume si si-ar vedea de paiul din ochiul lor n-as mai avea ce sa le reprosez.

Marduk,ai perfecta dreptate! In materia interceptarilor,cel mai mare hot,striga hotii!
turbo trabant
QUOTE(Marduk @ 24 Jun 2013, 06:19 PM) *
Moncher, ai dreptate, dar Romania nu este USA, care sa da drept purtatoare de drapel a democratiei mondiale. Pe mine asta ma deranjaza, ca americanii se bat cu caramida-n chept, daca n-ar mai mustra oficial pe nimeni, nici un guvern din lume si si-ar vedea de paiul din ochiul lor n-as mai avea ce sa le reprosez.

Pe mine m-ar deranja daca america NU ar face asta. Nu mai sunt copil sa cred in zane si feti-frumosi, lumea e un loc periculos.
Marduk
Repet, NU MA DERANJAZA FAPTUL CA USA ISI SPIONEAZA CETATENII, desi se presupune ca ar trebui sa aiba incredere in proprii cetateni. MA DERANJAZA FAPTUL CA USA DA SFATURI ALTORA IN PRIVINTA DEMOCRATIEI. Lumea este un loc periculos, dar daca ajungem sa suspectam si melcii din gradina, atunci nu mai vorbim de un loc periculos, putem discutam deja despre HAOS, REALITATE si ADEVAR ca despre niste stari controlate. De catre cine! pentru ce? ramane sa aflam peste 50 de ani.
turbo trabant
Foarte frumoase si idealiste parerile tale insa realitatea le cam contrazice: rusnacul -a prins pe gugustiucul asta si o sa ii arate democratie pana spune tot dar tot. Dupa care se ca spala pe maini de el pasandu-l mai departe sau dandu-l inapoi la tzara sa.

Eu zic sa ai incredere in rusi si chinezi.
Marduk
Moncher, aici e vorba de principii, nu de pioni. "Gugusticul" de care vorbesti a avut curajul, nebun in opinia mea, sa dovedeasca unei lumi intregi ca in spatele "democratiei" americane nu este decat ipocrizie, ca toate "iesirile" diplomatice ale administratiei americane nu sunt decat actiuni de protejare a intereselor americane, ceea ce nu este rau, dar cum am mai spus, nu da lectii altora de democratie, etica, morala, religie etc. cata vreme esti plin de putregai. Tin sa precizez ca nu sunt anti... american, rus, ungur, chinez, nigerian, francez, englez, olandez etc. sunt un "idealist" care spera ca intr-o zi lumea va scapa de ipocrizie.
turbo trabant
Te arunci din nou la concluzii ca si la detinatorul topicului. Mass media a fost maiastru manipulata ( din nou).

Nu a dovedit nimic, nu a publicat nimic el doar a spus ca x si y. Si astfel a devenit idolul tuturor carora neuronii plati le spun ca america e ievil si ecuador e buna.
Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 25 Jun 2013, 05:48 PM) *
Te arunci din nou la concluzii...manipulata ( din nou).
Nu a dovedit nimic, nu a publicat nimic el doar a spus ca x si y.....

Moncher nu stiu de ce concluzii faci domina ta vorbire, eu nu am tras nicio concluzie, am spus doar ca tipul asta a avut curajul sa spuna lucrurilor pe nume, mai exact ca toata populatia planetei, beneficiara a miracolului comunicarii, este supravegheata de big brother, ca marele frate vorbeste engleza, germana, franceza, rusa, japoneza sau chineza chiar nu mai conteaza, IMPORTANT ESTE CA CEEA CE TOTI CETATENII PLANETEI STIAU (BANUIAU) S-A ADEVERIT. Asta este cel mai important aspect al discutiei. Eu nu vad in USA un "ievil" sau ca "ecuador e buna", pentru mine ca simplu cetatean este onorabil ca guvernul care ma conduce sa-mi zica: mister vezi ca te urmarim din cauza de teroristi, ai grija cu tragi un part, da-l mai fasait, sa nu se delegreze aparatura, sa creeze impresia ca a avut loc o explozie de C4. Daca guvernul USA facea acest anunt, atunci jos palaria, stiam si noi ca suntem urmariti, mai ales atunci cand aveam o aventura cu damesele congresmenilor, le puneam perna pe gura sa nu auza onor domniile lor ca damele se simt bine nu doar atunci cand beau sampanie la receptii si sclipesc in lumina biturilor. Sper sa intelegi ca e valabil pentru toti ASCULTATORII, NU DOAR PENRU YANKEI, SLAVI, BRITANICI, ARIENI SAU ASIATICI.
turbo trabant
QUOTE(Marduk @ 25 Jun 2013, 05:33 PM) *
IMPORTANT ESTE CA CEEA CE TOTI CETATENII PLANETEI STIAU (BANUIAU) S-A ADEVERIT.

Toti cetatenii acestei planete NU se revolta pentru ca este normal si logic. Nu exista nimic gratis pe lumea asta si nici libertate totala.

Putin deja s-a pronuntat public ca nu are informatii de valoare.
Erwin
Nici n-a făcut mare lucru, doar a spus clar și răspicat, cu informații din interior, ceea ce se știa de fapt. Cum ar putea vreun serviciu secret să nu profite de toată tehnologia asta la discreție? Parcă rușii sau chinezii nu au niciun control? S-avem rezon! Războiul electronic este în toi de mulți ani, noi suntem doar victime colaterale. Mai bine zis computerele nesecurizate pe care le avem și merg greu din când în când. Lucrează pentru "EI".
turbo trabant
QUOTE(Erwin @ 26 Jun 2013, 02:23 PM) *
Nici n-a făcut mare lucru, doar a spus clar și răspicat, cu informații din interior, ceea ce se știa de fapt.

De fapt doar a spus, informatii nu prea a dat.
abis
QUOTE(Erwin @ 26 Jun 2013, 03:23 PM) *
Parcă rușii sau chinezii nu au niciun control?

In mod curios insa, toti "defectorii" apar in partea americana - nu am auzit de vreun rus ori chinez care, cuprins fiind de mustrari de constiinta, sa dea in vileag operatiunile ilegale (sau la limita legii) ale propriului guvern.

http://adevarul.ro/international/statele-u...72c2/index.html
turbo trabant
QUOTE(abis @ 26 Jun 2013, 03:57 PM) *
nu am auzit de vreun rus ori chinez care, cuprins fiind de mustrari de constiinta, sa dea in vileag operatiunile ilegale (sau la limita legii) ale propriului guvern.

asta pentru ca sunt mult mai eficienti la hackerit jurnalisti pentru binele planetei....


fri gigi se transforma in fri zapadutza. ohyeah.gif

LE: mana lunga a imperialismului isi arata roadele. oh wait secretele alea majore sunt versiuni crackuite de counterstrike si nici macar ecuadorul nu are ce face cu ele.

http://news.yahoo.com/ecuador-decision-sno...-112117863.html
Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 26 Jun 2013, 02:41 PM) *
... cetatenii acestei planete NU se revolta pentru ca este normal si logic....

Gasesti ca este normal si logic ca cetatenii sa nu se revolte?

QUOTE(abis @ 26 Jun 2013, 04:57 PM) *
.... nu am auzit de vreun rus ori chinez care, cuprins fiind de mustrari de constiinta, sa dea in vileag operatiunile ilegale...

S-avem putintica rabdare, dupa cele declarate de Putin referitor la acest caz, s-ar putea sa vedem si alti tineri care defecteaza din aceleasi ratiuni.
Putin chiar mi-a placut, el i-a atacat pe americani exact cu "armele" acestora, democratia si libertatile indivizilor.

QUOTE(turbo trabant @ 26 Jun 2013, 05:13 PM) *
... mana lunga a imperialismului isi arata roadele...

Putin despre situatia generata de Snowden: „tunsul unui purcel: mult grohăit, puţin păr” rofl.gif pare ca roadele culese de rusi de la Snowden nu sunt chiar atat de valoroase sau dinpotriva, sunt valoroase si nu ar trebui sa ajunga la "simplii cetateni". E cat se poate de logic ca rusii sa nu doreasca sa se amplifice aceasta miscare, sistemul lor democratic mostenit de la taristi si bolsevici are aceasta capacitate si modalitate de lucru de a ascunde, minimaliza, denigra, desfiinta orice obiect sau individ care se identifica cu o posibila forta de perturbare a "simplilor cetateni". Seamana cu imperialismul american cu o singura deosebire, in USA daca o "mizerie" apuca sa iasa in presa, cad capete de la varful piramidei, in timp ce la rusi sunt pedepsiti doar sefii de post.
turbo trabant
QUOTE(Marduk @ 27 Jun 2013, 08:31 AM) *
pare ca roadele culese de rusi de la Snowden nu sunt chiar atat de valoroase

Vezi postul de 2 randuri mai sus (438), asa e, informatiile nu au o valoare majora. De aia l-au si lasat aia sa ajunga la moscova iar ecuadorul o da din colt in colt, daca erau valoaroase toti se bateau pe el.

Nimeni nu se revolta la ceva ce stia deja. A, ca unii credeau ca pot sa faca tot ce vor pe internet, este problema lor.
Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 27 Jun 2013, 11:55 AM) *
... ca unii credeau ca pot sa faca tot ce vor pe internet, este problema lor.

Moncher nu e chiar asa, se pare ca americanii sunt suparati de dezvaluirile lui Snowden, pentru ca talibanii si teroristii nu stiau ca internetul este supravegheat si varsau acolo toate activitatile facute si nefacute rofl.gif iar cei de la NSA stiau dinainte ce si cum. Eu nu cred ca teroristii astia sunt asa de prosti, pe cat ar vrea unii sa-i faca sa para. Trebuie sa fie altceva la mijloc in toata supararea asta a americanilor, poate ceva ce tine de coduri, codificare etc. iar prin ricoseu cetatenii onesti si devotati ai USA au aflat ca le este supravegheat fiecare part ce-l trag pe sestache in orice loc in care credeau ca nu-i aude nimeni. Eu cred ca ce i-a deranjat pe multi americani si nu numai, este ca supravegherea asta, tip "big brother" se face pe banii din contribuabililor, adica ai cetatenilor care cred in democratia americana sau in alte democratii.
turbo trabant
QUOTE(Marduk @ 27 Jun 2013, 12:35 PM) *
Eu cred ca ce i-a deranjat pe multi americani si nu numai, este ca supravegherea asta, tip "big brother" se face pe banii din contribuabililor, adica ai cetatenilor care cred in democratia americana sau in alte democratii.

Crezi falsh ohyeah.gif . Desigur un alde jet li ti-ar spune ca oamenii au iesit cu catel, purcel, pusca pe strada pentru a protesta.

E o noua beshina de presa marca assange, nu e nimic cutremurator sau nou. Si nici nu este tehnic posibil sa poti urmari tot globul pamantesc cu cateva mii de functionari, de aceea si scapa toti psihopatii pe net. Dar e bine ca asa ne mai distram si noi spoton.gif
Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 27 Jun 2013, 01:57 PM) *
Crezi falsh .....o noua beshina de presa marca assange, nu e nimic cutremurator sau nou....

Atunci de ce i se da atata importanta? daca Assange a fost doar o "beshina" de ce este tinut in sediul unei ambasade? ceea ce se intampla este inceputul unei noi ere, moncher, o era de care se tem cei care detin controlul in acest moment, cei care se tem de extinderea CONSTIINTEI COLECTIVE cu ajutorul internetului. Crezi ca pe conducatorii acestei lumi ii intereseaza de stratul de ozon, de incalzirea globala, de incalzirea climei, de asteroizi, de extraterestrii etc.? Eu cred ca NU ASTA ESTE PREOCUPAREA LOR, ci faptul ca pierd controlul asupra INFORMATIEI. Cu ani in urma, mai multi indivizi au incercat sa schimbe lumea, nu le-a reusit din cauza ca INFORMATIA se propaga prea incet, prin curieri, prin scrisori, porumbei etc. Azi omenirea se afla in pragul unei revolutii, CONSTIINTA COLECTIVA, momentul in care milioane de indivizi vor afla instantaneu, cu ajutorul internetului, ca au fost mintiti, manipulati, dezinformati din cauza ca: x, un VIP, omora delfinii din placere, folosindu-se de schiul nautic (e doar un exemplu), sau ca industria farmaceutica are leacuri pentru toate bolile acestui pamant, dar din motive ce nu sunt comune cu cele ale multimilor, sunt pastrate in laboratoare (un alt exemplu) etc. Asta este de fapt problema celor putini care-i conduc pe cei multi, ascunderea REALITATII, MANIPULAREA ACESTEIA SI PREZENTAREA IREALITATII DREPT REALITATE.
turbo trabant
QUOTE(Marduk @ 27 Jun 2013, 01:38 PM) *
Atunci de ce i se da atata importanta?


Pentru ca nea assange vrea sa arate ca e inca relevant si s-a folosit de asta micu' sa atraga din nou atentia asupra lui. Marduk, sunt oameni care in loc sa construiasca sau sa critice constructiv distrug.

Cred ca chinezu responsabil cu cenzura pe net a ras cu mainele tinute pe burta la powerpointurile alea "ce amatori domne, auzi sa ceri voie !". Aia nu se incurca, la fel si in rusia cu cenzura.



Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 27 Jun 2013, 03:02 PM) *
.... sunt oameni care in loc sa construiasca sau sa critice constructiv distrug....

Moncher trebuie sa-ti aminetesc ca pentru a construi ceva nou trebuie sa distrugi ce-i vechi. E chestie de logica, nu de critica. Omenirea, civilizatia umana, a ajuns, in opinia mea, la un moment critic. Pentru a evita tiparul clasic, "distruge apoi construieste", ar trebui sa acceptam ca este mai usor sa schimbam chiar tiparul, "recunoaste si schimba-te". E mai modest dar are acelasi efect. In aceste zile cand marile orientari politice, sociale, filozofice ale omenrii au dat chicx, toate etapele dezvoltarii umanilor de pana acum, plecand de la comuna primitiva pana la feudalism au fost rand pe rand abandonate, comunismul este istorie, capitalismul este blocat, ce urmeaza? SOCIETATEA INFORMATIONALA?
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.