Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Julian Assange Si Wikileaks
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Externa
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11
CharonOfNyx
QUOTE(turbo trabant @ 30 Mar 2011, 03:46 PM) *
bre, io intelesei ce vrusesi sa zici, numai ca nu e locul de vorbit despre teoriile civilizatiilor acilea.

De acord ca e off-topic, dar tot din cauza ta am explicat-o cand te-ai luat de butada mea cu poarta de la casa alba. Si-ai bagat-o prin aratura.

Si tot off-topic: baga-ti avataru' cu Fillmore ca-ti schimba starea de spirit. jamie.gif
turbo trabant
a fost misto butada dar acum se pare ca tu nu ai inteles de ce am luat-o pe aratura.

nu schimb avatarul decat dupa ce inchidem cincinalul.
March
Ipoteza: Operatiunea Wikileaks Romania, orchestrata de SRI/SIE, cu acordul americanilor?

Foarte, foarte posibil . Cred ca " baietii" le-au furat jobul celor trei publicatii , platind gros pentru obtinerea rapoartelor ambasadei. Dupa care le-a plasat cu prioritate la Hotnews ( care se stie pe cine reprezinta) si surprize... surprize .. la RTv !!
Cucu Mucu
QUOTE(March @ 30 Mar 2011, 05:41 PM) *
Ipoteza: Operatiunea Wikileaks Romania, orchestrata de SRI/SIE, cu acordul americanilor?

Foarte, foarte posibil . Cred ca " baietii" le-au furat jobul celor trei publicatii , platind gros pentru obtinerea rapoartelor ambasadei. Dupa care le-a plasat cu prioritate la Hotnews ( care se stie pe cine reprezinta) si surprize... surprize .. la RTv !!


Mai sa stii ca ar fi posibil, ca eu urmaresc frecvent uichi si nu am gasit nimic din ceea ce a dezvaluit presa. Sunt doar vreo 6 telegrame ce privesc Romania, dintre care 4 din Bucale si vreo 2 in Orient, in una parca se zicea ca o firma din Romania vinde arme in OM direct si prin intermediar.
Nefertiti
Nu vă mai bateţi capul cu poveştile astea wiki, că-s diversiuni. ohyeah.gif
Cla
Bine-bine... astept sa fie Hanul cumparat de unul care vorbeste Suaheli si o s-o citim pe wikileaks.
Marduk
QUOTE(nefertiti @ 31 Mar 2011, 09:16 PM) *
Nu vă mai bateţi capul cu poveştile astea wiki, că-s diversiuni.

Cum ti-ai dat seama ca-s diversiuni? Daca erau diversiuni nu demisionau cei vizati, nu-i lua nimeni in seama pe wikili-isti, nu-i arestau pe soldatii americani. Telegramele astea au scos la iveala gunoiul ce se ascunde sub zambetele diplomatilor. Azi spre exemplu am aflat cu ce se ocupa SIPA in plina democratie originala.
Nefertiti
Eu zic de alea de la noi, care sunt praf īn ochii cui trebuie.

Şi ce īţi pare aşa nou īn povestea cu SIPA? Dosare din alea au toate figurile publice şi toţi cei care ocupă anumite funcţii. Mare noutate...

Dar, deh, mulţimea strigă după circ şi sānge. Şi chiar crede că le primeşte pe amāndouă, deşi are parte doar de circ.
Cla
QUOTE(nefertiti @ 1 Apr 2011, 11:41 AM) *
Dar, deh, mulţimea strigă după circ şi sānge. Şi chiar crede că le primeşte pe amāndouă, deşi are parte doar de circ.

Nefe, esti o femeie desteapta, faina, si nicidegānd sa te atac.
Dar nu chiar reporterii, jurnalistii, presa, stārnesc acel circ si sānge?
Multimea nu striga despre asa ceva, dar o are pe tabla īn fiecare zi, īn fiecare seara, unde la actualitati vezi doamne ce noutati, ca s-a prabusit o bicicleta īn China, vai, nasol de tot.

Latest news@CNN: Roswell was a fake. Tunguska was a fake. See all this at DMAX, Mythbusters rofl.gif

edit: cred ca nu exista multa diferenta īntre "actualitati" si "trombon.ro"
Nefertiti
Ba da, presa face jocuri diverse, ca de obicei. Nu toată, unele ziare mai cad de fraiere laugh.gif , dar tot joc se cheamă, pānă la urmă. Unde nu e interes, e goană după senzaţional.
Marduk
QUOTE(nefertiti @ 1 Apr 2011, 12:41 PM) *
QUOTE
Eu zic de alea de la noi, care sunt praf īn ochii cui trebuie.

Cu praf sau fara praf, telegramele respective ne mai arata si noua, prostimii, ce se intampla de fapt prin diplomatie si politica
QUOTE
Şi ce īţi pare aşa nou īn povestea cu SIPA? Dosare din alea au toate figurile publice şi toţi cei care ocupă anumite funcţii. Mare noutate...

Pentru tine nu o fi mare noutate, dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa mai afle si altii care nu stiau. Nu vad de ce te deranjaza asta?
QUOTE
Dar, deh, mulţimea strigă după circ şi sānge. Şi chiar crede că le primeşte pe amāndouă, deşi are parte doar de circ.

Multimea este educata sa strige dupa circ, paine si sange, cum ar arata lumea noastra daca toti am fi docti.

Cla
QUOTE(nefertiti @ 1 Apr 2011, 12:38 PM) *
Ba da, presa face jocuri diverse, ca de obicei.

biggrin.gif Tocmai voi, oameni cu carte, ati putea sa divertificati īntre jocuri diverse si perverse smile.gif
Si altceva. Niste stiri nu sunt un joc, nu ma intereseaza ca s-a inventat īn America ceva numit Infotainment, nici nu vreau sa ma uit la ceva numit Dramedy...

Daca vreau stiri, nu vreau comedy. Daca da, l-as īntreba pe Al Bundy cum e azi vremea īn Chicago si ce naiba a mai facut NSA. As fi la fel de informat, cāteodata ma īntreb pe ce dracu s-au irosit atāti bani pentru a īnvata niste jurnalisti care ne tāmpesc, pe banii lor si ai nostri.

Ia zi care-i sensul.
Marduk
O parere despre WIKILEAKS care mi-a placut. Mai ales afirmatia asta "Telegramele WikiLeaks ar trebui sa provoace furie si ingrijorare. Oficialii se joaca cu viitorul nostru".
turbo trabant
QUOTE(March @ 30 Mar 2011, 11:34 AM) *
Nu-l acuza el public pe Taubman ca include cheltuielile personale ale sotiei lui pe deconturile oficiale ale ambasadei ? Dupa care a a urmat acuzatia de furt si darea afara ?!

march, ai facut-o de oaie:
http://www.evz.ro/detalii/stiri/sorin-ovid...scu-925682.html

craescu e omu lu vantu care e omul rusilor, ce deconturi, cartita era craescu. ionel bond-ulescu biggrin.gif

se joaca jocuri grele in jurul tau si pui botul la cancanuri.

abis
Parca vad raspunsul lui March: e stire publicata de EvZ, deci nu se pune. laugh.gif
Cla
Las' ca-i bine, nu se pun nici ale mele de pe http://www.net-news-global.de/ smile.gif
March
QUOTE(turbo trabant @ 1 Apr 2011, 04:50 PM) *
march, ai facut-o de oaie:
http://www.evz.ro/detalii/stiri/sorin-ovid...scu-925682.html

craescu e omu lu vantu care e omul rusilor, ce deconturi, cartita era craescu. ionel bond-ulescu biggrin.gif

se joaca jocuri grele in jurul tau si pui botul la cancanuri.

Si io care credeam ca gandesti mai profund ! hh.gif Daca Vantu a vrut sa-l aduca in emisiune ( asa cum zice ziarul favorit al lui Abis@Co) gata... e omu' lui... si al rusilor... ai dreaq tradatori de tara !

Si pentru ca nu a reusit la RTv a venit la A3 si .... devenit omu' lui Voiculescu ! laugh.gif

Asa ca nu pune tu botu la soparle d-astea bagate de oficinile lui Basea ! Scandalul cu bodigarzi nu a avut nicio legatura cu Craescu sau Wikileaks. Uite aici si aici...
March
Hopa !! Gitenstein ambasadorul SUA valideaza documentele Wikileaks Romania.


Cla
Hai sa fim seriosi, pe cine intereseaza asta...
Mai fai ar fi ca March, abis si Cla ar fi la o bere si ar zice prostii.
turbo trabant
QUOTE(March @ 2 Apr 2011, 10:26 AM) *
hoh: Daca Vantu a vrut sa-l aduca in emisiune gata... e omu' lui... si al rusilor... ai dreaq tradatori de tara !

nope nu ai inteles. briza marii nu e de capul lui, are niste ruschi in spate cu conexiuni la palatul ala din piata rosie.

mai multe nu spun ca nu are rost. craescu e un mic pion.
March
Julian Assange: "Scenariul arab" s-ar putea repeta īn Balcani

Noi suntem in Balcani ? unsure.gif
Marduk
Da, suntem in balcani doar cu 2 judete, Tulcea si Constanta. Eu cred ca este vorba de Balcanii de vest, Albania, Bosnia, Croatia, Kosovo, Macedonia, Muntenegru, Serbia. Nu-i vad angrenati intr-un eventual conflict pe bulgari sau greci. Turcia ar fi de urmarit pe viitor, este o tara care crede ca are drepturi, pe care si le doreste si le cere cu o voce din ce in ce mai amenintatoare, dar depinde de calea ce o va urma in politica, laicitatea sau teocratia iar cele doua variabile tin de deciziile UE, NATO, USA dar si de presiunea tarilor musulmane care vor ca Turcia sa joace un rol mult mai important in zona prin presiunea ce o poate aplica membrilor NATO si UE. Pentru inflamarea Balcanilor ar mai fi o cale mai scurta, un conflict direct intre turci ai grecii sau cipriotii.
March
QUOTE(Marduk @ 4 Apr 2011, 02:57 PM) *
Da, suntem in balcani doar cu 2 judete, Tulcea si Constanta. Eu cred ca este vorba de Balcanii de vest, Albania, Bosnia, Croatia, Kosovo, Macedonia, Muntenegru, Serbia. Nu-i vad angrenati intr-un eventual conflict pe bulgari sau greci. Turcia ar fi de urmarit pe viitor, este o tara care crede ca are drepturi, pe care si le doreste si le cere cu o voce din ce in ce mai amenintatoare, dar depinde de calea ce o va urma in politica, laicitatea sau teocratia iar cele doua variabile tin de deciziile UE, NATO, USA dar si de presiunea tarilor musulmane care vor ca Turcia sa joace un rol mult mai important in zona prin presiunea ce o poate aplica membrilor NATO si UE. Pentru inflamarea Balcanilor ar mai fi o cale mai scurta, un conflict direct intre turci ai grecii sau cipriotii.

Care tari arabe se bat acum intre ele ?! Deci n-ai inteles ! Referirea lui Assange e la revoltele ce pot izbucni in tarile balcanice ( dupa model arab) contra guvernelor lor.
Nefertiti
Eu nu cred īn varianta asta cu revolte de genul ăla contra guvernelor. Nu īn zona asta... Īn Balcani, singura carte a revoltelor e una etnică şi/sau religioasă.
Cla
QUOTE(March @ 4 Apr 2011, 01:31 PM) *
Noi suntem in Balcani ? unsure.gif

Definitiv, NU !! geografic, dar ca mentalitate, da.
Marduk
QUOTE(March @ 4 Apr 2011, 03:10 PM) *
.... Deci n-ai inteles ! Referirea lui Assange e la revoltele ce pot izbucni in tarile balcanice ( dupa model arab) contra guvernelor lor.

Moncher aici analizam, facem estimari nu dam rezolutii ca in cazul BUBA

QUOTE(nefertiti @ 4 Apr 2011, 03:12 PM) *
Eu nu cred īn varianta asta cu revolte de genul ăla contra guvernelor. Nu īn zona asta... Īn Balcani, singura carte a revoltelor e una etnică şi/sau religioasă.

thumb_yello.gif

QUOTE(Cla @ 4 Apr 2011, 04:20 PM) *
Definitiv, NU !! geografic, dar ca mentalitate, da.

Romania fie ca vrea sau nu, geografic, istoric, economic si chiar politic apartine de Balcani de balcanism. Din nefericire am fost mai apropiati de deprinderile noastre, metehnele, pe care le-am invatat si le-am adoptat de la turci si greci decat de ceea ce a vrut Europa sa faca din noi.
Cla
QUOTE(Marduk @ 4 Apr 2011, 07:17 PM) *
Romania fie ca vrea sau nu, geografic, istoric, economic si chiar politic apartine de Balcani de balcanism. Din nefericire am fost mai apropiati de deprinderile noastre, metehnele, pe care le-am invatat si le-am adoptat de la turci si greci decat de ceea ce a vrut Europa sa faca din noi.

Corect !! si de la slavi un pic, de la celti, etcetera...
Dar astea toate formeaza un popor, Marduk, de care nu o sa ma desprind cāt traiesc. smile.gif

edit: L-am īntrebat odata pe taica-meu de unde provine numele nostru.
El a crezut ca din turcescul Ismet smile.gif si se pare ca a avut dreptate, ce de mirare ca Banatul a fost timp de sute de ani de ani ocupat de turci, pāna la Prinz Eugen de Savoya.
Īnca azi se mai vede bastionul turcesc si ghiuleaua din zid...
Apropo principele Eugen
Īn Piata Unirii exista la o casa o remarca: "Aici a rezidat Prinz Eugen, si direct vizavi contele Florimund Mercy."
turbo trabant
QUOTE(March @ 4 Apr 2011, 01:31 PM) *
Julian Assange: "Scenariul arab" s-ar putea repeta īn Balcani

Noi suntem in Balcani ? unsure.gif

e precisda iulica asta. probabil a fumat prea mult ceva anume inainte de interviu de a venit cu idei rivolutionare din astea.

Cla
QUOTE(turbo trabant @ 6 Apr 2011, 01:53 PM) *
Romānia e balcanica, nu geografica, dar ca mentalitate.

turbo trabant
si unde in balcani sunt dictaturi ca sa se repete scenariul arab?

prostul dreacu de iulica a dat-o si el acolo de rating.

Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 6 Apr 2011, 03:44 PM) *
si unde in balcani sunt dictaturi ca sa se repete scenariul arab?

a spus ca "s-ar putea repeta" asta nu inseamna ca o sa se si repete. eu cred ca sanse sunt ca forte islamiste, extremiste, sa rastoarne guverne in Bosnia, Albania si chiar in Kosovo.
turbo trabant
ma indoiesc ca acele forte sunt majoritare. mai ales in kosovo/albania unde fiecare purtator de bolintin are un ak-47 in dotare.
Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 6 Apr 2011, 05:04 PM) *
ma indoiesc ca acele forte sunt majoritare. mai ales in kosovo/albania unde fiecare purtator de bolintin are un ak-47 in dotare.

si-un Coran in buzunar.
turbo trabant
QUOTE(Marduk @ 6 Apr 2011, 04:13 PM) *
si-un Coran in buzunar.

si un mertan sau opel in fata blocului si rude "azilate" prin ue care stiu ce au de pierdut daca devin prea puerili.

pitzi din balcani sunt la fel de pitzi ca romancutele.
Marduk
QUOTE(turbo trabant @ 6 Apr 2011, 05:19 PM) *
QUOTE
..."azilate" prin ue care stiu ce au de pierdut daca devin prea puerili.

ce-ar pierde?
QUOTE
pitzi din balcani sunt la fel de pitzi ca romancutele.

asa o fi, eu nu stiu, mai degraba cred ca si piti din balcani e tot romancuta, proasta plecata in cautarea fericirii si ajunsa prin nu stiu ce bordel din Tirana.

turbo trabant
ce ar pierde? rezidenta intr-un stat european si dreptul de munca pentru rudele ramase acolo.

neah, au pitzi locale, clasa 1 si nu sunt in bordel. romancutele sunt in tari cu traditie (olanda, italia) in trafic.
Marduk
parca discutam de Assange si Wikileaks. smile.gif
Cla
QUOTE(turbo trabant @ 6 Apr 2011, 04:04 PM) *
ma indoiesc ca acele forte sunt majoritare. mai ales in kosovo/albania unde fiecare purtator de bolintin are un ak-47 in dotare.

Tocmai voiam sa vorbesc despre Albania.
Cica omertą italiana a fost dusa la perfectionism īn Albania, nici nu-i de mirare ca au adus-o romanii la iliri, ei au dezvoltat-o.
Marduk
Daca pana acum CIA nu a reusit sa-l faca sa taca pe Assange, cred ca Mossadul va reusi fie sa opreasca telegramele fie sa-i faca pe cei de la Wikileaks sa taca cu ajutorul banilor sau a ........
March
Spuneam undeva mai sus ca stenogramele astea sunt un fel de apa de ploaie vizavi de secretele agentiilor pentru securitate nationala ale US. Planul de lichidare al lui Bin Laden e pe tapet de vreo trei ani dar nimic nu a transpirat !
Marduk
Assange a inceput sa primeasca premii, nu stiu daca de la USA, Israel, Rusia sau de la cei ce se pretind a fi in spatele premiului respectiv, sa vedem daca Assange va accepta "argintii".
CharonOfNyx
QUOTE(abis @ 6 Dec 2010, 01:56 PM) *
Mie mi se pare ca suntem inca la inceput. Ca ceea ce urmeaza este mult mai interesant... Si cred ca Assaange merita respectat pentru riscurile pe care si le asuma. Daca si-a planificat corect pasii urmatori, lumea politica mondiala ar trebui sa fie in pragul unei schimbari colosale: nimic nu va mai fi ca inainte, liderii mondiali vor sti ca ceea ce considera astazi "strict secret" poate fi aflat chiar maine, si poate ca vor fi mai reticenti in a intreprinde actiuni care sfideaza morala sau legalitatea.


O cautare pe googule dupa "julian assange" cu filtrare dupa timp pe ultima luna arata cam asa azi 07-07-2011:


Ar avea rost sa mai repet ce ziceam despre uichilix si despre memoria maselor? N-are. Da' repet:
QUOTE
Despre uichilix, nu doar despre cablogramele din RO, pentru cei care au creieri in capete nu e nimic nou, deci frectie cu diana. Pentru marea masa a celor care doar au impresia ca gandesc ar putea fi bun ca exercitiu de memorie colectiva si atat, daca nu s-ar transforma usor in can-caniada.
[...]
Per total uichilix e o chestie care face mult rau internet-ului discreditand conceptul de informatie.
Marduk
Exista oameni care fac lucruri mult mai urate pentru a strange fonduri, isi vand virginitatea, un rinichi, un ochi, etc. Faptul ca are probleme cu banii nu inseamna ca nu a produs o schimbare in lumea internetului, ca sa nu mai spun ca site-urile respective pot fi special facute pentru al denigra, asa cum s-a incercat si compromiterea sa a la strotcan. Eu sper ca acest concept sa fie mai mult decat un exercitiu de memorie colectiva, poate un inceput pentru o constiinta colectiva.
Marduk
Facebook, Blackberry, Google, Twitter, etc. Am omis sa mentionez Wikileaks pentru ca aceasta organizatie ne-a dezvaluit realitatea in care traim, golita de ipocrizia diplomatiei, dar nu a incitat la violenta desi a strans foarte multi adepti ai viziunii asupra viitorului, acela in care individul are ceva de spus si-i obliga pe politicieni la actiune. Este evolutia unei noi "agore" unde omul de rand isi asuma responsabilitatea, uneori cu pretul vietii, pentru a critica politica celor pusi sa conduca in numele sau, destinele cetatii. Daca politicienii vor continua sa ignore aceste mesaje din lumea virtuala, care rabufnesc cand si cand in lumea reala, vor avea mari probleme. Lumea s-a schimbat, constiinta colectiva este in crestere, chiar daca semnalele ei sunt inca de neanteles pentru cei mai multi, cu siguranta aceasta constiinta se va coagula in jurul unei idei, optiuni, etc. Cred ca ne aflam in plin proces revolutionar la nivel planetar, desi multe actiuni ale acestui proces par a fi doar vandalisme sau gainarii marunte. Daca analizam istoria revolutiilor vom observa ca acestea au aparut ca reactie a nemultumirilor economice, dar care apoi s-au transformat in revendicari politice.
Marduk
Noi dezvaluiri, anuntate, pe Wikileaks. Incep sa ma intreb daca zvonurile despre atrocitatile comise de armata americana in Vietnam, Laos si Cambodgia sunt reale. Pare ca publicarea acestor informatii are ca scop discreditarea armatei USA, a comandantilor si soldatilor sai care erau perceputi ca adevarati elibelratori, pacifisti, total diferiti de rusi, nemti, japonezi. Pana la urma o armata de ocupatie daca se vede pusa in fata unor situatii care pun in pericol viata ofiterilor si soldatilor proprii actioneaza ca un simplu om, cautand doar sa supravietuieasca cu orice pret si orice sacrificiu.
March
QUOTE(Marduk @ 2 Sep 2011, 10:22 AM) *
Noi dezvaluiri, anuntate, pe Wikileaks. Incep sa ma intreb daca zvonurile despre atrocitatile comise de armata americana in Vietnam, Laos si Cambodgia sunt reale.

Un cacat de dezvaluire. Cele comise de unii militari americani in Inochina au fost dezvaluite de mult. S-au facut chiar filme documentare despre acestea. Asa ca nu te mai intreba atata.
Marduk
QUOTE(March @ 2 Sep 2011, 11:22 AM) *
Un cacat de dezvaluire. ..... Asa ca nu te mai intreba atata.

Am inteles sefu, sa traiti si ma scuzati c-am indraznit. Traiasca USL si victoria totala impotriva PDL.
March
QUOTE(Marduk @ 2 Sep 2011, 02:24 PM) *
Traiasca USL si victoria totala impotriva PDL.

Cum, apare asa ceva in cablogramele Ambasadei americane catre Washington ? unsure.gif Inseamna ca Basea e terminat 110 % !
gigip
QUOTE(March @ 2 Sep 2011, 04:38 PM) *
Cum, apare asa ceva in cablogramele Ambasadei americane catre Washington ? unsure.gif Inseamna ca Basea e terminat 110 % !

In stenogramele Ambasadei Americane se precizeaza ca matrozul l-a obligat pe Boc cel prost si incompetent ,sa-l numeasca ministru de externe pe Baconsky,contar vointei sale!
March
QUOTE(gigip @ 2 Sep 2011, 04:52 PM) *
In stenogramele Ambasadei Americane se precizeaza ca matrozul l-a obligat pe Boc cel prost si incompetent ,sa-l numeasca ministru de externe pe Baconsky,contar vointei sale!

Pai sigur. Cine l-a scos presedinte pe ultima suta de metri cu voturile alea furate in stil mafiot la ambasada din Paris ? Aurescu ? Nu mister "jacuzzi" Bakonsky. Cel mai prost ministru de externe dupa '89 !
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.