HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

19 Pagini V  « < 4 5 6 7 8 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Nelamuriri / Lamuriri
bubu
mesaj 22 Jun 2007, 07:50 PM
Mesaj #176


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



QUOTE (geriA3e @ 22 Jun 2007, 07:57 PM)
Bubu, dar tu ce ai vrea? Cumva ai vrea să vezi filmul? din fotoliu și fără să faci nici un efort?
5.gif

Film?...raspunsul l-a dat Ioana mai sus si a spus bine ce a spus.Toate la timpul lor.Eu am vrut sa dezvoltam putin subiectul(sa facem o paralela intre trecut si prezent) si in ideea ca or sa mai intre si altii sa citeasca.Se pot invata foarte multe dintr-o discutie...raspunsurile insa nu stiu de unde au venit...


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geriA3e
mesaj 22 Jun 2007, 10:02 PM
Mesaj #177


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 344
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.401



QUOTE
De ce va e greu sa dati niste raspunsuri exacte.


dar nu e vorba despre "greu-ușor"; nu e un criteriu greutatea sau ușurința, ci ROSTUL e, să merite! > un ditamai pietroiul de s-ar găsi pe drum, nimeni nu s-ar osteni să și-l care acasă, da ia să se "întâmple" un lingou de aur pe stradă, poate și de-ar fi de două ori mai greu ca pietroiul respectiv și să vezi cum s-ar mai tîrî și pe burtă cu el...și în dinți de-ar trebui l-ar duce, numai să-și ducă acasă "găsitura"; ar avea oare în vedere careva că nu e greu sau că e prea greu? nu, ci valoarea estimată ar prevala și așa se și cuvine să fie.

"răspunsuri exacte" foarte nu dau, că nu-s atâta de folos, căci nu cu gps-ul poate fi localizat Scaunul LUI de Domnie, nici cu metrul sau cu balanța analitică sau cu precizia microscopului electronic ori a radio-telescopului; pretenția de precizie ține de omenesc, în vreme ce credința adevărată, respectiv înțelegerea Cuvântului Său si a Lucrarilor LUI nu e matematică, că matematica e repetivitate - "clonarea" e o matematică sau produsele de serie, obiectele fabricate de roboți sunt "exacte", în schimb ce e VIU e și unic, irepetabil și e foare "inexact" dacă-l compari cu toate celelate forme similare de viață! = așa că "exactitatea" sau pretenția după "exactitate" duce într-o direcție ... nu optimă, în vreme ce efortul și implicarea, neașteptatul la "mură-n-gură" e mai bun (din punctul meu personal de vedere)


hh.gif


--------------------
" 'Mai bine' decât bine, înseamnă 'moartea binelui'. " - autor anonim...dar nu şi pentru mine :)
( El afirmă concis prin asta, că cine încercă să îmbunătăţească încă ce deja este bine, practic îl strică ! Susţin că are dreptate şi aşa se întâmplă: nu se poate merge mai sus de piscul muntelui, ci dincolo de vârf se merge la vale. )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioana1
mesaj 22 Jun 2007, 10:14 PM
Mesaj #178


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



"Mura-n gura" nu functioneaza chiar asa, nu pui cd-ul si dai play, nu intrebi de dragul intrebarii, nici sa te afli-n treaba, ci esti.....nedumerit, nelamurit, la rascruce de vanturi. Pe care cale sa apuci? De-aia credinta vine prin auz, aici avand insa o particularitate(ce ti-e si cu tehnologia asta!), insa e de bun augur!

Este un pas de care treci, si mergi mai departe.Inteleciunea nu se toarna, dar se triaza totul.Spuneam candva, ca si cautatorii de aur, spala , spala, pana ajung sa vad metalul pretios. Asa si aici, asculti de unul altul, si pana la urma.......ceva luceste!!!!!!!!

Nu va pierdeti nadejdea!Dumnezeu va dezvalui totul la momentul potrivit, si dupa credinta fiecaruia!

Noapte buna!

Acest topic a fost editat de ioana1: 22 Jun 2007, 10:14 PM


--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 22 Jun 2007, 10:14 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
andra_v
mesaj 23 Jun 2007, 08:21 PM
Mesaj #179


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Exact problema discernamantului si a maturitatii spirituale pe le abordam in cadrul topicului Inteligenta Spirituala. Cum selectam raspunsurile primite in functie de grila noastra de valori?

PS La Multi Ani pt. maine Ioanei, lui Ioan_v si tuturor care poarta numele Sfantului Ioan!


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioana1
mesaj 23 Jun 2007, 08:30 PM
Mesaj #180


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



Offtopic:

tnx.gif


--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 23 Jun 2007, 09:39 PM
Mesaj #181


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



QUOTE (ioana1 @ 6 Feb 2007, 12:40 PM)
Gen 4.17. Dupa aceea a cunoscut Cain pe femeia sa si ea, zamislind, a nascut pe Enoh. 

DE UNDE ERA FEMEIA ?

Uitati, eu am cateva mici lacune. Si prima-i asta.Vreau sa va puneti si voi "lacunele ", voi din cei care credeti, nu restul, si sa ne completam.

Multumesc. unsure.gif

Abia acum am vazut ca acest topic a inceput cu o intrebare asemanatoare celei puse de mine tongue.gif Interesant cum zboara gindurile si cad asupra noastra.Nu am decit sa citesc si sa aflu lucruri noi...
Toate la timpul lor.


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 26 Jun 2007, 04:21 PM
Mesaj #182


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



Isus a mai spus ucenicilor Sãi: "Un om bogat avea un ispravnic care a fost pârât la el cã-i risipeste averea.
El l-a chemat, si i-a zis: "Ce aud eu vorbindu-se despre tine? Dã-ti socotealã de isprãvnicia ta, pentru cã nu mai poti fi ispravnic."
Ispravnicul si-a zis: "Ce am sã fac dacã îmi ia stãpânul isprãvnicia? Sã sap, nu pot; sã cersesc, mi-e rusine.
Stiu ce am sã fac, pentru ca, atunci când voi fi scos din isprãvnicie, ei sã mã primeascã în casele lor."
A chemat pe fiecare din datornicii stãpânului sãu, si a zis celui dintâi: "Cât esti dator stãpânului meu?"
"O sutã de mãsuri de untdelemn", a rãspuns el. Si i-a zis: "Ia-ti zapisul, si sezi degrabã de scrie cincizeci."
Apoi a zis altuia: "Dar tu, cât esti dator?" "O sutã de mãsuri de grâu", a rãspuns el. Si i-a zis: "Ia-ti zapisul, si scrie optzeci."
Stãpânul lui a lãudat pe ispravnicul nedrept, pentru cã lucrase întelepteste. Cãci fiii veacului acestuia, fatã de semenii lor, sunt mai întelepti decât fiii luminii.
Și Eu vă zic: Faceți-vă prieteni cu ajutorul bogățiilor nedrepte, pentru ca atunci când veți muri, să vă primească în corturile veșnice.

Evanghelia dupã Luca
Capitolul 16, versetele de la 1 la 9

Sincer m-am cam lovit mereu de cele scris mai sus, nu am stiut ce sa inteleg si parca mi-a fost frica sau am avut mereu o piedica sa incerc sa gindesc mai profund.Voi cum vedeti lucrurile?




--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 26 Jun 2007, 07:53 PM
Mesaj #183


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



Eu as zice ca intelesul este exact acelasi cu cel din urmatorul pasaj:

38 Ați auzit că s-a zis: "Ochi pentru ochi și dinte pentru dinte".
39 Eu însă vă spun vouă: Nu vă împotriviți celui rău; iar cui te lovește peste obrazul drept, întoarce-i și pe celălalt.
40 Celui ce voiește să se judece cu tine și să-ți ia haina, lasă-i și cămașa.
41 Iar de te va sili cineva să mergi o milă, mergi cu el două.
42 Celui care cere de la tine, dă-i; și de la cel ce voiește să se împrumute de la tine, nu întoarce fața ta.
43 Ați auzit că s-a zis: "Să iubești pe aproapele tău și să urăști pe vrăjmașul tău".
44 Iar Eu zic vouă: Iubiți pe vrăjmașii voștri, binecuvântați pe cei ce vă blestemă, faceți bine celor ce vă urăsc și rugați-vă pentru cei ce vă vatămă și vă prigonesc,
45 Ca să fiți fiii Tatălui vostru Celui din ceruri, că El face să răsară soarele și peste cei răi și peste cei buni și trimite ploaie peste cei drepți și peste cei nedrepți.

Adica eu inteleg ca nu trebuie platit raul cu rau, ci trebuie incercat sa fie facut binele in orice conditii. Ce parere ai/aveti?

QUOTE
nu am stiut ce sa inteleg si parca mi-a fost frica ...

Asta-i o chestie foarte interesanta... De ce anume/Cum ti-a fost frica?


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 26 Jun 2007, 10:26 PM
Mesaj #184


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



E un sentiment launtric nu stiu sa il exprim exact.
Da, binele trebuie facut in orice conditie, dar din citat eu inteleg ca ia de la bogat si da la sarac.Pe cind eu vad omul ca trebuie sa fie umil sa plece capul si sa il lase pe Dumnezeu sa il slaveasca ci nu sa caute sa fie slavit de oameni.Sigur cuvintele au un alt inteles pe care eu nu il vad acum...


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geriA3e
mesaj 27 Jun 2007, 04:29 PM
Mesaj #185


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 344
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.401



wub.gif Hei Bubu, dacă nu te-am plictisit, dacă mai mă reziști, încerc cu asta să-ți fiu de folos, să-ți răspund adică, poate mai inteligibil de data asta innocent.gif


QUOTE
Isus a mai spus ucenicilor Sãi: "Un om bogat avea un ispravnic care...
...........
Stãpânul lui a lãudat pe ispravnicul nedrept, pentru cã lucrase întelepteste. Cãci fiii veacului acestuia, fatã de semenii lor, sunt mai întelepti decât fiii luminii.
Și Eu vă zic: Faceți-vă prieteni cu ajutorul bogățiilor nedrepte, pentru ca atunci când veți muri, să vă primească în corturile veșnice.

Evanghelia dupã Luca
Capitolul 16, versetele de la 1 la 9

Sincer m-am cam lovit mereu de cele scris mai sus, nu am stiut ce sa inteleg si parca mi-a fost frica sau am avut mereu o piedica sa incerc sa gindesc mai profund.Voi cum vedeti lucrurile?


Este o chestiune mai delicată să ști, probabil de aia și precizează că "a mai spus ucenicilor Sãi", iar nu la toată lumea, că numa puuuuuțin să fi "transpirat" felul ăsta de învățătură "specială", "de nișă", că lumea "a mai credincioasă" imediat "punea capital", adică o făcea totală, desigur pentru a "trage spuza pe turta proprie".
Trebuie așadar discernământ pentru a înțelege cum trebuie că "întregul" e ca un sistem din părți ce trebuie menținute într-un anume echilibru, nefiind "întregul" doar o unică și indivizibilă bucată.

Cheia înțelegerii ți-am subliniat-o în text și e vorba despre "bogățiile nedrepte" sau să le numim cu alt termen mai potrivit/contemporan: eu le zic "valori pământești", iar tu poți utiliza ce cuvinte au mai mult înțeles pentru tine.
Astea constituie "un termen în ecuație" sau sunt pe un taler al balanței puse. Implicit, balanța avand două talere, și pe celălalt trebuie ceva să fie pus. Nu-i așa? Ști ce se pune "dincolo" Bubu? Gândește-te !

Precis ști. Găsești de altfel tot în acelaș pasaj ce pus-a EL "în antiteză" față de "bogățiile acestei lumi", acolo unde scrie de "corturile veșnice", adică cele cerești, cele ale credinței, ale duhului, cele care aparțin de EL .
Ai așadar uneori de cumpănit,se ajunge și să ai de ales, să ai înainte de stabilit un echilibru, de hotărât câte o prioritate în viața ta proprie și personală între aceste două părți componente ale vieții tale aici și acum.
Oamenii natural, de felul lor...ști doar că trag la țărână cel mai tare, maaaaaaaaai ales dacă strălucește a galben.
Învățătura LUI permanent a fost, către cine s-a plecat la Înălțimea LUI sa ia sema ce Spune, ca cele aparținând de DUHUL sunt mai valoroase decât cele terestre,materiale, pipăibile sau vizibile.
În această pildă, acelaș mesaj l-a repetat, că acelaș lucru în fel și chip a trebuit să-l tot repete până ce să i se înțeleagă esența chiar de către cei care ÎL urmau ...pentru că nu e așa simplu și nici ușor nu e a merge cumva împotriva naturii tale omenești !

De ce a pus mesajul în așa niște termeni? ...probabil celor cărora le-a spus pilda, le era foarte de înțeles și nu li se părea ceva nefiresc un comportament atât de corupt,"nedrept", părtinitor, infracțional...adică precis societatea și cultura și practicile din acele vremuri erau suficient de diferite de ale noastre de azi, încât o mulțime de lucru ne sună nefiresc în ureche nouă, însă PRECIS erau "melodioase" în urechile celor cărora Cuvântul li s-a adresat = asta e de crezut, de înțeles.

"Delicatețea" la care m-am referit, e că oamenii ar putea lua înțelesul din pilda asta cum că EL ar îndemna oamenii să nu fie corecți, însă NU E VORBA DE AȘA CEVA!, ci de faptul că dacă ai de ales între a fi corect înaintea LUI și incorect înaintea oamenilor, respectiv să fi corect înaintea oamenilor și incorect înaintea LUI... o eventualitate nicidecum imposibilă, păi de ales este... hai spune tu Bubu mai departe, dacă ai înțeles ce am spus, cam cum ți se pare c-ar fi de ales !

5.gif


--------------------
" 'Mai bine' decât bine, înseamnă 'moartea binelui'. " - autor anonim...dar nu şi pentru mine :)
( El afirmă concis prin asta, că cine încercă să îmbunătăţească încă ce deja este bine, practic îl strică ! Susţin că are dreptate şi aşa se întâmplă: nu se poate merge mai sus de piscul muntelui, ci dincolo de vârf se merge la vale. )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geriA3e
mesaj 27 Jun 2007, 04:42 PM
Mesaj #186


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 344
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.401



sorry.gif Merlina, ca să te citez,
QUOTE
Eu as zice ca intelesul este exact acelasi cu cel din urmatorul pasaj:

(din Evanghelia după Luca la 19:8) " Dar Zacheu a stătut înaintea Domnului, și I-a zis : Iată, Doamne, jumătate din avuția mea o dau săracilor; și, dacă am năpăstuit pe cineva cu ceva, îi dau înapoi împătrit."
= adică omul ăla își păgubea în final patronul față de care nu fusese ORICUM un administrator cinstit niciodată, însă practic în al doișpelea ceas făcea o restituție/ o regularizare de conturi față de cei pe care deasemeni înainte, în decursul activității lui îi păgubise/nedreptățise/jecmănise/furase/păcălise/înșelase/etc. ! !

..reiau citatul tău rolleyes.gif și îți întorc întrebarea :
QUOTE
Ce parere ai/aveti?


unsure.gif


--------------------
" 'Mai bine' decât bine, înseamnă 'moartea binelui'. " - autor anonim...dar nu şi pentru mine :)
( El afirmă concis prin asta, că cine încercă să îmbunătăţească încă ce deja este bine, practic îl strică ! Susţin că are dreptate şi aşa se întâmplă: nu se poate merge mai sus de piscul muntelui, ci dincolo de vârf se merge la vale. )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 27 Jun 2007, 11:50 PM
Mesaj #187


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



QUOTE (bubu @ 26 Jun 2007, 11:26 PM)
... dar din citat eu inteleg ca ia de la bogat si da la sarac.

Aha, acum am inteles de ce aveai sentimentul ala de discomfort... Imi dau seama ca nu te-ai uitat cu atentie pe ce am postat (la fel si geriA3e)... Deci, eu zic ca nu este vorba despre un indemn la haiducie. biggrin.gif Eu zic ca este vorba despre ceva care teoretic pare mult mai simplu si nepericulos de executat. O sa incerc sa explic mai pe larg:

In legea veche era scris ca omul trebuie sa fie rasplatit sau sa plateasca pentru faptele sale. Cum? "Ochi pentru ochi si dinte pentru dinte..." (sau, bineinteles, cu o "valoare" asemanatoare, cum ar fi: adulterinii trebuiau batuti cu pietre, hotului i se taia mana etc.). Fata de cine erau socotiti a fi oamenii acestia datori? Bineinteles, in primul rand fata de Dumnezeu pentru ca de la El aveau cele 10 Porunci... Dar a venit Iisus si a spus ca la Dumnezeu este foarte multa mila si iubire si ca oamenii ar trebui sa fie mai constienti ca toate lucrurile din viata lor, de natura mai mult sau mai putin materiala, tot de la Dumnezeu le vin; deci El este Persoana Cea Bogata, iar ispravnicul cel nechibzuit poate fi oricare dintre noi pacatosii... care, ce facem, tinem "zapisele" cu tot felul de "datorii" ale semenilor nostri, adica tinem minte relele facute de ei si avem tendinta de a le plati cu aceeasi moneda... Iar Iisus a spus sa nu mai facem asa, ci sa le taiem cat mai mult din "datorii" si ne spune si cum: "Eu însă vă spun vouă: Nu vă împotriviți celui rău; iar cui te lovește peste obrazul drept, întoarce-i și pe celălalt.
Celui ce voiește să se judece cu tine și să-ți ia haina, lasă-i și cămașa.
Iar de te va sili cineva să mergi o milă, mergi cu el două.
Celui care cere de la tine, dă-i; și de la cel ce voiește să se împrumute de la tine, nu întoarce fața ta.
Ați auzit că s-a zis: "Să iubești pe aproapele tău și să urăști pe vrăjmașul tău".
Iar Eu zic vouă: Iubiți pe vrăjmașii voștri, binecuvântați pe cei ce vă blestemă, faceți bine celor ce vă urăsc și rugați-vă pentru cei ce vă vatămă și vă prigonesc,"
.
Ne indeamna sa procedam astfel, "cu nedreptate"(!!!), iar in consecinta... "Faceți-vă prieteni cu ajutorul bogățiilor nedrepte, pentru ca atunci când veți muri, să vă primească în corturile veșnice."si "Ca să fiți fiii Tatălui vostru Celui din ceruri, că El face să răsară soarele și peste cei răi și peste cei buni și trimite ploaie peste cei drepți și peste cei nedrepți."


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 28 Jun 2007, 08:11 AM
Mesaj #188


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Eu am alta varianta de citire a pasajului mentionat de bubu, care pune mai putin accent pe latura economico-financiara si/sau "revansarda":

QUOTE
Un om bogat avea un ispravnic care a fost pârât la el cã-i risipeste averea.


Omul bogat este Dumnezeu. Ispravnicul sint eu (sau tu sau el sau oricare altul). Averea este harul, talantul pe care l-am primit de la Dumnezeu. Talant pe care... ce am facut cu el?

QUOTE
El l-a chemat, si i-a zis: "Ce aud eu vorbindu-se despre tine? Dã-ti socotealã de isprãvnicia ta, pentru cã nu mai poti fi ispravnic."


Prin diverse mijloace Dumnezeu are grija sa ne aduca aminte ca am luat-o "pe aratura". Ca risipim "averea" pe care ne-a incredintat-o. Si atunci, ca oameni responsabili ce sintem, ne punem intrebarea:

QUOTE
Ce am sã fac dacã îmi ia stãpânul isprãvnicia?


O intrebare de baza pentru orice rob al lui Dumnezeu...

Pasajul urmator arata metoda prin care "ispravnicul" (adica cel care face ispravi...) rezolva problema ivita: "sterge" din pacatele (= datoriile) altora. Le ia asupra sa. Si le asuma. Pune in practica indemnul lui Isus: "iubiti-va unii pe altii, asa cum Eu v-am iubit pe voi" (citat din memorie).

QUOTE
Stãpânul lui a lãudat pe ispravnicul nedrept, pentru cã lucrase întelepteste. Cãci fiii veacului acestuia, fatã de semenii lor, sunt mai întelepti decât fiii luminii.


Metoda folosita e buna, e cea dorita de Stapin. Si urmeaza o "vorba" de meditat: fiii veacului sint mai intelepti in relatiile lor cu semenii decit fiii luminii. Eu iau asta ca pe o atentionare: mai putine vorbe "dulci", mai multe fapte "aspre"...

Si finalul-concluzie:

QUOTE
Faceți-vă prieteni cu ajutorul bogățiilor nedrepte, pentru ca atunci când veți muri, să vă primească în corturile veșnice.


Fa-te prieten cu ajutorul pacatului (= bogatia nedreapta), foloseste-te de el, de pacat, pentru a te curati, pentru a te sfinti, pentru a te mintui. Cunoaste-l si trateaza-l ca pe ce este el de fapt: o boala. Nu te fa prieten cu pacatul, nu te intovarasi si coexista cu el.

Ce parere ai/aveti? smile.gif

Acest topic a fost editat de caa: 28 Jun 2007, 02:30 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geriA3e
mesaj 28 Jun 2007, 02:32 PM
Mesaj #189


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 344
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.401



QUOTE (caa @ 28 Jun 2007, 09:11 AM)

Ce parere ai/aveti?  smile.gif

"Părerea mea" wacko.gif ... e ca sunteți de neînțeles, da absolut de neînțeles sunteți cei dintre voi care puneți VREODATĂ întrebarea "Dacă EL Este UNUL, de ce sunt atâtea Biserici și de ce nu se înțeleg Bisericile creștine între ele?", pentru că nu doar vi se arată înaintea ochilor "de ce", da chiar voi înșivă dovediți "de ce" !


La subiect acuma spun: apreciez de bune înțelegerile și înțelesurile voastre. Bravo ! spoton.gif

...daaaaaaa rolleyes.gif ...acuma-i acu: faceți așa cum spuneți ?

Acest topic a fost editat de geriA3e: 28 Jun 2007, 02:34 PM


--------------------
" 'Mai bine' decât bine, înseamnă 'moartea binelui'. " - autor anonim...dar nu şi pentru mine :)
( El afirmă concis prin asta, că cine încercă să îmbunătăţească încă ce deja este bine, practic îl strică ! Susţin că are dreptate şi aşa se întâmplă: nu se poate merge mai sus de piscul muntelui, ci dincolo de vârf se merge la vale. )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioana1
mesaj 28 Jun 2007, 09:11 PM
Mesaj #190


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



Ne straduim. sorry.gif


--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 28 Jun 2007, 10:03 PM
Mesaj #191


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



QUOTE (geriA3e @ 27 Jun 2007, 05:29 PM)
"Delicatețea" la care m-am referit, e că oamenii ar putea lua înțelesul din pilda asta cum că EL ar îndemna oamenii să nu fie corecți, însă NU E VORBA DE AȘA CEVA!, ci de faptul că dacă ai de ales între a fi corect înaintea LUI și incorect înaintea oamenilor, respectiv să fi corect înaintea oamenilor și incorect înaintea LUI... o eventualitate nicidecum imposibilă, păi de ales este...  hai spune tu Bubu mai departe, dacă ai înțeles ce am spus, cam cum ți se pare c-ar fi de ales !

Adica sa ne folosim de celebritate, de bogatie, de frumusete si de alte valori pamintesti pentru a atrage cit mai multa lume de partea cealalta a talerului.

Sufleteste simt mai aproape de mine variantele lui Caa si Merlina care sint cit de cit asemanatoare, dar din fiecare mesaj ai de invatat cite ceva.Pacat ca mintea imi este ocupata cu alte probleme si in momentul cind vreau sa aprofundez problema gindul imi zboara la cele lumesti iar apoi cind am putin timp liber ochii mi se inchid.
Practic ispravnicul a actionat cind inca era ispravnic la omul bogat si el avea puterea asta de a ierta "pacatele"...

Acum imi vine in minte un alt pasaj cit de cit asemanator.Pilda polilor.Daca ne gindim la cald spunem ca omul a reactionat bine cind nu a riscat sa investeasca polul primit, dar daca ne gindim mai bine...ne dam seama ca el a fost necredincios in lucrul lui.Nu conteaza ce fel de oameni intilnim in viata.Trebuie sa facem ceea ce este bine sa facem si nu sa reactionam in diferite feluri in functie de oameni.


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 28 Jun 2007, 11:52 PM
Mesaj #192


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



QUOTE (bubu @ 28 Jun 2007, 11:03 PM)
... variantele lui Caa si Merlina care sint cit de cit asemanatoare...

Imi pare bine ca ai observat asta... Asa ziceam si eu, ca de fapt nu sunt diferente de fond intre interpretarile noastre.

QUOTE (caa @ 28 Jun 2007, 09:11 AM)


QUOTE
Stapânul lui a laudat pe ispravnicul nedrept, pentru ca lucrase întelepteste. Caci fiii veacului acestuia, fata de semenii lor, sunt mai întelepti decât fiii luminii.


Metoda folosita e buna, e cea dorita de Stapin. Si urmeaza o "vorba" de meditat: fiii veacului sint mai intelepti in relatiile lor cu semenii decit fiii luminii. Eu iau asta ca pe o atentionare: mai putine vorbe "dulci", mai multe fapte "aspre"...


Aici nu prea inteleg ce vrei sa spui cu "mai multe fapte aspre"...

QUOTE
Fa-te prieten cu ajutorul pacatului (= bogatia nedreapta),


Cred ca aici apare de fapt singura diferenta intre interpretarile noastre... Desi nu cred ca e rau spus nici asa, dar trebuie sa mai meditez la varianta asta.
Deci eu nu am vazut bogatia nedreapta ca fiind pacatul... De aceea m-am si folosit de un anumit citat si, uite ca o sa-l mai folosesc o data pentru o mai buna intelegere: "Iubiți pe vrăjmașii voștri, binecuvântați pe cei ce vă blestemă, faceți bine celor ce vă urăsc și rugați-vă pentru cei ce vă vatămă și vă prigonesc,". - adica in asta consta toata nedreptatea, ca trebuie sa ii oferi iubire celui ce iti ofera rautate, binecuvantare celui care te blestema, facere de bine celui ce te uraste etc., adica cumva ai risipi lucruri bune pe unele rele, cand, inainte, drept era "Să iubești pe aproapele tău și să urăști pe vrăjmașul tău", cu alte cuvinte nu se risipea orzul pe gaste... Si daca stau bine si ma uit, se pare ca "nedreptatile" astea nu sunt de 50%...80% cum le facea ispravnicul din pilda, ci de 120%...180%...!

QUOTE
foloseste-te de el, de pacat, pentru a te curati, pentru a te sfinti, pentru a te mintui. Cunoaste-l si trateaza-l ca pe ce este el de fapt: o boala.

Asta este foarte adevarat si se poate ca pacatul sa nu fie nevoie sa fie tratat cu mijloace agresive ca sa dispara.

QUOTE
faceți așa cum spuneți ?

sorry.gif Drept sa spun mie nu prea imi iese...Sa zicem ca m-as descurca cam cat ispravnicul din pilda... 50%... 80%, restul ce ramane pe "zapis" il las pentru corectia "clientului"... bop.gif ... daca am cu cine discuta, daca nu, mai bine 44.gif .... Cine stie, si asta s-ar putea sa fie o lauda chiar prea mare... unsure.gif hh.gif .


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioana1
mesaj 29 Jun 2007, 09:34 AM
Mesaj #193


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



Geri spune:

QUOTE
dacă ai de ales între a fi corect înaintea LUI și incorect înaintea oamenilor, respectiv să fi corect înaintea oamenilor și incorect înaintea LUI...


Pai, stati putin, nu dati cu pietre si ganditi si singuri, nu numai dupa talmacirile din carti. Luati ex.din viata de zi cu zi: daca sotul te indeamna sa faci un pacat, desi el nu tie ca-i pacat, dar tu stii, il faci, facand placul sotului, si alegandu-te cu ce? sau faci ce-I placut inaintea Domnului, si-l sfintesti si pe el prin tine?

Pentru el e o chestie de moment, si-i trece, la tine de viata vesnica, si-l tragi si pe el, caci el nu stie.

De ce poate fi ce-i corect inaintea Lui, incorect inaintea oamenilor? Pentru oamenii si-au croit un drum propriu, dantelat cu placeri, si hai sa le enumeram pe cateva: mancare, bautura, sex, imbogatire, distractii, etc.la ce se rezuma viata noatra? la "traieste-ti clipa". La infrumusetare, operatii estetice......intreba cineva :"e pacat daca imi fac operatie estetica?".........????????????? cine stie? Depinde de situatie ,daca e strict medicala,reparatorie, sau de top, etc.sa nu extrapolam!

Cui trebuie sa placem? In primul rand lui Dumnezeu, ascultand Cuvantul Sau, vom fi feriti de rau, suntem iubiti neconditionat, chiar daca ne omoram noi sa placem altora, si sa fim primii in top.Sa stam in banca noastra, multumindu-ne cu ceea ce avem, altii n-au nici atat, si gandindu-ne la sufletul nostru, unde ar trebui sa ajunga, ca de restul........Domnul se ingrijeste pentru fiecare.

Si va mai spun un lucru foarte important , pe care mi l-a spus cineva si pe care l-am pus la inima: Domnul te vede doar pe tine, nu o colectivitate, nu o tara, nu lumea, pentru fiecare are ochii atintiti asupra sa, si-l vegheaza, si-l indruma, si-l pazeste. Asta inseamna ca Domnul este cu mine mereu! Amin!

Asta in cazul in care , ce-am spus mai sus, valabil pentru mine, e si pentru voi, daca nu , treceti mai departe, dar subliniez ceva: sunt lucruri scrise pe han de maxima importanta , pe care nu le " vede" nimeni, si lucruri fara importanta, pe care le vad multi. La urma urmei ,fiecare da socoteala pentru sine.



--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 29 Jun 2007, 10:49 AM
Mesaj #194


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



QUOTE (bubu @ 26 Jun 2007, 06:21 PM)
Isus a mai spus ucenicilor Sãi: "Un om bogat avea un ispravnic care a fost pârât la el cã-i risipeste averea.
El l-a chemat, si i-a zis: "Ce aud eu vorbindu-se despre tine? Dã-ti socotealã de isprãvnicia ta, pentru cã nu mai poti fi ispravnic."
Ispravnicul si-a zis: "Ce am sã fac dacã îmi ia stãpânul isprãvnicia? Sã sap, nu pot; sã cersesc, mi-e rusine.
Stiu ce am sã fac, pentru ca, atunci când voi fi scos din isprãvnicie, ei sã mã primeascã în casele lor."
A chemat pe fiecare din datornicii stãpânului sãu, si a zis celui dintâi: "Cât esti dator stãpânului meu?"
"O sutã de mãsuri de untdelemn", a rãspuns el. Si i-a zis: "Ia-ti zapisul, si sezi degrabã de scrie cincizeci."
Apoi a zis altuia: "Dar tu, cât esti dator?" "O sutã de mãsuri de grâu", a rãspuns el. Si i-a zis: "Ia-ti zapisul, si scrie optzeci."
Stãpânul lui a lãudat pe ispravnicul nedrept, pentru cã lucrase întelepteste. Cãci fiii veacului acestuia, fatã de semenii lor, sunt mai întelepti decât fiii luminii.
Și Eu vă zic: Faceți-vă prieteni cu ajutorul bogățiilor nedrepte, pentru ca atunci când veți muri, să vă primească în corturile veșnice.

Evanghelia dupã Luca
Capitolul 16, versetele de la 1 la 9

Sincer m-am cam lovit mereu de cele scris mai sus, nu am stiut ce sa inteleg si parca mi-a fost frica sau am avut mereu o piedica sa incerc sa gindesc mai profund.Voi cum vedeti lucrurile?

Hehe...imi amintesc ca am mai scris odata un comentariu la pilda asta....

Cred ca ideea este sa nu te atasezi de ce vine si pleaca, ci sa le folosesti pentru a obtine ceva cu adevarat de valoare. Prietenia de exemplu "cantareste" mai mult decat o suma de bani....Iisus mai spune undeva.."cautați Împărăția lui Dumnezeu și tot restul se va adauga vouă"...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioana1
mesaj 29 Jun 2007, 11:24 AM
Mesaj #195


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



Hey, Gypsyhart, welcome back!

So true, man, so true!


--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geriA3e
mesaj 29 Jun 2007, 06:31 PM
Mesaj #196


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 344
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.401



QUOTE (bubu @ 28 Jun 2007, 11:03 PM)

Adica sa ne folosim de celebritate, de bogatie, de frumusete si de alte valori pamintesti pentru a atrage cit mai multa lume de partea cealalta a talerului.


Bubulinule sorry.gif ai înțeleees hh.gif teribil.

la tine:
- "celebritate, bogăție,frumusețe și alte valori pământești" = mijloace,
- "atragerea" = scop.
Da? citit-am io bine?? sau n-ai scris tu suficient odihnit??? unsure.gif
Păi peștele nu se atrage cu râma ce îmbracă cârligul? și la ce se "atrage" un pește cu viermele, dacă nu la tigaie?
Cum dar "simți" tu că "atragi" cu cele "valori pământești" la "Partea Cealaltă"? Pământul va moșteni Împărăția? merge-vor cele pământești în Cer? magnetul nu "atrage" fierul? cum atragi tu aerul curat cu un magnet ?
Dă-ți dar seama că pământul pământ atrage și înspre pământ conduce...că e singurul drum care-i e accesibil, indiferent ce intenție nobilă ar declama !

Haaaai să mai fac o încercare să "aduc la zi" pilda:
un sales manager al unei firme, invarteste afacerile cu marfa firmei, in chip suficient de necinstit; ceva informații de activitatile lui ilicite "se sifonează" către patron și inevitabil, va urma concedierea, iar omul mai are puțin răgaz să predea postul ce nu și-l mai poate păstra din motive evidente; cum afacerile și le-a făcut în folos personal, păgubind deopotrivă și firma proprie, precum și pe partenerii de afaceri, ultima lui soluție este ca să utilizeze ultimele zile ca să restituie măcar în parte din ce pagubă le-a făcut clienților cărora le-a provocat pierderi vânzându-le la suprapreț sau în condiții dezavantajoase, că poate vreunul din ei îl va aprecia și o să-i ofere un post... sau își face o copie după baza de date a firmei și se duce cu ea la concurența ce-o păgubise anterior, să se angajeze...sau altceva prin care face o restituire față de cei către care mai e posibil acest lucru
= asta e pilda; înțelesul sau lămurirea...mă bucur că ți-ai aflat-o totuși, chiar dacă nu de la mine smile.gif

...și îți mai atrag atenția la 2 termeni ce-ai folosit:
QUOTE
Sufleteste ... variantele

= meditează totuși puțin la cuvintele tale...cand vei avea posibilitatea !

5.gif


--------------------
" 'Mai bine' decât bine, înseamnă 'moartea binelui'. " - autor anonim...dar nu şi pentru mine :)
( El afirmă concis prin asta, că cine încercă să îmbunătăţească încă ce deja este bine, practic îl strică ! Susţin că are dreptate şi aşa se întâmplă: nu se poate merge mai sus de piscul muntelui, ci dincolo de vârf se merge la vale. )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 29 Jun 2007, 08:22 PM
Mesaj #197


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



Poate ca nu am fost suficient de odihnit sau poate imi este greu sa redau in scris ceea ce simt.Recunosc ca nu sint un bun orator si nici scriitor.

Sa incerc altfel.Un om era foarte bogat, frumos si celebru dar in acelasi timp si foarte credincios...sper ca nu am spus vre-o contradictie.El le vorbea oamenilor numai despre Dumnezeu si le spunea tot felul de invataturi.In felul acesta el a atras foarte multa lume de partea cealalta a talerului.Mai era si un om sarac lipit pamintului care nu avea unde sa doarma, dar era la fel de credincios ca cel bogat si el avea aceeasi dorinta sa deschida ochii oamenilor.
Intrebare acum!....care din cei doi oameni crezi ca are priza la public si de ce?

"Cuvintele"....acest termen folosit de tine...mediteaza si tu te rog la el si spune mi la ce concluzie ai ajuns...si am sa iti spun si eu intelesul acelor cuvinte ale mele.

Acest topic a fost editat de bubu: 29 Jun 2007, 08:23 PM


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geriA3e
mesaj 29 Jun 2007, 09:09 PM
Mesaj #198


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 344
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.401



QUOTE (bubu @ 29 Jun 2007, 09:22 PM)
Un om era foarte bogat, frumos si celebru...Mai era si un om sarac ...
Intrebare acum!....care din cei doi oameni crezi ca are priza la public si de ce?


"priza la public" ? cry.gif ce "priza la public"? blink.gif

Tu nu glumești, nu? ...presupun că nu...păi atunci, definește "priza la public"! Ce treabă are? De unde ai scos-o? Asta o vezi tu de scop? Ăsta e rostul tău cel mai înalt în viața asta? Pentru asta respiri?
Ia filtrează-ți-o trecând-o prin :
1.De unde vine?
2.Prin ce se face?
3.Unde duce?

...iar dacă ecuația ta îți dă că "priza la public" vine de Sus, se face prin ceva duhovnicesc si va avea rezultate Ceresti...hai mai bine să vorbim despre altceva !
...sau poate scri ceva atât de adânc, că mă depășește complet ! = e foarte posibil, bineînțeles,nu contest că s-ar putea, dar arată-mi !
dunno.gif

Acest topic a fost editat de geriA3e: 30 Jun 2007, 08:36 PM


--------------------
" 'Mai bine' decât bine, înseamnă 'moartea binelui'. " - autor anonim...dar nu şi pentru mine :)
( El afirmă concis prin asta, că cine încercă să îmbunătăţească încă ce deja este bine, practic îl strică ! Susţin că are dreptate şi aşa se întâmplă: nu se poate merge mai sus de piscul muntelui, ci dincolo de vârf se merge la vale. )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 30 Jun 2007, 12:48 AM
Mesaj #199


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



Observ ca usor dar sigur ne indepartam de esentialul ideii si chiar eu care vreau sa explic simt cu incep sa ma pierd in sirul interpretarilor care se pot da unor anumite exprimari.
Eu cred ca iei prea 'cum se aud' anumite cuvinte si nu reusesti sa prinzi exact ceea ce este mai important si aici am meditat cum ai spus tu la acele 2 CUVINTE pe care eu le am spus.
In primul rind nu vorbim aici de pers. mea si atunci nu vreau sa vb. pentru ce anume respir eu.EU doar am dat un exemplu infim din sutele de mii care se pot da.Prin el am vrut sa spun...nu mai stiu ce am vrut sa spun:)....dar in nici un caz nu am vrut sa spun ca prin acest exemplu reiese care este scopul nostru in viata.Pur si simplu am vrut sa arat cum un om poate sa aduca mai multi oameni pe calea cea dreapta...doar atit....NU ca numai asa se poate aduce, NU ca acel om era sau nu plin de Duhul Sfint, Nu ca este o regula asta...etc
Mi se pare mie sau prea multe cuvinte duc la mai multe interpretari si iar interpretari si iar interpretari si tot asa....


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 30 Jun 2007, 12:25 PM
Mesaj #200


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Sunt de acord atat cu interpretarea Merlinei ( apropiata de cea oferita de c atre caa), cat si cu cea a lui Gypsy, in sensul ca, pe de o parte, trebuie sa iertam aproapelui nostru, ramanand "datori" cu razbunarea, permisa de catre Vechiul Testament, si, pe de alta parte, sa nu ne atasam de lucrurile trecatoare, sa "risipim" bunurile pe care le aduna "fiii acestei lumi" (poftele, orgoliile), agonisind "comorile" cu adevarat importante, care raman dincolo de mormant.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geriA3e
mesaj 30 Jun 2007, 07:05 PM
Mesaj #201


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 344
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.401



Bubu , mai rezistă oleacă te rog !

Spus-ai tu :
QUOTE
In primul rind nu vorbim aici de pers. mea si atunci nu vreau sa vb. pentru ce anume respir eu.


... însă nu e așa! sau dacă e așa, atunci despre altele vorbim, nu despre învățăturile LUI catre noi din Biblie, că învățăturile LUI, Cuvintele LUI (verifică te rog,nu mă crede pe mine pe postare!) sunt aplicabile, ne sunt predate să le facem, să le ținem, să le implementăm noi nouă, fiecare personal, să le trăim și să le împlinim ne-au rămas scrise; nu-s doar consemnate ca să știm despre ele că există( iar noi aici să discutăm despre cum ar fi vara asta să facem plajă pe planeta Jupiter = adică să discutăm despre chestii fără nici o legătură cu viețile noastre reale,concrete).

Că tu nu vrei să aduci în discuție persoana ta și viața ta, asta respect! E alegerea ta și e tot dreptul tău și nici nu mă interesează câtuși de puțin să mă bag/amestec eu în viața ta sau a oricui, însă dacă nu îți folosește aplicabil la viața ta ce vorbim aici, păi la ce mai vorbim? ...sau putem desigur vorbi orice, dar să nu ne mințim singuri c-am vorbi despre cele ale credinței, că nu au cum să fie ale credinței dacă nu țin de viețile noastre, dacă nu ni le "personalizăm".

Acum cu "adusul oamenilor pe Calea cea dreaptă" sau cu "priza la public", doar o vorbă te întreb ce crezi: oare cu sămânță proastă se obține o recoltă bună? oare prin utilizarea "nedreptațiilor" ți se pare ție că se aduce îndreptare oamenilor strâmbi ?
De pildă oamenii credincioși LUI din vremurile apostolice, s-au dus în ascultare dupa acel Saul din Tars totdeauna la fel? nu scrie oare că după întâlnirea cea de pe drumul Damascului, la început "căuta să se lipească de ucenici", dar ei fugeau de el, că "omu avea o reputație" stabilită anterior? mai pe urmă, după ce și-a căpătat numele de Pavel, mai ți minte cum scrie că era căutat și dorit de aceiași ucenici? DE CE BUBULE ? că era el "foarte bogat, frumos si celebru"? pentru că era un orator desăvârșit sau de ce? prin ce mijloace pământești reproductibile de către tine și mine azi,aici și acum avea el atâta "succes la tele_spectatori"? oare nu cumva prin minunile concrete ce se săvârșeau prin el? socoate singur asta si vezi dacă si cât era pământesc în practica lui cea "aducătoare de oameni pe Calea cea Dreaptă"!
Adică cum exemplifici tu practic și concret ceea ce spui tu că este de folosit pentru ce spui tu că merită făcut?
Învățătura, nu trebuie să fie susținută de fapte și de rezultate ? Arată rezultatele ca să verificăm că învățătura e cea bună !


sorry.gif

Chiar nu vreau deloc să vă plictisesc și să vă obosesc, însă uite că încă o dată mai spun cum e cu pilda de la care plecasem:
Domnul a utilizat un exemplu concret-nenominal din lumea negoțului timpului prezent de atunci, ca să ilustreze lepădarea omului de relele practici în care trăise până atunci. Punct. Asta e esența.E trecerea de la întuneric la lumină, întoarcerea de la rău la bine.
Desigur, exemplul prezintă o analogie între un "șmecher" al vremii și cum ar trebui să procedeze "similar" un "fiu al luminii"; cazul prezentat, e similar cu cel al lui Zacheu, un om care a nedreptățit oameni toata cariera lui, iar la un moment dat s-a schimbat ceva în inima lui atat de radical, ca a înapoiat ce furase; la fel, acelaș lucru spune și de "ispravnicul nedrept" de fapt, dacă citiți cum trebuie!
NU AVEA DE CE SĂ-L LAUDE STĂPÂNUL DACĂ NU AR FI FĂCUT O MIȘCARE INTELIGENTĂ! nu avea de ce să-l laude tocmai "stăpânul", când a aflat ultima "manevră" a omului său, cum că "nedreptul ispravnic" l-ar păgubit și la ultimele tranzacții, DAR ia gândiți-vă așa: oamenii necăjiți veneau la ispravnic să apeleze, să-i crediteze din averea stăpânului, să se împrumute cu "40 de măsuri de untdelemn", iar altul "65 de măsuri de grâu"; normal, la urmă, la termen trebuiau să dea înapoi cu dobândă, respectiv unu avea de restituit "50 de măsuri de untdelemn" pentru cele "40" împrumutate, iar celălalt "80 de măsuri de grâu" la cele "65" luate "pe credit", că aia era "dobânda" practicată/stabilită de stăpânul mărfii; ispravnicul însă, un șnapan fără pereche("părerea lui), sălta dobânda, iar cum omul nu avea de ales, semna contractul chiar și așa, cu termenii ăia ridicoli de cămătărești, de pleca cu ce-i trebuia; ispravnicul vira desigur partea stăpânului corect, dar diferența o băga în buzunar, ca orice șmecher, ca orice "băiat deștept", ca cei din administrația nostră românească ce-i vedem și-i știm fiecare cu exemple concrete; așadar, diferența de la zapisul inițial cu 100 de măsuri de untdelemn" și zapisul "refăcut" cu cele "50 de măsuri de untdelemn", era partea care o fura ispravnicul, că-și trăgea până la 100% parte la buzunar (=un "mic copil" ar aprecia "tunarii" zilelor noastre, oamenii cu vaza din societatea romaneasca, personalitățile de seamă, puternicii zilei), respectiv diferența dintre cele "o sută de măsuri de grâu" și cele revizuite de "optzeci" de măsuri datorate legal, pe bune, fără "suprapreț", fără șpagă sau ciubuc sau "plic", era ce-și punea de-o parte pentru sine ispravnicul cel "de ispravă", descurcărețul din pildă, șmecherul, șmenarul, învârtitul;Bubu a postat textul și nu scrie că ispravnicul fura de la stăpân, însă precis ce a auzit stăpânul nu i-a convenit, că-i făcea nume prost și săltând prețurile artificial, gonea clienții, îi aducea implicit și lui pagubă, deci nu asta era problema, că nu era ăla atâta de prost să se lase jefuit de ispravnic, da nu-i convenea nici clienții lui să fie jupuiți, că "îi pierdea de mușterii"; așa stând lucrurile, schimbarea de atitudine, de la hoție pe față la aducerea la corect a balanței comerciale pentru ambele părți, a fost ceva remarcabil, ceva demn de-a fi menționat; cineva ca Zacheu chiar a făcut așa, poate chiar i-a servit Domnului acela sau altul ca și model în compunerea pildei, că aceiași schimbare de 180 de grade a atitudinii față de "valorile lumii ăsteia" a avut și Zacheu, vamașul.
(După mine așa ceva atât de rar se petrece...atât de puțini oameni au existat și există care să treacă printr-o așa transformare totală - de la luat tot de pe toți, la dat înapoi...nu știu cu ce aș compara-o cât de rarisimă trebuie să fie în lumea reală. Despre Soroș am auzit ceva în genul ăsta, însă am îndoieli serioase că ar putea fi ceva atât de total ca în pilda Domnului.)
Uite,suplimentar mai pun un exemplu de asemenea radicală întoarcere, unul ceva mai puțin asemănător în formă, însă absolut la fel în esență: un fenomen tot radical de lepădare a omului de relele fapte ce practicase consecvent până atunci, este la tâlharul de pe cruce, cel răstignit alături de Domnul și care I se inchina în poate ultima secundă a ultimului minut al ceasului al 12 al vieții lui...iar numai atât i-a fost de ajuns totuși, tocmai din pricina radicalei lui "lepădări de sine"/"lepădări de satana"; aceiași răsturnare de comportament și la pedepsitul acela se vede, că-și recunoaște feptele anterioare ca ce erau și se dezice de ele, de vreme ce se vrea alaturi cu Cel Neprihănit, în vreme ce celălalt tâlhar își rămâne consecvent, nu se "sucește", nu se dezice de sine, se conservă, îți păstrează aceiași atitudine, își duce alegerea inițială mai departe, își urmază comportamentul definit anterior, se apără pe sine, își respectă personalitatea și merge mai departe până la capăt în acelaș mod cum și până atunci umblase !


Ei...asta ar fi; dacă nici acum nu se înțelege ce am vrut să vă explic wacko.gif, vă rog cineva să-mi spună și mie cum să fac să mă încriu la clasa întâia la toamnă dunno.gif , să o iau cu bastonașele, cu cârligele,cu cerculețele, sweatingbullets.gif să reînvăț a mă exprima, să reiau ce încă n-am deprins, poate de data asta... unsure.gif

Vă rog să nu mă înțelegeți greșit ! Că nu sunteți de acord cu ce v-am expus și vi se pare vouă altfel, e treaba voastră și e perfect normal și în regulă din punctul meu de vedere, însă dacă e așa cum am impresia, anume că n-ați înțeles aproape nici o iotă din tot ce-am scris, asta mă cam deranjează și de aia am repetat, ca să înțelegeți ce v-am spus eu...și pe urmă înțelegând să nu fiți de aceiași părere cu ce v-am scris, dar nu neînțelegând să îmi ziceți ... 5.gif


--------------------
" 'Mai bine' decât bine, înseamnă 'moartea binelui'. " - autor anonim...dar nu şi pentru mine :)
( El afirmă concis prin asta, că cine încercă să îmbunătăţească încă ce deja este bine, practic îl strică ! Susţin că are dreptate şi aşa se întâmplă: nu se poate merge mai sus de piscul muntelui, ci dincolo de vârf se merge la vale. )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 1 Jul 2007, 01:11 AM
Mesaj #202


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



Eu prefer un vocabular simplu si nu unul intortocheat.Incerc sa mi las inima sa gindeasca si nu mintea.Cind am sa si reusesc cu siguranta lucrurile imi vor fi clare.
Toate isi au timpul lor...


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cinderella
mesaj 1 Jul 2007, 11:00 AM
Mesaj #203


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 81
Inscris: 26 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.757



geriA3e wrote:

QUOTE
Ei...asta ar fi; dacă nici acum nu se înțelege ce am vrut să vă explic


Pentru mine mesajul tau este perfect inteligibil si cu mult sens thumb_yello.gif

Bine e sa avem 'urechi de auzit' si inima sa intelegem!!



--------------------
"Ca nu te-nalti de jos pana nu cazi
Cu fruntea-n pulberea amara,
Si de re-nvii in cantecul de azi,
E c-ai murit in plansetul de-aseara."
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 1 Jul 2007, 01:28 PM
Mesaj #204


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Bubu,
QUOTE
Evanghelia dup&atilde; Luca
Capitolul 16, versetele de la 1 la 9
Sincer m-am cam lovit mereu de cele scris mai sus, nu am stiut ce sa inteleg si parca mi-a fost frica sau am avut mereu o piedica sa incerc sa gindesc mai profund.Voi cum vedeti lucrurile?

Toti ne lovim mereu de cate ceva, dar astfel devenim mai atenti si cu luare aminte, ceea ce e foarte bine wub.gif
Eu, vad lucrurile cam asa cum a spus Caa, cum a zis el in prima parte, si cum a vrut sa se inteleaga in cea de-a doua smile.gif
Totusi, o sa mai fac o adaugire daca nu e cu suparare...
O sa incep cu o precizare/atentionare cum vrei sa-i spui...
In primul rand "omul bogat" sau "stapanul" cum il numeste iconomul, nu este neaparat Dumnezeu. Poate fi si Dumnezeu dar poate fi si un om oarecare... Pentru ca, nu-i asa, toate sunt de la cele mici la cele mari... Dar daca e de discutat aici, in limita timpului, vom discuta...
Prin urmare, zic eu, nu este neparat bine a iscodi, aceasta pilda, in toate amanuntele, cum ca: cine este "omul bogat", cine este "iconomul", cine este cel ce la parat pe iconom?, cine este cel datornic cu 100 de masuri de untdelemn? de ce 100? de ce untdelemn? etc...Sa incercam sa ne folosim de aceasta pilda pe cat este cu putinta...
Este clar ca "iconomul" este actorul principal, ca el este in vizor pentru faptele lui cele rele in special, si atunci este usor a ne pune in locul lui, caci si faptele noastre sunt cam la fel de urate ca ale aceluia...
Prin urmare, Iisus Hristos, Domnul, a vrut sa intelegem urmatoarele:
- ca noi nu suntem stapani ai averilor, ci suntem doar "iconomi" ale bogatiilor cele materiale si ca acestea doar ne sunt incredintate noua
- ca atunci cand vom fi "parati", pentru faradelegile noastre, Stapanul o sa vrea sa ne schimbe de la "iconomia" averilor, adica sa ne scoata din viata aceasta, iar dupa mutarea din aceasta viata, vom "da socoteala de iconomie"
- daca vom fi intelepti, vom cunoaste macar acum ceea ce se cuvine a face, si atunci ne vom face noua "prieteni" din "bogatia nedreapta".
Ce este "bogatia nedreapta"? Domnul ne-a dat noua bogatia ca sa o cheltuim la trebuintele fratilor si a celor impreuna cu noi robi, dar noi tinem aceasta bogatie pentru noi, devenind astfel "bogatie nedreapta"... Este o pervertire, si daca o sa avem ocazia, o sa mai discutam si despre alt fel de pervertiri de care vorbesc Evangheliile, cum ar fi pervertirea harului...Asta e oricum alta discutie..
Aceasta pilda este foarte importanta, pentru ca ne atrage inca odata atentia, ca sa "Faceți-vă prieteni cu bogăția nedreaptă, ca atunci, când veți părăsi viața, să vă primească ei în corturile cele veșnice.", pentru ca aceasta "prietenie" trebuie facuta acum, cat inca suntem "iconomi", caci dupa chemarea din viata aceasta, nu mai este vreme de vreo lucrare, nici a cere nu este cu putinta, caci "fara de minte" sau "nebune" au fost numite "fecioarele" care au cerut un asemenea lucru. (Matei 25:1-13)
Asadar ce zice Domnul ca trebuie facut: sa folosim "bogatiile nedrepte" (nedrepte din lacomia noastra), pentru ajutorarea fratilor nostri, ca atunci cand vom pleca din aceasta viata ("vom fi scosi din iconomie"), sa ne primeasca pe noi saracii in "corturile cele vesnice", pentru ca saracilor intru Hristos li s-au dat spre mostenire "corturile cele vesnice" (Fericiți voi cei săraci, că a voastră este împărăția lui Dumnezeu Luca 6:20), in care o sa-i primeasca pe aceia care aici s-au facut "prieteni" cu ei, prin impartirea "bogatiilor nedrepte"
Ce se mai poate spune?
Inteleg ca "datornicii" sunt sarmanii caci Scriptura zice: Toată ziua dreptul miluiește și împrumută și seminția lui binecuvântată va fi. (Ps 36:26) si Cel ce are milă de sărman împrumută Domnului și El îi va răsplăti fapta lui cea bună. (Pilde 19:17)
Ce se poate intelege prin: Căci fiii veacului acestuia sunt mai înțelepți în neamul lor decât fiii luminii., deoarece ar putea da un sens ciudat, dar nu este deloc asa...
"Fii veacului acestuia" sunt cei care cred ca toate cate le au, le sunt de folos numai pe pamant, si devin lacomi si strangatori de averi numai pentru propriul folos. "Fiii luminii"sunt aceia care doresc bogatia duhovniceasca, a trairii cu Dumnezeu in viata aceasta... "Fiilor veacului acestuia" li s-au incredintat bogatiile(averi, dregatorii etc) omenesti, si le chivernisesc cu pricepere si iscusinta, doar pentru folosul lor, iar "fiii luminii" chivernisesc averile dupa placerea lui Dumnezeu, de aceea zice ca "fiii veacului acestuia sunt mai intelepti in neamul lor", adica in lumea aceasta, "decat fiii luminii" caci sunt mai priceputi la strans bogatii omenesti. Dar acestia se pot intoarce, si pot face voia lui Dumnezeu, impartind aceste bogatii si ajutand aproapele. De aceea acolo spune atat de minunat: Și a lăudat stăpânul pe iconomul cel nedrept, căci a lucrat înțelepțește. Adica desi iconomul a fost nedrept, ca noi toti, daca lucram cu intelepciune dupa voia lui Dumnezeu, avem lauda de la Stapanul in final.
Ar mai fi cateva lucruri, pe care eu le consider importante, dar ma opresc aici, caci am scris prea mult...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 1 Jul 2007, 09:52 PM
Mesaj #205


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Facerea Lumii sau Geneza
QUOTE
26. Si a zis Dumnezeu: "Sa facem om dupa chipul si dupa asemanarea Noastra, ca sa stapaneasca pestii marii, pasarile cerului, animalele domestice, toate vietatile ce se tarasc pe pamant si tot pamantul!"
27. Si a facut Dumnezeu pe om dupa chipul Sau; dupa chipul lui Dumnezeu l-a facut; a facut barbat si femeie.

... imi e neclar tipul de asemanare ... wub.gif


--------------------
*_*_*

Pierdut ßn Geometria Uitării
Căutùnd Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 2 Jul 2007, 01:40 AM
Mesaj #206


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



dacă luăm Geneza ad-literam, ne umflă râsul la fiecare frază... și plânsul pentru cei ce cred asta... rolleyes.gif mie mi-a fost clar lucrul ăsta la primul contact cu Biblia... blink.gif

adăugat:
nu înțeleg de ce oamenii de acum 2000 de ani n-au fost în stare să fie măcar de acord cu știința vremii atunci când au scris Geneza, și un copil îți poate arăta zeci de inadvertențe pe o singură pagină, și nu se poate da vina pe transcrieri și traduceri... hh.gif

Acest topic a fost editat de Erwin: 2 Jul 2007, 01:48 AM


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 2 Jul 2007, 08:25 AM
Mesaj #207


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Si a facut Dumnezeu pe om dupa chipul Sau[/u]; dupa chipul lui Dumnezeu l-a facut; a facut barbat si femeie.

... imi e neclar tipul de asemanare
...


Mie imi este neclar scopul acestei interventii. Daca e facuta pentru a concluziona ca Erwin nu mai e nimic de adaugat. Daca chiar e facuta in scop de cunoastere eu as avea (fara suparare) 2 observatii de facut (prima fiind mai importanta):

1. Intrebarea arata o insuficienta abordare a credintei crestine. Intrebarea aceasta si-o pune oricine citeste Biblia (mai ales ca apare la inceputul ei dar si ca este foarte importanta) si oricine este chemat la credinta. Si si-o pune la inceput, pentru ca are nevoie neaparata de un raspuns pentru a "continua"...
2. Raspunsul (din punctul meu de vedere) este greu de dat intr-un post, doua, pe han deoarece cuprinde mai multe aspecte, destul de "complicate". In plus acele aspecte trebuie cit de putin traite, experimentate si meditate.

Parerea mea: e o problema in a da un raspuns satisfacator la acea nelamurire... asa... in fuga unei tastari...

Totusi, ca sa nu par a vorbi "pe de laturi", iti sugerez 2 locuri de unde (poate) sa iti faci macar o idee aproximativa:

Locul 1 (recomand acel site tuturor celor care doresc sa-si clarifice anumite neclaritati biblice)
Locul 2[I][/I]

Acest topic a fost editat de caa: 2 Jul 2007, 08:32 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geriA3e
mesaj 2 Jul 2007, 04:26 PM
Mesaj #208


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 344
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.401



QUOTE (exergy33 @ 1 Jul 2007, 10:52 PM)

... imi e neclar tipul de asemanare ...  wub.gif

Da, Caa ți-a răspuns bine: despre duh este vorba, acolo e "asemănarea".


( spoton.gif grozave linkuri Caa !)


--------------------
" 'Mai bine' decât bine, înseamnă 'moartea binelui'. " - autor anonim...dar nu şi pentru mine :)
( El afirmă concis prin asta, că cine încercă să îmbunătăţească încă ce deja este bine, practic îl strică ! Susţin că are dreptate şi aşa se întâmplă: nu se poate merge mai sus de piscul muntelui, ci dincolo de vârf se merge la vale. )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 3 Jul 2007, 01:05 PM
Mesaj #209


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE (caa @ 2 Jul 2007, 09:25 AM)
Si a facut Dumnezeu pe om dupa chipul Sau; dupa chipul lui Dumnezeu l-a facut; a facut barbat si femeie.

... imi e neclar tipul de asemanare
...


Mie imi este neclar scopul acestei interventii. Daca e facuta pentru a concluziona ca Erwin nu mai e nimic de adaugat. Daca chiar e facuta in scop de cunoastere eu as avea (fara suparare) 2 observatii de facut

Am pus intrebarea la modul cel mai serios ... si nu m-am gindit sa trag nici un fel de concluzii, nici ca Erwin, si nici ca altcineva. wub.gif
Nu e prima data cind pun aceasta intrebare. Am pus-o orideciteori mi s-a oferit ocazia.

Multumesc pentru linkuri, dar trebuie sa spun ca raspunsul dat acolo mi se pare un raspuns de suprafata ... raspunsuri asemanatoare am gasit si eu anterior pe net.

Poate ca sunt eu mai chitibusara decit media ... insa in aceasta traducerea mi-a sarit in ochi expresia "animale domestice".
Animalele domestice (vezi etimologia domos care inseamna casa ) sunt reprezentate de animalele care traiesc pe linga casa omului si care au fost domesticite de catre om. Strict vorbind, animalele domestice nu puteau exista inaintea omului.
E clar ca aici este vorba de o traducere inexacta, la fel cum este si aceasta :
QUOTE

La vârsta de o suta treizeci de ani, Adam a nascut un fiu dupa chipul si asemanarea lui, si i-a pus numele Set.

... stii cum suna acest pasaj din biblia in limba persana ?
Aproximativ cam asa : şi din sămînţa lui Adam s-a născut Set, asemănător in toate cu sămînţa tatalui său smile.gif ...





--------------------
*_*_*

Pierdut ßn Geometria Uitării
Căutùnd Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 3 Jul 2007, 03:39 PM
Mesaj #210


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



In trei cuvinte, omul se aseamana cu Dumnezeu, fiind liber , rational si capabil de iubire.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

19 Pagini V  « < 4 5 6 7 8 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 April 2024 - 01:42 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman