HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

19 Pagini V  « < 3 4 5 6 7 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Nelamuriri / Lamuriri
IoanV
mesaj 18 Mar 2007, 05:40 PM
Mesaj #141


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE (Clopotel)
Pai Ioan a glumit evident... Eu de ce confirmari sa mai am nevoie cand de aproape 4 ani traiesc intr-o confirmare continua... In fapt la origine sta certitudinea... Despre ce confirmari sa mai am nevoie?
Nu a fost chiar gluma, dar nici adevar complet. Am lasat intentionat si 2 indicii ca centrez opinia pe mine dar era mai mult un semnal "ascuns" pentru Clopotel, care l-a inteles f. bine.
De confirmarea credintei avem nevoie. Iar aceasta vine prin infruntarea cu alte credinte. Dar infruntarea pentru a obtine certitudinea nu este singura dorinta care duce la dialog contradictoriu. Mai poate si dragostea pentru aproapele caruia doresti sa ii transmiti din libertatea ta, din acea traire a odihnei lui Dumnezeu.

Oricum, Clopotel si TriRegnum se cunosc de mai multa vreme, incit nu ne facem griji ca se vor "bate". Insa noi crestinii avem ceva mai pretios decit maruntele neintelegeri, dragostea intre noi. Se vedea mai putin asta, iar colegii de forum (ex. necrestini) pot fi inselati de aparente, de aceea am cerut sa ne amintim de ea.

Ioana,
QUOTE
Cu ortodoxia nu intru in detalii cu tine, sa spunem ca sunt foarte multe rituri, care de multe ori sunt pierdere de energie si timp si nu au mare insemnatate pentru Domnul.
Asta e o nelamurire...
Pina una alta este doar parerea ta. Mie mi se pare altfel. Nici eu nu intru in detalii. Spun doar ca cine nu traieste semnificatia cuvintelor rostite, nu pricepe ritualurile, nu le poate judeca. Simpla prezenta in cladirea biesricii cind se face slujba nu permite intelegerea ei, mai ales daca stai intr-o pozitie incomoda si te intrebi ce fac copii acasa wink.gif .
QUOTE
Ei, parca acum e mai bine, mult mai bine, va multumesc.
Eu iti multumesc. Cu intuitia feminina ai simtit ca nu e bine ca din crestinism sa iasa la iveala neintelegerile, mai presus decit iubirea. Asa ca noi iti multumim ca ne-ai adus aminte...

Acest topic a fost editat de IoanV: 18 Mar 2007, 05:44 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 22 Mar 2007, 11:58 PM
Mesaj #142


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



WOW ce mult s-a scris...nu mai am cum sa raspund la tot fiind prea mult de citit.

Isus e cu noi in toate zilele in Sf. Euharistie, insa nu sa dea directive, pentru asta e Papa. Episcopii nu au acelasi har ca Papa, pentru ca numai lui Petru i s-au incredintat cheile si numai lui i-a fost schimbat numele, numai lui i s-a incredintat turma cu o misiune speciala si numai lui i-a cerut Isus sa intareasca pe fratii sai Apostolii.
Isus l-ea dat tuturor Duhul Sfant, insa numai lui Petru harul special al primatului si infailibilitatii, si preotii si diaconii primesc Duh Sfant insa nu au aceiasi valoare ca Episcopii.

QUOTE
Eu, un simplu pacatos ortodox, daca sarut ceva "necurat" am canon de la duhovnicul meu si am oprire de la Sfanta Impartasanie...

Cui opreste de la Impartasanie sa-i fie anatema au spus Sfintii Parinti (ex Ciprian de Cartagina), e total impotriva lui Isus Cristos aceasta practica care ne da porunca "sa facem aceasta in pomenirea" Sa. Cu asta nu am fost niciodata de-acord.

QUOTE
Tu de ce incepi ca ce spun e gresit total, daca la sfarsit recunosti si tu ca si-au pastrat ritul ortodox, la inceput? Cum se inchina greco-catolicii acum? Chiar sunt curios sa aflu...


Greco-Catolicii celebreaza intreg ritul bizantin, pastreaza aceiasi forma a semnului crucii, dreapta-stanga, insa il amintesc pe Intaistatatorul Bisericii lui Cristos la fiecare Liturghie, doar ca traducerile sunt putin diferite, cuvintele sunt de origine latina - Spirit in loc de Duh; crezul foloseste forma originala unde Biserica e numita Catolica si nu termenul schimbat in evul mediu, acela de sinodal etc.

QUOTE
Asa ceva nu exista... Cum sa fie ritul o chestie adminsitrativa?!  Ritul e o chestiune dogmatica... Tine de credinta, tine de randuiala, cum sa fie adminsitrativ?!


Ritul nu e dogma si nu a fost niciodata, tine de cultura poporului, inainte de Ioan Crisostomus, rasaritenii aveau alt rit, Ioan l-a schimbat; fiecare Biserica locala, cum e cea armeana sau maronita, au rit propriu si nu le e permis sa si-l schimbe

QUOTE
Pana una alta, si eu pot arata, ca despre Filioque nu scrie nimic in Biblie, mai ales acolo unde tu o sa spui ca scrie, pentru ca vom vedea impreuna ce sens au acele cuvinte de fapt, si mai ales, despre imaculata conceptie, unde Arhanghelul Gavriil chiar nu zice nimic de ea...


OK, arata-mi. Dar vreau cu exemple ale Sfintilor Parinti, acolo unde neaga ei Filioque si Imaculata Conceptiune, iar acele citate daca le stii asa bine ar fi Ok sa vii si cu explicatii ale gramaticii limbii medio-greaca.
Nu uita ca Biblia e rodul Traditiei si nu invers.

QUOTE
Unde este mai exact greseala de logica, si ce anume pazeste Papa? Unde pazeste Papa toate acestea? Are un seif special?


Da, este bullarium-ul si arhiva cu toate documentele originale ale Traditiei.
Eu cand doresc sa invat ceva celebrez Liturghia, Vesperele, ma rog in fata Sfantului Sacrament expus, merg la Spovada si Impartasanie si apoi caut sa inteleg cu ratiunea mea, prin ajutorul Duhului Sfant.
Si tu faci la fel, desigur, dupa posibilitati.

QUOTE
Atunci cand condamni o erezie poti deveni automat eretic si shismatic doar pentru acel eretic ce a emis erezia... Corect?


Nu exista erezie pentru eretic, erezia este pentru Biserica Catolica in raport cu celelalte.
Luther nu s-a luat de erorile doctrinare, pentru ca asaceva nu existau, el a fost contrariat de abuzurile ce se faceau in Biserica in acea perioada, iar Leon X habar nu avea, caci iubitii lui cardinali ii ascundeau toate cele si ii aratau o imagine perfecta a Bisericii, cand a auzit ce a facut Luther si care a fost cauza, s-a si imbolnavit si nu a mai durat mult ca a si murit.

QUOTE
Numeste tu vreun papa care a participat la vreunul din cele 7 Sinoade ecumenice, si care, culmea, toate au fost tinute in Rasarit... La toate acestea papa trimitea doar delegati episcopi si preoti...


smile.gif nici un Papa nu a fost prezent, dar citeste in istorie si vei vedea ca delegatii papali erau cei care prezidau sinodul.

QUOTE
Dar asta nu inseamna ca-L inlocuieste... Vicar inseamna inlocuitor... Petru a primit o sarcina... El este un slujitor al lui Iisus, nu inlocuitorul Lui...


Niciodata nu ii va fi inlocuitor, pentru ca Isus e Dumnezeu, iar Papa e om, insa are harul special de a fi administratorul Bisericii (Turmei) si numai in acest sens ii este Vicar lui Cristos.

QUOTE
Un patriarh sau episcop care urla dupa scaun este de la sine inteles de cine este posedat...
Si tu aduci asta ca argument...


Sarmanul Ioan Crisostomus cand a fost depus din Scaun in mod talharesc, a cerut disperat ajutorul Papei Inocentiu I, si nu cerea puterea Scaunului, ci il voia pentru Bisele Bisericii schismatice din Constantinopol pe care a readus-o la unitate cu Biserica Catolica.



Go to the top of the page
 
+Quote Post
Emil Condor
mesaj 23 Mar 2007, 05:45 AM
Mesaj #143


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 183
Inscris: 21 December 06
Forumist Nr.: 9.115



QUOTE
Cine crede ca se roaga la Dumnezeu mai mult si mai cu dragoste decat calugarii, il invit sa ridice mana...

Ce afirmatii gratuite! De unde cunoastem noi pe toti, ceilalti crestini din lume?!...

QUOTE
Eu cred ca aceste vorbe ale lui Iisus li se potrivesc perfect calugarilor:  19 Dacă ați fi din lume, lumea ar iubi ce este al său; dar pentru că nu sunteți din lume, ci Eu v-am ales pe voi din lume, de aceea lumea vă urăște. (Ioan 15)

Departe, departe, departe de adevăr!!!...


--------------------
ESTI CEEA CE LASI ÎN URMA TA.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 23 Mar 2007, 05:45 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Clopotel
mesaj 23 Mar 2007, 08:13 AM
Mesaj #144


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga TriRegnum
QUOTE

QUOTE
Eu, un simplu pacatos ortodox, daca sarut ceva "necurat" am canon de la duhovnicul meu si am oprire de la Sfanta Impartasanie...

Cui opreste de la Impartasanie sa-i fie anatema au spus Sfintii Parinti (ex Ciprian de Cartagina), e total impotriva lui Isus Cristos aceasta practica care ne da porunca "sa facem aceasta in pomenirea" Sa. Cu asta nu am fost niciodata de-acord.

O sa fiu scurt acum, .. poate alta data detaliem smile.gif
Oprirea nu se face la intamplare, ca asa vrea muschii lu' duhovnicu'... Ea trebuie facuta, asa cum zice Sfantul Apostol Pavel, de ex., aici:
26 Căci de câte ori veți mânca această pâine și veți bea acest pahar, moartea Domnului vestiți până când va veni.
27 Astfel, oricine va mânca pâinea aceasta sau va bea paharul Domnului cu nevrednicie, va fi vinovat față de trupul și sângele Domnului.
28 Să se cerceteze însă omul pe sine și așa să mănânce din pâine și să bea din pahar.
29 Căci cel ce mănâncă și bea cu nevrednicie, osândă își mănâncă și bea, nesocotind trupul Domnului.
30 De aceea, mulți dintre voi sunt neputincioși și bolnavi și mulți au murit.
(1 Corinteni 11)Deoarece atunci cand faci faradelegea, si te Impartasesti, iei Sangele si Trupul Mantuitorului cu nevrednicie, si te osandesti singur... De aceea, duhovnicul ii face un bine aceluia cand il opreste de la Sfanta Impartasanie, imdeiat dupa ce a sarutat Coranul, de ex...

Draga Emil,
QUOTE
QUOTE

Cine crede ca se roaga la Dumnezeu mai mult si mai cu dragoste decat calugarii, il invit sa ridice mana...

Ce afirmatii gratuite! De unde cunoastem noi pe toti, ceilalti crestini din lume?!...

Iti inteleg avantul, insa spune si ceva la concret... Ridici mana sau nu, ca de vorbe goale...
QUOTE
QUOTE
Eu cred ca aceste vorbe ale lui Iisus li se potrivesc perfect calugarilor:  19 Dacă ați fi din lume, lumea ar iubi ce este al său; dar pentru că nu sunteți din lume, ci Eu v-am ales pe voi din lume, de aceea lumea vă urăște.
(Ioan 15)
Departe, departe, departe de adevăr!!!...

Devreme ce unii iau minciuna drept adevar, desigur ca lor adevarul li se pare minciuna si de aceea ajung sa contrazica si Biblia...
Ok... da tu atunci un ex. de om, despre care, crezi tu, ca este vorba la Ioan 15:19...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 3 Apr 2007, 02:11 PM
Mesaj #145


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Da Clopotel asa este cum spune Paul, insa prin Spovada se iarta absolut toate pacatele, iar daca preotul considera ca omul e nevrednic de Impartasire, dupa Spovada atunci inseamna ca se indoieste de acest Sacrament si de mila lui Dumnezeu.
Ciprian de Cartagina spunea ca omul poate primi Impartasanie imediat dupa Spovada chiar daca nu si-a facut inca penitenta (canonul), insa e ilicit si imoral sa dai canon interzicerea lui Dumnezeu, privarea omului de cele sfinte.

Calugarii isi dedica viata intreaga lui Dumnezeu si din cauza asta se roaga lui Dumnezeu mai mult, insa si calitatea conteaza, si exista posibilitatea ca un simplu credincios, precum Clopotel sau altcineva sa se roage mai fierbinte lui Dumnezeu, decat calugarul Paisie sau Augustin din manastirile X si Y.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 3 Apr 2007, 02:19 PM
Mesaj #146


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



TriRegnum, ce "sanctiune" primeau in vremea Apostolilor crestinii carora, dupa ce li se ierta un pacat capital, recidivau?
Care era canonul crestinilor care, dupa lepadarea de Hristos de teama martiriului, doreau sa revina in comunitatea crestina?

Sunt de acord, un criminal care se roaga cu zdrobire de inima si regreata din tot sufletul poate sa atinga culmi spirituale nebanuite. Ex.: Sf. Maria Egipteanca. Dar cati ani a stat ea in desert pana s-a impartasit?

Ai spus foarte bine: "Ciprian de Cartagina spunea ca omul poate primi impartasania imediat dupa spovada, chiar daca nu si-a facut imediat penitenta (canonul). A afirmat "poate", nu "este obligatoriu sa primeasca". Primirea impartasaniei este conditionata de pocainta sincera, din tot sufletul, de inima aceea infranta si zdrobita. Una e sa te duci la spovedanie cu lacrimi de umilinta (in cazul asta toti sfintii parinti ingaduie micsorarea/eliminarea definitiva a canonului), cu hotararea ferma de a te indrepta, cu totul altceva sa mergi indiferent: "Parinte, stiti, mi-am batut si eu nevasta, eram beat, de", etc. Impartasesti persoana, dar ce te faci daca ea primeste Sf. Taine neindreptata, fara a-si lua angajamentul din tot sufletul de a nu mai repeta pacatul? Mai mult ca sigur va mai face la fel. Atunci, daca repeta greseala dupa impartasanie, in fata lui D-zeu este mai rau decat daca nu s-ar fi impartasit. Deci, problema pricipala nu este impartasania in sine, ci vindecarea omului de bolile sufletesti.

Cum interpretati versetul in care Iisus Hristos le zice Apostolilor: "Luati Duh Sfant, carora le veti ierta pacatele iertate vor fi si carora le veti tine tinute vor fi"? Preotul poate sa nu acorde iertarea de pacate? Ma refer la situatia in care stie ca omul ascunde un pacat, dat fiind ca cel care nu se marturiseste sincer se osandeste dublu.

Acest topic a fost editat de andra_v: 4 Apr 2007, 10:22 AM


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 3 Apr 2007, 07:49 PM
Mesaj #147


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



QUOTE
TriRegnum, ce "sanctiune" primeau in vremea Apostolilor crestinii carora, dupa ce li se ierta un pacat capital, recidivau?
Care era canonul crestinilor care, dupa lepadarea de Hristos de teama martiriului, doreau sa revina in comunitatea
crestina?


In timpurile Apostolice acei crestini care cadeau in pacat daca reveneau li se cerea sa faca mai intai penitenta si abea apoi Apostolii isi impuneau mainile asupra lor dandu-le dezlegarea sacramentala specifica Spovezii. In timpul penitentei, era normal sa nu participe la Sfanta Liturghie deoarece nu erau dezlegati, insa dupa dezlegare nu li se mai interizea acest lucru.
Si Sf. Ciprian de Cartagina spunea ca acelor crestini carora nu li s-a dat dezlegarea si faceau penitenta daca mureau atunci pacatele le erau iertate, dar daca primeau dezlegarea in tipul penitentei se obligau sa o respecte primind si Sfanta Impartasanie. (Sf. Impartasanie e obligatorie pentru spovediti, nu spunea ca au de ales intre da au ba, ci sa se impartaseasca, pentru ca e datoria fiecarui crestin, e porunca data de Mantuitor sa facem aceasta oridecate ori il pomenim, nu putem participa la Sf. Liturghie in stare de har, primit la Spovada, si sa nu-L primim, contravine intregii Biserici si lui Dumnezeu, odata ce ai fost restabilit in starea de om mantuit atunci trebuie sa faci parte din Biserica in totalitate, si cum poate fi madularul in comuniune cu Capul sau? primind pe Capul Bisericii in suflet la Sf. Impartasanie)


QUOTE
Sunt de acord, un criminal care se roaga cu zdrobire de inima si regreata din tot sufletul poate sa atinga culmi spirituale nebanuite. Ex.: Sf. Maria Egipteanca. Dar cati ani a stat ea in desert pana s-a impartasit?


A fost alegerea ei, insa Sf. Ambrozie a spus ca cine nu e vrednic sa primeasca Sf. Impartasanie in fiecare zi, atunci nu e vrednic sa o primeasca in nici o zi a anului - "nu poti fi sloi de gheata in fiecare zi si jaratec aprins asa din cand in cand". Iar Maria Egipteanca a primit un har special de la Dumnezeu in acest sens, primea pe Isus Euharisticul in mod spiritual in fiecare secunda, oamenii actuali nu se pot compara cu Maria si nu toti primesc harurile ei, asa ca este indicat sa se spovedeasca cat mai des si sa primeasca des si Sf. Euharistie.



QUOTE
cu totul altceva sa mergi indiferent: "Parinte, stiti, am facut si eu 20 de avorturi/am mai facut inca unul, ca asta e, n-avem cu ce sa-l crestem", etc.Impartasesti persoana, dar ce te faci daca ea primeste Sf. Taine neindreptata, fara a-si lua angajamentul din tot sufletul de a nu mai repeta pacatul?


Da asa este si eu nu ii acord dezlegarea daca nu vad cainta in om, nici macar cainta nedesavarsita, atunci nu il dezleg si asa nu se poate impartasi. Nu ai de unde sa stii, ca preot, daca persoana respectiva nu e in stare de har, nici Paul nu stia si atunci a scris corintenilor sa nu indrazneasca sa primeasca pe Isus Euharisticul cu pacat de moarte pe suflet.

QUOTE
"Luati Duh Sfant, carora le veti ierta pacatele iertate vor fi si carora le veti tine tinute vor fi"?


Preotul primeste puterea de a dezlega pacatele, dar si a le tine, adica de a nu da dezlegarea Sacramentala daca observa ca penitentul nu se caieste, ba chiar daca preotul ar acorda-o tot nu ar fi valabila dezlegarea deoarece validitatea Sacramentului Spovezii ca toate celelalte, exceptand Sf. Liturghie, poate fi blocata de catre receptor.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 5 Apr 2007, 11:26 AM
Mesaj #148


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Una peste alta, concluzia ar fi cam asa: in catolicism se trece mai lesne de la spovada la impartasire; in ortodoxie se trece mai anevoie de la spovedanie la impartasanie. Foarte interesante mesajele lui TriRegnum ("partea" catolica) si mesajele oponentilor ("partea" ortodoxa). Multumesc tuturor, iaca am mai dat la o parte o nelamurire! smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 16 Apr 2007, 10:08 AM
Mesaj #149


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



De ce nu se spune nimic de Lilith, prima sotie a lui Adam, in VT?


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 17 May 2007, 09:53 AM
Mesaj #150


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



N-a auzit, bre, nimeni, de Lilith?!


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 17 May 2007, 09:54 AM
Mesaj #151


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



Mariusica ti-as spune mai multe dar ale mele informatii sunt oculte...Lilith fiind considerata o mica vrajitoare. tongue.gif


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 17 May 2007, 10:12 AM
Mesaj #152


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Pai si nu vrei sa dez-ocultezi sorry.gif ale matale informatii?


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 17 May 2007, 11:15 AM
Mesaj #153


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



Uki... biggrin.gif dar suntem pe la comunitatea credintei asa ca, sa-mi fie iertate... wub.gif si multe sunt de-a dreptul fanteziste pentru unii...sau absolut incredibile pentru altii..sau chiar povesti.
Incep cu Cabala unde este demonul zilei de vineri.. tongue.gif in traditia ebraica sotia raului Sammael (Asmodeus),in traditia mitica un satelit invizibil al Pamantului, alaturi de Hecate a treia fata a zeitelor demonice, mama a tuturor vrajitoarelor.
In... Genesis 1:27 ...“So God created man in his own image, in the image of God he created him; male and female he created them.Set opposite Genesis 2, in which Adam is created first and Eve is an afterthought to appease his loneliness, many see this as evidence that Adam had two wives” ...Prima a fost Lilith care insa stiind ca a fost facuta din Pamant a refuzat sa stea alaturi de Adam si a refuzat providenta..si se spune ca desi nu a fost insarcinata cu Adam ar fi nascut o serie de demoni.A negat existenta lui Dumnezeu si a refuzat sa se intoraca alaturi de Adam chiar daca ingerii din cer au incercat sa o constranga. Astfel sa creat o imagine ca ar reprezenta alaturi de copii sai-demonii, o zeita a raului...si astfel s-a introdus si cultul unor amulete care ar putea sa protejeze copii mici.Se spune ca nu ar fi mancat din Marul Cunoasterii si astfel a ramas nemuritoare...si a primit recompensa de la demonul razbunarii Asmodeus..fiind cea care in Iad ar detine unul din nivelurile esentiale.
In mitologia oculta poate sa transforme copii de la 5 la 20 de ani in demoni,este o zeita care va bantui umanitatea pana la sfarsitul zilelor...mama a lui Liliam si Lilot ..un fel de Sphinx.Reprezentata de o bufnita,SY imaginea sa,elementul aerian predominant. tongue.gif
In traditia sumeriana este vazuta ca mana dreapta a Marii Zeitati Innana fiind cea care ii aduce pe barbati in templul sau pentru a participa la unele ritualuri tantrice.Ca rezultat al acestui fapt a fost considerata o seducatoare.Cu timpul cei din Mesopotamia incep sa o considere zeita a vanturilor si a uraganelor..distrugerii provocate de natura.Cand insa morala ebraica/semitica a penetrat societatea arhaica a fost asemanata cu Lamashtu un spirit demonic feminin cunoscut in Siria ca devorator de copii.Aici a primit caracterizarea de aripa demonica a noptii (Talmud); de vampir periculos ("Zohar"-Cabala); mama a spiritelor noptii si a bufnitelor (Biblie)...
Se mai spune ca numele sau reprezinta unul din cele 20 de nume prin care femeia la inceput a fost cunoscuta si prin care ar fi reprezentat un secret mistic sexual..Aceste secrete ar fi fost de fapt tehnicile sexuale invatate de initiati in templele lui Ishtar,Inanna sau Astarte,tehnici care ar fi amenintat practicile patriarhilor religiosi doritori de a transforma femeia in dependenta, servitoare a traditiilor.“There is no doubt”, says Ean Begg, that the “Queen of Sheeba in the Cabbala, the Zohar and Arabic legends” is identical with the Near EasternGoddess Lilith, who “is also associated with the concubine of Abraham,Hagar ‘the Egyptian’, whose son Ishmael, having been begotten on the Black stone of the Ka’bah, became the ancestor of the Arab peoples.Her name stems from a Semitic root meaning “night”, and in the Talmud, she is portrayed as a long-haired demon of the night. She is considered by many to be the first liberated woman”

Scuze pentru citatele in engleza wub.gif si pentru poezie.

Of Adam’s first wife, Lilith, it is told
(The witch he loved before the gift of Eve,)
That, ere the snake’s, her sweet tongue could deceive,
And her enchanted hair was the first gold.
And still she sits, young while the earth is old,
And, subtly of herself contemplative,
Draws men to watch the bright net she can weave,
Till heart and body and life are in its hold.

The rose and poppy are her flowers; for where
Is he not found, O Lilith, whom shed scent
And soft-shed kisses and soft sleep shall snare?
Lo! as that youth’s eyes burned at thine, so went
Thy spell through him, and left his straight neck bent,
And round his heart one strangling golden hair.

Rosetti: “Lilith”


biggrin.gif rolleyes.gif wink.gif


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 17 May 2007, 12:49 PM
Mesaj #154


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Mai multe aici smile.gif.


--------------------
*_*_*

Pierdut ßn Geometria Uitării
Căutùnd Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geriA3e
mesaj 5 Jun 2007, 06:56 PM
Mesaj #155


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 344
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.401



QUOTE (ioana1 @ 1 Mar 2007, 04:18 PM)


Ce a vrut Dumnezeu cu poporul lui Israel  sa faca ? Sa i se inchine Lui, ca singurul Dumnezeu Viu si Adevarat,sa demonstreze neamurilor cum e cu ascultarea de Dumnezeu, cu e sa fi un popor sfant, ales.


5.gif ... cu scuzele de rigoare că nu mai am "stomacul" să urmăresc măcar disputele-certuri ale voastre de pe aici, darămite să mai iau parte wacko.gif vreau sa incerc a raspunde la întrebarea respectivă, luând-o ca și cum ar fi fost pusă nu retoric, ci serios,iar cineva ar vrea să își lămurească o nelămurire = căci ideia în sine de-a se oferi un loc de răspuns valabil pentru nelamurirea din credința omului, mi se pare generoasă, așa că vă cer scuze că reactivez ceva ce poate nu mai interesează pe nimeni!

.1 EL "a vrut de la poporul lui Israel", tot ce "a vrut"(vrea/va vrea) de la oricare om, din oricare popor,neam,limbă,timp, nici mai mult și nici mai puțin nu VREA ; diferența acelui popor față de altele, nu de la EL s-a făcut, ci chiar de la respectivul "om" din acel popor, de la posibilitatea de a i se adresa chiar EL ...o chestie mai dificilă(spre imposibilă!) de realizat_meritat cu cei(alți oameni,neamuri) care erau încâlciți iremediabil în idolatre închinări, dar iată, posibilă cândva odată cu un om dintr-un popor numit de noi azi "al lui Israel".

.2 CE "a vrut"? E evident. Știm. Toți știm, chiar dacă nu ne dăm seama cât de bine știm. Ce vrea un părinte normal-sănătos(la inimă&cap) de la copilul său? Vrea ceva pentru sine? sau oare ce-i cere copilului e chiar pentru binele copilului ce și-l iubeste ?
"Închinare" să fi vrut? păi ce nevoie să aibă EL de închinarea? oamenii însă, de se închină în direcția bună, le e de folos, de cel mai mare folos, că tot în direcția aia se vor și îndrepta...și pot chiar să ajungă Acolo! = iată deci pentru cine va fi fost de folos "predania închinării"!
"Să demonstreze"? nuuuuu... nu, nici vorbă, nici pomeneală, că dacă era EL Acela Care "să demonstreze"... avea la dispoziție posibilități zdrobitoare, copleșitoare de-a demonstra, ori dacă nu a uzat/abuzat de Puterea-I... păi nici de alte metode/mijloace_vehicule e de înțeles că nu S-a folosit... dovada e însăși constatarea că așa "o demonstrație" n-ar fi folosit la mare lucru... cum s-a văzut și se vede pretutindeni.


Închei și întreb: așadar, n-are nimeni pe aici nici o serioasă nelămurire legată de cele de Sus? ...iar dacă are careva ceva nelămurit(presupun că totuși da), oare are și "contragreutatea" necesară?

Cu bine și cu liniște ! 5.gif


--------------------
" 'Mai bine' decât bine, înseamnă 'moartea binelui'. " - autor anonim...dar nu şi pentru mine :)
( El afirmă concis prin asta, că cine încercă să îmbunătăţească încă ce deja este bine, practic îl strică ! Susţin că are dreptate şi aşa se întâmplă: nu se poate merge mai sus de piscul muntelui, ci dincolo de vârf se merge la vale. )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 7 Jun 2007, 07:38 AM
Mesaj #156


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Ce vrea sa spuna vorba asta: "contragreutatea necesara" geri?

Eu am nelamuriri multe si marunte; dar trag nadejdea ca Domnul imi va dezvalui ceea ce-mi este de folos si ma va feri de explicatii care nu ma ajuta cu nimic.

Cit despre topicul de fata, iaca mai stau oamenii la o sueta, la ceas de seara, la un moment de tihna. De ce te-ai burzuluit matale (asa, intr-o doara sper... smile.gif ), hm? hmm.gif

Later edit: Si daca tot m-am nimerit in vorba pe aici as multumi mult daca cineva mi-ar lamuri intelesul unui cuvint (pe care l-am ingrosat) din urmatorul fragment nou-testamentar (1Cor 11,24-26):

QUOTE
24. Și, mulțumind, a frânt și a zis: Luați, mâncați; acesta este trupul Meu care se frânge pentru voi. Aceasta să faceți spre pomenirea Mea. 
25. Asemenea și paharul după Cină, zicând: Acest pahar este Legea cea nouă întru sângele Meu. Aceasta să faceți ori de câte ori veți bea, spre pomenirea Mea. 
26. Căci de câte ori veți mânca această pâine și veți bea acest pahar, moartea Domnului vestiți până când va veni.


De ce moarte, nu inteleg! sad.gif Nu vorbim de "inviere", de "mintuire" sau de ceva asemanator? Cum sa inteleg prezenta cuvintului "moarte" acolo?

Help me, please unsure.gif

Acest topic a fost editat de caa: 7 Jun 2007, 12:05 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geriA3e
mesaj 7 Jun 2007, 05:25 PM
Mesaj #157


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 344
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.401



Salutari multe si bune Caa ! 5.gif

1) "contragreutatea"? Păi e evident că mai trebuie și o anume disponibilitate de-a admite ceva ce ți s-ar răspunde la o întrebare!
Hai să presupunem că tu ai pune o întrebare și cineva...poate chiar cineva nerespectabil din punctul tău de vedere(ca mine de pildă! sweatingbullets.gif ) îți pune "pe tavă" răspunsul corespunzător valabil; ai avea tu oare "disponibilitatea" să și "înghiți o pirulă amară" poate? Oare Fiului Omului, cât umblat-a pe pământul ăsta, nu I S-or fi pus întrebări fel de fel de variate persoane? ba știm că I S-au pus! oare există vreun dubiu că răspunsurile LUI au fost cele care erau cele mai bune posibile? (posibilitatea asta o exclud din argumentație!) dar oare, dacă a răspuns bine de fiecare dată persoanei care L-a întrebat, de ce oare numai unii "întrebători" au avut "stomac să digere...și să asimileze" Adevărul rostit chiar de EL ? nu trebuie dar a deține "o contragreutate", ca la lift, care să ajute slabelor noastre capacități de efort, de să ne putem ridica mai sus decât suntem, utilizând doar "o comandă" + bruma noastră de energie disponibilă pentru așa ceva?

2) Bine Caa, ai nelămuriri "multe și mărunte"; tu cum zici c-ar trebui procedat? să le pui pe masă? sau să le ți pentru tine și să aștepți să se rezolve de la sine?(de la EL eventual?)

3) "Șuetă" zici? foarte bine, sunt de acord, subscriu eventual, da să ști că aia cu "tihna" n-am băgat-o de seamă p-aici, că atunci când se discută pe aici ceva, cam orice, cineva, cel puțin o persoană ia foc...da de obicei nu numai una s-aprinde...și să te ți p-ormă "dansul săbiilor" și skandem_brațe sucite ; adică tu la ce te-ai aștepta de la mine văzând astea? să laud pe cei care se ceartă p-aci "de ți-e mai mare dragu"? să aplaud trântele tip "care pe care?" MAI ALES când sunt pe subiecte privind credința?; dacă îmi plăceau și-mi conveneau, luam parte...sau procedam măcar ca atâția, care mai înteapă pe careva, mai aruncă o pastilă, mai stropesc nițel gaz în flacără și se hizilesc p-ormă urmărind din tribune ce efecte are "pozna" lor !
...sau poate "tihnă" numești tu absența, faptul că nimeni nu spune nimic aici și nimeni nimic nu întreabă... că de la asta te referi... ce să mai zic cry.gif

4)...later !

5.gif


--------------------
" 'Mai bine' decât bine, înseamnă 'moartea binelui'. " - autor anonim...dar nu şi pentru mine :)
( El afirmă concis prin asta, că cine încercă să îmbunătăţească încă ce deja este bine, practic îl strică ! Susţin că are dreptate şi aşa se întâmplă: nu se poate merge mai sus de piscul muntelui, ci dincolo de vârf se merge la vale. )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 7 Jun 2007, 06:32 PM
Mesaj #158


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Geri, eu zic asa: mai bine o nelamurire pusa bine deoaparte, pentru zile cu soare, decit o lamurire rapida si gresita; de aceea propriile nelamuriri le pun cu zgircenie la dispozitia... "mass media" ( laugh.gif)

Toate este bine sa le facem cu discernamint. Asa si cu nelamuririle, unele pot fi spuse, altele... inca nu... dunno.gif

Sa nu ne grabim sa judecam pe cei care fac "ceea"... sau nu fac "ce'lalta"... Io asa cuget (... si deci asa exist! wink.gif)

Da' mai bine hai si lamureste-ma-n nelamurirea mea. STIU CA STII SA MA LAMURESTI! yeahrite.gif

ps: mwah1.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geriA3e
mesaj 7 Jun 2007, 09:37 PM
Mesaj #159


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 344
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.401



Iată lămurirea ce-o pot a face:

Înaintea LUI, atunci și acolo, nu era nici "învierea" și nici "mântuirea" si nici "ceva asemanator" de care te miri tu și întrebi.
Înaintea LUI era supliciul, era chinul ce știa precis că-L așteaptă și era moartea... iar acea "moarte" pentru EL... păi a fost ceva cu totul și cu totul altceva decât putem noi oricare să vedem la alții sau să trăim noi însine(la soroc).
Toate de care spui tu, partea bună cu care noi "ne-am ales" azi, adica Învierea (și sărbătorirea cu bucurie/petrecere și ouă roșii și cozonac și drob și...) sau Mântuirea de tine pomenită, erau dincolo de moartea de pe lemn și nu erau separate, ci condiționate erau, posibile se făceau tocmai datorită morții LUI ! = că mantuirea nostră nu prin învierea LUI s-a făcut posibilă, ci tocmai prin moartea LUI ! așa că moartea LUI a fost pentru noi folosul, în vreme ce învierea LUI a fost pentru EL, nu pentru noi - adică nouă invierea LUI ne folosește numai ca și comfirmare, ca și nădejde, ca și viitor spre care ne îndreptăm, insa de fapt prin moartea LUI s-a făcut posibilă viitoarea noastră înviere (si a LUI de altfel !)
Iată deci de unde vine ordinea importanței si era normal ca Apostolilor să le lase învățătura nu pe criterii de plăcut-plăcere, ci pe criterii de valoare adevărata Cerească !

...și mai e ceva, care dacă nu era, poate se putea evita din mâna ucenicilor măcar "acel pahar" să nu-l ba și ei: în chip inevitabil, cine calcă cu adevărat pe urmele LUI, "la scară" retrăiește punctele esențiale ale traseului LUI pe pamantul ăsta, adică inevitabil se confruntă cu cel care se cheamă si cu numele "moartea", persoana celui rau; e ceva absolut năpraznic, dar altfel nu se poate; dacă omul biruiește, ajunge la înviere, dar dacă nu...
Iată de ce următorilor LUI trebuia să le lase accentuat să aibă în vedere episodul "morții LUI", să-l rememoreze iar și iar, ca pregătire pentru propria fiecăruia confruntare "pe viață și pe moarte" cu "vrăjmașul sufletului" !


Lămurit?


--------------------
" 'Mai bine' decât bine, înseamnă 'moartea binelui'. " - autor anonim...dar nu şi pentru mine :)
( El afirmă concis prin asta, că cine încercă să îmbunătăţească încă ce deja este bine, practic îl strică ! Susţin că are dreptate şi aşa se întâmplă: nu se poate merge mai sus de piscul muntelui, ci dincolo de vârf se merge la vale. )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 7 Jun 2007, 11:28 PM
Mesaj #160


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (mariusc2 @ 17 May 2007, 10:53 AM)
N-a auzit, bre, nimeni, de Lilith?!

Discutia asta cu Lilith a mai fost acum 4 ani. Le-am explicat insa "dreptcredinciosii" au ocolit mereu subiectul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 7 Jun 2007, 11:38 PM
Mesaj #161


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (TriRegnum @ 3 Apr 2007, 08:49 PM)
Si Sf. Ciprian de Cartagina spunea ca acelor crestini carora nu li s-a dat dezlegarea si faceau penitenta daca mureau atunci pacatele le erau iertate,

De catre cine?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 8 Jun 2007, 03:05 PM
Mesaj #162


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



QUOTE (geriA3e @ 7 Jun 2007, 10:37 PM)
Lămurit?

Sa nu mint: mai lamurit, dar nu de-a binelea. Insa vorbele tale mi-au dat de gindit si cu putin efort (si ajutor...) poate ca ii voi da cumva "de cap". Deocamdata am prins ideea moartea lui Isus=jertfa Lui pentru "reinnoirea" noastra=confirmarea practica a unui Nou Legamint=izbavirea/mintuirea/nadejdea noastra. In subsidiar mai am si alte "fire" de luat in atentie. Multumesc mult! (stiam ca stii! smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geriA3e
mesaj 8 Jun 2007, 06:45 PM
Mesaj #163


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 344
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.401



Bine Caa! smile.gif

next question ?


--------------------
" 'Mai bine' decât bine, înseamnă 'moartea binelui'. " - autor anonim...dar nu şi pentru mine :)
( El afirmă concis prin asta, că cine încercă să îmbunătăţească încă ce deja este bine, practic îl strică ! Susţin că are dreptate şi aşa se întâmplă: nu se poate merge mai sus de piscul muntelui, ci dincolo de vârf se merge la vale. )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 14 Jun 2007, 10:06 AM
Mesaj #164


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



La inceput a fost Adam si din coasta lui Adam a iesit Eva.Adam si Eva au fost singurii oameni de pe Pamint?Cum s-au inmultit ei, oamenii?


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geriA3e
mesaj 15 Jun 2007, 05:58 PM
Mesaj #165


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 344
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.401



Pe pământ, oamenii s-au înmulțit în vremurile vechi ca și acum: natural, prin acelaș "procedeu consacrat" .

Care e de fapt problema ? unsure.gif


--------------------
" 'Mai bine' decât bine, înseamnă 'moartea binelui'. " - autor anonim...dar nu şi pentru mine :)
( El afirmă concis prin asta, că cine încercă să îmbunătăţească încă ce deja este bine, practic îl strică ! Susţin că are dreptate şi aşa se întâmplă: nu se poate merge mai sus de piscul muntelui, ci dincolo de vârf se merge la vale. )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 16 Jun 2007, 04:51 PM
Mesaj #166


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



Eu ma gindeam la arborele genealogic.
Adam si Eva au facut copii.Mai departe copiii intre ei(frati si surori) probabil au dat nastere la alti copii.In zilele noastre nu este vazuta cu ochi buni de catre biserica, casatoria sau ma rog "actul in sine" intre frati si surori.Atunci nu se considera un pacat lucrul acesta sau care este explicatia crestineasca ca sa-i spun asa?


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geriA3e
mesaj 16 Jun 2007, 07:32 PM
Mesaj #167


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 344
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.401



Îți spun de întrebi, dar mă vei crede ?

(Dincolo de întrebarea în sine, la câtamai "invenția" Evei și a lui Adam a fost, respectiv "glorioasa moștenire" ce-au transmis încă de pe când erau în viață către proprii lor urmași direcți, de la naștere încă, acea eventuală "dezvoltare" a păcatului în direcția incestului de orice soi... nu mai înseamnă aproape nimic, nu mai adaugă nimic, nici nu mai scoate nimic, nu mai schimbă nimic, vine doar ca o simplă diversificare; adică cât de "membrii în Biserică" se pot socoti cei doi strămoși căzuți în păcat sau in care Biserică vor fi făcut parte după ce... sau care le era lor "dogma bisericească" de respectat atunci când... adică la halul în care ajunseseră pe cand au avut întâiul lor născut, pe celebrul___ , zic io că nu mai are rost să încercăm a descoperi cum se integrează tehnologia paleolitică in actuala construcție hardware a calculatorului care presupun că-l utilizezi în chiar clipa asta ! = trebuie așadar să ai o perspectivă cuprinzătoare, ca să poți bine înțelege un micuț detaliu!)

...și îți răspund jumătate doar, las celaltă parte nespusă pe seama înțelegerii tale, din rațiuni...curente rolleyes.gif
Așadar: din câte au auzit eu, "generația 2" n-a trebuit să recurgă la incest ca să procreeze, căci... ... ...

5.gif


--------------------
" 'Mai bine' decât bine, înseamnă 'moartea binelui'. " - autor anonim...dar nu şi pentru mine :)
( El afirmă concis prin asta, că cine încercă să îmbunătăţească încă ce deja este bine, practic îl strică ! Susţin că are dreptate şi aşa se întâmplă: nu se poate merge mai sus de piscul muntelui, ci dincolo de vârf se merge la vale. )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 17 Jun 2007, 08:57 AM
Mesaj #168


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



In nici un caz Domnul nu a lasat ca lumea sa se inmulteasca printr-un pacat.Eram doar curios cum au stat lucrurile.A fost un gind care mi-a trecut repede prin minte, eu "hranindu-ma" mult din trecut si urind prezentul.
5.gif


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioana1
mesaj 20 Jun 2007, 08:45 AM
Mesaj #169


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



Si daca tot ai raspuns la intrebare, dragul meu Geri,drag, pune te rog si o traduce din romana in romana sa inteleaga tot neamul nostru neaos, ca tu vorbesti, asa,mai in parabole. rolleyes.gif


--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geriA3e
mesaj 20 Jun 2007, 03:27 PM
Mesaj #170


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 344
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.401



QUOTE (ioana1 @ 20 Jun 2007, 09:45 AM)
...
rolleyes.gif

cARE îTREBARE ? ohmy.gif
"tRADUCERE" lA cE ? ohmy.gif
cINE cE sA îNȚELEAGĂ ? ohmy.gif

nu vezi că toata lumea intelege tot ce are nevoie si nu se pune nici o nelumurire pe masă ?
pai daca nu 'se iexista', inseamna ca de aia nu sunt puse, nu apar, nu?
(...sau poate nu prezintă nimeni încredere/credibilitatea c-ar putea încerca măcar a lămuri ceva ?)

...daca deci s-a atins un stadiu ridicat de împlinire/încunoștințare și asta a produs aici acalmie, lipsă de agitație, eu sunt mulțumit ! că rostul nelămuririlor este tocmai să fie eliminate .
5.gif


--------------------
" 'Mai bine' decât bine, înseamnă 'moartea binelui'. " - autor anonim...dar nu şi pentru mine :)
( El afirmă concis prin asta, că cine încercă să îmbunătăţească încă ce deja este bine, practic îl strică ! Susţin că are dreptate şi aşa se întâmplă: nu se poate merge mai sus de piscul muntelui, ci dincolo de vârf se merge la vale. )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 20 Jun 2007, 10:16 PM
Mesaj #171


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



Nelamurirea mea era cum au stat lucrurile in perioada aceea.
As prefera daca se poate un raspuns simplu ci nu unul "citit"...cum spune Dumnezeu..."foloseste cuvintele tale ca eu stiu ce vrei sa spui...."


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sanja Cristea Ti...
mesaj 21 Jun 2007, 06:54 PM
Mesaj #172


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 243
Inscris: 4 October 05
Din: comuna Catina nr.107, judet Cluj,Romania
Forumist Nr.: 7.059



In care perioada ingerii s-au lipit de femei ?-imediat dupa ce s-au nascut fii si fiice din Adam si Eva?-pentru ca altfel inmultindu-se intre ei ohmy.gif acestia ar fi comis incest- Si care ingeri? Cei aruncati de Domnul pe pamant? sad.gif
ca tot a zis Bubu ca Dumnezeu nu a lasat lumea sa se inmulteasca printr-un pacat...
sanja-adriana
nu cumva ne rezumam doar la a citi o poveste despre creatie fara sa incercam sa descifram si cam cum s-ar fi putut intampla? Nu avem destule documente? Il avem pe Duhul care ne poate spune...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 22 Jun 2007, 10:15 AM
Mesaj #173


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



Eu cred ca Duhul poate vorbi si prin noi...de ce sa nu vorbim deschis?
Eu mai mult am ramas confuz dupa aceste raspunsuri... huh.gif


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geriA3e
mesaj 22 Jun 2007, 06:57 PM
Mesaj #174


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 344
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.401



QUOTE
In care perioada ingerii s-au lipit de femei ?-imediat dupa ce s-au nascut fii si fiice din Adam si Eva?-pentru ca altfel inmultindu-se intre ei ohmy.gif acestia ar fi comis incest- Si care ingeri? Cei aruncati de Domnul pe pamant? sad.gif
ca tot a zis Bubu ca Dumnezeu nu a lasat lumea sa se inmulteasca printr-un pacat...


Pertinentă observație ai făcut, o incongruență ai dezvelit !
Demonstrezi astfel practic cât de subțiri sunt omeneștile obiecții plasmuite pizmaș împotriva adevărurilor ce țin de credința creștină.
( ai zis bine, cu amendament la "incestul comis de îngeri" rofl.gif )



QUOTE
Eu mai mult am ramas confuz dupa aceste raspunsuri... huh.gif

Bubu, dar tu ce ai vrea? Cumva ai vrea să vezi filmul? din fotoliu și fără să faci nici un efort?

Ți-am răspuns: nu era "incestul" singura posibilitate ca urmașii perechii primordiale să se înmulțească.
Poți crede? sau dacă ai vrea să crezi, crezi c-ai putea crede ?
...că dacă ai crede, dacă ți-ar fi suficient prin efortul tău, nu te-ar mai "confuza" acel "CUM? dar CUM? ÎN CE FEeEL...? e imposibil să nu... e singura posibilitate să... vai mămicuța meaaaa...." rolleyes.gif
...ci ai ști(alege) în inima ta că da e Da și nu e NU și mintea nu ți-ar mai sta tulburată.

5.gif


--------------------
" 'Mai bine' decât bine, înseamnă 'moartea binelui'. " - autor anonim...dar nu şi pentru mine :)
( El afirmă concis prin asta, că cine încercă să îmbunătăţească încă ce deja este bine, practic îl strică ! Susţin că are dreptate şi aşa se întâmplă: nu se poate merge mai sus de piscul muntelui, ci dincolo de vârf se merge la vale. )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioana1
mesaj 22 Jun 2007, 07:30 PM
Mesaj #175


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



Ce rai sunteti, tongue.gif !

De ce va e greu sa dati niste raspunsuri exacte. Da, nu s-au inmultit printr-un incest, vezi raspunsuri exacte mai sus. cool.gif


Bubule, inima ta iti va da raspunsul exact, caci Domnul iti va pune in minte intelepciunea cea adevarata, iar inima ta va simti ca a vorbit Adevarul..... thumb_yello.gif

Acest topic a fost editat de ioana1: 22 Jun 2007, 07:30 PM


--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

19 Pagini V  « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 26 April 2024 - 08:01 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman