HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

19 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Nelamuriri / Lamuriri
axel
mesaj 12 Mar 2007, 08:20 PM
Mesaj #106


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Nu era nici o gluma, dupa cum ti s-a explicat (dar ti-a intrat pe o ureche si ti-a iesit pe alta). Exact aceasta afirmatie era facuta de catre acei fundamentalisti crestini, cum ca biblia ar indica existenta dinozaurilor (beomoth sau ceva in genul asta)


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 12 Mar 2007, 09:35 PM
Mesaj #107


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Axel,
Tu poti intelege ceva simplu?: daca acei fundamentalisti crestini de care vorbesti sustin ca in Biblie sunt mentionati niste dinozauri, eu te-am rugat sa-mi indici unde zic aceia ca sunt mentionati? E foarte simplu de indicat un vers si un capitol in Biblie, si atunci de ce nu o faci? Daca nu se poate indica asa ceva, atunci cu siguranta aceia nu erau crestini si cu atat mai mult fundamentalisti crestini, care presupun eu, ca nu se abat catusi de putin de la Biblie, ca altfel nu-si mai merita titulatura de fundamentalisti crestini...
Deci, daca nu e gluma, doresc si eu un capitol, un vers biblic ceva....Poti sa-mi dai?! Daca nu, care este mai exact scopul interventiei tale?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 13 Mar 2007, 12:16 AM
Mesaj #108


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



QUOTE
Pai se poate schimba dogma ca sa fie mai moderna? Ce a spus odata Iisus, Sfintii Apostoli si Sfintii Parinti crezi ca ar trebui schimbat doar pentru ca nu mai sunt la moda? Doamne fereste!


Nicidecum - dogma e dogma, traditionalistii au dreptatea lor si ma rog lui Dumnezeu pentru ei sa nu se schimbe...insa uneori exagereaza.

QUOTE
Insa tu, ca preot catolic, esti de acord cu chestia asta inventata de papa Nicolae I pe la anul 800 si ceva, si care se numeste infailibilitatea papala, prin care se sustine ca papa nu poate gresi si nici nu poate fi judecat, si mai ales ca zice ca e trimisul lui Iisus pe pamant?


Nu e nici o inventie, e o abatere a ortodoxismului de la Traditie, infailibilitatea nu a fost inventata, ci inca de la inceputuri a fost practicata, putem observa clar la Sf. Augustin, Ambrozie si mai mult la Papa Clement, al treilea dupa Petru, din pacate rasaritenii inovatori si dornici de putere au inventat termenul de "primul intre egali" pe care si l-au luat ei, apoi dorind puterea Bisericii Romane, i l-au aruncat Papei, dorind ei sa preia functia papala pe motiv ca Imperiul era condus de la ei. Papa nu poate gresi cand invata din Traditie si Scriptura pentru ca sunt surse infailibile, iar Papa are autoritate de a "intari pe fratii lui" (misiunea data lui Petru de Mantuitor), astfel ca ceea ce spune Papa din Traditie si Scriptura se transmite la toate Bisericile, chiar daca preotul X din parohia Y din Papua Noua Guinee a sustinut acelasi lucru la predica, la-u auzit numai enoriasii si atata tot.
Papa este Vicarul lui Cristos, insa nu trimis, caci Papa nu vine din ceruri, ci e om, asta e aberatie orientala.
QUOTE
TI se pare tie ca papa nu greseste sau ca e trimisul lui Iisus?


Papa este Vicarul lui Cristos si nu greseste niciodata daca invata corect, adica ceea ce spune nu e in contradictie cu Traditia, cand se petrece o contradictie, atunci SUNTEM OBLIGATI sa nu-l mai ascultam in ceea ce ne invata contrar. Cine asculta, sa-i fie anatema.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 13 Mar 2007, 12:16 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Clopotel
mesaj 13 Mar 2007, 07:05 AM
Mesaj #109


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga TriRegnum,
Tin inca odata, sa-ti precizez, ca eu sunt foarte atent la ce spui tu, si tratez cu maxima seriozitate aceasta tema, de aceea te rog, sa analizezi si tu ceea ce zic eu, iar daca zic gresit, sa ma ierti si sa ma indrepti, iar daca zic bine, atunci ia masurile ce se impun...
QUOTE
QUOTE
Insa tu, ca preot catolic, esti de acord cu chestia asta inventata de papa Nicolae I pe la anul 800 si ceva, si care se numeste infailibilitatea papala, prin care se sustine ca papa nu poate gresi si nici nu poate fi judecat, si mai ales ca zice ca e trimisul lui Iisus pe pamant?

Nu e nici o inventie, e o abatere a ortodoxismului de la Traditie, infailibilitatea nu a fost inventata, ci inca de la inceputuri a fost practicata, putem observa clar la Sf. Augustin, Ambrozie si mai mult la Papa Clement, al treilea dupa Petru, din pacate rasaritenii inovatori si dornici de putere au inventat termenul de "primul intre egali" pe care si l-au luat ei, apoi dorind puterea Bisericii Romane, i l-au aruncat Papei, dorind ei sa preia functia papala pe motiv ca Imperiul era condus de la ei. Papa nu poate gresi cand invata din Traditie si Scriptura pentru ca sunt surse infailibile, iar Papa are autoritate de a "intari pe fratii lui" (misiunea data lui Petru de Mantuitor), astfel ca ceea ce spune Papa din Traditie si Scriptura se transmite la toate Bisericile, chiar daca preotul X din parohia Y din Papua Noua Guinee a sustinut acelasi lucru la predica, la-u auzit numai enoriasii si atata tot.
Papa este Vicarul lui Cristos, insa nu trimis, caci Papa nu vine din ceruri, ci e om, asta e aberatie orientala.

Din tot ce am citit eu, nu rezulta nicidecum ca infailibilitatea a fost de la inceput, ci abia de dupa anul 800... Este adevarat ca dupa ce papa Nicolae I a introdus-o, atunci s-a aplicat si retroactiv, ceea ce e si mai grav...
Papa nu poate fi vicarul lui Hristos, adica inlocuitorul lui pe pamant, deoarece chiar Iisus zice: iată Eu cu voi sunt în toate zilele, până la sfârșitul veacului. Amin. (Matei 28, 20) Deci Iisus este cu noi, nu are nevoie de nici un vicar... A sustine ca Iisus are nevoie de vicar, chiar acest lucru mi se pare erezie, caci il contrazice pe Iisus...
QUOTE
Papa este Vicarul lui Cristos si nu greseste niciodata daca invata corect,

Dupa cum vezi Iisus nu are nevoie de vicar pentru ca este cu noi... Iar orice om, daca invata corect, nu greseste smile.gif Nu numai Papa...
QUOTE
adica ceea ce spune nu e in contradictie cu Traditia, cand se petrece o contradictie, atunci SUNTEM OBLIGATI sa nu-l mai ascultam in ceea ce ne invata contrar. Cine asculta, sa-i fie anatema.
Aceasta este valabil pentru orice diacon, preot sau episcop, nu numai pentru Papa...
Dupa mine Papa nu are putere dumnezeieasca mai mare decat a unui episcop oarecare... Administrativ poate avea orice functie, dar in Biserica duhovniceasca, functie mai mare decat cea de episcop, acum nu exista...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 13 Mar 2007, 07:32 AM
Mesaj #110


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Clopotel, un punct de vedere documentat asupra subiectului care te nelamureste si intereseaza in egala masura (adica infailibilitatea papei) poti gasi aici. Problema trebuie analizata cu atentie si discernamint. Pina la urma urmelor lucrurile sint mai simple decit par a fi. Si daca analiza se poate face fara parti pris-uri ( wink.gif ) "treaba" va fi in regula, zic eu...

In legatura cu acelasi subiect cardinalul Thomas Spidlik povesteste:

QUOTE
am fost să văd un drag prieten al meu român, marele teolog ortodox Stăniloaie, cu puțin înainte de moartea sa. Mi-a spus că nu poate înțelege infailibilitatea Papei. Atunci i-am replicat: Și tu și eu suntem infailibili. A fost surprins de răspunsul meu, așa că i-am explicat: Atunci când spun în timpul Liturghiei: "Acesta este trupul meu..., acesta este sângele meu..." sau când spun: "Te absolv de păcatele tale", acestea sunt cuvinte infailibile și aceasta este și infailibilitatea Papei, nimic mai mult. Apoi Stăniloaie a spus: Dacă infailibilitatea este înțeleasă astfel, atunci e simplu de priceput. Nu numai Papa este infailibil atunci când vorbește în numele Bisericii, dar și mama atunci când încearcă să-i vorbească copilului ei despre Dumnezeu. Preotul este infailibil în sacramente, iar Papa este și el infailibil atunci când vorbește în numele marelui sacrament, întreaga Biserică.


Ce cred eu, catolic de rind, despre infailibilitatea papei? Este prerogativa Papei de la Roma de a nu greși atunci cind proclamă ex cathedra, adică în calitate de Conducător al Bisericii Universale, un adevăr de credință sau de morală, fiindcă Sfintul Apostol Petru, și prin el Papii de la Roma, au primit de la Cristos "cheile Împărăției cerurilor" și puterea prin care ceea ce "leagă" și "dezleagă" pe pămint să fie "legat" și "dezlegat" în Ceruri. Infailibilitatea nu inseamna ca papa este fara de greseala, fara de pacate...

Desigur ca dpdv ortodox sint multe de contestat si poate de atacat/darimat in aceasta problema. Privita din interiorul catolicismului insa chestiunea e suficient de evidenta, simpla si normala.

Acest topic a fost editat de caa: 13 Mar 2007, 07:44 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 13 Mar 2007, 07:37 AM
Mesaj #111


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Dragastosule Clopotel,
Dar vezi domne filmul! Ce ma intrebi pe mine de pasajul din biblie? Crezi ca citesc asa, biblia, de hobby, si repetat?

Acest topic a fost editat de axel: 13 Mar 2007, 07:37 AM


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 13 Mar 2007, 12:25 PM
Mesaj #112


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



QUOTE
in tot ce am citit eu, nu rezulta nicidecum ca infailibilitatea a fost de la inceput, ci abia de dupa anul 800...


Sf. Augustin in sec IV a spus "Roma locuta est, causa finita", Sf Clement, Papa, a scris epistoa catre Corinteni astfel acestia din urma nu au mai avut nimic de obiectat deoarece Papa nu greseste; Sf. Ciprian de Cartagina indeamna in cartea sa Unitatea Bisericii Catolice ca toti episcopii sa asculte de Papa Romei, sau acelasi Ciprian in jurul anului 260 in Scrisoarea 59 (sau 60) spunea "ar cuteza ereticii sa vina la Scaunul lui Petru de unde credinta apostolica este impartasita[celorlalte Biserici] si de unde nu poate veni greseala".

Isus este cu noi pana la sfarsit, asa cum e si cu Papa, insa Isus a lasat un pastor vizibil - Vicarul Lui care are datoria sa intareasca in credinta pe ceilalti frati, caci el, Isus, e cu noi, dar e invizibil.
Orice om daca invata corect, ceea ce invata el ramane numai la cei apropiati, ce invata Papa merge la toate Bisericile.

QUOTE
Dupa mine Papa nu are putere dumnezeieasca mai mare decat a unui episcop oarecare...


Adevarat, tot 7 Sacramente poate sa celebreze, nu are putere mai mare, insa el mentine unitatea Bisericii, el are functia de a intari in credinta pe fratii sai (lc. 22.32), Papalitatea e o functie, nu inseamna ca are putere mai mare, adica mai mult Duh Sfant decat un alt Episcop, doar ca poate lega si dezlega orice a legat un alt Episcop sau poate interveni peste un altul daca se constata ca s-a procedat gresit.

Multumesc caa ca mi-ai completat raspunsul si m-am bucurat cand am vazut ca citeaza din aceleasi surse ca ale mele, numai ca eu am in cursuri si rezumatele care le-am facut, desigur ele se afla si in creierasul meu.

si un link interesant: http://www.catholica.ro/documente/index3.asp?id=715
PS: Papa Ioan Paul II a vorbit infailibil despre uniunea casatoriilor homosexuale, hirotonisirea femeilor si avortul.

Acest topic a fost editat de TriRegnum: 13 Mar 2007, 12:40 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 13 Mar 2007, 05:07 PM
Mesaj #113


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Caa,
QUOTE
Desigur ca dpdv ortodox sint multe de contestat si poate de atacat/darimat in aceasta problema. Privita din interiorul catolicismului insa chestiunea e suficient de evidenta, simpla si normala.
...
Pina la urma urmelor lucrurile sint mai simple decit par a fi. Si daca analiza se poate face fara parti pris-uri (  ) "treaba" va fi in regula, zic eu...
Eu, privind unele aspecte catolice, nu le aduc in discutie dintr-un spirit de contestatie sau de rafuiala.... In nici un caz... Incerc doar, sincer, sa-mi dau seama care este baza lor doctrinara...
Sincer, asa cum am spus, mie pretentia papei de a fi infailibil mi se pare exagerata, iar in context biblic mi se pare erezie... Voi incerca sa-mi aduc argumentele si in dialogul cu TriRegnum...
QUOTE
Clopotel, un punct de vedere documentat asupra subiectului care te nelamureste si intereseaza in egala masura (adica infailibilitatea papei) poti gasi aici. Problema trebuie analizata cu atentie si discernamint.

De acord cu tine... Am citit acel articol... Sincer nu aduce vreun argument concret pentru a justifica infailibilitatea la papa... Acolo e ceva de genul:
QUOTE
Este Duhul Sfânt cel care îl oprește pe Papa de la a propovădui erori în mod oficial oficial, și această carismă provine în mod necesar din însăși existența Bisericii.

Ori Duhul Sfant ii opretse si pe ceilalti episcopi si preoti de a propovadui erori... Duhul Sfant vine la toti acestia, nu numai la papa...
QUOTE
Ce cred eu, catolic de rind, despre infailibilitatea papei? Este prerogativa Papei de la Roma de a nu greși atunci cind proclamă ex cathedra, adică în calitate de Conducător al Bisericii Universale, un adevăr de credință sau de morală, fiindcă Sfintul Apostol Petru, și prin el Papii de la Roma, au primit de la Cristos "cheile Împărăției cerurilor" și puterea prin care ceea ce "leagă" și "dezleagă" pe pămint să fie "legat" și "dezlegat" în Ceruri.

Eu nu am nici o treaba cu ceea ce crezi tu, pentru ca e dreptul tau sa crezi... Insa eu iti spun ca orice preot duhovnic are puterea de la Hristos de a "dezlega" si de a "lega", nu numai Papa...
QUOTE
Infailibilitatea nu inseamna ca papa este fara de greseala, fara de pacate...

Pai tocmai asta dovedeste ca infailibilitatea de fapt nu exista la papa, caci nu ai nici o garantie ca atunci cand vorbeste o face din cauza de infailibilitate sau din cauza de greseala... Cum poti face diferenta?



Draga TriRegnum,
Sper sa nu te deranjeze acest dialog cu mine...
te rog frumos sa luam lucrurile pe rand ca sa pricep si eu...
QUOTE
Sf. Augustin in sec IV a spus "Roma locuta est, causa finita", Sf Clement, Papa, a scris epistoa catre Corinteni astfel acestia din urma nu au mai avut nimic de obiectat deoarece Papa nu greseste;

Te intreb cum este posibil ca Papa sa nu greseasca?! Eu stiam ca singurul om care nu poate gresi este Iisus...
De ex. cand Papa s-a luat de musulmani creand atatea tensiuni, a gresit sau nu? CAnd se roaga cu ereticii greseste sau nu? Cand spune ca masonii sunt fiii Tatalui greseste sau nu? Tu singur ai spus ca eviti sa participi la anumite lucruri la care participa Papa, si atunci cum poti crede ca nu greseste?
QUOTE
Sf. Ciprian de Cartagina indeamna in cartea sa Unitatea Bisericii Catolice ca toti episcopii sa asculte de Papa Romei, sau acelasi Ciprian in jurul anului 260 in Scrisoarea 59 (sau 60) spunea "ar cuteza ereticii sa vina la Scaunul lui Petru de unde credinta apostolica este impartasita[celorlalte Biserici] si de unde nu poate veni greseala".

Iata ca, istoria a demonstrat de atatea ori, ca, chiar de acolo vien greseala...
QUOTE
Isus este cu noi pana la sfarsit, asa cum e si cu Papa, insa Isus a lasat un pastor vizibil - Vicarul Lui care are datoria sa intareasca in credinta pe ceilalti frati, caci el, Isus, e cu noi, dar e invizibil.

Draga TriRegnum, te rog sa remarci ca Iisus a lasat mai multi pastori vizibili, nu numai unul, si ma refer la Sfintii Apostoli...
Este Papa mai presus de Sfantul Apostol Pavel, de ex.? Pe ce baza?
QUOTE
Orice om daca invata corect, ceea ce invata el ramane numai la cei apropiati, ce invata Papa merge la toate Bisericile.
Ce poate invata Papa mai mult decat dogma crestina? Pe tine ce te-a invatat papa concret?
Pe mine, recunosc ca, Teoctist nu m-a invatat nimic... Dar nici nu are pretentia ca e loctiitorul lui Dumnezeu ca atat ii trebuie cool.gif
QUOTE
Adevarat, tot 7 Sacramente poate sa celebreze, nu are putere mai mare,

Ce e mai mult de atat, este doar administrativ...
QUOTE
insa el mentine unitatea Bisericii,

Ce fel de unitate?! De a impiedica aparitia protestantismului si a sectelor?! Atunci se pare ca nu prea a fost pe faza... Scuza-mi ironia ieftina... Tu crezi ca unitatea Bisericii sta in Papa? Daca nu ar fi Papa Biserica s-ar faramita?
QUOTE
el are functia de a intari in credinta pe fratii sai (lc. 22.32),
Pentru mine, functia asta este indeplinita cu brio de duhovnicul meu, un modest preot calugar... Pe tine papa te intareste in credinta? Prin ce anume?
QUOTE
Papalitatea e o functie, nu inseamna ca are putere mai mare, adica mai mult Duh Sfant decat un alt Episcop, doar ca poate lega si dezlega orice a legat un alt Episcop sau poate interveni peste un altul daca se constata ca s-a procedat gresit.
Asta au facut-o din totdeauna Sfintele Sinoade, nu un singur om...
QUOTE
PS: Papa Ioan Paul II a vorbit infailibil despre uniunea casatoriilor homosexuale, hirotonisirea femeilor si avortul.
laugh.gif Pai si eu vorbesc la fel de infailibil despre toate acestea... Inseamna ca si eu sunt infailibil...
oare de ce sa nu constatam ca toate acestea, ce le-ai spus, nu se datoreaza infailibilitatii mele sau ale Papei ci sunt datorate infailibilitatii Sfintei Scripturi si Sfintei Traditii, care de fapt le-a afirmat, Papa nefacand nimic altceva decat reproducandu-le... De unde reiese infailibilitatea lui aici?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 13 Mar 2007, 06:35 PM
Mesaj #114


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



QUOTE
Te intreb cum este posibil ca Papa sa nu greseasca?! Eu stiam ca singurul om care nu poate gresi este Iisus...

Nici Fecioara Maria nu putea pacatui datorita unui har special. Papa nu poate gresi tot datorita unui har special, ca simplu om poate gresi si poate sa cada in erezie, dar ca invatator NU atunci cand invata ex cathedra din invatatura celui negreselnic in toate, Isus Cristos. E foarte simplu.

QUOTE
De ex. cand Papa s-a luat de musulmani creand atatea tensiuni, a gresit sau nu?


Atunci nu a vorbit ex cathedra, nu a dat invatatura morala sau doctrinara din Traditia Sfanta a Bisericii. Nu intelegi ce inseamna infailibilitate desi ti-am spus si eu si 'caa'. Multi vad acel lucru ca o greseala, multi nu (de ex eu).

QUOTE
CAnd se roaga cu ereticii greseste sau nu?


Eu personal cred ca greseste enorm cand aduce eretici si schismatici in Biserica...insa e o greseala personala asa cum Petru a gresit cand ii ocolea pe crestinii proveniti din neamuri, insa la fel ca Petru, urmasul sau nu a gresit niciodata cand a propagat invatatura crestina.

QUOTE
Cand spune ca masonii sunt fiii Tatalui greseste sau nu?


Nu l-am auzit spunand acest lucru, sursa citata de tine e indoielnica, trebuie vazut in ce context a spus aceasta. Masonii sunt fiii tatalui, insa acei rataciti pentru care ne rugam sa se intoarca.

QUOTE
Tu singur ai spus ca eviti sa participi la anumite lucruri la care participa Papa, si atunci cum poti crede ca nu greseste?


Pentru ca el nu greseste in materie de dogmatica si morala, ce greseli personale are si ce zice el intre cei patru pereti ai casei sau cand vorbeste cu prietenii, imi sunt chestii indiferente. Ce ma intereseaza sunt decretele care le da si acelea sunt infailibile (predica nu e infailibila, insa un decret este).

QUOTE
Iata ca, istoria a demonstrat de atatea ori, ca, chiar de acolo vien greseala...


Esti liber sa crezi ca Ciprian a gresit, si Apostolii la fel... Insa eu nu vad nici o greseala in doctrina Bisericii invatata in mod infailibil de catre urmasii lui Petru.

QUOTE
Draga TriRegnum, te rog sa remarci ca Iisus a lasat mai multi pastori vizibili, nu numai unul, si ma refer la Sfintii Apostoli...
Este Papa mai presus de Sfantul Apostol Pavel, de ex.? Pe ce baza?


Da, a lasat, insa numai unia i-a incredintat o misiune speciala, si acela a fost Petru. Da Papa e mai presus decat Paul, intrucat Papa in timpul lui Paul era chiar Petru la care Paul i-a cerut permisiunea de a deveni Apostol.

QUOTE
Ce poate invata Papa mai mult decat dogma crestina? Pe tine ce te-a invatat papa concret?
Pe mine, recunosc ca, Teoctist nu m-a invatat nimic... Dar nici nu are pretentia ca e loctiitorul lui Dumnezeu ca atat ii trebuie


Exact dogma crestina pe care multi ori o ignora, ori nu o cunosc, iar Papa ii intareste in credinta cu dogma. Papa m-a invatat care e unitatea Bisericii, ca el trebuie sa aiba grija si sa apere cu orice pret Depozitul de Credinta, a dat decrete prin care s-a impotrivit infailibil tendintelor moderniste (avort, homosexualitate, ordinarea femeilor) intarind astfel credinta catolicilor de rand, mi-a aratat ca el face dreptate in Biserica acolo unde episcopii gresesc etc - cam asta face Papa (in plus canonizeaza sfintii, insa canonizarea nu e infailibila si orice Papa poate decanoniza un sfant, si poate consacra singur episcopii [consacrarile obisnuite au nevoie de 3 episcopi, insa asta s-a introdus datorita arianismului pentru a fi siguri ca noul episcop nu e arian si nici consacrantul nu e arian/eretic]).

QUOTE
Ce fel de unitate?! De a impiedica aparitia protestantismului si a sectelor?! Atunci se pare ca nu prea a fost pe faza... Scuza-mi ironia ieftina... Tu crezi ca unitatea Bisericii sta in Papa? Daca nu ar fi Papa Biserica s-ar faramita?


Unitatea Bisericii Catolice o apara el si o mentine. Sectele schismatice si ereticii nu mai fac parte din Biserica. Unitatea Bisericii sta in Papa si asta se vede foarte clar spre deosebire de alte biserici cu vechime venerabila care numai de crestinatate nu dau dovada cand se cearta pe anumite episcopii (Atena si Istambul, Istambul si Moscova, Moscova si Kiev, Bucuresti si Sofia etc), unde e Cristos prezent e pace. Papa mentine pacea in Biserica pentru ca e autoritatea suprema si astfel e ordine, nu anarhie ca in alte parti.
Daca nu ar fi Papa, Biserica s-ar fragmena in mii de bucatele, sa privim "patriarhatele" rasaritene: care s-au autodenumit asa, care se cearta pe cate o biserica/eparhie (sau episcopul grec X cu cel rus Y si cel roman Z aflati in diaspora), care nu tin controlul preotilor si manastirilor de pe propriul teritoriu (cazul Tanacu sau alte asezaminte ilicite)

QUOTE
Pentru mine, functia asta este indeplinita cu brio de duhovnicul meu, un modest preot calugar... Pe tine papa te intareste in credinta? Prin ce anume?

Foarte corect si foarte adevarat, insa duhovnicul te intareste numai pe tine, Papa intareste pe toti episcopii si preotii carora le transmite decretul sa infailibil (ex: faceti asa si asa, pentru ca asa e corect crestineste si asa scrie in Scripturi si Traditie, orice abatere e erezie)

QUOTE
Asta au facut-o din totdeauna Sfintele Sinoade, nu un singur om...

Acestea sunt nule fara aprobarea Papei, asa cum Conciliul Trulan si anumite canoane au fost nule secole de-a randul dupa Concilii, asta pana in momentul cand Papa l-ea recunoscut.

QUOTE
Pai si eu vorbesc la fel de infailibil despre toate acestea... Inseamna ca si eu sunt infailibil...


smile.gif si tu esti infailibil aici pe forum cand sustii aceste lucruri, insa Papa spune lumii intregi, asta e diferentza.

QUOTE
oare de ce sa nu constatam ca toate acestea, ce le-ai spus, nu se datoreaza infailibilitatii mele sau ale Papei ci sunt datorate infailibilitatii Sfintei Scripturi si Sfintei Traditii, care de fapt le-a afirmat, Papa nefacand nimic altceva decat reproducandu-le... De unde reiese infailibilitatea lui aici?


Eu asta tot explicam...sursa Papei e infailibila pentru ca e de la Mantuitor si asta e clar.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 13 Mar 2007, 10:17 PM
Mesaj #115


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga TriRegnum,
QUOTE
Papa nu poate gresi tot datorita unui har special, ca simplu om poate gresi si poate sa cada in erezie, dar ca invatator NU atunci cand invata ex cathedra din invatatura celui negreselnic in toate, Isus Cristos. E foarte simplu.

Eu nu contest ca e simplu, eu contest faptul ca asa cum papa nu poate gresi ca invatator, nici episcopii nu pot gresi ca invatatori, caci acelasi har special au... Si atunci nu inteleg de ce aduci acest argument pentru infailibilitatea papala... Daca asta este un argument, atunci toti episcopii sunt infailibili...Asa este?
QUOTE
Nu intelegi ce inseamna infailibilitate desi ti-am spus si eu si 'caa'. Multi vad acel lucru ca o greseala, multi nu (de ex eu).

Sincer nu reusesc sa pricep de ce crezi tu ca papa este infailibil (in problemele duhovnicesti vorbesc, nu administrative, caci administrativ nu ma intereseaza) si alti episcopi nu...
Cand erau toti ucenicii lui Iisus adunati, nu le-a zis la toti?:
21 Și Iisus le-a zis iarăși: Pace vouă! Precum M-a trimis pe Mine Tatăl, vă trimit și Eu pe voi.
22 Și zicând acestea, a suflat asupra lor și le-a zis: Luați Duh Sfânt;
23 Cărora veți ierta păcatele, le vor fi iertate și cărora le veți ține, vor fi ținute.
(Ioan 20)
E trimiterea unora mai infailibila decat a altora? Ce predica Pavel sau Ioan e mai putin infailibil decat ce invata Petru?
Ce invatau ucenicii lui Ioan si Pavel e mai putin infailibil decat ce invatau ucenicii lui Petru? Si atunci la ce bun aceste separari de invataturi?
QUOTE
QUOTE
CAnd se roaga cu ereticii greseste sau nu? 

Eu personal cred ca greseste enorm cand aduce eretici si schismatici in Biserica...insa e o greseala personala asa cum Petru a gresit cand ii ocolea pe crestinii proveniti din neamuri, insa la fel ca Petru, urmasul sau nu a gresit niciodata cand a propagat invatatura crestina.
Aici inca nu-mi dau seama cum deosebesti greselile personale de cele nepersonale...
Cert este ca atunci cand se roaga cu ereticii, pe langa faptul ca incalca poruncile Bibliei, da si un exemplu prost... Adica invata prost... Si intreb atunci: cand este infailibil, daca in Biserica nu e?
QUOTE
Pentru ca el nu greseste in materie de dogmatica si morala, ce greseli personale are si ce zice el intre cei patru pereti ai casei sau cand vorbeste cu prietenii, imi sunt chestii indiferente.

Episcopii gresesc in materie de dogmatica si morala?! Daca da, ce mai cauta acolo si cine sa-i mai asculte? Daca nu, care e diferenta?
Plus ca, nu mai vad cum ar mai putea cineva gresi in materie de dogmatica si morala, cand acestea sunt deja scrise si batute-n cuie, si nu mai poti adauga nimic la ele, si nici sa le reinterpreteze nu e voie...
QUOTE
Ce ma intereseaza sunt decretele care le da si acelea sunt infailibile (predica nu e infailibila, insa un decret este).
Asta cu decretele sunt chestiuni administrative, nu dogmatice... Administrativ poate sa fie infailibil la maximum ca nu cred ca intereseaza pe prea multa lume... Asa poate sa fie si Teoctist aici...
Oricum, curios lucru, de la chestiuni administrative s-au intamplat multe despartiri si uniri strategice... In vine acum in minte cazul greco-catolicilor, care erau ortodocsi, dar din cauza de parale, au trecut la aparatul administrativ catolic, punandu-se sub puterea papei... E cam ciudat, dupa mine, acest aspect, caci a rezultat un fel de strutocamila, adica, dupa stiinta mea, greco-catolicii il au ca sef pe Papa, dar nu serbeaza Pastele odata cu Papa ci cu ortodocsii, si nici nu se inchina ca Papa ci ca ortodocsii... De ce oare? Daca am gresit in ce am spus despre greco-catolici, rog sa fiu corectat... Eu informatiile astea le am, astea le spun... Deci iata la ce duce partea adminsitrativa, la sminteli si mutatii doctrinare foarte ciudate... A-ti schimba credinta dupa cum bate vantul, mi se pare o idee foarte proasta...
QUOTE
Insa eu nu vad nici o greseala in doctrina Bisericii invatata in mod infailibil de catre urmasii lui Petru.

Dar despre urmasii lui Pavel si Ioan ce zici? Aceia au invatat gresit?
Apoi eu chiar nu am gasit niciunde spus ca Petru a invatat despre infailibilitatea papei sau despre filioque de ex. sau despre imaculata conceptie etc. Inca odata, nu incerc sa aduc o critica gratuita catolicismului aici, ci doar ca, desi imi amintesc ca am mai discutat demult unele din aceste aspecte, totusi, de atunci am incercat sa adun argumente in sprijinul acestora, iar rezultatul a fost ca am gasit doar argumente impotriva lor, si nu ma refer la Sfintii Parinti, ci chiar la studiul direct al Bibliei...
Poate ca, ar fi interesant, daca am avea timp, sa le dezbatem pe fiecare separat, cu argumente pro si contra...
QUOTE
Da, a lasat, insa numai unia i-a incredintat o misiune speciala, si acela a fost Petru. Da Papa e mai presus decat Paul, intrucat Papa in timpul lui Paul era chiar Petru la care Paul i-a cerut permisiunea de a deveni Apostol.

In momentul in care era Apostol, nu era egal cu Petru? Sau Ioan nu era egal cu Petru? Nu erau toti in aceesi slujire cu aceleasi sarcini si daruri sau puteri? Eu zic ca erau toti egali... Iar ucenicii lor, episcopii, de asemenea erau egali intre ei...
Ori daca ajungem sa spunem ca Papa e mai presus decat vreunul din Sfintii Apostoli, atunci chiar ca avem o mare problema, caci atunci pe baza infailibilitatii combinata cu suprematia papala, e liber sa conteste orice cuvant al lui Pavel sau Ioan, ca doar ii sunt inferiori... Ori asa ceva e de neconceput, dupa parerea mea...
QUOTE
Exact dogma crestina pe care multi ori o ignora, ori nu o cunosc, iar Papa ii intareste in credinta cu dogma. Papa m-a invatat care e unitatea Bisericii, ca el trebuie sa aiba grija si sa apere cu orice pret Depozitul de Credinta,
Bine dar asta e sarcina oricarui episcop sau preot.. Tu ca preot nu faci toate astea? Nu intaresti oamenii in credinta? Nu ii inveti dogma? Nu ii inveti despre unitatea Bisericii si pe care o avem toti in grija si sa o aparam cu orice pret? Numai Papa trebuie sa faca asta? face el ceva mai mult decat un episcop sau preot din acest punct de vedere? Poate doar ca vorbeste uneori de la un microfon mai mare, insa asta nu este un argument, tine doar de logistica cool.gif
QUOTE
a dat decrete prin care s-a impotrivit infailibil tendintelor moderniste (avort, homosexualitate, ordinarea femeilor) intarind astfel credinta catolicilor de rand,
Pentru asta nu era nevoie de nici un decret... Orice crestin care citeste Biblia le vede acolo ca decrete...
QUOTE
mi-a aratat ca el face dreptate in Biserica acolo unde episcopii gresesc etc - cam asta face Papa
Foarte bine face, nu zic nu, insa asta le poate face orice episcop in episcopia lui, iar Teoctist sau Sfantul Sinod, fac si ei dreptate cand gresesc episcopii... Crezi cumva ca dreptatea facuta de Papa e mai dreapta decat a Sfantului Sinod?
QUOTE
(in plus canonizeaza sfintii, insa canonizarea nu e infailibila si orice Papa poate decanoniza un sfant, si poate consacra singur episcopii [consacrarile obisnuite au nevoie de 3 episcopi, insa asta s-a introdus datorita arianismului pentru a fi siguri ca noul episcop nu e arian si nici consacrantul nu e arian/eretic]).
Ma rog, chestia cu decanonizarea ce altul a canonizat, ar putea spune ceva, insa, in legatura cu consacrarea episcopilor, ca poate sa o fac el singur, este doar un artificiu care deriva din faptul ca el este considerat egalul Sfintilor Apostoli... Asta nu e dovada de infailibilitate... Practic orice ucenic al lui Petru, ca sa nu zic si al lui Ioan de ex., ar putea avea pretentia la titulatura de Apostol sau Papa, si totusi, nu se intampla asa...
QUOTE
Unitatea Bisericii Catolice o apara el si o mentine. Sectele schismatice si ereticii nu mai fac parte din Biserica. Unitatea Bisericii sta in Papa si asta se vede foarte clar spre deosebire de alte biserici cu vechime venerabila care numai de crestinatate nu dau dovada cand se cearta pe anumite episcopii (Atena si Istambul, Istambul si Moscova, Moscova si Kiev, Bucuresti si Sofia etc), unde e Cristos prezent e pace. Papa mentine pacea in Biserica pentru ca e autoritatea suprema si astfel e ordine, nu anarhie ca in alte parti.
Repet draga TriRegnum, asta o face orice episcop in episcopia lui sau mitropolit sau patriarh... Dar toti fac asta doar din punct de vedere administrativ...
QUOTE
Daca nu ar fi Papa, Biserica s-ar fragmena in mii de bucatele, sa privim "patriarhatele" rasaritene: care s-au autodenumit asa, care se cearta pe cate o biserica/eparhie (sau episcopul grec X cu cel rus Y si cel roman Z aflati in diaspora),
Da' de ce crezi tu ca se cearta? Pe chestiuni dogmatice?! Aiurea... Pe malai... Pai si asta e meritul papei, ca le da la cap, cand alora le sclipesc ochii la galbeni? Hai sa fim seriosi... Certuri pe malai au fost si la catolici si la ortodocsi, si la toti... Nu a dat navala satana chiar in ograda lui Iisus, ademenindu-l cu malai pe Iuda si castigandu-l pana la final?
QUOTE
care nu tin controlul preotilor si manastirilor de pe propriul teritoriu (cazul Tanacu sau alte asezaminte ilicite)
laugh.gif Evident ca trebuia sa apara si cazul Tanacu... Dar cazul Tanacu oare nu este "salvator" pentru acesti episcopi sau ce-or mai fi ei? La voi in Biserica ultima exorcizare cand a fost? Sau nu a mai fost nevoie ca s-a dat diavolul batut? Pe la noi e liniste, am inteles ca exorcizarile se fac numai daca diavolul e linistit, daca misca putin, chemam salvarea, sau dupa caz pompierii ca ... tine de ei...Iata de ce cazul Tanacu este salvator pentru Biserica administrativa, ca a avut ocazia sa scape de lupta cu diavolu'... spoton.gif Maine parca vad ca apare vreun decret: a plecat diavolul dintre noi, am scapat de exorcizari, ca si asa cereau un efort prea mare, deci cine mai face vreo exorcizare o face pe barba lui...
QUOTE
QUOTE
Asta au facut-o din totdeauna Sfintele Sinoade, nu un singur om...

Acestea sunt nule fara aprobarea Papei, asa cum Conciliul Trulan si anumite canoane au fost nule secole de-a randul dupa Concilii, asta pana in momentul cand Papa l-ea recunoscut.
Asta e prima data cand aud asa ceva...Poate la Sinoadele catolice dupa schisma... Sfintii Parinti erau in majoritatea lor patriarhi si episcopi, nicidecum subordonati papei, pe care, eventual, il recunoasteau tot ca pe un patriarh, dar nicidecum ca loctiitorul lui Iisus pe pamant, caci nu poti uita cuvintele lui Iisus care a zis ca va fi cu noi pana la sfarsitul veacului. Deci daca e cu noi, nu are nevoie de nici un vicar... Explicatiile ca noi nu-l vedem pe Iisus si de aceea a pus loctiitor, sunt cam puerile, ca sa nu zic mai grav, caci noi toate rugaciunile le facem catre Iisus direct, nu catre papa, iar daca Iisus nu e cu noi, atunci cum ne mai aude, si daca nu ne aude, de ce ne mai rugam Lui si nu papei care, stiu eu..., ne aude...
QUOTE
insa duhovnicul te intareste numai pe tine, Papa intareste pe toti episcopii si preotii carora le transmite decretul sa infailibil (ex: faceti asa si asa, pentru ca asa e corect crestineste si asa scrie in Scripturi si Traditie, orice abatere e erezie)
Fiecare preot are duhovnicul sau... Si toti duhovnicii intaresc pe totii fii lor duhovnicesti... Asta o fact direct, fara vreun decret special... Asta e menirea lor, si tu stii prea bine. Exemplul ce l-ai dat, de decret papal, este de fapt o chestie fireacsa oricarui duhovnic si preot, caci toti arata spre Sfanta Scriptura si Sfanta Traditie, nu e nevoie sa fii papa ca sa spui unde este Adevarul... Orice preot, prin Harul lui iti poate spune asta...
QUOTE
Eu asta tot explicam...sursa Papei e infailibila pentru ca e de la Mantuitor si asta e clar.

Are Papa alte surse decat Sfanta Scriptura si Sfanta Traditie, pe care oricum le avem toti? Cum asa?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
noi
mesaj 14 Mar 2007, 03:19 AM
Mesaj #116


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 762
Inscris: 15 December 03
Forumist Nr.: 1.513



Un papa a pus filiocve in Crez, dupa care a venit urmatorul si l-a scos (l-a batut in piatra sa nu il mai schimbe nimeni) apoi a venit urmatorul si iar a pus filiocve in crez (si a dat si pietrele jos). Infailibilitate la greu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 16 Mar 2007, 01:14 AM
Mesaj #117


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



QUOTE
Un papa a pus filiocve in Crez, dupa care a venit urmatorul si l-a scos (l-a batut in piatra sa nu il mai schimbe nimeni) apoi a venit urmatorul si iar a pus filiocve in crez (si a dat si pietrele jos). Infailibilitate la greu.


Asta probabil e vreun vis de-al tau, smile.gif) , nu?

Povestiri de adormit copiii orientali. Si chiar daca ar fi fost asa, tot nu ar fi intrat aici infailibilitatea papala, dar tu nu stii acest lucru pentru ca nu ai cum sa il pricepi. Ar fi fost o chestiune pur disciplinara, o chestiune de rit si atat;
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 16 Mar 2007, 02:24 AM
Mesaj #118


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



QUOTE
Eu nu contest ca e simplu, eu contest faptul ca asa cum papa nu poate gresi ca invatator, nici episcopii nu pot gresi ca invatatori, caci acelasi har special au... Si atunci nu inteleg de ce aduci acest argument pentru infailibilitatea papala... Daca asta este un argument, atunci toti episcopii sunt infailibili...Asa este?


Tot nu intelegi...
Ce spune Episcopul Alexandru din Paraguai ramane acolo in dioceza lui, insa ce spune Papa la Roma se transmite intregii Biserici.

QUOTE
E trimiterea unora mai infailibila decat a altora? Ce predica Pavel sau Ioan e mai putin infailibil decat ce invata Petru?
Ce invatau ucenicii lui Ioan si Pavel e mai putin infailibil decat ce invatau ucenicii lui Petru? Si atunci la ce bun aceste separari de invataturi?


Ucenicii si Apostolii aveau doctrina proaspata, pana la noi au aparut alteratii (ereziile, schismele etc) si astfel urmasul lui Petru a fost nevoit sa-si exercite si aceasta prerogativa in virtutea faptului ca el e pazitorul credintei apostolice si catolice in totalitate.

QUOTE
Aici inca nu-mi dau seama cum deosebesti greselile personale de cele nepersonale...Cert este ca atunci cand se roaga cu ereticii, pe langa faptul ca incalca poruncile Bibliei, da si un exemplu prost... Adica invata prost... Si intreb atunci: cand este infailibil, daca in Biserica nu e?


Intalnirea de la Assisi o consider o greseala personala, sarutul Coranului (desi ca semn de respect si iubire fata de ceilalti oameni necerstini) etc - greseli personale.
Decretele impotriva casatoriilor gay, ordinatiunii femeilor, avortului - documente infailibile.
Invata la fel de "prost" ca Petru cand sta la masa cu evreii crestinati si pe cei din neamurile pagane ii ignora si totusi e infailibil pentru ca nu invata erezia.

QUOTE
Episcopii gresesc in materie de dogmatica si morala?! Daca da, ce mai cauta acolo si cine sa-i mai asculte? Daca nu, care e diferenta?


Si inca cati...Sa privim doar in istorie la episcopii Constantinopolului, la Arius, etc. Sarmane suflete care sa asculte ereticii si schismaticii se gasesc intotdeauna...episcopi de acest gen sa fie, ca suflete au de unde alege. Lumea se modernizeaza, noii preoti si episcopi sunt din ce in ce mai deschisi la noul modernismului, la emancipare...nu vreau sa comentez cate stiu si am vazut si dintr-o parte si din alta (nu de alta, dar mi se face sila).

QUOTE
Asta cu decretele sunt chestiuni administrative, nu dogmatice... Administrativ poate sa fie infailibil la maximum ca nu cred ca intereseaza pe prea multa lume... Asa poate sa fie si Teoctist aici...


Bula papala, sau decretul prin care Papa condamna un anume lucru, propaga o invatatura (ex: Inaltarea mariei la cer) etc, nu sunt decrete administrative, ci dogmatice. Administrativ este cand zice ca la Blag sa se infiinteze o Patriarhie Greco-Catolica.

QUOTE
In vine acum in minte cazul greco-catolicilor, care erau ortodocsi, dar din cauza de parale, au trecut la aparatul administrativ catolic, punandu-se sub puterea papei... E cam ciudat, dupa mine, acest aspect, caci a rezultat un fel de strutocamila, adica, dupa stiinta mea, greco-catolicii il au ca sef pe Papa, dar nu serbeaza Pastele odata cu Papa ci cu ortodocsii, si nici nu se inchina ca Papa ci ca ortodocsii... De ce oare? Daca am gresit in ce am spus despre greco-catolici, rog sa fiu corectat...


E gresit total...intreaba orice greco-catolic aceste lucruri si ti le va contesta imediat. Ortodocsii distorsioneaza istoria ca sa le pice lor bine (sa studiem surse istorice mai obiective si nu gen parintele X de la manastirea Y care e analfabet).
Unirea Bisericii s-a facut in 1439 la Florenza-Ferrara unde Episcopul Mitropolit Daniel al Moldovei accepta unirea cu Roma "negasind greseala la latini", apoi din pacate Imperiul Rasaritean cade sub turci, acestia de frica unei aliante cu Papa si implicit Occidentul forteaza Biserica Rasariteana sa rupa legaturile cu Roma, ceea ce se si intampla.
In sec XVII-XVIII, in Transilvania putere o aveau Calvinii care urand catolicismul si vazand in ortodoxism atat un dusman, cat si un aliat (dusman - datorita apropierii dogmatice de catolicism, aliat - faptul ca e schismatic si rupt de Roma), au incercat acapararea credintei ortodoxiste prin introducerea unor forme de invataturi calviniste care din pacate au inceput sa prinda datorita faptului ca preotii ortodocsi la acea vreme nu aveau carte si studii specializate, mai mult calvinistii faceau presiune asupra lor sa se converteasca la erezia lor. Totusi, unii ortodocsi fiind mai circumspecti nu prea voiau sa treaca...siind ca ungurii nu prea le vor binele (chiar daca le dau bani pentru asa putin lucru). Ramanea o singura solutie pentru a se salva: trecerea la catolicism care era de neatins sau puteau sa ramana ortodocsi cu riscul de a fi in continuare asupriti. Pana la urma organizeaza un sinod si hotarasc sa treaca la catolicism cu conditia sa-si pastreze ritul, ceea ce Papa a acceptat. Au trecut la 1700, dar persecutia nu a incetat, tot au fost persecutati mult timp de autoritati si prin multe interventii la Papa si la Imparat au reusit sa razbeasca.
Faptul ca au pastrat ritul bizantin, e o chestiune administrativa ce exista in Biserica Catolica dintotdeauna: fiecare Biserica particulara isi pastreaza ritul (toti catolicii orientali au pastele pe stilul vechi) asa cum aceiasi orientali bizantini inainte de 1054 aveau ritul propriu si erau in comuniune cu Papa.

QUOTE
A-ti schimba credinta dupa cum bate vantul, mi se pare o idee foarte proasta...


Si mie, dar uite ca in Rasarit la 1054 s-a intamplat, vantul batea spre Miahel Kerularius, iar cu vreo 2 secole inainte spre Photius.

QUOTE
Dar despre urmasii lui Pavel si Ioan ce zici? Aceia au invatat gresit?


Urmasul lui Paul e Cardinalul prefect al Congregatiei pentru Doctrina Credintei si nu are cum sa invete gresit, iar al lui Ioan...nu il stiu, probabil e episcopul schismatic al Efesului si uite ca invata gresit.

QUOTE
Apoi eu chiar nu am gasit niciunde spus ca Petru a invatat despre infailibilitatea papei sau despre filioque de ex. sau despre imaculata conceptie etc.


Unde a invatat Petru de Sf. Treime sau ca Sf. Maria tinea post cand era prunc, vinerea si nu bea lapte de la san la mama ei. Citeste Biblia si vei afla despre infailibilitatea lui Petru (vezi intotdeauna deciziile lui necontestate), iar despre Filioque scrie in Biblie atatea pasaje interpretate de mari Sfinti Parinti (nu Photius care era ce era...stim cu totii). Nu Petru ne vorbeste de Imaculata Conceptiune, ci Arh. Gabriel...


QUOTE
iar rezultatul a fost ca am gasit doar argumente impotriva lor, si nu ma refer la Sfintii Parinti, ci chiar la studiul direct al Bibliei...


Wow! Clopotel, rade dracul de tine cum vrea el si cum stie mai bine...Petru a spus infailibil "scriptura nu se talcuieste dupa socotiinta oriacuia" (2 Petru 1.20). La Sfintii Parinti nu ai ce gasi impotriva acestor adevaruri de credinta, pentru ca de la ei le avem, insa in stiinta proprie, poti gasi o gramada de greseli cum au facut-o si inaintasii.

QUOTE
Ori daca ajungem sa spunem ca Papa e mai presus decat vreunul din Sfintii Apostoli, atunci chiar ca avem o mare problema, caci atunci pe baza infailibilitatii combinata cu suprematia papala, e liber sa conteste orice cuvant al lui Pavel sau Ioan, ca doar ii sunt inferiori... Ori asa ceva e de neconceput, dupa parerea mea...


Vezi aici e eroare de logica ortodoxista, oare nu cumva Papa e insusi pazitorul Depozitului Sacru al Credintei propavaduite de isus Cristos si transmise noua intacta de APOSTOLI si ucenicii acestora. Ceea ce spui tu e o greseala enorma de logica, pentru ca nimeni nu are autoritate mai mare decat Scriptura si Traditie.
E liber orice om sa consteste, insa devine autormat eretic/schismatic/apostat si atunci chiar cleric daca este, cade din scaunul episcopal si din functie, trebuie depus imediat.

QUOTE
Numai Papa trebuie sa faca asta? face el ceva mai mult decat un episcop sau preot din acest punct de vedere? Poate doar ca vorbeste uneori de la un microfon mai mare, insa asta nu este un argument, tine doar de logistica


Un Episcop poate spune ca si tine: pe baza studierii Bibliei se intelege asa si am ajuns la concluzia asta...Papa auzind, studiaza problema, consulta Traditia si spune ca nu e asa, uite ce ne invata Traditia si Conciliile Ecumenice, e erezie...
Sau timpurile s-au schimbat, preotul ortodox X din Arad si preotul catolic Y din acelasi oras casatoresc in secret cupluri de acelasi sex, atunci vine Papa si ii spune popii catolic "mai nu faci bine, e oribil si impotriva Traditiei, nu numai a naturii" si atunci da decret si le zice la toti "cine face asa, e excomunicat" - lucruri pe care Episcopii si sa nu mai vorbesc de preoti nu le prea pot face intr-un sens asa de larg (aici se leaga si primatul si puterea administrativa).

QUOTE
Pentru asta nu era nevoie de nici un decret... Orice crestin care citeste Biblia le vede acolo ca decrete...


Si istericele feministe si homosexualii "ultra crestini" etc au argumente favorabile lor pe propriile studii ale Bibliei, si atunci trebuie decret sa stie mai bine ce zice Biserica in mod oficial.

QUOTE
Foarte bine face, nu zic nu, insa asta le poate face orice episcop in episcopia lui, iar Teoctist sau Sfantul Sinod, fac si ei dreptate cand gresesc episcopii... Crezi cumva ca dreptatea facuta de Papa e mai dreapta decat a Sfantului Sinod?


Da, pentru ca un episcop ortodox se poate opune Sf. Sinod si isi poate atrage in schisma intreaga episcopie; Sf. Sinod nu da dovada de prezenta Duhului Sfant pentru ca stim ce fel de certuri au iesit la scindarea Transilvaniei, pe cand la Papa nu exista contestatie pentru ca Sinodul de la Sardica a spus ca e Autoritatea Suprema si irevocabila in luarea unei decizii (Cardinalul apostat Milingo, imediat a fost excomunicat si redus la tacere in Biserica...in Ardeal, numai rusinea de numele de crestin i-a facut sa taca).

QUOTE
Repet draga TriRegnum, asta o face orice episcop in episcopia lui sau mitropolit sau patriarh... Dar toti fac asta doar din punct de vedere administrativ...


Nu prea se vede cand e plin de invidie si rautate intre unele patriarhate rasaritene care pretind ca fac parte din aceiasi Biserica. Nu e numai pe malai, de ce nu vedem asemenea certuri si in Bisericile Orientale necalcedoneene (or fi desigur, insa nu chiar asa multe) sau sa privim comportamentul fata de ortodocsii pe stil vechi care au aceiasi credinta ca si ortodocsii de rand, diferiind doar calendarul si unele practici minore.

QUOTE
La voi in Biserica ultima exorcizare cand a fost? Sau nu a mai fost nevoie ca s-a dat diavolul batut?


rofl.gif In Occident diavolul a iesit la pensie si se odihneste in vre-un hotel luxos tongue.gif
Exista exorcizari, dar private, insa in unele tari nu mai exista exorcisti, daca e nevoie de unul se face impotr/export din Italia, Spania, Romania sau Croatia. ohyeah.gif - daca n-o fi murit si ala, ca doar n-o trai cat corbul.

QUOTE
Asta e prima data cand aud asa ceva...Poate la Sinoadele catolice dupa schisma...


Trulanul nu a fost dupa 1054, ci inainte...asa e inainte nu erau recunoscute pana ce nu erau aprobate de Papa.

QUOTE
Explicatiile ca noi nu-l vedem pe Iisus si de aceea a pus loctiitor, sunt cam puerile, ca sa nu zic mai grav, caci noi toate rugaciunile le facem catre Iisus direct, nu catre papa, iar daca Iisus nu e cu noi, atunci cum ne mai aude, si daca nu ne aude, de ce ne mai rugam Lui si nu papei care, stiu eu..., ne aude...


rofl.gif rofl.gif rofl.gif ma faci sa rad...cine a zis ca catolici se roaga la Papa, iar vreun calugar pustnic?
Isus si-a numit vicarul, i-a zis lui Petru sa-i "pasca oile...mieluseii", asa ca...nu avem cum sa ne impotrivim, numai daca acceptam erezia si schisma.
Daca erau patriarhi si episcopi nesubordonati Papei, atunci de ce strigau ca din gura de sarpe sa-i ajute sa-i repuna in scaun sau in vreun alt fel? Oare nu oricine cere ajutorul superiorului?

QUOTE
Are Papa alte surse decat Sfanta Scriptura si Sfanta Traditie, pe care oricum le avem toti? Cum asa?!

Aceastea sunt cele doua surse si singurele. Problema se pune in felul urmator oare ceilalti le au? iar daca le au de ce nu accepta decat ce vor ei?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Artanis
mesaj 16 Mar 2007, 10:21 AM
Mesaj #119


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.774
Inscris: 28 March 05
Forumist Nr.: 6.013



QUOTE (TriRegnum @ 16 Mar 2007, 12:14 AM)
QUOTE
Un papa a pus filiocve in Crez, dupa care a venit urmatorul si l-a scos (l-a batut in piatra sa nu il mai schimbe nimeni) apoi a venit urmatorul si iar a pus filiocve in crez (si a dat si pietrele jos). Infailibilitate la greu.


Si chiar daca ar fi fost asa, tot nu ar fi intrat aici infailibilitatea papala, dar tu nu stii acest lucru pentru ca nu ai cum sa il pricepi. Ar fi fost o chestiune pur disciplinara, o chestiune de rit si atat;

Adica in cazul crezului si filioque nu vorbim despre dogma ? Mai mult, de ce spui ca nu are cum sa priceapa, cumva pt. ca e de neinteles...? unsure.gif


--------------------
"The great danger for the most of us is not that our aim is too high and we miss it, but is too low and we reach it." Michelangelo Buonarroti
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 16 Mar 2007, 10:46 AM
Mesaj #120


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE (TriRegnum)
Aceastea sunt cele doua surse si singurele. Problema se pune in felul urmator oare ceilalti le au? iar daca le au de ce nu accepta decat ce vor ei?
Ca acestea sunt surse e bine, dar nu ar trebui sa fie singurele. Lipseste chiar cea mai importanta: Duhul Sfint. In El putem intelege corect scrierile transmise, altfel s-ar putea sa dam pe linga. Cine are "intilnire" reala cu El nici nu mai trebuie sa caute in scripturi sau traditie, primeste raspunsurile la intrebari direct de la sursa.

Edit
In rest erau intrebari, nedumeriri, etc. dar le-am sters, explicatia in urmatorul meu mesaj si sugestia lui abis.

Acest topic a fost editat de IoanV: 16 Mar 2007, 07:47 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 16 Mar 2007, 01:37 PM
Mesaj #121


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga TriRegnum,
Ca sa nu ramana cineva cu neintelegeri in ceea ce priveste pozitia mea fata de Papa, precizez ca eu nu am nimic cu el sau cu catolicii, atata timp cand nu au pretentii de infailibilitate si mai ales nu renunta la artificiiel dogmatice pe care le-au adoptat si pe care incearca sa le impuna ortodocsilor...daca si le tin la ei acasa, e ok...smile.gif Deci interventia nu e impotriva Papei sau a catolicilor ci a ideii de infailibilitate a papei si asupra unor chestiuni dogmatice pe care eu le inteleg ca fiind evident gresite...
QUOTE
Ce spune Episcopul Alexandru din Paraguai ramane acolo in dioceza lui, insa ce spune Papa la Roma se transmite intregii Biserici.

Repet, cu acest lucru as fi de acord, si e de inteles, doar daca se limiteaza la partea administrativa, dar cand incepe sa-si bage nasul in partea dogmatica, atunci e o mare problema pentru cine-l crede si-l urmeaza... Cat crezi tu ca e de la sarutarea coranului de catre Papa pana la nu stiu ce alta erezie... S-a mai putut impartasi dupa ce a sarutat Coranul? A tinut canon pentru asta? Eu, un simplu pacatos ortodox, daca sarut ceva "necurat" am canon de la duhovnicul meu si am oprire de la Sfanta Impartasanie...
Ca sa nu fiu inteles gresit, eu nu-l judec pe papa ca de ce a sarutat Coranul, e treaba lui in fond ce saruta, problema mea este cand vine in fata si zice ca este infailibil in ce spune sau in ce semneaza... Si acelasi lucru este valabil si in ceea ce-l privete pe Teoctist, si pe alti capi... Adica daca acestia toti se unesc cu ereticii si declara anatema pentru crestinii care nu saruta Coranul, eu sa-i urmez?! Pai mi-a luat diavolul mintile?
QUOTE
Ucenicii si Apostolii aveau doctrina proaspata, pana la noi au aparut alteratii (ereziile, schismele etc) si astfel urmasul lui Petru a fost nevoit sa-si exercite si aceasta prerogativa in virtutea faptului ca el e pazitorul credintei apostolice si catolice in totalitate.
A fost nevoit doar de orgoliul lui poate, caci nimeni nu i-a dat aceasta nevoie...
Dovada ca nevoia lui a fost falsa este ca, chiar din sanul catolicismului a aparut cea mai mare erezie anume protestantismul, care a terminat de tot cu crestinismul... Asa ca aceasta "nevoie" este frectie la picior de lemn, scuza-mi expresia...
QUOTE
Intalnirea de la Assisi o consider o greseala personala, sarutul Coranului (desi ca semn de respect si iubire fata de ceilalti oameni necerstini) etc - greseli personale.

Pai da, asa cum remarca si Ioan, Papa nu are voie sa faca greseli personale, cand este imbracat in costum de Papa, caci este infailibil... A, acasa in debaraua lui, e treaba lui ce face si ce spune sau saruta... Altfel, nu ai garantia ca ce semneaza nu este tot o greseala personala camuflata in infailibilitate....Si nu e singura greseala...Parerea mea...
QUOTE
Decretele impotriva casatoriilor gay, ordinatiunii femeilor, avortului - documente infailibile.

Si daca nu dadea aceste decrete ce era? Crezi ca preotii si epsicopii sunt chiar asa de prosti incat sa nu inteleaga ca nu ai cum casatori doi barbati intre ei, sau sa fii de acord cu avortul? Pai nu zice Biblia ca Dumnezeu a facut barbat si femeie ca sa stea impreuna? Unde zice in Biblie ca poate barbat cu barbat sa stea impreuna si sa faca familie? Tu, de ex., ca preot, daca nu dadea Papa acele decrete, casatoreai linistit doi barbati intre ei, sau doua femei intre ele, si erai de acord cu avortul? Evident ca nu... Si atunci de ce aduci ca argument pentru infailibilitate niste decrete redundante?
QUOTE
Invata la fel de "prost" ca Petru cand sta la masa cu evreii crestinati si pe cei din neamurile pagane ii ignora si totusi e infailibil pentru ca nu invata erezia.
Orice face un lider, cand e in calitate de lider, este invatatura pentru cei ce-l urmeaza... Pe Petru l-a mustrului Pavel, pe papa cine-l mustruluieste cand pupa coranul si se roaga impreuna cu ereticii?
QUOTE
QUOTE
Episcopii gresesc in materie de dogmatica si morala?! Daca da, ce mai cauta acolo si cine sa-i mai asculte? Daca nu, care e diferenta?

Si inca cati...Sa privim doar in istorie la episcopii Constantinopolului, la Arius, etc. Sarmane suflete care sa asculte ereticii si schismaticii se gasesc intotdeauna...episcopi de acest gen sa fie, ca suflete au de unde alege. Lumea se modernizeaza, noii preoti si episcopi sunt din ce in ce mai deschisi la noul modernismului, la emancipare...nu vreau sa comentez cate stiu si am vazut si dintr-o parte si din alta (nu de alta, dar mi se face sila).
Exact... asta sustin si eu ce zici tu aici... Si aici intra si papa, e si el in situatia de a gresi ca orice episcop...
QUOTE
QUOTE
In vine acum in minte cazul greco-catolicilor, care erau ortodocsi, dar din cauza de parale, au trecut la aparatul administrativ catolic, punandu-se sub puterea papei... E cam ciudat, dupa mine, acest aspect, caci a rezultat un fel de strutocamila, adica, dupa stiinta mea, greco-catolicii il au ca sef pe Papa, dar nu serbeaza Pastele odata cu Papa ci cu ortodocsii, si nici nu se inchina ca Papa ci ca ortodocsii... De ce oare? Daca am gresit in ce am spus despre greco-catolici, rog sa fiu corectat...

E gresit total...intreaba orice greco-catolic aceste lucruri si ti le va contesta imediat. Ortodocsii distorsioneaza istoria ca sa le pice lor bine
.....
Pana la urma organizeaza un sinod si hotarasc sa treaca la catolicism cu conditia sa-si pastreze ritul, ceea ce Papa a acceptat. Au trecut la 1700, dar persecutia nu a incetat, tot au fost persecutati mult timp de autoritati si prin multe interventii la Papa si la Imparat au reusit sa razbeasca.

Pai de vreme ce si-au pastrat ritul, adica credinta ortodoxa, atunci de ce zici ca ce spun eu e gresit total si ca ortodocsii distorsioneaza istoria? De ce nu recunosti ca de fapt, la inceput, intentia greco-catolicilor a fost sa ramana ortodocsi in credinta, dar sa depinda administrativ de Roma, ca sa fie mai protejati? De ce sa-mi conteste un greco-catolic aceste lucruri daca asa sunt? Tu de ce incepi ca ce spun e gresit total, daca la sfarsit recunosti si tu ca si-au pastrat ritul ortodox, la inceput? Cum se inchina greco-catolicii acum? Chiar sunt curios sa aflu...
QUOTE
Faptul ca au pastrat ritul bizantin, e o chestiune administrativa ce exista in Biserica Catolica dintotdeauna: fiecare Biserica particulara isi pastreaza ritul (toti catolicii orientali au pastele pe stilul vechi) asa cum aceiasi orientali bizantini inainte de 1054 aveau ritul propriu si erau in comuniune cu Papa.

Asa ceva nu exista... Cum sa fie ritul o chestie adminsitrativa?! ohmy.gif Ritul e o chestiune dogmatica... Tine de credinta, tine de randuiala, cum sa fie adminsitrativ?!
QUOTE
QUOTE
Dar despre urmasii lui Pavel si Ioan ce zici? Aceia au invatat gresit?

Urmasul lui Paul e Cardinalul prefect al Congregatiei pentru Doctrina Credintei si nu are cum sa invete gresit, iar al lui Ioan...nu il stiu, probabil e episcopul schismatic al Efesului si uite ca invata gresit.

Pai aici e buba... Nu inteleg de ce spui despre urmasul lui Pavel ca nu avea cum sa invete gresit, iar despre al lui Ioan ca are cum sa invete gresit, asa cum a si facut? Ce-l face pe Pavel mai presus de Ioan astfel incat ucenicii lui nu pot invata gresit, iar ai lui Ioan pot?
QUOTE
QUOTE
Apoi eu chiar nu am gasit niciunde spus ca Petru a invatat despre infailibilitatea papei sau despre filioque de ex. sau despre imaculata conceptie etc.

Unde a invatat Petru de Sf. Treime sau ca Sf. Maria tinea post cand era prunc, vinerea si nu bea lapte de la san la mama ei. Citeste Biblia si vei afla despre infailibilitatea lui Petru (vezi intotdeauna deciziile lui necontestate), iar despre Filioque scrie in Biblie atatea pasaje interpretate de mari Sfinti Parinti (nu Photius care era ce era...stim cu totii). Nu Petru ne vorbeste de Imaculata Conceptiune, ci Arh. Gabriel...

Putem discuta in paralel si despre Filioque si despre imaculata conceptie... Tu aduci argumentele tale, eu pe ale mele... ok?!
Pana una alta, si eu pot arata, ca despre Filioque nu scrie nimic in Biblie, mai ales acolo unde tu o sa spui ca scrie, pentru ca vom vedea impreuna ce sens au acele cuvinte de fapt, si mai ales, despre imaculata conceptie, unde Arhanghelul Gavriil chiar nu zice nimic de ea...
De remarcat este ca eu, si cred ca toti ortodocsii, nu am nimic impotriva acestor lucruri daca intr-adevar Biblia sau Sfanta Traditie le-ar confirma, insa mai ales Biblia, nu numai ca le nu le confirma, dar arata clar ca de fapt sunt imposibile...
Prin urmare, sunt doar niste artificii adaugate, dar ca sa serveasca unor interese politice, nicidecum dogmatice, caci dogmatic ele nu ajuta la nimic, ba din contra...
QUOTE
QUOTE
iar rezultatul a fost ca am gasit doar argumente impotriva lor, si nu ma refer la Sfintii Parinti, ci chiar la studiul direct al Bibliei...

Wow! Clopotel, rade dracul de tine cum vrea el si cum stie mai bine...Petru a spus infailibil "scriptura nu se talcuieste dupa socotiinta oriacuia" (2 Petru 1.20). La Sfintii Parinti nu ai ce gasi impotriva acestor adevaruri de credinta, pentru ca de la ei le avem, insa in stiinta proprie, poti gasi o gramada de greseli cum au facut-o si inaintasii.

Ca dracul rade de mine, este foarte posibil, insa cine este convins acum, dintre muritori, ca dracul nu rade si de el?! Da tu un nume?
Ti-am propus, ca pe scurt, sa aduci tu argumente pentru filioqve si imaculata conceptie, si eu la fel, si vedem atunci ce si cum...
QUOTE
Ori daca ajungem sa spunem ca Papa e mai presus decat vreunul din Sfintii Apostoli, atunci chiar ca avem o mare problema, caci atunci pe baza infailibilitatii combinata cu suprematia papala, e liber sa conteste orice cuvant al lui Pavel sau Ioan, ca doar ii sunt inferiori... Ori asa ceva e de neconceput, dupa parerea mea...

QUOTE
Vezi aici e eroare de logica ortodoxista, oare nu cumva Papa e insusi pazitorul Depozitului Sacru al Credintei propavaduite de isus Cristos si transmise noua intacta de APOSTOLI si ucenicii acestora.

Unde este mai exact greseala de logica, si ce anume pazeste Papa? Unde pazeste Papa toate acestea? Are un seif special?
Eu am Biblia si Textele Sfintilor acasa... Sunt ele ok sau nu? Daca am o problema de neintelegere ma duc la duhovnicul meu si-l intreb, nu inainte de a ma ruga sa ma ajute Dumnezeu sa si inteleg ce-mi spune...
Tu nu faci la fel?
QUOTE
Ceea ce spui tu e o greseala enorma de logica, pentru ca nimeni nu are autoritate mai mare decat Scriptura si Traditie.
Unde este greseala enorma de logica, cand chiar eu am afirmat acest lucru, ca Papa nu poate fi peste Sfanta Scriptura si Sfanta Traditie...
QUOTE
E liber orice om sa consteste, insa devine autormat eretic/schismatic/apostat si atunci chiar cleric daca este, cade din scaunul episcopal si din functie, trebuie depus imediat.

Atunci cand condamni o erezie poti deveni automat eretic si shismatic doar pentru acel eretic ce a emis erezia... Corect?
Dar ce te faci cand al 3-lea ucenic al lui Petru avea si el pretentia la coroana si infailibilitate? Aveai 2 infailibili care se contraziceau?
QUOTE
QUOTE
Numai Papa trebuie sa faca asta? face el ceva mai mult decat un episcop sau preot din acest punct de vedere? Poate doar ca vorbeste uneori de la un microfon mai mare, insa asta nu este un argument, tine doar de logistica

Un Episcop poate spune ca si tine: pe baza studierii Bibliei se intelege asa si am ajuns la concluzia asta...Papa auzind, studiaza problema, consulta Traditia si spune ca nu e asa, uite ce ne invata Traditia si Conciliile Ecumenice, e erezie...
Dar asta poate sa o faca un Sfant Sinod... Cu greu este ca atati de multi episcopi sa fie inselati, in schimb intr-unul singur cata incredere sa ai ca nu este chiar acela inselat? Daca un episcop are o problema doctrinara, este clar ca si el studiaza Scriptura si Traditia, la fel ca papa, deci iata ca ai doua pareri... Asa si eu pot spune ca sansa lui Petru a fost pavel, care l-a tras de maneca atunci cand petrecea cu ereticii...
In schimb daca ai un Sinod, atunci ai o parere contra(sau pentru) cu alte cateva...
Asa a fost dintotdeauna, si asa este si acum la ortodocsi...
QUOTE
Sau timpurile s-au schimbat, preotul ortodox X din Arad si preotul catolic Y din acelasi oras casatoresc in secret cupluri de acelasi sex, atunci vine Papa si ii spune popii catolic "mai nu faci bine, e oribil si impotriva Traditiei, nu numai a naturii" si atunci da decret si le zice la toti "cine face asa, e excomunicat" - lucruri pe care Episcopii si sa nu mai vorbesc de preoti nu le prea pot face intr-un sens asa de larg (aici se leaga si primatul si puterea administrativa).

Inca odata te intreb: de ce nu le pot face episcopii daca preotul X si preotul Y este in episcopia lui? Tu daca gresesti si casatoresti doi barbati intre ei, episcopul tau nu te certa fara decret de la papa? Nu scrie oare in Biblie foarte clar despre aceasta?
QUOTE
QUOTE
Pentru asta nu era nevoie de nici un decret... Orice crestin care citeste Biblia le vede acolo ca decrete...

Si istericele feministe si homosexualii "ultra crestini" etc au argumente favorabile lor pe propriile studii ale Bibliei, si atunci trebuie decret sa stie mai bine ce zice Biserica in mod oficial.

Pai asa orice poate sa zica orice si impotriva decretului papal, asa cum a zis si Luther, si iata ce a reusit sa faca... Atitudinea lui Luther de a se opune gravelor abateri doctrinare papale era de laudat, insa el, in loc sa se intoarca la origini si sa vada ce zice cu adevarat Scriptura si Traditia, a luat-o pe aratura, gandind ca inventeaza el un nou crestinism...
QUOTE
QUOTE
Foarte bine face, nu zic nu, insa asta le poate face orice episcop in episcopia lui, iar Teoctist sau Sfantul Sinod, fac si ei dreptate cand gresesc episcopii... Crezi cumva ca dreptatea facuta de Papa e mai dreapta decat a Sfantului Sinod?

Da, pentru ca un episcop ortodox se poate opune Sf. Sinod si isi poate atrage in schisma intreaga episcopie;

Pai si Luther nu a facut la fel? Alti episcopi catolici nu au facut la fel? de aceia de ce nu zici nimic, draga TriRegnum smile.gif
QUOTE
Sf. Sinod nu da dovada de prezenta Duhului Sfant pentru ca stim ce fel de certuri au iesit la scindarea Transilvaniei, pe cand la Papa nu exista contestatie pentru ca Sinodul de la Sardica a spus ca e Autoritatea Suprema si irevocabila in luarea unei decizii

rofl.gif Pai tocmai vorbeam de Luther, care a dus la infiintarea celei mai mari erezii crestine... Asta dovedeste cat de mult Duh Sfant e la papa?
QUOTE
QUOTE
La voi in Biserica ultima exorcizare cand a fost? Sau nu a mai fost nevoie ca s-a dat diavolul batut?

rofl.gif In Occident diavolul a iesit la pensie si se odihneste in vre-un hotel luxos tongue.gif
Exista exorcizari, dar private, insa in unele tari nu mai exista exorcisti, daca e nevoie de unul se face impotr/export din Italia, Spania, Romania sau Croatia. ohyeah.gif - daca n-o fi murit si ala, ca doar n-o trai cat corbul.

rofl.gif Aaaa.... sunt private... adica la om in beci, sau cum? Fara paparatii...
QUOTE
QUOTE
Asta e prima data cand aud asa ceva...Poate la Sinoadele catolice dupa schisma...

Trulanul nu a fost dupa 1054, ci inainte...asa e inainte nu erau recunoscute pana ce nu erau aprobate de Papa.

rofl.gif rofl.gif Asta e cea mai tare draga TriRegnum....
Numeste tu vreun papa care a participat la vreunul din cele 7 Sinoade ecumenice, si care, culmea, toate au fost tinute in Rasarit... La toate acestea papa trimitea doar delegati episcopi si preoti...
QUOTE
rofl.gif  rofl.gif  rofl.gif ma faci sa rad...cine a zis ca catolici se roaga la Papa, iar vreun calugar pustnic?

Nu, nici un calugar... Eu am tras aceasta concluzie logica din ce mi-ai zis tu, cum ca Papa e trimisul lui Dumnezeu pe pamant...
De ex. eu nu ma rog la nici un episcop sau preot ortodox, caci eu stiu, si ei sustin asta, ca ei sunt doar slujbasii lui Iisus si "iconomi ai tainelor Sale"
1 Așa să ne socotească pe noi fiecare om: ca slujitori ai lui Hristos și ca iconomi ai tainelor lui Dumnezeu. (1 Corinteni 4)
QUOTE
Isus si-a numit vicarul, i-a zis lui Petru sa-i "pasca oile...mieluseii", asa ca...nu avem cum sa ne impotrivim, numai daca acceptam erezia si schisma.
Unde zice Biblia de vreun vizar?
Dar asta nu inseamna ca-L inlocuieste... Vicar inseamna inlocuitor... Petru a primit o sarcina... El este un slujitor al lui Iisus, nu inlocuitorul Lui...
QUOTE

Daca erau patriarhi si episcopi nesubordonati Papei, atunci de ce strigau ca din gura de sarpe sa-i ajute sa-i repuna in scaun sau in vreun alt fel? Oare nu oricine cere ajutorul superiorului?

rofl.gif Un patriarh sau episcop care urla dupa scaun este de la sine inteles de cine este posedat...
Si tu aduci asta ca argument...
QUOTE
QUOTE
Are Papa alte surse decat Sfanta Scriptura si Sfanta Traditie, pe care oricum le avem toti? Cum asa?!

Aceastea sunt cele doua surse si singurele. Problema se pune in felul urmator oare ceilalti le au? iar daca le au de ce nu accepta decat ce vor ei?

Iata, eu le am in biblioteca... Poti sa-mi spui ce anume nu accept din ele?
wub.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioana1
mesaj 16 Mar 2007, 03:56 PM
Mesaj #122


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



Asa , pentru cultura mea generala, am si eu o nelamurire, Clopotel, in ce fel se rasfrange infailibilitatea papei asupra ortodoxului. ohmy.gif


--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioana1
mesaj 16 Mar 2007, 04:06 PM
Mesaj #123


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



A, si inca ceva, scuze, tu il urmezi pe Christos , sau pe Preafericit?Exista om , indiferent de functie care , sa nu aiba slabiciuni omenesti?Este un exemplu demn de urmat?

By the way!Cum a trait Iisus pe pamant?Sarac, invesmantat in in, descult, si haideti, nu ca asa erau timpurile!N-avea sceptre si ghiuluri cu diamante, nici diademe pe frunte, nici veminte purpurii, ci vesmintele sale erau Albe, Pure,Neprihanite.El este exemplul demn de urmat de firea omeneasca,si n-am inteles de ce de atatea pagini incercati sa va justificati capul bisericii din care faceti parte.

Si la urma urmei, care-i diferenta ca saruti Coranul, sau nevasta altuia?! wub.gif



pash.gif


--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 16 Mar 2007, 04:43 PM
Mesaj #124


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (ioana1 @ 16 Mar 2007, 03:06 PM)
Si la urma urmei, care-i diferenta ca saruti Coranul, sau nevasta altuia?!

Daca saruti nevasta altuia o faci pentru tine. Daca saruti coranul o faci pentru altii. smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioana1
mesaj 16 Mar 2007, 05:14 PM
Mesaj #125


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



Serios, nu tot pentru tine o faci?Toti catolicii au sarutat Coranul?Catolicii il iau de exemplu pe Papa, sau pe Christos?!Ortodocsii il au model pe Patriarh sau pe Christos?!

Repet, gasim exemplu in omul de rand?


--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 16 Mar 2007, 05:26 PM
Mesaj #126


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Pai da - sarutarea coranului a fost facuta pentru altii, adica pentru public. Cand saruti nevasta vecinului nu-ti doresti public deloc. smile.gif

QUOTE
Catolicii il iau de exemplu pe Papa, sau pe Christos?!Ortodocsii il au model pe Patriarh sau pe Christos?!

Cred ca nici pe Isus, nici pe papa, nici pe patriarh...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 16 Mar 2007, 05:29 PM
Mesaj #127


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Ioana,
Asa cum am precizat, discutiile despre acest subiect, cum este cel cu papa, sunt pur dogmatice, nu personale... Adica eu nu ma apuc ca discut despre ceea ce face papa ca persoana, e treaba lui ce face, ci ceea ce doreste papa sa reprezinte el prin ceea ce face... Ca sa ma intelegi mai exact, este ca si cum Iisus una facea si alta invata... Il mai ascultai atunci? Eu zic ca nu... De ce? Pentru ca El este izvorul invataturii Sale... Asta face diferenta...
QUOTE
Asa , pentru cultura mea generala, am si eu o nelamurire, Clopotel, in ce fel se rasfrange infailibilitatea papei asupra ortodoxului
Eu sper ca in nici un fel...
QUOTE
A, si inca ceva, scuze, tu il urmezi pe Christos , sau pe Preafericit?

Asa cum am precizat: incerc sa-l urmez pe Hristos, evident. Pentru mine Teoctist nu are decat o functie administratia... Nu l-am auzit ca ar avea pretentia ca ar fi infailibil dpdv dogmatic...
QUOTE
Exista om , indiferent de functie care , sa nu aiba slabiciuni omenesti?Este un exemplu demn de urmat?

Evident ca nu, cine a afirmat asta? Si cu toate ca stim ca nu exista astfel de om, ce parere ai despre acela care afirma despre el insusi ca spune, referitor la dogma, ca este infailibil?L-ai crede?
QUOTE
QUOTE
El este exemplul demn de urmat de firea omeneasca,si n-am inteles de ce de atatea pagini incercati sa va justificati capul bisericii din care faceti parte.

Ai inteles gresit...Eu nu am incercat sa justific nici un cap al Bisericii din care fac parte, pentru ca acel singur cap al Bisericii este Hristos, si se justifica singur, nu are nevoie de un vierme ca mine...
Eu si TriRegnum si ceilalti incercam doar sa avem doar o discutie dogmatica, pentru justifiarea dogmatica a infailibilitatii papale, atat si nimic mai mult. Este o discutie de principiu, nicidecum nu ne propunem sa-l judecam pe papa ca om...
QUOTE
Si la urma urmei, care-i diferenta ca saruti Coranul, sau nevasta altuia?! 

Un pacatos ca mine, daca face asa , se afunda si mai mult in pacat, dar... trece neobservat in afara... Nu am pretentia si nici calitatea de a invata ceva pe altii, si cu atat mai mult nu spun despre sustinerile mele dogmatice ca sunt infailibile... Dar daca as spune, atunci ce-ai zice? Despre asta discutam noi...

Pentru TriRegnum,
Ce poate fi mai sus de hotararile unui Sfant Sinod Ecumenic care se incheie cu: "parutu-s-a Duhului Sfant si noua" (Fapte15, 28). ?

Acest topic a fost editat de Clopotel: 16 Mar 2007, 05:31 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioana1
mesaj 16 Mar 2007, 05:50 PM
Mesaj #128


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



In general,subiectele deschise pe "Comunitatea credintei" au un caracter aparte fata de unele subiecte seci, si fara vreun rezultat,ele au rolul si rostul, ca din putinul nostru sa dam si celor care nu au. Ceea ce eu am scris ,in totalitate pe acest forum am facut-o cu drag, si cu bucurie, si nu simteam nevoia sa aplaude nimeni, ci toti sa spuna cum traiesc o viata de crestin, in arsita desertului.Nu intru in detalii.


Nu cred ca rostul acestui forum este de contradictii, ci de discutii civilizate si armonie.Mi-am pierdut demult si dragul cu care am scris odata si bucuria de a citi raspunsurile voastre. Sincer, regret.Pentru ca, ar trebuie sa fie o completare mesajul urmator, nu :eu am dreptate. Este obositor sa urmaresti ,poate sute de randuri, in care nu-i mare lucru spus,era Thunder odata.........

Uite, mie ca partener de discutei imi place Edinide,calm ,complementar...dar cred,ca asa cum au facut foarte multi,ma voi retrage........nu ca as fi o pierdere..........


--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 16 Mar 2007, 07:07 PM
Mesaj #129


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Ioana,
ai dreptate. Si sfintii spun ca de 4 ori este mai importanta pacea pt. om decit dreptatea. Si eu prefer discutiile civilizate si armonia...
de aceea,

TriRegnum,
nu mai e necesar sa imi raspunzi la intrebari, le retrag.... Decit sa se largeasca neintelegerea si neacceptarea mai bine tacere si respect reciproc. Nu stiu daca suntem la nivelul la care sa avem incredere unii in ceilalti si sa ne bucuram mai mult de ceea ce ne leaga. Ar fi pacat ca un dialog in contradictoriu sa puna bariere false intre noi, sa stirneasca orgolii mai presus de iubire...



--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 16 Mar 2007, 07:28 PM
Mesaj #130


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Poti edita mesajul, ca sa stergi intrebarile respective. smile.gif

Ce-mi place cand oameni cu pareri diferite ajung sa faca pace in loc sa se razboiasca! thumb_yello.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 16 Mar 2007, 07:58 PM
Mesaj #131


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Am modificat, renuntind la intrebari. Prima data mi-am spus sa le las, poate destinatarul a apucat sa citeasca.
Nu pot si nu vreau sa ma contrazic cu TriRegnum. Poate aspectele in discutie nu sunt nici pentru el cele mai importante, asa ca nu are sens sa mergem in aceasta directie.
QUOTE
Ce-mi place cand oameni cu pareri diferite ajung sa faca pace in loc sa se razboiasca!
Nu-i chiar razboi schimbul de opinii contradictorii. Sunt momente in care simti ca nu ai nevoie de cuvinte ca sa comunici cu cineva... Atunci cind se instaleaza intr-adevar pacea si e cunoscut un canal comun de comunicare...
In general apar ortodoxia, si, cum am avut impresia ca am trecut in ofensiva pe un alt teren, mi-am zis ca nu mi se potriveste... Asta e..

Acest topic a fost editat de IoanV: 16 Mar 2007, 08:01 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 16 Mar 2007, 08:09 PM
Mesaj #132


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Ioana,
QUOTE
Ceea ce eu am scris ,in totalitate pe acest forum am facut-o cu drag, si cu bucurie, si nu simteam nevoia sa aplaude nimeni, ci toti sa spuna cum traiesc o viata de crestin, in arsita desertului.Nu intru in detalii.

Bine, dar toti scriem aici cu drag si cu bucurie, doar nu ne obliga nimeni sa scriem smile.gif...
Eu cel putin, am discutat si discut cu mare placere cu tine...
QUOTE
Nu cred ca rostul acestui forum este de contradictii, ci de discutii civilizate si armonie.Mi-am pierdut demult si dragul cu care am scris odata si bucuria de a citi raspunsurile voastre.
Este adevarat ca mai sunt si contradictii... Asa este cand se confrunta diferite dogme, idei, pareri... Insa, in general discutiile au fost argumentate, chiar daca uneori, argumentele nu au fost luate in seama... Daca tie nu-ti plac discutiile despre religie, propune tu o tema si o sa discutam acolo fara nici un fel de contradictie wub.gif
Personal, prefer discutiile dogmatice, si argumentate, decat faptele unor oameni marunti ca mine... De aceea, prefer, ca atunci cand ma intreaba cineva ce fac eu, prefer sa nu spun nimic de mine. Ci sa vorbesc despre oameni cu adevarat merituosi... Probabil ca gresesc, dar fiecare este liber sa vorbeasca despre sine, daca doreste...
QUOTE
Uite, mie ca partener de discutei imi place Edinide,calm ,complementar...dar cred,ca asa cum au facut foarte multi,ma voi retrage........nu ca as fi o pierdere..........

smile.gif E bine ca-ti place de cineva totusi... Deci iata, ca poti discuta cu cine iti place in liniste, iar discutiile la care nu vrei sa participi, poti sa le ignori...
Ce pot sa fac mai mult pentru tine?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioana1
mesaj 16 Mar 2007, 11:47 PM
Mesaj #133


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



offtopic.gif

Nu are vreo importanta raspunsul meu pentru tine,Clopotel,cat faptul ca vreau sa-l las celorlalti.Tu n-ai ce face mai mult pentru mine, si citesc ca orice alt vizitator, dar nu-mi place nici sa citesc, nici sa invat prostii. Imi plac oamenii mai destepti decat mine, de la care am ce invata.


Cu adanc regret o spun ca de la teologi, mult n-ai ce invata.Ei stiu multa teorie, si inima stransa de mandrie.Ei stiu ce spune cartea, dar nu simt cu inima.Oamenii simpli,modesti, si care-si cunosc lungimea nasului , te pot invata ce-i frica de Dumnezeu,si dragostea de aproapele.Omul care nu se uita la hainele tale, sau masina ce-o conduci, ci-ti priveste adanc in ochi, de parca vrea sa te citeasca. Omul de rand care e multumit cu conditia sa, ca atat i-a dat Dumnezeu.Omul de rand care stie sa munceasca, si munceste din greu, nu le da multa educatie copiilor, dar ii invata credinta adevarata.

Omul de rand care pune painea si laptele pe masa domnilor, omul simplu care stie ruga de multumire inaintea Domnului.

Nu vreau sa -i iau apararea lui Tri, se poate apara si singur, insa vreau sa subliniez ceva:in primul rand este preot, este un om care a jurat credinta numai Domnului, isi traieste viata numai in post si rugaciune, in casa Domnului, si in foarte multa curatie, si trebuie respectat.Multi n-avem nici macar mirosul,daramite conduita.

In al doilea rand, nu cred ca trebuie sa-si justifice propriile sale fapte in fata cuiva, cu atat mai mult cele ale Papei, sau ale Bisericii Catolice.

In al treilea rand, a avut rabdarea si dragostea sa ne "lumineze" mintile astea de atotstiutori, de foarte multe ori, si intotdeauna i-am admirat spiritualitatea, desi n-avea nici o obligatie.

Si-n ultimul rand, va spun c-am scris ce-am scris ca n-as fi putut dormi daca nu spunea ce-aveam pe suflet...........



--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 17 Mar 2007, 07:44 AM
Mesaj #134


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE (Ioana)
Si-n ultimul rand, va spun c-am scris ce-am scris ca n-as fi putut dormi daca nu spuneam ce-aveam pe suflet...........
Participarea de acest gen ii face pe oameni sa fie mai insitenti uneori. E de apreciat sufletul pe care il pui in cea ce faci aici, pe han. Clopotel nu vrea (parerea mea) atit sa il convinga pe TriRegnum sa isi schimbe convingerile cit mai ales sa se convinga el insusi ca a ales corect. Pentru ca scufundarea lui in credinta aleasa sa fie totala poate vrea sa fie sigur ca nu e alta mai buna. Cum suntem in post, poate isi aduce aminte ca anul trecut a incercat "sa posteasca de han" iar acum nu trebuie sa exagereze cu intrebarile catre un preot care alte alte griji acum. Mai este timp... wink.gif .
QUOTE
vreau sa subliniez ceva:in primul rand este preot, este un om care a jurat credinta numai Domnului, isi traieste viata numai in post si rugaciune, in casa Domnului, si in foarte multa curatie, si trebuie respectat.Multi n-avem nici macar mirosul,daramite conduita.
Asta imi impune si mie respect. Asumarea preotiei mi se pare un curaj si o credinta mare (trec peste faptul ca unii nu sunt f. constienti la inceput). Cel putin in acest moment eu nu as putea sa imi asum o asemenea responsabillitate, de aceea respect pe cei care au indrazneala si vointa sa o faca. Nu ca nu as tine suficient la Iisus ci pastorirea altora, asumarea raspunderii pastoririi altora ma face sa am rezerve. Nu trebuie sa te rogi doar pentru tine, trebuie sa veghezi si asupra altora, cu raspundere directa in fata lui Dumnezeu. Iar asta nu e de joaca...
QUOTE
Cu adanc regret o spun ca de la teologi, mult n-ai ce invata.Ei stiu multa teorie, si inima stransa de mandrie.Ei stiu ce spune cartea, dar nu simt cu inima.
Acuma, depinde ce intelegi prin teologi. Singurii teologi adevarati sunt sfintii, sau cei care au primit ajutor, inspiratie prin credinta de la ei, ei vorbesc in cunostinta de cauza despre cele sfinte. Aparent vorbirea lor nu are intelesuri, semnificatie, poate nici importanta pt. noi muritorii, dar cine nu stie ce spun ei se lipseste de multe. Sf. Simeon Noul Teolog spune ca daca aici pe Pamint nu cautam si nu primim Duhul Sfint, sa nu avem prea mari sperante dincolo. Eu sunt sigur ca are dreptate. In cele ce suntem cind plecam, in acelea ne vom gasi dincolo. E printre putinii sfinti numiti Teologi, iar cind citesti ce spune intelegi de ce. Altfel putem crede ca e suficient sa ai inima buna, insa asta se poate si fara ca fiinta sa respire prin divinitate, iar bunatatea e f. limitata. Ori ce ne cere Iisus este sa avem uleiul Duhului in candele. Sf. Serafim de Sarov explica f. bine acestea, si e si pe net acea parte din scrierile lui... tongue.gif
In semnatura mea ai un link si catre partea I din Morala crestina. Spune-mi te rog daca in fragmentul (peste 200 pagini .. wink.gif ) prezentat gasesti acea inima strinsa de mindrie, si eu promit sa sterg linkul. smile.gif


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 17 Mar 2007, 08:02 AM
Mesaj #135


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga mea Ioana,
Imi pare foarte rau ca vezi astfel lucrurile... Nu-mi dau seama cine sau ce te-a suparat... Daca am fost eu acela te rog sa ma ierti, insa nu-mi amintesc sa fi avut vreo disputa de idei macar, cu tine...
Vad ca esti nemultumita si suparata, dar nu inteleg de ce... Este clar ca unele raspunsuri nu sunt pe placul tau sau, poate, e altceva decat ai dori tu sa auzi... Sincer, daca ma ajuti un pic, poate as putea si eu intelege, ce ti-ar place sa auzi sau sa discuti, si cu siguranta o sa incercam sa-ti fim pe plac...
QUOTE
In al doilea rand, nu cred ca trebuie sa-si justifice propriile sale fapte in fata cuiva, cu atat mai mult cele ale Papei, sau ale Bisericii Catolice.

Desi am facut de cateva ori precizarile necesare, tu tot invers le-ai inteles... sad.gif Cu TriRegnum nu numai ca nu am nimic de impartit, ba din contra, am spus de nenumarate ori ca il respect si il admir foarte mult, el fiind cu adevarat unul din cei care au pus cateva caramizi de baza la luminarea mea... Cum as putea eu vorbi impotriva lui sau sa-l judec?
Eu doream sa discut doar notiuni dogmatice, de principiu...Dar, daca asta aduce necazuri, eu nu insist...Am si precizat la inceput ca nu este nevoie sa raspunda la toate intrebarile sau la nici una...
Deci intre mine si TriRegnum nu sunt neintelegeri sau animozitati, Doamne fereste!

Draga Ioan
QUOTE
Clopotel nu vrea (parerea mea) atit sa il convinga pe TriRegnum sa isi schimbe convingerile cit mai ales sa se convinga el insusi ca a ales corect. Pentru ca scufundarea lui in credinta aleasa sa fie totala poate vrea sa fie sigur ca nu e alta mai buna.

laugh.gif Fie cum spui tu, nu doresc sa te contrazic...
QUOTE
Cum suntem in post, poate isi aduce aminte ca anul trecut a incercat "sa posteasca de han" iar acum nu trebuie sa exagereze cu intrebarile catre un preot care alte alte griji acum. Mai este timp...

Aici ai mare dreptate, si iti multumesc ca mi-ai adus aminte... thumb_yello.gif wub.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioana1
mesaj 17 Mar 2007, 09:49 AM
Mesaj #136


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



Buna dimineata! cloud9.gif

Ei, parca acum e mai bine, mult mai bine, va multumesc.

Ioane, dragul meu, cand am spus "teologi", m-am referit plastic la multimea care ,de regula , da cu presupusul.Vine omu`, citeste o fraza, o reda ad literam si dezvolta din propria scufita.

Clopotel, ceea ce eu am inteles, EU, repet, este faptul ca , nu stiu cum sa formulez,pentru mine ortodoxia nu este suficienta, exista unele lucruri care trebuie dezvoltate, si unele lucruri care nu prea au importanta.

Un foarte mic ex:viata monahala.Trebuie sa te rupi de lume ca sa-i poti sluji lui Dumnezeu cu adevarat si-n curatie trupeasca si sufleteasca, sau trebuie sa traim cum a facut Iisus , in mijlocul lumii, cum spunea cineva, foarte frumos, sa-ti faci propria chilie, dar in suflet, nu ca exterior.

Vorbi din interes personal. wub.gif

Clopotel, esti super, daca te simti tu super cu tine insuti, n-ai nevoie sa confirmarile altcuiva ca sa mergi mai departe. Dar, daca apare un semn de exclamare,intreaba-te sincer de ce-a aparut. spoton.gif

In rest, sa zicem ,ca cineva imi verifica temele in permanenta.Niciodata nu spune ca fac bine, sau cel mult, nu ca am gresit, ci n-am facut suficient,asta ma impulsioneaza sa merg mai departe, sa sa ma corectez si mai mult.

Clopotel, nu cine, ci CE m-a suparat, este faptul ca am avut la unii dintre voi anumite pretentii, sa spun asa, deci am vazut ca sunt oameni care-L iubesc, si traiesc sa faca voia Lui.Daca este asa, nu e permis nici sa zgandari pe cineva, chiar de ai toata dreptatea din lumea,caci ori il faci sa pacatuiasca, ori ii amarasti inima.Ce m-a motivat pe mine intottdeauna este faptul ca nu pot trai fara sa spun;CE BUN ESTE DOMNUL !GUSTATI!

Asta este esenta vietii de crestin, sa impartasesti si altuia gustul Sau desavarsit!

Ceea ce n-am spus niciodata, si multi n-au spus este ca Domnul te lasa sa traiesti dupa ureche o vreme, pana cand viata ta trebuie sa fie inchinata Celui care a dat-o.Am mai spus si o repet:mama iti da nastere, Domnul iti da viata ,in pantecele ei, cine crede altceva, crede gresit.Am vazut trei sfarsituri de vieti omenesti in familia mea, si m-am cutremurat.


Nu vreau sa sfarsesc asa, de ce sa nu ma corectez cand nu-i prea tarziu?


--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 17 Mar 2007, 04:58 PM
Mesaj #137


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Ioana,
QUOTE
Ei, parca acum e mai bine, mult mai bine, va multumesc.

Bine ai venit in club! flowers.gif
QUOTE
Clopotel, ceea ce eu am inteles, EU, repet, este faptul ca , nu stiu cum sa formulez,pentru mine ortodoxia nu este suficienta, exista unele lucruri care trebuie dezvoltate, si unele lucruri care nu prea au importanta.
Un foarte mic ex:viata monahala.Trebuie sa te rupi de lume ca sa-i poti sluji lui Dumnezeu cu adevarat si-n curatie trupeasca si sufleteasca, sau trebuie sa traim cum a facut Iisus , in mijlocul lumii, cum spunea cineva, foarte frumos, sa-ti faci propria chilie, dar in suflet, nu ca exterior.

Pai eu nici nu stiu ce sa fac acum: daca vorbesc, si incerc sa-mi spun sincer parerea fata de ce spui tu, te superi iar pe mine, daca nu vorbesc, si iti tin isonul, nu te mai superi pe mine, dar il manii pe Dumnezeu ca de dragul "ratingului" catre tine laugh.gif , nu L-am marturisit corect pe El...Ce sa fac acum?
Ma risc, inca odata, cu rugamintea sincera de a nu te supara pe mine (poate impac si capra si varza tongue.gif ) , si doar sa ma asculti la modul obiectiv...
In primul rand interventia mea se datoreaza faptului ca incepi prin a spune ca pentru tine ortodoxia nu este suficienta, si in alta parte spui ca esti ortodoxa...Nu este o interventie de cicaleala ci doar imi expun o banala parere, fata de pozitia ta... Daca ce spun este gresit, poti sa ignori fara retinere...
Pai sa vedem de ce nu este suficienta... Ce anume crezi tu ca ii lipseste? Stii care este scopul vietii crestine dupa ortodoxie? Dobandirea Duhului Sfant... Acesta este scopul... Nu este acest scop suficient pentru tine? Spune-mi si mie atunci, te rog, ce doresti mai mult?
Iar in ceea ce priveste viata monahala, daca tu nu o intelegi, nu este mai corect ca intai sa te interesezi ce si cum si care este rolul ei si ce fac oamenii aceia acolo, inainte de a emite judecati de valoare bazate pe idei preconcepute?
Uite, ca sa nu zici ca vorbesc aiurea, sa luam trei citate biblice si sa vedem cine se regaseste mai mult in ele:
28 Și a început Petru a-I zice: Iată, noi am lăsat toate și Ți-am urmat.
29 Iisus i-a răspuns: Adevărat grăiesc vouă: Nu este nimeni care și-a lăsat casă, sau frați, sau surori, sau mamă, sau tată, sau copii, sau țarine pentru Mine și pentru Evanghelie,
30 Și să nu ia însutit – acum, în vremea aceasta, de prigoniri – case și frați și surori și mame și copii și țarine, iar în veacul ce va să vină: viață veșnică.
(Marcu 10)
Cine a lasat casa, frati, surori etc. pentru Iisus? Calugarii sau noi?
22 Auzind Iisus i-a zis: Încă una îți lipsește: Vinde toate câte ai și le împarte săracilor și vei avea comoară în ceruri; și vino de urmează Mie. (Luca 18)
Calugarii au facut asta, nu-i asa? Acum suntem noi la rand...Cine ridica "piatra" catre calugarii, sa faca macar ce fac ei pentru Hristos si pentru noi, si dupa aceea mai vorbim...
17 Rugați-vă neîncetat. (1 Tes. 5)
Cine crede ca se roaga la Dumnezeu mai mult si mai cu dragoste decat calugarii, il invit sa ridice mana...
QUOTE
Vorbi din interes personal. wub.gif

Inca nu-mi dau seama care este acest interes personal... Poate ni-l spui si noua... smile.gif
QUOTE
Clopotel, esti super, daca te simti tu super cu tine insuti, n-ai nevoie sa confirmarile altcuiva ca sa mergi mai departe. Dar, daca apare un semn de exclamare,intreaba-te sincer de ce-a aparut. spoton.gif

rofl.gif Pai Ioan a glumit evident... Eu de ce confirmari sa mai am nevoie cand de aproape 4 ani traiesc intr-o confirmare continua... In fapt la origine sta certitudinea... Despre ce confirmari sa mai am nevoie? ohmy.gif
QUOTE
In rest, sa zicem ,ca cineva imi verifica temele in permanenta.Niciodata nu spune ca fac bine, sau cel mult, nu ca am gresit, ci n-am facut suficient,asta ma impulsioneaza sa merg mai departe, sa sa ma corectez si mai mult.

Pai si atunci de ce te superi pe mine? sad.gif Tu ai pus o problema, eu am raspuns... cel mult poti spune ca este parerea mea, o parere ca oricare alta... e ok...
QUOTE
Clopotel, nu cine, ci CE m-a suparat, este faptul ca am avut la unii dintre voi anumite pretentii, sa spun asa, deci am vazut ca sunt oameni care-L iubesc, si traiesc sa faca voia Lui.Daca este asa, nu e permis nici sa zgandari pe cineva, chiar de ai toata dreptatea din lumea,caci ori il faci sa pacatuiasca, ori ii amarasti inima.

Haide Ioana, acum de ce ma iei asa?! Pai ce eu am zgandarit pe cineva? Eu nu doresc decat sa avem o discutie folositoare... Eu chiar ii multumesc celui care ma corecteaza cand gresesc, si nu am de ce sa ma supar pe el... Se uita tot timpul ca noi aici discutam principii, nu judecam oameni... Si atunci pentru ce se poate supara cineva? Ca a fost contrazis un principiu? Ei si...mare branza...Daca principiul a fost dovedit gresit, care e pierderea?
QUOTE
Asta este esenta vietii de crestin, sa impartasesti si altuia gustul Sau desavarsit!

Perfect de acord... Dar cum, negand pe unii care il urmeaza cu adevarat pe Hristos si punand urechea la cei cu vorbe mieroase? Asta cui ajuta?! Intreb doar... nu zgandar... cool.gif
QUOTE
Ceea ce n-am spus niciodata, si multi n-au spus este ca Domnul te lasa sa traiesti dupa ureche o vreme, pana cand viata ta trebuie sa fie inchinata Celui care a dat-o.

Ok... ai atins un punct important zic eu... Ai putea sa detaliezi? Sunt interesat de acest subiect... Banuisc ca vorbesti din experienta... Iata, eu de exemplu, ca un ticalos ce sunt, nu am ajuns inca in punctul in care toata viata mea sa o inchin lui Dumnezeu... Dar cunosc oameni care au ajuns in acest punct, dar sunt calugari, si... din pacate, nu sunt pe placul tau...
Tu crezi ca ei nu sunt in lume?
Eu cred ca aceste vorbe ale lui Iisus li se potrivesc perfect calugarilor: 19 Dacă ați fi din lume, lumea ar iubi ce este al său; dar pentru că nu sunteți din lume, ci Eu v-am ales pe voi din lume, de aceea lumea vă urăște. (Ioan 15)
Dar stii tu cat se roaga ei pentru lume, pentru mine si pentru tine? Eu pacatosul, nu pot sa le intorc asta suficient... Tu poti? Cine poate? Cat fac ei pentru mine, cu rugaciunile lor la Dumnezeu pentru mine, si cat fac eu pentru ei? Si atunci cum sa nu-i iubesc si sa nu-i admir si respect, daca Dumenzeu se milostiveste de mine pacatosul, si pentru rugaciunile lor?
QUOTE
Nu vreau sa sfarsesc asa, de ce sa nu ma corectez cand nu-i prea tarziu?  

Ba da, trebui sa te corectezi? Cine a zis ca nu? Toti trebuie sa facem asta... De aceea, e bine sa ne ajutam unul pe altul, ca sa ne usuram sarcinile...
Asa inteleg eu cu mintea mea putina... Si daca in Postul Mare, vorbesc prea mult aici, ma consolez cu gandul ca vorbesc pentru Dumnezeu si pentru slava Sa, desi poate nu ar strica nici sa i-au o pauza de Han, asa cum mi-a amintit Ioan...

later edit... mi-am adus aminte, asta vis a vis de calugari: exista in lume, si asa numitii calugari albi... dar stii tu ce viata duc acestia? Putem noi sa incercam a-i urma? Hai sa vedem cum...

Acest topic a fost editat de Clopotel: 17 Mar 2007, 05:02 PM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioana1
mesaj 17 Mar 2007, 05:38 PM
Mesaj #138


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



Ei, Clopotel,probabil c-a glumit Ioan, sau poate ca nu. tongue.gif

Hai sa punem cartile pe masa:de cativa ani vreau sa plec la manastire, dar exista o persoana care-mi spune sa n-o fac, pentru ca Iisus a fost in lume,si in mijlocul ei si acolo si-a dat bataliile.O viata curata(desi nu sunt foarte convinsa de asta), poti trai si in lume.

Ideea este ca ,ramanand aici, poti transmite mai departe ceea ce stii, pe cand, de acolo, te poti doar ruga .Bineinteles ca stiu ce viata duc calugarii.

Cu ortodoxia nu intru in detalii cu tine, sa spunem ca sunt foarte multe rituri, care de multe ori sunt pierdere de energie si timp si nu au mare insemnatate pentru Domnul.

Cu Tri:pai, daca tu insisti pe sute de randuri sa dovedesti ca tu ai dreptate, nu el, cum il respecti, cand iti consideri cultul net superior ? Si, da, cine a fost intai oul sau gaina? Sincer, acuma....


"28 Și a început Petru a-I zice: Iată, noi am lăsat toate și Ți-am urmat."

Nu au plecat apostolii in munti, ci au propovaduit in lume.


"Eu nu doresc decat sa avem o discutie folositoare... Eu chiar ii multumesc celui care ma corecteaza cand gresesc, si nu am de ce sa ma supar pe el... Se uita tot timpul ca noi aici discutam principii, nu judecam oameni... "

Asa-am zis si eu, numai vezi tu, nu ne iasa intotdeauna........


Banuisc ca vorbesti din experienta...


Nu,am vazut cu ochii mei


--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 17 Mar 2007, 06:46 PM
Mesaj #139


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Ioana,
QUOTE
Hai sa punem cartile pe masa:de cativa ani vreau sa plec la manastire, dar exista o persoana care-mi spune sa n-o fac, pentru ca Iisus a fost in lume,si in mijlocul ei si acolo si-a dat bataliile.O viata curata(desi nu sunt foarte convinsa de asta), poti trai si in lume.

Pai cel mai bine este sa te rogi la Dumnezeu sa-ti dea sfatul cel bun... Cert este ca daca doresti sa mergi la manastire, faci aceasta pentru toata viata... Desigur, poti incerca un an sau doi, sa vezi daca poti rezista, si abia dupa aceea sa te calugaresti...
Exista, desigur, si varianta, sa ramai in lume, si sa duci aceeasi viata curata intru Hristos... Asta depinde numai de ceea ce doresti tu si cat de pregatita esti...
Sa nu uiti zicala: ca in lume satana lupta prin ispite de tot felul, dar la manastire vine in persoana, pentru ca pe calugarii tari in credinta, nu prea mai poate sa-i ispiteasca cu lucruri lumesti sau firesti...
QUOTE
Ideea este ca ,ramanand aici, poti transmite mai departe ceea ce stii, pe cand, de acolo, te poti doar ruga .Bineinteles ca stiu ce viata duc calugarii.
Pai daca stii e foarte bine.. Atunci stii ca ei nu doar se roaga, insa ajuta oamenii si in alte moduri, caci invatatura lor, atat teoretica, dar mai ales practica, este foarte valoroasa... De aceea oamenii se duc la manastiri ca sa ia sfat bun... Sa nu uitam, ca in marea ei majoritate, invatatura crestina s-a pastrat si s-a transmis prin manastiri...
QUOTE
Cu ortodoxia nu intru in detalii cu tine, sa spunem ca sunt foarte multe rituri, care de multe ori sunt pierdere de energie si timp si nu au mare insemnatate pentru Domnul.

Ortodoxia este una...
QUOTE
Cu Tri:pai, daca tu insisti pe sute de randuri sa dovedesti ca tu ai dreptate, nu el, cum il respecti, cand iti consideri cultul net superior ? Si, da, cine a fost intai oul sau gaina? Sincer, acuma....

smile.gif TriRegnum ma stie foarte bine astfel incat isi da seama, ca daca scriu mai mult, este doar pentru a-mi explica mai bine ideile ca sa nu se iste confuzii... Dar iata, ca nu toti inteleg asta...
QUOTE
"28 Și a început Petru a-I zice: Iată, noi am lăsat toate și Ți-am urmat."
Nu au plecat apostolii in munti, ci au propovaduit in lume.

Si calugarii fac la fel, insa datorita lumii, care nu-i mai vrea nici pe ei, nici pe Hristos (mergi la prima taraba de ziare, si vezi cate ziare vorbesc despre Hristos, si cate despre crime, violuri si alte lucruri nerusinate, ca sa intelegi directia lumii), prefera viata in rugaciune cu privegheri si post... Lumea nu mai e ca acum 2000 ani... Acum daca vreun calugar se duce la Unirii, de ex., sa vorbeasca oamenilor si sa citeasca Evanghelia, este luat pe sus de Politie pentru tulburarea linistii publice, desi in vacarmul de claxoane de la Unirii, numai liniste publica nu poate fi vorba... Oricum, acum sunt destule Biserici peste tot, astfel cuvantul Domnului, ajunge la cei binecredinciosi...
Altfel, cum te gandesti tu practic, sa propovaduiesti Evanghelia, ramand in lume, plus ca, intre noi fie vorba, nu prea ai cum, tu ca femeie, caci la 1 Timotei 2, Sfantul Apostol Pavel zice:
11 Femeia să se învețe în liniște, cu toată ascultarea.
12 Nu îngăduiesc femeii nici să învețe pe altul, nici să stăpânească pe bărbat, ci să stea liniștită.
13 Căci Adam a fost zidit întâi, apoi Eva.
14 Și nu Adam a fost amăgit, ci femeia, amăgită fiind, s-a făcut călcătoare de poruncă.

Acum sper ca nu o sa te superi iar pe mine pentru acest citat din Biblie... Dar... poate nu l-am inteles eu bine... ca multe alte lucruri...
PS... nu mai vorbesc cu tine, ca ma provoci sa-ti spun lucruri care te supara, si dupa aceea eu sunt cel rau... sad.gif sad.gif


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioana1
mesaj 17 Mar 2007, 08:47 PM
Mesaj #140


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



Ma refeream doar la cadrul familial, la fiii mei. Si, o da, ascult de sotul meu, cu siguranta, dar daca as putea scrie ce ma invata el, te-ar durea ochii cand ai citi.

Multumesc pentru ceea ce ai scris mai sus, apreciez sincer.

hug.gif

PS: nu ma supar cand ma corectezi, ci cand tii la ceva si n-ai drepatate.


--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

19 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 26 April 2024 - 02:19 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman