HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

19 Pagini V  « < 5 6 7 8 9 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Nelamuriri / Lamuriri
Clopotel
mesaj 3 Jul 2007, 06:04 PM
Mesaj #211


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Exergy33,
QUOTE
Facerea Lumii sau Geneza
QUOTE
26. Si a zis Dumnezeu: "Sa facem om dupa chipul si dupa asemanarea Noastra, ca sa stapaneasca pestii marii, pasarile cerului, animalele domestice, toate vietatile ce se tarasc pe pamant si tot pamantul!"
27. Si a facut Dumnezeu pe om dupa chipul Sau; dupa chipul lui Dumnezeu l-a facut; a facut barbat si femeie.

... imi e neclar tipul de asemanare

Intr-adevar sunt multe de spus, si cine poate spune ca stie tot?! Sau ca scopul scrierii biblice este sa stim toate tainele lui Dumnezeu?
Dar pe scurt, din cat de putin stiu eu, voi spune cam asa:
- este deosebire intre "chip" si "asemanare", stiu ca sunt unii care nu sunt de acord cu aceasta, dar putem dezbate, daca se considera folositor
- "chipul" se refera la insusirile omului ca spirit, libertate, ratiune, constiinta morala, tinderea spre absolut etc.
-"asemanarea" se refera la starea de sfintenie, la dobandirea Harului lui Dumnezeu, asemanarea dupa Har cu Dumnezeu.

Din Facerea inteleg ca Adam a fost facut dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu, caci Biblia zice:
26 Și a zis Dumnezeu: "Să facem om după chipul și după asemănarea Noastră, (Facerea 1)
iar mai apoi zice:
31 Și a privit Dumnezeu toate câte a făcut și iată erau bune foarte. (Facerea 1)
Prin urmare, cate a zis sa se faca s-au si facut.
Cu precizarea ca omul nu a fost facut ca restul Creatiei...
Si cu alta precizare, ca daca omul a fost facut dupa "chipul si asemanarea lui Dumnezeu", aceasta nu inseamna nici pe departe ca ar fi la fel ca Dumnezeu.
"Chipul si asemanarea lui Dumnezeu" este modelul Om.
2 Bărbat și femeie a făcut și i-a. binecuvântat și le-a pus numele: Om, în ziua în care i-a făcut. (Facerea 5)
Iisus Hristos, Domnul si Dumnezeul nostru, a luat acelasi chip desavarsit de Om, ca si Adam la facere...
14 Ci a împărățit moartea de la Adam până la Moise și peste cei ce nu păcătuiseră, după asemănarea greșelii lui Adam, care este chip al Celui ce avea să vină. (Romani 5)

Draga Caa
Referitor la primul link pe care l-ai dat, pot sa spun ca desi sunt de acord cu ce zice acolo in principiu, totusi sunt si unele fraze mai putin inspirate, zic eu, ca de pilda:
Astăzi, noi păstrăm asemănarea lui Dumnezeu (Iacov 3:9), dar mai purtăm cu noi și cicatricile păcatuluiOri eu stiu ca nu este asa, noi astazi nu mai pastram asemanarea cu Dumnezeu, ci doar chipul Lui....
Odata ce Adam a cazut, a pierdut si asemanarea cu Dumnezeu. Noi astazi, suntem chemati si incercam sa ajungem din nou la asemanarea cu Dumnezeu. Poate ca si aici ar fi utila o discutie.
La Iacov 3:9 , parerea mea, nu zice nicidecum ca noi pastram asemanarea cu Dumnezeu, ci zice: Cu ea binecuvântăm pe Dumnezeu și Tatăl, și cu ea blestemăm pe oameni, care sunt făcuți după asemănarea lui Dumnezeu. Eu inteleg ca oamnii sunt facuti dupa asemanarea cu Dumnezeu, nu ca am fi noi astazi asa, la fel cum si Adam a fost facut dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu, dar asta nu inseamna ca la cadere era tot in asemanarea cu Dumnezeu.

Draga Erwin
QUOTE
și un copil îți poate arăta zeci de inadvertențe pe o singură pagină, și nu se poate da vina pe transcrieri și traduceri...
Te inteleg cumva, si eu aveam uneori acelasi sentiment la matematica cand nu intelegeam si nu puteam rezolva vreo problema. Ma gandeam ca si tine ca problema aceea e gresit pusa, are inadvertente, nu are o rezolvare posibila, si ca sa scap de ea, conchideam ca e o tampenie si nu are rost sa-mi mai bat capul cu o prostie. Si totusi, cand aflam rezolvarea mai tarziu, vedeam ca de fapt eu eram prostul...
Hai sa vedem ce "inadvertente" ai gasit tu la problemele biblice, ca poate cine stie... n-o fi chiar asa... thumb_yello.gif


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geriA3e
mesaj 3 Jul 2007, 06:07 PM
Mesaj #212


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 344
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.401



QUOTE (exergy33 @ 3 Jul 2007, 02:05 PM)



Am pus intrebarea la modul cel mai serios ... si
Nu e prima data cind pun aceasta intrebare. Am pus-o orideciteori mi s-a oferit ocazia.
...


...dar tu iti dai oare seama cât de zadarnic poate fi să dorești și încerci a afla un rezultat ("tipul de asemănare" în cazul ăsta) al unei ecuații cu 2 termeni, când unul din termenii ecuației îți e ție necunoscut și nedeterminabil?(iar în cazul ăsta, chiar MODELUL cu Care noi "ne asemănăm"), că dacă te-ai fi lămurit cu privire la Original, pe noi oamenii știindu-ne cum suntem, nu mai aveai întrebarea asta de pus = presupun; așadar, poate abordarea e de vină că n-ai ajuns la rezultat și poate altfel procedând...

Oricum, io zic să nu renunți a întreba încă, că poate... cine știe, într-o zi...


--------------------
" 'Mai bine' decât bine, înseamnă 'moartea binelui'. " - autor anonim...dar nu şi pentru mine :)
( El afirmă concis prin asta, că cine încercă să îmbunătăţească încă ce deja este bine, practic îl strică ! Susţin că are dreptate şi aşa se întâmplă: nu se poate merge mai sus de piscul muntelui, ci dincolo de vârf se merge la vale. )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 3 Jul 2007, 07:54 PM
Mesaj #213


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



QUOTE (Clopotel @ 3 Jul 2007, 07:04 PM)
Odata ce Adam a cazut, a pierdut si asemanarea cu Dumnezeu. Noi astazi, suntem chemati si incercam sa ajungem din nou la asemanarea cu Dumnezeu. Poate ca si aici ar fi utila o discutie.

Ar fi poate utila o discutie, nu zic nu. Dar intram in probleme teologice grele, in care intervin parti-pris-uri confesionale, ceea ce pe mine unul nu ma incinta deloc.

Cunosc punctul de vedere ortodox asupra problemei chipului si asemanarii. Stiu cite ceva si despre ce spun catolicii (difera un pic, dar nu asa de tare cum vor s-o arate...unii).

Tu ai subliniat bine citeva aspecte duhovnicesti ale problemei. Astea eu le gasesc mai interesante decit etimologii, analize pe text sau interpretari din diverse alte unghiuri. Sigur ca pe altii poate ca ii intereseaza si unghiurile alea...

Asta e: fiecare cu preocuparile lui...

QUOTE
Noi astazi, suntem chemati si incercam sa ajungem din nou la asemanarea cu Dumnezeu.


DA. SUNTEM!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 3 Jul 2007, 07:54 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
andra_v
mesaj 4 Jul 2007, 11:04 AM
Mesaj #214


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Imitatio Dei. E unul si acelasi lucru: "Iubiti-va unii pe altii precum si Eu v-am iubit pe voi!".


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 6 Jul 2007, 06:58 PM
Mesaj #215


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



"Și zicea către toți: Dacă voiește cineva să vină după Mine, să se lepede de sine, să-și ia crucea în fiecare zi și să-Mi urmeze Mie;
Căci cine va voi să-și scape sufletul îl va pierde; iar cine-și va pierde sufletul pentru Mine, acela îl va mântui.
Că ce folosește omului dacă va câștiga lumea toată, iar pe sine se va pierde sau se va păgubi?
Căci de cel ce se va rușina de Mine și de cuvintele Mele, de acesta și Fiul Omului se va rușina, când va veni întru slava Sa și a Tatălui și a sfinților îngeri.
Cu adevărat însă spun vouă: Sunt unii, dintre cei ce stau aici, care nu vor gusta moartea, până ce nu vor vedea împărăția lui Dumnezeu. "

Voi ce intelegeti din mesajul bolduit?


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 7 Jul 2007, 07:28 AM
Mesaj #216


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Matei 16,27-28:

QUOTE

27.    Căci Fiul Omului va să vină întru slava Tatălui Său, cu îngerii Săi; și atunci va răsplăti fiecăruia după faptele sale.
28.  Adevărat grăiesc vouă: Sunt unii din cei ce stau aici care nu vor gusta moartea până ce nu vor vedea pe Fiul Omului, venind în împărăția Sa.


Comentariu: Domnul nostru Iisus Hristos, la treizeci și trei de ani de la nașterea Sa, și în al treilea an al propovăduirii Sale, apropiindu-se de patima cea de bună voie, pentru mântuirea noastră, S-a dus în Cezareea lui Filip și, după cuvintele pe care le-a zis Petru acolo: „Tu ești Hristos, Fiul lui Dumnezeu Celui viu" (Matei 16, 16), a început a spune ucenicilor săi că se cade să meargă la Ierusalim, să pătimească mult de la farisei, de la arhierei și de la cărturari și să fie omorât. Din această pricină, ucenicii săi s-au întristat, mai ales Petru, care-L oprea, zicându-I: „Fie-Ți milă de Tine, să nu Ți se întâmple aceasta” (Matei 16, 22). Atunci, ridicând mâhnirea lor, a făgăduit unora dintre ei că, după puține zile, le va arăta lor Slava Sa, zicând: „Sunt unii din cei care stau aici, care nu vor gusta moartea, până nu vor vedea pe Fiul Omului, venind în împărăția Sa”

Surse:

http://www.geocities.com/cortodox/arhiva/2002/08/schimb.htm
http://www.bor-sfarhangheli-montreal.com/s...?id=4_2_8Rusali

ps (si off): Blestemat fie omul care se încrede în om și își face sprijin din trup omenesc și a cărui inimă se depărtează de Domnul. ; parerea mea: trunchierea acestui citat poate duce la o concluzie nesanatoasa...

Acest topic a fost editat de caa: 7 Jul 2007, 07:34 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geriA3e
mesaj 7 Jul 2007, 05:19 PM
Mesaj #217


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 344
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.401



QUOTE (bubu @ 6 Jul 2007, 07:58 PM)
...
Voi ce intelegeti din mesajul bolduit?

Așa a fost. Cuvântul acela al LUI s-a împlinit.

"Împărăția lui Dumnezeu" este(și era) o expresie mai cuprinzătoare: de pildă, afară de alte înțelesuri, chiar EL-HRISTOSUL era atunci și acolo pe pământ "Împărăția lui Dumnezeu" (dar numai unii au văzut până la urmă în EL ceea ce EL Era, alții nevăzând decât un om umil, fiul unui oarecare tâmplar, un galilean, etc.); dacă înțelegi asta sau o poți crede(admite), atunci e relativ simplu de făcut legătura cu cei asupra cărora, după răstignire, Înviere și Înălțare, la sărbătoarea "Cincizecimii" s-a pogorât Duhul LUI Sfânt, că schimbarea vieților lor din clipa aceea a fost remarcabilă, se cunoaște din ce a rămas consemnat: aceia au fost cei care pe pamant in viata asta încă fiind, "au văzut Împărăția LUI".
(și nu au rămas ei singurii...)


Bubu ? blush.gif

Acest topic a fost editat de geriA3e: 7 Jul 2007, 05:20 PM


--------------------
" 'Mai bine' decât bine, înseamnă 'moartea binelui'. " - autor anonim...dar nu şi pentru mine :)
( El afirmă concis prin asta, că cine încercă să îmbunătăţească încă ce deja este bine, practic îl strică ! Susţin că are dreptate şi aşa se întâmplă: nu se poate merge mai sus de piscul muntelui, ci dincolo de vârf se merge la vale. )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 7 Jul 2007, 05:51 PM
Mesaj #218


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



Da, atunci putem egala cele 2 expresii: "până ce nu vor vedea împărăția lui Dumnezeu." cu "până ce nu vor vedea pe Fiul Omului, venind în împărăția Sa."

QUOTE
ps (si off): Blestemat fie omul care se încrede în om și își face sprijin din trup omenesc și a cărui inimă se depărtează de Domnul. ; parerea mea: trunchierea acestui citat poate duce la o concluzie nesanatoasa...


Poate sa fie si on mesajul tot la nelamuriri intra.
Semnatura mea s-a vrut sa fie ca un mesaj de descifrat, desi dur in aparenta am pus totusi ghilimelele si punce puncte.Esenta mesajului este "nu judeca si nu vei fi judecat"...adica e bine sa nu tragem concluzii pripite, sa judecam lumea pt. ca nu avem nici un drept.Pina la urma Adevarul iese la iveala.
Imi aduc aminte acum cit de grele trebuie sa fi fost pt. oamenii acelor vremuri cuvintele lui Isus cind a spus despre piine ca aceasta este trupul meu, luati de mincati si la vin a spus ca acesta este singele meu luati de beti....


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 7 Jul 2007, 08:59 PM
Mesaj #219


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Bubu,
QUOTE
"Și zicea către toți: Dacă voiește cineva să vină după Mine, să se lepede de sine, să-și ia crucea în fiecare zi și să-Mi urmeze Mie; 
Căci cine va voi să-și scape sufletul îl va pierde; iar cine-și va pierde sufletul pentru Mine, acela îl va mântui. 
Că ce folosește omului dacă va câștiga lumea toată, iar pe sine se va pierde sau se va păgubi? 
Căci de cel ce se va rușina de Mine și de cuvintele Mele, de acesta și Fiul Omului se va rușina, când va veni întru slava Sa și a Tatălui și a sfinților îngeri. 
Cu adevărat însă spun vouă: Sunt unii, dintre cei ce stau aici, care nu vor gusta moartea, până ce nu vor vedea împărăția lui Dumnezeu. "
Voi ce intelegeti din mesajul bolduit?

Intai se cuvine a arata ca fraza bolduita de tine se regaseste in Evanghelia dupa Matei 16:28, Marcu 9:1, Luca 9:27.
Citatul dat de tine este din Luca 9:23-27.
Iti spun din capul locului ca vis a vis de acest citat, exista mai multe opinii. Daca esti interesat o sa ti le insir pe scurt, sunt vreo 5, cele ce le-am aflat eu.
Personal, urmand intelegerea Sfintilor Parinti, imi asum urmatoarea intelegere, din cele 5, pe care eu o vad ca fiind cea adevarata.
In primul rand trebuie sa remarci unde este localizat acest citat in diferite Evanghelii: La Matei este localizat la sfarsitul capitolului 16, urmand ca in capitolul 17 sa inceapa cu "Schimbarea la Fata", iar la Marcu este chiar primul vers din capitolul 9, care cuprinde imediat si "Schimbarea la Fata". Iar la Luca este undeva la mijlocul capitolului 9.
Sfintii Parinti spun clar ca acest vers are directa legatura cu Schimbarea la Fata a Domnului pe muntele Tabor, insa exista opinii, pe care eu le consider eronate, care sustin ca nu ar avea legatura cu Schimbarea la Fata, deoarece la Matei este scris la sfarsitul capitolului iar Schimbarea la Fata este in alt capitol, si prin aceasta inteleg ei ca nu ar avea legatura, si acuza Biserica de falsificarea Evangheliei dupa Marcu cum ca ar fi introdus intentionat acest vers in capitolul 9. laugh.gif Evident este o tampenie sa sustii asa ceva, dar cumva trebuie sa-si sustina si ei ideile... cool.gif
Ok.. deci luat mot a mot acest mesaj bolduit de tine, spune clar ca din cei de fata atunci unii vor vedea Imparatia lui Dumnezeu. Cine sunt aceia - "cei de fata": Pai sunt Petru, Ioan si Iacov. Spune asta in urmatorul vers:
28 Iar după cuvintele acestea, ca la opt zile, luând cu Sine pe Petru și pe Ioan și pe Iacov, S-a suit pe munte ca să Se roage.
Si ce au vazut acestia?:
29 Și pe când se ruga El, chipul feței Sale s-a făcut altul și îmbrăcămintea Lui albă strălucind.
...
32 Iar Petru și cei ce erau cu el erau îngreuiați de somn; și deșteptându-se, au văzut slava Lui

Acum e usor de inteles ce zice prin: "până ce nu vor vedea împărăția lui Dumnezeu", adica slava in care vor fi Dreptii. Aceasta s-a vazut prin Schimbarea la fata, chip al slavei celei de Sus, care o sa fie, caci asa cum cu preaslavire a stralucit Iisus, asa vor straluci si Dreptii.
Deci: Sunt unii (Iacov, Pentru, Ioan), "dintre cei ce stau aici", care nu vor gusta moartea, până ce nu vor vedea împărăția lui Dumnezeu (adica pana cand nu vor vedea slava in care vor fi cei ce Il marturisesc pe Iisus Hristos, iar de vazut, au vazut-o la Schimbarea la fata a Domnului)
Mai sunt si altii care s-au invrednicit a vedea Imparatia lui Dumnezeu pana a nu fi gustat moartea. Despre cativa din ei chiar Biblia spune:
Unul din ei este chiar Sfantul Apostol Pavel:
2 Cunosc un om în Hristos, care acum paisprezece ani – fie în trup, nu știu; fie în afară de trup, nu știu, Dumnezeu știe – a fost răpit unul ca acesta până la al treilea cer.
3 Și-l știu pe un astfel de om – fie în trup, fie în afară de trup, nu știu, Dumnezeu știe –
4 Că a fost răpit în rai și a auzit cuvinte de nespus, pe care nu se cuvine omului să le grăiască.
5 Pentru unul ca acesta mă voi lăuda; iar pentru mine însumi nu mă voi lăuda decât numai în slăbiciunile mele.
(2 Corinteni 12)
Un altul este Sfantul Stefan, primul mucenic:
55 Iar Ștefan, fiind plin de Duh Sfânt și privind la cer, a văzut slava lui Dumnezeu și pe Iisus stând de-a dreapta lui Dumnezeu.
56 Și a zis: Iată, văd cerurile deschise și pe Fiul Omului stând de-a dreapta lui Dumnezeu!
(Fapte 7)
De asemenea in Vietile Sfintilor avem destule exemple de sfinti, care urmand dreapta credinta au stralucit in lumina taborica si au vazut slava lui Dumnezeu, pana ce nu gustasera inca moartea.
Dar si aici ar mai fi de spus, atat la cele dinaintea aceastui citat (cel bolduit de tine la Luca 9:27), cat si la cele de dupa el, mai ales pe latura duhovniceasca.
Slava lui Dumnezeu pentru toate!


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 8 Jul 2007, 02:39 PM
Mesaj #220


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



QUOTE (bubu @ 7 Jul 2007, 06:51 PM)
Imi aduc aminte acum cit de grele trebuie sa fi fost pt. oamenii acelor vremuri cuvintele lui Isus cind a spus despre piine ca aceasta este trupul meu, luati de mincati si la vin a spus ca acesta este singele meu luati de beti....

Ce te face sa crezi ca oamenilor acestor vremuri le vin acele cuvinte mai la "indemina"?...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 8 Jul 2007, 05:40 PM
Mesaj #221


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



Asa simt eu, atunci au fost spuse pt. prima oara, acum dupa aprox. 2000 de ani eu cred ca si-au atins scopul...pina si un ateu le intelege dar nu le crede.


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 8 Jul 2007, 07:45 PM
Mesaj #222


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE (bubu)
Asa simt eu, atunci au fost spuse pt. prima oara.....pina si un ateu le intelege dar nu le crede.
Nu stiu ce vrei sa spui prin "simt". Ai o intuitie ca aproape toata lumea intelege? Ce inseamna intelege? Euharistia este taina, deci greu sau aproape imposibil de inteles chiar si pentru credinciosi. Ea poate fi traita, simtita, dar explicata....? Si aici chiar sunt curios citi o simt caci acesta simtire ar putea fi cel mai bun inceput al dreptei credinte...


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 8 Jul 2007, 08:59 PM
Mesaj #223


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



Simt egal traire ceva ce vine din interior, daca as incerca sa explic mai mult, sigur nu as putea.Nu pot sa spun ca aproape toata lumea intelege dar pot sa spun ca aproape toata lumea care trebuie sa inteleaga, intelege.
A intelege in cazul ateului inseamna a vedea lucrurile doar la suprafata, pe cind la un credincios lucrurile se vad si in profunzime.

Acest topic a fost editat de bubu: 8 Jul 2007, 09:00 PM


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 9 Jul 2007, 12:52 PM
Mesaj #224


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



QUOTE (bubu @ 6 Jul 2007, 08:58 PM)

Cu adevărat însă spun vouă: Sunt unii, dintre cei ce stau aici, care nu vor gusta moartea, până ce nu vor vedea împărăția lui Dumnezeu. "

Voi ce intelegeti din mesajul bolduit?

Ca "imparatia lui Dumnezeu" este in PREZENT.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 9 Jul 2007, 02:22 PM
Mesaj #225


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Da,da, intr-un anume sens poate fi luat si asa cum spune gypsyhart: sint unii dintre noi (poate chiar dintre noi cei de pe han!) care chiar si pina inainte de a muri vor avea ocazia deosebita sa intre intr-un fel sau altul in Imparatia lui Dumnezeu.

Bun, As vrea sa pun spre dezbaterea "juriului" un alt pasaj biblic, pasaj care am observat (inclusiv la han) ca e o "piesa de rezistenta" in diversele contraargumentari ale ne-crestinilor si anti-crestinilor. E vorba de Matei 10, 34-37, "reluat" un pic diferit in Luca 12, 51-53. iata-le pe amindoua:

QUOTE

34.    Nu socotiți că am venit să aduc pace pe pământ; n-am venit să aduc pace, ci sabie.
35.  Căci am venit să despart pe fiu de tatăl său, pe fiică de mama sa, pe noră de soacra sa.
36.  Și dușmanii omului (vor fi) casnicii lui.
37.  Cel ce iubește pe tată ori pe mamă mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine; cel ce iubește pe fiu ori pe fiică mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine.


si

QUOTE

51.    Vi se pare că am venit să dau pace pe pământ? Vă spun că nu, ci dezbinare.
52.  Căci de acum înainte cinci dintr-o casă vor fi dezbinați: trei împotriva a doi și doi împotriva a trei.
53.  Dezbinați vor fi: tatăl împotriva fiului și fiul împotriva tatălui, mama împotriva fiicei și fiica împotriva mamei, soacra împotriva nurorii sale și nora împotriva soacrei.


Sigur, am scos pasajele din context, dar asa si sint folosite de obicei. Si principala acuza este: "cum adica Isus, care propovaduieste legea iubirii poate sa zica asemenea cuvinte; inseamna ori ca e duplicitar (iarta-ma Doamne!) ori ca apare o contradictie flagranta intre diverse grairi ale Sale". Si, foarte rapid, pe baza aceasta se trage "foc de voie" si in crestini si in Isus si in credinta crestina.

Haideti sa vedem cum privesc crestinii "situatia". Si sa ne asumam apriori remarca pe care o ghicesc deja pe anumite buze: "mai, ia scuteste-ma, ca voi mereu le intoarceti din vorbe ca sa iasa p'a voastra!"...

E Isus Domnul pacii sau al sabiei si dezbinarii?

Acest topic a fost editat de caa: 9 Jul 2007, 02:23 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geriA3e
mesaj 9 Jul 2007, 05:15 PM
Mesaj #226


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 344
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.401



QUOTE (caa @ 9 Jul 2007, 03:22 PM)

As vrea sa pun spre dezbaterea "juriului" un alt pasaj biblic,
...
Haideti sa vedem cum privesc crestinii "situatia".

DE control> ăsta e la tine un test, nu? tu deja ști dinainte răspunsul tău, este? nu ai nici o nelămurire cu privire la cele scrise acolo, așa e ?

hh.gif


--------------------
" 'Mai bine' decât bine, înseamnă 'moartea binelui'. " - autor anonim...dar nu şi pentru mine :)
( El afirmă concis prin asta, că cine încercă să îmbunătăţească încă ce deja este bine, practic îl strică ! Susţin că are dreptate şi aşa se întâmplă: nu se poate merge mai sus de piscul muntelui, ci dincolo de vârf se merge la vale. )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 9 Jul 2007, 09:23 PM
Mesaj #227


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



caa
QUOTE
E Isus Domnul pacii sau al sabiei si dezbinarii?


Adevarul este sabia. E in natura sabiei sa taie! Dar..precum se spune, sabia are doua taisuri....Pentru unii adevarul e relaxare, pace, integritate, unitate...pentru altii e sursa de stress... biggrin.gif . E chestie de stil de viata pana la urma.....daca esti orientat mai mult spre adevar un om ca Iisus te va intari, iti va da putere....daca nu...nu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 10 Jul 2007, 10:22 AM
Mesaj #228


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



@geri

Nu geri, nu am nici o nelamurire. Dar ma oboseste (si ma enerveaza, na!) apelarea la pasajul acela pentru argumentari gresite. Ma oboseste (si ma enerveaza, na!) de asemenea si apelarea la "fericiti cei saraci cu duhul" pentru a defini prostii.

Si apoi este totusi si un factor de tensiune sau mai bine zis un test, un mare test pentru noi, cei care credem: putem sa-L urmam intr-adevar in situatia limita cind tatal/fiul/mama/etc ne impiedica intr-un fel sau altul?

Tu poti geri?...

...si sa nu ma intrebi pe mine acelasi lucru! Ca ma enervez, na! smile.gif

... ... ...

Ar trebui sa ma odihnesc un pic, nu? unsure.gif

@gypsyhart

Stii, pt mine nu e in functie de ce fel de om esti; din momentul in care Isus te-a ales si tu nu te pui de-a curmezisul acestei alegeri, "lucrurile" devin clare, ne-duale; si mai cred ca nu tu iti alegi stilul de viata, ori il accepti pe cel primit ori nu. Si cind nu il accepti atunci e momentul in care spui cu penibila mindrie: "EU am ales urmatorul stil de viata; EU raspund; EU fac si dreg..."

Ma rog, e o parere personala...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 10 Jul 2007, 12:01 PM
Mesaj #229


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@caa
QUOTE
Stii, pt mine nu e in functie de ce fel de om esti; din momentul in care Isus te-a ales si tu nu te pui de-a curmezisul acestei alegeri, "lucrurile" devin clare, ne-duale; si mai cred ca nu tu iti alegi stilul de viata, ori il accepti pe cel primit ori nu. Si cind nu il accepti atunci e momentul in care spui cu penibila mindrie: "EU am ales urmatorul stil de viata; EU raspund; EU fac si dreg..."

Fara alegere nu e posibila maturizarea.....Cine POATE sa aleaga evolueaza, cine nu, nu.
Stii vorba aceea "cand ucenicul e pregatit, maestrul apare!". Asa ca nu e vorba daca te alege Iisus sau nu....de ce nu te'ar alege?
De ales alegi oricum....ideea este sa o faci cu "ochii larg deschisi", cat mai constient.

PS. Sabia este cuvantul rostit. Dincolo de cuvant mai este totusi ceva....smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 10 Jul 2007, 01:11 PM
Mesaj #230


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Mda, mi se pare ca vedem lucrurile un pic (?) diferit. Uite cum vad eu: maturizarea o faci dupa ce ai fost ales. Cred ca nu te maturizezi tot alegind la nesfirsit sau alternind alegerea cu razgindirea...

Problema cu "alesul" e spinoasa rau si, recunosc, inca nelamurita pt mine (iaca, o nelamurire!). De ce nu te-ar alege Isus? Nu stiu zau. Dar se pare ca sint unii pe care nu-i alege, e mai mult un feeling decit o certitudine, "navighez" in ape cu ceturi aici...

Eu mai vad asa: esti ales (in afara credintei si in alt context se spune "de soarta"...) si astfel capeti o directie, un sens, o motivatie, o speranta...o credinta. Inauntrul acestei alegeri (care nu e a ta) ai marja de actiune proprie, astfel incit de data asta chiar alegi tu ce sa faci. Daca chiar vrei poti sa si anulezi (Doamne fereste!) prima alegere, aia care nu ti-a apartinut.

Of, nu-mi dau seama, vorbesc dezlinat, se intelege ceva din ce spun?... sad.gif
... ...

cand ucenicul e pregatit, maestrul apare! - nu, sorry, nu am auzit vorba asta; eu stiu ca Maestrul e tot timpul prezent, de-a pururi si ca ucenicul e pregatit inca de la inceput, de la crearea lui. De catre Maestru...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 10 Jul 2007, 02:24 PM
Mesaj #231


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@caa
E absurd sa te maturizezi daca alege altcineva in locul tau. Nu conteaza ce nume sau forma ia acel "ceva". Fie ca sunt parintii tai sau "Dumnezeu". Daca stau sa ma gandesc..si aceasta idee ca ai fost ales da nastere orgoliului si mandriei de care ziceai. Iti autoservesti singur lauda....

"Esti ales" de acele lucruri de care nu esti constient (pe deplin). Rezonanta functioneaza in univers fie ca o constientizezi fie ca nu. Daca te afli in a doua situatie nu mai esti sclavul ei.

QUOTE
Daca chiar vrei poti sa si anulezi (Doamne fereste!) prima alegere, aia care nu ti-a apartinut.

Aici gresesti. Nu poti sa anulezi ceva care nu iti apartine. Totul se intoarce din sursa in care a plecat.....

QUOTE
cand ucenicul e pregatit, maestrul apare! - nu, sorry, nu am auzit vorba asta; eu stiu ca Maestrul e tot timpul prezent, de-a pururi si ca ucenicul e pregatit inca de la inceput, de la crearea lui. De catre Maestru...

Era un fel de a spune ca fiecare om primeste ce are nevoie (inclusiv in domeniul spiritual)...Acuma o sa spui ca n'avem nevoie de nimic...tongue.gif

PS. Nu poti renunta la liberul arbitru. Poate asta ai vrut sa zici:).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 10 Jul 2007, 07:00 PM
Mesaj #232


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



QUOTE
E absurd sa te maturizezi daca alege altcineva in locul tau. Nu conteaza ce nume sau forma ia acel "ceva". Fie ca sunt parintii tai sau "Dumnezeu". Daca stau sa ma gandesc..si aceasta idee ca ai fost ales da nastere orgoliului si mandriei de care ziceai. Iti autoservesti singur lauda....


Of, cit de deosebit "gindim" gypsy... Daca alege altcineva in locul meu? Ia spune, cine a ales sa te nasti? Unde sa te nasti? Cine a ales sa cresti cum ai crescut pina la o anumita virsta? Tu, ai ales tu, ai avut ocazia sa alegi tu? Alegi tu societatea in care traiesti, te intreaba des cineva daca esti de acord cu normele ei politice, sociale sau morale? Si daca te intreaba (se mai intimpla si greseli ohyeah.gif ) tine cont de parerea ta?... Deci, dupa logica ta e absurda viata noastra, nu? Cel putin o buna, o groasa bucata din ea...

"aceasta idee" nu da nastere orgoliului din 2 motive:
-nu ai de unde sti daca ai fost ales sau nu; asta se certifica mai tirziu, mult mai tirziu si aproape nimeni nu poate sti cu precizie ca a fost sau ca nu a fost ales...
-virtuala/posibila/dorita alegere implica responsabilitate si exigenta; e ca si cum ai fi primit la colegiul de mare renume X pt studii; daca nu te ridici la inaltimea standardelor esti trimis la plimbare...

Ce lauda sa-mi servesc? Sau crezi ca nu ma vad "in oglinda"? sad.gif

QUOTE
Nu poti sa anulezi ceva care nu iti apartine. Totul se intoarce din sursa in care a plecat.....


Ba pot daca acel ceva mi-a fost incredintat mie, pentru ca privesc situatia din punctul meu de vedere. Si da, totul se intoarce la sursa dar nu asa cum a venit de acolo...

QUOTE
"Esti ales" de acele lucruri de care nu esti constient (pe deplin). Rezonanta functioneaza in univers fie ca o constientizezi fie ca nu. Daca te afli in a doua situatie nu mai esti sclavul ei.


Sincer imi pare rau: e un limbaj pe care nu-l inteleg. E prea metaforic si prea strain mie. Imi cer scuze,,,

Acest topic a fost editat de caa: 10 Jul 2007, 07:13 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geriA3e
mesaj 10 Jul 2007, 08:40 PM
Mesaj #233


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 344
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.401



QUOTE (caa @ 10 Jul 2007, 11:22 AM)
@geri

Nu geri, nu am nici o nelamurire.

cry.gif am presupus corect așadar...


QUOTE
Dar ma oboseste (si ma enerveaza, na!) apelarea la pasajul acela pentru argumentari gresite. Ma oboseste (si ma enerveaza, na!) de asemenea si apelarea la "fericiti cei saraci cu duhul" pentru a defini prostii.


Te înțeleg, da nu cred că eu am fost ăla... cel puțin nu-mi aduc aminte(și oricum nici nu recunosc nimic nonono.gif )...așa că nu te înțeleg de ce ți-a cășunat pe mine cu asta ce ți-au făcut alții ? blink.gif ce vină am eu să plătesc oalele sparte de alții în capul tău? unsure.gif nu ie corectu să știi 43.gif


QUOTE
Si apoi este totusi si un factor de tensiune sau mai bine zis un test, un mare test pentru noi, cei care credem: putem sa-L urmam intr-adevar in situatia limita cind tatal/fiul/mama/etc ne impiedica intr-un fel sau altul?

Tu poti geri?...

Ține asta de om și vreme: cât am fost mic, probabil nu puteam și n-am fost pus la încercare să verific efectiv, dar după ce am crescut suficient, am ajuns să pot... și... cumva am și făcut-o !
Răspunsul e : da, este posibil.

...deci ști înțelesul corect al celor scrise acolo. Bănuiam.
O să-l întăresc totuși, mai ales că nimeni n-a completat explicit deocamdată ce-ai solicitat tu.
DA, EL ESTE DOMN AL PĂCII. De asta a venit: pentru a instaura o pace interioară si exterioară ca premisă și cale a mântuirii, în cei care vor să ia seama !
"Dezbinarea" e un "efect secundar", că pentru a se umple omul de lumină, trebuie să se separe interior și chiar exterior de întuneric...și de cei ai întunericului.
Noi fiecare cu rudele noastre suntem nemuri, neamuri de sânge eventual, însă numai după trup, că după duh...se poate să fim foarte străini și foarte neînrudiți chiar copii cu părinți = e o chestie muuult mai frecventă decât s-ar presupune, iar dacă cei de origini și destinații spirituale diferite se țin "la braț" și umblă împreună nedezlipiți... cineva va ajunge unde nu-i va place să ajunga...așa că "dezbinarea", mai ales cea morală,spirituală,principială, e singura soluție ca nimeni să nu fie împiedicat să-și urmeze calea,destinul propriu.
Un fel de exemplificare plastică găsim in poezia "Moartea Căprioarei", unde părintele funcționează interior și exterior într-un registru, iar copilul în cu totul altul; părintele desigur că-și educă copilul să-i calce pe urme, iar copilul de va ceda, de va renunța la sinele său de o natură diferită față de a părintelui și va urma pilda concretă a propriului său tată trupesc... va ajunge la fel ca acela, însă cu ceva "dezbinare", se poate și altfel sfârși povestea generației următoare!
Depinde de fiecare cum își alege ! Depinde ce pune fiecare mai presus, cand ajunge la opțiune.



QUOTE
Ar trebui sa ma odihnesc un pic, nu? 
unsure.gif

Cu siguraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaanță
ar cam trebui să te cam "odihnești" de atâta enervare și atâtea enervări !
Îți spun io că NU SE MERITĂ !
Fă-ți dar bine și "dezbină-te" de "enervările" tale, ca să fi în partea "Domnului Păcii" !


--------------------
" 'Mai bine' decât bine, înseamnă 'moartea binelui'. " - autor anonim...dar nu şi pentru mine :)
( El afirmă concis prin asta, că cine încercă să îmbunătăţească încă ce deja este bine, practic îl strică ! Susţin că are dreptate şi aşa se întâmplă: nu se poate merge mai sus de piscul muntelui, ci dincolo de vârf se merge la vale. )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 10 Jul 2007, 09:00 PM
Mesaj #234


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



QUOTE (caa @ 9 Jul 2007, 03:22 PM)
As vrea sa pun spre dezbaterea "juriului" un alt pasaj biblic, pasaj care am observat (inclusiv la han) ca e o "piesa de rezistenta" in diversele contraargumentari ale ne-crestinilor si anti-crestinilor. E vorba de Matei 10, 34-37, "reluat" un pic diferit in Luca 12, 51-53. iata-le pe amindoua:

QUOTE

34.    Nu socotiți că am venit să aduc pace pe pământ; n-am venit să aduc pace, ci sabie.
35.  Căci am venit să despart pe fiu de tatăl său, pe fiică de mama sa, pe noră de soacra sa.
36.  Și dușmanii omului (vor fi) casnicii lui.
37.  Cel ce iubește pe tată ori pe mamă mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine; cel ce iubește pe fiu ori pe fiică mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine.


si

QUOTE

51.    Vi se pare că am venit să dau pace pe pământ? Vă spun că nu, ci dezbinare.
52.  Căci de acum înainte cinci dintr-o casă vor fi dezbinați: trei împotriva a doi și doi împotriva a trei.
53.  Dezbinați vor fi: tatăl împotriva fiului și fiul împotriva tatălui, mama împotriva fiicei și fiica împotriva mamei, soacra împotriva nurorii sale și nora împotriva soacrei.


Sigur, am scos pasajele din context, dar asa si sint folosite de obicei. Si principala acuza este: "cum adica Isus, care propovaduieste legea iubirii poate sa zica asemenea cuvinte; inseamna ori ca e duplicitar (iarta-ma Doamne!) ori ca apare o contradictie flagranta intre diverse grairi ale Sale". Si, foarte rapid, pe baza aceasta se trage "foc de voie" si in crestini si in Isus si in credinta crestina.

Haideti sa vedem cum privesc crestinii "situatia". Si sa ne asumam apriori remarca pe care o ghicesc deja pe anumite buze: "mai, ia scuteste-ma, ca voi mereu le intoarceti din vorbe ca sa iasa p'a voastra!"...

E Isus Domnul pacii sau al sabiei si dezbinarii?

Mie pasajele imi par, ca sa le spun asa, profetice...
Stiti ca exista niste zicatori cu privire la caracterul omului, cum ar fi:"Aschia nu sare departe de trunchi" sau "Ce naste din pisica soareci mananca" etc., aparute cel mai probabil din observarea faptului ca o persoana mosteneste in general zestrea de naravuri si prejudecati a parintilor ei. Eu cred ca Iisus stia ca va rasturna in buna masura aceasta "zestre", ca va trezi constiinte, si ca altele... nu se vor trezi, acestia din urma ramanand cu incapacitatea de a intelege comportamentul diferit al celor cu care, "pana mai ieri" , impartaseau aceleasi obiceiuri, porniri si idei... Iar reactiile de respingere la asemenea transformari au putut merge de la simple batjocuri pana la violente extreme - am in minte acum cazul Sfintei Filofteia ucisa de tatal ei pentru ca a miluit niste sarmani.

Acest topic a fost editat de Merlina: 11 Jul 2007, 04:20 PM


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 10 Jul 2007, 11:05 PM
Mesaj #235


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



QUOTE
Te inteleg cumva, si eu aveam uneori acelasi sentiment la matematica cand nu intelegeam si nu puteam rezolva vreo problema. Ma gandeam ca si tine ca problema aceea e gresit pusa, are inadvertente, nu are o rezolvare posibila, si ca sa scap de ea, conchideam ca e o tampenie si nu are rost sa-mi mai bat capul cu o prostie. Si totusi, cand aflam rezolvarea mai tarziu, vedeam ca de fapt eu eram prostul...


am scris "dacă luăm ad-literam"...
totul ține de interpretare, e un text metaforic, criptic, arhaic, ce vroiam să subliniez este că din punct de vedere al cunoașterii ștințifice conține erori greu de admis chiar și pentru vremea când a fost scrisă... iar interpretarea... hmmm, e subiectivă, aparține fiecăruia așa că orice discuție pe tema asta ar trebui să aibe o bună doză de toleranță, decodificarea unui astfel de text din perspectiva unui outsider în problemele religioase nu știu dacă ar fi binevenită aici... wub.gif

dar dacă tot m-am băgat singur ca musca știți voi unde, rofl.gif iată ce zic despre "chipul și asemănarea":

omul știa că orice viețuitoare naște după chipul și asemănarea sa... de ce atunci nașterea primordială să fi fost în afara acestei legi (în aparență) imuabilă? faptele demonstrează fără putință de tăgadă că toate câte sunt pe lume au o cauză primară, vin de undeva, nu apar din neant, nici nu sunt create din nimic, nu dispar fără urmă și nici nu trăiesc veșnic... care e cauza primară dacă a existat undeva-cândva un început?

e logic, simplu, clar.

doar că lucrurile nu sunt ceea ce par a fi...


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 11 Jul 2007, 11:01 AM
Mesaj #236


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@caa
QUOTE
Of, cit de deosebit "gindim" gypsy... Daca alege altcineva in locul meu? Ia spune, cine a ales sa te nasti? Unde sa te nasti? Cine a ales sa cresti cum ai crescut pina la o anumita virsta? Tu, ai ales tu, ai avut ocazia sa alegi tu? Alegi tu societatea in care traiesti, te intreaba des cineva daca esti de acord cu normele ei politice, sociale sau morale? Si daca te intreaba (se mai intimpla si greseli ohyeah.gif ) tine cont de parerea ta?... Deci, dupa logica ta e absurda viata noastra, nu? Cel putin o buna, o groasa bucata din ea...

E absurd sa crezi ca poti evolua lasand pe altii sa aleaga pentru tine. Ma repet...
Ce crestere se poate intampla acolo unde nu ai nici un cuvant de spus? Una MECANICA! Si da, in acest caz duci o viata absurda...Dar cred ca deja stii asta...

QUOTE
"aceasta idee" nu da nastere orgoliului din 2 motive:
-nu ai de unde sti daca ai fost ales sau nu; asta se certifica mai tirziu, mult mai tirziu si aproape nimeni nu poate sti cu precizie ca a fost sau ca nu a fost ales...
-virtuala/posibila/dorita alegere implica responsabilitate si exigenta; e ca si cum ai fi primit la colegiul de mare renume X pt studii; daca nu te ridici la inaltimea standardelor esti trimis la plimbare...

Acuma spui ca nu ai de unde sa stii....pai daca nu ai cum sa stii, la ce bun sa mai faci presupuneri? Si mai ales cum poti sa construiesti ceva pe o nesiguranta de baza?
QUOTE
Ce lauda sa-mi servesc? Sau crezi ca nu ma vad "in oglinda"? sad.gif

Vorbeam de cel care se crede "ales de Iisus"...la modul general. Pai asta: ca te consideri mai altfel, un pic mai sus poate decat restul, din moment ce Iisus te'a ales...Pentru ce..nu se stie...

QUOTE
Ba pot daca acel ceva mi-a fost incredintat mie, pentru ca privesc situatia din punctul meu de vedere. Si da, totul se intoarce la sursa dar nu asa cum a venit de acolo...

Nu prea are sens (prima parte)...dar ma rog....

QUOTE
Sincer imi pare rau: e un limbaj pe care nu-l inteleg. E prea metaforic si prea strain mie. Imi cer scuze,,,

Dau un exemplu....
Un om e in autobuz, se gandeste la ce o sa faca atunci cand ajunge acasa, la ce a facut cu cateva ore inainte...si in acest timp cineva ii baga mana in buzunar si ii fura banii. Cand ajunge acasa isi da seama ca a fost furat. Adica devine constient de acest fapt. Daca era mai atent poate ca nu s'ar fi intamplat. Din acest motiv, hotul a ales in locul lui....Cam la fel e si cu rezonanta...Daca nu esti constient de "vibratiile" interioare dar si exterioare functionezi mecanic. "Ti se intampla" lucruri..si atat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 11 Jul 2007, 03:06 PM
Mesaj #237


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



ok, gypsyhart smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 11 Jul 2007, 08:00 PM
Mesaj #238


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



Si totusi par sa existe si momente de fatalitate cand liberul arbitru pare a fi practic nul. Care este credincios(cine stie, poate ca si un necredincios) inalta atunci o rugaciune, acesta fiind singurul lucru pe care il mai poate face in acel moment, care poate fi de grea cumpana, dar cursul evenimentelor se pare ca este decis "de sus"...
Imi spunea cineva mai demult ca de la nastere si pana la... cativa ani mai tarziu, liberul arbitru al omului este zero, apoi pana pe la 25 de ani liberul arbitru este de doar 25%!!!, dupa care incepe sa creasca odata cu inaintarea in varsta, dar cica niciodata nu va ajunge sa fie de 100%... Si chiar daca acest liber arbitru creste, cica ar fi oameni care nu vor fi ocoliti de momente de fatalitate, iar altii probabil ajung sa nu stie niciodata ce sunt acelea. hmm.gif


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 12 Jul 2007, 10:10 AM
Mesaj #239


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



Da, ai si tu dreptate....de fapt libertatea poate fi definita, inteleasa doar raportata la ceva manifest. Si cum orice manifestare are un inceput si un sfarsit, inainte respectiv dupa exista un gol in care nu mai e nimic de facut:D.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 12 Jul 2007, 07:56 PM
Mesaj #240


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



... Pai, si de ce nu, golul asta, lipsa, poate fi si "in timpul"...


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 13 Jul 2007, 08:32 AM
Mesaj #241


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE (gypsyhart)
Si cum orice manifestare are un inceput si un sfarsit, inainte respectiv dupa exista un gol in care nu mai e nimic de facut
Oare? Nu stiu ce este inainte dar dupa se mai poate face cite ceva, daca ai ajuns sa stii cum merg lucrurile. Ma gindesc la sfinti, crezi ca ei au fost anihilati de acel capat al existentei in timp? Eu nu cred asta. Daca intr-adevar suntem crestini stim ce este dincolo de manifestarea in lumea aceasta, prin credinta si uneori prin certitudinile unor experiente deosebite, poate chiar minuni, prezente, ale unor sfinti trecuti la cele vesnice in viata noastra.
O viziune in care golul este in tot ce e dincolo de timp este una care nu transcede timpul. Ori aproape toate credintele religioase au la baza chiar oferta trecerii dincolo de limitarile timpului si de moarte. "Daca Hristos nu a inviat, zadarnica e credinta noastra".


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 13 Jul 2007, 10:35 AM
Mesaj #242


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@Merlina
QUOTE
... Pai, si de ce nu, golul asta, lipsa, poate fi si "in timpul"...

Mda..pentru un ochi fin....

@IoanV
QUOTE
Oare? Nu stiu ce este inainte dar dupa se mai poate face cite ceva, daca ai ajuns sa stii cum merg lucrurile. Ma gindesc la sfinti, crezi ca ei au fost anihilati de acel capat al existentei in timp? Eu nu cred asta.

Da..se mai poate...poti sa admiri peisajul biggrin.gif . E vremea ODIHNEI.
Si anihilarea asta e un fenomen absolut necesar. Bine ca sunt trepte si trepte......1..2..3 4...5...6..7 8...9...10 11....12...13......14 samd...................................................................................................................



Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 13 Jul 2007, 10:56 AM
Mesaj #243


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



@ gypsyhart

Am dat exemplul sfintilor ca sa ne aducem aminte ca exista perspective diferite asupra acestor lucruri. Perspectiva orientala cu ciclurile spune una, as zice inca dintr-o viziune tributara timpului (de ex. il pune deasupra sfinteniei), cea crestina difera, sfintenia e deasupra timpului...

Eu am adoptat si cred in viziunea crestina.


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 13 Jul 2007, 02:09 PM
Mesaj #244


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Revenind la pasajul biblic postat de caa, poate se refera si la lupta interioara cu viciile. Este vorba de razboiul nevazut pe care il poarta omul credincios pentru despatimire si dobandirea virtutilor.
Intr-un alt sens, versetele sunt profetice daca avem in vedere multimea martirilor pentru credinta din primele veacuri crestine, din inchisorile comuniste, sau din alte regimuri totalitare.
In ambele situatii, este vorba de lupta, uneori pana la sange, pentru a ajunge la asemanarea cu Iisus, Imitatio Dei, lupta cu sine, cu fortele intunecate si cu lumea care nu sufera persoanele care ies din mediocritatea morala: "In lume necazuri veti avea, dar indrazniti, Eu am biruit lumea!". Amintiti-va si de Socrate, condamnat la moarte pentru nobletea sufleteasca si superioritatea sa morala.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 13 Jul 2007, 06:07 PM
Mesaj #245


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Caa,
QUOTE
Bun, As vrea sa pun spre dezbaterea "juriului" un alt pasaj biblic, pasaj care am observat (inclusiv la han) ca e o "piesa de rezistenta" in diversele contraargumentari ale ne-crestinilor si anti-crestinilor. E vorba de Matei 10, 34-37, "reluat" un pic diferit in Luca 12, 51-53. iata-le pe amindoua:

...
QUOTE
Haideti sa vedem cum privesc crestinii "situatia". Si sa ne asumam apriori remarca pe care o ghicesc deja pe anumite buze: "mai, ia scuteste-ma, ca voi mereu le intoarceti din vorbe ca sa iasa p'a voastra!"...
E Isus Domnul pacii sau al sabiei si dezbinarii?

Dupa mine, crestinii adevarati, privesc aceasta "situatie", si nu numai aceasta, in sensul si intelesul dat de Iisus, si nu ca sa serveasca anumite interese. Desigur, pentru cineva care nu e crestin, versetul:
34 Nu socotiți că am venit să aduc pace pe pământ; n-am venit să aduc pace, ci sabie. (Matei 10) ar putea sa-l deruteze putin, ca doar mai inainte cu cateva capitole spune: 44 Iar Eu zic vouă: Iubiți pe vrăjmașii voștri, binecuvântați pe cei ce vă blestemă, faceți bine celor ce vă urăsc și rugați-vă pentru cei ce vă vatămă și vă prigonesc, (Matei 5)
Mai mult, la Isaia 9:5, Iisus Hristos este numit direct "Domn al păcii"...
Deci, dupa mine, lucrurile devin clare in ceea ce zice Iisus Hristos...Si evident nu este vorba de nici cea mai marunta contradictie...
In primul rand trebuie sa vedem despre care pace este vorba... Oare toata pacea este buna? Oare nu si calcatorii de lege, cand fac faradelegi impreuna,sunt in pace? Oare nu sunt in pace intre ei chiar si diavolii? Este aceasta pace buna? Evident ca nu... Doar pacea intru Hristos, Dumnezeu, este buna, insa nu despre aceasta zice Iisus Hristos acolo.
Spune ca "a venit sa aduca sabie", si poate cineva crede ca e vorba de vreo sabie de metal cu care se fac omorurile. Nu, nici pe departe asa ceva...
Pentru exemplificare o sa dau cateva intelesuri pentru cuvantul sabie, in context duhovnicesc:
12 Căci cuvântul lui Dumnezeu e viu și lucrător și mai ascuțit decât orice sabie cu două tăișuri, și pătrunde până la despărțitura sufletului și duhului, dintre încheieturi și măduvă, și destoinic este să judece simțirile și cugetările inimii, (Evrei 4)
Iar la Apocalipsa 1:16, despre Iisus Hristos zice: În mâna Lui cea dreaptă avea șapte stele; și din gura Lui ieșea o sabie ascuțită cu două tăișuri,
In contextul nostru, "sabie" are sensul de dezbinare...
Este vorba despre dezbinarile ce vor avea loc in sanul familiei, si nu numai:
35 Căci am venit să despart pe fiu de tatăl său, pe fiică de mama sa, pe noră de soacra sa.
36 Și dușmanii omului (vor fi) casnicii lui.
37 Cel ce iubește pe tată ori pe mamă mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine; cel ce iubește pe fiu ori pe fiică mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine.
(Matei 10)
Spune acestea pentru ca din acele timpuri, si pana astazi, multi cred in tot felul de idoli, iar copiii lor, de vor crede in Hristos, se va crea dezbinare in acele familii. Altfel evident va fi pace. Dar o pace stricacioasa. Acea pace stricacioasa o va taia Iisus Hristos, intorcand pe unii catre Dumnezeu cel Adevarat, iar ceilalti se vor impotrivi acestui lucru.
Acest lucru este profetit inca mai de dinainte:
34 Și i-a binecuvântat Simeon și a zis către Maria, mama Lui: Iată, Acesta este pus spre căderea și spre ridicarea multora din Israel și ca un semn care va stârni împotriviri.
35 Și prin sufletul tău va trece sabie, ca să se descopere gândurile din multe inimi.
(Luca 2)
Prin urmare, cei ce vor incepe sa creada in Iisus Hristos, vor crea dezbinare intre ei si pagani, vor fi prigoniti si osanditi: toți care voiesc să trăiască cucernic în Hristos Iisus vor fi prigoniți. (2 Timotei 3:12)
Aceasta se va intampla in familie, in societate, intre diferie grupari religioase, ba si mai mult, chiar in sanul Ortodoxiei se intampla aceasta mad.gif , atunci cand unii lupi in piei de oaie sunt dati in vileag hh.gif Atunci cand un "preot", de fapt popa, caci preotii sunt doar ai lui Hristos, refuza sa faca cele poruncite de insusi Iisus Hristos Dumnezeu, pentru lacomia lui de bani; atunci cand un inalt prelat, se lafaie in vreun palat si se plimba cu vreo limuzina, lasand saracii de la usa lui flamanzi si fara adapost. Aici e nevoie de sabia lui Hristos sa taie aceasta pace a faradelegii...

Acest topic a fost editat de Clopotel: 13 Jul 2007, 06:09 PM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

19 Pagini V  « < 5 6 7 8 9 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 April 2024 - 08:37 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman