HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dezbateri Filosofie

Acest subforum este destinat dezbaterilor filosofice. Pentru discutii religioase va initam sa vizitati subforumul Universul Credintei.

34 Pagini V  « < 4 5 6 7 8 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Placeri Gratuite Sau Foarte Ieftine, Aduc banii fericirea?
mutulica
mesaj 13 Dec 2006, 06:29 PM
Mesaj #176


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



@toxic - daca ma lasai in pace, nu imi ofeream acum placerea ieftina de ati intoarce argumentele impotriva ta...

@helmuth - nu pot sa iti explic de ce e mai buna o bere decit alta, dar pot sa iti explic de ce prefer eu un laphroaig (un scotch mai scump un pic) unui golden age (whiskey de duzina fabricat in Romania)
- in primul rand pentru aroma usor afumata a originalului scotian, care imi place la nebunie si imi stirneste endorfinele
- in al doilea rand pentru ca nu o fac toata ziua, si deci nu devine o chestie uzuala, asa ca ma bucur de eveniment
- apoi pentru ca in timp, am ajuns sa imi creez un anume tipic in ceea ce priveste scotch-urile
- si pentru faptul ca nu ma fac cioburi cu laphroaig, e destul de scump si mie imi trebuie destul de mult ca sa ma lesin, pe de alta parte, daca reusesc sa ma fac tzandari... nu ma doare capul a doua zi

citeva argumente.... pro pentru o distractie scumpa. as putea sa iti dau argumente pro distractia mai ieftina...
depinde mult ce isi doreste fiecare intr-un anume moment dat


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 13 Dec 2006, 06:57 PM
Mesaj #177


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE (mutulica @ 13 Dec 2006, 07:21 PM)
@toxic - daca ma lasai in pace, nu imi ofeream acum placerea ieftina de ati intoarce argumentele impotriva ta...


huh? ohmy.gif
nu mai bea, ionele biggrin.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 13 Dec 2006, 07:01 PM
Mesaj #178


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



CA sa ii raspund lui Helmuth:

Eu beau bere... destul de des si destul de multa... Batalia se da intre calitate si cantitate... nu pot sa le am de obicei pe amandoua, si eu cum sunt un pic mai betivan, aleg cantitatea, asa ca imi iau Lowenbrau la 2 litri, o bere rezonabil de buna. (ma rog, Lowenbrau nu mai e asa de buna ca la inceput, dar merge). Daca am mai multi bani, imi iau ceva mai bun, de pilda bere la sticla: silva bruna sau stella, sau orice altceva (asta cand am mai multi bani, altfel si ursusul e bun). De ce? Pentru ca betia de Lowenbrau de lasa cu capul greu si cu gustul de acreala si alcool statut in gat, pe cand betia de bere mai buna te lasa doar cu capul greu...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 13 Dec 2006, 07:01 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
axel
mesaj 13 Dec 2006, 08:10 PM
Mesaj #179


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



@Blakut: betia cu bere si mai buna (decat silva bruna sau stella) nu te lasa nici macar cu capul greu.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 13 Dec 2006, 09:08 PM
Mesaj #180


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Deci betia scumpa e mai buna ca betia ieftina . rolleyes.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 13 Dec 2006, 09:21 PM
Mesaj #181


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



laugh.gif
Acesta este primul lucru pe care il inveti la betii (daca ai parte de variatie de calitate)!


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 13 Dec 2006, 10:59 PM
Mesaj #182


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Deci betia scumpa e mai buna ca betia ieftina .


Conteaza si atmosfera, dar in principal mahmureala e mai lina la bauturi bune.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 14 Dec 2006, 05:28 AM
Mesaj #183


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



baieti sa nu incurcam borcanele... betia e la fel atunci, doar perioadaa de refacere de dupa difera (durerile de cap, gustul din gura, timpul necesar refacerii, etc)


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 14 Dec 2006, 06:07 AM
Mesaj #184


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



daca nu te strofoci si muncesti la nivelul minimal (4-5 ore s-a spus) care iti ajung sa te plimbi cat de mult prin parc (dimineata la sculare, tot mai buna o plimbare), sa bei bere ieftina si sa manaci preparate in casa dupa carte (nu a la carte): intr-un cuvant sa te simti bine la viata ta!

dar daca muncesti inca 4-5 ore , pe langa alea minime, iata ce poti face:
1. schi, tenis sau inot
2. naviga sau scufunda
3. vana sau pescui
4. zbura, plana sau da cu balonul
5. clati ochii pe la londra sau nairobi (si acolo sunt parcuri)
6. simti arta
7. intretine sanatatea
8. instrui/scolariza la nivel bun
9. copii multi
10. gusta libertatea

astea sunt cateva placeri simple de care ar trebui sa se bucure oricine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 14 Dec 2006, 06:35 AM
Mesaj #185


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



user posted image
Daca reusesti sa il ciordesti, e placere gratis smile.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Helmuth
mesaj 14 Dec 2006, 10:14 AM
Mesaj #186


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 366
Inscris: 8 November 06
Forumist Nr.: 8.912



QUOTE
De ce? Pentru ca betia de Lowenbrau de lasa cu capul greu si cu gustul de acreala si alcool statut in gat, pe cand betia de bere mai buna te lasa doar cu capul greu...


Raspunsul e relevant si pentru Mutulica.
Problema principala aici e de ce sa bei pana te imbeti? Bautura te poate face sa te simti bine, sa intri in atmosfera, sa te incalzesti, sa pierzi din atentie si concentrare si sa te pierzi in muzica pe care o asculti sau sa te inveselesti fara totusi sa te si imbeti.
De pilda, doua-trei guri de palinca te pot incalzi si relaxa suficient incat ascultatul muzicii in timp ce te dai in balansoar, de ex, sa devina o experienta mult mai profunda si placuta.
Vorba anticilor, moderatie in toate. Asa ca daca o sa bei cu moderatie, vei retine placerea gustului, te vei simti bine, nu vei mai suferi de mahmureala deloc, vei bea mai putin si deci vei cheltui mai putin, vei avea mai multa grija de sanatatea ta.

Si cum inteleg din ce ai scris ca exceptand betia, nu exista diferente intre Silva si Lowenbrau, atunci economisesti din nou bani cumparand-o pe cea mai ieftina dintre ele beneficiind de aceeasi placere a gustului.

QUOTE
daca nu te strofoci si muncesti la nivelul minimal (4-5 ore s-a spus) care iti ajung sa te plimbi cat de mult prin parc (dimineata la sculare, tot mai buna o plimbare), sa bei bere ieftina si sa manaci preparate in casa dupa carte (nu a la carte): intr-un cuvant sa te simti bine la viata ta!

dar daca muncesti inca 4-5 ore , pe langa alea minime, iata ce poti face:
1. schi, tenis sau inot
2. naviga sau scufunda
3. vana sau pescui
4. zbura, plana sau da cu balonul
5. clati ochii pe la londra sau nairobi (si acolo sunt parcuri)
6. simti arta
7. intretine sanatatea
8. instrui/scolariza la nivel bun
9. copii multi
10. gusta libertatea


1. Tenis cu piciorul pot face la orice ora prin simpla traversare a strazii si intrarea in parc, nu ma costa nimic, iar pentru inot e suficient sa dai 10 lei (chiar 6, vara, la strand).
2. Nu stiu la ce navigare tereferi, o plimbare cu barca in Herastrau este la pret modic (cam 5 lei)
3. Pescuitul iarasi nu e necesar sa fie costisitor, depinde unde il faci si cu ce scule.
4. Nu stiu cat costa sa te dai cu planorul, dar as fi curios sa aflu pentru cati zborul si datul in balon reprezinta chiar placeri. Oricum, ai intotdeauna la dispozitie telecabina, ieftina si datatoare de placeri vizuale si trairi inedite.
5. Daca-i clatesti in Herastrau, Cismigiu, Retezat, Fagaras etc ce-are?
6. Asta chiar m-a amuzat, de cand simtirea artei se cumpara cu bani??
7. Muncind mai putin si odihnindu-te mai mult, ai mai multe sanse sa ramai sanatos. Nu e o noutate ca din iadul numit `loc de munca` nu putini dintre cei care reusesc sa scape raman cu nervoze, hipertensiune, depresii, ulcer, personalitati ciuntite samd.
8. Daca esti pasionat de invatatura, intri la facultate pe loc bugetar, nu o mai platesti. Plus ca daca muncesti doar 4-5 ore pe zi, iti ramane mai mult timp de citit si meditat.
9. Argumenteaza ca asta ar fi o placere.
10. Cel care munceste cel mai putin si are mai mult timp liber, departe de griji, cerinte ale sefilor etc. e mai liber decat cel cu 8-10 ore de munca pe zi.

Si iti reamintesc ca cel care munceste cu 4-5 ore in plus, renunta la multe placeri pe care le-ar fi putut face in timpul asta si, mai mult, la munca de obicei ori se plictiseste, ori sufera. Trebuie sa aduni aceste neajunsuri la suma totala.

Acest topic a fost editat de Helmuth: 14 Dec 2006, 10:15 AM


--------------------
munceste mai putin, traieste mai mult!
Fericire fara bani
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 14 Dec 2006, 10:24 AM
Mesaj #187


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



QUOTE
ai intotdeauna la dispozitie telecabina, ieftina si datatoare de placeri vizuale si trairi inedite.


Asta ai introdus-o ca sa aiba lumea cu ce sa te combata ? biggrin.gif Telecabine ieftine nu prea vezi ...

In rest, cred ca ai dreptate. smile.gif


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 14 Dec 2006, 10:33 AM
Mesaj #188


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE (Helmuth @ 14 Dec 2006, 11:06 AM)
Raspunsul e relevant si pentru Mutulica.
Problema principala aici e de ce sa bei pana te imbeti?

de mai Helmuth... fiecare cu placerea lui...
uneori ne limitam la euforie, alteori sarbatorim pina nu mai avem cu ce....

dar si asa... e o chestie de gust. asa cum pe vremea lu ceasca, amici de-ai mei cu multi bani si potential fumau carpati sau mincau celebra ciocolata de casa... si imparteau in clasa ceea ce primeau de la rudele din germania... e doar o chestie de gust si de alegere


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Helmuth
mesaj 14 Dec 2006, 10:36 AM
Mesaj #189


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 366
Inscris: 8 November 06
Forumist Nr.: 8.912



QUOTE (calfa @ 14 Dec 2006, 10:16 AM)
QUOTE
ai intotdeauna la dispozitie telecabina, ieftina si datatoare de placeri vizuale si trairi inedite.


Asta ai introdus-o ca sa aiba lumea cu ce sa te combata ? biggrin.gif Telecabine ieftine nu prea vezi ...

In rest, cred ca ai dreptate. smile.gif


Salve Calfa, hiya.gif

Pai tin eu minte ca o plimbare cu telecabina e vreo 6 lei sau pe undeva pe acolo. Avand in vedere ca nu e o chestie pe care sa o faci in fiecare zi, nu mi se pare scump.


--------------------
munceste mai putin, traieste mai mult!
Fericire fara bani
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Helmuth
mesaj 14 Dec 2006, 10:52 AM
Mesaj #190


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 366
Inscris: 8 November 06
Forumist Nr.: 8.912



QUOTE (mutulica @ 14 Dec 2006, 10:25 AM)
dar si asa... e o chestie de gust. asa cum pe vremea lu ceasca, amici de-ai mei cu multi bani si potential fumau carpati sau mincau celebra ciocolata de casa... si imparteau in clasa ceea ce primeau de la rudele din germania... e doar o chestie de gust si de alegere

Nu e o chestiune de gust, e un simplu calcul rational:
Daca bei moderat: 1. te alegi cu placerea gustului, 2. te alegi cu placerea euforiei, 3. cheltuiesti mai putin, 4. scapi de mahmureala, 5. reduci posibilitatea aparitiei unor boli cauzate de consumul excesiv de alcool.

Daca bei mult ca sa te imbeti cheltuiesti mai mult, nu mai scapi de suferinta mahmurelii, fie ea intesnsa ori mai purtin intensa, dar risti pe termen lung sa faci ciroza sau alte cele.

Evident, bautul moderat e preferabil din mai multe motive.

Ca sunt unii care continua sa bea ca porcii pana merg in patru labe, e un adevar, dar nu demonstreaza decat ca respectivii sunt irationali, nu ca argumentul meu ar fi neconvingator.


--------------------
munceste mai putin, traieste mai mult!
Fericire fara bani
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 14 Dec 2006, 11:27 AM
Mesaj #191


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Exista o metoda traditionala prin care poti sa bei mult (eventual sa te imbeti) si pe gratis. Bei de la altii biggrin.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 14 Dec 2006, 11:59 AM
Mesaj #192


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Problema principala aici e de ce sa bei pana te imbeti? Bautura te poate face sa te simti bine, sa intri in atmosfera, sa te incalzesti, sa pierzi din atentie si concentrare si sa te pierzi in muzica pe care o asculti sau sa te inveselesti fara totusi sa te si imbeti.
De pilda, doua-trei guri de palinca te pot incalzi si relaxa suficient incat ascultatul muzicii in timp ce te dai in balansoar, de ex, sa devina o experienta mult mai profunda si placuta.
Vorba anticilor, moderatie in toate. Asa ca daca o sa bei cu moderatie, vei retine placerea gustului, te vei simti bine, nu vei mai suferi de mahmureala deloc, vei bea mai putin si deci vei cheltui mai putin, vei avea mai multa grija de sanatatea ta.


Poate mie imi place sa beau pana ma imbat uneori? Got a problem with that? Asta e, nu intelegi ca placerile tale nu sunt ca ale altora, si mai ales, ca nu tuturor le plac aceleasi lucruri. Si mai ai si indrazneala sa spui ca daca cineva nu iti impartaseste ideile e irational. Tu esti irational crezand ca omul e sau trebuie sa fie rational...

QUOTE
Si cum inteleg din ce ai scris ca exceptand betia, nu exista diferente intre Silva si Lowenbrau, atunci economisesti din nou bani cumparand-o pe cea mai ieftina dintre ele beneficiind de aceeasi placere a gustului.


Ai inteles prost. Lowenbrau nu se compara cu o bere buna... si daca nu iti dai seama inseamna ca nu ai gusturi... asta e, unii simt diferenta intre Adidas si Adibas...Pot sa imi iau telefon mobil si din piata la o adica...

QUOTE
10. Cel care munceste cel mai putin si are mai mult timp liber, departe de griji, cerinte ale sefilor etc. e mai liber decat cel cu 8-10 ore de munca pe zi.


Ce vrei, unora le place ce fac, altii, care nu vor sa munceasca, pot oricand sa serveasca 4 ore la restaurant si apoi sa se plimbe prin parc cu burta goala... ce sa faci... asta e. Intre timp, cei care muncesc se bucura de anumite chestii: gen o masina, un calculator... Unde mai pui ca placerile mele nu sunt asa ieftine:am nevoie de bani pentru ca imi place fotografia, cheltui bani pe filme, aparate si obiective. Imi place astronomia, cheltui bani pe instrumente de facut observatii. Vreau sa imi iau motor, si asta costa bani. Ideea principala e ca, spre deosebire de tine, nu ma multumesc cu putin.

QUOTE
Si iti reamintesc ca cel care munceste cu 4-5 ore in plus, renunta la multe placeri pe care le-ar fi putut face in timpul asta si, mai mult, la munca de obicei ori se plictiseste, ori sufera. Trebuie sa aduni aceste neajunsuri la suma totala.


La munca se plictiseste de obicei omul care a facut niste alegeri proaste in viata. Daca ai un serviciu de la 9 la 5, pentru ca nu ai facut ceva cu viata ta astfel incat sa ajungi sa muncesti pentru ceva ce iti place, nu inseamna ca pentru toti munca e un chin. Daca esti un mediocru muncitor in fabrica, orice munca e un chin, pentru ca o faci fara pasiune. Daca iti place munca pe care o faci, perspectiva se schimba...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 14 Dec 2006, 02:12 PM
Mesaj #193


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



QUOTE (Helmuth @ 14 Dec 2006, 11:28 AM)
Pai tin eu minte ca o plimbare cu telecabina e vreo 6 lei sau pe undeva pe acolo. Avand in vedere ca nu e o chestie pe care sa o faci in fiecare zi, nu mi se pare scump.

Tu ultima oara ai fost cu telecabina in mileniul asta ? rofl.gif

QUOTE
Tarife transport pe cablu decembrie 2006 - martie 2007
...................................  Adulti Copii
Urcare Busteni - Babele 19 RON  9 RON 
Coborare Babele - Busteni  19 RON  9 RON 
Urcare Pestera - Babele 10 RON  6 RON 
Coborare Babele - Pestera 10 RON  6 RON 
Urcare si coborare Babele - Pestera 18 RON  10 RON 

QUOTE
Sinaia - Cota 1400 urcare sau coborare 9 RON
Sinaia - Cota 2000 urcare sau coborare 16 RON
Sinaia - Cota 1400 urcare si coborare 17 RON
Sinaia - Cota 2000 urcare si coborare 32 RON


QUOTE
Ce alte placeri gratuite (sau f ieftine) mai cunoasteti?

Telecabinele sigur nu sunt ieftine. smile.gif


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Helmuth
mesaj 14 Dec 2006, 03:08 PM
Mesaj #194


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 366
Inscris: 8 November 06
Forumist Nr.: 8.912



QUOTE
Poate mie imi place sa beau pana ma imbat uneori? Got a problem with that? Asta e, nu intelegi ca placerile tale nu sunt ca ale altora, si mai ales, ca nu tuturor le plac aceleasi lucruri. Si mai ai si indrazneala sa spui ca daca cineva nu iti impartaseste ideile e irational. Tu esti irational crezand ca omul e sau trebuie sa fie rational...


Dupa o vaga tentativa de a explica de ce preferi tu o bere scumpa in locul uneia ieftine, ai recazut in deja plictisitorul sablon 'gusturile nu se discuta".
Atata timp cat ti-am argumentat de ce a bea cu moderatie e mai bine decat sa bei pana cazi lat, iar tu nu ai raspuns punctual, inseamna ca intr-adevar nu ai argumente in apararea ta si esti irational daca vei continua sa te imbeti.
Nu e nimic irational in a spune ca omul ar trebui sa fie rational, daca ar fi asa ar fi mai bine si pentru el, si pentru cei din jurul lui, daca nu pentru altceva, atunci cel putin pentru ca "somnul ratiunii naste monstrii". Nu cred ca se simte nimeni in siguranta cu un prost, un nebun sau un desfranat in jur....

QUOTE
Ai inteles prost. Lowenbrau nu se compara cu o bere buna... si daca nu iti dai seama inseamna ca nu ai gusturi... asta e, unii simt diferenta intre Adidas si Adibas...Pot sa imi iau telefon mobil si din piata la o adica...


Cand ai vrut sa-mi spui de ce preferi tu o bere scumpa uneia ieftina, ai zis:

QUOTE
Pentru ca betia de Lowenbrau de lasa cu capul greu si cu gustul de acreala si alcool statut in gat, pe cand betia de bere mai buna te lasa doar cu capul greu...


Deci te-ai referit doar la betie, de aceea am inteles ca in rest, cele doua sunt pe picior de egalitate.

QUOTE
Ce vrei, unora le place ce fac, altii, care nu vor sa munceasca, pot oricand sa serveasca 4 ore la restaurant si apoi sa se plimbe prin parc cu burta goala... ce sa faci... asta e. Intre timp, cei care muncesc se bucura de anumite chestii: gen o masina, un calculator... Unde mai pui ca placerile mele nu sunt asa ieftine:am nevoie de bani pentru ca imi place fotografia, cheltui bani pe filme, aparate si obiective. Imi place astronomia, cheltui bani pe instrumente de facut observatii. Vreau sa imi iau motor, si asta costa bani. Ideea principala e ca, spre deosebire de tine, nu ma multumesc cu putin.


De unde ai scos-o pe aia cu burta goala? Am explicat doar ca mancarea, gustoasa, imbelsugata si sanatoasa nu e deloc obligatoriu sa coste mult.
A munci pt a-ti lua masina este o aberatie, din moment ce ajungi mai repede la destinatie cu metroul, ca sa nu mai zic si de vreo cateva zeci de ori mai ieftin.

Daca iti place fotografia te duci la expozitii, gasesti albume prin biblioteci, citesti publicatii de specialitate, iti iei camera digitala ca sa nu mai stai cu filmele si tot asa. La fel si la partea cu astronomia, aici chiar ca poti gasi articole, carti si multe alte materiale gratuite, pe net si la biblioteca. Nu inteleg de ce daca iti place astronomia, trebuie musai sa-ti cumperi instrumente de observatii, e ca si cum ai spune "imi place fotbalul, deci trebuie sa-mi iau toate tricourile originale ale echipei X" sau "imi place Formula 1, deci trabuie sa-mi cumpar un exemplar de masina de curse" ori "imi place Epicur, deci trebuie sa am manuscrisele sale in original"...
S-o crezi tu ca eu, cu traiul tihnit, relaxat si hedonist pe care il duc, ma multumesc cu putin. Numai cei care muncesc 8-9-10 ore pe zi, 5-6 zile pe saptamana, ca sa se distreze si ei in weekend, desi atunci nu pot decat sa doarma ca sunt prea obositi, se multumesc cu putin de la viata.

Calfa:

Bun, eu tineam minte telecabina Sinaia-Cota 1400, la care am fost acum vreo 3 luni. Vezi doar ca dus si intors e 8,5 de lei, deci cam pe la cei 6 de cat imi amintesc eu.
In fine, chiar daca nu extraordinar de ieftine, telecabinele sunt suficient de accesibile incat sa nu trebuiasca sa muncesti 8 ore pe zi ca sa-ti permiti o plimbare cu ele o data-de doua ori pe an, daca le faci si pe astea.


--------------------
munceste mai putin, traieste mai mult!
Fericire fara bani
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 14 Dec 2006, 06:27 PM
Mesaj #195


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (Helmuth @ 14 Dec 2006, 04:00 PM)
iti iei camera digitala ca sa nu mai stai cu filmele si tot asa.

rofl.gif
Tu ai habar despre ce vorbesti?
De cand camerele digitale sunt ieftine?
Au uitat oamenii sa-ti spuna ca o camera digitala la aceeasi calitate ca una cu film este mult mai scumpa?


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 15 Dec 2006, 08:52 AM
Mesaj #196


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



helmuth:
discutand de cele 10 placeri simple pe care le-am insirat eu, se dovedeste ca nu ai experienta de viata si n-ai gustat nici una din ele; de aia vorbesti numai de placerile tale simple, care de fapt se rezuma la a bea bere ieftina, a manca ieftin, ("a economisi") si a face apologia trandavului care sta intr-o stare de prostatie: nu gandeste, nu misca (tu mentionezi doar ca te plimbi in parc in timpul ala liber suplimentar de 4-5 ore de nemunca, mai lasa dracu' in pace plimbatu' in parc ca ma apuca pandaliile).
iata comentarii si compara cu ce ti-am propus mai devreme:
QUOTE
1. schi, tenis sau inot
2. naviga sau scufunda
3. vana sau pescui
4. zbura, plana sau da cu balonul
5. clati ochii pe la londra sau nairobi (si acolo sunt parcuri
6. simti arta:
7. intretine sanatatea
8. instrui/scolariza la nivel bun
9. copii multi:
10. gusta libertatea

raspunsurile tale si comentariile mele ingrosate:
1. Tenis cu piciorul pot face la orice ora prin simpla traversare a strazii si intrarea in parc, nu ma costa nimic, iar pentru inot e suficient sa dai 10 lei (chiar 6, vara, la strand).: schiul si tenisul sunt sporturi ceva mai scumpe decat tenisul cu piciorul...
2. Nu stiu la ce navigare tereferi, o plimbare cu barca in Herastrau este la pret modic (cam 5 lei): a naviga inseamna sa te dai cteva zile cu o barca pe mare, nu o ora pe lacul Cismigiu...
3. Pescuitul iarasi nu e necesar sa fie costisitor, depinde unde il faci si cu ce scule. : si astea costa ceva bani, ascociatii, autorizatii echipamente...
4. Nu stiu cat costa sa te dai cu planorul, dar as fi curios sa aflu pentru cati zborul si datul in balon reprezinta chiar placeri. Oricum, ai intotdeauna la dispozitie telecabina, ieftina si datatoare de placeri vizuale si trairi inedite.: asta cu a inlocui zborul cu telecabina...
5. Daca-i clatesti in Herastrau, Cismigiu, Retezat, Fagaras etc ce-are?: adica vezi big benul sau girafa in retezat...
6. Asta chiar m-a amuzat, de cand simtirea artei se cumpara cu bani??pe michelangelo il simti pe la roma, florenta...
7. Muncind mai putin si odihnindu-te mai mult, ai mai multe sanse sa ramai sanatos. Nu e o noutate ca din iadul numit `loc de munca` nu putini dintre cei care reusesc sa scape raman cu nervoze, hipertensiune, depresii, ulcer, personalitati ciuntite samd.: ce faci cu dintii cazuti?...
8. Daca esti pasionat de invatatura, intri la facultate pe loc bugetar, nu o mai platesti. Plus ca daca muncesti doar 4-5 ore pe zi, iti ramane mai mult timp de citit si meditat.: nicio facultate romaneasca nu e in primele 500 din lume la calitatea invataturii...daca vrei sa faci arta, trebuie sa platesti ore la un maestru...
9. Argumenteaza ca asta ar fi o placere.daca nu intelegi asta...
10. Cel care munceste cel mai putin si are mai mult timp liber, departe de griji, cerinte ale sefilor etc. e mai liber decat cel cu 8-10 ore de munca pe zi. : a fi liber nu se refera la avea timp liber...

Raspunsurile tale reflecta necunoasterea subiectului propus (de asta ti-am facut atatea comentarii), si multumirea pe care o ai tu personal prin satisfacerea unor nevoi minimale. E ok, dar altii doresc ceva in plus de la viata lor.
Eu am vorbit de placeri simple, n-am vorbit de placerile oamenilor bogati, etc.

PS. faci cateva confuzii: in a face fotografie si a admira fotografii; in a observa urniversul si a te uita la poze pe net. pretul aparatelor de pozat poate ajunge la pretul unui apartament cu 2-4 camere...pretul telescopaelor e de la pretul unui scooter la pretul unui automobil.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 15 Dec 2006, 09:08 AM
Mesaj #197


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (Quantum @ 15 Dec 2006, 09:44 AM)
pretul aparatelor de pozat poate ajunge la pretul unui apartament cu 2-4 camere...

Hai, nu fii rau acum. Ca amator, iti ajung 5-10 mii euro/dolari pentru echipament conform poftelor rolleyes.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Helmuth
mesaj 15 Dec 2006, 10:39 AM
Mesaj #198


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 366
Inscris: 8 November 06
Forumist Nr.: 8.912



Ideea era ca daca amicul nostru tine neaparat sa faca poze, atunci, per total, l-ar scoate mai ieftin daca ar lua camera digitala si nu ar mai cheltui bani atat pe film, cat si pe developare.

Iar daca a face poze este una din principalele pasiuni ale cuiva, (asta insemnand ca nu e interesat sa dea bani pe altele), atunci a plati 7-9-11 milioane pe o camera pertinenta nu e neaparat mult, avand in vedere ca poate economisi acesti bani in cateva luni iar placerea de a folosi acea camera va ramane pentru cativa ani buni (fara sa mai coste ceva relevant in plus).


--------------------
munceste mai putin, traieste mai mult!
Fericire fara bani
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 15 Dec 2006, 11:42 AM
Mesaj #199


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



biggrin.gif Nu stiu de ce vi se pare voua ca Helmuth face "apologia" a ceva (au mai fost folosite si alte formulari, nu stau acum sa le caut in atatea zeci de mesaje) ?

Doar pentru ca omul isi sustine punctul de vedere (si se poate observa ca isi respecta interlocutorii, aduce argumente - mai bune sau mai putin bune, ca oricare dintre noi wink.gif - si exemple, ba chiar trece peste unele aprecieri la adrsa sa care nu sunt tocmai ...) ?

Hmm, eu vad aici ceva tenacitate, dar dincolo de asta, nu prea cred ca Helmuth a venit pentru a face "prozelitism". smile.gif

Pe de alta parte, ce se poate observa la discutie, pana acum, este ca Helmuth isi prezinta propria perspectiva, fara a nega existenta altora. In schimb, de cateva ori atitudinea lui a fost reinterpretata ca fiind o incercare de impunere a propriei perspective. Mai mult chiar, tocmai cei care au facut asta, au incercat sa prezinte propriile lor perspective ca multa mai valabile, eventual singurele valabile ...

Ce sa mai, interesanta discutia ... thumb_yello.gif


Mai concret: nu au fost aduse argumente valabile, dupa parerea mea, ca acele placeri ieftine (eventual gratis) nu ar fi posibile, ci doar ca nu sunt neaparat generalizabile la toata omenirea. biggrin.gif In plus, asta presupune sa aplici ceea ce Helmuth se pare ca aplica: mai putina munca. Una peste alta, o posibila cale, cu avanteje si dezavantaje.

Principalele alternative la aceasta cale sunt cele care iti ofera placeri care nu sunt tocmai asa de ieftine, iar ele presupun in general (putem exclude exceptiile de genul persoanelor "de bani gata" ca nu stiu cati sunt printre romani, iar printre musterii Hanului ...) mai mult munca. Iar, avantaje, dezavantaje ...

Fireste, fiecare e liber sa opteze pentru versiunea proprie, cea mai potrivita firii, personalitatii, caracteristicilor fizice (fiziologice) emotionale si mentale, contextului familial si social, etc.

QUOTE (helmuth)
Io zic ca cei care alearga dupa bani scapa esentialul in viata.


Ei bine, fiecare are "esentialul" lui, desi sunt ceva sanse sa avem niste "esential" comun. wink.gif In conditiile astea, pentru unii poate ca alergatul dupa bani, ca asa vad la cei din jur, poate fi intr-adevar contrar propriei naturi, pe cand pentru altii tocmai alergatul dupa bani constituie ... parte din esentialul lor ... smile.gif

Acest topic a fost editat de calfa: 15 Dec 2006, 11:50 AM


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Amenhotep
mesaj 15 Dec 2006, 02:09 PM
Mesaj #200


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.132
Inscris: 16 June 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.862



QUOTE (Helmuth)
Amenhotep, desigur ca oamenii sunt diferiti si placerile si pasiunile lor difera, dar difera si variaza numai in anumite limite, caci, in definitiv, suntem alcatuiti din acelasi „material” si avem aceleasi nevoie fizice si intelectuale. [...]

E insa irational sa consumi mai mult, din moment ce in spatele banilor respectivi sunt ore de munca [...].

[...] cand le explici ca si acasa ori la cantina pot manca nu bine, ci foarte bine, cu de vreo 30 de ori mai putini bani si cu vreo cateva zeci de ore in minus de munca, a continua sa ai astfel de regrete e pur si simplu irational. Astfel de oameni nu demonstreaza decat ca sunt incapatanati, nu ca argumentele mele ar fi in neregula.

Nu vad de ce daca un individ simte o placere din [...] a fi preocupat de ce zice lumea, atunci placerile astea sunt [...] permise sau tolerate. [...]

Asta demonstreaza ca nu e cazul sa punem prea mult accent pe diferentele dintre oameni si ca modul lor de gandire si de alegere, in principiu, este acelasi, cu cateva exceptii de rigoare care nu fac decat sa confirme regula. [...]

[...] trebuie sa ai o problema la scufita daca, toate celelalte ramanand egale, dai 1000$ pe un ceas cand unul de 100$ iti arata ora la fel de exacta, e la fel de comod pe mana si e si el suficient de aratos. [...]

Eu vreau aici insa sa-i fac sa se gandeasca daca merita sa iti cumperi un telefon mobil, fie el ieftin sau scump. [...]

Eu am vrut doar sa subliniez ca oamenii actioneaza dupa o gandire si principii comune [...].

Pozitia mea aici este ca cei pentru care [e important sa] scrie Armani pe costum sunt irationali [...].

A manca la restaurante, mai ales in mod constant, este o aberatie [...].

Placa asta cu "gusturile nu se discuta" e doar un mod de a-ti afisa ignoranta sau lenea de a gandi si a explica. [...]

Nu e o chestiune de gust, e un simplu calcul rational [...].

Dupa o vaga tentativa de a explica de ce preferi tu o bere scumpa in locul uneia ieftine, ai recazut in deja plictisitorul sablon "gusturile nu se discuta".

A munci pt a-ti lua masina este o aberatie [...].

Calfa, din acest discurs tu înţelegi că:

QUOTE (calfa @ 15 Dec 2006, 11:34 AM)
Fireste, fiecare e liber sa opteze pentru versiunea proprie, cea mai potrivita firii, personalitatii, caracteristicilor fizice (fiziologice) emotionale si mentale, contextului familial si social, etc.

Sincer, mie concluzia mi se pare corectă, dar o văd opusă cu 180 de grade poziţiei lui Helmuth, care a pledat cu destulă insistenţă pentru o omogenitate de gândire şi acţiune -- omogenitate în care plăcerile, înclinaţiile personale, contextul şi potrivirile de fire, de gust, emoţionale sau mentale devin irelevante în faţa dihotomiilor nete raţional vs. iraţional, logic vs. aberaţie etc.

a


--------------------
Trebuie să facem ceea ce credem că e bine, dar nu trebuie să credem că ceea ce facem e bine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 15 Dec 2006, 02:20 PM
Mesaj #201


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Bine, am inteles, asa arata apologia si prozelitismul. laugh.gif

Sa nu cumva sa incerci sa selectezi formularile de acelasi gen la adresa celor spuse de Helmuth, Amenhotep, pentru ca nu-ti va placea ce vei gasi. wink.gif Fireste, cand esti silit sa raspunzi la radicalism, esti "impins" catre radicalism. wink.gif

Da, Helmuth probabil ca e in eroare atunci cand insista pe ce e comun in noi (eu imi amintesc ca am citit pasaje scrise de el in care recunostea si diferentierile intre oameni, dar nu voi sta acum sa le citez ...).

Pe de alta parte, paradoxal, a fost "combatut", adesea prin procedee pe care prefer sa nu le caracterizez, care porneau tocmai de la ideea ca ei, interlocutorii lui, (re)prezinta opinia comuna iar Helmuth "exceptia". biggrin.gif

Interesant subiect ... smile.gif


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Helmuth
mesaj 15 Dec 2006, 02:50 PM
Mesaj #202


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 366
Inscris: 8 November 06
Forumist Nr.: 8.912



QUOTE (Amenhotep @ 15 Dec 2006, 02:01 PM)
QUOTE (calfa @ 15 Dec 2006, 11:34 AM)
Fireste, fiecare e liber sa opteze pentru versiunea proprie, cea mai potrivita firii, personalitatii, caracteristicilor fizice (fiziologice) emotionale si mentale, contextului familial si social, etc.

Sincer, mie concluzia mi se pare corectă, dar o văd opusă cu 180 de grade poziţiei lui Helmuth, care a pledat cu destulă insistenţă pentru o omogenitate de gândire şi acţiune -- omogenitate în care plăcerile, înclinaţiile personale, contextul şi potrivirile de fire, de gust, emoţionale sau mentale devin irelevante în faţa dihotomiilor nete raţional vs. iraţional, logic vs. aberaţie etc.

a

Dar nu este nici o contradictie intre ce a zis Calfa si ce ai zis tu.
Eu sustin ca oamenii ar trebui sa se comporte intr-un anume fel, dar in acelas timp sunt de acord ca fiecare sa aiba dreptul sa aleaga intre a face asa cum am zis eu si a face in orice alt fel.


--------------------
munceste mai putin, traieste mai mult!
Fericire fara bani
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Amenhotep
mesaj 15 Dec 2006, 02:54 PM
Mesaj #203


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.132
Inscris: 16 June 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.862



QUOTE (calfa @ 15 Dec 2006, 02:12 PM)
Bine, am inteles, asa arata apologia si prozelitismul. laugh.gif

Mă rog, treaba ta ce-ai înţeles, eu n-am spus aşa ceva. Nu m-am referit niciun moment la apologie şi prozelitism, reciteşte te rog ce-am scris.

QUOTE
Sa nu cumva sa incerci sa selectezi formularile de acelasi gen la adresa celor spuse de Helmuth, Amenhotep, pentru ca nu-ti va placea ce vei gasi. wink.gif

Hmm... Sună foarte tentant, trebuie să recunosc: "Nu fă aia, că nu-ţi va plăcea ce vei găsi"... Mă faci curios: ce crezi tu că mi-ar plăcea să găsesc în replicile cu pricina şi de ce crezi c-aş fi dezamăgit dacă le-aş (re)citi? Crezi cumva că nu le-am citit când au fost scrise?

QUOTE
Fireste, cand esti silit sa raspunzi la radicalism, esti "impins" catre radicalism. wink.gif

Fireşte (sau poate nu?...). Am inspectat din nou replicile la care Helmuth răspunde prin cele de mai sus şi zău dacă am găsit în ele radicalism. A, sau poate vrei să spui că pe oameni i-a enervat radicalismul lui Helmuth şi, drept urmare, în discuţia cu el s-au "radicalizat" la rândul lor? Poate că ai dreptate...

QUOTE
Pe de alta parte, paradoxal, a fost "combatut", adesea prin procedee pe care prefer sa nu le caracterizez, care porneau tocmai de la ideea ca ei, interlocutorii lui, (re)prezinta opinia comuna iar Helmuth "exceptia". biggrin.gif

Evident, argumentul "Asta e opinia comună!" e şubred şi discutabil.

Dincolo de asta însă, nu văd simetria pe care o sugerezi prin "paradoxal" şi "tocmai": mie nu mi-a părut că Helmuth ar fi adus acest argument, deci nu văd de ce invocarea lui de către criticii săi ar intra la categoria "Ha! Uite-i, fac exact ceea ce-i reproşează bietului om!".

QUOTE
Interesant subiect ... smile.gif

Aşa este. Sunt şi eu dezamăgit că alunecă în derizoriu, din cauză că preopinenţii se concentrează pe amănunte neesenţiale cum ar fi preţul exact al telecabinei sau calităţile organoleptice ale berii marca Cutare. Majoritatea argumentelor serioase (în viziunea mea) au fost trecute cu vederea şi muşamalizate discret... Păcat.

a


--------------------
Trebuie să facem ceea ce credem că e bine, dar nu trebuie să credem că ceea ce facem e bine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 15 Dec 2006, 02:59 PM
Mesaj #204


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



smile.gif Pai atunci, sa drunk.gif daca tot am cazut de acord. biggrin.gif

QUOTE
Dar nu este nici o contradictie intre ce a zis Calfa si ce ai zis tu.

Helmuth, bag seama ca si tu ai obiceiul sa treci usor peste contradictii. Probabil ca o astfel de atitudine, care nu e apreciata in orice context, te face ca in ciuda fermitatii opiniilor tale, sa "fii de acord ca fiecare sa aiba dreptul sa aleaga intre a face asa cum ai zis tu si a face in orice alt fel". smile.gif


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Amenhotep
mesaj 15 Dec 2006, 02:59 PM
Mesaj #205


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.132
Inscris: 16 June 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.862



QUOTE (Helmuth @ 15 Dec 2006, 02:42 PM)
QUOTE (Amenhotep @ 15 Dec 2006, 02:01 PM)
QUOTE (calfa @ 15 Dec 2006, 11:34 AM)
Fireste, fiecare e liber sa opteze pentru versiunea proprie, cea mai potrivita firii, personalitatii, caracteristicilor fizice (fiziologice) emotionale si mentale, contextului familial si social, etc.

Sincer, mie concluzia mi se pare corectă

Dar nu este nici o contradictie intre ce a zis Calfa si ce ai zis tu.

Păi... da, evident că nu e nicio contradicţie: Cum ai vrea să găseşti contradicţie, dacă-i spun că afirmaţia lui mi se pare corectă?

a


--------------------
Trebuie să facem ceea ce credem că e bine, dar nu trebuie să credem că ceea ce facem e bine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Helmuth
mesaj 15 Dec 2006, 03:06 PM
Mesaj #206


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 366
Inscris: 8 November 06
Forumist Nr.: 8.912



QUOTE (Amenhotep @ 15 Dec 2006, 02:51 PM)
Păi... da, evident că nu e nicio contradicţie: Cum ai vrea să găseşti contradicţie, dacă-i spun că afirmaţia lui mi se pare corectă?

a

Amenhotep, ma refeream, evident, la afirmatia lui Calfa si la cei ai spus tu despre ea cum ca ar fi radical opusa de ce am zis eu.
Eu ti-am raspuns ca de fapt nu e o contradictie intre astea doua, deci ce a spus Calfa nu se opune a ceea ce ai descris tu ca fiind pozitia mea. Chiar nu ai inteles asta de la inceput, trebuia musai sa fac aceasta precizare?
rolleyes.gif


--------------------
munceste mai putin, traieste mai mult!
Fericire fara bani
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 15 Dec 2006, 03:11 PM
Mesaj #207


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



QUOTE (Amenhotep @ 15 Dec 2006, 03:46 PM)
QUOTE (calfa)
Da, Helmuth probabil ca e in eroare atunci cand insista pe ce e comun in noi (eu imi amintesc ca am citit pasaje scrise de el in care recunostea si diferentierile intre oameni, dar nu voi sta acum sa le citez ...).

Pe de alta parte, paradoxal, a fost "combatut", adesea prin procedee pe care prefer sa nu le caracterizez, care porneau tocmai de la ideea ca ei, interlocutorii lui, (re)prezinta opinia comuna iar Helmuth "exceptia". biggrin.gif

Evident, argumentul "Asta e opinia comună!" e şubred şi discutabil.

Dincolo de asta însă, nu văd simetria pe care o sugerezi prin "paradoxal" şi "tocmai": mie nu mi-a părut că Helmuth ar fi adus acest argument, deci nu văd de ce invocarea lui de către criticii săi ar intra la categoria "Ha! Uite-i, fac exact ceea ce-i reproşează bietului om!".

laugh.gif Pai daca "tie nu ti-a părut că Helmuth ar fi adus acest argument" atunci de ce tot noianul asta de citate ...
QUOTE (Helmuth)
Amenhotep, desigur ca oamenii sunt diferiti si placerile si pasiunile lor difera, dar difera si variaza numai in anumite limite, caci, in definitiv, suntem alcatuiti din acelasi „material” si avem aceleasi nevoie fizice si intelectuale. [...]

E insa irational sa consumi mai mult, din moment ce in spatele banilor respectivi sunt ore de munca [...].

[...] cand le explici ca si acasa ori la cantina pot manca nu bine, ci foarte bine, cu de vreo 30 de ori mai putini bani si cu vreo cateva zeci de ore in minus de munca, a continua sa ai astfel de regrete e pur si simplu irational. Astfel de oameni nu demonstreaza decat ca sunt incapatanati, nu ca argumentele mele ar fi in neregula.

Nu vad de ce daca un individ simte o placere din [...] a fi preocupat de ce zice lumea, atunci placerile astea sunt [...] permise sau tolerate. [...]

Asta demonstreaza ca nu e cazul sa punem prea mult accent pe diferentele dintre oameni si ca modul lor de gandire si de alegere, in principiu, este acelasi, cu cateva exceptii de rigoare care nu fac decat sa confirme regula. [...]

[...] trebuie sa ai o problema la scufita daca, toate celelalte ramanand egale, dai 1000$ pe un ceas cand unul de 100$ iti arata ora la fel de exacta, e la fel de comod pe mana si e si el suficient de aratos. [...]

Eu vreau aici insa sa-i fac sa se gandeasca daca merita sa iti cumperi un telefon mobil, fie el ieftin sau scump. [...]

Eu am vrut doar sa subliniez ca oamenii actioneaza dupa o gandire si principii comune [...].

Pozitia mea aici este ca cei pentru care [e important sa] scrie Armani pe costum sunt irationali [...].

A manca la restaurante, mai ales in mod constant, este o aberatie [...].

Placa asta cu "gusturile nu se discuta" e doar un mod de a-ti afisa ignoranta sau lenea de a gandi si a explica. [...]

Nu e o chestiune de gust, e un simplu calcul rational [...].

Dupa o vaga tentativa de a explica de ce preferi tu o bere scumpa in locul uneia ieftine, ai recazut in deja plictisitorul sablon "gusturile nu se discuta".

A munci pt a-ti lua masina este o aberatie [...].

in care "ai subliniat exact faptul ca Helmuth insista pe ce e comun in noi" si ca nu lasa loc la alternative ??

(Observi: am completat citatul tau preluat din mesajul meu, asa incat sa se inteleaga exact la ce te referi. wink.gif )


Apropo, de discutii despre "amănunte neesenţiale cum ar fi preţul exact al telecabinei sau calităţile organoleptice ale berii marca Cutare.", cine le-a utilizat ca argumente ? Nu cumva toata lumea ? Eu am bagat faza cu "preţul exact al telecabinei" tocmai pentru a arata ca legarea de astfel de amanunte a fost folosita in loc de argumente. wink.gif

Nu cumva aceste incercari de impingere, sa te citez, "în derizoriu", au radicalizat discutia ? hmm.gif Ma intreb si eu ...


Ei, e weekend aproape, Amenhotep, poate esti si tu obosit, poate sunt si eu. biggrin.gif Daca tot am convenit ca suntem toti de acord (il citez pe Helmuth: "Eu sustin ca oamenii ar trebui sa se comporte intr-un anume fel, dar in acelas timp sunt de acord ca fiecare sa aiba dreptul sa aleaga intre a face asa cum am zis eu si a face in orice alt fel."), mai are sens sa continuam asa ? smile.gif


p.s. Cat despre "argumente serioase ... trecute cu vederea" ( unsure.gif muşamalizate discret ) ... nu e timpul trecut pentru a le discuta. thumb_yello.gif

Acest topic a fost editat de calfa: 15 Dec 2006, 03:35 PM


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Helmuth
mesaj 15 Dec 2006, 03:35 PM
Mesaj #208


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 366
Inscris: 8 November 06
Forumist Nr.: 8.912



QUOTE
schiul si tenisul sunt sporturi ceva mai scumpe decat tenisul cu piciorul...


Pentru majoritatea oamenilor a practica un sport inseamna doar un prilej de a face miscare dupa traiul excesiv de sedentar pe care il au, in mare parte, din cauza serviciului. Pentru omul obisnuit, nu conteaza si nici nu ar trebui sa conteze ca joaca tenis, fotbal sau ca pur si simplu alearga in parc. Rational este sa faca maximum de miscare cheltuind cat mai putin, iar fotbal-tenisul este un exemplu excelent in acest deoarace: poate fi practicat aproape oriunde, necesita un spatiu redus, nu necesita echipament special, riscul accidentarii este mic etc.
Si oricum, chiar daca tii neaparat sa joci tenis, exista si aici terenuri gratuite (chiar daca mai rare decat la fotbal-tenis) sau care pot fi inchiriate la preturi modice (pe care, in mod obisnuit, il platesti la jumatate cu cel cu care joci), asa ca nu vad de ce a juca tenis e neaparat o placere scumpa.

QUOTE
a naviga inseamna sa te dai cteva zile cu o barca pe mare, nu o ora pe lacul Cismigiu...


Una din acceptiunile raspandite ale termenului `a naviga` este de ‚a merge, a te deplasa pe apa’, indiferent ca acea apa e mare, ocean sau lac si indiferent de durata.
Oricum, nu stiu pentru cati navigarea e neaparat o placere, si chiar daca ar fi, nu cred ca ar costa vreo suma relevanta daca te duci in Delta, de pilda, inchiriezi acolo o barca si navighezi zile intregi prin acele locuri pitoresti.

QUOTE
3. Pescuitul iarasi nu e necesar sa fie costisitor, depinde unde il faci si cu ce scule. : si astea costa ceva bani, ascociatii, autorizatii echipamente...


O undita si doua lansete nu costa deloc o avere, balti sunt o multime pe langa orice oras mare, iar taxele, acolo unde exista, sunt pentru toate buzunarele. Iar ca sa practici pescuitul amator nu e nevoie sa faci parte din nici o asociatie si nici sa ai vreo autorizatie speciala decat daca o faci in perioada de prohibitie.

QUOTE
asta cu a inlocui zborul cu telecabina...


Da, zborul poate fi asemanat cu plimbarea cu telecabina, ambele presupun deplasarea la mare inaltime.

QUOTE
adica vezi big benul sau girafa in retezat...


Si daca vezi girafa la Zoo in loc sa o vezi in safari, simti ca ti-ai ratat menirea in viata, este?

QUOTE
pe michelangelo il simti pe la roma, florenta...


De unde ideea ca daca nu ai exemplarul original in fata ochilor, nu ai putea simti sau intelege mesajul artistic, oricat ar fi de bune reproducerile? Yu ai impresia ca la Arte Plastice aia ii duc pe elevi in excursii la Roma ca sa-l ‚simta’ pe Michelangelo??

QUOTE
nicio facultate romaneasca nu e in primele 500 din lume la calitatea invataturii...daca vrei sa faci arta, trebuie sa platesti ore la un maestru...


Daca vei combina ce iti spun profesorii autohtoni cu ce scriu in carti si articole cei din afara, te asigur ca vei avea o pregatire solida.

QUOTE
a fi liber nu se refera la avea timp liber...


Nu neaparat, dar a fi departe de griji, cerinte ale sefilor etc. inseamna intr-adevar a fi liber.


--------------------
munceste mai putin, traieste mai mult!
Fericire fara bani
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Amenhotep
mesaj 15 Dec 2006, 03:56 PM
Mesaj #209


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.132
Inscris: 16 June 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.862



QUOTE (calfa @ 15 Dec 2006, 03:03 PM)
laugh.gif Pai daca "tie nu ti-a părut că Helmuth ar fi adus acest argument" atunci de ce tot noianul asta de citate [...] in care "ai subliniat exact faptul ca Helmuth insista pe ce e comun in noi" si ca nu lasa loc la alternative ??

Cred că ai înţeles greşit discursul lui Helmuth (şi ceea ce am subliniat eu din el).

Helmuth nu susţine că opinia comună este teza lui. El insistă că majoritatea oamenilor, comportându-se exact invers decât susţine el c-ar trebui (adică: ducându-se la serviciu 8 ore pe zi, muncind ca să avanseze şi să câştige mai mult pentru a-şi satisface plăcerile pe care el nu le înţelege), sunt iraţionali/aberanţi/au probleme la scufiţă şi n-ar trebui toleraţi, pentru că un iraţional dintr-acesta e periculos (vezi paralela cu "un prost, un nebun sau un desfrânat"). După care concede că "Dar, în fond, fiecare are dreptul să aleagă, nu contest asta...".

Eu nu văd deloc aici apel la argumentul "Asta-i opinia comună!". Tu vezi?

QUOTE
Daca tot am convenit ca suntem toti de acord (il citez pe Helmuth: "Eu sustin ca oamenii ar trebui sa se comporte intr-un anume fel, dar in acelas timp sunt de acord ca fiecare sa aiba dreptul sa aleaga intre a face asa cum am zis eu si a face in orice alt fel."), mai are sens sa continuam asa ? smile.gif

Într-adevăr, nu are sens să continuăm.

a


--------------------
Trebuie să facem ceea ce credem că e bine, dar nu trebuie să credem că ceea ce facem e bine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 15 Dec 2006, 03:56 PM
Mesaj #210


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



din pacate aici, ca dealtfel in multe topicuri de la filozofie, se reuseste sa se transforme subiectul intr-un exercitiu simplu de logica, la care se adauga analiza literara a textului... (semn cu ala care casca).


helmuth;

iti inteleg punctul tau de vedere, nu il apreciez, dar e treaba ta..., tu sa fi sanatos!
ultimele comentarii facute de tine sunt chiar neadevarate;
un lucru iti spun, daca stai la zoo sau la puscarie, nu ai sefi, esti departe de griji, dar nu inseamna ca esti liber, iar ca sa simti o femeie, cel mai bine e sa o atingi, nu sa te uiti la o poza...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

34 Pagini V  « < 4 5 6 7 8 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 April 2024 - 02:31 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman