HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

20 Pagini V  « < 16 17 18 19 20 >  
Reply to this topicStart new topic
> Cum Va Poate Vorbi Dumnezeu, Stiu ca Dumnezeu imi vorbeste,voi stiti?
shapeshifter
mesaj 17 Jul 2009, 03:31 PM
Mesaj #596


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.455
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211



http://www.muft.tv/watch/Video,Item,2204335146.html


--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sanja Cristea Ti...
mesaj 16 Sep 2009, 01:58 PM
Mesaj #597


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 243
Inscris: 4 October 05
Din: comuna Catina nr.107, judet Cluj,Romania
Forumist Nr.: 7.059



Pentru o perioada mai scurta am fost din nou in Spania. Am revenit ieri dimineata cu inima intristata. Ce mi s-a aratat este doar pentru cei ce cred cu adevarat ca Dumnezeu nu inceteaza sa ne vorbeasca .

Sunt multe oile-n campie
ce se mandresc ca-Ti sunt supuse
Dar si sa poarte cruci o mie
doar una-i crucea Ta, Isuse....

sanja-adriana
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sanja Cristea Ti...
mesaj 20 Sep 2009, 05:30 PM
Mesaj #598


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 243
Inscris: 4 October 05
Din: comuna Catina nr.107, judet Cluj,Romania
Forumist Nr.: 7.059



Ce scriu acum, scriu pentru mine si poate si pentru altii care au aceleasi nedumeriri fara sa am pretentia ca detin vreun raspuns corect la toate care ma framanta de mai mult timp incoace.Nu vreau decat sa ajung la o intelegere corecta a ceea ce inseamna de fapt sa fii cu Dumnezeu sa il urmezi pe Isus si sa crezi ca El este Domn s Mantuitor.
Astfel in urma cu ceva vreme m-am apropiat de religia ortodoxa dupa ce primisem si un botez neoprotestant. Unii au fost socati, altii au refuzat sa ma mai cunoasca, altii au fost bucurosi considerand ca in felul acesta am dovedit ca religia lor era mai buna fara sa inteleaga ca eu am ramas acceasi, acelasi om, care ii iubeste la fel si care va cauta intotdeauna sa faca tot ce se poate spre a le fi de folos. Am ramas ca de obicei singura pentru ca niciunul , nici altul nu a dorit sa se apropie de sufletul meu si sa ma intrebe de ce sau cum s-a facut acest lucru. Si stand eu asa in singuratate am inceput sa ma intreb cum de este posibil ca avand la baza invataturii aceeasi carte, cea a apostolilor, s-au ivit doua invataturi diferite fiecare sustinand ca este cea care detine adevarul. Uitati-va doar la Clopotel si la Zexelica sau oricare alt protestant sau neoprotestant. Mie personal multe mi-au parut drepte , atat dintr-o invatatura cat si din alta dar in acelsi timp si multe eronate.Vorbesc ca un om simplu care nu doreste decat sa inteleaga si nu sa se piarda in citate si versete care sa sustina un precept religios sau altul cu care sa vina spre a-si dovedi dreptatea. Fiecare in alt fel , desigur.
Concluzia la care am ajuns este urmatoarea: Singurul botez adevarat este cel facut de mana lui Cristos in inima ta. Nu conteaza ritualul infaptuit, cati preoti sau cati pastori au fost acolo .Conteaza ca te-ai hotarat pentru El si ai hotarat sa o faci pentru vesnicie. Dar asta nu e totul. Daca nu se produce o adanca transformare in fiinta ta launtrica e ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic. Poti sa faci o multime de botezuri. Dar trebuie sa se inteleaga bine ca Nu esti tu cel care te transformi, nu este meritul tau si nici al altuia ci Doar al lui Cristos care lucreaza totul in toti. Si daca viata ta nu este ascunsa cu El in Dumnezeu degeaba iti zici crestin. Si ma mai gandeam eu ca daca accepti sa citezi din Pavel si sa-l recunosti ca fiind inspirat de Duhul Sfant nu poti sa lasi deoparte ceea ce afirma in 1 Timotei 2: 5 -citez: Caci este un singur Dumnezeu si un singur mijlocitor intre Dumnezeu si oameni, Omul Isus Cristos. Si citind atatea si atatea rugaciuni de mijlocire inaltate catre Maica sfanta sau catre alti sfinti am ajuns sa ma intreb din ce cauza s-a ajuns aici. Unii au raspuns ca se socotesc nevrednici sa se adreseze lui Cristos direct, altii au raspuns ca asa au fost invatati de mici. Eu cred ca pentru multi Isus a ramas rastignit si nu mai vor sa-L coboare de pe cruce ca sa-si duca pana la sfarsit Lucrarea de mantuire. Cu alte cuvinte nu locuieste in inima lor pentru ca, daca ar locui, nu ar mai fi nevoie de altii ca sa ajunga la El, de altfel e si un nonsens : Cum sa te rogi la cineva ca sa mijloceasca pentru tine ca sa ajungi la ciineva care de fapt locuieste in tine? In acelasi timp mi s-a parut ceva foarte de folos sa ai troite la fiecare casa si daca s-ar putea la fiecare 2 metri. Pentru ca jertfa nu trebuie uitata niciodata ci trebuie sa o avem tot timpul sub ochi spre aducere aminte . In inima noastra suntem cateodata atat de departe de Dumnezeu. Si daca Ii dai binete de cate ori il vezi si-I multumesti este cel mai frumos lucru pe care poti sa il faci si, cred eu, valoreaza mai mult decat sute de rugaciuni invatate pe de rost. Evident asta este doar cugetarea mea.
Si m-am mai intrebat cum a fost posibil ca Enoh sa umble cu Dumnezeu atatia ani fara sa aiba o carte scrisa? In speta Biblia.Si sa-l si rapeasca Dumnezeu la El in ceruri ca semn ca a fost pe placul Lui. Ce cinste deosebita i s-a acordat...Si noi ne certam si ne aruncam cuvinte grele si ne acuzam de erezie....ba ne mai si batem in Numele asa zisei credinte a noastre in Dumnezeu si a felulu diferit in care o intelegem.
Deocamdata atat si, de mi se va mai permite, am sa revin cu drag.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 20 Sep 2009, 05:30 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Marduk
mesaj 20 Sep 2009, 06:25 PM
Mesaj #599


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Sanja Cristea Tiberian @ 20 Sep 2009, 06:30 PM) *
QUOTE
Am ramas ca de obicei singura pentru ca niciunul , nici altul nu a dorit sa se apropie de sufletul meu si sa ma intrebe de ce sau cum s-a facut acest lucru.

Nu trebuie sa ti cont de nimeni si de nimic, atata vreme cat crezi in Dumnezeu, lasa dogma, religia, cutumele in sarcina celor care vor avea plata lor, crezi si CREDINTA te va ajuta sa depasesti obstacolele vietii. Este foarte important sa nu te lasi manipulata, nici de cei care nu cred, nici de cei care pun prea mult zel in credinta lor, fiecare individ este unic si merita sa-si traiasca viata respectand doar regulile simple ale "naturii".
QUOTE
Si stand eu asa in singuratate am inceput sa ma intreb cum de este posibil ca avand la baza invataturii aceeasi carte, cea a apostolilor, s-au ivit doua invataturi diferite fiecare sustinand ca este cea care detine adevarul.

Numai Dumnezeu cunoaste adevarul, oamenii vor cunoaste adevarul cand vor ajunge sa-L cunoasca pe Dumnezeu, pana atunci totul este, ipoteza, dogma, etc.
QUOTE
Concluzia la care am ajuns este urmatoarea: Singurul botez adevarat este cel facut de mana lui Cristos in inima ta.

De unde sti ca "mana lui Cristos" a facut acest botez? de vreme ce insusi Cristos a fost botezat de Ioan?
QUOTE
Conteaza ca te-ai hotarat pentru El si ai hotarat sa o faci pentru vesnicie.

Oare ai inteles mesajul lui Issus, sacrificiul sau, sacrificiul lui Iuda?
QUOTE
Caci este un singur Dumnezeu si un singur mijlocitor intre Dumnezeu si oameni, Omul Isus Cristos.

Ai citit ceva despre gnostici? despre inceputurile religiei crestine?
QUOTE
Si m-am mai intrebat cum a fost posibil ca Enoh sa umble cu Dumnezeu atatia ani fara sa aiba o carte scrisa?

Nu avea nevoie, tot ce-i trebuia era CREDINTA.





--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 20 Sep 2009, 08:02 PM
Mesaj #600


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Sanja Cristea Tiberian,
QUOTE(Sanja Cristea Tiberian @ 20 Sep 2009, 06:30 PM) *
Astfel in urma cu ceva vreme m-am apropiat de religia ortodoxa dupa ce primisem si un botez neoprotestant. Unii au fost socati, altii au refuzat sa ma mai cunoasca, altii au fost bucurosi considerand ca in felul acesta am dovedit ca religia lor era mai buna fara sa inteleaga ca eu am ramas acceasi,
Poate ca aceia erau sincer bucurosi pentru tine. Doar nu-ti inchipui ca statea vreun ortodox cu ochii pe tine si astepta ca sa-i confirmi tu, prin alegerea ta, ca religia lor era mai buna.
QUOTE
Uitati-va doar la Clopotel
La mine nu are de ce sa se uite cineva. Afara doar sa vada cum arata un pacatos la culoare si sa stie sa nu faca la fel ca el.
QUOTE
Concluzia la care am ajuns este urmatoarea: Singurul botez adevarat este cel facut de mana lui Cristos in inima ta.
Foarte buna concluzie! Si urmatorul pas care este?! Sau doar tragem concluziile si dupa aceea ne vedem mai departe de ale noastre zicand ca asa este vrerea lui Dumnezeu?
QUOTE
Nu conteaza ritualul infaptuit, cati preoti sau cati pastori au fost acolo .
Nu conteaza?! Nu ai crezut in ceea ce faci acolo? Nu ai simtit absolut nimic?! A fost inca o incercare esuata? sad.gif Pentru mine au fost niste lucruri surprinzatoare. Nu zic ca aveam putin inima indoita. Dar am ramas cu amintirea unui om care mi-a patruns la suflet. L-am vazut in Sfanta Biserica in genunchi cum se ruga, am auzit din gura lui cel mai frumos "Tatal Nostru" si "Crez" pe care care l-am auzit vreodata, si cum statea batran si drept, cu barba alba , si lumanarea aprinsa in maini, am vazut un inger in trup. Si da, atunci mi-am dorit sa-l intalnesc. Nu aveam nimic sa-i spun. Si stii prea bine ca dorinta mi-a fost indeplinita chiar cand nu mai speram. Si m-am bucurat din nou ca mi-a primit micul dar, desi nu avea nevoie de el. Ce-i trebuiau lui acele hartii daca el se hranea mai mult cu Sfanta Impartasanie?! Nu stiu daca a facut-o pentru mine. Nu stiu altfel ce om este. Nu l-am mai vazut in viata mea. Stiu doar ce am vazut in Sfanta Biserica si restul nu ma intereseaza. Va ramane in amintirea mea, alaturi de alti cativa, pana cand voi inchide ochii... De altceva nu-mi mai amintesc mare lucru...
QUOTE
Si ma mai gandeam eu ca daca accepti sa citezi din Pavel si sa-l recunosti ca fiind inspirat de Duhul Sfant nu poti sa lasi deoparte ceea ce afirma in 1 Timotei 2: 5 -citez: Caci este un singur Dumnezeu si un singur mijlocitor intre Dumnezeu si oameni, Omul Isus Cristos. Si citind atatea si atatea rugaciuni de mijlocire inaltate catre Maica sfanta sau catre alti sfinti am ajuns sa ma intreb din ce cauza s-a ajuns aici.
Aici unde?! Ca unii oameni au evlavie si pentru sfintii lui Dumnezeu?! Poate ca este o problema intima a fiecaruia. Pe tine cine te opreste ca singurul mijlocitor sa fie Iisus Hristos daca asa vrei tu?
QUOTE
Eu cred ca pentru multi Isus a ramas rastignit si nu mai vor sa-L coboare de pe cruce ca sa-si duca pana la sfarsit Lucrarea de mantuire. Cu alte cuvinte nu locuieste in inima lor pentru ca, daca ar locui, nu ar mai fi nevoie de altii ca sa ajunga la El,
Pai Iisus locuieste in inima ta?! Daca da, atunci cum ai timp sa iti mai faci pareri de cine locuieste in inima altora?! Observ ca de fapt tie iti place sa crezi ca Iisus nu locuieste in inima acelora de care vorbesti.
QUOTE
Si m-am mai intrebat cum a fost posibil ca Enoh sa umble cu Dumnezeu atatia ani fara sa aiba o carte scrisa? In speta Biblia.
Asta este intr-adevar o intrebare buna. Daca iti mai aduci aminte, ti-am pus-o si eu pe la inceputurile discutiilor noastre cand sustineai "doar Biblia". Ce te faceai tu, si toti cei cu "doar Biblia" daca Biblia nu exista? Pe ce baza mai credeati voi in Dumnezeu si Iisus Hristos? Plus ca nu mai departe de cateva zile imi cereai expres ca toate afirmatiile mele sa fie numai din Biblie. Acum cand ai vazut ca ti-am lamurit lucrurile doar din Biblie, dar nu cum voiai tu, te gandesti ca poate ar fi bine si fara Biblie, ca doar si Enoh era fara Biblie. Dar ne putem noi compara in sfintenie cu Enoh? Daca Enoh ar veni acum in fata ta, i-ai cere sa vorbeasca "doar din Biblie"?
Daca tu tot timpul vei pune vrerea ta in balanta cu vrerea lui Dumnezeu, ca la sfarsit sa alegi numai vrerea ta, si apoi sa te revolti impotriva a tot si toate, atunci nu stiu daca vei ajunge sa te linistesti. Cred ca stii prea bine la ce ma refer.
Dar poate ca usor usor ajungi singura la raspunsul corect. Doamne ajuta!

Acest topic a fost editat de Clopotel: 20 Sep 2009, 08:06 PM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sanja Cristea Ti...
mesaj 21 Sep 2009, 09:08 AM
Mesaj #601


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 243
Inscris: 4 October 05
Din: comuna Catina nr.107, judet Cluj,Romania
Forumist Nr.: 7.059



Da, clopotel, poate ca unii s-au bucurat cu adevarat dar tot ei sunt aceia care m-au amenintat ca vor veni asupra mea toate blestemele daca ma voi abate de la ceea ce numesc ei dreapta credinta. Cum de altfel au fost si din aceia care s-au rugat ca Dumnezeu sa nu ingaduie sa ma apropiii de ortodocsi ci sa-mi aduca mai bine moartea. Chiar si eu ma rugam lui Dumnezeu in timp ce mergeam inspre manastirea Nicula sa nu-mi ingaduie sa Il supar cu vreun pas gresit facut din nestiinta sau si numai din simpla curiozitate- ceea ce nu cred ca ar fi fost adevarat in cazul meu- si sa rastoarne masina in care eram , sa-i lase pe cei din ea in viata cu exceptia persoanei mele. Doream sincer sa cunosc si sa invat mai mult decat stiam sau credeam ca stiu dar in acelasi timp mi-am dorit mai bine moartea decat sa il supar pe Dumnezeu prin ceea ce eram pe cale sa fac. Nu s-a intamplat nimic. Nu mi-am rupt nici un picior, nici nimic altceva. Binecuvantarea lui Dumnezeu am simitit-o mereu asupra mea in rodul pe care mi l-a dat gradina, campul, in numarul mare de puisori , in lucruri simple, de altfel , peste care am cerut mereu binecuvantarea. Si cand am sapat si cand am plivit si cand am cules. Chiar si atunci cand a trebuit sa achit din nimicul meu o groaza de bani pentru facturi si pentru a-l putea ajuta pe sotul meu in a obtine somajul dupa jumatate de an fara salariu si neavand nici un venit niciunul dintre noi- eu renuntasem oricum la ajutorul social . Dar astea nu sunt relevanate decat poate pentru mine care am vazut mana Lui la lucru si cum, pas de pas si clipa de clipa, mi-a sarit in ajutor. Nici acum nu inteleg cum de am avut banii care mi-au trebuit, dar i-am avut. Si fara sa cer imprumut ori de la cineva anume, desi o data, crezand ca stiindu-mi situatia imi va sari in ajutor- am facut-o si pe asta .
Dar, ca sa-ti raspund clopotel : Se stie cum este un om in inima caruia locuieste Cristos. Acel om se va feri sa faca vreun lucru, orice, cat de marunt sa fie, care sa-i aduca suparare. Si se va feri si de cuvinte rele, si de gesturi la fel si de betii si altele asemenea, nu mai vorbesc de faptele lor care se vad si nu se potrivesc cu invatatura crestina. Sa nu crezi ca ii judec, clopotelule, constat asa cum constat si in ce ma priveste daca sunt sau nu dupa voia lui Dumnezeu.
Vorbeai de voia mea si voia Lui. Am sa-ti spun cum vad eu voia Lui si cum o vad pe a mea. Din prima clipa in care ma scol Ii spun: Doamne, ziua aceasta este a Ta, fa ce stii Tu mai bine cu ea si eu am sa intru in ascultare orice imi vei cere sa fac pentru ca stiu ca este de la Tine. Tu esti Stapanul. Si daca cineva imi va zice: Adriana sau Sanja hai cu mine pana la doctor ori mai stiu eu unde, am sa ma duc fara sovaire.Si iar, daca cineva ma va chema in Germania sau in Spania zicand ca are nevoie de mine, am sa o fac fara sa stau la intrebari de ce si cum. E o logica foarte simpla. Viata mea nu este a mea si daca sunt constienta de asta si daca I-am incredintat totul in mainile Lui nu ma pot astepta decat ca El sa lucreze asa cum a promis ca va lucra. Anume ca toate lucrurile vor lucra impreuna spre binecuvantarea celor care il iubesc pe Dumnezeu si, zic eu, se incred in El. Stiu , efectiv stiu ,ca nimic rau nu mi se poate intampla pentru ca am ales sa nu fac ce as dori poate sa fac sau mi-as fi putut planui sa fac ci ceea ce doreste El sa fac. El stie mai bne.
iar in ce priveste umblarea lui Enoh cu Dumnezeu, nu am terminat ce aveam de spus. am ajuns la concluzia ca noi avem de fapt Biblia in noi , pentru ca Dumnezeu este in noi. Dar din pricina pacatu;lui care s-a inmultit tot mai mult ne-am indepartat atat de mult de Dumenzeu incat a fost nevoie si de Cuavntul scris care sa ne adiuca aminte si de asemenea sa ne calauzeasca in tot Adevarul pentru ca sa nu ne ratacim, cu alte cuvinte sa traseze linii drepte ca sa nu existe dubii in privinta caii pe care o avem de urmat.Omul este atat de usor influentabil, atat de usor isi stabileste norme de conduita care sa ii convina , atat de usor aluneca si confunda invatarile lui Dumnezeu cu inavaturile omenesti, respectand ceea ce nu este de la Dumnezeu si lasand deoparte ceea ce este cu adevarat important. Nu spre Pamant ci spre Cer ne cere Dumnezeu sa privim.De aceea ti-am si cerut clopotelule, sa vii cu versete din Cavant. Cat se sfant a fost Enoh stiu dar mai stiu ca vreau sa fiu si eu la fel de sfanta.De aceea ma rog mereu si mereu ca Dumnezeu sa-mi tina sufletul curat departe de orice intinaciune, departe de orice gand rau. Nu doresc decat ca Dragostea lui Dumnezeu sa locuiasca pe deplin in sufletul meu si, oricare ar fi incercarile, sa devin din ce in ce mai buna.
Marduk, cand am zis ca botezul adevarat este cel facut de Cristos in inima ta nu m-am referit la faptul ca Isus a fost botezat de Ioan. A fost un ritual implinit tocmai pentru ca cei slabi sa nu se poticneasca.E doar parerea mea, sa stii. Iar daca am citit sau nu cum a luat nastere biserica crestina : Da, in afara de faptele apostolilor am mai citit cate ceva. Crezi ca ma vor ajuta in a intelege mai bine cum se umbla cu adevarat cu Dumnezeu? Daca da, astept sugestiile tale.
Si mai am de spus dar...mai incolo...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 21 Sep 2009, 12:22 PM
Mesaj #602


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Sanja Cristea Tiberian @ 21 Sep 2009, 10:08 AM) *
QUOTE
A fost un ritual implinit tocmai pentru ca cei slabi sa nu se poticneasca.

ritualul este pentru toti, nu doar pentru cei slabi.
QUOTE
Crezi ca ma vor ajuta in a intelege mai bine cum se umbla cu adevarat cu Dumnezeu?

cu siguranta vei intelege ca biserica nu este o creatie a lui Dumnezeu ci a oamenilor, a clerului.





--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sanja Cristea Ti...
mesaj 21 Sep 2009, 01:22 PM
Mesaj #603


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 243
Inscris: 4 October 05
Din: comuna Catina nr.107, judet Cluj,Romania
Forumist Nr.: 7.059



De acord, Marduk, in ce priveste ritualul, am sa ma gandesc ma mult la asta. Nu stiu insa ce sa zic in privinta Bisericii. Am inteles ca este o creatie a oamenilor dar ma intreb in ce masura corespunde planului de mantuire pe care l-a avut in vedere Dumnezeu pentru toti oamenii, mai exact cat de necesara este ea.
si inca ceva, clopotel: tu ai putea afirma ca in astfel de oameni care te ameninta cu blesteme sau se roaga sa mori locuieste Cristos? Ca asa cred cu tarie cei in cauza. Eu insa, nu cred. Ma insel?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 21 Sep 2009, 07:45 PM
Mesaj #604


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Sanja Cristea Tiberian,
QUOTE(Sanja Cristea Tiberian @ 21 Sep 2009, 02:22 PM) *
Nu stiu insa ce sa zic in privinta Bisericii. Am inteles ca este o creatie a oamenilor
De unde ai inteles tu ca este o creatie a oamenilor?!
QUOTE
si inca ceva, clopotel: tu ai putea afirma ca in astfel de oameni care te ameninta cu blesteme sau se roaga sa mori locuieste Cristos? Ca asa cred cu tarie cei in cauza. Eu insa, nu cred. Ma insel?
Nu, aici nu te inseli. In principiu zic.
Dar omiti cu buna voie, sau din necunoastere, un lucru esential: cei ce blestema si se roaga ca sa mori tu nu sunt crestini, cu atat mai mult nu sunt crestini ortodocsi, caci incalca grav Invataturile Ortodoxe si porunca Mantuitorului:
44 Iar Eu zic vouă: Iubiţi pe vrăjmaşii voştri, binecuvântaţi pe cei ce vă blestemă, faceţi bine celor ce vă urăsc şi rugaţi-vă pentru cei ce vă vatămă şi vă prigonesc,
Sau:
14 Binecuvântaţi pe cei ce vă prigonesc, binecuvântaţi-i şi nu-i blestemaţi.
Auzi dar ce zice, ca suntem opriti sa-i blestemam chiar si pe cei care ne prigonesc daramite pe tine care ai un suflet bun. Auzi ce zice, ca sa-i binecuvantam, nu sa-i blestemam pe cei ne prigonesc si ne fac rau, daramite pe tine care nu esti rea cu nimeni.
Prin urmare, aceia care te-au blestemat, daca te-au blestemat, aceia nu sunt crestini, nu au ca Invatator pe Iisus Hristos, si blestemele lor nu au absolut nici o putere, caci Dumnezeu nu se uita la gura lor plina de blesteme. Benecuvinteaza-i tu pe aceia, dupa cum ne porunceste Mantuitorul, si o sa vezi ce bine o sa-ti fie, ba mai mult, poate si pe aceia ii indrepti, si in loc de blesteme o sa-ti aduca laude. Doamne ajuta!

Acest topic a fost editat de Clopotel: 21 Sep 2009, 07:46 PM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sanja Cristea Ti...
mesaj 22 Sep 2009, 09:41 AM
Mesaj #605


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 243
Inscris: 4 October 05
Din: comuna Catina nr.107, judet Cluj,Romania
Forumist Nr.: 7.059



Hai sa vedem de ce am zis ca biserica este o creatie omeneasca, clopotel. Sunt gandurile mele si fac abstractie de orice studiu referitor acest subiect. M-am dus cu gandul la David, cel care a dorit primul sa inalte o casa peste care sa fie chemat Numele Domnului, desi chiar Domnul a spus ca nu locuieste in case facute de maini omenesti.Dar oamenii au nevoie sa se adune impreuna la inchinare si lauda. In vremuri de prigoana au fost catacombele si alte case particulare. In Noul Tetament apar primele biserici infiintate de Pavel in timpul calatoriilor sale misionare si daca citesti Apocalipsa vei vedea mesajul lui Cristos adtresat celor 7 biserici. Cei care aveau aceleasi precepte religioase la baza si-au infiintat propriile lor biserici, case de adunare, cu propriile lor invataturi dar toate pretinzand ca au la baza invatatura lui Cristos, fie Evangheliile, fie felul de umblare al apostolilor , ei fiind faptic ucenici ai lui Cristos si purtatori ai mesajului Acestuia. Acum din cauza diverselor interpretari, nu intru acum in amanunte care si cat de adevarate sunt , asta o stie Dumnezeu si cei care au fost iluminati prin Duhul Sfant -( eu cred ca toti cei care urmeaza si Implinesc invataturilor cuprinse in Cuvant merg pe calea Lui Cristos, pe calea vietii)- deci, urmez-din cauza diverselor interpretari au aparut o multime de biserici. Vorbesc acum despre biserica ca institutie omeneasca si la ea ma refeream cand i-am raspuns lui Marduk. Dar dincolo de aceste biserici este o alta Biserica, Biserica lui Cristos care nu este facuta de maini omenesti si care cuprinde pe toti cei ce il iubesc pe Cristos si au ales sa-L cunoasca ca Domn si Mantuitor. Este o mare diferenta in a sustine ca urmezi invatatura si in a implini invatatura. Si cred ca aceasta biserica este de origine divina fiindca vine de la Dumnezeu si chiar este o porunca desi nu am gasit niciunde scris. Dar in aceasta biserica si numai in aceasta omul invata sa intelega ca toti suntem impreuna madulare unii altora, ca suntem trupul lui Cristos si ca Dragostea este temeila de nezdruncinat, stanca pe care a fost cladita. Este o taina si este minunat sa fii parte din Ea.
Ma intrebam de ce m-am apucat sa scriu ce am scris dar cred ca trebuia sa o fac pentru ca, doar a sta de vorba cu mine insami nu-mi este intotdeauna de ajuns . Si asta pentru ca s-ar putea foarte bine sa nu inteleg eu chiar toate si in acelasi timp, asa cum s-a mai intamplat, un cuvant din partea cuiva din afara sa ma ajute sa inteleg mai bine si sa fie la originea acelei iluminari bruste care sa ma ajute sa patrund deodata ce mi se pare deocamdata nebulos . Dumnezeu imi confirma daca merg bine sau nu dari n acelasi timp cred eu ca sunt multe la care mintea mea nu a ajuns inca Si de asemenea trebuia sa scriu chiar pentru ca , trebuie sa recunosc, exista aceste nebuloase si Dumnezeu vrea sa ma ajute sa inteleg scotandu-mi in cale invatatori, prieteni si tot ce crede El ca este necasar pentru o cunoastere mai profunda.
Doamne ajuta, clopotel, fiti binecuvantati cu totii!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Taunul
mesaj 9 Oct 2009, 12:08 PM
Mesaj #606


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 535
Inscris: 24 June 08
Forumist Nr.: 11.726



QUOTE(Sanja Cristea Tiberian @ 7 Oct 2005, 10:30 PM) *
Dumnezeu oricum ar fi este prezent in tot ce se intampla in lumea asta si nimic nu se intampla fara voia Lui.Este un adevar .Cati dintre voi L-ati auzit vorbindu-va si cati ati ascultat Cuvantul Lui'Cati ati fost morti si cati ati inviat pentru ca El ,care ziceti(unii)ca nu va asculta,sau ca este ocupat cu alte probleme mai grave,S-a atins de voi ?
Dupa ce imi veti raspunde, putem vorbi si despre ce este El sau cum este sau Cine este...
astept
sanja-adriana

Poate ca Dumnezeu "este prezent in tot ce se intampla in lumea asta si nimic nu se intampla fara voia Lui.", dar poate ca El se comporta ca un director general care vede lucrurile in mare, are grija ca interprinderea sa fie "profitabila", insa nu intra in amanunte.
Definitia ultimului cuvint - "amanunte", nu-mi este clara de fapt. Eu cred ca exista Dumnezeu, insa sunt razboaie, exista foamete, sunt cutremure si tzunami... Nepatrunse sunt caile Domnului. Furtunile pe mare imbogatesc apa cu oxigen, altminteri ar muri toate vietuitoarele de acolo.
Razboiul II Mondial... 50 de milioane de morti. Aproape "dusa" Comunitatea Evreiasca a Europei.
Ce "oxigen" e aici? Da. Nepatrunse sunt caile Domnului, insa astea ultimele ma ingrozesc. Au murit acolo oameni religiosi si cinstiti.
Iisus a murit la Auschwitz.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 9 Oct 2009, 12:12 PM
Mesaj #607


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



oare de ce lumea vede moartea ca pe ceva groaznic? de ce nu mai sunt oamenii la fel de indignati cand mor animale sau insecte sau plante? de ce moartea unui om are mai mare greutate ca moartea unui pom?


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sanja Cristea Ti...
mesaj 10 Oct 2009, 11:50 AM
Mesaj #608


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 243
Inscris: 4 October 05
Din: comuna Catina nr.107, judet Cluj,Romania
Forumist Nr.: 7.059



pentru ca este lume, felina si pentru ca nu are Nadejde.
Sunt si oameni indignati dar nu uita ca omul a fost creat duoa chipul si asemanarea lui Dumnezeu si este si singurul de altfel.
Taunule, Dumnezeu este drept, sa nu te indoiesti de asta .El a zis: Cel ce pacatuieste va muri. Vreau sa-ti spun inca o data ceea ce stii si tu foarte bine, de altfel: Toate lucrurile lucreaza impreuna spre binecuvantarea celor care Il iubesc pe Dumnezeu. Si daca eu nu inteleg nu este de vina Dumnezeu . chiar si tu ai recunoscut ca de nepatruns si tainice sunt caile si judecatile Lui... Isus Nu a murit la Auschwitz. Au murit evrei, multi evrei dar nu Isus. El a murit o sigura data pe Golgota dar a inviat. Si daca acolo au fost din cei care au murit pentru Isus nu pot decat sa zic: Ferice de ei ! Ei au parte de prima inviere. Mi-as dori sa am si eu parte de ea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sanja Cristea Ti...
mesaj 29 Nov 2009, 02:55 PM
Mesaj #609


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 243
Inscris: 4 October 05
Din: comuna Catina nr.107, judet Cluj,Romania
Forumist Nr.: 7.059



De doua luni sunt la Brasov la mama mea care sufera de dementa Alzheimer. Intr-o secunda viata mea s-a schimbat, acum un minut beam cafea cu fiica mea ,pe prispa casei mele de la tare, dupa o clipa am primit un telefon si...in cinci ore am ajuns la Brasov. Locuiesc langa Tampa in cartierul Racatau si as fi fericita sa va intalnesc pe oricare dintre voi ati vrea sa ma intalniti . Ciudate, nu-i asa, sunt caile Domnului?...in urma cu 60 de zile nu aveam un ban acuma sunt din belsug. Dorinta mea este sa-i ajut pe toti cei ce au nevoie de ajutorul meu si sa deschid usa tuturor celor care au inima impovarata, sufletul biruit de relele lumii acesteia dar si acelor care vor sa cante impreuna cu mine. Sunt acasa mereu pentru ca mama mea este la pat. Porumbeii imi bat la ferestra in fiecare dimineata si cer de mancare. Ma uit la ei si ma gadesc ca aidoma lor am fost si eu. In lumina zorilor mana lui Dumnezeu mi-a pregatit si mie mancarea si mi-a mangaiat aripile ca sa pot zbura mai departe.Multumesc, Doamne.
sanja-adriana
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Soimos
mesaj 2 Dec 2009, 01:28 PM
Mesaj #610


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 64
Inscris: 19 August 06
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 8.576



QUOTE(Sanja Cristea Tiberian @ 29 Nov 2009, 02:55 PM) *
In lumina zorilor mana lui Dumnezeu mi-a pregatit si mie mancarea si mi-a mangaiat aripile ca sa pot zbura mai departe.Multumesc, Doamne.
sanja-adriana


Tinand cont de aspectul ca Yahwe Dumnezeul in religia SA(originala) nu are nici un fiu nici macar inainte de toti vecii ... asa cum are "acelasi Yahve" dar de data asta in calitate de "dumnzeu al crestinilor" are un fiu ...si nu cred ca nici Dumnezeu nu poate sa aibe un fiu si concomitente sa nu aibe nici un fiu... adica ori e laie ...ori balaie !

Acest fapt ma duce gandul sa cred ca exista 2 Dumnzei Yahwe ...unu fals si inul real.

Tu la care din cei 2 te referi ? ..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sanja Cristea Ti...
mesaj 2 Dec 2009, 06:56 PM
Mesaj #611


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 243
Inscris: 4 October 05
Din: comuna Catina nr.107, judet Cluj,Romania
Forumist Nr.: 7.059



Soimos, nu vreau decat sa citesti inceputul Evangheliei dupa Ioan. La inceput a fost Cuvantul si Cuvantul era cu Dumnezeu si Cuvantul era Dumnezeu. El era la inceput cu Dumnezeu.Toate lucrurile au fost facute prin El si nimic din ce a fost facut nu a fost facut fara El.
Daca nu intelegi adu-ti aminte ca Dumnezeu a zis: Sa fie lumina! Adica a ROSTIT CUVANTUL. Urmarea o stii: Si a fost lumina. Continua tu, ca nu e greu, cu toate celelate lucruri care au fost facute prin Cuvantul lui Dumnezeu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Soimos
mesaj 2 Dec 2009, 09:14 PM
Mesaj #612


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 64
Inscris: 19 August 06
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 8.576



QUOTE(Sanja Cristea Tiberian @ 2 Dec 2009, 06:56 PM) *
Soimos, nu vreau decat sa citesti inceputul Evangheliei dupa Ioan.

Sincer iti marturisesc ca nu pot sa citesc evanghelia dupa Ioan ... pentru ca acea evanghelie nu are nicio valoare ptr simplul motiv ca Isus nu l-a lasat pe Ioan ca sa lege si sa dezlege in numele sau ci pe Petru, dar din pacate Evanghelia lui Petru a fost intentionat indepartata din scriptura tocmai ca sa faca loc unor false "evanghelii" ale bisericii care propovaduiau altceva decat Isus dar erau atribuite in mod mincinos lui Isus, sau ce alta explicatie ai ca tocmai singura Evanghelie care trebuia sa o urmam a disparut?

iata ce zice Pavel:

"Ci dimpotrivă, văzând că mie mi-a fost încredinţată Evanghelia pentru cei netăiaţi împrejur, după cum lui Petru, Evanghelia pentru cei tăiaţi împrejur,"


Deci vedem ca Evanghelia lui Petru a existat ...dar a fost eliminata ptr a face loc Evangheliei lui Pavel pe care Isus nu a incredintat-o nimanui ... deci iata de ce nu au valoare niciuna din cele 4 evanghelii din Biblie ...deci nici ce scrie in acestea !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sanja Cristea Ti...
mesaj 3 Dec 2009, 11:44 AM
Mesaj #613


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 243
Inscris: 4 October 05
Din: comuna Catina nr.107, judet Cluj,Romania
Forumist Nr.: 7.059



Soimos, daca ti-am spus sa citesti Evanghelia dupa Ioan este pentru ca ea exprima- asta e doar parerea mea, te avertizez- cel mai bine cine este Isus. Dumnezeu este Dragoste, Dragoste desavarsita si tot ce este Dragoste desavarsita este din Dumnezeu. Unul singur a fost intruparea perfecta a Dragostei lui Dumnezeu. Fiecare intelege cum doreste acest lucru. Eu am inteles ca Dragostea se poate naste pe Sine insasi. Asa a venit Cristos in lumea asta, sau Dumnezeu a coborat la noi. Aici ar fi multe de spus. Dar, in esenta, aceasta este Taina tinuta ascunsa din veacuri si dezvaluita acum si dspre care vorbea chiar si Moise cum prea bine stii in Deuteronom 18:15 sau Isaia 51 si 53 Ce e asa de greu de inteles? Niciunde nu spune ca Isus ar rivaliza cu Tatal ci dimpotriva. Da, toate ii sunt supuse dar nu uita ca MAI SCRIE : IN AFARA DE CEL CARE I-A SUPUS TOTUL.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dulgherul
mesaj 4 Dec 2009, 05:55 PM
Mesaj #614


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 21
Inscris: 5 October 09
Din: gherla
Forumist Nr.: 14.997



QUOTE(Sanja Cristea Tiberian @ 3 Dec 2009, 11:44 AM) *
Da, toate ii sunt supuse dar nu uita ca MAI SCRIE : IN AFARA DE CEL CARE I-A SUPUS TOTUL.

Nu te supara. Poti sa fii mai explicit.
De ex. Unde scrie si despre cine este vorba?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Soimos
mesaj 4 Dec 2009, 09:14 PM
Mesaj #615


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 64
Inscris: 19 August 06
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 8.576



QUOTE(Sanja Cristea Tiberian @ 3 Dec 2009, 11:44 AM) *
Soimos, daca ti-am spus sa citesti Evanghelia dupa Ioan este pentru ca ea exprima- asta e doar parerea mea, te avertizez- cel mai bine cine este Isus.

Nu draga.
Cine este Isus cu adevarat, ne-ar putea spune acei Apostoli care l-au insotit mereu pe Isus zi si noapte, care au scris si ei Evanghelii despre Isus, evanghelii care nu au fost acceptate in scribalitura biserici pe motivul ca Isus propovaduia impotriva bisericii, dar mai ales ptr faptul ca ucigasul de crestini care era Pavel, cel care a primit din partea romanilor si al clerului iudaic misiunea sa distruga comunitatile crestine infintate de Isus, Vezi moartea Sfantului Stefan, a avut revelatia pe drumul Damascului ca opera lui Isus se poate distruge cel mai bine din interior, si nu prin prigoane ci prin minciuna si manipulare, si astfel folosind metoda "minciuna e mai credibila daca o amesteci cu franturi de adevaruri" acest mare sarlatan Pavel, cel aflat mereu in cearta tocmai cu Apostolul Petru cel care a primit o misiune divina tocmai de la Isus a reusit( ca basescu prin viclenie) sa ii pacaleasca pe crestini si astfel a reusit sa isi introduca "puiul de cuc" in religia crestina ca sa iasa ceea ce vedem ca este si astazi ...adica o religie fara Dumnezeu, sau ai cumva impresia ca Yahwe a trecut de partea crestinilor doar ptr ca crestinii i-au furat scriptura si i-au incalcat legile?

QUOTE
Dumnezeu este Dragoste, Dragoste desavarsita si tot ce este Dragoste desavarsita este din Dumnezeu.

Evident!
Dar poate nu sti ca acel Dumnezeu ...Yahwe ...nu are copii nici astazi ...tot asa cum nu a avut inainte de toti vecii ...iar daca vrei sa te convingi de acest adevar te rog citeste VT sau consulta pe cineva care este asa cum a fost Isus ...adica un Rabi!

QUOTE
Eu am inteles ca Dragostea se poate naste pe Sine insasi. Asa a venit Cristos in lumea asta,

Asa am venit cu totii pe lumea asta ...din dragoste!

QUOTE
sau Dumnezeu a coborat la noi. Aici ar fi multe de spus.

Pai daca Isus ne invata ca Dumnezeu este in noi ...de ce sa mai coboare?
Vezi 3 Corinteni 16
16. Nu ştiţi, oare, că voi sunteţi templu al lui Dumnezeu şi că Duhul lui Dumnezeu locuieşte în voi?

QUOTE
Dar, in esenta, aceasta este Taina tinuta ascunsa din veacuri si dezvaluita acum si dspre care vorbea chiar si Moise cum prea bine stii in Deuteronom 18:15 sau Isaia 51 si 53 Ce e asa de greu de inteles?

Unde vezi tu ca acolo vorbeste de Isus ?
Poate vorbeste de Constantin cel Mare ...ca si acela s-a lasat sarbatorit ca Messiah chiar in parlamentul de la Roma?

QUOTE
Niciunde nu spune ca Isus ar rivaliza cu Tatal ci dimpotriva.

Pai ia vezi ce relatie era intre ei in Apocalipsa 12.12 ...si vezi in Apocalipsa 22.16 cum aflat in ceruri si pregatindu-sa sa coboare pe pamant asa cum l-a pedepsit Tatal sau, Isus recunoaste ca va veni in neamul lui David si ca va veni sa isi anunte biserica ...fiind Luceafarul ...sau Steaua Stralucitoare a diminetii (planeta Venus) stea numita in latina ....ghici cum?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sanja Cristea Ti...
mesaj 5 Dec 2009, 11:45 AM
Mesaj #616


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 243
Inscris: 4 October 05
Din: comuna Catina nr.107, judet Cluj,Romania
Forumist Nr.: 7.059



Uite, Soimos, ce scrie Zaharia in 2:10
10. Striga de veselie si bucura-te fiica Sionului! Caci iata, Eu vin si voi locui in mijlocul tau , zice Domnul.
11. Multe neamuri se vor alipi de Domnul in ziua aceea si vor fi poporul Meu.EU VOI LOCUI in mijlocul tau si vei STI ca DOMNUL OSTIRILOR m-a trimis la tine.
12. Domnul va lua in stapanire pe Iuda, ca partea Lui de mostenirein pamantul sfant si va alege iarasi Ierusalimu13.Orice faptura sa taca inaintea Domnului caci El S-a si sculat din locasul Lui cel sfant

Cu alte cuvinte EU, DOMNUL ma cobor in mijlocul tau dar in acealsi timp Eu, DOMNUL care ma cobor, sunt cel trimis de DOMNUL OSTIRILOR la tine.
mwah1.gif

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Soimos
mesaj 6 Dec 2009, 02:50 PM
Mesaj #617


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 64
Inscris: 19 August 06
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 8.576



QUOTE(Sanja Cristea Tiberian @ 5 Dec 2009, 11:45 AM) *
Uite, Soimos, ce scrie Zaharia in 2:10
10. Striga de veselie si bucura-te fiica Sionului! Caci iata, Eu vin si voi locui in mijlocul tau , zice Domnul.
11. Multe neamuri se vor alipi de Domnul in ziua aceea si vor fi poporul Meu.EU VOI LOCUI in mijlocul tau si vei STI ca DOMNUL OSTIRILOR m-a trimis la tine.
12. Domnul va lua in stapanire pe Iuda, ca partea Lui de mostenirein pamantul sfant si va alege iarasi Ierusalimu13.Orice faptura sa taca inaintea Domnului caci El S-a si sculat din locasul Lui cel sfant

Cu alte cuvinte EU, DOMNUL ma cobor in mijlocul tau dar in acealsi timp Eu, DOMNUL care ma cobor, sunt cel trimis de DOMNUL OSTIRILOR la tine.
mwah1.gif


Totul este foarte clar si simplu!

Plecand de la afirmatia lui Isus si anume ca Dumnezeu locuieste in noi fiecare, si in citatele tale scrie de un Domn, ce de exemplu Mircea Domnul Tarii Romanesti trimis probabil de catre Sigismund de Luxemburg Domnul Ostirilor Cruciate, avem in fata d problema de istorie, ... una din multele legate de istoria poporului evreu !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sanja Cristea Ti...
mesaj 6 Dec 2009, 10:50 PM
Mesaj #618


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 243
Inscris: 4 October 05
Din: comuna Catina nr.107, judet Cluj,Romania
Forumist Nr.: 7.059



Asteptam ceva mai mult de la tine, Soimos. Explicatia ta este de-a dreptul puerila dar intr-un fel nu ma mira. Nici nu aveai cum sa gasesti argumente cand atatia prooroci din V.T afirma ceea ce tu te straduiesti atat de mult sa infirmi. Isaia, Moise, Mica, Zaharia, David, Iacov, Iov... sa-ti mai spun? Cu cat va fi mai evident un lucru cu atat vor fi mai multi cei care vor avea nevoie de ochelari ca sa-l vada.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Arcuire
mesaj 8 Feb 2010, 10:34 AM
Mesaj #619


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 2
Inscris: 7 January 10
Forumist Nr.: 15.684



Salutare!
Multumesc Adriana: m-ai ajutat sa pun o piatra la constructia mea prin exemplul tau.
M-a intristat dezbaterea in legatura cu intrebarea daca, spre exemplu, ce ti s-a intamplat tie vine de la Dumnezeu sau de la Satana.
Eu cred ca Satana se poate deghiza in Dumnezeu insa nu poate face faptele Sale. Daca o experienta intoarce pe om inspre Lumina este de la Dumnezeu si spre Slava Lui.
Referitor la modalitatile prin care ne poate vorbi Dumnezeu, eu cred ca o face prin toata Creatia si prin toate cate ni se intamla. Este insa adevarat ca eu nu-L vad si nu-L aud peste tot deocamdata.
Aduc lauda Domnului Iubirii pentru sufletele voastre,
Adi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sanja Cristea Ti...
mesaj 17 Feb 2010, 09:47 AM
Mesaj #620


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 243
Inscris: 4 October 05
Din: comuna Catina nr.107, judet Cluj,Romania
Forumist Nr.: 7.059



Sincera sa fiu, adi si eu am fost putin suparata la inceput dar apoi am priceput . Totul incepe de la faptul ca nu se intelege bine Cine este Isus, de la necunoasterea Lui si, in ultima instanta, de la respingerea Acestuia ca Domn si Mantuitor. Dar am incetat sa ma mai cert pe aceasta tema. Pentru cine cunoaste puterea dragostei lui Dumnezeu totul se explica cu o claritate uimitoare. In afara dragostei, insa, nu poti si nu ai cum sa intelegi. Fericirea mea este ca aceasta experienta te-a zidit pe tine.
Domnul sa te binecuvanteze!
sanja-adriana
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sanja Cristea Ti...
mesaj 16 Jun 2010, 11:55 AM
Mesaj #621


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 243
Inscris: 4 October 05
Din: comuna Catina nr.107, judet Cluj,Romania
Forumist Nr.: 7.059



Tot în plâns şi rugăciune



Tot în plâns şi rugăciune
Suie drumul către stele
Şi le-adun pe cele bune
Şi mă pierd de cele rele

Tot în plâns şi suferinţă
Suie drumul înspre lună
Dar Te caut cu credinţă
Şi păşesc pe calea bună

Tot în plâns şi bucurie
Suie drumul către soare
Şi mă uit la ce-o să fie
Şi mă pierd de ce mă doare

Tot în plâns şi fericire
Suie drumul către Tine
Şi mă lupt să scap de fire
Şi-mi doresc să fac ce-i bine

Tot în plâns şi rugăciune
Mă conduci spre ceruri, iată
Şi le-adun pe cele bune
Şi Te chem pe nume, Tată!

acum sunt in Bucuresti...maine in Irlanda
cu drag de voi ca intotdeauna
sanja-adriana

Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Justitiarul)
mesaj 18 Jun 2010, 09:12 PM
Mesaj #622





Guests






QUOTE(marduk @ 4 Aug 2008, 07:58 PM) *
Si ce ce-a zis, poti sa ne spui?


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sanja Cristea Ti...
mesaj 19 Jun 2010, 08:24 AM
Mesaj #623


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 243
Inscris: 4 October 05
Din: comuna Catina nr.107, judet Cluj,Romania
Forumist Nr.: 7.059



nu ai mai venit pe la mine, justitiarule desi te-am asteptat mullta vreme. Mi-a fost tare greu dupa moartea mamei mele si eram tare singura . Mi-a fost si rau tare. Au ramas urme de foc in suflet. Acum va iesi de sub tipar la Editura muzicala o carte cu toate cantecele pe care le-am primit in dar de la Dumnezeu. Am fost invitata in Irlanda dar nu cred ca am sa dau curs acestei invitatii. Nu acum. Nu asta este Voia lui Dumnezeu pentru mine in acest timp.
Te rog sa-mi dai o adresa la care sa iti trimit cartea.Si nu uita, in Soimeni inca este un cort in care sa te primesc oricand cu drag. Mai tarziu voi vedea unde voi locui dar si acolo vei fi binevenit.
Si oricine va dori sa aiba cartea aceasta nu are decat sa o ceara si i-o voi trimite.In dar.
cu drag
sanja-adriana
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Justitiarul)
mesaj 19 Jun 2010, 09:13 AM
Mesaj #624





Guests






Am incercat sa dau de tine sunand la numarul tau de telefon, dar imi intra casuta vocala, ori de cate ori faceam lucrul acesta. Sa inteleg ca nu mai stai in Brasov?
Trimite-mi prin mesageria privata numarul tau, si de mobil si de fix daca ai, si promit sa iau legatura cu tine smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sanja Cristea Ti...
mesaj 13 Aug 2010, 05:11 PM
Mesaj #625


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 243
Inscris: 4 October 05
Din: comuna Catina nr.107, judet Cluj,Romania
Forumist Nr.: 7.059



Dumnezeu vorbeste si eu tac. Ma intreb cateodata de chiar am inteles ceva sau din cauza ca am inteles nu mai am cuvinte...?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 14 Aug 2010, 06:18 PM
Mesaj #626


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Nu stiu nici eu. Ce am aflat e aceea ca tacerea e rezultatul rabdarii. Ca e ruda cu linistirea de sine. Ca e poarta spre cunoasterea de sine. Ca e o mare virtute (=realizare). Asa spun cei mai invatati decit mine...

Personal inclin spre a doua varianta de raspuns, ceva in genul intelegerii de dincolo de cuvinte...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Taunul
mesaj 15 Aug 2010, 10:58 PM
Mesaj #627


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 535
Inscris: 24 June 08
Forumist Nr.: 11.726





Aveam un nebun pe strada noastra si el mergea cu un cerc de butoi dupa ceafa in poitie verticala si tipa ca este sfintul asteapta si cerea un cal de paste.
Spirit nu avea, dar i-au dat o sticla cu spirt in loc.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sanja Cristea Ti...
mesaj 17 Aug 2010, 08:54 AM
Mesaj #628


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 243
Inscris: 4 October 05
Din: comuna Catina nr.107, judet Cluj,Romania
Forumist Nr.: 7.059



Sa inteleg ca tocmai ti-ai pictat autoportretul?.. ohyeah.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sanja Cristea Ti...
mesaj 7 Sep 2010, 08:35 AM
Mesaj #629


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 243
Inscris: 4 October 05
Din: comuna Catina nr.107, judet Cluj,Romania
Forumist Nr.: 7.059



pentru ca nu am gasit alta modalitate de a va instiinta am ales sa va scriu aici.Va invit pe toti cei care veti fi in Cluj la data de 9 septembrie, adica joi, la lansarea celui de-al doilea volum de poezii "Lumina de pe munte".Evenimentul va avea loc in incinta Bibliotecii judetene " Octavian Goga' la orele 17-cartierul Marasti. Va multumesc.
cu drag de voi como siempre rolleyes.gif
sanja-adriana
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 10 Sep 2010, 10:18 AM
Mesaj #630


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Felicitari si sa ai parte de o toamna senina!


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

20 Pagini V  « < 16 17 18 19 20 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 26 April 2024 - 02:25 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman