HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

20 Pagini V  « < 17 18 19 20 >  
Reply to this topicStart new topic
> Cum Va Poate Vorbi Dumnezeu, Stiu ca Dumnezeu imi vorbeste,voi stiti?
Sanja Cristea Ti...
mesaj 29 Nov 2010, 09:58 AM
Mesaj #631


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 243
Inscris: 4 October 05
Din: comuna Catina nr.107, judet Cluj,Romania
Forumist Nr.: 7.059



Spune-mi cât a nins

O-ntrebare grea
Doamne m-a ajuns
S-o asculţi aş vrea
Şi să-i dai răspuns

Spune-mi cât a nins
Spune-mi de e ger
Cât nu s-a aprins
Soarele pe cer

Spune-mi câţi în zori
Nu vor însoţi
Şirul de cocori
Într-o nouă zi

Doamne cât e vis
Cât mi-a mai rămas
Cât îmi e permis
Să mai cer un ceas

Doamne şi de-au fost
Cum vor învia
Morţii fără rost
Înaintea Ta

Cum o să Te-nduri
Să mi-i dai napoi
Mohorâţi şi suri
Fără haine noi

O-ntrebare-am pus
Doamne, că mă dor
Dragii mei ce nu-s
Unde-i locul lor?


Voi ce spuneti?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sanja Cristea Ti...
mesaj 1 Dec 2010, 05:35 PM
Mesaj #632


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 243
Inscris: 4 October 05
Din: comuna Catina nr.107, judet Cluj,Romania
Forumist Nr.: 7.059



Flori, si nu numai ,aici este o adresa la care se gasesc ultimele cantece
http://audio.resursecrestine.ro/cantece/in...ajuta-doamne---
cu drag
sanja-adriana
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sanja Cristea Ti...
mesaj 24 Dec 2010, 11:41 AM
Mesaj #633


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 243
Inscris: 4 October 05
Din: comuna Catina nr.107, judet Cluj,Romania
Forumist Nr.: 7.059



Sarabatori fericite, minunate, pline de pace si bucurie tuturor drumetilor ce-au poposit la Han!Isus Domnul s-a nascut!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 24 Dec 2010, 11:41 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
(Justitiarul)
mesaj 1 Jan 2011, 05:23 PM
Mesaj #634





Guests






Stiu ca azi e ziua ta de nastere Adriana, asa ca iti doresc tot binele din lume si Dumnezeu sa te aiba in paza.
La multi ani!!!

smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 7 Jan 2011, 09:00 AM
Mesaj #635


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



La multi ani, draga Sanja! smile.gif


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sanja Cristea Ti...
mesaj 7 Jan 2011, 05:20 PM
Mesaj #636


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 243
Inscris: 4 October 05
Din: comuna Catina nr.107, judet Cluj,Romania
Forumist Nr.: 7.059



multumesc, Justitiarule, multumesc Rehael!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Arcuire
mesaj 24 Jan 2011, 10:37 AM
Mesaj #637


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 2
Inscris: 7 January 10
Forumist Nr.: 15.684



La multi ani Adriana!
(mai bine mai tarziu decat niciodata)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sanja Cristea Ti...
mesaj 26 Jan 2011, 10:11 AM
Mesaj #638


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 243
Inscris: 4 October 05
Din: comuna Catina nr.107, judet Cluj,Romania
Forumist Nr.: 7.059



multumesc de urare, Arcuire si , daca-mi permiti, modific nitel cele scrise de tine: e bine si mai tarziu daca nu e prea tarziu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sanja Cristea Ti...
mesaj 3 Feb 2011, 08:22 AM
Mesaj #639


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 243
Inscris: 4 October 05
Din: comuna Catina nr.107, judet Cluj,Romania
Forumist Nr.: 7.059



Mi-am creat un cont pe skype si va invit pe toti cei ce il iubiti pe Dumnezeu sa-mi fiti alaturi.Numele lui este" crestini-cu-fapta", sora Adriana.
Sunt logata pe multe site-uri crestine, port dialog cu multe persoane si am observat ca de cele mei multe ori totul se reduce la discutii ,polemici interminabile asupra modului diferit de inchinare fara o implicare reala in viata celor care se intalnesc virtual.Imi doresc ceva mai mult, imi doresc o prietenie reala, bazata pe fapte.Imi doresc sa ne intalnim, sa ne implicam activ in vietile celor ce vor participa asa cum o faceau primii crestini de altfel.Orice necaz, orice stramtorare sa fie adusa la cunostinta tuturor si la rezolvarea ei sa ne implicam cu totii , atat spiritual cat si material.Mi-as dori sa vizitam bolnavii din zonele apropiate iar pentru cei ce sunt mai departe ne rugam sa ne scoata Dumnezeu in cale pe cineva care sa isi puna la dispozitie masina , daca va fi microbuz, cu atat mai bine, ca sa putem sa-l vizitam sa ne rugam pentru el, sa-l intarim.Voi incepe de maine seara,vineri 4.02.2011, de va fi cu voia lui Dumnezeu, de la orele 21. Vom canta live, ne vom ruga, fiecare va putea sa spuna ce ar dori sa mai adaugam la ceea ce ne-am propus sa facem.Poate suna ciudat, dar doresc ca totul sa se bazeze pe incredere.Dumnezeu ne cunoaste pe toti si daca vor fi din cei care sa se abata de la adevar vor cadea sub judecata lui Dumnezeu si nu a noastra.Important este ca noi sa lucram cu inima curata, de restul se va ingriji chiar El.
Domnul sa va binecuvanteze si sa ne binecuvanteze de asemenea pe toti cei ce vom dori sa ne implicam iin aceasta lucrare.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 22 Feb 2011, 10:37 AM
Mesaj #640


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Adriana, felicitari pentru initiativa si, totodata, iti doresc din tot sufletul sa nu te lasi doborata de descurajarea cauzata de obstacolele inevitabile in calea oricaror fapte nobile si bune (printre care cel mai frecvent oamenii care abandoneaza si te lasa singura pe metereze)!
Un an nou cu bucurie si multa sanatate si sa va insufleteasca acelasi entuziasm de inceput - chiar si mai mare - pe tot parcursul drumului pe care vi l-ati ales!


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sanja Cristea Ti...
mesaj 24 Feb 2011, 10:47 AM
Mesaj #641


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 243
Inscris: 4 October 05
Din: comuna Catina nr.107, judet Cluj,Romania
Forumist Nr.: 7.059



andra, draga mea, incerc sa pun la punct transmisii live pe net, mai avem ceva de lucru.Pana una alta am facut niste filmulete la mine acasa.Deocamdata cu mine si doi frati in dragoste dar imi doresc sa vina cat mai multi prieteni si iubitori de Dumnezeu.
uite adresa- www.livestream.com/mentalboy29
multumesc pentru incurajare
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sanja Cristea Ti...
mesaj 2 Jul 2011, 07:26 AM
Mesaj #642


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 243
Inscris: 4 October 05
Din: comuna Catina nr.107, judet Cluj,Romania
Forumist Nr.: 7.059



andra
Doua persoane au auzit dar sunt mult prea departe .Le multumesc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sanja Cristea Ti...
mesaj 20 Dec 2011, 11:39 AM
Mesaj #643


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 243
Inscris: 4 October 05
Din: comuna Catina nr.107, judet Cluj,Romania
Forumist Nr.: 7.059



Domnul Dumnezeu sa va binecuvanteze pe toti si sa aveti parte de Sarbatori luminate si un An nou plin de belsug si dragoste.!Va astept cu colindul in Catina.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 20 Dec 2011, 03:22 PM
Mesaj #644


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Multumim la fel, Adriana!


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sanja Cristea Ti...
mesaj 4 Apr 2012, 09:57 AM
Mesaj #645


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 243
Inscris: 4 October 05
Din: comuna Catina nr.107, judet Cluj,Romania
Forumist Nr.: 7.059



audio.resursecrestine.ro/cantece/index-autori/sanja-cristea-tiberian
va dedic toate aceste cantece cu drag
sanja-adriana
Sarbatori luminate va doresc din tot sufletul.Isus Cristos este viu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 6 Apr 2012, 06:45 PM
Mesaj #646


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Multumim la fel, Adriana si Sarbatori Fericite, oriunde te aflii in lumea asta!


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sanja Cristea Ti...
mesaj 31 Jul 2012, 07:53 AM
Mesaj #647


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 243
Inscris: 4 October 05
Din: comuna Catina nr.107, judet Cluj,Romania
Forumist Nr.: 7.059



Cu ajutorul lui Dumnezeu s-a infiintat un grup de rugaciune in Catina .Va astept cu drag la noi in fiecare vineri seara si duminica dimineata.
din tot sufletul
Domnul sa va binecuvanteze!
sanja-adriana
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sanja Cristea Ti...
mesaj 25 Sep 2012, 04:06 PM
Mesaj #648


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 243
Inscris: 4 October 05
Din: comuna Catina nr.107, judet Cluj,Romania
Forumist Nr.: 7.059



si tot cu ajutorul lui Dumnezeu au vazut lumina tiparului cantecele pe care le primesc de la Domnul.Cartea se numeste" Cantecele sufletului " Sanja Tiberian si aveti acolo aproape toate cantecele- texte plus portative.Cu drag si bucurie in suflet pentru voi toti ce mi-ati stat alaturi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 25 Sep 2012, 06:55 PM
Mesaj #649


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Buna seara smile.gif

As avea o întrebare: Ce anume e Duhul Sfânt ?

Pe Tatal si Fiul îi stiu, dar ce e aia? unsure.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sanja Cristea Ti...
mesaj 26 Sep 2012, 08:13 AM
Mesaj #650


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 243
Inscris: 4 October 05
Din: comuna Catina nr.107, judet Cluj,Romania
Forumist Nr.: 7.059



corect ar fi Cine.Uite un raspuns pe scurt: Ioan 14:16, 17 si 26
"Si Eu voi ruga pe Tatalsi El va va trimirte un alt MANGAIETOR care sa ramana cu voi in veci

Si anume DUHUL ADEVARULUI pe care lumea nu-l poate primi pentru ca nu-L vede su nu-L cunoaste;dar voi Il cunoasteti caci ramane in voi si va fi in voi"
si versetul 26

Dar MANGAIETORUL, adica DUHUL SFANT, pe care -L va trimte Tatal in Numele Meu va va invata toate lucrurile si va va aduce aminte de tot ce v-am spus Eu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 26 Sep 2012, 12:40 PM
Mesaj #651


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Te cred, dar oricum nu-mi pot imagina.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiatlux
mesaj 26 Sep 2012, 04:52 PM
Mesaj #652


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.347
Inscris: 8 October 03
Forumist Nr.: 944



QUOTE(Cla @ 26 Sep 2012, 01:40 PM) *
Te cred, dar oricum nu-mi pot imagina.

vrei,nu vrei e-n tine ! si n-ai nevoie de imaginatie ci doar sa fii asta care esti ! thumb_yello.gif


--------------------
"Când crezi că ai toate răspunsurile, viaţa schimbă toate întrebările." Bob Marley ?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 26 Sep 2012, 05:13 PM
Mesaj #653


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Nu stiu daca am mai vizitat acest topic. Un lucru imi este clar NU ORICINE POATE VORBI CU DUMNEZEU, exista oameni desemnati inca de acum 2000 de ani care au acest privilegiu, cei care au avut din intamplare "onoarea" de a comunica cu Dumnezeu reprezinta o grupare aparte, nedefinita inca de biserica crestina. Cert este un lucru, azi, daca incepi sa afirmi ca Dumnezeu iti vorbeste, ca iti da indicatii etc. esti considerat pur si simplu nebun. Ca experiment va propun ca maine cand ajungeti la munca sa le spuneti colegilor ca aseara a-ti stat de vorba cu Dumnezeu. E cineva care are curajul sa faca in public aceasta afirmatie? Ce sa demonstram? ce sa dovedim, umanii simplii nu au puterea de a vorbi cu Dumnezeu, trebuie sa fi initiat in aceasta actiune, asa cum trebuie sa fi initiat in orice alta intreprindere care este deasupra preocuparilor umane.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sanja Cristea Ti...
mesaj 27 Sep 2012, 08:05 AM
Mesaj #654


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 243
Inscris: 4 October 05
Din: comuna Catina nr.107, judet Cluj,Romania
Forumist Nr.: 7.059



Da, am curajul acesta dar nu as face-o ca sa demontrez ceva . Dumnezeu e dragoste si daca vorbesti limbajul dragostei o sa vada toti ca Dumnezeu iti vorbeste si Ii vorbesti la randul tau. Lucrurile acestea se vad cu ochiul liber .Si, da, Dumnezeu chiar iti da indicatii daca Il faci partasul tuturor trairilor si nevoilor tale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 6 Oct 2012, 09:53 PM
Mesaj #655


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



QUOTE(Marduk @ 26 Sep 2012, 06:13 PM) *
Nu stiu daca am mai vizitat acest topic. Un lucru imi este clar NU ORICINE POATE VORBI CU DUMNEZEU, exista oameni desemnati inca de acum 2000 de ani care au acest privilegiu, cei care au avut din intamplare "onoarea" de a comunica cu Dumnezeu reprezinta o grupare aparte, nedefinita inca de biserica crestina. Cert este un lucru, azi, daca incepi sa afirmi ca Dumnezeu iti vorbeste, ca iti da indicatii etc. esti considerat pur si simplu nebun. Ca experiment va propun ca maine cand ajungeti la munca sa le spuneti colegilor ca aseara a-ti stat de vorba cu Dumnezeu. E cineva care are curajul sa faca in public aceasta afirmatie? Ce sa demonstram? ce sa dovedim, umanii simplii nu au puterea de a vorbi cu Dumnezeu, trebuie sa fi initiat in aceasta actiune, asa cum trebuie sa fi initiat in orice alta intreprindere care este deasupra preocuparilor umane.


Rugaciunea este convorbire cu Dumnezeu. Desigur, nu perceptibil senzorial, ci tainic, in sufletul celui care se roaga.

Daca tot a venit vorba, americanii afirma foarte natural in spatiul public (chiar si la serviciu) ca "au vorbit cu Dumnezeu" si nu ii percepe nimeni drept nebuni. Desigur, nu aud voci sau au vedenii, dar m-a impresionat firescul lor atunci cand il numesc pe Dumnezeu "Tata", iar pe Iisus Hristos "frate" sau "prieten". I-am admirat enorm pe americani pentru gesturile lor spontane, sincere de manifestare a religiozitatii, lucru care denota o receptivitate iesita din comun pentru religie si o cautare sincera a divinitatii.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sanja Cristea Ti...
mesaj 1 Jan 2013, 10:12 AM
Mesaj #656


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 243
Inscris: 4 October 05
Din: comuna Catina nr.107, judet Cluj,Romania
Forumist Nr.: 7.059



La multi ani binecuvantati intregii echipe de la Han, colaboratorilor, prietenilor care mi-au stat alaturi de-a lungul anilor. Dumnezeu sa fie cu noi Un An nou plin de belsug, bucurie si pace!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 2 Jan 2013, 10:13 PM
Mesaj #657


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



La multi ani!


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sanja Cristea Ti...
mesaj 22 May 2013, 05:28 AM
Mesaj #658


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 243
Inscris: 4 October 05
Din: comuna Catina nr.107, judet Cluj,Romania
Forumist Nr.: 7.059



Dupa mai bine de un an si jumatate am reusit cu ajutorul lui Dumnezeu sa infiintam" Asociatia Mainle harului"-asocatie nonprofit- care are ca scop principal ajutorarea copiilor care traiesc in conditii precare din mediul rural. Acest ajutor este atat material cat si spiritual, Pe langa alimente, imbracaminte dorim sa-i ajutam si la invatatura- in Catina am inceput de mai multa vreme sa meditez in particular, fara sa cer vreun ban, pe copilasii de aici care au probleme in acest sens. Pe facebook am postat cateva fotografii cu unii dintre ei. Acolo ma puteti contacta la numele Sanja Tiberian.De asemenea dorim sa organizam tabere, excursii, sa ccoptam pe oricine care ar putea sa le doneze calculatoare care le-ar fi de mare folos la scoala. Pentru copilasii de care ma ocup eu cinci calculatoare ar fi suficiente deocamdata. Deschidem puncte de lucru in toata zona cuprinsa intre Catina si Turda in care avem colaboratori.
Acum dorinta si rugamintea mea este sa ma ajutati si voi si cei care doriti sa virati in contul asociatiei noastre cei 2 la suta din salar.Tuturor celor care doresc am sa le trimit pe mail in format pdf cererea care trebuie completata si apoi depusa la Circumscriptia financiara din localitatea in care aveti domiciliul.
Va multumesc din toata inima!
Domnul sa va binecuvanteze!
sanja
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 25 Jul 2013, 04:48 PM
Mesaj #659


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Calde felicitari, Adriana, si mult succes in continuare!


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 25 Jul 2013, 05:40 PM
Mesaj #660


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(andra_v @ 6 Oct 2012, 10:53 PM) *
QUOTE
Rugaciunea este convorbire cu Dumnezeu......

Abia acum am observat aceasta postare, trebuie sa fiu mai atent, scuze ca iti raspund asa de tarziu. Nu cred ca rugaciunea poate fi catalogata ca o "convorbire" cu Dumnezeu. Nu poate exista o discutie, convorbire, in sensul uzual pe care cuvintele respective il exprima. Rugaciunea este, in opinia mea, cu totul altceva. Este ceva mistic, necunoscut care ne ajuta sa trecem peste pragurile vietii, foarte importanta este CREDINTA. Exista o balanta in orice rugaciune, cu cat CREDINTA este mai puternica cu atat raspunsul rugaciunii este mai puternic, nu in sens material, ci spiritual.
QUOTE
...americanii afirma foarte natural in spatiul public (chiar si la serviciu) ca "au vorbit cu Dumnezeu" ... dar m-a impresionat firescul lor atunci cand il numesc pe Dumnezeu...

Eu nu cred ca cineva poate "vorbi" cu Dumnezeu, ma gandesc ca o relatie directa om-Dumnezeu, daca tinem seama ca biserica ne spune ca exista o ierahie chiar si in ceruri, lucru perfect normal daca ne gandim ca Dumnezeu este suveran peste atatea suflete, asta in cazul in care acceptam ca Dumnezeu si lumea cealalta are la baza acelasi sistem social ca cel de pe aceasta planeta.
QUOTE
... I-am admirat enorm pe americani pentru gesturile lor spontane, sincere de manifestare a religiozitatii...

Da, nu uita ca "realitatea e alta", vorba unui clasic in viata, poate fi multa ipocrizie in toata aceasta atitudine.


Acest topic a fost editat de Marduk: 25 Jul 2013, 05:42 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sanja Cristea Ti...
mesaj 27 Aug 2013, 11:06 AM
Mesaj #661


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 243
Inscris: 4 October 05
Din: comuna Catina nr.107, judet Cluj,Romania
Forumist Nr.: 7.059



"Exista o balanta in orice rugaciune, cu cat CREDINTA este mai puternica cu atat raspunsul rugaciunii este mai puternic, nu in sens material, ci spiritual."
Abia acum am sesizat si eu ideea ta, Marduk, si incerc sa -ti spun cum vad eu lucrurile. Rugaciunea este vorbire catre Dumnezeu. nu are nimic mistic, este cerere adresata Lui pentru rezolvarea anumitor situatii din viata ta sau a altora pe care-i iubesti. Raspunsul este imediat sau mai tarziu dar acest raspuns poate fi vazut. fizic. Deci este o convorbire cu Dumnezeu cata vreme Acesta raspunde si raspunsul il vezi. Eu m-am rugat mult timp pentru un prieten pentru ca Dumnezeu sa il vindece si a fost vindecat, sau m-am rugat pentru rezolvarea unei probleme dificile si El a intervenit intr-un mod cu totul si cu totul neasteptat si problema s-a rezlovat. Misticul vine dupa aceea, asa cred eu si pot sa ma insel desigur, misticul vine dupa ce ai depasit acest nivel de cunoastere si comunicare. In momentul in care incerci sa te contopesti cu El, sa-L cunosti, sa ajungi la El. Nu cred ca ma exprim foarte bine dar ceea ce simt trece de cuvinte, nu pot ingradi in cuvinte aceasta atat de coplesitoare simtire. Cred totusi ca ai inteles ce doresc sa spun.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 27 Aug 2013, 03:08 PM
Mesaj #662


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Sanja Cristea Tiberian @ 27 Aug 2013, 12:06 PM) *
.... Cred totusi ca ai inteles ce doresc sa spun.

Am inteles perfect, CREDINTA este cea mai importanta, este o forta aflata in fiecare individ si depinde doar catre ce-si indreapta CREDINTA individul respectiv. Starea unui individ se poate schimba functie de CREDINTA sa, sau de credintele sale. Aici vad eu "lucrarea" lui Dumnezeu, mai ales cand vorbim despre liberul arbitru. "Dumnezeu" ne-a lasat sa ne decidem soarta functie de dorintele noastre, ne-a dat, trasat o cale simpla catre o civilizatie spirituala, doar ca religia, slujitorii sai, au decis ca este mai profitabila partea materiala si nu cea spirituala, moment in care, cred eu, "Dumnezeu" si-a luat mana de pe noi ca civilizatie, intorcandu-se catre individ, catre "cererile" acestuia. Esecul acestei civilizatii este tocmai confruntarea spirituala, multitudinea religiilor si credintelor. Omenirea nu a evoluat de la starea tribala, suntem tehnologic foarte avansati dar spiritual suntem doar membri ai unor triburi care ne razboim pentru lucruri marunte fara sa privim la viitor, fara sa intelegem ce inseamna o civilizatie spirituala. De aceea cred ca Dumnezeu nu mai "asculta" rugile comune ci se apleaca mai ales asupra celor individuale, profunde, devotate binelui, logicii, adevarului, corectitudinii. Nu cred ca Dumnezeu ne-a pregatit in ceruri o judecata, un loc in care functie de greselile noastre ne vom petrece eternitatea, noi insine ne definim, pregatim, sentinta prin actiunile noastre de zi cu zi, este in opinia mea un fenomen extrem de simplu, FEEDBACK, care ne influenteaza intreg viitorul functie de prezent si trecut. Intreg universul are la baza reguli simple, invariablie, inevitabile etc. umanii, datorita lipsei unei raportari externe, au complicat totul au diversificat, transformat, regandit dupa o logica un rationament a carui baza exista doar aici pe pamant. Doar in momentul cand vom avea contact cu o alta civilizatie din afara pamantului, vom vedea daca avem sau nu dreptate. In acel moment vom trece printr-o revolutie spirituala, unii dintre umani vor face saltul, altii vor disparea pur si simplu.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sanja Cristea Ti...
mesaj 11 Nov 2013, 09:23 AM
Mesaj #663


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 243
Inscris: 4 October 05
Din: comuna Catina nr.107, judet Cluj,Romania
Forumist Nr.: 7.059



Lucrarea cu copiii inainteazas cu pasi mari. Au venit deja de trei ori nste frati misionari din Olanda in vizita la noi, le-au adus alimente, hainute, incaltaminte copilasilor, le-au vorbit despre Isus, ne-am rugat impreuna cu ei si am cantat. A fost minunat.
Dupa cum stiti iim doresc ca fiecare dintre ei sa aiba un calculator , le-am promis asta- fara sa uit sa mentionez de va fi cu ajutorul Domnului- ca o rasplata pentru rezultatele bune la invatatura. Am copii in clasa a V-a care din varii motive abia acum invata sa scrie si sa citeasca. Dar isi dau toata silinta. Asa ca imi reinnoiesc rugamintea catre voi: toti cei ce aveti carcase, memorii, placi de baza. harduri etc inca bune dar de care nu mai aveti nevoie, nu ezitati sa mi le trimiteti si fiul meu va incerca sa le asambleze si sa le transforme in calculatoare viabile.
Domnul sa va binecuvanteze!
cu drag
sanja-adriana
adresa e aceeasi pe care am scris-o mai sus in alta postare
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sanja Cristea Ti...
mesaj 23 Dec 2013, 06:31 AM
Mesaj #664


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 243
Inscris: 4 October 05
Din: comuna Catina nr.107, judet Cluj,Romania
Forumist Nr.: 7.059



Sarbatori luminate, binecuvantate, belsug si bucurie, pace in inima va doresc tuturor!
sanja-adriana
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiatlux
mesaj 26 Dec 2013, 10:19 AM
Mesaj #665


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.347
Inscris: 8 October 03
Forumist Nr.: 944



Multumim, asemenea ! Felicitari pt frumoasele initiative !


--------------------
"Când crezi că ai toate răspunsurile, viaţa schimbă toate întrebările." Bob Marley ?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

20 Pagini V  « < 17 18 19 20 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 03:13 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman