HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

20 Pagini V  « < 14 15 16 17 18 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Cum Va Poate Vorbi Dumnezeu, Stiu ca Dumnezeu imi vorbeste,voi stiti?
papy
mesaj 28 Sep 2008, 11:44 AM
Mesaj #526


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



QUOTE(clementia @ 27 Sep 2008, 02:37 PM) *
Va salut, sunt noua pe forum, eu incercam sa gasesc de fapt o rugaciune si am dat peste voi. Aveti un topic pentru cei mai putin initiati unde as putea sa pun intrebari asa ca de incepatori?


Asta e singura rugaciune pe care Domnul ne invata.

Matei 6

9Iată dar cum trebuie să vă rugaţi: ,,Tatăl nostru care eşti īn ceruri! Sfinţească-se Numele Tău;

10vie īmpărăţia Ta; facă-se voia Ta, precum īn cer şi pe pămīnt.

11Pīnea noastră cea de toate zilele (Sau: pentru mīne.) dă-ne -o nouă astăzi;

12şi ne iartă nouă greşelile noastre, precum şi noi iertăm greşiţilor noştri (Greceşte: Lasă-ne datoriile noastre, cum şi noi am lăsat pe ale datornicilor noştri.);

13şi nu ne duce īn ispită, ci izbăveşte-ne de cel rău. Căci a Ta este īmpărăţia şi puterea şi slava īn veci. Amin!

14Dacă iertaţi oamenilor greşelile lor, şi Tatăl vostru cel ceresc vă va ierta greşelile voastre.

15Dar dacă nu iertaţi oamenilor greşelile lor, nici Tatăl vostru nu vă va ierta greşelile voastre.

In rest, orice il rogi pe Dumnezeu este o rugaciune, indiferent cum o faci. Nu exista ritualuri.


Go to the top of the page
 
+Quote Post
clementia
mesaj 28 Sep 2008, 06:39 PM
Mesaj #527


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 15
Inscris: 27 September 08
Forumist Nr.: 12.016



QUOTE(marduk @ 28 Sep 2008, 10:00 AM) *
Daca vrei o rugaciune simpla, pentru incepatori, eu o stiu pe aceea cu "Inger, ingerasul meu, ce mi te-a dat Dumnezeu.........." Dar sa sti ca am testat-o si nu merge intotdeauna, trebuie sa gasesti ceva mai complicat, ca Tatal Nostru, Crezul, etc. Oricum ai ajuns unde trebuie, Clopotel o sa te ajute.



Multumesc marduk. La altfel de incepatori ma refeream, sorry.gif incepatori nivelul 2 blush.gif
Multumesc papy Cautam o rugaciune anume...

Acest topic a fost editat de clementia: 28 Sep 2008, 07:00 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
clementia
mesaj 28 Sep 2008, 06:58 PM
Mesaj #528


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 15
Inscris: 27 September 08
Forumist Nr.: 12.016



Deci eu cautam o rugaciune pentru rabdare, nu stiu daca exista asa ceva , stiu doar ca parintele Cleopa in predicile lui spunea " Rugati-va pentru rabdare". Posibil ca el la altfel de rabdare sa se fi referit...eu insa chiar am nevioe de ea in viata mea de zi cu zi, urgent , ca nu se mai poate!

M-am legat tocmai de acest topic cautand pe forumul vostru (al vostru ca eu sunt noua.. venita) , nestiind unde sa pun intrebarea mea, tot dintr-o nevoie , aceea de al simti pe Dumnezeu. Momentan nu-l simt si vreau cu orice pret sa vina degraba in viata mea. Daca Dumnezeu i-mi vorbeste sau mi-a vorbit ....s-a intamplat demult si nu-mi mai amintesc in ce fel.

Acest topic a fost editat de clementia: 28 Sep 2008, 07:04 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 28 Sep 2008, 06:58 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Clopotel
mesaj 28 Sep 2008, 07:20 PM
Mesaj #529


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Clementia,
QUOTE
Deci eu cautam o rugaciune pentru rabdare, nu stiu daca exista asa ceva , stiu doar ca parintele Cleopa in predicile lui spunea " Rugati-va pentru rabdare". Posibil ca el la altfel de rabdare sa se fi referit...eu insa chiar am nevioe de ea in viata mea de zi cu zi, urgent , ca nu se mai poate!

Ma bucur ca iti place sa citesti din parintele Cleopa. thumb_yello.gif
Daca crezi ca nu ai rabdare, sau ca momentan, nu-l simti pe Dumnezeu alaturi de tine, cum spui, nu trebuie sa deznadajduiesti, ci din contra, sa intetesti putin rugaciunea catre Dumnezeu.
Tot de la Dumnezeu vei capata si rabdarea si linistea de care ai nevoie...
Exista si pe forumul nostru un topic despre rugaciune. Linkul este aici. Acolo vei gasi diverse rugaciuni scrise de foarte multi forumisti, si poate vreuna se va lipi de sufletul tau.
Dar cel mai important, parerea mea, este ca tu sa te rogi cat mai mult singura, in camera ta, in liniste, si chiar cu cuvintele tale. Daca rugaciunea va fi sincera si dezinteresata fata de cele materiale, atunci Dumnezeu iti va incalzi inima imediat. Incearca si o sa vezi ca asa este. De asemenea, poti merge si la Biserica, poti sa te rogi si cu ceilalti credinciosi, dar rugaciunea particulara, poate chiar si la o ora tarzie din noapte sau de foarte dimineata, cand este liniste deplina, face minuni. Atunci te poti ruga la Dumnezeu sa-ti daruiasca rabdare si sa te intareasca in credinta. Poti face acest lucru cu cuvintele tale, simplu, asa cum i-ai cere parintelui tau ceva de care ai mare nevoie. Este un Parinte bun si te va asculta!
Doamne ajuta!

Acest topic a fost editat de Clopotel: 28 Sep 2008, 07:44 PM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 28 Sep 2008, 07:34 PM
Mesaj #530


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Clementia,
Voi scrie pentru tine, aici o scurta rugaciune care imi vine acum in minte, si pe care probabil o voi muta la topicul dedicat...

Intai este bine sa te rogi cu aceste rugaciuni de inceput:
In numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh, Amin.
Slava Tie, Dumnezeul nostru, Slava Tie !
Slava Tie, Dumnezeul nostru, Slava Tie !
Slava Tie, Dumnezeul nostru, Slava Tie !
Imparate ceresc, Mangaietorule, Duhul adevarului, Care pretutindenea esti si toate le implinesti, Vistierul bunatatilor si datatorule de viata, vino si Te salasluieste intru noi, si ne curateste pe noi de toata intinaciunea si mantuieste, Bunule, sufletele noastre.
Sfinte Dumnezeule, Sfinte tare, Sfinte fara de moarte, miluieste-ne pe noi !
Sfinte Dumnezeule, Sfinte tare, Sfinte fara de moarte, miluieste-ne pe noi !
Sfinte Dumnezeule, Sfinte tare, Sfinte fara de moarte, miluieste-ne pe noi !
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh si acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.
Preasfanta Treime, miluieste-ne pe noi. Doamne, curateste pacatele noastre. Stapane, iarta faradelegile noastre. Sfinte, cerceteaza si vindeca neputintele noastre, pentru numele Tau.
Doamne miluieste, Doamne miluieste, Doamne miluieste.
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh si acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.

Tatal nostru, Care esti in ceruri, sfinteasca-Se numele Tau, vie imparatia Ta, fie voia Ta, precum in cer asa si pe pamant. Painea noastra cea spre fiinta, da ne-o noua astazi, si ne iarta noua gresalele noastre, precum si noi iertam gresitilor nostri. Si nu ne duce pe noi in ispita, ci ne izbaveste de cel viclean.


Dupa care te poti ruga cerand urmatoarele de la Dumnezeu:

Doamne, primeste-ma in pocainta.
Doamne, nu ma lasa pe mine.
Doamne, nu ma duce pe mine in ispita.
Doamne, da-mi cuget bun.
Doamne, da-mi lacrimi si aduceri aminte de moarte si umilinta.
Doamne, da-mi cuget sa-mi marturisesc toate pacatele mele.
Doamne, da-mi smerenie, curatie si ascultare.
Doamne, da-mi rabdare, voie nebiruita si blandete.
Doamne, sadeste in mine radacina bunatatilor si frica Ta in inima mea.
Doamne, invredniceste-ma sa Te iubesc cu tot sufletul si gandul meu si sa fac in toate voia Ta.
Doamne, apara-ma de oamenii galcevitori, de draci, de patimile trupesti, si de toate celelalte lucruri necuvioase.
Doamne, stiu ca faci precum vrei Tu, deci sa fie si in mine pacatosul voia Ta; ca binecuvantat esti in veci. Amin.


Doamne ajuta!

Acest topic a fost editat de Clopotel: 28 Sep 2008, 07:37 PM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
clementia
mesaj 28 Sep 2008, 07:41 PM
Mesaj #531


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 15
Inscris: 27 September 08
Forumist Nr.: 12.016



Oameni buni sunt surda si oarba ??????
De nu mai stiu ce vorbesc si ce-am facut acum 5 minute! Ceea ce o sa cititi mai jos am scris chiar eu astazi de dimineata. Nu pot sa cred ca in aceeasi zi spre seara scriu cele ce a-ti citit deja mai sus. Adica vin si spun la topicul 'cum va poate vb Dumnezeu' si anume ca nu-mi aduc aminte cand a vb El cu mine ultima oara cand, chiar in aceeasi dimineata mi-am dat seama ca El incearca sa-mi spuna ceva numai ca eu nu inteleg ce anume.Este vorba despre faptul ca nu demult am avut o entorsa care m-a tinut in pat la o saptamana am racit destul de urat si iar am fost nevoita sa stau in pat.

"Astazi ma simt ceva mai bine , o spun cu vocea tremuranda ptr. ca am mai avut o tentativa de a ma simti mai bine in cursul saptamanii dar spre seara starea mea s-a inrautatit si incepand cu a doua zi mi-a fost mult mai rau decat inainte. Dar e atat de bine sa fi sanatos, nici macar nu va dati seama si nu stim sa apreciem acele momente. Astazi nu ma doare toata musculatura corpului si parca sunt mai usurica smile.gif , si zgomotele de afara mi se par....placute,(chiar daca putin imi sunt inca infundate urechile ) , stau cu geamul deschis si aud niste pasarele si asta mi se pare frumos iar aerul miroase a proaspat .....
Toate simturile mele astazi sunt usor mai.. ascutite!
Daca Dumnezeu a vrut sa-mi transmita ceva ( din pricina celor 2 saptamani-cu intrerupere, petrecute in casa sau pat) , nu am inteles inca ce anume a vrut sa-mi spuna , poate pur si simplu a vrut sa-mi aduca aminte ca nu -i multumesc suficient pentru ceea ce-mi ofera zi de zi : lucruri, trairi care avandu-le mereu la indemana am considerat ca mi se cuvin."

Clopotel multumesc pentru ajutor.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
clementia
mesaj 28 Sep 2008, 07:51 PM
Mesaj #532


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 15
Inscris: 27 September 08
Forumist Nr.: 12.016



Am citit> Exact cum spui de la primele cuvinte mi-au dat lacrimile dar nu mi-a patruns inima cum ar fi trebuit. O simt impietrita.Adica mi-a atins inima dar nu a patruns-o intru totul.

sunt off topic? ( va rag sa ma scuzati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
clementia
mesaj 30 Sep 2008, 09:20 AM
Mesaj #533


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 15
Inscris: 27 September 08
Forumist Nr.: 12.016



Vreau sa-l rog pe clopotel ( si pe alti cunoscatori) sa ma mai ajute intr-o problema. Tot din predicile parintelui Cleopa - am citit despre vise si vedenii unde spune foarte clar ca acela care crede in vise diavolul l-a ispitit. Pana sa citesc eu acolo cuvintele lui eu traiam ghidata de aceste vise care imi preziceau cu o precizie de 80% un eveniment care urma sa vina - de obicei unul neplacut , ca ideea de neplacut ma marca mai tare ! Convinge-ma ca aceste semne vin de la diavol si ajuta-ma sa scap de visele astea care prevestesc ceva. Saptamana trecuta am visat din nou cum ublam descult prin noroi dupa 2,3 zile m-am imbolnavit destul de urat.Am incercat sa fug de vis sa refuz sa-mi amintesc dar era prezent in mintea mea.

Acest topic a fost editat de clementia: 30 Sep 2008, 09:21 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 30 Sep 2008, 11:28 AM
Mesaj #534


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



QUOTE(clementia @ 30 Sep 2008, 10:20 AM) *
Vreau sa-l rog pe clopotel ( si pe alti cunoscatori) sa ma mai ajute intr-o problema. Tot din predicile parintelui Cleopa - am citit despre vise si vedenii unde spune foarte clar ca acela care crede in vise diavolul l-a ispitit.

Are dreptate Cleopa.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 30 Sep 2008, 08:27 PM
Mesaj #535


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Clementia,
QUOTE
Tot din predicile parintelui Cleopa - am citit despre vise si vedenii unde spune foarte clar ca acela care crede in vise diavolul l-a ispitit. Pana sa citesc eu acolo cuvintele lui eu traiam ghidata de aceste vise care imi preziceau cu o precizie de 80% un eveniment care urma sa vina - de obicei unul neplacut , ca ideea de neplacut ma marca mai tare ! Convinge-ma ca aceste semne vin de la diavol si ajuta-ma sa scap de visele astea care prevestesc ceva. Saptamana trecuta am visat din nou cum ublam descult prin noroi dupa 2,3 zile m-am imbolnavit destul de urat.Am incercat sa fug de vis sa refuz sa-mi amintesc dar era prezent in mintea mea.

Parintele Cleopa are dreptate. Iti recomand sa citesti si cartea "Despre vise si vedenii" (are vreo 360 pag)spusa de parintele Cleopa, unde vei vedea cazuri si situatii din care vei trage multe invataminte folositoare.
Spui ca ai vrea sa te convingem ca visele acestea, ce le ai, sunt de la diavol? Oare nu este evident? Sau hai sa vorbim altfel? Probabil te gandesti, ca aceste vise ale tale, daca se adeveresc, nu sunt de la diavol... Asa este? Eu cred ca asa te gandesti... Insa diavolul cunoaste aceste lucruri care ti se intampla, si ti le spune doar ca sa capeti incredre in el.
Tu crezi ca Dumnezeu iti comunica in vis ca te vei imbolnavi?! Oare nu sanatatea si boala sunt la indemana Domnului? Sigur ca da...
Dar, dupa mine, cel mai important lucru, este sa te intrebi de ce ti se intampla asta? Aici este adevarata problema si nu faptul ca visezi ceva si ti se intampla. Mai ales neplacute, asa cum zici...

Eu as zice sa te cercetezi putin, si sa te rogi mai mult. Eu am sa-ti spun doua lucruri care ti se intampla, si care cred eu, sunt cauza acestor visuri si mai ales a urmarilor lor, dar nu as vrea sa ti le spun aici in public, ca te privesc doar pe tine, si daca doresti, te rog sa-mi scrii pe privat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 6 Oct 2008, 09:54 AM
Mesaj #536


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Clementina, vreau sa adaug ca am cunoscut o fata careia realitatea ii confirma toate visele si premonitiile. Acum sase-sapte ani insa, cineva i-a "soptit" in vis sa-si vanda casa, sa-si depoziteze banii la banca si sa traiasca din dobanda. A procedat intocmai, convinsa ca Dumnezeu i-a dat ideea salvatore. Timp de doi-trei ani a beneficiat bine-mersi de o dobanda lunara confortabila, insa in scurt timp s-a trezit ca "renta" i se restrange la 7-8 milioane pe an la un depozit de 200 mil. Intre timp, valoarea locuinteloir crestea vertiginos, trezindu-se ca 200 de milioane abia ii ajung pentru o garsonera modesta, confort III. I-am dat cartea parintelui Cleopa, "Despre vise si vedenii", nu stiu insa daca s-a lecuit de viciul urmaririi viselor, facuse o adevarata dependenta de vise, cu toata teapa legata de apartament.

Acest topic a fost editat de andra_v: 6 Oct 2008, 10:03 AM


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sanja Cristea Ti...
mesaj 18 Oct 2008, 01:47 PM
Mesaj #537


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 243
Inscris: 4 October 05
Din: comuna Catina nr.107, judet Cluj,Romania
Forumist Nr.: 7.059



Nu vreau decat sa va spun ca Dumnezeu in multe randuri a instiintat prin vise-uita-te la Iosif cand a vrut sa o lase pe Maria si de asemenea cand i s-a spus sa se intoarca si inca multe, multe exemple.Deci sa negi importanta visului mi se pare total gresit.De asemenea Ioel a zis ca in zilele din urma batranii vor visa vise, lucru valabil pana la sfarsitul zilelor lumii-cam asa se intelege de sunteti de acord .Acum daca parintele Cleopa zice ce zice o face pentru ca multi s-au lasat influentati de aceste vise fara sa faca deosebirea intre ele si actionand in consecinta s-au ales cu daune cam de genul acelei femei care si-a vandut casa.Dar exista un mod de a deosebi ce este de la Dumnezeu si ce este de la cel rau.
In alta ordine de idei vreau sa va anunt ca la ora asta sunt din nou in Spania, ma plimb nu gluma. ohyeah.gif ...Dar nu din voia mea s-a facut aceste lucru -mai exact nu am urmarit sub nici o forma sa ajung aici-eram la mine acasa langa Cluj, cu gainile mele dragi-32 la numar- cand am fost chemata la copii.Mi s-au trimis banii si....din nou in Roquetas.Se intampla ca nu am decat o familie care avea nevoie de mine si se mai intampla ca nu imi este prea bine, material vorbind si imi ziceam si spiritual, dar incerc sa iau aminte la tot ce vad, la tot ce se intampla , la tot ce am de castigat, pentru ca daca faci voia lui Dumnezeu totdeauna vei avea de castigat .Am vrut sa o iau spre casa per pedes si poate ca o sa o si fac dar am inteles ca trebuie sa am rabdare, Dumnezeu imi va face cunoscut daca deja nu a si facut-o , motivul pentru care sunt din nou aici.Ma intrebam daca El ma poate aduce si doar pentru a ma feri de iarna din Romania, eu fiind mai silueta,asta ca sa folosesc un paleativ, si, in consecinta, mai putin rezistenta la frig.Da, cred ca ma poate aduce si pentru asta.Dar mai sunt desigur inca cel putin o suta de motive ca sa fiu Aici si Acum.
cu dragul de totdeauna.
sanja-adriana
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Grabillion
mesaj 18 Oct 2008, 09:36 PM
Mesaj #538


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 396
Inscris: 22 October 05
Forumist Nr.: 7.131



Hmm, nu cunosc cartea parintelui Cleopa, insa a spune ca toate visele sunt de la diavol este f. gresit.
Treaba cu visele este alta. In primul rand lumea nu stie nici macar ce este visul, daramaite amanuntele despre ele.
Visele au de a face cu tendintele sufletului adica a omului.

Creierul nu vede nimic, e orb. Sufletul omul este cel ce vede ceva, fie ca e material fie ca nu este.
Ceea ce vedeti voi aici de ex. este vazut de suflet, ochiul si creierul sunt numai niste chestii mecanice de traducere a informatiilor visibile din lumea materiala dar nu si ceea ce este in stare sa vada.

Exista 4 feluri de vise.

1. Visele in care sufletul visualizeaza cele vazute in cursul zilei. Aceste visuri nu au absolut nici o insemnatate si sunt in general o harababura. Daca vezi un film urat poti visa urat din cauza filmului.

2. Vise in care sufletul isi vizualizeaza situatia actuala, trecuta sau viitoare. Sufletul are puterea de a prezari ceea ce ii aduce viitorul care insa nu este fix ci depinde de hotararea omului. Din astfel de visele se nasc visele de premonitie ca si deja-vu-urile. Cand omul se ocupa cu lucruri rele si negative si sufletul isi recunoaste situatia proasta in care se afla, atunci se pot naste pt. constient vise rele, caci cele vazute de suflet ii creeza frica, si prin asta, daca constientul isi aminteste de cele vazute apar visele rele.

Chiar daca sufletul vede in timpul somnului ceva rau care se va petrece in viitor, asta nu inseamna ca se va intampla 100%
pt. ca el vede in momentul acela numai probilitatea momentana. Instanta finala este insa Dumenzeu iar prin rugaciune la el, Dumnezeu poate totusi sa schimbe mersul lucrurilor daca il roaga si schimbarea este spre folosul lui. O soarta - fixa - asa cum crede lumea nu exista de fapt si este o mare prostie sa se creada ca totul din viata omului este dinainte stabilit.

Sufletul are putere de la Dumnezeu sa vada atat in trecut cat si in probabilitatea viitorului -desi numai in mod limitat.

3. Vise in care sufletul omului calatoreste in lumea eterica acolo unde il atrag dorintele lui. In timpul somnului sufletul poate
umbla in toate zonele, de la cel mai inalt cer pana la cea mai adanc iad. Iar tot asa vor fi si cele vazuta si traite in lumea eterica si deci si visele care le intelege constientul dupa ce s-a trezit omul din somn. Sufletul omului poate fi deci oriunde doreste el, poate fi pacalit, ademenit, vindecat, intarit, supt de energie, la rude, cu oameni rai, chiar si la Iisus. Totul depinde unde ajunge el in urma dorintelor si puterilor lui. Cine evita gandurile negative, obiceiurile rele, magia neagra de orice fel, etc. si are aspiratii inalte, spirituale, acela va face experiente positive in timpul somnului care se vor arata prin vise pline de semnificatie in timp ce un altul care se ocupa cu lucruri negative va avea vise ciudate si urate.

4. Mai exista si vise in care Dumnezeu le transmite anumite mesaje oamenilor dar asta presupune ca oamenii aceia
sunt cu sufletul deja la Dumnezeu. Astfel de mesaje se simt ca niste vise foarte clare si pline de semnificatie.

----

Visele sunt un instrument f. bun pt. a realiza situatia spirituala actuala. Cine viseaza des urat acela traieste, gandeste, vorbeste, actioneaza, etc. in mod gresit si trebuie sa schimbe ceva.
De asemena visele arata tendintele si dorintele ascunse din om. Cui ii place sa zboare va zbura, cine este posedat de ceva se va ocupa in timpul somnului cu acel lucru, etc. Am cunoscut pe cineva care studia istorie si visa des si regulat intr-un mod incredibil de real cum era martor la cele mai mari batalii din istoria omenirii. Mirosea sangele, simtea praful, vedea totul de undeva de sus si stia ca nu este in pericol ca martor. Si de fiecare era alta batalie... Dar nu stia de ce viseaza asa.

Interpretarea corecta a viselor este destul de grea si posibila numai unui om cu cunostintele spirituale adevarate. In plus fiecare constient primeste cele vazute in mod codificat, simbolic, dar in mod personal, caci el este cel care trebuie sa le inteleaga. Simboluri generale nu prea exista, desi unele se pot categoriza un pic.
Pt. un om strain, mai ales fara a cunoaste adevarul despre natura sufletului si a viselor, este greu pana la imposibil de a interpreta corect visele.

Am analizat in trecut intr-un forum de esoterica ce spuneau asa-zisii cunoscatori de vise la cei din forum care descriau niste vise ciudate. Era o mare prostie ceea ce spuneau ei. Cei mai multi de acolo faceau tot felul de practici esoterice - magie neagra - fara sa stie ca isi fac singur rau - si aveau vise pe masura: f. urate. Iar ceilalti ii consolau cu niste explicatii psihologice aberante si nefolositoare.

Acest topic a fost editat de Grabillion: 18 Oct 2008, 10:13 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sanja Cristea Ti...
mesaj 23 Oct 2008, 12:02 PM
Mesaj #539


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 243
Inscris: 4 October 05
Din: comuna Catina nr.107, judet Cluj,Romania
Forumist Nr.: 7.059



Sunt de acord cu tine, grabillion.
Acum hai sa va spun ca am gasit eu in Spania:oameni disperati care s-au indatorat peste masura la banci si care nu mai au de lucru si care trebuie sa plateasca rate si nu au din ce.In biserica Metanoia , o biserica evanghelica s-a rostit un cavant ca din partea Domnului in care poporul roman este avertizat de o mare nenorocire care sta sa vina peste toti cei ce si-au pus nadejedea in case, masini si altele de acest gen si s-au indepartat de Dumnezeu.De asemenea li se cerea sa se intoarca cat de repede in tara lor pentru ca vremurile care vor veni in scurta vreme vor fi vremuri cumplite.
Acum in urma cu cateva zile pe cand ma gandeam la rostul venirii mele aici am simtit ca ma ridic si ma ridic de la pamant si la un moment dat nu am mai avut aer.Am inceput sa vorbesc dar nu eu vorbeam, oricum nu am inteles cuvintele dar m-am pomenit cu stiloul in mana scriind si am scris dintr-o rasuflare ce va scriu si voua acum, este o poezie presupun dar , poate ca este mai mult.Orice ar fi, eu v-o scriu si voua-

Asculta-Mi glasul, Israele

Deschide-ti ochiul dinlauntru
Si-nchide-ti ochii din afara
Asculta ce-ti vorbeste Domnul:
Intoarce-te la tine-n tara!

Sta marea gata sa te-nghita,
Pamantul sta sa se desfaca
Asculta-mi glasul,Israele
Ce-i pregatit o sa se faca

Arunca-ti idolii afara,
Da drumul painii peste ape
Si lasa mortii, zice Domnul,
Pe mortii lor sa si-i ingroape

Tu sprijineste-te de Mine,
Eu sunt nadejdea ta oriunde
Si hotarata este ora
Cand n-o sa te mai poti ascunde

Priveste-o, iata-o ca soseste-
Si-ascute calaretul spada,
Vai, cate lacrimi si durere
Iti vor intuneca ograda

Asculta-ma, iti zic acuma-
Si-un alt cuvant n-o sa mai fie-
Intoarce-te -napoi si crede
Ca ti-am vorbit prin proorocie

Sta marea gata sa te-nghita
Cu gura ei nesatioasa
Fugi, Israele, zice Domnul,
Intoarce-te la tine-acasa!

sanja-adriana
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 23 Oct 2008, 04:12 PM
Mesaj #540


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



QUOTE(andra_v @ 6 Oct 2008, 10:54 AM) *
Clementina, vreau sa adaug ca am cunoscut o fata careia realitatea ii confirma toate visele si premonitiile. Acum sase-sapte ani insa, cineva i-a "soptit" in vis sa-si vanda casa, sa-si depoziteze banii la banca si sa traiasca din dobanda. A procedat intocmai, convinsa ca Dumnezeu i-a dat ideea salvatore. Timp de doi-trei ani a beneficiat bine-mersi de o dobanda lunara confortabila, insa in scurt timp s-a trezit ca "renta" i se restrange la 7-8 milioane pe an la un depozit de 200 mil. Intre timp, valoarea locuinteloir crestea vertiginos, trezindu-se ca 200 de milioane abia ii ajung pentru o garsonera modesta, confort III. I-am dat cartea parintelui Cleopa, "Despre vise si vedenii", nu stiu insa daca s-a lecuit de viciul urmaririi viselor, facuse o adevarata dependenta de vise, cu toata teapa legata de apartament.

Foarte corect. Incalca Apoc 22:18-19, in care nu puyem adauga sau scoate din Biblie, iar revelatia s-a incheiat.
Doctrine ca adventismul, mahomedanismul, mormo...-smul, etc. sunt false de la inceput, fiind bazate pe o revelatie alta decat Scriptura.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sanja Cristea Ti...
mesaj 23 Oct 2008, 06:43 PM
Mesaj #541


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 243
Inscris: 4 October 05
Din: comuna Catina nr.107, judet Cluj,Romania
Forumist Nr.: 7.059



Da ce treaba am eu cu Revelatia care de fapt a fost doar scrisa dar nu s-a incheiat faptic,papy?ce treaba au visele care te privesc poate pe tine personal sau un grup anume de oameni amenintati de o primejdie...cu aceeasi Revelatie care se refera la cu totul altceva? Nu doresc insa sa discut cu tine pe marginea acestui subiect, fiecare o ia cum vrea si crede ce vrea si nici nu doresc sa conving pe cineva de adevarul sau neadevarul cuvinteleor spuse sau date mie.Se va vedea in timp.
sanja-adriana
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 23 Oct 2008, 11:21 PM
Mesaj #542


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



Daca vorbesti de Dumnezeu, atunci tot ce doreste El sa ne comunice se gaseste in Scriptura, care este Civantul Sau. Iar Scriptura spune sa nu adaugam Cuvantului.

Normal ar fi sa nici nu deschizi un astfel de subiect daca te declari crestine. Daca nu esti crestina, atunci imi cer scuze si inchei discutia.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sanja Cristea Ti...
mesaj 24 Oct 2008, 01:25 PM
Mesaj #543


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 243
Inscris: 4 October 05
Din: comuna Catina nr.107, judet Cluj,Romania
Forumist Nr.: 7.059



nu am deschis nici un subiect, papy, am spus doar ce am trait si ce am scris.Atat.Cuvintele sunt cuvintele lui Dumnezeu, pentru ca le regasesti in Scriptura, deci nu am aduagat nimic la ele.Indemnul este indemnul lui Dumnezeu.Dar te rog sa nu mai faci aprecieri de genul: Normal ar fi sa nici nu deschizi un astfel de subiect daca te declari crestine"- tine-le pentru uz personal pentru ca din cele ce scrise de tine, care cu siguranta sustii sus si tare ca ESTI crestin, se desprinde cu totul altceva.Vad ca vrei sa fii prezent cu opiniile tale pe marginea fiecarui subiect de pe han , dar eu te rog frumos sa lasi acest topic in pace, cu atat mai mult cu cat TIE nu are cum sa-ti MAI vorbeasca Dumnezeu si atunci nu ai nici o tangenta cu ce se spune aici.Doar ca sa contrazici , doar ca sa strecori un tepus sau un ac veninos nu este frumos.Si incearca sa faci un efort sa ma intelegi.
sine ira et odio
sanja-adriana
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 25 Oct 2008, 01:26 AM
Mesaj #544


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



QUOTE
Dumnezeu oricum ar fi este prezent in tot ce se intampla in lumea asta si nimic nu se intampla fara voia Lui.Este un adevar .Cati dintre voi L-ati auzit vorbindu-va si cati ati ascultat Cuvantul Lui'Cati ati fost morti si cati ati inviat pentru ca El ,care ziceti(unii)ca nu va asculta,sau ca este ocupat cu alte probleme mai grave,S-a atins de voi ?
Dupa ce imi veti raspunde, putem vorbi si despre ce este El sau cum este sau Cine este...
astept
sanja-adriana

Vred ca am fost on-topic cu remarcile mele privind Apoc 22 si la cei care sustin ca sunt crestini si accepta incalcarea Scripturii. Un crestin nu accepta sa se inchine unui idol.

QUOTE
Dar te rog sa nu mai faci aprecieri de genul: Normal ar fi sa nici nu deschizi un astfel de subiect daca te declari crestine"- tine-le pentru uz personal pentru ca din cele ce scrise de tine, care cu siguranta sustii sus si tare ca ESTI crestin, se desprinde cu totul altceva.Vad ca vrei sa fii prezent cu opiniile tale pe marginea fiecarui subiect de pe han , dar eu te rog frumos sa lasi acest topic in pace, cu atat mai mult cu cat TIE nu are cum sa-ti MAI vorbeasca Dumnezeu si atunci nu ai nici o tangenta cu ce se spune aici.

Atata timp cat sunt on-topic si nu te jignesc, imi pot exprima parerile aici, egal ca tie iti convine sau nu, tocmai de aceea este un forum si nu un e-mail privat. Si la topicurie deschise de mine sunt o groaza de oameni care nu sunt de acord cu mine. Si? Cum sa-mi permit sa-i usuiesc de pe topic? Tocmai asta este ideea unui forum, discutiile libere asupra subiectelor puse in discutie.

Daca nu-ti convine sa-ti raporteze cineva cuvintele la Scriptura, deschide topicul la FILOZOFIE, si acolo va fi OFF-TOPIC. La crestinism o sa ai surpriza sa auzi despre Cuvantul Sau.....

Acest topic a fost editat de papy: 25 Oct 2008, 01:29 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 25 Oct 2008, 09:50 AM
Mesaj #545


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



Papy, cand o sa arati unde scrie in Biblie ca ingerul care a vestit Nasterea Domnului a venit cu Scriptura la el si a citit de acolo, atunci o sa fii si tu on topic aici.
Am aprecia cu totii daca ai reusi sa fii macar... mai politicos.
Iti dau o idee. Deschide un topic in care sa ne vorbesti despre crezul tau, pentru ca pare sa fie foarte complicat, si nu te putem intelege deloc.


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 25 Oct 2008, 12:22 PM
Mesaj #546


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



Inger (αγγελος) inseamna MESAGER. Ingerul Domnului este cel care anunta voia Domnului, care in acel moment avea de comunicat omenirii pacatoase ca Hristosul a venit.

Matei 1


20Dar pe cīnd se gīndea el la aceste lucruri, i s'a arătat īn vis un īnger al Domnului, şi i -a zis: ,,Iosife, fiul lui David, nu te teme să iei la tine pe Maria, nevastă-ta, căci ce s'a zămislit īn ea, este dela Duhul Sfīnt.

24Cīnd s'a trezit Iosif din somn, a făcut cum īi poruncise īngerul Domnului; şi a luat la el pe nevastă-sa.


Iar, Dumnezeu Insus se numeste MESAGER=INGER (malak in evreieste)

Maleahi 3

1Iată, voi trimete pe solul Meu; el va pregăti calea īnaintea Mea. Şi deodată va intra īn Templul Său Domnul pe care -L căutaţi: Solul legămīntului, pe care -L doriţi; iată că vine, -zice Domnul oştirilor. -

Deci ingerul spunea chiar Scriptura, exact, litera cu litera, deci, poti spune ca "citea" din Scriptura.

QUOTE
Am aprecia cu totii daca ai reusi sa fii macar... mai politicos.

Sunt foarte politicos, insa sunt barbat si nu ma poti trimite la colt numai pt ca nu am aceeasi parere cu tine. Eu nu mi-am permis sa te judec.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sanja Cristea Ti...
mesaj 25 Oct 2008, 12:25 PM
Mesaj #547


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 243
Inscris: 4 October 05
Din: comuna Catina nr.107, judet Cluj,Romania
Forumist Nr.: 7.059



nu am zis ca ma jignesti, papy, doar ca nu vad rostul tau aici cate vreme sustii ce sustii.Eu cred ca Dumnezeu ne instiinteaza prin vise asa ca daca tu sustii contrariul ti se accepta o data dar mai departe este de prisos Devine o discutie sterila,pentru ca fiecare ramane la parerea lui, care nu duce niciunde, doar la discutii "acidulate" , sau ceva de genul unui proces : Papy versus Clopotel.Asta am dorit eu sa intelegi.Nu doresc sa ma las antrenata in astfel de discutii asa ca -din partea mea am pus punct.In ce priveste modul in care te adresezi- sau stiu eu ce faci ? -unor persoane, as fi ceva mai blanda ca Rehael-adica as spune doar atat:" De unde nu-i, nici Dumnezeu nu cere!"sau cu alte cuvinte. Atata poate omul, atat da.Trebuie sa -l intelegem pe fiecare.
sine ira et odio
sincer iti apreciez simtul umorului-de ce nu incerci sa scrii vreo comedie ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 25 Oct 2008, 12:32 PM
Mesaj #548


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



Este un topic pe forumul crestin, deci am voie sa-mi exprim parerea prin prisma Scripturii. Nu e parerea mea, ci arat unde scrie.
Faptul ca ma apreciezi tu sau nu, mi-e indiferent si este irelevant. Poti sa spui ce vrei tu, eu nu sunt sensibil deloc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 25 Oct 2008, 01:00 PM
Mesaj #549


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



QUOTE(papy @ 25 Oct 2008, 01:22 PM) *
20Dar pe cīnd se gīndea el la aceste lucruri, i s'a arătat īn vis un īnger al Domnului, şi i -a zis: ,,Iosife, fiul lui David, nu te teme să iei la tine pe Maria, nevastă-ta, căci ce s'a zămislit īn ea, este dela Duhul Sfīnt.

24Cīnd s'a trezit Iosif din somn, a făcut cum īi poruncise īngerul Domnului; şi a luat la el pe nevastă-sa.


Ai vazut mai, papy, ca imi dai dreptate! thumb_yello.gif Nici Iosif nu citea din Scriptura in momentul acela! jamie.gif
Asa ca nu ne mai judeca aiurea...


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Grabillion
mesaj 26 Oct 2008, 03:08 PM
Mesaj #550


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 396
Inscris: 22 October 05
Forumist Nr.: 7.131



QUOTE(Sanja Cristea Tiberian @ 23 Oct 2008, 01:02 PM) *
In biserica Metanoia , o biserica evanghelica s-a rostit un cavant ca din partea Domnului in care poporul roman este avertizat de o mare nenorocire care sta sa vina peste toti cei ce si-au pus nadejedea in case, masini si altele de acest gen si s-au indepartat de Dumnezeu.
Hi Sanja,
Nu ma indoiesc ca exista avertismente peste tot. Insa ce va venii - cand si cum nu stie pana la urma nimeni cu exactitate- va afecta cu siguranta nu numai romani. Insa in vremuri grele este mai bine in tara ta decat la straini caci cu oamenii din ziua de azi nici o bucata de paine nu vei primi la straini.
Poate e timpul si pt. tine sa te reintorci acasa !! Ce faci in Spania de fapt ?

Grabillion
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sanja Cristea Ti...
mesaj 27 Oct 2008, 12:52 PM
Mesaj #551


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 243
Inscris: 4 October 05
Din: comuna Catina nr.107, judet Cluj,Romania
Forumist Nr.: 7.059



Ma bucur ca mi-ai scris, grabillion, si primul meu impuls a fost sa-ti raspund: -Plang si-mi cer iertare.
-----ce fac in Spania? fac ce am facut si in urma cu un an si jumatate cand am parasit Spania, cum credeam eu pe atunci pentru totdeauna.Adica ii ajut pe copii la matematica, la limba spaniola si pe unii sa reinvete limba romana in vederea intoarcerii in tara.Am fost chemata inapoi si mi s-a platit drumul si imi este asigurata casa si masa.Cand am plecat de aici am spus ca numai rugaciunea unor copii ma va putea determina sa ma reintorc.Si asa s-a si intamplat.Am lasat in urma casa, masa, familia si gainile si am venit.Nu cred ca este o greseala chiar de acum plang cum niciodata nu am mai plans.Pentru mine, pentru tot ce vad, nu am cuvinte sa-ti spun... Si imi cer iertare, pentru mine si pentru toti si ma rog, pentru mine si pentru toti.A fost si inca este cea mai lunga luna din viata mea si eu ca om, ti-o spun sicer, nu mai am putere.
sanja-adriana
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Grabillion
mesaj 27 Oct 2008, 10:22 PM
Mesaj #552


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 396
Inscris: 22 October 05
Forumist Nr.: 7.131



QUOTE(Sanja Cristea Tiberian @ 27 Oct 2008, 01:52 PM) *
Ma bucur ca mi-ai scris, grabillion, si primul meu impuls a fost sa-ti raspund: -Plang si-mi cer iertare.
-----ce fac in Spania? fac ce am facut si in urma cu un an si jumatate cand am parasit Spania, cum credeam eu pe atunci pentru totdeauna.Adica ii ajut pe copii la matematica, la limba spaniola si pe unii sa reinvete limba romana in vederea intoarcerii in tara.Am fost chemata inapoi si mi s-a platit drumul si imi este asigurata casa si masa.Cand am plecat de aici am spus ca numai rugaciunea unor copii ma va putea determina sa ma reintorc.Si asa s-a si intamplat.Am lasat in urma casa, masa, familia si gainile si am venit.Nu cred ca este o greseala chiar de acum plang cum niciodata nu am mai plans.Pentru mine, pentru tot ce vad, nu am cuvinte sa-ti spun... Si imi cer iertare, pentru mine si pentru toti si ma rog, pentru mine si pentru toti.A fost si inca este cea mai lunga luna din viata mea si eu ca om, ti-o spun sicer, nu mai am putere.
sanja-adriana

Pai daca "nu mai putere" inseamna ca faci ceva foarte gresit. Ori de suprasolicititi - fapt neintelept , care il fac multi, ori esti la locrul nepotrivit. Trebuie sa sti ca nu poti sa dai la altul decat ceea ce ai. Cand tu nu ai putere, liniste, pace sufleteasca nu poti da la alti aceste lucruri. Deci trebuie sa ajungi tu cu tine insuti in echilibru ca nici Dumnezeu nu ne prea poate ajunge atunci cand sufletul este slabit sau nelinistit. A fi in adevarata pace a lui Dumnezeu este mult mai greu decat la prima vedere.
Chiar si revelatiile sau iubirea fata de Dumnezeu nu inlocuiesc aceasta pace din care vine puterea.
Chibzuieste si mediteaza asupra acestor lucruri si roaga-l pe Iisus (ca El este Dumnezeu) sa-ti arate in inima
ce trebuie sa faci mai departe. Dorintele noastre sufletesti, fie ele cat de bine intentionate par a fi de la Dumnezeu, dar de multe ori nu sunt, caci nu sufletul, ci spiritul este adevaratul calauzator. Iar cand acesta este indrumat de Dumnezeu sa faca ceva atunci este prezenta cel putin atat de multa putere cat este nevoie...daca nu si mai mult.

Ma gandesc, dupa experientele propri in care am invatat aceasta diferenta pe pielea mea, ca poate statul tau acolo corespunde mai mult dorintelor sufletului decat al spiritului si ca urmare lipseste si puterea necesara de a indeplini misiunea caci este poate o misiune proprie si nu una de la Dumnezeu.
E greu de diferentiat pt. cineva caruia inca nu i s-a arata diferenta ! Cai omul gandeste ca orice fapta buna este voia
lui Dumnezeu, dar nu este asa. Dumnezeu alege unealta potrivita la momentul potrivit pentru ajutorul la anumiti oameni la momentul potrivit. Si atunci totul se potriveste ca prin minune , lucrul e eficient si de succes iar putere este din belsug.

Asta judec eu numai dupa ce ai spus mai sus, poate ma insel, daca as sti mai multe, dar iti zic asta numai sa chibzuiesti singura mai departe.

Iisus cu tine, Grabillion



Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 28 Oct 2008, 12:01 AM
Mesaj #553


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



Eu o inteleg..................... Si eu a trebuit sa traiesc printre straini vreo 7 ani......... Groaznic!!!!!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sanja Cristea Ti...
mesaj 28 Oct 2008, 12:57 PM
Mesaj #554


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 243
Inscris: 4 October 05
Din: comuna Catina nr.107, judet Cluj,Romania
Forumist Nr.: 7.059



Multumesc,Papy, chiar ca nu ma asteptam rolleyes.gif
Acum sa-ti spun Grabillion-Nu cred ca fac ceva gresit in ce fac acum si nici nu cred ca ma aflu in loc nepotrivit, dimpotriva.Cand am venit aici am banuit ca nu voi intalni un camp de roze dar nici la ce am intanit nu ma asteptam.Si daca e sa ma fi luat dupa sufletul meu,pai acesta si-ar fi dorit sa ramana pe mai departe in satul acela in care stau, cu gaini si certuri-asta e situatia-dar un locusor totusi caldut in care nu-mi ramanea decat sa traiesc mai departe pana la sfarsitul zilelor mele si nu sa caut, asa cum elegant se exprima cineva in dreptul meu-potcoave de cai verzi pe pereti. Nu prea eram eu de folos acolo din cate inteleg,nici mie macar, ca de eram nu m-ar fi lasat Dumnezeu sa vin, dar stiu cu siguranta ca aici sunt de folos si daca stau sa pun folosul meu cu al altora in cumpana, am sa aleg negresit pe cel al altora.Sigur ca in acest moment ca om mi-e rau, am obosit recunosc dar...incerc ca si Pavel sa ma uit la capatul drumului si nu la ce ma loveste acum.Cat pe ce sa ma poticnesc si sa ma dau de-a dura,chiar am un cucui mai serios, in minte vorbesc...Dar Cat de mare este Dumnezeu care stie sa ma intareasca prin niste cuvinte simple spuse cand am nevoie de ele...
Multumesc,Grabillion pentru acel "Isus sa fie cu tine!" multumesc Papy pentru " eu o inteleg"
sanja-adriana
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sanja Cristea Ti...
mesaj 14 Nov 2008, 01:28 PM
Mesaj #555


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 243
Inscris: 4 October 05
Din: comuna Catina nr.107, judet Cluj,Romania
Forumist Nr.: 7.059



Dumnezeu alege unealta potrivita la momentul potrivit pentru ajutorul la anumiti oameni la momentul potrivit. Si atunci totul se potriveste ca prin minune , lucrul e eficient si de succes iar putere este din belsug.

Este bine zis,grabillion, totul merge de minune, adica copiii, au luat niste note la matematica cum nu au mai luat ei de ani buni-9,7, sau 7,5 -aici e cu virgule-ceea ce este grozav tinand cont ca sunt in clasa a 10 cum ar veni la noi.Deci putere, profesional vorbind, am din belsug si nu era cine sa fie in locul meu. Nu ca nu ar fi gasit Dumnezeu dar eu ii cunosc, cunosc spaniola, matematica si, ce e mai mult, le place sa faca cu mine, ma asculta.Si totusi...eu ..nu ma simt bine, nu mi-e bine in suflet...astept sa plec cum niciodata nu am asteptat poate, chiar de stiu ca ma asteapta intr-un sens, mai rau, pentru ca nici profesional nu voi fi macar multumita devreme ce nu am nici un copil de care sa ma ocup-sa lucrez in invatamant nu as mai face-o niciodata.Poti sa-mi explici cum pot sa le dau eu pace, siguranta-pentru ca VAD ca o dau- desi sufletul meu ....?

sanja-adriana
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sanja Cristea Ti...
mesaj 23 Nov 2008, 06:51 PM
Mesaj #556


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 243
Inscris: 4 October 05
Din: comuna Catina nr.107, judet Cluj,Romania
Forumist Nr.: 7.059



Ciudate sunt caile Domnului, de nepatruns judecatile Lui...
Ma pregateam de intoarcere in tara...ma si vedeam deja acasa cand Dumnezeu a hotarat altfel. Voi pleca inspre Germania.Ma intrebam care este rostul venirii mele aici, devreme ce nimic din ce am crezut ca se va face nu s-a implinit- eu ma si vedeam deja cu casa pe care mi-am dorit- o in mana....dar apoi am inteles printre multe lacrimi si suspine, printre multe razvratiri si hotarari care mai de care mai nebunesti-toate in mintea mea, desigur- ca nu sunt decat un biet om marginit, supus necontenit greselii, cu toata experienta pe care, imi ziceam eu, am capatat-o de-a lungul acestor 7 ani. Si am inteles ca nici pe departe nu am credinta pe care credeam, tot eu, ca o am .Ce pot sa fac decat sa-mi aplec capul cu rusine. si sa spun: Iarta-ma, Doamne. Ai mila de mine, pacatoasa!
cu drag de voi
sanja-adriana
Copiii au fost mangaierea mea si mi-au adus note stralucite.Stiu de acum ca vor trece clasa si de nu voi mai fi langa ei. Multumesc, Doamne!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Justitiarul)
mesaj 29 Nov 2008, 01:19 PM
Mesaj #557





Guests






QUOTE(clementia @ 28 Sep 2008, 08:58 PM) *
Deci eu cautam o rugaciune pentru rabdare


Eu te rog Iisuse
Dumnezeul meu
Ai mila de mine
Ia-ma in bratul tau
Si la judecata
Cand vei judeca
Dupa a mele fapte
Nu ma condamna
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 29 Nov 2008, 04:27 PM
Mesaj #558


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



QUOTE(Sanja Cristea Tiberian @ 28 Oct 2008, 12:57 PM) *
Multumesc,Papy, chiar ca nu ma asteptam rolleyes.gif

De nada, con mucho gusto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sanja Cristea Ti...
mesaj 30 Nov 2008, 01:56 PM
Mesaj #559


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 243
Inscris: 4 October 05
Din: comuna Catina nr.107, judet Cluj,Romania
Forumist Nr.: 7.059



Asta, da, surpriza, papy..se pare ca nu ti-e straina Espańa ca nu toti stiu sa raspunda atat de frumos si corect rolleyes.gif
justitiarule, ma bucur ca te vad iar, eram foarte ingrijorata pentru tine. De poti, suna-ma pana nu plec de aici-asta urmand sa se petreaca joi, cu ajutorul Domnului sau trimite-mi un mesaj scurt ca sa stiu pe unde esti-0034663684426.
cu drag
sanja-adriana
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sanja Cristea Ti...
mesaj 2 Dec 2008, 01:57 PM
Mesaj #560


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 243
Inscris: 4 October 05
Din: comuna Catina nr.107, judet Cluj,Romania
Forumist Nr.: 7.059



acuma nu stiu de va este sau nu pe plac , de cat, mai , papy , esti impotriva acestor manifestari dar evidenta nu o pot nega asa ca vreau sa va spun ca am avut o vedenie independent de vointa , dorinta mea . Totul a durat cam un minut si va povestesc ce am vazut: Intai de toate am vazut un cal rosu enorm care a iesit dintr-un grajd, din care mai trebuiau sa iasa si alti cai si a sarit peste mine care eram ghemuita in spatele unor bare de lemn.-asa ca la concursurile hipice de sarituri peste obstacole. - M-am gandit intr-o fractiune de secunda la Apocalipsa- A aterizat pe un camp gol si ranjea cu dintii mari si coama fluturand in vant. uitandu-se in jur. In imediata mea apropiere, la o masa, stateau 4 barbati care vorbeau intre ei. Apoi am vazut cum s-a deschis usa camerei in care locuiesc, de fapt un garaj mic transformat in camera, si cineva a intrat . Nu-l vedeam defel, ma straduiam sa vad ceva, macar o urma cat de mica dar...nu... nimic. In spatele usii era intuneric . M-a prins de mana si mi-a zis bland: Hai cu mine! - Cand a venit Isus la patul meu si m-a vindecat L-am vazut, vocea I-o cunosc si nu as mai putea sa o uit vreodata. Ei, vocea asta , semana cumva dar, Nu era a Lui. Ma gandeam la Ioan care vorbeste despre oile care cunosc glasul pastorului lor si nu se duc deloc dupa un strain. Asa si eu, am refuzat ferm desi a repetat cu aceeasi voce calma : Hai cu mine!
Si, am inceput sa rostesc cu voce tare rugaciunea "Tatal nostru", pana la capat. A disparut.
acum va intreb eu ce este cu aceasta vedenie si ce vrea sa spuna ea, dincolo de credinta sau necredinta voastra. Pentru cei care nu cred, stiu ca nu va spune nimic dar sunt si din cei care cred, asa cum , de altfel am marturisit-o, cred si eu.
cu drag
sanja-adriana
Go to the top of the page
 
+Quote Post

20 Pagini V  « < 14 15 16 17 18 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 6 May 2024 - 03:49 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman