HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

20 Pagini V  « < 13 14 15 16 17 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Cum Va Poate Vorbi Dumnezeu, Stiu ca Dumnezeu imi vorbeste,voi stiti?
Clopotel
mesaj 12 Dec 2007, 01:31 PM
Mesaj #491


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Adriana, smile.gif
QUOTE
Clopotel, dragul meu, discutia pare a lua o turnura nedorita deci ma opresc aici. Nu are rost sa ne pierdem in discutii despre doctrine, sunt altii multi mai invatati decat mine si, poate si decat tine .
Decat mine cu siguranta...
Este adevarat ca discutia pare, zic ca doar pare, putin cam incrancenata, insa eu o consider utila, daca intelegem cu adevarat ce spune fiecare din noi, si mai ales, daca vedem unde gresim, recunoastem unde gresim, si mai ales indreptam ce am gresit... Ramane de vazut...
QUOTE
Dar cate vreme eu nu pot schimba starea de fapt si nici nu ma poti convinge prin ce spui de adevarul tau, discutia devine sterila, o insiruire de cunostine biblice care nu duc la bun.
Eu ti-am spus concret ce fac ortodocsii, ti-am dat concret citatele biblice ce justifica toate acestea, ... si la final zici ca nici acestea nu te pot convinge. Dar ce te poate convinge atunci? rolleyes.gif
QUOTE
Daca deja ai ajuns sa spui ca insir o serie de minciuni despre credinta ortodoxa inseamna ca s-a ajuns prea departe.
Sau poate ca, tu insirand acele minciuni s-a ajuns prea departe. Eu nu am facut decat sa arat minciuna si sa spun cum este adevarat. Acest lucru nu ar trebui sa te supere, ci din contra, sa te bucure ca ai aflat un adevar.
Vrei sa reiau toate acele neadevaruri? Le pot insira din nou pe puncte, dar sper ca acum le stii si tu...
QUOTE
Daca sunt sau nu minciuni se va vedea mai incolo si eu nu ma tem.
Deci daca tu spui ca eu, ca ortodox, ma inchin la icoana, cu sensul de inchinare ca la Dumnezeu, este o minciuna. Ce sa vezi mai incolo? Eu iti pun ce este acum si intotdeauna. Niciodata crestinii nu s-au inchinat la icoana cu sensul de inchinaciune ca la Dumnezeu ci doar cu sensul de cinstire. Si nu cinstire fata de materia din care este construita icoana, ci doar cinstire fata de sfantul lui Dumnezeu reprezentat in icoana...

De cate ori vei spune aceasta minciuna mai ales vreunui copil, cum ca ortodocsii se inchina la icoana, cu sensul de inchinare ca la Dumnezeu, sa stii ca vorbesti minciuna, si atunci prin gura ta, nu vorbeste Dumnezeu ci satana... Boldez asta ca sa nu uiti, si sa nu zici dupa aceea ca nu ai stiut.

QUOTE
Si nici nu-mi va fi greau sa arunc inapoi cu piciorul intr-un tepus.
Hmmm... nu cred ca-ti va fi usor totusi...
QUOTE
Nu am dorit in nici un fel sa atac felul care crezi, eu am spus doar ce se intampla si cum cred eu ;
Tu ai atacat felul in care cred eu si ortodocsii prin faptul ca spui si imprastii aceste minciuni. Neadevarurile ce le spui nu se intampla, sunt doar scornirile tale, eventual ale sectarilor, daca le-ai luat de la ei.
Studiaza dogma ortodoxa, intreaba preotul ortodox, daca nu ma crezi pe mine pe cuvant...
QUOTE
Ti-am spus ce mi se pare gresit si atat.
Este gresit ca nu verifici ce ti se pare. Mai mult, cand ti se spune ca e gresit, tu tot persisti in aceasta greseala. Este exact asa cum ti-am spus: nu poti accepta ca ortodocsii se inchina doar lui Dumnezeu si numai Lui, iar pe sfinti doar ii cinstesc...
Folosesti o gaselnita de limbaj, anume legat de sensurile cuvantului "inchinare", ca sa discreditezi ortodocsii... Nu este noua aceasta tehnica, caci si fariseii o foloseau impotriva lui Iisus...
QUOTE
In ce priveste lauda in crucea Domnului eu una nu ma laud

Asta am vazut, dar acum ca ai marturisit-o si tu explicit, nu mai sunt dubii...
Totusi Sfantul Apostol Pavel se lauda in Crucea lui Hristos, si asa se lauda si ortodocsii, si atunci tu ce acuzi de fapt?: ca ortodocsi gresesc ca urmeaza Bibliei si lui Pavel? Pai daca Biblia face parte din dogma noastra si stim ca este cuvantul lui Dumnezeu in ea, cum sa nu o urmam?

Si aici mai aveam o alta intrebare, interesanta zic eu: De unde stii tu de Iisus Hristos, daca nu din Biblie?, si apoi: de unde stii tu de Biblie si crezi ca este inspirata de Dumnezeu daca nu de la crestini?

Pana atunci incerc sa alerg asa cum zice Pavel drept spre privind doar la Chipul lui Isus, nici la dreapta, nici la stanga, ci doar inainte.

Pai mai sus ziceai ca nu faci ce zice Pavel!!! Sau faci doar ce crezi tu ca e bine si ce iti convine tie din ce zice Pavel?!

QUOTE
Si mai vreau sa-ti spun ceva : daca ingerii nu au acceptat inchinarea niciunui om , afirmand ca sunt tot slujitori ca si noi, cum iti inchipui ca ma voi inchina eu in fata a ceea ce nici macar nu este inger ci a murit la fel ca toti oamenii si a trait la fel ca ei. Pai si Pavel si Barnaba s-au ferit sa lase pe cineva sa li se inchine si o facem noi acum dupa moartea lor?...Cum se numeste asta?
Asta se numeste putina intelegere din partea ta, caci tocmai ti-am explicat in ultimele doua mesaje ca aceia se opuneau inchinarii la ei ca la Dumnezeu (asa cum obisnuiau sa faca romanii invatati fiind cu inchinarea la toti zeii lor), ori noi nu ne inchinam la sfinti, ci doar la Dumnezeu. Pe sfinti doar ii cinstim, si e foarte bine ca-i cinstim, asta este vointa lui Dumnezeu, exprimata clar in Scriptura... De cate ori trebuie sa repet acest lucru? Acum ai inteles?!
Serios acum, ai putea sa repeti ce am spus, ca am unele temeri cum ca de fapt nu ai inteles nimic din ce am zis, si ca o ti pe a ta cum ca ortodocsii se inchina la ingeri si la sfinti ca la Dumnezeu...
Poate nu am fost eu clar, poate nu am scris romaneste, nu stiu... Daca mai urmareste cineva ce am scris pe aici poate sa intervina si sa spuna ca am scris neclar.. O sa incerc in engleza, o sa apelez la traducatori ... habar n-am...sad.gif

QUOTE
Daca pentru mine tatal meu a fost un sfant ar insemna ca -pentru a-l cinsti, a-i cinsti memoria , am sa ma apuc sa fac o icoana sau un tablou si sa-l agat in camera pe pereti si sa aprind lumanari si sa ma rog ?
Dar tu stii ce este acela un sfant? Aceasta este prima intrebare pe care ar trebui sa ti-o pui cand folosesti cuvantul sfant...

Deci, cloptel eu zic ca este bine sa lasam ca si altii , de vor fi, sa-si spuna parerea tot fara gand rau si cu iubire.

Corect! Insa tu daca vezi ca cineva spune o minciuna, nu intervi ca sa spui adevarul?

Un salut cat se poate de cald ai de la mine, Clopotel !

Stii bine ca te indragesc wub.gif asa ca vorbele ar fi de prisos aici smile.gif

Acest topic a fost editat de Clopotel: 12 Dec 2007, 01:35 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 12 Dec 2007, 01:34 PM
Mesaj #492


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



(continuare)
QUOTE
Si un ultim gand : Dumnezeu este un Dumnezeu al celor vii, ESTE UN DUMNEZEU VIU SI ISUS CRISTOS ESTE VIU, deci nu are nici un sens sa slavesti sau sa venerezi pe cineva care a murit si cu atat mai mult sa i te inchini.Dar daca tu gasesti vreun verset care sa ma indemne la inchinare si adorare incepand de la maica sfanta si pana la sfintii apostoil si alti sfintisori sau sfintisoare eu ma inclin in semn de respect si spun: " Da, Clpopotel, ai dreptate , multumesc ca mi.ai aratat unde scrie sa ne inchinam la maica sfanta , la sfantul Anton, Petru, Pavel, Grigore si ,mai CATI SUNT, DOAMNE ? CA E PLIN CALEnDARUL DE EI.

Ok... stiam ca o aduci vorba despre asta... Ti-am spus in mesajul trecut ca e tipic... Sunt obisnuit, si stiu dinainte acum ce intrebari puneti voi smile.gif

Asculta putin cu atentie, si nu te grabi sa negi din prima...
In Ortodoxie (si e singura religei crestina care sustine asta, dar nu stiu la catolici cum e, ca nu am auzit, dar daca stie cineva poate sa spuna cum e) la mort, nu se spune mort, ci "adormit intru Domnul"
Doar trupul este mort. Acest trup va lua viata la Inviere...
Acest lucru este prea lamurit in Sfanta Scriptura, insa noi stim si din Sfanta Traditie asta... Cu tine o sa ma limitez la Sfanta Scriptura
Iisus Hristos, cand cineva a crezut asa ca tine, si ca cei ca tine, zicand ca a murit, i-a contrazis categoric spunand:"n-a murit, ci doarme" Deci daca Hristos spune ca n-a murit, ci doarme, voi de ce contraziceti pe Mantuitorul zicand ca a murit?!
Citate, intamplari, sunt destule in Biblie, iata un exemplu, sa nu zici ca nu ti-am dat:
49 Şi încă vorbind El, a venit cineva de la mai-marele sinagogii, zicând: A murit fiica ta. Nu mai supăra pe Învăţătorul.
50 Dar Iisus, auzind, i-a răspuns: Nu te teme; crede numai şi se va izbăvi.
51 Şi venind în casă n-a lăsat pe nimeni să intre cu El, decât numai pe Petru şi pe Ioan şi pe Iacov şi pe tatăl copilei şi pe mamă.
52 Şi toţi plângeau şi se tânguiau pentru ea. Iar El a zis: Nu plângeţi; n-a murit, ci doarme.
53 Şi râdeau de El, ştiind că a murit. (asa faci si tu draga mea, razi de ceea ce nu stii sad.gif )
54 Iar El, scoţând pe toţi afară şi apucând-o de mână, a strigat, zicând: Copilă, scoală-te!
55 Şi duhul ei s-a întors şi a înviat îndată; şi a poruncit El să i se dea să mănânce.
56 Şi au rămas uimiţi părinţii ei.
(Luca 8)
Acum esti lamurita, ...sau uimita?
Hai sa-ti mai dau un exemplu ca tot simt ca esti nedumerita... Iti aduci aminte de Moise? A murit nu-i asa? Iata citatul, daca nu ma crezi: 5 Şi a murit Moise, robul lui Dumnezeu, acolo, în pământul Moabului, după Cuvântul Domnului;
6 Şi a fost îngropat în vale, în pământul Moabului,
(Deuteron 34)
Si dupa sute de ani, cum il intalnim?! N-ai ghicit... Scuze.... Dar iata-l cat se poate de viu:
3 Şi iată, Moise şi Ilie s-au arătat lor, vorbind cu El.
4 Şi, răspunzând, Petru a zis lui Iisus: Doamne, bine este să fim noi aici; dacă voieşti, voi face aici trei colibe: Ţie una, şi lui Moise una, şi lui Ilie una.
(Matei 17)
Ti se pare ca Moise era mort? Pai cum era mort daca vorbea cu Iisus?!
Asa vorbesc sfintii cu Dumnezeu, pentru ca sunt langa El, si de aceea noi ii rugam sa se roage pentru noi (adica sa mijloceasca pentru noi) la Dumnezeu, ca iata cata slava li s-a dat. Iar cea mai mare slava i-a dat Dumnezeu Maicii Domnului, de aceea, dupa Dumnezeu, ea este prima la care alergam pentru ajutor, caci mult poate rugaciunea dreptului asa cum spune clar si tare Sfanta Scriptura...

Cu drag... smile.gif


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Grabillion
mesaj 17 Dec 2007, 03:30 PM
Mesaj #493


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 396
Inscris: 22 October 05
Forumist Nr.: 7.131



Clopotel draga,

iti doresc din toata inima sa intelegi mai mult ca sa scrii mai putin !

Grabillion
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 17 Dec 2007, 03:30 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
andra_v
mesaj 24 Dec 2007, 11:26 AM
Mesaj #494


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Emil Condor, exista un topic separat legat de cinstirea icoanelor, a sfintilor si altul despre dogme. Asteptam cu interes o discutie despre doctrine fara patetism si fara jigniri la adresa credinciosilor altor confesiuni.



--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Emil Condor
mesaj 24 Dec 2007, 06:33 PM
Mesaj #495


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 183
Inscris: 21 December 06
Forumist Nr.: 9.115



QUOTE(andra_v)
Emil Condor... fara jigniri la adresa credinciosilor altor confesiuni.

andra_v, adevărul despre inutilitătile ce se fac în religiile acestei lumi, le numesti jigniri??!!
Manifestările celor de la Ruginoasa, descrise de Adriana, e drept, la o scară mai mică sunt si aici pe Forum: ortodocsii si catolicii pot ataca ce vor ei, ceilalti, nu!!! Mesajul ce mi l-ai sters se referea la trei postări din fata mea: eu doar am continuat subiectele respective si... singurul sters a fost al meu!!! Nu mi se pare deloc corect.

Dumnezeu vorbeste si prin greselile ce le faci tu, omule, oricare ai fi tu, moderator sau simplu vizitator!

Vă doresc un sfârsit de an asa cum mi-l doresc si mie. Sărbători fericite!

Acest topic a fost editat de Emil Condor: 24 Dec 2007, 06:34 PM


--------------------
ESTI CEEA CE LASI ÎN URMA TA.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 24 Dec 2007, 06:49 PM
Mesaj #496


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Dumnezeu ne vorbeste, tot timpul, din pacate noi nu-L auzim. Suntem prea preocupati de lumea artificiala, asemeni unui "cocon", aici in aceasta lume traim, fara sa ne intereseze de ceea ce se intampla in jurul nostru. Exista un ecou care din cand in cand strabate invelisul pe care l-am cladit, atunci ne infioara vestile, cautam raspunsuri, punem intrebari, asteptam reactii. Aceasta este lumea in care traim, cea pe care o percepem doar atunci cand "coconul" este prea aproape de realitate, sau chiar in mijlocul realitatii. drunk.gif girlchat.gif craciunf.gif

Acest topic a fost editat de marduk: 24 Dec 2007, 06:49 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Emil Condor
mesaj 24 Dec 2007, 08:04 PM
Mesaj #497


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 183
Inscris: 21 December 06
Forumist Nr.: 9.115



QUOTE(marduk)
Dumnezeu ne vorbeste, tot timpul, din pacate noi nu-L auzim.

E adevărat ce spui, marduk.
Oamenii, în general, asteaptă o voce clară, un semn distinct pentru a auzi "glasul" lui Dumnezeu dar stim ce spune Scriptura despre acestea: semnele sunt pentru necredinciosi.

QUOTE
Suntem prea preocupati de lumea artificiala, asemeni unui "cocon", aici in aceasta lume traim, fara sa ne intereseze de ceea ce se intampla in jurul nostru. Exista un ecou care din cand in cand strabate invelisul pe care l-am cladit, atunci ne infioara vestile, cautam raspunsuri, punem intrebari, asteptam reactii. Aceasta este lumea in care traim, cea pe care o percepem doar atunci cand "coconul" este prea aproape de realitate, sau chiar in mijlocul realitatii.
Da, da! Din păcate pentru specia umană, este exact cum descrii tu: suntem acaparati de măruntisurile vietii proprii, de meschinăriile personale, pentru a mai putea realiza... pe ce lume trăim! Ne place doar să ne găsim propriul confort în care să nu fim derajati, nici măcar de o ideie! Ce frumoasă ar fi viata pe această planetă dacă fiecare ar gândi la binele celui de lângă el, raiul pe pământ, nu altceva!


--------------------
ESTI CEEA CE LASI ÎN URMA TA.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 7 Jan 2008, 11:01 PM
Mesaj #498


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



La multi ani de ziua ta, Sanja-Adriana! Sa-ti dea Dumnezeu multa sanatate si pace sufleteasca!



--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 8 Jan 2008, 12:57 PM
Mesaj #499


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



La Multi Ani, Adriana, multa sanatate si liniste sufleteasa, tie si familiei tale!


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sanja Cristea Ti...
mesaj 14 Jan 2008, 08:19 PM
Mesaj #500


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 243
Inscris: 4 October 05
Din: comuna Catina nr.107, judet Cluj,Romania
Forumist Nr.: 7.059



Multumesc Merlina si Andra, multumesc de urari si iertati-ma ca am venit atat de tarziu,am dificultati ce netul si pe deasupra ma confrunt cu anumite probleme ce se cer rezolvate. Aceste probleme au o legatura directa ce subiectul propus dar inca nu va pot spune mai mult
Inca o data multumesc ca o clipa gandurile voastre s-au indreptat spre mine.
Cu acelasi drag
Sanja-Adriana
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Florina R.
mesaj 19 Jan 2008, 04:21 PM
Mesaj #501


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 93
Inscris: 17 February 07
Forumist Nr.: 9.446



Draga Sanja, spuneai candva ca ti-ai crest un site. Daca nu iti cer prea mult, te rog sa ne dai din nou adresa, ca sa te putem vizita.
Cu toata dragostea,
Florina


--------------------
Nimic nu e mai frumos decat adevarul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sanja Cristea Ti...
mesaj 19 Mar 2008, 02:35 PM
Mesaj #502


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 243
Inscris: 4 October 05
Din: comuna Catina nr.107, judet Cluj,Romania
Forumist Nr.: 7.059



Dragii mei
Dupa o perioada in care nu am avut net ,intrucat mijloacele tehnice necesare nu sunt inca ,uite ca totusi, prin oferta Vodafone 3 G am reusit sa beneficiez de acest serviciu si in consecinta sa fiu aproape de voi din nou. Asa ca va scriu sa va spun ca desi am avut mai multe invitatii Dumnezeu mi-a vorbit si mi-a spus sa revin in Cluj, ma rog aproape de Cluj, in locul in care mi-a dat tot El adapost dupa ce mi-am pierdut apartamentul in urma cu 10 ani sau chiar mai mult-nu mai tin minte, eram intr-o alta stare. Sunt bucuroasa ,respir liber in sfarsit. Ruginoasa am simtit-o ca pe o perioada de constrangere, efectiv aveam senzatia ca ma sufoc, se stingea duhul si m-am intrebat la ce se refera versetul din Tesaloniceni care spune- Nu stingeti duhul- la noi personal sa veghem asupra noastra sau la faptul ca sunt oameni care pot sa faca acest lucru. Poate imi veti raspunde voi. Eu va astept ca intotdeauna cu drag.
Sanja- Adriana
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 20 Mar 2008, 09:26 AM
Mesaj #503


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



QUOTE(Sanja Cristea Tiberian @ 19 Mar 2008, 02:35 PM) *
m-am intrebat la ce se refera versetul din Tesaloniceni care spune- Nu stingeti duhul- la noi personal sa veghem asupra noastra sau la faptul ca sunt oameni care pot sa faca acest lucru. Poate imi veti raspunde voi. Eu va astept ca intotdeauna cu drag.
Sanja- Adriana

Bine ai revenit, Adriana!
Eu consider ca pe Dumnezeu (duhul) il indepartam, il impiedicam sa se apropie prin pacate, care pot lua multiple forme: mandrie, trufie, indreptatire de sine, neglijenta rugaciunii, judecata semenului.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 20 Mar 2008, 03:40 PM
Mesaj #504


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



Draga Adriana, bine ai revenit acasa...sa fie intr-un ceas bun!


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sanja Cristea Ti...
mesaj 21 Mar 2008, 10:49 AM
Mesaj #505


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 243
Inscris: 4 October 05
Din: comuna Catina nr.107, judet Cluj,Romania
Forumist Nr.: 7.059



Multumesc, Andra, multumesc, Flori.
Acum vreau sa-ti spun ceva Andra referitor la ce ai sustinut in raspuns-e adevarat ca noi indepartam duhul si chiar il stingem, dar ce vreau sa afirm este urmatorul lucru- nu eram la Ruginoasa diferita de cea care sunt acum, nici mai mandra, nici mai rea, nici mai buna, am fost tot eu asa cum sunt de obicei si nici nu am neglijat rugaciunea sau altele de acest gen.Totusi sufletul meu nu se simtea liber, si daca-mi aduc bine aminte Isus zicea undeva sa ne temem de cei care au puterea sa distruga atat trupul cat si sufletul.Deci nu cred ca din cauza mea a fost.Pentru ca nu vad de ce, de cum am ajuns acasa, am si inceput sa cant si sa scriu, parca se adunasera in mine o multime de cuvinte si cantece care nu puteau in acel loc sa iasa la lumina. Ciudat zic eu, si ca incheiere inainte de a pleca am primit unul dintre cele mai frumoase cantece pe care mi le-a daruit Dumnezeu- Ce frumos esti, Doamne, cantec care a fost ca o descatusare a sufletului ca si cum niste lanturi s-ar fi rupt, dar asta numai dupa ce s-au clarificat lucrurile si ne-am despartit.Mi-a fost multa durere in suflet, dar cred ca fara suferinta bucuria nu poate fi deplina. Orice ar fi fost eu ma bucur ca am trecut mai departe.
cu drag de voi ca intotdeauna
Sanja-Adriana
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca_M.
mesaj 21 Mar 2008, 12:25 PM
Mesaj #506


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 596
Inscris: 8 November 07
Forumist Nr.: 10.832



Mie Dumnezeu imi vorbeste prin ajutorul pe care mi-l acorda in anumite situatii sa le spunem extreme, atunci simt ca Dumnezeu nu m-a uitat, ma iubeste si nu ma vrea pierduta. mwah1.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sanja Cristea Ti...
mesaj 12 Jul 2008, 09:20 PM
Mesaj #507


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 243
Inscris: 4 October 05
Din: comuna Catina nr.107, judet Cluj,Romania
Forumist Nr.: 7.059



Astazi dimineta la orele 10 la manastirea Nicula am primit taina botezului la religia ortodoxa.Acesta a fost cuvantul lui Dumnezeu pentru mine.Iti cer iertare Clopotel, dragul meu, tie Andra si tutror celorlati pe care i-am suparat cu, nici nu stiu cum sa le numesc,multele cuvinte nesabuite scrise cu o atat de mare dezinvoltura asupra unui subiect despre care habar nu aveam.
sunt tot eu si cu acelasi drag va imbratisez pe toti
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 12 Jul 2008, 09:29 PM
Mesaj #508


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



hug.gif Of, Sanja! Sa ma scuze lumea ca vorbesc in numele tuturor dar cred ca nu suntem decat niste bieti pacatosi cu totii... Stiu ca Dumnezeu te-a incercat tare mult!


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sanja Cristea Ti...
mesaj 12 Jul 2008, 10:38 PM
Mesaj #509


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 243
Inscris: 4 October 05
Din: comuna Catina nr.107, judet Cluj,Romania
Forumist Nr.: 7.059



Fara incercare nu exista biruinta asa ca fiecare incercare este o binecuvantare pentru mine Iti multumesc,Rehael, pentru cuvantul bun si cald, a fost ca un balsam turnat pe inima mea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(yronick)
mesaj 27 Jul 2008, 12:02 AM
Mesaj #510





Guests






Si mie mi-a vorbit Dumnezeu si apoi am fost internat cu forta la psihiatrie ( la nebuni ) timp de 46 de zile.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sanja Cristea Ti...
mesaj 28 Jul 2008, 12:06 PM
Mesaj #511


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 243
Inscris: 4 October 05
Din: comuna Catina nr.107, judet Cluj,Romania
Forumist Nr.: 7.059



De te-ai dorit iIRONIC, nu ai reusit iar de ai fost internat la psihiatrie cu siguranta ca nu Dumnezeu a fost Cel care ti-a vorbit dar cu siguranta a ingaduit sa ajungi in aceasta situatie ca sa te trezesti , poate vorbeai singur si ziceai ca-ti vorbeste altcineva.Totul e bine daca ti-a trecut si acum esti sanatos.Si daca-i asa, ma bucur sincer.
sine ira et odio
sanja-adriana
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(yronick)
mesaj 4 Aug 2008, 02:49 PM
Mesaj #512





Guests






Nu m-am dorit "iIRONIC, chiar am fost internat la psihiatrie, iar experienta pe care am trait-o eu e mult mai convingatoare pentru a dovedi existenta divina, nefiind ceva in gen vis, vedenie, asa cum ti s-a intamplat tie. Iti dau doar niste repere, n-o sa ma apuc acuma sa povestesc toata experienta ca nu m-a scrantit de tot la cap: Mereu ma uitam la ceas din sfert in sfert de ora, de parca as fi fost setat de cineva sa fac lucrul asta (13.00; 13.15; 13.30; 13.45; 14.00; 14.15; 14.30; 14.45; 15.00; 15.15 etc.) Pe strada treceau doar grupuri de cate trei persoane, in tot orasul, masinile treceau in ordine avand nr. de inmatriculare de tipul: ** 01 ***; **02 ***; ** 03 *** (si mai departe stiti sa numarati).
Am ajuns in curtea unei biserici, desi eu nu aveam intentia sa ajung acolo, si am inceput sa "predic" (puteti rade) si sa critic. O alta coincidenta era ca dupa fiecare adevar pe care-l spuneam cadeau mici bucati de zapada din pomi.
Ce a urmat dupa, pai, nu-mi face bine sa-mi amintesc: Am fost incatusat (cu catuse care te strang mai tare daca incerci sa-ti misti mana, am si acum cicatricile) rapit, sechestrat, torturat pana la lesin, si aruncat in spitalul de psihiatrie. Acolo am fost legat, mi-au dat sa beau cu forta fel de fel de lichide(Cum? Ma tineau de nas, in timp ce eram legat de pat, si neavand pe unde sa respir am deschis gura) am fost injectat, si am iesit afara de doua ori (in 46 de zile). La externare am plecat fara carte de identitate, desi stiu 100% ca am avut-o asupra mea. Si fara carte de identitate du-te si adreseaza-te politiei/justitiei daca poti.

E o vorba: "Dumnezeu e cu noi, te vegheaza cand cauti in gunoi"

De amintit si urmatoru' lucru: Dupa ce am fost externat mi-au trebuit 6 luni sa-mi revin cat-de-cat, eram ca o leguma, nu puteam face nimic, n-aveam pofta de mancare, slabisem ingrozitor, eram intepenit(Din cauza impreganarii cu medicamente), si salvivam non-stop, desi ma rugam firebinte la Dumnezeu. Bineinteles ca mi-am revenit nu in urma rugaciunilor ci pentru ca am refuzat sa mai iau medicamentele.

Si mai e o vorba: Daca vorbesti cu Dumnezeu inseamna ca te rogi.
Daca Dumnezeu vorbeste cu tine inseamna ca ai schizorenie.
Eu ma aflu in cel de-al doilea caz.


Si nu le pasa apropiatilor ca acuma sunt bine, si-ti pasa tie care nu ma cunosti. Ba mai mult te bucuri, te bucuri sincer. Ba, ma lasi?
Cata ipocrizie!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 4 Aug 2008, 06:58 PM
Mesaj #513


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(yronick @ 27 Jul 2008, 01:02 AM) *
Si mie mi-a vorbit Dumnezeu si apoi am fost internat cu forta la psihiatrie ( la nebuni ) timp de 46 de zile.

Si ce ce-a zis, poti sa ne spui?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 4 Aug 2008, 08:08 PM
Mesaj #514


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



QUOTE(yronick @ 4 Aug 2008, 03:49 PM) *
E o vorba: "Dumnezeu e cu noi, te vegheaza cand cauti in gunoi"

Si mai e o vorba: Daca vorbesti cu Dumnezeu inseamna ca te rogi.
Daca Dumnezeu vorbeste cu tine inseamna ca ai schizorenie.
Eu ma aflu in cel de-al doilea caz.
Si nu le pasa apropiatilor ca acuma sunt bine, si-ti pasa tie care nu ma cunosti. Ba mai mult te bucuri, te bucuri sincer. Ba, ma lasi?
Cata ipocrizie!

Yronic, Dumnezeu vorbeste ORICAREI persoane in mod tainic. Dar vocea Lui nu se adreseaza simturilor, ci inimii omului, constiintei sale. Il "vezi" cu "ochiul mintii", cel interior. Numai daca vrei. Si, in momentul in care iti deschizi ochiul sufletului si Il asculti, nu te mai intereseaza ce zic apropiatii, nu ai pretentii la compasiunea rudelor, sau a asa-zisilor prieteni. Pentru ca nu esti singur, esti cu Dumnezeu. Se poate intampla si invers: sa fie toti prietenii in jurul tau si sa te simti singur. Pentru ca, fara Dumnezeu, poti sa ai marea cu sarea, iubirea trecatoare a oamenilor, degeaba.
Sunt situatii in care Dumnezeu ne vorbeste printr-o boala, o lovitura, un esec, prin singuratate, pentru a nu ne pune nadejdea in noi, in oameni, in bunuri materiale, ci in Ziditorul nostru. Viata pamanteasca nu este eterna, intri pe o usa si iesi pe alta. Paradoxal, puterea adevarata sta in slabiciune.




--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sanja Cristea Ti...
mesaj 5 Aug 2008, 08:14 PM
Mesaj #515


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 243
Inscris: 4 October 05
Din: comuna Catina nr.107, judet Cluj,Romania
Forumist Nr.: 7.059



Si nu le pasa apropiatilor ca acuma sunt bine, si-ti pasa tie care nu ma cunosti. Ba mai mult te bucuri, te bucuri sincer. Ba, ma lasi?
Cata ipocrizie!

Sigur ca imi pasa de esti bine iar acum, ca ai scris ce ai scris si mai mult. Tu sa nu te superi ca ti-am raspuns cum ti-am raspuns dar cuvintele tale aduceau a luare in deradere si nici acum nu suna altfel, ti-o spun cinstit.Ce ai vrea sa-ti raspund eu cand spui ca esti in cazul al doilea -cu alte cuvinte esti schizofrenic-sau mai pe intelesul celor multi , in tine sunt doua persoane sau si mai multe care iti dicteaza cum sa te comporti-asta vis a vis de privitul ceasului la fiecare sfert de ora. Dumnezeul viu, Cel adevarat, cel care iti da viata nu putea sa-ti vorbeasca asa .As vrea totusi sa-ti spun ceva-daca in urma acestei experiente ai castigat spiritual, daca ai devenit mai bun, mai cald atunci , Da, Dumnezeu te-a trecut printr-o incercare cruda. dar necesara.Daca insa nu s-a intamplat nimic, si dupa cum vad,nu s-a intamplat, pentru ca refuzi sa recunosti ca rugaciunile -fierbinti. cum zici chiar tu-te-au salvat si nu faptul ca nu ai luat medicamente, atunci , asa cum ti-am spus, cel rau a vorbit si ar trebui sa te puna pe ganduri.Probema este ca, oricum ai intoarce-o , totul a fost ingaduit.Acum ramane sa vezi tu , sa cauti sa deslusesti motivele pentru care au fost ingaduite aceste lucuru urate si rele si sa incerci sa schimbi ceva in tine sau in viata ta.
Cu prietenie si sincera parere de rau pentru toata suferinta prin care ai trecut.Stiu si eu cum este, am trecut si eu pe acolo candva intr-o alta stare a mea dar am inteles si acum Ii multumesc lui Dumnezeu pentru tot.
Sanja-Adriana
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(yronick)
mesaj 8 Aug 2008, 03:39 AM
Mesaj #516





Guests






QUOTE
Ce ai vrea sa-ti raspund eu cand spui ca esti in cazul al doilea -cu alte cuvinte esti schizofrenic-sau mai pe intelesul celor multi , in tine sunt doua persoane sau si mai multe care iti dicteaza cum sa te comporti-


Dar nu eu spun, ci medici, expertii, cei cu studii ultra-superioare. Pe biletul meu de iesire scrie la diagnostic, cu majuscule:
SCHIZOFRENIE PARANOIDA

QUOTE
Dumnezeu te-a trecut printr-o incercare cruda. dar necesara


Necesara cui?
Dumnezeu ne trece prin incercari crude “Necesare” doar ca sa experimenteze el ceva? Ma indoiesc!

QUOTE
.Daca insa nu s-a intamplat nimic, si dupa cum vad,nu s-a intamplat, pentru ca refuzi sa recunosti ca rugaciunile -fierbinti. cum zici chiar tu-te-au salvat si nu faptul ca nu ai luat medicamente,


Pai ce sa se intample, am pierdut bursa la facultate ca urmare a absentelor din sesiunea de iarna, locul de munca, iubita, aptitudinea de-a lucra si multe altele.
Refuz sa recunosc faptul ca rugaciunile fierbinti m-au salvat pentru ca asta ar fi insemnat sa mint. Iar minciunea e un pacat. thumb_yello.gif
Nu stiu cum se face ca exact din momentul in care am refuzat sa mai iau medicamentele, toate simptomele au disparut: Blocaj locomotoriu, incapacitatea de-a pronunta cuvinte simple, epuizare fara depunerea unui efort, dereglarea glandelor salivare, desi initial am fost pe la manastiri/biserici la Maslu deschizand carti si facand alte ritualuri ridicole, la insistentele tatalui.

QUOTE
cel rau a vorbit si ar trebui sa te puna pe ganduri.


Sunt la fel de sceptic ca in cazul in care mi s-ar fi spus ca Cel bun a vorbit. Totul a fost in mintea mea, a fost un delir mistic, si mi-a luat mult timp sa inteleg asta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sanja Cristea Ti...
mesaj 8 Aug 2008, 02:26 PM
Mesaj #517


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 243
Inscris: 4 October 05
Din: comuna Catina nr.107, judet Cluj,Romania
Forumist Nr.: 7.059



Pai ce sa se intample, am pierdut bursa la facultate ca urmare a absentelor din sesiunea de iarna, locul de munca, iubita, aptitudinea de-a lucra si multe altele.
Refuz sa recunosc faptul ca rugaciunile fierbinti m-au salvat pentru ca asta ar fi insemnat sa mint. Iar minciunea e un pacat

Acum ce faci? unde esti, in ce loc adica, ce muncesti?-de muncesti-Stai si jelesti o iubire care cu siguranta nu a fost adevarata cel putin din partea cealalta?-si atunci nu ai pierdut nimic! Ai primit carnetel cu dungi rosii si-l admiri? Mai spui cate-o rugaciune de multumire chiar si pentru faptul ca Dumnezeu ti-a dat gandul bun sa nu mai iei medicamente?
Zici ca ti-ai pierdut aptitudinea de a lucra, se prea poate, dar pe cea de a scrie vad ca nu ti-ai pierdut-o.Asa ca...da-i bataie, sa vedem ce-a sa iasa.Orice ai fi pierdut eu sunt sincer convinsa ca nu merita pastrat-vezi ce spune Pavel referitor la castig si pierdere.Tatal tau a vrut binele tau, stii asta, totul e sa intelegi ca fara credinta nu aveai nici o sansa de vindecare,uite doar cum le numesti -ritualuri ridicole.Dar sa stii ca au si acestea rolul lor pe care de nu-l intelegi e mai bine sa te abtii.Totusi cea ma importanta era credinta ta.Dumnezeu nu experimenteaza nimic, nu esti cobai, dar incercarea , oricare ar fi ea isi are rostul ei si este intotdeauna spre binele tau.Acum depinde de vei fi in stare sa recunosti si sa intelegi acest Bine.Delir mistic...nici tu nu crezi ce zici, te simt printre randuri . Mai incearca...imaginatie bogata vad ca ai, se pare ca te si mandresti cu asta.Te astept cu alte sugestii referitor la ce s-a intamplat si promit ca am sa-ti spun....cald, rece,rece, cald, fierbinte... de voi simti ca te apropii de ceea ce cred eu-,subliniez, eu cred , nu inseamna ca si este asa, dar poate ca e- ca s-a intamplat si si de ce.Tu scrie-mi doar, bine?
cu prietenie
sanja-adriana
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(yronick)
mesaj 11 Aug 2008, 01:03 PM
Mesaj #518





Guests






QUOTE
Acum ce faci? unde esti, in ce loc adica, ce muncesti?-de muncesti

La o sala de jocuri de noroc, dar nu vad ce relavanta are asta huh.gif
QUOTE
-Stai si jelesti o iubire care cu siguranta nu a fost adevarata cel putin din partea cealalta?-si atunci nu ai pierdut nimic!

Deloc! "Jelesti" e prea mult spus.
QUOTE
Ai primit carnetel cu dungi rosii si-l admiri?

Nu, nu am primit asa ceva, ci doar un biletin de iersire din spital. Am auzit ca acel "carnetel rosu" e un mit, nu se elibereza asa ceva.
QUOTE
Mai spui cate-o rugaciune de multumire chiar si pentru faptul ca Dumnezeu ti-a dat gandul bun sa nu mai iei medicamente?

Da, insa nu in biserica ci in camaruta mea, pe intuneric, asa cum zice BIBLIA.
QUOTE
Zici ca ti-ai pierdut aptitudinea de a lucra...

Nu definitiv.
QUOTE
,uite doar cum le numesti -ritualuri ridicole.Dar sa stii ca au si acestea rolul lor pe care de nu-l intelegi e mai bine sa te abtii.

Ritualuri ridicole, pe care conducerea Bisericii Ortodoxe Romane le critica asupru si le interzice cu desavarsire: deschiderea Evangheliei, calcatul preotului pe credinciosi si altele.
QUOTE
dar incercarea , oricare ar fi ea isi are rostul ei si este intotdeauna spre binele tau.Acum depinde de vei fi in stare sa recunosti si sa intelegi acest Bine

De astfel de "Bine" ma pot lipsi, crede-ma! Oricare dintre noi dealtfel se poate lipsi de astfel de "Bine".
QUOTE
.Delir mistic...nici tu nu crezi ce zici, te simt printre randuri

Iti recomand OTV, daca ai capacitatea de-a simti asa. Platesc bine cei care se ocupa cu asta.
QUOTE
Mai incearca...imaginatie bogata vad ca ai, se pare ca te si mandresti cu asta.

De unde reiese asta? blink.gif
QUOTE
.Te astept cu alte sugestii referitor la ce s-a intamplat si promit ca am sa-ti spun....cald, rece,rece, cald, fierbinte... de voi simti ca te apropii de ceea ce cred eu-,subliniez, eu cred , nu inseamna ca si este asa, dar poate ca e- ca s-a intamplat si si de ce.Tu scrie-mi doar, bine?

Repet, du-te la OTV sa zici "cald, rece, rece, cald, fierbinte" poate o gasesti pe Elodia si primesti si recompensa.

"cu prietenie
sanja-adriana"
Sanja-Adriana, sau Sanja Cristea Tiberian? wacko.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sanja Cristea Ti...
mesaj 12 Aug 2008, 10:48 AM
Mesaj #519


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 243
Inscris: 4 October 05
Din: comuna Catina nr.107, judet Cluj,Romania
Forumist Nr.: 7.059



deschiderea Evangheliei, calcatul preotului pe credinciosi si altele.

Nu ai pomenit nimic despre asa ceva, fa bine si fii mai concret in ce ti s-a intamplat ca altfel nu vad de ce ai mai scris ce ai scris.Doar ca sa te dovedesti-IRONIC--nu merita, zau.Daca tot nu vrei sa spui ce ai auzit, ce cuvinte anume au fost rostite, daca tot te incapatanezi sa crezi cum crezi sau cum mai bine zis nu crezi, nu are rost sa mai continui .Sa vorbesc cu vantul imi place dar nu in vant si de nu este nici un folos pentru tine - si se pare ca nu este, bine ar fi sa nu fie asa-iinseamna ca trebuie sa ma opresc aici.Si asta si fac.
In ce priveste OTV-ul ,cred ca tie ti se potriveste mai bine, asta apropo de delirul mistic.Ma ierti de iti spun ca asa am simtit citind printre randuri si incercand sa inteleg trairea ta.Si de am zis asa iti spun si de ce am zis-o, tocmai pentru a te indeparta de aceasta idee, care, inteleg eu, tare te atrage.Oricum nu vei recunoaste si nici nu ma astept de altfel, dar parca mi-as fi dorit ca aceste cuvinte ale tale de raspuns sa fi fost altele. Nadajduiesc ca vei intelege.
Sanja-Adriana

Sanja-prenumele meu real
Adriana-prenumele pus de tatal meu la un pahar de sampanie sub care ma cunosc aceia langa care mi-am petrecut copilaria
Cristea-numele dupa casatorie
Tiberian-numele de dinainte de casatorie
Multumit?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(yronick)
mesaj 12 Aug 2008, 11:14 AM
Mesaj #520





Guests






Vreau sa continuam discutia pe mesagerie privata, sau mai bine, prin e-mail. Asta doar daca esti deacord.
Vom lamuri acolo toate aspectele si-ti voi detalia experienta mea.
Imi cer scuze pentru atitudinea sarcastica.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sanja Cristea Ti...
mesaj 12 Aug 2008, 12:36 PM
Mesaj #521


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 243
Inscris: 4 October 05
Din: comuna Catina nr.107, judet Cluj,Romania
Forumist Nr.: 7.059



De acord .Nu am fost suparata doar un piculet intristata.Dar acum ma bucur.Ti-am trimis un mesaj.

Sanja- Adriana
Go to the top of the page
 
+Quote Post
clementia
mesaj 27 Sep 2008, 01:37 PM
Mesaj #522


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 15
Inscris: 27 September 08
Forumist Nr.: 12.016



Va salut, sunt noua pe forum, eu incercam sa gasesc de fapt o rugaciune si am dat peste voi. Aveti un topic pentru cei mai putin initiati unde as putea sa pun intrebari asa ca de incepatori?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 27 Sep 2008, 02:14 PM
Mesaj #523


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Clementia han.gif
Sedere placuta! smile.gif
QUOTE
Aveti un topic pentru cei mai putin initiati unde as putea sa pun intrebari asa ca de incepatori?

Eu nu stiu sa existe topic de religie pentru incepatori si avansati aici. Oricum si eu sunt tot incepator asa ca suntem cel putin doi cool.gif
Prin urmare: curaj!


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
clementia
mesaj 28 Sep 2008, 07:45 AM
Mesaj #524


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 15
Inscris: 27 September 08
Forumist Nr.: 12.016



QUOTE(Clopotel @ 27 Sep 2008, 03:14 PM) *
Draga Clementia han.gif
Sedere placuta! smile.gif

Eu nu stiu sa existe topic de religie pentru incepatori si avansati aici. Oricum si eu sunt tot incepator asa ca suntem cel putin doi cool.gif
Prin urmare: curaj!


Ok, multumesc pentru primire si chiar nou, nu te-as numi la 3500 mesaje cate ai postate smile.gif

Acest topic a fost editat de clementia: 28 Sep 2008, 07:46 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 28 Sep 2008, 09:00 AM
Mesaj #525


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(clementia @ 27 Sep 2008, 02:37 PM) *
Va salut, sunt noua pe forum, eu incercam sa gasesc de fapt o rugaciune si am dat peste voi. Aveti un topic pentru cei mai putin initiati unde as putea sa pun intrebari asa ca de incepatori?

Daca vrei o rugaciune simpla, pentru incepatori, eu o stiu pe aceea cu "Inger, ingerasul meu, ce mi te-a dat Dumnezeu.........." Dar sa sti ca am testat-o si nu merge intotdeauna, trebuie sa gasesti ceva mai complicat, ca Tatal Nostru, Crezul, etc. Oricum ai ajuns unde trebuie, Clopotel o sa te ajute.

Acest topic a fost editat de marduk: 28 Sep 2008, 09:01 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post

20 Pagini V  « < 13 14 15 16 17 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 15 May 2024 - 04:49 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman