HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dincolo de Ratiune

Ideea acestui forum nu este de a starni polemici intre cei ce cred si cei ce nu cred in astre, in Dumnezeu, in terapii naturiste, in miracole sau in ghicitul in palma. Pragul acestui forum poate fi pasit de oricine, fara nici o exceptie, dar cei care nu sunt de acord cu ideile sau marturisirile celor care posteaza aici, sunt rugati sa se abtina in a face comentarii malitioase, sau contradictorii. Aici ne dorim sa avem coltisorul lipsit de orice stres, iar scopul real ar fi acela de a-i ajuta pe cei din jurul nostru sa se simta bine, ba chiar sa gaseasca solutii catre iesirea din situatii disperate - de ce nu?

9 Pagini V  « < 4 5 6 7 8 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Energie, Coincidente Si Telepatie
abis
mesaj 12 Nov 2004, 05:11 PM
Mesaj #176


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (thunder @ 12 Nov 2004, 05:00 PM)
dar va intreb pe voi, in special pe atei, cum va dovediti voi insiva printr-un asemenea "experiment" ca exista sau nu Dumnezeu ?

Pai nici nu am propus ceva care sa demonstreze existenta lui Dumnezeu, ci doar a telepatiei...
QUOTE
cu acest asa zis experiment se poate "dovedi" cel mult daca eu sau IO avem abilitati telepatice, nu si ca exista sau nu telepatia

Daca tu nu ai asemenea capacitati, astept sa se ofere cei care au. Este atat de usor sa-ti demonstrezi teoria, dar nu vrei...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 12 Nov 2004, 05:13 PM
Mesaj #177


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



PS. Vreti sa verificati cu cineva sigur daca exista sau nu telepatie, reincarnare, viata de dincolo de moarte, samd ... aranjati o intilnire experimentala cu clarvazatoarea Valentina Girlea. rofl.gif

Si cu mama omida, ca sa fie trupa completa....

IO, referitor la intrebarea ta.... sa ridici "coincidentele " la rang de telepatie.....trebuie sa ai multa ... imaginatie....
Tu faci aici ce fac si asa zisii vindecatori..... le mor 1000 de pacienti, dar daca UNU scapa, praleo, eveniment mondial, surle si trimbite... se intimpla din an in pasti, categoric, sa te gindesti la cineva si pac, dai nas in nas cu el la coltul strazii.... gata telepatia.... e chestie de conjunctura si intimplare....

Flori, aia e o intimplare categoric... trista, adevarat.... dar daca vrei, poti sa-i gasesti multe sensuri ascunse.... in felul asta vei avea o viata plina de mister si suspans... wink.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 12 Nov 2004, 05:29 PM
Mesaj #178


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Telepatia. Cei care cred in ea spun ca este o putere latenta a corpului uman, nefolosita. Asta inseamna ca oamenii o aveau inainte si a ramas ca o ramasita. Cand a evoluat omul ca sa aibe nevoie de telepatie. De ce ar avea nevoie de ea cand vorbitul este comunicarea? ce conditii ar duce la o selectie naturala in favoarea aparitiei telepatiei?

Coincidentele: pe ziua de 14 a lunii sunt cele mai multe acciente aviatice (14, sau ceva, oricum o zi, statistic). Asta inseamna ca numarul respectiv e daunator pentru avioane?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 12 Nov 2004, 05:29 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
flori
mesaj 12 Nov 2004, 06:02 PM
Mesaj #179


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



QUOTE (bdl @ 12 Nov 2004, 05:13 PM)


Flori, aia e o intimplare categoric... trista, adevarat.... dar daca vrei, poti sa-i gasesti multe sensuri ascunse.... in felul asta vei avea o viata plina de mister si suspans... wink.gif

Si chiar am avut pina acum o viata plina de suspans , nu ca as fi un om deosebit dar am petrecut ceva mai mult timp prin lumea asta decit altii si am trcut prin multe asemenea intimplari pe care privind in urma nu le mai consider chiar intimplari ci incercari, pe care fiecare din noi le are de trcut dar le percepe fiecare in felul lui si mai ales fiecare reactioneaza in felul lui. Eu percep acum aceste incercari (bune sau rele) prin prisma lui Dumnezeu si actionez numai dupa ce ma rog din suflet sa ma ajute sa aleg calea cea buna. Din pacate, cam cu intirziere am ajuns la acest adevar dar mai bine mai tirziu decit niciodata!
Uitindu-ma in urma vad atitea mesaje pe care Dumnezeu in marea Lui bunatate mi le-a trimis , dar eu ignoranta cea plina de mine nu am reusit sa le vad atunci sau chiar daca le-am vazut am spus ca sint doar intimplati si nu le-am dat importanta. Poate daca as fi fost mai atenta si mai sensibila la toate astea as fi fost scutita de multe lucruri neplacute din viata mea. De aceea as dori ca acei tineri , frumosi , mindri si plini de ei dar inocenti, caci cred ca lumea le apartine si trateaza aceste mesaje doar ca pe niste intimplari, sa fie mai atenti , sa se intrebe de ce s-a intimplat asta si ce trebuie sa faca daca s-a intimplat asa .Iar ca sa afli raspunsul roaga-te fierbinte din tot sufletul si-l vei primi. Sigur vei actiona asa cum trebuie si vei fi scutit de greutati f. mari! Cind ai de luat o decizie importanta,roaga-te la Dumnezeu sa te ajute sa nu faci ceva impotriva vointei Lui cu siinta sau cu nestiinta! si abia dupa asta urmeaza-ti indemnul inimii de multe ori o sa constati ca este contrar primului impuls caci de multe ori facem rau cu intentia de a face bine.


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 12 Nov 2004, 06:09 PM
Mesaj #180


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Cind ai de luat o decizie importanta,roaga-te la Dumnezeu sa te ajute sa nu faci ceva impotriva vointei Lui cu siinta sau cu nestiinta! si abia dupa asta urmeaza-ti indemnul inimii de multe ori o sa constati ca este contrar primului impuls caci de multe ori facem rau cu intentia de a face bine.

Probabil de asta ai avut o viata plina de intimplari de neinteles....
Oricum, calea aleasa de tine, daca pe tine te multumeste, e f bine....
Dar nu trebuie sa crezi ca e cea mai buna cale sau singura....fiecare ne gasim calea asa cum o vedem fiecare....Tu vrei sa vezi semne de la D-zeu, eu prefer sa vad consecinte logice ale unor cauze.... tu astepti un semn care sa-ti arate in ce parte sa o iei, eu prefer sa decid EU in ce parte sa o iau.... poate gresesc citeodata, dar....E GRESEALA MEA....


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 12 Nov 2004, 06:39 PM
Mesaj #181


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



QUOTE (bdl @ 12 Nov 2004, 06:09 PM)


Probabil de asta ai avut o viata plina de intimplari de neinteles....
Oricum, calea aleasa de tine, daca pe tine te multumeste, e f bine....
Dar nu trebuie sa crezi ca e cea mai buna cale sau singura....fiecare ne gasim calea asa cum o vedem fiecare....Tu vrei sa vezi semne de la D-zeu, eu prefer sa vad consecinte logice ale unor cauze.... tu astepti un semn care sa-ti arate in ce parte sa o iei, eu prefer sa decid EU in ce parte sa o iau.... poate gresesc citeodata, dar....E GRESEALA MEA....

Nop! Am inteles intodeauna f. bine ce mi se intimpla asta e! Ceva din interiorul meu, dar mult mai presus decit mine i-mi spunea de multe ori NU , si apoi insista cu semne care veneau fara sa le astept , dar eu incapatinata ii dadeam brinci spunind "prostii" si faceam asa cum voiam, actionam dupa primul inpuls spunindu-mi ca nu merita sa ma intorc din drum si sa nu duc pina la capat ce-am inceput! Si de multe ori cosecintele acestei cauze au fost f.dureroase!
Intodeauna cind gresim este greseala noastra, din pacate uneori avem de platit scump.


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 12 Nov 2004, 10:11 PM
Mesaj #182


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (abis @ 12 Nov 2004, 06:11 PM)
QUOTE (thunder @ 12 Nov 2004, 05:00 PM)
dar va intreb pe voi, in special pe atei, cum va dovediti voi insiva printr-un asemenea "experiment" ca exista sau nu Dumnezeu ?

Pai nici nu am propus ceva care sa demonstreze existenta lui Dumnezeu, ci doar a telepatiei...

- pt. un orb tot ceva "nevazut" este.

QUOTE
QUOTE
cu acest asa zis experiment se poate "dovedi" cel mult daca eu sau IO avem abilitati telepatice, nu si ca exista sau nu telepatia

Daca tu nu ai asemenea capacitati, astept sa se ofere cei care au. Este atat de usor sa-ti demonstrezi teoria, dar nu vrei...

- eu am fost in pielea ateului probabil mai mult decit ai tu sau altii virsta ... asa ca stiu ce spun ... de ce este sau nu in stare un ateu sa se "convinga". Priveste la sarmanul clovn bdl ... nimic nu-l poate ajuta ...


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 12 Nov 2004, 10:12 PM
Mesaj #183


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



QUOTE (thunder)
termenul de "perfect sanatos" se referea la acele fiinte care nu prezinta nici un fel de boala vizibila cu ochiul sau cu aparatele medicale.

yikes.gif hh.gif
Multumesc. Discutie incheiata.


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 12 Nov 2004, 10:15 PM
Mesaj #184


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



DOMNILOR wink.gif Thunder, IO,gypsyhart, IMI PARE rau ca va deranjez expunerea de idei ohmy.gif , dar cand e cazul de a participa la un experiment nici unul dintre voi nu doreste.......... toti comunicati telepatic dar nici unul nu doriti sa ne exemplificati, mai sa fie wink.gif , NE LASATI SA AFLAM ADEVARUL SINGURI , DAR NOI NU PUTEM laugh.gif SUNTEM ORBI ARATATI-NE CALEA cry.gif

Voi deschide din nou un topic tip sondaj , in care va rog sa respectati regulile si sa nu fiti offtopic, tot acolo va invit sa discutam despre experimente telepatice si sa analizam EXPERIMENTELE REALIZATE DE ALTII INAINTEA NOASTRA: d-le IO,Thunder va rog dati exemple......... wink.gif


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 12 Nov 2004, 10:23 PM
Mesaj #185


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Blakut @ 12 Nov 2004, 06:29 PM)
Telepatia. Cei care cred in ea spun ca este o putere latenta a corpului uman, nefolosita. Asta inseamna ca oamenii o aveau inainte si a ramas ca o ramasita.

- in vremurile specifice Epocilor (YUGA) in care spiritualitatea era la un nivel inalt telepatia era ceva firesc.

- daca un aparat de radio ultrasofisticat nu are suficienta energie, el va merge prost sau deloc. La fel si centri de forta, chakras. Telepatia este una dintre puterile paranormale care se manifesta in masura in care o anumita parte dintr-un astfel de centru de forta este trezit/dinamizat .. adica "circula" energie subtila prin acele "zone".

QUOTE
Cand a evoluat omul ca sa aibe nevoie de telepatie. De ce ar avea nevoie de ea cand vorbitul este comunicarea?

- vorbirea este o forma de comunicare inferioara, care a "inflorit" pe masura ce rezonante subtile elevate la nivelul planetei s-au diminuat, lasind loc rezonantelor joase, specifice Epocilor de decadere spirituala. Aceste 4 Epoci (YUGAS) sint ciclice ... asa cum sint si cele 4 anotimpuri la nivelul planetei.

QUOTE
ce conditii ar duce la o selectie naturala in favoarea aparitiei telepatiei?

- trezirea spirituala personala, sau o trezire la nivel de grup, cind planeta se va afla in zona de influenta elavata specifica epocilor spirituale.

QUOTE
Coincidentele: pe ziua de 14 a lunii sunt cele mai multe acciente aviatice (14, sau ceva, oricum o zi, statistic). Asta inseamna ca numarul respectiv e daunator pentru avioane?

- parca 11 era acea cifra .. oricum, nu conteaza ... in acest context ... ci ideea ca exista o anumita ciclicitate si influenta deloc intimplatoare, in desfasurarea evenimentelor.

Acest topic a fost editat de thunder: 13 Nov 2004, 03:08 AM


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 12 Nov 2004, 10:35 PM
Mesaj #186


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (flori @ 12 Nov 2004, 07:02 PM)
Eu percep acum aceste incercari (bune sau rele) prin prisma lui Dumnezeu si actionez numai dupa ce ma rog din suflet sa ma ajute sa aleg calea cea buna. Din pacate, cam cu intirziere am ajuns la acest adevar dar mai bine mai tirziu decit niciodata!

- adevarat, mai bine mai tirziu decit niciodata ...

QUOTE
Uitindu-ma in urma vad atitea mesaje pe care Dumnezeu in marea Lui bunatate mi le-a trimis , dar eu ignoranta cea plina de mine nu am reusit sa le vad atunci sau chiar daca le-am vazut am spus ca sint doar intimplati si nu le-am dat importanta. Poate daca as fi fost mai atenta si mai sensibila la toate astea as fi fost scutita de multe lucruri neplacute din viata mea.

- asta se numeste "scoala vietii", pe care nu o poate avea decit cei care au trecut prin viata ... nu si copii teribilisti care se cred "zmei". Asta e ... pt. multi scoala vietii este aidoma cu scoala suferintei. Cum spune si proverbul: "Vai, copil ignorant, care te-ai distrat noptile; de aceea stai printre cei īnvatati ca un bou īn namol."

QUOTE
De aceea as dori ca acei tineri , frumosi , mindri si plini de ei dar  inocenti, caci cred ca lumea le apartine  si trateaza aceste mesaje doar ca pe niste intimplari, sa fie mai atenti , sa se intrebe de ce s-a intimplat asta si ce trebuie sa faca daca s-a intimplat asa .

- teribilismul si infantilismul lor ii opresc sa "vada" aceste aspecte .. oricit le-ar spune cineva trecut prin viata.

QUOTE
Iar ca sa afli raspunsul roaga-te fierbinte din tot sufletul si-l vei primi. Sigur vei actiona asa cum trebuie si vei fi scutit de greutati f. mari!  Cind ai de luat o decizie importanta,roaga-te la Dumnezeu sa te ajute sa nu faci ceva impotriva vointei Lui cu siinta sau cu nestiinta! si abia dupa asta urmeaza-ti indemnul inimii de multe ori o sa constati ca este contrar primului impuls caci de multe ori facem rau cu intentia de a face bine.

- un sfat plin de bun simt si care "radiaza" experienta de viata si "greutatea" verificarii acestor spuse. Un gura unui teoretician sau a unui doct aceste cuvite ar fi sunat "goale" si "sterpe". Pacat ca a trebuit sa incarci aceste cuvinte cu acea experieta de viata grea, doar poate asa a fost sa fie "drumul" tau ... oricum, felicitari pt. maturitate si aceasta "intuitie" ce in termeni oculti ezoterici poarta si nume si e si "tehnica" aparte. Unii descopera adevarul trecind prin viata, altii prin initiere .. insa rezultatul este acelasi pina la urma. Inca odata felicitari ... si sfatul meu e sa nu pleci urechea la rautatile si infantilitatile unora care nu sint aici decit "vocea" si testul/incercarea demonilor.

Acest topic a fost editat de thunder: 13 Nov 2004, 03:12 AM


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 12 Nov 2004, 10:53 PM
Mesaj #187


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



Draga Thunder multumesc pt. apreciere , ma simt onorata sa aud asta de la un initiat , dar m-as bucura mult mai mult sa ia in seama aceste sfaturi acei tineri teribilisti pentru a fi scutiti de neplaceri in viata sau macar pt. a le putea suporta mai usor.

si sfatul meu e sa nu pleci urechea la rautatile si infantilitatile unora care nu sint aici decit "vocea" si testul/incercarea demonilor.

Hai sa nu fim chiar asa duri , sa fim ceva mai toleranti poate asta o sa-i ajute chiar pe ei. De altfel asta-i scopul nostru nu!


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 12 Nov 2004, 10:56 PM
Mesaj #188


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (flori @ 12 Nov 2004, 07:39 PM)
Nop! Am inteles intodeauna f. bine ce mi se intimpla asta e! Ceva din interiorul meu, dar mult mai presus decit mine i-mi spunea de multe ori NU , si apoi insista cu semne care veneau fara sa le astept

- aceea era "vocea constiintei", sau altfel spus un anume gen de intuitie asa zis "feminina", cu care multe femei sint inzestrate, dar asa cum spui si tu, nu multa asculta aceasta "voce" si dau tot felul de gherle in viata. sad.gif

- aceasta "intuitie" este oarecum nativa la femei pt. ca de felul lor, femeile prin natura lor feminina, incarnind aspectul femin (receptiv) al Creatiei, ele sint mai receptive, datorita trezirii unor "module energetice subtile" de factura receptiva care le favorizeaza o mai usoara receptie a diferitelor aspecte cui care se intilnesc in viata exterioara si launtrica. Aceste "module" se pot trezi si amplifica si mai mult de atit, fie de barbati fie de femei, ba chiar pina la acel nivel incit sa poti afla la "vointa" si aproape spontan "ce e bine si ce nu" sa faci la un momnent dat. Unii oameni trezesc in mod aproape fara sa stie aceste "module", altii le "inchid" ... mai ales datorita educatiei si cunoastere eronate de care au parte in timpul vietii. Se cunoaste faptul ca de ex. copii, la virsta fragede, multi dintre ei sint inzestrati cu clarviziune si vad in lumile paralele, sau chiar ingeri si entitati subtile. Unii dinyre ei chiar ajung sa se joace si sa vorbeasca cu astfel de ingeri ... iar parintii ignoranti ii cearta si le inoculeaza ideea ca nu e nimic si nimeni acolo incit si la copii se pune "o ceata" pe ochi si nu mai au acces la acele lumi paralele. Inocenta, puritatea si candoarea copiilor sint stari ce au ca si vehiculare energetica subtila niste energii f. inalte/elevate .. ce permit structurilro subtile sa intre usor in contact cu acele lumi si entitati specifice acelor energii subtile elevate. Din acest motiv spunea si IIsus:

QUOTE
Mt 18:1-7

1 ¶ Īn clipa aceea, ucenicii s'au apropiat de Isus, şi L-au īntrebat: ,,Cine este mai mare īn Īmpărăţia cerurilor?``
2  Isus a chemat la El un copilaş, l -a pus īn mijlocul lor,
3  şi le -a zis: ,,Adevărat vă spun că, dacă nu vă veţi īntoarce la Dumnezeu şi nu vă veţi face ca nişte copilaşi, cu nici un chip nu veţi intra īn Īmpărăţia cerurilor.
4  Deaceea, oricine se va smeri ca acest copilaş, va fi cel mai mare īn Īmpărăţia cerurilor.
5  Şi oricine va primi un copilaş ca acesta īn Numele Meu, Mă primeşte pe Mine.
6  Dar pentru oricine va face să păcătuiască pe unul din aceşti micuţi, cari cred īn Mine, ar fi mai de folos să i se atīrne de gīt o piatră mare de moară, şi să fie īnecat īn adīncul mării.
7 ¶ Vai de lume, din pricina prilejurilor de păcătuire! Fiindcă nu se poate să nu vină prilejuri de păcătuire; dar vai de omul acela prin care vine prilejul de păcătuire!

Mt 19:13-14

13 ¶ Atunci I-au adus nişte copilaşi, ca să-Şi pună mīnile peste ei, şi să Se roage pentru ei. Dar ucenicii īi certau.
14  Şi Isus le -a zis: ,,Lăsaţi copilaşii să vină la Mine, şi nu -i opriţi, căci Īmpărăţia cerurilor este a celor ca ei.``


QUOTE
dar eu incapatinata ii dadeam brinci spunind "prostii" si faceam asa cum voiam, actionam dupa primul inpuls spunindu-mi ca nu merita sa ma intorc din drum si sa nu duc pina la capat ce-am inceput! Si de multe ori cosecintele acestei cauze au fost f.dureroase!
Intodeauna cind gresim este greseala noastra, din pacate uneori avem de platit scump.

- adevarat sad.gif


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 12 Nov 2004, 11:04 PM
Mesaj #189


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (flori @ 12 Nov 2004, 11:53 PM)
Draga Thunder multumesc pt. apreciere , ma simt onorata sa aud asta de la un initiat , dar m-as bucura mult mai mult sa ia in seama aceste sfaturi acei tineri teribilisti pentru a fi scutiti de neplaceri in viata sau macar pt. a le putea suporta mai usor.

- tu deja stii ... fiecare are drumul si lectia lui de viata ...

QUOTE
si sfatul meu e sa nu pleci urechea la rautatile si infantilitatile unora care nu sint aici decit "vocea" si testul/incercarea demonilor.
Hai sa nu fim chiar asa duri , sa fim ceva mai toleranti poate asta o sa-i ajute chiar pe ei. De altfel asta-i scopul nostru nu!

- nu e vorba de duritate, ci de franchete. Asta e unul din rosturile demonilor, sa testeze si sa incerce oamenii (fiintele). Ei o fac prin cei mai "buni" intermediari ai lor. Nu o sa vina la tine un intelept sau in sfinta sa-ti testeze discernamintul spunindu-ti aberatii si prostii si rautati ... ci poate cel mult testindu-ti credinta, rabdarea, umilinta ...

- chiar si acesti intermediari ai "raului" au misiunea lor ... dar asta nu inseamna sa fie chiar asa de usor de lasat sa-si faca de cap si sa duca in eroare pe acei copii ai Domnului. Repet afirmatiile lui Iisus:

QUOTE
5  Şi oricine va primi un copilaş ca acesta īn Numele Meu, Mă primeşte pe Mine.
Dar pentru oricine va face să păcătuiască pe unul din aceşti micuţi, cari cred īn Mine, ar fi mai de folos să i se atīrne de gīt o piatră mare de moară, şi să fie īnecat īn adīncul mării.
7 ¶ Vai de lume, din pricina prilejurilor de păcătuire! Fiindcă nu se poate să nu vină prilejuri de păcătuire; dar vai de omul acela prin care vine prilejul de păcătuire!


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 12 Nov 2004, 11:10 PM
Mesaj #190


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



OMU'BUN nu vreau sa jignesc pe nimeni , nu am facut-o dar nici sa fim facuti :
QUOTE
si sfatul meu e sa nu pleci urechea la rautatile si infantilitatile unora care nu sint aici decit "vocea" si testul/incercarea demonilor
wink.gif


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 13 Nov 2004, 12:05 AM
Mesaj #191


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Vi s-a intamplat vreodata sa va ganditi la o persoana si chiar atunci acea persoana sa va sune la telefon? (exclus cazurile cand stabiliserati deja cu persoana respectiva sa va sune la o ora data)


Mi s-a intamplat de 2 ori!

Tie ti s-a intamplat vreodata sa te gandesti la cineva si persoana sa nu te sune? smile.gif Si asta mi s-a intamplat... de cateva mii de ori! rolleyes.gif

Unde vezi tu telepatie exista doar confirmation bias. Daca te gandesti suficient de mult la suficient de multe persoane, inevitabil unele te vor suna chiar cand te gandesti la ele. E o chestie pur statistica.

Acest topic a fost editat de Catalin: 13 Nov 2004, 12:06 AM


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 13 Nov 2004, 12:56 AM
Mesaj #192


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Sa nu sarim in concluzii, vorba englezului.
Mai astept si alte testimoniale.


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 13 Nov 2004, 02:36 AM
Mesaj #193


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Telepatia! E destul de greu sa te poti face inteles cuiva care, desi o poseda, nu si-o recunoaste fiindca el o pune pe seama unor coincidente bizare.
Cineva, nu cu mult timp in urma venea cu intrebarea daca iubirea poate fi dovedita. Iar altcineva considera ca nu ar fi elemente de legatura intre cele doua. Eu indraznesc sa le scot totusi in evidenta. S-a vorbit pe forumul Hanu Ancutei de foarte multe ori despre cele doua jumatati de sfera, despre cuplurile asa-zis perfecte. Ei bine, acele cupluri pot fi numite perfecte, sau jumatati de sfera atat timp cat "se simt" fara cuvinte. E posibil ca cei ce n-au avut niciodata parte in viata de o asemenea apropiere, sa nu inteleaga fara a face un efort de (buna)vointa. Si nu ma refer neaparat cupluri sot si sotie, ci si prieten-prietena, doi prieteni, doua prietene. Ca sa nu mai vorbim de relatia parinte-copil. Deasemenea, v-as sugera sa intrati pe pagina dedicata animalelor, si veti avea cat de cat o imagine a unei comunicari telepatice intre animal si stapan, mai ales atunci cand stapanul s-a atasat cu toata fiinta lui de animalul respectiv. Imi amintesc cum, demult, pe cand eram copil, batranii povesteau cu lacrimi in ochi despre intamplari prin care un cal, un caine, un porc sau mai stiu eu ce oratanie din gospodarie, au inteles o stare de spirit si au actionat cu totul miraculos in acele momente speciale, ca si cum ar fi putut citi gandurile. Mai mult decat atat, din punct de vedere stiintific, s-ar parea ca delfinii au cea mai puternica dintre capacitatile telepatice. Dar au existat si exceptii de la regula cand o broasca testoasa a aparut ca din senin si a salvat de la inec un naufragiat pe care l-a purtat pana aproape de tarm, care nu era tocmai in imediata apropiere. Delfinii fac asta frecvent si sunt considerate si cele mai altruiste fiinte de pe planeta.
Cum ar putea exista toate aceste miracole, fara elementul cheie care se numeste telepatie? Oare nu ati auzit niciodata de persoane care ii apuca dintr-o data o stare de neliniste privitor la o persoana apropiata (intre gemeni este deja mult prea cunoscuta aceasta manifestare, chiar daca ei locuiesc fiecare la un alt capat de lume!), iar in scurt timp primesc vestea care deja nu-i mai surprinde ci mai degraba confirma o presupunere. Totul porneste de la sufletul altruist fata de acea persoana (sau fiinta), dragostea neconditionata (de aceea delfinii sunt considerati atat de superiori tuturor celorlalte fiinte, din acest punct de vedere!). Gandurile bune sau rele POT FI TRANSMISE! Doar ca se intampla ca gandurile rele sa nu-si atinga totusi tinta, daca cel vizat este impacat cu sine si nu are constiinta incarcata cu nimic lipsit de moralitate. Iar atunci tot acel fluid energetic se intoarce cu o putere mult potentata la cel care a expediat-o. Vrajitoarele cunosc foarte bine acest fenomen, si-si iau destule metode de precautie.
De altfel si preotii cunosc (sau ar trebui sa cunoasca) efectele unor bleseme (Blestemele Sfantului Vasile de exemplu) si nu vor indrazni sa faca asemenea slujbe pentru cineva decat foarte tarziu in viata, cand au reusit sa-si formeze o idee mai clara despre DREPTATE, in timp ce stau departe de toate poftele trupesti. Am un prieten preot care a nesocotit in tineretea lui acest amanunt, si in scurt timp dupa ce a inceput slujbele speciale cu acele blesteme, i-a ars casa si si-a pierdut si copilul. Numai cine nu vrea, nu intelege forta gandului care poate muta muntele din loc. Asta chiar nu e o metafora.
De altfel cum se face ca daca ne dorim in mod deosebit ceva, fie el bun sau rau, acel lucru ajunge pana la urma sa se implineasca? Oare nu prin aceeasi forta a gandului care influenteaza imprejurarile? De aceea este indicat sa ne gandim de cateva ori inainte de a dori ceva, fie pentru noi, fie pentru cei din jurul nostru.
Ar fi multe de spus in aceasta privinta. Si poate par cumva ciudat fiindca asociez telepatia si cu ideea de cuplu perfect (unde dragostea, bunatatea, intelegerea pot crea acea stare de comunicare fara cuvinte desi subiectii sunt in camere diferite - eu am trait mult timp aceasta stare in primii ani de casnicie si inca mai am- ce-i drept mai rar - momente cand primesc sau transmit anumite ganduri), si cu relatia om- animal, si cu preotii si cu vrajitoarele!... Dar toate astea se petrec in jurul nostru. Cu totii suntem obisnuiti cu ele, dar nu fiecare dintre noi le constientizeaza la fel.
Si un ultim exemplu: care dintre noi nu a fost pus in situatia sa aiba o reactie de apropiere sau respingere spontana fata de cineva pe care nu l-am vazut in viata lui, dar care ofera o incredere totala, sau, dimpotriva, o neincredere inexplicabila? Care sunt receptorii care se pun in garda in acele momente?
Toate astea si multe altele se vor gasi in tratatele de specialitate din biblioteca oricarui psiholog, sau medic generalist, dar si profesor (aceste detalii sunt printre primele lectii pe care le-au primit pentru a fi buni pedagogi ) preoti, filosofi sau oameni banali care n-au cumparat cartile la metru'cub dupa marimea bibliotecii din sufragerie, ci au asimilat una cate una, savurand fiecare pagina de valoare a acelor carti!


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 13 Nov 2004, 02:49 AM
Mesaj #194


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



Mesaj editat de moderator

Ttunder in primul rand te rog insistent sa te limitezi la un strict necesar si foarte important. Tocmai ti-am sters cel mai lung mesaj de pana acum. Omule, copy&paste nu e o solutie chiar intotdeauna, daca nu ai cel putin doi-trei cititori pe care sa-i intereseze cu adevarat (altfel decat sa faca haz de tot ce scrii!).

In plus, iarasi te rog, fa dovada de intelepciunea atat de la indemana pentru tine, si evita sa mai dai replici si replici la replici si replici la replicile replicilor si tot asa. Fa, odata, pentru Dumnezeu, dovada atator vorbe de duh pe care le tot scoti mereu in evidenta. Tie chiar iti place sa te lasi provocat?
mad.gif

Acest topic a fost editat de OMU'BUN: 13 Nov 2004, 03:04 AM


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 13 Nov 2004, 03:05 AM
Mesaj #195


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (OMU'BUN @ 13 Nov 2004, 03:36 AM)
Gandurile bune sau rele POT FI TRANSMISE! Doar ca se intampla ca gandurile rele sa nu-si atinga totusi tinta, daca cel vizat este impacat cu sine si nu are constiinta incarcata cu nimic lipsit de moralitate. Iar atunci tot acel fluid energetic se intoarce cu o putere mult potentata la cel care a expediat-o. Vrajitoarele cunosc foarte bine acest fenomen, si-si iau destule metode de precautie.

- dpdv initiatic, acest fenomen e cunoscut sub numele de "efectul de soc in retur" ... si este cumplit pt. un vrajitor sa pateasca asa ceva.

- la nivel mai mic, totusi in mod asemanator, se petrec fenomenele si in cazul in care un om, fie el si banal (nu vrajtor), trimite ginduri rele, urite si afirmatii eronate, rele si grele ... catre o fiinta spirituala autentica.


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 13 Nov 2004, 03:16 AM
Mesaj #196


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



Mesaj editat de moderator

Fara suparatre: Ti-am cerut ceva mai devreme sa incetezi cu replici la replici, care nu fac decat sa il intarate si mai rau pe cel vizat, dupa care tot pe seama moderatorului cade vina intrucat nu editeaza off-topicurile si jignirile! Maturizati-va oameni buni! sad.gif

Acest topic a fost editat de OMU'BUN: 13 Nov 2004, 03:23 AM


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 13 Nov 2004, 03:20 AM
Mesaj #197


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE
Ttunder in primul rand te rog insistent sa te limitezi la un strict necesar si foarte important. Tocmai ti-am sters cel mai lung mesaj de pana acum. Omule, copy&paste nu e o solutie chiar intotdeauna, daca nu ai cel putin doi-trei cititori pe care sa-i intereseze cu adevarat (altfel decat sa faca haz de tot ce scrii!).

- a intrebat de surse, i-am oferit sursele.


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 13 Nov 2004, 12:08 PM
Mesaj #198


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



QUOTE (bdl @ 12 Nov 2004, 03:50 PM)
Gypsy,
Tu ai vreo abilitate telepatica?

Sa spunem ca abilitatile mele telepatice sunt insuficient dezvoltate.
O chestie care mi s'a intamplat relativ de curand...
Eram intr'un grup la un foc de tabara si la un moment dat cineva propune ca fiecare sa cante ceva....inainte sa imi vina randul imi cautam in minte cantecul cu pricina...L'am gasit si asteptam sa imi vina randul....Insa cineva a inceput sa il ingane inaintea mea si apoi toti cantau acel cantec....Mi s'a parut ciudat pentru ca era ceva foarte diferit de ce se fredonase pana atunci....Atunci sunt absolut sigur ca nu a fost doar o coincidenta....
Exemple se mai pot gasi....dar stii cum se spune...nu crezi pana nu vezi.....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 13 Nov 2004, 03:10 PM
Mesaj #199


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Gypsy,
Problema e ca multa lume crede ca in asta consta telepatia....sau mai bine zis confunda telepatia cu anumite coincidente....
daca o sa iei la rind toti factorii auxiliari acelui foc de tabara , o sa vezi ca nu e o asa mare minune ca si altcineva a vrut sa cinte exact acel cintec.... Exemple de-astea am si eu gramada...... dar aceste cazuri sint f departe de telepatie....
Am citit cele doua teorii, cum ca toti oamenii au fost sau vor fi telepati ... am citit si ceva carti in care se descriau niste exemple.... categoric exista ceva....tot asa, la limita dintre coincidenta si experiment....
Dar din acel ceva cineva face mult prea mult caz.... iar treba cu dezvoltarea acestor abilitati, ce sa zic, suna un pic a fanfaronada de doi lei... sau hai sa facem pe grozavii... sau hai sa va arat ce rotund sint eu....
Vorba lui Catalin, cine e tare in parcare demonstreaza practic.....


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 13 Nov 2004, 03:22 PM
Mesaj #200


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Bah, ideea e ca unii considera ca acele cazuri ar fi mai mult decat niste simple coincidente. Dar, gypsyhart, vorba lu' cine a zis, de cate ori s-a intamplat sa te gandesti la un cantec, iar ceilalti sa nu-l cante inaintea ta ? Fa si tu o comparatie statistica si mai vorbim. wink.gif


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 13 Nov 2004, 03:45 PM
Mesaj #201


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



bdl

Orice capacitate a fiintei umane se poate dezvolta.
Capacitatile fizice - prin antrenament fizic.
Cele rationale - prin antrenamentul gandirii.
Iar cele spirituale - prin antrenament spiritual.

OMU'BUN
QUOTE
De altfel si preotii cunosc (sau ar trebui sa cunoasca) efectele unor blesteme (Blestemele Sfantului Vasile de exemplu) si nu vor indrazni sa faca asemenea slujbe pentru cineva decat foarte tarziu in viata, cand au reusit sa-si formeze o idee mai clara despre DREPTATE, in timp ce stau departe de toate poftele trupesti. Am un prieten preot care a nesocotit in tineretea lui acest amanunt, si in scurt timp dupa ce a inceput slujbele speciale cu acele blesteme, i-a ars casa si si-a pierdut si copilul.

In primul rand, se numesc Moliftele Sf. Vasile. Contin abjuratii extrem de puternice impotriva demonilor si a viciilor omenesti. Se citesc in noaptea de 1 ianuarie (ora 0) sau in ziua de 1 ianuarie la 12. Nu se recomanda asistarea la aceasta slujba decat celor cu nervii tari, deoarece citirea acestor Molifte are efect de exorcizare... De asemenea, nu se recomanda citirea Moliftelor de catre preoti insuficient pregatiti (calugarii sunt mai potriviti acestui scop) si in nici un caz de catre mireni.
Iar intre molifte, blesteme si telepatie nu exista nici o legatura, vorbim de lucruri complet diferite. O definitie simpla: telepatia este fenomenul de biocomunicatie intre 2 sau mai multe sisteme vii, altfel decat prin mijloacele conventionale.


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 13 Nov 2004, 04:48 PM
Mesaj #202


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



IO,
In aceste cercetari s-au bagat bani, nu gluma.....si e vorba de cele doua mari puteri militare .... s-au facut experimente peste experimente, au fost selectionati cei mai "dotati" la capitolul asta....si asta de ani buni....Daca s-ar fi ajuns la un rezultat, crede-ma, am fi avut o singura super-putere pe vremea razboiului rece....
Experimentele care s-au facut au acoperit absolut orice aspect...
S-au facut antrenamente cu acei oameni care oricum se considera ca aveau "ceva" in plus fata de altii....
S-au facut cu gemeni...au fost facute de cercetatori, nu de dobitoci.....
Si totusi..... comunicarea de baza ramine unda radio....
Concluzia nu e greu de inteles......
Acum, dupa ce unii au incercat avind la dispozitie absolut ce voia muschiul lor..... vine cineva si spune: eu am aceasta capacitate si mi-o dezvolt in continuare.... Tu cam ce zici de faza asta?
Sau hai sa punem problema altfel: daca ei ar avea pe real aceste capacitati, tu crezi ca ei ar face ce fac acuma?
wink.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 13 Nov 2004, 07:12 PM
Mesaj #203


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



bdl

Pot sa-ti spun ca SUA, Rusia, Germania, China, Japonia si Anglia sunt atat de avansate in domeniul PSI, incat telepatia asta de care vorbim noi aici e o joaca de copii. Aplicatiile vizeaza (bineinteles) in primul rand domeniul militar, serviciile secrete, spionajul economic. Iar cercetarile costa bani grei. Crezi ca aia arunca cu banii pe geam? Adica, sa investeasca atata efort timp de zeci de ani ca pe urma sa spuna "Dragi oameni de pe intregul Pamant, iata ce am descoperit. Va oferim tuturor aceasta cunoastere si va rugam sa n-o folositi contra noastra". ohyeah.gif

PS: Absolut toate "descoperirile" care aveau o cat de vaga aplicabilitate in domeniile enumerate mai sus au ajuns la urechile publicului abia dupa ce fusesera inlocuite cu altceva mai bun - vezi comunicatiile GSM.
Fenomenele PSI si aplicatiile lor nu au cu ce altceva mai bun sa fie inlocuite.


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 13 Nov 2004, 07:47 PM
Mesaj #204


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (bdl @ 13 Nov 2004, 05:48 PM)
IO,
In aceste cercetari s-au bagat bani, nu gluma.....si e vorba de cele doua mari puteri militare .... s-au facut experimente  peste experimente, au fost selectionati cei mai "dotati" la capitolul asta....si asta de ani buni....Daca s-ar fi ajuns la un rezultat, crede-ma, am fi avut o singura super-putere pe vremea razboiului rece....

- rezultate au fost si sint, dar sint tinute secret, pt. ei si ai lor. Nu o sa vina sa recunoasca: da, avem oameni care pot sa "vada" si sa "auda" planurile dusmanilor. De ce ? Pt. ca automat s-ar desconspira. Cum, aveti acces la planurile dusmanilor si totusi va iau prin surprindere ? Concluzie, asa zisii "dusmani" sint de fapt tot niste marionete conduse de aceiasi "super-putere" mondiala din umbra.

- asa zisul "razboi rece" este o nascocire diabolica prin care s-a impartit lumea in cel putin doua prin care s-a urmarit controlul si manipularea popoarelor si o ampla campanie de "inarmare". Adica s-au produs arme, inutile in afara asa zisului razboi rece, comandate la fabricile acestor condumatori din umbra, si s-au platit cu bani imprumutati de la bancile acelorasi conducatori din umbra. Folosindu-se de lozinca "dusmanul de clasa", s-au eliminat oameni incomozi care erau impotriva sistemului totalitar national si mondial si au fot pusi ("alesi") in fuctii de conducere "cozile de topor" si vinzatorii de neam.

QUOTE
Experimentele care s-au facut  au acoperit absolut orice aspect...

- au acoperit multe, dar nu tot. Nici nu au ei habar de "tot" ... caci probabil ar fi incercat si in acele directii.

QUOTE
S-au facut antrenamente cu acei oameni care oricum se considera ca aveau "ceva" in plus fata de altii....
S-au facut cu gemeni...au fost facute de cercetatori, nu de dobitoci.....
Si totusi..... comunicarea de baza ramine unda radio....
Concluzia nu e greu de inteles......

- "de baza" .. pt. mintea si intelegerea "dobitocului".

QUOTE
Acum, dupa ce unii au incercat avind la dispozitie absolut ce voia muschiul lor..... vine cineva si spune: eu am aceasta capacitate  si mi-o dezvolt in continuare.... Tu cam ce zici de faza asta?

- faptul ca acesti "cercetatori" spun ca nu iau in considerare textele ezoterice este in parte eronat. Ei iau in considerare aceste texte, insa nu prea le inteleg semnificatia tehnicista, cu toate ca se straduiesc. La virful acestei "conspiratii mondiale" sint fiinte care au un grad de cunostere si initiere deosebita, dar din pacate malefic orientata. Ei stiu bine de telepatie si alte puteri paranormale si pe unele chiar le controleaza in parte. Numai un "dobitoc" ar putea crede ca vor veni acestia in fata si vor spune: "iata ce putem noi sa facem!" Ceea ce cerceteaza acesti "cercetatori" vinduti sint deja la nivel de control si manipularea maselor in grupuri mari, natiuni intregi. Ei cauta si chiar au reusite in directia construirii de aparate cu ajutorul carora sa induca stari si ginduri (influente) la nivel de mase. In unele tari astfel de aparate functioneaza cu "succes". La virful acestei "conspiratii mondiale" se stie ca principala tinta e Romania si poporul roman ... si sint f. contrariati si suparati in acelasi timp ca in Romania rezultatele sint pe departe de ceea ce au reusit in alte tari. Prin aceste aparate de emit unde ce sint "receptionate" de structurile subtile ale fiintelor si fiind influentate de aceste unde oameni inceput sa aibe un anume gen de conportament dorit de "ei". "Secretul" nereusitei lor consta in faptul ca la nivel de natiune, sau altfel spus de "egregor" (sufletul neamului), exista o rezonanta subtile benefica, elevata, ce contracareaza in mare parte efectele malefice si nocive ale emisiilor aparatelor lor.

- singura modalitate de a contracara efectele malefice ale unor asemenea aparate este crearea unui cimp subtil spiritual elevat care sa contrabalanseze cimpul malefic creat de aparatele si dorintele "lor". In aceasta directie ajuta f. mult actiunile spirituale facute la unison de mai multi oameni odata. Rugaciuni colective, meditatii colective, samd. In mod evident, pt. a contracara astfel de situatii, "ei" ataca si distrug grupurile spirituale care pot produce un astfel de cimp subtil spiritual elevat.

- aceste grupuri sint cu atit mai periculoase (pt. "ei") cu cit prin acestea se dau oamenilor metode de trezire spirituala si chiar astfel de metode prin care se pot trezi diferite puteri paranormale. Toate grupurile spirituala autentice se confrunta sau se vor confrunta cu aceasta "vinatoare de vrajitoare".

QUOTE
Sau hai sa punem problema altfel: daca ei ar avea pe real aceste capacitati, tu crezi ca ei ar face ce fac acuma?

- in nici un caz ce ai face tu ...


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 13 Nov 2004, 10:45 PM
Mesaj #205


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



Domnule THUNDER,iara veniti cu citate din MISA wink.gif , cum sa manipuleze natiuni intregi wink.gif , unde se afla aceste aparate? Ceva dovezi.................. cry.gif , macar ceva wink.gif


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 13 Nov 2004, 11:25 PM
Mesaj #206


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Cum ar putea exista toate aceste miracole, fara elementul cheie care se numeste telepatie?


Ce faci tu se cheama "argument from ignorance". Sa-ti dau un exemplu: acum vreo suta si ceva de ani, Academia de Stiinte din Anglia concluziona ca o comunicare cu planeta Marte este imposibila. Si argumentul lor era "cum am putea sa comunicam de pe Marte cand cel mai mic steag pe care l-am putea flutura si care ar fi vizibil pe Marte ar trebui sa fie de dimensiunea Irlandei?". smile.gif Intelegi cum gandeau ei? Gandeau "cum am putea comunica fara elementul cheie care este steagul?". Totusi, putem comunica cu Marte si inca foarte bine, fara steaguri pe care sa le fluturam! La fel e si argumentul tau. "Cum ar putea [...] daca nu prin elementul cheie [...]?" Raspunsul e ca n-ai de unde sa stii ca e un element cheie. Si incapacitatea ta de a explica un anumit fenomen nu este o dovada in sprijinul unei teorii sau alteia. Este pura speculatie...

QUOTE

Oare nu ati auzit niciodata de persoane care ii apuca dintr-o data o stare de neliniste privitor la o persoana apropiata (intre gemeni este deja mult prea cunoscuta aceasta manifestare, chiar daca ei locuiesc fiecare la un alt capat de lume!), iar in scurt timp primesc vestea care deja nu-i mai surprinde ci mai degraba confirma o presupunere.


Si oare tu nu ai auzit ca persoanele apropiate, cu atit mai mult gemenii, se gandesc extrem de des una la cealalta si e de asteptat ca uneori sa se gandeasca exact cand respectivilor li se intampla ceva? de cate mii de ori crezi ca gemenul X era ingrijorat de soarta lui Y? ai facut o statistica? evident ca nu. Tu nu tii minte decit ca era ingrijorat cand lui Y ii era rau!

QUOTE

Gandurile bune sau rele POT FI TRANSMISE!


Daca scrii cu litere mari, asta nu te face sa ai mai multa dreptate. Deocamdata, sunt vorbe goale.

QUOTE

Doar ca se intampla ca gandurile rele sa nu-si atinga totusi tinta, daca cel vizat este impacat cu sine si nu are constiinta incarcata cu nimic lipsit de moralitate. Iar atunci tot acel fluid energetic se intoarce cu o putere mult potentata la cel care a expediat-o. Vrajitoarele cunosc foarte bine acest fenomen, si-si iau destule metode de precautie.


Mda, vrajitoarele... cunosti vreo vrajitoare? da-mi si mie de un exemplu de vraja pe care ai vazut sa o faca. Aia care te-a impresionat cel mai tare!

QUOTE

De altfel si preotii cunosc (sau ar trebui sa cunoasca) efectele unor bleseme (Blestemele Sfantului Vasile de exemplu) si nu vor indrazni sa faca asemenea slujbe pentru cineva decat foarte tarziu in viata, cand au reusit sa-si formeze o idee mai clara despre DREPTATE, in timp ce stau departe de toate poftele trupesti. Am un prieten preot care a nesocotit in tineretea lui acest amanunt, si in scurt timp dupa ce a inceput slujbele speciale cu acele blesteme, i-a ars casa si si-a pierdut si copilul.


Si eu cunosc un preot care nu a facut asta si l-a calcat tramvaiul. Si ce daca?

(stiu, acum vine RZA si zice "pai da, domn'e, el nu facuse in viata asta dar facuse intr-una anterioara... simplu!")

QUOTE

Numai cine nu vrea, nu intelege forta gandului care poate muta muntele din loc. Asta chiar nu e o metafora.


Numai cine nu vrea, nu intelege ca muntii stau in acelasi loc de milioane de ani. Unde-or fi toti smecherii astia care muta muntii cu gandul?

A, stiu! Ei pot muta muntii cu gandul, dar nici unul nu vrea! Gata, am rezolvat problema!

QUOTE

De altfel cum se face ca daca ne dorim in mod deosebit ceva, fie el bun sau rau, acel lucru ajunge pana la urma sa se implineasca?


Mai, sa fie! Spune-i asta celor fara casa care dorm prin parcuri si mor de foame si de frig. Oare ei nu isi doresc in mod deosebit o casa? sau o masa?

QUOTE

Oare nu prin aceeasi forta a gandului care influenteaza imprejurarile?


Ba da, sigur. Prin ce altceva, nu?

QUOTE

De aceea este indicat sa ne gandim de cateva ori inainte de a dori ceva, fie pentru noi, fie pentru cei din jurul nostru.


Da' care e problema? daca la un moment dat nu mai vrem, e suficient sa ne dorim asta, nu? de ce sa ne gandim de cateva ori? rolleyes.gif

QUOTE

Ar fi multe de spus in aceasta privinta. Si poate par cumva ciudat fiindca asociez telepatia si cu ideea de cuplu perfect (unde dragostea, bunatatea, intelegerea pot crea acea stare de comunicare fara cuvinte desi subiectii sunt in camere diferite - eu am trait mult timp aceasta stare in primii ani de casnicie si inca mai am- ce-i drept mai rar - momente cand primesc sau transmit anumite ganduri), si cu relatia om- animal, si cu preotii si cu vrajitoarele!...


Nu, nu pari ciudat. Presupun ca la tine vine si Mos Craciun si iti lasa cadouri in fiecare an, nu? si doar n-o sa indrazneasca cineva sa zica ca nu exista Mos Craciun. Ca daca n-ar exista cine oare ar putea pune cadouri sub pom? e clar ca lumina zilei!

QUOTE

Dar toate astea se petrec in jurul nostru. Cu totii suntem obisnuiti cu ele, dar nu fiecare dintre noi le constientizeaza la fel.


Desigur. Unii mai sceptici care nu vor sa vada adevarul isi inchipuie ca cineva din familie sta si le pune cadouri sub brad in fiecare an. Ce prostie! Sunt doar niste materialisti care chiar daca l-ar vedea pe Mos Craciun imbracat in rosu si cu barba alba probabil ar crede ca e cineva care se preface! Ce pretentii poti avea de la ei?

QUOTE

Si un ultim exemplu: care dintre noi nu a fost pus in situatia sa aiba o reactie de apropiere sau respingere spontana fata de cineva pe care nu l-am vazut in viata lui, dar care ofera o incredere totala, sau, dimpotriva, o neincredere inexplicabila? Care sunt receptorii care se pun in garda in acele momente?


Evident, telepatia. De ce? fiindca Omu'Bun nu se poate gandi la o alta posibila cauza, de-aia!

QUOTE

Toate astea si multe altele se vor gasi in tratatele de specialitate din biblioteca oricarui psiholog


Aoelu, hai serios? uite, eu cunosc un psiholog si in biblioteca lui nu sunt "tratate" cu vrajitoare. Cum iti explici chestia asta? probabil nu e un psiholog adevarat. E doar un simulacru. Si probabil nici nu crede in Mos Craciun... cred ca e ateu!

QUOTE

sau medic generalist


Hai las-o-ncolo! La psiholog mai intelegeam dar cu saracul medic generalist ce-ai avut? poate voiai sa spui "medicina alternativa".

QUOTE

dar si profesor


Mai, nu te mint, profesori stiu destui! Am fost in casele catorva. Daca aveau astfel de carti, le ascundeau de mine. Acum, nu zic, e posibil sa fie si profesori care sa aiba asemenea carti. Poate chiar mi-as cumpara si eu asemenea carti. Si ce-ar insemna asta? nimic!

QUOTE

preoti, filosofi sau oameni banali care n-au cumparat cartile la metru'cub dupa marimea bibliotecii din sufragerie, ci au asimilat una cate una, savurand fiecare pagina de valoare a acelor carti!


Ma, la preoti filosofi si oameni banali sunt de acord. Cineva trebuie sa si plateasca pentru tiparirea cartii, nu?

IO:

QUOTE

O definitie simpla: telepatia este fenomenul de biocomunicatie intre 2 sau mai multe sisteme vii, altfel decat prin mijloacele conventionale.


O definitie stupida! Conform ei, comunicarea prin telefon ar constitui telepatie pentru cei din secolul trecut! hh.gif


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 13 Nov 2004, 11:29 PM
Mesaj #207


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



Catalin te grabesti , mai citeste un pic postul lui Thunder:

QUOTE
  cauta si chiar au reusite in directia construirii de aparate cu ajutorul carora sa induca stari si ginduri (influente) la nivel de mase. In unele tari astfel de aparate functioneaza cu "succes". La virful acestei "conspiratii mondiale" se stie ca principala tinta e Romania si poporul roman ... si sint f. contrariati si suparati in acelasi timp ca in Romania rezultatele sint pe departe de ceea ce au reusit in alte tari. Prin aceste aparate de emit unde ce sint "receptionate" de structurile subtile ale fiintelor si fiind influentate de aceste unde oameni inceput sa aibe un anume gen de conportament dorit de "ei".
rofl.gif sa vad aparatele wink.gif ...........


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 13 Nov 2004, 11:31 PM
Mesaj #208


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Eu am scris foarte clar biocomunicatie. Nu stii sa citesti sau nu poti sa intelegi? In ambele cazuri, stupid se pare ca esti tu.


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 13 Nov 2004, 11:41 PM
Mesaj #209


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Si ce este aceea biocomunicatie? eu am presupus ca este o comunicatie intre doua fiinte vii. M-am inselat? zi-ne tu ce inseamna! salveaza-ma de ignoranta, prietene!

Acest topic a fost editat de Catalin: 13 Nov 2004, 11:42 PM


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 13 Nov 2004, 11:47 PM
Mesaj #210


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



IO,
Daca ai judeca lumea la rece, ai vedea cusururile rationamentului tau.... dar ai inceput ca thunder....
Ceva dovezi ai cind spui ca acele tari sint asa de avansate in domeniul asta? Sau e doar o afirmatie care doreste de fapot sa arate ca fenomenul exista si e real?
Daca era real tu crezi ca se mai fofloseau undele radio, gps-uri si alte rahaturi? Daca era real , nu il gaseau ei pe tembelu ala pina acu....????

Thunder,
Vad ca ti-a raspuns Catalin, asa ca nu ma mai obosesc sa-ti comentez idioteniile....

Cataline, biocomunicarea e o comunicare intre .... doi biologi....

Acest topic a fost editat de bdl: 13 Nov 2004, 11:54 PM


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post

9 Pagini V  « < 4 5 6 7 8 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 April 2024 - 04:45 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman