HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dincolo de Ratiune

Ideea acestui forum nu este de a starni polemici intre cei ce cred si cei ce nu cred in astre, in Dumnezeu, in terapii naturiste, in miracole sau in ghicitul in palma. Pragul acestui forum poate fi pasit de oricine, fara nici o exceptie, dar cei care nu sunt de acord cu ideile sau marturisirile celor care posteaza aici, sunt rugati sa se abtina in a face comentarii malitioase, sau contradictorii. Aici ne dorim sa avem coltisorul lipsit de orice stres, iar scopul real ar fi acela de a-i ajuta pe cei din jurul nostru sa se simta bine, ba chiar sa gaseasca solutii catre iesirea din situatii disperate - de ce nu?

9 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Energie, Coincidente Si Telepatie
Mrs. Rogers
mesaj 2 Nov 2004, 03:06 AM
Mesaj #106


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE
thunder, sunt convins ca-ti inchipui ca unii au ceva cu tine. Nu-i exclus sa mai ai si dreptate, dar cel mai grav este ca tu ai ceva cu TOTI ceilalti.


Da? eu am observat exact opusul . yikes.gif



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 2 Nov 2004, 10:49 AM
Mesaj #107


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



Domnule Thunder ca urmare a faptul ca se manifesta un important sentiment de neincredere am sa va rog sa ne oferiti niste tehnici, demonstratii, etc prin care sa realizam si noi adevarul spuselor dumneavoastra..........sunt curios wink.gif



si daca tot spuneti ca sunteti diferit de ceilalti lamuriti-ma cu urmatoarele aspecte:1. exista posibilitatea de a decadea de la nivelul spiritual pe care il detine cineva intr-un anumit moment? wink.gif
2. care este MPC cu care lucrati in mod obisnuit?
3.care este nivelul de constiinta pe care il aveti , ma refer la nivelul trezirii centrilor de forta........
4. care sunt corpurile subtile pe care le controlati?

ps: si eu am urmat pentru o perioada cursurile MISA DAR, repet dar o data cu cunoasterea adevarului m-am saturat yikes.gif , chiar sunt ei atat de perfecti? ma indoiesc, chiar toate ideile pe care le vehiculeaza sunt reale? nu prea cred.......
CHIAR MARELE GURU ILUMINAT Bivolaru e iluminat ? Poate luminat de lumina becului............. ph34r.gif


cititi aici ce se crede Gurul Bivolaru intr-o viata anterioara:SA NU MORI DE RAS



CELE spuse mai sus sunt offtopic : despre secte si manipulari va invit sa discutam pe SECTE


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 2 Nov 2004, 11:05 AM
Mesaj #108


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



QUOTE (thunder)
SRR este atit de importanta pt. mine precum lumina pt. orbi.

"Gura pacatosului adevar graieste."


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 2 Nov 2004, 11:05 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
thunder
mesaj 2 Nov 2004, 12:17 PM
Mesaj #109


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (IO @ 2 Nov 2004, 12:05 PM)
QUOTE (thunder)
SRR este atit de importanta pt. mine precum lumina pt. orbi.

"Gura pacatosului adevar graieste."

- evident, in viziunea (interpretarea) ta ...

- pildele si analogiile se interpreteaza cum doreste sa le expuna interlocutorul sau cum vrea/poate cel care audiaza ? In cazul acesta, analogia mea nu se refera la ideea de lumina si intuneric, ci la importanta unei realitati pt. cel care nu pune pret pe ea. Ca sa-ti fie mai clar, SSR e importanta pt. mine cit negrul sub unghie ... asa ca ... fa tu catre ei informari. Eu prefer invatatura si practica spirituala milenara ... nu "inventiile" de minut ale acestei epoci. Nu ca acestea ar fi toate deviate sau neimportante, dar filonul oricarei traditii spirituale se afla undeva in trecutul acestei lumi ... asa ca ... sa dam Cezaurului ce al Cezaurului si lui Dumnezeu ce e al lui Dumnezeu ... adica sa punem un pret la toate dupa masura valorii lor.

PS. Succese in ... munca cu ansa spirituala care trezeste sufletul si reveleaza spiritul. smile.gif

Acest topic a fost editat de thunder: 2 Nov 2004, 12:28 PM


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 2 Nov 2004, 12:40 PM
Mesaj #110


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



thunder

In discutiile noastre mai vechi, eu am incercat sa te ajut sa intelegi ca anumite informatii pe care le expun au radacini mai vechi (dar comune) cu informatiile pe care le expui tu. Daca imi aduc bine aminte, chiar tu recunosteai ca de pe teritoriul actualei Romanii a plecat Ram / Rama catre India - acolo unde brahmanii / ramanii (cei initiati direct de Ram) erau detinatorii secretelor oculte. Asa a aparut si practica spirituala yoga (faptul ca prima silaba a acestui cuvant se pronunta identic cu acea scoala dacica de care ti-am vorbit nu-ti spune nimic? nonono.gif ). Este un singur filon si un singur adevar. Difera doar interpretarile si aplicatiile practice. Daca pe tine insa acel filon ancestral te intereseaza cat negru sub unghie, e problema si limitarea ta, pentru ca ai mai avut de-a face cu acea cunoastere... si vei mai avea. Faptul ca-ti renegi propria experienta si "lectiile" asimilate in trecut denota ca mai ai de realizat niste iertari catre tine insuti pe marginea anumitor subiecte (unul din ele e cunoasterea hristica. Btw, n-am intalnit prea multi yoghini care sa fie atat de apropiati de Iisus cum esti tu. Chestia asta ar trebui sa-ti spuna ceva...). Pentru aceste subiecte, Dumnezeu te-a iertat, Gabriel Andrei. Si atunci te-as intreba, daca El te-a iertat, cine esti tu sa nu te ierti la randul tau?!

PS: Nu esti cine ti s-a spus ca ai fi. Sorry...


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 2 Nov 2004, 12:57 PM
Mesaj #111


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (cociuba @ 2 Nov 2004, 11:49 AM)
Domnule Thunder ca urmare a faptul ca se manifesta un important sentiment de neincredere am sa va rog sa ne oferiti niste tehnici, demonstratii, etc prin care sa realizam si noi adevarul spuselor dumneavoastra..........sunt curios wink.gif

- exista "proverbul": "clopotul nu bate pt. babe surde". O voi face DOAR catre si pt. oamenii cu adevarat si sincer deschisi in a afla si simti aceste realitati ale "lumii subtile energetice", asa ca ... fiecare primeste ceea ce merita ... inclusiv din ceea ce "emana" subtil energetic chiar aceste mesaje-informatii. Intelege cine poate ...

QUOTE
        si daca tot spuneti ca sunteti diferit de ceilalti lamuriti-ma cu urmatoarele aspecte:1. exista posibilitatea de a decadea de la nivelul spiritual pe care il detine cineva intr-un anumit moment? wink.gif

- da
QUOTE
              2. care este MPC cu care lucrati in mod obisnuit?

- defineste MPC

QUOTE
                3.care este nivelul de constiinta pe care il aveti , ma refer la nivelul trezirii centrilor de forta........

- peste cel obisnuit, al omului obisnuit

QUOTE
                    4. care sunt corpurile subtile pe care le controlati?

- pune-ti problema cum verifici tu daca eu de ex. controlez corpul astral, sau o parte din el, corpul mental sau cauzal. Poti ?

QUOTE
ps: si eu am urmat pentru o perioada cursurile MISA DAR, repet dar o data cu cunoasterea adevarului m-am saturat

- fiecare primeste ceea ce merita si poate duce in "spate".

QUOTE
chiar sunt ei atat de perfecti?

- ca oameni incarnati nimeni nu e perfect, decit maesrul spiritual total eliberat. Daca si cind vei intilni un asemenea maestru si il vei mai si recunoaste ... atunci sa stii ca ai in fata ta o fiinta perfecta, chiar daca multi si chiar si tu nu il vei intelege (complet). Nici nu am avea cum sa-l intelegem, prin cunoasterea noastra limitata/ingusta. Cunoasterea si intelegerea cit si manifestarea unui astfel de "eliberat" nu o poate intelege plenar o fiinta limitata. Eu personal nu as putea spune ca i-as intelege complet motivele si manifestarea unui astfel de eliberat. Nici Iisus nu a fost inteles si acceptat de f. f. f. multi oameni ... inclusiv de parte din discipolii Lui ... asa ca ... cum am putea punea marea in paharul nostru ?

- o grupare spirituala se "judeca" dupa invatatura sa, nu dupa cum o inteleg si aplica unii. Nu judecam biserica dupa manifestarea Inchizitiei si a papilor malefici (care au facut crime, etc), ci dupa invatatura de baza oferita de Iisus. Ce a ajuns ea acum ... in mina acestor "discipoli" .. nu mai e vina lui Iisus sau slabiciunea invataturii.

- o alta metode de judecata este gradul de transformare spirituala care il produce invatatura si practica unei scoli spirituale asupra discipolilor. Aici intervine principiul expus in pilda semanatorului, pronuntatat de Iisus. Saminta (invatatura, adevarul spiritual) "cade" pe diferite soluri (nivele de constiinta si deschideri sufletesti) si da roade diferite in functe de solul pe care a cazut. Nu e vina samintei ca solul de pietrificat. Pe soluri fertile ea a dat si da roade. Asta si vis a vis de ideea asta a ta, "si eu am urmat pentru o perioada cursurile MISA DAR, repet dar o data cu cunoasterea adevarului m-am saturat". Pe o cale spirituala, care nu intimplator de spune ca e (calea) "ingusta", multi vin ... putin ramin, sau vine cine vrea, ramine cine poate (merita).

- in cazul in care invatatura MISA nu ti s-a potrivit, probabil ca ai gasit tu o alta invatatura si cale (scoala) spirituala pe a carei "mina" sa mergi si care a produs in tine un reviniment spiritual, o trezire a sufletului si a spiritului care ti-a daruit un discernamint de "diamant" si cu care acum poti "tria" adevarul de fals (minciuna) asa ca ... ne vei dovedi (IMO deja ai facut-o) aceasta in continuare. In cazul in care nu urmezi o alta cale spirituala nu pot sa spun decit ca nu ai facut fata testului la care si fost supus si ai dat vrabia din mina dupa cioara dupa gard. Succes in continuare ! Ai mare nevoie.

QUOTE
ma indoiesc, chiar toate ideile pe care le vehiculeaza sunt reale? nu prea cred.......

- asta este problema ta, ce crezi si ce nu crezi. Oamenii inteligenti verifica si apoi concluzioneaza.

QUOTE
CHIAR MARELE GURU ILUMINAT Bivolaru e iluminat ? Poate luminat de lumina becului.............

- fiecare dupa cum poate vedea/simti realitatea

QUOTE
cititi aici ce se crede Gurul Bivolaru intr-o viata anterioara:SA NU MORI DE RAS

- probabil ca asa au "murit" de ris si farisei acum 2000 de ani ...

QUOTE
CELE spuse mai sus sunt offtopic : despre secte si manipulari va invit sa discutam pe SECTE

- sa nu uiti sa treci acolo si "marea secta" a oamenilor profani. Succes in aflarea adevarului si discernerea intre ce este adear si neadevar si ce este secta si grupare spirituala autentica. Repet, ai mare nevoie de aceste adevaruri ! Nu mai e multa vreme la dispozitie ... trierea griul de neghina a inceput ... culegatorii sint acum deja in lume.


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 2 Nov 2004, 01:41 PM
Mesaj #112


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (IO @ 2 Nov 2004, 01:40 PM)
thunder

In discutiile noastre mai vechi, eu am incercat sa te ajut sa intelegi ca anumite informatii pe care le expun au radacini mai vechi (dar comune) cu informatiile pe care le expui tu.

- daca aveau radacini comune nu s-ar fi ajuns la anumite aberatii pe carele sustii si pe care trag concluzia ca le-ai preluat de la SRR. Repet totusi, nu cu ansa se trezeste sufletul si se reveleaza Sinele Nemuritor, Atman. Mediteaza la acest aspect si te invit sa ne prezinti un eliberat (care si-a revelat complet Sinele) ajuns la aceasta stare prin radiestezie. Energiile nu exista numai pt. a le identifica (in mica masura, cum face radiestezia), ci pt. a le constientiza si controla profund si complex in propria fiinta, fara "cirje" (ansa de ex.). Recunoaste cinstit, ca prin radiestezie nu poti decit cel mult receptiona energia subtila, nu si emite si directiona catrre ceva sau cineva ... si nici nu trezeste centri de forta ..

QUOTE
Daca imi aduc bine aminte, chiar tu recunosteai ca de pe teritoriul actualei Romanii a plecat Ram / Rama catre India - acolo unde brahmanii / ramanii (cei initiati direct de Ram) erau detinatorii secretelor oculte.

- adevarat

QUOTE
Asa a aparut si practica spirituala yoga (faptul ca prima silaba a acestui cuvant se pronunta identic cu acea scoala dacica de care ti-am vorbit nu-ti spune nimic? ).

- yoga este mult mai veche decit vremurile lui Rama. Vezi mai multe detaltii (dar nu toate) in TABLITELE DE SMARALD ALE LUI THOTH, ATLANTUL

- acea IO ma tem ca nu reprezinta acelasi lucru, dar oricum, nu despre asta discutam noi. Exista grupari malefice cu denumiri divine, asa ca ...

QUOTE
Este un singur filon si un singur adevar. Difera doar interpretarile si aplicatiile practice. Daca pe tine insa acel filon ancestral te intereseaza cat negru sub unghie, e problema si limitarea ta, pentru ca ai mai avut de-a face cu acea cunoastere... si vei mai avea.

- SRR (radiestezia) nu ma intereseaza, spiritulitatea autentica da. Eu nu vad nimic spiritual in a "intreba ansa" despre lumile subtile paralele, si nici o posibila trezire spirituala cu ansa. Ce faci in astral, in cauzal ... fara "cirja" din lumea fizica ? Toate aceste cautari si raspunsuri trebuie sa se petreaca in fiinta ta launtrica, nu intr-o banala ansa, ajunsa "indispensabila" unui astfel de "cautator" spiritual. Daca nu ai inteles inca, e bine sa stii ca exista o "ansa launtrica" mult mai performanta si mai complexa decit ansa mecanica a radiestezistului. Pe aceea trebuie sa o "activezi" ... prin practica spirituala autentica.

QUOTE
Faptul ca-ti renegi propria experienta si "lectiile" asimilate in trecut denota ca mai ai de realizat niste iertari catre tine insuti pe marginea anumitor subiecte

- bati cimpii. Nu reneg nimic autentica care imi este adus la cunostinta. Iertari ?!

QUOTE
(unul din ele e cunoasterea hristica. Btw, n-am intalnit prea multi yoghini care sa fie atat de apropiati de Iisus cum esti tu. Chestia asta ar trebui sa-ti spuna ceva...).

- nu sint un yoghin cu adevarat, insa simpatizez invatatura yoga ca si alte invataruri spirituale milenare autentice. Imbinarea inteligenta lor mi-a adus intelegerea si trezirea launtrica sufletesca la care ma aflu deocamdata acum.

- nu pot sa reneg ceea ce mie deja imi este evident, de ex. valoarea si inaltimea spirituala a unui spirit divin ca al lui Iisus. Tocmai de aceea pun mare pret pe invatatura Sa autentica si originala dar si pe a altor invatatori spirituali ai planetei. Din imbinarea lor va rezulta "noua" invatatura spirituala a noii Epoci spirituale, Sattya Yuga, sau Epoca Varsatorului. Comuniunea spirituala care s-a realizat (datorita practricii spirtuale autentice) intre sufletul si spiritul meu si al lui IIsus, Krishna, Shiva samd ... este ceva inedit si greu de spus in cuvinte. Cine traieste asa ceva ... nu are cum sa renege ceea ce "vede" si simte. Tocmai de aceea, in dar mi s-a dar ... in dar dau mai departe ... precum in pilda talantilor si a semanatorului.

QUOTE
Pentru aceste subiecte, Dumnezeu te-a iertat, Gabriel Andrei.

- faci confuzii, dar ... Dumnezeu o sa te ierte .. pina la urma ...

QUOTE
Si atunci te-as intreba, daca El te-a iertat, cine esti tu sa nu te ierti la randul tau?!

- ce bine ar fi sa dispara toate problemele numai "iertindu-ne" ? Dar, cum bine spuneai, "gura pacatosului adevar graieste" ... pt. ca mi-ai dat o idee de cum ar trebui aplicata o anumita tehnica spirituala ...

QUOTE
PS: Nu esti cine ti s-a spus ca ai fi. Sorry...

- nu sint cine crezi ca sint ... insa TOT eu sint ... acelasi ... de fiecare data venit .. pt. a implini voia si dharma (Legea). Apropos, nu mi-a spus nimeni pina acum cine sint ... dar asta se afla pe masura ce te trezesti spiritual.


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 2 Nov 2004, 11:13 PM
Mesaj #113


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



thunder

Esti de o naivitate induiosatoare cand spui ca numai un yoghin se poate juca cu energiile subtile. hmm.gif Ma ispiteste gandul (norocul tau ca stiu de la cine vin astfel de ganduri) sa ma joc putin de-a "energiile subtile" cu tine, poate o sa bagi de seama si cat de pafarist poti sa fii. Si - ghinion! - uite ca intamplator cunosc si yoghini, si practicanti de reiki, si de qi-gong, si de bioenergie, si de tehnica radianta, si cursanti anatecor, dar nici macar unul dintre acestia nu a avut iesiri ca ale tale, sa afirme ca ce face el e bun (si, evident, milenar) iar ce fac ceilalti e rau. Felicitari, esti primul yoghin habotnic!
Cat despre surse, dovezi etc. poti sa-mi ceri in continuare ca nu te vei alege cu nimic. Daca vrei sa stii mai mult decat stii acum, reprofileaza-te pe alta cale spirituala. Ce-ar fi sa incerci una crestina, daca tot ai venit la intrupare intr-o tara crestina? Lasa yoga si adorarea lui Kali (aka Ingerul Mortii) pe seama hindusilor. Tu esti botezat crestin - asta se bate cap in cap cu unele din "energiile" specifice yoga - iar rezultatul este ca te cam clatini, fratioare. Iti repet (si sa nu crezi ca ma cert cumva cu tine, ar trebui sa mai "cresti" pentru asta) ca de la initiat la profan/pafarist ca iti faci singur rau prin emisii ca cele din ultimul mesaj. Pricepe cine poate, ca thunder nu poate.


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 2 Nov 2004, 11:53 PM
Mesaj #114


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Cu riscul de a enerva, voi incerca sa-ti "copiez" stilul, poate asa te vei vedea si tu mai bine.

[...]


QUOTE
- spune, este vina mea ca tu esti un ignorant in materie si ti se pare ca un adevar este un fals, o gogorita ?

OK. Eu sunt un ignorant, iar ceea ce-a fost prezentat de tine e un... adevar. Ai dreptate. Sper sa fii slujit de ACEST adevar toata viata ta! Fiecare primeste ceea ce merita!

QUOTE
- ceea ce este spus mai sus vine dintr-o cunoastere teoretica si PRACTICA a acestor fenomene. Ce vina am eu ca tu sau altii sinteti "orbi" fata de aceste realitati ? TOT ce am spus mai sus eu am trait si traiesc personal, si ca mine ... mii de oameni cu o anume initiere in aceste taine oculte.

Omule, tie ti-a intrat in cap ca daca ai invatat mersul in doua picioare esti indreptatit sa te consideri profesor de balet. "Practica" de care vorbesti este doar o forma de a elimina stresul, nicidecum ca lipsa sau incapacitatea de a fi la inaltimea asa-ziselor performante sexuale, este cauza generala a stresului. Sunt persoane care au renuntat de bunavoie la sex dar stau departe de stres...


QUOTE
- ce ti se pare bazaconie, faptul ca eu si multi altii putem transforma "alchimic" launtric o forma de energia subtila launtrica in alta energie, mai rafinata ... sau ca tu nu poti nici sa constientizezi prezenta unei mici energii subtile in fiinta ta ?

Bazaconii iti consider ideile exprimate de tine in materie de stress. Sexul este una dintre cele mai bune alternative in eliminarea stresului, nicidecum ca lipsa intelegerii reale a actului sexual este vinovata de stresul acumulat peste zi si timp. Iar daca tu nu crezi ca asta-i gogorita, e problema ta...


QUOTE
- mergi la un spital de psihiatrie si vezi ca doctorii recomanda SEXUL pt. destresarea bolnavilor.

Si in ce consta noutatea? Am sustinut cumva contrariul?


QUOTE
- adevarat cauza insa este energia subtila acumulata in exces la nivelul 2 al fiintei, care da mai apoi tot felul de dereglari si probleme psihice si poate mai grave, aparitii de chisturi si de aici ce se stie ca urmeaza. Chistul de ex. este "materializare" unei energii in exces la acel nivel unde se formeaza. Este atit de multa energie strinsa la acel nivel incit ea are tendinta sa se materializeze, si chiar o face ... si astfel apar chisturile. Nu intimplator ele se intilnesc in special la ovare si la sini. Femeile care au acest fel de chisturi, fie au o energie (potential) erotic deosebit de mare si nu reusesc sa-l "sublimeze" (foloseasca), fie nu au o activitate erotica (suficienta), fie partenerul nu le satisface indeajuns, pt. ca acea energie imensa care se stringe la nivelul 2 sa se transforme in forma de energii superioare. Orgasmul este o forma de exteriorizare a acestei transformari (sublimari) a unei forme de energie (si chiar materie) grosiera intr-unele rafinate, superioare. Cine are cu adevarat o activitate erotica plenara, cu multe orgasme pe diferite nivele ale fiintei, a observat si singura ca de ex, saminta (sperma) nu mai are aceasi consistenta, ea fiind mult mai "rarefiata", chiar si fara sa aibe ejaculari succesive, ci una la 1-5 saptamini. In cazul femeilor aceasta se constata prin micsorarea numarului de zile la ciclu si micsorarea durerilor specifice, ba chiar si disparita acestora. Sint femei care la ciclu au o mica scurgere, fara dureri ... iar altele care se incovoaie de spate 3-7 zile de durere si curge din ele "cascada Niagara".  Putine stiu ca asta se datoreaza unei energii erotice in exces si a lipsei de erotism plenar. Femei care aveau chisturi, dupa o activitate erotica intensa au constatat ca le-au disparut acele chisturi. Doctorii cred ca e doar "actiunea mecanica" a penisului care "loveste" si "maseaza" zona .. dar de fapt este o angrenare puternica a energiilor subtile care face ca si chistul (fizic) sa se resoarbe. Aceste lucruri (informatii) sint "bazaconii" ?!?! Sau informatiile modeste pe care le aveti voi "toti" ? Nu stiai ca informatia este putere ? La ce sursa de informatii va conectati de sinteti cu "totii" le fel ?

Din noi apelezi la informatii arhicunoscute, dar le situiezi intr-o zona haotica nuantand dupa natura adevarului in care tu crezi. Habar nu ai tu despre zestrea genetica, despre riscul cancerului la san sau ovarian intr-o familie cu "traditie", care pana la urma nu au nimic in comun cu orgasmele multiple. Baliverne ieftine amestecate cu informatii de anvergura! Si te astepti ca naivii sa ti le ia in serios!... Poate pe alte forumuri! Aici sunt destui care au inteles rostul si rolul omului pe lume! Tu doar pretinzi ca l-ai invatat. Din pacate dai dovada de multa ignoranta, in ciuda datelor la care faci trimitere! Adevarul este cu totul altul, dar cine are intentia si interesul sa tina colocvii stiintifice, in afara de tine? In general oamenii isi cunosc simtul masurii si al valorii. Cei care se cred mai presus SE AUTOELIMINA!



.................................

Acum priveste si trage singur concluzia cam cum arata un mesaj obisnuit de-al tau. Doar ca aici nu se fac scenarii gen "Ce spune ala in sinea lui..." sau "Ce-mi imaginez eu ca trebuie sa-i invat pe cei din jur!..." Aici sunt doar raspunsuri simple la interminabilul tau mesaj. Pana si aici te-as ruga (ca de atatea ori de altfel) sa te conformezi.

Mesaj editat deoarece continea elemente care contravin regulamentului acestui forum (atacuri la persoana, mesaje offtopic)

Acest topic a fost editat de gypsyhart: 1 Apr 2005, 12:01 PM


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ypsilonalpha
mesaj 3 Nov 2004, 10:29 AM
Mesaj #115


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



Bun, topic inchis pina la curatarea mizeriilor. 50.gif 50.gif

Dupa aia, o sa vedem ce facem si cu protagonistii. 50.gif


--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 8 Nov 2004, 12:06 AM
Mesaj #116


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Redeschid acest topic, ramanand sa "curat mizeriile" ceva mai tarziu, dar nu cu gandul de a le arunca la cos, ci de a le duce intr-un loc unde sa poata fi "studiate" cu calm de catre cine trebuie si sa faca ce cred ei ca-i mai bine!



Acest topic a fost editat de OMU'BUN: 11 Nov 2004, 11:52 PM


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 8 Nov 2004, 12:18 AM
Mesaj #117


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



on topic: pana acum nu i-am dat dreptate la THUNDER si sper ca nici de acum inainte, dar OMU'BUN daca intr-adevar sexul e pacat atunci cum se face ca in gradina raiului oamenii umblau goi fara sa se rusineze..................................
nu sunt de acord cu toate aberatiile dar a ajunge la a condamna sexul e cale lunga.............. wink.gif , la fel dragostea dintre 2 oamenii nu poate fi pacat wink.gif

Acest topic a fost editat de gypsyhart: 1 Apr 2005, 12:03 PM


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 8 Nov 2004, 11:18 AM
Mesaj #118


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Cociuba

- in Rai, Adam si Eva nu aveau structura fizica
- rusinea lor a fost determinata de constientizarea pacatului savarsit si de "goliciunea" determinata de scaderea Duhului Sfant din ei
- sexul este pacat daca e practicat:
1. ca sport
2. fara iubire
3. fara dorinta de a duce mai departe chipul lui Dumnezeu in Univers
4. inainte de casatoria religioasa

Omu Bun

Cu multe din lucrurile postate de thunder eu sunt de acord. Pentru ca sunt reale. In nici un caz nu sunt insa de acord cu felul in care thunder intelege sa-si transmita cunostintele. Asa cum ai constatat si tu, e paguboasa abordarea de tipul "daca nu sunteti de acord cu mine, sunteti prosti", cu atat mai mult cu cat a fi de acord cu anumite informatii ezoterice presupune un proces prealabil de constientizare care este plin de convulsii sufletesti... e absurd sa pretinzi cuiva neinitiat sa inteleaga pe loc astfel de lucruri. Pe de alta parte, uitandu-ma la tabara adversa lui thunder, e la fel de absurd sa ceri dovezi stiintifice despre fenomene care transced posibilitatile actuale ale stiintei. Credeam ca s-a inteles (macar) asta... ei bine se pare ca nu toti au pricipit ca distanta nu se masoara cu cantaru'. Ideea ar fi sa fim deschisi la posibilitatea (pe care nici un om de stiinta serios nu o contesta) ca anumite fenomene sa existe... si sa incercam, fiecare dupa cat suntem in stare, sa verificam personal cum stau lucrurile si dupa aia sa vorbim... daca mai avem ce.

Cat despre Bivolaru... daca a cules inseamna ca a si semanat. Intelege cine poateTM.


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 10 Nov 2004, 12:59 PM
Mesaj #119


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



@thunder

Suntem pe topicul "Energie, coincidente si telepatie". As vrea sa beneficiez si eu de cunostintele tale ocult-initiatice. Ma intereseaza telepatia: ce zici, ma ajuti cu cateva informatii ezoterice? wink.gif As vrea o definitie a telepatiei, criteriile in functie de care exista mai multe tipuri de telepatie (bineinteles, daca exista mai multe tipuri de telepatie ohyeah.gif ), grupa de fenomene PSI din care face parte telepatia (adica in afara de fenomenele PSI mai exista fenomene PK si fenomene Theta, asa am auzit wink.gif ), m-ar mai interesa care-s conditiile minime de elevare, sanatate si vitalitate ale unui sistem viu (nu e neaparat sa fie uman) pentru manifestarea fenomenului telepatic, as vrea un exemplu de exercitiu practic pentru antrenamentul telepatic si in final un exemplu de experiment celebru care a pus in evidenta realitatea acestui fenomen.

PS: Astept lamuriri demne de un mare initiat.

Acest topic a fost editat de gypsyhart: 1 Apr 2005, 01:21 PM


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 10 Nov 2004, 01:23 PM
Mesaj #120


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (IO @ 10 Nov 2004, 01:59 PM)
@thunder

Suntem pe topicul "Energie, coincidente si telepatie". As vrea sa beneficiez si eu de cunostintele tale ocult-initiatice.

PS: Astept lamuriri demne de un mare initiat.

- ptr. asta trebuie sa cauti un mare initiat. Eu sint unul mai mic .. asa ca va trebui sa te multumesti cu ideile si opiniile unui
"mic initiat" ... in cursul zilei de azi .. in limita timpului disponibil.


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 10 Nov 2004, 01:26 PM
Mesaj #121


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



IO a pus niste intrebari dar vine cineva sa-i raspunda logic..........., nici vorba............pai eu daca as citi tot ce scrie THUNDER n-as pleca din fata calculatorului............


eu nu cred nici in D-zeu , asa cum il prezinta religia, dar cred ca niste calmante aruncate aici nu ar fi rele.......... IO raspunde tu macar la intrebarile pe care ti le-ai autopus


Mesaj editat deoarece continea elemente care contravin regulamentului acestui forum (mesaje offtopic)

Acest topic a fost editat de gypsyhart: 1 Apr 2005, 01:27 PM


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 10 Nov 2004, 01:39 PM
Mesaj #122


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



cociuba

N-am cum sa raspund la propriile mele intrebari... smile.gif

Marturisesc ca stiam candva si raspunsurile. sorry.gif Offf, batranetile astea...

[Cine stie, poate dupa (si in functie de) ce raspunde thunder imi mai aduc aminte cate ceva.]


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 10 Nov 2004, 07:41 PM
Mesaj #123


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (IO @ 10 Nov 2004, 01:59 PM)
@thunder
Suntem pe topicul "Energie, coincidente si telepatie". As vrea sa beneficiez si eu de cunostintele tale ocult-initiatice.

- ironia ta de acum si de alta data nu face decit sa arate in mod direct sau indirect deranjul pe care orgoliul tau de "initiat" il resimte cind cineva ii prezinta altceva decit stie el dpdv intitiatic. Sa fim totusi sinceri. Si eu si tu "suferim" de acest tip de orgoliu, "orgoliul initiatului" ... unul mai mult, altul mai putin, unul mai grosier, altul mai subtil. Ceea ce insa ne deosebeste pe noi este faptul ca eu imi si argumentez afirmatiile, ofer si sursele lor ... pe cind tu doar spui niste informatii, care uneori sint autentice, alteori sint eronate.

- in acest caz, tu nu vrei si nu poti beneficia de ajutorul sau informatiile cuiva atita timp cit ai o atitudine vadit ostila si iritat sau/si ironica. Informatia pe care o prezinta un autentic initiat, cel care e un autentic intermediar al Adevarului si al lui Dumnezeu, pe linga informatiile fizice concrete, ofera si "informatie" subtil-energetica ... si nu numai atit ... chiar si un anume gen se "exemplificare" subtila al realitatilor pe care le descrie. Aceasta "incarcatura" subtila exista datorita starii sale de "releu divin", cit si a cunoasterii sale teoretice si practice a acelei realitati, dar si a sustinerii divine pe care o are el din partea fortelor binelui, a lui Dumnezeu. Astfel, el isi "incarca" cuvintele/afirmatile si cu acea incarcatura energetica subtila care ea in sine valoreaza cel mai mult, nu atit partea teoretica .. care se adreseaza mai degraba mintii, decit sufletului si spiritului precum in cazul acelei incarcaturi subtile. Tu, si nu numai tu ... fiind inchis mental, afectiv si sufleteste fata de un astfel de intermediar, nu vei putea beneficia de acea incarcatura subtila, ci doar prea putin de cea teoretica ... care in cel mai bun caz la avea un cit de cit mic "ecou" in mintea ta .. dupa care va dispare si acest ecou ... in timp .. datorita lipsei acelei incarcaturi energetice subtile (a se vedea pilda semanatorului si diferitele tipuri de sol pe care cade saminta/invatatura). In acest context, repet, tu nu poti beneficia de pe urma acestor "dezvaluri" ... insa altii o vor face. Pt. ei prezint citeva amanunte oculte ... pt. ca unii chiar merita .. si aveau nevoie .. si cautau ... de mult timp asa ceva.

QUOTE
Ma intereseaza telepatia:

- si pe mine. Ma ajuti ?

QUOTE
ce zici, ma ajuti cu cateva informatii ezoterice?

- uite cum facem. Eu ma fac ca nu vad ironia ta si voi raspunde ... dupa care te voi intreba si eu ceva ocult ... sa-ti auzim si parerea ta de "mare initiat", cum te-ai prezentat in diferite rinduri.

QUOTE
As vrea o definitie a telepatiei,

- nu dau o definitie standard, dar voi oferi citeva explicatii ezoterice asupra fenomenului.

QUOTE
criteriile in functie de care exista mai multe tipuri de telepatie (bineinteles, daca exista mai multe tipuri de telepatie),

- exista docti si semidocti care se ocupa de tipurile de mincaruri ... insa exista oameni care gusta pur si simplu savoarea unor alimente.

QUOTE
grupa de fenomene PSI din care face parte telepatia (adica in afara de fenomenele PSI mai exista fenomene PK si fenomene Theta, asa am auzit )

- am dori din partea unui initiat ca tine sa aflam astfel de categorisiri teoretice dpdv al celor care nu gusta aceasta "mincare" dar isi pierd mult timp pt. "studii" teoretice si exterioare (empirice).

QUOTE
m-ar mai interesa care-s conditiile minime de elevare, sanatate si vitalitate ale unui sistem viu (nu e neaparat sa fie uman) pentru manifestarea fenomenului telepatic,

- pt. a ajunge sa folosesti in mod practic si la vointa telepatia este necesara intelegerea mecanismelor subtile care se petrec in cadrul acestui fenomen cit si al launtricului fiintei. Vitalitatea si sanatatea ajuta, dar nu sint esentiale.

- telepatia presupune din start un element de receptie si unul de emisie. Telepatia in sine se ocupa cu receptionarea-transmisia energiei gindurilor, adica transmiterea-citirea gindurilor. Acest lucru se poate face prin intermediul celui de al 6-lea nivel al fiintei, cel coordonat de Ajna Chakra, sau "al Treilea Ochi", sau "Ochiul lui Shiva". Ca si alti centri de forta, Ajna are un aspect de receptie si unul de emisie. Prin cel de receptie se receptioneaza energiile specifice celui de al 6-lea nivel, deci inclusiv cele mentale, sau ale gindurilor .. iar prin cel de emisie se transmit/emit aceste energii, inclusiv gindurile. Omul de regula nu cunoaste aceste detalii, ci doar ideea de gind, sau/si in cel mai bun caz de "citirea gindurilor". Precum in cazul emisiei-receptiei unui post de radio, avem nevoie de o antena de emisie, si una de receptie. Pt. ca emisia noastra sa fie mai puternica, e nevoie de o antena cit mai bine calibrata ca forme si dimensiuni, cit si de un emitator de putere. La fel sta situatia si in cazul receptiei. Ca sa poti "citi" (receptiona) gindurile cuiva, e nevoie sa-i cunosti "lungimea de unda" pe care emite, si sa-ti plasezi antena (receptia) pe acea arie pe care se emit acele ginduri. Spre deosebire de cazul radioului, unde e nevoie de o anume distanta fixa la maxim cit putem receptiona acea emisie, in cazul telepatiei ne putem "deplasa" aceasta "antena", sau sistem de receptie, sau "simt subtil", la persoana care emite acele ginduri. Odata "fixata" (gasita) "tinta", trebuie sa-ti reglezi modulul de receptie pe acea lungime de unda specifica acelei fiinte. In cazul in care persoana este in apropiere, se pot receptiona ginduri aproape spontan, sau la vointa, de catre cel care are antrenat acest "modul de receptie". Pt. a putea avea acces constient la acest "modul" este nevoie de o trezire si dinamizare adecvata a propriei tale chakre, Ajna. Daca nu ai un radio performant, nu poti receptiona diferitele emisii. La fel si in domeniul telepatiei. La omul de rind, nivelul (frecventa) de vibratie a lui Ajna se incadreaza in niste limite ce nu-i permite accesul la telepatie, motiv pt. care de regula acest fenomen nu se petrece in cazul omului profan. In f. rare cazuri se petrec fenomene de telepatie intre fiinte care au o anumita "legatura" sufleteasca, afectiva sau de alta natura ... care ii pune de cei doi "pe aceiasi lungime de unda" ... cum se mai spune.

- pt. ca aceasta sa se petreaca, e nevoie de un antrenament sistematic de trezirea si dinamizarea lui Ajna Chara, cu ajutorul unor tehnici oculte, spirituale ... care au ca efect (in functie de metoda folosita) trezirea lui Ajna, dar si rafinarea (elevare) frecventei de vibratie a energiei specifice planului 6.

- editat: citeva detalii tehnice: gindul este emanat de "minte". El are o anumita energie specifica acelui tip de gind, si al celui care il emite. Acea energie (gind) este emisa in Cosmos ... si poate ajunge la distante mai mari sau mai mici, functie de puterea cu care a fost emis si de catre cine. Exista ginduri care au fost emise acum mii de ani si "traiesc" si acum si pot fi receptionate de cel performant si antrenat si conectat la acel nivel de vibratie. Cel care receptioneaza (citeste) gindurile, receptioneaza mai intii acea energie subtila mentala .. dupa care un anume "modul" de translatie a energiei in forma gind (idei, cuvinte, imagini etc) reproduce si "traduce" in cuvinte acea energie. Asemanator cu analogia cu aparatul de radio.

QUOTE
as vrea un exemplu de exercitiu practic pentru antrenamentul telepatic

- asta nu pot oferi. Mergi si cauta un maestru spiritual autentic ca sa-ti ofere el astfel de metode practice si fara pericole ... si sa te sustina el in aceasta preocupare a ta. Tot ce pot spune ca nu oricine poate ajunge la asemenea performante ... insa oricui ii este accesibila telepatia .. si nu numai aceasta.

QUOTE
si in final un exemplu de experiment celebru care a pus in evidenta realitatea acestui fenomen.

- nu mi-am pus problema unei celebritati in directia asta, dar eu consider ca ceea ce traieste fiecare in parte e mai important decit zeci de "experimente celebre".

- unele "banale" experimente de transmisie "telepatica" in cazul regnului animal si al plantelor s-au facut si am cunostinta de ele, dar nu stiu cit de celebre sint, dar oricum nu conteaza celebritatea.

- s-au facut studii pe plante, plasindu-se elemente de receptie a unor stimuli generati de planta, ce puteau fi "monitorizati". S-au facut experimente de ex. cu influenta "telepatica" a muzicii asupra plantelor. S-a constat "placerea" plantei la anumkte melodii si tipuri de muzica, si neplacerea si chiar "groaza" la unele melodii si tipuri de "muzica". De departe s-a constatat influenta nefasta a muzicii de tip hard rock, metalica, trash, etc ...

- un alt experiment a fost prin apropierea de planta a unei persoane cu ginduri afectose, pasnice, armoniase .. pe care planta le "simtea" ca atare ... sau a unei persoane cu vadita dorinta de a taia/distruge planta, la care planta reactiona cu "groaza".

- un alt experiment de data asta pe regmul animal, a fost realizat cu nu mai stiu de tip de animal, femela, care nascuse citiva pui ... si fiind departati la distante f. f. mari .. uni erau intr-un laborator pe uscat, iar mama dusa pe un submarin, la mare adincime. La un moment dat, monitorizat de "cercetatori" (eu numai cercetatori nu i-as numi pe astfel de "oameni"), au fost ucisi acei pui ... moment care mama (femela) a reactionat deosebit de "violent" la nivel de monitorizare.

QUOTE
PS: Astept lamuriri demne de un mare initiat.

- pt. asta cauta un mare initiat ...

Acest topic a fost editat de thunder: 11 Nov 2004, 05:15 PM


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 10 Nov 2004, 09:10 PM
Mesaj #124


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



ohno.gif ohno.gif ohno.gif ohno.gif
E clar. Aici toata lumea trebuie sa aiba o parere, care conform ideii de forum de "Dincolo de ratiune", este normal sa nu coincida unele cu celelalte. Si mai vreti sa evitam stresul!... Pai il evitam il limita bunului simt, nicidecum in limita unui acord intre acceptarea ideilor. Tu cociuba,spui ca nu crezi in Dumnezeu. Ma rog, bine sau nu, nu e treaba mea si a niciunuia dintre noi. Crezi oare ca asta ne streseaza? Stresul intervine abia in momentul in care eu care cred iti spun ca esti un ignorant, iar tu ma numesti un naiv, un incompetent, un individ care nu-i in stare sa se conduca dupa propriile capacitati intelectuale. De aici incep sa se iveasca o multitudine de scenarii care mai de care mai concludente prin trimiterea la surse care oricum s-au batut si se vor bate cap in cap. Concluzia insa este una singura: toata teoria CERUTA in dovedirea existentei lui Dumnezeu este vanare de vant, iar cei ce nu cred nu vor putea fi convinsi decat prin ei insisi, nicidecum fiindca eu sau thunder am veni cumva cu argumente convingatoare. Cine (sau ce) poate convinge? Uneori Ratiunea (aici suntem "dincolo"!), uneori Intelepciunea acumulata in timp, uneori Natura care-ti poate revela intr-o secunda un Adevar pe langa care tu ai trecut toata viata si l-ai tratat cu o desavarsita... superficialitate numai fiindca facea parte dintr-un decor complet iar tu nu-ti pusesesi niciodata intrebarea "Cum i-ar sta decorului cu susul un jos?". Cand il vei vedea un pic intr-o parte si cu riscul sa se spulbere ca un puf de papadie in bataia vantului, atunci ma tem ca va trebui sa se nasca o alta Primavara pentru o admiratie viitoare, dar cu mintea de pe urma.
Energie, coincidenta, sau telepatie (ma strofoc sa ma mentin in limitele on-topic, desi parca imi vine sa izbucnesc in ras de ce se petrece pe-aici... Si totusi, asta e semn ca subforumul exista si e foarte activ!... laugh.gif ) astazi discutam cu un amic despre timpul ce trece peste noi. Eram in masina, in asteptarea unui meeting ce se amanase vreo doua ore. Colegul ma face atent catre o domnisoara extrem de dulce, cu niste picioare pana-n gat!... Era superba. Si-atunci am inceput sa-mi reamintesc anii tineretii cand aveam frecvent parte sa imbratisez astfel de fete, dar nu stiam catusi de putin sa le pretuiesc. Totul mi se parea de un firesc total. Astazi, in acele doua ore de asteptare, mi-am amintit cele mai sublime momente din viata mea, dar de care atunci nu eram catusi de putin constient... Si-acum pot obtine oricand CU BANI orice gen de intruchipare feminina, dar nu se compara, iar amorul meu propriu nu poate fi satisfacut. Poate de aceea se cuvine sa dau un sfat celor care acum se bucura de toate aceste privilegii si au dragostea in palma: Savurati clipa, fratilor, ca timpul nu se mai intoarce. Cred ca la mangaierea unui san perfect, a unui picior fara cusur, la primirea unei imbratisari sau a unui sarut sincer, nu este deloc exagerat sa ne lasam o lacrima sa se iveasca in coltul ochilor, fiindca avem parte de atata fericire!

As spune mai multe, legat de mesajele anterioare, dar in primul rand nu vreau sa rup vraja unor vorbe pe care unii le-ar putea aprecia. In plus e atat de aiurea... Ma bate gandul sa renunt la functiile de moderator si sa nu-mi mai pese de nimeni si de nimic. Oricum, dupa toate aparentele, nu sunt tocmai un moderator eficient, din moment ce sunt atatea nemultumiri, iar pe acest subforum, off-topicurile se lafaie in voie! Daca v-am dezamagit din punctul asta de vedere, eu imi cer public scuze! Ai auzit thunder? Imi cer scuze, omule. Desi nu te inteleg si nu cred ca o sa-ti accept vreodata CA OM invalmaseala mingilor de ping-pong pe care o prezinti in teoriile tale. Eu vad mari contradictii acolo unde tu nici macar nu sesizezi delimitarea fileului. Dar nu vreau sa mai intervin. M-am saturat, crede-ma, te rog!


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 10 Nov 2004, 09:55 PM
Mesaj #125


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (OMU'BUN @ 10 Nov 2004, 10:10 PM)
As spune mai multe, legat de mesajele anterioare, dar in primul rand nu vreau sa rup vraja unor vorbe pe care unii le-ar putea aprecia. In plus e atat de aiurea... Ma bate gandul sa renunt la functiile de moderator si sa nu-mi mai pese de nimeni si de nimic. Oricum, dupa toate aparentele, nu sunt tocmai un moderator eficient, din moment ce sunt atatea nemultumiri, iar pe acest subforum, off-topicurile se lafaie in voie! Daca v-am dezamagit din punctul asta de vedere, eu imi cer public scuze! Ai auzit thunder? Imi cer scuze, omule.

- nu e nevoie sa renunti la moderare, ci sa o transformi din ce in ce catre mai bine, asa acum si un cautator spiritual se transforma pas cu pas ... inclusiv manifestarea sa launtrica si exterioara, chiar daca la un moment dat intilneste piedici sau ii este greu.

QUOTE
Desi nu te inteleg si nu cred ca o sa-ti accept vreodata CA OM invalmaseala mingilor de ping-pong pe care o prezinti in teoriile tale.

- pacat ca nu crezi asta ... pt. ca imi atribuiesti in acest fel si un statut de mincinos, ceea ce este TOTAL opus cu natura mea launtrica, fiind un APARATOR si SUSTINATOR al ADEVARULUI inca de pe vrema cind eram ATEU. Eu iti spun ca multi imi "accepta" aceste teorii, caci ele sint extrase din diferite traditii spirituale ale acestei planete .. si nu sint singurul care le-a acceptat si abordat ... si as putea sa te "asigur" ca si tu le vei aborda, la vremea cuvenita, cu conditia minima sa ramii in viata pina in acele momente. Multi vor pierde aceasta ocazie unica a vremurilor care vin (Apocalipsa=Revelatia) datorita faptului ca vor "muri" inainte de manifestarea ei plenara. Pacat .. dar a fost oarecum si alegerea lor .. pt. ca e bine sa se stie .. acum sint vremurile premergatoare Apocalipsei ... cele in care se fac trierile griului si neghinei ... si in care se culege ce s-a semanat.

QUOTE
Eu vad mari contradictii acolo unde tu nici macar nu sesizezi delimitarea fileului. Dar nu vreau sa mai intervin. M-am saturat, crede-ma, te rog!

- eu iti ofer o mina intinsa ... tu alegi daca sa o accepti sau sa o ignori ... dar gindeste-te ca ingerul tau pazitor iti intinde aceasta mina .. de ani si ani de zile... si de cele mai multe ori l-ai ignorat. sad.gif sorry.gif

- "ridica-te" si mergi mai departe ... e pacat ... esti cu mult mai mult decit sint unii "copii" aici pe forum ... doar ca esti dus de un "val nevazut" ... catre o directie pe care sufletul tau nu o doreste ... si fara sa stii, te opui exact la ceea ce el are nevoie.

Acest topic a fost editat de thunder: 10 Nov 2004, 09:59 PM


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 10 Nov 2004, 11:05 PM
Mesaj #126


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



OMU'BUN ....................peace thumb_yello.gif

libertatea de a crede ce vrei, de a nega, si poate in final de a accepta.............
nu conteaza cred daca crezi cu adevarat, sau doar te faci ca crezi,sau te declari ateu convins, in primul rand suntem oamenii......... sad.gif si vorbim..............


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 11 Nov 2004, 02:03 AM
Mesaj #127


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



thunder

Nu-ti iau fiecare crampei de propozitie a postului in care mi-ai raspuns la disecat - asta-i specialitatea ta. Observ ca nu ai raspuns la nici o intrebare, in schimb ai dat-o cotita spunand ca nu e important sa stii ci sa aplici (cam asta reiese in mare din raspunsul tau), si atunci te intreb: cum aplici ceva ce nu stii?.

Iti atrag atentia totusi asupra catorva greseli pe care le-ai facut; sa fie o insuficienta sistematizare a cunostintelor sau lipsa acestora? Nici un "text al intelepciunii milenare" nu contrazice ca:

1. Vitalitatea si sanatatea persoanei care incearca sa comunice telepatic sunt esentiale (printre multe alte aspecte, de care nici nu te-am mai intrebat pentru ca n-aveai de unde sa le stii) pentru persoana care incearca sa comunice telepatic. Este nevoie de manifestarea a minimum 90% din potentialul maxim de vitalitate al unei fiinte (deci similar conceptului de randament din fizica) pentru ca aceasta sa aiba de unde sa aloce energiile specifice acestui fenomen. Cum se ajunge la cresterea bilantului energetic al unei persoane stie orice incepator: alimentatie vegetariana, evitarea consumului de bauturi alcoolice, cafea, tigari, viata echilibrata, rugaciune (care este un foarte bun exercitiu de activare a chakrelor), post etc.

2. Ajna coordoneaza receptia, in schimb emisia este coordonata de Vishudda. Ti-am mai atras atentia asupra acestui aspect, insa se pare ca n-ai inteles. Ca sa nu incepi iarasi cu textele tale milenare, priveste lucrurile din perspectiva logica a zonei unde sunt pozitionate chakrele respective: Vishudda in dreptul glandei tiroide (zona esofagului), Ajna in dreptul glandei pineale (zona de deasupra ochilor). Ce faci cu zona in care se afla esofagul? Printre altele, vorbesti - EMITI. Ce faci cu ochii? Vezi - RECEPTIONEZI. Nu poti sa receptionezi cu Vishudda si nici sa emiti cu Ajna, dupa cum nu poti sa auzi cu gura si sa mirosi cu urechile; fiecare chakra are rolul ei specific. In manifestarea fenomenului telepatic, la E (emitator) intra in actiune Vishudda iar la R (receptor) intra in actiune Ajna. Prin "intra in actiune" inteleg activarea chakrei respective, adica cresterea vitezei sale de rotatie. O persoana obisnuita se straduieste cca. 10 minute pentru activarea unei chakre printr-o tehnica oarecare, in timp ce o persoana cu antrenament spiritual reuseste sa-si activeze o chakra in cateva zecimi de secunda.

3. O alta greseala pe care ai facut-o a fost sa spui ca telepatia tine de distanta. Nu, nu tine de asa ceva - si unul dintre cele mai cunoscute experimente a fost realizat in cadrul uneia din misiunile Apollo, cand un astronaut american aflat pe o orbita circumterestra a comunicat telepatic cu un subiect uman aflat intr-un batiscaf aflat la mare adancime in Pacific - desi distanta la care se realizeaza comunicarea este unul din criteriile de clasificare a telepatiei: telepatia de proximitate, de distanta mica (< 1 km), medie (< 100 km) si mare (> 100 km). Un alt criteriu este cel al duratei de timp in care s-a mentinut contactul intre subiecti - recordul il detine un cuplu casatorit (tot american) care a fost in contact telepatic permanent timp de 24 de ore. Ca tot am adus vorba de experimente, adaug linkul la ce am mai postat tot pe acest topic referitor la experimentele efectuate in fosta Uniune Sovietica (cu sprijinul, binecuvantarea si evident sub supravegherea stricta a KGB) in cadrul "Institutului nr. 1" de catre dr. Leonid Vasiliev.

Despre experimentele de biocomunicatie om-planta realizate de Cleve Backster am mai discutat, deci nu reiau.

Analogia ta cu aparatul de radio se aplica la absolut orice intrare in rezonanta si e mult prea generala ca sa explice concret cum functioneaza fenomenul despre care discutam. Poti fi mai specific? Adica, de exemplu, ce se intampla cu emitatorul, ce se intampla cu receptorul, cum/cand intra in actiune chakrele lor, cum influenteaza acestea biocampurile specifice pe care le genereaza etc.

A, ca metoda de antrenament telepatic n-ai nevoie de nici un "mare maestru", metoda lui Vasiliev e foarte buna si se preda la toate institutele de parapsihologie. Telepatia e un fenomen destul de banalut (btw, se incadreaza in grupa de fenomene ESP), n-ai nevoie sa te antreneze Zidane ca sa inveti sa-ti legi sireturile cand intri pe teren.

PS: Iti recomand sa citesti "Serviciile secrete şi parapsihologia" de Eugen Celan.


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 11 Nov 2004, 08:02 AM
Mesaj #128


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



IO, pari, intr-adevar, foarte bine documentat in materie de ESP si vedere la distanta. De ce nu vrei sa-mi iei banii? ai vazut ca ofer cota 10 la 1 oricui e dispus sa faca un experiment mic si pentru mine personal. Sa fie, oare, din cauza ca esti toba de teorie dar la practica inca n-ai acces? rolleyes.gif

Plus ca ai rezolva si problema distantei. Decit sa te certi cu thunder, nu mai bine faci un experiment si pui intr-un grafic (non)corelatia dintre distanta si capacitatile telepatice?

Acest topic a fost editat de Catalin: 11 Nov 2004, 08:02 AM


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 11 Nov 2004, 10:45 AM
Mesaj #129


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



QUOTE
IO, pari, intr-adevar, foarte bine documentat in materie de ESP si vedere la distanta.

Si nu m-ai vazut la practica... sorry.gif

QUOTE
De ce nu vrei sa-mi iei banii?

Pentru ca, multumesc lui Dumnezeu, imi ajung ai mei. smile.gif

QUOTE
ai vazut ca ofer cota 10 la 1 oricui e dispus sa faca un experiment mic si pentru mine personal.

Still not interested. Daca eram amator de tiribombe spirituale, imi incercam norocu' cu Randi ala, am auzit ca da mai mult ca tine.

QUOTE
Sa fie, oare, din cauza ca esti toba de teorie dar la practica inca n-ai acces?

Bull's eye! spoton.gif Ma predau, prietene, sunt un psi-geek care pozeaza in psichyc... Aoleu m-ai demascat! ph34r.gif

QUOTE
Plus ca ai rezolva si problema distantei.

N-ai fost atent - there is no distance, no time... no spoon.

QUOTE
Decit sa te certi cu thunder, nu mai bine faci un experiment si pui intr-un grafic (non)corelatia dintre distanta si capacitatile telepatice?

Nu ma cert cu thunder si nici cu altcineva. Nu e nevoie de nici un grafic care sa arate (non)corelatia dintre distanta si capacitatile telepatice.

Acest topic a fost editat de IO: 11 Nov 2004, 10:47 AM


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 11 Nov 2004, 10:51 AM
Mesaj #130


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Catalin @ 11 Nov 2004, 09:02 AM)
Plus ca ai rezolva si problema distantei. Decit sa te certi cu thunder

- adevarat, el cauta cearta si, intr-un mod plin de orgoliu vrea sa se arate un "mare initiat". ohmy.gif Macar si asa, cu o astfel de atitudine, si discutii "contradictorii" si "pline de sine" ... sa se mai faca lumina in aceste directii "de dincolo de ratiune". Mie si "teama" sa-i raspund la mailul sau ... sa nu se faca cineva mai tare de ris. rolleyes.gif

- dincolo de asta, le doresc tuturor celor cu adevarat interesati de aceste subiecte "de dincolo de ratiune" .. sa afle ADEVARUL cit mai curat ... spoton.gif sorry.gif

PS. Voi reveni ... dupa ce rezolv si alte treburi .. organizatorice smile.gif

Acest topic a fost editat de thunder: 11 Nov 2004, 10:56 AM


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 11 Nov 2004, 01:19 PM
Mesaj #131


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



thunder

Te plangeai de offtopicuri. Ti-am pus cateva intrabari strict ontopic. N-ai raspuns la nici una ci, asa cum faci si acum, te-ai lansat in consideratii asupra orgoliului si motivatiilor mele - care nu intereseaza pe nimeni. Vrei cumva sa nu mai discutam despre telepatie, ci despre orgoliu? Fie (oricum tine de "Energie", la fel ca orice altceva). Daca tot vehiculezi mereu acest termen, inseamna ca stii destule de multe despre orgoliu (ego). Pot sa-mi permit sa te intreb cateva lucruri despre el?
1. cand si cum a aparut orgoliul?
2. cum influenteaza orgoliul calitatile si defectele umane? (as aprecia exprimari tehnice, concrete, de la un inginer ca tine, si nu sa bati apa in piua)
3. cum influenteaza orgoliul sanatatea fizica a unei persoane?


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 11 Nov 2004, 01:21 PM
Mesaj #132


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



IO de ce nu vrei sa participi la un experiment ( bravo Catalin thumb_yello.gif ) sau poate Thunder......, toti cei supra-initiati wink.gif haideti la un experiment amarat rofl.gif

asta ma face sa cred ca de fapt nu aveti nici o putere paranormala ci doar va place sa vorbiti prostii wink.gif


ps:Catalin mersi pentru perla thumb_yello.gif


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 11 Nov 2004, 02:42 PM
Mesaj #133


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



cociuba

Raspunsul la propunerea lui Catalin a fost dat mai demult. In ce ma priveste, ramane acelasi - it's a no-no.
QUOTE
asta ma face sa cred ca de fapt nu aveti nici o putere paranormala [...]

1. E dreptul tau sa crezi ce vrei.
2. Nu exista "paranormal", ci doar normal. Dupa cum nu exista "supranatural", ci doar natural. Scuze daca chestia asta e un soc pentru tine. smile.gif

QUOTE
[...]ci doar va place sa vorbiti prostii

Perceptia pe care o avem despre un fenomen ne reflecta gradul de intelegere al fenomenului respectiv. De exemplu: eu te percep ca fiind destept. mwah1.gif

Acest topic a fost editat de IO: 11 Nov 2004, 02:45 PM


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 11 Nov 2004, 02:58 PM
Mesaj #134


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



IO:
QUOTE

Si nu m-ai vazut la practica...


Abia astept sa te vad. Tu esti cel timid!

QUOTE

Nu ma cert cu thunder si nici cu altcineva. Nu e nevoie de nici un grafic care sa arate (non)corelatia dintre distanta si capacitatile telepatice.


Ma, mie mi s-a parut ca va certati, dar e posibil sa ma insel, nu zic! De ce nu ar fi nevoie de nici un grafic? mie graficul mi se pare o metoda rezonabila de figurare a (non)corelatiei.

ciuboda:
QUOTE

IO de ce nu vrei sa participi la un experiment ( bravo Catalin  ) sau poate Thunder......, toti cei supra-initiati  haideti la un experiment amarat 

asta ma face sa cred ca de fapt nu aveti nici o putere paranormala ci doar va place sa vorbiti prostii


Pai sigur ca le place. Dar le e teama ca cineva ar putea darima sistemul pe care si-l construiesc in propria minte!

QUOTE

ps:Catalin mersi pentru perla


Cu placere si la mai mare! ohyeah.gif


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 11 Nov 2004, 03:09 PM
Mesaj #135


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (IO @ 11 Nov 2004, 02:42 PM)
Raspunsul la propunerea lui Catalin a fost dat mai demult. In ce ma priveste, ramane acelasi - it's a no-no.

Q.E.D.!
Asta inseamna ca esti (si tu) convins ca nu iti poti demonstra practic teoriile.

Acest topic a fost editat de abis: 11 Nov 2004, 03:10 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 11 Nov 2004, 04:57 PM
Mesaj #136


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



QUOTE
Abia astept sa te vad. Tu esti cel timid!

hmm.gif Cand ai dreptate, ai... n-am ce face si gata. Mai ales in fata unei "comisii de validare" prezidata de tine, simt ca m-as pierde ca un copil.

QUOTE
Ma, mie mi s-a parut ca va certati, dar e posibil sa ma insel, nu zic!

Ma, ti s-a parut, te inseli, zic!

QUOTE
De ce nu ar fi nevoie de nici un grafic?

De ce crezi ca ar fi nevoie de un grafic care sa arate (non)corelatia dintre ... si prefectura?

QUOTE
mie graficul mi se pare o metoda rezonabila de figurare a (non)corelatiei.

Mie nu.

QUOTE
Pai sigur ca le place.

Vai, ador sa vorbesc prostii! Noroc ca voi, ca buni crestini ce sunteti, ma veti ierta.

QUOTE
Dar le e teama ca cineva ar putea darima sistemul pe care si-l construiesc in propria minte!

Ouch! That hurts... cry.gif Prietene, nu e frumos sa expui in vazul lumii cel mai mare cosmar al meu. Auzi, sa-mi darame sistemu', si nu oricare ci ala construit, si nu oriunde ci in propria minte!
Daramatoare perspectiva.


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 11 Nov 2004, 07:57 PM
Mesaj #137


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Omul trebuie sa se apare cumva de realitatile vietii....si chestiile astea, gen misa si yoga crestina, "initierea" in ocult ezoteric, pt niste indivizi care nu ies cu nimic in evidenta sint mana cereasca... nu pot fi demonstrate, da se cheama ca sintem "initiati".... suna bine, nu-i asa, mai ales cind te intilnesti cu un badea ion de la Poplaca, cind aude saracu cuvintul asta, are impresia ca sta de vorba cu Isus....
Eu unul va inteleg perfect, si trebuie sa recunosc, ca decit sa va umpleti timpul cu droguri sau bautura, calea asta e mai buna...

Acest topic a fost editat de bdl: 11 Nov 2004, 09:32 PM


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 11 Nov 2004, 09:38 PM
Mesaj #138


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Ce sa-i faci, nobody's perfect. Unii sunt nebuni prin ce fac, altii prin ce cred, altii... pur si simplu. Si nici restu' nu se simt prea bine.


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 11 Nov 2004, 09:58 PM
Mesaj #139


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (IO @ 11 Nov 2004, 02:19 PM)
thunder
Te plangeai de offtopicuri.

- eronat. Nu ma plingeam, ci evidentiam faptul ca majoritatea fac off topicuri, insa numai ale mele sint "sanctionate. blink.gif Ai un mod straniu si personal de a interpreta realitatea si afirmatiile cuiva.

QUOTE
Ti-am pus cateva intrabari strict ontopic.

- iar eu am raspuns.

QUOTE
N-ai raspuns la nici una ci, asa cum faci si acum,

- am mai spus, ai un mod straniu si personal de a interpreta realitatea si afirmatiile cuiva. Reciteste mesajul meu.

QUOTE
te-ai lansat in consideratii asupra orgoliului si motivatiilor mele - care nu intereseaza pe nimeni.

- intereseaza sau nu, trebuia sa punctez pt. cine mai era nevoie, ce anume te impulsioneaza in asa zisa ta "cautare", care de fapt este un "hai sa ma dau mare (initiat)" ... si de faptul ca orgoliul tau este cit "cerul".

QUOTE
Vrei cumva sa nu mai discutam despre telepatie, ci despre orgoliu?

- despre ce esti in stare si te atrage. laugh.gif

QUOTE
Fie (oricum tine de "Energie", la fel ca orice altceva). Daca tot vehiculezi mereu acest termen, inseamna ca stii destule de multe despre orgoliu (ego). Pot sa-mi permit sa te intreb cateva lucruri despre el?

- orgoliul este o stare care are la baza manifestarea unor energii subtile ce tin de rezonanta cu anumite lumi si entitati demoniace. Din acest motiv, este sugerata in majoritatea cailor spirituale amplificare opusului ei, umilinta. Aceasta forma de manifestare poate fi de diferite nivele, de la cel mai grosier, ceva de genul "orgolios pt. cineva ti-a spus ca esti urit", sau la o limita oarecum superioara, "orgolios pt. ca cineva ti-a spus ca nu esti un autentic initiat, sau ca ai o cunoastere ingusta/limitata". Pe masura ce fiinta evolueaza spiritual, si forma de orgoliu manifestata impraca alte forme mai "elevate". Deja acea fiinta mimeaza asa zisa "iertare" si "iubire" a dusmanului sau a aproapelui, dar in caz limita i se vede de la 10 poste orgoliul cit casa.

- apropos, orgoliu este o "calitate" a egoului si nu egoul in sine.

- nu trebuie sa stii prea multe aspecte teoretice si practice oculte pt. a vedea manifestindu-se la cineva orgoliul imens. smile.gif

QUOTE
1. cand si cum a aparut orgoliul?

- orgoliu, ca si prostia ... nu are in inceput, insa are un sfirsit .. spre deosebire de intelepciune, care are un inceput dar nu are in sfirsit. thumb_yello.gif

QUOTE
2. cum influenteaza orgoliul calitatile si defectele umane? (as aprecia exprimari tehnice, concrete, de la un inginer ca tine, si nu sa bati apa in piua)

- asa cum influenteaza piperul mincarea.

QUOTE
3. cum influenteaza orgoliul sanatatea fizica a unei persoane?

- am vazut multi oameni satatosi tun ... dar un un ORGOLIU IMENS. Apropos, cum stai cu sanatatea ? ohyeah.gif

- acum asteptam de la tine confirmatile, infirmarile si recelatiile tehnico-tactice asupra orgoliului. sorry.gif


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 11 Nov 2004, 10:27 PM
Mesaj #140


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Pana la urma nu prea inteleg ideea? De fapt se pune la indoiala telepatia ca forma de comunicare sau capacitatea unora de pe-aici de a avea la indemana dupa propria vointa posibilitatea de a comunica telepatic?
In primul rand cine pune la indoiala existenta telepatiei cred ca mai degraba s-ar indoi de propria sa existenta. Oricum, telepatia a fost dovedita de mult mai multe ori decat a fost dovedita la modul real existenta persoanei care se indoieste. Cu alte cuvinte "Cuget, deci exist!" a fost enuntat de catre cineva care gandea! Daca nu cugeti indeajuns pentru a-ti dovedi calitatea de Om (care se deosebeste de animal in primul rand prin aceasta insusire) nimic serios nu ramane in urma, iar asta se traduce ca si cum nici n-ai exista. Cine pune la indoiala telepatia, in mod sigur are mult prea multe lacune si nu poate fi tratat decat ca o cantitate neglijabila in cursul evolutiei umane!
Daca insa se pune la indoiala capacitatea unuia sau a altuia de a transmite telepatic, aici deja va trebui sa punem in discutie ori superficialitatea cu care se trateaza aceasta calitate, ori rautatea fata de cineva anume. Fiindca nu-mi inchipui ca exista persoana normala care sa nu fi cunoscut semnele telepatiei sau sa nu fi transmis la randul ei (mai mult involuntar decat voluntar) ganduri catre cineva care au fost interceptate in urmatoarea fractiune de secunda. De altfel, repet, despre aceste lucruri sau scris sute de volume si se mai scrie inca. E de-ajuns sa doresti sa te documentezi. Nu pe forumuri de discutii si... dispute, unde subiectivismul si politele neplatite asteapta la o lunga coada, ci acolo unde sursa este demna de toata consideratia.
Ca X doreste in mod expres din partea lui Y informatii transmise telepatic, nu stiu daca asa ceva este posibil atat timp cat cel care doreste sa le primeasca are o atitudine ostila. Probabil ca el ar fi totusi de buna credinta si AR RECUNOASTE daca intr-adevar le-ar primi, dar aceasta atitudine inhiba in primul rand pe cel tentat sa incerce, daca acela nu este cu adevarat un individ care are la "degetul mic" calitatea de a transmite in acest mod. In plus, din cate stiu eu, informatia telepatica se transmite cel mai adesea in momente critice (de panica, spaima, groaza, sau fericire, ganduri pozitive fara nici un motiv anume) Cred ca thunder v-a putut spune enorm de multe despre diferitele stari de vibratie. Eu sunt mititel, si ma esprim mai gleu!... wink.gif Totusi, asta e ideea: un moment anume cand transmiti pe o lungime de unda speciala!... sorry.gif


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post

9 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 26 April 2024 - 10:31 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman