HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dincolo de Ratiune

Ideea acestui forum nu este de a starni polemici intre cei ce cred si cei ce nu cred in astre, in Dumnezeu, in terapii naturiste, in miracole sau in ghicitul in palma. Pragul acestui forum poate fi pasit de oricine, fara nici o exceptie, dar cei care nu sunt de acord cu ideile sau marturisirile celor care posteaza aici, sunt rugati sa se abtina in a face comentarii malitioase, sau contradictorii. Aici ne dorim sa avem coltisorul lipsit de orice stres, iar scopul real ar fi acela de a-i ajuta pe cei din jurul nostru sa se simta bine, ba chiar sa gaseasca solutii catre iesirea din situatii disperate - de ce nu?

9 Pagini V  « < 3 4 5 6 7 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Energie, Coincidente Si Telepatie
cociuba
mesaj 11 Nov 2004, 10:47 PM
Mesaj #141


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



QUOTE
Fiindca nu-mi inchipui ca exista persoana normala care sa nu fi cunoscut semnele telepatiei sau sa nu fi transmis la randul ei (mai mult involuntar decat voluntar) ganduri catre cineva care au fost interceptate in urmatoarea fractiune de secunda.

mai fir-ar naibii eu sunt atat de prost ca n-am trimis si nici primit nici o informatie telepatica wink.gif , bun am sa fac un sondaj sa vad cati ati primit sau tranmis informatii telepatic rofl.gif


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 11 Nov 2004, 10:51 PM
Mesaj #142


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



cociuba, sunt cel putin la fel de prost ca si tine, ca nici eu nu am primit sau transmis informatii pe cale telepatica.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 11 Nov 2004, 10:53 PM
Mesaj #143


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Prostilor.... aveti nevoie de un "initiat" sa va aduca pe calea cea buna si sa va ia si banii.... wink.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 11 Nov 2004, 10:53 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Catalin
mesaj 11 Nov 2004, 10:54 PM
Mesaj #144


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Pana la urma nu prea inteleg ideea? De fapt se pune la indoiala telepatia ca forma de comunicare sau capacitatea unora de pe-aici de a avea la indemana dupa propria vointa posibilitatea de a comunica telepatic?


Da.

QUOTE

In primul rand cine pune la indoiala existenta telepatiei cred ca mai degraba s-ar indoi de propria sa existenta.


Uite, de exemplu, eu ma indoiesc de existenta telepatiei. Nu ma indoiesc de propria-mi existenta. De fapt, nu ma indoiesc de existenta nimanui care posteaza pe forum!

QUOTE

Oricum, telepatia a fost dovedita de mult mai multe ori decat a fost dovedita la modul real existenta persoanei care se indoieste


Uite, de exemplu, existenta mea a fost dovedita de peste 3000 de ori pe acest forum. De asemenea, pentru cei care au venit la intalnirile forumistice, existenta mea a fost dovedita si acolo in mod riguros, prin aparitia mea personala. As vrea sa vad si eu unde s-a dovedit de 3000 de ori existenta telepatiei!

QUOTE

Cu alte cuvinte "Cuget, deci exist!" a fost enuntat de catre cineva care gandea! Daca nu cugeti indeajuns pentru a-ti dovedi calitatea de Om (care se deosebeste de animal in primul rand prin aceasta insusire) nimic serios nu ramane in urma, iar asta se traduce ca si cum nici n-ai exista. Cine pune la indoiala telepatia, in mod sigur are mult prea multe lacune si nu poate fi tratat decat ca o cantitate neglijabila in cursul evolutiei umane!


Eu personal nu inteleg cum l-ai legat pe Descartes de telepatie. Vrei, te rog, sa explici mai in detaliu?

QUOTE

Daca insa se pune la indoiala capacitatea unuia sau a altuia de a transmite telepatic, aici deja va trebui sa punem in discutie ori superficialitatea cu care se trateaza aceasta calitate, ori rautatea fata de cineva anume. Fiindca nu-mi inchipui ca exista persoana normala care sa nu fi cunoscut semnele telepatiei sau sa nu fi transmis la randul ei (mai mult involuntar decat voluntar) ganduri catre cineva care au fost interceptate in urmatoarea fractiune de secunda.


Ma rog, chiar daca nu exista persoana normala, asta nu inseamna nimic. Iar tu comiti o eroare des intalnita: confirmation bias. Lucrurile stau cam asa: tu te gandesti in fiecare zi la mii de lucruri. E de asteptat pur statistic ca uneori gandurile tale sa fie pe aceeasi lungime de unda cu ale altcuiva! Dar tu nu retii milioanele de dati in care nu ai fost pe aceeasi lungime. Doar zecile in care ai fost.

QUOTE

De altfel, repet, despre aceste lucruri sau scris sute de volume si se mai scrie inca.


Si despre monstrul din Lochness s-a scris si se va mai scrie. Si despre Pamantul gol ne-a tot scrie thunder. Asta nu e un criteriu.

QUOTE

E de-ajuns sa doresti sa te documentezi. Nu pe forumuri de discutii si... dispute, unde subiectivismul si politele neplatite asteapta la o lunga coada, ci acolo unde sursa este demna de toata consideratia.


Pai da-ne tu sursele alea demne! De ce ne lasi in intuneric?

QUOTE

Ca X doreste in mod expres din partea lui Y informatii transmise telepatic, nu stiu daca asa ceva este posibil atat timp cat cel care doreste sa le primeasca are o atitudine ostila. Probabil ca el ar fi totusi de buna credinta si AR RECUNOASTE daca intr-adevar le-ar primi, dar aceasta atitudine inhiba in primul rand pe cel tentat sa incerce, daca acela nu este cu adevarat un individ care are la "degetul mic" calitatea de a transmite in acest mod.


Sunt absolut de acord. Si tocmai de-aia X i-a spus lui Y ca accepta ca Y sa transmita informatii asupra oricarui Z pe care Y in desemneaza!

QUOTE

In plus, din cate stiu eu, informatia telepatica se transmite cel mai adesea in momente critice (de panica, spaima, groaza, sau fericire, ganduri pozitive fara nici un motiv anume)


Sunt sigur ca putem duplica unele din aceste momente daca asta este o conditie necesara.


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 11 Nov 2004, 10:54 PM
Mesaj #145


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



bravo rofl.gif , am auzit ca era vegetarian e adevarat laugh.gif


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 11 Nov 2004, 11:25 PM
Mesaj #146


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Blakut, pe tine tocmai te-am sters mai devreme, dar vad ca insisti. Inutil insa, fiindca vei disparea imediat. Si stii de ce? Unde-ai citit tu de telepatie intre persoane in viata si decedati. Chiar daca o exista o cale de acces in aceasta privinta, nu cred ca s-ar numi telepatie si in orice caz nu s-a vorbit de asa ceva cel putin de curand.

Cataline, e de-ajuns o bata la un car de oale! Nu cred c-a spus-o Descartes (mamaaaa, da' ce citit esti!... hmm.gif ), da' are legatura! La... prefectura!
Daca vrei sa te documentezi, mergi la biblioteca. In pub, oricati forumisti iti vor semnala prezenta, ea se inscrie in "delimitarea teritoriului" la latrina localului. Eu nu vad in asta o lauda pentru un filosof boem!

Off-topicurile si rautatile vor fi sterse. Si-asa trebuia de multisor ca "mizeriile" sa ajunga la cos!


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 11 Nov 2004, 11:34 PM
Mesaj #147


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Omule bun, nu prea iti fac cinste cuvintele alea. Pai asa vorbeste un om bun ? blink.gif

Acest topic a fost editat de Barrie: 11 Nov 2004, 11:35 PM


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 11 Nov 2004, 11:36 PM
Mesaj #148


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Nu cred c-a spus-o Descartes (mamaaaa, da' ce citit esti!...


Pai trebuie sa fie si unul dintre noi care sa isi merite pozitia de moderator la Filosofie...

Descartes a spus-o, poti sa cauti pe google daca nu ma crezi!


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 11 Nov 2004, 11:46 PM
Mesaj #149


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



OMU'BUN de ce ai inchis poll? Trebuia sa stergi doar offtopicurile, si sa-l lasi, caci am fi avut o imagine clara a perceptiei pe care o avem asupra acestor chestiuni wink.gif


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 11 Nov 2004, 11:53 PM
Mesaj #150


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



Pe 28 oct. a murit tatal copilului meu adica fostul sot de care sint despartita de 15 ani ,culmea e ca il chema Gavril Mihai si chiar de Sf. Mihail si Gavril nu stiu ce mi-a venit sa deschid situl Monitorului de Vaslui de unde am aflat goaznica veste! Oare este doar o intimplare?


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 12 Nov 2004, 12:21 AM
Mesaj #151


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



DA


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 12 Nov 2004, 12:27 AM
Mesaj #152


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (IO @ 11 Nov 2004, 03:03 AM)
thunder
Nu-ti iau fiecare crampei de propozitie a postului in care mi-ai raspuns la disecat - asta-i specialitatea ta.

- iti multumesc ca imi recunosti "meritele" .. dar sa stii ca aceasta optiune a ta, si nu numai a ta, ascunde in spate imposibilitatea de a raspunde la unele probleme care le pune celalalt si chiar fofilarea de la unele aspecte prezentate ... care nici nu sint atinse .. de parca nici nu s-ar fi spus vreodata pe acolo. ohyeah.gif

QUOTE
Observ ca nu ai raspuns la nici o intrebare, in schimb ai dat-o cotita spunand ca nu e important sa stii ci sa aplici (cam asta reiese in mare din raspunsul tau), si atunci te intreb: cum aplici ceva ce nu stii?.

- am raspuns la intrebari prin raspunsuri inteligente, de factura ocult-superioara si nu am spus ca nu e important sa intelegi, ci sa aplici ... (inca odata intelegi pe dos) ci ca nu e atit important sa intelegi categorisirile facute de docti care habar nu au de realitatile subtile care sint la baza telepatiei, si singura lor tangenta cu telepatia este doar, in cel mai bun caz, un studiu empiric al fenomenului. Este insa important sa intelegi ce se petrece dpdv subtil ezoteric, iar acest lucru l-am explicat pe scurt ... dar se pare ca tu vrei sa "intelegi" doar ce spun cei ca tine, "cercetatorii docti". smile.gif O sa "demonstrez" in continuare ("pt. cine are urechi de auzit"), faptul ca tu nu ai nici o tangenta cu invatatura oculta milenara si nici cu practica telepatiei, sau cel putin nu in forma ei initiatica ... caci "telepatie" pot sa faca si niste "banali" oameni care se iubesc, sau dupa cum am aratat in mesajul anterior, niste animale. rolleyes.gif

- iti mai atrag atentia ca logica si rationamentul in "cele mari" (de sus), se reflecta si in "cele mici" (de jos).

QUOTE
Iti atrag atentia totusi asupra catorva greseli pe care le-ai facut; sa fie o insuficienta sistematizare a cunostintelor sau lipsa acestora? Nici un "text al intelepciunii milenare" nu contrazice ca:

- ma bucura apelul tau facut la invatatura milenara, dar astept si niste surse din care iti extragi opiniile.

QUOTE
1. Vitalitatea si sanatatea persoanei care incearca sa comunice telepatic sunt esentiale (printre multe alte aspecte, de care nici nu te-am mai intrebat pentru ca n-aveai de unde sa le stii) pentru persoana care incearca sa comunice telepatic.

- iar eu repet, sint utile, dar nu esentiale. Nu am precizat de ce, pt. ca am asteptat sa dai tu cu bita in balta (sa-mi ridici mingea la fileu cu alte cuvinte) pt. a da mai apoi detalii, instrucit am intuit ce urmaresti prin intrebarea ta ... dar tu nu aveai de unde sa stii de asta ... pt. ca telepatia nu a functionat in cazul tau. cool.gif

QUOTE
Este nevoie de manifestarea a minimum 90% din potentialul maxim de vitalitate al unei fiinte (deci similar conceptului de randament din fizica) pentru ca aceasta sa aiba de unde sa aloce energiile specifice acestui fenomen.

- fiecare centru subtil de forta (chakras) are reflectat in cel toti ceilalti 6 centri de forta, adica un centru de forta este impartit in 7 subnivele. Astfel, luind ca ex. Ajna Chara, am avea la nivelul sau primul subnivel, in ordine crescatoare, Muladhara din Ajna, apoi Svadisthana din Ajna, apoi Manipura din Ajna, Anahata din Ajna, Vishudha din Ajna, Ajna din Ajna, Sahasrara din Ajna. Fiecare din aceste subnivele sint interconectate cu centrul de forta pe care il reprezinta, mai precis, Muladhara din Ajna este incerconectat cu Muladhara, Svadisthana din Ajna cu Svadisthana ... samd. In mod evident daca Muladhara de ex. este mai slab activata si vitalitatea este mai diminuata, si deasemenea si subnivelul lui Muladhara din Ajna este mai putin dinamizat, insa Ajna are capacitatea de a emite ginduri chiar si cu o forta "vitala" diminuata. Calitatea de baza care sta la baza transmisiei/functionarii telepatice este data de o anume trezire partiala a lui Ajna, dintr-un anume loc al sau ... trezire/dinamizare care conduce la manifestarea "spontana" a telepatiei. Fii putin atent la acest banal ex. Un om lihnit de foame, lipsit de hrana si vitalitate ... totusi aude ce se vorbeste in jurul lui. Doar cind este depasit un nivel limita el incepe sa piarda controlul asupra corpului fizic si al simturilor fizice .. dar ala e departe de acel 90% de care vorbesti tu. La fel si cu telepatia. Poti receptiona si emite ginduri chiar daca ai o vitalitate sau sanatate subreda. A se vedea aceste capacitati paranormale a unor maestri spirituali, chiar daca erau "bolnavi" la un moment dat al vieti lor. Adevarata calitate a telepatiei nu sta numai in puterea de receptie si emisie, ci mai ales in acea de a "interpreta" acele energii care sint emise si de a le transforma in "cuvinte", in ginduri.

- starea de sanatate influenteaza si ea telepatia, dar nu hotaritor .. atita timp cit mecanismele subtile sint constientizate si controlate ... poti sa fi si ceva mai bolnav ca tot vei fi telepat. Starea de sanatate se reflecta dpdv energetic in mai multe tipuri de manifestari energetice, a echilibrului sau dezechilibrului acestora. Una dintre aceste categorisiri este aceea a armoniei intre energia YIN si cea YANG. La nivelul fiecarui plan al fiintei si al centrului sau de forta care il coordoneaza, energia YIN si YANG trebuie sa se afle in echilibru si armonie. Cind exista un anume dezechilibru, la un anume nivel sau subnivel al centrului de forta, apar si anumite dizarmonii la nivel subtil energetic, iar mai apoi si la nivel fizic, deci apare boala. Daca dizarmonie este in anumite limite, "duci boala pe picioare" .. iar daca e grava .. boala te doboara mai mult sau mai putin. Aceasta stare de armonie are si un efect asupra fenomenului telepatic, dar nu este esentiala odata ce telepatia este deja trezita, si dizarmonia nu se manifesta la valori exagerate.

- vom mai discuta alta data despre vitalitate si sanatate.

QUOTE
Cum se ajunge la cresterea bilantului energetic al unei persoane stie orice incepator: alimentatie vegetariana, evitarea consumului de bauturi alcoolice, cafea, tigari, viata echilibrata, rugaciune (care este un foarte bun exercitiu de activare a chakrelor), post etc.

- se pare ca nu orice incepator si nici macar "avansat" nu cunoaste cu adevarat ce creste acest aport energetic. Sa le luam pe rind.

- alimentatie vegetariana: acest tip de alimentatie are ca scop purificare structurilor fizice si subtile prin alimente pure si mai ales prin eliminarea alimentelor impure se elimina focarele de alimentare cu energii impure si grosiere. Asta insa nu creste aportul de energie, ci elimina energiile nocive inlocuindu-le cu cele benefice.

- evitarea consumului de bauturi alcoolice: se recomanda eliminarea, nu evitarea bauturilor alcolice ... dar nu pt. ca ele nu aduceau un aport de energie, iar lipsa lor ar aduce un aport, ci pt. ca alcoolul are un efect perturbator la nivelul structurilor subtile, provocind asupra acestora o "dilatare" necontrolata si exacerbata ceea ce face ca aceste structuri (ca de ex. marirea fortata a corului astral) sa intre in contact cu anumite energii relativ joase pe care structurile subtile nu le mai poate controla ... de unde si pierderea controlului in cazul celor care beau alcool. Structurile subtile dar si cea fizica este "violentata" de acele energii subtile in exces, cit si de inflentele de tip josnic sau chiar malefic care se produc intre fiinta care a baut si anumite entitati subtile malefice care se afla intr-o lume paralela, aproape (ca nivel de vibratie) de lumea fizica ... si care se "hranesc" cu anumite energii subtile pe care le trezeste si amplifica un aura prezenta alcoolului. Este un anume gen de fenomen de posedare demoniaca ... motiv pt. care este atit de greu alcoolicilor notorii sa se lase de acest viciu ... fenomen asemanator precum in cazul cafelei, tutunului si intr-o anumita proportie, chiar mincarii alimentelor din carne. Exista entitati subtile malefice care se hranesc cu acel gen de energie specific "alimentului" sau substantei mai sus amintita ... si nu numai acestea.

- cafea, tigari: fenomenul este asemanator cu cel descris mai sus si nu implica un aport de energie faptul ca nu mai folosim acest substante, ci eliminarea unora nocive.

- viata echilibrata: acest tip de "viata" aduce un echilibru, nu un aport de energie. In multe situatii, datorita unor "sechele", a unor "obiceiuri" proaste, anumite etaje si energii subtile din fiinta din dezechilibrate, in sensul ca un anume tip de energie este exacerbata, este prezenta in exces, sau are o anumita frecventa de vibratie perturbatoare. "Viata echilibrata" modereaza acele tipuri de energii in surplus sau perturbatoare, dar nu aduc un aport de energie .. decit cel mult, intr-o anumita masura, prin reducerea de aport al energiilor perturbatoare, se amplifica acel gen de atitudine care amplifica sau echilibreaza acel gen de energie polar opusa celei perturbatoare, deci "viata echilibrata" nu aduce in mod expres o energie suplimentara.

- rugaciune (care este un foarte bun exercitiu de activare a chakrelor): prin rugaciune fiinta se pune in contact cu lumi, entitati si energii specifice divine, superioare, elevate. In acest caz se produce un anume gen de amplificare de energie (superioara/elevata), dar nu printr-un proces rational, constient si la vointa ... ci precum cel care intinde miinile in fata si la face caus si in felul asta poate opri citiva stropi de ploaie care pica din cer. O actiune concreta si constienta de asimilare a energiilor subtile este analogic vorbind ca atunci cind te cuplezi la sursa de apa cu un furtun si chiar si pui o pompa sa functioneze sa atraga mai multa apa prin furtun. Cam asa, analogic vorbind, sint sau trebuie sa fie si metodele de asimilare sau amplificare a energiilor subtile din aura noastra. Rugaciunea ajuta, dar e un fel de "miloaga" la altul .. care ne va da ce vrea/poate el ... pe cind abordarea metodelor initiatice specifice iti va asigura "racordarea" la sursele infinite de energie fara sa mai depinzi de nimeni si nimic .. decit de propria ta vointa si dorinta sau lene. Atentie, nu spun ca rugaciunea nu e buna, sau nu e necesara, dar pt. a avea un anume efect, trebuie sa ne corelam eforturile in directia dorita si sa folosim metodele specifice. Este posibil sa spargem nucile cu casetofonul, dar e mai util sa folosim pt. asta ciocanul ... si casetofonul sa-l folosim pt. a asculta o muzica. smile.gif

- rugaciunea poate activa chakrele, dar nu intr-un mod complex si total si nu pe fiecare in parte, acolo unde si cum dorim. Si apoi, ce facem daca nu credem in Dumnezeu sau in rugaciune ?! Nu mai asimilam energii subtile ? Iata ca aceasta metoda, rugaciunea, nu este utila pt. atei de ex. In schimb sint metode pe care si ateii le pot aplica si sa beneficieze de energia subtila atrasa/amplificata. Exista medode specifice de amplificare si trezirea centrilor de forta ... mult mai eficiente si mai "directionate" decit rugaciunea. Da .. daca in timpul acelor tehnici te mai si rogi .. DA .. efectele sint mult amplificate. De ce ? Pt. ca entitatile divine care sesizeaza trairea ta launtrica considera ca meriti "atentia" si "sustinerea" lor .. si pe linga ce vine din Cosmos .. mai pun si ei "o mina de ajutor". smile.gif Intelege cine poate.

- post: acesta este un tip de actiune care are ca principal scop purificarea puternica a structurilor subtile si a celor fizice, ceea ce aduce dupa sint si o amplificare a stari de sanatate, pe masura ce sint eliminate toxinele si impuritatile din corp(uri). Un suigeneris efect al postului este rpecum cel din analogia cu o cetate asediata. La inceput mor cei bolnavi, batrinii si parazitii ... in cazul nostru, celulele bolnave, batrine si impuritatile si parazitii.

QUOTE
2. Ajna coordoneaza receptia, in schimb emisia este coordonata de Vishudda.

- esti bun de pus la rana ... dusmanului. smile.gif

- esti potrivit cu cei de la sahaja yoga, care si ei au inversat sau inventat rolurile centrilor de forta.

QUOTE
Ti-am mai atras atentia asupra acestui aspect, insa se pare ca n-ai inteles.

- ia sa vedem unde e neintelegerea.

- fiecare centru de forta are un aspect de receptie si unul de emisie. Prin intermediul lor, este receptionata-emisa un anume tip de energie specifica acelui centru de forta. Astfel, prin Ajna vor fi vehiculate energii mentale, si in nici un caz vitale, afective, erotice etc. Gindurile sint o manifestare "grosiera" a energiei mentale, deci ca esenta "energia mentala". Ele nu pot fi emise si receptionate DECIT prin intermediul lui AJNA. Realizati astfel gogomaniile "teoriei" lui RZA. L-am intreba de unde are el aceste informati/teorii, dar precis o sa ne spuna ca nu meritam noi asemenea informatii "ultra-ezoterice". ohyeah.gif

- din pacate, RZA nu realizeaza ca bate cimpii si ca nu exista o logica si rationament autentic in aceste "teorii" ale lui. Numai la aia de la sahaja am mai intilnit pina acum o asemenea gogomanie, cind expuneau in plansele lor de prezentare a centrilor de forta si a nadisurilor principale din fiinta, IDA si PINGALA ... ca si cum unul porneste din Muladhara si altul din shvadistana (a se vedea poza care am expus-o mai demult in topicul Yoga Si Religia, Descoperirea Divinitatii si asupra careia am intrebat atunci daca vede cineva gafa imensa din acea poza).

QUOTE
Ca sa nu incepi iarasi cu textele tale milenare, priveste lucrurile din perspectiva logica a zonei unde sunt pozitionate chakrele respective: Vishudda in dreptul glandei tiroide (zona esofagului), Ajna in dreptul glandei pineale (zona de deasupra ochilor). Ce faci cu zona in care se afla esofagul? Printre altele, vorbesti - EMITI.

- ce sa-i faci, oricit te-ai opune, textele intelepciuni milenare sint mai autentice decit "teoriile" tale si survin din intelepciunea unor mari spirite divine ale acestei planete. Teoriile tale unde isi au sursa ?

- autenticii intiati stiu ca rolul lui Vishudha Chakra este, printre altele, vehicularea unor energii care sint corespondente unor stari precum: inocenta, candoarea, puritatea, acces la energiile timpului (dosarele akashice), compasiunea .. si .. atentie ... HRANIREA subtila. Daca este trezita si dinamizata suficient la un anume "nivel" al sau, Vishuda are ca manifestare ceea ce in termen religios se spune ca "sa ne hranim cu cuvintul lui Dumenzeu", adica sa "ne hranim cu energia (cuvintului)". Aici se afla miracolul si secretul fiintelor care au reusit sa nu mai manince deloc in viata lor ... si totusi sa traiasca bine mersi mai departe. Acest aspect de hranire este unul de tip RECEPTIV, nu EMISIV. Oricum, in nici un caz energiile mentale nu se receptioneaza si emit cu Vishuda. O alta gafa a ta ... sau/si a celor de unde ai preluat aceasta gogorita.

QUOTE
Ce faci cu ochii? Vezi - RECEPTIONEZI.

- cu ochii receptionezi si emiti in acelasi timp. Un anume flux energetic este interpretat de ochi si transmis celorlalte organe si interpretat ca atare ... ca imagini .. insa exista si un anume flux de energie pe care il transmite fiinta prin ochi, si care se reflecta de obiectele din jur, iar aceasta reflexie se intoarce la ochi si interpretata ca atare, ca imagine. Pe linga acest proces subtilo-fizic, exista si un anume flux de energie pe care il poti transmite copnstient sau inconstient prin ochi. Nu intimplator se pomeneste de fenomenul de "deochi" ... adica cineva "deoache" pe altcineva cu ajutorul privirii. Acest lucru evidentiaza transmiterea unui puternic flux energetic perturbator la nivelul si prin ochi. Evident, exista fluxuri de energie mai puternica sau mai slaba, functie de o anumita trezire a unui centru de forta care se ocupa si controleaza vederea ... si de trezirea (spirituala) launtrica a celui care priveste. Intelege cine poate ...

QUOTE
Nu poti sa receptionezi cu Vishudda si nici sa emiti cu Ajna

- ba uite ca poti ... si asta face orice fiinta. Fiecare centru de forta cu energia sa specifica ...

QUOTE
dupa cum nu poti sa auzi cu gura si sa mirosi cu urechile;

- evident, asta nu se poate .. decit in cazul in care esti un mare initiat. ohyeah.gif si ai inteles si controlat principiul cosmic universal valabil ce rezida din afirmatia: "totul se regasete in parte si partea in tot".

QUOTE
fiecare chakra are rolul ei specific.

- adevarat, dar tu nu ai inteles care sint rosturile acestor chakre. Asta arata ca nu ai acces la informaii ezoterice autentice si nici practic nu te preocupi de asa ceva .. pt. ca a-i fi "vazut" ca gindurile de ex. nu se emit cu Vishuda ... ci cu Ajna.

QUOTE
In manifestarea fenomenului telepatic, la E (emitator) intra in actiune Vishudda iar la R (receptor) intra in actiune Ajna.

- afirmatie buna de pus la "perle spirituale" ohyeah.gif

QUOTE
Prin "intra in actiune" inteleg activarea chakrei respective, adica cresterea vitezei sale de rotatie.

- o alta ineptie de tip "ocult". Chakrele nu se invirt ... ci se schimba nivelul de vibratie al energiilor de la nivelul acelui centru de forta si este creata o senzatie "iluzie optica" care da senzatie de "rotatie". A se vedea analogia cu iluzia optica in cazul rotirii unei roti cu spite .. dar in sens invers de data acesta, si anume nu se roteste roata si spitele da senzatia de iluzie optica ca stau pe loc, ci invers. Intelege cine poate

QUOTE
O persoana obisnuita se straduieste cca. 10 minute pentru activarea unei chakre printr-o tehnica oarecare, in timp ce o persoana cu antrenament spiritual reuseste sa-si activeze o chakra in cateva zecimi de secunda.

- adevarat, iar un mare initiat in mod spontan.

QUOTE
3. O alta greseala pe care ai facut-o a fost sa spui ca telepatia tine de distanta.

- eronat. Eu nu am spus asa ceva. Asta ai inteles tu. De altfel, experimentul expus de mine ca ex. cu acea femela de animal si puii ei, arata ca telepatia se face si la distanta.

- ceea ce am prezentat eu sint diferitele tipuri de influenta telepatica, functie de tipul de energie emis in momentul transmiterii unui gind ... atit radial, in jurul fiintei, cit si directional, de la acea fiinta catre tinta gindului sau. Cel care citeste gindurile poate avea acces la acea emisie radiala, daca se afla linga cel care a emis gindul, sau daca "prinde" gindul care pleaca de la cel care l-a emis ... sau direct de la sursa, cind il emite ... daca este focalizata in acel moment asupra celui care emite gindul. Mai exisat si o alta forma de a "citi gindurile", prin accesul la dosarele akashice ... unde snt inregistrate toate evenimentele din Manifestare ... insa a cel tip de putere paranormala nu tine de telepatie, ci de alta .. specifica de data asta nu lui Ajna Chakra, ci lui Vishuda Chakra.

QUOTE
Nu, nu tine de asa ceva - si unul dintre cele mai cunoscute experimente a fost realizat in cadrul uneia din misiunile Apollo, cand un astronaut american aflat pe o orbita circumterestra a comunicat telepatic cu un subiect uman aflat intr-un batiscaf aflat la mare adancime in Pacific - desi distanta la care se realizeaza comunicarea este unul din criteriile de clasificare a telepatiei: telepatia de proximitate, de distanta mica (< 1 km), medie (< 100 km) si mare (> 100 km). Un alt criteriu este cel al duratei de timp in care s-a mentinut contactul intre subiecti - recordul il detine un cuplu casatorit (tot american) care a fost in contact telepatic permanent timp de 24 de ore.

- astea sint studii empirice ... fara o intelegere si cunoastere cu adevarat a mecanismului telepatiei. Un initiat poate comunica telepatic 24 de ore din 24 nu cu o alta fiinta, ci cu sute, mii, sau milioane. In aceasta situatie se afla marii avatari ai acestei planete ... precum Iisus, Krishna si nu numai Ei. Raportati-va la Dumenzeu, cel dupa care sintem "construiti" .. El comunica SPONTAN si permanent cu TOATE fiintele din Manifestare ...

- stiu, e greu de inteles cu mintea noastra limitata aceasta situatie ... dar asta e ...

QUOTE
Analogia ta cu aparatul de radio se aplica la absolut orice intrare in rezonanta si e mult prea generala ca sa explice concret cum functioneaza fenomenul despre care discutam. Poti fi mai specific? Adica, de exemplu, ce se intampla cu emitatorul, ce se intampla cu receptorul, cum/cand intra in actiune chakrele lor, cum influenteaza acestea biocampurile specifice pe care le genereaza etc.

- sa continuam analogia.

- structurile (corpurile) subtile ale fiintei au 7 mari (importanti) centri de forta. Ele au fiecare in parte o anumita lungime de unda (frecventa de vibratie) pe care sint "acordate" si emit-receptioneaza energie subtila. Aceste 7 principale lungimi de unda sint la rindul lor impartite in mai multe, pe o anumita plaja, de la un pol inferior sa-i spunem la unul superior, dupa care se trece la o alta lungime de unda, al unui centru de forta inferior sau superior, functie de directia in care ne deplasam atentia. Astfel, cea mai "elevata" lungime de unda (frecventa de vibratie) a unei chakra, este f. f. apropiata ca nivel de vibratie cu cea mai "joasa" lungime de unda (vibratie) cu a urmatorei chakra superioara. Fiecarei energii din aceasta paleta a fiecarui centru de forta (chakra) ii corespunde si o anumita culoare. Priviti un curcubeu sau o palata de culori incepind de la cea mai de jos (grosiera), rosu ... pina la cea mai de sus (elevata), violet. Asa cum se face trecerea de la o culoare la alta, prin diferitele nuante ale unei culori, la fel se face si trecerea de la o energie subtila la alta.

- sa revenim la analogia cu radioul. Sa presupunem ca avem si la radio 7 lungimi de unda. UL, UM 1, UM 2, US1, US2, UUS1 si USS2. Fiecare cind aceste 7 bande, are o anumita plaja, cu o parte inferioara si una supeiroara. Trecerea de la una superioara a unei banda inferioare se face progresiv la partea inferioara a acelei bande, precum in exemplul cu culorile. Daca un post de radio emite pe lungimea de unde UL, nu vei putea receptiona in VECI cu un aparat de radio potrivit pe USS. In mod analogic, cam la fel se petrece si cu centri de forta si energiile specifice acestora.

- am fost suficient de specific ? Sa contiuni ?

QUOTE
A, ca metoda de antrenament telepatic n-ai nevoie de nici un "mare maestru", metoda lui Vasiliev e foarte buna si se preda la toate institutele de parapsihologie. Telepatia e un fenomen destul de banalut (btw, se incadreaza in grupa de fenomene ESP), n-ai nevoie sa te antreneze Zidane ca sa inveti sa-ti legi sireturile cand intri pe teren.

- a oferi cuiva astfel de metode e ca si cum i-ai acorda nu conteaza cui o anume arma, fara sa stii ce va face cu ea. Acest lucru implica o anume responsabiliate din partea celui care ofera acele tehnici .. si evident, si o "rasplata" pt. ce a facut si o parte din efectele actiumnilor celui caruia i-a daruit acele informatii. Din acest motiv, este important ca aceste tehnici sa-ti fie oferite de un maestru spiritual, caci el stie mai bine cit si cum poti duce acele informatii .. si stie si cum sa integreze aceasta revelare in asa fel incit si el sa fie "aparat" de anumite repercursiuni karmice cit si pe tine, ca discipol, sa te protejeze intr-o anumita masura. Cine vrea sa faca altfel ... merge precum orbul pe virful muntilor. Intelege cine poate ...

- acea incadrare ESP si altele de acest gen sint "inventiile" doctilor din zilele noastre ... in vremurile din urma .. imnteleptii se foloseau de telepatie fara sa le incadreze in aceste ""defintii" si termeni stiintifici.

QUOTE
PS: Iti recomand sa citesti "Serviciile secrete şi parapsihologia" de Eugen Celan.

- merci.

Acest topic a fost editat de thunder: 12 Nov 2004, 02:42 AM


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 12 Nov 2004, 12:29 AM
Mesaj #153


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Mda, am facut un pic de partie prin gradina, ca ne napadisera troienile. Daca viscoleste, imi adun puterile si o iau de la capat!

Barrie
QUOTE
Omule bun, nu prea iti fac cinste cuvintele alea. Pai asa vorbeste un om bun ?

Daca as gandi precum thunder ti-as spune ca si Iisus a surprins prin "rautate" in "casa Tatalui". Dar eu nu indraznesc sa fac asemenea comparatii, ca stiu ca nu sunt demn de asa ceva. Voi face doar o metafora. Bula avea o profesoara foarte rea! Da' bunaaa!... ohno.gif

cociuba
QUOTE
OMU'BUN de ce ai inchis poll? Trebuia sa stergi doar offtopicurile, si sa-l lasi, caci am fi avut o imagine clara a perceptiei pe care o avem asupra acestor chestiuni

Astazi sunt pus pe metafore! wink.gif Cand Bula era chemat la munca voluntara, el se scuza ca are program sexual. Si de fiecare data la fel. Intr-o zi, cineva se infurie si il intreaba ce fel de program sexual are, de nu vine niciodata la munca voluntara. "Pai asta, ca ma f... in munca voastra voluntara!"
Acum traducerea: Daca unora le arde de caterinca pe-aici, n-au decat s-o faca, dar cand lipsesc eu de-acasa! Dupa ce-am sa ma retrag (si in mod sigur ma retrag. Cataline vei avea motiv da dai de baut celor cu care te intalnesti, fiindca voi renunta sa te mai editez de pe forumul de filosofie!... tongue.gif ) n-aveti decat sa faceti cu viitorul moderator ce va place. Eu am cautat sa nu fiu nici prea dur, dar nici sa fiu badjocora altora care chiar cu asta se ocupa, din pacate!

flori, nici ca se putea o interventie mai potrivita si mai placuta. Iata un subiect la care scepticii ar avea de reflectat. (Ma refer la coincidente stranii.)




--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 12 Nov 2004, 12:35 AM
Mesaj #154


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Catalin @ 11 Nov 2004, 11:54 PM)
Si despre monstrul din Lochness s-a scris si se va mai scrie. Si despre Pamantul gol ne-a tot scrie thunder. Asta nu e un criteriu.

- nu e un criteriu pt. tine, asa cum pt. un orb nu e un criteriul a-i vorbi despre culori. Despre teorie pamintului gol este scris de mii de ani in diferite traditii ale diferitelor popoare si chiar si in zielele noastre. Chiar si pe net sint destule referiri .. si chiar poze. Dar asta nu face obiectul acestui tiopic. Studiaza cine vrea/poate aceasta teorie a pamintului gol .. care nu e "inventia mea", insa e penibil cum unii dintre voi abia acum ati auzit de aceasta "teorie".

Succes !


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 12 Nov 2004, 12:43 AM
Mesaj #155


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (cociuba @ 11 Nov 2004, 11:54 PM)
bravo  rofl.gif , am auzit ca era vegetarian e adevarat laugh.gif

- EFECTELE BENEFICE ALE ALIMENTATŢIEI LACTO VEGETARIENE

- citiva faimosi vegetarieni

Scientists, Physicians & Healthcare Professionals

Religious Leaders & Mystics

Writers, Artists, Poets & Philosophers

Actors - TV and Films

si multi altii ... aici

CITIVA LACTO VEGETARIENI FAIMOSI

Pitagora, Platon, Socrate, Empedocle, Ovidiu, Seneca, Plutarh, Crysostom, Clement din Alexandria, Leonardo da Vinci, Tolstoi, Sir Isaac Newton, Milton, Sir Isaac Pitman, William Şakespeare, Jean Jacques Rousseau, Bob Dylan, Voltaire, Benjamin Franklin, Charles Darwin, Richard Wagner, William Booth, Henry David Thoreau, Alexander Pope, Rabindranath Tagore, H. G. Wells, George Bernard Show, Gandhi, Albert Schweiţer, Albert Einstein.

Acest topic a fost editat de thunder: 12 Nov 2004, 02:46 AM


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 12 Nov 2004, 12:46 AM
Mesaj #156


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (flori @ 12 Nov 2004, 12:53 AM)
Pe 28 oct. a murit tatal copilului meu adica fostul sot de care sint despartita de 15 ani ,culmea e ca il chema Gavril Mihai si chiar de Sf. Mihail si Gavril nu stiu ce mi-a venit sa deschid situl Monitorului de Vaslui de unde am aflat goaznica veste! Oare este doar o intimplare?

- in mod sigur nu are cum sa fie o "intimplare" ... ci o manifestare a asa zisei "legi a sincronicitatii".

- viata contiuna ... chiar si dupa moarte.


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 12 Nov 2004, 01:20 AM
Mesaj #157


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



thunder

Ai postat kilometric si chiar n-am timp acum sa-ti citesc scrierile altfel decat in diagonala. Am observat doar in treacat ca o data in plus ai fost pe langa subiect (cele cateva intrebari concrete pe care ti le-am pus) si ai debitat doar o gramada de pareri pe care le-am mai citit in posturile tale. Ceva nou si la obiect ai, sau esti un fel de patefon spiritual stricat, care pune aceeasi placa indiferent de dorinta ascultatorului?

Despre "explicatiile" tale in legatura cu orgoliul nici nu ma obosesc sa mai comentez... prea mult. Vorbesti despre lucruri despre care habar nu ai. Orgoliul nu are inceput, zici? rofl.gif Ba da, are. A aparut odata cu decizia lui Satan de a incerca sa ia locul Tatalui. E primul pacat din Univers. Si ai mai zis o gogomanie enorma: ca ai intalnit oameni sanatosi tun dar care aveau un orgoliu urias. Hai sa te iau ca la clasa I:
1. Este orgoliul un pacat? DA sau NU (hmm.gif daca la MISA orgoliul e considerat virtute, anunta-ma ca sa stiu cum sa interpretez raspunsul tau)
2. Esti la curent cu informatia ocult-ezoterico-initiatico-energetico-subtila ca orice boala este consecinta unui pacat? DA sau NU
3. Iti mentii afirmatia ca o persoana poate fi perfect sanatoasa avand la activ un pacat/orgoliu urias? DA sau NU.
In special prin raspunsul la intrebarea nr. 3 ma voi lamuri daca habar n-ai ce inseamna sanatate, habar n-ai ce inseamna orgoliu, sau habar n-ai ce vorbesti in general.

PS: nu te deranja sa raspunzi la modul interminabil. Daca ai ceva concret de spus, exprima-te tot concret. Povestile tale milenare nu ma intereseaza.



--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 12 Nov 2004, 02:48 AM
Mesaj #158


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (IO @ 12 Nov 2004, 02:20 AM)
thunder
Ai postat kilometric si chiar n-am timp acum sa-ti citesc scrierile altfel decat in diagonala.

- nu mai ma deranja cu "intrebarile" daca nu esti in stare sa citesti/spune si celalalt .. ci doar te
"auzi" numai pe tine. Oricum, si asta ar fi bine .. daca te-ai auzit .. ce spui ...


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 12 Nov 2004, 10:27 AM
Mesaj #159


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@IO

I'ai adresat lui thunder 3 seturi de intrebari:
1.despre telepatie
2.despre orgoliu (ego)
3. despre relatia dintre orgoliu si boala

Pentru cine (in numele cui) ai pus acele intrebari?
1. pentru tine
2.pentru thunder
3. pentru ceilalti useri care urmaresc discutia?

@abis

QUOTE
Q.E.D.! Asta inseamna ca esti (si tu) convins ca nu iti poti demonstra practic teoriile.


Abis, daca tie ti'ar cere cineva sa ii demonstrezi ca iubesti cum ai reactiona?

Acest topic a fost editat de gypsyhart: 12 Nov 2004, 10:35 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 12 Nov 2004, 11:03 AM
Mesaj #160


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (gypsyhart @ 12 Nov 2004, 10:27 AM)
QUOTE
Q.E.D.! Asta inseamna ca esti (si tu) convins ca nu iti poti demonstra practic teoriile.


Abis, daca tie ti'ar cere cineva sa ii demonstrezi ca iubesti cum ai reactiona?

Ce are iubirea cu telepatia?! Telepatia este (sau se presupune ca ar fi) o forma de comunicare; iubirea este un sentiment.

Ca forma de comunicare, telepatia ar putea fi pusa in evidenta prin experimente. Orice incercare de a demonstra practic teoriile care se expun pe acest forum (vezi aici, de exemplu) a ramas fara raspuns. Asta inseamna un singur lucru: teoria este perfecta, dar practica nu o confirma.
Daca cineva afirma ca se pot transmite informatii folosind vibratii sonore, semne grafice, semnale luminoase sau unde radio, acest lucru poate fi verificat. Daca altcineva afirma ca se pot transmite informatii prin puterea gandului, acest lucru nu mai poate fi verificat, ci trebuie crezut...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 12 Nov 2004, 11:17 AM
Mesaj #161


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



gypsyhart

I-am adresat lui thunder 2 seturi de intrebari. Unele despre telepatie, celelalte despre orgoliu. Relatia dintre orgoliu si boala (si ultimele 3 intrebari) deriva din setul 2, in care l-am intrebat foarte clar pe thunder care e relatia dintre orgoliu si boala.

QUOTE
Pentru cine (in numele cui) ai pus acele intrebari?

Pentru thunder, in numele meu si in folosul tuturor celor interesati de aceste subiecte.

thunder

Uite, acum am avut ceva timp si am citit tot ce ai scris. Din pacate, nu mi-am schimbat cu nimic parerea initiala. Exprimari gen "orgoliul influenteaza calitatile si defectele umane precum piperul mancarea" blink.gif sunt departe de a fi concrete, la obiect sau ingineresti. Ma rog, poate astea cu telepatia si orgoliul au fost prea grele. Raspunde atunci doar la ultimele 3 intrebari, astea-s extrem de simple... Reiau:
1. Este orgoliul un pacat? DA sau NU
2. Esti la curent cu informatia ca orice boala este consecinta unui pacat? DA sau NU
3. Iti mentii afirmatia ca o persoana poate fi perfect sanatoasa avand la activ un pacat/orgoliu urias? DA sau NU.


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 12 Nov 2004, 12:24 PM
Mesaj #162


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@IO
QUOTE
Pentru thunder, in numele meu si in folosul tuturor celor interesati de aceste subiecte.


Intrebarea mea (pentru cine ai pus intrebarile respective) viza acel folos. CUI ai considerat ca folosesc raspunsurile la acele intrebari?
Din raspunsul tau inteleg ca e vorba de "cei interesati de aceste subiecte" (mai putin tu din moment ce consideri ca stii deja raspunsurile la aceste intrebari)
Daca este asa ironiile tale fata de thunder mi se par fara rost. (nu le mai amintesc ca sa nu intram iarasi in offtopice...)
Inca nu ai raspuns in termeni proprii la urmatoarele intrebari (pe care tu insuti le ai adus in discutie):

1. ce este telepatia
2. cum influenteaza orgoliul (si/sau egoul) calitatile si defectele umane? (in exprimari tehnice asa cum ai cerut la randul tau)
3. cum influenteaza orgoliul (si/sau egoul) sanatatea fizica a unei persoane?

Am si eu 3 intrebari pentru tine
4. Ce este EGOul ?
5. Ce este orgoliul (in cazul in care il vezi diferit de ego)
6.Ce metode/ mijloace folosesti pentru a identifica/cuantifica egoul/ orgoliul?

@abis
Ma intrebi ce are iubirea cu telepatia...
Ambele sunt...subtile:)))
Ce am vrut sa spun este: faptul ca IO nu doreste sa demonstreze ca are "abilitati telepatice" nu arata ca nu le'ar avea, sau ca nu ar crede in ele. Asa cum si tu daca nu doresti sa demonstrezi ca iubesti nu inseamna ca nu iubesti de fapt.....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 12 Nov 2004, 12:28 PM
Mesaj #163


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Ce am vrut sa spun este: faptul ca IO nu doreste sa demonstreze ca are "abilitati telepatice" nu arata ca nu le'ar avea, sau ca nu ar crede in ele. Asa cum si tu daca nu doresti sa demonstrezi ca iubesti nu inseamna ca nu iubesti de fapt


Este niste diferente:
1. Nimeni nu a pus la indoiala existenta iubirii. Dar multi pun la indoiala existenta telepatiei.
2. abis nu se lauda cu calitatile lui in privinta iubirii pe cand IO nu uita niciodata sa ne aminteasca direct sau indirect, prin atitudinea zeflemitoare, nivelul sau superior de constientizare si de perceptie.

Sigur, tehnic vorbind, refuzul lui IO de a isi argumenta spusele nu inseamna ca ce spune el e fals. Ci doar ca ce spune el e o speculatie personala, nedemna de a fi luata in seama in mod serios.

Acest topic a fost editat de Catalin: 12 Nov 2004, 12:30 PM


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 12 Nov 2004, 01:04 PM
Mesaj #164


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@Catalin

Tot speculatie este si ce a afirmat (concluzionat)abis....Precum in expresia "you read what u saw"....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 12 Nov 2004, 01:24 PM
Mesaj #165


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



M-as bucura daca aceasta speculatie ar fi contrazisa practic!


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 12 Nov 2004, 02:37 PM
Mesaj #166


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@abis
De ce nu iti dezvolti tu abilitati telepatice? Crezi ca acestea sunt rezervate doar unor alesi?
Daca te intereseaza cu adevarat acest subiect nu mai astepti sa vina cineva sa "te duca de mana" ci pleci chiar tu in directia respectiva....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 12 Nov 2004, 02:50 PM
Mesaj #167


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Gypsy,
Tu ai vreo abilitate telepatica?


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 12 Nov 2004, 02:54 PM
Mesaj #168


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (gypsyhart @ 12 Nov 2004, 02:37 PM)
De ce nu iti dezvolti tu abilitati telepatice?

Pentru ca experienta mea de pana acum imi arata ca telepatia nu este decat o legenda. De asta le cer celor care pretind ca au asemenea capacitati sa o si dovedeasca.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 12 Nov 2004, 03:30 PM
Mesaj #169


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Sorry guys... asa nu se mai poate discuta. Cred ca singurii care in ultimul timp au postat serios despre subiectul telepatie suntem thunder, subsemnatu' si oarecum gypsyhart. In aceste conditii, sa mai vorbim ar insemna ca fiecare sa ridice tonul ca sa acopere zgomotul de fond. Facem asa, sau gasim o solutie de antifonare?

Subsemnatu'

ontopic
bdl, catalin, cociuba, blakut etc.

Raspundeti-mi va rog la urmatoarea intrebare:
Vi s-a intamplat vreodata sa va ganditi la o persoana si chiar atunci acea persoana sa va sune la telefon? (exclus cazurile cand stabiliserati deja cu persoana respectiva sa va sune la o ora data)


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 12 Nov 2004, 04:09 PM
Mesaj #170


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (abis @ 12 Nov 2004, 12:03 PM)
QUOTE (gypsyhart @ 12 Nov 2004, 10:27 AM)
QUOTE
Q.E.D.! Asta inseamna ca esti (si tu) convins ca nu iti poti demonstra practic teoriile.

Abis, daca tie ti'ar cere cineva sa ii demonstrezi ca iubesti cum ai reactiona?

Ce are iubirea cu telepatia?! Telepatia este (sau se presupune ca ar fi) o forma de comunicare; iubirea este un sentiment.

- iubirea este o forma profunda de "comunicare" intre suflete. Iubirea dintre doua sufletele le deschide un "tunel de legatura" intre suflete si celelalte structuri subtile ... o legatura care ramina si dupa asa zisa moarte, si in lumile de dincolo .. si tot aceasta legatura subtila afectiva ii ajuta pe cei doi sa se regaseasca in infinitatea de lumi paralale sa se (re)gaseasca si sa-si continue iubirea si comuniunea si "dincolo de moarte". Aceaiasi legatura ii ajuta pe cei doi sa se reincarneze in zone si vremuri apropiate si sa se regaseasca in actuala viata si sa fie din nou impreuna...

- IMO, aceasta este cea mai inalta forma de legatura intre doua suflete si spirite, excluzind-o bineinteles pe cea mai inalta probabil, legatura spirituala. Din acest motiv este indicata ca forma de manifestare in majoritatea religiilor si cailor spirituale ... datorita "conexiunii" care se face intre sufletul si spiritul fiintei si cel al lui Dumnezeu. Iubirea mai are si "rostul" de a modela si pregati sufletul si fiinta pt. ca Dumnezeu si fortele divine benefice sa "toarne" si sa hraneasca acea fiinta si sa o ajute sa se regaseasca, si sa-si descopere esenta si originea: Dumnezeu. Iubirea este deschiderea "portii" si acel pas facut catre Dumnezeu ... este asa zisul ""fir al Ariandei", care scoate sufletul din "labirintul" lumii iluzorii si il conduice catre sursa sa originala, Dumnezeu ... care face si El ceilalti 10 pasi catre noi, dupa ce si noi am facut acem pas catre el, mai ales prin iubire (fata de El).

- si iubirea este o forma de comunicare ... insa in acest caz sint folosite energiile de tip afectiv, cu o lungime de unda (frecventa de vibratie) specifica planului 4 al fiintei, al afectiv. Telepatia presupune o forma de comunicatie in care sint implicate si sint folosite energiile de tip mental, cu o lungime de unda (frecventa de vibratie) specifica planului 6 al fiintei, al mental.

- poti numi in mod "poetic" iubirea ca fiind un sentiment, insa el are si conotatii "tehnice" din moment ce implica vehicularea de energii subtile.

QUOTE
Ca forma de comunicare, telepatia ar putea fi pusa in evidenta prin experimente. Orice incercare de a demonstra practic teoriile care se expun pe acest forum (vezi aici, de exemplu) a ramas fara raspuns. Asta inseamna un singur lucru: teoria este perfecta, dar practica nu o confirma.

- practica prost inteleasa si aplicata nu o confirma. Evident, conteaza si calitatea si pregatirea celor in cazua care participa la un asa zis experiment. Unui orb poti sa-i experimentezi la infinit experiente cu lumina .. ca el nu va "vedea" nimic.

QUOTE
Daca cineva afirma ca se pot transmite informatii folosind vibratii sonore, semne grafice, semnale luminoase sau unde radio, acest lucru poate fi verificat. Daca altcineva afirma ca se pot transmite informatii prin puterea gandului, acest lucru nu mai poate fi verificat, ci trebuie crezut...

- s-au facut o multime de verificari .. dar, cum spuneam, trebuie sa verifici tu insuti pt. a putea crede .. cit de cit. Unii nu cred nici macar dupa ce "vad" cu ochii lor ... pt. ca nu au nivelul necesar de intelegere pt. asa ceva.


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 12 Nov 2004, 04:09 PM
Mesaj #171


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (IO @ 12 Nov 2004, 03:30 PM)
Vi s-a intamplat vreodata sa va ganditi la o persoana si chiar atunci acea persoana sa va sune la telefon?

Nu (daca sunt si eu printre "etc").


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 12 Nov 2004, 04:26 PM
Mesaj #172


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



QUOTE (OMU'BUN @ 12 Nov 2004, 12:29 AM)


flori, nici ca se putea o interventie mai potrivita si mai placuta. Iata un subiect la care scepticii ar avea de reflectat. (Ma refer la coincidente stranii.)

Si mai straniu este ca el s-a aruncat in fata trenului pe 28 oct. la ora 9 dimineata cind eu scriam pe forum despre dreptul lui Dumnezeu de a distruge creatia lui, la Cele 10 porunci! Nu stiu cum sa introduc acel mesaj aici dar cine este interesat poate sa-l caute!


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 12 Nov 2004, 04:50 PM
Mesaj #173


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (IO @ 12 Nov 2004, 12:17 PM)
gypsyhart

I-am adresat lui thunder 2 seturi de intrebari. Unele despre telepatie, celelalte despre orgoliu. Relatia dintre orgoliu si boala (si ultimele 3 intrebari) deriva din setul 2, in care l-am intrebat foarte clar pe thunder care e relatia dintre orgoliu si boala.

QUOTE
Pentru cine (in numele cui) ai pus acele intrebari?

Pentru thunder, in numele meu si in folosul tuturor celor interesati de aceste subiecte.

- bine ar fi daca ai avea aceasta intentie .. dar modul in care te-ai manifestat a aratat altceva. Nu e insa tirziu nici acum sa ne axam NUMAI pe informatie si argumentare.

QUOTE
thunder
Uite, acum am avut ceva timp si am citit tot ce ai scris. Din pacate, nu mi-am schimbat cu nimic parerea initiala. Exprimari gen "orgoliul influenteaza calitatile si defectele umane precum piperul mancarea" blink.gif sunt departe de a fi concrete, la obiect sau ingineresti.

- unele realitati sint mai usor de "explicat" si inteles folosind analogii si pilde. Priveste la invatatura exoterica, REPET, EXOTERICA (nu ezoterica), lui Iisus.

QUOTE
Ma rog, poate astea cu telepatia si orgoliul au fost prea grele.

- ironia asta de doi lei nu isi avea rostul dar arata inca odata orgoliul de care vorbeam in ceea ce te priveste.

- ti-am dar raspunsuri si informatii pe care nici nu le visai ... si care, evident, le desfinteaza pe ale tale si asta te "doare" pe tine cel mai mult ... si treci peste ele ca si cum nu ar fi fost spuse.

- discutiile pe tema orgoliului sint inutile si ineficiente aici pt. ca nu exista oameni suficient de pregatiti sa inteleaga aspecte ezoterice de inalta cunoastere. Ma indoiesc ca tu sau altii ati putea face fata la o discutie pe tema filozofiei Samkya de ex .. pt. a vedea sursa si modul in care a aparut "totul" in Manifestare.

QUOTE
Raspunde atunci doar la ultimele 3 intrebari, astea-s extrem de simple... Reiau:

- astept sa raspunzi si tu la intrebarile mele si contraargumentele folosita la afirmatiile tale, in opinia mea eronate.

QUOTE
1. Este orgoliul un pacat? DA sau NU

- este cutitul rau sau bun ? Este energia subila buna sau rea ?

- religios vorbind, sentimentul numit orgoliou este o atitudine ce departeaza fiinta de Dumnezeu, deci poate fi considerat un pacat in optica religiosului.

- orgoliul presupune o anume rezonanta, un anume set de energii vibratorii ce condus fiinta catre sensul descendent al evolutiei spirituale. Cu toate acestea, este vorba de o energie, care in esenta este NEUTRA. Un initiat in anumite taine ezoterice, poate sa aplice anumite tehnici prin care sa reorienteze acea energie (joasa) specifica orgolilui si sa-i de un sens polar opus, ascendent, si iata cum un "defect", se transforma intr-o calitate in "mina" unui initiat. La fel se petrece cu orice defect sau asa zis pacat al fiintei, cu orice energie joasa, grosiera sau dizarmoniaosa, malefica. "Singura" sau mai bine zis importanta cerinta este ca acea energie sa fie in "cantitate" suficient de mare pt. a reprezenta mai apoi un salt si o transformare spirituala colosala, la 180 de grade. Intelege si aplica cine poate ...

- daca ai fi lucid, detasat si atent, ai vedea ca la intrebari si probleme eronat sau la un nivel mai jos de intelegere pe care le pui tu, eu raspund cu afirmatii si informatii de o mai inalta intelegere si cunoastre initiatica. Chiar daca acum nu se vede/intelege asta, peste un timp multi vor intelege ce acum nu pare prea usor de inteles sau acceptat.

QUOTE
2. Esti la curent cu informatia ca orice boala este consecinta unui pacat? DA sau NU

- da numesti pacatul doar ca fiind o actiune gresita ... atunci da, boala este o consecinta a unor greseli anterioare. Cu toate acestea, pacatul implica aspecte mult mai complexe ... decit niste banale actiuni gresite, initiatic vorbind.

QUOTE
3. Iti mentii afirmatia ca o persoana poate fi perfect sanatoasa avand la activ un pacat/orgoliu urias? DA sau NU.

- DA !

- cu mentiunea ca NIMENI nu este PERFECT sanatos ... iar termenul de "perfect sanatos" se referea la acele fiinte care nu prezinta nici un fel de boala vizibila cu ochiul sau cu aparatele medicale.

- deasemenea tin sa precizez ca au existat si intelepti care au fost bolnavi sau care au "murit" in urma unei asa zise boli .. dar care nu era o consecinta a pacatelor lor, ci cel mult a preluari (in parte) de catre el a pacatelor (karmei negative) discipolilor sau/si umanitatii.

- a avea un orgoliu in prezent nu implica si o rasplata in momentul imediat urmator. A avea o sanatate "perfecta" nu implica decit ca anterior ai actionat de asemenea maniera incit ai meritat si promit o astfel de sanatate. Faptul ca manifesti acum un ORGOLIU IMENS implica ca in VIITOR sa-ti primesti rasplata. Rasplata asta ve veni mai devreme sau mai tirziu functie de puterea cu care manifesti/traiesti acel orgoliu, nivelul tau actual de constiinta si menirea spirituala pe care o ai, cit si directia sau persoana (grupul) fata de care manifesti acel orgoliu.

- astfel, daca ai un nivel de constiinta redus, rasplata va veni mai tirziu, daca ai un nivel de constiinta inalt, rasplata va veni mai devreme, uneori aproape spontan, daca esti la un nivel f. inalt de constiinta.

- daca manifesti cu putere acel orgoliu rasplata va fi mai mare si mai rapida. Daca manifesti cu o mica putere acel orgoliu rasplata va fi mai mica si mai lenta, departata.

- daca manifesti cu putere acel orgoliu si menirea ta spirituala este de mica importanta pt. tine si umanitate, rasplata va fi mai departata. Daca manifesti cu putere acel orgoliu si menirea ta spirituala este de mare importanta pt. tine si umanitate, rasplata va fi f. rapida.

- daca manifesti cu putere acel orgoliu fata de o persoana sau grup de persoane fara o prea mare/inalta integare spirituala in lumea si planul lui Dumnezeu, rasplata va fi mai departata. Daca manifesti cu putere acel orgoliu fata de o persoana sau grup de persoane cu o mare/inalta integare spirituala in lumea si planul lui Dumnezeu, rasplata va fi mare si destul de dura. Cind .. asta depinde si de nivelul tau de constiinta si de menirea ta spirituala din aceasta viata.

- iata citeva pilde referitoare la aceasta situatie expusa mai sus si diferentele ce apar intre un tip de actiune sau alta.

QUOTE
Mt 26:24  Negreşit, Fiul omului Se duce după cum este scris despre El. Dar vai de omul acela prin care este vīndut Fiul omului! Mai bine ar fi fost pentru el să nu se fi născut!``
Mr 9:42  Dar, dacă va face cineva să păcătuiască pe unul din aceşti micuţi, cari cred īn Mine, ar fi mai bine pentru el să i se lege de gīt o piatră mare de moară şi să fie aruncat īn mare.
Mt 18:8  Acum, dacă mīna ta sau piciorul tău te face să cazi īn păcat, taie-le şi leapădă-le dela tine. Este mai bine pentru tine să intri īn viaţă şchiop sau ciung, decīt să ai două mīni sau două picioare, şi să fii aruncat īn focul vecinic.
Mt 18:9  Şi dacă ochiul tău te face să cazi īn păcat, scoate -l şi leapădă -l dela tine. Este mai bine pentru tine să intri īn viaţă numai cu un ochi, decīt să ai amīndoi ochii, şi să fii aruncat īn focul gheenei.
Mr 9:42  Dar, dacă va face cineva să păcătuiască pe unul din aceşti micuţi, cari cred īn Mine, ar fi mai bine pentru el să i se lege de gīt o piatră mare de moară şi să fie aruncat īn mare.
Mr 9:43  Dacă mīna ta te face să cazi īn păcat, taie -o; este mai bine pentru tine să intri ciung īn viaţă, decīt să ai două mīni, şi să mergi īn gheenă, īn focul care nu se stinge,
Mr 9:45  Dacă piciorul tău te face să cazi īn păcat, taie -l; este mai bine pentru tine să intri īn viaţă şchiop, decīt să ai două picioare, şi să fii aruncat īn gheenă, īn focul care nu se stinge,
Mr 9:47  Şi dacă ochiul tău te face să cazi īn păcat, scoate -l; este mai bine pentru tine să intri īn Īmpărăţia lui Dumnezeu numai cu un ochi, decīt să ai doi ochi şi să fii aruncat īn focul gheenei,
Mr 14:21  Fiul omului, negreşit, Se duce după cum este scris despre El. Dar vai de omul acela, prin care este vīndut Fiul omului! Mai bine ar fi fost pentru el, să nu se fi născut.``




--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 12 Nov 2004, 04:53 PM
Mesaj #174


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (thunder @ 12 Nov 2004, 04:09 PM)
practica prost inteleasa si aplicata nu o confirma. Evident, conteaza si calitatea si pregatirea celor in cazua care participa la un asa zis experiment. Unui orb poti sa-i experimentezi la infinit experiente cu lumina .. ca el nu va "vedea" nimic.

Pai nu trebuie neaparat sa-mi comunice cineva mie. Uite, de exemplu ne intalnim mai multi la unul dintre noi acasa. Tu stai intr-o camera si Catalin iti spune niste cuvinte alese aleator din dictionar. Tu i le transmiti telepatic lui IO in camera alaturata, iar el mi se spune mie. Le notez si le comparam impreuna. Si ne lamurim daca telepatia functioneza sau nu.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 12 Nov 2004, 05:00 PM
Mesaj #175


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (abis @ 12 Nov 2004, 05:53 PM)
QUOTE (thunder @ 12 Nov 2004, 04:09 PM)
practica prost inteleasa si aplicata nu o confirma. Evident, conteaza si calitatea si pregatirea celor in cazua care participa la un asa zis experiment. Unui orb poti sa-i experimentezi la infinit experiente cu lumina .. ca el nu va "vedea" nimic.

Pai nu trebuie neaparat sa-mi comunice cineva mie. Uite, de exemplu ne intalnim mai multi la unul dintre noi acasa. Tu stai intr-o camera si Catalin iti spune niste cuvinte alese aleator din dictionar. Tu i le transmiti telepatic lui IO in camera alaturata, iar el mi se spune mie. Le notez si le comparam impreuna. Si ne lamurim daca telepatia functioneza sau nu.

- e o modalitate empirica si cit de cit onesta pt. a verifica aceasta realitate, dar insuficienta pt. a schimba ceva in fiinta ta. Ceva cu adevarat se va schimba cind Tu vei fi cel care va verifica aceste realitati. Succes !

- eu nu ma pretez la astfel de "circ" si nu am nici timp de asa ceva ... dar va intreb pe voi, in special pe atei, cum va dovediti voi insiva printr-un asemenea "experiment" ca exista sau nu Dumnezeu ?

- cu acest asa zis experiment se poate "dovedi" cel mult daca eu sau IO avem abilitati telepatice, nu si ca exista sau nu telepatia. Pt. asta deja exista o multime de experimente realizate stiintific ... dar si cele traite de fiecare in parte ... in viata sa.

Succes !

PS. Vreti sa verificati cu cineva sigur daca exista sau nu telepatie, reincarnare, viata de dincolo de moarte, samd ... aranjati o intilnire experimentala cu clarvazatoarea Valentina Girlea.

Acest topic a fost editat de thunder: 12 Nov 2004, 05:04 PM


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post

9 Pagini V  « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 03:56 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman