HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dincolo de Ratiune

Ideea acestui forum nu este de a starni polemici intre cei ce cred si cei ce nu cred in astre, in Dumnezeu, in terapii naturiste, in miracole sau in ghicitul in palma. Pragul acestui forum poate fi pasit de oricine, fara nici o exceptie, dar cei care nu sunt de acord cu ideile sau marturisirile celor care posteaza aici, sunt rugati sa se abtina in a face comentarii malitioase, sau contradictorii. Aici ne dorim sa avem coltisorul lipsit de orice stres, iar scopul real ar fi acela de a-i ajuta pe cei din jurul nostru sa se simta bine, ba chiar sa gaseasca solutii catre iesirea din situatii disperate - de ce nu?

9 Pagini V  « < 6 7 8 9 >  
Reply to this topicStart new topic
> Energie, Coincidente Si Telepatie
Catalin
mesaj 15 Nov 2004, 09:19 PM
Mesaj #246


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

esti cel putin naiv daca crezi ca cei de la NASA vor expune orice informatie cunoscuta de ei pe site.


Naiv e cel ce pretinde ca are aceste informatii, nu eu...

QUOTE

dincolo de asta, nu stiu daca "omu bun" face referiri la acelasi "subiect", putin "modificat" ca informatie, sau e vorba de altul, dar eu personal cunosc de o astfel de situatie in care una dintre misiunile Apollo (scuze, nu mai retin care), au avut problema mari la aterizare si exista mari posibilitati sa cada undeva pe pamint locuit. Singura sansa ramasa si chiar aplicata a fost anuntarea prin mass media a populatiei pt. o rugaciunea la unison, timp de citeva (3-7 minute, nu mai retin) pt. a "devia" traiectoria "navetei". Din fericire, "naveta" a cazut in apa pina la urma. Cine vrea detalii despre locul, anul, care misiune, etc ... poate cauta pe net.


Wow, chiar asa? ia sa caut eu...

QUOTE

un ex. de astfel de "mucat al muntilor" este Krishna, care la un moment dat, cind un sat era amenintat sa fie distrus de o "ploaie de meteoriti", a "ridicat" un munte si a acoperit satul cu el si astfel a fost salvat satul. Dar .... ahh, fatalitate, nu exista "dovezi" stiintifice pt. aceasta realitate ...


Nasol... in mod absolut neasteptat, as putea spune! laugh.gif

QUOTE

daca pe ape nu au mers decit citeva fiinte, iar restul de miliarde nu au mers .. nu inseamna ca mersul pe ape nu exista, ci ca nu este la indemina oricui.


Desigur, cine a afirmat opusul?


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 15 Nov 2004, 09:38 PM
Mesaj #247


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



thunder
QUOTE
... nu stiu daca "omu bun" face referiri la acelasi "subiect", putin "modificat" ca informatie, sau e vorba de altul,

e vorba de altul, dar nu exclud varianta prezentata de tine!

QUOTE
Singura sansa ramasa si chiar aplicata a fost anuntarea prin mass media a populatiei pt. o rugaciunea la unison, timp de citeva (3-7 minute, nu mai retin) pt. a "devia" traiectoria "navetei".

Adica tu vrei sa insinuiezi ca amenricanii cred in asemenea prostii? hmm.gif Neeeee! nonono.gif Pe bune! "Jur sa spun adevarul si numai adevarul si sa nu ascund nimic din ceea ce stiu! Asa sa-mi ajute Dumnezeu!" ... wink.gif


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 15 Nov 2004, 09:57 PM
Mesaj #248


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Ok... ia sa verificam ce zicea thunder despre o oarecare misiune Apollo. Din moment ce nu a putut spune care dintre ele, ramane sa le luam la rand.

Apollo 1:

Accident inainte de lansarea in spatiu in timpul testelor... nu

Apollo 2 si 3 nu exista

Apollo 4:

Terminata fara incidente

Apollo 5:

Terminata fara incidente

Apollo 6:

Terminata cu succes dupa ce, insa, au intampinat probleme serioase cu motoarele!

Apollo 7:

Misiune mai mare, de 11 zile, terminata fara incidente

Apollo 8:

Prima misiune care a intrat pe orbita lunii in ziua de craciun, 1968. Terminata fara incidente.

Apollo 9:

Misiunea care a testat modulul lunar precum si costumele care erau pentru prima oara independente de nava. Terminata fara incidente.

Apollo 10:

O repetitie pentru ce avea sa urmeze. Au ajuns la 15 km de suprafata Lunii. Prima transmisie TV color din spatiu. Terminata fara incidente.

Apollo 11:

Pe-asta o stiu toti. Evident, terminata fara incidente. S-a aselenizat pentru prima oara.

Apollo 12:

A doua aselenizare. Terminata fara incidente.

Apollo 13:

La 300000 de km de Pamant un rezervor de oxigen a explodat. Unica solutie pentru echipaj era acum sa renunte la aselenizare, sa ocoleasca Luna si sa se intoarca acasa. Cei 3 astronauti au fost nevoiti sa isi foloseasca modulul lunar ca un fel de barca de salvare improvizata. Au reusit si s-au intors teferi si nevatamati.

Apollo 14:

Inca o aselenizare, diverse experimente. Terminata fara incidente.

Apollo 15:

Prima expeditie care a inclus un vehicul. Astronautii au parcurs vreo 30 de km in el. Terminata fara incidente.

Apollo 16:

O problema cu propulsia modulului lunar a pus in pericol aselenizarea pentru ceva timp, dar fara alte incidente.

Apollo 17:

Ultima misiune Apollo, primul om de stiinta... geologul Harrison Schmitt venit sa studieze rocile de pe Luna. Terminata fara incidente.

Sursa: http://history.nasa.gov/ap11-35ann/missions.html

Dupa cum putem vedea, nu a existat nici o prabusire a vreunei nave care sa necesite rugaciuni pentru a "misca" nava pana in ocean.


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 15 Nov 2004, 09:57 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Praetorian
mesaj 15 Nov 2004, 10:40 PM
Mesaj #249


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 144
Inscris: 17 September 03
Forumist Nr.: 786



Nu stiu ce s-a scris pana acum pro si contra telepatiei, caci doar la ea vreau sa ma refer.
Eram intr-o zi la o nunta, cand nashul a adus o pereche de telepati. Un el si o ea, nu stiu cum ii cheama si nici pe unde mai sunt in ziua de azi. EL a ramas pe scena cu un microfon in mana. EA a coborat printre mese si a inceput sa spuna o gramada de lucruri. Cand a ajuns la masa mea, mi-a cerut buletinul. In momentul in care mi-a luat buletinul in mana, sotul ei care era pe scena, a spus cu glas tare codul numeric personal din buletinul meu. La fel s-a intamplat si cu seria de pe permisul de conducere si cu seria de pe bancnota de 10.000 pe care mi-a luat-o dupa acea demonstratie. Voi trageti concluziile pe care le vreti, dar eu va spun la modul cel mai sigur ca nu puteau comunica intre ei decat telepatic.


--------------------
Curajul nu-i al aceluia caruia nu-i este frica(acela este un nebun), ci al aceluia care poate sa-si domine frica.
Am zis !!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 16 Nov 2004, 12:06 AM
Mesaj #250


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Voi trageti concluziile pe care le vreti, dar eu va spun la modul cel mai sigur ca nu puteau comunica intre ei decat telepatic.


Aveau, oare, un perete despartitor intre ei pentru a nu se putea vedea? stateai, oare, in masa cea mai din colt, dupa o draperie trasa si fara nici o camera de luat vederi in jur? sau pe ce te bazezi cand spui "la modul cel mai sigur"?

QUOTE

La fel s-a intamplat si cu seria de pe permisul de conducere si cu seria de pe bancnota de 10.000 pe care mi-a luat-o dupa acea demonstratie.


Deh, si un medium are nevoie de un banut acolo... ca doar n-o sa stea acum sa ghiceasca numerele de la Loto, nu?

Acest topic a fost editat de Catalin: 16 Nov 2004, 12:09 AM


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 16 Nov 2004, 12:43 AM
Mesaj #251


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



rofl.gif
Thunder , aia cu apolo e categoric cea mai tare ....

Exemplul cu nunta.... asa cum a zis Catalin, daca nu se puteau vede intre ei, atunci ar fi ceva.... in rest e un truc ieftin rau.....sau de 10 ooo de lei mai bine zis.... am inteles ca s-au axat pe cifre cel mai mult....sint zece cifre, asa ca e nevoie de zece semne distincte si pe care ei le cunosc f bine...

Thunderila, pai daca 3-7 minute sint deajuns sa miste o capsula care vine cu ceva viteza spre pamint, cam de cite minute de rugaciune crezi ca e nevoie sa lanseze o racheta? Sau sa-l ia pe sus pe binladen si sa-l aterizeze la langley?

Si daca alea tot sint asa mari secrete, voi cum naiba aflati de ele? Hai ca macane....Toata lumea ia povesti nemuritoare si le transforma in certitudini...Bleah....

Mesaj editat deoarece continea elemente ce contravin regulamentului acestui forum (comentarii malitioase)

Acest topic a fost editat de gypsyhart: 1 Apr 2005, 02:10 PM


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Praetorian
mesaj 16 Nov 2004, 12:33 PM
Mesaj #252


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 144
Inscris: 17 September 03
Forumist Nr.: 786



Cataline, ma bazez pe faptul ca femeia statea la 30 de centimetri de mine, in restaurant era o liniste de se auzea respiratia invitatilor, iar scena era destul de departe ca sa nu se auda ceea cevorbeam la masa. Oricum femeia in momentul cand punea mana pe un act sau bancnota, nu mai spunea nimic. Tacea si se concentra doar la ceea ce avea in mana. Sa nu mai vorbim de faptul ca statea cu spatele la omul de pe scena. Esti multumit ?

P.S. Dincolo de ceea ce am scris aici, am sa consider ca ma faci mincinos, cand la acea demonstratie au fost 150 de persoane. Nu-mi doresc un clinci cu tine, asa ca te rog frumos nu mai insista cu posturi contra. Nu stiu daca ai ceva cu OMU-BUN care admineaza aici. Daca vrei sa-l discreditezi pe el, si aveti ceva de impartit faceti-o pe privat ! Aici e un forum in care regulile sunt clare. Nu trebuie sa vii tu si sa ma convingi pe mine daca e real sau nu ce mi s-a intamplat mie, ce i se intampla Afroditei, ce i se intampla Omului Bun. Nu trebuie sa ma repet, ca Che Guevara nu are de facut nici o revolutie pe forumul asta.
Si inca ceva: in ceea ce am povestit nu incercam sa te conving pe tine de adevarul spuselor mele.


--------------------
Curajul nu-i al aceluia caruia nu-i este frica(acela este un nebun), ci al aceluia care poate sa-si domine frica.
Am zis !!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 16 Nov 2004, 12:42 PM
Mesaj #253


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Cataline, ma bazez pe faptul ca femeia statea la 30 de centimetri de mine, in restaurant era o liniste de se auzea respiratia invitatilor, iar scena era destul de departe ca sa nu se auda ceea cevorbeam la masa. Oricum femeia in momentul cand punea mana pe un act sau bancnota, nu mai spunea nimic. Tacea si se concentra doar la ceea ce avea in mana. Sa nu mai vorbim de faptul ca statea cu spatele la omul de pe scena. Esti multumit ?


Nu, nu sunt multumit. Semne se pot face si cu spatele. Cand o sa stea in spatele unui zid, atunci mai discutam.

QUOTE

P.S. Dincolo de ceea ce am scris aici, am sa consider ca ma faci mincinos, cand la acea demonstratie au fost 150 de persoane.


N-am afirmat ca ai mintit. Sunt convins ca faptele s-au petrecut intocmai cum ai afirmat. Interpretarea ta, insa, nu mi se pare corecta. Nici complementul "la modul cel mai sigur". Nu cred ca esti la curent cu toate metodele de a face un semn unui om care se uita la tine. Nici eu nu sunt. De-aia am nevoie de un zid intre ei inainte sa spun "la modul cel mai sigur".

QUOTE

Nu-mi doresc un clinci cu tine, asa ca te rog frumos nu mai insista cu posturi contra.


Tu esti cel care a deschis subiectul. Eu am argumentat de ce cuvintele tale "la modul cel mai sigur" erau nepotrivite pentru descrierea fenomenului. La fel, mi-am exprimat neincrederea in faptul ca cei doi comunicau prin telepatie. Asa se procedeaza pe un forum liber si daca nu iti convine esti liber sa discuti doar cu cei care iti dau dreptate orice ai spune!

QUOTE

Nu trebuie sa vii tu si sa ma convingi pe mine daca e real sau nu ce mi s-a intamplat mie, ce i se intampla Afroditei, ce i se intampla Omului Bun. Nu trebuie sa ma repet, ca Che Guevara nu are de facut nici o revolutie pe forumul asta.
Si inca ceva: in ceea ce am povestit nu incercam sa te conving pe tine de adevarul spuselor mele.


Ei bine, spre deosebire de tine, eu chiar incerc sa te conving de spusele mele. Daca ai o problema cu asta, nu mai citi ce scriu!


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 16 Nov 2004, 12:44 PM
Mesaj #254


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Praetorian,
Eu te-am crezut de la inceput. smile.gif As vrea sa aduc in discutie aspectul scopului pentru care cei doi au facut demonstratia in cauza... (personal, nu agreez circul spiritual). Tu de ce crezi ca au facut-o?


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 16 Nov 2004, 01:02 PM
Mesaj #255


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



Praetorian esti sigur ca bancnota de pe care citea era aceiasi pe care ti-o ceruse tie, este aici pe han un topic despre ala care mergea pe strada si facea magie, DAVID BLAINE, IMEDIAT bag linkul sa vezi ce si cum se poate face........


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 16 Nov 2004, 01:04 PM
Mesaj #256


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



am gasit linkul:DAVID BLAINE-AICI

cititi si veti vedea cum se fac trucurile........, mai sunt de acolo catea linkuri:UNU CARE CITESTE GANDURILE laugh.gif AICI

Acest topic a fost editat de cociuba: 16 Nov 2004, 01:08 PM


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 16 Nov 2004, 04:25 PM
Mesaj #257


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@Catalin

QUOTE
Ei bine, spre deosebire de tine, eu chiar incerc sa te conving de spusele mele. Daca ai o problema cu asta, nu mai citi ce scriu!


E foarte bine ca tu crezi in ceea ce spui.....
Insa e ciudat sa contesti o anumita interpretare desi nu ai fost de fata "la evenimente"....Un om rational ar spune "tot ce se poate", si nu "fugi domne de aici, n'avea cum sa fie telepatie". NU crezi?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 16 Nov 2004, 05:42 PM
Mesaj #258


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Insa e ciudat sa contesti o anumita interpretare desi nu ai fost de fata "la evenimente"


Nu, ciudat ar fi sa contest faptele fara sa fiu prezent la evenimente. Dar interpretarea se cheama interpretare tocmai fiindca e o concluzie, adevarata sau falsa, desprinsa din faptele expuse. Praetorian nu cunoaste mai multe fapte decit cunosc si eu de la el. Am zis deja ca accept faptul ca lucrurile s-au petrecut cum a descris el!

QUOTE

"....Un om rational ar spune "tot ce se poate", si nu "fugi domne de aici, n'avea cum sa fie telepatie". NU crezi?


Nu cred ca am zis "fugi domne de aici, n'avea cum sa fie telepatie". Am zis "cat timp pe cei doi nu-i despartea un perete, eu sunt sceptic in privinta telepatiei pentru ca exista alte mijloace de comunicare mult mai la indemana!".


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 16 Nov 2004, 08:10 PM
Mesaj #259


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Catalin @ 15 Nov 2004, 05:33 PM)
Nu am vazut unde a scris. Si nici nu am vazut cum aranjez o astfel de intalnire. Sa ne dea domnul thunder cateva detalii daca poate, il rog frumos!

- mura in gura ...

Adresa si telefon Valentina: Str. Oancea, bl. 352, cartier Tatarasi, tel. 032/17.77.77 sau 032/23.27.53


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 16 Nov 2004, 08:19 PM
Mesaj #260


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (cociuba @ 15 Nov 2004, 08:29 PM)
gresit Thunder, IISUS A inviat din morti, a inmulti pesti, a vindecat , iar daca cineva te provoaca la un experiment il consideri necredincios, pai tocmai si asta sunt, dovedeste-mi si apoi mai vorbim...............

- Iisus a inceput sa faca minuni la un anume moment al vietii Sale. Asta arata ca vine si vremea minunilor ... si ca a fost si o vreme fara minuni ... "pt. public".

- Isus nu a facut minuni cind i-au cerut fariseii si alti (semi)docti (carturari) ... ci cind a CONSIDERAT El ca e nevoie. El nu a vorbit de telepatie, dar a lasat sa se inteleaga (din textul bibliei) ca El le citeste gindurile si dorintele fariseilor ... dar uite ca nu a oferit si "dovezi" pt. telepatie, sau "experimente". El a spus: "cine are urechi de auzit sa auda" ... aspect care arata ca sint unii, care chiar daca au "urechi", ei nu "aud" ce li se spune. Tu si altii ca tine sinteti acum in aceasta ipostaza .. "a celor care nu aud". Nu fi frustat ca nu poti sa "auzi", si nici bucuros ca mai exista si alte citeva miliarde ca si tine ... totul e trecator. rofl.gif

QUOTE
vrei sa te cred pe cuvant, unii sau sinucis pentru ca au crezut in cuvintele maestrului lor, ceva legat de cometa aia, dovedeste-mi .........................

- surpriza, nu ma intereseaza ce crezi tu si nici sa-ti dovedesc ceva .. pt. ca esti "surd". yikes.gif


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 16 Nov 2004, 08:23 PM
Mesaj #261


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (OMU'BUN @ 15 Nov 2004, 10:38 PM)
QUOTE
Singura sansa ramasa si chiar aplicata a fost anuntarea prin mass media a populatiei pt. o rugaciunea la unison, timp de citeva (3-7 minute, nu mai retin) pt. a "devia" traiectoria "navetei".

Adica tu vrei sa insinuiezi ca americanii cred in asemenea prostii? hmm.gif

- vrei sa spui ca rugaciunea la unison e o prostie ?

QUOTE
"Jur sa spun adevarul si numai adevarul si sa nu ascund nimic din ceea ce stiu! Asa sa-mi ajute Dumnezeu!"


AMIN ! Asa sa-ti ajute ! spoton.gif


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 16 Nov 2004, 08:28 PM
Mesaj #262


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Praetorian @ 15 Nov 2004, 11:40 PM)
Nu stiu ce s-a scris pana acum pro si contra telepatiei, caci doar la ea vreau sa ma refer.
Eram intr-o zi la o nunta, cand nashul a adus o pereche de telepati. Un el si o ea, nu stiu cum ii cheama si nici pe unde mai sunt in ziua de azi. EL a ramas pe scena cu un microfon in mana. EA a coborat printre mese si a inceput sa spuna o gramada de lucruri. Cand a ajuns la masa mea, mi-a cerut buletinul. In momentul in care mi-a luat buletinul in mana, sotul ei care era pe scena, a spus cu glas tare codul numeric personal din buletinul meu. La fel s-a intamplat si cu seria de pe permisul de conducere si cu seria de pe bancnota de 10.000 pe care mi-a luat-o dupa acea demonstratie. Voi trageti concluziile pe care le vreti, dar eu va spun la modul cel mai sigur ca nu puteau comunica intre ei decat telepatic.

- din fericire pt. tine au avut ocazia nemijlocita sa verifici tu insuti aceasta realitate, insa multi "surzi" de aici nu te vor crede sau vor cauta motive sa-si justifice neputinta de a intelege si accepta anumite realitati de dincolo de ratiune. spoton.gif


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 17 Nov 2004, 12:31 AM
Mesaj #263


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Incep cu tine, thunder, fiindca esti ultimul si imi vine mai usor. Mai, omule, dar tu chiar nu realizezi cand ii pun pe ceilalti ( ateii adicatelea wink.gif intr-o lumina defavorabila??? Si nu mai fragmenta ideea cand ea se vrea a fi un tot unitar. Americanii chiar cred in Dumnezeu (spre deosebire de Catalin care nu e american!!!) Prin juramantul care se practica in toate statele mai mult sau mai putin civilizate (poate ma insel dar nu cred ca asta e cel mai important lucru acum) in salile de tribunal, orice marturie esentiala este supusa unui astfel de juramant. Deci eu doar incercam sa le reamintesc unora mai Gigi-contra, ca pana si americanii se roaga, si nu numai ca nu se jeneaza, dar fac din asta o imagine a incapacitatii omului de a avea puteri absolute... (Spre deosebire de Catalin care desi nu are un asemenea acces, vrea sa lase impresia unei astfel de imagini!!!)

Catalin
QUOTE
Nu, nu sunt multumit. Semne se pot face si cu spatele. Cand o sa stea in spatele unui zid, atunci mai discutam

Cred ca tu chiar ai avea nevoie de niste "semne", pentru tupeul si nesimtirea de care dai dovada. Nu intinde coarda prea mult ca ai devenit extrem de incomod nu numai pe acest subforum ci si in subconstientul unora care-ar fi avut nevoie de liniste. Tu nu intelegi ca un om a fost acolo, iar tu nu? Cand tu vei fi acolo, vei avea dreptul sa vorbesti. Pana atunci, incearca sa nu mai pui la indoiala pana si capacitatea unora de a fi... vigilenti. Urmatoarele tale mesaje, si ale tuturor celor care te sustin pe aceeasi latura zeflemista, vor fi sterse fara nici un avertisment. [...] In afara de scepticismul tau iritant, nu vii cu nimic din ceea ce obisnuitii acestui subforum ar dori sa citeasca sau sa converseze. Asta nu e arta conversatiei, ci e o disputa "a la Catalin", asa cum se obisnuieste la filosofie.

Mesaj editat (atacuri la adresa altui forumist)

Acest topic a fost editat de gypsyhart: 11 Apr 2005, 01:40 PM


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 17 Nov 2004, 12:42 AM
Mesaj #264


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Catalin @ 15 Nov 2004, 09:24 AM)
QUOTE

Gandeste-te la mine ca la un cersetor care deschide usa compartimentului in care stau marii oameni de afaceri (tu, IO, thunder...) si care cere si el o farimita din infinita intelepciune a voastra!

- adevaratul cersetor este o fiinta umila si respectoasa. El cere pt. a primi, nu pt. a se fali cu ceea ce are cind cel care ii da ii da (prea) putin.

- tu (si nu numai tu) nu esti umil, nu ceri pt. a primi, ci pt. a te fali cu ce ai de fapt cu pt. a arata ca cel caruia ii ceri nu are ce sa dea de fapt, ceri pt. a-l rusina pe acela, nu pt. "creste" tu. Mimezi uneori o asa zisa atitudine utila, dar este una prefacuta, de "amorul artei" si de "a da bine la public", ca "asa cer regulile".

- afaceristul nu are intelepciune, cui bani. Cere (da) bani afacerisului (Cezaurului) si da (cere) cunoastere inteleptului (Dumnezeu).

- exista in biblie o pilda in care se vorbeste de burduful de vin. Acolo se aminteste de "vinul cel vechi" si cel nou, invatatura (cunoasterea) cea noua si cea buna. Analogic vorbind, tu (si nu numai tu) ai in burduful tau benzina ... si "ceri" sa fie pus vin. Din acest motiv, orice vin s-ar pune in burduful tau va avea gust de benzina. Daca ai fi inteles analogia cu radioul ai fi vazut ca nu poti receptiona un post de radio care emite pe UUS, cu un aparat care are doar UL si UM. Din pacate nu pozezi acea "bunavointa" care sa te ajute sa-ti dezvolti "modulul de receptie" pt. a putea receptiona si UUS. E o situatie trista ... tragica chiar ... dar unde nu e ... nici Dumnezeu nu cere. De ce am cere noi ... ?


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 17 Nov 2004, 05:46 AM
Mesaj #265


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE
Oricum mi-am anuntat plecarea de aici, dar inainte de a pleca

Unde pleci si de ce? yikes.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 17 Nov 2004, 10:09 AM
Mesaj #266


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@Catalin
QUOTE
Nu, ciudat ar fi sa contest faptele fara sa fiu prezent la evenimente.


Pai si nu asta faci? Nu contesti faptul ca acei oameni au comunicat telepatic? (de fapt ar fi trebuit sa spun in loc de "interpretare", "concluzie"...) Si pe ce te bazezi de fapt? Pe niste fapte FICTIVE (au comunicat prin maini sau mai stiu eu cum).....adica pe care le inventezi din moment ce nu ai fost acolo ca sa poti spune "eu am vazut'o cum ii facea cutare semn"....



Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 17 Nov 2004, 02:31 PM
Mesaj #267


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



OMU'BUN, pacat wink.gif

daca ati fi apucat sa verificati linkurile puse de mine ati fi vazut ca nu e absolut necesar ca aceia sa citeasca gandurile,
Praetorian NU TE face nimeni mincinos, dar repet e foarte posibil ca aia sa faca trucuri si sa nu aiba nici o putere paranormala..........................., si eu am fost acum o 1 luna la un spectacol de iluzie, in care bagau sabii in cutii, si dupa 2 minute fatuca iese intrega , era iluzie, ea nu se teleporta, nu facea nici un fel de chestie supranaturala, ERA O SMECHERIE, deci de ce va suparati...............

OMU'BUN pacat............ wink.gif


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 17 Nov 2004, 02:42 PM
Mesaj #268


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE (gypsyhart @ 17 Nov 2004, 10:09 AM)
@Catalin
QUOTE
Nu, ciudat ar fi sa contest faptele fara sa fiu prezent la evenimente.


Pai si nu asta faci? Nu contesti faptul ca acei oameni au comunicat telepatic? (de fapt ar fi trebuit sa spun in loc de "interpretare", "concluzie"...) Si pe ce te bazezi de fapt? Pe niste fapte FICTIVE (au comunicat prin maini sau mai stiu eu cum).....adica pe care le inventezi din moment ce nu ai fost acolo ca sa poti spune "eu am vazut'o cum ii facea cutare semn"....

Trebuie facuta distinctie intre fapte si interpretarea faptelor. Faptele sunt: individa a citit ce scria acolo si i-a comunicat individului! Ce metoda a folosit pentru comunicare nu este un fapt ci o speculatie. Atit parerea mea cum ca isi faceau semne oarecare cat si parerea ca comunicau telepatic sunt speculatii. Dar, bazandu-ne pe faptul ca puteau sa isi fac semne si ca e mult mai usor sa iti faci semne decit sa comunici telepatic, putem spune ca e mai probabila speculatia conform careia isi faceau semne. Daca erau in doua camere separate fara posibilitatea de a-si face semne, era o cu totul alta discutie.


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 17 Nov 2004, 03:20 PM
Mesaj #269


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@Catalin
"Metoda de comunicare" e speculatie pentru tine....nu imi amintesc ca Preatorian sa fi spus "cred ca au comunicat telepatic".....in fine...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 17 Nov 2004, 04:30 PM
Mesaj #270


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Afirmatia insasi e o speculatie, gypsyhart. Se bazeaza pe impresii.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 17 Nov 2004, 04:55 PM
Mesaj #271


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Si uite asa, din afirmatii in impresii, ajungem la constiinta individuala si la cunoasterea eului. Si la solipsism. whistling.gif


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 17 Nov 2004, 05:12 PM
Mesaj #272


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Barrie @ 17 Nov 2004, 05:30 PM)
Afirmatia insasi e o speculatie, gypsyhart. Se bazeaza pe impresii.

- speculati fac numai cei ce nu stiu. Cei ce stiu spun adevaruri, iar cei ce nu stiu, spun despre aceste adevaruri ca sint "speculatii". Singura cu adevarat "vinovata" in acest caz este doar mintea, pt. ca fiind limitata, ceea ce nu cunoaste/cuprinde, le trece la "capitolul speculatii".


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 17 Nov 2004, 05:13 PM
Mesaj #273


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

@Catalin
"Metoda de comunicare" e speculatie pentru tine....nu imi amintesc ca Preatorian sa fi spus "cred ca au comunicat telepatic".....in fine...


Uite ce a zis Praetorian:

QUOTE

Voi trageti concluziile pe care le vreti, dar eu va spun la modul cel mai sigur ca nu puteau comunica intre ei decat telepatic.


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Praetorian
mesaj 17 Nov 2004, 09:07 PM
Mesaj #274


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 144
Inscris: 17 September 03
Forumist Nr.: 786



IO - Ceea ce faceau acei doi oameni acolo era pentru bani.
Cociuba - nu putea sa fie alta bancnota pentru ca n-a facut decat sa puna degetul sub serie ca sa stiu eu de unde citeste. Dar nu stiu de ce pui sub semnul indoielii capacitatile celor doi. Am spus de la bun inceput ca omul de pe scena mi-a spus Codul Numeric Personal de pe buletin si apoi seria de pe permisul de conducere. Ce sa-i mai spun dupa aceea ? Ca in ciuda reticentelor pe care le aveam la inceputul demonstratiei, atunci cand a facut acelasi lucru si cu alti invitati, a trebuit sa ma declar invins cand a ajuns la masa mea ?


--------------------
Curajul nu-i al aceluia caruia nu-i este frica(acela este un nebun), ci al aceluia care poate sa-si domine frica.
Am zis !!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 17 Nov 2004, 09:14 PM
Mesaj #275


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



acum nu trebuie sa te superi pe mine, dar daca stia de codul tau numeric personal? de ce de exemplu nu au facut acest experiment:
el stand cu spatele sa transmita ceva ce scrii tu pe o hartie?, ce zici wink.gif , experimentul asta la care ai luat parte , e doar o farsa wink.gif
oricum daca poti incearca sa le afli numele si sa vedem poate facem un experiment.........., oricum pana atunci te invit sa vezi linkurile puse de mine, sunt fffoarte interesante dar toate au o smecherie wink.gif

Acest topic a fost editat de cociuba: 17 Nov 2004, 09:16 PM


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 18 Nov 2004, 04:32 AM
Mesaj #276


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Cred ca la un moment dat poate deveni foarte frustrant daca toti din jurul tau nu inteleg sau nu vor sa intelega ce spui. Si nu cred ca e fun ca un grup de oameni sa fie uniti impotriva unuia singur . La un moment dat asta arata curaj din partea celui singur si imaturitate din partea celor uniti. smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 18 Nov 2004, 01:06 PM
Mesaj #277


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Toxic,
Tu intelegi ce spune?
Si nu e vorba de intelegere, ci de acceptare....

Acest topic a fost editat de bdl: 18 Nov 2004, 01:07 PM


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 18 Nov 2004, 08:02 PM
Mesaj #278


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Poate s-ar cadea sa lamurim mai intai niste lucruri, nu pentru cei care stiu clar cum stau ele (ma refer la moderatori care mai au acces pe ici-pe colo la niste amanunte care celorlalti le scapa), ci pentru eventualii simpatizanti ai stim-noi-cui.
Coincidenta sau nu (ca sa incerc sa dau o nuanta de on-topic) la scurt timp dupa acel asa-zis boicot, s-a intamplat exact ceea ce m-am temut mai mult: toti cei de rea vointa s-au gasit sa intre pe-aici si sa incerce tot felul de strategii pentru a-i ironiza pe ceilalti care privesc viata altfel decat ei. Am reprosat asta la vremea respectiva, dar se sustine mai departe ca ei de fapt n-au nimic cu viata personala a altora!...
Daca priviti pe acest subforum, pe toate topicurile care-au avut ceva activitate, s-au creeat la un moment dat tensiuni pe care eu incercam intr-un fel sau altul sa le inabus. Am sters mesaje sau le-am dus acolo unde pot inca fi citite si facut o idee de catre cei care dintr-un motiv sau altul nu intra pe-aici (desi e in atributiunea lor s-o faca!)
Cu destul de mult inainte sa ajung aici, la rugamintea lui Mihai ca fiecare dintre moderatori sa-si anunte pozitia printr-un PM, am cerut ajutorul unui user, nu numai fiindca eu nu ma mai simt in masura sa fac fata tensiunii de-aici, dar si pentru ca voi pleca in curand in concediu si in ritmul asta mi se pare normal ca cineva sa aiba atintita o privire pe-aici. Din pacate (desi am primit raspunsul lui Mihai) inca nu se petrece nimic. Intre timp insa, mie mi s-a facut o mare lehamite si mi-am anuntat pozitia fata de toti moderatorii, ca doresc sa fiu inlocuit din functiile pe care le detin. Mi-e dor de liniste. Dupa ce nu voi mai fi moderator, sunt convins ca unii isi vor pierde interesul, dar fie si pentru asta, merita sa renunt!!! Dar cum Mihai nu are inca timpul necesar sa faca acest lucru, incerc sa mai tin inca piept cu situatiile tensionate. Ce-a iesit se vede: nervi si injurii. Pentru ca fiecare dintre noi are niste limite. Iar daca chiar nu vrem sa tinem cont de asta, de ce ne mai miram ca ajungem sa mai si refulam.



Acest topic a fost editat de gypsyhart: 11 Apr 2005, 12:37 PM


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 19 Nov 2004, 05:47 AM
Mesaj #279


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE (bdl @ 18 Nov 2004, 02:06 PM)
Toxic,
Tu intelegi ce spune?
Si nu e vorba de intelegere, ci de acceptare....

Bdl, nu cred ca are importanta daca inteleg sau daca sunt de acord cu ce spune X sau Y. Nici nu am rabdare sa citesc mesajele foarte lungi ,si totusi am ramas cu o impresie neplacuta de pe acest topic. Hazul isi are farmecul lui dar ce-i prea mult strica. Si cand simti ca cineva nu mai apreciaza glumele cred ca e momentul sa te gandesti ca ar fi bine sa te opresti. Nu ma refer la tine in mod particular. Hai sa avem cu totii loc pe forumul asta si cei mai cu umor si cei mai cu putin umor si cei mai realisti si cei mai filozofi si cei mai frumosi si cei mai urati. smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dox
mesaj 19 Jan 2010, 02:35 PM
Mesaj #280


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 171
Inscris: 19 December 09
Din: Chilia Noua
Forumist Nr.: 15.558



Bioenergia bantuie Romania

Dupa ce Hrebenciuc si apoi familia Geoana au invocat "raze violete" si influente malefice in timpul dezbaterii cu domnul Basescu, mass-media de cateva zile dezbate fara intrerupere aceasta chestiune pentru a afla "faptuitorii" . Astfel Realitatea Tv a descoperit ca parapsihologul Aliodor Manolea, expert īn psihoenergetică, a fost prezent ( cu cravata violet desigur ) la dezbaterea televizata , undeva in spatele lui Basescu . Acesta ar fi fost lāngă Băsescu şi īn seara victoriei, pe treptele din Modrogan.


Late edit.

Aflu in ultimul moment ca Aliodor Manolea a lucrat si pentru Geoana ! Pana cand l-a dat afara. Iar Geoana purta si el cravate violete pe vremea aia.

Acest topic a fost editat de Dox: 19 Jan 2010, 02:44 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post

9 Pagini V  « < 6 7 8 9 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 26 April 2024 - 12:01 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman