Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Energie, Coincidente Si Telepatie
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Dincolo de Ratiune
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6
Mistinguett
Am pomenit pe "Natura si Turism" de o carte care mie imi place foarte mult: "Profetia de la Celestine" (The Celestine Prophecy) de James Redfield.

M-ar interesa daca a citit-o si altcineva si care va sant parerile despre energie, coincidente, telepatie si orice altceva de genul asta.

Nota:
As prefera o discutie fara tente religioase daca se poate - am citit in totalitate "Crestinismul si yoga" si am inteles parerile legat de asta. Sant credincioasa, dar asta nu ma impiedica sa cred in telepatie si energie.
Petru
Din pacate nu am citit acea carte dar as vrea sa te intreb care este ideea principala a acesteia. Nu cred ca am posibilitatea sa ajung la ea,de asta intreb.
Mistinguett
Cartea a fost descrisa cam in felul asta (citez pentru ca nu cred ca eu as descrie mai bine):
"In padurile din Peru, a fost descoperit un manuscris antic. In paginile lui sant 9 viziuni ale vietii - este prezis ca omul, unul cate unul, sa le inteleaga pe rand, una cate una..."
Viziunile au de-a face cu energia, schimbul de energie intre oameni si intre oameni si natura, de ce ni se intampla coincidente, si in final, care este scopul vietii (NB: parerile scriitorului)

Cum am mai spus, cartea incepe ca un roman de proasta factura, dar devine interesanta dupa capitolui al doilea.

Dar chiar daca nu discutam cartea, ce ziceti de o discutie despre cele mentionate? De ex., eu cred in telepatie si schimburi de energie intre oameni. Am avut multe experiente care m-au facut sa cred in ele. Exista in viata mea cel putin 2 persoane cu care se pare ca am "relatii telepatice" foarte stranii.

Nu vi s-a intamplat niciodata sa va ganditi la cineva si apoi sa primiti un telefon de la persoana respectiva? "Simtiti" vreodata ca cineva are probleme chiar daca nu arata?

Vi s-a intamplat sa aveti o convorbire cu cineva dupa care va simtiti storsi de puteri? (ceea ce numim o persoana obositoare) Sau, la capatul opus, v-ati simtit superior si plin de incredere? Credeti ca asta este un schimb de energie? sau care credeti ca este motivul pentru care lucrurile astea se intampla?
black ice
Nici eu nu am citit cartea asa ca am sa ma refer doar la celelalte intrebari.

1. Si eu cred ca exista relatii telepatice intre unii oameni. De multe ori mi s-a intamplat sa ghicesc intocmai ceea ce urma cineva sa spuna. Desigur asta s-ar putea intampla si din cauza ca eu cunosc destul de bine peroana respectiva, astfel stiu cum va reactiona in anumite situatii, ce va zice sau ce va simti in anumite imprejurari.
Asimov parca a spus ca oamenii prin vorbire si-au atrofiat alta caracteristica: telepatia.

2. Acele schimburi de energie despre care zici exista, lucru sigur. Parca au fost si niste demonstratii, mai mult sau mai putin stiintifice, ale acestui fenomen care se numeste vampirism energetic.
In acest lucru cred, mai ales ca am cunoscut destul de bine o persoana capabila sa faca astfel de schimburi de energie.
Mistinguett
Asimov a fost un om deosebit.

Deasemeni cred ca ne-am atrofiat intuitia, probabil din motive social impuse. Imi aduc aminte de o emisiune care prezenta moduri de auto-aparare pentru femei, si politistul care dadea sfaturi a spus ca daca esti singur pe strada si te simti in primejdie, foarte probabil ca esti.
Si de fapt intuitia ne ajuta mult in viata de toate zilele, ar fi bine sa nu o reprimam asa cum ne e obiceiul.

Mie mi se mai intampla o chestie foarte ciudata: ocazional, daca plec dintr-un loc unde am lasat un grup de oameni, se intampla sa am o "senzatie" daca se vorbeste de bine sau rau in urma mea (si poate ca se intampla doar atunci cand se vorbeste de mine, cine stie?). Nu sant ganduri concrete sau cuvinte, ci doar o senzatie care ma face sa ma simt intr-un anumit fel (bine, rau, depinde de la caz la caz) si care in mintea mea o traduc intr-un fel. S-a dovedit de multe ori ca am avut dreptate (ori am aflat de la cineva ramas, ori prin deductii dupa mult timp).
Asta intra la categoria telepatie sau intuitie?

In carte se mai prezinta ideea coincidentelor - una din ipostaze fiind intilnirea incidentala dar repetata cu persoane pe care nu le cunosti inca (ba chiar ca daca mergand pe strada, vi se intalneste privirea cu a unui alt trecator) - ideea fiind ca se intampla pentru ca acea persoana are sa-ti spuna ceva sau sa te invete ceva de care tu ai nevoie la momentul respectiv.
Vi s-a intamplat sa cunoasteti intamplator pe cineva si din vorba in vorba, sa aibe un sfat concret, o indrumare pentru o problema care o aveati? Sau poate ati fost la capatul celalalt - ati aparut in viata acelei persoane ca sa o ajutati?

Petru
Din punct de vedere telepatic sunt complet "orb". N-am avut niciodata o experienta care sa poate fi certificata clar ca experienta telepatica. Desigur,uneori mi s-a intamplat sa ma gandesc la cineva si respectivul tocmai sa sune la usa. Dar cred ca aici e vorba de simpla coincidenta.
Telepatia pe langa alte cateva fenomene asemanatoare din cate am citit a fost probata cu mijloace stiintifice. Dar exista o suma de invariabile care pun sub semnul intrebarii capacitatea sistemului coginitiv uman de a "duce" pana la capat asemenea experiente. Exista,ce-i drept,acei indivizi cu inzestrari speciale despre care se afirma ca au reusit sa doboare recordul de 10% in folosirea disponibilitatilor mentale. Insa in neurologie si psihologia cognitiei inca sunt multe probleme in materie de descifrare a enigmei numita "creier" uman.
Cat despre intuitie,cred ca nu va dispare niciodata. Este un efect un efect al functiilor subcorticale si oricata "munca" s-ar depune spre a o stopa in mod cert va supravietui.
Afrodita
Telepatie? Intuitie?
Cum denumiti urmatorul lucru?: Visez ceva exact inainte sa mi se intample, indiferent de bine sau de rau...Cand trec prin anumite locuri simt ca-s in primejdie, daca plec cat mai repede aflu a doua zi ca s-a intamplat nush' ce grozavie, daca nu plec, e imposibil sa nu mi se intample ceva rau...Cand plec de acasa am senzatia ca-mi va merge bine sau rau...Uneori am o stare ciudata de frica, o stare ce nu mi-o pot explica...Apoi, la cateva zile distanta , chiar se intampla ceva rau...Uneori am impresia ca se intampla ceva acasa la mama, daca dau de ea la telefon, de obicei nu recunoaste ca s-a intamplat ceva, insa imi dau seama dupa tonul vocii sau dupa sfaturile pe care mi le da...Daca am ocazia sa merg s-o vad, atunci nu mai poate ascunde acel ceva....Si tot asa...De cate ori mi-am ascultat intuitia am facut bine, m-am "salvat" de multe rele...De cate ori nu am bagat-o in seama si am actionat conform creierului am cam dat-o-n bara...Asa ca, ma bucur ca am intuitie biggrin.gif
Si da Misti, mi s-a intamplat ca sa cunosc persoane pe strada sau, recent , pe net, carora nu le dadeam prea mare importanta, insa intuitia imi spunea sa ma apropii de acele persoane...Si la un moment dat chiar m-au ajutat sau le-am ajutat...Si de multe ori ma mir cum de s-a intamplat sa le cunosc...Pana si pe iubi al meu l-am cunoscut la vreo 3 saptamani dupa ce-l visasem, exact cand aveam mare nevoie de cineva alaturi...Coincidente? Telepatii? Cine stie? Cert e ca aceste lucruri sau "puteri extrasenzoriale" exista si ne ajuta daca ascultam de ele si invatam sa le descifram...Ce mai conteaza cum se numesc sau ce le determina?
P.S.Ii multumesc prietenului meu din umbra ca exista si ca m-a ajutat enorm...Si tot intuitia m-a indreptat spre el...Si nu numai..Simteam ca ma pot intelege cu acel om si ca ma poate intelege....Simteam ca avem nevoie unul de altul..Si asa a fost...Apropos, dragul meu prieten , astept un mail de la tine cool.gif
Mistinguett
QUOTE (Petru Ionescu @ May 3 2003, 04:14 AM)
Dar exista o suma de invariabile care pun sub semnul intrebarii capacitatea sistemului coginitiv uman de a "duce" pana la capat asemenea experiente.
...Cat despre intuitie,cred ca nu va dispare niciodata. Este un efect un efect al functiilor subcorticale si oricata "munca" s-ar depune spre a o stopa in mod cert va supravietui.


Dl. Ionescu, eu cred ca este reprimare. Nu ne "deschidem" acestui gen de experiente, pentru ca ne infricoseaza. Ideea ca cineva sa aiba acces in gandurile tale nu se potriveste cu restrictiile impuse de mediul social din ziua de azi, nu credeti? Asta pe langa faptul ca suntem conditionati sa credem doar ce vedem sau ce putem explica logic. Care este insa procentajul de neuroni care nu sunt folositi?

Intuitia consider ca este pe cale de disparitie, ne-o reprimam constient si de cele mai multe ori din cauze sociale si rationale. (ex: nu pot fii in primejdie, pentru ca sunt singur pe strada - dar cade o caramida, sau intalnesti o groapa, sau n alte posibilitati; sau social, pentru ca ar trebui sa dam explicatii celor din jur de ce dintr-o data anulam o calatorie, sau o simpla iesire undeva). Si degeaba o avem daca nu o ascultam.


Afrodita, citeste cartea daca nu ai citit-o inca. Eu zic ca o sa-ti placa.
Afrodita
Fi sigura ca am s-o caut cat de curand pe la tarabe sau librarii...Sa am ceva fonduri disponibile si o iau de urgenta cool.gif
Petru
MISTINGUETT,

Se poate sa fie vorba si de reprimare,dar cum se explica aceasta? Tine de personalitatea individului,este inconstienta etc?
Dar nu cred ca omul s-ar opune unor experiente de genul telepatiei daca ar avea putinta sa le controleze asa cum spre exemplu isi controleaza emotiile.
Din ceea ce se sustine in mai noile stiinte ale paranormalului in nici un caz nu se afirma ca omul actual si-a impus unele restrictii in aceasta materie,ci mai curand nu a reusit sa obtina un control bine stabilit asupra acestui gen de experiente.

Despre intuitie am o opinie putin diferita. Aceasta nu este ingradita sau desfiintata de ratiune. Dupa cum o arata experienta este evident ca pot coexista impreuna. Este imposibil ca din punct de vedere cognitiv un individ sa ajunga sa-si folosesca numai si numai ratiunea.
Mistinguett
QUOTE (Petru Ionescu @ May 5 2003, 04:02 AM)

Se poate sa fie vorba si de reprimare,dar cum se explica aceasta? Tine de personalitatea individului,este inconstienta etc?
Dar nu cred ca omul s-ar opune unor experiente de genul telepatiei daca ar avea putinta sa le controleze asa cum spre exemplu isi controleaza emotiile.

Inconstienta? Nu imi place termenul asta, hai sa-i zicem scepticism. Cred ca tine de personalitate, asta e posibil. Unii oameni cred in paranormal, altii nu. Cati rad daca le spui ca ai legaturi telepatice cu alta persoana? Sau, vorbind de premonitii, cati spun ca e o coincidenta ca ai visat ceva care s-a intamplat ulterior? (personal nu cred in coincidente fara motiv, cred ca ele se intampla sa ne arate sau sa ne invete ceva)

Telepatia nu cred ca este mai greu de controlat decat emotiile, cred ca este mai greu de dezvoltat. Probabil ca ar ajuta o stare meditativa (superficiala) - care aceasta este mai greu de controlat, dar care cred ca nu este necesara cand "primesti" gandul, ci mai curand cand il transmiti voit. Foarte probabil (si speculez aici) ca starea meditativa nu este necesara pentru a "trimite" un gand cand exista o anumita intensitate. Si ca instanta, ti-e foarte dor de cineva si te gandesti la acea persoana si e posibil sa primeasca "gandul" tau - cu ce intensitate depinde: va traduce gandul doar ca o amintire fugara a vreunei intamplari, sau o idee ca ar trebui sa te sune, sau o amintire ca nu a mai auzit de mult de tine... Se intampla frecvent.

Aici cred ca intervine personalitatea - cat de greu sau de usor ne este sa ne antrenam pentru a fi capabili de a transmite ganduri? cat de deschisi suntem pentru asfel de experiente? ne infricoseaza ideea, ne place sau o calificam ca "prostii"?

De ce avem nevoie sa fie probata cu mijloace stiintifice ca sa credem?

Afrodita, o prietena mi-a spus ca nu se mai tipareste cartea. Singura librarie din Bucuresti care a avut-o a fost "Noi", vara trecuta la 80.000 lei. Editura Mix - e-mail mixfz@yahoo.com
Petru
Nu stiu daca e intrutotul corect sa presupunem ca pesonalitatea este cea care influenteaza perceptia asupra paranormalului. Mai curand sistemul de convingeri ale individului este cel care influenteaza intr-un fel sau altul maniera in care se raporteaza la anumite domenii. Dar nu despre asta era vorba. Spunem mai sus ca exista o neputinta de ordin cognitiv spre a ne putea folosi de unele capacitati extrasenzoriale. Asta este si cea mai des folosita ipoteza de cei care analizeaza fenomenele paranormale si interactiunea lor cu omul. Se mai spune ca intr-un viitor mai mult sau mai putin fiecare individ va reusi sa acceseze fara dificultate aceste "capacitati". Dar pana atunci...
ypsilonalpha
O singura data am avut de-a face cu ceva care ar putea fi incadrat la categoria telepatie. Pe scurt, discutam cu cineva (sa-i zicem X) despre o terta persoana (sa-i zicem Y) care tocmai se mutase, dind-o ca exmplu al unei afaceri avantajoase. X si Y nu se cunosc intre ei, sint din generatii total diferite si total straini unul de altul, fara sanse de a se fi intilnit vreodata. In timpul discutiei aveam de gind sa pomenesc si noua adresa a lui Y, strada Laborator. In mintea mea imi definisem vizual si conceptual foarte bine locul respectiv, pe care-l vizitasem, dar cind am rostit adresa din greseala am zis "strada Labirint" (care-i cu totul in alta parte). La care X m-a corectat: "Nu cumva vrei sa spui strada Laborator?". Ei, pe mine faza asta m-a lasat masca; partea "proasta" e ca eu am fost cumva "pasiv" in toata intimplarea asta, nu eu am "citit" o informatie in mintea cuiva, ci altcineva a facut-o din mintea mea (bineinteles daca pot incadra toata tarashenia la capitolul telepatie).
Mistinguett
Eu asa i-as zice. Si la asta ma refeream mai sus cand spuneam ca un nivel superficial de concentrare e suficient pentru a transmite ganduri. In cazul tau foarte probabil ca ai transmis imaginea care a fost preluata tot la nivel inconstient, si "tradusa" verbal.

Imi pare bine ca ai impartasit experienta ta. Eu cred cu oarecare convingere ca exemple de genul asta se intampla frecvent in viata noastra, ramane doar sa le bagam in seama - nu sa le categorisim imediat "coincidente".

Mi-ar face placere sa aud insa si despre cunostinte care sunt "obositoare", sau opus, persoane care va fac sa va simtiti plini de avant si putere dupa o discutie/intalnire. Persoane care aveti senzatia ca vor (si uneori reusesc) sa va domine intr-o conversatie? Ati intalnit asa ceva? Si daca da, ce explicatie dati fenomenului asta?
bubu
QUOTE (ypsilonalpha @ May 14 2003, 10:41 PM)
La care X m-a corectat: "Nu cumva vrei sa spui strada Laborator?". Ei, pe mine faza asta m-a lasat masca; partea "proasta" e ca eu am fost cumva "pasiv" in toata intimplarea asta, nu eu am "citit" o informatie in mintea cuiva, ci altcineva a facut-o din mintea mea (bineinteles daca pot incadra toata tarashenia la capitolul telepatie).

...mai degraba cred ca tu ai transmis informatia ya, te-ai gindit ce vrei sa spui ai transmis-o(mai bine spus s-a propagat) si se pare (mai in gluma , mai in serios), ca ai ramas si fara ea.
Petru
Este cred un caz de propagare a informatiei in mod involuntar,poate chiar inconstient. Asta ridica numeroase semne de intrebare asupra capacitatii omului de a transmite ganduri.
gio19ro
"Asta ridica numeroase semne de intrebare asupra capacitatii omului ....."

Pai mie mi se pare ca relatarea de mai sus vine tocmai sa confirme aceasta capacitate, nu s-o infirme.
Petru
O confirma in mod indirect,deoarece aceasta capacitate nu poate fi la "indemana" oricarui individ iar daca ar fi folosirea ei involuntara inlatura evindenta ei.
gio19ro
QUOTE (Petru Ionescu @ May 29 2003, 09:04 AM)
deoarece aceasta capacitate nu poate fi la "indemana" oricarui individ

Poate vrei sa spui ca nu e la indemana oricui, nu ca NU POATE FI la indemana oricui.
Petru
Daca ar fi la indemana oricui in mod cert ca am fi asistat la ceea ce s-ar putea numi o evidenta pentru fiecare dintre noi.mai precis la folosirea capacitatilor PSI in mod curent si fara impedimente de fiecare dintre noi. Dar cum lucrurile nu stau asa...
Tudy
"A fi la îndemână" nu implică neapărat ca acele capacități PSI să fie și "fructificate". Toate ființele umane prezintă capacități PSI, însă la majoritatea ele sunt în stare latentă. Puțini sunt cei care "învață" mai mult sau mai puțin voluntar să le utilizeze. Tu observi doar efectul, și presupui cauza. Or, aceasta nu e o metodă eficientă pentru a determina cu certitudine dacă oamenii au sau nu capacități PSI. Le au, dar nu le manifestă, pentru că încă nu au învățat să le folosească...
ypsilonalpha
Sau poate ca au invatat sa NU le foloseasca, pentru majoritatea oamenilor se pare ca ar fi penibil sa nu poata sa-si ascunda gindurile. Oare capacitatile psi exista dar nu au fost inca explotate, sau au fost folosite si au regresat (dupa principiul ca "organul" nefolosit se atrofiaza)?

Eu as inclina spre prima ipoteza ... oricum nu prea vad argumente palpabile pentru nici una din optiuni.
Tudy
Exact. Oamenii s-au "dezvățat" de folosirea capacităților PSI, intrând lent într-o stare de letargie, o comoditate sumbră, o pasivitate cronică... E suficient să ne uităm în jur și să observăm efectele acestei stări (asta, evident, în cazul în care știm cum să ne uităm în jur)... rolleyes.gif
Mistinguett
laugh.gif Tudy

Cat la suta din capacitatea creierului spun oamenii de stiinta ca ne folosim?!?
Petru
Nu exista nici cea mai mica dovada spre a afirma ca fiecare individ are in mod latent capacitati PSI.
Cat despre ceea ce s-a spus cu referire la posibila pierdere acestor capacitati de catre om deja e prea mult. Se poate spune spre exemplu ca omul din epoca pietrei era stapan pe propriile sale capacitati PSI mai mult decat e omul zilelor noastre?
Mai sus se vorbea de letargie,comoditate si pasivitate. Fals. Daca s-ar privi intr-adevar cu ochi obiectivi societatea actuala am intelege ca niciodata in istorie n-a fost mai activa. In general se munceste suficient spre a uita ca mai exista si comoditatea etc.
Mistinguett
Cred ca Tudy s-a referit la nepasarea maselor de oameni, la lipsa de dorinta sa isi descopere capacitatile, si nicidecum la puturosenie.

Interesanta referirea la omul din epoca de piatra, insa. Sunt de acord ca nu era stapan pe capacitatile proprii de PSI - dar viata lui se baza foarte mult pe instinct - care asa cum sustineam si mai devreme, in vremurile astea ni-l reprimam de foarte multe ori. Chiar imi place sa cred ca pe vremurile epocii de piatra telepatia era mult mai folosita decat in zilele noastre - teorie total nefondata daca vreti masuratori si dovezi. Poate doar uitandu-ne la animalele domestice si vazand reactiile lor la gandurile si starile noastre sa incepem sa credem asa ceva. Dealtfel cred ca se speculeaza ideea (la nivel stiintific) ca pisicile ar avea ceva de-a face cu telepatia, si ca au capacitatea de a depista boli in corpul uman (fara ca mirosul sa fie un factor) .

Vorba e ca de la epoca de piatra pana in ziua de azi omul a evoluat ceva - a invatat sa se exprime, sa constientizeze, etc., si ar fi cazul ca in ziua de azi sa-si deschida mintea si mai mult.
Si nu ma astept ca toti sa avem aceleasi capacitati psi la fel cum nu toti avem acelasi IQ, sau si mai simplu - cum nu toti ne putem exprima (verbal) gandurile la fel de clar. Cunosc pe cineva de o inteligenta mult peste medie care gandeste prin ricoseu si se exprima din colt in colt - cat de folositoare ar fi telepatia cu o asemenea persoana! laugh.gif

Ypsi, avem cale lunga pana cand sa ne fie teama ca nu ne putem ascunde gandurile...

Tudy
QUOTE (Mistinguett @ May 30 2003, 09:32 PM)
laugh.gif Tudy

Cat la suta din capacitatea creierului spun oamenii de stiinta ca ne folosim?!?

Cam 10% biggrin.gif
Tudy
QUOTE (Petru Ionescu @ May 31 2003, 10:06 AM)
Nu exista nici cea mai mica dovada spre a afirma ca fiecare individ are in mod latent capacitati PSI.

Din nou faci afirmații legate de aspecte ale existenței despre care (probabil) nu te-ai documentat suficient... Există practici care susținute cu perseverență conduc la obținerea unor capacități extrasenzoriale, capacități care îi oferă ființei umane posibilități neobișnuite, neîntâlnite la omul comun. Pe scurt, practici care duc la "trezirea" capacităților paranormale latente ale ființei umane... Însă dacă tu nu le-ai întâlnit sau nu ai auzit despre ele, nu înseamnă că trebuie să recurgi la afirmații categorice și definitive, spunând că nu există așa ceva.

Există un singur lucru demn de apreciat la o ființă umană: capacitatea de a-și valorifica adevăratul potențial. Cum mulți dintre noi nu ne cunoaștem propria persoană, e evident că nici nu avem de unde să ne cunoaștem potențialul. Preferăm să ne "auto-limităm", scufundându-ne în materialism, în aspectele mărunte ale vieții cotidiene, deviind astfel de la Esență. Despre această "comoditate" vorbeam eu...
ypsilonalpha
Hm ... daca oamenii si-ar dezvolta capacitatile psi latente (presupunind ca ele exista), asta ar arunca in aer intreaga structura a societatii actuale, care, de ce sa n-o recunoastem, e bazata in cea mai mare parte pe duplicitate, ipocrizie si minciuna --> una gindim, alta vorbim. Din acest punct de vedere, "amorteala" capacitatilor psi e benefica.
Petru
TUDY,

Citeste cu mai multa atentie cele scrise de mine mai sus. N-am spus si nici n-am de gand sa afirm ceea ce ai inteles d-ta din measajul meu.
Tudy
QUOTE (ypsilonalpha @ May 31 2003, 03:30 PM)
Hm ... daca oamenii si-ar dezvolta capacitatile psi latente (presupunind ca ele exista), asta ar arunca in aer intreaga structura a societatii actuale, care, de ce sa n-o recunoastem, e bazata in cea mai mare parte pe duplicitate, ipocrizie si minciuna --> una gindim, alta vorbim. Din acest punct de vedere, "amorteala" capacitatilor psi e benefica.

...bine spus: din acest punct de vedere...
Petru
QUOTE (ypsilonalpha @ May 31 2003, 02:42 PM)
Hm ... daca oamenii si-ar dezvolta capacitatile psi latente (presupunind ca ele exista), asta ar arunca in aer intreaga structura a societatii actuale, care, de ce sa n-o recunoastem, e bazata in cea mai mare parte pe duplicitate, ipocrizie si minciuna --> una gindim, alta vorbim. Din acest punct de vedere, "amorteala" capacitatilor psi e benefica.

Cred ca aici se comite o eroare fundamentala. Mai intai,nu cred ca exista vreo legatura esentiala intre capacitatile PSI si structura societatii actuale. Iar in al doilea rand,viziunea societatii ca generatoare de duplicitate,ipocrizie si minciuna este incompleta,este vazuta doar partea goala a paharului.
Societatea actuala este plurimorfa si nu suporta catalogari rigide de genul celeia de mai sus. Daca ar fi asa cred ca intre indivizi s-ar instala un val de ceata imposibil de patruns iar comunicarea si intelegerea intre oameni ar fi vizibil perturbate.
ypsilonalpha
Scuze, dar nu-i nici o eroare. Hai sa ne gindim ce s-ar intimpla daca respectivele capacitati psi ar fi brusc activate - si speculez aici numia asupra capacitati de a transmite/receptiona ginduri. Pai s-ar putea intimnpla urmatoarele:
- Ar disparea minciunile sociale ("Vai draga ce bine arati azi" vs. "De fapt arati ca dracu'"), care constituie de voie-de nevoie un "lubrifiant" care ne impiedica sa ne sfisiem din orice nimic'
- Ar disparea categorii sociale intregi, categorii pentru care duplicitatea intra, ca sa zic asa, in fisa postului: diplomati, negociatori, insarcinati cu relatiile publice, traducatori (desi aici mai e de discutat, nu-mi dau seama daca gindim intr-o anumita limba sau gindirea e independenta de limbaj)
- Ar trebui sa dispara o intreaga clasa parazitara de incompetenti care au darul vorbirii (ei, aici am totusi unele indoieli)
-Ca regula generala tot ceea ce tine de minciuna ar trebui sa dispara, pentru ca teoretic nu-ti poti bloca propriile ginduri sa "radieze" in jur, iar ceilalti sa le capteze, vrind-nevrind.
Asta asa, ca teorie. Habar n-am cum ar fi practica, si sincer sa fiu nici n-as vrea sa aflu. De-aia zic ca duplicitatea,ipocrizia si minciuna sint si ele benefice pina la un punct, in fond societatea a mers inainte tiris-grapis impreuna cu ele. In fond, nu spunea oare un celebru ginditor al carui nume imi scapa smile.gif ca Dumnezeu ne-a dat cuvintul pentru a ne ascunde gindurile? Ehei, o fi stiut el ceva ...
Figaro
Adica un fel de robotei...

Cand educi un copil nu il teleghidezi si nu ii rapesti liberul arbitru doar pentru ca vrei sa nu greseasca. Exista si acest gen de parinti, insa odraslele lor ies cu handicap afectiv si social. Pentru ca in final totul se reduce la liberul arbitru.
ypsilonalpha
? Ce robotei ?
Mistinguett
Ypsi, cand am citit mesajul tau m-am gandit tot la un fel de "robotei" - mi-a fugit gandul la dronii din Star Trek laugh.gif
Personal nu cred ca e posibil ca activarea capacitatilor psi sa fie atat de brusca. Hai sa vorbim doar de o stare incipienta a telepatiei si sa nu sarim prea departe in viitor wink.gif . Hai sa vorbim de telepatie la nivel personal.

Tu iti imaginezi o lume de droni, unde gandurile sunt publice. Eu cand ma gandesc la telepatie este mai mult o transmitere cumva directionata a gandurilor - deci implica un oarecare control asupra celor transmise. De ex. sa zicem ca poti transmite si primi mesaje (mesaje, si nu idei fluente) doar cu un interlocutor. Deasemeni aceste ganduri sunt transmise ca emotii sau imagini, cum am mai spus - nu idei formulate in soapte ca in filmele cu nebuni. (Imagineaza-ti pentru o clipa ca ai poseda capacitatea de auzi gandurile tuturor celor din jur - ar fi o cacofonie indescriptibila, plus ca 99% din ganduri ar fi irelevante poate, si cum ai filtra ce te-ar interesa pe tine?). Dar, zic eu, ar fi benefic la un nivel personal sa primesc de la un interlocutor fie o idee, fie o stare (sentiment). As sti de ex. daca acel "vai draga, ce bine arati" este fals sau nu (si aici te intreb - pe tine si pe ceilalti - nu ti s-a intamplat niciodata sa stii cand e fals sau nu?). Si as sti cum sa-mi folosesc energia cu acea persoana (conform ideii ca orice interactie este un schimb de energie, care uneori este unilateral - benefic pentru doar unul din interlocutori, iar alteori este o unire a campului energetic, caz care e benefic ambilor).

Eh, nu stiu cat de bine am explicat, nu mi-am baut decat juma' din cafeaua de dimineata. Cred ca toata discutia asta ar fi mult mai usoara daca ar fi fost citita cartea la care m-am referit initial.
Figaro
A, scuze, problema era cu totul alta. Cand am spus ca dispunem de cinci simturi nu inseamna ca avem simturi latente pe care nu le cunoastem, ci ca putem trai anumite experiente religioase folosind simturile existente.

Povestea cu energia face parte din taraba New Age, speculata in filme de genul Star Trek si Star Wars (May The Force Be With You). Nu stiu cat e adevarat, dar prefer seninatatea unui Dumitru Staniloae decat acadelele colorate americane cu forte si monstruleti gen Yoda. Cred ca spiritualitatea autentica si circul de tip box-office nu prea au ce cauta impreuna.
ypsilonalpha
Figaro > postul asta pare din alt film, mai degraba de la "Creationism vs. Evolutionism", sau ma insel eu? blink.gif

On-topic:
Eu nu m-am gindit deloc la drone sau la robotei. M-am gindit exact la niste oameni ca noi, care insa au atributul de a-si citi "gindurile" unul altuia. Nu m-am referit la faptul ca gindurile ar putea fi publice, adica orice om poate sti instantaneu ce gindeste un alt om, chiar daca se afla de cealalta parte a globului. Era vorba de o comunicare telepatica pe distante mici (citiva metri maximum - hai citiva zeci de metri), dar cu gindurile formulate explicit, nu ca imagini sau emotii.

Activarea "brusca" a capacitatilor psi era data doar ca premisa. Poate era mai bine sa fi spus: "hai sa ne imaginam o lume in care capacitatile psi sint active" si atit.
Mistinguett
QUOTE (ypsilonalpha @ Jun 3 2003, 12:15 PM)

Activarea "brusca" a capacitatilor psi era data doar ca premisa. Poate era mai bine sa fi spus: "hai sa ne imaginam o lume in care capacitatile psi sint active" si atit.

Ideea subiectului de la inceput era in ce masura suntem constienti de telepatie si energie, si nu "ce-ar fi dac-ar fi..."

Desi nu zic ca nu e interesant, poate ar trebui sa deschidem un alt subiect pe tema asta. tongue.gif

Figaro, cu tot respectul: desi subiectul asta ar putea fi categorisit ca New Age, as prefera sa nu il facem religios. Daca nu te superi. Sper ca ypsi are dreptate si mesajul tau apartine in alta parte.
Petru
QUOTE (ypsilonalpha @ Jun 2 2003, 09:48 PM)
Scuze, dar nu-i nici o eroare. Hai sa ne gindim ce s-ar intimpla daca respectivele capacitati psi ar fi brusc activate - si speculez aici numia asupra capacitati de a transmite/receptiona ginduri. Pai s-ar putea intimnpla urmatoarele:
- Ar disparea minciunile sociale ("Vai draga ce bine arati azi" vs. "De fapt arati ca dracu'"), care constituie de voie-de nevoie un "lubrifiant" care ne impiedica sa ne sfisiem din orice nimic'
- Ar disparea categorii sociale intregi, categorii pentru care duplicitatea intra, ca sa zic asa, in fisa postului: diplomati, negociatori, insarcinati cu relatiile publice, traducatori (desi aici mai e de discutat, nu-mi dau seama daca gindim intr-o anumita limba sau gindirea e independenta de limbaj)
- Ar trebui sa dispara o intreaga clasa parazitara de incompetenti care au darul vorbirii (ei, aici am totusi unele indoieli)
-Ca regula generala tot ceea ce tine de minciuna ar trebui sa dispara, pentru ca teoretic nu-ti poti bloca propriile ginduri sa "radieze" in jur, iar ceilalti sa le capteze, vrind-nevrind.
Asta asa, ca teorie. Habar n-am cum ar fi practica, si sincer sa fiu nici n-as vrea sa aflu. De-aia zic ca duplicitatea,ipocrizia si minciuna sint si ele benefice pina la un punct, in fond societatea a mers inainte tiris-grapis impreuna cu ele. In fond, nu spunea oare un celebru ginditor al carui nume imi scapa smile.gif ca Dumnezeu ne-a dat cuvintul pentru a ne ascunde gindurile? Ehei, o fi stiut el ceva ...

Daca ar fi sa acceptam aceasta utopie,cred ca ar aparea aproape imediat si unele modalitati de a ascunde unele idei etc. Daca nu ar mai exista minciuna,duplicitatea si multe alte asemenea "calitati" nu stiu daca mai putem vorbi de oameni.
ypsilonalpha
Pai n-ar fi deloc o utopie, ar fi o societate care ar avea un echilibru diferit de cel pe care-l are societatea noastra. si da, ai dreptate, ar aparea modalitati (psihice sau tehnice) de blocare a transmiterii gindurilor, de influentare a gindurilor, si diverse alte chestii pe care nici nu mi le pot imagina. De-aia spuneam ca structura societatii actuale ar fi profund afectata (caci de aici a pornit discutia asta).
Figaro
Cu siguranta dispar anumite probleme, dar apar altele. Orice progres implica si un regres.
Afrodita
Va tot urmaresc discutand aici si nu prea mi-am spus opinia, insa acum pot spune ca ma bucur din suflet ca gandurile mele sunt ale mele , ca al meu nu le stie si nimeni altcineva din jur nu le poate afla.Indiferent de distanta dintre noi.Desi de multe ori mi s-au intamplat tot felul de experiente mai mult sau mai putin catalogate telepatice.Totusi, ma gandesc ca uneori chiar nu am vrea sa stim ce simte si gandeste cel de langa noi.De exemplu, la o cearta mai dura cu parintii sau iubitul/iubita, v-ar conveni sa stie atunci tot ce va trece prin cap? Chiar daca ar surprinde doar vagi idei cum ar fi "...idiotul....","...nesimtita...", etc biggrin.gif Va dati seama ca doar 10% din populatia terrei ar mai putea convietui cat de cat cu cineva?
Carmi
N-am fi innebuniti la un moment dat de gandurile altora? sa "auzi" ce gandeste lumea din jurul tau ar fi ca si cum ar vorbi tot timpul cineva.......si din cand in cand e bine sa ai un pic de liniste.Prefer cuvintele in locul gandurilor deoarece m-ar inspaimanta gandurile in vreme ce cuvintele fiind limitative surprind doar o frantura de gand care e mai fermecator decat adevarul de rigoare stiintifica (pentru mine)
Petru
QUOTE (ypsilonalpha @ Jun 5 2003, 11:31 AM)
Pai n-ar fi deloc o utopie, ar fi o societate care ar avea un echilibru diferit de cel pe care-l are societatea noastra. si da, ai dreptate, ar aparea modalitati (psihice sau tehnice) de blocare a transmiterii gindurilor, de influentare a gindurilor, si diverse alte chestii pe care nici nu mi le pot imagina. De-aia spuneam ca structura societatii actuale ar fi profund afectata (caci de aici a pornit discutia asta).

Este o utopie fiindca nu exista in aceste momente nici un motiv spre a putea concluziona ca acest lucru este posibil.
Roxana
QUOTE (Mistinguett @ May 2 2003, 10:40 PM)



Dar chiar daca nu discutam cartea, ce ziceti de o discutie despre cele mentionate? De ex., eu cred in telepatie si schimburi de energie intre oameni. Am avut multe experiente care m-au facut sa cred in ele. Exista in viata mea cel putin 2 persoane cu care se pare ca am "relatii telepatice" foarte stranii.

Nu vi s-a intamplat niciodata sa va ganditi la cineva si apoi sa primiti un telefon de la persoana respectiva? "Simtiti" vreodata ca cineva are probleme chiar daca nu arata?

Vi s-a intamplat sa aveti o convorbire cu cineva dupa care va simtiti storsi de puteri? (ceea ce numim o persoana obositoare) Sau, la capatul opus, v-ati simtit superior si plin de incredere? Credeti ca asta este un schimb de energie? sau care credeti ca este motivul pentru care lucrurile astea se intampla?

Misti--inca o data gasesc conectie intre ce spui tu si ce am trait eu............da aceasta telepatie..sau schimb de energie.........am trait-o de multe ori in viata prin intermediul VISELOR. Am avut de multe ori vise premonitorii, cred ca as ase numesc.nu? In care ce am vista s-a inttimplat aidoma a doua zi, fara sa am cea mai mica idee. Si am deasemena visuri simbolice care iarasi se intimpla . Nenumarate ori visez o persoana , de cere nu m mai auzit de mult si nici nu m-am gindit la ea........si a doua zi dupa vis este regula sa o intlnesc sau sa am o anumita legatura cu acea persoana.
Am nenumarete exemple ..unele care i-au mirat si pe altii carora le-am povestit visul dimineata dupa sculare.....si pina seara primeam vestea......si se mirau cu totii......asa a fost si cu moartea unor persoane dragi si apropiate mie. In fine! este un subiect despre care as putea discuta la nesfirsit. Si nu stiu de ce, dar cred ca acestea telepatie, sau ce o fi este poate ce ma va face sa aflu despre reincarnare--am scris la subiectul respectiv deasemenea. De aceea as vrea sa pot sa cred.
Copernic
Ziua buna tuturor.

Am observat cum firul epic a evoluat, treptat, de la a evidentia potentiale similitudini ori aparitii ale atare perceptii extrasenzoriale exacerbate, precum telepatia, catre a le combate fara a se finaliza, cum este si firesc, macar o tentativa de a defini aceste fenomene, cat si oricare altele de aceasta natura. Experiente telepatice mai insemnate nu pot spune ca am avut, insa, cum am mai prezentat pe un topic asemanator cu acesta, anumite intalniri cu necunoscutul m-au facut sa realizez faptul ca nu suntem singuri, in orice punct din spatiu si timp al Universului, facand referire la alte planuri decat cel teluric, in speta cel astral. Probabil ca din propria noastra fiinta provin toate elementele ce compun, in mod plauzibil, forme incipiente, ca si catalizatoare, intru evidentierea camasei energetice ce inconjoara testutul viu. Si cand spun tesut viu nu ma refer neaparat la tesutul animal. Prin urmare, in acceptiunea mea cand sunt reunite toate elementele ce definesc un atare organism ca fiind viu avem de-a face si cu fenomene de extrasenzorialitate. Este posibil ca doar la entitatile ce au constiinta asupra propriei existente sa se poat manifesta controlat atare fenomene paranormale, insa nu este o teorie batuta in cuie. Se poate sa fie si altfel.
Am amintit un termen din 'bioterapie' insa nu i-am explicat si titulatura. Astfel, 'camasa energetica' are drept tinta bioenergia, aceasta definindu-se ca acea aura energetica intalnita la toate tesuturile vii de pe urma careia se pot experimenta fenomene ca si cel de telepatie, telekinezie s.a.m.d. Bioenergia reprezinta energia vietii, intr-o traducere succinta, iar aceasta ne defineste, totodata, si statutul de fiinta vie si nu doar viabila. Pe baza incarcaturii energetice detinute de atare indivizi, in parte, se pot trage concluzii si asupra randamentului subiectilor in ceea ce priveste capacitatea si limitele acestora de a se folosi de surplusul lor energetic. De multe ori o persoana nu este constienta de capacitatile sale bioenergetice decat in momentul in care apar prea multe semne ce indica o alterare a modului de viata de rutina, alterare ce nu inseamna decat o crestere a nivelului energetic suportabil. Au existat cazuri in care persoane inzestrate cu un nivel superior bioenergetic dadeau semne de inecare de pe urma descoperirii 'darului' lor. Prin urmare, nu se poate spune ca te nasti cu un atare nivel energetic, ci ca, la unele persoane, acest nivel superior este atins mai repede ori complet, in varii circumstante.

S-a afirmat ideea potrivit careia ar fi legaturi intre fenomenele extrasenzoriale, amintitite ca obiect tinta al topicului, si aspecte religioase, ca venind din partea curentului New Age. Dar nimic nu poate fi mai neadevarat. New Age nu are nimic de a face cu religiile clasice, in speta mozaism, crestinism, mahomedanism, budism s.a.m.d. Asadar sunt redundante orice afirmatii care ar induce pe un alt fagas discutia. Exista carti care sa evidentieze explicit afirmatiile mele, in ceea ce priveste curentul New Age, iar o explicatie aprofundata, in acest topic, pur si simplu nu isi are rostul. Fireste, trebuie filtrata si lista de surse informationale, manipularea fiind un caz de notorietate in zilele noastre.

Desi capacitatea neuronara a omului se regaseste in aproape 10 procente din intregul cerebrum, totusi putem privi catre viitor incarcati cu sperante, gandindu-ne ca de fiecare data cand vom intalni necunoscutul ne vom simti ca pionieri in atare locuri inca neexplorate de mintea ori accesoriile umanitatii. Si nimic nu poate substitui fiorul de a fi primii descoperitori a atare fenomene ori altele cate viata ne-a pregatit de acum incolo.

Suntem de-abia la inceput...

------
AVE!
------
F.'.


dificilaold
Ce pot sa spun,nu mare lucru si nu vreau sa ma lansez in afirmatii pe care nu le pot sustine si aprofunda ,doar un exemplu personal.Am o relatie te telepatie extraordinar de puternica cu o persoana cu care de altfel nu ma inteleg deloc.Stiu ce va spune ce va face si asta 100%.E sufiecient sa gandesc un lucru si in cateva minute il aud spunind acel lucru.E suficient sa ma gandesc la el si suna.Cu putin timp in urma,coboram scarile de la bloc.La un moment dat am avut o puternica senzatie de zguduire,mana mi s-a intins pur si simplu si plasa a alunecat in zbor.A trebuit sa ma sprijin de balustrada.Mai tarziu am aflat cu mare mirare ca exact in acel moment aceea persoana si-a fracturat piciorul.Problema e ca el stie ca eu"il simt" si in timpul conversatiei incearca sa-mi priveasca ochii.A observat ca ma exchivez si insista sa-l privesc in ochi.Ei,atunci mi se face un somn terifil si fac febra...ce inseamna asta???am impresia ca ma domina la nivel senzorial.
Nana Floare
Apropos de ce a scris Dificila: am o prietena din Argentina care e "receiver" de energii. Simte cand o barfesc altii, chiar la sute de km distanta (simte valul de energie, ii vajaie capul, si i se inrosesc urechile). Ea mi-a spus ca pentru cei care sunt "victimele" acestui gen de valuri de energie (inclusiv cand cineva iti pune gand rau, etc), o solutie ar fi sa poarte ceva rosu - lenjerie intima, etc. Cam jumatate din hainele prietenei sunt rosii... laugh.gif . Nu stiu daca o fi adevarat... dar pentru cei care stiu sigur ca sunt usor influentati de energiile negative ale unei anumite persoane, merita incercata investitia in rosu.

In ce ma priveste, singura chestie cat de cat telepatica este ca anticipez de foarte multe ori continutul unei scrisori/email, inaninte de a o/il deschide. Si asta se intampla mai ales cu vestile proaste.

Si intr-o seara am intalnit intr-un club un cuplu de-asta de vrajitori: s-au tot pus sa imi simta cu palmele aura de energie din jurul corpului, si tot vorbeau despre nu stiu ce culori...apoi au inceput sa ma intrebe niste chestii care dovedeau ca m-au cam ghicit...Tipul era gay si l-am luat acasa...si l-am pus sa-mi doneze niste energie, ca eram beteag: si-a pus palmele in jurul gatului si chiar am simtit o caldura intensa intrand in mine si ceva fluide miscandu-se prin gat (aveam o faringita naspa). Apoi l-am pus sa-mi vindece genunchii, ca ma dureau a reuma...si tot asa.

La un moment dat, ma intreaba: asa-i ca acum esti speriat ca iti pot citi gandurile? La care-am pufnit in ras zicandu-i "Cum draq sa nu fiu?"

Mistinguett
Chestia cu rosu eu o stiu mai mult ca superstitie - dar cine stie ce radacini o avea si superstitia asta? Ca este foarte folosita si in ziua de azi. Mamele inca leaga copiilor ate rosii la incheietura mainii sau pe pun pampoane de funda rosie, nu? biggrin.gif

Sa zic ce face sens in mintea mea referitor la energie. Toti avem o energie proprie - sper ca aici nu sunt indoieli. Apoi, intervine teoria ca avem schimburi de energie cu tot ceea ce ne inconjoara - atat alti oameni cat si natura. Atunci cand admiram un peisaj, ne simtim mai bine - e ca si cum te "reincarci", ceea ce ar insemna ca "tragem" energie din natura. Un peisaj dezolant, ne "descarca" dar fiind ca natura este in lipsa de energie si la nivel sub/inconstient ne daruim (sau ne este "trasa") energia.

In relatia cu alta persoana se intampla acelasi lucru. Sunt devoratori de energie - oameni care sunt incarcati negativ si care inconstient te seaca de energie pozitiva. Cum spuneam inainte, un exemplu sunt cei care acapareaza o conversatie, alt exemplu ar fi cei care sunt deprimati si ne transmit starea lor fara prea multe cuvinte. La capatul opus sunt cei care doar prin simpla lor prezenta ne alina, sau care ne fac sa ne simtim plini de avant dupa o conversatie.

Un grup de energii fie negative, fie pozitive, influenteaza mediul inconjurator. Asa se explica probabil atmosfera apasatoare a unui spital de ex., un loc unde energia pozitiva cam lipseste.

Teoria mai spune ca toti suntem conectati la energia universului, care este formata din cumulul energiilor individuale. Si ca tot ce se intampla in jurul nostru este influentat de rezultatul luptei constante intre energiile pozitive si negative - "lupta" care se duce la nivel universal cat si la nivel individual.

Este destul de usor sa-ti simti propria energie printr-un exercitiu de concentrare. Am incercat odata sa fac asta (de amuzament) concentrandu-ma asupra palmei drepte - dupa ce am simtit furnicaturile energiei mi-am trecut mana cativa centimetri deasupra pisicii, si i s-a electrizat (foarte usor) blana si ea a fugit. Stiu ca un exercitiu shamanic era sa te concetrezi asupra unei maini si sa ti-o imaginezi in flacari sau in gheata - nu-ti trebuie prea multa concetrare ca sa poti face asta.

Si Nicodim, nu e nici o vrajitorie. biggrin.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.