HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dezbateri Filosofie

Acest subforum este destinat dezbaterilor filosofice. Pentru discutii religioase va initam sa vizitati subforumul Universul Credintei.

102 Pagini V  « < 23 24 25 26 27 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Creationism Versus Evolutionism
abis
mesaj 4 May 2004, 01:27 PM
Mesaj #816


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (noi @ 4 May 2004, 02:16 PM)
evident ca nu stii scopul...(stii doar care ai vrea tu sa fie scopul)

Asta ti se aplica tie mult mai mult decat mie.
QUOTE
Ti-e dor de dinozauri?

Da. Care este rolul lor (sau care a fost) in sitemul asta perfect?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 4 May 2004, 04:47 PM
Mesaj #817


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

2. Este foarte posibil ca in anumite conditii sa fie nevoie de o procedura..in altele de alta.. uite de exemplu pentru cross browsing tre sa scrii cod diferit pentru fiecare broser..insa efectul e acelasi. Asta o fac cei care vor ca site-ul lor sa fie accesibil in orice conditii. Stupid nu? Mai bine era doar Mirco-soft si nu mai aveam probleme dom'le.


Viata nu e crossplatform! Avem un singur sistem de operare, un singur browser, un singur ce vrei tu... cum se face ca avem de trei ori si ceva aceiasi aminoacizi? dunno.gif


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
noi
mesaj 4 May 2004, 05:34 PM
Mesaj #818


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 762
Inscris: 15 December 03
Forumist Nr.: 1.513



"Viata nu e crossplatform! Avem un singur sistem de operare, un singur browser, un singur ce vrei tu... "

Un singur UTILIZATOR smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 4 May 2004, 05:34 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Catalin
mesaj 4 May 2004, 06:09 PM
Mesaj #819


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Exact! ohyeah.gif


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 6 May 2004, 01:20 PM
Mesaj #820


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



http://www.reuters.com/newsArticle.jhtml?t...storyID=5050533


Despre doua specii de pesti, care au "evoluat diferit si au ajuns la aceeasi structura"...
Interesant. Nu comentez asupra probabilitatilor, ci asupra acelei proprietati "misterioase" a naturii de care amintea de Duve, care face ca natura sa "gaseasca" solutii aproape identice pentru probleme aproape identice, in specii total departate una de cealalta.


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 6 May 2004, 01:30 PM
Mesaj #821


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Are acest articol vreo relevanta in disputa creationism-evolutionism? pana si cei care l-au scris sunt evolutionisti. Poate ne spui cum de nu au gasit aceste specii "oamenii de stiinta" creationisti... rolleyes.gif

QUOTE

Nu comentez asupra probabilitatilor, ci asupra acelei proprietati "misterioase" a naturii de care amintea de Duve, care face ca natura sa "gaseasca" solutii aproape identice pentru probleme aproape identice, in specii total departate una de cealalta.


Selectia naturala! Asta e solutia si nu e nimic misterios in ea. dunno.gif

QUOTE ("articolul respectiv")

They [cei care au descoperit asta] believe it was evolutionary selection that allowed them to swim at high speed with a minimum of movement.


Daca tot ai dat pe-aici, zi-ne de ce Creatorul Inteligent a muncit de 3 ori la aceiasi aminoacizi.

Acest topic a fost editat de Catalin: 6 May 2004, 01:34 PM


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 7 May 2004, 10:32 AM
Mesaj #822


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



1,61 ne-a aratat un exemplu de situatie in care doua specii au ajuns, prin efortul Creatorului insinueaza el, prin selectie naturala plus faptul ca genele erau inca acolo spun oamenii de stiinta, sa aiba aceleasi caracteristici somatice, desi, filogenetic vorbind, asta este destul de improbabil. Prin acest exemplu dorea sa intareasca ideea improbabilitatii evolutiei.

Astazi doresc sa arat si cealalta parte a monedei. Exista specii care ar fi avut mare nevoie sa recapete niste caracteristici ramase in urma dar, paradoxal, in cazul lor Creatorul nu a facut acelasi efort. Poate 1,61 sa ne explice de ce? ba mai mult, unele dintre aceste specii au ajuns intr-un punct in care au fost nevoite sa improvizeze. Iata o planta care, ramasa fara petale la un moment dat in evolutie, ar avea nevoie din nou de ele acum. Ce face Creatorul, i le da? nu, nicidecum. O lasa sa improvizeze. Biata planta a fost nevoita sa isi evolueze frunzele astfel incat ele sa semene cu petalele:

http://www.botanical.com/botanical/mgmh/s/spurge84a-l.jpg

Aici se vede si mai clar:

http://www.chicago-botanic.org/plantinfo/pp/PPSpurges.html

QUOTE

They all, however, are characterized by a lack of true flower petals or sepals, but have instead brightly colored modified leaves known as bracts, which look just like flowers.



Deci iata intrebarea mea: daca schimbarile din cazul pestilor sunt mana Creatorului, cum se face ca el nu a intervenit si in cazul florilor? de ce nu le-a facut si pe ele sa isi reevolueze petalele asa cum i-a facut pe pesti sa isi evolueze aceiasi muschi?


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 7 May 2004, 10:49 AM
Mesaj #823


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Creatii minunate ale Creatrului omnipotent si iubitor:
http://users.rcn.com/rostmd/winace/designe...nisms/index.htm

Specia mea favorita: furnica dracula! Cand ii e foame, uneori face o gaura in capul propriilor larve si bea continutul! drool.gif

Acest topic a fost editat de Catalin: 7 May 2004, 11:06 AM


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inceputul Vietii
mesaj 8 May 2004, 08:16 PM
Mesaj #824


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 108
Inscris: 29 April 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 3.301



Probabil ca sunt CEL MAI MARE IDIOT, dar trebuie sa spun asta.

EU NU VAD NICI O DIFERENTA INTRE "CREATIONISM" si "EVOLUTIONISM".

QUOTE
Evolutionism = Teoria conform careia apar noi specii ca urmare a schimbarii compozitiei genetice in cadrul unei (unor) populatii sub influenta selectiei naturale si mutatiilor genetice.
Creationism = Teoria conform careia o forta inteligenta de natura divina a stat sau sta la baza aparitiei speciilor.


Bun, si?
Ma uit din nou si tot nu vad nici o diferenta.
Si uite, iar ma uit. Nu, nu e nici o diferenta.
Sa mai incerc? wacko.gif
Dovezi sunt suficiente si pentru una si pentru alta... Oare nu sunt ele UNUL SI ACELASI LUCRU?... blink.gif


--------------------

-----------------

Sunt un OM viu.
Nimic din ce-i omenesc nu-mi este strain.
Abia am timp sa ma mir ca exist,
dar ma bucur totdeauna ca sunt. -N.Stanescu


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 8 May 2004, 09:27 PM
Mesaj #825


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

EU NU VAD NICI O DIFERENTA INTRE "CREATIONISM" si "EVOLUTIONISM".


Probabil vrei sa spui ca nu vezi nici o contradictie intre ele, ca diferente sunt multe.

Sunt de acord cu tine. Am si zis ca este posibil sa fii creationist si evolutionist simultan.

QUOTE

Dovezi sunt suficiente si pentru una si pentru alta... Oare nu sunt ele UNUL SI ACELASI LUCRU?


In mod sigur nu sunt acelasi lucru iar dovezile pentru creationism lipsesc cu desavarsire. De obicei creationistii se multumesc sa arate ca evolutionismul este improbabil dintr-un anume motiv (fals, evident) dar uita ca, chiar daca evolutionismul ar fi fals, asta nu ar face ca teoria lor sa fie neaparat corecta. Oricum, asta ii ajuta sa doarma mai bine noaptea. Cert este ca nu exista nici o dovada directa sau experimentala in sprijinul creationismului. Acum 5 minute ti-am raspuns la topicul in care povesteai de uriasul cu o cutie de chibrituri in buzunar. E, cam asa e cu creationismul, ca si cu uriasul tau. Poate teoria nu are nici un cusur logic dar, circumstantial, este incredibila si, chiar daca ar fi credibila, nu ar insemna automat ca trebuie crezuta fara dovezi. Dar este o optiune. Daca iti doresti sa crezi in uriasi care au o cutie de chibrituri in buzunar si in acea cutie se afla lumea, poti sa o faci. In momentul in care pretinzi ca ai de-a face cu o teorie stiintifica, atunci e alta discutie iar eu ma voi simti obligat sa-ti arat ca nu e deloc o teorie stiintifica! ohyeah.gif


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 9 May 2004, 01:32 PM
Mesaj #826


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Mai mult despre codoni si aminoacizi:

Se pare ca un anumit aminoacid, selenocysteina, nu a primit de la Creatorul generos si iubitor un codon propriu si personal. Acest aminoacid este nevoit mereu sa foloseasca codonul de terminare pentru a intra in componenta genei. Evident, are nevoie si de un mecanism propriu ca sa poata fi "inteles" de catre celula. Deci iata cat de "inteligent" a actionat Creatorul: 20 de aminoacizi au fost codificati redundant in 64 de codoni iar selenocysteina a fost lasata pe dinafara. Asta da design! spoton.gif

http://www.albany.edu/faculty/cs812/bio366...ysteine_ppt.pdf



--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
noi
mesaj 9 May 2004, 04:15 PM
Mesaj #827


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 762
Inscris: 15 December 03
Forumist Nr.: 1.513




Tot asa se credea si despre vertebrele sacrate ca nu mai folosesc la nimic, ca ar fi fost un fel de coada ramasa de la urs biggrin.gif si s-a dovedit ca nu e asa. E la mintea cocosului sa iti imaginezi ca anumite codificari functioneaza in anumite situatii....si ca e o aparenta redundanta.

Ti-am dat exemplul cu cross browsing-ul ..si este unul elocvent...tre sa scrii in aceeasi pagina web cod si pentru netscape, si pt internet explorer, si pt opera..samd...astfel incat pagina sa fie vizualizata in orice conditii.


Pana acum totul e perfect asa ca am toate motivele sa cred ca design-ul e unul foarte bun spoton.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 9 May 2004, 05:16 PM
Mesaj #828


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Pana acum totul e perfect asa ca am toate motivele sa cred ca design-ul e unul foarte bun


Desigur! ohyeah.gif

Pe de alta parte, pe tine nu te poate convinge nimic asa ca nu ma mira atitudinea ta.

De ce nu propui tu o metoda de a-ti testa ideile tale daca nu iti convin metodele mele de testare? propune tu metoda, eu ma angajez sa fac experimentul, iar tu te angajezi sa accepti rezultatele! ohyeah.gif


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 10 May 2004, 10:37 AM
Mesaj #829


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



O noua dovada a evolutiei omului!

Se stie ca omul are 23 de perechi de cromozomi iar cimpanzeii, gorilele si urangutanii au cate 24. Daca evolutionismul ar fi adevarat, atunci ne-am astepta ca stramosul comun sa fi avut si el 24 iar undeva in ultimele milioane de ani ai evolutiei omului, doi cromozomi sa fi fuzionat si sa-l fi lasat pe om doar cu 23. Asta inseamna ca ar trebui sa testam si sa vedem daca exista vreun cromozom uman care sa semene cu doi cromozomi lipiti prezenti la maimute. Daca un astfel de cromozom nu ar exista, evolutionismul ar deveni brusc extrem de improbabil. Ei bine, surpriza surpriza! chiar exista un astfel de cromozom:

user posted image

H=om, C=chimpanzeu, G=gorila, O=urangutan

Mai multe detalii puteti gasi aici.

Poate ne explica non-evolutionistii aceasta coincidenta! ohyeah.gif


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
noi
mesaj 10 May 2004, 02:37 PM
Mesaj #830


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 762
Inscris: 15 December 03
Forumist Nr.: 1.513




1. Desi ai trecut "usurel" peste...sper ca ai inteles cum poate un programator inteligent sa scrie de mai multe ori cod care face acelasi lucru.

2. Revin
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 10 May 2004, 03:35 PM
Mesaj #831


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

1. Desi ai trecut "usurel" peste...sper ca ai inteles cum poate un programator inteligent sa scrie de mai multe ori cod care face acelasi lucru.


Tu esti cel care a trecut "peste" raspunsul meu cum ca viata nu e cross-platform... pana una alta, daca nu vii si cu o idee inteligenta in legatura cu folosul redundantei degeaba aduci afirmatii de genul "ar putea fi in felul asta".


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 20 May 2004, 03:43 AM
Mesaj #832


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Catalin , cu toate ca eu zic ca am cunostinta de toti aminoacizii , de selenocisteina n-am auzit de cand ma stiu blink.gif De cisteina si de homocisteina, da.O fi existand nu zic, dar probabil e derivat din cisteina si atunci nu e codat in ADN ci e fabricat post-translational . Dar te rog nu-mi baga o adresa de net ca pe net poti gasi si catalino-cisteina daca vrei. Asta tia-m zis asa in spirit de contrazicere. cool.gif De altfel sunt de acod cu tine. Cred in evolutionism. Dar cred si in Dumnezeu si te rog sa nu ma intrebi cum vine asta. Poate Dumnezeu a creat conditiile necesare pentru primele procariote si stia exact cum vor evolua lucrurile. La faza asta merg dupa Blaga " eu nu stivesc corola de minuni a lumii..."


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zar
mesaj 20 May 2004, 05:39 AM
Mesaj #833


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 362
Inscris: 8 April 04
Forumist Nr.: 2.977



tot din spirit de contrazicere ohyeah.gif : am cautat catalino-cisteina pe net si nu am gasit, dar am gasit selenocisteina.
ca e codat in ADN, nu am citit in ceeace a scris Catalin. hmm.gif

Acest topic a fost editat de zar: 20 May 2004, 05:40 AM


--------------------
trece lebedele'n zare...
eu ma uit ele dispare...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 20 May 2004, 07:04 AM
Mesaj #834


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Toxic:
QUOTE

Catalin , cu toate ca eu zic ca am cunostinta de toti aminoacizii , de selenocisteina n-am auzit de cand ma stiu


Pai... omu' cat traieste tot invata!

QUOTE

De cisteina si de homocisteina, da.O fi existand nu zic, dar probabil e derivat din cisteina si atunci nu e codat in ADN ci e fabricat post-translational .


Oarecum... e codat peste codonul de terminare si are un mecanism prin care stie cumva sa se diferentieze de un codon de terminare. Mai bine citeste articolul ala postat de mine.

QUOTE

Dar te rog nu-mi baga o adresa de net ca pe net poti gasi si catalino-cisteina daca vrei. Asta tia-m zis asa in spirit de contrazicere.


Am grija ca mereu sursele mele sa fie cele mai de incredere. Prefer site-urile universitatilor. Link-ul cu selenocisteina, de exemplu, era de pe un site al universitatii Albany.

Sigur ca pe net poti gasi orice vrei dar noi suntem oameni inteligenti si stim sa filtram sursele de incredere de cele de neincredere.

Si daca nu vrei o adresa de net, ce-ai vrea? sa m-apuc eu pe forum si sa iti explic cum functioneaza selenocisteina? pai cine are mai mare credbilitate? un student la matematica sau o universitate?

QUOTE

De altfel sunt de acod cu tine. Cred in evolutionism. Dar cred si in Dumnezeu si te rog sa nu ma intrebi cum vine asta. Poate Dumnezeu a creat conditiile necesare pentru primele procariote si stia exact cum vor evolua lucrurile. La faza asta merg dupa Blaga " eu nu stivesc corola de minuni a lumii..."


Stai linistita. Nu esti singura evolutionista care crede in Dumnezeu pe-aici. Si chiar nu e nimic contradictoriu in asta!

Zar:
QUOTE

tot din spirit de contrazicere  : am cautat catalino-cisteina pe net si nu am gasit, dar am gasit selenocisteina.


Hehe! devil.gif

Sa nu fim carcotasi! Toxic are dreptate ca, in principiu, gasesti multe tampenii pe net dar, dupa cum ziceam, totul sta in modul in care iti filtrezi sursele.


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 20 May 2004, 03:12 PM
Mesaj #835


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Calin, pai in articol spune ca selenocisteina e al 21-lea aminoacid. Se stie ca sunt 20 de aminoacizi codati in ADN. Deci fie e o descoperire noua care nu a intrat inca in textele de specialitate , fie e inca in cercetare. In orice caz in carti inca nu e mentionata.

Si fiindca sunt 50 de pagini la subiectul asta, te intreb pe tine care esti mai vechi, a explicat cineva cum s-a format prima celula/organism? Asta e foarte interesant si daca n-a facut-o nimeni , mi-ar place mie s-o fac.

Acest topic a fost editat de toxic: 20 May 2004, 03:15 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 20 May 2004, 04:12 PM
Mesaj #836


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Calin, pai in articol spune ca selenocisteina e al 21-lea aminoacid. Se stie ca sunt 20 de aminoacizi codati in ADN. Deci fie e o descoperire noua care nu a intrat inca in textele de specialitate , fie e inca in cercetare. In orice caz in carti inca nu e mentionata.


E o descoperire relativ noua. Si e inca in cercetare dar ma indoiesc ca nu e in cartile de specialitate... oricum, traiasca Internetul! smile.gif

QUOTE

Si fiindca sunt 50 de pagini la subiectul asta, te intreb pe tine care esti mai vechi, a explicat cineva cum s-a format prima celula/organism? Asta e foarte interesant si daca n-a facut-o nimeni , mi-ar place mie s-o fac.


Be my guest! Desi s-ar putea ca unele lucruri sa mai fi fost spuse... dar, oricum, ceva organizat nu s-a spus pana acum!


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 20 May 2004, 04:56 PM
Mesaj #837


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE
E o descoperire relativ noua. Si e inca in cercetare dar ma indoiesc ca nu e in cartile de specialitate...


deci nu-i , ca stie tanti mai bine wink.gif


QUOTE
Be my guest! Desi s-ar putea ca unele lucruri sa mai fi fost spuse... dar, oricum, ceva organizat nu s-a spus pana acum!


ok , am sa fac asta , dar acuma mi-e putin lene. Stai sa ma mai adun ca stiu o gramada de chestii dar trebuie sa le spun asa incat sa fie pe intelesul tuturor. Iar eu nu-s o prea buna povestitoare. smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 2 Jun 2004, 09:53 AM
Mesaj #838


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Proiectul Steve este ceva pus la cale de "National Center for Science Education" in memoria lui Stephen Jay Gould (1941-2002). Se stie ca multi creationisti au impresia ca evolutionismul e pe cale sa fie abandonat de comunitatea stiintifica. De fapt, inca de la inceput tot au impresia asta. Si, ca sa sprijine aceasta tampenie, prezinta tot felul de liste cu nu-stiu-cati oameni de stiinta creationisti care protesteaza impotriva evolutionismului. Ei bine, NCSE s-a hotarit sa le dea o sansa si a facut o lista cu oameni de stiinta care sustin evolutionismul si pe care ii cheama Steve (in memoria respectivului). Ideea era sa vedem daca lista de oameni de stiinta pe care ii cheama Steve si sunt evolutionisti e mai mare decit lista totala de creationisti. In februarie 2003 lista cuprindea 220 de Steve.

E randul creationistilor sa ne arate lista totala de oameni de stiinta care semneaza pentru ei! Reusiti sa bateti 220 de Steve? laugh.gif

http://www.ncseweb.org/article.asp?category=18
http://www.ncseweb.org/resources/articles/...e_2_16_2003.asp

Editat: mi s-a atras atentia: lista cuprindea 220 de oameni de stiinta atunci. Acum are 435 de oameni de stiinta!

http://www.ncseweb.org/resources/articles/meter.html

Acest topic a fost editat de Catalin: 2 Jun 2004, 10:08 AM


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 5 Jun 2004, 07:30 AM
Mesaj #839


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Iata ce declara in 1996 Papa Ioan Paul al doilea:

QUOTE

Taking into account the state of scientific research at the time as well as of the requirements of theology, the Encyclical Humani generis considered the doctrine of "evolutionism" a serious hypothesis, worthy of investigation and in-depth study equal to that of the opposing hypothesis. Pius XII added two methodological conditions: that this opinion should not be adopted as though it were a certain, proven doctrine and as though one could totally prescind from Revelation with regard to the questions it raises. He also spelled out the condition on which this opinion would be compatible with the Christian faith, a point to which I will return.

Today, almost half a century after the publication of the Encyclical, new knowledge has led to the recognition of more than one hypothesis in the theory of evolution. It is indeed remarkable that this theory has been progressively accepted by researchers, following a series of discoveries in various fields of knowledge. The convergence, neither sought nor fabricated, of the results of work that was conducted independently is in itself a significant argument in favour of this theory.


Daca cel mai important om al bisericii catolice spune asta, eu zic ca orice crestin ar trebui sa il asculte... Problema e ca sunt unii care vor sa fie mai catolici decat Papa!


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mememe
mesaj 9 Jun 2004, 01:10 PM
Mesaj #840


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 588
Inscris: 8 June 04
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 3.777



Intrebarea nu este am evoluat sau nu din maimute caci mai mult ca sigur raspunsul este DA. De ce trebuie sa considerati creatia ca un proces fizic, de ce trebuie sa vedetzi omul lui Dumnezeu ca pe un morman de lut pe care Dumnezeu se apuca sa il olareasca pana ii sar creierii ???

Omul a aparut datorita evolutiei asa cum pasarile au evoluat din reptile, toate dovezile stiintzifice arata, demonstreaza asta, e clar ce mai la deal la vale, OMUL se trage din MAIMUTA sau ambii ne tragem dintr'un stramos comun , pe asta nici nu se poate discuta. Nu mai suntem in secolul XIX ca sa bajbaim prin supozitii.

DEFINITIA OMULUI care este? Poate asa ajungem sa ne dam seama cum de DUMNEZEU L-A FACUT PE OM sau mai bine zis L-A FACUT PE om... OM.

Daca cineva intelege ce vreau sa zic sa continue daca nu, nu bagati in seama. Totusi cine inca mai crede ca Dumnezeu s'a jucat de minimechanics cand era mic sa isi reinspecteze experientele si sa recontroleze notiunea de LIBER ARBITRU.


--------------------
Mai bine ma duc in padure
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mentosana in cor...
mesaj 10 Jun 2004, 11:03 PM
Mesaj #841


Black Hat Lurker
****

Grup: Membri
Mesaje: 355
Inscris: 19 April 04
Forumist Nr.: 3.157



Cred ca bucata asta:
QUOTE
DEFINITIA OMULUI care este? Poate asa ajungem sa ne dam seama cum de DUMNEZEU L-A FACUT PE OM sau mai bine zis L-A FACUT PE om... OM.
Totusi cine inca mai crede ca Dumnezeu s'a jucat de minimechanics cand era mic sa isi reinspecteze experientele si sa recontroleze notiunea de LIBER ARBITRU.


Ar fi trebuit sa sune ceva de genul

CODE
DEFINITIA lui DUMNEZEU care este? Poate asa ajungem sa ne dam seama cum de OMUL L-A FACUT PE DUMNEZEU.[.. OM]

Totusi cine inca mai crede sa isi reinspecteze experientele si sa recontroleze notiunea de DUMNEZEU


--------------------
plutesc in alcool ca viermele-n tequila
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mememe
mesaj 11 Jun 2004, 09:17 AM
Mesaj #842


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 588
Inscris: 8 June 04
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 3.777



Tocmai asta Nu am vrut sa se inteleaga!!!!!.Sa incerc sa ma explic

Dumnezeu ( fiinta suprema , eterna "sunt ceea ce sunt" ) nu a fost creeata de om a fost DESCOPERITA , omul a avut nevoie de explicatii pt orice asadar a descoperit DUMNEZEIREA, omul are nevoie de DUMNEZEIRE pt a exista , pt a se putea controla , pt a nu isi asuma intotdeauna responsabilitatea , pt a putea cere sfatul si dragostea atunci cand nu are cine sa o ofere ... daca OMUL nu l'ar avea pe DUMNEZEU atunci cu siguranta NU AR FI OM , astfel Dumnezeu l-a creat pe OM. DUMNEZEU este tot ceea ce e bun in oameni , este frica si dragostea , e un tap ispasitor cand e nevoie e TOTUL atunci cand omul se simte coplesit. Vreti sa il aruncati pe DUMNEZEU ...deveniti voi DUMNEZEI.Dar oare o putem face ?
De cate ori nu ati spus: "de ce mie doamne"...sau "as vrea sa mor" sau doamne fereste".Cel ce spune ca nu Dumnezeu l-a creat sa nu intrebe DE CE ? Totul se plateste .... roata se invarte , ceea ce este deasupra este si sub noi.


Cand ne vom accepta intreaga responsabilitate vom putea sa il parasim pe dumnezeu , cand veti putea recunoaste fiecare"RAU" pe care il faceti atunci , vom fi AUTOCREATORI..... dar cum omului ii place sa arunce sacul in spinarea oricui numai a lui nu ... acela sa se traga din MAIMUTA.


YOU WANT THE TRUTH....YOU can't handle the TRUTH

Acest topic a fost editat de mememe: 11 Jun 2004, 09:23 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 11 Jun 2004, 09:52 AM
Mesaj #843


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Sa nu divagam, va rog! Despre Dumnezeu sunt alte thread-uri.


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mememe
mesaj 11 Jun 2004, 08:02 PM
Mesaj #844


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 588
Inscris: 8 June 04
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 3.777



Nu e intentia mea sa par impertinent avand in vedere ca sunt FRESh dar .... creationismul nu il implica pe DUMNEZEU ?
cam cum ar trebui cineva sa argumenteze creatia ? prin cine ?

Daca gresesc ma si scuz anticipat.


--------------------
Mai bine ma duc in padure
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 11 Jun 2004, 09:24 PM
Mesaj #845


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Se poate imagina si un creationism in sensul "Pamantul este locul de experimente al unei rase extraterestre despre care momentan nu stim nimic". Un astfel de creationism nu cere apel la divinitate. Sau chiar creationism clasic doar cu mentiunea Proiectantul nu este atotputernic si omniscient ci doar foarte puternic si foarte inteligent.

De asemenea, nici invers nu e relevant. Poti foarte bine sa crezi in Dumnezeu intr-o forma sau alta si, totusi, sa accepti Big Bang-ul si evolutia.

Deci discutia nu este despre Dumnezeu!


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marcus
mesaj 11 Jun 2004, 09:44 PM
Mesaj #846


forumistul sahist - cel mai pasionat forumist
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.308
Inscris: 26 January 04
Din: Bucuresti / Braila
Forumist Nr.: 1.995



Nu stiu daca a fost Evolutionism sau Creationism, dar parerea mea este ca, odata cu trecerea timpului, Omul, ca specie, va evolua atat de mult incat daca ar exista un Creator, acesta din urma va fi subminat de Om. Si nu ma refer la Divinitate, pentru ca e o notiune destul de ambigua, ci la un Creator de factura materiala. Asta doar in cazul in care Creatorul nu ar evolua si el la randul lui. hh.gif Uff.. da' stiu ca da batai de cap.

[edit] Catalin, ai spus ca:
QUOTE
Se poate imagina si un creationism in sensul "Pamantul este locul de experimente al unei rase extraterestre despre care momentan nu stim nimic". Un astfel de creationism nu cere apel la divinitate


Dar citind in alt thread: "Documentatie Creationism vs Evolutionism", acolo ai spus ca:


QUOTE
Creationism = Teoria conform careia o forta inteligenta de natura divina a stat sau sta la baza aparitiei speciilor.



Iar cele doua se bat cap in cap. hh.gif



Acest topic a fost editat de Marcus: 11 Jun 2004, 09:49 PM


--------------------
* * * Nu lăsa visele să piară, pentru că dacă visele mor, viața nu este decât o pasăre cu aripi rupte care nu mai poate să zboare! (Langston Hughes) * * *

Turneul de Sah HanuAncutei 2012
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 11 Jun 2004, 09:57 PM
Mesaj #847


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



O forta de natura divina poate fi diferita de Dumnezeu! Si Satana e o forta de natura divina, nu?

Ma rog... poate ar fi trebuit sa nu spun de natura divina... ce-i drept! sorry.gif

Acest topic a fost editat de Catalin: 11 Jun 2004, 09:58 PM


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marcus
mesaj 11 Jun 2004, 09:59 PM
Mesaj #848


forumistul sahist - cel mai pasionat forumist
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.308
Inscris: 26 January 04
Din: Bucuresti / Braila
Forumist Nr.: 1.995



Nu, n-as prea crede. wink.gif
Divin nu inseamna si "sfant"?
Dar extraterestrii pot fi divini? hh.gif


--------------------
* * * Nu lăsa visele să piară, pentru că dacă visele mor, viața nu este decât o pasăre cu aripi rupte care nu mai poate să zboare! (Langston Hughes) * * *

Turneul de Sah HanuAncutei 2012
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 11 Jun 2004, 10:00 PM
Mesaj #849


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Uite ca am editat! Nu se mai bat cap in cap... forta nu e necesar sa fie de natura divina... cand ai dreptate, ai dreptate! sorry.gif


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mememe
mesaj 12 Jun 2004, 07:35 AM
Mesaj #850


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 588
Inscris: 8 June 04
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 3.777



Eu personal imi imaginam ca aceasta dilema va fi discutata din punctul de vedere al celor DOUA mari teorii , anume ori DUMNEZEU l-a creat pe om ori a EVOLUAT singur.

Speculatii ar trebui puse in sectiunea CUM A APARUT VIATA ... in toate formele si acolo vom putea baga si meteoriti , comete , mutatii de la explozii solare cu patrunderi prin gauri de ozon provocate de eruptii vulcanice , si asa mai departe

PAREREA MEA.


--------------------
Mai bine ma duc in padure
Go to the top of the page
 
+Quote Post

102 Pagini V  « < 23 24 25 26 27 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 April 2024 - 10:19 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman