HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii Subforum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Integrarea Romaniei in Uniunea Europeana. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

52 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Intrarea Romaniei In U.E., Chiar vrem? Chiar o sa ne fie mai bine?
Ati vrea ca Romania sa intre in Uniunea Europeana? [motivati raspunsul va rog]
Nu puteti vizualiza rezultatele sondajului inainte de a vota. Va invitam sa va logati si sa votati pentru vizualizarea rezultatelor.
Nr. Voturi: 110
Musafirii nu pot vota. Va invitam sa va logati / inregistrati. 
Mi_
mesaj 15 Dec 2003, 03:26 PM
Mesaj #106


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 476
Inscris: 15 August 03
Forumist Nr.: 609



QUOTE (Petru @ Dec 13 2003, 10:21 AM)
Cred ca e important ca se inchid diferite capitole de negocieri, sunt pasi spre ducerea la bun sfarsit a negocierilor.

"E fain ca e culoare portocalie pentru ca pare ca e oranj". Asa te pricepi sa scoti niste fraze ca zici ca te-a scolit Agathon ... ohyeah.gif

Daca tie ti se par mai importante declaratiile ("dosarele") teoretice decât realitatea (coruptie, incompetenta, mizerie), no comments ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 16 Dec 2003, 03:14 PM
Mesaj #107


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Imi pare rau dar se pare ca m-ai inteles gresit... aici discutam despre posibilitatea ca Romania sa fie membru cu drepturi depline in Uniune... iar punctele la care ai facut referire sunt extrem de importante dar se poate deschide un alt subikect pe aceasta tema...


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cameron
mesaj 14 Jan 2004, 03:26 PM
Mesaj #108


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.407
Inscris: 4 August 03
Forumist Nr.: 542



Am si eu o intrebare..
De ce Danemarca refuza intrarea in UEM?
Si o intrebare la care proful de la "moneda si credit" a vrut argumente..Este posibila dezintegrarea UE?

Acest topic a fost editat de cameron: 14 Jan 2004, 04:19 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 14 Jan 2004, 03:26 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
nefertiti-old
mesaj 14 Jan 2004, 03:38 PM
Mesaj #109


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Danemarca e desteapta si nu vrea sa se inregimenteze. E drept ca noi nu ne permitem acum sa adoptam o asemenea pozitie. Cat priveste dezintegrarea UE... nu prea cred ca se va intampla. Astia se straduie din rasputeri sa se adune, nu sa se imprastie. wink.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cameron
mesaj 14 Jan 2004, 03:47 PM
Mesaj #110


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.407
Inscris: 4 August 03
Forumist Nr.: 542



Ar fi interesant .. sa aflam cum se va comporta Iralnda in calitate de lider al conducerii UE,..pentru ca pana acum era impotriva intergarii Romaniei (pierde unul din 3 locuri codase pentru care se beneficiaza de sprijinul economic al "fratiei" UE)..asa ca e cam afectata direct.
Vom vedea..

Acest topic a fost editat de cameron: 14 Jan 2004, 03:48 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
parpanghel
mesaj 14 Jan 2004, 04:12 PM
Mesaj #111


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 68
Inscris: 8 January 04
Forumist Nr.: 1.741



QUOTE (cameron @ Jan 14 2004, 03:28 PM)
Am si eu o intrebare..
De ce Danemarca refuza intrarea in UE?
Si o intrebare la care proful de la "moneda si credit" a vrut argumente..Este posibila dezintegrarea UE?

Aoleoo, Cameroanee ! Danemarca e stat membru al Comunitatii Economice Europene (si deci si al U.E) de cel putin 30 de ani. Te refereai poate la Norvegia. Sau la Suedia, care, desi e membra a U.E, nu accepta euro ca moneda nationala.
Norvegienii traiesc foarte bine datorita petrolului, gazului metan si a constructiilor de nave. Ce-ar castiga in U.E ? Mai mult petrol ? Astia sunt un caz mai special.


--------------------
Principiu : o persoana inteligenta poate admite posibilitatea ca ideea pe care o sustine sa fie gresita.
Comentariu personal : prin exceptie, ideile pe care le sustin nu au fost, nu sunt si nu vor fi niciodata gresite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cameron
mesaj 14 Jan 2004, 04:15 PM
Mesaj #112


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.407
Inscris: 4 August 03
Forumist Nr.: 542



Sorry..graba asta..
Trebuia sa scriu UEM. rolleyes.gif(la referendumul din 2000, 53,1% din cele 95% voturi exprimate au fost negative).

Acest topic a fost editat de cameron: 14 Jan 2004, 04:18 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 15 Jan 2004, 09:31 AM
Mesaj #113


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (nefertiti @ Jan 14 2004, 02:40 PM)
Danemarca e desteapta si nu vrea sa se inregimenteze. E drept ca noi nu ne permitem acum sa adoptam o asemenea pozitie

Adica datorita saraciei noastre si faptului ca vrem sa calatorim la ei fara vize noi trebuie sa ne inregimentam iar mai apoi dupa ce prindem ceva cheag sa-i scuipam intre ochi si sa facem stanga 'mprejur?

Edit: M-am referit la UE nu la Danemarca.

Acest topic a fost editat de gio19ro: 15 Jan 2004, 12:43 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
parpanghel
mesaj 15 Jan 2004, 10:43 AM
Mesaj #114


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 68
Inscris: 8 January 04
Forumist Nr.: 1.741



Daca se tine seama de caracteristicile economiei nationale, atunci alegerea danezilor e perfect justificata :
inflatie 2 % / an; reverve valutare + aur foarte mari (cam 8000 USD / locuitor, de 4 ori mai mult decat Germania), excedent comercial masiv si, foarte important, o datorie publica foarte mare (vreo 80 md usd), ceea ce inseamna ca marea majoritate a investitiilor daneze se fac pe credit. Aderarea la UEM era conditionata de reducerea datoriei publice, deci de stoparea creditarii.
Danemarca mai are o caracteristica interesanta : are cea mai scazuta rata din Europa in ceea ce priveste numarul persoanelor ocupate in sectoarele primar si secundar (industrie, agricultura si constructii). Trei sferturi din economia daneza consta in prestarea de servicii, ori stoparea creditarii la nivel de stat si comunitati locale ar fi blocat dezvoltarea serviciilor.
Pe de alta parte, coroana daneza e strans legata de euro, in ultimii 4 ani variatia coroanei in raport cu euro n-a depasit +/- 2 %. E clar ca danezii sunt baieti destepti, dar isi pot permite. Noi sau altii ca noi nu ne putem compara cu ei.


--------------------
Principiu : o persoana inteligenta poate admite posibilitatea ca ideea pe care o sustine sa fie gresita.
Comentariu personal : prin exceptie, ideile pe care le sustin nu au fost, nu sunt si nu vor fi niciodata gresite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 15 Jan 2004, 02:01 PM
Mesaj #115


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Realizarea unui acord privind cadrul financiar al aderării României şi Bulgariei la Uniunea Europeană este una dintre priorităţile Irlandei. Acest lucru se va întâmpla atât timp cât aceată ţară va deţine preşedinţia Uniunii Europene. Declaraţia aparţine însărcinatului cu afaceri al acestei ţări la Bucureşti, Brian McElduff.Acesta a subliniat că multe din capitolele de negociere rămase încă deschise sunt dificile. Oficialul irlandez a susţinut că se vor iniţia programe de cooperare şi consultanţă, pentru ca ţara noastră să beneficieze de experienţa de decenii a Irlandei la UE. Preşedinţia irlandeză doreşte să îmbunătăţească libertăţile şi siguranţa cetăţenilor şi să întărească colaborarea în domeniul migraţiei, azilului şi combaterii traficului cu fiinţe umane, a precizat oficialul european. (Realitatea TV)


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 16 Jan 2004, 06:46 PM
Mesaj #116


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Este si firesc sa se incerce realizarea acestui lucru intr-un timp cat mai scurt cu putinta, mai ales ca tinem sa incheiem negocierile anul asta si la anul sa semnam tratatul de aderare.


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mi_
mesaj 16 Jan 2004, 07:38 PM
Mesaj #117


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 476
Inscris: 15 August 03
Forumist Nr.: 609



Tocmai s-a anuntat cu surle si trâmbite ca salariul mediu pe economie a depasit 5 milioane de lei, adica 125 de euro.

Ce aderare visezi Petrule, în afara de una pe hârtie, cu salariul asta ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 16 Jan 2004, 11:04 PM
Mesaj #118


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Suntem europeni, dar cred ca inca nu suntem pregatiti suficient pentru a intra in UE. Este saracie, este coruptie si in plus imaginea noastra e afectata in Europa, numai tiganii ce ne fac pe acolo. Asa cum daca-mi aduc bine aminte Dl. Mi_ spunea ca o tanara nemtoaica a reactinoat cum a reactionat cand i-a spus ca e roman.(din cate imi amintesc eu a plecat tanara si nu mai stiu daca dl. Mi_ era cel care a patir-o sau un alt roman).

Totusi statele din UE isi pierd oarecum identitatea intrand in acest Babel unde ne vom pierde treptat traditiile, caci moneda o pierdem imediat...Grecia care avea cea mai veche moneda a pierdut-o, era totusi o mandrie si a renuntat la ea, sunt de-acord cu UE, dar nu in totalitate, tousi e un lucru bun.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mi_
mesaj 16 Jan 2004, 11:13 PM
Mesaj #119


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 476
Inscris: 15 August 03
Forumist Nr.: 609



Mda, eu povesteam despre o nemtoaica ce s-a speriat ca de bombe când a auzit ca prietenul meu e român, dupa ce a ajutat-o, dar e doar un fapt divers. Se poate întâlni la fel de bine si simpatie, compatimire sau ajutor.

TriRegnum, pierderea traditiilor e invocata ca un bau-bau, dar hai sa nu ne speriem de bau-bau, cât va fi omul - om, va simti nevoia unei traditii, va mosteni o traditie, va adopta traditii noi si va lasa la urmasi traditii. Si cum o traditie difera de multe ori chiar si între doua sate vecine, îti dai seama ca nu o uniune economica va sterge traditiile, ci poate le va oferi suportul unei cultivari mai atente decât în prezent.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 17 Jan 2004, 01:21 PM
Mesaj #120


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Mai devreme sau mai tarziu tot se va petrece si aceasta aderare... nu vad de ce nu va avea loc in 2007 daca sunt contunuate reformele!


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 17 Jan 2004, 01:50 PM
Mesaj #121


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



UE este o masinarie economica imensa si se stie ca cu cat e mai mare sistemul economic cu atat e mai greu de controlat, dupa parerea mea un asemenea colos economic va ajunge o data si o data la destramare asemeni imperiilor anrice, cu cat e mai mare cu atat exista dificultati in conducerea sa.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mi_
mesaj 17 Jan 2004, 02:04 PM
Mesaj #122


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 476
Inscris: 15 August 03
Forumist Nr.: 609



Mai TriRegnum, dar vad ca tu le stii pe toate. Nimic nu ti-e necunoscut pe lumea asta, religie stii, politica stii, etica stii, economie stii, leadership stii, eu cred ca lumea face o mare prostie sa nu-ti ceara sfatul în fiecare zi. smile.gif

Probabil ca tu esti adeptul izolationismului economic si al schimbului în natura, ca sa nu cumva sa te asociezi si sa te gospodaresti cu altcineva, ca risti sa te destrami pe viitor. blink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 17 Jan 2004, 08:52 PM
Mesaj #123


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Mi_
wink.gif Trebuie sa stiu de toate, cel mai penibil ma simt cand nu stiu ceva tongue.gif .

Am spus ca e buna UE, dar caut sa gandesc si in viitor. Nu sunt adeptul autoconsumului(a economiei naturale), este normal sa prefer economia de schimb, doar nu o sa ma intorc in Epoca Antica cand totul era bazat pe autoconsum. Economia de schimb imi confera: specializarea(diviziunea muncii a dus la aceasta, daca era autoconsum trebuia sa merg si la biserica, sa lucrez si in grajd); autonimie ca producator(am dreptul de a decide ce sa vad si cum); am o piata a produsului meu - piata care ma face dependent de bunurile produse de alti agenti economici; banii (astia imi plac cel mai mult, iar din functiile lor imi place cea de factor de putere economica); mai sunt multe, dar gasesc importanta marfa care are proprietatea de a satisface consumatorul -> in economia naturala nu aveam asaceva, nu aveam cum sa aleg ce-mi place.

Sunt adeptul UE, dar cand vom fi pregatiti si sper ca cei ce se ocupa ("managerii UE") de conducere vor avea grija ca pe viitor sa nu constituie un imperiu cu picioare de lut, ci unul cu baza de fier care sa nu se darame.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
a2p
mesaj 30 Jan 2004, 03:20 AM
Mesaj #124


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 22
Inscris: 29 January 04
Forumist Nr.: 2.036



QUOTE (TriRegnum @ Jan 17 2004, 12:55 PM)
UE este o masinarie economica imensa si se stie ca cu cat e mai mare sistemul economic cu atat e mai greu de controlat, dupa parerea mea un asemenea colos economic va ajunge o data si o data la destramare asemeni imperiilor anrice, cu cat e mai mare cu atat exista dificultati in conducerea sa.

UE este intr-adevar o masinarie economica imensa. Dar de aici si pina la a "deduce" necesitatea destramarii UE data fiind similaritatea in imensitate cu imperiile antice e o cale lunga.

Exista o diferenta fundamentala: dincolo de motivatiile initiale ale planului Schumann (anume tinerea sub control a Germaniei post-naziste, pentru care a fost necesara crearea Comunitatii Europene a Carbunelui si Otelului--aflata la baza Pietei Comune), UE exista ca atare ca urmare a presiunilor _business-urilor_mari_ (European Roundtable of Industrialists) din tarile membre catre Actul Unic European (1987) si apoi catre Maastricht (1992). Deci statele membre au avut un cuvint de spus dar acesta a fost mic in comparatie cu presiunile din planul economic privat care le-au facut sa avanseze in evolutia UE. Ce face asta distinct total fata de un mare imperiu ce poate iesi de sub control ca urmare a "imperial overstretch" (termenul e a lui Paul Kennedy in 1990 cred, dar argumentul a fost facut anterior de Dimitrie Cantemir, si desigur nu numai) este faptul ca UE e "condus" de "mina invizibila" a lui Adam Smith. Aici citatul de mai jos mi se pare extraordinar... si desigur bun de invatat si la Bucuresti, atit pentru politici interne dar si pentru politica Ro de aderare. Daca marile business-uri din UE ar vedea aderarea Ro la UE in beneficiul lor s-ar gasi caile de realizare urgenta...

"[t]he motive force driving Adam Smith's "invisible hand" [works because] great efficiencies resulted when millions of dispersed individuals, motivated by market incentives, utilized the information uniquely available to them to make decisions." (taken from comments by Thomas W. Hazlett on F.A. Hayek's seminal work in his memorable essay, "The Use of Knowledge in Society," published in the American Economic Review just the year after D-Day). It's why a decentralized competitive system beats a top-down bureaucracy, even when the planners are "experts." (contiues Hazlett).

Aici gasiti linkul http://www.aei.org/oti/oti11251.htm

UE este un astfel de sistem descentralizat in care business-uri stiu sa foloseasca informatie si cunoastere unica dispersata provenind de la peste 300 de milione dintre cetatenii din statele membre. Muuuult diferit de orice imperiu
antic...


--------------------
'Power tends to corrupt, and absolute power corrupts absolutely. Great men are almost always bad men' (Lord Acton, 1887)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
a2p
mesaj 30 Jan 2004, 03:48 AM
Mesaj #125


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 22
Inscris: 29 January 04
Forumist Nr.: 2.036



QUOTE (Mi_ @ Jan 16 2004, 10:18 PM)
nu o uniune economica va sterge traditiile, ci poate le va oferi suportul unei cultivari mai atente decât în prezent.

In cazul integrarii Ro in UE poate fi adevarat. UE este cu mult mai mult decit numai o uniune economica. Dar in cazul general apartenenta la/integrarea in un sistem economic regional/global nu garanteaza pastrarea sau cultivarea traditiilor locale. Odata Ro integrata in UE (ce spun eu, in fapt deja si cu mult inainte de fapt de 1989, desi numai in mica masura) indivizii ei ajung sa fie "vazuti" ca partipanti la piete ca actori economici cu bani de cheltuit... Deci Hollywood-ul sau AOL Time Warner vor ramine orbi la potentialul a 23 de milioane de noi consumatori? Aceasta disputa exista intre UE si SUA, si o Ro in UE o va "mosteni". Stim cine invinge in disputa... Dar desigur, alegerea tine si de "free will". Adolescentul roman prefera MTV optiunii de a isi vizita bunicii la sate sa petreaca acolo sarbatorile traditional...

Deci, in parte mai multe resurse (bani) si protectia de catre UE a traditiilor si valorilor tuturor culturilor membre influenteaza pozitiv pastrarea cu mai multa atentie a traditiilor, dar exista si nenumarati alti factori care o influenteaza negativ...

Just a thought...


--------------------
'Power tends to corrupt, and absolute power corrupts absolutely. Great men are almost always bad men' (Lord Acton, 1887)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 31 Jan 2004, 01:36 PM
Mesaj #126


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Ultimele zile aduc parca un plus de ingrijorare in materie de integrare europeana. Dupa raportul baronei E. Nicholson asupra
Romaniei au aparut reactii potrivnice continuarii negocierilor cu Romania. Este vorba de amendamentul adus acestui raport, amendament sustinut in prezent de un deputat olandez si de insasi baroneasa Nicholson. Acum urmeaza sa fie votat in cadrul comisiei parlamentare. Unii analisti sustinut ca cei doi au suficienta putere de convigere in cadrul acestei comisii si s-ar putea obtine un vot pozitiv. Dar urmeaza sa fie adoptat in plenul Parlamentului European. Insa in cazul in care amendamentul ar obtine un vot pozitiv in Parlament, urmeaza ca Comisia Europeana sa decida daca e cazul ca suspendarea negocierilor cu Romania sa fie pusa in practica. Pana in aceste momente nu exista semnale ca s-ar putea ajunge in aceasta situatie.


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bunicu'Gilbert
mesaj 1 Feb 2004, 08:55 AM
Mesaj #127


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 187
Inscris: 8 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 733



QUOTE
Citat din:http://www.expres.ro/editorial/?news_id=144740
Ce mai lovitura! Cind toti credeau ca Uniunea Europeana ne-a inghitit deja (e drept, cu noduri) toate balivernele si ca se va lasa prostita de tontoroiul politic prin care mimam statul de drept si economia de piata, iata ca lucrurile iau o alta intorsatura.

Au mai fost luari de pozitie ale baronesei Nicholson privind adoptiile si s-au atenuat in timp, consider ca si acestea vor fi atenuate.
Intr-un an electoral, pentru un partid aflat la guvernare (nu-i plang de mila PSD-ului) asemenea luari de pozitie luate in afara Romaniei, intr-un organism politic european, ii sunt defavorabile in cursa electorala. In orice caz vor avea de lucru, pentru ca reactiile europene nu pot fi inabusite cu mici si bere.


--------------------
Doar un las are curajul sa spuna ca nu a cunoscut niciodata frica.
F. Foch
Go to the top of the page
 
+Quote Post
a2p
mesaj 1 Feb 2004, 09:03 PM
Mesaj #128


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 22
Inscris: 29 January 04
Forumist Nr.: 2.036



Impresia mea e ca ambele parti, si Baroneasa si guvernul Ro, definesc gresit problema. Ro si sa vrea nu are in momentul de fatza resursele sa rezolve singura _simburele_ problemei. Nu pazirea cu strictete a granitelor impotriva adoptiilor ilegale pe piata neagra sau eliminarea oricarei exceptii de la hotarirea de oprire a adoptiilor sint solutiile. Ci rezolvarea saraciei lucii in care traiesc familiile care sa gindesc sa-si vinda copii, sperind ca macar astfel cei vinduti vor avea o viata mai buna si cei ramasi vor minca putin mai mult citeva saptamini... [a nu se intelege ca gasesc o scuza acelor parinti--incerc numai sa inteleg ce fel de disperare poate duce la o asemenea decizie de neimaginat] De ce nici guvernul nici UE nu trec sa puna mina cot la cot si sa _rezolve_ problema adevarata. Pe parintii cu copii care mor de foame in Ro ii intereseaza prea putin ca Ro a mai cheltuit inca vreo citeva mii de dolari sa mearga un ministru la Bruxelles sa convinga ca totul e OK...

Acest topic a fost editat de a2p: 1 Feb 2004, 09:06 PM


--------------------
'Power tends to corrupt, and absolute power corrupts absolutely. Great men are almost always bad men' (Lord Acton, 1887)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 2 Feb 2004, 06:07 PM
Mesaj #129


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Purtatorul de cuvant al PSD, Bogdan Niculescu-Duvaz, este de parere ca parlamentarul olandez incearca sa lege Romania de Turcia(in procesul negocierilor)...
Se pare ca Bucurestiul manifesta primele semne de ingrijorare.


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 5 Feb 2004, 11:47 AM
Mesaj #130


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Semne de ingrijorare apar si dupa vizita delegatiei parlamentare romane la Bruxelles, de unde s-au primit tot felul de semnale ca Romania va avea dificultati in incheierea negocierilor in 2004.


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mi_
mesaj 6 Feb 2004, 12:40 AM
Mesaj #131


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 476
Inscris: 15 August 03
Forumist Nr.: 609



Din Adevarul :
QUOTE
Un sondaj UPS, efectuat in randul sefilor marilor companii europene arata ca [...] 11 la suta dintre directorii chestionati sunt de parere ca Turcia ar trebui primita in Uniune si doar 6 la suta doresc admiterea Romaniei si Bulgariei.

In c*rând o sa regretam ca nu am fost pusi alaturi de Turcia.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 9 Feb 2004, 04:37 PM
Mesaj #132


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Raportorul Parlamentului European, Emma Nicholson, a afirmat, azi, într-o conferinţă de presă, că nu renunţă la amendamentele la raportul privind România pe care le-a semnat împreună cu alţi europarlamentari şi consideră că ar trebui suspendate negocierile de aderare în forma actuală. Nicholson a spus că nu este exclusă data de 1 ianuarie 2007 ca dată a aderării României la UE, dar ţara noastră trebuie să ia multe măsuri pentru a reuşi acest lucru. România se confruntă cu dificultăţi în unele domenii care ţin de îndeplinirea criteriului politic de la Copenhaga, a precizat Emma Nicholson.
Ea a arătat că în primul rînd este vorba despre lupta împotriva corupţiei, în special la nivel politic şi implementarea legislaţiei anticorupţie, apoi despre independenţa şi funcţionalitatea sistemului judiciar, în special în ceea ce priveşte atribuţiile Ministerului Justiţiei. Nicholson a spus că trebuie luate măsuri pentru asigurarea libertăţii de expresie, împotriva hărţuirii şi intimidării jurnaliştilor şi pentru reducerea dependenţei economice a mass-media, care lasă loc presiunilor politice. De asemenea, se impun măsuri pentru stoparea tratamentelor incorecte aplicate de Poliţie şi publicarea raportului Consiliului Europei care vorbeşte despre tortura în sediile poliţiei, a arătat ea.
În privinţa amendamentului semnat împreună cu Arie Oostlander, Emma Nicholoson a afirmat că cere suspendarea negocierilor de aderare în forma actuală, pentru a se putea realiza progrese în domeniul reformei justiţiei şi administraţiei publice, astfel încît timpul, banii şi resursele umane să fie alocate în acest scop şi apoi să fie continuate negocierile cu UE.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 10 Feb 2004, 12:10 PM
Mesaj #133


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Din cate am inteles acest amendament nu are vreo importanta deosebita in materie de suspendare a negocierilor si prin urmare nu reprezinta decat o modalitate de a exprima unele nemultumiri ale unor membri ai Parlamentului european in legatura cu unele neajunsuri ale evolutiei reformelor din Romania.
Asa cum se stie deja daca acest amendamendament va trece de votul in plenul Parlamentului, Consiliul Europei este cel care are dreptul de a suspenda negocierile, ceea ce este prea putin probabil.
Asadar, tot scandalul pare mai curand unul cu iz electoral!

Acest topic a fost editat de Petru: 11 Feb 2004, 11:18 AM


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 10 Feb 2004, 04:08 PM
Mesaj #134


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Cert este ca Nastase si guvernul sau au primit de la Strasbourg si de la Bruxelles niste palme zdravene in ultimele saptamini . Fara a mai pune la socoteala critica dura a ambasadorului american Guest.
Pina si nea' Tache ( batrinul "profesor" bolsevico-capitalist) recunostea deunazi ca guvernul lui Nastase
"a primit niste salve de rachete ce i-au sifonat serios fata" ! Dar cred ca "boborul" n-o sa inteleaga nimic din toate aceste scandaluri si o sa voteze cu acelasi entuziasm tot pe cine stiu ei.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mi_
mesaj 10 Feb 2004, 06:38 PM
Mesaj #135


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 476
Inscris: 15 August 03
Forumist Nr.: 609



QUOTE (Petru @ Feb 10 2004, 11:10 AM)
Asadar, tot scandalul pare mai curand unul cu iz electoral!

Desigur, Nastase chiar actioneaza non-stop spre binele tarii, are realizari marete, dar astia din UE nu îl înghit pentru ca e prea harnic, si-i însceneaza capcane.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 10 Feb 2004, 11:35 PM
Mesaj #136


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Asa-i domn'le, asta-i un adevarat complot impotriva guvernului Nastase...aaa, pardon, impotriva Romaniei !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 11 Feb 2004, 11:30 AM
Mesaj #137


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



"Complot" sau nu, cert e ca pana acum nu avem nici un motiv real sa credem ca intr-un viitor indepartat sau apropiat vom asista la o intrerupere a negocierilor...
Recent a fost facut public un vast program de finantare pe care U.E. il va acorda Romaniei dupa 2007... daca ar exista cu adevarat un "complot" ar fi penibil sa se faca publicitate pe acest fapt!
Nu e complot, e lupta politica fireasca in orica democratie.


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
parpanghel
mesaj 11 Feb 2004, 04:12 PM
Mesaj #138


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 68
Inscris: 8 January 04
Forumist Nr.: 1.741



QUOTE (March @ Feb 10 2004, 04:08 PM)
Cert este ca Nastase si guvernul sau au primit de la Strasbourg si de la Bruxelles niste palme zdravene in ultimele saptamini . Fara a mai pune la socoteala critica dura a ambasadorului american Guest.
Pina si nea' Tache ( batrinul "profesor" bolsevico-capitalist) recunostea deunazi ca guvernul lui Nastase
"a primit niste salve de rachete ce i-au sifonat serios fata" ! Dar cred ca "boborul" n-o sa inteleaga nimic din toate aceste scandaluri si o sa voteze cu acelasi entuziasm tot pe cine stiu ei.

Depinde din ce motiv a primit repectivele 'palme'. Si mai e interesant si momentul ales pentru administrarea lor. De ce acum si nu acum 1 an, sau 2, sau 3 ? Atunci totul era OK in Romania ? In plus, ar mai fi poate zeci de aspecte unde europenii ar putea comenta ceva, cu conditia sa si vrea sa comenteze. Dar nu o fac. Probabil stiu ei ce stiu.
Cat despre 'bobor' si optiunile sale ... 'boborul' s-ar orienta in doua secunde spre altceva sau altcineva, dar nu o face deoarece din insasi comportamentul partidelor de opozitie poate deduce cine e 'stapanul' in Romania. Pentru 'bobor' e greu de inteles de ce social democratii, liberalii si crestin-democratii europeni se multumesc sa-i sprijine pe cei romani doar cu incurajari si strangeri de mana.


--------------------
Principiu : o persoana inteligenta poate admite posibilitatea ca ideea pe care o sustine sa fie gresita.
Comentariu personal : prin exceptie, ideile pe care le sustin nu au fost, nu sunt si nu vor fi niciodata gresite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 11 Feb 2004, 08:46 PM
Mesaj #139


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Din ce motive a primit guvernul Nastase respectivele"palme" , si de ce acum si nu cu 2-3 ani in urma ? Pai, sa ascultam comentariul de mai jos :

**********
Era logic si firesc ca undeva o sa crape. Nu stiam unde. Se umfla sindicatele, se prind americanii, se burzuluiesc cei de la Uniunea Europeana sau, pur si simplu, se naste o forta de opozitie care sa impinga puterea de acum intr-o patratica democratica. Era chiar greu de ghicit. Ba, dupa tandreturile cu Berlusconi si Tony Blair, dupa promisiunile, propozitiile de complezenta rostite la Bruxelles, ziceam ca totul va ramine “la intern”. Iar acasa, sa fim mereu flituiti cu marele respect si infinita credibilitate pe care PSD-ul si guvernul le au la Uniunea Europeana si la americani. Trimiterile la UE si la NATO, unde ploua cu aprecieri la adresa Romaniei, au functionat pe post de menghina. Cum va permiteti sa formulati critici sau rezerve cind noi ne plimbam pe la NATO si pe la UE ca prin dormitoarele noastre? Iar poporul roman, surprins de exagerata respectabilitate internationala a actualei puteri, a ajuns sa faca “ciocul mic”. N-a mai avut curajul nici sa comenteze, nici sa critice. A inceput sa ezite, gindindu-se ca asa o fi in democratie. Cine are piinea si cutitul face ce vrea. Cine-i mic face ciocul pe masura lui!
Facatorii de carti din PSD, in special cei amatori de scenarii proaste si de excese de tip vechi, si-au imaginat ca tine. Chiar au crezut ca pot mima libertatea presei. Ca il pot face pe Traian Basescu sa nu existe la TVR. Ba, daca se mai apropie alegerile, ii dau embargo si pe televiziunile private. La fel si cu Stolojan. Il mai lasa doar la desene animate si la suturile in dos date la emisiunea cu papusi de la Realitatea TV. Chiar s-au amagit ca totul poate fi mimat. Si accesul la stiri, si informatia libera (in care presedintele Romaniei si primul-ministru nu mai apar la TVR si nu mai vorbesc la Radio Romania Actualitati decit ca sa li se ia niste scame de pe rever. Critici - ioc!). Se mimeaza dezbateri populate cu servitori si lingai, se mimeaza anchete jurnalistice. Se mimeaza critici. Astia chiar si-au imaginat ca pot produce o democratie butaforica. Mimeaza si economia de piata, si publicitatea (controlata, mai nou, printr-o decizie a guvernului, luata pe ascuns, ca sa nu mai ajunga nici un ban la mediile care au curajul sa gindeasca, sa aiba pareri si sa emita obiectii). Mai mult, au reusit sa gaseasca pentru fiecare ziar, post de radio si televiziune cite o slabiciune. O nevoie, o aprobare, un teren, o taxa neplatita, un interes, o ruda, in asa fel incit sa taca la ordin, sa pupe in fund la ordin, sa injunghie adversarii politici la ordin. Ei au crezut ca pot imita si licitatiile, masluindu-le credibil. Si-au imaginat ca pot maimutari justitia si sentintele, ca pot face din judecatori si procurori niste jucarii de cirpa. Ei chiar au fost convinsi ca in orasele din provincie pot baga frica in oameni, ca pot suda cu autogen gura ziaristilor neinrolati sau neplatiti la partid. Ei chiar au visat o liniste totala, nu de mormint, ci de stat drepti si de lins la comanda, luind si stima populatiei, si banii, si decoratiile din strainatate, si fondurile de la Bruxelles. Si, daca e cazul, si nevestele adversarilor, si casele, si afacerile! Ei au crezut ca vor lua totul. Uite ca nu-i adevarat. S-au impiedicat la Bruxelles (unde au si dat fuga sa aranjeze lucrurile in stilul specific!). Se prefac ca nu pricep situatia. Zic ca e particulara. Ne mai si amagesc ca nu e grava. Ca nu e cea mai usturatoare palma incasata. Ca nu sintem in pericol. Ca e tot o victorie a lor! Ca nu-i atit de grav cu coruptia. Ca este in aer, in apa, dar in nici un caz la virf. Poate ca s-o fi scuturat pe vreun nenorocit de consilier!
Ei chiar si-au imaginat ca pun o intreaga populatie cu botul pe labe si o fac sa joace rolul multimii mute. Si ce-au realizat? Au reusit marea performanta de a face din libertatea presei inca o problema, pe linga coruptie si justitie. In Romania, unde pina in 2000 gaseai o opinie si pe marginea unui sant, s-au instaurat frica si tacerea. Unanimitatea in presa! Adica libertatea fara libertate.
Asta chiar mi se pare culmea! Intr-o tara fericita sa descopere bucuria nebuna a libertatii de exprimare, PSD-ul a izbutit sa faca si din asta o problema europeana! Ei chiar au crezut ca pot inventa libertatea fara libertate.
Ei chiar credeau ca tine cu alba-neagra la nivel inalt!

(Cornel Nistorescu, "Evenimentul Zilei" ,05.02.2004)


Ce ar mai fi de adaugat la cele de mai sus ? Poate declaratia baronesei Emma Nicholson care la conferinta de presa din 9 februarie, declara ca inca de acum un an Parlamentul European "tragea un semnal de alarma privind prapastia tot mai mare dintre numarul mare de legi adoptate si capacitatea limitata de a le aplica . Si se pare ca aceasta prapastie s-a adincit. Modalitatea de a reduce aceasta diferenta este intarirea sistemului juridic din Romania si sa ne asiguram ca el nu este corupt ".

Intr-o postare, putin mai sus, raspundeam la o gluma cu o alta gluma . Desigur nu este vorba de nici un complot impotriva guvernului sau ,mai ales , a Romaniei. Sunt niste adevaruri ,spuse verde-n fata ,care deranjeaza atit guvernul Nastase cit si pe simpatizantii lui.




--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 12 Feb 2004, 12:39 AM
Mesaj #140


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Presedintele Partidului Popular European atrage atentia Guvernului României ca trebuie sa-si faca bine temele pentru integrarea în Uniunea Europeana

Presedintele Partidului Popular European, Wilfried Martens, crede ca Guvernul României va trebui sa munceasca mult pentru a reusi sa intre în Uniunea Europeana. Într-un comunicat prezentat pe pagina de internet a PPE, Wilfried Martens a precizat ca România are nevoie de asistenta speciala pentru întarirea statului de drept, "un domeniu în care guvernul socialist nu a facut mari progrese".

Wilfried Martens a declarat ca "PPE si-a exprimat clar intentia de a-si tine partea sa de promisiune. Dar, desigur, criteriile de aderare trebuie îndeplinite si trebuie sa se înregistreze un progres considerabil în implementarea cerintelor UE. Iar în ultimii ani, nu s-au realizat prea multe în România în aceasta privinta."

Presedintele PPE a adaugat ca sprijina în parte amendamentul parlamentarului european Arie Oostlander. Mai exact partea prin care acesta cere Comisiei Europene sa stabileasca un plan de monitorizare mai eficienta a aplicarii acelor cerinte europene care au fost deja adoptate de România, în mod special în domeniul justitiei si afacerilor interne. Pe lânga monitorizare vor trebui stabilite repere clare, introducerea unor examinari periodice si asistenta în combaterea coruptiei - este de parere Wilfried Martens. El a cerut institutiilor europene sa colaboreze pentru a permite României sa reia negocierile pentru capitolele ramase deschise.

Secretarul general adjunct al PPE, Christian Kremer, a declarat la BBC ca nu este, de fapt, nici o diferenta între declaratia facuta cu ocazia congresului PPE de saptamâna trecuta si comunicatul care se afla la ora actuala pe pagina de internet a PPE.

"Dorim ca România sa devina membra a UE în 2007", a declarat Christian Kremer. Dar, în acelasi timp, este clar ca actualul guvern nu a facut destul, în principal la capitolul justitie si afaceri interne, precum si în lupta împotriva coruptiei, pentru a se conforma sarcinilor care se impun tarilor care vor sa adere la UE. Deci, acum este momentul sa face presiuni asupra Guvernului României pentru a îndeplini cerintele aderarii în 2007."

Presedintele PNTCD, Victor Ciorbea, anuntase sâmbata trecuta ca a reusit sa convinga PPE sa nu sprijine cererea parlamentarului european Arie Oostlander de a suspenda negocierilor cu România. PNTCD, alaturi de UDMR, a participat saptamâna trecuta la Congresul Partidului Popular European. La initiativa PNTCD, Congresul PPE a adoptat o rezolutie de sprijinire a României în negocierile pentru integrarea în Uniunea Europeana.

Sursa: BBC.ro


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

52 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 27 April 2024 - 10:28 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman