HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii Subforum

Acest Subforum este dedicat discutiilor avānd ca temă principală Integrarea Romaniei in Uniunea Europeana. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

52 Pagini V  « < 4 5 6 7 8 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Intrarea Romaniei In U.E., Chiar vrem? Chiar o sa ne fie mai bine?
Ati vrea ca Romania sa intre in Uniunea Europeana? [motivati raspunsul va rog]
Nu puteti vizualiza rezultatele sondajului inainte de a vota. Va invitam sa va logati si sa votati pentru vizualizarea rezultatelor.
Nr. Voturi: 110
Musafirii nu pot vota. Va invitam sa va logati / inregistrati. 
March
mesaj 29 Feb 2004, 06:18 PM
Mesaj #176


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Care-i dezinformarea aia ?


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 29 Feb 2004, 09:00 PM
Mesaj #177


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



Ca urmeaza a se da o lovitura de stat!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 29 Feb 2004, 10:10 PM
Mesaj #178


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Pai, dezinformarea asta o lansezi tu !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 29 Feb 2004, 10:10 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
gio19ro
mesaj 29 Feb 2004, 11:40 PM
Mesaj #179


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



Nu, eu am spus ca nu cred asa ceva!
Nu stii sa citesti?


Edit: Uite, mai sunt si altii care vestesc o noua putere politica.

"Repet, ca si in alte editoriale, va veni la putere o noua forta. Ma opreste lumea la metrou, pe strada, in aeroport, imi trimit multi e-mail-uri ca sa vorbesc. In curand, voi spune deschis care este ea."

A se vedea ultimele randuri din http://www.ziua.net/display.php?id=5454&da...dd14e53a6db0560

Acest topic a fost editat de gio19ro: 1 Mar 2004, 02:27 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 1 Mar 2004, 10:56 AM
Mesaj #180


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Este mai mult ca evident ca aici avem de-a face cu o dezinformare... poate nu ar fi asa daca aceasta informatie aparuta acum ar fi sustinuta de cine stie ce secrete descoperite de unele servicii de informatii, ceea ce pare destul de greu de crezut!!!
Dar daca stam sa ne gandim nitel, poate acest tip de dezinformari este "necesar", devreme ce suntem in an electoral!


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 2 Mar 2004, 12:04 AM
Mesaj #181


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Da eu vreau sa intram in UE, economia slaba si coruptia nu ne ajuta deloc, dar intrarea in UE e un lucru bun. Odata intrati ei europenii ar trebui sa si faca mai multe griji pentru ca la noi exista forta de lucru ieftina - dupa socoteala lor.
Cand o sa intram ? Nu stiu ,si pentru ca nu am nici o putere de a ajuta cumva intrarea asta ,cei care conduc acum sa se descurce, tot ce am putut eu sa fac pentru Integrare Europeana(mare cuvant !) a fost sa-l votez pe Iliescu ca sa scap de Vadim: perfect !


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 2 Mar 2004, 11:29 AM
Mesaj #182


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



A fost "perfect" poate in 2000, dar nu se stie ce o sa se intample la toamna cand avem din nou prilejul sa ne alegem presedintele... probabil vom fi pusi in situatia de a alege intre Nastase si Vadim sau intre Vadim si Stolojan. In mod evident, va trebui din nou sa alegem intr-un fel pentru integrarea europeana sau nu... cum va decurge votul vom vedea!


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 3 Mar 2004, 04:35 PM
Mesaj #183


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Actualul şef al Corpului de Control al primului-ministru, Victor Ponta, va fi numit ministru delegat pentru aplicarea aquis-ului comunitar şi urmărirea modului de implementare a legislaţiei europene, precum şi de respectare a obligaţiilor asumate īn negocierile cu UE.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 3 Mar 2004, 06:35 PM
Mesaj #184


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE
Nu, eu am spus ca nu cred asa ceva!
Nu stii sa citesti?


Edit: Uite, mai sunt si altii care vestesc o noua putere politica.

"Repet, ca si in alte editoriale, va veni la putere o noua forta. Ma opreste lumea la metrou, pe strada, in aeroport, imi trimit multi e-mail-uri ca sa vorbesc. In curand, voi spune deschis care este ea."



Amice,
Desigur ca am citit elucubratiile analistului politic Dan Pavel pe care nu dau doi bani, ca si multi altii de altfel. In articolul cu pricina el face niste speculatii jurnalistice nicidecum dezinformari. Dezinformarea ar fi zvonul de acum cateva zile cum ca Dan Pavel a fost contactat de taranisti pentru a candida la presedintie din partea lor. Asa ca nu lua prea in serios "bombele" lui ziaristice.



--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 6 Mar 2004, 01:17 PM
Mesaj #185


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Neaparat de citit acest editorial, care nu a aparut in presa scrisa din Romania .

***


Īntre democraţie şi minciună

Ceauşescu poate dormi liniştit. Actualul prim ministru şi preşedintele nostru, au īnvăţat lecţia de la predecesorul lor: neamestecul īn treburile interne şi duşmanii poporului sunt opozanţii. După trei ani de mărşăluire triumfală prin mass-media, prin Europa, pe oriunde, guvernul Năstase se vede lovit acolo, unde se credea imbatabil: neīndeplinirea criteriilor politice pentru aderare la UE.

O lovitură ca asta nu a prevăzut-o nici unul dintre analiştii politici, nici măcar umila opoziţie democrată nu a intuit asta. Īn ciuda tuturor, PRM poate spune că a simţit dezastrul guvernării īn minciună. Argumentul este că acest partid ultranaţionalist a īncercat să demaşte multe din actele de corupţie, minciuna, şi a vrut o moţiune de cenzură la momentul potrivit. Din păcate pentru el sau din fericire pentru noi, acest partid nu este creditat ca un partid democratic.

Īn 2000, fosta guvernare a primit o lovitură puternică, pur şi simplu a fost spulberată de electorat. Viitoarea opoziţie democratică, cu o reprezentare parlamentară de aproximativ 20%, a īnceput timorată, marginalizată şi de putere şi de opoziţia partidului de extremă dreaptă - PRM. Aşa că victoria lui Ion Iliescu şi a PDSR, actual PSD a fost salutată ca o speranţă pentru crearea Romāniei prospere. Pe fondul degringoladei opoziţiei, PSD şi-a făcut jocurile cum a dorit, sub masca unei democraţii autentice au fost reactivaţi foşti nomenclaturişti din perioada comunistă, īn fapt oameni fideli lui Iliescu, apoi foştii securişti care acţionează sub pulpana maestrului Năstase, īn guvern sau īn alte structuri paralele.

Promovarea fostei nomenclaturi comuniste, a foştilor securişti, s-a făcut īn umbră. Ajunşi consilieri ai principalelor instituţii ale statului, ai oamenilor politici importanţi din guvern, parlament, cripto-comuniştilor nu le-a fost greu să impună o altă strategie decāt cea democratică. S-a pus la punct un sistem de anihilare a presei libere, a opoziţiei, a opozanţilor, care să nu contravină unor norme democratice, apoi prin mijloace de corupţie, şantaj, au fost atraşi oameni īn PSD. Nu de puţine ori, membri ai partidelor de opoziţie au acceptat uşor racolare pentru avantaje materiale sau pentru menţinerea īn funcţie. Aceste compromisuri au dus la o situaţie cel puţin bizară: impunerea unei linii dure īn toate instituţiile faţă de cei care īncercau sau īncercă să spună lucrurilor pe nume. Dar mai grav este factorul economic, unde pārghiile sunt deţinute de PSD, īncāt aproape orice licitaţie importantă este cāştigată de oameni de afaceri fideli puterii.

Cu aceste atuuri şi cu o imagine formată virtual īn īntreaga mass-medie aservită PSD, guvernul Năstase se arunca īn vāltoarea integrării euro-atlantice şi UE, ca un campion al democraţiei. Piruetele domnului Năstase , ale ministrului de externe, īntre SUA şi UE, cu neglijarea problemelor grave cu care se confruntă societatea romānească, au trezit suspiciunea oficialilor din Bruxelles, cāt şi a ambasadorului american. Şi cum minciuna are picioare scurte, guvernul PSD s-a trezit lovit īn moalele capului. Acum, la ora adevărului, acest guvern nu are decāt soluţia demisiei. Cu siguranţă că nu o va face. Īn schimb, īn stilul caracteristic anilor de instaurare a democraţiei populare, vor fi īnfieraţi: presa, opoziţia, fosta guvernare şi opozanţii regimului Iliescu - Năstase.

Pentru Romānia, atenţionarea dură din partea Comisiei Europene, poate īnsemna o nouă relansare, iar pentru electoratul romānesc un semnal că actualul partid de guvernămānt ne minte deliberat. Anul electoral 2004, debutează cu īncă o pată pe obrazul murdar al PSD, īnsă cu speranţa că cetăţeanul va şti să aleagă graul de neghina...

Aurel Neicu
22/02/04















--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 10 Mar 2004, 03:04 PM
Mesaj #186


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Pentru Romānia, atenţionarea dură din partea Comisiei Europene, poate īnsemna o nouă relansare, iar pentru electoratul romānesc un semnal că actualul partid de guvernămānt ne minte deliberat. Anul electoral 2004, debutează cu īncă o pată pe obrazul murdar al PSD, īnsă cu speranţa că cetăţeanul va şti să aleagă graul de neghina...


Aici e marea si vesnica noastra problema, nu reusim sa facem diferentele. Nu ne rupem de stereotipuri, de trecut... Cand oamenii o sa constientizeze faptul ca partid inseamna si altceva in afara de PSD si presedinte poate fi si altcineva decat Iliescu, mai vorbim despre asta.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 16 Mar 2004, 12:35 PM
Mesaj #187


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Criticile venite din partea unor oficiali europeni, "decuplarea" Romaniei de Bulgaria par sa incinga si mai mult spiritele...
Dar cum s-a mai zis, incheierea celor 8 capitole ramase pana in septembrie nu ar trebui sa devina un soi de efort de campanie electorala, iar reformele incepute ar trebui duse pana la capat! Semnarea Tratatului de aderare in 2006 nu este conditionata in mod expres de inchiderea tuturor capitolelor de negociere in 2004...
Dar daca e sa fim usor pesimist-realisti am incerca probabil sentimentul celui care sustine:"2007 sau 2009?! Care e problema? Oricum suntem in urma Bulgariei..."
Daca nu reusim inca de acum sa ne impunem pe o piata concurentiala degeaba de batem in piept ca nu cu mult timp in urma Bulgaria era privita cu mefienta de diplomatii romani!


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 16 Mar 2004, 12:51 PM
Mesaj #188


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Deja unii tovarasi pesedisti vorbesc de incheierea negocierilor in primele luni ale lui 2005 .Sa speram ca primele nu vor fi ultimele ! Ca atunci adio 2007 !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 16 Mar 2004, 12:54 PM
Mesaj #189


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



QUOTE (free @ 1 Mar 2004, 11:04 PM)
Odata intrati ei europenii ar trebui sa si faca mai multe griji pentru ca la noi exista forta de lucru ieftina - dupa socoteala lor.

Unul din 'miturile' repetare si rasrepetate. Din pacate, 'pretul' redus al fortei de munca e compensat din plin de eficienta scazuta (productivitate de 2 pana la 5 ori mai mica decat in Cehia, de exemplu, la activitati comparabile), de necesarul urias de investitii si de lipsa unei infrastructuri solide. Romania e 'valabila' numai acolo unde necesarul de munca 'bruta', fizica (textile, produse manufacturate) e foarte mare, deoarece acolo costurile totale pot fi reduse platind salarii mai mici. Orice altfel de activitate presupune investitii masive, practic (re)construirea 'de la zero' a unei societati, ceea ce nu e cazul Poloniei sau Cehiei, de exemplu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 16 Mar 2004, 01:26 PM
Mesaj #190


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Vreau sa spun : europenii sa-si faca griji pentru locurile lor de munca, adica odata intrati in Europa vom trece granita spre ei fara s-o vedem nu ? ,cum e si la ei.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 16 Mar 2004, 02:04 PM
Mesaj #191


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Daca un roman va 'trece granita' si va munci intr-o alta tara membra a UE, atunci forta sa de munca sa va fi 'ieftina' numai in cazul in care presteaza munca bruta. In orice alta situatie tendinta va fi de apropiere (nu insa egalizare) a veniturilor romanului de cele ale unui salariat localnic. Din motive de legislatie, si nu numai.
Chiar si in cazul muncii brute, pericolul 'invaziei' fortei de munca ieftine din Romania e relativ, deoarece sistemul economic din vest nu permite depasirea anumitor limite. Daca platesti prea multi indivizi mult sub salariile obisnuite, vei afecta atat bugetele (stat + locale), cat si castigurile comerciantilor si prestatorilor de servicii locali. Ori, in vest, asa ceva nu se face.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 17 Mar 2004, 12:32 PM
Mesaj #192


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Presa, din nou tap ispasitor pentru blocajele in relatia cu UE

Ieri, una dintre „vedetele” PSD, senatorul Grigore Zanc, a mai gasit niste vinovati de imaginea proasta a Romaniei si de problemele sale in plan extern, acestia fiind ziaristii. In cadrul dezbaterii „Libertatea de expresie in Romania de azi. Mass-media – actor sau martor”, organizata de fundatia „Horia Rusu”, Grigore Zanc, care se considera „coleg” cu ziaristii (printre performantele sale gazetaresti se numara linia care a imprimat-o in 1990 ziarului Azi – unde era in colectivul de conducere – care vedea in fruntasii PNTCD si PNL numai „legionari” si „mosieri care vor sa suga sangele poporului”), a dat un exemplu „sugestiv” despre modul „negativ” de exprimare a presei. Zanc si-a aratat nemultumirea despre ce se scrie – negativ - in presa, ajungand la concluzia ca organismele internationale ne pun la colt numai si numai in baza monitorizarii respectivelor articolele negative. Senatorul PSD chiar a deplans lipsa articolelor pozitive din presa. „In loc sa se scrie despre faptul ca s-au modificat 98 de articole din Constitutie, ceea ce constituie o mare realizare, s-a facut tapaj pe anumite fraude la urne, in timp ce la bulgari, unde revizuirea Constitutiei reprezenta o cerinta a UE, acestia au modificat un singur articol, iar presa lor a prezentat aceasta drept o modificare de succes a legii lor fundamentale”. Atat a avut de spus, „interesant” Grigore Zanc in cadrul acestei dezbateri. Dezbatere de la care ceilalti reprezentanti ai Puterii invitati – Bogdan Niculescu-Duvaz (purtator de cuvant al PSD), Adrian Paunescu si Mihai Malaimare (presedinti ai comisiilor parlamentare de cultura), Dorina Mihailescu (secretar executiv pe probleme de imagine si comunicare a PSD si a Guvernului), Vladimir Pasti (consilier al premierului) si Despina Neagoe (purtator de cuvant al premierului) – au lipsit si nici nu au trimis inlocuitori.
In aceste conditii, reprezentanti ai societatii civile, analisti politici si membri ai Opozitiei, au discutat „in circuit inchis” problemele presei, fara – din pacate – a propune si solutii concrete de rezolvare a fenomenului de autocenzura, manifestat din plin intr-o mare parte a mass-media, sau de gasire a unor solutii pentru a impiedica santajul economic promovat de Putere asupra presei.

Lucian Gheorghiu, Cotidianul


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 18 Mar 2004, 02:30 PM
Mesaj #193


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Mde, din cate-mi aduc aminte, in Polonia si Lituania prim ministrii au probleme multiple. Nu stiu care mai este stadiul anchetelor, dar stiu ca in ambele cazuri au existat suspiciuni cu privire la diverse ilegalitati comise. Probabil presa poloneza si lituaniana nu s-a facut ca 'nu vede' aceste anchete. Cu toate acestea, nici Polonia si nici Lituania nu au primit avetismente din partea UE, si nici nu a fost afectat calendarul aderarii. In Bulgaria, din cate am inteles, in ultimii ani 9 ministri au fost demisi din diverse motive, unii fiind si anchetati. Nici in acest caz nu pot spune ca Bulgariei i-a fost afectata imaginea externa pana intr-atat incat sa fie afectate negocierile de aderara la UE.
Pe de alta parte, nici impactul mass-mediei romanesti nu e atat de mare. Daca ziarele din Romania nu ar scrie absolut nimic despre situatia de aici nu inseamna ca ziarele occidentale ar avea vreo 'jena' sa o faca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 18 Mar 2004, 05:45 PM
Mesaj #194


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



In Lituania e vorba de presedinte si Parlamentul e pe cale sa inceapa procedura de " impeachment " !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mi_
mesaj 19 Mar 2004, 11:24 AM
Mesaj #195


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 476
Inscris: 15 August 03
Forumist Nr.: 609



QUOTE (free @ 16 Mar 2004, 01:26 PM)
Vreau sa spun : europenii sa-si faca griji pentru locurile lor de munca, adica odata intrati in Europa vom trece granita spre ei fara s-o vedem nu ? ,cum e si la ei.

Tu nu esti la curent cu restrictiile pentru libera circulatie a fortei de munca din tarile nou aderate la UE ? Se vorbeste de 7-10 ani pentru Romānia, dupa momentul aderarii, sau pāna cānd salariul mediu ca fi suficient de mare ca sanu genereze emigrare masiva.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 21 Mar 2004, 09:07 PM
Mesaj #196


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Perdele de fum

Guvernul Nastase a inregistrat o serioasa infrangere cand Parlamentul UE a votat un document fara precedent, care are ca efect "reorientarea" negocierilor cu Romania. Imaginea Guvernului s-a facut tandari. Stabilitatea si viitorul sau pareau puse in chestiune. Sigur, intr-o tara normala, s-ar fi inregistrat niste demisii, ar fi urmat o furtunoasa dezbatere in Parlament.(......) Dezbaterea ar fi existat intr-o tara normala. Dar sa nu visam cu ochii deschisi. Suntem intr-un regim oligarhic postcomunist tot mai dur, in care aerul siberian se amesteca vadit cu unul sud-american de extractie Juan Peron, dictatorul sud-american care a ajuns candva si la Bucuresti, invitat de colegul sau, mult mai brutal, Ceausescu. Semanam tot mai mult cu o republica din lumea a treia, una saraca-saraca, plina de pezevenghi corupti in fotoliile ministeriale. Autoritarismul puterii este tot mai pronuntat. El este alimentat mai nou de psihoza ca ar putea pierde alegerile. Guvernul nu mai crede in sondaje, nici in cele platite de el. Si Drace, daca ar pica PSD, cate afaceri s-ar prabusi!... Norocul Guvernului a fost ca dezbaterile asteptate nu s-au produs. (.....)

(....) Romanii verzi dar si cei rosii in tineretea lor revolutionara, si cei mai cenusii, par preocupati in cel mai inalt grad nu de somaj, de coruptie, si de saracie, de boli si spitale, de copiii lor. Sau de UE, de care multe nadejdi se leaga, ca sa nu zic un miracol. Nu. Preocuparea maxima este razboiul intre cele doua roze din specia Becali. Si de marea conflagratie dintre FRF si LPF, state care nu sunt inca membre ONU. Dar mai e timp. Big Brother a isterizat la tanc poporul, exact cand avea Guvernul nevoie mai mare ca lumea sa priveasca in alta parte si sa uite de musuroiul din Palatul Victoria si mai ales sa ignore fosnetul banilor care se aude tot mai insistent de acolo. A fost un minunat prilej sa facem cunostinta cu personaje din pegra societatii. In plus simandicosii au sfatuit teve pe complexatul sexual, de origine romana, cum sa se descurce. Ba cineva, pardon, a adus in discutie si libertatea de expresie, gatuita de cenzura, pentru ca nu ar permite acte sexuale transmise in direct (.....)

Bineinteles, cu asa diversiune, se observa mai putin, ca Guvernul este in plina ofensiva de acaparare a massmedia. Ziare cumparate, altele tinute sub control prin publicitate din banii contribuabilului. In plus, presiuni, interdictii si santaje in televiziuni si radio. Circula liste negre prin redactii, In meniu mai gasim jurnalisti batuti si oficiali amenintand in gura mare. Dar presiunea mai mare nu este la vedere, ca ne punem rau cu Occidentul. Invazia se petrece de fapt in culise. Telefoane interceptate si neinterceptate, (oficialii de rang inalt le au protejate, pardon de expresie, ca la bordel) zbarnaie. Dar grangurul pesedist se poate intalni live cu patronul de media, daca are un caz grav si il trimite seful cel mare si direct. Se negociaza contra plic gros opinii, se vand constiinte la pret bun. Oricum afacerea merita, iti salvezi ziarul, sau ce ai prin buzunare. Partea adversa nu mai risca sa piarda fotoliul parlamentar sau ministerial. Clanul va ramane la putere, se stie de pe acum. Lectia Putin a fost bine invatata de fostii comsomolisti, instruiti de serviciile speciale. Ambele parti ies in castig. Au adesea si aceeasi scoala a vietii si acelasi stagiu de cadre. Pierde amaratul de cap de locuitor. Dar el s-a obisnuit, nici o grija. Votul lui e deja luat/dat. Capul de locuitor este perdant prin vocatie. Cui ii pasa? Roman neaos, cu capul plecat, blagoslovit.


( Stelian Tanase, "Ziua",20/03/04)
(selectiuni si sublinieri, cel ce posteaza aici)


Acest topic a fost editat de March: 21 Mar 2004, 09:12 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 22 Mar 2004, 12:23 PM
Mesaj #197


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



sigur. aceeasi placa veche. 'boboru' trebuie sa inteleaga ca datoria lui e sa scoata castanele din foc. nu conteaza faptul ca ani de zile cei care azi se plang au avut 'painea si cutitul' dar in loc sa le foloseasca pentru a-si consolida pozitia au preferat sa se paruiasca ca niste copii care se cearta pe o bucata de tort. se vorbeste de saracie, de sanatate, de somaj, etc, dar se uita faptul ca imbunatatirile in aceste domenii au fost exact ZERO in ultimii 14 ani. si-atunci de ce mama naibii sa se preocupe 'boboru' de ce zice unu si altu ? ca indiferent de culoarea politica a celor care au trecut pe la guvernare, li s-a spus un singur lucru : 'ba, treaba voastra e sa inghititi, fie ca va place fie ca nu. nu va place tranzitia, reforma, integrarea, somajul, privatizarea in orice conditii, saracia ? nu conteaza, nu v-a intrebat nimeni. e spre binele tarii, voi sunteti prea stupizi ca sa pricepeti'. nu 'boboru' e de blamat, ci aia care uita ca atunci cand erau la putere foloseau exact acelasi ton si aceleasi argumente ca si actuala putere.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Vornicum
mesaj 22 Mar 2004, 12:40 PM
Mesaj #198


Provocat la Conversatie
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.117
Inscris: 11 March 04
Din: China
Forumist Nr.: 2.548



mie chestia asta cu reforma de dragu' UE mi se pare o idiotenie ... hac...eu cu cine votez?...
oul trebe' stantat de acu incolo cu data fabricatiei, locul de infiintare, ce a mancat gaina si ce culoare are.
de unde fericirea sa aiba tzaranu' stampila?
porcu trebe euthanasiat.
bre, in ce lume traim?

________________
Nu mai cumpar oua ca nu-s stampilate. ph34r.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ypsilonalpha
mesaj 22 Mar 2004, 12:49 PM
Mesaj #199


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



Off-topic:

smile.gif Nu, taranul (adica micii producatori) nu sint obligati sa puna stampila pe ou. Doar combinatele avicole au aceasta obligatie. Ar fi fost, totusi, prea mult.

Iar la faza cu porku' asomat ... cica o sa ne mai pasuiasca citiva ani, pina ne intra bine in cap cum devine chestia. biggrin.gif


--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Vornicum
mesaj 22 Mar 2004, 02:56 PM
Mesaj #200


Provocat la Conversatie
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.117
Inscris: 11 March 04
Din: China
Forumist Nr.: 2.548



Coruptie avem si e a noastra sa ne mandrim. Copii ii vindem, ce n-avem voie ca-s ai nostri? Dezvoltarea economiei trebuie musai obligatoriu. Putem sa traim si in colibe fara curent electric. Jucam popa prostu' la lumina lumanarii. Are cineva ceva impotriva? Ba aia, ba ailalta. Mai las'ma cu conditiile de integrare! Eu-s asa bine si neintegrat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 22 Mar 2004, 04:01 PM
Mesaj #201


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Vornicum,
Nu UE ne trage de mina sa intram in casa lor, noi batem la poarta lor disperati. Si daca vrei sa intri in casa cuiva trebuie sa-i respecti regulile.
Altfel putem sta si pe afara in... "gunoaie", batindu-ne cu pumnul in piept cat de patrioti suntem si zbierind tot timpul ca nu ne vindem glia !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 22 Mar 2004, 05:26 PM
Mesaj #202


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Romania in nici un caz nu bate la poarta Uniunii...
Odata cu decizia din anii '90 de a se extinde, procesul decurge in felul urmator: U.E. incerca sa atraga cat mai multe state care reusesc sa indeplineasca o serie de criterii(politice, economice), iar la randul lor statele candidate fac demersuri spre a se integra(in nici un caz aici nu se ploconesc la usa Uniunii!)... Aici nu putem vorbi de un act unilateral... Altfel, Uniunea nu ar fi fost de acord sa se extinda la atatia membri!


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 23 Mar 2004, 06:56 PM
Mesaj #203


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Maziliri suspendate


Conducerea PSD nu a luat nici o decizie ieri in privinta baronilor locali, in ciuda tuturor avertismentelor UE. Dupa patru ore de discutii, in cadrul Delegatiei Permanente, desfasurate la sediul partidului, secretarul general Dan Matei Agathon a refuzat sa spuna explicit care capete vor cadea. El a spus ca sambata va fi organizata o Delegatie Permenenta speciala unde vor fi luate masuri organizatorice la nivel local. In urma acestei sedinte "speciale", se va decide, potrivit unor surse din PSD, inlocuirea din functia de presedinte al Consiliului Judetenean, respectiv cea de lider de organizatie, pentru presedintele organizatiei partidului din judetul Ilfov, Constantin Bebe Ivanovici, si pentru presedintele organizatiei PSD Ialomita, Gheorghe Savu. Luati in colimator si pasibili de penalizari asemanatoare sunt primarul Sectorul 5, Marian Vanghelie, presedintele organizatiei Gorj a PSD, Nicolae Mischie, dar liderul PSD Bihor, Florian Serac. Mai mult, liderul PSD Gorj, Nicolae Mischie, chiar a participat la sedinta Delegatiei Permanente a partidului, care a durat peste patru ore, in calitate de invitat, desi secretarul general al PSD, Dan Matei Agathon, a negat acest lucru. Pe de alta parte, unul dintre "sacrificatii" de sambata, Constantin Bebe Ivanovici, a spus ieri ca "i se pare normal" ca pe durata in care este cercetat penal sa fie eliberat din functiile pe care le detine. Lideri ai partidului de guvernamant au negat pe de alta parte faptul ca cei cinci lideri PSD vor fi sactionati, intr-o incercare de curatare a partidului de baroni, atat timp cat anchetele in cazul lor nu au fost finalizate de PNA. Mister total a fost si in timpul briefingului de dupa Delegatia Permanenta, cand Dan Matei Agathon a spus ca nimeni nu va obtine nimic de la el pana la Delegatia Permanenta speciala pe care partidul o pregateste pentru sambata. Liderul PSD a precizat ca in cadrul Delegatiei Permanente de ieri s-a discutat despre situatia din organizatiile locale, ca si despre pregatirea alegerilor in aceste organizatii, si ca pana sambata vor fi analizate sii "eventualele situatii specifice", tot atunci urmand sa fie luate si "masuri organizatorice" la nivel local.

(sursa : "Ziua",23/03/04)




--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 25 Mar 2004, 01:44 PM
Mesaj #204


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



QUOTE (Petru @ 22 Mar 2004, 05:26 PM)
Romania in nici un caz nu bate la poarta Uniunii...
Odata cu decizia din anii '90 de a se extinde, procesul decurge in felul urmator: U.E. incerca sa atraga cat mai multe state care reusesc sa indeplineasca o serie de criterii(politice, economice), iar la randul lor statele candidate fac demersuri spre a se integra(in nici un caz aici nu se ploconesc la usa Uniunii!)... Aici nu putem vorbi de un act unilateral... Altfel, Uniunea nu ar fi fost de acord sa se extinda la atatia membri!

UE doreste extinderea deoarece evolutiile internationale o obliga sa faca asta. Ani de zile s-a ferit sa-i deranjeze pe fratii americani. Acum nu mai poate. Propriile interese economice sunt afectate, deci, fie ca UE vrea sau nu vrea, trebuie sa declanseze 'razboiul' economic. Si asta presupune inclusiv integrarea statelor/economiilor unde UE a investit sume enorme, pe care s-ar putea sa nu le mai poata recupera daca-i lasa pe respectivii sa-si faca de cap. Se stie ca FMI si BM sunt puternic influentate de americani. Statele central-europene au datorii catre aceste 2 institutii, deci ar putea deveni sensibile la avansurile SUA in schimbul stergerii datoriilor. La schimb, UE le ofera noilor membri niste avantaje pe care nu le-ar putea avea in cazul in care nu s-ar integra in UE. Si pentru ca noile state membre au economii destul de stabile stabile, investitiile UE in economiile acestor state sunt garantat profitabile. Practic UE le lasa americanilor grija de a finanta statele unde profitabilitatea investitiilor e indoielnica.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 25 Mar 2004, 05:39 PM
Mesaj #205


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Perfect de acord cu punctul de vedere de mai sus, dar in discutie era ideea ca noi suntem cei care batem la Poarta Uniunii in disperare si ca acestia nu ar fi dispusi sa ne primeasca decat daca sunt indeplinite o serie de cerinte imperative.


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 26 Mar 2004, 10:20 AM
Mesaj #206


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Da. Cu o singura mentiune : 'cerintele imperative' sunt negociabile. Unele candidate la aderare au insa o pozitie mai buna decat altele la masa negocierilor. Ungaria sau Polonia, de exemplu au avut o marja mult mai mare de 'spatiu' la negocieri in comparatie cu Romania, deoarece si interesele economice ale UE sunt mai mari in aceste tari.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 26 Mar 2004, 11:15 AM
Mesaj #207


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Si mai e ceva : ca ne place sau nu, oficialii UE lucreaza foarte mult cu cifre. Si ceea ce se deduce de acolo nu e prea incurajator. Iata un elemplu edificator : conform cifrelor oficiale, numarul de persoane ocupate in agricultura in cele10 state ce vor adera la Uniune anul acesta este de 4,2 milioane. Tot conform cifrelor oficiale, numarul de persoane ocupate in agricultura in Romania este de 4,4 milioane. Daca ai fi oficial al Uniunii nu crezi ca ai refuza sa te 'legi la cap' cu o astfel de tara ? Citeste programul partidelor politice. Vei constata ca, pentru ele, aceasta problema nu exista. Se vorbeste de subventionare, de retrocedari, de dezvoltarea agriculturii. Dar ce se poate face pentru a stimula 3 milioane de 'tarani' sa se ocupe cu altceva nu spune nimeni. Si in UE nu vom intra in aceste conditii, asta e clar.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 1 Apr 2004, 11:44 AM
Mesaj #208


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Recent ministrul de externe al Germaniei a dat un interviu pentru ziarul Adevarul.
La intrebarea daca semnalele de pana acum ar trebui sa fie ingrijoratoare acesta a raspuns ca discutii asemanatoare s-au purtat si cu alte state si ca Romania va trebui sa tina sa indeplineasca masurile practice asumate... De asemenea a mai vorbitsi despre faptul ca vointa politica nu mai trebuie pusa sub semnul intrebarii si ca ea ramane devreme ce s-a stabilit un ccalendar de aderare. A mai sustinut ca problemele practice nu pot fi rezolvate prin decizii politice.
In general discursul domniei sale a fost pozitiv si incurajator.


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jkd
mesaj 3 Apr 2004, 11:07 PM
Mesaj #209


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 280
Inscris: 30 March 04
Forumist Nr.: 2.832



Am citit cateva din mesajele legate de acesta tema.
imi ce scuze ca intervin dar se uita esentialul: UE este un PROIECT!
Fudamentele care stau la baza UE, cele de care vorbeau Shuman si Monet ... nu prea exista: Civilizatia greaca, civilizatia romana si crestinusmul.In Europa de astazi - care se doreste sa devina- Statele Unite ale Europei - shuman, Exista 2 viserici crestine ordodoxa si catolica precum si o serie de secte protestante. Si nu in ultimul rand aveam state musulane Albania si Bosnia, si daca Turcia poate fi numita tara europeana...o adaugam si pe ea pe lista. Apoi in fiecare stat european exista uternice minoritati musulmane. Numai Franta numara peste 4 milioane de musulmani.
Civilzatia greaca? din cate stiu filosofia vechilor greci a revenit in Europa pe filiera araba... secole intregi biserica crestina a negat si renegat filosofia antica socotind-o pagana. Cat din scrierile lui platon sau Aristotel sunt neafectate de gandirea oprientala? si referitor la civilizatia romana... latina este o limba moarta. Influente ale dreptului roman... nu sunt un argument solid in a sustine ca drept fundament al unei civilizatii europene cultra romana.
So... poate ca economic UE este o piata functionala, dar cultural, politic si social ... UE nu finctioneaza, si nici nu va functiona prea curand.
Un sg ex: in ceea ce priveste politicile de securitate comuna in tot aquisul comunitar nu intalnim decat o serie de declaratii comune ale statelor membre...
Politic statele UE au avut in repetate randuri meciuri (vezi pozitia divergenta fata de razboaile din Afganistan si Irak).
Social...Ue va fi intr-adevar o uniune abia cand pescarul din Letonia se va identifica cu minerul din Franta si gradinarul din Romania...
atat am avut de spus.
deocamdata
c ya,
john, Euro-Cinic
devil.gif


--------------------
Timpu' trece greu, pe langa timp alerg. Nu mai am directie, important e ca mai merg.

Venereaza-i pe Buddha-si si pe zei, dar nu depinde de ei.
Miyamoto Musashi (1584-1645)
http://www.escape.uv.ro
my blog: www.mcgogoo.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leon
mesaj 3 Apr 2004, 11:16 PM
Mesaj #210


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 428
Inscris: 14 March 04
Forumist Nr.: 2.584



QUOTE
Numai Franta numara peste 4 milioane de musulmani.


Inmultit cu doi hh.gif


--------------------
Greu la deal cu boii mici!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

52 Pagini V  « < 4 5 6 7 8 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 10 May 2024 - 04:08 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman