HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii Subforum

Acest Subforum este dedicat discutiilor avānd ca temă principală Integrarea Romaniei in Uniunea Europeana. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

52 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Intrarea Romaniei In U.E., Chiar vrem? Chiar o sa ne fie mai bine?
Ati vrea ca Romania sa intre in Uniunea Europeana? [motivati raspunsul va rog]
Nu puteti vizualiza rezultatele sondajului inainte de a vota. Va invitam sa va logati si sa votati pentru vizualizarea rezultatelor.
Nr. Voturi: 110
Musafirii nu pot vota. Va invitam sa va logati / inregistrati. 
Petru
mesaj 19 Nov 2003, 10:42 AM
Mesaj #71


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Intr-adevar este o problema importanta si cred ca nu putini sunt romanii care nu se gandeasca cu teama la acest subiect ori de cate ori se apropie iarna... este insa un subiect pe marginea caruia mai mult s-a perorat decat facut ceva si asta in ciuda unor promisiuni care par electorale de micsorare a platii!


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 19 Nov 2003, 11:52 AM
Mesaj #72


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



Petrule,la noi se spune ca "a promite si a iubi nu costa bani" tongue.gif


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 22 Nov 2003, 09:14 AM
Mesaj #73


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



Nu stiu unde discutam despre "impunerile cumpararii de echipament american" catre Romania!!

Tin sa va anunt ca "problemele intre Romania si Franta" au fost elucidate!!
=====================================================


In intalnirea Chirac - Iliescu, batista pe tambal:
"Nu exista probleme bilaterale intre noi, relatiile sunt excelente"
Statul roman va cumpara 4 Airbus, valorand 100 milioane dolari

"Nu-mi amintesc sa fi fost neintelegeri intre Romania si Franta. Putem avea divergente de pareri intr-o problema punctuala, dar, tinand cont de relatiile noastre, putem sa ne explicam pe indelete si sa evitam sa cream neintelegeri". Afirmatia-i apartine presedintelui francez Jacques Chirac, cel care, in primavara acestui an, le spunea tarilor est-europene care sustineau politica americana de interventie in Irak, deci inclusiv Romaniei, ca au ratat o buna ocazie de a tacea si ca n-au dat dovada de buna-crestere. De altfel, dupa intalnirea de la Palatul Elysee cu presedintele Ion Iliescu, intreaga declaratie a lui Chirac a fost plina de termeni elogiosi la adresa relatiilor de solidaritate, prietenie si afectiune dintre Romania si Franta: "Nu exista probleme bilaterale intre noi, relatiile noastre politice, economice si culturale sunt excelente". Presedintele francez a tinut sa reafirme faptul ca tara sa va sprijini cu toate mijloacele "ambitia" Romaniei de a se integra in UE, prin finalizarea negocierilor in 2004 si semnarea Tratatului de aderare in 2005. Vizibil satisfacut, Ion Iliescu i-a multumit si el sefului statului francez pentru sprijinul dat Romaniei in aderarea la NATO si la UE: "Presedintele Chirac ramane prietenul nostru cel mai apropiat. Vreau sa exprim aprecierile, simpatia si sentimentul fratesc fata de Franta si de presedintele Chirac". Luat de val, Iliescu si-a extins cam mult declaratia de presa, ceea ce l-a facut pe omologul sau de la Palatul Elysee sa dea semne de nerabdare. Dupa ce presedintele roman si-a incheiat speech-ul, a fost condus, conform protocolului, la masina, de catre Chirac. In timpul celor cativa pasi facuti in curtea Palatului, Iliescu i-a inmanat lui Chirac un exemplar in franceza din lucrarea sa "Integrare si globalizare". Liderul francez a manifestat un interes de complezenta, bagand cartea in buzunar, pentru ca, imediat dupa plecarea lui Iliescu, sa o expedieze catre un reprezentant al protocolului francez. Diplomatia romaneasca si-a concentrat eforturile, in primele doua zile ale vizitei lui Ion Iliescu la Paris, pentru a obtine o declaratie de presa comuna a celor doi presedinti. Acest lucru a fost obtinut pe ultima suta de metri, iar unii dintre membrii delegatiei se intrebau daca ceea ce l-a induplecat pe Chirac a fost apropiata semnare a contractului de achizitionare, de catre statul roman, a patru aeronave Airbus, care vor costa in jurul a 100 de milioane de dolari. Pe langa negocierile la nivel guvernamental care s-au purtat in aceste zile la Paris, este foarte probabil ca aceasta chestiune sa fi fost discutata si la intalnirea de ieri de la pranz dintre Ion Iliescu si Arnaud Lagardere, mostenitorul imperiului Lagardere, care este parte a Grupului EADS, din care face parte si Airbus. In 17 februarie 2003, dupa ce Romania si Bulgaria si-au anuntat sprijinul pentru interventia SUA in Irak, presedintele francez Jacques Chirac a criticat in termeni duri aceste tari pe ideea ca ele vor sa se integreze in UE, spunand ca "au pierdut ocazia de a tacea". "Consider ca Romania si Bulgaria au avut o atitudine deosebit de superficiala in conditiile in care pozitia lor este oricum foarte problematica din punct de vedere al Europei. Daca intentionau sa-si diminueze sansele de a intra in Europa, nu puteau gasi o metoda mai buna", a insistat atunci presedintele francez. Declaratiile lui Chirac au primit replici din partea autoritatilor romane, presedintele Iliescu spunand ca Romania isi cunoaste interesele si isi face singura diplomatia si apreciind declaratia lui Chirac drept "neinteleapta, neadecvata si nepotrivita".




Liliana RUSE
========






--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 22 Nov 2003, 09:14 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
sorin666
mesaj 22 Nov 2003, 10:37 AM
Mesaj #74


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Sa fim seriosi, 100 de milioane ca CIFRA DE AFACERI (desi, sa zicem, 10 milioane beneficiu) impartiti intre cele 6 sau 8 tari care fac parte din consortiul EUROPEAN Airbus (Germ. Spania...) nu sint o suma chiar asa de mare. 4 avioane reprezinta, la scara Europeana, exact cit reprezinta un pachet de Marlboro care-l da vitezomanul venit din Vest politaiului roman, sa-l lase in pace biggrin.gif
Adevarul e ca tov. Iliescu a "ratat" nu o sansa istorica de a-si tine gura, ci doua... in primul rind putea sa fie cu gura mai mica si sa nu fie primul la semnatura toturor hirtiilor pe care i le-a pus Bush sub nas (adica sa fie discret, sa se lase rugat 2-3 zile si sa fie, de ex. penultimul care o face...).
In al doileea rind s-a bagata in fata si la "infierarea" a tot ce este arab, stricind astfel relatiile cu acestia (posibili parteneri comerciali ai romaniei intr-un viitor poate nu chiar indepartat. Si aici putea sa fie mai discret...) Este o lipsa EVIDENTA de pragmatism, tara e pe duca si piticul de la Cotroceni isi creeaza o statura internationala...
Si in plus, un pic de demnitate... salivind cu mina intinsa la o din ce in ce mai improbabila adeziune la CE in 2007 (si la subventiile care toti le spera), interesul RO ar fi fost sa se apropie (macar formal) de pozitiile "sponsorilor" adica Germania (cei ce duc greul birurilor comunitare) si a Frantei (unde opinia publica incepe sa confunde din ce in ce mai mult Ro cu bandele de tigani care au invadat-o)
Ceea ce a cistigat RO prin apropierea de US ramine de vazut (daca Bush pierde in 2004, mai nimik...). Ceea ce a pierdut insa aratind Kuru' Europenilor e insa clar si ii este FOARTE FOARTE prejudicibil.
In alta ordine de idei, am cautat sa vad la TV vreo imagine despre vizita Iliesciana... nimic, sau mai bine zis 15 secunde in jurnalul de la ora 10 seara... asta arata cita importanta i se da aici la Paris spoton.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 22 Nov 2003, 10:59 AM
Mesaj #75


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



Inca o dat nu-mi amintesc!Care era cifra afacerii "impusa de americani"?

In rest,Sorine,viitorul ne va spune cine a avut dreptate(in privinta preferintelor lui Iliescu)

Stii cui a fost dat "darul de a profeta"!!

P.S.Interesant,ce crezi tu ca va castiga Romania daca Bush va "ramane in scaun"?


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 22 Nov 2003, 12:32 PM
Mesaj #76


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Poate pentru omul de pe strada este foarte neobisnuit ca Chirac dupa ce in primavara infiera Romania acum sa fie cel putin la nivel declarativ de partea noastra. Dar e un firesc al lucrurilor din politica si diplomatie...
Cat despre relatiile economice si comerciale ale celor doua state cred ca nu ar trebui sa ne mai mire nimic, devreme ce suntem una din cele mai sarace candidate la U.E.! Eforturi nu se pot face numai de o singura parte...


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 22 Nov 2003, 01:45 PM
Mesaj #77


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



Petrule,in alte articole vei gasi ca Chirac nu-si aminteste ca au exista "tensiuni" cu Romania!

Asta se potriveste de minune cu ce scria Sorin666 despre "acoperirea data de mas-media franceza vizitei lui Iliescu! laugh.gif

Talusa.


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 23 Nov 2003, 01:27 PM
Mesaj #78


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Dar cine se astepta ca vizita sa aiba un ecou in Media?! A fost o simpla intalnire la nivel inalt. Se astepta cineva ca Iliescu sa fie primit de Chirac in mare pompa?! Nu avem de-a face cu cine stie ce presedinte al unui stat puternic. De fapt asa cum este receptata in aceste momente situatia Romaniei e natural ce s-a intamplat( nu ma refer la declaratii politice!).
Insa la urma urmei importante sunt incurajarile continuarii reformelor pentru candidatura din 2007!


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 2 Dec 2003, 04:46 PM
Mesaj #79


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Una si buna... am vazut ieri un reportaj (pe "Arte" dar nu are importanta...) se zicea ca cei 10 au negociat libera circulatie in spatiul CEE la 7 ani de la aderare, sau 9 in cazul tarilor cu probleme de somaj, adica mai simplu, abia dupa 7 ani vor putea sa se stabileasca liber unde vreau muschii lor si sa caute de lucru (deci nu e vorba de "turism" cu sau fara viza...) asta inseamna pentru Ro 2007+7=2014 in cel mai bun caz, sau 2010+9=2019 in cel mai nefavorabil... sad.gif
Asa ca fiecare sa isi faca calculele...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 8 Dec 2003, 05:48 PM
Mesaj #80


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Criteriile de aderare a Romaniei la U.E. au fost reafirmate de ambasadorul Poloniei la Bucuresti intr-un interviu recent acordat unui cotidian central.
Dar mai multe la: http://www.romanialibera.ro/editie/index.p...08122003&idx=21


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 9 Dec 2003, 03:56 PM
Mesaj #81


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Azi 9 decembrie are loc la Bruxelles o intalnire la nivel diplomatic, unde printre altele se vor incheia inca 4 capitole de negocire cu U.E.


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 10 Dec 2003, 05:09 PM
Mesaj #82


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Ieri a avut loc incheierea proiectului de concluzii al Uniunii Europene, care afirma explicit ca data de 1 ianuarie 2007 ar trebui sa fie data fixa de integrare a Bulgariei si Romaniei. In document se afirma:"Primirea Bulgariei si Romaniei la 1 ianuarie2007, in calitate de membre ale UE, daca vor fi pregatite, este obiectivul comun al Uniunii de 25 de membri"... cu alte cuvinte este o incurajare de zile mari!


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 11 Dec 2003, 07:43 AM
Mesaj #83


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Dream on, dude, dream on... sint destui care nu vreau in comunitate slugi americane... laugh.gif

Acest topic a fost editat de sorin666: 11 Dec 2003, 07:44 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 11 Dec 2003, 03:33 PM
Mesaj #84


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Visul in acest caz nu-mi apartine doar mie... de fapt daca stam sa ne gandim mai bine este chiar o realitate in caz ca reformele vor fi duse pana la capat!


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 11 Dec 2003, 03:54 PM
Mesaj #85


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Asta depinde si de intransigenta celor care PRIMESC nu numai de vointa doritorilor sa INTRE si recunoaste ca Nu e o batalie cistigata...
Caci formularea corecta nue ADERARE, ci PRIMIRE laugh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 11 Dec 2003, 04:00 PM
Mesaj #86


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Aderare sau Primire... tot una e!
Intr-adevar nu e o batalie castigata dar cel putin ne aflam pe ultimele sute de metri si nu mai trebuie decat sa continuam asa cum am facut-o pana acum... iar semnele de incurajare sunt un motiv in plus ca nu doar noi suntem cei care vor sa se integreze cat mai curand!


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mi_
mesaj 11 Dec 2003, 05:40 PM
Mesaj #87


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 476
Inscris: 15 August 03
Forumist Nr.: 609



Eu cred ca daca nu ar fi existat speranta copilareasca ca lucrurile vor merge brusc īn bine pe viitor datorita "aderarii la UE", de mult populatia ar fi ajuns la depasirea limitei de toleranta si ar fi iesit īn strada sa rastoarne guvernul. Acum, Nastase e acoperit, prezinta o poveste frumoasa, lumea īsi īndreapta īntr-acolo ultimele sperante, Nastase cāstiga timp si guverneaza, mintea oamenilor nu-l mai identifica pe el ca ceva cancerigen ci pe UE ca pe ceva salvator, toate sunt bune, viata merge īnainte, dupa 2007 se va inocula altceva romānilor ca sa le capteze atentia, sa le diminue furia si sa le gādile ultimele sperante ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ypsilonalpha
mesaj 12 Dec 2003, 12:28 AM
Mesaj #88


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



QUOTE (sorin666 @ Dec 11 2003, 07:53 AM)
Dream on, dude, dream on... sint destui care nu vreau in comunitate slugi americane... laugh.gif

Si pe cind este preconizata eliminarea din Uniune a Marii Britanii? rolleyes.gif


--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 12 Dec 2003, 07:16 AM
Mesaj #89


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



TOO LATE, caci regulamentul nu prevede, dar unii isi pun intrebarea daca e cazul sa multiplice tarile cu acceasi atitudine in sinul Europei (si in plus tari "subventionabile") in acest sens Polmonia a avut norocul de a-si da arama pe fata dupa ce aderarea a fost acceptata, daca nu, mai asteptau ei niste ani buni... sa fie la nivelul economic al Luxemburgului, de exemplu laugh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 12 Dec 2003, 11:03 AM
Mesaj #90


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



QUOTE (Mi_ @ Dec 11 2003, 04:50 PM)
Eu cred ca daca nu ar fi existat speranta copilareasca ca lucrurile vor merge brusc īn bine pe viitor datorita "aderarii la UE", de mult populatia ar fi ajuns la depasirea limitei de toleranta si ar fi iesit īn strada sa rastoarne guvernul. Acum, Nastase e acoperit, prezinta o poveste frumoasa, lumea īsi īndreapta īntr-acolo ultimele sperante, Nastase cāstiga timp si guverneaza, mintea oamenilor nu-l mai identifica pe el ca ceva cancerigen ci pe UE ca pe ceva salvator, toate sunt bune, viata merge īnainte, dupa 2007 se va inocula altceva romānilor ca sa le capteze atentia, sa le diminue furia si sa le gādile ultimele sperante ...

Cei mai multi romani stiu despre ce e vorba... din cate stiu a existat unele "avertizari" in privinta acestei chestiuni asa ca nu are rost sa mai batem acum apa in piua...
Ca lucrurile merg in directia cea buna nu o spune nici Adrian Nastase nici Guvernul si nici o autoritate de la noi... este un fapt evident din date economice clare... dar asta nu inseamna ca nu ar putea merge si mai bine...


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 12 Dec 2003, 01:13 PM
Mesaj #91


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Fara suparare, am impresia ca pe aici se sta de vorba cu peretii... laugh.gif
CARE date economice "clare" laugh.gif dupa ce ai studiat pe toate partile hartiile igienice ale statisticienilor, iesi in strada, o sa rida de tine si baba Floarea sad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 12 Dec 2003, 01:46 PM
Mesaj #92


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Salutari,

Am intrat sa votez (Da), si am vazut invitatia ... "motivati raspunsul va rog".

Pe scurt, cred ca intrarea in U.E. poate fi o sansa ca Romania sa devina mai curata. Nu cred ca ne scapa de mafie (mafii) dar macar sa le dea un aspect mai european. wink.gif
_______________________

Si acum off topic, dar se leaga.

QUOTE
"O musca intra intr-o zi pe nara unui cal ...

Si, pe masura ce merge ea, incet ...

curioasa ...

vede mai intai cum arata pe dinauntru nasul calului ...

apoi gatul, unde e uneori aruncata de colo-colo de respiratia calului.

Si merge ea, si merge ...

si e zguduita de bataile inimii calului ...

apoi descopera stomacul, unde nici respiratia si nici bataile de inima ale calului nu se mai resimt.

Cand, deodata !  yikes.gif

Se uita imprejur si ...  blink.gif

Nimic ! yikes.gif

Calul plecase ..."


Votez sa intram in U.E., dar sa nu dispara cumva U.E. (macar vreo 20-30 de ani).

calfa


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 12 Dec 2003, 03:36 PM
Mesaj #93


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



QUOTE (sorin666 @ Dec 12 2003, 12:23 PM)
Fara suparare, am impresia ca pe aici se sta de vorba cu peretii...  laugh.gif
CARE date economice "clare"  laugh.gif dupa ce ai studiat pe toate partile hartiile igienice ale statisticienilor, iesi in strada, o sa rida de tine si baba Floarea  sad.gif

Imi pare rau ca nu esti de acord cu mine dar aici e vorba de date economice clare, cunoscute chiar si de cei din Uniune, ar fi chiar aberant sa credem ca in ultimii ani nu s-a inregistrat nici o crestere economica! Insa din pacate nu avem de-a face cu un progres vizibil si in buzunarul romanului de rand...


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 12 Dec 2003, 03:40 PM
Mesaj #94


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Coboara in"real life" statisticile alea cu care te tot lauzi sint masluite, progresele nu se vad in NICI UN buzunar, SINT IMAGINARE smile.gif
Imi pare rau, dar dupa stilul raspunsurilor tale intotdeauna molcome si linistitoare, parca ai fi de la "Agentia TASS" sad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 12 Dec 2003, 03:44 PM
Mesaj #95


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Imi pare rau sorine ca nu sunt de aceasi opinie cu tine, dar cred ca te inseli... ai putea foarte bine sa te informezi inainte de a arunca in stanga si dreapta cu tot felul de "eu am dreptate... eu stiu mai bine despre ce e vorba!". Ai putea cauta informatii pe marginea cresterii economice din ultimii ani...
Si nu inteleg ce are de-a face stilul meu molcom cu ideile luate aici in dezbatere!


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anda_magda
mesaj 12 Dec 2003, 04:10 PM
Mesaj #96


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 10
Inscris: 5 December 03
Forumist Nr.: 1.376



cresteri economice, inflatii, introduceri de moneda , fiscalitate, coruptie..............
haideti sa va spun cum sta treaba intr-o real life in ue: oamenii vor reducerea timpului de lucru, guvernul crede ca aceasta reducere va duce la creearea de noi locuri de munca si deci la scaderea ratei somajului. ecuatie total gresita si urmarea e ca nivelul economic al acestei tari scade; tara care s-ar zice ca este una dintre cele mai democratice si mai "europene" dintre toate.
un alt aspect: angajatul este dat afara si intra in somaj. banii pe care ii primeste de la stat in primele luni sunt tot aia pe care i-ar fi luat daca ar fi muncit. adica sta si acasa ia si salar. trai nineaca pe banii statului.si dupa cateva luni incepe sa se micsoreze suma, dar in nici un caz mai putin de 600 euro pe luna!!!
nu stiu daca tara noastra va ajunge vreodata la asemenea nivel!
se spera, nu?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 12 Dec 2003, 04:27 PM
Mesaj #97


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



QUOTE (Petru @ Dec 12 2003, 03:54 PM)
Imi pare rau sorine ca nu sunt de aceasi opinie cu tine, dar cred ca te inseli... ai putea foarte bine sa te informezi inainte de a arunca in stanga si dreapta cu tot felul de "eu am dreptate... eu stiu mai bine despre ce e vorba!". Ai putea cauta informatii pe marginea cresterii economice din ultimii ani...
Si nu inteleg ce are de-a face stilul meu molcom cu ideile luate aici in dezbatere!

De informat ma informez eu, da nu la aceeasi sursa cu tine... statistici romanesti de 2 lei 50, dupa care paradisul e la 3 luni dupa viitoarele alegeri sad.gif
Mai discutam noi dupa ce vad ca ai MACAR O DATA o atitudine cit de cit crtitica fata de situatia din RO, din aia fara "las'ca'i bine" O DATA, mlacar O DATA sad.gif
Nu-mi da surse din "ziua" "adevarul" si altele ca ele, nu o sa ma obosesc sa le verific blink.gif
Du-te in strada, in provincie, situatia pe care o vei gasi e diferita de cea pe care o "compilezi" in fata ecranului, de pe siturile care sfirsesc in .guv.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 12 Dec 2003, 04:41 PM
Mesaj #98


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Nu are sens sa mai discutam despre aceasta chestiune cand lucrurile sunt clare si precise...
De fapt ceea ce este mult mai important e sa se continue ritmul reformelor si sa se incheie toate cele 30 de capitole de negociere la sfarsitul anului viitor.


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 12 Dec 2003, 05:13 PM
Mesaj #99


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Ba tocmai ca are ! Pentru mine cel putin sad.gif Nimic nu e clar, nimic precis wink.gif
Caci banuiesc ca exista pe aici niscaiva purtatori de cuvint guvernamentali sad.gif

Acest topic a fost editat de sorin666: 12 Dec 2003, 05:14 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 12 Dec 2003, 05:18 PM
Mesaj #100


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Cred ca este adevarat ca ar trebui sa luam in considerare ce si cum se face in domeniul economic, dar pana acolo mai avem cred de lamurit o serie de chestiuni care inca nu au fost puse pe tapet...
Printre altele poate ar trebui sa discutam despre ce inseaman U.E. si care sunt avantajele integrarii!


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mi_
mesaj 12 Dec 2003, 08:19 PM
Mesaj #101


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 476
Inscris: 15 August 03
Forumist Nr.: 609



QUOTE (Petru @ Dec 12 2003, 02:54 PM)
Ai putea cauta informatii pe marginea cresterii economice din ultimii ani...

Iar te agati de fatada, cu o speranta inconstient de naiva.

Da, o fi cresterea economica de 5%, ti se baga asta pe sticla repede, dar nimeni nu spune ca delapidarile au crescut cu 10% īn acelasi timp, deci nivelul de trai al populatiei scade si nu creste ! Nimeni nu spune ca a crescut si coruptia, si mai ales nimeni nu spune ca la acest nivel de trai mentalitatea din tara se degradeaza si mai mult, cu consecinte mai grave pe viitor decāt orice altceva.

Tu te bucuri ca auzi o stire guvernamentala ca s-a īnchis nu-stiu-ce capitol de aderare, dar salariul tau din buzunar a ramas tot acelasi, preturile au mai crescut un pic fara sa-ti dai seama pentru atentia ta era captata de raporturile despre aderare, nu ti-a ramas decāt o speranta disperata ca gogosile īmpachetate īn fum UE ar putea salva tara, pe credulitatea ta se servesc unii cu ce vor ei din buzunarele voastre.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mi_
mesaj 12 Dec 2003, 08:24 PM
Mesaj #102


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 476
Inscris: 15 August 03
Forumist Nr.: 609



QUOTE (anda_magda @ Dec 12 2003, 03:20 PM)
adica sta si acasa ia si salar. trai nineaca pe banii statului.

Statul nu fabrica bani. De ce platesti la fiecare salariu un impozit pentru somaj ? Tocmai ca sa ai bani de trait daca ajungi si tu somer. Platesti impozit mult, atunci si traiesti bine cānd ajungi somer. Plateai putin, traiai īn mizerie. Ce legatura are asta cu aderarea Romāniei la UE ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 13 Dec 2003, 11:11 AM
Mesaj #103


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Nu stiu daca e intr-adevar o fatada... e o informatie cat se poate de reala, desi nu-si face efectul in buzunarul romanului de rand.
Cred ca e important ca se inchid diferite capitole de negocieri, sunt pasi spre ducerea la bun sfarsit a negocierilor.


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 15 Dec 2003, 07:53 AM
Mesaj #104


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Negocierile vor fi eficiente dupa spinzurarea actualilor politicieni in centrul orasului, problema e ca "meseria" politica e atit de rau vazuta ca nici un om cinstit nu vrea sa le ia locul mad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 15 Dec 2003, 10:58 AM
Mesaj #105


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Ca aceasta "meserie" este rau vazuta in Romania nimeni nu contesta, dar asta nu inseamna ca odata si odata nu vom asista la reinoirea clasei politice si ca vor veni tineri in locul celor de acum...
Iar negocierile cu Uniunea Europeana nu se pot duce fara politicieni, imi pare rau!


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post

52 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 26 April 2024 - 02:10 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman