HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii Subforum

Acest Subforum este dedicat discutiilor avānd ca temă principală Integrarea Romaniei in Uniunea Europeana. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

52 Pagini V  « < 50 51 52  
Reply to this topicStart new topic
> Intrarea Romaniei In U.E., Chiar vrem? Chiar o sa ne fie mai bine?
Ati vrea ca Romania sa intre in Uniunea Europeana? [motivati raspunsul va rog]
Nu puteti vizualiza rezultatele sondajului inainte de a vota. Va invitam sa va logati si sa votati pentru vizualizarea rezultatelor.
Nr. Voturi: 110
Musafirii nu pot vota. Va invitam sa va logati / inregistrati. 
abis
mesaj 9 Jan 2016, 10:14 PM
Mesaj #1786


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Daca vrei sa continuam discutia pe teme de religie, o facem in alta pare, nu pe topicul cu UE. De pilda aici

Nu te consider prost, ai inteles gresit.

Eu nu ma bag in discutii despre apicultura pentru ca nu ma pricep. Desi sunt destept, fara falsa modestie, apicultura nu este domeniul meu forte. Nu as da lectii de apicultura lui marduk.

Nu m-as aventura nici sa iti dau tie lectii de gastronomie, pentru ca, cu toata desteptaciunea mea, despre gastronomie stiu mult mai putin decat stii tu. Prin urmare, in domeniul gastronomic mai bine ascult pe cine sa pricepe decat sa fac eu pe desteptul.

Insa la religie este altceva. Poate ca tu stii mai multe decat mine despre gastronomie, despre muzica, despre orice alt subiect, dar cand vine vorba despre religie da-mi voie sa cred (sau nu sa cred, sa fiu sigur) ca stiu cu ce se mananca o astfel de dezbatere. Poti sa fii destept, inteligent, cultivat si sa nu te pricepi la albinarit; poti sa fii destept, inteligent, cultivat si sa nu te pricepi la muzica; tot asa de bine, poti sa fii destept, inteligent, cultivat si sa dai cu bata in balta cand vrei sa argumentezi intr-o disputa care atinge un subiect legat de religie.

Si ti-am spus ca nu te pricepi nu ca o desconsiderare, ci ca o observatie legata de modul stangaci in care ai inceput, incercand sa ii iei apararea prietenului marduk. Care trebuie lasat, ca major, vaccinat si cu armata facuta, sa isi duca singur crucea. De ce spun stangaci? Pentru ca ai neglijat un aspect esential al oricarei dezbateri: cui ii apartine burden of proof

Citez (sunt convins ca intelegi engleza):

When two parties are in a discussion and one asserts a claim that the other disputes, the one who asserts has a burden of proof to justify or substantiate that claim

Prin urmare, este sarcina cui pretinde ca Isus a spus cutare lucru, sa dovedeasca. Eu pot doar atat sa spun: nicaieri, in nici un text evanghelic, nu apare ceea ce Marduk pretinde ca a spus Isus. Daca el considera altfel, este liber sa indice versetul si verificam impreuna.

Ceea ce tu mi-ai cerut a fost sa iti arat Evidence of absence - o mica scapare din partea ta.

Prin urmare, nu-mi mai cere linkuri. Ce linkuri sa iti dau? Daca am citit toata cartea si acolo nicaieri nu scrie ce zice marduk, cum as putea sa iti arat un link din care sa vezi ca nu scrie ce zice el, ca nu pricep...

Singura varianta este asta: intri pe http://www.ebible.ro si ai in casuta din stanga sus posibilitatea sa faci cautare. Nu vei gasi nicaieri ce a spus marduk.

Ce sa ii fac, daca s-a grabit sa spuna o prostie si dupa aia refuza sa isi recunoasca greseala... Deh, m-am obisnuit, asa face mereu...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 9 Jan 2016, 10:58 PM
Mesaj #1787


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 9 Jan 2016, 04:30 PM) *
...Isus nu spune nicaieri nimic care sa poata fi interpretat ca in "pilda cu undita si pestele"

Ramane cum am stabilit, cu tine discut doar politica si ceva filozofie, religia este tabu pentru tine, in ceea ce ma priveste. Oricum n-as putea sa te fac sa te indoiesti de opiniile tale, iar discutia ar deveni sterila din cauza incapatanarii tale de a considera ca numai tu ai dreptate. Isus schimba viata unor oameni, transformandu-i din dependenti de capriciile naturii, in purtatori ai "stiintei de a pescui".


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 9 Jan 2016, 11:11 PM
Mesaj #1788


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Hei abis, hai pace smile.gif
Poate ai dreptate si m-am īnfierbāntat degeaba, scuze te rog, spoton.gif
Dar chiar, e interesant cine a zis chestia cu pestii? Cineva si-o fi supt-o din deget si noi ne certam pe asta...nu-i stupid ?? huh.gif
Dar ma doare ca va razboiti voi doi īn loc sa va īntālniti la o bere si sa va spargeti capetele laugh.gif
Si daca a doua zi mai doare capu, dati un search aici. smile.gif

Acest topic a fost editat de Cla: 9 Jan 2016, 11:13 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 9 Jan 2016, 11:11 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
abis
mesaj 10 Jan 2016, 12:32 AM
Mesaj #1789


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 9 Jan 2016, 10:58 PM) *
Oricum n-as putea sa te fac sa te indoiesti de opiniile tale

Ba da, ai putea face ceva: sa dai versetul unde spune ce zici tu ca a spus. rolleyes.gif

QUOTE(Cla)
Dar chiar, e interesant cine a zis chestia cu pestii?

In mod cert nu Isus, cum te-a pacalit marduk initial si nu recunoaste. Apoi a cautat cu google si a vazut ca citatul ii este atribuit lui Confucius. Unele surse in dau ca autor si pe Lao Tsu. In orice caz, a fost un oriental, nu Isus.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 10 Jan 2016, 02:53 AM
Mesaj #1790


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Si Isus a fost oriental.

Na si, o fi fost si Darth Vader, ce conteaza laugh.gif

Reveniti naibii ori la o problema nerezolvata ori alta de ieri noua ori cum o convinge Cla pe "una" sa nu-si vānda o Honda CB 650 C

Acest topic a fost editat de Cla: 10 Jan 2016, 05:10 AM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 10 Jan 2016, 09:21 PM
Mesaj #1791


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 10 Jan 2016, 12:32 AM) *
Ba da, ai putea face ceva: sa dai versetul unde spune ce zici tu ca a spus...

Chiar daca ti-as da "versetul" tot ai ramane la parere ta. E o discutie sterila, chiar daca vrei sa demonstrezi ca tu esti un lider de necontestat.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 11 Jan 2016, 09:00 AM
Mesaj #1792


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 10 Jan 2016, 09:21 PM) *
Chiar daca ti-as da "versetul" tot ai ramane la parere ta.

Pune-ma la incercare. smile.gif
Cum as putea ramane la parerea mea daca mi l-ai pune in fata? Ar fi absurd a neg ceva evident...

Nu poti sa il dai pentru ca nu exista un asemenea verset. Nu stiu de ce insisti in eroare, cand este clar ca lumina zilei ca ai gresit. Ar fi cinstit, zic eu, sa spui "da, am facut o eroare" si gata, incheiem discutia... De ce nu poti recunoaste o greseala, atunci cand o faci?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 11 Jan 2016, 12:39 PM
Mesaj #1793


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 11 Jan 2016, 09:00 AM) *
...Ar fi absurd a neg ceva evident...

Pentru un ateu nu este absurd sa nege ceva ce este legat de religie.
QUOTE
Nu poti sa il dai pentru ca nu exista un asemenea verset...

Textul, exact asa cum l-a scris Cla nu exista in Biblie, dar ideea este preluata de Isus la un moment dat si se refera la rolul invataturilor, al apostolilor. Te strofoci degeaba sa ma faci sa recunosc ca am crezut ca textul ii apartine lui Isus, am gresit la formularea frazei, pe care am si corectat-o imediat dupa ce ai adus in discutie tema respectiva.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 11 Jan 2016, 01:02 PM
Mesaj #1794


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 11 Jan 2016, 12:39 PM) *
Pentru un ateu nu este absurd sa nege ceva ce este legat de religie.

Ei hai ca nu despre asta este vorba... Ar fi absurd sa spun ca intr-un text scrie altceva decat scrie. De exemplu, daca imi dai Proverbe 13:24, 19:18, 22:15, 23:13-14 si 29:15 ar fi absurd sa spun ca acolo nu scrie ca trebuie sa iti bati copiii... Asa, poti sa imi indici versetele unde trebuie sa citesc, si gata... Absurd este sa spui "nu iti arat pentru ca nu o sa ma crezi"... smile.gif

QUOTE
Textul, exact asa cum l-a scris Cla nu exista in Biblie

Atunci de ce ai spus ca Isus...

QUOTE
ideea este preluata de Isus la un moment dat

Arata-mi si mie unde este preluata, te rog... Hai sa continuam discutia aici


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 9 Feb 2016, 06:38 PM
Mesaj #1795


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Apropos Biblie, nevasta lui Lot nu s-a transformat īntr-o statuie de sare, ci īn saratele pentru copii.biggrin.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

52 Pagini V  « < 50 51 52
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 10:15 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman