Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:1984
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6
exergy33
QUOTE(Cucu Mucu @ 23 Jul 2011, 01:49 PM) *
Defineste "normalitate".

Nu sunt prea tare la definitii smile.gif. Am intrebat deoarece imi aduc aminte ca tocmai intr-o carte de psihologie am citit o clasificare a comportamentelor deviante (pedofilie, homosexualitate, necrofilie, zoofilie, gerontofilie ... din cate imi aduc aminte)

povestea cuiva
Zed
Vera , cuvantul mama se mai refera si la rolul social . Fiecare femeie are mai multe roluri , unul de sotie , de mama ( daca e cazul ) , de manager la o banca ( sau unde lucreaza ) . Nu este vorba de o interzicere a cuvantului mama in acest sens . Tu ai inteles acest aspect , altii nu au inteles nimic .

De ce oare la scoala se face sedinta cu PARINTII si nu cu mama sau tata ?! De ce nu sare lumea la chestia asta ?! rofl.gif Pentru ca asa s-au obisnuit , asa au crescut , asta e normalitatea .
Zed
QUOTE(exergy33 @ 23 Jul 2011, 02:15 PM) *
Nu sunt prea tare la definitii smile.gif. Am intrebat deoarece imi aduc aminte ca tocmai intr-o carte de psihologie am citit o clasificare a comportamentelor deviante (pedofilie, homosexualitate, necrofilie, zoofilie, gerontofilie ... din cate imi aduc aminte)

povestea cuiva


In cartile vechi de psihologie o sa mai gasesti multe chestii care nu mai sunt actuale . Psihologia nu stagneaza , la fel ca multe altele . Din fericire .
Cucu Mucu
QUOTE(Zed @ 23 Jul 2011, 02:16 PM) *
Vera , cuvantul mama se mai refera si la rolul social . Fiecare femeie are mai multe roluri , unul de sotie , de mama ( daca e cazul ) , de manager la o banca ( sau unde lucreaza ) . Nu este vorba de o interzicere a cuvantului mama in acest sens . Tu ai inteles acest aspect , altii nu au inteles nimic .


Asa e unii mai tomberonezi, crescuti la tarus si educati cu parul, pricep mai greu! ohyeah.gif

Cu ce e mai ofensator rolul social de mama decat rolul social de tata? De ce rolul de mama ar fi peiorativ si cel de tata nu? De ce ar sterge asta termenul de parinte? Ce ti se pare asa normal sa ELIMINI 2 termeni comuni si sa ii inlocuiesti cu unul impersonal? Ceilalti, majoritatea, cum ar trebui sa vorbeasca: "parinte cu penis" m-a dus la pescuit, parintele cu vulva m-a dus la film?

Se numesc "sedinte cu parintii" din cauza ca poate veni mama sau tata, adica unul dintre parinti. E de cacao exemplul asta, parol! tongue.gif

Zed
QUOTE(Cucu Mucu @ 23 Jul 2011, 02:24 PM) *
Se numesc "sedinte cu parintii" din cauza ca poate veni mama sau tata, adica unul dintre parinti. E de cacao exemplul asta, parol! tongue.gif


Se numesc sedinte cu parintii tocmai pentru a participa ambii parinti . Nu numai mama sau tata . ohyeah.gif Ghici cine merge mai des la sedinte ?!
Cucu Mucu
QUOTE(Zed @ 23 Jul 2011, 02:27 PM) *
Se numesc sedinte cu parintii tocmai pentru a participa ambii parinti . Nu numai mama sau tata . ohyeah.gif Ghici cine merge mai des la sedinte ?!


La mine se ducea taica-miu. Cine merge mai des,dupa statistici?

Esti in eroare, trebuia sa se duca doar unul dintre parinti, altfel nu ar fi avut loc in clasa, unde se tinea sedinta. jamie.gif
ilie
QUOTE(exergy33 @ 23 Jul 2011, 01:48 PM) *
Daca nu-i o deviatie, atunci ce-i ?
O normalitate cumva?

Si eu cred la fel, ca e o deviatie, normalitate e hetero. Mie nu trebuie sa-mi spuna Guvernul, UE sau Congresul SUA ca homo e o normalitate, cand eu stiu ca nu e.
Insa, fiind liber, pot ignora sau sari peste fel de fel de chestii... pana la urma nederanjante pentru mine, ca urmare nu sunt anti...
chiar cunosc cateva persoane cu aceasta deviatie, persoane culte, cumsecade si de treaba.
Zed
Nu imi este cunoscuta o statistica privind acest aspect social . Banuiesc ca mamele , cel putin in tarile din est . Si cred ca, in tarile vestice , procentul barbatiilor care participa la astfel de evenimente este mai ridicat in raport cu cele din tarile din est . Dar asta este doar o parere personala .
Cucu Mucu
QUOTE(Zed @ 23 Jul 2011, 02:35 PM) *
Nu imi este cunoscuta o statistica privind acest aspect social .


Pai si atunci care e rostul la Ghici cine merge mai des la sedinte ?!? biggrin.gif
QUOTE
Banuiesc ca mamele , cel putin in tarile din est .


Pe ce te bazezi?
exergy33
QUOTE(Zed @ 23 Jul 2011, 02:22 PM) *
In cartile vechi de psihologie o sa mai gasesti multe chestii care nu mai sunt actuale . Psihologia nu stagneaza , la fel ca multe altele . Din fericire .


Sa inteleg ca nici celelalte comportamente (pedofilie, necrofilie, zoofilie, gerontofilie ) la ora actuala nu mai sunt considerate anormale/deviante ? smile.gif

Homosexualitatea, sau mai bine zis inversiunea sexuala, nu este de un singur tip.
Zed
QUOTE(freeman @ 23 Jul 2011, 02:35 PM) *
Si eu cred la fel, ca e o deviatie, normalitate e hetero. Mie nu trebuie sa-mi spuna Guvernul, UE sau Congresul SUA ca homo e o normalitate, cand eu stiu ca nu e.
Insa, fiind liber, pot ignora sau sari peste fel de fel de chestii... pana la urma nederanjante pentru mine, ca urmare nu sunt anti...
chiar cunosc cateva persoane cu aceasta deviatie, persoane culte, cumsecade si de treaba.


Ute un joc de cuvinte . Majoritatea e hetero . Homosexualitatea e considerata normalitate , nu deviatie . Psihiatria si psihologia au incadrat homosexualiatea ca normalitate , apoi eventual guvernul . Nu invers .
Nefertiti
Tocmai că rolul social de mamă nu e mai prejos decāt cel de tată, dar sunt uii care folosesc cuvāntul mamă cu dispreţ. E vorba de cazurile īn care femeia stă acasă, creşte copiii, se ocupă de casă şi nu lucrează. Sunt unii care pe femeile astea le numesc cu dispreţ "mame". La cazuri din astea se referă.

Chiar aseară la bere am avut o discuţie cu Jude pe tema discriminării femeii. Ea susţinea că īncă există destulă discriminare la capitolul femeie şi că statisticilde reflectă asta corect, iar eu ziceam că nu prea cred că se mai fac discriminări la adresa femeii. Pānă la urmă, poate că ea avea dreptate, īn fond, eu iau īn calcul mediul īn care mă īnvārt eu şi unde nu văd manifestări din astea, dar nu īnseamnă că īn lume ele nu există...
Cucu Mucu
QUOTE(Vera @ 23 Jul 2011, 02:42 PM) *
Sunt unii care pe femeile astea le numesc cu dispreţ "mame". La cazuri din astea se referă.


Nu specifica, iar daca nu specifica pot interpreta cum vreau, ca asa e la lege.

Eu am auzit rolul de "mama" asociat cu dispret doar de catre niste frustrate care nu puteau avea copii si le ironizau pe cele are aveau. In rest, nu imi pot imagina alt exemplu.


Se prea poate sa mai existe ceva discriminare, mai ales la noi si mai ales in anume zone ale tarii, dar dpdv legal stam bine, avand in vedere procentul zdrobitor de incredintare a copiilor catre mame in cazul unui divort. Se considera chiar normalitate. biggrin.gif
Si aici poate intervine Zed si ne iesplica de ce e mai bine sa stea copiii cu MAMA decat cu tatal (in cazul in care ambii au sanatatea mintala si materiala egale).
Nefertiti
Frustrate sau nu, exprimări din astea există. Eu le-am auzit spuse şi de femei, şi de bărbaţi...

E o realitate, dar eu nu cred că interzicerile de genul ăsta o să rezolve problema. De fapt, nici nu ştiu dacă e o problemă īn sine, pentru că, da, există cazuri de exprimare din asta peiorativă, dar nu ştiu dacă e un fenomen.
Zed
QUOTE(exergy33 @ 23 Jul 2011, 02:40 PM) *
Sa inteleg ca nici celelalte comportamente (pedofilie, necrofilie, zoofilie, gerontofilie ) la ora actuala nu mai sunt considerate anormale/deviante ? smile.gif

Homosexualitatea, sau mai bine zis inversiunea sexuala, nu este de un singur tip.


Pedofilia , necrofilia , zoofilia si gerontofilia nu sunt comportamente . Intelegi ce vrei , eu vorbesc de pere , tu deschizi un aprozar . E treaba ta de ce faci ce faci , probabil ca ar trebui sa te intrebi acest lucru .


Vera , exact . Punct ochit punct lovit . La asta se si refera . Numai ca interpretarile unora se fac in baza unui joc numit telefonul fara fir . Se pleaca de la 22 si se ajunde la 22222.
ilie
QUOTE(Zed @ 23 Jul 2011, 02:41 PM) *
Psihiatria si psihologia au incadrat homosexualiatea ca normalitate

Asa, si ?! Psihiatria nu stie sigur ceva clar - nu e o stiinta exacta-... doar face experimente.
Oricum, prin prisma celor scrise de tine, mi se pare anormal ca zoofilia sa nu fie normala!
Beheheeeee!


PS. Daca UE si psihiatrii ne spun ca zoofilia e normala, e ok nu?
Zi da, te rog, ca iubesc in ascuns o caprita de exceptie!
exergy33
QUOTE(Zed @ 23 Jul 2011, 02:55 PM) *
Pedofilia , necrofilia , zoofilia si gerontofilia nu sunt comportamente . Intelegi ce vrei , eu vorbesc de pere , tu deschizi un aprozar . E treaba ta de ce faci ce faci , probabil ca ar trebui sa te intrebi acest lucru .

Ma rog, e si asta un mod de a te eschiva in a da un raspuns concret.

Zed
@freeman

Nici limba romana nu este o stiinta exacta . Se preda si religie in scoli . Se fac acolo oarece experimente cumva ?!

exergy , nu ma eschivez , atata timp cat sustii ca zoofilia , pedofilia , necrofilia etc , sunt comportamente si le mai si pui pe aceasi treapta cu homosexualiatea , nu vad ce rost mai are discutia . Sunt diferente imense intre ele .
ilie
QUOTE(Zed @ 23 Jul 2011, 03:21 PM) *
@freeman

Nici limba romana nu este o stiinta exacta . Se preda si religie in scoli . Se fac acolo oarece experimente cumva ?!

Tu acum ai vorbit ca sa nu adormi?
Zed
QUOTE(freeman @ 23 Jul 2011, 03:24 PM) *
Tu acum ai vorbit ca sa nu adormi?


Nu , asteptam sa pleci la capra .
Nefertiti
rofl.gif rofl.gif

Propun să mute cineva topicul ăsta īn poiană sau să īl īnchidă, că oricum s-a dus dracului. ohyeah.gif
Marduk
QUOTE(Zed @ 23 Jul 2011, 01:27 PM) *
QUOTE
Homosexualitatea nu necesita o asa zisa solutionare genetica ......

De vreme ce te nasti homosexual, poate ca intr-o vreme doctorii vor intreba parintii: "copilul vostru are o deficienta genetica, va fi homosexual, vreti sa ramana asa sau sa corectam aceasta problema inainte de nastere?" daca tu ai fi parinteheterosexual ce i-ai raspunde medicului?
QUOTE
Nefericiti ?! De ce ?! Unii sunt chiar foarte fericiti . Am intalnit homosexuali foarte inteligenti , spalati , curati , cu o educatie aleasa

Nu cred ca discutam despre cat de inteligenti, spalati, curati, educati sunt homosexualii ci despre problema lor, discriminarea la care sunt supusi de majoritate, faptul ca unii dintre ei se complac in starea de minoritari, profita de aceasta stare sociala. da sunt si homosexuali care sunt discreti, foarte culti, se imbraca bine, sunt ok, dar eu ma refer la cei care vor sa iasa in evindenta cu orice pret.
QUOTE
.... nu au inteles nici macar in 2011 ca homosexual e una , travestit e alta....

stiu exact care este diferenta am locuit o vreme in Olanda, dar nu despre asta discutam.
QUOTE
[b]Acum te intreb cum creste un copil cu doi parinti hetero in care violenta domestica este la ordinea zilei........

De ce sari imediat sa compari viata unui copil crescut de parinti hetero violenti cu un copil crescut de o pereche de homosexuali, mai sunt si parinti hetero care isi crsc copiii in dragoste, intelegere le dau o educatie buna, in familiile respective nu exista violenta, acest fel de familii hetero sunt majoritare.



QUOTE(Vera @ 23 Jul 2011, 01:35 PM) *
Iar eu vreau să ştiu de ce lesbianismul nu e o problemă, ci o sursă de excitare şi atāt...... unde se īncadrează homosexualitatea?....

Parerea mea este ca lesbianismul este un refugiu al femeilor dezamagite de barbatii misogini. Homosexualitatea este o deficienta genetica, un defect ce se va putea remedia.
Marduk
QUOTE(Cucu Mucu @ 23 Jul 2011, 01:48 PM) *
QUOTE
...normalitatea asta a ta cine o defineste?

Cred ca este destul de simplu, daca intr-un oras de 10.000 de locuitori, 100 sunt homosexuali e clar care este normalitatea, daca ar fi invers, normal ar fi ca toti sa fim homosexuali, iar aia 100 hetero sa fie anormali.
QUOTE
....Fiecare are o perceptie anume asupra lumii si aia e normalitatea lui. Ca unul o vede roz, iar altul gri, e treaba fiecaruia....

Societatea are un mecanism de autoreglare, orice om poate avea o perceptie asupra lumii care il inconjoara, dar educatie, relatia cu majoritarii il obliga sa faca in aja fel incat sa se incadreze in normalitatea celorlalti, e ca intr-o haita de lupi, daca in haita te apuci sa behai in loc sa urlii, atunci sigur vei avea probleme. Asta este societatea in care traim si deocamdata normalitatea este asa cum o traieste majoritatea.
QUOTE
Eu nu am nimic cu homosexualii, ba chiar cred ca ar trebui sa aiba acelasi drepturi ca orice cuplu normal.....

Nici eu nu am nimic cu homosexualii din contra ii compatimesc, de fapt sunt convins ca acesti oameni sufera o defiatie de comportament sexual si ca pana ajung sa se impace cu starea lor, sa inteleaga ce se petrece cu ei se chinuiesc, sau sunt chinuit de ceilalti.



QUOTE(Cucu Mucu @ 23 Jul 2011, 01:49 PM) *
Defineste "normalitate".

Cred ca am definit-o.

QUOTE(Zed @ 23 Jul 2011, 02:04 PM) *
....homosexualitatea in ziua de azi este incadrata ca normalitate . Si da , te nasti cu ea....

Pai daca te nasti cu ea e clar ca este o deviatie genetica, asta in cazul in care crezi in genetica si nu in faptul ca Diavolul sau Dumnezeu sunt pusi pe glume, sau ca platesti cine stie ce pacat al unei rude indepartate, desi asta cu ruda indepartata ar putea fi incadrata tot la genetica, un proverb romanesc spune ca trasaturile unui copil se arunca pana in a seaptea spita a familiei respective.
exergy33
QUOTE(Zed @ 23 Jul 2011, 03:21 PM) *
exergy , nu ma eschivez , atata timp cat sustii ca zoofilia , pedofilia , necrofilia etc , sunt comportamente si le mai si pui pe aceasi treapta cu homosexualiatea , nu vad ce rost mai are discutia . Sunt diferente imense intre ele .


Atunci explica te rog ce sunt si care-i pozitia ta vizavi de ele.

Poate ca nu am folosit cel mai indicat/uptodate termen cand am spus comportament ( desi tin minte ca asa am citit: "comportamente deviante"), dar cred ca s-a inteles faptul ca le consider "anormalitati".
Zed
exergy , am inteles din prima ce urmaresti si unde bati mingea , insa , te avertizez , nu iti fac jocul .

Daca ai citit despre comportamente deviante si homosexualitate , vreau sa vad sursa .

Cum spuneam , exista carti de psihologie din 1980 , care este ! Daca spuneai ca-i o carte de sociologie , te credeam .

Devianta scolara intra in cadrul comportamentului deviant . Devianta cuprinde si delicventa si criminalitatea . Si uite unde ajungem .

Pozitia mea este urmatoarea : Una e un comportament deviant si alta o tulburare a preferintei sexuale . Acu mult spor la cautat cu tanti Wiki !

marduk

QUOTE
De vreme ce te nasti homosexual, poate ca intr-o vreme doctorii vor intreba parintii: "copilul vostru are o deficienta genetica, va fi homosexual, vreti sa ramana asa sau sa corectam aceasta problema inainte de nastere?" daca tu ai fi parinteheterosexual ce i-ai raspunde medicului?


Se nasc de multi ani homosexuali . Pana acuma nu am auzit sa intrebe un genetician parintele daca vrea sa corecteze ceva . La fel cum nu cred ca intr-o tara civilizata te duci la medic si ii spui acestuia ca propriul tau copil are o problema si aceea trebuie corectata . Cred ca te-ar trimite sa-ti rezolvi inainte propria problema . Aceea de neacceptare . De homofobi nu se duce lipsa .


QUOTE
Nu cred ca discutam despre cat de inteligenti, spalati, curati, educati sunt homosexualii ci despre problema lor, discriminarea la care sunt supusi de majoritate, faptul ca unii dintre ei se complac in starea de minoritari, profita de aceasta stare sociala. da sunt si homosexuali care sunt discreti, foarte culti, se imbraca bine, sunt ok, dar eu ma refer la cei care vor sa iasa in evindenta cu orice pret.


Ei nu au o problema . Problema o au cei care nu pot sa mai doarma de grija lor .

QUOTE
De ce sari imediat sa compari viata unui copil crescut de parinti hetero violenti cu un copil crescut de o pereche de homosexuali, mai sunt si parinti hetero care isi crsc copiii in dragoste, intelegere le dau o educatie buna, in familiile respective nu exista violenta, acest fel de familii hetero sunt majoritare.


Pentru ca , la fel , sunt o gramada de parinti homosexuali care cresc copii adoptati de la parinti heterosexuali , cu aceeasi dragoste si intelegere si cu o educatie buna .

QUOTE
Societatea are un mecanism de autoreglare, orice om poate avea o perceptie asupra lumii care il inconjoara, dar educatie, relatia cu majoritarii il obliga sa faca in aja fel incat sa se incadreze in normalitatea celorlalti, e ca intr-o haita de lupi, daca in haita te apuci sa behai in loc sa urlii, atunci sigur vei avea probleme


Noroc cu astia care mai behaie din cand in cand ca altfel ne-am plafona . Urlatul in haita se practica cel mai des in biserici . La fel si in politica . Cum behaie unul , cum dispare . rofl.gif
Galileo a behait in fata inchizitiei . Si alti mari savanti , cercetatori etc , noroc cu ei ca asa a ajuns medicina si alte stiinte atat de departe . Sunt oameni care si-au asumat sa spuna ceea ce au descoperit cu toate ca unii au platit in fata prostiei ( bisericii) pentru asta , cu viata . Da marduk , asta asta se numeste sa behai in turma . Daca turma-i proasta , nu tre' sa moara nimeni asa .
Zed
marduk
QUOTE
Pai daca te nasti cu ea e clar ca este o deviatie genetica, asta in cazul in care crezi in genetica si nu in faptul ca Diavolul sau Dumnezeu sunt pusi pe glume, sau ca platesti cine stie ce pacat al unei rude indepartate, desi asta cu ruda indepartata ar putea fi incadrata tot la genetica, un proverb romanesc spune ca trasaturile unui copil se arunca pana in a seaptea spita a familiei respective.


asta nu o vazui - deci continuare :

trasaturi de care ?!
Marduk
QUOTE(Zed @ 23 Jul 2011, 08:31 PM) *
QUOTE
Cum spuneam , exista [i]carti de psihologie din 1980....

Doar, mai vechi de 1980 nu sunt? sau cele din 1980 au ceva special referitor la 1984, dictatura si homosexuali?
QUOTE
Se nasc de multi ani homosexuali . Pana acuma nu am auzit sa intrebe un genetician parintele daca vrea sa corecteze ceva .

Tocmai de aceea am zis "poate ca intr-o vreme...." dar dupa cum evolueaza genetica acolo se va ajunge.
QUOTE
Ei nu au o problema . Problema o au cei care nu pot sa mai doarma de grija lor.

Asa cum am mai spus nu am o problema cu homosexualii, discreti, care isi accepta soarta fara sa se simta discriminati, ci doar cu cei care isi dau in petec pe la fel de fel de festivaluri si parade, nu sunt de acord cu promovarea acestei deviatii sexuale genetice.
QUOTE
Pentru ca , la fel , sunt o gramada de parinti homosexuali care cresc copii adoptati de la parinti heterosexuali , cu aceeasi dragoste si intelegere si cu o educatie buna .

Probabil ca exista, eu nu cunosc nici o pereche de acest gen, dar daca ar fi sa-i cunosc i-as intreba direct ce orientare sexuala, educatie sexuala dau copilului lor? hetero, homo.
...
QUOTE
.Sunt oameni care si-au asumat sa spuna ceea ce au descoperit cu toate ca unii au platit in fata prostiei ( bisericii) pentru asta , cu viata ....

Nu vad legatura cu biserica, as spune ca din contra multi clerici practica homosexualitatea, acum nu stiu daca s-au nascut asa sau au dobandit gustul placerii respective pe parcurs, ar putea fi si o interventie a Diavolului.


QUOTE(Zed @ 23 Jul 2011, 08:36 PM) *
trasaturi de care ?!

vazusi bine, culoarea ochilor, a parului, forma nasului, a fetei, a degetelor, lobilor urechii, etc. chiar si aceste probleme legate de orientarea sexuala. cred ca sti ca genele constitue amprenta familiala transmisa de la o generatie la alta.

P.S.

Mai intreb odata, despre ce discutam aici? ce legatura exista intre dictatura, 1984 si dicutia asta despre homosexualitate, copii, familii, genetica, biserica, etc.?
flori
Eu am postat articolele alea pentru ca mi se parea ca au o legatura cu ce se intampla in carte. Era vorba de manipularea oamenilor intr-o anumita directie si faptul ca se incearca desfiintarea unor cuvinte cum ar fi mama si tata, incearcarea de a desfiinta familia in structura ei normala, ca nucleu al societatii...si in special incercarea de a scoate oamenii din normalitate!
De acolo si pana aici s-a deviat foarte tare!
abis
QUOTE(Marduk @ 22 Jul 2011, 05:42 PM) *
Cum imi promovez orientarea hetero?

Pai nu ti se pare normal sa mergi pe strada de mana cu femeia iubita, eventual sa o cuprinzi pe dupa umeri ori chiar sa-i dai un sarut? smile.gif

Tot faci caz de cei care se imbraca "cu pene" - astia sunt o minoritate a minoritatii si oricum o fac doar la "evenimente" gen parazi, in rest se imbraca la fel ca oricare altii. Nu imbracamintea e problema ta!


QUOTE(Zed)
Prefer la o gradinita un educator homosexual decat o educatoare cu nervii franjuri , cum gasesti destul de des mai ales in ro

Antrenorul de inot al fetitei mele este, dupa toate probabilitatile, de aceasta orientare. Nu se imbraca cu pene, cum presupune Marduk. smile.gif Ci are ceva in voce, priviri si miscari care nu prea lasa loc de dubii... Si atat eu, cat si sotia mea, suntem cat se poate de multumiti de felul in care (fara sa aiba legatura cu orientarea sexuala) stie sa predea lectiile de inot. Asa ca de ce am avea o problema?!

QUOTE(Vera)
Iar eu vreau să ştiu de ce lesbianismul nu e o problemă, ci o sursă de excitare şi atāt

Acum depinde si lesbienele implicate...

QUOTE(Marduk)
poate ca intr-o vreme doctorii vor intreba parintii: "copilul vostru are o deficienta genetica, va fi homosexual, vreti sa ramana asa sau sa corectam aceasta problema inainte de nastere?"

Se pare ca nu-i genetica. Tu nu citesti ce scriu altii pe aici? smile.gif
Studiile spun ca nu este vorba despre genetica, ci despre perioada vietii intrauterine, cand absenta/prezenta unui anume hormon determina orientarea hetero sau homosexuala. Deci problema nu e genetica, ci conditiile din organismul mamei.
QUOTE
De ce sari imediat sa compari viata unui copil crescut de parinti hetero violenti cu un copil crescut de o pereche de homosexuali, mai sunt si parinti hetero care isi crsc copiii in dragoste, intelegere le dau o educatie buna, in familiile respective nu exista violenta

Pai si majoritatea familiilor de homosexuali sunt la fel de capabile sa ofere dragoste, intelegere, educatie buna samd.

QUOTE(flori)
Era vorba de manipularea oamenilor intr-o anumita directie si faptul ca se incearca desfiintarea unor cuvinte cum ar fi mama si tata, incearcarea de a desfiinta familia in structura ei normala, ca nucleu al societatii...si in special incercarea de a scoate oamenii din normalitate!

Cine "se incearca"? smile.gif
Nu "se incearca" nimeni. Nu-ti interzice nimeni sa formezi o familie traditionala, nu incerca nimeni sa-ti schimbe obiceiurile, nu incearca nimeni sa-ti interzica sa ii spui mamei tale "mama" ori tatalui tau "tata". Ca fapt divers, despre TATA ai auzit?
flori

Cine "se incearca"? smile.gif
Nu "se incearca" nimeni. Nu-ti interzice nimeni sa formezi o familie traditionala, nu incerca nimeni sa-ti schimbe obiceiurile, nu incearca nimeni sa-ti interzica sa ii spui mamei tale "mama" ori tatalui tau "tata". Ca fapt divers, despre TATA ai auzit?
[/quote]

Inca nu...si sa speram ca nici nu se va intampla vreodata, dar ni se sugereaza...prin mesaje subliminale, instrumente psihotronice etc.
Cat despre Prof.univ.dr. ALEXANDRU PESAMOSCA, sigur ca am auzit! Toata cinstea pentru acest om si bine ar fi sa fie mai multi ca el!
abis
QUOTE(flori @ 25 Jul 2011, 03:48 PM) *
Inca nu...si sa speram ca nici nu se va intampla vreodata

Atunci care e problema?

Cine vrea o familie traditionala, nu are decat sa se casatoreasca cu o persoana de sex opus. Cine vrea o relatie cu o persoana de acelasi sex, este liber sa isi intemeieze o famile cu acea persoana. Nimeni nu pierde, toti avem de castigat. Deci, din nou, care este problema?

QUOTE
ni se sugereaza...prin mesaje subliminale, instrumente psihotronice

Aici m-ai pierdut... Nu stiu despre ce vorbesti.
flori

Aici m-ai pierdut... Nu stiu despre ce vorbesti.
[/quote]


E cam mult de povestit...asa ca iti dau niste saituri:

http://lumeamea.blognou.ro/category/stinta-si-tehnica/
http://psihotronica.blogspot.com/2010_03_01_archive.html
exergy33
QUOTE(Zed @ 23 Jul 2011, 08:31 PM) *
exergy , am inteles din prima ce urmaresti si unde bati mingea , insa , te avertizez , nu iti fac jocul .

Daca ai citit despre comportamente deviante si homosexualitate , vreau sa vad sursa .

Cum spuneam , exista carti de psihologie din 1980 , care este ! Daca spuneai ca-i o carte de sociologie , te credeam .

Devianta scolara intra in cadrul comportamentului deviant . Devianta cuprinde si delicventa si criminalitatea . Si uite unde ajungem .

Pozitia mea este urmatoarea : Una e un comportament deviant si alta o tulburare a preferintei sexuale . Acu mult spor la cautat cu tanti Wiki !


Mai inainte afirmai ca homosexualitatea reprezinta o normalitate iar acum o definesti ca o "tulburare a preferintei sexuale" ...
Ori una, ori alta ... caci amandoua nu pot fi valabile in acelasi timp; sfideaza logica.

Pun o intrebare la modul general : Tulburarea nu reprezinta tocmai o iesire din normalitate, o deviere de la normalitate?

Nu te supara dar malitiozitatea nu-i tocmai arma care sa te avantajeze.
... si macar de-ai fi spus un lucru inteligent smile.gif

Sursele de informare le voi posta maine sau poimaine (sper) pentru ca trebuie sa merg la biblioteca si sa -mi notez in mod exact numele si autorul cartilor, codul IBSN ( ca sa le pot repera apoi pe net) si eventual sa fotocopiez sau sa fotografiez paginile cu pricina.
abis
Flori,

Mda. Inteleg....

Exista o solutie. Cumpara (gasesti si la Metro) un dispozitiv de protectie ca cel din poza de mai jos



E o caserola alimentara, dar e din aluminiu si poate fi folosita ca dispozitiv de protectie 100% sigur.

Poarta-l in permanenta pe cap, ar trebui sa tina la distanta (functioneaza pe principiul lui Faraday smile.gif ) undele psihotronice cu care te ataca... cine te ataca, pentru a te determina sa-ti schimbi orientarea sexuala.

Dar tine cont ca trebuie purtat in permanenta, 24 de ore din 24, 7 zile pe saptamana: si cand dormi, si cand faci dus, si cand faci sex (cu barbatul, evident). O secunda daca il dai jos si te prinde unda psihotronica, o sa incepi sa faci avansuri vreunei colege, vreunei vanzatoare sau vreunei femei de serviciu...
exergy33
QUOTE(Vera @ 22 Jul 2011, 04:43 PM) *
Oi fi făcut un aparent ghiveci, dar numai pt că nu īmi place să īncerc să epatez. Am prostul obicei să vorbesc īn fraze simple, nu să īncerc să impresionez cu frānturi citite pe ici colo, ca să dau impresia că sunt profundă şi mai citită ca alţii. Uită-te la ce şi cum scrii tu şi apoi putem vorbi de ghivece.

Şi ca să nu mai lungim, vezi că a pus abis un citat dintr-o concluzie a unora care probabil că au studiat problema cu adevărat, nu doar au tras nişte concluzii după ce l-au citit pe "Freund".




Initial CharonOfNyx folosea ghilimelele atunci cand utiliza expresia "prietenul Freund".

QUOTE(CharonOfNyx @ 19 Jul 2011, 04:15 PM) *
Sa inteleg ca ti s-a parut deplasata definitia lu' politically correctness? Sau n-ai inteles ce ziceam despre ce zicea "prietenul Freund"? rofl.gif


Apoi a renuntat la ele.

QUOTE
Pai da. Prima oara din cate stiu eu a zis-o prietenul Freund cand descria conceptul de "instincte primare". Si se refrea nu doar la homosexualitate ci si la instinctul de a ucide de ex. Insa cum sunt guvernate instinctele astea nu mai sta nimeni sa inteleaga, de parca ego-ul si superego-ul si mecanismele intre cele trei entitati nici nu mai conteaza.


QUOTE
Uf, chestia e mult mai complexa ca sa pot fi eu suficient de exact si de coerent intr-o exprimare atat de scurta. Recomand macar o introducere in psihanaliza lui Freud.
Deci:
a) Superego-ul am putea spune ca este un cumul de valori, iar acestea sunt inclusiv alterabile. Cum? Cam cum procedeaza gradinita aia de exemplu.
b) Ba sigur ca poate fi provocat si facut manifest in constient (ego-ul). De fapt exact aceste mecanisme de provocare, sugestionare, manifestare, refulare a instinctelor bazale (initial latente conform modelului ferudian al individului) fac obiectul psihanalizei.
c) Conform modelului propus de prietenul Freund toti ne nastem asa.


Am observat ca intotdeauna cand "prietenul" lipseste din expresie, numele lui Freud e pus in forma lui corecta.
Asa ca nu vad unde-i problema ...
flori
rofl.gif
Uite ca nu m-am gandit la asa ceva...uite cum iese la iveala inventivitatea romanului!
Eu am alte mijloace de aparare jamie.gif
Dar daca tot te-ai gandit la asta poti sa incerci pe propria ta persoana...ca nu se stie! Eu experimente nu fac!
abis
In mod cert o sa il incerc, atunci cand o sa fiu convins ca ma ataca psihotronic nu stiu ce entitati care vor sa-mi schimbe orientarea sexuala.
flori
QUOTE(abis @ 25 Jul 2011, 03:14 PM) *
In mod cert o sa il incerc, atunci cand o sa fiu convins ca ma ataca psihotronic nu stiu ce entitati care vor sa-mi schimbe orientarea sexuala.


Orientarea sexuala poate nu ti-o schimba...dar idei vad ca iti vin!
O fi de la instrumentele alea psihotronice... blink.gif

De fapt na...pe caldura asta si cu tichia de aluminiu pe cap...nici nu-i de mirare!
Nefertiti
QUOTE(exergy33 @ 25 Jul 2011, 05:08 PM) *
Initial CharonOfNyx folosea ghilimelele atunci cand utiliza expresia "prietenul Freund".



Apoi a renuntat la ele.
Am observat ca intotdeauna cand "prietenul" lipseste din expresie, numele lui Freud e pus in forma lui corecta.
Asa ca nu vad unde-i problema ...


Dacă asta e tot ce ai reţinut din ce am spus, chiar nu e nicio problemă. smile.gif
exergy33
QUOTE(Vera @ 25 Jul 2011, 05:49 PM) *
Dacă asta e tot ce ai reţinut din ce am spus, chiar nu e nicio problemă. smile.gif

smile.gif
Marduk
QUOTE(abis @ 25 Jul 2011, 11:59 AM) *
QUOTE
Pai nu ti se pare normal sa mergi pe strada de mana cu femeia iubita....

Asta inseamna ca promovez familia, heterosexualismul? sau e doar un comportament normal pentru o pereche normala, barbat + femeie.
QUOTE
..... Nu imbracamintea e problema ta!

imbracamintea este una din probleme, nu-mi place cum se imbraca homosexualii, travestitii si transsexualii, nu-mi place modalitatea de promovarea a acestei orientari sexuale, faptul ca unii vor sa o introduca in normalitate ca si cum ar fi benefica pentru societate. NU AM NIMIC CU HOMOSEXUALII DISCRETI, CU BUN SIMT CARE NU TIN SA IASA IN EVIDENTA.
QUOTE
Se pare ca nu-i genetica......Studiile spun ca nu este vorba despre genetica, ci despre perioada vietii intrauterine, cand absenta/prezenta unui anume hormon determina orientarea hetero sau homosexuala. Deci problema nu e genetica, ci conditiile din organismul mamei.

Nu-i genetica? atunci e din nastere? pai daca este vorba doar de un hormon se poate rezolva, la fel ca si conditiile din organismul mamei. mwah1.gif
QUOTE
Deci, din nou, care este problema?

Problema noastra a societatii omenesti este viitorul, copiii, familia, denaturarea normalitatii, inducerea perceptiei ca homosexualitatea nu este ceva atat de reprobabil, ca este ceva firesc, o pata de culoare a naturii umane. Nu vad ce vezi tu ca avem de castigat? marketing, vanzari, etc. sau poate se taxeaza homosexualitatea si nu stiu eu.

Marduk
QUOTE(flori @ 24 Jul 2011, 03:19 PM) *
......Era vorba de manipularea oamenilor intr-o anumita directie si faptul ca se incearca desfiintarea unor cuvinte cum ar fi mama si tata, incearcarea de a desfiinta familia in structura ei normala, ca nucleu al societatii...si in special incercarea de a scoate oamenii din normalitate! ....

CORECT.

P.S.
Este ultima postare pe care o mai fac pe acest topic, consider ca Flori a dat explicatiile necesare.
March
Deci topicul asta se numeste " 1984 - Ne pregatinm de dictatura " -
O fi vorba de vreo viitoare dictatura a homosexualilor si lesbienilor ? unsure.gif
Zed
@exergy


QUOTE
Mai inainte afirmai ca homosexualitatea reprezinta o normalitate iar acum o definesti ca o "tulburare a preferintei sexuale" ...
Ori una, ori alta ... caci amandoua nu pot fi valabile in acelasi timp; sfideaza logica.


Unde am afirmat asa ceva ?! Am scris clar ca homosexualiatea face parte din normaliatate , dupa care tu m-ai intrebat ce este atunci cu zoofilia si pedofilia la care am raspuns ca sunt tulburari ale preferintei sexuale . Deci care logica nu ai inteles-o ?!

QUOTE
Nu te supara dar malitiozitatea nu-i tocmai arma care sa te avantajeze.
... si macar de-ai fi spus un lucru inteligent smile.gif


Ok , lucru inteligent l-am spus , malitioasa cine-i acum si cine sfideaza logica ?! Ma amuza deja pornirea asta a ta impotriva a tot ce scriu aici . Si stiu si de ce o faci . rofl.gif

QUOTE
Sursele de informare le voi posta maine sau poimaine (sper) pentru ca trebuie sa merg la biblioteca si sa -mi notez in mod exact numele si autorul cartilor, codul IBSN ( ca sa le pot repera apoi pe net) si eventual sa fotocopiez sau sa fotografiez paginile cu pricina.


Neaparat .
Zed
@marduk

QUOTE
Probabil ca exista, eu nu cunosc nici o pereche de acest gen, dar daca ar fi sa-i cunosc i-as intreba direct ce orientare sexuala, educatie sexuala dau copilului lor? hetero, homo.


Asta-i tare de tot !!! rofl.gif
Zed
QUOTE(abis @ 25 Jul 2011, 05:14 PM) *
In mod cert o sa il incerc, atunci cand o sa fiu convins ca ma ataca psihotronic nu stiu ce entitati care vor sa-mi schimbe orientarea sexuala.


rofl.gif Esti sigur ca inca nu-s printre noi , asa ... cumva ... un fel de entitati ding-dongniene ?!
Nefertiti
Eu sunt sigură că sunt... şi precis că-s homo. ohyeah.gif
Zed
Vera

rofl.gif rofl.gif

Ce sa mai spun , sunt de aceeasi parere .
exergy33

QUOTE(Zed @ 25 Jul 2011, 07:14 PM) *
@exergy
Unde am afirmat asa ceva ?! Am scris clar ca homosexualiatea face parte din normaliatate , dupa care tu m-ai intrebat ce este atunci cu zoofilia si pedofilia la care am raspuns ca sunt tulburari ale preferintei sexuale . Deci care logica nu ai inteles-o ?!


Asa sunt eu, pricep mai greu frazele scrise decat formulele. rolleyes.gif
Intrebasem care-i pozitia ta despre homosexualitate, plus restul celorlalte 'anormalitati' (in viziunea mea desigur), si din ceea ce ai postat am concluzionat ca ai incadrat homosexualitatea la 'tulburari ale preferintelor sexuale'.

QUOTE
exergy , am inteles din prima ce urmaresti si unde bati mingea , insa , te avertizez , nu iti fac jocul .

Daca ai citit despre comportamente deviante si homosexualitate , vreau sa vad sursa .

Cum spuneam , exista carti de psihologie din 1980 , care este ! Daca spuneai ca-i o carte de sociologie , te credeam .

Devianta scolara intra in cadrul comportamentului deviant . Devianta cuprinde si delicventa si criminalitatea . Si uite unde ajungem .

Pozitia mea este urmatoarea : Una e un comportament deviant si alta o tulburare a preferintei sexuale . Acu mult spor la cautat cu tanti Wiki !


Am repostat integral postarea ta pentru cei ce vor sa vada de unde a pornit discutia.

QUOTE
Ok , lucru inteligent l-am spus , malitioasa cine-i acum si cine sfideaza logica ?! Ma amuza deja pornirea asta a ta impotriva a tot ce scriu aici . Si stiu si de ce o faci . rofl.gif

smile.gif


Daca nu-i un secret, in facultate ce cursuri de Psihologie vi s-au predat? Ale cui?
M-ar interesa sa aflu numele autorilor.
Michelle

"Prietenul Freund" e un joc de cuvinte dragut ( freund=prieten in germana), folosit de Charon.
Ma rog, sunt convinsa ca toata lumea stie, dar m-am simtit obligata sa fac precizarea.

In alta ordine de idei, ma gandeam la nordici...pe cit de atenti sunt ei sa nu faca discriminari intre sexe, intre oameni de etnii diferite, cu orientari sexuale diferite, le scapa din vedere tocmai rigoarea cu care aplica ei toleranta, corectitudinea politica insuficient si incorect inteleasa , dusa la extrem de indivizi izolati , neadaptati social.
In final ei ajung victimele propriei lor tolerante.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.