Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Despartire
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Probleme Sociale
Pagini: 1, 2, 3, 4
The Dude
QUOTE(Afrodita @ 14 May 2008, 10:58 PM) *
..dar nu e frumos ce faci, pentru ca ma dai drept exemplu negativ cu "asa nu se face" si habar n-ai cine sunt si ce e cu mine.


...si nici prin cap nu iti trece ce catastrofa reprezinta aceasta lipsa pentru cultura ta generala. Cate lucruri minunate, pline de duh si de har, cate informatii pretioase despre UK si despre experiente de viata unice si de neegalat pierzi odata cu aceasta grava si de neiertat lacuna.... blink.gif blink.gif blink.gif

Din pacate pentru tine Afro esti mult mai transparenta si mai previzibila decat ti-ar placea sa crezi ca esti, iar sfaturile si recomandarile tale depasesc arar cadrul banalitatii si al comunului incadrandu-se in grupa: "nu va jucati cu focul, caci va puteti arde la deste"

QUOTE
Cat despre a ma avea musiu in vedere - sau oricare alt "mascul feroce" de pe-aici sau de aiurea - sa isi mai puna poftele in cui ca nu sunt disponibila pentru d-alde astia ca voi!


A fost facuta vreo oferta in acest sens ??? Ar fi trebuit sa o accepti imediat si neconditionat dupa principiul: "orice oferta e mai buna decat cea la care ai raspuns si despre care ne-ai povestit cu atat de multa si nedisimulata manie"

QUOTE
Din pacate ei nu vor pricepe in veci nici de ce nu se pot numi barbati, nici de ce sunt eu de acord cu tine laugh.gif


Iarasi o pierdere incomensurabila...noi barbatii suntem peste masura de ingrijorati si de neconsolat...Dar stai !! nici nu ne mai putem numi asa...reformulez: noi astia ...vai mama noastra... blink.gif

QUOTE
Aaaaa, de aia conceptele mele de "incredere, respect, intelegere reciproca" sunt invechite si de rahat, pentru ca ele nu se pupa cu plimbatul prin vecine... Acum am priceput! Mda, scuzele mele ca mi-s asa invechita si rasuflata incat sa mai cred in fidelitate si sentimente profunde... Mda...


Nu.
Nu "de aia", ci din pricina unui ego supradimenionat, din cauza unei sigurante de sine lipsite de orice suport si pe motivul, de condamnat, al unei increderi oarbe si neconditionate in niste lozinci si arhetipuri pe care se pare ca le intelegi numai superficial thumb_yello.gif



Numai bine "minunato"!
annacrin
Nu te supara, Dude. Amandoi ati semnat aici, v-ati asumat niste obligatii si va exercitati niste drepturi.
Eu zic intai sa cauti ce e mai bun la Afrodita (caci cine nu cauta nu gaseste) si eventual sa o inveti ceea ce tu vrei sa citesti de la ea laugh.gif
The Dude
Vorba lui Cioroianu: "Good point !!"
Anacrin, good point thumb_yello.gif ...Chiar asta fac. jamie.gif
Am cunoscut-o pe Afro pe la inceputurile ei...o persoana extrem de agreabila asa cum presupun ca a si ramas pe undeva prin adancul fiintei ei.
Eu nu incerc decat sa alung uratania care a luat-o in stapanire si sa eliberez o data in plus fiinta ascunsa si oropsita din interior..

Brave me !!! rolleyes.gif
annacrin
QUOTE(The Dude @ 15 May 2008, 10:28 AM) *
Eu nu incerc decat sa alung uratania care a luat-o in stapanire si sa eliberez o data in plus fiinta ascunsa si oropsita din interior..

Brave me !!! rolleyes.gif


Da, brave you! Lovesti un om lovit deja smile.gif Cred ca aici puncta ea ceva despre barbati. Next!
The Dude
Nu este ingenunchiata....si nici invinsa, deci nu poate pretinde clementa. Inflamata cum e, probabil ca ar primi generozitatea doar ca pe un afront.
Loveste si e normal sa fie lovita la randul ei, atunci cand se angajaza nesabuit in conflicte a caror mecanisme de functionare nu ii sunt accesibile.

dar vorba ta, next:

lost nu se afla intr-un conflict cu sotia sa, ci se afla intr-un conflict cu el insusi. Un conflict care a facut o fixatie pe persoana sotiei si care se dezvolta si se amplifica pe acest mediu, aparent fertil. Sfaturile mele ii sunt utile si se bazeaza pe elemente ce pot conduce la diminuarea si chiar anularea conflictului. Ele pleaca de la premiza ca lui lost persoana sotiei nu ii este indiferenta (cum imi este mie Afro) pentru ca a avut fata de ea la un moment dat o atractie ce poate fi revigorata, o atractie in a carei revigorare eu vad rezolvarea si isbavirea...

Alexei
Intr-o noapte, in padure, la capatul unei zile de vanatoare, in jurul focului, ne povesteam uni altora (ca barbati de tot rahatul ce ne aflam) tot felul de aventuri erotice cu alte dame decat cu consoartele. Asa fac mereu ticalosii de barbati in ocazii similare, spre doesebire de femei care n-ar face asa ceva nici sa le pici cu ceara..
Cineva insa a facut urmatoarea constatare dureroasa: "Daca noi tot umblam pe la alte femei..cine oare umbla pe la ale noastre ??"...Am luat un ghimpe in inima fiecare pentru ca eram departe de patul conjugal...si mai ales pentru ca exact in acel moment el, patul conjugal, era liber de prezenta noastra.

Acum explicatia e mult mai simpla. Numarul prostituatelor din Bucuresti este de peste 50 000. Dupa estimari, fiecare dintre ele ar avea cel putin 5 contacti pe zi. Mai adauga la numarul asta (250 000) faptul ca statisticile indica un raport in favoare femeilor de 2/3 si ai sa ai aici raspunsul. Sotiile noastre pot ramane neprihanite pe baza numarului urias de persoane care pot contribui la adulterul tau fara sa comita la randul lor unul. Barbati care sa isi vanda trupul sunt infinit mai putini si chiar si asa oferta pentru treaba asta e ridicol de mica...
SORIN
Coane Dude....de unde ai statistica asta cu curvele??? rofl.gif rofl.gif rofl.gif Deci in o saptamana de zile toti barbatii din Bucuresti primesc servicii de boschet??? Ferice de acest oras, probabil singurul din lume unde barbatii n-au folosit niciodata dreapta hh.gif hh.gif

Sorin.
The Dude
Statisticile sunt ale politiei si tin cont de anunturile publicitare.
Preturile practicate sunt prohibitive pentru cei mai multi: ca rezultat prostituatele si clientii lor pierd deopotriva.
Cineva ar trebui sa faca ceva in legatura cu asta.

Un efect colateral al acestor cauze e acela ca in Bucuresti, zilele astea mai mult ca oricand, se practica si dreapta si stanga si centrul dreapta si centrul stanga si centru...centru blink.gif blink.gif blink.gif
annacrin
QUOTE(The Dude @ 15 May 2008, 11:00 AM) *
dar vorba ta next:

lost nu se afla intr-un conflict cu sotia sa, ci se afla intr-un conflict cu el insusi. Un conflict care a facut o fixatie pe persoana sotiei si care se dezvolta si se amplifica pe acest mediu aparent fertil. Sfaturile mele ii sunt utile si se bazeaza pe elemente ce pot conduce la diminuarea si chiar anularea conflictului. Ele pleaca de la premiza ca lui lost persoana sotiei nu ii este indiferenta (cum imi este mie Afro) pentru ca a avut fata de ea la un moment dat o atractie ce poate fi revigorata, o atractiei in a carei revigorare eu vad rezolvarea si isbavirea...


Acum explicatia e mult mai simpla. Numarul prostituatelor din Bucuresti este de peste 50 000. Dupa estimari fiecare dintre ele are cel putin 5 contacti pe zi. Mai adauga la numarul asta (250 000) faptul ca statisticile indica un raport in favoare femeilor de 2/3 si aia sa ai aici raspunsul. Sotiile noastre pot ramane neprihanite pe baza numarului urias de persoane care pot contribui la adulterul tau fara sa comita la randul lor unul. Barbati care sa isi vanda trupul sunt infinit mai putini si chiar si asa oferta pentru treaba asta e ridicol de mica...


Stii cum e treaba asta cu indiferenta? Doi oameni stau legati si printr-un simplu sentiment de vinovatie. Ba chiar si ura ii poate lega si orice alta obsesie de care nu stiu sa scape toata viata. Legatura e stransa si strange mai tare.

Prostitutia este o varianta pentru barbati. Dar nu pentru cei cu potential smile.gif, care investesc si altceva in afara de bani si carne. De asta ii doare si de nevestele lor. Plec de la premisa ca toate afirmatiile pe care le facem au fost verificate de noi inainte de a le posta smile.gif. Ca sa le putem lua in considerare.
The Dude
...premiza fundamental gresita. Iti atrag atentia ca nu suntem la un studiu stintific, ori intr-o sesiune de comunicari, ci doar intr-un schimb de opinii..totul este ipotetic.

Iarasi nu pot fi de acord cu fraze din astea fundamentale de tip : "Sti cum e cu indiferenta??", desi teoria care ii urmeaza este una valabila. Legaturile de care spui sunt posibile insa nu au de a face cu acest caz...unde eu cred ca e vorba de cu totul altceva...
The Dude
QUOTE(SORIN @ 15 May 2008, 11:09 AM) *
Coane Dude....de unde ai statistica asta cu curvele???


Stai un pic ca am uitat sa mentionez: Nu le-am luat in calcul pe cele din politica !!

rofl.gif rofl.gif
annacrin
QUOTE(The Dude @ 15 May 2008, 11:31 AM) *
...premiza fundamental gresita. Iti atrag atentia ca nu suntem la un studiu stintific, ori intr-o sesiune de comunicari, ci doar intr-un schimb de opinii..totul este ipotetic.

Iarasi nu pot fi de acord cu fraze din astea fundamentale de tip : "Sti cum e cu indiferenta??", desi teoria care ii urmeaza este una valabila. Legaturile de care spui sunt posibile insa nu au de a face cu acest caz...unde eu cred ca e vorba de cu totul altceva...


Tu crezi, eu verific. Ca sa nu mi se para doar.
The Dude
E deci strict o problema de a ta... thumb_yello.gif
E in legatura cu mine, insa nu ma implica. Ai ceva de spus si despre lost ???
annacrin
QUOTE(The Dude @ 15 May 2008, 11:47 AM) *
E deci strict o problema de a ta... thumb_yello.gif
E in legatura cu mine, insa nu ma implica. Ai ceva de spus si despre lost ???


Este deci strict o problema a lui lost, insa nu te implica, de acord. Pana nu il cunosti.
abis
QUOTE(The Dude @ 15 May 2008, 11:33 AM) *
Stai un pic ca am uitat sa mentionez: Nu le-am luat in calcul pe cele din politica !!

Cu alea nu multi barbati viseaza sa se culce! rofl.gif
The Dude
abis, aia cred ca au vise erotice uni vis-a vis de altii... thumb_yello.gif (...cu perversiuni rofl.gif )

Anacrin
QUOTE
Este deci strict o problema a lui lost, insa nu te implica, de acord. Pana nu il cunosti.
blink.gif blink.gif blink.gif

Am zis ca: ce crezi tu, ce ai tu de verificat si ce ti se pare sau nu tie...ca toate astea sunt problemele tale exclusiv, ce are asta cu lost, un caz in care m-am implicat deja blink.gif
annacrin
Am zis ca: ce crezi tu, ce ai tu de verificat si ce ti se pare sau nu tie...ca toate astea sunt problemele tale exclusiv, ce are asta cu lost, un caz in care m-am implicat deja blink.gif



Are exact aceeasi treaba pe care o ai tu si cu ceilalti de pe forum, care ne urmaresc. Ca si lost, eu am crezut ca vor invata lucruri de valoare si am constatat ca se consuma hartie degeaba. Si timp.
The Dude
Tu iti scri gandurile mai intai pe hartie ???
Am priceput si analogia si subtilitatea..tu insa nu le-ai inteles pe ale mele jamie.gif

Tu nu ai crezut, tu stiai deja: Stii cum e treaba asta cu indiferenta?

Discutia pe care o am cu lost se poarta in alt registru decat in cel in care se deruleaza discutia cu tine.
Prima e incarcata de invataturi, de pilde pline de substanta si miez, a doua e searbada si circulara...regret ca nu ai sesizat diferenta.

Renunta sa te mai exprimi in numele celorlalti...nimic nu te indreptateste la asta mad.gif ..iar daca discutia iti pare doar o pierdere de hartie ( blink.gif ) si de timp: abdica de la ea. Nu cred sa fie o pierdere chiar atat de mare rolleyes.gif
annacrin
QUOTE(The Dude @ 15 May 2008, 12:52 PM) *
Tu iti scri gandurile mai intai pe hartie ???
Am priceput si analogia si subtilitatea..tu insa nu le-ai inteles pe ale mele jamie.gif

Tu nu ai crezut, tu stiai deja: Stii cum e treaba asta cu indiferenta?

Discutia pe care o am cu lost se poarta in alt registru decat in cel in care se deruleaza discutia cu tine.
Prima e plina de invataturi si pilde pline de substanta si miez, a doua e searbada si circulara...regret ca nu ai sesizat diferenta.

Renunta sa te mai exprimi in numele celorlalti...nimic nu te indreptateste la asta mad.gif ..iar daca discutia iti pare doar o pierdere de hartie ( blink.gif ) si de timp: abdica de la ea. Nu cred sa fie o pierdere chiar atat de mare rolleyes.gif



Punctez: de unde crezi tu ca nu mi-am alocat dinainte un anumit timp pentru discutia asta, tocmai pentru ca mai stiam ceva: ca va fi searbada? Macar atat am invatat.

Nu mi-am propus sa castig un asemenea teren.
The Dude
Nu stiu... blink.gif ...sau mai exact: "de nicaieri"
Stiu doar ca esti profund off topic si ca ma taresti si pe mine in abaterea ta. De aia eu am sa ma opresc aici.

PS..stai linistita, nici nu ai avea cum sa castigi un teren ca asta...cat despre struguri ei raman la fel de imposibil de acrii thumb_yello.gif
Cucu Mucu
QUOTE(Afrodita @ 14 May 2008, 10:58 PM) *
Cat despre a ma avea musiu in vedere - sau oricare alt "mascul feroce" de pe-aici sau de aiurea - sa isi mai puna poftele in cui ca nu sunt disponibila pentru d-alde astia ca voi!

roflmao.gif Stii bancul cu iepurasul? Las'ca ti-l zic eu:

Era o vreme cand prin padure bantuia o saracie lucie. Ce mai nu se gasea aproape nimic de mancare. Intr-o buna zi, un iepuras anemic si infometat se plimba visand la morcovi, varza, salati si alte delicatese. Cand ,dintr-o data, ce-i vazura ochii? In mijlocul drumului zacea un cos cu oua.
Dupa ce isi reveni din socul suferit iepurasul incepu sa numere ouale...Erau 50. Iepurasul incepu sa-si faca planuri cum sa le gateasca mai bine si ajunse la concluzia ca solutia optima este omleta.
Plin de bucurie iepurasul se indrepta spre casa cand il fulgera un gand: "bine, dar el era un iepuras mic si in tigaia lui nu ar incapea o omleta de 50 de oua."
Apoi iepurasul isi aminti de prietenul sau ursul care, fiind asa mare trebuia sa aiba si o tigaie pe masura in care iepurasul si-ar fi putut face omleta dorita. Asa ca iepurasul pleca la urs sa-i ceara tigaia .
Pe drum incepu sa se gandeasca: "Ursul ma va intreba la ce-mi trebuie o tigaie asa mare...Hmm...daca imi zice sa-i dau 10 oua? "Iepurasul se gandi ca ii mai raman 40 care ar fi fost oricum destule pentru el. Mai merse ce mai merse cand un alt gand ii trecu prin cap: "Bine, dar daca imi cere 20?...Eh, oricum, si 30 de oua mi-ar ajunge sa ma satur". Dar peste putin timp se opri din nou: "Dar daca imi cere 30 de oua?...Imi raman 20...Ma satur si cu atitea." Si apoi iar se opri: "Bine, dar daca imi cere 40 de oua ...dar daca mi le cere pe toate si nu mai imi ramane nimic?" Intre timp, iepurasul ajunsese la casa ursului. Suna furios la usa lui si cand ursul, nedumerit ii deschise usa iepurasul tipa la el: "Auzi ursule ,du-te dracului cu tigaia ta cu tot".
SORIN
rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif
Tareeeeeeeeeeee......

Sorin.
galadriel
Intr-o casnicie, secretul longevitatii consta in abilitatea de a trece in celalalt. O pauza (de o cafea ) ar fi benefica: iti mai limpezesti gandurile si poate iti trece si senzatia de ingradire , sufocare care te-a cuprins.
Dezbatem in van, caci numele sau e predestinat.
The Dude
Sa fim sobrii...dezbatem pentru ca ne place sa ne dam cu presupusu'...de aia ne aflam aici, pe acest site.
In chestia asta, sau in oricare alta thumb_yello.gif

Din cate inteleg lost nu este lost, ci altcineva...iar problema e una pur si simplu generica, adica una inventata.
Asa cum am mai spus deja totul nu este decat ipotetic: "what if"...


Chiar si asa se desprinde deja o solutie venita pe mai multe glasuri: e nevoie de un "time out"..
Michaela*
QUOTE(The Dude @ 16 May 2008, 11:20 AM) *
...Chiar si asa se desprinde deja o solutie venita pe mai multe glasuri: e nevoie de un "time out"..


ok, time out domnule Dude..asadar o mica pauza(off topic)..insa azi este prea frumos afara si chiar nu pot fi sobra laugh.gif laugh.gif ...
lupul se casatoreste cu scufita rosie

lost, sper sa urmaresti comentariile..pe topicul acesta cam batem campii, dar tu sa ne ierti..suntem ca niste copii mari mwah1.gif
The Dude
rofl.gif rofl.gif rofl.gif ..super haios... rofl.gif rofl.gif rofl.gif

Doamna Michaela*, eu nu propuneam un moratoriu pentru aceasta discutie, ci constatam ca cei mai multi dintre cei care si-au exprimat puncte de vedere pertinente in legatura cu situatia relatata de lost au fost de acord ca o relansare a relatiei poate incepe dintrun punct zero, punct ce presupune o intrerupere. Dumneavoastra ati numit-o delegatie, eu i-am spus concediu la munte, altcineva i-a zis excursie, iar ultima data galadriel a denumit-o "pauza".


PS... intr-adevar nu e o vreme de stat in fata monitorului, dar multi dintre noi suntem constransi sa facem asta cry.gif
Michaela*
QUOTE(The Dude @ 16 May 2008, 02:05 PM) *
Michaela*[/b], eu nu propuneam un moratoriu pentru aceasta discutie, ci constatam ca cei mai multi dintre cei care si-au exprimat puncte de vedere pertinente in legatura cu situatia relatata de lost au fost de acord ca o relansare a relatiei poate incepe dintrun punct zero, punct ce presupune o intrerupere. Dumneavoastra ati numit-o delegatie, eu i-am spus concediu la munte, altcineva i-a spus excursie, iar ultima data galadriel a numit-o "pauza".
PS... intr-adevar nu e o vreme de stat in fata monitorului, dar multi dintre noi suntem constransi sa facem asta cry.gif


aaaa..e primavara!! laugh.gif ..n-am mai citit chiar toate comentariile..ci pe sarite..din doi in doi laugh.gif..nici nu am stare sa stau la computer..in cateva minute ies afara la soare rolleyes.gif

apropo' de tema propusa spre dezbatere..oare pentru lost cel mai mult conteaza imaginea si cariera profesionala?
The Dude
nu vom afla curand daca nu se decide sa mai intervina... unsure.gif
flori
QUOTE(lost @ 28 Apr 2008, 04:43 PM) *
Salut tuturor,

Nu stiu de ce am venit aici la voi, pe forum.. e adevarat, ca simt nevoia sa vorbesc cu cineva (care nu ma cunoaste) si cum mai citeam uneori parerile voastre, am decis sa va expun si problema mea. Cred ca sunt bolnav. La cap. De o perioada destul de lunga nu mai simt nimic pentru sotia mea. Absolut nimic. Mi-e complet indiferenta. Tot ce am in minte e sa plec. Sa fug cat mai departe. Si ma uit de-a lungul anilor, ca de cand suntem impreuna, cele mai "fericite" si relaxante momente, au fost cand eram singur...

Sunteti oameni maturi, trecuti prin multe (unii), nu va cer un sfat, dar o parere m-ar ajuta...

Va rog, ajutati un om tampit...

Multumesc.



Las-o acuma daca nu-ti mai place! Important e sa fii hotarit si sa-ti urmezi calea inimii...altfel te acresti!
bdl
Ciorba reincalzita nu mai are acelasi gust ca prima data...asa ca ideea cu "time out" e cam inutila, sa nu zic proasta ...nu e decit o prelungire a agoniei....
Daca Lost a ajuns la concluzia ca soata lui e proasta , relatia lor e dusa pe apa simbetei...sfaturi de genul"reconciliere' sint pierdere inutila de timp...

bdl
QUOTE(The Dude @ 15 May 2008, 04:00 AM) *
Nu este ingenunchiata....si nici invinsa, deci nu poate pretinde clementa. Inflamata cum e, probabil ca ar primi generozitatea doar ca pe un afront.
Loveste si e normal sa fie lovita la randul ei, atunci cand se angajaza nesabuit in conflicte a caror mecanisme de functionare nu ii sunt accesibile.

dar vorba ta, next:

lost nu se afla intr-un conflict cu sotia sa, ci se afla intr-un conflict cu el insusi. Un conflict care a facut o fixatie pe persoana sotiei si care se dezvolta si se amplifica pe acest mediu, aparent fertil. Sfaturile mele ii sunt utile si se bazeaza pe elemente ce pot conduce la diminuarea si chiar anularea conflictului. Ele pleaca de la premiza ca lui lost persoana sotiei nu ii este indiferenta (cum imi este mie Afro) pentru ca a avut fata de ea la un moment dat o atractie ce poate fi revigorata, o atractie in a carei revigorare eu vad rezolvarea si isbavirea...

Alexei
Intr-o noapte, in padure, la capatul unei zile de vanatoare, in jurul focului, ne povesteam uni altora (ca barbati de tot rahatul ce ne aflam) tot felul de aventuri erotice cu alte dame decat cu consoartele. Asa fac mereu ticalosii de barbati in ocazii similare, spre doesebire de femei care n-ar face asa ceva nici sa le pici cu ceara..
Cineva insa a facut urmatoarea constatare dureroasa: "Daca noi tot umblam pe la alte femei..cine oare umbla pe la ale noastre ??"...Am luat un ghimpe in inima fiecare pentru ca eram departe de patul conjugal...si mai ales pentru ca exact in acel moment el, patul conjugal, era liber de prezenta noastra.

Acum explicatia e mult mai simpla. Numarul prostituatelor din Bucuresti este de peste 50 000. Dupa estimari, fiecare dintre ele ar avea cel putin 5 contacti pe zi. Mai adauga la numarul asta (250 000) faptul ca statisticile indica un raport in favoare femeilor de 2/3 si ai sa ai aici raspunsul. Sotiile noastre pot ramane neprihanite pe baza numarului urias de persoane care pot contribui la adulterul tau fara sa comita la randul lor unul. Barbati care sa isi vanda trupul sunt infinit mai putini si chiar si asa oferta pentru treaba asta e ridicol de mica...




Sfaturile mele ii sunt utile Cum ti-ai dat seama ca ii sint utile?
Ele pleaca de la premiza Adica tu pleci de la o premisa(ceva ce nu e sigur adica, o presupunere) dar ajungi la o concluzie certa cum ca sfaturile tale ii sint utile? Buna logica asta....sper ca tragi cu pusca mai bine decit concluziile pe care le tragi.... ohyeah.gif


ne povesteam uni altora (ca barbati de tot rahatul ce ne aflam)
Asa fac mereu ticalosii de barbati in ocazii similare,
E problema ta cu ce fel de persoane te asociezi, dar nu e cazul sa generalizezi....


Cineva insa a facut urmatoarea constatare dureroasa: "Daca noi tot umblam pe la alte femei..cine oare umbla pe la ale noastre ??"...
De ce dureroasa? Adica tu pleci sa tragi cu pusca in aiureli, sa petreci noaptea cu baietii, sa bei pina te saturi, sa auzi povesti picante si ea ce sa faca? Sa stea acasa sa il astepte pe Gica Duru sa vina din voiaj? Cu masa calda daca se poate? Bun, si daca un altu, nepasionat de vinatoare, a dat o tura pe la dinsa, care e problema? O gasesti fericita, in mod sigur te asteapta cu masa pusa, iti da sa bei, si te baga in pat repede, sa te odihnesti ca esti si tu obosit dupa ditamai vinatoarea...Daca te-ar astepta cu capsa pusa si fara mincare, atunci sigur nu a trecut nimeni pe acolo si nu e cazul sa-ti faci problema...

Acum explicatia e mult mai simpla. rofl.gif devil.gif Asta e ceva de genul "curaj gaina ca te tai"....
Michaela*
QUOTE(bdl @ 17 May 2008, 01:17 PM) *
...Daca Lost a ajuns la concluzia ca soata lui e proasta , relatia lor e dusa pe apa simbetei...sfaturi de genul"reconciliere' sint pierdere inutila de timp...


bdl, dar vorba populara " si ce daca-i prost?..o fi prost dar e prostul meu! " nu ai auzit-o? smile.gif ..nu crezi ca in zicala asta zace un sambure de adevar?... este preferabil sa convietuiesti cu un prost bun la suflet decat cu un destept rau si ticalos.. a trai singur cuc este o solutie extrema..singuratatea in exces este tare grea
nevvermind
QUOTE(Michaela* @ 17 May 2008, 05:00 PM) *
a trai singur cuc este o solutie extrema..singuratatea in exces este tare grea


Nu stiu ce sa va spun, dar va anunt in cateva luni cum este.
Michaela*
QUOTE(nevvermind @ 17 May 2008, 05:05 PM) *
Nu stiu ce sa va spun, dar va anunt in cateva luni cum este.


nevvermind..singuratatea traita cu limita este binevenita..cateva saptamani, luni sau hai treaca-mearga cativa ani ..merge..dar pe perioade indelungate face mai mult rau decat bine...convietuirea in cuplu se invata..pas cu pas..nimeni nu s-a nascut invatat la acest capitol..este nevoie insa de vointa
nevvermind
Dvs. va referiti la "viata in cuplu" ca pe ceva ce alegeti. Eu nu cred ca aveti aceasta optiune. Eu cred ca sunteti nevoita si constransa biologic. Vointa apare si este nevoita sa apara intr-o activitate oarecum in sensul opus naturii umane - restrictii si limitari de tot felul.

Plus ca nu cred ca este necesara vointa pentru a fi intr-o relatie reusita. Este ceva asa de inradacinat in biologia umana incat va veni de la sine. Problema sta in comunicare. Daca este comunicare si o oarecare asemanare intre cei doi, vointa este superflua. Este folosita pentru a depasi momentele critice, atata tot. Dar daca ele sunt minime...

Din contra, pentru a fi singur si a ramane fericit este nevoie de vointa.
Erwin
Perfect de acord cu tine, nevvermind! Experienţa o demonstrează mereu, că cei ce se străduiesc prea mult să rămână împreună (deşi nu se potrivesc), sfârşesc în a fi nefericiţi şi a se despărţi până la urmă. Şi da, comunicarea şi asemănările fac ca viaţa împreună să fie naturală şi firească în orice împrejurare, echilibrată şi fericită. Problema cea mare este că societatea aşa cum este ea acum şi mai ales cum a fost în trecut, cu atâtea constrângeri, ritualuri şi idei preconcepute în ceea ce priveşte căsătoria/viaţa de cuplu pune piedici destule în mecanismul natural de găsire a partenerului potrivit, de aici atâtea eşecuri şi despărţiri.

Dar nu cred că omul, din punct de vedere biologic, este o specie monogamă, cred că necesitatea îngrijirii progeniturii mult mai mulţi ani decât la celelalte specii de animale cu care suntem asemănători este un factor biologic care a dus la un astfel de comportament social... sigur, e o altă discuţie asta... rolleyes.gif

Michaela*
QUOTE(nevvermind @ 17 May 2008, 06:22 PM) *
... nu cred ca este necesara vointa pentru a fi intr-o relatie reusita. Este ceva asa de inradacinat in biologia umana incat va veni de la sine. Problema sta in comunicare....


ne batem in sabii virtuale..precum zmeii ohyeah.gif

aiurea…asteapta tu sa vina totul de la sine si-ai sa vezi cum trece vreme… reusita unei relatii implica si momente in care trebuie sa mergi contra valului..…intr-o casnicie de exemplu sunt momente in care iti vine sa-ti iei campii..sa nu mai stii de nimic si de nimeni..sa te duci singur in varf de munte si sa dormi cu ursul laugh.gif ..in aceste momente este nevoie de vointa…vointa in sensul de a nu renunta cu usurinta la viata de cuplu..la asta m-am referit nevvermind.. si desigur ma refer la situatiile in care apar obstacole si probleme … …doar asa treci hopul si mergi mai departe..de ce sa te pripesti fugind?..abandonand?...daca apar regrete?.si asta mult mai repede decat te astepti?...inainte de a epuiza toate variantele care ar putea ajuta la salvarea relatiei nu are sens sa te rupi de partener/a..deaceea ai nevoie de vointa pentru a nu cadea prada primului impuls.. iar comunicarea perfecta la care visam cu totii nu prea exista..teoretic da, ar putea exista..practic insa nu prea…sunt exceptii cazurile in care partenerii comunica perfect intre ei… asa cum exceptii sunt si relatiile ce-si datoreaza reusita doar mostenirii biologice

tocmai am sosit din oras.. noaptea muzeelor..muzee am vrut, muzee am avut..am venit pe jos din centru pana acasa rofl.gif
Nefertiti
Erwin are dreptate...

Michaela, poate ar fi mai potrivit sa nu incerci sa emiti adevaruri general valabile (pentru ca nu exista) si sa vorbesti doar in numele tau. Fiecare stie mai bine pentru el ce prefera.
nevvermind
Cand am spus ca este inradacinata bine, m-am referit la nevoia relatiei reusite - ea va veni de la sine. Bineinteles ca este o prostie sa asteptam ca ea sa devina reusita.

Si acum, tot ce-ati spus Dvs - sa mergi contra valului, sa-ti iei campii, fuga de despartire si depasirea lor, gasind variante alternative, primul impuls - sunt activitati ce necesita vointa in depasirea lor. Ce-am spus eu, asa-i? ohyeah.gif

"vointa in sensul de a nu renunta cu usurinta la viata de cuplu..la asta m-am referit nevvermind.." - vai, dar stiu la ce v-ati referit; Cand te gandesti deja la renuntare - ca vrei sau ca vei lupta impotriva ei - deja este un moment critic ce trebuie depasit prin vointa. See?

Comunicarea perfecta a devenit exceptie din doua motive: a)este pretentioasa ca naiba si b) lumea crede ca e rara. Ma urmariti?
Michaela*
da nevvermind, te urmaresc ohyeah.gif ...sa ma anunti si pe mine cand vei intalni comunicarea aceea perfecta blink.gif ..da'sa fie in viatza asta laugh.gif ..grabeste-te care va sa zica...n-ai la dispozitie decat timpul disponibil pana la implinirea varstei de 95 ani..cam asa

Nefertiti..ce prefera tineretul m-am lamurit…facand un bilant al discutiilor de la Han, am tras concluzia ca sunt perceputa ca fiind o babutza expirata si invechita.. dar nu-mi fac probleme…oricum ma indrept spre sfarsitul vietii ..nu inteleg insa de unde ai tras concluzia ca emit adevaruri general valabile??..imi expun doar punctul de vedere fara a avea pretentia ca ideile mele sa fie impartasite si de ceilalti forumisti…si evident ca vorbesc doar in numele meu, nicidecum in numele altuia(nici nu mi-as permite asa ceva) …mda..iata o problema de comunicare....de fapt ceea ce scriu sunt doar ganduri insirate
..am impresia ca pe acest forum se rastalmacesc cuvintele si se cauta nod in papura


nevvermind
QUOTE(Michaela* @ 18 May 2008, 10:55 AM) *
sa ma anunti si pe mine cand vei intalni comunicarea aceea perfecta

Ma straduiesc. Si nu perfecta. Nu sunt chiar asa de fraier. Dar oricum mult mai buna decat cea.. conventionala. Dar v-ati gandit ca o comunicare perfecta poate fi insasi lipsa ei? Suna pompos?

...

"am impresia ca pe acest forum se rastalmacesc cuvintele si se cauta nod in papura" - Nu-i adevarat. cry.gif
Michaela*
QUOTE(nevvermind @ 18 May 2008, 11:44 AM) *
Ma straduiesc. Si nu perfecta. Nu sunt chiar asa de fraier. Dar oricum mult mai buna decat cea.. conventionala. Dar v-ati gandit ca o comunicare perfecta poate fi insasi lipsa ei? Suna pompos?
Da, eu cel putin asa mi-am construit imaginea. Nu stiu care-i faza. Cred ca va transmiteti linistea prin mesaje. E ceva in scris. blink.gif

"am impresia ca pe acest forum se rastalmacesc cuvintele si se cauta nod in papura" - Nu-i adevarat. cry.gif


whatever
The Dude
Doamna Michaela*, maturitatea e o atitudine care nu se poate dobandi decat in timp si in urma acumularii experientelor de tot felul. Pentru uni nici chiar atunci (vezi postul lui bdl).

Tournier remarca in una din cartile sale ca "a supravietui inseamna a convietui".
Prietenii nostri mai tineri sau mai naivi nu au cum sa fie convinsi de existenta adevarurilor generale de aceea e doar o pierdere de timp sa insistati in directia asta. De asemenea cuplul privit doar din exterior deci superficial, poate arata si asa cum il vad cativa de pe aici... thumb_yello.gif
nevvermind
Maturitatea exprimarii prin propriile experiente nu este maturitate. Este o pronuntare obiectiva a unei stari de fapt particulara - si aveti dreptul sa va pronuntati doar asupra ei.
Voi, "batranii", sunteti refractari din cauza prostiei gerenale ce caracterizeaza tineretul. Daca mai adaugam faptul ca varsta inaintata va face rigizi in fata unor idei care contravin principiilor voastre de-o viata, pot concluziona ca un om "matur" nu crede sau nici macar nu va lua in considerare spusele unui tanar. Aici eu cred ca este problema voastra.

Nu trebuie sa nu luati in calcul alte ipoteze doar fiindca "nu mai aveti timp". Ni se ia dreptul la "dreptate" din prima. Eu nu pot spune unei persoane mai in varsta ca a facut o greseala, si ca parerea ei despre relatii deriva din propria experienta, si daca barbatul este cine este, asta-i caracterizeaza pe toti. Ca nu exista comunicare perfecta inseamna ca n-am avut eu parte de asa ceva? Atunci ce putem face? Ne asteptam sa nu comunicam bine fiindca aveti voi experienta asta? Nu acceptati c-ati gresit?

Da, eu sunt tanar si da, eu am ceva timp in fata. Nu-mi inchideti optiunile prin afisarea scolii vietii altora. Va voi lua experientele si ma voi folosi de ele sa le evit, nu sa fiu.. .realist. Voi ati spus acuma ca experientele nu pot fi impartasite, nu se poate invata din ele, din moment ce trebuie sa le traim sa stim despre ele. Sper ca-ti auzit de deductie, nu? E o experienta a priori.

Aveti ani in spatele vostru si priviti de sus? Sunt teribilist si naiv, nu? Ce rost mai au toate experientele voastre daca trebuie sa le traiesc si eu? De ce le mai spuneti?
Michaela*


sigur domnule Dude.. aveti dreptate..nu voi mai insista pe aceasta tema
SORIN
Dude......hai sa ne certam noi la arme de foc.....aici e cam in plus subiectul jamie.gif

Sorin.

ps. da pi shest....nu toate fetele e broaste ohyeah.gif ohyeah.gif
andra_v
Doamnelor si domnisoarelor, eu astept cu nerabdare berea/ciocolata.

Apropo, unde este Papadie? Ati mai luat legatura cu ea?

fiica_lunii
andra, nu o cauti unde trebuie smile.gif
Caut-o in versuri wink.gif
SORIN
QUOTE(andra_v @ 18 May 2008, 09:13 PM) *
Apropo, unde este Papadie? Ati mai luat legatura cu ea?

Nu stiu unde e.....dar e ficioara de nota 200 thumb_yello.gif

Sorin.
Michaela*
andra...eu sunt disponibila pentru sueta cu ciocolata si bere din iunie incolo..peste cateva zile plec din tzara pentru 2 saptamani

lost, dormi in papuci?..de ce nu-ti susti topicul?
coconut
Michaela, eu nu cred că "Lost" trebuie să-l susţină...
Şi mie-mi place cum argumentezi tu, chiar e bine "să-ţi pierzi timpul" şi să nu consideri că trebuie să spui "cuminte": sigur domnule Dude.. aveti dreptate..nu voi mai insista pe aceasta tema, doar dacă nu cumva ai fost ironică... wink.gif smile.gif
Ciocolată cu bere n-am auzit până acum, dar cred că e "liantul" ideal pentru o întâlnire, mai spre sfârşitul verii fiindcă după 20 iunie mă cheamă... operaţia. Ce chemare suavă şi tandră! tongue.gif laugh.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.