Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Romānii Vor Fi Chemaţi Să Conducă Lumea!
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului > Arhipelagul Imaginii
Pagini: 1, 2, 3, 4
calfa
Ei vezi ca mai vii de acasa, marduk ? smile.gif

Pai zi asa, ca in "apicultura romanii nu stiu sa-si vanda marfa". La fel o fi si cu
QUOTE
1. branza
2. urda
3. cas
4. piei
5. grau
6. miere (nici macar azi nu stim sa ne vindem mierea)
7. minereu
8. petrol
9. gaze
10. terenuri


Dar asta tot nu inseamna ca "Romanii nu au fost si nu sunt in stare sa valorifice nimic" si ca "totul la romani tine doar de conjunctura". smile.gif

Ai spus insa ceva ce merita toata aprecierea mea ... clapping.gif
QUOTE
Romanii ar avea nevoie de o schimbare in adancul lor, acolo nimeni in afara de ei nu poate patrunde.


Despre asta vorbeste si Ovidiu ...

Cam atat pentru azi ...

smile.gif
Marduk
QUOTE(calfa @ 9 Feb 2008, 07:40 PM) *
Ai spus insa ceva ce merita toata aprecierea mea ... clapping.gif

Multumesc, sa intelg ca putem continua pe acesta tema? unsure.gif
calfa
Desigur, numai ca nu azi, sunt atat de obosit ...

Oricum, imi esti dator sa imi spui de ce ... "No comment" ... ca raspuns la ... "... de asta nu as inlatura 100% nici ideea ca romanii ar putea fi vreodata chemati ..."

Poate nu stii, dar eu nu as inlatura 100% nici o idee. Altfel spus ... nu pot fi convins pe de-antregul decat de faptul ca nu stiu, desi am indoieli si in privinta asta. biggrin.gif

De asta semnez la Han ...


Daca doresti pacea sufleteasca si fericirea trebuie sa crezi; daca vrei sa fii un discipol al adevarului trebuie sa iti pui intrebari. (F.N.)

. . . incertitude in certitude . . . independence in dependence . . . insight in sight . . .


smile.gif
Marduk
QUOTE
name='calfa' date='9 Feb 2008, 07:51 PM' post='611062']

mwah1.gif rofl.gif
calfa
sorry.gif 44.gif
mutulica
QUOTE(calfa @ 9 Feb 2008, 08:36 PM) *
mutulica rofl.gif pai noi vorbeam despre bascalie versus umor, ironie si autoironie si tu tragi discutia spre inteligenta si cultura, si o mai si bagi pe Afrodita ... la mijloc ? roflmao.gif

Vezi, chiar daca nu o avea sare, cum parca remarca cineva la Han, asta e umorul meu cu ironie si autoironie, dar bascalie nu prea e. wink.gif Adica ... se poate si fara ...

din cate am inteles Afrodita isi petrece vremea pe insula cu pretentii de umor sarcastic. eu am vazut insa o gramada de bascalie nationala in periplul meu pe aceeasi insula.. cam de aia intrebam parerea ei

sincer... de ceva vreme nu mai consider nici ca suntem mai destepti si nici mai prosti decat altii. o tine si de conjunctura, dar si de pozitia geografica, si de noroc..
tot aflam ca suntem lenesi... sau frustrati sau primitori... sunt niste etichete puse la momente diferite de timp. nici scotienii pe care i-am cunoscut eu nu sunt zgarciti, nici nemtii nu si-au respectat cuvantul si nici nu au fost punctuali... francezii sunt de departe cei mai aroganti si mai nesimtiti in relatia cu alte popoare... si lista e lunga
calfa
QUOTE
tot aflam ca suntem lenesi... sau frustrati sau primitori... sunt niste etichete puse la momente diferite de timp. nici scotienii pe care i-am cunoscut eu nu sunt zgarciti, nici nemtii nu si-au respectat cuvantul si nici nu au fost punctuali... francezii sunt de departe cei mai aroganti si mai nesimtiti in relatia cu alte popoare... si lista e lunga


Sunt perfect de acord cu tine, etichetele sunt o mare prostie. Totusi, si scotienii si nemtii si francezii e evident ca ne-au depasit, in ansamblu ( ! , adica nu in medie ! ), la capitolele eficienta, spirit constructiv, respect, organizare, ordine, disciplina, etc.

"Romanii ar avea nevoie de o schimbare in adancul lor, acolo nimeni in afara de ei nu poate patrunde."

Una care sa se reflecte in ansamblul lor ...
ilie
romanii nu stiu sa-si vanda marfa. Crede-ma sunt scolit in domeniul asta daca esti scolit, ar trebui sa profiti de oportunitate si sa te umpli rapid de bani vanzand
1. branza
2. urda
3. cas
4. piei
5. grau
6. miere (nici macar azi nu stim sa ne vindem mierea)
7. minereu
8. petrol
9. gaze
10. terenuri


sincer... de ceva vreme nu mai consider nici ca suntem mai destepti si nici mai prosti decat altii. o tine si de conjunctura, dar si de pozitia geografica, si de noroc..
tot aflam ca suntem lenesi... sau frustrati sau primitori... sunt niste etichete puse la momente diferite de timp. nici scotienii pe care i-am cunoscut eu nu sunt zgarciti, nici nemtii nu si-au respectat cuvantul si nici nu au fost punctuali... francezii sunt de departe cei mai aroganti si mai nesimtiti in relatia cu alte popoare... si lista e lunga
iar eu m-am saturat de multii romani care se tot vaita de cat de multe lipsuri are poporul roman in comparatie cu altii, ei neavand habar de cum e la alte popoare, ei inca cred ca viata strainilor e ca in filme si reviste + multimi de covrigi in cozile cainilor. ar trebui sa puna mana sa faca ceva thumb_yello.gif
Marduk
QUOTE(freeman @ 10 Feb 2008, 08:58 AM) *

QUOTE
daca esti scolit, ar trebui sa profiti de oportunitate si sa te umpli rapid de bani vanzand

Sti ce e ciudat in afirmatia ta, faptul ca tu considerri ca te poti imbogati vanzand si nu producand. In Romania nemtii, francezii, turcii, au deschis hiper si supermarketuri unde vand un procent destul de mare din produsele lor, iar romanii se imbulzesc sa le cumpere. Daca ar fi prin absurd ca romanii sa deschida un supermarket in Germania, Olanda sau Franta te asigur ca cetatenii respectivi ar fi foarte selectivi, poate chiar notionalisti si romanofobi.
QUOTE
iar eu m-am saturat de multii romani care se tot vaita de cat de multe lipsuri are poporul roman in comparatie cu altii, ei neavand habar de cum e la alte popoare, ei inca cred ca viata strainilor e ca in filme si reviste + multimi de covrigi in cozile cainilor. ar trebui sa puna mana sa faca ceva

De acord cu tine, iar printre primele lucruri de care ar trebui sa se apuce ar fi sa-si dea zapada din fata casei si sa-si faca ordine printre acareturi. Desigur ca chestiile astea se invata si se deprind greu, de la o generatie la alta, iar daca o generatie transmite un mesaj prost viitoarei generatii, etc. ajungem de unde am plecat, nu? unsure.gif
Cla
QUOTE(marduk @ 10 Feb 2008, 10:59 AM) *
Sti ce e ciudat in afirmatia ta, faptul ca tu considerri ca te poti imbogati vanzand si nu producand. In Romania nemtii, francezii, turcii, au deschis hiper si supermarketuri unde vand un procent destul de mare din produsele lor, iar romanii se imbulzesc sa le cumpere. Daca ar fi prin absurd ca romanii sa deschida un supermarket in Germania, Olanda sau Franta te asigur ca cetatenii respectivi ar fi foarte selectivi, poate chiar notionalisti si romanofobi.


Sa mor io... ai dreptate, marduk.
De exemplu, ieri am fost la cumparaturi, la REAL. Pt mine sunt preturi normale, dar cand am ajuns acasa, am fost curios si m-am uitat cat costa astea in RO, la Real.
De ex. un pachet de unt (care la noi e de 250gr.), in RO e de 200gr., e mai scump decat la noi.
Inseamna ca e importat din EU.
Hai mai, n-are Romania UNT ??! blink.gif

Si, la mine in oras gasesc romani care vand. Dar nu este niciun roman get-beget printre ei.
Daca vrei sa-ti cumperi salam de Sibiu, carnati romanesti, parizer, te duci la sasu sau svabu, din Romania.
Varza acra (capatane) gasesti si la ei, dar si la turci, greci.

Vin din greu rusii, dar romāni... ioc. sad.gif
Cred ca mai degraba le place sa cumpere, in loc sa ofere.
Serios, daca am chef de o zacusca, ma duc la turcu' ca sa gasesc o zacusca albaneza, facuta in Kosovo sau Macedonia..,
Ciudat...

Si astia care-s "alesi sa conduca lumea" unde-s? blink.gif
Marduk
QUOTE(Cla @ 10 Feb 2008, 01:02 PM) *
Sa mor io... ai dreptate, marduk.
Si astia care-s "alesi sa conduca lumea" unde-s? blink.gif

Cunosc perfect ceea ce zici tu. In Olanda spre exemplu am vrut sa fac sarmale, atat de mult am cautat varza acra de mi s-a acrit. Am cumparat un recipient din plastic, varza, sare si mi-am pus varza la murat. Am asteptat ceva dar la sfarsit mi-am facut sarmalute. drool.gif
Cla
Da, te cred. Te cred si ca ti s-a acrit, si ca ai reusit s-o acresti. Am facut si eu asa ceva, in lipsa de varza acra. smile.gif
Dar de ce n-ai sunat-o pe Afrodita, imediat sarea peste Canalul Mānecii sa-ti aduca varza + patriotism rofl.gif
Marduk
QUOTE(Cla @ 10 Feb 2008, 02:23 PM) *
Da, te cred. Te cred si ca ti s-a acrit, si ca ai reusit s-o acresti. Am facut si eu asa ceva, in lipsa de varza acra. smile.gif
Dar de ce n-ai sunat-o pe Afrodita, imediat sarea peste Canalul Mānecii sa-ti aduca varza + patriotism rofl.gif

rofl.gif Da, peste canal e plin de patriotism si patrioti, mai ales romani.
ilie
Sti ce e ciudat in afirmatia ta, faptul ca tu considerri ca te poti imbogati vanzand si nu producand.
unde-i ciudatenia?
Cla
Ciudatenia exista in faptul ca "Nu ne vindem tara".
Dar ca sa-ti explice, il las pe marduk.
mutulica
am dat-o gratis, dar nu asta era discutia... si nici cat de tari si mari suntem noi cand ne vaitam de tot felul de chestii

sunt convins ca poti gasi unt mai ieftin in romania, dar probabil ca alt brand decat ala cautat si in ro si in germania
sunt convins ca avem o viata mai ieftina decat in multe tari europene, si pina nu de mult si mai sanatoasa

la fel de bine, se poate vedea ce rahaturi produce industria germana cand vinde ieftin... m-am lamurit cu unele chestii cumparate in metro
am vazut ce inseamna ieftin in germania... produse la limita stocului sau limita expirarii... si in romania le gasesti tot la pret de nimic, si valoreaza la fel de mult

am tot vazut comparatii de imobiliare ... se compara o casa de 300 mp dintr-o zona de fite din bucuresti cu o casa de la tara din austria, canada sau mai stiu eu pe unde... pai comparati fratilor cu o casa dintr-o zona de fite din munchen sau frankfurt... sa vedem daca mai suporta comparatia

ca drumurile sunt in plina reconstructie, ca infrastructura are nevoie de reparatii sau inlocuire, ca... etc, etc sunt de acord. in romania s-a investit in anii 50-60 si s-a recuperat capitalul in anii urmatori.. prin cost cutting la sange. este exact ceea ce se intampla intr-o gramada de companii occidentale in ziua de azi

azi, a venit vremea sa investim din nou... si niste alte generatii vor face cost cutting, si vor strange cureaua ca sa plateasca, e un mecanism economic oarecum firesc

si asta nu are nici o legatura cu capabilitatea romanilor de a conduce. noi ne-am nascut sefi, si ca atare suntem cei mai indreptatiti sa conducem lumea, mai ales ca nu ne putem organiza intre noi, deci vom fi corecti fata de ceilaltim si nu vom avantaja pe ai nostri
Cla
QUOTE(mutulica @ 11 Feb 2008, 11:35 AM) *
noi ne-am nascut sefi, si ca atare suntem cei mai indreptatiti sa conducem lumea, mai ales ca nu ne putem organiza intre noi,

Da. Da' nu-i bai, legam cu sārma si merge si-asa...
Auzi, cāt timp baga nemtii produsele lor pe piata voastra, e ok.
Cine se duce si le cumpara?? blink.gif

Īn locul vostru, mi-as baga picioarele si as cumpara de la nenea de dupa colt, in loc sa ma duc la un Hyper... Supermarket.
Sa mor io... cānd sunt in Timi, iau cumparaturile de la omu' de dupa colt, nu am nevoie de masina sa ma car la Metro sau iomaistiu, ajung cu plasa acasa.
Si am si primit o privire prietenoasa, ca am trecut pe la el. smile.gif
Nu inteleg de ce m-as duce la Metro, Kaufland, etc... ca sa vad o casierita plictisita? blink.gif

Marduk
QUOTE(mutulica @ 11 Feb 2008, 12:35 PM) *
si asta nu are nici o legatura cu capabilitatea romanilor de a conduce. noi ne-am nascut sefi, si ca atare suntem cei mai indreptatiti sa conducem lumea, mai ales ca nu ne putem organiza intre noi, deci vom fi corecti fata de ceilaltim si nu vom avantaja pe ai nostri

m-ai convins, unde se listeaza posturile de sefi, sa prind si eu unul, dar mai am o problema pe cine mai conducem, ca majoritatea au plecat la munca iar cei ramasi viseaza sa fie sefi thumb_yello.gif
Cla
La REAL in Germania poti sa-ti faci cumparaturile, platind fara sa stai la cassa, prin card.
2 probleme:
- au exclus vanzatoarea = somera
- de la inceput: iti bagi un euro in cos. In loc sa ceri ceva, bagi in cos. Ajungi la cassa, scoti din cos. Nu te intreaba nimeni nimic. Scoti cardul, platesti, si iarasi bagi in cos. Vrei sa iesi, pui cosul la o parte, si scoti din el treburile, ca sa poti sa-ti scoti 1 euro.
Asta s-o faci cu 4 plase pline.

E misto: te duci, dai bani, service null, traiasca Supermarket.

Mai bine ma duc la nenea, care se bucura ca vin...
calfa
QUOTE(freeman @ 10 Feb 2008, 08:58 AM) *
eu m-am saturat de multii romani care se tot vaita de cat de multe lipsuri are poporul roman in comparatie cu altii, ei neavand habar de cum e la alte popoare, ei inca cred ca viata strainilor e ca in filme si reviste + multimi de covrigi in cozile cainilor. ar trebui sa puna mana sa faca ceva thumb_yello.gif

La chestia asta, freeman, sunt pe aceeasi frecventa de unda cu tine (nu ca in alte privinte biggrin.gif ).

Doar facand ceva poti emite pretentii ...

... iar atitudinile excesiv depreciative la adresa romanilor sunt exagerate. smile.gif
mutulica
@ Cla - cele mai multe dintre sortimentele pe care le-am vazut la Real sunt produse in Romania, poate nu neaparat de firme 100% romanesti, dar totusi locale; Am vazut ce e drept si destule importuri low cost... cam aceleasi pe care le poti cumpara si in germania - majoritatea venite din tari si mai low cost in productie. faptul ca aceste ieftinaturi sunt mai scumpe pe piata din Romania e firesc, si e dat de logistica ceva mai lunga - se descarca de pe vapor in Germania, se duc la un centru de distributie de unde pleaca in toate magazinele din Germania - pentru Romania insa se mai interpune un tranzit auto si inca un centru de distributie.
Asa cum remarcai, multe din lucruri se pot cumpara la supermarket sau la coltul strazii.. de aceea prefer sa imi cumpar legumele din piata, si hainele din mazine specializate in haine si nu de la supermarket... dar asta e o alta poveste

ce incercam sa spun e ca nu nemtii au inventat comertul, si ca ceea ce cumparam de la supermarket si e fabricat in Germania e rar produs alimentar, si mai degraba un produs electrocasnic sau o unealta. in ambele cazuri nemtii ne bat inca prin traditie si productivitate, sau vorbim de import china

cazul lui legam cu sarma si merge si asa incepe sa se disipe.. pentru simplul motiv ca si la autoturisme, si la electrocasnice sau instalatii (locurile unde preponderent se lucra asa) complexitatea noilor produse ne trimite la expert... restul e legenda

cat despre capabilitatea nemtilor de a se respecta pe ei.. mergi in zona de oferte de la Aldi si o sa gasesti o gramada de porcarii nefolositoare si de slaba calitate. ca sa nu mai spun ca si mesterii pe care ii angajati in Germania ori sunt de import (din tara lui leaga cu sarma ca e bun si asa) ori sunt localnici cu atitudini de estici


@marduk - cred ca va trebui sa gasesti listele de capul tau... chiar asa mura'n gura nu se poate si sa fii si sef

Cla
QUOTE(mutulica @ 11 Feb 2008, 01:17 PM) *
cat despre capabilitatea nemtilor de a se respecta pe ei.. mergi in zona de oferte de la Aldi si o sa gasesti o gramada de porcarii nefolositoare si de slaba calitate.


Nu cred ca tocmai mie trebuie sa-mi explici de Aldi, mutulica... rolleyes.gif

QUOTE
ca sa nu mai spun ca si mesterii pe care ii angajati in Germania ori sunt de import (din tara lui leaga cu sarma ca e bun si asa) ori sunt localnici cu atitudini de estici


Mesterii VIN din Germania, de pe altundeva vin doar aia care leaga cu sārma, mutulica.
Sa-ti spun ceva: Stiu ca doare, dar asa e, si nu spusa de mine:
Am fost in TM si am intrebat: Ce naiba e cu cāmpurile, ca-s nefolosite...
Raspuns: Au plecat nemtii, cine sa le mai faca... sad.gif

E trist, dar adevarat cry.gif

Ma intreb daca romānu' a ajuns sa-si importeze varza pentru sarmale, uleiul de Floarea Soarelui, sau pāna si telemeaua din Bulgaria.
Daca asa sta treaba, chiar ca e trist...

Cla
Si sa-ti spun impresia mea:
Romānul cumpara, nu produce.
Da' bine ca cumpara, pe piata EU. Ne vine noua bine.
O sa produca cānd s-or gatat banii, si banca a zis NU!
Marduk
QUOTE(mutulica @ 11 Feb 2008, 02:17 PM) *
@marduk - cred ca va trebui sa gasesti listele de capul tau... chiar asa mura'n gura nu se poate si sa fii si sef

multumesc, o sa caut. apropo de nemti, Germania este exportatorul nr 1 din aceasta lume. poate ca de acest apropo avea nevoie si un alt forumist care nu intelegea de este ciudat sa vinizi fara sa produci.
Cla
Da, marduk. Dar si sa produci ce vinzi.
Mai amintesc de Kruppstahl rofl.gif
Marduk
QUOTE(Cla @ 11 Feb 2008, 03:04 PM) *
Da, marduk. Dar si sa produci ce vinzi.
Mai amintesc de Kruppstahl rofl.gif

Apropo de Krupp, este o carte buna scrisa de William Manchester "Armele lui Krupp".
Cucu Mucu
QUOTE(freeman @ 11 Feb 2008, 10:28 AM) *
Sti ce e ciudat in afirmatia ta, faptul ca tu considerri ca te poti imbogati vanzand si nu producand.
unde-i ciudatenia?

Producatorii sunt intotdeauna mai saraci decat vanzatorii. Mult mai saraci... Ca sa reusesti in viata, trebuie sa fii vanzator! jamie.gif
Cla
Marius, sa inteleg ca tre' sa fii in stare sa vinzi ceva ca sa reusesti in viata? blink.gif
Si cu ce te pricopsesti..., doar cu ce ai produs...

Hai sa incercam sa vindem ce nimeni nu mai produce, ci doar vinde smile.gif
Si sa ajungem la un paradox, unde practica ne omoara.

Stiu, stiu ce o sa zici, se produce destul in China, blaaa...

Ziceam doar retoric smile.gif
Cucu Mucu
QUOTE(Cla @ 11 Feb 2008, 03:46 PM) *
Marius, sa inteleg ca tre' sa fii in stare sa vinzi ceva ca sa reusesti in viata? blink.gif


Dap, cel mai important lucru pe care il ai de vanzare este timpul tau. Cu cat stii sa ti-l vinzi mai bine celorlalti, cu atat iti ramane mai mult pentru tine (un fel de paradox, la prima vedere).
Cla
Merge ce zici tu, daca e vb de bani.
Dar nu vad ca asta e sensul de "a reusi in viata".
Pt mine de ex., NU.
Cucu Mucu
QUOTE(Cla @ 11 Feb 2008, 06:27 PM) *
Merge ce zici tu, daca e vb de bani.
Dar nu vad ca asta e sensul de "a reusi in viata".
Pt mine de ex., NU.

Nope, nu m-ai inteles. Tocmai, ca nu e vorba de bani. Cu cat stii sa iti vinzi mai bine timpul, cu atat vei avea mai mult pentru tine, sa faci ce vrei cu el, sa iti cultivi spiritul, sa ti-l petreci cu familia, sa casti gura pe net, sa stai in cap sau mai stiu eu ce isi poate dori un om pt a se simti implinit. "a reusi in viata" inseamna pt mine sa te simti implinit pe cat mai multe planuri (ideal ar fi pe toate - tot timpul, practic, nu te poti simti implinit niciodata pt prea mult timp).
Cla
QUOTE(Cucu Mucu @ 11 Feb 2008, 02:31 PM) *
Producatorii sunt intotdeauna mai saraci decat vanzatorii. Mult mai saraci... Ca sa reusesti in viata, trebuie sa fii vanzator! jamie.gif

Si cum explici atunci asta, daca nu e vb de bani si blaaa?
Cucu Mucu
QUOTE(Cla @ 11 Feb 2008, 10:42 PM) *
Si cum explici atunci asta, daca nu e vb de bani si blaaa?

Nu inteleg, fii mai explicit.
Cla
Am crezut ca intelegi, Marius, am incercat sa arat obraz.
Sa stii ca n-o s-o spun aici, detalii pe PM smile.gif
Cucu Mucu
Sa ma explic eu, atunci. Se discuta ca romanii ar trebui sa produca, pt a evolua. Eu am spus ca e gresit, poducatorul e mai sarac decat vinzatorul. Romanii produc de sute de ani opere si oameni de valoare. Si la ce le-a folosit daca nu au stiut sa traga foloasele de aici? La ce le foloseste romanilor ca sunt olimpici mondiali la nu mai stiu cate domenii, daca nu stiu sa vanda inteligenta? La ce imi foloseste ca sunt un bun producator daca nu stiu sa vand? Va veni un altul, care habar nu are sa produca dar stie sa vanda, si imi va vinde tot ceea ce am produs eu, iar mie imi va ramane praful de pe trobe.
Cla
Da. Din punctul tau de vedere e ok. Si te inteleg smile.gif
Din punctul meu de vedere, e altcumva.
Si de-aia suntem pe Han, ca sa ne intelegem reciproc.
Eu o sa-mi expun parerea, si daca nu am dreptate, asa e. smile.gif

Marius, tu si cu mine, suntem 2 feluri de oameni. Cu toate ca ne numim la fel ( rofl.gif )
Tu esti de felul tau vanzator, si te pricepi in asta, eu sunt producator. Si ma pricep in asta.
Si cred ca avem nevoie unul de altul, ca altfel nu merge smile.gif

Dar la facut misto suntem la fel... spoton.gif
Cucu Mucu
QUOTE(Cla @ 11 Feb 2008, 11:37 PM) *
Tu esti de felul tau vanzator, si te pricepi in asta, eu sunt producator. Si ma pricep in asta.

Le-ai potrivit ghinisor pe toate, mai putin pe asta. Nene, eu sunt producator, d-aia ma vait asa cu foc. rofl.gif
Cla
Da, Marius, inca esti producator, inca...
Eu te-am citit pe-aici pe forum si iti spun ca ai TALENT de a fi vanzator smile.gif Nu fiecare are...
Do the best, Marius... and f*ck the rest spoton.gif
mutulica
marduk - sper ca ai si citit cartea, nu de alta, dar nu e foarte elogiatoare la adresa lui krupp

Cla - nemtii se cam imbata cu apa rece. au multe, foarte multe lucruri bune, si trebuie sa admit ca mereu mi-a placut Germania, dar la fel de bine am apreciat mai mult pe britanici. ca le convine la nemti sau nu. britaniciii le-au tras-o la fiecare meci. si aici topicul este despre cei chemati sa conduca lumea

Cucu Mucu - ca sa vinzi trebuie sa ai ce. poti spune ca vanzatorii stau mai bine. daca vorbesti de traderi, trebuie sa admiti ca si riscul de a ramane cu stoc neperformant e mare. Romania de azi nu este un exemplu relevant, suntem pe o piata in crestere in care de multe ori cererea depaseste oferta.. mai asteapta un pic sa fie mai mare oferta... sa vezi cat se poate pierde in vanzari

sa nu uitam ca a mai fost un roman la Societatea Natiunilor... nu vad de ce nu ar mai apare unul la ONU.. macar din greseala
Cla
QUOTE(mutulica @ 12 Feb 2008, 04:55 AM) *
Cla [...] britaniciii le-au tras-o la fiecare meci.

Ciudat... chiar Gary Lineker a afirmat odata: "22 de oameni fug dupa o minge, si la urma castiga nemtii."
Se poate sa aiba cei mai frumosi fotbalisti (Beckham), dar cupele le iau ai nostri, urātii...

Marduk
QUOTE(mutulica @ 12 Feb 2008, 05:55 AM) *

QUOTE
marduk - sper ca ai si citit cartea, nu de alta, dar nu e foarte elogiatoare la adresa lui krupp

Nu m-am referit la elogiere ci la traditia unei familii de producatori germani, dar nici cu englezii nu-mi este rusine, sau suedezii.

QUOTE
sa nu uitam ca a mai fost un roman la Societatea Natiunilor... nu vad de ce nu ar mai apare unul la ONU.. macar din greseala

Cand societatea romanesca va mai oferii un roman de talia celui de la SN, dar sa nu uitam ca acesti romanii mai trebuie si sprijiniti, tot de romani. Pot din experienta ca romanilor le lipseste ceva foarte important pentru a accede la conducerea lumii, lucrul in echipa. Intelegerea acestui mod de a lucra cu succes, ne mai poate da o speranta, dar oare mai apucam sa vedem realizarea acestui deziderat. Romanilor le mai lipseste si constinta comunitatii, de membru al unei comunitati de rolul si locul fiecaruia in cadrul societatii. Aceasta se vede cu ochiul liber, azi, pe strazi, in cartiere, comune si sate, dezinteresul fata de banul si bunurilel comunitatii de bunul altuia. Pentru a schimba aceasta atitudine, este nevoie de timp, educatie, legi si pedepse pe masura. Este cineva din Anglia, londra sa ne spuna ce amenzi plateste un sofer daca isi lasa masina aiurea, sau Germania. Nu vreau sa incep cu exemplele, dar eu nu cred si nici nu poate sa ma convinga cineva ca romanii isi vor schimba metehnele, cel mai probabil vom ajunge la fel ca grecii.
Cla
Stiti, cred ca romanul e facut sa aiba dreptate.
Sau se crede asa.
Dar cum naiba sa vrei sa conduci lumea doar prin asta?
Adica alte popoare, alte tari n-au drept la vot? Sau cum? blink.gif
Si tot ce fac romanii e fain, ca doar se trag din daci.
Cāteodata ma īntreb daca nu chiar dacii au inventat sārma...
Alte popoare folosesc un surub cu piulita, da' ma rog... merge si-asa... sad.gif

Stiu ca dupa asta o sa primesc posts pline de patriotism.
Dar abtineti-va cu ipocrizia.
mutulica
@Cla - desi ii admir pe nemti pentru igeniozitatea cu care fabrica masinarii, mai ales automobile, la fel de bine ma uit cu mila la ei cat sunt de obtuzi si de batuti in cap uneori. tu o tot tii pe a ta cu legatul cu sarma.. chiar ai impresia ca Romania e o tara ce sta sa se darime, si o tine doar un nod de sarma legata la colturi?
tu nu vezi ca nemtii din Bochum sunt inlocuiti fara nici o jena de taranii de la Jucu? sau ca Ina Schaeffler a dat afara juma de fabrica pentru ca a mutat productia de rulmenti la Brasov? si exemplele pot continua...
chiar crezi ca daca neamul german are respect pentru tehnica si social democratie sunt mai presus de ceilalti?
pina una alta, aroganta lor proverbiala s-a intors de fiecare data impotriva lor... si chiar daca au luat cupele la fotbal, au pierdut mai mult de 2 razboaie mondiale... au pierdut si pe cel economic in fata rusilor, care desi un popor de mujici conduce lumea prin accesul la resurse
si atunci, unde e puterea? si cine conduce de fapt lumea?

@marduk - krupp este o legenda, bine intretinuta de politici de marketing inteligente (asta spune pe undeva Manchester in cartea lui). proverbialul otel inalt aliat este o inovatie bine exploatata in advertisingul acelor vremuri. krupp de astazi e departe de stramosii lui; ca traditie... poate as fi ales mai degraba bmw sau vw... care au reusit sa isi creasca numele

revin la ideea deja enuntata... nu trebuie sa faci parte dintr-un popor ales ca sa conduci... se practica la greu exceptiile... uite, rusii cei mojici au robinetul la petrol si gaze... italienii cei superficiali fabrica ferrari.. iar cowboy-ii americani au partea lor de control in conditiile in care si-au pus un maimutoi de presedinte... care presedinte... isi arata clasa de cate ori poate, dar desi e campion la dat in stamba, e cel ce conduce tara cu cei mai multi laureati ai premiilor Nobel

in consecinta... daca din niste sarantoci la mila camilei, petrolul i-a transformat peste noapte in avuti pe arabi... de ce nu s-ar putea sa dea norocul si peste urmasii lui Decebal?

ps incerc sa nu ma imbat cu apa rece, dar prea incredibil de tari in surubi sunt nemtii astia pe linga legatorii de sarma romani. sa le spuna cineva ca daca se joaca prea mult cu surubii... s-ar putea sa le mai si screw up din cand in cand
andra_v
Mutulica, la Jucu se produc telefoane Nokia exclusiv pt. Asia si Europa de Est. N-ai sa vezi pe piata din Germania telefoane fabricate in Romania. Si nici Renault in Franta made in Romania. Lucru facaut in occident este occidental.

Cele mai puternice natiuni au atat productia, cat si comertul dezvoltate. Este nevoie de un echilibru productie-vanzari/servicii.
mutulica
andra_v - de ce crezi ca ar fabrica Nokia telefoane in romania ca sa le vanda in asia... cand poate sa le fabrice in asia mult mai ieftin, si cu costuri logistice mai mici?

ce te face sa crezi ca Loganurile ce se vand in Franta nu sunt fabricate in Romania?

hai mai... fiti si voi rezonabili si nu mai visati tot felul de prostii. la ora asta sunt destul de multi romani care au pozitii de top in multinationale care sfideaza frontierele...
raportat la % de romani versus numarul total al populatiei globului nici nu stam chiar asa de rau ca si reprezentare sportiva, politica sau manageriala...
nu zic sa devenim patriotii lu peste, dar nici sa ramanem cu mentalitatea asta de slugi proaste, cum ca ai nostri nu sunt in stare decat sa lege usa cu sarma
andra_v
Mutulica, or avea romanii pozitii de top in multinationale, dar grosul banilor se duce tot in occdent (cu precadere SUA, Anglia, Franta, Germania). Managerul roman capabil tot servitor ramane, indiferent cat castiga.

"ce te face sa crezi ca Loganurile ce se vand in Franta nu sunt fabricate in Romania?" Statisticile. Cate Loganuri se vand in Franta, mai ales in capitala si in marile orase?

Directorul Nokia a declarat aseara ca aparatele Nokia produse la Jucu vor fi de calitate inferioara si vor fi fabricate exclusiv pt. Estul Europei si Asia.



Cla
mutulica, cu asta ne-am pricopsit din UE: Voi importati unt de la noi, noi caini maidanezi de la voi. rofl.gif
Data viitoare cand o sa fiu in Romania, o sa ma pun sa organizez o intalnire.
Deja imi imaginez: marduk cu mine pe de-oparte, pe de alta parte mutulica si Afrodita biggrin.gif
Si atunci e wurscht* care leaga cu sārma sau prinde cu suruburi, de la a 5-a bere īncolo... mwah1.gif


*wurscht = egal.
mutulica
rolleyes.gif
mi-e greu sa ma pun cu expertii in economie...
Cucu Mucu
QUOTE(andra_v @ 12 Feb 2008, 04:29 PM) *
Mutulica, la Jucu se produc telefoane Nokia exclusiv pt. Asia si Europa de Est. N-ai sa vezi pe piata din Germania telefoane fabricate in Romania. Si nici Renault in Franta made in Romania. Lucru facaut in occident este occidental.

Cele mai puternice natiuni au atat productia, cat si comertul dezvoltate. Este nevoie de un echilibru productie-vanzari/servicii.


roflmao.gif Vorbesti pe langa. C&A Gmbh. produce 30% in Romania, restul in China, Pakistan si India. Louis Vuiton, Tara Jarmon, La Redoute, Pimkie, Lindex, VooDoo, Levi's, Lee, H&M, Nike, Adidas - sunt numai o parte din maaarile firme care nu dau doi bani pe productia din west si produc la coate goale de romani, aia care leaga cu sarma. Vestele antiglont din Germania, Anglia, Suedia sunt produse in numar f mare in Romania. Sistemele de franare de la Mercedes si BMW sunt produse la o firma din Romania. Si exemple am o mie. Mai baieti, nu intelegeti ca NOI STIM SA PRODUCEM? Avem oamenii si capacitatea sa producem la standardele firmelor de mai sus.
ilie
Lucru facaut in occident este occidental. si ala facut pe Marte e martipan rofl.gif
Cele mai puternice natiuni au atat productia, cat si comertul dezvoltate. Este nevoie de un echilibru productie-vanzari/serviciiNimic mai fals. In SUA productia reprezinta 26% din PIB, iar serviciile 60%. Si Anglia sta apropiat.

Lumea a trecut de mult de epoca industriala, asta e o informatie confidentiala pentru cei pro-productie si surubarie; poate se aude de servicii si alte alea. Recomand sa va uitati cine e in topul firmelor, Forbes.
Cel mai mare producator de pantofi sport este Nike, de 20 de ani nu are nicio fabrica: unu' proiecteaza prin Franta, altu' face talpi prin Bazilia, le asambeaza in Asia... Iar unii zic ca e producator...Ehee, mai tata, s-a inventat de treij' da ani network marketing, network production si alte alea.
Se spune ca e bine sa faci productie...dar cum concurezi pe chinezi si indieni la pretul materialelor si manoperei?
In Romania sunt peste 100 de producatori in domeniul componentelor auto, toate firmele germane importa 70% din productia componentelor auto din Romania, aceasta informatie e destinata pro-nemtilor verzi rofl.gif .

Managerul roman capabil tot servitor ramane, indiferent cat castiga. Cine se crede servitoare, asa ramane, cu toate ca banii mai schimba cate ceva pe ici, pe colo - e vorba de mentalitate, nu de nationalitate. Eu stiu multe persoane romane cu functii de directori babani in multinationale, lucrand in tarile de origine ale multinationalelor. Astia pe care-i stiu eu, se simt romani ca nationalitate si nu au mentalitate de servitori. Unii ar trebui sa invete de la ei.

Cāteodata ma īntreb daca nu chiar dacii au inventat sārma...
bai Cla, mare neamt esti tu si bune sfaturi dai legate de sarme, uite asa creste Germania thumb_yello.gif Ce bine ca existi si ne dai sfaturi intelepte, altfel am fi ramas la nivelul inferior de sfoara. sorry.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.