Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Romānii Vor Fi Chemaţi Să Conducă Lumea!
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului > Arhipelagul Imaginii
Pagini: 1, 2, 3, 4
ilie
Revenind la conducerea lumii...

Pentru a conduce in ziua de azi e nevoie de unitate, nu mai sunt vremurile cand lumea era condusa de indivizi...
Marduk
Romānii Vor Fi Chemaţi Să Conducă Lumea!
Titlul topicului lasa sa se inteleaga ca romanii vor fi chemati. Nu lasa nici un dubiu, nu da nici un termen, ei vor fi, deci mai sunt sanse. Romanii (tinerii) trebuie sa inteleaga ca pentru a accede la conducerea lumii, vor avea nevoie de mult efort, munca multa si practica. Dar cel mai important va fi sa invete ce inseamna si cum se foloseste spiritul de echipa. Privind la tarile dezvoltate din aceasta lume ne minunam de realizarile lor, intrebandu-ne de ce noi nu reusim. Cheia succesului, este echipa, liderul, puterea de ati infrange invidia, daruirea in sprijinul acordat telului echipei, credinta in succes si multa, foarte multa munca, fizica si intelectuala. Or la aceasta ora dupa parerea mea romanii nu au inteles acest lucru, individiualismul, care caracterizeaza neamul romanesc vine din strafundul fiecaruia, ca o reactie fireasca a individului in fata testului suprem, supravietuirea.
Cla
QUOTE(Ovidiu Bufnila @ 20 Jan 2008, 11:13 AM) *
Potrivit unor informaţii, īngrijorări, idei din lumea politică, din lumea militară, din lumea culturală, religioasă, ezoterică, potrivit unor alte semne, romānii vor fi chemaţi īntr-o bună zi de Dumnezeu şi de Istorie să conducă Lumea. Oare cum ne vom descurca primind această Misiune?

Fain, pe unde ne-am incurcat rofl.gif
Si eu care credeam ca se cheama pe ei īnsisi...
Vine un Bufnila pe-aici si ne induce in eroare...
Pai hai sa fumam impreuna un afghan negru sau libanez rosu si sa mai vedem (sau deloc) mai departe spoton.gif
mutulica
poate ca "lumea" e o marca de autobuze... cine stie poate in viitor vor fi conduse doar de romani... autobuzul romanilor din germania poate va fi si legat cu sarma...
totul e posibil
Anca_M.
Scuzati-mi ironia dar noi nu suntem in stare sa ne conducem nici pe noi, dar pe altii.......poate pe lumea ailalta.
ilie
Asta tu spui dintr-o experienta vasta, nu?
Anca_M.
QUOTE(freeman @ 21 Feb 2008, 05:53 PM) *
Asta tu spui dintr-o experienta vasta, nu?


Nu asta spun eu din ce se vede, si daca tie iti place asa cum suntem, te felicit, mie nu-mi place.
Anca_M.
QUOTE(freeman @ 21 Feb 2008, 05:53 PM) *
Asta tu spui dintr-o experienta vasta, nu?


Nu asta spun eu din ce se vede, si daca tie iti place asa cum suntem, te felicit, mie nu-mi place.
andra_v
Poate nu iti place cum esti tu, dar poate iti place cum este Sorin, freeman, action, Marius, etc.
Intotdeauna pentru a fi autonom, pentru a te autoconduce si, in final, pentru a te impune, a foat nevoie de solidaritate, spirit de echipa.
Dupa cum spunea calfa, o reforma etica, o schimbare radicala a mentalitatilor mai poate salva poporul roman.
Cucu Mucu
QUOTE(Anca_M. @ 21 Feb 2008, 05:54 PM) *
Nu asta spun eu din ce se vede, si daca tie iti place asa cum suntem, te felicit, mie nu-mi place.


Mie imi place de mine - ma rog, la limita narcisismului rofl.gif ! Si cred ca as putea sa conduc lumea, cu o echipa buna! As lua ceva oameni in echipa si de aici, de pe han! thumb_yello.gif Oameni de valoare gasesti uitandu-te in jurul tau, nu la televizor, Ancuto! thumb_yello.gif
ilie
Eu sunt convins ca o sa conducem lumea, ca suntem mai buni ca ei. Cine nu vede asta sa vina la magazinul meu de ochelari, am promotie jamie.gif
Si doar nu ne-am transformat in robotei dirijati de media thumb_yello.gif
calfa
marduk, e si spiritul de echipa parte din acel ansamblu care merge altfel in tarile pe care le consideram avansate. Dar nu numai acolo, ci si in alte tari, in care oamenii sunt in medie mai multumiti de viata lor, chiar daca nu au tot ce poate oferi societatea occidentala.

In general, vad ca e destul entuziasm printre voi ! biggrin.gif Valori ar mai fi, intr-adevar, iar daca i-am pune la socoteala si pe cei ce au plecat ...
Anca_M.
QUOTE(andra_v @ 21 Feb 2008, 07:21 PM) *
Poate nu iti place cum esti tu, dar poate iti place cum este Sorin, freeman, action, Marius, etc.
Intotdeauna pentru a fi autonom, pentru a te autoconduce si, in final, pentru a te impune, a foat nevoie de solidaritate, spirit de echipa.
Dupa cum spunea calfa, o reforma etica, o schimbare radicala a mentalitatilor mai poate salva poporul roman.



Da binenteles, ideile nu lipsesc, sigur ca e nevoie de solidaritate si nu numai si daca e nevoie de ea de ce nu o punem si in practica? Adica ceva de genu` de acum inainte nu vom mai arunca gunoaiele pe langa tomberon(am vazut o gramada care fac asta), nu vom mai scuipa pe strada(in cazul barbatilor, majoritatea fac asta), vom respecta oamenii in varsta cedandu-le locul in autobuz( putini fac asta) etc. Vezi mie nu-mi place ce vad la nivel de tara, nu la nivel de persoana, eu pe freeman, action etc nu-i cunosc, eu ma cunosc pe mine si pentru ca ma respect si respect tara in care m-am nascut sunt civilizata.
ilie
QUOTE(Anca_M. @ 22 Feb 2008, 08:21 AM) *
nu vom mai scuipa pe strada(in cazul barbatilor, majoritatea fac asta

unde ziceai ca locuiesti ????!!!!
Cred ca esti putin offtopica sorry.gif , aici dezbatem despre conducere, nu despre civilizatie si comportament...
Anca_M.
Draga freeman dar civilizatia si comportamnetul se leaga de conducere, ce-ar fi sa se intalneasca Bush cu Basescu si unul din ei sa se scarpine in.....? Cum ar fi? Tu chiar crezi ca se poate conduce lumea fara un comportament corect si fara a fi civilizati?!
Cucu Mucu
QUOTE(Anca_M. @ 22 Feb 2008, 08:21 AM) *
vom respecta oamenii in varsta cedandu-le locul in autobuz( putini fac asta)

In alte tari fac tinerii fac asta? blink.gif Eu cand o sa fiu in varsta am sa refuz "cedarea locului" (daca voi fi vreodata in varsta si daca mi se va ceda locul vreodata)!
Cucu Mucu
QUOTE(Anca_M. @ 22 Feb 2008, 12:34 PM) *
ce-ar fi sa se intalneasca Bush cu Basescu [...]? Cum ar fi? Tu chiar crezi ca se poate conduce lumea fara un comportament corect si fara a fi civilizati?!

rofl.gif rofl.gif uuuu, ai gasit etaloanele "bunei cresteri"!!! rofl.gif rofl.gif Un vacar si un marinar!
Anca_M.
QUOTE(Cucu Mucu @ 22 Feb 2008, 02:54 PM) *
rofl.gif rofl.gif uuuu, ai gasit etaloanele "bunei cresteri"!!! rofl.gif rofl.gif Un vacar si un marinar!



of of rolleyes.gif
coconut
Romānii nu pot conduce lumea decāt pe calea pierzaniei! Aşa cum au condus ţara lor! rofl.gif
ilie
QUOTE(Anca_M. @ 22 Feb 2008, 12:34 PM) *
Tu chiar crezi ca se poate conduce lumea fara un comportament corect si fara a fi civilizati?!
Da. Nu are a face una cu alta.

Coconut, prea esti pesimista; unde vezi tu pierzanie? Ai vizitat India, Africa ?
coconut
Trebuie să vizitez locuri mai nenorocite ca să-mi dau sema că noi suntem niţel mai bine ca ei? blink.gif
Subiectul este "romānii chemaţi să conducă lumea"! Cum pot ei conduce lumea cānd ei pe ei nu se conduc... ca lumea?! unsure.gif
Anca_M.
QUOTE(coconut @ 23 Feb 2008, 01:43 AM) *
Trebuie să vizitez locuri mai nenorocite ca să-mi dau sema că noi suntem niţel mai bine ca ei? blink.gif
Subiectul este "romānii chemaţi să conducă lumea"! Cum pot ei conduce lumea cānd ei pe ei nu se conduc... ca lumea?! unsure.gif


Bine spus Coconut, si comportamentul are foarte mult de a face cu conducerea unei tari/lumi, cele mai puternice tari la ora actuala sunt civilizate.
ilie
QUOTE(Anca_M. @ 23 Feb 2008, 08:13 AM) *
Bine spus Coconut, si comportamentul are foarte mult de a face cu conducerea unei tari/lumi, cele mai puternice tari la ora actuala sunt civilizate.

Depinde ce intelegi prin civilizatie...

Coconut, ar trebui sa vizitezi si sa cunosti cat mai multe tari, apoi sa te vaiti...

Tot mai des vad acest comportament de a ne vaita. Initial l-am vazut la tarani, si i-am inteles intr-un fel; de secole aveau biruri/impozite si se vaitau chiar cand aveau, pe vremea comunista, la fel. Eu am vazut pe cineva care sa vaita ca n-are porumb de loc, iar el avea 28 de tone stranse si depozitate la el in curte...asta se intampla acum 10 ani.

Cred ca nu ar trebui confundata nereusita personala cu lipsa de organizare a unei tari.
Anca_M.
QUOTE(freeman @ 23 Feb 2008, 09:02 AM) *
Depinde ce intelegi prin civilizatie...

Coconut, ar trebui sa vizitezi si sa cunosti cat mai multe tari, apoi sa te vaiti...

Tot mai des vad acest comportament de a ne vaita. Initial l-am vazut la tarani, si i-am inteles intr-un fel; de secole aveau biruri/impozite si se vaitau chiar cand aveau, pe vremea comunista, la fel. Eu am vazut pe cineva care sa vaita ca n-are porumb de loc, iar el avea 28 de tone stranse si depozitate la el in curte...asta se intampla acum 10 ani.

Cred ca nu ar trebui confundata nereusita personala cu lipsa de organizare a unei tari.



Vad ca esti foarte optimist, imi pare bine pentru tine, dar in conditiile in care salariile la noi sunt asa cum sunt si preturile sunt de nivel european.......de ce sa ma compar cu cei mai slabi decat noi? Ca sa ajungi sa conduci trebuie sa depui eforturi sa ajungi ca cei mai puternici decat tine nu sa te uiti la cei care o duc mai rau si sa stai linistit ca.......lasa ca la altii e mai rau.
Aici discutam la nivel macro nu la nivel de individ, reusita personala ar trebui discutata in alta parte
ilie
N-am specificat in ultimul mesaj cu cine sa te compari...

Ideea de nereusita personala mi-a venit in minte cand am vazut ca multi romani care au plecat in strainatate si n-au facut mare branza acolo, precum si unii din Romania care n-au reusit mare lucru acasa la ei, tot acestia zic: vai ce tara de cacat, etc, unii necunoscand nici macar tara lor, nici alte tari. Astia sunt ratatii deveniti carcotasi.

Reusita personala n-are a face cu nivelul statului.
Anca_M.
QUOTE(freeman @ 23 Feb 2008, 09:49 AM) *
N-am specificat in ultimul mesaj cu cine sa te compari...

Ideea de nereusita personala mi-a venit in minte cand am vazut ca multi romani care au plecat in strainatate si n-au facut mare branza acolo, precum si unii din Romania care n-au reusit mare lucru acasa la ei, tot acestia zic: vai ce tara de cacat, etc, unii necunoscand nici macar tara lor, nici alte tari. Astia sunt ratatii deveniti carcotasi.

Reusita personala n-are a face cu nivelul statului.



Aici ai dreptate, tara nu e de rahat, cei care o conduc insa.......e ceea ce spuneam in alta parte, ca cei care ne conduc tara pun mai presus de orice interesele personale desi n-ar trebui sa fie asa.
Michelle
Nu zic ca n-ar fi asa...dar,stiti,mai e si vorba aia:avem conducatorii pe care-i meritam!

Deci,unde-i buba?
Anca_M.
QUOTE(Michelle @ 23 Feb 2008, 10:10 AM) *
Nu zic ca n-ar fi asa...dar,stiti,mai e si vorba aia:avem conducatorii pe care-i meritam!

Deci,unde-i buba?


Nu stiu daca avem conducatorii pe care ii meritam, probabil si sistemul este de vina, ca sa se schimbe ceva ar trebui schimbata structura. Spre exemplu ma uit la strazile noastre care in fiecare an se asfalteaza si in cateva luni se fac varza, vad ca la cea mai mica ninsoare se blocheaza si trafic si tot, atata timp cat fondul e prost nu o sa se schimbe nimic, chiar daca vin alti conducatori.Daca baza este slaba.....si restul e la fel.
ben_gal
QUOTE(freeman @ 22 Feb 2008, 10:33 PM) *
Da. Nu are a face una cu alta.

Coconut, prea esti pesimista; unde vezi tu pierzanie? Ai vizitat India, Africa ?

Deh, nici nu stiam ce fericit sunt.
Iar e bine, iar ma'mbat!
mutulica
QUOTE(Michelle @ 23 Feb 2008, 12:10 PM) *
Nu zic ca n-ar fi asa...dar,stiti,mai e si vorba aia:avem conducatorii pe care-i meritam!

la cat de tembela a lumea asta... as spune ca ne merita s-o conduca romanii
Erwin
Dragii mei compatrioti Romani, eu nu mai emigrez din Romania. Varul meu Nelu - femeie de serviciu la NASA (fost inginer IT in Romania )
a gasit, stergand folderele de praf, un studiu care ma pune pe ganduri. Din surse secrete NASA, natia Romana a fost aleasa pentru a coloniza planeta Marte.
Din toate natiile studiate au fost alesi Romanii pentru ca intr-un viitor habitat artificial pe Marte ar rezista cel mai bine.

S-au luat in calcul urmatoarele :

1. Romanii rezista fara apa cel mai mult. Nu au nevoie sa faca dus cu saptamanile. Nu folosesc sapun, sampon ori pasta de dinti.
2. Nu au nevoie de spatiu verde. Daca acesta exista, il distrug.
3. Habitatul va fi construit gen scara de bloc cu doua banci la intrare.
4. Romanii nu au depresii sau daca au, le rezolva cu bautura. Pot sa bea de la antigelul statiei orbitale pana la spirtul si frectia din sala de prim ajutor.
5. Pentru divertisment le ajunge un joc numit table. Nu au nevoie de gym sau piscina.
6. In caz de suprapopulare subiectul feminin poate fi convins usor sa-si arunce copiii la ghena de gunoi. Daca decizia s-a considerat gresita, copiii pot fi recuperati dupa trei zile. Culmea, traiesc.
7. Romanii pot fi manipulati si condusi foarte usor. Toate proviziile se vor elibera pe baza de cartela.
8. Toate legile habitatului vor fi facute pentru a fi incalcate.
9. Cheltuielile cu paza si securitatea habitatului vor fi minime. Romanii sunt genetic turnatori si paraciosi. Cand nu au ce sa toarne, incep sa scrie jurnale: Jurnalul National, Jurnalul de la Paltinis etc.
10. Se vor promova manageri nulitatile fara studii, iar oamenii capabili vor fi marginalizati pentru ca acestia atunci pot creea cel mai bine.
11.Romanii se hranesc cu 80 la suta paine, 5 la suta seminte de floarea soarelui, iar restul surogate.
12. Singurul animal insotitor va fi cainele comunitar.
13. Viata Romanilor este foarte simpla. Barfa sau zvonurile sunt ratiunea lor de a trai. In acest scop vor fi introduse in habitat asa numitele panarame, care vor trai cu nulitatile manageri si vor fi invidiate si barfite de nevestele grase si oxigenate ale capabililor cu studii.
14. Habitatul va fi aprovizionat in cantitati suplimentare cu: prize, becuri, clante, capace de WC si robineti. Romanii fura aceste obiecte. Inca nu se stie de ce. Obiectele furate se pot gasi in apartamentele lor in vitrina din sufragerie. Se presupune ca sunt furate in special de capabilii cu studii si aduse acasa ca un trofeu. In acest caz nevestele grase si oxigenate au orgasme multiple exclamand 'Costel este si destept si descurcaret...'.


rofl.gif rofl.gif rofl.gif
Cla
Erwin... tare de tot rofl.gif
"11.Romanii se hranesc cu 80 la suta paine, 5 la suta seminte de floarea soarelui, iar restul surogate." rofl.gif
ilie
Erwin, prin postul tau s-au reliefat doua concluzii privind mamagementul:
1. Tu ai tendinte suicide.
2. Cla e cel mai indreptatit sa dea sfaturi de management datorita experientei sale vaste in bucatarie.
Erwin
bagea friman, vezī tu că io scriu cu vānăt p-acia? unsure.gif d-api mai zāc ce-or trimes alţīī carce pă enternetu' ăsta, că pă vremea lu moşu să zācea că īn tătă casa va fi lătrătoare şī oaminii or umbla vorbind sānguri pă drum! rofl.gif rofl.gif
Cla
freeman, franzela cu pāine si seminte pe lānga constipa, stiu sad.gif ... dar tot cu seminte te scoti - presate, bea un paharel si-i bine smile.gif
ilie
cla, vad ca tu esti mare sfatuitor pe la manageriale, ceea ce e si corect; experienta ta este dovada vie ca orice bucatar german (si surubar, ca hobby doar) poate impartasi sfaturi valoroase alora de la GE sau Toyota, tu i-ai ridicat pe ei! bravo!
asteptam sa ne reversi in continuare din experienta culinara la cuptor o ora cu organizarea.
coconut
QUOTE(Erwin @ 2 Mar 2008, 01:50 AM) *
Dragii mei compatrioti Romani, eu nu mai emigrez din Romania. Varul meu Nelu - femeie de serviciu la NASA (fost inginer IT in Romania )
a gasit, stergand folderele de praf, un studiu care ma pune pe ganduri. Din surse secrete NASA, natia Romana a fost aleasa pentru a coloniza planeta Marte.
Din toate natiile studiate au fost alesi Romanii pentru ca intr-un viitor habitat artificial pe Marte ar rezista cel mai bine.

S-au luat in calcul urmatoarele :

1. Romanii rezista fara apa cel mai mult. Nu au nevoie sa faca dus cu saptamanile. Nu folosesc sapun, sampon ori pasta de dinti.
2. Nu au nevoie de spatiu verde. Daca acesta exista, il distrug.
3. Habitatul va fi construit gen scara de bloc cu doua banci la intrare.
4. Romanii nu au depresii sau daca au, le rezolva cu bautura. Pot sa bea de la antigelul statiei orbitale pana la spirtul si frectia din sala de prim ajutor.
5. Pentru divertisment le ajunge un joc numit table. Nu au nevoie de gym sau piscina.
6. In caz de suprapopulare subiectul feminin poate fi convins usor sa-si arunce copiii la ghena de gunoi. Daca decizia s-a considerat gresita, copiii pot fi recuperati dupa trei zile. Culmea, traiesc.
7. Romanii pot fi manipulati si condusi foarte usor. Toate proviziile se vor elibera pe baza de cartela.
8. Toate legile habitatului vor fi facute pentru a fi incalcate.
9. Cheltuielile cu paza si securitatea habitatului vor fi minime. Romanii sunt genetic turnatori si paraciosi. Cand nu au ce sa toarne, incep sa scrie jurnale: Jurnalul National, Jurnalul de la Paltinis etc.
10. Se vor promova manageri nulitatile fara studii, iar oamenii capabili vor fi marginalizati pentru ca acestia atunci pot creea cel mai bine.
11.Romanii se hranesc cu 80 la suta paine, 5 la suta seminte de floarea soarelui, iar restul surogate.
12. Singurul animal insotitor va fi cainele comunitar.
13. Viata Romanilor este foarte simpla. Barfa sau zvonurile sunt ratiunea lor de a trai. In acest scop vor fi introduse in habitat asa numitele panarame, care vor trai cu nulitatile manageri si vor fi invidiate si barfite de nevestele grase si oxigenate ale capabililor cu studii.
14. Habitatul va fi aprovizionat in cantitati suplimentare cu: prize, becuri, clante, capace de WC si robineti. Romanii fura aceste obiecte. Inca nu se stie de ce. Obiectele furate se pot gasi in apartamentele lor in vitrina din sufragerie. Se presupune ca sunt furate in special de capabilii cu studii si aduse acasa ca un trofeu. In acest caz nevestele grase si oxigenate au orgasme multiple exclamand 'Costel este si destept si descurcaret...'.


rofl.gif rofl.gif rofl.gif



rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif

Faină, Erwin! Să-i transmiţi vărului sănătate şi succes! Dar mai ales să promoveze!
tontoi
QUOTE(Cla @ 3 Mar 2008, 11:02 AM) *
bea un paharel si-i bine smile.gif


cuvantul corect asta-i PAHARELUL.
Il vad ca pe un conducator de osti.
In randul razesilor taria e lux...lucru confirmat in Rusia si plauzibil in Romania jamie.gif
Ovidiu Bufnila
Asta mi-a mers la inimă!
thumb_yello.gif

QUOTE(Merlina @ 20 Jan 2008, 02:00 PM) *
Eu cred ca bine... O sa invatam si pe altii sa lege cu sfoara, sarma, nu de alta, dar in spatiul cosmic echipele de interventie cred ca ajung mai greu.
smile.gif

Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.