Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Legăm Cu Sārmă, Asta E, Merge Si-asa...
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
turbo trabant
QUOTE(Cla @ 5 May 2009, 12:28 PM) *
Marduk, o sa te uimesc: "Misto"-ul nu vine nici de la romāni, nici de la tigani.
Cuvāntul "Misto" vine de la nemti, care a fost introdus de oamenii Bucurestiului pe cānd "se purta bastoane", si s-a numit "mit Stock".
A fi fost un om bine situat pe-atunci, pe la 1800 toamna, s-a numit a fi "mit Stock", adica misto. smile.gif

Parca am auzit si eu varianta asta.

multe cuvinte din jargonul tiganesc sau chiar din limba romana sunt luate de la nemti. ce era sa il alerg pe mecanicul din germania cand mi-a zis ca am ramas fara frane din cauza unui "stift" . in termeni tehnici sau de masini orice roman se intelege cu neamtul imediat spre deosebire de francezi si englezi.
Serenity
Eu nu inteleg de ce nu putem sa ne adresam ca de la oameni la oameni si atat, de ce trebuie sa facem mereu referire si sa ne aruncam nationalitatea in fata... Asta e lucrul care ma enerveaza cel mai mult.
Cla
QUOTE(Zed @ 5 May 2009, 11:36 AM) *
Serenity , sunt oameni cu aere de superioritate si in romania , fara sa plece si crede-ma ca cunosc o gramada . Tre' sa ies numai pe strada , sa rasfoiesc o Megalomania nu are granite si nici nu se capata cu un drum dus-intors . Aia au avut-o deja de cand au plecat , era numai in stare latenta rofl.gif .

Propun totusi sa purtam discutia in alt topic .


Ja !!! Ich bin auch dafür !!! Ich hab Deppen in Deutschand erlebt, das glaubst garnicht....
Und noch schlimmer: Selbstbewusste Schwaben und Sachsen.
Cucu Mucu
QUOTE(turbo trabant @ 5 May 2009, 11:24 AM) *
Eu nu stiu ce romani plecati in germania ai vazut tu cu aere de superioritate ca unul nu rezista in doiciland cu figuri de fuhrer , zboara imediat, aici nu se permite figuri de columbeni sau alti smecheri cu lantul gros si ghiul.

Zi sa mori tu! Ia du-te la o alba-neagra in fata catedralei din Nurnberg sa vezi acolo natii bronzate care ciripesc pe romanes si romaneste, cu fete de columbeni cu lant gros si ghiul.
turbo trabant
QUOTE(Cucu Mucu @ 5 May 2009, 02:42 PM) *
Zi sa mori tu! Ia du-te la o alba-neagra in fata catedralei din Nurnberg sa vezi acolo natii bronzate care ciripesc pe romanes si romaneste, cu fete de columbeni cu lant gros si ghiul.

Zi sa mori tu ca i-ai intrebat ca sunt angajati in Germania sau rezidenti cu carte de munca si nu doar "turisti " in biznis trip. "da' care e problema bai nazistule ce heu nu am voie sa admir catedrala sunt from europe".

acum cateva luni am observat niste zburatoare alergate prin fata unui real de catre nazistii politisti care vroiau doar sa ii legitimeze pe vajnicii cumparatori de plasme sub fuste sorry.gif

PS: nemtii is cei mai idioti la alba-neagra ei cred ca e pe bune rofl.gif
Marduk
QUOTE(Cla @ 5 May 2009, 01:28 PM) *
Cuvāntul "Misto" vine de la nemti, care a fost introdus de oamenii Bucurestiului pe cānd "se purta bastoane", si s-a numit "mit Stock".

Este posibil, ar fi o varianta. Totusi DEX-ul ne spune altceva.
MIŞTÓ adj. invar. (Arg.) (Foarte) bun, (foarte) frumos. ♦ (Substantivat, n., īn expr.) A lua (pe cineva) la mişto = a-şi bate joc (de cineva), a-l ironiza. – Din ţig. mišto


QUOTE(turbo trabant @ 5 May 2009, 01:35 PM) *
multe cuvinte din jargonul tiganesc sau chiar din limba romana sunt luate de la nemti. ce era sa il alerg pe mecanicul din germania cand mi-a zis ca am ramas fara frane din cauza unui "stift" . in termeni tehnici sau de masini orice roman se intelege cu neamtul imediat

Sa nu exageram. Limba romana este o lima latina si ar doar 2,7% influenta germana.

P.S.
Cred totusi ca suntem off topic cu toata aceasta discutie pe tema vocabularului, acest topic parca isi propusese alta discutie.
turbo trabant
QUOTE(marduk @ 5 May 2009, 03:00 PM) *
Sa nu exageram. Limba romana este o lima latina si ar doar 2,7% influenta germana.

Categoric nu are absolut nici o legatura cu germana in afara de termenii tehnici unde in romaneste sunt transcrisi asa cum se aude . In special la termeni ingineresti.

Ma gandeam odata ca e posibila influenta antebelica a invatamantului la berlin sa fi dus la acest fapt.



Rovaniemi
"Las că merge şi aşa!"

sinistră expresie, şi atīt de īmpămīntenită īn Romānia ... Nu, nu e "tipic romānească", īmi īnchipui că grecii şi turcii au descoperit-o mai de mult, ca şi franţujii de fapt ("laissez faire, laissez passer ...")

şi nici cu nemţii nu mi-e ruşine ... mult lăudata minuţiozitate (sau cum vreţi să-i ziceţi) germană de fapt este, sau era, specifică doar prusacilor, şi nici p-acolo nu făcuse prea mulţi pui īnainte de secolele 18-19 pare-mi-se


Cla
QUOTE(turbo trabant @ 5 May 2009, 03:05 PM) *
Categoric nu are absolut nici o legatura cu germana in afara de termenii tehnici unde in romaneste sunt transcrisi asa cum se aude . In special la termeni ingineresti.

Ma gandeam odata ca e posibila influenta antebelica a invatamantului la berlin sa fi dus la acest fapt.

Se poate smile.gif Majoritatea cuvintelor germane se vorbesc prin Banat si Ardeal, unde au fost nemtii acasa.
Ą la "Schieb zurück" samd rofl.gif

(Fapt divers: Siciliana seamana foarte mult cu romāneasca) http://scn.wikipedia.org/wiki/Rumanģa
http://scn.wikipedia.org/wiki/Timisoara
"Pirsunalitati di Timişoara" rofl.gif
Marduk
QUOTE(Cla @ 6 May 2009, 02:34 AM) *
(Fapt divers: Siciliana seamana foarte mult cu romāneasca)
"Pirsunalitati di Timişoara" rofl.gif

La cati "sisilieni" au cumparat pamanturi in Timisoara (Timis) cred ca o sa se schimbe si graiul romanesc, ca asai romanul, se da dupa ala de-i da o paine de pomana si el zice ca la prins pe Dumnezeu de picioare.
turbo trabant
QUOTE(Rovaniemi @ 5 May 2009, 11:01 PM) *
"Las că merge şi aşa!"

sinistră expresie, şi atīt de īmpămīntenită īn Romānia ... Nu, nu e "tipic romānească", īmi īnchipui că grecii şi turcii au descoperit-o mai de mult, ca şi franţujii de fapt ("laissez faire, laissez passer ...")

şi nici cu nemţii nu mi-e ruşine ... mult lăudata minuţiozitate (sau cum vreţi să-i ziceţi) germană de fapt este, sau era, specifică doar prusacilor, şi nici p-acolo nu făcuse prea mulţi pui īnainte de secolele 18-19 pare-mi-se

La frantuji e "ca marche" tradusa ar fi ceva de genul " lasa bah ca merge si asa".

Nu stiu de minutiozitate dar stiu de eficienta . Si compara o gradina unei case in germania cu o gradina in bucale. La astia si lalelele sunt incolonate blink.gif
Cla
"Minutiozitate"... cu asta asociez Feinmechanik, pe care am practicat-o timp de 17 ani...
Cele mai bune utilaje cu care am lucrat nu au fost germane, ci elvetiene. Fabricat Reishauer, Walisellen, Zürich. http://www.reishauer.com
Dar pedantismul si minutiozitatea nu au fost inventate de prusaci. Taica-meu a fost romān get-beget, dar avea o vorba:
"Mai, daca faci un lucru, fa-l asa ca sa-ti placa si tie." smile.gif
Rehael
QUOTE(Cla @ 4 May 2009, 10:31 PM) *
Da, Rehael, ai dreptate, stiu sa fac misto de altii, dar si accept sa faca altii misto de mine.
Si pentru ca sa ne īmpacam, am ceva pentru tine: smile.gif

wDZFf0pm0SE


Se accepta! smile.gif
Cla
QUOTE(turbo trabant @ 5 May 2009, 02:47 PM) *
PS: nemtii is cei mai idioti la alba-neagra ei cred ca e pe bune rofl.gif

M-am dus odata cu bus in Romānia... lānga mine, un fost coleg de-al lui taica-meu.
Coborām in Ungaria la un popas... si omu' se pune la alba-neagra... si-a tras o tzeapa de la niste romāni laugh.gif
Vine īnapoi dupa o juma' de ora si zice: Marius, am pierdut 2000 de marci blink.gif
Dar era romān get-beget !!! rofl.gif
Rehael
QUOTE(Zed @ 29 Apr 2009, 02:42 AM) *
Mie personal mi se pare pueril sa "etichetezi" pe cineva ca roman sa nu numai prin faptul ca critica sau isi exprima nemultumirea fata de o situatie . Asta era valabil si in vremea comunismului , nu esti cu noi , esti impotriva noastra .
Critica este vazuta in majoritatea cazurilor ca ceva negativ dar , critica poate sa fie si constructiva , numai ca putini au stomac s-o digere pentru ca le sta in cale orgoliul . Orgoliul de a fi roman /german/maghiar etc .
Un om rational vede si gunoiul de sub prag , nu numai presul de peste el . A inchide ochii asupra problemelor , a vorbi numai de - citez un mare geniu in viata "multe succese" nu aduce niciodata schimbare , nou , imbunatatiri . Din contra , aduce stagnare , plafonare si inevitabil ajungi sa te complaci in unele situatii sau sa eviti sa vorbesti despre ele .
Inafara de asta mai am o problema cu patriotismul . Vreau sa stiu concret cei care isi apara cu atata indarjire patria muma , ce au facut pana acum pentru ea . Concret si la obiect . ( PATRIÓT, -Ă, patrioţi, -te, s.m. şi f. 1. Persoană care īşi iubeşte patria (1)şi luptă pentru apărarea şi prosperitatea ei. )
rofl.gif


Asta presupune ca un patriot adevarat lupta si pentru imaginea patriei lui, asa cum poate, macar pentru ca-si respecta stramosii care au facut sacrificii pentru ca acest pamant sa fie mostenit de urmasii lor. Bineinteles ca unii au probleme in a experimenta sentimente de respect si recunostinta spre marea tristete (presupun) a celor care i-au lasat mostenitori. Aceste sentimente ar trebui sa-i impiedice in a face generalizari la nivel de neam si tara pe seama unor "gunoaie" care la urma urmei le poti gasi in orice "casa", ascunse sau nu sub pres, ... mai ales daca le cauti neaparat.
Marduk
QUOTE(Rehael @ 6 May 2009, 03:00 PM) *
Aceste sentimente ar trebui sa-i impiedice in a face generalizari la nivel de neam si tara pe seama unor "gunoaie" care la urma urmei le poti gasi in orice "casa", ascunse sau nu sub pres, ... mai ales daca le cauti neaparat.

Important este sa nu fim ipocriti, sa spunem lucrurilor pe nume chiar daca nu ne face placere, dar mai ales sa facem ceva sa indreptam, sa eliminam "gunoiul" de sub pres, pentru a fi mandri de "casa" in care locuim, fara a mai trage cu ochiul la "casele" altora.
Cla
Apropo... cum e asta cu patria... e o "patrie" sau "tara mama"?
Adica tata sau mama? blink.gif
Suntem patrioti sau matrioti? laugh.gif
Rehael
QUOTE(marduk @ 6 May 2009, 03:14 PM) *
Important este sa nu fim ipocriti, sa spunem lucrurilor pe nume chiar daca nu ne face placere, dar mai ales sa facem ceva sa indreptam, sa eliminam "gunoiul" de sub pres, pentru a fi mandri de "casa" in care locuim, fara a mai trage cu ochiul la "casele" altora.


Deci, eu zic sa nu generalizam... fiecare sa-si vada de musca de pe caciula lui. jamie.gif



QUOTE(Cla @ 6 May 2009, 03:15 PM) *
Apropo... cum e asta cu patria... e o "patrie" sau "tara mama"?
Adica tata sau mama? blink.gif
Suntem patrioti sau matrioti? laugh.gif


Probabil cand "e de bine" e "patrie" iar cand "e de rau" e "tara mama". whistling.gif
Marduk
QUOTE(Rehael @ 6 May 2009, 03:22 PM) *
Deci, eu zic sa nu generalizam... fiecare sa-si vada de musca de pe caciula lui.

Si aia care nu au musca pe caciula ce fac? blink.gif
Rehael
Inseamna ca-si fac treaba asa cum trebuie. Ce ai vrea, sa faca si ceea ce ai fi tu dator sa faci?... blink.gif
Serenity
Acum am vazut ce zicea Zed mai demult...

QUOTE
Mie personal mi se pare pueril sa "etichetezi" pe cineva ca roman sa nu numai prin faptul ca critica sau isi exprima nemultumirea fata de o situatie . Asta era valabil si in vremea comunismului , nu esti cu noi , esti impotriva noastra.


Eu nu l-am etichetat pe Cla ca nefiind roman numai prin prisma criticilor aduse tarii.. Asta de fapt e o trasatura specifica romanului.. sa critice dar sa nu faca nimic. Eu am spus ca nu il mai simt fratele meu roman din alte considerente... Pentru ca e plecat de foarte mult timp din tara, pentru ca mereu cand vorbeste de nemti spune "noi" iar cand vorbeste despre romani am sentimentul ca se refera la o natie din care el nu mai face parte. Simt ca el nu se mai simte roman.. Ca iubeste tara, dar ca nu se mai identifica cu poporul. Eu asa simt, si pana la urma e o chestie personala. Chiar nu-l atacam pe Cla...

Si nici nu cred ca ar trebui sa fi orb cand vine vorba de gunoiul de sub pres. Critica e ok intr-o anumita masura, daca nu se limiteaza doar la critica. In momentul in care devine ceva prea frecvent, cand iti centrezi atentia numai pe aspectele negative si te limitezi doar la a critica, e ceva inutil si daunator in primul rand pentru dispozitia personala. Eu cred intr-un echilibru.. sa vezi atat partile negative cat si pe cele pozitive. Sa te bucuri de aspectele pozitive si sa faci ceva, daca sta in puterea ta, pentru a le schimba pe cele negative. Ma enerveaza ipocritii aia care pe de-o parte critica ca e mizerie pe strazi, si pe de alta arunca gunoaiele pe unde prind. Sau care critica coruptia, dar cauta diverse moduri de a da spaga sau a obtine anumite avantaje prin metode mai putin legale si morale.

Eu, una, nu stiu ce am facut pentru tara asta.. Fac cat poate face un individ, adica incerc sa-i educ cat de cat pe cei din jurul meu, subtil pentru a nu fi perceput ca o agresiune, sa nu fac ce face toata lumea doar pentru ca aia e calea mai usoara, sa fiu un exemplu pozitiv si sa nu creez o imagine negativa tarii prin felul meu de-a fi. Cand o sa pot face mai mult si o sa stiu ce anume as putea face, o sa fac.
Marduk
QUOTE(Rehael @ 6 May 2009, 03:36 PM) *
Ce ai vrea, sa faca si ceea ce ai fi tu dator sa faci?... blink.gif

Da, uite eu unul ca roman ce sunt vreau la iarna sa vina americanii sa-mi dea zapada din fata casei, olandezii sa-mi mulga vaca, nemti sa-mi culeaga graul, francezii sa-mi faca painea, turcii si grecii sa-mi vanda porumbul, branza, oile si mieii, iar tiganii sa-mi are, sa care balegarul, sa pliveasca, sa-mi praseasca, italienii sa-mi culeaga via si sa-mi faca vinul, spaniolii sa-mi faca casa, uite asa, ca sunt roman adevarat si ma trag din daci si romani de 2000 de ani. Eu voi sta numai la bodega si voi discuta despre politica si primarele asta care vrea sa ne puna la munca, apoi impreuna cu alde Mitica o sa facem scrisoare la guvern sa ne ajute cu ceva bani ca n-avem de tigari.
Cla
Marduk... rofl.gif

@Serenity:
Īti multumesc pentru critica. Asa cum m-ai caracterizat, m-am simtit prin 2004, si tocmai de-aia am intrat pe Han, nu numai ca sa nu uit limba, ci mi-a fost dor de oamenii mei. Dar si de tara unde m-am nascut smile.gif
Si crede-ma ca īi critic la fel pe germani, daca calca pe bec.
Rehael
QUOTE(marduk @ 6 May 2009, 04:22 PM) *
Da, uite eu unul ca roman ce sunt vreau la iarna sa vina americanii sa-mi dea zapada din fata casei, olandezii sa-mi mulga vaca, nemti sa-mi culeaga graul, francezii sa-mi faca painea, turcii si grecii sa-mi vanda porumbul, branza, oile si mieii, iar tiganii sa-mi are, sa care balegarul, sa pliveasca, sa-mi praseasca, italienii sa-mi culeaga via si sa-mi faca vinul, spaniolii sa-mi faca casa, uite asa, ca sunt roman adevarat si ma trag din daci si romani de 2000 de ani. Eu voi sta numai la bodega si voi discuta despre politica si primarele asta care vrea sa ne puna la munca, apoi impreuna cu alde Mitica o sa facem scrisoare la guvern sa ne ajute cu ceva bani ca n-avem de tigari.


Dar niste posmagi muieti nu ti-ar placea?...

Ce-i drept s-au mai cunoscut cazuri din acestea "interesante" ca al tau de-a lungul timpului; numai ca in vechime masurile erau cam radicale in ceea ce ii privea... smile.gif In fond ratati gasesti in orice tara si au probabil aceeasi manie a grandorii care i-ar face sa viseze la vremuri in care toate neamurile pamantului ii vor sluji. rofl.gif


Marduk
QUOTE(Rehael @ 6 May 2009, 07:08 PM) *

QUOTE
Dar niste posmagi muieti nu ti-ar placea?...

Mi-ar placea, dar muieti in sampanie.
QUOTE
In fond ratati gasesti in orice tara si au probabil aceeasi manie a grandorii care i-ar face sa viseze la vremuri in care toate neamurile pamantului ii vor sluji.

Mei, Romania nu este orisice tara iar mania grandorii ca a mea nu se gaseste nicari, io nu vreau toate nemurile pamantului, doar ungurii, tiganii si ailalti pe care i-am ienumerat. Ai inteles? mad.gif
Rovaniemi
QUOTE(marduk @ 6 May 2009, 07:23 PM) *
Mi-ar placea, dar muieti in sampanie.

Mei, Romania nu este orisice tara iar mania grandorii ca a mea nu se gaseste nicari, io nu vreau toate nemurile pamantului, doar ungurii, tiganii si ailalti pe care i-am ienumerat. Ai inteles? mad.gif


Și indonezieni și iranieni dacă se poate (eRepublik știe ... rofl.gif )
Rovaniemi
QUOTE(Cla @ 6 May 2009, 12:16 PM) *
"Minutiozitate"... cu asta asociez Feinmechanik, pe care am practicat-o timp de 17 ani...
Cele mai bune utilaje cu care am lucrat nu au fost germane, ci elvetiene. Fabricat Reishauer, Walisellen, Zürich. http://www.reishauer.com
Dar pedantismul si minutiozitatea nu au fost inventate de prusaci. Taica-meu a fost romān get-beget, dar avea o vorba:
"Mai, daca faci un lucru, fa-l asa ca sa-ti placa si tie." smile.gif


Păi aici e broblemul , că faci un lucru să-ți placă și ție doar dacă ești beneficiarul direct ... dacă muncești p-un salariu e de-ajuns să legi cu sīrmă īn loc să sudezi, să bagi īn punga cu carne copane de pui cu pene incomplet ciupilite, să faci īmbinarea perete-tavan la 85 de grade īn loc de cele 90 regulamentare, și așa mai departe. Las că merge și-așa ...
Cla
Hai sa te mustrez un pic, Rovaniemi.
Adica.... care e diferenta de a face ceva pentru acasa sau pentru firma, cu toate ca aceeasi bani iti vin acasa.
Uite vezi, asta e mentalitatea romāneasca tāmpita.
Te citez: "Păi aici e broblemul , că faci un lucru să-ți placă și ție doar dacă ești beneficiarul direct ... dacă muncești p-un salariu e de-ajuns să legi cu sīrmă īn loc să sudezi"

Scuza-ma te rog, dar esti tāmpit?? Exact invers: Daca ma duc la lucru fac o treaba buna. Si nu o leg cu sārma, fraiere.
Pentru ca daca faci ceva calumea, la urma estu TU beneficiarul. ACASA.
Si tocmai pe un salariu se sudeaza si nu se leaga cu sārma...

Eu nu stiu ce parere ai tu despre nemti; dar noi nu ne-am dus niciodata in batjocura la lucru.
Si daca aud asa ceva = "dacă muncești p-un salariu e de-ajuns să legi cu sīrmă īn loc să sudezi," mi se scoala paru-n cap.
Pune-te pe munca, puiule.
Serenity
Eu, la firmele care isi respecta angajatii, nu i-am prea vazut sa faca munca de mantuiala, sincer.
Cla
Te cred: La firmele care-si respecta angajatii. Atele-si bat joc de ei.
Serenity
Pai e o mare problema in Romania cu managementul resurselor umane. Majoritatea firmelor si companiilor habar nu au de ce anume are nevoie un om si cum sa motiveze un angajat ca sa munceasca bine. In majoritatea firmelor angajatii nu sunt motivati in nici un fel, singurul lucru care ii tine acolo e nevoia de a avea un venit, chiar daca venitul e insuficient.

Din ce am mai auzit de la romanii plecati pe dincolo, in occident romanii sunt antipatizati de localnici pentru ca muncesc bine si ieftin. Sunt in general vazuti ca oameni muncitori majoritatea... Cu exceptia scursurilor care au mai ajuns pe-acolo. Nu stiu daca e adevarat, eu asa am auzit.
Cla
Serenity, romānii au 2 renume:
1- Oameni cu scoala...
2- Oameni fara scoala.
Rovaniemi
QUOTE(Cla @ 6 May 2009, 10:16 PM) *
Hai sa te mustrez un pic, Rovaniemi.
Adica.... care e diferenta de a face ceva pentru acasa sau pentru firma, cu toate ca aceeasi bani iti vin acasa.
Uite vezi, asta e mentalitatea romāneasca tāmpita.
Te citez: "Păi aici e broblemul , că faci un lucru să-ți placă și ție doar dacă ești beneficiarul direct ... dacă muncești p-un salariu e de-ajuns să legi cu sīrmă īn loc să sudezi"

Scuza-ma te rog, dar esti tāmpit?? Exact invers: Daca ma duc la lucru fac o treaba buna. Si nu o leg cu sārma, fraiere.
Pentru ca daca faci ceva calumea, la urma estu TU beneficiarul. ACASA.
Si tocmai pe un salariu se sudeaza si nu se leaga cu sārma...

Eu nu stiu ce parere ai tu despre nemti; dar noi nu ne-am dus niciodata in batjocura la lucru.
Si daca aud asa ceva = "dacă muncești p-un salariu e de-ajuns să legi cu sīrmă īn loc să sudezi," mi se scoala paru-n cap.
Pune-te pe munca, puiule.


Md, bine, se vede că n-ai priceput nimic din ce am zis eu acolo. Mai citește-l o dată, mai coroborează și cu cea am zis īn penultimul meu post și după aia n-ai decīt să mă-njuri.
turbo trabant
QUOTE(Serenity @ 6 May 2009, 10:42 PM) *
Din ce am mai auzit de la romanii plecati pe dincolo, in occident romanii sunt antipatizati de localnici pentru ca muncesc bine si ieftin. Sunt in general vazuti ca oameni muncitori majoritatea... Cu exceptia scursurilor care au mai ajuns pe-acolo. Nu stiu daca e adevarat, eu asa am auzit.

Asa este dar nu se aplica numai la romani ci in general la est-europeni. noi stim ce e frecangeala la munca de pe vremea impuscatului si am vazut unde duce, rasfatatii astia nu.

@Cla: nu prea exista companii care sa motiveze angajatul de aceea cei din vest , bastinasii , au ideea " asta e fisa postului, atata fac".

Apropo, am vazut afise cu Marx prin oras . Ala micu , barbosu ... blink.gif
Serenity
Ah, apropo de chestia asta cu "aia batrani stiu mai multe ca aia tineri pt. ca au experienta".. eu cred ca un om poate invata foarte mult si din experienta celor din jurul lui daca are ochi sa vada, urechi sa auda si minte sa proceseze. Si la fel de bine poti trece prin foarte multe fara sa inveti nimic. Deci varsta la un moment dat nu mai are asa mare relevanta. Parerea mea..
CharonOfNyx
Legăm Cu Sārmă, Asta E, Merge Si-asa..., mentalitate

Nimic mai fals ohyeah.gif Uite aici o lucrare de mare anvergura, masina de cules castraveti
Nimic n-a scapat din vedere la dezvoltarea acestui proiect, observati interesul autoritatilor, al presei, cum seful de proiect demonstreaza cu manuta lui functionarea agregatului ... observati ca inclusiv amanuntul, de a pune perne, pentru angajatii fruntasi, nu a scapat din vedere (pentru cei care trag chilul, se pun pioneze, dar nu se vad in poze)!
Na! Mai spuneti ceva de lagat cu sarma la o astfel de lucrare de high tech!









turbo trabant
QUOTE(CharonOfNyx @ 9 May 2009, 11:01 PM) *
Na! Mai spuneti ceva de lagat cu sarma la o astfel de lucrare de high tech!





Seamana cu planorul fratilor Wright . I believe I can fly ... rofl.gif rofl.gif
CharonOfNyx
trabantule, nu rade! Ia, uite ce dea castraveti sunt pe banda aia rulanta! Poti sa umpli chiar mai mult de 2 cani! Cred ca nu-ti dai seama de productivitatea utilajului?!
rofl.gif
Normal, daca era dupa voi romanii, le dadeai la sarmanele femei niste galeti in mana si le trimiteai pe tarla ... habar n-aveti de avantajete tehnologiei moderne! rofl.gif

N-ai cu cine, dom'le! Niste tarani! rofl.gif
Marduk
Nu stiu daca ati sesizat dar cativa dintre specialistii prezenti au in picioare sosoni din plastic (din cei ce se folosesc prin muzee sau spitale) sa nu se murdareasca de glia tarii. Oricum cred ca acest utilaj a fost proiectat doar pentru reclama dela TV, care de altfel l-a si promovat dar doar la misto, nu pot sa cred ca se foloseste asa ceva la culesul castravetilor.
Cla
QUOTE(marduk @ 15 May 2009, 08:55 AM) *
in picioare sosoni din plastic


Nu-i bai wink.gif pe vremuri [cine nu a prins] erau de guma, sa nu prinzi noroiul.

Chestii uitate... smile.gif

Dar la culesul castravetilor n-ai noroi, pentru ca nu-i pasesti... Ori pamānt , ori nimic. Īntrebati-ma pe mine, ca am fost cu scoala la cules, nu numa castraveti, ci si cartofi, sfecle, rosii, morcovi, pāna si struguri plini de paianjeni.
Nu va zic unde, ca nu ati mai bea vinul cu pricina biggrin.gif

Si sosoni de guma purtau domnii, aia "cu Stock", adica mit stock
Cla
QUOTE(Serenity @ 6 May 2009, 11:22 PM) *
Ah, apropo de chestia asta cu "aia batrani stiu mai multe ca aia tineri pt. ca au experienta".. eu cred ca un om poate invata foarte mult si din experienta celor din jurul lui daca are ochi sa vada, urechi sa auda si minte sa proceseze.

Aici graiesti mare adevar, Sere, fara a invata inconinuu, nu am perpetua.
CharonOfNyx
[...]

QUOTE(marduk @ 15 May 2009, 09:55 AM) *
Nu stiu daca ati sesizat dar cativa dintre specialistii prezenti au in picioare sosoni din plastic (din cei ce se folosesc prin muzee sau spitale) sa nu se murdareasca de glia tarii. Oricum cred ca acest utilaj a fost proiectat doar pentru reclama dela TV, care de altfel l-a si promovat dar doar la misto, nu pot sa cred ca se foloseste asa ceva la culesul castravetilor.

Ca a fost proiectat aiurea-n tramvai si ca nimeni nu-i vede rostul, asta e foarte clar. Dar daca te uiti la fetzele alora cu sosoni (cum bine i-ai observat thumb_yello.gif ), cat de patrunsi sunt de eveniment, iti dai seama cat de serioasa e treaba si ca nu e doar pt. o reclama tv.
Probabil ca era nevoie ca niste bani sa circule intr-o anumita directie si "dar, trebuie sa se si vada ceva, dom'le".
jamie.gif
Erwin
Ei, asta da! jamie.gif
Trascarabeta

rofl.gif
Marduk
Eu le-am vazut in realitate, prin satele din Arges in apropiere de Campulung cred ca la fiecare ulita exista cate o trascareta. Fumareste trosneste dar oamenii isi fac treaba cu ea, ultima am vazut-o acum o luna pe la Lunca Gartii aproape de Dragoslavele, tragea dupa ea o caruta incarcata cu lemne. Poate ca ideea asta o sa prinda la vreun fabricant care sa livreze kituri standad ieftine, pe care romanu sa si le tuneze cum vrea.
Blakut
Mai, e la mine la Magurele o chestie, o caruta cu motor. Da motorul ala are cred un singur piston, care bate pac pac pac cam odata sau de doua ori pe secunda. Un zgomot infundat dintr-un motor mare. Ce naiba o fi?
Cla
Un Simpson de doi jumate pe 4 timpi? rofl.gif
Erwin
cred că mai există şi acum nişte "motoare de tăiat lemne" care se pot deplasa, cānd eram copil le vedeam cum circulau şi cum tăiau lemne. Aveau aşa un motor cu turaţie mică şi o volantă imensă. Aproape că se oprea dacă lemnul de tăiat era prea gros sau prea tare. Pe motor scria "LANZ BULDOG" smile.gif
Cla
Cea mai mica turatie o are un Lanz Bulldog (tractor). Manānca pāna si ulei de flloarea soarelui, nu de soarea floarelui rofl.gif
pāna si cu unt biggrin.gif http://de.wikipedia.org/wiki/Lanz_Bulldog
Lanz Bulldog
Blakut
Exact asa facea, ca motorul ala. Doar ca nu stiu daca arata la fel. Avea o volanta imensa si zgomotul era exact ca ala scos din filmuletul lui Cla.
Cla
Se poate sa fi aratat altcumva ce zici tu, dar cu motorul de Lanz.
Īn orice caz, stiu ca motorul asta merge cu orice contine ulei, grasime, etc. Motorina, petrol, ulei de toate felurile, unt, margarina...
Apropo, Bulldog e doar o porecla pentru "tractor".
Dupa cum am citit, era un motor Diesel īn 2 timpi, cu doar un cilindru urias de 6300cm³ si 12 CP.
http://en.wikipedia.org/wiki/Lanz_Bulldog
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.