Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Enigme <=> Intrebari Si Raspunsuri
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan > Enigme si Ghicitori
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12
Mihai
Nu isi mai da nimeni cu parerea? rolleyes.gif
Mistinguett
Meciurile sunt date in reluare cand el face pronosticurile?
Mihai
Nope, keep trying.
Este tot un joc de cuvinte. biggrin.gif
bdl
Il cheama Brucan pe omul ala?? blink.gif
Mihai
Nope. Daca raspunsul nu soseste in 12 ore, il voi publica eu maine.
E foarte simplu si, dupa cum spuneam, este un joc de cuvinte wink.gif
Balauru
QUOTE (Mihai @ Jun 23 2003, 01:12 PM)
Un tip intra intr-un bar. Se indreapta spre barman, si ii spune 'Da-mi un pahar cu apa'. Barmanul scoate un pistol, i-l pune la tampla si il tine 5 minute. Cel care ceruse un pahar cu apa ii multumeste si pleaca.

De ce ii multumeste, desi nu primise apa ceruta?



------------------------------------------
O enigma asemanatoare: Un vesel intra la un bar de veseli.Se duce la barman si-i spune: 'Da-mi un ceas cu rubine"
Amandoi dispar o ora si omul pleaca multumind barmanului.

De ce ii multumeste, desi nu a primit nici un Rolex cu rubine?

------------------------------------------

O alta solutie:

Raspunsul la enigma adevarata :se vede ca tipu nu putea sa urineze. Dupe ce i-a tinut ala pistolu' a urinat pe el.
Balauru

La aia cu pronosticul:

Oricine poate.
Poate sa-l pronosticheze si cu 15 ani inaintea meciului.Rezultatul poate sa fie ala pronosticat sau altul.

Mihai
Daca doresti sa trimiti si tu intrebari, lanseaza un nou topic. Deasemenea, incearca te rog sa spui tot ce ai de spus intr-un singur mesaj. wink.gif
Raspunsul dat de tine a mai fost oferit si de bdl, dar nu este cel corect. Am spus ca va pronostica scorul exact.
genicon
Pai... daca e joc de cuvinte... unsure.gif el poate pronostica scorul oricarui joc inainte de inceperea sa - adica nu neaparat a jocului la care zice el scorul. Adica, el poate pronostica cu 5 min inainte de meciul Steaua - Dinamo smile.gif scorul partidei Farul Constanta - Gloria Bistrita, care s-a jucat deja. Nush daca m-ai inteles, sau daca asta e raspunsul... blink.gif
Mihai
Nope, dar erai pe aproape.
Nu am spus scorul de la finalul jocului. Scorul...de la inceput: adica 0-0 6.gif
Mihai
Urmatoarea enigma:

Muzica se opreste. Femeia moare

De ce?
Balauru

Inima ei era ...Muzica.
Mihai
Raspunsuri concrete va rog. cool.gif
Balauru

Era in coma la spital si a murit ,coincidenta,cand s-a stricat radioul spitalului.

Sa nu spui ca asta nu e un posibil raspuns.

bdl
Asa era libretul operei sau asa vrea regizorul.
ypsilonalpha
QUOTE (Balauru @ Jul 1 2003, 12:01 AM)
Era in coma la spital si a murit ,coincidenta,cand s-a stricat radioul spitalului.

Sa nu spui ca asta nu e un posibil raspuns.

Poate ca nu era o coincidentza, Balaure, poate chiar a fost pana de curent la spital, si a cazut si radioul bransat la priza, dar si aparatele care o mentineau in viata. wink.gif
Mihai
QUOTE (Balauru @ Jul 1 2003, 01:01 AM)
Era in coma la spital si a murit ,coincidenta,cand s-a stricat radioul spitalului.

Sa nu spui ca asta nu e un posibil raspuns.

La radioul spitalului nu prea auzi muzica, nu?
Balauru

O.K. bdl a dat raspunsul corect.

Pune alta,a inceput sa-mi placa.Daca o sa gasesc si eu vreodata enigme,pot sa le pun la tine? Nu vreau sa pun un topic nou.

Numai Bine.

Mihai
Raspunsul corect nu a fost inca oferit.
Mistinguett
Incerc marea cu degetul:

Femeia era cantareata? si a murit din cauze oarecare?
Mihai
Nope. Oricum, incercarea moarte n-are cool.gif
Mihai
Nu mai incearca nimeni? Oricum, maine voi oferi raspunsul corect.
ypsilonalpha
Conteaza daca e femeie sau barbat? Adica daca era barbat nu murea?

Era in fatza plutonului de executie si inainte de executie au cintat trompetele?

Era muzica mecanica (radio, TV, disc) sau live?
Mihai
1. De preferat sa fie femeie
2. Nope
3. De preferat sa fie o inregistrare, dar poate fi si live.

Da' stiu ca te-am lamurit! laugh.gif
ypsilonalpha
Era trapezista la circ, rapaiau tobele (muzica), ea a sarit si a scapat trapezul?
Mihai
40.gif Dap, intr-adevar: muzica s-a oprit din greseala, ea a crezut ca s-a terminat si ... a picat si a murit.
Mihai
Urmatoarea enigma, foarte simpla de data aceasta:

Tatal si fiul mergeau cu masina. Deodata au un accident. Tatal este dus la un spital, iar fiul sau la alt spital, la zece kilometri departare. Vine medicul la baiat si ii spune: 'Nu il pot opera, pentru ca este fiul meu'.

Daca tatal sau se afla la 10 kilometri departare, cum este copilul fiul medicului?
Mistinguett
QUOTE (Mihai @ Jul 1 2003, 01:39 PM)
Vine medicul la baiat si ii spune: 'Nu il pot opera, pentru ca este fiul meu'.

Medicul este tatal natural al baiatului?

Daca nu, re: quote, dezacord sau clenci? tongue.gif
Mihai
Medicul nu este tatal natural al copilului.
Keep trying!
ypsilonalpha
QUOTE (Mihai @ Jul 1 2003, 07:39 PM)
Tatal si fiul mergeau cu masina. Deodata au un accident. Tatal este dus la un spital, iar fiul sau la alt spital, la zece kilometri departare. Vine medicul la baiat si ii spune: 'Nu il pot opera, pentru ca este fiul meu'.

Daca medicul ii spune baiatului ca "Nu il pot opera..." inseamna ca se referea la tatal baiatului, care este si fiul sau. Deci medicul e practic bunicul baiatului.
Mihai
blush.gif Am gresit eu: medicul spune, nu medicul ii spune.
Adica medicul in cauza se refera la baiat, nu la tatal sau.
Mistinguett
Medicul era mama baiatului.
bdl
Bravo Misty. 40.gif
Mihai
40.gif Intr-adevar, raspuns corect. Urmatoarea enigma:

Un baietel statea la etajul 10 al unui bloc impreuna cu parintii sai. De fiecare data cand pleca la scoala, lua liftul pana la parter. Cand se intorcea insa, lua liftul pana la etajul 5, dupa care urca pe scari pana la nivelul 10.

De ce nu folosea liftul pentru a ajunge la etajul 10?
ypsilonalpha
Pentru ca era atit de mititel incit pina acolo ajungea cu mina, pina la butonul cu etajul 5 laugh.gif
Mihai
50.gif Ce raspuns rapid biggrin.gif

Urmatoarea enigma:

5 + 5 + 5 = 550

Adaugati un singur caracter astfel incat propozitia de egalitate sa fie adevarata.
ypsilonalpha
Hi hi hi ... stiu si aici raspunsul ... dar ma abtin, deocamdata. :smilie-sub-forma-de-ingerash:
Cain
Eu mi-am spart creierul si nu mi-a reusit ...
Mihai
Alte pareri? unsure.gif
ypsilonalpha
Depinde si cit de mare e caracterul ... wink.gif
marky
5+545=550
Mihai
40.gif Raspuns corect.

Urmatoarea enigma:

Un om decide sa plece de la locul de munca, asa ca inchide lumina si paraseste camera. 200 de oameni mor.

De ce?
Gabriel
lucra la camera de gazare ? rolleyes.gif
Mihai
Nu chiar, dar esti p-aproape. wink.gif
Cain
Hihihii.. lucra in mina, sa ne dea.. lumina.... biggrin.gif
Mistinguett
Lumina avea de-a face cu aerisirea - odata inchisa lumina se oprea si ventilatia?

p.s. la problema cu 5+5+5 nu cred ca a fost folosita o exprimare corecta - Mihai, ai spus sa se adauge un caracter, si nu sa se inlocuiasca. 24.gif
Mihai
Tot pe aproape!

Nu s-a inlocuit un caracter, s-a adaugat jumatate de / lui + wink.gif
Mistinguett
2.gif
Mihai
Well, omul in cauza lucra la o baza aeriana biggrin.gif

Urmatoarea enigma:

Ce ramane la tine, desi il dai altei persoane?
Daphne
Zambetul?
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.