Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Tropical
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Povestea Mea
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Mihai
Scrieri, ganduri, amintiri din viata lui Gordin veti putea citi in cadrul acestui Jurnal.

Lectura placuta! smile.gif
Gordin
Scriu. Gandesc. Imi amintesc.


`Azi-noapte` am gandit tot ce vreau sa scriu aici, din ce imi amintesc. 50% am uitat, 50% e incomplet, 83 a ramas intact dar nu corespunde cu S1.

Bun.
Acum avatarul. Ce poza merge `la Gordin` cu sex : Nu completez?

Asta..
Gordin
sau asta?
nefertiti-old
Bun venit.
tikky
cred ca s-ar vedea mai bine "naturalul" smile.gif

han.gif G
Gordin
Cat pe ce sa apas new topic again! Si era sa intreb de la ce vine G. Mi-a luat cca niste secunde.
Sunt in probe acum. Multumesc.

De cand am deschis calc. am pus castile, dupa jumate de ora mi-am dat seama ca n-am deschis winamp-ul, dupa inca 10 minute, tot nu am dat play.
DA, o zi minunata si mie!
Gordin
In jurnalele acestea online scrii mai mult sa te cunoasca altii decat sa `te cunosti tu`, intimitatea e reglata doar de `cum vrei sa te stie`. Am observat ca toata lumea se viziteaza.
Ce nume alegi pentru jurnalul tau? Trebuie sa fie ceva sugestiv care sa te caracterizeze. Nume la care ma gandeam eu:
*Turta (nu `de beat`, dar era interpretabil)
*Colibita
*niste nume de fructe, plante, flori
*La minerit (asta era de atras atentia.. )
*
*
*
....dupa care a venit Tropical, fara nicio legatura. Perfect!

Asta cu alesul numelui e ca topicul acela: ce melodie asculti in momentul asta, unde poti sa faci o conversatie din melodii. De ex. mimare de flirt intre doi, incepe..ea, el o urmeaza si tot asa:(incerc sa vad de iese)

The mills brothers - music maestro pls (ea)
James Brown - try me (el mai indraznet)
The mills brothers - tea for two (de aici nu mai scriu care e care..)
Harry connick jr. - recipe for love
Dj. R. - I'll see you in my dreams
Zoot Sims - Love me tomorrow
The Andrew sisters - Shoo shoo baby
..



Nu imi place cand `intra` cineva in jurnal si zice ca a venit emotionat(a) ca paseste pe varfuri si nu vrea sa incomodeze, doar ca se aseaza intr-un colt, cuminte si citeste, cu cacaua in mana si genunchii sub barbie. Ha?
Pe cine sa deranjeze, nu e nimeni acasa, daca esti cuminte de ce sa stai la colt, macar vino si tu cu termosul.. Tigari am eu.
De asemenea persoanele care te intreaba de multe ori daca interventia lor e inoportuna. Se scuza, se streseaza, te streseaza, procese de constiinta. Crezi ca ma deranjezi, bun, atunci nu ma deranja.

`shoo shoo baby, shhhhhoo baby, shhhhhoo baby,shhhhhoouooouoo baby, shhhh`

Se schimba raportul.
contraste
Bun venit Gordin printre noi ! mwah1.gif
Gordin
Bun gasit.
__

`Numele ei era Wanda. Nu a fost ceva personal. Incerca si ea sa traiasca intr-o lume in care pestele mare il inghite pe cel mic.
Cand a aparut si dreptatea, eu eram de mult plecat .. dar seriful nu m-a dezamagit. A investigat totul...apoi a arestat-o.`


Dupa ce citesc un text, pot sa vorbesc/scriu in aceeasi maniera cca trei ore, cu doua conditii: sa imi fi placut mult si sa am vocabularul necesar.
Se poate intampla acelasi lucru daca persoana care scrie textul are vreo insemnatate.

Toamna urata..
Cla
Ceau Gordin, imi bag nasu'. Ce-ar fi cu un hermafrodit ca avatar, daca nu stii ce esti? tongue.gif

edit: "Numele ei era Wanda. Nu a fost ceva personal. Incerca si ea sa traiasca intr-o lume in care pestele mare il inghite pe cel mic.
Cand a aparut si dreptatea, eu eram de mult plecat .."

Cine scrie asa ceva e de gen masculin harhar.gif
Gordin
Ceau Cla.
Totul e aparenta. Cand voi avea chef o sa fac urmatorul experiment, desi daca il trec aici, nu stiu ce valoare mai are, ca si cu avatarul: trei zile: F, M, Nu completez.

E de gen masculin, scenaristul, zic, e dintr-un film.

Daca nu ar fi fetele astea pe forumuri cum ar scrie lumea? Ar parea mai triste conversatiile, vizual.
Unele cuvinte ar fi alungite(Mamaaaaa ce ma buuuucur, mmmmmm) repetate (trist, trist, trist)cu multe semne de exclamatie (aah!!!!!, frumos!!!), cu onomatopee (cah, iac, auci ). Rasul ar fi ceva de genul: ha ha, he he, hihihi, ahaha, muahaha (asta e ala care se tavaleste). Nu prea poti sa plangi in cuvinte.
Frazele ar fi mai sugestive, mai bogate, mai personale.

Cat de bine ii zice Yann Tiersen in Rue des Cascades!
Cla
Apropos de muaaahahaah spoton.gif
Eu pot sa beau si fara sa fiu vesel biggrin.gif drunk.gif
Gordin
Veselia vine dupa.


Oricine vine pe la mine si vrea cafea isi face, eu nu beau. Am vreo cateva cutii pentru musafiri. Azi au venit niste cafegii care nu au binevoit a-si face lichidul`vietii`. Asa ca pentru prima data, am preparat cafea, am bibilit-o un sfert de ora, am amestecat-o, am dat-o in fiert (asa am auzit eu ca s-ar face). Treaba e ca nu am ibric si am folosit o oala, apoi am turnat cu o cana in cesti. Au fost multumiti de experiment. E bine.

Nimanui nu-i place minciuna, toata lumea minte.
Gordin
Iubesc toamna dintr-un singur motiv, pentru ca trece..
Gordin
E prea frig sa lasi ferestrele deschise toata noaptea, nici ploaia din fundal nu mai suna la fel pentru ca e rece si neintrerupta.

Am vazut pagini intregi de scrieri, banalitati pe care nimeni nu are timpul si dispozitia sa le citeasca, dar arata bine cuvintele ordonate, rotunde fiecare cu istoria autorului in spate. Vreau sa scriu si eu randuri fara capat despre nimic, nimicul meu.
Oamenii au `simtul proprietatii` inscris in gene parca, cu toate astea nu e decat o forma vulgara a egoismului.
Nu am pierdut niciodata pe cineva pentru ca nu `am avut` niciodata pe nimeni.
Daca pare trist, nu e, o realitate prea cruda poate. Realitatea ta e diferita, nuantata, imprimata de tine, de aceea nu poti sa vezi decat asa si sa banuiesti vag altfel.
Gordin
Intr-o nota mai vesela, contrastanta.
Mi-am amintit o intamplare. M-am dus sa-mi cumpar cremvusi vidati. La primul magazin mai `acatari` intru, ma uit in vitrina care se vrea frigorifica si ii localizez. O fixez pe vanzatoare si ii spun ca vreau doua pachete. Ea vine repede, cu zambetul pe buze si trage geamul de plastic, ia doua pachete si imi spune ca are de doua feluri.
Vanz: De care doriti, ma intreaba, de puisor sau de pasarica?
Eu: Hopa! HA? huh? what do we have here..(cred ca mi s-au plimbat pe fata vreo cinci expresii: suprinderea - ochiu` holbat, nedumerirea, `prapaditul` de ras in sine, spranceana ironica,etc. )
I-am zis sa-mi dea doua pasarici, vidate, asta mi-a iesit. Ea oricum nu a observat si nu mai era nimeni in magazin. Dear Lord!!
Am iesit zambind!
Cla
laugh.gif cu o pasarica in mana... ce te faceai daca te-ar fi servit vreo baba? rofl.gif

Cica merge unu la farmacie, noaptea.
Suna... nimic.
Mai suna inc-odata... nimic.
Se uita prin geam si il vede pe farmacistul care tocmai reguleaza farmacista pe masa.
Suna inc-odata...
Vine farmacistul, ciufulit.
"Scuze, tocmai am f*t*t un pui de somn..."
"Da? Ati fost la pescuit?"
exergy33
QUOTE (Gordin @ 24 Sep 2006, 12:07 AM)
Iubesc toamna dintr-un singur motiv, pentru ca trece..

Pacat ca numai pentru atit . sad.gif
Cla
Daca te pui sa maturi zi de zi frunzele de pe drum, urasti si tu toamna, exergy jamie.gif
Nu mai e loc de romantism... munca volunmusai, la lopata tongue.gif
Erwin
han.gif

Amuzant jurnal! rofl.gif
o remarca:
QUOTE
Unele cuvinte ar fi alungite(Mamaaaaa ce ma buuuucur, mmmmmm) repetate (trist, trist, trist)cu multe semne de exclamatie (aah!!!!!, frumos!!!), cu onomatopee (cah, iac, auci ). Rasul ar fi ceva de genul: ha ha, he he, hihihi, ahaha, muahaha (asta e ala care se tavaleste). Nu prea poti sa plangi in cuvinte.
Frazele ar fi mai sugestive, mai bogate, mai personale.


de asta s-au inventat zambaretii! spoton.gif acuma stau si ma intreb: oare cine i-a inventat? un F, o M sau Nu completez? rofl.gif
Gordin
Cla, m-a servit o baba. Erwin remarca ta este superflua, tocmai asta explicasem si eu.
Exergy mai sunt si alte sentimente in afara de `iubire`.

________
tikky
si care ar fi aceste alte sentimente?

nefertiti-old
QUOTE (Gordin @ 23 Sep 2006, 11:45 PM)


Am vazut pagini intregi de scrieri, banalitati pe care nimeni nu are timpul si dispozitia sa le citeasca

Pai nu e literatura, deci...

De ce nu bei cafea? tongue.gif
Erwin
deh, diacriticile lipsă! hh.gif am citit : "dacă nu ar fi fetele astea pe forum", adică ele doamnele şi domniţele! sorry.gif să mă iertaţi vă rog pentru greşeală!
Gordin
Si fara domnițe ar fi mai triste conversatiile in mod sigur..
Care greșeală?...

A propos de cafea, am facut iar azi, astia se invata prost.

Unii oameni care folosesc regulat telefonul sau messenger-ul si alte cele, cateva ore bune pe zi par sa gandeasca\vorbeasca\scrie fragmentat. Discutiile sunt incomplete cel mai adesea fara sfarsit care e lasat la buna intelegere si apreciere a interlocutorului.
Mai rar am vazut peste doua randuri scrise fara intrerupere, cursiv, din care sa `inteleg` cum se formeaza ideea. Nu pe toti intereseaza asta, majoritatea prefera concizia. Se grabesc pentru a avea mai mult timp sa se grabeasca in alte treburi. O fuga continua, oboseala perpetua fizica si psihica.

Tikky daca doresti o enumerare `rece` de tipuri de sentimente imi este imposibil sa cred ca nu o poti alcatui chiar tu, daca nu, o introspectie fortata mi se pare inutila. Alege cel mai simplu raspuns la intrebarea ta, opusul.. si incepe de acolo, vezi cate perechi iti ies si cate sunt ...`singure`.

Nefertiti tu de ce bei cafea? (retorica pentru ca din titlul jurnalului tau imi dau seama ca ai putea sa scrii o carte.. zambet. )
tikky
tikky tongue.gif


mi-ar fi placut enumerarea "ta"
Gordin
Buburuza Tikky.. am pus. Stiu, dar ti-am raspuns si la asta.
tikky
da, mi-ai raspuns.
nefertiti-old
Retorisme, retorisme... cam multe.

Indraznesc o intrebare: ce te-a facut sa te opresti la Han?
Gordin
_____

O invazie de ganduri se amesteca pana la confuzie totala intr-o minte care a obosit in incercarea futila de a aranja fiecare lucru nelalocul lui. Ce experienta iti permite sa stii unde trebuie asezat fiecare amanunt? Trebuie sa fii fost o harta vaga pe care ai conturat-o pana liniile s-au ingrosat intr-atat, incat, nici tu nu mai stii drumul.
exergy33
QUOTE (Gordin @ 24 Sep 2006, 02:09 PM)

Exergy mai sunt si alte sentimente in afara de `iubire`.

Da . Si mai sint sentimente carora daca reusesti sa le scoti ghilimelele , nu mai ramine aproape nimic din ele . smile.gif
tikky
nimic
Hashaspire
QUOTE (nefertiti @ 24 Sep 2006, 06:25 PM)
Retorisme, retorisme... cam multe.

Indraznesc o intrebare: ce te-a facut sa te opresti la Han?

rofl.gif
Nefertiti, lasa-l/o usor ca nu-i vinovat(a) de nimic, iti zic eu.
Chiar, Gordin, salut! laugh.gif
han.gif
Chiar, Gordin, daca n-ai sex, putem sa-ti vorbim la masculin? (pana ne arati ceva laugh.gif, ca sa stim daca am gresit).
nefertiti-old
whistling.gif
Gordin
Chiar, ... merci.

__________


Am crezut mereu ca amintirile nu fac altceva decat sa actualizeze trecutul sa il readuca in prim plan cu tot ce implica importul asta de date, sentimente, intamplari, persoane. Acum stiu ca nu e asa. Nu e numai asa. Amintirile obiectiveaza trecutul, iti ofera sansa sa il privesti la rece. Pentru ca nici o amintire nu poate surprinde decat farame din intensitatea simtirilor de alta data care se diminueaza la fiecare revenire.
Da, sunt unele bucati din viata care par sa nu isi piarda din puterea pe care o au asupra noastra. Putere pe care noi le-o acordam, careia constient ne supunem, ne plecam capul si ne deschidem inima.
Suferinta are mereu un efect mai puternic pentru ca pare sa rupa ceva in interior iar amintirea ei afecteaza un timp mai indelungat.


E un loc unde mereu sunt oameni care se intalnesc. Si daca ploua, acolo e cineva care asteapta sa intalneasca pe altcineva.
Gordin
Referinte la titlu. Cand constientizezi ceva, se ceeaza o legatura - Tropical. Pentru ca nimic din ceea ce vine din tine nu este intamplator decat pana se face conexiunea. Intamplarea devine explicabila.
Tropical e caldura, explozie de culoare, soare, mare fara sfarsit, cer vertical, nisip, ganduri parjolite, vant, lumina orbitoare,...
Cla
Gordin, n-ai de gând sa scrii? unsure.gif
Talent ai avea... thumb_yello.gif
Kristin
QUOTE (Gordin @ 26 Sep 2006, 12:33 AM)
Referinte la titlu. Cand constientizezi ceva, se ceeaza o legatura - Tropical. Pentru ca nimic din ceea ce vine din tine nu este intamplator decat pana se face conexiunea. Intamplarea devine explicabila.
Tropical e caldura, explozie de culoare, soare, mare fara sfarsit, cer vertical, nisip, ganduri parjolite, vant, lumina orbitoare,...

Asta spun si eu. In aceasta dimineata ploioasa, "conexiunea" mea s-a facut la jurnalul cu titlul asta.

Asa ca aduc eu azi bauturile:

user posted image

si o melodie "de sezon":

http://www.youtube.com/watch?v=v46_DhOzoTI...related&search=

Have a nice day !
Gordin
Cla, multumesc. Kristin hai noroc.

Ooohh yeaaaah! Incepe scoala: connex campus, abonamente la jumate, decontari, decontari, decontari...
That's the life!
tikky
QUOTE (Gordin @ 26 Sep 2006, 01:40 PM)
Ooohh yeaaaah! Incepe scoala: connex campus, abonamente la jumate, decontari, decontari, decontari...
That's the life!

sau.... let's enjoy the taste of autumn. smile.gif
Gordin
Locul unde lumea se intalneste exista cu adevarat. E real si mereu plin de oameni, atat de diferiti ca aspect fizic, culoare, mediu de provenienta, stil de imbracaminte, de vorbit, varsta. Toti asteapta pe cineva sau vorbesc cu cineva, la telefon, fata in fata, atatea cuvinte se ridica in aer, incat daca inchizi pentru o secunda ochii ametesti. Inchipuie-ti un punct de convergenta a atator vieti care altfel nu s-ar fi intretaiat in niciun fel. E fascinant sa stai sa ii privesti sau sa fii unul dintre ei, un vartej pe care vrei sa il privesti din afara / centru sau din valtoare. Cate ganduri isi gasesc raspunsul intr-un singur loc, cate altele se nasc simultan si se ridica asemeni unui abur nevazut.
Cu toate astea fiecare isi vede doar de particica lui din drum, fara sa priveasca la ceilalti, atat de preocupat doar de el.
Gordin
Unde oare se duc gandurile? Daca fiecare gand cu destinatie precisa ar ajunge acolo unde trebuie, cum l-ai simti? Ar fi un fior rece urmat de o scanteie ce se formeaza in interior si se dilata pana pielea incepe sa se incalzeasca facand ca parfumul, parfumul gandului sa te imbete de senzatii netraite, straine.
Sunt momente cand simt aievea toate gandurile prinse sub un clopot de sticla. Se ingramadesc lipite de peretii lui, aburindu-l. Cand intensitatea fiecaruia creste, bariera dispare si fruntea incepe sa mi se raceasca. Duc repede mana, incercand, sperand, ca voi prinde macar unul, imprimat acolo, pentru o secunda, tocmai cand incearca sa treaca din mine.
O stiu pe dinafara, fiecare adancitura, cuta, margine, fiecare fir de par, ... neschimbata. Nici de data asta...
Gordin
M-am uitat zilele astea la atatea culori ca ma dor ochii.

ROGVAIV

QUOTE
user posted imageuser posted image

Gordin
Oh well..

Stateam adineaori pe balcon si fumam. E asa linste, numai niste picaturi se auzeau cazand prin balti. Pe strada doar cate un taxi ratacit. Inainte se vedea tot orasul, acum e intunecat in ceata. In seara asta nu e frig. Nici lilieci.

..mai tarziu
Morcheeba - otherwise
Louis Jordan - early in the mornin'
Gordin
pentru tine..

user posted image
Gordin
firul care ne lega s-a rupt pentru o secunda, am incercat sa-l repar dar tu trageai de el.
Gordin
Toate topicurile: Ce mananci, ce asculti, ...in timp ce scrii puteau sa fie grupate intr-unul singur sub titlul: Ce (mai) faci in timp ce scrii?
Hashaspire
Mda. Pentru cei care scriu pasiv.
Gordin
A doua zi cand m-am trezit, am cautat. Nu sunt perfecte dar cel mai aproape.

user posted image
nefertiti-old
Stairway to heaven? wink.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.