Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Jurnalul Lui Misti
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Povestea Mea
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6
Mistinguett
Plang. Iar.

Dupa tristetea provocata de nenorocitele de inundatii din tara, acum inca una, teritorial mai aproape de mine.

Acum 2 ani scriam aici despre New Orleans. Azi e distrus. 80% din oras sub apa, care e in continua crestere. Numarul mortilor in Louisiana, Mississippi si Alabama nici nu poate fi ghicit inca. Cadavrele sunt ignorate deocamdata, toate eforturile se indreapta catre cei ce mai pot fi salvati.
Sunt prea multe de spus si mult prea ingrozitoare.

New Orleans este un oras situat sub nivelul marii si in forma de bol. In momentul asta apa se acumuleaza in el ca intr-un lac (apa se scurge de fapt din lacul Portchantrain printr-un dig care a fost distrus de Katrina) si se estimeaza ca din momentul in care vor putea opri scurgerea apei va dura cel putin o luna pana cand va fi uscat. Moment in care casele (cele mai multe din ele istorice) vor fi distruse structural, si toata zona va fi un focar de infectii. Cam cum a fost si la tsunami-ul din Indonezia.

Am avut norocul sa calatoresc putin pe ici-pe colo, si putine locuri mi-au furat inima asa cum a facut New Orleans-ul. Nu pot decat sa ma bucur ca am apucat sa-l vizitez si ii voi tine in inima amintirea. Poate va fi reconstruit candva, peste ani - dar nu va fi acelasi oras. Pacat, mare pacat.

Alte sute de mii de persoane - dupa cele din Romania si celelalte zone din Europa care au suferit inundatii si dupa inca neuitata Indonezie - sunt nu numai fara apa, mancare si curent electric, dar si fara un loc unde se vor putea intoarce curand.
Traim vremuri nebune.
Mistinguett
Comentariile la vestile uraganului, facute de unii romani, m-au lasat fara cuvinte. Sunt socata si dezgustata si nu-mi vin in minte decat cuvinte grele la adresa lor.

Pentru cei care au inca o inima si bun simt, articolul de azi este mai cuprinzator decat as putea sa scriu eu in momentul asta. Daca as continua sa scriu ar fi poate cel mai urat post al meu adresat romanilor care au atata ura in suflet.
Kitty
Foarte trist sad.gif Cand o sa se trezeasca romanii si o sa vada ca Dumnezeu nu e orb nici pt noi? ca in toata lumea se intampla ceva, inundatiile de la noi nu au reusit sa deschida sufletele si ochii romanilor, daca nu traiesc direct in groaza n-o sa vada nicoodata ca trebuie sa se schimbe! Iar daca o sa treaca de greutati si scapa cu viata uita iar prin ce-au trecut si o iau de la capat cu rautatea! Evit sa ma uit la stiri pentru ca ma apuca plansul cand vad batranii nostrii cu ochii tristi si lacrimi de disperare! Cand vad copii din New Orleans cum sunt salvati de pe acoperishuri si cand aud ca Bush prefera sa opreasca jafurile in loc sa ii puna pe oamenii aia sa caute supravietuitori! E trist!
Mrs. Rogers
QUOTE (Mistinguett @ 2 Sep 2005, 12:17 AM)
Comentariile la vestile uraganului, facute de unii romani, m-au lasat fara cuvinte. Sunt socata si dezgustata si nu-mi vin in minte decat cuvinte grele la adresa lor.

.

http://evenimentulzilei.ro/europa/?news_id=196256

Daca citesti articolul asta pe tema studiului IRSOP, iti va trece dezgustul. Astia suntem noi si n-are nici un sens sa acoperim problema ci trebuie sa o atacam , ca sa nu ramanem vesnic la marginea occidentului .
axel
Ce treaba are * cu prefectura?
Mistinguett
Articolul are si n-are legatura. In orice caz nu e o scuza.
QUOTE
Astia suntem noi

Realizez ca asta e problema: acceptam prea usor ceea ce suntem, dam din umeri si trecem mai departe in timp ce marlania infloreste.
Ce m-a deranjat nici macar nu e marlanie ci insensibilitate. Pot sa nu simpatizeze cu cineva dar pot avea un pic de empatie, cu atat mai mult cu cat Romania a trecut/trece prin ceva asemanator.

Kitty, asa e. Sa le dea viata dupa sufletul lor - e tot ce pot sa spun.
Felina
Mi s-a facut greata dupa ce-am citit comentariile.
SORIN
QUOTE (Mistinguett @ 1 Sep 2005, 11:17 PM)
Comentariile la vestile uraganului, facute de unii romani, m-au lasat fara cuvinte. Sunt socata si dezgustata si nu-mi vin in minte decat cuvinte grele la adresa lor.

Pentru cei care au inca o inima si bun simt, articolul de azi este mai cuprinzator decat as putea sa scriu eu in momentul asta. Daca as continua sa scriu ar fi poate cel mai urat post al meu adresat romanilor care au atata ura in suflet.

Misti smile.gif Comentariile dau in iveala caracteristica numita: Ura Pe Gratis sad.gif

Cu mare parere de rau.....

Sorin.
Michelle
Eu zic sa va vedeti de treaba si sa nu mai cititi comentariile din subsolul acestor pagini de ziar ...nu sunt nici primele ,nici ultimele comentarii sovine la adresa unor evenimente tragice ....iar caracteristica lor nu este ca ar fi scrise cu URA cum zice Sorin ,ci sunt scrise de niste cretinoizi care n-au ce face altceva toata ziua decit sa se "bascaleasca " toata ziua intre ei si sa concureze care scrie mai multe ineptii pe o pagina .Va zic asta pentru ca le-am urmarit in timpul alegerilor generale si erau citeva nume acolo"consacrate" care zilnic agitau spiritele. Nu cautati explicatii logice unor asemenea tecste!! Este pierdere de vreme.Ele nu reprezinta nici gandirea poporului roman,nici macar pe a cititorilor ziarului. Din pacate,insa,exista si asemenea indivizi ...dar nu merita nici bagati in seama macar! mad.gif
dascalita
Sunt de aceeasi parere cu Michelle...oamenii astia atat pot!Manjesc tot ...din pacate sunt destul de multi sad.gif
Mrs. Rogers
QUOTE (Michelle @ 4 Sep 2005, 11:33 AM)
Eu zic sa va vedeti de treaba si sa nu mai cititi comentariile din subsolul acestor pagini de ziar ...nu sunt nici primele ,nici ultimele comentarii sovine la adresa unor evenimente tragice ....iar caracteristica lor nu este ca ar fi scrise cu URA cum zice Sorin ,ci sunt scrise de niste cretinoizi care n-au ce face altceva toata ziua decit sa se "bascaleasca " toata ziua intre ei si sa concureze care scrie mai multe ineptii pe o pagina .Va zic asta pentru ca le-am urmarit in timpul alegerilor generale si erau citeva nume acolo"consacrate" care zilnic agitau spiritele. Nu cautati explicatii logice unor asemenea tecste!! Este pierdere de vreme.Ele nu reprezinta nici gandirea poporului roman,nici macar pe a cititorilor ziarului. Din pacate,insa,exista si asemenea indivizi ...dar nu merita nici bagati in seama macar! mad.gif

Sunt multi, nu sunt putini, dupa cum dovedeste si articolul pe care l-am pus eu mai sus. Pica un Boeing, hai sa-i injuram pe americani...
Ca sa scrii un comentariu, trebuie sa fii in stare sa utilizezi un calculator si sa ai acces la internet , deci nu esti din padure.
Felina
M-am mai gandit la problema comentariilor si m-am razgandit:
1. mesajele ar trebui validate de catre un moderator inainte de a ajunge pe pagina articolului - asa imi spune bunul meu simt.
2. daca totusi sunt permise asemenea mesaje ceva nu e in regula
3. probabil sunt persoane care au datoria sa agite spiritele tocmai pentru a face trafic pe pagina articolului.
Dar e jenant.
Sushi
Lasa si atita atentie acordata comentariilor unor amariti de muritori ca nu face bine la ten. Comentariile alea si altele de genul lor ar trebui sa fie ultima problema care sa ne preocupe in cazul de fata. Adevarul este ca ceva tot e putred in sistemul american de viata avind in vedere cit de prompti si pregatiti sint sa intervina in cazuri externe si cit de neajutorati sint cind vine vorba de propria ograda. Asta e ca si cum as veni eu la tine sa-ti fac curat in timp ce-n curte la mine arde...
Mistinguett
Nu mai am decat un singur comentariu fata de comentarii smile.gif : au aratat la tv cum topaiau de bucurie la vestea nenorocirii Katrina niste teroristi presupus arabi - imbracati si mascati si inarmati ca in imaginile cu executiile, si fara sa vreau am facut o paralela intre ei si romanasii nostri - la fel de inutil idioti si lasi. Ascunsi sub o masca sau pe internet, acelasi lucru. Si acum ii dau uitarii.

Despre cum a reactionat guvernul ar fi multe de spus dar nu are rost. Absolut toata lumea a vazut, poate doar un extremist incapatanat ar continua sa tina apararea guvernului. Ca local, ca federal, ca FEMA, toti o apa si-un pamant. Si m-am enervat si m-am revoltat si pana la urma am ajuns la concluzia (simpla si deloc noua) ca oriunde as fi pana la urma, I'm on my own.

Ca si in Romania, va dura mult timp pana regiunea isi va reveni. Cumva, spiritul New Orleansului a supravietuit si va triumfa. C'est la vie.

user posted image
Mistinguett
Un articol din ziarul local al NO-ului, The Times Picayune.


Chris Rose: Louisiana ambassadors say hello

Dear America,

I suppose we should introduce ourselves: We're South Louisiana.

We have arrived on your doorstep on short notice and we apologize for that, but we never were much for waiting around for invitations. We're not much on formalities like that.

And we might be staying around your town for a while, enrolling in your schools and looking for jobs, so we wanted to tell you a few things about us. We know you didn't ask for this and neither did we, so we're just going to have to make the best of it.

First of all, we thank you. For your money, your water, your food, your prayers, your boats and buses and the men and women of your National Guards, fire departments, hospitals and everyone else who has come to our rescue.

We're a fiercely proud and independent people, and we don't cotton much to outside interference, but we're not ashamed to accept help when we need it. And right now, we need it.

Just don't get carried away. For instance, once we get around to fishing again, don't try to tell us what kind of lures work best in your waters.

We're not going to listen. We're stubborn that way.

You probably already know that we talk funny and listen to strange music and eat things you'd probably hire an exterminator to get out of your yard.

We dance even if there's no radio. We drink at funerals. We talk too much and laugh too loud and live too large and, frankly, we're suspicious of others who don't.

But we'll try not to judge you while we're in your town.

Everybody loves their home, we know that. But we love South Louisiana with a ferocity that borders on the pathological. Sometimes we bury our dead in LSU sweatshirts.

Often we don't make sense. You may wonder why, for instance - if we could only carry one small bag of belongings with us on our journey to your state - why in God's name did we bring a pair of shrimp boots?

We can't really explain that. It is what it is.

You've probably heard that many of us stayed behind. As bad as it is, many of us cannot fathom a life outside of our border, out in that place we call Elsewhere.

The only way you could understand that is if you have been there, and so many of you have. So you realize that when you strip away all the craziness and bars and parades and music and architecture and all that hooey, really, the best thing about where we come from is us.

We are what made this place a national treasure. We're good people. And don't be afraid to ask us how to pronounce our names. It happens all the time.

When you meet us now and you look into our eyes, you will see the saddest story ever told. Our hearts are broken into a thousand pieces.

But don't pity us. We're gonna make it. We're resilient. After all, we've been rooting for the Saints for 35 years. That's got to count for something.

OK, maybe something else you should know is that we make jokes at inappropriate times.

But what the hell.

And one more thing: In our part of the country, we're used to having visitors. It's our way of life.

So when all this is over and we move back home, we will repay to you the hospitality and generosity of spirit you offer to us in this season of our despair.

That is our promise. That is our faith.

Mistinguett
Din ciclul "de ce wub.gif orasul asta:

Azi, Union Square Park

Stiu ca New York-ul are faima ca e un oras din beton si sticla, dar are si mici oaze de verdeata. Una din ele e Union Sq. Park, situat in ceea ce este considerat "downtown" intre strazile 14 si 17 si intre Park si Broadway Avenue. Nod important de transport, sub parc se intretaie 9 linii de metrou.

In apropierea sediului principal al NY University, este o zona "tanara". Parcul e inconjurat de magazine si restaurante, majoritatea cu preturi rezonabile, ca pentru studenti. Pe una din laturi, un Barnes & Noble de 4 etaje - un rai al cartilor. Nu se supara nimeni daca petreci ore intreci citind carti sau rasfoind reviste. De fapt, la ultimul etaj este o sectie cu scaune, unde se tin de obicei convorbiri cu autorii.
Mistinguett
In jurul parcului se "intampla" versiunea americana a pietii de tarani, piata fermierilor. In mare parte produse organice, in mare parte mai scumpe decat un supermaket, dar de cele mai multe ori legumele si fructele sunt mult superioare calitativ. Din pacate, e doar 4 zile pe saptamana in sezon, sambata fiind cea mai "bogata" piata. Eu am fost luni si nu era chiar asa aglomerat.
Mistinguett
Sunt si flori, superbe...
Mistinguett
... si gasesti chiar si cateva soiuri de ardei iute.

Se mai gasesc produse de patiserie si paine, carne si peste proaspete/niciodata congelate, legume de la cartofi la cele mai rare soiuri de salata, fructe care-s greu de gasit in magazine (am gasit si corcoduse aici).
Mistinguett
Doar 3 laturi ale parcului au mai mult spatiu decat un simplu trotuar, 2 dintre ele ocupate de piata (sau in zilele fara piata si serile, de o multime care practica fitze cu skateboarduri), iar a 3-a latura este ca o esplanada unde mai mereu se intampla cate ceva. De cele mai multe ori un protest politic si cate o trupa de cantareti sau dansatori - lumea se strange sa priveasca, bineinteles.
Mistinguett
Altfel, poti sa stai pe trepte si sa te ocupi cu una din cele mai haioase distractii posibile: people watching laugh.gif
Mistinguett
Nici in parc nu esti scutit de faze care mai de care. Individul asta sosise cu o valiza din care si-a scos tacticos recipientul, a scos un galon cu apa, l-a turnat si a ignorat total tinerii din apropierea lui care faceau gimnastica pe gazon (incercau sa stea in cap de fapt). Din pacate in poza nu am reusit sa-i prind cum ar fi trebuit.
Mistinguett
Iar seara, se mai intampla cate o intamplare. biggrin.gif
De data asta, au fost prezentate 12 filme de scurt metraj, finaliste ale festivalului care se tine la NY in fiecare an. Academia de film e chiar peste drum.

(nu-s fericita cum au iesit pozele de seara, trebuie inca sa dresez aparatul asta foto - dar asta e)
Mistinguett
Bineinteles ca la ora 10 seara new yorkerii nu-s gata de culcare. Unii abia atunci ies sa-si aeriseasca mascotele, iar daca se intampla sa fie si un film cu atat mai bine.
Mistinguett
Iar asta e a 4-a latura a parcului.
Candva in poza asta ar fi dominat Gemenii - desi la o distanta considerabila, oriunde in oras priveai sud ii puteai vedea.
Atat despre USq.
Kitty
Nu cred ca mi-ar placea sa ma mut intr-un astfel de loc, dar sigur mi-ar placea sa-l vizitez macar o data pe an, timp de o saptamana, doua. Ma rog...astea sunt iluzii! laugh.gif in primul rand n-am pasaport, iar in al doilea, distractia costa tongue.gif
Oricum ar fi, oriunde as reusi sa ma duc, sa parasesc Romania, tot acasa m-as intoarce smile.gif

Frumoase poze! Sa mai faci! Asa imi hranesc si eu imaginatia si ma plimb in vis! smile.gif
Mrs. Rogers
Misti, cu riscul ca ai sa ma urasti pana la moarte, am sa-mi iau curajul sa incep o mini-discutie cu tine pe tema NY-ului. Vreau sa inteleg de ce iti place.
Stiu ca tu iubesti NY-ul si am intalnit si alti oameni care sunt fascinati de el ( mai bine spus o tipa) . Eu n-am fost niciodata in NY dar am prieteni foarte buni care au trait aproape de NY si care au prieteni acolo.
Am mai auzit teoria aia ca "fie iti place , fie il urasti" dar nu sunt convinsa ca e valabila.
Prietenii mei mi-au spus ca imobilele au preturi exorbitante , iar chiriile la fel. Ca trebuie sa fii bogat ca sa-ti cumperi un condo, iar la casa nici nu poti visa . Ei au o prietena care face aprox 100 mii pe an iar sotul ei ceva mult mai putin fiindca e muzician . Ei inchiriaza un apartament foarte mic intr-un cartier super nasol si ea face o gramada de timp pana la serviciu.
Nu pot sa inteleg de ce se chinue sa locuiasca in NY cand cu aceiasi bani ar avea o viata mult mai comfortabila in alt oras. In primul rand pe mine m-ar deprima sa stau inr-un cartier rau. Apoi am inteles ca hainele si restaurantele sunt foarte scumpe . Sunt sigura ca peste tot se gasesc si locuri mai ieftine, dar ce sens are sa stai in NY daca n-ai acces la ceea ce-ti ofera?
Misti, dupa cum am spus , n-am fost niciodata acolo. Eu vad lucrurile prin ochii altora . Cred ca tu ai fi cea mai in masura sa imi spui daca e adevarat sau nu. smile.gif
Mistinguett
Cu mare placere vorbesc despre NY. biggrin.gif
QUOTE
Prietenii mei mi-au spus ca imobilele au preturi exorbitante , iar chiriile la fel. Ca trebuie sa fii bogat ca sa-ti cumperi un condo, iar la casa nici nu poti visa .

Exorbitant este putin spus. Eu in perioada asta le numesc "beyond ridiculous". Si dau exemple: un apartament cu 3 camere (2 dormitoare) in casa unde stau eu, acum se inchiriaza pentru $1500 - cam 40% mai mult decat platim noi, care ne-am mutat aici acum 10 ani. Chiria se mareste cu 4% pe an sau 6% la doi ani, dupa cum alegi la innoirea contractului. O garsoniera la mine in cartier e de la 800 in sus.
Cartierul meu e ceea ce probabil ca multi ar considera un cartier super nasol - nu din punctul meu de vedere insa. Sunt la 6-7 statii de metrou de inima Manhattanului (uneori faci mai mult drum in oras - Manhattan - din uptown in downtown). E un cartier mixt ca rase si natii, desi procentajul de negri e mic (aproape inexistenti). Am zeci de magazine si restaurante super ieftine etnice (printre care si cele romanesti).

In Manhattan, un apartament cu 2 dormitoare dar mai mic un pic ca suprafata, a fost inchiriat de 2 colegi ai mei cu $2800 anul trecut. Un loft in SoHo, acum 10 ani era $3-5000, acum e de 3 ori mai mult.

De cumparat - saptamana trecuta am vazut niste anunturi intamplator, deci sunt preturi la zi: o garsoniera (micuuuuta) in Village, $330.000. Un apartament cu 2 camere in Brooklyn, 740.000. Am o prietena care sta in Bayside (in Queens dar foarte departe de oras) si cand am vizitat-o ultima data mi-a aratat o casuta f f f mica si care cere bani bagati in ea si care s-a vandut cu 1.400.000.

Doare capul? rofl.gif
Da, cu banii astia ai putea sta intr-un apartament sau o casa super in alte parti. Sunt constienta de asta.
QUOTE
Apoi am inteles ca hainele si restaurantele sunt foarte scumpe .

Gresit. Hainele sunt mai ieftine decat oriunde am calatorit in state si Canada. Pana si cele foarte scumpe trec in reduceri foarte rapid si masiv. Cere un pic de vanatoare, dar noi muierile suntem bune la asta. Desigur ca daca vrei sa platesti pret intreg sau vrei de la buticurile din SoHo ai sa gasesti tricouri de peste $100, care nu-s foarte mult mai bune decat daca te duci la H&M doua strazi mai jos si le iei cu $20. Sau "lovesti" un sale la Saks si il iei cu $25 pe ala original.
De pantofi nici nu mai spun... e chiar cumplit de periculos cand sunt redusi (mai mereu), pentru ca daca nu ai un pic de control te trezesti cu... sa fac o poza la dulapul meu? rofl.gif Cu un pic de planificare si buna-stiinta, te imbraci bine cu putini bani si de calitate super.

Restaurantele... Cateva din cele mai bune restaurante din lume se afla in NY. Mi-ar placea sa le incerc, dar ca peste tot in lume sunt lucruri care sunt exclusive celor cu foarte multi bani. Raman insa multitudinea de restaurante cu preturi rezonabile (deloc mai scumpe decat Paris sau Milano sau Roma si poate la echivalenta cu cele din Montreal). Din pacate multe din ele (dar nu toate) servesc mancare care nu impresioneaza deloc (aici e diferenta cu Montrealul, cu aceeasi bani acolo mananci mult mai fin).
Iar apoi mai sunt restaurantele etnice - fie o pizzarie, fie unul thailandez (care in treacat fie spus, cel mai bun e pe la mine prin cartier), fie un vietnamez sau zi tu ce natie. Poti manca de la $2-3 pentru un bagel cu branza-crema si o cafea, pana la 8 pentru un pranz normal la un deli - un sandvis sau o salata, sau orice altceva. Multe restaurante au prix fixe pentru pranz, sau meniuri speciale. Pana si unele din restaurantele f f scumpe au un prix fixe de $20.01.
Iarasi spun, nu mi se pare mai scump decat alte locuri vizitate.

Putem sa vorbim si de salarii? laugh.gif
Salariile sunt mai mari decat in alte zone unde chiriile sunt mai mici. Uneori cu 20-30%. Conteaza si se echivaleaza in mare. Crede-ma ca in 14 ani de America m-am interesat si am tot comparat si pana la urma ajungi tanda pe manda. Daca pui la socoteala si faptul ca in NY nu ai nevoie de masina (rata+asigurarea obligatorie+benzina face o masina un lux pentru un NY-er)...
Daca cineva imi spune ca nu ii place NY-ul si nu vrea sa locuiasca aici il cred si-l inteleg. Si mie mi se pare cateodata prea mult. Dar daca motivele sunt ca e prea scump... asta nu mai cred.

QUOTE
ce sens are sa stai in NY daca n-ai acces la ceea ce-ti ofera?

N-am acces la ce? La restaurantele foarte scumpe? La haine super-scumpe de firme super-tari? Tu ai? Majoritatea muritorilor care ii cunosc eu prin state sau Canada nu au acces in sensul in care spui tu (frecvent).

Dar am un oras care e viu. Care are o energie debordanta. Chiar daca energia asta cateodata e obositoare. Aici daca ma plictisesc iau metroul cateva statii si cobor la intamplare in oras si garantat e ceva de vazut si de facut.
QUOTE
Nu pot sa inteleg de ce se chinue sa locuiasca in NY cand cu aceiasi bani ar avea o viata mult mai comfortabila in alt oras.

Pentru ca m-as plictisi de moarte. M-as ofili, realmente. Nu am vazut inca un loc unde m-as muta de aici, decat poate la batranete.
Imi lipseste lumina, aerul liber care le ai cu o casa si o mica gradina, si sufar din cauza lipsei asteia. Dar nu pot sa traiesc nicaieri unde trebuie sa iau masina ca sa ma duc sa iau o paine la 10-20 de minute de condus si unde singura atractie a orasului e un parc cu gaste. (cine a citit tot jurnalul asta stie la ce ma refer) E un sacrificiu care il fac constient. Poate intr-o zi imi voi schimba parerea. Dar nu am fost niciodata genul "vreau sa ma trezesc in ciripit de pasarele..." OK, poate o zi-doua, dar nu o viata.
QUOTE
Am mai auzit teoria aia ca "fie iti place , fie il urasti" dar nu sunt convinsa ca e valabila.

Nimic mai adevarat. Sunt oameni care nu suporta galagia, aglomeratia, ii innebuneste si vor sa fuga. Sunt oameni care vin aici din motive de cariera si pleaca dupa catva timp. Sunt o mare majoritate de turisti care spun ca e un oras fenomenal dar n-ar putea trai aici.(Slava Domnului, ca suntem destui) Si mai e cate unul care in prima lui zi de NY se aseaza in mijlocul strazii si striga "asta e viata!" (mi s-a intamplat cu 2 prieteni, unul din Germania/Spania si una din Dallas).

Intrebari? laugh.gif
Mistinguett
Am stat eu si m-am gandit profund...
Mai toxic, nu ziceai tu chiar prin primele tu posturi ca ai fost la NY si nu ti-a placut cum s-au comportat ospatarii cu tine? blink.gif rofl.gif
Ma bagasi in ceata, explica-mi pls.
Mrs. Rogers
QUOTE (Mistinguett @ 30 Sep 2005, 07:22 AM)
Am stat eu si m-am gandit profund...
Mai toxic, nu ziceai tu chiar prin primele tu posturi ca ai fost la NY si nu ti-a placut cum s-au comportat ospatarii cu tine? blink.gif rofl.gif
Ma bagasi in ceata, explica-mi pls.

Nu faci o sapatura sa-mi arati si mie postul ala? smile.gif
Mrs. Rogers
QUOTE (Mistinguett @ 30 Sep 2005, 04:52 AM)
Aici daca ma plictisesc iau metroul cateva statii si cobor la intamplare in oras si garantat e ceva de vazut si de facut.


Imi lipseste lumina, aerul liber care le ai cu o casa si o mica gradina, si sufar din cauza lipsei asteia. Dar nu pot sa traiesc nicaieri unde trebuie sa iau masina ca sa ma duc sa iau o paine la 10-20 de minute de condus si unde singura atractie a orasului e un parc cu gaste.

E ceva de vazut si facut ? Cand aud asa ceva , tare mai pot sa ma minunez. Ce legatura are viata mea cu ceea ce se intampla in oras? cat de des imi planific distractia pe evenimente din oras ? Cu ce ma incalzeste pe mine ca exista tot timpul mii de evenimente in jurul meu?
Poti fi un singuratic intr-un oras aglomerat si plin de viata si un om cu multi prieteni intr-un satuc . Si daca stau intr-un oras plin de viata , dar care nu e cel mai activ din lume, oare am pierdut ceva?
Asa gandesc eu . smile.gif

Nici celalta extrema nu imi place . Intr-adevar , sa conduci 20 de minute ca sa cumepri paine, e la fel de neconvenabil. Sau sa conduci o ora si jumatate pana la serviciu. ohmy.gif Eu din momentul in care am putut sa aleg unde locuiesc am ales sa fiu la walking distance de absolut tot: mall, scoala, banca , farmacie, etc. Si daca se poate , sa nu fie aglomeratie rolleyes.gif Nu e usor de gasit, dar exista.

Misti te rog sa nu devii defensiva . Pur si simplu nu inteleg care e deal-ul cu NY-ul.
A, si inca ceva . Tot din auzite. jamie.gif Am inteles ca in NY se munceste mai mult decat in alte parti fiindca competitia e acerba . E adevarat?
axel
QUOTE (toxic @ 30 Sep 2005, 07:56 AM)
E ceva de vazut si facut ? Cand aud asa ceva , tare mai pot sa ma minunez. Ce legatura are viata mea cu ceea ce se intampla in oras? cat de des imi planific distractia pe evenimente din oras ? Cu ce ma incalzeste pe mine ca exista tot timpul mii de evenimente in jurul meu?
Poti fi un singuratic intr-un oras aglomerat si plin de viata si un om cu multi prieteni intr-un satuc . Si daca stau intr-un oras plin de viata , dar care nu e cel mai activ din lume, oare am pierdut ceva?
Asa gandesc eu . smile.gif

Pai cum spunea si Misti, NYC nu e pentru toti smile.gif Asa cum nici Bucurestiul nu e pentru toti care locuiesc in Ro.
Mistinguett
QUOTE
Nu faci o sapatura sa-mi arati si mie postul ala?

Neh, foarte posibil ca te-am confundat. Stiu ca mai demult a scris cineva o poveste despre cat de prost a fost servita la un restaurant romanesc de aici si greaseala mea ca am ramas cu impresia ca erai tu.

QUOTE
Misti te rog sa nu devii defensiva

Ti s-a parut ca-s defensiva? laugh.gif chiar deloc. Repet, eu il iubesc si inteleg ca altii nu. Asa cum spune si axel, e foarte adevarat: NY-ul nu e pentru toata lumea. Si multa lume nu ar trai aici. Inteleg total. Am spus ca nu e un oras perfect. Dar e categoric de vazut, nu mai exista alt oras ca NY-ul.
Ai mai zis inainte ceva ca risti sa te urasc pe viata - chiar asa ofticoasa ma vezi? rofl.gif Mi-ai cerut explicatii si ti le dau cu draga inima.

QUOTE
Am inteles ca in NY se munceste mai mult decat in alte parti fiindca competitia e acerba . E adevarat?

Banuiesc ca e adevarat. Este insa si usor de explicat la o adunatura de 8 milioane de oameni plus inca vreo 5 care fac naveta la munca din statele din jur (CT, NJ, PA). Nu as putea sa fac comparatie cu alte state pentru ca nu am lucrat decat aici.

Si asta cu comparatia imi aduce aminte ca mai exista un factor, care cred ca are de-a face cu emigratia mai mult: am observat ca de obicei, unde te-ai stabilit initial si te-ai obisnuit, devine un punct de referinta. Am prietene cu care am crescut in Bucuresti si una e in Dallas, alta in N.Carolina... ele se simt bine unde sunt (desi cea din Dallas ar vrea mult sa se mute in NY). Banuiesc ca si asta are importanta. Mai sunt si cei care ajung cine stie pe unde (inclusiv NY) si nu le place nici de moarte si se muta, dar mai rar.

QUOTE
E ceva de vazut si facut ? Cand aud asa ceva , tare mai pot sa ma minunez. Ce legatura are viata mea cu ceea ce se intampla in oras? cat de des imi planific distractia pe evenimente din oras ? Cu ce ma incalzeste pe mine ca exista tot timpul mii de evenimente in jurul meu?

Asa simti tu. Eu vreau sa ies din casa si sa vad viata in toate formele de expresie. Daca vreau liniste, stau in casa.

Nici eu nu-mi inteleg prietena din N.Carolina care tot ce face este munca si casa. Nu inteleg nici zeci de milioane de americani (poate mai mult biggrin.gif ) care stau in localitati care nici macar un mall nu au. Asta e... Poate daca ajungeam acolo din prima m-as fi obisnuit, desi ma indoiesc teribil. rofl.gif rofl.gif
Oiski-Poiski
QUOTE (Mistinguett @ 30 Sep 2005, 07:33 AM)
care stau in localitati care nici macar un mall nu au. Asta e... Poate daca ajungeam acolo din prima m-as fi obisnuit, desi ma indoiesc teribil. rofl.gif rofl.gif

te rog sa ne bagi si pe noi in aceeasi oala rofl.gif rofl.gif
satul nostru nu are mall , avem in schimb alte magazine tongue.gif
Pentru noi a fost un soc cand la inceputuri ne-am mutat aici .Si , da, ne-am obisnuit intre timp insa tot mai sunt socata cand ies duminica la plimbare prin orasel si ai impresia ca restul lumii e moarta. unsure.gif

Cat despre NY , am o prietena care a fost anul trecut pentru doua saptamani acolo si s-a intors foarte fericita ca a avut sansa asta .Nu a fost nicidecum dezamagita .A fost chiar si la un Musical si se vedea pe ea cand povestea ca mai era inca cu capul acolo laugh.gif .
Mi-ar place sa fac acest lucru dar nu sa stau acolo.Prea mare , daca ma pierd ? ohyeah.gif

Axel, ai dreptate , nici Bucurestiul nu este pentru toti

Oiski-Poiski
A, am uitat.Misti , fotografiile mi-au placut in mod desosebit smile.gif .Am mai vazut unele cu NY insa tu ai prins un pic din viata nu din cladiri .
Mistinguett
Oiski, tie iti dau circumstante atenuante - ai copchilul, care pana si intr-un mediu asa linistit tot te tine ocupata.
Dar ma rog, eu in locul tau, si cu copil cred ca m-as vaita intr-una rofl.gif

Multumesc de aprecieri, chiar asta am incercat, sa surprind momente de viata de zi cu zi.
Si sincer ma bucur ca prietena ta a avut 2 saptamani - multa lume vine pentru 2-3-4 zile, incearca sa vada prea mult, e prea obositor si invalmasit si pleaca cu ideea ca orasul e stressant (si nu zic ca nu e, dar cand traiesti aici biggrin.gif ).
Eu pe unde calatoresc in lume incerc sa vad totul la pas, sa ma opresc pe o banca si sa privesc lumea... eh, poveste lunga cu ideologia mea intr-ale calatoriilor.
Vorba e ca aici nici o saptamana nu e de ajuns - dar e un minim de petrecut daca vrei sa vezi orasul si nu doar crampeie.

De pierdut te pierzi sigur la inceput, desi e un oras foarte usor de invatat. Dupa ce-l inveti te intrebi cat de prost ai fost cand te-ai pierdut? laugh.gif
Oiski-Poiski
QUOTE (Mistinguett @ 30 Sep 2005, 08:30 AM)
Oiski, tie iti dau circumstante atenuante - ai copchilul, care pana si intr-un mediu asa linistit tot te tine ocupata.
Dar ma rog, eu in locul tau, si cu copil cred ca m-as vaita intr-una rofl.gif


De pierdut te pierzi sigur la inceput, desi e un oras foarte usor de invatat. Dupa ce-l inveti te intrebi cat de prost ai fost cand te-ai pierdut? laugh.gif

Ma intreb cum fac unele cu trei copii, patru hh.gif .Tot respectul thumb_yello.gif

Nu ma cunosti laugh.gif , as fi in stare sa ma pierd si daca ma duc pana in pivnita rofl.gif rofl.gif
Mrs. Rogers
QUOTE (Mistinguett @ 30 Sep 2005, 08:33 AM)

Ai mai zis inainte ceva ca risti sa te urasc pe viata - chiar asa ofticoasa ma vezi?  rofl.gif Mi-ai cerut explicatii si ti le dau cu draga inima.


E evident ca esti indagostita de NY si si eu ma apuc sa chestionez exact motivul iubirii tale . jamie.gif Si mi-era frica sa nu intelegi altceva de fapt . Ca eu doar vreau sa inteleg , nu sa denigrez.

Sa continuam , deci. Ai mai spus ca se munceste mai mult . E normal , competitia e foarte mare . Dar asta e inca un motiv pentru care nu-i inteleg pe cei ce vor sa traiasca acolo. De ce sa ma stresez mai mult ? Daca in Dallas muncesti X ore pe an iar in NY muncesti X + 100 de ore pentru exact aceeasi pozitie si exact acelasi nivel financiar , nu vad de ce as sacrifica 100 de ore /an din timpul meu liber .
Mistinguett
QUOTE
mi-era frica sa nu intelegi altceva de fapt . Ca eu doar vreau sa inteleg , nu sa denigrez.

Deci pana la urma tu erai cea defensiva rofl.gif Foarte interesant, invinovatesti pe altul de vinovatia ta - o sa invat tactica. laugh.gif

Denigrarea din partea cuiva care nu a fost aici ar fi egala cu 0 pentru mine. Din partea cuiva care a fost, nu stiu cum as lua-o. Poate as da din umeri... Dar mi s-ar parea corect sa spuna "nu-mi place mie", nu sa spuna "prosti aia care stau acolo". Chestie de nuanta, intelegi.

Cu muncitul mai mult: as spune in general ca se munceste mai mult in sensul de volum, nu de ore. Bineinteles ca nu pot vorbi pentru orice meserie - ci atat cat stiu eu. Legal, saptamana de lucru este de 40 de ore, ce se depaseste se plateste 1 1/2 si in general (mai ales in ultimii ani) companiile se feresc sa plateasca overtime.
Finantele (Wall Street si rudele), unde se plateste salariu fix anual sau pe comision, lucreaza zi lumina. Sunt foarte multi workaholici (aveam pe una si in Romania, nimic nou sub soare). Poate de-aia NY este potrivit pentru ei. De obicei cine lucreaza in felul asta o face pe bani foarte seriosi si se auto-pensioneaza inainte de 40 de ani.

Competitia intervine in cazul ambitiilor - daca vrei sa dovedesti cat esti de bun pentru ca urmaresti sa urci in companie. Uneori numai pentru ca vrei sa ramai in companie. laugh.gif

Personal, acum cativa ani am luat o pauza de 2 ani, iar acum lucrez freelance, intre 12 si 24 de ore pe saptamana. Cateodata am vacante nedorite laugh.gif dar nu ma plang. E alegerea mea si am renuntat la multe frivolitati ca sa mi-o satisfac. Poate intr-o zi ma voi reintoarce la 40 de ore/sapt, dar deocamdata sunt foarte fericita asa.
Mrs. Rogers
Bine , fie cum zici tu. king.gif
Ai reusit sa te lasi de fumat?
Thecook
Eu zic din start ca n-am fost niciodata in America, sa nu se creeze confuzii. spoton.gif Dar, pe vremuri eram indragostita de orasul San Francisco pentru ca aparea in multe filme , pana cand intr-un film am auzit replica "Cea mai rece iarna e vara in SF" . Si atunci m-am indreptat spre coasta cealalta si m-am indragostit de NY, mai ales dupa ce o cunotinta de-a mea mi-a adus o harta a orasului.
Acuma, de trei ani si ceva locuiesc intr-un sat mic unde nu exista decat un automat de tigari (ce nu ma incalzeste cu nimic pentru ca nu fumez) , si am avut momente in care mi-era dor de agitatia unui mare oras, sa merg pe strazi aglomerate cu multa lume pe care n-o cunosc, sa merg cu mijloacele de trasport in comun, sa mananc pe o banca in parc, etc, lucruri pe care le faceam inainte pentru ca in Romania am locuit intr-un oras relativ mare. Dar m-am potolit cand am mers cu metroul in Roma, era iarna, toata lumea cu haine groase, inghesuiala, transpiratie si ...mirosuri. Atunci mi-a fost chiar dor de confortul pe care ti-l ofera propria masina, oricat ar fi ea de veche. E drept ca luxul asta se plateste si nu e deloc putin daca adun taxele si impozitele ce se aduna intr-un an.
PS.Acuma sa nu-ti inchipui ca stau in varful muntelui, am la 12 km un oras cam la fel de mare ca cel ce l-am lasat acasa .
PS.2. Mai vreau poze cu NY! Si regleaza ca lumea aparatul ala ! mwah1.gif
Mistinguett
QUOTE
Ai reusit sa te lasi de fumat?

De 4 luni sunt la 6-10 tigari/zi si am o reteta proaspata de Zyban. VREAU sa ma las. Nasol rau cand lucrez, cred ca nu-s pregatita psihic sa nu fumez cand sunt stressata.
QUOTE
Mai vreau poze cu NY! Si regleaza ca lumea aparatul ala !

Cucule, am facut azi una si o sa mai fac si zilele urmatoare. Cu reglatul... e problema laugh.gif vad eu. Si o sa fac poze si la iarna, dar la metrou n-am voie din pacate si imi pare rau ca nu am facut inainte de 9/11. Mereu mi-am dorit sa fac poze in metroul care-l iau eu in oras, e chiar interesant.
Oiski-Poiski
Hallooooooooooo, satul biggrin.gif meu saluta NY smile.gif
Mistinguett
It's again that time of the year...

Pe 5th Avenue...
Mistinguett
...intre nunti...
Mistinguett
...si parazi ale veteranilor (ce ciudat e sa-i vad imbatranind...)...
Mistinguett
...orasul se pregateste de sarbatori. Pomul de la Rockefeller Center e in picioare, ceremonia de aprindere a luminilor va fi candva saptamana viitoare.
Mistinguett
Dar concursul vitrinelor a inceput deja... Cele mai frumoase dupa mine sunt B.Goodman (la distanta de restul, ca in fiecare an) si anul asta chiar Bloomingdale's au facut treaba buna.

Pacat ca in poze se pierd multe amanunte care in realitate sunt superbe. Plus ca setting-ul de noapte la camera nu ajuta - si nu, nu o sa umblu cu trepied dupa mine.

La BG hainele si bijuteriile de pe manechine sunt de vanzare in magazin. Sunt incorporate in tablou atat de bine incat dau impresia de costume. Love it.
Mistinguett
Fiecare vitrina are o tema. Aici, cred ca "5 o'clock tea" sau barfa de dupa-amiaza.
Mistinguett
O colivie din aur...
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.