Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Jurnalul Lui Misti
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Povestea Mea
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6
Mistinguett
Alb-negru.
Mistinguett
"Life's but a walking shadow, a poor player
That struts and frets his hour upon the stage
And then is heard no more: it is a tale
Told by an idiot, full of sound and fury,
Signifying nothing."

Shakespeare
Afrodita
Iubita, sunt bine, sunt ok, mi-am inchiriat ceva la mama dracului in Brancoveanu, la 100 euroi pe luna...Tre' sa ma duc la Constanta sa-mi iau lucrurile, da' azi a fost puhoi de lume, de parca toti "emigrau" la mare rofl.gif Iti scriu aici pt ca nu stiu daca voi avea timp sa-ti scriu in alta parte...Ca nu stiu cat ma asteapta Rose si Blacky, ca am multe de recuperat pe net...De munca ma apuc cam in 2-3 zile(mda, zic asta de fo saptamana rofl.gif ) O sa vorbim mult mai multe curand...
Ah, apropos de faza cu cana: s-a inrosit tot, apoi s-a-ngalbenit, apoi s-a inrosit din nou si nu stia ce sa zica rofl.gif A fost un scump si jumatateee rofl.gif Pup iu , iubita, mor de dor sa vorbesc cu tine...Promit ca revin curand...Apropos, voi lucra de zi...:-(
Lilith
Noroc cu Misti , draguta de ea , asa mai aflam si eu cate ceva despre tine , Afro , ca te cam dadusei la fund...
La multi ani , fetelor !
Mistinguett
Cateva poze preferate din ultima vacanta.

Cu masina la drum intins...
Mistinguett
Barbecue in Carolina de Nord, dec.26.
Mistinguett
Case pe o straduta oarecare din Savannah, oras de care ne-am indragostit.
Mistinguett
Si o alta casa din Savannah...
Mistinguett
Cimitirul Bonaventure - mda, punct turistic... Cei care au vazut sau citit "Midnight in the garden of Good and Evil" stiu de ce.
Mistinguett
Si Mara, care vroia sa mearga cu noi la NY cand am plecat din Carolina...
Lilith
Misti , cand vad coloanele alea albe , ma incearca niste amintiri si nu le gasesc ... Mi- au aparut de cateva ori in vise coloanele albe ale unei case ...
Imi place cimitirul ala . Defapt nici nu ma prindeam de figura ca e cimitir , daca nu spuneai .
Mistinguett
O fi Savannah in visele tale wink.gif
Cimitirul este ca un mare parc superb, foarte bine intretinut - si o ciudatenie: este de religie mixta.
Lilith
Tu vrei sa ma tragi spre tine , vad eu bine biggrin.gif Nici acum nu am facut chestia aia , nu stiu ce astept , poate vreun semn ..
Roxana
Misti Misti!!!! habar nu aveam ...pina azi ca ai un jurnal---ce sa fac greu ma urnesc pe forumuri sa citesc...nu am timpp!....si nu ca as avea o viata prea plina dar.....sint prea ocupata cu gindurile......dar o las balta!! ce superb jurnal ai!!!!!!!!!!
Mi-ai facut o pofta nebuna sa trag o fuga la NY!!! Mai ales ca datile trecute, am reusit sa merg nuami in brooklyin---unde stau prietenii mei___ si ei m-au dus in alte locuri, cu magazine romanesti dar nu in queens, unde as fi vrut sa ajung. Poti sa-ti imaginezi?? ei locuiesc de atita timp in Ny si nu se avnetureaza mai mult decit locurile stiute de ei---nu au fost in Queens!! si eu le povesteam ce fain e!caci citisem pe net. Data viitoare cind vin, voi luat metroul sau busurile ca, cu ei, cared ca m-as rataci, mai ales ca nu au fost acolo niciodata.
As fi vrut sa vin la NY de anul nou dar mereu e ciote ceva ce ma impiedica--ma simt uneori ca la incgisosre aici--parca nu mai pot iesi.
Ti-a plcut Savanah deci!--mie nu. Am locuit in GA 7 ani si am reusit sa o vad, am fost la un muzeu al marinei, am vazut promenada, biserici---nu mi-a plut pt ca eram la acea data prea satula de sud si de sudisti....acuma probabil ca mi-ar place, dupa contactul de peste 5 ani aici la "welfare and poverty city" unde sint. Daca mai ai ocazia , mergi mai sus de Savanah, catre Carolina si viziteaza Hiton Head---abosult superbbbbb!
Acuam ca ti-am citi jurnalul d ela un cap al altul , mai ca ma bate gindul sa-mi fac si eu unul....nuami ca nu asa vea rabdare ...eu tin jurnale scrise pe caiete , de la 14 ani , de cind mi-am luat buletinul de identitate biggrin.gif si inca le mai tin...as aca probabil ar fi prea mult pt sa scriu si aici...m-as epuiza total biggrin.gif
Misti---tu ai vreo poza cu tine pe undeva? caci parca tin minte ca te-am cautat la poze si nu te-am vazut. Abia astept sa mai scrii !
Roxana
am uitat sa spun ceva( in afara d e greselile cumplite de batut la tastatura-scuze)
ma uimeste si te admir pt ca tu cauti bunul si frumosul in cei din jur....imi pari optimista.....si iarasi te admir
poate d e asta nu scriu caci am uneori impresia ca sint plina d e venin, si complaints la tot ceea ce am inconjoara.......nu-mi place nimic aici si cu cit trece timpul ma simt mai iritata si scirbita .....nu-mi plac oamnii, nu gasesc nimic bun in nimeni...tot ce vreau e sa stau acasa, si sa nu am de-a face cu astia de aici.....nu e nimic de facut nicaieri.....baiatul meu la 16 ani unde crezi ca-si petrece timpul cu prietenii out.....mai ales ca molul inchide la 9?!...la wal-mart!!!!!!!!! asta e locul de promenada al copiilor...aici nu e nimc de facut , de vazut!!!!!! MOrt!!!! zona moarta!!!! Inca doi ani si sper sa ma mut ca cedez nervos........iar jurnalul tau este dovada ca poti fi fi intreg la cap daca duci o viata in lume si societate nu printre creaturile astea de aici.........prefer animlalele.
Jos palaria inca o data pt jurnalul tau si pt felul tau d e a fi!!!!!!
Mistinguett
Roxana, multumesc de aprecieri. Mi-era teama ca o sa-mi critici pozele sorry.gif laugh.gif
Dar stiu ca stii ca-s snapshots de amatoare.

Vino la NY cat de curand. Stii ca eu te astept cu drag - si daca vii repede-repede (adica atata timp cat inca am timp liber) te duc eu peste tot unde vrei sa mergi. Cunosc orasul destul de bine pentru imensitatea care e (mai putin Brooklyn-ul, dar ma descurc si acolo, depinde de zona).

Ne bate un gand (pal ca o adiere de vant) sa ne mutam din NY, unde totul a devenit ridicol de scump. Chiar vineri am primit reinnoirea de asigurare la masina, si iar au marit-o cu $300 - a ajuns la peste $2600/an. Zi ca nu e ridicol. Platim asigurarea mai mult decat rata la masina. Chiriile sunt ridicole. Taxele, ce sa mai zic. Si totusi, nu-mi vine sa las orasul asta. Imi place, cu bune si rele. Si cum spui tu, chestie extrem de importanta pentru mine, e mereu ceva de facut sau de vazut. Pana si o simpla plimbare pe strazi e ceva. Dar platim asta nu numai cu bani, ci si lipsa de aer si lumina. Si eu imi doresc cateodata 5 m patrati de balcon sau terasa sau gradina, unde sa-mi beau cafeaua... Vreau sa pot deschide ferestrele larg, sa-mi aerisesc casa. Vreau sa nu trebuiasca sa stau la lumina becului la 10 dimineata. Banuiesc ca nu exista toate astea la un loc.

Savannah ne-a placut pentru ca e curat (ca si Atlanta de altfel) si mic si... un pic romantic. Case mici si dragute, multa verdeata - si moartea mea, "spanish moss". Cred ca Savannah este pentru Georgia ce este New Orleans pentru Luisiana, sau NY pentru NY state - o chestie diferita fata de restul statului. Poate e doar in mintea mea, cine stie...

Cand ne-am intors spre North Carolina ne-am oprit in Charleston, SC, si nu pot sa spun ca mi-a placut. Hilton Head banuiesc ca e ca un resort, nu? De fapt, asta e tot ce are bun SC.

Iar prietenii nostri din NC - ce sa zic, si-au luat o casuta tare draguta. Dar cum spui tu, nimic de facut acolo. Practic, servici si casa. Take-out, Bojangles sau pizza (care nici n-as avea curaj sa o incerc). Prietena mea e de 2 ani acolo si cu noi a fost pentru prima data sa manance BBQ. Mi se pare trist.

Eu sustin ideea sa-ti faci si tu un jurnal pe Han wink.gif Poate iti faci timp, vezi. Mi-ar placea mult.
Iti dedic poza asta - parcul din Winston-Salem, NC, probabil ca cea mai frumoasa priveliste din jur. huh.gif Trist dar adevarat.

And check your mail.
gio19ro
QUOTE (Mistinguett @ Jan 18 2004, 11:17 PM)

Ne bate un gand (pal ca o adiere de vant) sa ne mutam din NY

Chicago! thumb_yello.gif
Mistinguett
rofl.gif rofl.gif rofl.gif
Noooooo Waaaaaaay

Daca ma mut, ma duc mai la cald, nu la mai frig. O fi ok orasul, dar.... nope. NO WAY. Prima alegere ar fi Hawaii, dar ca sa fac peste 20 de ore pana in Romania... imi taie avantul. laugh.gif Iar Florida nu-mi place nici daca as avea totul gratis.
gio19ro
Uite ca la Hawaii nu m-am gandit. Am auzit ca e ceva mai scump ca Chicago insa nu stiu cum stau cu slujbele.
Mistinguett
Este mai scumput, da, si cu slujbele nu e stralucit desi in ultimii ani s-a mai dezvoltat (si aici zic de Oahu, e mai cosmopolit). Altfel, m-ar fi batut gandul serios - Hawaii e paradis, viata e foarte "laid-back" si e frumusete peste tot. Iar bastinasii sunt de o dulceata rara, oameni mereu bine dispusi in ciuda greutatilor cu care se intampina zi de zi.
Roxana
Misti, darga mea........vreu doar sa-ti dau un exemplu: Prietenii mei din NY, au locuit in NY de la inceputul vietii lor americane......dupa un timp au trebuit sa se mute in Georgia( el fiind in armata la acea vreme) Vreau sa spun ca dupa 2 ani nu stiau cum sa vina inapoi la NY mai repede.Ei locuisera intr-un orasel mic gen Savanah. Atlanta pe de alta parte are ceva ceva cultura, evenimente etc........dar crede-ma ca dupa ce am calatorit pe toata coasta de est, , parerea mea, este ca oras ca NY nu vei mai gasi.
Cit despre scumpete, da stiu---iar ce-mi spui tu despre asigurarea la masina. wow--nu am cuvinte! eu aici platesc asigurarea 1060 pe an, pentru 2 masini si casa ---toate trei, plus un teenager driver.
Se pare ca nu prea putem avea totul in viata nu? tot ce spui tu ca-ti doresti, eu am.....si aer si lumina si gradina...ma uit pe geam si vad muntisorii astia d eaici, pirtia de ski la 20 d eminute cu masina......si in rest????? Aici tot ce poti face daca vrei sa iesi in oras: mincat la restaurant( care nici macar nu sint la fel de bune ca cele din Atlanta , ca sa nu indraznesc a compara cu NY) si mers la film, la bowling( pt cine ii place --mie nu)vazut meciuri de hochei la patinuar sau patinat. Atita!!Vara e mai bine; poti iesi la iarba verde --este peste tot---la lac, pescuit, calarit,cu barca , plimbat, sau cu bicicletele. Vara este anotimpul meu...atunci e superb si poti face multe in natura. Magazine???? un mall amarit, un walmart supercenter, adica si cu papa,value city,tjmaxx,target, k-mart,circuit city si atit!
Multumesc pt poza dedicatie! nu pot sa cred ca te-ai gindit ca ti-as critica pozele ohmy.gif biggrin.gif fiecare vedem lumea in alt mod,si eu cred ca tita timp cit arat ceea ce trebuie sint super! si eu fac poze gen snap shot ---nu mereu sint in chef de incercari de arta biggrin.gif biggrin.gif .
Cit despre jurnal....as incerca, insa mi-e frica ca voi fi delasatoare...sa vedem ...
Roxana
QUOTE (Mistinguett @ Jan 19 2004, 12:35 AM)
rofl.gif rofl.gif rofl.gif
Noooooo Waaaaaaay

Daca ma mut, ma duc mai la cald, nu la mai frig. O fi ok orasul, dar.... nope. NO WAY. Prima alegere ar fi Hawaii, dar ca sa fac peste 20 de ore pana in Romania... imi taie avantul. laugh.gif Iar Florida nu-mi place nici daca as avea totul gratis.

Misti--ce ai vizitat in Florida? sitn curioasa ce anume nu-ti place acolo--statul este destul de divers, de asta intreb.
Mistinguett
Coasta de sud-est - din Palm Beach pana in Key West, de 3 ori.
Am auzit ca in NW e fain, dar oricum nu stiu de ce nu-mi place ideea de Florida si pace. Am senzatia ca o sa ma transform intr-una de-aia cu unghii lungi oranj si ruj sidefat ciclam si tricouri cu pietricele... laugh.gif Glumesc, desigur.

Re: prietenii tai... De-asta mi-e si mie teama sa ne mutam de aici. Am orasul asta in sange, nu stiu cum si cat as rezista departe. Pana la urma o sa fie o lista de pro si contra si vom vedea care va invinge, probabil ca pana acum lista e mai grea pro NY. rolleyes.gif
Poate trebuie sa renuntam la masina sau sa facem mai multi bani (a 2-a varianta de preferat, stiu...)
Roxana
trebuie sa marturisesc ca m-a amuzat grozav treaba cu unghiile oranj biggrin.gif
mie mi-a placut....in sensul ca simteam ca-mi clocoteste singele in vine asa cum nu mi-sa mai intimplat nicaieri...insa pt faptul ca fostul meu sot a murit acolo, nu as mai vrea sa ma duc mai mult de reamintire, cel putin pt o vreme.
Si iarasi despre NY...eu de cite ori am fost acolo, pot spune ca ce mi-a plcut cel mai mult e ca am uitat ca sint in America....pt mine NY ( culmea) e orice tara din lume in afara de america( am fost cu niste prieteni amricani, si culmea si au simtit la fel ca nu mai sint in atara lor).....fiecare are un accent strain, se imbraca diferit....are ceva de Bucuresti....are ceva de ce imi face sa-mi fie dor
Ultima mea feblete...las Vegas......care ma face sa ma simt ca...in Florida yikes.gif fara ocean
hai gata cu atitea comentarii ca-ti ocup prea mult din jurnal.
Da-i ianite la scris ca-i de savurat.
Vegas2002
QUOTE (Roxana @ Jan 19 2004, 01:00 PM)

Ultima mea feblete...las Vegas......

Pai haideti sa planificam o intilnire aici,in Las Vegas wink.gif
Va astept cu bratele deschise clapping.gif

Misti sa ma scuze ca mi-am permis sa-mi spun parera la ea in jurnal smile.gif
Afrodita
Haha, tocmai de aia imi place mie NY, ca mi se pare ca e un fel de Bucuresti...Sau Bucurestiu' imi place ca-i o bucatica de NY?? blink.gif Nu stiu, insa mi se par tare asemanatoare orasele si-mi plac enorm...
Ups, am facut o boacana si sefu' a vorbit mai serios cu mine si acuma mi-e rusine de el sorry.gif
Mistinguett
Ce-mi place cand am musafiri... wub.gif
Sunteti oricand binevenite, nu asteptati invitatii. Parca e camaruta noastra unde ne adunam sa vorbim ca fetele. Love it. mwah1.gif
Afrodita
Iubita si mie imi place cand ne adunam asa...Din pacate azi, cat erai pe yahoo, am avut eu treaba si am fost plecata sad.gif
Imi place sa-mi inchipui ca stam in jurul unei mese, ca intr-un colt avem un casetofon sau cd-player si ne punem ce muzica ne place, ca in fata avem cafelele si tigarile, eventual un paharel cu ceva alchool biggrin.gif si ca staaaaaam cat e ziua de lunga si palavragim vrute si nevrute...Mi-ar fi placut tare mult sa am asa prietene...Din pacate am avut doar 2 cu care ma intalneam asa si asta a durat putin timp, asa ca acum imi trag bucuria de a fi "cu fetele" de unde apuc biggrin.gif
Pup iu girls mwah1.gif
Mihai
QUOTE (Mistinguett @ 20 Jan 2004, 12:49 PM)
Parca e camaruta noastra unde ne adunam sa vorbim ca fetele. Love it.  mwah1.gif

jamie.gif V-am invadat spatiul. tongue.gif

Eh, daca se strang toate fetele aici atunci le urez tuturor fetelor de la Han ca Lumina invierii sa le fie vesnic in suflete! mwah1.gif paste.gif
Mrs. Rogers
Stie cineva de ce nu mai scrie Misti?
Mistinguett
Toxic, chiar zilele astea ma bateau gandurile sa reincep sa scriu la jurnal, problema a fost timpul (sau lipsa lui, mai bine spus).
Oricum, nu stiam ca esti fan si-ti lipseste, trebuia sa zici rolleyes.gif

Poate cand ma intorc din vacanta, peste o saptamana. Anul asta imi implinesc un vis din copilarie: sa fac revelionul pe plaja. Pretty cool. Mi-am luat si sandale noi laugh.gif

Si cat pe ce sa uit: La Multi Ani tuturor, si un an nou mai bun ca niciodata!
Mrs. Rogers
M-am pus plictisita la calculator fiind convinsa ca nimeni nu mi-a raspuns la mesaje. Ce surpriza placuta mi-ai facut smile.gif Nu te-am mai vazut de mult pe forum .
Iti doresc si eu tie Un An Nou plin de pace suflteasca si fericire ! Si distractie placuta ! smile.gif
Mistinguett
Vis


Imi strang cu putere genunchii la piept si ma legan incordata, intr-o incercare disperata sa nu las sa iasa din mine un urlet, simt sange care miroase a moarte, cu ochii mintii vad un tablou intunecat cu o usa rosie, prin rama ei strabate o lumina puternica, ma intreb ce se intampla in spatele usii rosii si apoi realizez ca te-am iubit mereu si nu am vrut sa recunosc iar apoi am uitat, pana intr-o zi cand mi-am adus aminte si a trebuit sa accept, dar vreau sa uit din nou, si totusi as vrea sa-ti mai simt odata buzele fierbinti intr-un sarut care-mi anihileaza ratiunea si vointa, dar mai bine nu, mai bine sa ramana vorbe nespuse intre noi, si iar gandurile se bulucesc in fata mea ca flori diafan mov cu nervuri albe si cu margini involburate, dintre ele apare o broasca in culori de piatra si rade hidos tinandu-se de burta ca un Budha, si creste pe masura hohotelor sale iar eu imi strivesc lacrimile cu greutatea pleoapelor pana cand doare si deschid ochii si ma vad legata de aparate cu zeci de fire, fiecare ca o prelungire a trupului meu si fiecare insemnand altceva si incerc sa adorm ca sa nu mai stiu nimic dar ochii nu mi se mai inchid si atunci decid ca cel mai bine ar fi sa ma gasesc pe plaja aurie unde am vrut sa fiu tintita in eternitate.
dascalita
Misti,multumesc pentru frumusetile lumii postate aici si pentru minunile sufletului tau...Pana si tristetile par altfel in jurnalul acesta...Visul e ...tulburator.Fii vesela, Misti! thumb_yello.gif
Mistinguett
Si eu multumesc pentru apreciere si bine-ai venit la jurnalul meu. flowers.gif
Poate imi revine cheful si inspiratia sa mai scriu in el, sa vedem.
My happy place:
cameron
Asteptam.. rolleyes.gif mwah1.gif
Mistinguett
despre parinti si copii

Am mai spus ca daca ar fi dupa mine, oamenii n-ar trebui sa aiba drept de a procrea decat dupa ce ar dovedi ca au inteles ce inseamna un copil si cum trebuie sa se poarte cu el.
Ma uit in jurul meu si vad atatia parinti care distrug sufletele copiilor lor - uneori pe viata - si ma revolt ingrozitor.

Sunt cei care isi cocolosesc odraslele pana la maturitate, odrasle care nu-s capabile sa ia lumea in piept atunci cand trebuie si se plang la orice pas.
Sunt cei care isi abuzeaza copiii - fizic si/sau psihic, lasand traume care vor fi vindecate numai atunci cand copilul ajungand la maturitate, se va zbate din rasputeri sa se simta intreg. Sau, mai trist in cazul celui ce nu realizeaza si perpetueaza aceleasi greseli.
Apoi sunt indiferentii, care aduc copii pe lume si ii lasa sa creasca si sa invete singuri ce e viata, ce e bine si rau, ce inseamna o victorie sau o infrangere. Sunt cei care cresc fara o directie, de cele mai multe ori la maturitate, confuzi.
Apoi sunt cei care isi imping copiii sa fie cei mai buni. Le dau orice, fac orice, dar copilul trebuie sa fie cel mai bun la orice, fara discernamant, fara o atenta observare a capacitatilor copilului. De multe ori copilul e indreptat spre o cariera care e aleasa de parinte, din motive cunoscute lui. Ajuns la maturitate se va stradui sa fie cel mai bun la slujba, oricat nu-i va place ca-si sacrifica viata personala.

Sunt atat de putini parinti care stiu sa-si creasca copiii incat as vrea sa li se ridice o statuie. I-am observat si i-am intalnit si mi-au intarit convingerea ca se poate sa fii un parinte bun.

Toti parintii isi iubesc copiii, chiar daca unii stiu cum sa-si arate dragostea iar altii nu. Toti proclama ca fac ceea ce fac pentru binele copilului - pana si bataia tot pentru binele copilului e. Toti fac ceea ce fac pentru ca atat stiu ei sa faca.

Ce-am scris aici nu se vrea nici pe de departe vreun tratat de pshilogie, sunt doar simple observatii de-a lungul vietii mele. N-am avut parinti care sa stie ce fac, dar intotdeauna i-am comparat pe-ai mei cu altii. Nu ii judec, doar constat si regret, regret ingrozitor de mult ca nu pot ajuta copiii sa aibe o copilarie fericita. Am incercat cu cineva foarte apropiat, si-mi da dreptate si apoi continua sa-si nedreptateasca copiii nedandu-le afectiunea necesara si continuand lantul urat...

As vrea doar ca parintii sa inteleaga ce mult inseamna pentru un copil o singura propozitie, ce diferenta poate face in viata unui copil un (de exemplu) "nu-i nimic, data viitoare vei face mai bine" in loc de "nu esti bun de nimic". Ce diferenta face un "te iubesc" si o imbratisare.
Ce mare lucru, ce imens, ce responsabilitate, ce putere aproape dumnezeiasca este sa fii parinte.
Mistinguett
Daughters - John Meyer

I know a girl
She puts the color inside of my world
She's just like a maze
Where all of the walls all continually change
And I've done all I can
To stand on her steps with my heart in my hands
Now I'm starting to see
Maybe it's got nothing to do with me

Fathers be good to your daughters
Daughters will love like you do
Girls become lovers who turn into mothers
So mothers be good to your daughters too

Oh, you see that skin?
It's the same she's been standing in
Since the day she saw him walking away
Now she's left
Cleaning up the mess he made

Fathers be good to your daughters
Daughters will love like you do
Girls become lovers who turn into mothers
So mothers be good to your daughters too

Boys, you can break
You'll find out how much they can take
Boys will be strong
And boys soldier on
But boys would be gone without warmth from
A woman's good, good heart

On behalf of every man
Looking out for every girl
You are the god and the weight of her world

So fathers be good to your daughters
Daughters will love like you do
Girls become lovers who turn into mothers
So mothers be good to your daughters, too
So mothers be good to your daughters, too
So mothers be good to your daughters, too
contraste
Ce te-a determinat sa scrii randurile de mai sus? O observatie profesionala, sau ceva accidental?
Eu am atat de multe vazute in acest sens...
Oiski-Poiski
QUOTE (Mistinguett @ 3 Aug 2005, 09:00 AM)
Am mai spus ca daca ar fi dupa mine, oamenii n-ar trebui sa aiba drept de a procrea decat dupa ce ar dovedi ca au inteles ce inseamna un copil si cum trebuie sa se poarte cu el.

Misti scuza-ma ca "ma bag" sorry.gif
Insa cu riscul sa fiu pusa la zid recunosc ca adeseori m-am gandit ca ar trebui sa se inventeze un aparat care sa verifice toti oamenii ajunsi la varsta procreerii.Si cine nu ar fi apt ar trebui sterilizat .
Gandul meu este prea socant ? Poate , dar in cazul acesta prefer sa sochez .
Credeti ca atunci nu s-ar mai naste decat foarte putini copii in lumea asta ? Se poate, la inceput .Dar poate cu timpul din toti acei parinti buni care vor creste copii intr-o viata normala vor invata la randul lor ce inseamna asta si vor trece tot mai multi de testul aparatului.
Ce utopie !

Mistinguett
Doar observatii, contraste. Umane sa zicem, profesionale in nici un caz nu (chiar am pus un disclaimer acolo). Si eu am vazut multe, si tocmai ca nu am copii poate ca le vad mai clar.
Mistinguett
Oiski, de felul meu sunt mai... radicala si desi deasemeni utopic, de multe ori as vrea sa le fie revocat dreptul de parinte.

Observ in zilele noastre (odata cu usorul acces la informatie) ca din ce in ce mai multi fosti copii realizeaza impactul si incearca sa fie buni parinti. E singura sansa pentru o omenire mai buna. Pentru ca da, sunt convinsa ca intreaga omenire ar fi mai buna daca toti am creste cu dragoste in suflete.
contraste
In jurnalul meu am povestit si eu cate ceva ...
Acum chiar scriam ....
Mistinguett
Te citesc, contraste, chiar daca nu intervin. Scrie... Face bine.
contraste
Esti bine venita !
Imi face placere sa vorbim !
Mistinguett
Din ziarul romanesc "..." editat in NY, datat 27 iulie 2005 reclama de o pagina a unui restaurant romanesc care va ramane nenumit, desi nu e la mine-n cartier si deci nu-l frecventez. Doar ca numele n-are importanta.

"Doamna Aurelia, patroana restaurantului, ureaza clientilor si cititorilor..., Craciun, sarbatori si un an nou fericit, si va asteapta sa vizitati localul nostru unde puteti petrece in compania celor mai valorosi artisti romani din NY - Muzica populara din toate regiunile tarii*Muzica de petrecere" si urmeaza cateva nume de care n-am auzit niciodata. "Atmosfera eleganta"

"Organizam nunti, botezuri, orice fel de petreceri pana la 80 de persoane"
"Deschis 7 zile, 9 AM - 4 PM"
Mistinguett
Explicatie despre diferentele de percepere a gustului mancarii

Se pare ca exista un component genetic al perceperii gustului mancarii, ceea ce explica de ce pentru unii aceeasi mancare nu are nici un gust iar pentru altii are un gust prea puternic, de multe ori neplacut. Practic, abilitatea gustului consta intr-un set de doua gene ale gustului si este influentata de dominanta uneia sau alteia dintre aceste gene.
Cei cu cele 2 gene in stare subdezvoltata se numesc "non-gustativi", cei cu o gena subdezvoltata si una dominanta sunt "gustativi" iar cei cu doua gene dominante sunt "super-gustativi".
In mare, un sfert din omenire este ne-gustativa, alt sfert este super-gustativa iar restul de jumatate este gustativa.

Super-gustativii au un numar semnificativ mai mare de muguri gustativi decat gustativii, iar ambele grupuri depasesc in numar pe ne-gustativi. Media generala pentru cele 3 grupuri ar fi de 96 de muguri gustativi/cm patrat pentru ne-gustativi, 184 pentru gustativi si un uimitor 425 pentru super-gustativi. Nu este de mirare atunci ca super-gustativii au tendinta sa simta gusturile mult mai puternic - dulciurile sunt mai dulci, amarul mai amar si saratul mai sarat. Se pare ca super-gustativii percep muraturile ca avand gust de amoniac si sunt cei care nu se innebunesc dupa gustul bauturilor alcoolice.

Nu numai ca multe mancaruri au gust neplacut pentru ei, dar deasemeni (pentru ca mugurii gustativi deasemenea transmit informatie despre temperatura, durere si textura) usturimea ardeiului iute sau a unui mustar puternic este de nesuportat, mancarurile foarte fierbinti sau foarte reci sunt de nemancat, mancarurile foarte grase sunt neplacute. Deci sunt cei mai selectivi cand vine vorba de mancare, foarte precisi despre ceea ce le place sau nu.

Non-gustativii vor manca aproape orice, insa fara sa le placa sau displaca in mod deosebit vreun gust.

Gustativii, cel mai putin omogen grup, variaza in mare masura in ceea ce le place sau displace, dar in mare sunt cei care gasesc placere in cele mai multe din mancaruri.
denise
hmm.gif Mi se pare mie sau te-ai cam autoexilat in coltisorul acesta? mwah1.gif Rau faci.

Gand la gand cu bucurie..ma gandeam sa deschid un topic cu subiectul: "De ce pe vremuri anumite alimente, fructe etc. etc. aveau un gust mai bun?"- (ma gandeam la cel putin doua motive: a crescut proportia compusilor sintetici si faptul ca 'abuzam' de simtul gustului: condimente, bauturi acide etc.). smile.gif Dar poate il deschizi tu.

flowers.gif
Mistinguett
Ti se pare, denise, nu m-am retras deloc. Intamplator pentru cateva zile am mai mult timp. Vacanta se va sfarsi curand insa.
Deschide subiectul, as avea si acolo cate ceva de zis. tongue.gif
denise
tongue.gif Neah, era o incercare 'subtila' de a te atrage si prin alte parti... Mda, nu mi-a iesit.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.