Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ateismul Ca Virtute (2)
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odaia Filosofilor
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5
shapeshifter
nu exista nici un ateu pe lumea asta.. una dintre functiunile creierului e de a organiza haosul omitind vacuitatea..

nu poti crede in nimic.. pt. că si nimicul e o categorie mentala.. ateii cred in ceva mai degraba decit in altceva, in realitate nu exista nimeni care sa nu creada in ceva sau in altceva..
abis
QUOTE (shapeshifter @ 21 Dec 2006, 06:17 AM)
nu exista nici un ateu pe lumea asta

De unde stii?
QUOTE
ateii cred in ceva mai degraba decit in altceva

In ce cred ateii?
Cucu Mucu
QUOTE (abis @ 21 Dec 2006, 08:53 AM)
In ce cred ateii?

Eu cred cu tarie in efectul pavlovian al unui gratar cu ceafa de porc stropita cu vin rosu. blink.gif
calfa
shapeshifter, nu stiu exact de unde stii tu astea (nu o sa te intreb) insa cred macar pe alocuri ca ai dreptate ! biggrin.gif Dar a fost acest gen de subiecte de atatea ori discutat si rasdiscutat, fara sa vad deplasari semnificative de opinii ale interlocutorilor (in special ale ateilor care nu vor sa recunoasca ca si ei cred in ceva laugh.gif ) ...
abis
QUOTE (calfa @ 21 Dec 2006, 11:57 AM)
fara sa vad deplasari semnificative de opinii ale interlocutorilor (in special ale ateilor care nu vor sa recunoasca ca si ei cred in ceva ) ...

Ai vazut, in schimb, deplasari ale opiniilor celorlalti?

Calfa, in ce cred ateii?
calfa
In general, "ateii care nu vor sa recunoasca ca si ei cred in ceva" sunt tare greu ... deplasabili. biggrin.gif

Probabil ca larga categorie a agnosticilor, care cuprinde de la persoane catalogate drept atei pana la persoane care oficial tin de diverse religii wink.gif este cea mai usor ... deplasabila. smile.gif

De unde sa stiu eu ce cred toti ateii, abis ? smile.gif Credinte avem cu totii.

Uite, tie nu ti se pare interesant ca se ajunge sa se vorbeasca despre "ateismul ca virtute" ? Daca pui asta cap la cap cu numeroasele forme de organizare ale "ateilor convinsi" (aka foarte credinciosi biggrin.gif ) de la ateism.org la ... orice vrei tu, daca mai scotocesti si dai de diferite forme de "ritualuri" atee, si nu stau acum sa enumar totalitatea elementelor care apropie ateii (credinciosi) convinsi de credinciosii religiosi practicanti, s-ar putea sa iti scimbi macar putin parerile. Bine, asta daca accepti sa iti deplasezi continuu ansamblul opiniilor, la fel cum lumea continuu e in miscare. smile.gif
abis
QUOTE (calfa @ 21 Dec 2006, 04:16 PM)
De unde sa stiu eu ce cred toti ateii, abis ?

Nu te-am intrebat ce cred ateii, ci in ce cred...
QUOTE
tie nu ti se pare interesant ca se ajunge sa se vorbeasca despre "ateismul ca virtute" ?

Nu. Nu poate fi considerat virtute asa cum culoarea ochilor cuiva nu este o virtute. Sau nationalitatea. Esti ateu pentru ca nu poti fi adeptul vreunui zeu, atat si nimic mai mult...
QUOTE
diferite forme de "ritualuri" atee

Ce ritualuri? Da-mi niste exemple.
Cucu Mucu
Si eu as fi curios de ritualuri ale ateilor. Mi se pare putin aiurea. Ca si cum ai spune ca cei care nu au basca au nu stiu ce ritualuri pentru ca nu au basca!
laugh.gif

Gothmog
Nu confundati credinta religioasa cu alte tipuri de credinta.Un ateu poate sa creada in progresul stiintei, in dragoste, in posibilitatea de a castiga la loterie, etc.Dar aici e vorba nu de o credinta cu aspecte mistice, ci de o simpla incredere fundamentata de multe ori rational.Faptul ca iti plasezi credinta in ceva impersonal si logic nu te face adeptul niciunui zeu, deoarece religia nu asta presupune.Daca prin ritualuri ale ateilor se inteleg superstitiile(am mai auzit asta de cateva ori), atunci tin sa precizez ca eu nu-i consider atei adevarati pe cei superstiosi.Superstitiile nu echivaleaza cu credinta in divinitate, ele se refera la un noroc impersonal, dar faptul ca incearca sa stabileasca o conexiune supranaturala intre niste evenimente aparent fara nicio legatura le ofera o oarecare conotatie religioasa.
abis
QUOTE (Gothmog @ 21 Dec 2006, 07:17 PM)
Daca prin ritualuri ale ateilor se inteleg superstitiile...

Sigur nu la asta se refera. Si printre cei religiosi sunt superstitiosi. Pur si simplu nu stiu la ce s-a gandit cand a vorbit de ritualuri ori de credinte ale ateilor, si astept lamuriri...
Yvonne
Nici ateimul , nici credinta nu sint virtuti. Sint stari personale " netransmisibile ".
Ateii nu au ritualuri, au poate curiozitatea de a cerceta si intreba mai mult.
calfa
smile.gif Curiozitatea de a cerceta si intreba mai mult ... tine mai degraba de ... agnosticism ... Ateii cu cat sunt mai ... "convinsi" ... sunt si mai ... "mistici". biggrin.gif

"Ritualuri" atee ? hmm.gif Ei, mai ganditi-va, nu trebuie sa va spun eu totul. biggrin.gif Hai, puneti-va agnosticismul la treaba ! spoton.gif

"Credintele" sunt foarte multe in fiecare dintre noi. Cele legate de sentimentele religioase la fel. Credintele religioase merg in doua directii majore: respectul legii (religia ca "lege") si refacerea/intarirea legaturilor cu originile, sursa, natura (sub diferite aspecte), Creatorul, starea primordiala, sinele, etc. (religia ca "legatura"). Ateismul inseamna "credinta in lipsa zeitatilor" in care macar o parte dintre cei care te inconjoara (acolo unde si atunci cand religia intr-un anumit loc si timp era doar una, ateismul insemna erezie ca si o alta credinta religioasa, acum inseamna respingerea tuturor sistemelor religioase bazate pe zeitati).

In contextul asta, si eu zic asa ... "Nici ateimul , nici credinta nu sint virtuti". smile.gif

In schimb subiectul in sine demonstreaza ceva, legat de felul in care ateii convinsi pot vedea lumea. Dupa parerea mea, a vedea ateismul ca virtute inseamna ... a face un pas catre o posibila religie (in sensul de "lege") atee ...
Blakut
QUOTE
Ritualuri" atee ? hmm.gif Ei, mai ganditi-va, nu trebuie sa va spun eu totul


Chiar sunt curios... spune-ne?
abis
QUOTE (calfa @ 8 Jan 2007, 05:29 PM)
Ateismul inseamna "credinta in lipsa zeitatilor"

Te inseli. Nu s-a mai discutat asta?
QUOTE
a vedea ateismul ca virtute inseamna ... a face un pas catre o posibila religie (in sensul de "lege") atee

A vedea ateismul ca virtute inseamna... a gresi.
Cucu Mucu
QUOTE (calfa)
Ateismul inseamna "credinta in lipsa zeitatilor"

Indubitabil, mai dir calfa, ai cazut in pacatul greselii de a-ti da cu parerea fara sa ai habar. "Ateism" inseamna, folosind plasticul limbaj popular "fara dumnezeu", iar "ateu" e omul care "nu are nici-un dumnezeu", nu cel care crede ca nu exista zei cum gresit expui mataluta. Zei sunt, noi sa fim sanatosi, fo jde mii de zeii, zeici, zeisori, dar, din pacate pt ei, nici unul nu a reusit sa ma seduca. Inseamna ca sunt ateu sau ca ma pastrez pt casatorie? blink.gif rofl.gif

Rectificare: Curiozitatea de a cerceta si intreba mai mult tine de natura umana! wink.gif
calfa
laugh.gif "Misto!" wink.gif

Salut Marius, si La Multi Ani ! smile.gif

Ce zici tu ? ... "Ateism" inseamna "fara dumnezeu", iar "ateu" e omul care "nu are nici-un dumnezeu".

Si mai zici ... "Zei sunt, noi sa fim sanatosi, fo jde mii de zeii, zeici, zeisori, "

Adica cum sunt zeii astia pentru tine, Marius ? Pai ne lamuresti cumva aici ... "nici unul nu a reusit sa ma seduca"

Si te intrebi ... "Inseamna ca sunt ateu sau ca ma pastrez pt casatorie?"

Cum suna asta ? Uite asa: TU crezi ca exista "conceptul" de zeu, dar nu crezi ca exista zei ca fiinte supranaturale, pentru ca ei, desi supranaturali, nu au venit si la tine sa te seduca ! rofl.gif


Rad eu, dar ceea ce spun e foarte serios. Se bazeaza pe ce ai afirmat chiar tu. smile.gif

Asadar, lasi sa se inteleaga ca tu nu crezi ca exista zeii altfel decat ca niste concepte inventate, artificiale ... fara corespondent in ... realitatea naturala.

In conditiile astea, mi se pare firesc ca afirmi ... "Curiozitatea de a cerceta si intreba mai mult tine de natura umana!".


Eu totusi imi permit sa afirm ca asta e semnul agnosticului din tine, care desi se pretinde ateu 100% (sau si aici ma insel smile.gif ), are o doza respectabila de intrebari inca fara raspuns. smile.gif


QUOTE (abis)
A vedea ateismul ca virtute inseamna... a gresi.

abis
QUOTE (calfa @ 8 Jan 2007, 10:07 PM)
Ce zici tu ? ... "Ateism" inseamna "fara dumnezeu", iar "ateu" e omul care "nu are nici-un dumnezeu".

Exact, Marius a pus punctul pe i.
QUOTE
asta e semnul agnosticului din tine

Omenii nu se impart in trei categorii: teisti, atei si agnostici. Din punct de vedere al teismului, se impart in teisti si atei (toti cei care au o credinta intr-un zeu, oricare ar fi el, sunt teistii; cei care nu au o asemenea credinta sunt ateii).

Nu exista categorie intermediara intre a crede X si a nu crede X.
Nu face confuzie intre cei care cred X si cei care cred non-X! Evident, exista si cei care cred non-X, dar acestia sunt inclusi in randul celor care "nu cred X".

Tu vrei sa-i numesti atei doar pe cei care cred ca nu exista divinitati. Ceea ce este insuficient. "Ateu" este si cel care crede ca nu exista divinitati, si cel care nu crede ca exista divinitati, indiferent de motivele sale: fie nu a auzit niciodata de asa ceva (daca ne imaginam un copil nascut pe o insula pustie, din doi parinti care nu-i pomenesc niciodata de vreo divinitate, acel copil va fi ateu deoarece nu va avea nicio credinta religioasa), fie a auzit de divinitati dar nu l-a convins niciuna (cazul lui Marius), fie are argumente impotriva existentei divinitatii etc.

Din punct de vedere al atitudinii fata de cunoastere, oamenii poti fi agnostici (neaga posibilitatea cunoasterii obiective) sau nu. Un ateu (o persoana care nu are credinta religioasa) poate sustine ca lumea nu poate fi cunoscuta obiectiv, nu-l impiedica nimeni. La fel, si un teist poate avea aceeasi parere... Agnosticii pot fi la fel de bine teisti sau atei.

Marduk
Daca imi permiteti, am sa fac niste completari.

Ateism este la origine un cuvant grecesc. Theos in greceste insemnanad Dumnezeu, in romana a devenit ateu si ateism. Deci cineva are dreptate pe aici.
Daca este sa dam crezare DEX-ului, ateistul respinge categoric orice credinta in supranatural, zei, spirite, Dumnezeu, viata de apoi, nemurirea sufletului. Sunt tari atei, nu, totusi pot sa va spun ca am vazut atei murind, iar la moarte au cerut sa li se aprinda lamanarea, acum nu stiu ce-o fi fost, reminescente de la educatia primita de la bunici, sau frica de necunoscut. Ceva ceva s-a petrecut in sufletul lor in acele clipe.
calfa
biggrin.gif Oricum, abis, nu ai reusit decat sa discuti tot despre cele 3 categorii. laugh.gif

Care, fireste, se suprapun partial, nu am negat, ba chiar am afirmat.


In plus, nu incerca sa ma atragi pe mine in discutii de genul "Nu exista categorie intermediara intre a crede X si a nu crede X.
Nu face confuzie intre cei care cred X si cei care cred non-X! " etc. Exista nenumarate categorii dincolo de cele pe care noi, artificial, le numim atei, agnostici, etc. Nu exista "puritate" in astfel de categorii, in realitate. Chestia asta, cu X, non--X, etc., tine de logica, iar logica e doar una dintre constructiile umane, sau poate cu care a fost inzestrata natura umana, etc. Folosim acest concepte pentru ca daca am incerca sa discutam totul in cel mai mic detaliu nu ne-ar ajunge viata pentru un singur lucru de pe lumea asta. De asta categorisim simplificand, si de asta avem atatea dezbateri, pentru ca fiecare dintre noi are o alta imagine despre cam orice ... lucru sau categorie sau concept sau ... dar ma opresc aici. smile.gif


Sunt de acord cu ce a spus mariusc2 ... Ateism inseamna fara zei si ateu e omul fara zei.

Nu am inteles insa de ce a trebuit el sa spuna ... "nu cel care crede ca nu exista zei cum gresit expui mataluta" ...

Pentru ca, fireste, macar un zeu exista pentru orice om de pe pamant care a auzit acest cuvant, concept, etc. Numai ca pentru unii oameni zeu sau zei inseamna doar niste cuvinte, pentru altii inseamna mai mult, in diferite grade, etc.


Am spus ce am avut de spus pe acest subiect, iar tu ai spus ce era de spus ...

QUOTE (abis)
A vedea ateismul ca virtute inseamna... a gresi.


smile.gif
abis
QUOTE (marduk @ 8 Jan 2007, 10:42 PM)
Daca este sa dam crezare DEX-ului, ateistul respinge categoric orice credinta in supranatural, zei, spirite, Dumnezeu, viata de apoi, nemurirea sufletului

La capitolul asta DEX-ul este incomplet. Nu este dealtfel singurul...
Iti propun urmatoarul citat, mai cuprinzator decat o seaca definitie din DEX:

"The average theologian (there are exceptions, of course) uses 'atheist' to mean a person who denies the existence of a God. Even an atheist would agree that some atheists (a small minority) would fit this definition. However, most atheists would strongly dispute the adequacy of this definition. Rather, they would hold that an atheist is a person without a belief in God. The distinction is small but important. Denying something means that you have knowledge of what it is that you are being asked to affirm, but that you have rejected that particular concept. To be without a belief in God merely means that yhe term 'god' has no importance or possibly no meaning to you. Belief in God is not a factor in your life. Surely this is quite different from denying the existence of God. Atheism is not a belief as such. It is the lack of belief."

QUOTE
pot sa va spun ca am vazut atei murind, iar la moarte au cerut sa li se aprinda lamanarea

Posibil. Dar ce dovedeste asta?

Oricum, ai avut o experienta remarcabila: la cat de putini sunt ateii in tara asta, sansa de a vedea unul murind nu o are fiecare, iar cei care o au, o au probabil cel mult o data in viata. Tu in schimb esti mai norocos, ai vazut multi...
Cucu Mucu
QUOTE (calfa @ 8 Jan 2007, 10:07 PM)
Adica cum sunt zeii astia pentru tine, Marius ? Pai ne lamuresti cumva aici ... "nici unul nu a reusit sa ma seduca"

Cam ca fat-frumos, nene! Adicatele, egzista sau au egzistat niste feti-frumosi, dar nu ma apuc acum sa le ridic osanale si sa le venerez palosul! wink.gif

QUOTE
Uite asa: TU crezi ca exista "conceptul" de zeu, dar nu crezi ca exista zei ca fiinte supranaturale, pentru ca ei, desi supranaturali, nu au venit si la tine sa te seduca !

La mine, cu zeii e treaba ca si cu zmeii! Exista dar lipsesc cu desavarsire! Pricepi mataluta?

QUOTE (abis)
Oricum, ai avut o experienta remarcabila: la cat de putini sunt ateii in tara asta, sansa de a vedea unul murind nu o are fiecare, iar cei care o au, o au probabil cel mult o data in viata. Tu in schimb esti mai norocos, ai vazut multi...

O fi lucrand omul la urgente la Floreasca! blink.gif
abis
QUOTE (calfa @ 8 Jan 2007, 10:47 PM)
Exista nenumarate categorii dincolo de cele pe care noi, artificial, le numim atei, agnostici, etc. Nu exista "puritate" in astfel de categorii, in realitate.

Ba tocmai ca exista. smile.gif

Ori crezi ca exista X, ori nu crezi (pune in locul lui X orice vrei). Daca spui ca nu te poti hotara daca exista X sau nu, inseamna automat ca faci parte din categoria celor care "nu cred X" si nu din categoria celor care "cred non-X". smile.gif

QUOTE
Nu am inteles insa de ce a trebuit el sa spuna ... "nu cel care crede ca nu exista zei cum gresit expui mataluta"

Cel care crede ca nu exista zei este un "ateu pozitiv" - adica face parte dintr-o minoritate din randul ateilor. Marius te-a criticat pentru ca din expunerea ta se intelegea ca doar "ateii pozitivi" sunt atei, iar celilati nu exista.

QUOTE
macar un zeu exista pentru orice om de pe pamant care a auzit acest cuvant, concept, etc

Nu inteleg de ce spui asta.

QUOTE
pentru unii oameni zeu sau zei inseamna doar niste cuvinte, pentru altii inseamna mai mult

Daca exista cuvantul "zeu" nu inseamna ca pentru toti cei care il folosesc exista zei...
Daca folosesti cuvinte ca "zane", "spiridusi", "Mos Craciun" inseamna ca si crezi in asa ceva? huh.gif

QUOTE
tu ai spus ce era de spus

Acelasi lucru l-a spus si Axel inca de pe prima pagina...
calfa
OK abis, pe site-urile create de ateii radicali acele categorii exista, sunt pure 100%, iar agnosticii nu exista. E clar, te-ai ... documentat bine. smile.gif


Fireste, esti liber sa crezi ca ... "Ori crezi ca exista X, ori nu crezi" ... dar eu zic ca te hazardezi ... pentru ca mai exista, si nu am inventat eu asta, si "nu stii ce sa crezi", si "te indoiesti", si "crezi ca e psibil dar nu esti sigur", si "incepi sa crezi", si "nu mai poti sa crezi", si multe altele ... smile.gif


Cred ca nu mai are sens sa continuam, atata timp cat nu ne putem desprinde de citate de genu' ...

"The average theologian (there are exceptions, of course) uses 'atheist' to mean a person who denies the existence of a God. Even an atheist would agree that some atheists (a small minority) would fit this definition. However, most atheists would strongly dispute the adequacy of this definition. Rather, they would hold that an atheist is a person without a belief in God. The distinction is small but important. Denying something means that you have knowledge of what it is that you are being asked to affirm, but that you have rejected that particular concept. To be without a belief in God merely means that yhe term 'god' has no importance or possibly no meaning to you. Belief in God is not a factor in your life. Surely this is quite different from denying the existence of God. Atheism is not a belief as such. It is the lack of belief."

... prezentate ca fiind ... Autoritatea. wink.gif

abis
QUOTE (calfa @ 8 Jan 2007, 10:24 PM)
OK abis, pe site-urile create de ateii radicali acele categorii exista, sunt pure 100%, iar agnosticii nu exista. E clar, te-ai ... documentat bine.

Tocmai ca nu am spus despre agnostici ca nu exista, ci ca nu sunt ceea ce sugerezi tu... Cat despre site-uri create de atei radicali (ce-o insemna asta?), citatul e de pe Wikipedia... Uite si altul, de la alti "radicali":

Atheists are people who do not believe in a god or gods (or other immaterial beings), or who believe that these concepts are not meaningful.
Some atheists put it more firmly and believe that god or gods do not exist
axel
QUOTE (abis @ 8 Jan 2007, 11:14 PM)
QUOTE (calfa @ 8 Jan 2007, 10:47 PM)
Exista nenumarate categorii dincolo de cele pe care noi, artificial, le numim atei, agnostici, etc. Nu exista "puritate" in astfel de categorii, in realitate.

Ba tocmai ca exista. smile.gif

Ori crezi ca exista X, ori nu crezi (pune in locul lui X orice vrei). Daca spui ca nu te poti hotara daca exista X sau nu, inseamna automat ca faci parte din categoria celor care "nu cred X" si nu din categoria celor care "cred non-X". smile.gif

Abis, n-ai luat in calcul oamenii cu personalitati multiple wink.gif Acolo exista riscul ca una din personalitati sa venereze un zeu, alta sa venereze alt zeu sau sa nu venereze pe nimeni, pentru ca e o personalitate necredincioasa biggrin.gif
Ovidius
QUOTE (abis)
Ori crezi ca exista X, ori nu crezi (pune in locul lui X orice vrei). Daca spui ca nu te poti hotara daca exista X sau nu, inseamna automat ca faci parte din categoria celor care "nu cred X" si nu din categoria celor care "cred non-X".

abis, rationamentul tau e adevarat doar in privinta verbului a exista nu si pentru verbul a crede. A exista se refera la obiectele reale, ele pot exista sau nu pot exista, in nici un caz nu pot exista 50% sau 1%. In schimb a crede sau a sti nu sunt verbe exclusive (nu stiu daca am zis bine, dar intelgi ce vreau sa spun). Ele se refera la cunoasterea noastra despre ceva, care poate fi 0%, 10% sau 100%. Uite un mic exemplu: "Tu crezi ca la mine pe birou se afla in momentul asta o cana?". Raspunsurile "Da, cred" si "Nu cred" au o sansa de reusita de 50% pentru ca nu ai cum sa stii daca e asa sau nu. Raspunsul ce mi-l poti da, e "Nu stiu".
...deci exista si varianta "nu stiu daca exista X".
Blakut
Cred ca e o diferenta intre a sti si a crede.
Cucu Mucu
QUOTE (Ovidius @ 10 Jan 2007, 08:44 AM)
...deci exista si varianta "nu stiu daca exista X".

Asta e varianta corecta. Si cum NIMENI nu stie daca exista X, poate doar sa banuiasca existenta, care are sanse de 50%, cum spuneai tu, nu inteleg de ce functioneaza religiile. Poate fi escrocherie la mijloc - cam asa: eu CRED ca exista un taram subteran superfertil, in care culturile se dezvolta de 10 ori mai repede decat la suprafata, dar se va da in exploatare dupa moartea ta. Cumperi un ha? E foarte ieftin. Ce spuneti, se baga careva sa cumpere? Va ofer carte funciara, va fi intabulat, dar numai dupa moartea voastra. Astept cumparatori! smile.gif
abis
QUOTE (Ovidius @ 10 Jan 2007, 08:44 AM)
Uite un mic exemplu: "Tu crezi ca la mine pe birou se afla in momentul asta o cana?". Raspunsurile "Da, cred" si "Nu cred" au o sansa de reusita de 50% pentru ca nu ai cum sa stii daca e asa sau nu. Raspunsul ce mi-l poti da, e "Nu stiu".
...deci exista si varianta "nu stiu daca exista X".

La intrebarea ta poti raspune cu

1. "da, cred ca exista o cana"
2. "nu, cred ca nu exista nici o cana"
3. "nu stiu daca exista o cana".

Cei care "cred ca exista o cana" sunt credinciosii (hai sa le spunem asa). Toti cei care nu sunt "credinciosi" in privinta canii sunt "necredinciosi". Unii sunt "necredinciosi" pozitivi (afirma ca "nu exista nici o cana"), altii sunt "necredinciosi" negativi (nu cred in existenta canii, desi nu afirma ca nu ar exista). Desi exemlpul cu cana este oarecum impropriu, deoarece toata lumea stie ce este o cana si toata lumea stie ca pe birouri pot exista cani.

Revenind la religie, oricine crede in Isus este crestin, iar cine nu crede in Isus este necrestin. Indiferent daca este islamic, budist ori altceva. Cine crede in mesajul lui Mahomed este islamic, cine nu, este ne-islamic indiferent daca este crestin, budist sau altceva. Un ateu (sinonim cu necredincios) este un ne-pune aici orice religie vrei tu, indiferent de motivatiile sale. Un ateu inseamna "fara zei", nu neaparat "impotriva zeilor".
axel
Ovidius, confunzi doua intelesuri diferite ale verbului "a credea"
1. a credea = "I believe that... " - la acesta poti sa raspunzi "nu stiu"
2. a credea = "I have faith in..." - la acesta nu prea poti sa raspunzi "nu stiu" decat daca esti in proces de convertire de la credincios la necredincios sau invers.


In plus, se pare ca unii prefera sa se agate extrem de tare de definitia incompleta din dexonline.ro, definitie care nu este de fapt acceptata pentru cuvantul in engleza echivanent "atheist" nici de credinciosi (de orice fel ar fi ei), nici de atei (de oricare fel ar fi ei).
calfa
QUOTE (abis @ 10 Jan 2007, 10:13 AM)
oricine crede in Isus este crestin, iar cine nu crede in Isus este necrestin. Indiferent daca este islamic, budist ori altceva.

Fii convins (adica ... crede-ma biggrin.gif ) ca prea putini dintre cei ce se considera "adevarati crestini" vor fi de acord cu asta. wink.gif Dar sigur, cat timp facem speculatii filozofice, orice e decent poate fi spus, nu ? smile.gif

Stiti de unde cred eu ca apar atatea probleme (confuzii, dezbateri ... in paralel, etc.) in discutiile pe astfel de teme ? Din felul in care se construieste "mainstreamul", in primul rand in religiile si cultele monoteiste si in teoriile ateilor foarte convinsi (de ateismul lor).

Practic dintre cei pe care "oamenii care isi recunosc religiozitatea" ii considera ... atei ... tocmai cei mai hotarati in ateismul lor, cei mai radicali, cei mai militanti, etc., sunt cei ce dau nastere "normelor" ateismului, cei ce creaza site-uri despre ateism, si in final cei ce scriu in "dictionare" (gen wikipedia) explicatiile privind "adevaratul ateism". Care e de fapt al lor ateism ... care vede doar in alb si negru. smile.gif

La fel si in cadrul institutiilor religioase, Biserici, Culte, etc. Cei ce dicteaza normele sunt totusi cei mai "hotarati", pe care eu imi permit sa ii numesc ... radicali. Astfel de personaje au stabilit pana la ultima virgula multe din "adevaratele, perfectele si unic interpretabilele" texte religioase normative (folosesc un termen general, pentru ca diferite religii au diferite variante). Astfel de personaje au inventat ... erezia ... ateismul. wink.gif Aici e un bun exemplu de felul in care un radicalism, fundamentalismul si exagerarea dogmatismului religios, pot provoca aparitia unui radicalism ... opus, cei ateu.

Iar marea masa a non-radicalilor e cumva silita sa se incadreze intr-o categorie sau alta, cam fara drept de apel, dupa cum se poate vedea foarte bine pe atatea subiecte si subforumuri si la Han. smile.gif

Daca insa am privi mai cu atentie ce se intampla cu oamenii obisnuiti, am remarca doze mai mici sau mai mari de "credinte" religioase si/sau spirituale, de diferite calitati, doze mai mici sau mai mari de indoieli, incredere in credintele proprii, toleranta fata de alte credinte, etc.

Greu insa ca un radical sa se impace cu asa ceva. smile.gif E preferabila "logica propozitiilor" de tip adevarat/fals, e preferabila o pozitie rigida si eterna. smile.gif

Culmea e ca nu suntem radicali din fire, neaparat, ci mai mult devenim (sau nu) in diferite contexte familiale, culturale, de grup, etc.

Am putea privi ce se intampla in culturile, soicietatile, grupurile in care mai multe culte si religii sunt prezente in acelasi timp. La unii orientali asta e mai des intalnit. La fel poti observa mixaje intre a fi crestin si a avea fie radacini atee fie macar in parte conceptii atee. Sigur, e mai greu de acceptat, poate, asa ceva. Nu de catre oricine, ci in special de cei ce au imbratisat ceva ... radicalism. smile.gif

Religiile non-monoteiste, si sunt atat religii cu multiple zeitati, cat si religii in care zeii si supranaturalul nu exista wink.gif , au mai mari sanse de a se feri de radicalisme, din cate am vazut ... smile.gif
jock
Calfa,

Iti dau dreptate până la ultima virgulă aici. Asa e, mereu avem tentatia de a aluneca către extreme. N-am ce comenta, parcă mi-ai luat vorbele din gură.
Ovidius
QUOTE (mariusc2)
nu inteleg de ce functioneaza religiile.

Cum vad eu scopurile principale ale religiei:
- calmarea suferintei in primul rand. Stim cu totii ca moartea e dureroasa in majoritatea cazurilor. Sa crezi ca exista ceva frumos si bun dupa, aduce o mare alinare celui aflat in suferinta!
- socializarea prin participarea la manifestari si ritualuri

QUOTE (abis)
Un ateu inseamna "fara zei", nu neaparat "impotriva zeilor".

Da, de acord cu tine. Din mesajul tau anterior intelesesem "impotriva zeilor", desi prin popor cam asta se intelege cand zici ca esti ateu. Oricum ar fi definite religia si ateismul prin dictionare, religiosii (teii?) si ateii se cam bat cap in cap neacceptand nici o cale de mijloc. Calfa a zis mai elaborat si sunt de acord cu el in privinta asta.

QUOTE (axel)
Ovidius, confunzi doua intelesuri diferite ale verbului "a credea"
1. a credea = "I believe that... " - la acesta poti sa raspunzi "nu stiu"
2. a credea = "I have faith in..." - la acesta nu prea poti sa raspunzi "nu stiu" decat daca esti in proces de convertire de la credincios la necredincios sau invers.

Axel, nu exista doua intelesuri ale verbului a crede, ci este la fel ca si in engleza:
1. a crede = "I believe that... "
2. a avea credinta = "I have faith in..."
Intradevar la al doilea e asa cum spui: nu poti fi intre, ori ai credinta ori nu ai. Mi se pare mie, sau "a avea credinta" este strict legat de religie si este un derivat al "a avea incredere in divinitate"?

Si ca sa fiu ontopic, consider ca a fi ateu este o virtute doar in cazul in care ramai asa pana la moarte, iar in fata mortii sa nu-ti pui intrebari de genul "Dar daca totusi exista dumnezeu?" Spun asta pentru ca moartea reprezinta frica maxima, sau poate chiar unica frica, si in fata ei iti poti schimba intr-o secunda gandirea. Sincer, cred ca exista si astfel de persoane puternice, care au alt punct de sprijin decat religia, dar la fel de sincer cred ca procentul lor e foarte mic printre randurile ateilor.
Mentosana in corpore sano
QUOTE (Ovidius @ 10 Jan 2007, 01:00 PM)
Sincer, cred ca exista si astfel de persoane puternice, care au alt punct de sprijin decat religia, dar la fel de sincer cred ca procentul lor e foarte mic printre randurile ateilor.

Si in afara de faptul ca asa iti place tie sa stai si sa cugeti despre atei, si cand ti-i imaginezi ca se reconvertesc pe patul de moarte iti produce o profunda erectie spirituala, pe ce iti mai bazezi aceasta credinta? Ai facut vreun sondaj pe un esantion reprezentativ de atei? Ai vreo metodologie infailibila de masurare si evaluare a "persoanelor puternice"...?!
exergy33
QUOTE (calfa @ 10 Jan 2007, 02:11 PM)

Religiile non-monoteiste, si sunt atat religii cu multiple zeitati, cat si religii in care zeii si supranaturalul nu exista wink.gif , au mai mari sanse de a se feri de radicalisme, din cate am vazut ... smile.gif

? ...
M-am straduit dar nu am inteles ce vor sa comunice frazele acestea , in special cuvintele pe care le-am subliniat in rosu. smile.gif
Ovidius
Mentosana in corpore sano, nu am nici o "metodologie infailibila" dar am vazut pana acuma prea multi batandu-se cu caramida in piept biggrin.gif
actionmedia
Da ce se intampla bai nene, s-au strans la han toti martorii lui Ie... pardon, toti cei care au asistat la moartea unor atei care s-au convertit brusc la credinta cu cateva secunde inaintea mortii? blink.gif
Sau poate ati citit toti aceeasi carte si ati ramas cu impresia ca tot ceea ce scrie acolo este si adevarat...

Dupa cele discutate aici, vad ca cei care se declara credinciosi sau agnostici, o tin pe a lor, ca ateismul este o credinta, de aceea cand discutati cu mine sau cand doar cititi doar ceea ce scriu eu, nu va mai ganditi la mine ca la un ateu, pentru ca imaginea voastra despre ateism si despre atei nu corespunde cu ceea ce sunt eu, am sa va rog cu respect sa va ganditi la mine, sa ma priviti cu ochii mintii ca pe un simplu necredincios, ca pe un om care nu crede in nici un fel de zeitati, nu se inchina, nu merge la adunari sau slujbe, nu venereaza nu slujeste, nu crede nimic legat de zeitati.
IoanV
QUOTE (calfa)
La fel si in cadrul institutiilor religioase, Biserici, Culte, etc. Cei ce dicteaza normele sunt totusi cei mai "hotarati", pe care eu imi permit sa ii numesc ... radicali. Astfel de personaje au stabilit pana la ultima virgula multe din "adevaratele, perfectele si unic interpretabilele" texte religioase normative (folosesc un termen general, pentru ca diferite religii au diferite variante). Astfel de personaje au inventat ... erezia ... ateismul.
Eu nu cred ca situatia sta tocmai astfel. In istoria Bisericii ortodoxe cei care au fixat anumite adevaruri sau poate intelegeri au fost in general sfintii. Ei stiu ca anumite lucruri nu pot fi decit intr-un anume fel, asa cum poruncile lui Dumnezeu nu lasa loc pt. echivoc. Ceea ce e interesant este ca invataturile ramin tocmai pentru ca sunt confirmate prin experientele a multor oameni care le traiesc. Eu vad in hotarirea de a spune Da sau Nu si constiinta valorii, nu neaparat urletul disperat al celui care pare a pierde ceva daca altcineva crede altfel. Nu ca n-ar fi si urletul, dar poate fi si valoarea....

Dar sa nu confundam radicalismul cu cunostiinta. Un om care are discernamint e capabil sa poarte un dialog civilizat indiferent ce sustine. Eul sau nu e afectat de credinta sau necredinta celuilalt in aceleasi valori. Sfintii stiau asta de aceea au mult mai multa intelegere fata de orice om. Ceea ce ataca ei este nu omul ci neadevarul din cuvinte, minciuna care vrea sa se impuna ca adevarata.

Nu stiu nici cit se poate merge cu relativismul in aceasta directie, cit putem amesteca adevarul cu minciuna, diletantismul cu desavirsirea. Un criteriul clar, la care tin mult si pe care il folosesc pt. a judeca faptele oamenilor este cel din cuvintele lui Kant: Un om nu poate folosi ca mijloc un alt om, fiecare om este un scop in sine.

Daca ateismul ar invata asta, as sustine si eu ca e virtute. Altfel ramine doar o anumita pozitionare fata de realitate, poate chiar mai proasta decit altele, pt. ca in loc sa spiritualizeze omul distruge spiritualitatea si reduce omul la un pumn de tarina.
Cucu Mucu
QUOTE (actionmedia @ 10 Jan 2007, 07:01 PM)
sa ma priviti cu ochii mintii ca pe un simplu necredincios, ca pe un om care nu crede in nici un fel de zeitati

Idem.

QUOTE (Ovidius)
Cum vad eu scopurile principale ale religiei:
- calmarea suferintei in primul rand. Stim cu totii ca moartea e dureroasa in majoritatea cazurilor. Sa crezi ca exista ceva frumos si bun dupa, aduce o mare alinare celui aflat in suferinta!
- socializarea prin participarea la manifestari si ritualuri


De s-ar limita numai la atat, ar fi ok. Dar religia (cu exceptia celei budiste) este extrem de agresiva, psihic mai ales in ultimul timp. Si pe mine ma apuca devil.gif cand imi spune un popa ca eu personal raspund pentru ca un prostanac, acu'nu stiu cate mii de ani a mancat un mar. Treaba lui. Eu as fi facut un gratar, mi-as fi chemat prietenii si incingeam o "chilaba" in rai de-i sarea basca din cap mosului. Daca popii si toata sleahta ce roieste in jurul lor si-ar vedea strict de treburile enuntate de tine, ar fi o lume muuult mai buna. Da'ei se pun, nene, pe acuzatii, pe jigniri, profereaza amenintari, blesteme, uai leiii, mai ceva ca in filmele lui Spielberg. Asta e treaba. Sic transit Grigore muntii. smile.gif
Gothmog
QUOTE (IoanV @ 10 Jan 2007, 09:14 PM)
Daca ateismul ar invata asta, as sustine si eu ca e virtute. Altfel ramine doar o anumita pozitionare fata de realitate, poate chiar mai proasta decit altele, pt. ca in loc sa spiritualizeze omul distruge spiritualitatea si reduce omul la un pumn de tarina.

Spiritualitatea nu se refera strict la fenomenul religios.O persoana atee poate sa fie puternica spiritual, la fel cum un crestin poate sa fie slab din acest punct de vedere.Ateismul nu neaga spiritualitatea.
IoanV
Eu stiu ca spirit inseamna duh, suflet. Ateii nu ii neaga existenta?
Gothmog
SPÍRIT, spirite, s.n. I. 1. Factor ideal al existenţei (opus materiei); conştiinţă, gândire; p. ext. minte, raţiune, intelect. ♦ Inteligenţă, deşteptăciune, isteţime; capacitate de imaginaţie, fantezie. ♢ Expr. (Om) de (sau cu) spirit = (om) cu minte ageră, inteligent; (om) spiritual, cu umor. ♦ (În filozofia idealistă şi în concepţiile mistico-religioase) Element considerat ca factor de bază al universului, opus materiei, identificat cu divinitatea sau cu spiritul (1). ♦ (În concepţiile religioase) Fiinţă imaterială, supranaturală, duh; (în superstiţii) stafie, strigoi, fantomă.
http://dexonline.ro/search.php?cuv=spirit

Dupa cum vezi, cuvantul are o conotatie mai larga decat cea religioasa.Si ma indoiesc ca toti ateii neaga existenta sufletului.Pe cea a sufletului nemuritor da, dar putem aduce in discutie si notiunea de suflet muritor, de "suflet - edificiu colectiv al instinctelor si pasiunilor"(Nietzsche), care nu mai trebuie neaparat sa posede insusiri supranaturale.In acest caz spiritualitatea nu se pierde; ea devine pur si simplu cultivarea sufletului muritor, fara a mai urmari un scop religios.
IoanV
Pt. mine sufletul e suflet, (spirit, duh) iar mintea e minte, ratiunea e ratiune. De fapt nici nu au cum sa se suprapuna, ratiunea, gindirea e o facultate a mintii. Prin extindere sigur ca poti numi spiritual si ce tine de minte, dar asta se face nu pt. a ridica mintea ci pt. a arata ce este in spatele ei, dincolo de ea. Una impregnata de "constiinta spirituala", daca vrei. De ex. barbatia unei fapte insemna ca fapta are sex sau ca autorul ei e cu adevarat barbat? Asa e si cu spiritualitatea unei idei.

In ceea ce priveste credinta ateilor in existenta sufletelor am o rezerva, mai ales daca il socotim "factor ideal al existentei"...
axel
Ce-i pentru tine nu e si pentru toti ceilalti
IoanV
Axel, asa raspunzi la provocarea mea, prin reducrea la unitate? Si daca iti spun ca pentru majoritatea credinciosilor e la fel, si cred ca doar pentru atei e altfel, diluata, confundata notiunea de spirit, suflet?
axel
IoanV, Gothmog a argumentat ce-i cu spiritul si spiritualitatea si tu l-ai luat cu abureli, bazate pe opinii personale.



Edit: sa ma scuze Gothmog ca i-am pocit nick-ul biggrin.gif
Cucu Mucu
QUOTE (IoanV @ 11 Jan 2007, 12:31 AM)
si cred ca doar pentru atei e altfel, diluata, confundata notiunea de spirit, suflet?

De unde stii matale ce cred ateii? Ce cu ce confunda, cum mor, cum traiesc, cum gandesc, cum simt? Brusc ati devenit toti specialisti in atei, fratilor. Mai vedeti-va de persoana voastra si nu mai va dati cu parerea de altii, fara sa aveti macar habar. Tu nu poti sa vorbesti strict despre idee, fara sa faci referire la oameni? Foloseste-te de Un om nu poate folosi ca mijloc un alt om, fiecare om este un scop in sine. cand emiti tu judecati, si nu te mai folosi de alti oameni sau grupuri de oameni sa iti pui in valoare spiritul tau supermegaultramesereas.

Daca ateismul ar invata asta, as sustine si eu ca e virtute.
Te iei de manuta cu calfa si intrati la studiu. O stare de (ne)credinta a unui om nu poate fi o virtute, puteti sa va craniati voi in toate pozitiile.

Si bai da uei, calfa inca mai esti dator cu ritalurile alea atee cu care ne-ai impuiat capul mai in urma.
abis
QUOTE (IoanV @ 10 Jan 2007, 09:14 PM)
ateismul [...] ramine doar o anumita pozitionare fata de realitate

Nu fata de realitate, ci fata de credintele religioase...
Mentosana in corpore sano
QUOTE (abis @ 11 Jan 2007, 09:05 AM)
Nu fata de realitate, ci fata de credintele religioase...

Excelenta replica, era momentul sa puna cineva punctul pe j si sa separe realitatea de fictiune ohyeah.gif
calfa
QUOTE (Mentosana in corpore sano @ 10 Jan 2007, 02:50 PM)
QUOTE (Ovidius @ 10 Jan 2007, 01:00 PM)
Sincer, cred ca exista si astfel de persoane puternice, care au alt punct de sprijin decat religia, dar la fel de sincer cred ca procentul lor e foarte mic printre randurile ateilor.

Si in afara de faptul ca asa iti place tie sa stai si sa cugeti despre atei, si cand ti-i imaginezi ca se reconvertesc pe patul de moarte iti produce o profunda erectie spirituala, pe ce iti mai bazezi aceasta credinta? Ai facut vreun sondaj pe un esantion reprezentativ de atei? Ai vreo metodologie infailibila de masurare si evaluare a "persoanelor puternice"...?!

QUOTE ( calfa)
cat timp facem speculatii filozofice, orice e decent poate fi spus, nu ?


smile.gif Interesant ca te-a deranjat faptul ca Ovidius nu a facut vreo referinta la "vreo metodologie infailibila de masurare si evaluare a "persoanelor puternice"...?!" sau la "vreun sondaj pe un esantion reprezentativ de atei".

Dar pe de alta parte vii si presupui despre el (fara sa ne spui si ce te indreptateste) ca ... "cugeti despre atei, si cand ti-i imaginezi ca se reconvertesc pe patul de moarte", sau ca "iti produce o profunda erectie spirituala". biggrin.gif

wink.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.