Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Drogurile.....
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Exploratorium
Pagini: 1, 2, 3, 4
Cla
Sorine, poti sa intri intr-un delirium tremens si sa faci spasme.
Deci asa de "simplu" de 72 de ore nu e.
Depinde de ce ai inghitit. Am avut o vecina care a fost dependenta de Diazepam, asa ceva are nevoie de o jumate de an sa te dezobisnuiesti. http://www.ana.gov.ro/rom/sedative.htm
La alcool sunt doar 4-5 zile, cu ajutorul Distraneurin.
La altele - nu stiu.
Blakut
QUOTE
Din punct de vedere fizic nu e mai greu sa te lasi de Heroina pura decat de tutun sau alcool!


Vorbesti prostii. Ascultati-l daca vreti, apucati-va de heroina si vedeti daca e asa usor sa va lasati. Unii oameni mor incercand sa se lase, din cauza efectelor fizice asemanatoare cu 'gripa'.
axel
QUOTE (SORIN @ 23 Sep 2006, 12:01 PM)
Oare olandezii sunt un neam de drogati?? N-am vazut acolo procent mai ridicat decat procentul betivilor la noi!!

Drogurile mentionate de tine sunt ilegale in Olanda wink.gif

Dar tu esti prea excitat cand te auzi pe tine ca sa te mai si informezi thumb_yello.gif
axel
QUOTE (Cla @ 23 Sep 2006, 04:28 PM)
La alcool sunt doar 4-5 zile, cu ajutorul Distraneurin.

In caz ca esti alcoolic.
Daca nu esti (si dupa umila mea parere, marea majoritate a consumatorilor nu-s alcoolici), nu-ti trebuie nimic si nu-ti trebuie nici timp ca sa te dezobisnuiesti, pentru ca nu esti dependent.
Cla
La Distraneurin e asa: te scapa de tremor, e un fel de bere sub forma de capsula... in plus oboseste, adica te trimite la pat.
Si-i bine asa, induri sevrajul in somn. E un fel de sedativ.
Se "administreaza" si oamenilor care nu pot sa doarma, are acelasi efect.
Numai ca, luat saptamani la rand, face si asta dependent...
SORIN
QUOTE (Blakut @ 23 Sep 2006, 06:38 PM)
QUOTE
Din punct de vedere fizic nu e mai greu sa te lasi de Heroina pura decat de tutun sau alcool!


Vorbesti prostii. Ascultati-l daca vreti, apucati-va de heroina si vedeti daca e asa usor sa va lasati. Unii oameni mor incercand sa se lase, din cauza efectelor fizice asemanatoare cu 'gripa'.

Desigur ca vorbesc prostii......ia baga si tu un exemplu ca unul care a murit incercand sa se lase de heroina pura sau orice alt drog!

Ia sa vedem ce gasesti si mai vorbim!!

Sorin.
Blakut
PAi tu ai aruncat primul piatra. Tu trebuie intai sa demonstrezi ca e asa usor sa te lasi de heroina. Nu sunt obligat sa ma justific cand contrazic prostii.
SORIN
Pustane....e doua oare cand zici ca vorbesc prostii...demonstreaza sau lasa faza.

Sorin.

ps. nu practic aruncatul cu pietre, dar pe boturi obraznice dau fara mila!!
fis_tic
Este o greseala de logica sa legitimezi o prostie prin existenta alteia.
Exista si variante mai rele decat aceea de a muri, una dintre ele, sa iti doresti sa mori si sa nu poti.
Cel care crede ca lasatul de alcool sau fumat este usor sau accesibil, greseste. De asemenea, acesta nu este un argument pentru legitimarea altor droguri.
Daca oamenilor inainte de a fi judecati li se poate cere un control la cap, inseamna probabil ca rezultatul acelui control poate schimba modul de a-i judeca, nu? Ori daca pentru nebunie nu exista vaccin, pentru droguri se aplica varianta preventiva, atat cat poate omul sa accepte sau sa suporte. Sunt convins ca oamenilor nu le este dat sa consume cola in halul asta, dar pe lume exista si metoda publicitatii , dar ma rog e tot mana destinului... . Trebuia discutat pentru fiecare substanta, dar este prea complicat.
Cert este ca un consum moderat de droguri interzise, pentru marea majoritate a lor, este mai daunator consumatorului din punct de vedere al sanatatii decat consumul moderat de alcool si tutun. Dar consumul in voie de alcool si tutun nu este un argument pentru aprobarea consumului altor droguri. Drogurile consuma creierul si alte sisteme, vorbind strict fizic.
Dar substantele sunt luate pentru efectele la nivel psihic, nu? Nici aici nu e in regula, pentru ca sub influenta lor omul scapa mai repede din lesa si asta sperie. Cum majoritatea nu avem o traditie si consumul nu a fost in masa ca la alcool si fumat, s-au interzis. Avantajele sunt pentru mai toti: baetii fac bani din trafic, oamenii sunt mai controlabili si echilibrati fara ele, mai scapam si de problemele juridice, a avut n-a avut discernamant, daca a consumat deja a cam incurcat-o la tribunal, nu mai stau sa vada daca a fost pacalit de drog, in ce cantitate, mai mult sau mai putin vinovat, etc; de fapt cei care consuma sunt victime.
Oricum mi pare o problema aiurea, adica oamenii nu sunt in stare sa priceapa chestiunile de mediu in sensul ca le ignora pentru ca predictiile sunt prea sumbre, iar noi trebuie sa ne gandim cum sa educam oile la consumul de substante periculoase. Un exemplu ar fi obezitatea; ce nu exista informare?, nu exista campanie?, nu sunt pline vietile noastre de exemple si reviste si campanie peste campanie pentru promovarea slabitului, etc, etc. Obezitatea omoara la fel de eficient ca orice drog, incarca nota de plata pentru asigurari, si ?? Au reusit sa o tina sub control? Nu. Daca ar putea fi interzisa ca orice drog ar fi bine, chiar daca ar mai scapa ceva purcei pe campie, chiar daca ar mai umple bugetele unora tot ar salva milioane de vieti, deja m-am induiosat... .
N-as spune ca trairile drogatilor sunt false, dar fara sa vrea dau buzna peste trairile celorlalti, abuziv.
Starea in care ajung drogatii este datorata in principal substantei si nu lipsei acesteia, confundati cauza cu semnele bolii.
Crezi ca daca drogurile ar fi legale, acesti oameni in criza ar fi tratati pe termen mediu si lung cu substanta care "le lipseste"???
Probabil e foarte amuzant sa-ti bati joc de oameni, arta de a conversa.
MonicaV cauta in imaginatia forumistilor idei pentru a le combate pe proastele care se lasa batute de soti si pe care le asista social, individul asta face acelasi lucru. Te dovedira drogatii?
Cla
Sorine, Blakut, nu va certati.
Eu am probleme sa ma las de fumat biggrin.gif

edit: desi, daca sunt sincer, nici nu vreau rofl.gif
Mistinguett
Exergy, cu iertare dar exemplul dat de tine are subintelesul de "saracii, mancau peretii de chin, mai bine sa le dam droguri"
Si nu mai dati exemplu Olanda, ce mare lucru se petrece in Olanda? Au legalizat cateva cafenele care au voie sa vanda marijuana (si numai in incinta ai voie sa o fumezi). Dar drogurile hardcore sunt ilegale. In al 2-lea rand, stiti si voi ca e mare diferenta de personalitate intre popoare - unii se respecta, altii (marea majoritate) se dau cu popoul de pamant pe toate partile numai ca sa aiba motive sa tipe "Au!"

Nu exista nici o indoiala ca perioada prohibitiei (careia ma opun, btw, n-am nimic impotriva alcoolului baut cu masura) a facut mare diferenta. In primul rand, piata neagra era foarte (extrem de) restransa, in al doilea rand - costa foarte mult si nu isi permitea oricine macar un pahar si in al treilea rand, chiar daca isi permiteau trebuiau sa aiba acces la barurile care incalcau legea. (asta a fost o perioada fascinanta in istoria SUA devil.gif )

In ziua de azi din pacate, orice pusti de 12-14 ani are acces la droguri ieftine, pretul e aproape cat 2 prajituri. Daca voi asa vreti sa creasca viitorul planetei (si cum spuneam mai inainte, ganditi-va la copiii vostri cand vorbiti de droguri), nu mai am nimic de zis.


Uhm, ba da tongue.gif . @Sorin. Exista diferente majore intre daunele fizice provocate de droguri si cele provocate de alcool si tutun. Drogurile nu afecteaza numai ficatul, plamanii sau inima, ci Creierasul. In timp devine atat de scurt-circuitat ca nu mai functioneaza chiar daca te lasi.

Si terminati cu certurile astea de cocosei adolescenti.
Cla
Acuma nu sa acuz oamenii: ce stiti despre Betel si ala din Yemen, pe care fiecare barbat il are in gura toata ziua? (nu-mi pica numele)
axel
QUOTE (Mistinguett @ 24 Sep 2006, 04:10 AM)
In ziua de azi din pacate, orice pusti de 12-14 ani are acces la droguri ieftine, pretul e aproape cat 2 prajituri.

Orice pusti de 12-14 ani are acces la droguri gratis (ma refer la heroina). Pentru ca are ocazia mai incolo sa plateasca cu varf si indesat primele doze primite gratis.
Mistinguett
Corect, asa e.
Blakut
QUOTE
Pentru ca are ocazia mai incolo sa plateasca cu varf si indesat primele doze primite gratis.


Ei na? Nu e adevarat, se pot lasa imediat ce nu mai au chef, cel putin asa am auzit pe-aici... laugh.gif

QUOTE
nu practic aruncatul cu pietre, dar pe boturi obraznice dau fara mila!!


laugh.gif laugh.gif Asta e de fapt ca sa intareasca afirmatiile de mai sus, acuma clar ai dreptate, sau cum? O sa iti raspund cum cred eu ca este necesar, pentru ca eu consider nepotrivita atitudinea ta de a minimaliza importanta anumitor lucruri, nu stiu cu ce scop.


QUOTE
Drogurile nu afecteaza numai ficatul, plamanii sau inima, ci Creierasul. In timp devine atat de scurt-circuitat ca nu mai functioneaza chiar daca te lasi.


Si acloolul afecteaza creierul. Diferenta este ca de la o bere sau un shot de vodka nu ramai dependent, si nici de la o betie si nici de la doua...
SORIN
QUOTE
Diferenta este ca de la o bere sau un shot de vodka nu ramai dependent, si nici de la o betie si nici de la doua...


Tocmai aici gresesti, dar nu vrei sa intelegi...........nici de la o doza sau doua, trase la intamplare nu ramai dependent!

Sorin.
Cla
QUOTE
Diferenta este ca de la o bere sau un shot de vodka nu ramai dependent, si nici de la o betie si nici de la doua..

Da, dar lasa sa treaca cātiva ani dac-o tii tot asa... rolleyes.gif
Blakut
QUOTE
nici de la o doza sau doua, trase la intamplare nu ramai dependent!


Cu iarba sunt de acord ca nu e asa, doar am incercat si eu. Dar am cunoscut oameni care au incercat heroina si au cam luat-o la vale dupa primele doua-trei doze...
Cla
Cu drogurile tari nu ma pricep, dar cine n-a fumat la vārsta noastra vreo iarba... so what wink.gif
Numai ca pot sa spun din experienta: Picioarele nu mai vor ca tine, asa ca ramāi pe canapea.
Si filmul la TV merge asaaaaaaaa de īnceeeeeeet... rofl.gif
The Dude
Pai ....sunt de trei feluri: letargice sad.gif , halucinogene blink.gif si energizante rolleyes.gif . Misto de tot sunt alea halucinogene...aici e "familia" opium. Opiumul se extrage din maci..din macul ala de la tara de prin curti...ala din care se scot seminte de se pun pe covrigi. Denumirea lui oficiala este "papaver somniferum" ...spune multe. Capsulele crude se cresteaza cu o scula si din taietura curge un fel de lapte...laptele asta contine opium, si el se extrage din scurgerea aia prin metoda alcaloizilor. Ce e cel mai cool e ca pe la tara batranii fac si azi ceai din capsule de mac...un ceai calmant. Din opium se extrage morfina si morfina baza, din morfina baza...heroina.
Mai sunt si alea din cactusi...mescalina, scopalamina...si unele din ciuperci.


In my days am avut sansa sa incerc cateva. Totul oficial....Adica nu incalci nici o lege daca dai o fuga pana la Amsterdam pentru un mic joint. Morfina am luat din ce ramasese de la tata...ii dadeau sa scape de dureri cand ajunsese pe ultima suta.
A fost de departe cea mai tare experienta....Am plutit cam o zi incheiata...iar dupa aia am aflat si de unde vine dependenta, pentru ca dupa ce a trecut efectul (culori, zbor, experiente erotice net superioare oricaror experiente adevarate, si atat de reale incat poti jura ca le-ai trait aevea) m-a luat greata, convulsiile , dureri musculare....se spune ca astea nu trec dacat printro noua doza, pe care insa n-am mai luato niciodata. Se mai spune ca cea mai barosana e mescalina, si ca ea se poate produce in casa, insa halucinatiile date de ea produc leziuni ireversibile pe creier. Cu asta sunt deacord sa fie interzisa.


..alta data m-am lasat anesteziat de un prieten medic..la cererea mea....ceva din familia novocainei. Am fost pe pat, intro sectie ATI...sub supravegehere medicala...n-a fost asa grozav, si iar am borat dupa aia.

E o mare prostie sa ti iarba la interzis atata vreme cat alcoolul e la liber
axel
Spui prostii. Opiul/morfina/heroina nu este halucinogen.
Blakut
user posted image

wiki on heroin

Nu vad clasificarea aia. Dar cautati efectele psihologice.
Cla
Apropos iarba, marijuana:
Asta nu-i o prostie ce va zic.
Sunt o gramada de medici care recomanda marijuana impotriva durerilor de ciclu la femei.
De ce n-au voie s-o prescrie? Ca e interzis... asa ca trebuie sa le cumperi la negru si mai esti si infractor...
The Dude
QUOTE (axel @ 25 Sep 2006, 09:55 AM)
Spui prostii. Opiul/morfina/heroina nu este halucinogen.

well...it was for me......
axel
QUOTE (Blakut @ 25 Sep 2006, 10:58 AM)

wiki on heroin

Nu vad clasificarea aia. Dar cautati efectele psihologice.

O clasificare buna pe wikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/Psychoactive_drug
Are 4 axe: stimulant, antipsihotic, depresant si haluginogen.

Am mai vazut in alt loc (literatura de specialitate) alta clasificare:
- depresant (alcool etilic, barbiturgice, etc)
- opiogene (opiu, morfina, heroina, etc)
- halucinogene (LSD, THC, etc)
- stimulente (cocaina, cofeina, etc)
mutulica
deci alcoolul e depresant? atunci de ce naiba le apuca plinsul pe fete pe la chefuri dupa ce se pileau zdravan si isi aminteau de fosti iubiti?

la stimulente cred ca merg si amfetaminele
Cla
QUOTE (mutulica @ 25 Sep 2006, 09:15 AM)
deci alcoolul e depresant? atunci de ce naiba le apuca plinsul pe fete pe la chefuri dupa ce se pileau zdravan si isi aminteau de fosti iubiti?

Pai tocmai de-aia...
Dar se poate si mai rau: Sa-ti pilesti unghiile prea scurt, fiind pilita... biggrin.gif
The Dude
QUOTE (mutulica @ 25 Sep 2006, 10:15 AM)
deci alcoolul e depresant? atunci de ce naiba le apuca plinsul pe fete pe la chefuri

ete na....pise ochi c-asa e felul lor...Da eu am vazut si multa veselie la spritzoase...De altfel eu cand ma magnetizez ma amuz teribil...si eu si anturajul meu
Cla
Aha, mai avem inca un drog. Magnetul rofl.gif
The Dude
ete ...postat de The Dude la "Stiati ca.."

QUOTE
Unul din motivele pentru care marijuana este astazi ilegala este ca in anii 1930 cultivatorii de bumbac au protestat impotriva fermierilor de canepa, ei considerand acest lucru competitie. Din punct de vedere chimic nu creeaza aceeasi dependenta ca nicotina, alcoolul sau cafeina. 
Cla
Si tu crezi ca cānepa de rānd e Cannabis? Atunci, pofta buna.
Am fumat si eu foi de nuc biggrin.gif
The Dude
Nu frate...ce am zis eu asta ???...eu am zis "unul din motivele"...dar pentru stiinta ta personala afla ca si canepa de cultura are prin ea elementele alea...ce e drept in cantitati minuscule..

Auzi, da foile de nuc dau ceva...sau ai zis la sto ?? Eu stiam de cojile de banana...
Cla
Da, scuze, te-am inteles gresit smile.gif

Asta cu foile da, serios, am fumat ca copii frunze de nuc. Doar asa, la misto, la fel ca bambus biggrin.gif
Si da = aţele alea pe care le scoti de la coaja de banana contin THC.
Dar prea putin ca sa-ti dai seama de ceva... nu merita...
Daca s-ar merita, ar mānca toata lumea banane rofl.gif
Uite prima banana a cancelarei noastre, importata din RDG:

user posted image
The Dude
rofl.gif
mutulica
QUOTE (The Dude @ 25 Sep 2006, 11:22 AM)
ete na....pise ochi c-asa e felul lor...Da eu am vazut si multa veselie la spritzoase...De altfel eu cand ma magnetizez ma amuz teribil...si eu si anturajul meu

eu dupa ce ma magnetizez ma mahmuresc...
The Dude
QUOTE (mutulica @ 25 Sep 2006, 12:08 PM)

eu dupa ce ma magnetizez ma mahmuresc...

...si eu ma mahmuresc ca-n filmele americane...dar ma dreg repede cu ciorba...sau cu palinca amestecata cu miere (parti egale). Dupa cinci sase pahare de licuare din asta esti complet dezmahmurit rofl.gif ...nici nu mai poti sa te ti pe picioare de dezmahmurit ce esti..........
fis_tic
Trebuie sa ma felicit ca sunt de o inspiratie uluitoare.
Adevaru-i ca "topicele" vechi sunt ca vinul, dupa ce se zaharisesc se vand mult mai bine.
mutulica
the dude, hai sa recunoastem ca spirtuozitatea nici nu se pune daca nu e interzisa...
asa ca mai interesant e sa fumezi putin
The Dude
My friend, eu de fumat nu pot...Beau si pup, cu tigara nu le am. Cu iarba am vrut sa vad cum e, cu celelalte la fel...
Concluzia ?? Unele se merita altele nu.

Acum si cu bautura asta...Ce e o ciorbita fara o palinca inainte ?? Mai ales cand vi din frig, sau dupa o zi de munca ?? Ce e un meci de fotbal fara o bere ?? Ce e o seara in doi fara o cupa de sampanie ?? Ce e o mancare de peste fara un pahar de vin alb, sau o friptatna in sange fara un molan..

Eu nu zic ca trebuie musai sa stai tot timpul cu capul in maini printre sticle ca sa poti percepe un alt fel de realitate...dar trebuie si asta incercat din cand in cand
actionmedia
Un aspect ignorat pana acum in discutie este cantitatea sau doza. In cazul alcoolului si chiar al tutunulii exista o mai mare marja de eroare si poti sa iti dozezi mai bine cantitatea de alcool sau tutun pe care sa o consumi.
De exemplu, in functie de greutate si de "experienta" un adult de poate matoli dupa o sticla de vin sau dupa 100 sau 200 ml de tarie, unii mai greu, altii mai usor. In cazul drogurilor tari, din cate stiu eu e suficient o biluta ca sa te faci muci. Daca ai gresit doza ce te faci?
Poti doar sa te "energizezi" daca iei de exemplu jumate de "biluta", asa cum poti face daca bei doar jumate de sticla de vin?

Pana la urma alcoolul din vin sau bere poate intra fara probleme la categoria aliment daca este consumat cu moderatie. Banuiesc ca nu se poate spune acelasi lucru despre drogurile tari sau poate cine stie, se va putea pune la ciorba in viitorul apropiat. Oare ce gust ar avea o ciorba in care pui cocaina? tongue.gif

Nu zic nu. Poate ca e mai bine sa fie liberalizate si sa reducem in felul acesta criminalitatea, dar nu ma va convinge nimeni ca sunt mai putin nocive decat alcoolul sau decat tutunul.
mutulica
pe vremuri faceau coca-cola cu "insertie" de cocaina... si nu se plingea nimeni
ar putea sa puna si in ciorba

iar la alcool... pare a fi un drog unanim acceptat. daca il interzici pe asta, se duc si taxele statului, si incepe si balamucul contrabandei
The Dude
QUOTE (actionmedia @ 25 Sep 2006, 04:25 PM)
dar nu ma va convinge nimeni ca sunt mai putin nocive decat alcoolul sau decat tutunul.

frate nu e bine....nu e bine deloc...vreau sa zic ca asta nu e o cale de dezvoltare a unui dialog. Cand vi cu sentinte din astea definitive...nici nu te reprezinta stilul asta din cate am vazut, asa ca incerc sa iti schimb putin parerea.

Mai intai fumatul...Pai ce e nashpa la fumat ? ..e nicotina si mai sunt gudroanele..
Prima este o otrava , cele de pe urma sunt cancerigene prin efectul de depozit pe care il au la nivel alveolar. ("indienii, atāt din America de Sud, cāt şi America de Nord, au fumat, utilizānd tutunul īn pipe, sau pentru otrăvirea vārfurilor săgeţilor (denumindu-l "petum"), iar in wik. gasim "Toxicitate: este un toxic puternic şi cu acţiune rapidă;)

"Nicotina (C10H14N2) este o substanta care se regaseste in natura sub forma unui alcaloid lichid. Un alcaloid este un compus organic format din carbon, hidrogen, azot, iar uneori si oxigen. Aceste substante chimice au un efect puternic asupra corpului uman. De exemplu, multe persoane de obicei apreciaza efectele stimulante ale unui alt alcaloid, cofeina, savurand in fiecare dimineata o ceasca sau doua de cafea.
Nicotina reprezinta in mod obisnuit aproximativ aproximativ 5 % din greutatea plantei de tutun. Tigarile contin intre 8 si 20 de miligrame (mg) de nicotina (depinzand de marca), insa doar aproximativ 1 mg este absorbit de organismul dumneavoastra atunci cand fumati o tigara."

Asadar prietene "un alcaloid"...ceea ce il trece in familia alcaloizilor...adica pe sleau a drogurilor....puternice pentru ca alcaloizii sunt un fel de distilat fie realizat in laborator, fie natural in urma metabolismului secundar al plantelor.

...acum daca ai luat iarba vreodata sti foarte bine ca iarba nu are efctele alcoolului...vorbesc aici de la mersul in patru labe, pana la banguiala incoerenta si/sau mahmureala care urmeaza. Cu alcoolul eu zic ca lucrurile stau mult mai simplu, pentru ca efectele lui se simt ca fiind mai puternice si mai daunatoare decat cele ale unui amarat de joint. In plus fiecare betie crunta are consecinte irecuperabile in sistemul nervos...

Stiu asta pentru ca eu am "a drinking problem" ...problema mea e ca nu am niciodata deajunsa bautura rofl.gif


Dar hai sa revenim...ca iar vine axel cu informatii din retea sa zica ca vorbesc prostii....Ideea e ca toate astea intra in sfera narcomaniei pentru ca indeplinesc conditiile care ii pot conferi aceasta apartenenta


"După definiţia dată de OMS, narcomania - este starea de intoxicare periodică sau cronică, provocată de administrarea substanţelor stupefiante (naturale sau artificiale). Pentru narcomani este caracteristic:

*dorinţa de a-şi administra preparatul īndrăgit şi de al căpăta prin diverse metode,
*tendinţa spre majorarea dozei (toleranţa).
*Toleranţa fizică şi psihică faţă de droguri,
*Efectul, care este periculos pentru persoana īnsuşi şi pentru societate īn īntregime.
*Există 8 tipuri de toleranţă: faţă de morfina, cocaina, cannabis, amfetamine, barbiturice, alcool, halucinogene, haşiş, deasemenea toleranţa faţă de nicotină şi substanţe volatile.

Cauza pentru administrarea drogurilor este deseori de natură psihologică: dureri insuportabile, insomnie, probleme habituale, singurătatea, pierderea sensului vieţii, curiozitatea, influenţa prietenilor etc. Īn rezultatul acţiunii stupefiantelor apare euforia, simţul de satisfacţie sufletească, dezactualizarea timpului la moment, apoi situaţia devine mai reală, mai gravă şi ca rezultat apare dependenţa psihică şi fizică faţă de droguri. Īn comportamentul narcomanilor apar elemente autodistrugătoare. Unii narcomani decedează din cauza suicidului, alţii degradează atīt fizic, cīt şi social. Toleranţa şi narcomania apar la combinarea acţiunii aşa factori ca situaţia actuală a problemelor şi conflictelor, schimbarea personalităţii, lipsurile materiale etc."




Well...pana imi pregatesc eu una mica...actionmedia tata, lasa-te de fumat !!

Cheltuiesti bani aiurea, ai tenul galbejit, mirosi urat, iti paradesti fara rost neuronii, iti gauresti camasile, cravata sau tricoul, nu te mai intaresti cum trebuie...nu se merita pe cinstea mea...Daca nu poti de unul singur eu am pile la primul cabinet din tara antifumat..o stiu chiar pe sefa. Te inscri intrun program american care daca urmezi cursul pana la capat te scapa 100% (fara misto)



mutulica...da..reteta originala era cu frunze de coca..Era o tinctura....frunze puse la macerat in alcool...se folosea in spiterii, si un medic a amestecat continutul unei sticlute de astea cu unul de "soda" (sifon pentru francofoni)...he, he, he,...ce vremuri.
Blakut
Fumatul nu scade randamentul muncii. Fumatul ierbii, da... DAca eu fumez inainte sa plec la servici o tigare, nu omor pe nimeni cu excavatorul... Ce-ar fi daca as baga o heroina? (ipotetic vorbind)
Cla
QUOTE (mutulica @ 26 Sep 2006, 07:50 AM)
iar la alcool... pare a fi un drog unanim acceptat. daca il interzici pe asta, se duc si taxele statului, si incepe si balamucul contrabandei

Asa-i smile.gif
QUOTE
pe vremuri faceau coca-cola cu "insertie" de cocaina...

Pai tocmai de-aia i-a zis "Coca".
Acum baga cofeina. De ce nu-si schimba numele in "Coffee Cola" tongue.gif
actionmedia
QUOTE (The Dude @ 26 Sep 2006, 09:10 AM)
Well...pana imi pregatesc eu una mica...actionmedia tata, lasa-te de fumat !!

M-as lasa dar nu pot! Ca nu sunt fumator laugh.gif

Dude, cred ca "te certi" cu altcineva. Eu nu am zis ca tutunul sau alcoolul nu sunt nocive. Vorbeam de cantitati, doze si spuneam ca la alcool cel putin si poate si la tutun poti sa iti dozezi mai bine ratia astfel incat sa nu suferi mai mult decat daca iesi o zi pe o strada poluata din Bucuresti.

Nu vorbeam despre iarba ci despre drogurile tari. Alea din care daca iei o biluta te faci muci si probabil daca iei 2 sau 3 risti sa intri in coma si sa mori.

Mai vorbeam de faptul ca un paharel de tuica sau de vin iti ofera si alte satisfactii in afara de accelerarea sangelui sau de mici ameteli sau ma rog ce alte efecte mai are. Iti ofera satisfactia aromei, a gustului.
Blakut
QUOTE
Iti ofera satisfactia aromei, a gustului.


say what? laugh.gif cool.gif
The Dude
QUOTE (actionmedia @ 26 Sep 2006, 03:44 PM)
Dude, cred ca "te certi" cu altcineva.

Nu ma cert de fel frate....imi face chiar mare placere dialogul asta. Daca nu fumi, asta e un lucru excelent...Oricum oferta mea pentru cei ce doresc sa contacteze cabinetul antifumat din Bucuresti still stands.


acum eu tot nu inteleg de ce tu crezi ca un alcolist amator isi poate doaza mai bine ratia decat un toxicoman amator ?? ce ii face pe cei doi sa aiba reactii diferite fata de portia urmatoare ??? Crezi ca valoarea sevrajului este mai mare la amatorul drogat decat la amatorul alcolizat ??...ca despre amatori vorbim...aia profesionisti (alcolici cronici, dependenti) intra intro categorie deja pierduta


O biluta te poat trimete in nirvana, sau te poate trimite in iad...sau poate sa nu insemne mare lucru..totul depinde de cat de avansat esti ca utilizator...cel putin asa cred eu.


despre savoare, arome, despre buchet si euforie.....sigur ca sunt de acord cu tine...dar poate ca si drogurile au calitatea asta.....Eu imi amintesc ca atunci cand am testat morfina am avut in mine cele mai intense trairi....si in sfera gustului. De altfel atunci am inteles cel mai bine sensul cuvintelor (elaborate fara indoiala in stare de transa) ale poetului Nichita Stanescu:

"..vad in fata mov si verde, coloarea care ma perde/ Corcov vad cu bucurie, coloarea ce nu se stie.../ Mai aud un sunet sus care nu au fost adus in timpan de oameni vii in a fi si a nu fi/ cand se lasa umbra lunga peste ochii grei cu punga.../"
actionmedia
QUOTE (The Dude @ 27 Sep 2006, 07:38 AM)
acum eu tot nu inteleg de ce tu crezi ca un alcolist amator isi poate doaza mai bine ratia decat un toxicoman amator?

Pai e chestie de bun simt. Este vorba de cantitate. Astia sunt oamenii cu dimensiunile si "capacitatile volumetrice" pe care le stim.

Sa spunem ca eu m-as imbata muci, adica nu m-as putea tine pe picioare si probabil as avea momente de inconstienta dupa o anumita cantitate de alcool. Sa spunem ca dupa 400 ml de lichior de visine, 750 ml vin rosu si 1 l de bere.
De asemenea sa spuem ca as obtine aproximativ acelasi efect cu 10 mg de cocaina (habar nu am, am dat si eu o cifra acolo).

Ideea este urmatoarea, sa iei 10 mg de cocaina, probabil dureaza cel mult 30 secunde.
Sa bei 2 l si ceva de alcool dureaza cel putin 20 minute daca esti la concurs, dar de obicei, la o petrecere, bei cantitatea asta intr-o ora si jumatate. Merge mai incet, gal-gal, gal-gal. Ai timp sa simti progresiv efectele, ai timp sa te razgandesti si sa spui, gata, m-am ametit destul. Daca mai si mananci ceva efectele sunt mai mici.
La cocaina, ai luat doza si paf! Te-a lovit damblaua. Cel putin asa cred, nu am incercat niciodata.
Blakut
Ideea e ca poti sa iei supradoza daca nu te pricepi... si chair daca te pricepi.
The Dude
QUOTE (actionmedia @ 27 Sep 2006, 11:19 AM)
Ideea este urmatoarea, sa iei 10 mg de cocaina, probabil dureaza cel mult 30 secunde.
Sa bei 2 l si ceva de alcool dureaza cel putin 20 minute daca esti la concurs,


Ma actioane...ma tu faci "bauta" de performanta...nu bei si tu acolo ca tot omul ca sa te simti bine ??... si apoi n-ai ales bine cocaina ca exemplu...da hai sa zicem ca H...cocaina are efectul unui energizant foarte puernic...nu esti baut...esti leu si paraleu..ii spargi pe toti la nas...si te dai grande (pentru ca asa te simti) in format mare.

E cu totul alta reactie..eu unul as prefera sa am de a face cu un coca-man dupa aceiasi cantitate de drog decat cu tine dupa cantitatea care sa te faca sa ajungi muci (pardon, expresia ta...eu nu pot fi decat "cleste" in faza finala).

Reactionati diferit...si daca vb. de H, sau de opium, morfina...toata suita aia, atunci ala de ia e KO....no reaction..dead meat..lemn tanase...in cele mai multe cazuri poti juca tontoroiul pe el fara sa obti vreo reactie...In Germania in perioada hippy, muti isi facusera un hoby din a cauta fete tinere drogate prin parcuri pentru a le viola (un fel de a spune), si de a le supune la tot felul de perversiuni care ma fac sa salivez numai cand ma gandesc la ele....

Ma, iei coca...te astepti la o stare, iei H te astepti la alta...iei tuica puturoasa de corcodele..te astepti...la cei mai rau...

Mai, ce zic eu e cu totul alceva..Eu zic de ala cumpatat... eu sunt unul din ei si eu...adica ma fac manga si cu ranga de patru cinci ori pe an...Cu scop precis, declarat, hotarat, inca de vreo doua trei ori accidental....si in rest ciugulesc asa ...cat sa orbesti o musca...azi un pic, maine iar un pic...pe la ospete, pe la ocazii...nimic pus la cale.

Eu nu ma vad altfel nici in cazul drogurilor...si dintre cei care sunt ca mine care au la indemana optiunea asta foarte multi sunt la fel...Se fac praf de cateva ori, mai se aburesc ocazional pe ici pe colo....nu devin posedati de drog, ci doar il folosesc controlat (cu cele mai multe droguri poti face lucrul asta).

Acum eu tot nu inteleg de ce tu faci o diferenta atat de mare intre mine bautorul dupa programul amintit mai sus, si mine posibilul consumator dupa acelasi program....Punctul final este tot ala indiferent cum ajungi la el...ori de cate ori voi fi sub influenta, indiferent a careia dintre ele...e bine sa nu contezi pe mine...altfel sunt mereu acelasi om.



QUOTE
Ai timp sa simti progresiv efectele, ai timp sa te razgandesti si sa spui, gata, m-am ametit destul. Daca mai si mananci ceva efectele sunt mai mici.


Pai daca nu sunt hotarat la ce m-am mai apucat de baut la petrecerea aia...De ce sa nu cer un ceiuc si o bezea pana ma decid daca sa ma fac ca porcul sau sa raman domn elegant
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.