Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Clubul Studentilor La Psihologie
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului > Psihologie - Teorii si Aplicatii. Dezvoltare personala
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6
Serenity
Bun venit la Han, lebadarosie! han.gif

Da, despre respiratia holotropica e vorba. E o tehnica elaborata initial de S. Grof (alaturi de terapia psihedelica) ambele avand ca rol catalizarea si dilatarea proceselor inconstiente, largirea sferei constiintei, sondarea unor teritorii necunoscute ale inconstientului, trairea unor stari transpersonale, etc. Exista workshop-uri de respiratie holotropica, eu am participat la unul din ele, dar din pacate s-a insistat mai mult pe teorie, nu am avut ocazia sa facem intr-adevar un exercitiu de respiratie, dar chiar exista workshop-uri unde se practica genul asta de exercitii. Din cate am inteles de la persoane care au participat si au testat pe pielea lor efectele, cu ajutorul tehnicii asteia pot ajunge sa reactualizezi amintiri perinatale (adica amintiri ale momentelor situate in jurul nasterii - inclusiv inaintea nasterii), sa constientizezi traume refulate in inconstient, s.a.m.d. In esenta tehnica consta in hiperventilatie (respiratie mai alerta), muzica, indicatii ale psihologului.
lebadarosie
Va multumesc pentru primire! Si pentru explicatii.

@ calfa
Exista in Romania cineva care face chestia asta cu respiratia? Unde ai auzit? Merci.

@ Serenity
Multumesc pentru explicatie. Eu am citit niste chestii chiar in Grof dar mi se par atit de incredibile, chiar si cu toata argumentatia lui, incit am zis ca e o speculatie. Pina la urma si despre OZN-uri s-au scris carti si s-au facut filme...


(Editat de calfa: am inlocuit Sleepy cu Serenity biggrin.gif )
calfa
QUOTE(lebadarosie @ 10 Feb 2008, 03:18 AM) *
@ calfa
Exista in Romania cineva care face chestia asta cu respiratia? Unde ai auzit? Merci.

Din cate am inteles in Bucuresti ar exista.

La Facultatea de Psihologie exista directiile Psihologie Experientiala si Psihologie Transpersonala, cu nume principale profesorii Iolanda Mitrofan si Ion Manzat.

Insa tinerii lor colaboratori, de la preparatori la lectori, eventual la studentii implicati in sectiile respective, sunt cei catre care merita mai mult sa mergi, din mai multe motive (pe care le tin pentru mine). Ii poti gasi cu Google, cuvintele cheie fiind cele de mai sus. smile.gif

Probabil cu unii merita sa intri in contact mai mult daca te intereseaza doar o discutie, cu altii daca te intereseaza ceva terapeutic, cu cativa dintre ei pentru amandoua, dar nu cunosc nume concrete (am avut o lista schitata de un student care i-a frecventat, dar am ratacit-o hh.gif ).

Mai mult, deocamdata, nu am cum sa te ajut.
elina
buna seara.sunt trista ca discutiile de aici au cam stagnat...
am intrat dorind sa ma inscriu si eu la voi,sunt studenta la psihologie in primul an,urmind un vis mai vechi al meu.
sper sa se reinsufleteasca forumul de psihologie flowers.gif
andra_v
Bine ai venit, elina si te asteptam sa insufletesti discutiile! Mai ales ca in primul an de facultate timpul este de partea ta.
elina
buna tuturor.din pacate timpul nu prea este de partea mea,pentru ca sunt o studenta mai tirzioara,si am o multime de alte responsabilitati pe linga scoala.
multumesc pentru primire.
ca ma sfatuiti sa citesc in primul an de facultate?am vazut ca ati postat diverse recomandari si comentarii despre unele carti,dar va cer sfatul:sa caut ceva mai didactic? unsure.gif
Serenity
Oameni buni, am o mare rugaminte... stie cineva sa se descurce in SPSS? unsure.gif Am de facut partea statistica pentru licenta si nu am nici cea mai mica idee... cry.gif Pls help! Multumesc frumos! mwah1.gif
Serenity
Si inca una laugh.gif Stie cineva cum se coteaza chestionarul de individualism - colectivism Triandis? cry.gif Ma chinui de o luna sa fac rost de cotare, stau cu licenta in loc... la noi la facultate se pare ca nu il are nimeni, am trimis mailuri TUTUROR profesorilor de la facultatile din Iasi si Bucuresti.... se pare ca nici eu nu o au. Sunt disperata! cry.gif Sper sa ma poata ajuta cineva...
mihaela_23
QUOTE(ka_rryna @ 3 Jan 2008, 11:32 AM) *
sal, sunt studenta in ultimul an la Psihopedagogie Speciala... marea mea problema este ca nu imi gasesc o tema pentru licenta!!! Mi-am ales ca domeniu deficienta de auz.... poate ma ajutati voi cu ceva sugestii smile.gif ms

Buna tuturor! Pentru inceput as avea o rugaminte la tine, ka_rryna, daca se poate: as vrea sa imi dau licenta in feb si am aceeasi subiecti ca si tine, ma refer la hipoacuzici. Daca imi poti oferi ceva informatii despre cum a mers la tine cu lucrarea, ti-as fi foarte recunoscatoare. Mersi mult!
O seara faina tuturor si sper sa ne auzim mai des!
fata_cu_pisica
QUOTE(mihaela_23 @ 28 Oct 2008, 05:42 PM) *
Buna tuturor! Pentru inceput as avea o rugaminte la tine, ka_rryna, daca se poate: as vrea sa imi dau licenta in feb si am aceeasi subiecti ca si tine, ma refer la hipoacuzici. Daca imi poti oferi ceva informatii despre cum a mers la tine cu lucrarea, ti-as fi foarte recunoscatoare. Mersi mult!
O seara faina tuturor si sper sa ne auzim mai des!


si eu as fi vrut sa-mi fac licenta in domeniul hipoacuziei si hipoacuzicilor, dar nu am gasit un titlu sa ma satisfaca pe depli. partea trista e ca nici pana in zi de azi nu sunt multumita de titlul meu de licenta, prin urmare nici de continut. Am renuntat la cercetarea asupra hipoacuzicilor, acum ma chinui in domeniul TEC."Agresivitate, anxietate si evitare sociala la copiii institutionalizati" -cam asa suna titlul meu de licenta. Pretty lame, huh?? Timpul inca nu e totusi pierdut, inca pot schimba tema. Daca poate cineva sa ma ajute... intr-un fel.. nici eu nu stiu bine cum.. va rooogg..help me out! Hai sa facem schimb de informatii, materiale, linkuri, teste, pareri biggrin.gif
nely
dragi studenti la psihologie si fosti studenti....dupa terminarea studiilor care v-au fost caile de profesat....?
nu vreau sa cred ca urmezi o facultate ...faci un master...si apoi?
ma intereseaza daka avem perspective satrisfactoare?
Marcus
Salut! Am o amica in anul 1 care a intrat la psihologie in Bucuresti la taxa, si doreste loc la camin. Avand in vedere ca sansele sunt foarte mici sa i se repartizeze un loc, stie cineva cu cine ar trebui sa ia legatura pentru a cumpara un loc ? Ne poate ajuta cineva?
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.