Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:CNSAS - Turnatorii, Informatorii Si Securistii...
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17
actionmedia
QUOTE (nefertiti @ 8 Sep 2006, 10:20 AM)
să nu generalizăm.

Corect, asta e ceea ce spune si Leonardo si ceea ce sustin si eu. Sa nu genrealizam.
Eu as mai adauga, sa nu particularizam doar ceea ce ne convine. Ori particularizam tot, ori generalizam tot.
abureala
Ceea ce am vrut sa spun eu era mult mai simplu. Pana sa ajungem la probleme de genul acela, pana a generaliza cine, pe cine trebuie judecat, este o cale lunga. Eu am vrut sa aduc decat o simpla constatare care pur si simplu m-a izbit.
M-am trezit ca dau cu pietre in turnatorii vechiului regim, pe cand cei care i-au recrutat , i-au ademenit, i-au torturat si au fost INCEPATORII BLESTEMATIILOR, stau linistiti, si nimeni, ASBOLUT NIMENI, nu spune nimic despre ei. M-am trezit in aceasta nebunie a demascarilor, fiindca este o nebunie, si m-am trezit ca noi oameni simpli, fara functii , fara apartenente politice, dam cu pietre unii in altii fara sa pomenim de cei care au initiat aceasta blestematie. Si atunci am realizat ca ceea ce a facut Basescu este o diversiune ieftina din care a impuscat mai multi iepuri:

1. Potoleste setea de sange a multimilor aruncand in groapa cu lei turnatorii si nu stapanii turnatorilor.
2. Capata control si elimina adversari politici, facand o vanatoare de vrajitoare.
3. Ascunde prin aceasta diversiune adevaratii vinovati.


Asa ca pana la filosofie e cale lunga. Trebuie sa treci prin practica.
Si ce vad in aceasta "practica" ?
Vad ca un politician numit Mona Musca care pentru mine imi este indiferenta, ncii nu imi place, nici nu o urasc, vad ca a platit cu excluderea din PNL si toate acuzele care i se aduc. A platit intr-un fel.

In schimb ce vad? Colonelul Zeller si Nicolski care au savarsit atrocitatati in Pitesti , care va spun sincer , nu le pot uita, fiindca a avut dreptate Richard Wunrbrandth cand a spus "Nu putem povesti ce a fost in inchisorile comuniste. Nu ar mai dormi lumea noaptea , acasa" nimeni nu pomeneste de ei. Nicolschi a murit linistit acasa cu o superpensie de la securitate. Colonelul Craciun, comandantul inchisorii Aiud in perioada "reeducarii" din 60-64 dadea interviuri in Jurnalul National si spunea ca fost un patriot si a facut numai bine.
Si noi ce facem oameni buni? Dam cu pietre in cei mai putin vinovati si pe astia i-am lasat in pace. Apoi daca vrea Baselu sa faca dreptate si s-a dat Don Quijote ,cavaleru' dreptatii in lupta cu morile de vant ale securitatii, apoi sa faca dreptate pana la capat.

Credeti ca o sa faca? Nu o sa faca fiindca aceasta dosariada nu e decat o diversiune si un prilej de eliminare a adeversarilor politici, iar el este un demagog.
nefertiti-old
QUOTE
M-am trezit in aceasta nebunie a demascarilor, fiindca este o nebunie, si m-am trezit ca noi oameni simpli, fara functii , fara apartenente politice, dam cu pietre unii in altii fara sa pomenim de cei care au initiat aceasta blestematie. Si atunci am realizat ca ceea ce a facut Basescu este o diversiune ieftina...


Īn momentul ăsta īmi scapă cine a spus-o: Dezbină şi stăpāneşte!

Da, politica e o curvă; şi nu īntotdeauna una rafinată.
abureala
QUOTE (nefertiti @ 8 Sep 2006, 11:48 AM)

Īn momentul ăsta īmi scapă cine a spus-o: Dezbină şi stăpāneşte!


Cezar, imparatul Romei.
"Divide et impera".
nefertiti-old
Da, mulţumesc.

E un principiu care īncă se aplică şi funcţionează perfect. Oamenii nu prea īnvaţă nimic din istorie.
Michelle
Dar principiul "faci cum vremnoi ,altfel dam in presa din dosarul tau" cum vi se pare?
nefertiti-old
Dacă dosarul ăla există şi eşti şantajabil, īnseamnă că ţi-ai asumat un risc, aşa că...
Michelle
Altceva am vrut sa stiu...Daca sunteti de acord ca acel principiu mioritic exista si se practica la scara larga in politica si afaceri si daca da, era el un principiu bun/sanatos ? se putea continua asa?
March
QUOTE (abureala @ 8 Sep 2006, 11:40 AM)

Si noi ce facem oameni buni?

Cum ce facem ? Ii alegem pe ofiterii securisti si inalta nomenclatura pecerista ( care le dadea ordine) in Parlament . Sunt stiuti cu totii .
nefertiti-old
QUOTE (Michelle @ 8 Sep 2006, 11:55 AM)
Altceva am vrut sa stiu...Daca sunteti de acord ca acel principiu mioritic exista si se practica la scara larga in politica si afaceri si daca da, era el un principiu bun/sanatos ? se putea continua asa?

Nu e mioritic deloc. Exista demult si peste tot, nu l-am inventat noi...
Michelle
cu siguranta nu l-am inventat noi,dar noi am reusit sa-l imbunatatim,sa-l ducem pe culmi,sa-l generalizam in toata societatea ...in timp ce altii au scapat de el cel putin pe treptele inferioare;i-am zis principiu mioritic desi i se poate spune simplu -santaj- dar trebuie sa recunoastem ca are si santajul asta valente specifice poporului caruia ii apartinem
March
Stănoiu - 30 de "turnătorii ordinare" devil.gif

Colegele de la Institutul de Cercetări Juridice şi o strănepoată a lui Eminescu, victimele fostului ministru al justiţiei


Stanoiu, adica fosta minstresa a Justitiei, mare criminalista ( dupa cum declara ea cu fiecare ocazie), sustinatoare infocata a lui Iliescu . Si o turnatoare ordinara in timpul iepocii de aur !!
Crispy Duck
QUOTE
Īn numărul pe luna octombrie 2006, dedicat Filmului, revista TABU publică un interviu al marelui regizor romān Lucian Pintilie. Fiu de fost deţinut politic, Pintilie recunoaşte: "Mi s-a cerut să devin informator. Din sete de pitoresc şi spirit de aventură, mai degrabă decāt de frică - am acceptat."



fara comentarii
MIA
QUOTE (Crispy Duck @ 29 Sep 2006, 09:17 PM)
QUOTE
Īn numărul pe luna octombrie 2006, dedicat Filmului, revista TABU publică un interviu al marelui regizor romān Lucian Pintilie. Fiu de fost deţinut politic, Pintilie recunoaşte: "Mi s-a cerut să devin informator. Din sete de pitoresc şi spirit de aventură, mai degrabă decāt de frică - am acceptat."



fara comentarii

spoton.gif spoton.gif laugh.gif laugh.gif biggrin.gif biggrin.gif

E tare dom'le ... desi probabil ulterior si declara ca nu a dat nici o nota de fapt - nu ? tongue.gif
March
Tragic dar adevarat. sad.gif Luptator anticomunist turnat de propria nevasta care a facut puscarie impreuna cu el pentru aceleasi idealuri !
abis
Basescu a impus ca pana la sfarsitul anului sa fie predate CNSAS-ului toate dosarele Securitatii.
Kyklos
E adevărat ce se spune despre scriitori şi despre puţini oameni care au avut ocazia să circule īn afară pe timpul īmpuşcatului .....cum că ar fi fost informatori ai securităţi unsure.gif
plictisitoru
QUOTE (abis @ 11 Oct 2006, 08:59 AM)
Basescu a impus ca pana la sfarsitul anului sa fie predate CNSAS-ului toate dosarele Securitatii.

Toate dosarele "gasite" in arhive. A cerut cumva si toate filele ?
spoton.gif
Kyklos
Filele de istorie din analele turnătoriei laugh.gif
MIA
QUOTE (Colimator @ 20 Oct 2006, 08:27 PM)
E adevărat ce se spune despre scriitori şi despre puţini oameni care au avut ocazia să circule īn afară pe timpul īmpuşcatului .....cum că ar fi fost informatori ai securităţi unsure.gif

După părerea mea e o exagerare tendenţioasă. Şi oricum - cel puţin īn perioada "bună" pānă prin '85 īn afară mergeau destul de mulţi oameni. rolleyes.gif
Kyklos
Citesc acuma romanul autobiografic Copacul din cīmpie memoriile lui Gelu Ionescu , a avut numeroase drumuri īn Franţa , Elveţia...
mutulica
QUOTE (March @ 10 Oct 2006, 05:47 PM)
Tragic dar adevarat. sad.gif Luptator anticomunist turnat de propria nevasta care a facut puscarie impreuna cu el pentru aceleasi idealuri !

na... pai daca a insistat sa ramina cu ea, desi fata nu il mai placea
Kyklos
Am văzut cazul la Miezul Problemei ...vai..vai femeile astea te fac din om neom nonono.gif
plictisitoru
QUOTE (March @ 10 Oct 2006, 04:47 PM)
Tragic dar adevarat. sad.gif Luptator anticomunist turnat de propria nevasta care a facut puscarie impreuna cu el pentru aceleasi idealuri !

Mizeria umana nu cunoaste decat limita propriei suficiente.
Nefertiti
Oare ale cui jocuri le face Liviu Turcu?
Kyklos
Băselu...a dezgropat securea războiului...scoaterea de la naftalină a dosarelor ...īn privinţa celor din PSD ...mă aşteptam ca Născase să nu fie uşă de biserică .
MIA
QUOTE (Adina @ 6 Nov 2006, 10:54 PM)
Oare ale cui jocuri le face Liviu Turcu?

Cit timp nu duce dovezi ... apa de ploaie. Sau jocuri mediatice mai exact. tongue.gif
Nefertiti
Păi nu ai auzit ce dovezi are? "Credibilitatea mea", aşa a zis. Care credibilitate, nene? Aia de securist cu un milion de feţe? Mă rog, e o chestie cusută cu aţă fosforescentă, că albă e puţin spus. Băsescu e jalnic deja cu toate jocurile astea.
March
QUOTE (MIA @ 7 Nov 2006, 12:07 PM)
QUOTE (Adina @ 6 Nov 2006, 10:54 PM)
Oare ale cui jocuri le face Liviu Turcu?

Cit timp nu duce dovezi ... apa de ploaie. Sau jocuri mediatice mai exact. tongue.gif

Individul asta face valuri la o comanda din tara se pare. devil.gif Face jocul,tulbura apele dar n-o sa aduca nici o dovada pentru ca nu are asa ceva .

Atentie , lista dumnealui nu include nici unul de la PC, PRM, dar mai ales PD !!!
Nefertiti
Nu e nimeni din PD şi, mai ales, nu e nimeni īn funcţie īn prezent. Toţi sīnt 'foşti'.
abis
QUOTE (Adina @ 7 Nov 2006, 11:09 AM)
Băsescu e jalnic deja cu toate jocurile astea.

Banuiesti tu ca ar fi Basescu in spatele lui Turcu.
Cand nu-ti place de Basescu ii pui in carca totul....
The Dude
QUOTE (March @ 7 Nov 2006, 02:16 PM)
Face jocul,tulbura apele dar n-o sa aduca nici o dovada pentru ca nu are asa ceva .


Exact, si daca o iei pe fir in sus ajungi si la persoana care are interes sa intretina o astfel de stare..


abis@7 nov.2006
QUOTE
Banuiesti tu ca ar fi Basescu in spatele lui Turcu.
Cand nu-ti place de Basescu ii pui in carca totul....



Tie iti place Basescu ???...mie deloc. Si nu doar dintro dispozitie...Omul e atat de perfid si de fatarnic incat imi provoaca chiar o repulsie....Ce e drept una mai mica decat cea pe care mi-o provoaca Adrian Nastase..sau Ion Ilescu...sau acoliti de-ai lor. Totusi te rog sa nu incerci macar sa spui ca Basescu nu a fost "Ciripescu Ciripoi" la viata lui, pentru ca asta ar fi o jignire adusa inteligentei mele...si in general a oricui.

E o mare naivitate sa iti inchipui ca pe vremea lui Ceasca cineva putea promova sau accede in functii ce culmea mai si presupuneau activitati in afara granitelor, fara sa semneze un acord ceva....Iar siguranta cu care Base si-a atacat adversarii si oponentii taman pe acest teritoriu indica clar ca e foarte sigur pe el in ce priveste situatia dosarului disparut, si doi ca e un teritoriu pe care il cunoaste bine si il stapaneste indeajuns....
abis
QUOTE (The Dude @ 7 Nov 2006, 04:11 PM)
Tie iti place Basescu ???

Unele lucruri imi plac, altele nu. Discutam, daca vrei, despre Basescu pe topicul potrivit.
Nefertiti
QUOTE (abis @ 7 Nov 2006, 02:41 PM)

Banuiesti tu ca ar fi Basescu in spatele lui Turcu.
Cand nu-ti place de Basescu ii pui in carca totul....

Eh, da, săracul... e nevinovat ca un prunc.

Sigur că e doar părerea mea, dar...
Michelle
Turcu are un spate mult mai mare decit Basescu.Se pare ca se vrea de undeva de pe axa o "reciclare",o rotatie a cadrelor cum se zicea pe vremea raposatului in randurile politicienilor romani infipti bine in sistem imediat dupa revolutie.Pentru ca nu e vorba de unul, ci de multi.Si numai granguri mari.Cu multe relatii,cu multa influenta,inclusiv pe-afara,cu multi bani.Au fost propulsati la revolutie,mare parte din ei fiind colaboratori cu state de salarii in servicii,au fost lasati sa se imbogateasca mult,mult prea mult dupa parerea mea,li s-a sugerat ca e cazul sa se retraga cuminti,care a fost mai incapatinat si n-a facut-o inca,o va face acum ca n-are incotro.Asa ca Turcu nu s-ar fi lansat el doar cu sprijinul lui Basescu,care stie el prea bine cind sa te tina-n brate si cind nu,si care nici macar nu poate fi numit sprijin , ci cel mult consimtamint.
Un lucru stie foarte bine sa faca Basescu, si acela e sa pluteasca in ape tulburi.Si din cind in cind ii iese si un pescuit soft. ohyeah.gif
Nefertiti
QUOTE (Michelle @ 7 Nov 2006, 10:51 PM)
Se pare ca se vrea de undeva de pe axa o "reciclare",o rotatie a cadrelor cum se zicea pe vremea raposatului in randurile politicienilor romani infipti bine in sistem imediat dupa revolutie.

Păi ce rotaţie, că ăia de care vorbeşte Turcu nu mai sīnt īn prima linie politică. Iar faptul că el iese şi face publică o listă cu nişte nume, pretinzīnd că au fost agenţii lu' peşte, nu are nici o finalitate. Sub incidenţa cărei legi cad? A nici uneia. De ce anume pot fi acuzaţi? De nimic. Totul se rezumă, iar, la praf īn ochii prostimii.
Uncle Sam
QUOTE (The Dude @ 7 Nov 2006, 04:11 PM)
....Iar siguranta cu care Base si-a atacat adversarii si oponentii taman pe acest teritoriu indica clar ca e foarte sigur pe el in ce priveste situatia dosarului disparut, si doi ca e un teritoriu pe care il cunoaste bine si il stapaneste indeajuns....

sau trei, ca e curat ca lacrima, altfel ar fi mai prudent, chiar daca a fost asigurat ca dosarul a fost distrus sau chiar daca l-a distrus cu manutele lui alea doua nu are de unde sa stie daca cineva nu a facut o copie. Asa ca siguranta cu care valseaza in domeniu indeamna mai degraba la concluzia ca nu se teme pentru ca e curat.
(avem voie sa speculam si pe inexistenta dosarului, nu doar pe presupusa sa existenta, nu?)
The Dude
QUOTE (Uncle Sam @ 8 Nov 2006, 02:48 AM)
(avem voie sa speculam si pe inexistenta dosarului, nu doar pe presupusa sa existenta, nu?)

Voie avem...argumente sau motive ??...nu prea.

Ezista o politica veche de cand lumea si ea e extrem de eficienta, si incape in aceasta sentinta:
"Hotul striga: HOTIII !!!"


E prea putin relevant ca mai exista ofiteri operativi care, fie au lucrat direct cu Basescu, fie au prelucrat date oferite de el, fie l-au verificat asa cum securitatea isi verifica permanent toti colaboratorii...Atat vreme cat ei sunt empty handed, totul ramane in domeniul barfei....Si Basescu stie al dracului de bine asta.
Uncle Sam
QUOTE (The Dude @ 8 Nov 2006, 08:34 AM)
Ezista o politica veche de cand lumea si ea e extrem de eficienta, si incape in aceasta sentinta:
"Hotul striga: HOTIII !!!"

Si cum trebuie strigat cand chiar vine hotul? Ca sa nu risti sa fii luat de hot care striga hotii!
The Dude
QUOTE (Uncle Sam @ 8 Nov 2006, 12:55 PM)
Si cum trebuie strigat cand chiar vine hotul? Ca sa nu risti sa fii luat de hot care striga hotii!

Simplu...Nu strigi...Pui mana si te aperi...pe tine sau bunurile tale aflate in pericol....Il iei de guler si eventual abia dupa aia strigi dupa ajutoare....desigur daca mai poti tongue.gif
abis
QUOTE (The Dude @ 8 Nov 2006, 08:34 AM)
QUOTE (Uncle Sam @ 8 Nov 2006, 02:48 AM)
(avem voie sa speculam si pe inexistenta dosarului, nu doar pe presupusa sa existenta, nu?)

Voie avem...argumente sau motive ??...nu prea.

Nu stiu ce dovezi s-ar putea gasi pentru a proba inexistenta unui dosar (al lui Basescu ori al oricui). Nu se poate demonstra ca un dosar nu exista. Tot ce s-ar putea demonstra ar fi doar existenta unui dosar. Cat timp existenta unui dosar nu a fost probata, inseamna ori ca acel dosar nu a existat niciodata, ori ca a fost distrus, ori ca este pus bine undeva la pastrare etc... Dar nu ai cum demonstra ca persoana X nu a avut dosar.

QUOTE
QUOTE (Uncle Sam @ 8 Nov 2006, 12:55 PM)
Si cum trebuie strigat cand chiar vine hotul? Ca sa nu risti sa fii luat de hot care striga hotii!

Simplu...Nu strigi...Pui mana si te aperi...pe tine sau bunurile tale aflate in pericol....Il iei de guler si eventual abia dupa aia strigi dupa ajutoare....desigur daca mai poti

Cum se poate aplica principiul asta in cazul presedintiei? Pana una-alta deconspirarea informatorilor a inceput cu adevarat abia dupa 2005, si nu i-a ocolit nici pe apropiati ai presedintelui.
The Dude
QUOTE (abis @ 8 Nov 2006, 02:04 PM)
Pana una-alta deconspirarea informatorilor a inceput cu adevarat abia dupa 2005, si nu i-a ocolit nici pe apropiati ai presedintelui.

"A inceput cu adevarat" ???? Chiar crezi asta ?? O natura speculativa ca a ta, care iarta-ma ca iti zic are inclinatia de a despica firul in patru si de a nu accepta nici o afirmatie care nu este logic exprimata, nu mai zic fundamentata, se poate multumi cu cele cateva cazuri neansemnate deconspirate din initiativa prezidentiala din 2005 incoace ???

Chiar poti crede ca Mona Musca, Voiculescu si nu mai stiu cine sunt cazuri de securisti care merita vreun interes politic major. Pe Voiculescu il compromitea oricum ireparabil propria lui personalitate, iar Mona e prea izolata ca sa prezinte vreun interes major....E doar praf in ochi pentru opinia publica si un mod de a transmite mesaje altor ofiteri care au inceput sa scartzaie in front...

In unele cercuri s-a spus ca Stolojan s-ar fi retras din cursa nu pentru ca era santajat, ci pentru ca se simtea neputincios pentru un joc in care ar fi trebuit sa fie deopotriva marioneta, judecator, acuzator dar si protector, tainuitor, si scut...adica exact ceea ce Basescu, in lipsa lui marlaneasca de scrupule a acceptat..Ar fi intradevar o surpriza mare pentru mine sa aflu ca Basescu nu a fost sustinut la putere chiar de catre cercuri ale vechii securitati, care zgaltzaite bine de unele scandaluri din perioada Constantinescu, nu l-ar fi ales ca exponent si leader impotriva altor structuri informative, dar si administrative asigurandui discretie in privinta trecutului si cai de atac impotriva oponentilor..


Revolutia din 89, sau ce a fost, a gasit active mai multe niveluri ale puterii care s-au perpetuat si au format in urma lor alte esaloane. E absurd sa crezi ca intro tara in care securitatea infiltrase toate aparatele de stat si toate conducerile de institutii importante, la numai 16 ani nu mai exista decat o mana de vinovati...Sistemul securist a fost in Romania Ceausistta un mod de viata si cei mai multi din participantii la el nici nu stiu sa traiasca in afara lui
The Dude
QUOTE (abis @ 8 Nov 2006, 02:04 PM)
Nu se poate demonstra ca un dosar nu exista.

Nu stiu cum stau lucrurile in general, dar in cazul lui Basescu, se poate demonstra extrem de usor acest lucru...desigur daca folosim legile, postulatele si algoritmii oferiti chiar de actuala administratie prezidentiala pentru acest caz particular:

-s-a ratacit irecuperabil...deci nu exista
-nu s-a aflat nicaieri...deci nu exista
-nu e nimic care sa faca aluzie la el prin arhive....deci nu exista
-CNSAS insusi a obosit afirmand ca nu il afla pe nicaieri...deci nu exista
-presedintele insusi face pe nisnaiu, si declara solemn ca nu a colaborat si ca nu a avut dosar...asadar..CHIAR NU EXISTA
The Dude
QUOTE (abis @ 8 Nov 2006, 02:04 PM)
deconspirarea informatorilor a inceput cu adevarat abia dupa 2005, si nu i-a ocolit nici pe apropiati ai presedintelui.

..desigur pe cei incomozi, sau care au falsat in corul de aplaudaci
abis
QUOTE (The Dude @ 8 Nov 2006, 02:44 PM)
"A inceput cu adevarat" ???? Chiar crezi asta ??

Daca nu o credeam, nu o spuneam... Ramane ca dupa predarea tuturor dosarelor (Basescu a cerut serviciilor secrete sa predea toate dosarele pana la 1 ianuarie 2007) CNSAS-ul sa-si faca datoria.
QUOTE
Mona e prea izolata ca sa prezinte vreun interes major

Pana sa fie acuzata de colaorare cu Securitatea unele voci o dadeau premier sau lider PNL, dupa debarcarea lui Tariceanu...

Pana la urma ne cantonam cu discutia aici: unii cred ca Basescu a fost colaborator/informator/ofiter, altii cer dovezi... Dovezi care nu apar de nicaieri, ci doar argumente de tipul "nu se poate sa nu fie asa". Ce-ar fi sa depasim faza asta?
Nefertiti
Eu cred că a fost colaborator. Nu ştiu dacă o fi făcut poliţie politică sau nu, dar nişte note informative tot a dat. Deocamdată, el e pe cai mari, pentru că are sprijinul Serviciilor. Dar pe cai la fel de mari erau şi alţii cīndva şi uite unde au ajuns.

Pīnă una-alta, īnsă, CNSAS s-a dovedit a fi nu numai o instituţie inutilă, ci şi una cīt se poate de penibilă. Nu vom vedea niciodată toate dosarele şi īn nici un caz unele dosare nu se vor face publice integral, oricīt īşi va īnfierbīnta Băsescu gura cu declaraţii populiste.
abis
QUOTE (Adina @ 8 Nov 2006, 03:35 PM)
CNSAS s-a dovedit a fi nu numai o instituţie inutilă, ci şi una cīt se poate de penibilă

Cu asta sunt de acord. Chiar sistemul de numire a membrilor CNSAS, prin algoritm politic, predispune la asa ceva. Cum vine asta, sa votezi daca cineva a facut politie politica sau nu? Ar trebui publicate (eventual pe internet) toate dosarele si gata, apreciaza cine le citeste daca respectivul a facut magarii sau nu.
The Dude
QUOTE (abis @ 8 Nov 2006, 03:19 PM)
Ce-ar fi sa depasim faza asta?

In ce directie my friend ??.....ca depasirea asta nu are un "inainte".


Dovezile care il incrimineaza foarte grav pe presedinte nu sunt de genul "nu se poate sa nu fi fost"...Sunt mult mai concrete decat atat. Sunt doar minimalizate de multi. Hai sa le revedem un picutz impreuna:

1. Pozitia, sustinerea si interventia prezidentiala in cazul Corneliu Turianu, deturnarea lui Ticu Dumitrescu din cursa pentru conducerea CNSAS, atacul surpriza a lui Turianu impotriva lui Tariceanu...

2. Existenta unui dosar Basescu...eliptic insa de predicat. S-a gasit dar fara file....Exista, nu e complet, dar nu incrimineaza...O poveste pe toate gusturile ce contine in ea raspunsuri pentru toate eventualele situatii.

3. Interventia in forta, disproportionata si discretionara (sa ne amintim ca ea a nesocotit parlamentul) asupra serviciilor secrete reunite din cazul Haysan

4. Practica securitatii romane de a racola in scopuri informative toate personalitatile ce desfasurau misiuni peste granitele tarii, si care nu ar fi putut lipsi in cazul unui capitan al unei nave etalon a marinei romanesti.

5. Infiintarea “Comisia prezidentiala pentru analiza dictaturii comuniste", momentul aparitiei acesteia si efectul activitatii ei.

abis
QUOTE (The Dude @ 8 Nov 2006, 03:49 PM)
Sunt mult mai concrete decat atat. Sunt doar minimalizate de multi. Hai sa le revedem un picutz impreuna

Ok, hai sa vedem cat de concrete sunt.
QUOTE
1. Pozitia, sustinerea si interventia prezidentiala in cazul Corneliu Turianu, deturnarea lui Ticu Dumitrescu din cursa pentru conducerea CNSAS, atacul surpriza a lui Turianu impotriva lui Tariceanu...

Asta e dovada concreta? Interventia lui Basescu a fost pentru a rezolva criza... Cu Turianu presedinte sau cu Ticu Dumitrescu, ce s-ar fi schimbat?
QUOTE
2. Existenta unui dosar Basescu...eliptic insa de predicat. S-a gasit dar fara file....Exista, nu e complet, dar nu incrimineaza...

Poate ca nu are ce incrimina.
QUOTE
3. Interventia in forta, disproportionata si discretionara (sa ne amintim ca ea a nesocotit parlamentul) asupra serviciilor secrete reunite din cazul Haysan

Ce-are Haysam cu prefectura?! Cum rezulta din faptul ca Basescu s-a rastit la sefii de servicii faptul ca are dosar?
QUOTE
4. Practica securitatii romane de a racola in scopuri informative toate personalitatile ce desfasurau misiuni peste granitele tarii, si care nu ar fi putut lipsi in cazul unui capitan al unei nave etalon a marinei romanesti.

Exista si alte cazuri de capitani de vas-informatori?
QUOTE
5. Infiintarea  “Comisia prezidentiala pentru analiza dictaturii comuniste", momentul aparitiei acesteia si efectul activitatii ei.

Poti fi mai explicit?
Uncle Sam
QUOTE (The Dude @ 8 Nov 2006, 03:49 PM)
1. Pozitia, sustinerea si interventia prezidentiala in cazul Corneliu Turianu, deturnarea lui Ticu Dumitrescu din cursa pentru conducerea CNSAS, atacul surpriza a lui Turianu impotriva lui Tariceanu...

Asta e povestea aia cu CNSAS-ul in treaba caruia nu trebuie sa se amestece NIMENI dar ei negociasera fara rusine si cazusera de acord sa fie votat Ticu? Despre aia? Cazusera de acord sa fie votat TICU.
Pai ce pana mea de democratie e aia in care ei cazusera de acord sa fie votat cineva? Ce vot mai e asta? Asta nu revolta? Ca vorbim de abuzuri grosolane. Nu e revoltatoare isteria declansata ca nu a iesit asa cum s-au inteles? Nu te revolta ideea, simpla idee ca cineva anume TREBUIE SA IASA LA VOT? Nu conteaza ca il cheama Ticu.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.