Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Albumul Saptaminii!
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Muzica
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6
Gryphon
QUOTE(The Dude @ 11 Nov 2013, 06:15 AM) *
...bai, da nu-i corect ca si eu aveam o propunere...de ce numai tu...numai tu... unsure.gif

Păi, singura regulă pe aici e ...albumul săptămânii. Câți useri interesați de acest topic, atâtea albume! Sau chiar mai multe (daca nu le poți departaja). Fiecare își face propriile reguli ohyeah.gif
Mie, săptămâna trecuta cel mai bine mi-a picat Magma, chiar dacă am ascultat și un Coltrane căruia i-aș da o nota mai mare decât lui ”K.A”. Pare paradoxal!

P.S.: Îmi place alegerea ta ohyeah.gif


Gryphon
Tim Buckley - ”Starsailor” (1970)
avant-folk/experimental-rock
foarte bun
The Dude
...am tot incercat propunerea ta, dar se pare ca este peste mine...

oricum, iar mi-ai luat-o inainte

asa ca alternativa:

Rick Wakeman
Myths And Legends Of King Arthur And The Knights Of The Round Table


1. Arthur
2. Lady Of The Lake
3. Guinevere
4. Sir Lancelot And The Black Knight
5. Merlin The Magician
6. Sir Galahad
7. The Last Battle



personal:


Rick Wakeman: keyboards
Jeff Crampton: guitars
English Chamber Choir: choir vocals
John Hodgson: percussion
Ashley Holt: vocals
Barney James [should this be James Barney?]: drums
David Katz: orchestration
Will Malone: arranger
David Measham: conductor, choir master
Roger Newell: bass
Gary Pickford-Hopkins: vocals
Guy Protheroe: choir master
Terry Taplin: narrator


intregul album aici
Gryphon
QUOTE(The Dude @ 18 Nov 2013, 08:39 AM) *
...am tot incercat propunerea ta, dar se pare ca este peste mine...

La Magma te referi?

Se fac ani buni de când nu am mai ascultat Myths and Legends. Ca dealtfel și Wackeman. Dar mai dor mi-e de Yes.
The Dude
nope...pe Tim Buckley nu il plac in albumul postat de tine...

dar nu putem sa avem chiar pareri identice...dupa cum mie Wakeman imi place mult si in afara Yes..


despre Yes, pai am primit o culegere the best of remasterata si mi-am satisfacut apetitul..

la mine e un fel de ritual..cu ani in urma am primit tot asa, la lansare, albumul (dublu) tales from topo, si il ascultam visand si privind zapada de afara..an de an dupa....si mi s-a facut un fel de pavlovian: zapada/yes...si de aia in pragul iernii, reiau din reflex auditiile astea


...cand iarna...intre 04 decembrie si 21 decembrie (ziua decesului, si ziua de nastere ) imi fac o datorie de onoare sa platesc un tribut memoriei lui Zappa, ascultand in aceasta perioada albumele lui cu precadere... thumb_yello.gif
Gryphon
QUOTE(The Dude @ 19 Nov 2013, 09:00 AM) *
la mine e un fel de ritual..cu ani in urma am primit tot asa, la lansare, albumul (dublu) tales from topo, si il ascultam visand si privind zapada de afara..an de an dupa....si mi s-a facut un fel de pavlovian: zapada/yes...si de aia in pragul iernii, reiau din reflex auditiile astea
...cand iarna...intre 04 decembrie si 21 decembrie (ziua decesului, si ziua de nastere ) imi fac o datorie de onoare sa platesc un tribut memoriei lui Zappa, ascultand in aceasta perioada albumele lui cu precadere... thumb_yello.gif

se apropie... Ritual - Nous sommes du soleil (foarte foarte mult îmi place Tales)

La mine nu e chiar un ritual dar, cam o data pe an, de regulă primăvara (aprilie-mai), mă lovește dorința de a asculta muzică românească. Și incep să caut atunci de la vechituri (gen Progresiv TM, FFN, Survolaj, colecția formații de muzică pop/rock sau jazz) și până la cei de acum (un Byron, noutăți aparute pe piață, etc). Cu ocazia asta, în afara noutăților, mai descopăr și vechituri inedite. Mă ține cel puțin trei săptămâni. E ca un fel de cură de primăvară 38.gif
Gryphon
Horace Silver - "6 Pieces of Silver" (1957)

Cla
Pentru smântâna viitoare biggrin.gif

Jethro Tull
The Dude
Gryphon thumb_yello.gif Cla thumb_yello.gif thumb_yello.gif

..da penca sunt zile de stat mai mult in casa...n-ajung doua albume (unu mai frumos ca altul)


asa ca:

Cream-Disraeli Gears 1967





cu trei piese geniale:

01 Strange Brew
02 Sunshine Of Your Love
03 World Of Pain
04 Dance The Night Away
05 Blue Condition
06 Tales Of Brave Ulysses
07 Swlabr
08 We're Going Wrong
09 Outside Woman Blues
10 Take It Back
11 Mother's Lament



...si produs de Felix A. Pappalardi (ex Mountain)
Cla
Mistooooooooooo spoton.gif

Si mi-am adus aminte de ceva. rolleyes.gif
Pentru voi:
Good Morning Little Scoolgirl
Gryphon
Jazz-rock curat pe albumul trupei lui Zappa. Comparabil cu ”Hot Rats”.

The Mothers - ”The Grand Wazoo” (1972)
Gryphon
jazz organ music
Jimmy Smith - "Back at the Chicken Shack" (1963)

Cla
Stai... mai intâi sa pun, ca sa nu uit... laugh.gif

Zdob si Zdup
The Dude
..eu propun:

Pictures at an Exhibition - Emerson, Lake and Palmer



"Promenade" (Musorgski) (1:58)
"The Gnome" (Musorgski/Palmer) (4:18)
"Promenade" (Musorhski/Lake) (1:23)
"The Sage" (Lake) (4:42)
"The Old Castle" (Musorgski/Emerson) (2:33)
"Blues Variation" (Emerson/Lake/Palmer) (4:22)
"Promenade" (Musorgski) (1:29)
"The Hut of Baba Yaga" (Musorgski) (1:12)
"The Curse of Baba Yaga" (Emerson/Lake/Palmer) (4:10)
"The Hut of Baba Yaga" (Musorgski) (1:06)
"The Great Gates of Kiev/The End" (Musorgski/Lake) (6:37)
"Nutrocker" (Tchaikovsky, Fowley) (4:26)






este interpretarea roclk/progresiv a concertului Modest Mussorgsky, in varianta co reeditata Ravel
iar suita o replica la expozitia unui pictor suprarealist (Viktor Hartmann), compusa din sapte tablouri:
Cla
Boooaaah, ce fain, Dude !! rolleyes.gif

Mie mi-a picat "Rising" în cap, cu Stargazer, Tarot Woman etc.

Rainbow
Gryphon
QUOTE(The Dude @ 9 Dec 2013, 08:45 AM) *
..eu propun:

Pictures at an Exhibition - Emerson, Lake and Palmer

o variantă reușită și unul dintre cele mai bune albume ale lor.

Are parcă și Isao Tomita o interpretare a acestei minunate lucrări. O am pe undeva, poate o ascult după sărbători.

Pentru mine, cea mai faină interpretare a tablourilor e una cât se poate de clasică (cu Carlo Maria Giulini dirijor)


Pictures at an Exhibition

The Dude
Tomita - Pictures at an Exhibition






dar, cum bine observa cineva:


Unfortunately this is the surround sound mix. Fine on a surround sound system, but on 2 channel (as here) there are missing bits and the stereo imagery is severely compromised. The first track Promenade really highlights this ! Of course it goes without saying, Tomita is an absolute genius.

..eu de la tomita sunt nebun dupa prelucrarile Debussy.....



insa aia pusa de tine e beton....eu sunt in perioada zappa, dar am facut un break... thumb_yello.gif
Gryphon
John Coltrane - Living Space (1998)

The Dude
Gryphon...da frate si link-ul ...!


mai...nici nu stiu cum sa ma port cu tine...Ca te-as certa...dar esti unul dintre putinele intamplari cu adevarat bune din 2013..
Mi-ai redat un bruford asa....in treacat...cu doua deste la chipiu....si ce cadou urias (gigantic !!!...) mi-ai facut atunci...caci il credeam mort si ingropat...cand colo el...un monument ce a evoluat in miraculos din momentul in care l-am abandonat...


bai Gryphon...nu mai fi atat de rar pe aici, ca suntem cam saraci si asa...


PS...discul asta mi-a adus aminte de The Cats...(cu care are cate ceva in comun)...mi-a revenit un interviu de atunci, in care Coltrane a fost intrebat (intr-un abil joc de cuvinte) daca crede ca e un Tom(y) album ?...i don't know...it's only jerry (lee lewis n.a.) who's playing the piano.... cu atatea conotatii si subtilitati..


Gryphon thumb_yello.gif
fiatlux
O cafea tare !

Nightwish-Once


The Dude
FRANK ZAPPA -- ZOOT ALLURES


"Wind Up Workin' in a Gas Station" (2:29)
"Black Napkins" (4:15)
"The Torture Never Stops" (9:45)
"Ms. Pinky" (3:40)
"Find Her Finer" (4:07)
"Friendly Little Finger" (4:17)
"Wonderful Wino" (Simmons, Zappa) (3:38)
"Zoot Allures" (4:12)
"Disco Boy" (5:11)



Gryphon
^ ăsta cred că e următorul Zappa pe lista mea de audiții (am reluat de ceva vreme audierea albumelor lui, dar în tihnă, fără grabă).

Ce să fac Dude, sunt tare prins în ultima perioadă, abia am timp să mai ascult câte ceva. Va veni ea și vremea pentru povestit și dezbătut.

În ce privește link-ul (de youtube presupun), am dat acum o căutare și nu am găsit ambumul integral, cel puțin la prima vedere (și acum nu am chef de săpături mai adânci).
Trebuie să spun că nu prea ascult albume direct de pe internet. Chiar dacă e în mp3, evit pe cât posibil audiția pe pc (zgomote de ventilatoare, harddiskuri, etc). Am și eu păsărelele mele ohyeah.gif . Dar e bună ideea cu furnizarea linkului, dacă albumul se găsește. Am să o aplic și eu.

... a, să nu uit, unde ai rămas cu Bruford, la Yes și King Crimson sau ai prins ceva și din fusionul și jazzul făcut mai târziu? Omul are și câteva colaborări foarte interesante.
The Dude
...m-am oprit pe la colaborarile cu Levin si Morez...si asta la vremea aia...dupa ce mi-ai amintit tu de el am facut niste sapaturi si am reluat tot de pe acolo...e un mare muzician... thumb_yello.gif


si mie imi e nashpa sa ascult pe calc...dar in multe situatii e convenabil...

Auditiile adevarate...pai am multe pretentii...acu' la Zappa, 80% din ce am e numai pe CD remasterat si Zappa nu e un artist cu multe subtilitati de studio....insa la Pink Floyd si la King Crimson, de exemplu) e chiar o crima sa nu asculti cum se cuvine...
fiatlux
.
QUOTE
. a, să nu uit, unde ai rămas cu Bruford, la Yes și King Crimson sau ai prins ceva și din fusionul și jazzul făcut mai târziu? Omul are și câteva colaborări foarte interesante.


care..cand are timp sa-mi traduca si mie ! stiu ca nu-s injuraturi , da' vreau mai mult ! wacko.gif sunt tare ..TARE invidioasa pe lumea voastra in care nu voi ajunge ...NEVERRRRR (urlet ..am metoda mea de ..sters, nu mai e nevoie de batista )
The Dude
Mai fiat..eu am promis si am sa ma tin...o sa scriu o poveste cu muzica asta, plina de puncte de reper..sa se poata omul orienta, ca nu-i mare scofala...sunt personalitati putine, numai cateva scoli de muzica (King Crimson e una dintre cele mai influente) si toti sunt cumva legati intre ei prin colaborari, influente, stil...


bill bruford a facut tobele pe primele albume Yes...multi spun ca au fost cele mai grele, ca aveau de impus un stil...apoi a plecat la studii (la King Crimson...unde era prof unul care nu cred ca a zambit vreodata Robert Fripp...dar ce muzician)
Gryphon
@fiatlux

Bill Bruford este membru fondator al legendarului grup de rock progresiv Yes. După ce a realizat cinci albume cu aceștia, a luat o decizie care pentru mulți a fost surprinzătoare: a părăsit o formație aflată în momentul de vârf al creației, pentru o alta caracterizată de nenumărate frământări și schimbări de personal, dar care era condusă de, probabil, cel mai mare geniu muzical al rockului progresiv. Simțea nevoia unei noi provocări. A ramas alături de King Crimson și de Robert Fripp până la prima dizolvare a grupului și a contribuit la realizarea a trei albume de excepție. A răspuns ulterior la mai toate solicitările lui Fripp de reformare a grupului.

Cu propria trupă, fie că s-a numit Bruford sau Bill Bruford's Earthworks, a virat spre fusion și jazz.
Nu a uitat însă rockul, participând la diverse proiecte (UK, Anderson Bruford Wakeman Howe) sau fiind chemat în ajutor de altele (Gong, Genesis – albumul live Seconds Out, National Health, Gordian Knot, etc).
Alte colaborări interesante: Tony Levin (un album de excepție), Michiel Borlstarp, Roy Harper, Anette Peacock, Al di Meola, Patrick Moraz. Și mai sunt și altele.

Nu prea vei găsi la el solouri devastatoare, dar s-a spus despre el că este bateristul cu cel mai pronunțat simț muzical dintre toți cei care au activat pe scena progresivă.

Trebuie evidențiat faptul că a participat la realizarea a patru capodopere, aflate în topul 10 sau 20 ale aproape oricărui amator de rock progresiv: Fragile (1971) și Close to the Edge (1972) cu Yes, Larks' Tongues in Aspic (1973) și Red (1974) cu King Crimson.
Din ce am ascultat eu, mai găsesc remarcabile albumele: One of a Kind (1979, cu propria trupă), The Sound of Surprize (2001, cu varianta Earthworks), Bruford Levin Upper Extremities (1998) și In Two Minds (2008, cu Michiel Borlstarp).

În 2009 Bill Bruford a publicat o carte autobiografică dar s-a și retras din activitatea muzicala.

Gryphon
@The Dude

Eu am băgat bani în ediția 30th Aniversary Edition a albumelor King Crimson (HDCD – 24 bit remaster) și, o spun cu mâna pe inimă, că am avut senzația că redescopăr albumele. Nu e vorba de linia muzicală ci de sunetele pe care le auzi și de care nici nu știai înainte că există: doi clopoței acum, un foșnet mai încolo, o ușoară vibrație mai departe, un flaut foarte slab în fundal sau uneori liniștea deplină. ”Moonchild” de pe In the Court of the Crimson King te lasă fără cuvinte. Sigur că pentru astfel de înregistrări trebuie să ai și scule audio capabile să le reproducă.

Am auzit că remasterizările din 2009 (HQCD) sunt devastatoare, dar nu m-am încumetat să le mai cumpăr.
fiatlux
Gryphon ai un stil de a scrie care ma indeamna sa raman printre voi in continuare (pt initiere). Iti multumesc si tie si lui Dude, Tynkerbell, Cla ..care m-ati..agatzat pe ultima suta . Sa va aduca ..Mosul ce va doriti ! smile.gif
Gryphon
you're welcome fiatlux. există așa de multă muzică bună că putem afla încă multe unii de la alții.

albumul acestei săptămâni:
Junetrip - Aimna (2013)
debutul promițător al clujenilor Cristian Ciceu și Cristina Moraru.

The Dude
QUOTE
Sa va aduca ..Mosul ce va doriti !


multumesc..la fel.

Gryphon e bomba albumul...dar am o contraoferta de sezon...de fapt o oferta you just can't refuse

Three Ships - Jon Anderson




un album bestial pentru partea asta a anului pe care te (va) invit sa il (re) asculti (ascultati)

Piesa principala...La mine acasa in dimineata de Craciun ea se aude pe volum ridicat in toate camerele defazat..
In living am sculele de baza, si acolo intra pe DVD...in bucatarie e un CD care face si el ce poate, iar in camera de lectura/auditii e un rack mai vechi care are un sound deosbit.
De ani de zile, toate fac acest lucru simultan, On Christmas day, On Christmas day in the morning


And what was in these ships all three
On Christmas day
On Christmas day
And what was in those ships all three
On Christmas day in the morning

Our savior Christ and his lady
On Christmas day
On Christmas day
Gryphon
^ în ultimii ani am ascultat în perioada aceasta a anului o mulțime de albume de Crăciun realizate de cunoscuți artiști/formații de rock și jazz, dar uite că pe acesta l-am pierdut. E o idee bună.

Aimna a fost albumul săptămânii trecute, pentru aceasta am pregătit:

Elena Mîndru Quintet - Romanian Christmas Stories (2012)

The Dude
QUOTE(Gryphon @ 22 Dec 2013, 11:08 AM) *
”Moonchild” de pe In the Court of the Crimson King te lasă fără cuvinte. Sigur că pentru astfel de înregistrări trebuie să ai și scule audio capabile să le reproducă.


Incearca "Easy Money" de pe Larks...pentru sunetele alea...puse aparent alandala, dar atat de pline de sens... thumb_yello.gif
The Dude


Pawn Hearts - Van der Graaf Generator



"Lemmings (Including Cog)" – 11:37
"Theme One" (George Martin) – 2:55
Only the original US and Canadian releases contained "Theme One".
"Man-Erg" – 10:20


"Eyewitness" (2:25)
"Pictures/Lighthouse" (Hammill, Banton) (3:10)
"Eyewitness" (0:54)
"S.H.M." (1:57)
"Presence of the Night" (3:51)
"Kosmos Tours" (Evans) (1:17)
"(Custard's) Last Stand" (2:48)
"The Clot Thickens" (Hammill, Banton, Evans, Jackson) (2:51)
"Land's End (Sineline)" (Jackson) (2:01)
"We Go Now" (Jackson, Banton) (1:51)




Gryphon
QUOTE(The Dude @ 27 Dec 2013, 10:15 AM) *
Incearca "Easy Money" de pe Larks...pentru sunetele alea...puse aparent alandala, dar atat de pline de sens... thumb_yello.gif

uite, în seara asta am să reascult Easy Money.

Aplauze pentru Pawn Hearts clapping.gif .
Gryphon
Mi-era dor de ceva…
De un album care îmi provoacă mereu o stare de bucurie:

Quella Vecchia LocandaIl tempo della gioia (1974)





Socotit la vremea lui prea pretențios, astăzi el trece drept o capodoperă a anilor 70.
Pentru mine, cel puțin, asta și este.



QVL
The Dude
Da frate...jos cu palaria...Habar n-aveam ca exista astia...e cum spui, trebuie sa ne ajutam unul pe altul ca sa ne tinem la curent cu toate cate se intampla....

eu, rockul italian...mai mult de premiata forneria maccaroni (cum ii placea sa ii sicaneze Cornel Chiriac), nu stiu mare lucru...

ceva gianna nannini...slabbuuutzz....si uite ce colceau acolo....


suuuper album....



a fost clasat in arhiva de aur...




multumesc mult thumb_yello.gif
Gryphon
Rockul italian e ceva special, mai ales cel progresiv.
Pot să înșir aproape instantaneu 10 albume de nivelul lui Il tempo della gioia.
Ia să vedem…

Celeste – Principe di un giorno
Le Orme – Uomo di pezza
Carnasciala - Carnasciala
Banco del Mutuo Soccorso – Io sono nato libero
Biglietto per l’Inferno - Biglietto per l’Inferno
Il Balletto di Bronzo – Ys
Museo Rosenbach – Zarathustra
Osanna – Palepoli
Premiata Forneria Marconi – Storia di un minuto
De De Lind – Io non so… (un titlu foarte lung)
… etc

E un filon extraordinar. Soundul e specific scenei italiene, romantic, pastoral (folosesc mult flautul și vioara) dar foarte variat, mergând până în zone simfonice sau dark. E destul de mult de discutat despre rock progresivo italiano. Eu i-am descoperit cu doar 5 ani în urmă (la sugestia cuiva) și de atunci tot dau peste alte și alte mari albume.
Au avut câteva mari trupe: Premiata Forneria Marconi (cu o bună ieșire internațională), Le Orme, Banco del Mutuo Soccorso, Area, dar specific lor este numărul incredibil de mare de trupe care au scos unul sau două albume iar apoi au dispărut (Quella Vecchia Locanda are două). Despre unele dintre ele nu prea mai există informații. Trupele astea au făcut cu adevărat artă pentru artă. Nu au reușit să vândă și s-au desființat. Este marele merit al internetului că a ajutat la redescoperirea multor capodopere obscure.


LE: titlul albumului De De Lind este Io non so da dove vengo e non so dove mai andro. Uomo e il nome che mi han dato.
The Dude
...si tu mi-ai bagat mortu'n casa...caut recomandarile tale si ascult din ele...deocamdata sunt doar piese care imi plac, dar stii cum e ...in progres, prima auditie e cateodata insuficienta si mai intotdeauna inselatoare ...

vedem.



****

pana atunci:

Renaissance - A Song For All Seasons


"Opening Out" (Camp-Dunford) – 4:14
"Day of the Dreamer" (Camp-Dunford) – 9:43
"Closer than Yesterday" (Camp-Dunford) – 3:18
"Kindness (At the End)" (Camp) – 4:51
"Back Home Once Again" (Camp-Dunford) – 3:15
"She Is Love" (Dunford-Thatcher) – 4:11
"Northern Lights" (Dunford-Thatcher) – 4:06
"A Song for All Seasons" (Camp-Dunford-Sullivan-Thatcher-Tout) – 10:53






Gryphon
^ coperta aia, nu știu de ce, mereu m-a dus cu gândul la Julie Andrews.
E cântecul lor de lebădă. Nu e totuși la nivelul celor trei capodopere ale lor (Ashes, Turn Of și Scheherazade). Ce a urmat după A Song nu prea se mai pune.

La mine a fost Pat Metheny (with Charlie Haden & Billy Higgins) - Rejoicing (1984)


un album cu foarte puțin fusion, în care s-a axat pe jazz, mergând chiar spre avangardă.
The Dude
..asa e...nu e la nivelul alora, dar are sclipirile lui de genialitate (vezi Northern Lights)

una peste alta un disc frumos... rolleyes.gif

acu' hai sa vedem mai indeaproape si noua ta propunere...ca vad ca ai o mica pasiune pentru Ornette Coleman & Co...nu ca oamenii astia nu ar merita o maxima atentie, doar ca pana sa ii aduci tu in prim planul discutiei, eu ii tineam undeva prea departe..


aaaa...multumesc pentru astia Gryphon...chiar multumesc thumb_yello.gif


Gryphon
Miriodor - Rencontres (1986)

Gryphon
încercări, experimente, avant-garde jazz
Jan Garbarek With Terje Rypdal - Esoteric Circle (1969)
The Dude
...sa vedem...ca nu il stiu...



propunerea mea:


Jethro Tull - A Passion Play

e albumul meu de capatai...si la mine a fost zilele astea un fel de sarbatoare..

l-am ascultat de 1000 de ori il stiu pe de rost...fiecare nota...

sper sa va placa:

1. "A Passion Play, Part I"
Act 1 - Ronnie Pilgrim's funeral - a winter's morning in the cemetery.
I. "Lifebeats" (instrumental) – 1:14
II. "Prelude" (instrumental) – 2:14
III. "The Silver Cord" – 4:29
IV. "Re-Assuring Tune" (instrumental) – 1:11
Act 2 - The Memory Bank - a small but comfortable theatre with a cinema-screen (the next morning).
V. "Memory Bank" – 4:20
VI. "Best Friends" – 1:58
VII. "Critique Oblique" – 4:38
VIII. "Forest Dance #1" (instrumental) – 1:35"

2. "A Passion Play, Part II"
Interlude - The Story of the Hare Who Lost His Spectacles.
IX. "The Story of the Hare Who Lost His Spectacles" – 4:18 (Anderson, Hammond, Evan)
Act 3 - The business office of G. Oddie & Son (two days later).
X. "Forest Dance #2" (instrumental) – 1:12
XI. "The Foot of Our Stairs" – 4:18
XII. "Overseer Overture" – 4:00
Act 4 - Magus Perdé's drawing room at midnight.
XIII. "Flight from Lucifer" – 3:58
XIV. "10:08 to Paddington" (instrumental) – 1:04
XV. "Magus Perdé" – 3:55
XVI. "Epilogue" – 0:43"



..si o explicatie necesara: Take the prize for instant pleasure, captain of the cricket team
public speaking in all weathers, a knighthood from a queen.









ps...o sa placa la nebunie povestea iepurasului care...IX. "The Story of the Hare Who Lost His Spectacles"
Gryphon
^ daaaaa...unul din cele două epice ale lor, cam de aceeași valoare cu Thick as a Brick.
Gryphon
Canned Heat - Living the Blues (1968)



glorios, superb dublu album.

cel mai bun al lor ascultat de mine până acum.

partea a doua are o singură piesă, de peste 40 de minute, ruptă în două (ca-n epoca vinilurilor).

Refried Boogie

The Dude
...da...intr-adevar superb...

Doamne ce vremuri am apucat...mie nu imi place asta cel mai cel...imi scapa acum al de imi placea cel mai mult..insa recent am ascultat asa ceva si mi-a parut cool: Hooker 'n Heat, live at the Fox Venice Theatre (1981)

Caldura la conserva au cantat la woodstock si au fost socotiti cel mai reprezentativ grup al miscarii hippie



m-am indragostit de ei ascultandu-i la FE intr-un hotel paraginit, unde la parter era o nunta...pasaje din melodii se intersectau cu hitul autohton :"cucu si pupaza", dupa cum se inversunau interpretii sau dovedea bruiajul...



merci Gryphone thumb_yello.gif
Gryphon
Având o săptămână foarte grea, am simțit nevoia unui ”calmant”,
așa că am scormonit în lada cu vechituri după albumul ăsta:

Yatha Sidhra - A Meditation Mass (1974)





The Dude
Fripp and Eno - No Pussyfooting (1973)


1. "The Heavenly Music Corporation" 20:55
2. "Swastika Girls" 18:43













Cla
Dude, ai ramas pe un trip LSD ? rofl.gif

Flashback, Heart Attack
The Dude
Nope Cla...n-am avut ocazia cu LSD...si chiar daca as fi avut-o, nu cred ca m-as fi bagat.. rolleyes.gif
...nu e din liga mea...Io merg pana la morfina:





sau poate coca unsure.gif ......








rofl.gif rofl.gif rofl.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.