Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Filmul Preferat
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Teatru si Film
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
mysty_k
LEON-cu jean reno(e filmul meu preferat)
TROY(si mi-a placut mult si alexander cu toate ca unii spun ca e o versiune mai proasta de la Troia-e adevarat are la baza aceeasi idee-nemurirea prin glorie blink.gif blink.gif -dar sunt 2 momente istorice diferite)
Cruel intentoins
a beutiful mind
Toamna in New York_richard gere cry.gif cry.gif
Eternal sunshine of a spotless mind-(jim carey nu mi se pare un actor extraordinar sincer dar aici thumb_yello.gif thumb_yello.gif )
code46
ahamz...era sa uit am vazut o comedie tare draguta"50 first dates"-super draguta ohyeah.gif ohyeah.gif
mutulica
QUOTE (aliteratia @ 10 Feb 2005, 03:24 AM)
Lost in Translation mi s-a parut meserias.

cel mai bestial e daca ajungi sa calatoresti in orientul indepartat. repeti intr-un fel experienta... filmul asta e al naibii de adevarat

filmele pe care le revad cu placere sunt thomas crown affair si orchideea salbatica. imi plac tipii, asa ca model de individ
Endgegner
Johnny got his gun (1971)

Primul razboi mondial, ultima zi a razboiului...Joe, un soldat american este ranit de o mina. Mina ii rupe mainile, picoarele, ii rapeste lumina ochilor, nu mai aude, nu mai vorbeste... un film despre cruzimea razboiului...

Metallica au "portretizat" acest film in piesa "One" - poate va aduceti aminte de videoclip

A must-see!! thumb_yello.gif thumb_yello.gif
saldora
bridget jones diary
love2climb
Nu pot sa spun ca am un film preferat.Imi plac filmele cu Anthony Hopkins(actorul meu preferat)-Tacerea mieilor,Hannibal, mai sunt vreo cateva,dar nu mai stiu cum se numesc.
Mi-a mai placut si Salvati soldatul Ryan cu Tom Hanks
gabitza ^
nu prea am filme preferate...dar imi place foarte mult sa ma uit la filme, vad tot ce e nou....
am ramas placut impresionata de king arthur, cam orice film cu al pacino, mi-a placut "constantine"...l-am vazut sambata trecuta...chiar ok filmul. altele nu imi vin in minte...imi plac si filmele vechi nu numai cele noi....
G.
willie
Filmul preferat..."Zelig" .
gand
A fost pe HBO prin octombrie, anul trecut, un film spaniol :Sex caritabil:....super...dar nu stiu cum ii zicea in spaniola, n-am fost atenta...productie 2002 pare-mi-se.
greengrin
La vita e bella
Noaptea generalilor

Daca stau sa ma gandesc nu stiu film cu Peter O'Toole care sa nu fie bun...nu zic ca le-as fi vazut pe toate. Aseara a fost la tv Leul in iarna cu el. Nici n-am stiut si am prins doar finalul. Desi l-am mai vazut de vreo trei ori m-am ofticat ca nu l-am prins si aseara.

Apropo. Stie cineva cum se numeste filmul cu O'Toole in care juca rolul unui tip putin dus cu pluta care se credea isus cristos?
Figaro
Stie cineva topul capodoperelor cinematografice?

Stiam ca pe primele trei pozitii ar fi Potemkin, Goana dupa aur si Cetatanul Kane. Ulterior - politicaly correct - Kane a trecut pe primul loc.
Dea
Signs
Hero
The Usual Suspects
Love, actually
Fight Club
Jocuri, poturi si focuri de arma

..si ma mai gandesc..
framboise
"The deer hunter"
"Godfather" (partea I,II,III)
"Once upon a time in America"
"Hair"
"Shindler's list"
"Forest Gump"
"The pianist"
"Filantropica"

si lista este mai mare...
bufnitza
Ar cam fi :
Amelie---fara prea multe comentarii , superb
The Green Mile---sau despre daruri si ce sa faci cu ele
La vitta e bella---Buon giorno,Principessa !
K-PAX---Kevin Spacey joaca impecabil si povestea e captivanta
Benny si Joon---un farmec deosebit al personajelor
In the mood for love---o atingere , fara a se atinge
Requiem for a dream---drama , ce se vede sub multe forme in jurul nostru
A beautiful mind---un personaj ce te cucereste
Love actually---sau cam cite forme ia dragostea
Ar mai fi multe filme tare bune , dar sa mai las ceva spatiu urmatorului ... tongue.gif
Adiun
1 Cast Away
2 two brothers
3 ice age
jude
Sunt o multime de filme care ar intra la categoria "preferate".Adica:
-Pacientul englez
-Inchisoarea ingerilor
-A beautiful mind
-Chocolat
-Salvati soldatul Ryan
-Orele
-Totul despre Schmidt
Gata,ca-s prea multe.Desi lista e mai lunga.... ohmy.gif
Natalie
Equilibrium e absolut superb, atat la nivel de realizare cat si ca nivel tematic. E unul din putinele filme in urma caruia ramai cu ceva.
adik este estetic (si comercial, de ce nu?) dar tema pe care o abordeaza si ideea centrala cred ca il pot incadra in categoria filmelor de arta. E un fel de 1984, dar usor de urmarit si care se vede frumos. pacat de finalul nu chiar realist si credibil unsure.gif , da per ansamblu este chiar bun. tongue.gif
arrowz
pai is cam asa:
-Final Destination 1 si 2
-You Got Served (Omarion si Houston au miscari de ramai ... blink.gif )
-Ice Age ( rofl.gif )
-How High (red & meth spoton.gif )
-Ocean's 11

Vexx
Pe langa filmul meu preferat din toate timpurile si anume Braveheart, am vizionat recent un film la fel de vechi si de bun: The Shawshank Redemption, genial prin simplitate.
anuena22
Filmul meu favorit este Dansand cu lupii cu Kevin Costner. biggrin.gif Mai sunt multe altele, dar acesta ramane favoritul meu thumb_yello.gif
abracadabra
cel mai preferat este acum este Mar Adentro.
pina acum, in functie de stari si etape, au fost: Pe aripile vintului, Brigit Jones, Zbor deasupra unui cuib de cuci, Tomb Raider, A Beautiful Mind si tot asa
vitalic sprinceana


"A Streetcar Named Desire"
" The Last Temptation of Christ"
"zbor deasupra unui cuib de cuci"
'fight club"
mutulica
am pe caseta vhs... de foarte mult timp citeva filme:
- orchideea salbatica
- rebel fara cauza
- thomas crown affair
le revad cu egala placere
bdl
Thomas Crown affair.....yummy.....Renne Russo.....yummy yummy
gabitza ^
pentru bdl

imaginea e cam mica...dar cred ca iti mai aduci aminte ce si cum... biggrin.gif
G.
Baldessarini
Blade Runner - cel mai tare, parerea mea
Matrix - doar primul restul .. abureala
Memento - nice ideea ...

Falanstera
salutari tuturor!
framboise, "the deer hunter" e in adins pus cap de afis in lista ta? inseamna mult pt mine, a propos. as mai adauga si eu un film: "immortel"; la un mom dat muzica -pe la sfarsit asa, ba mi se pare ca chiar coloansa sonora- se muleaza perfect pe ideea filmului.
anumite filme care par previzibile -"A.I."- la sfarsit iti dau totul peste cap.
off-topic: la fel ca si cartea "demonii", de Dostoievski.
nice_girl
Ultimul film pe care l-am vazut, "Crash"..mi s-a parut ca surprinde nemaipomenit de bine ironia vietii, amestecul de bune si rele, de bine si rau, de tragic si amuzant...ca si viata-un film care poate face o persoana sensibila sa zambeasca printre lacrimi..te face sa te intrebi inca o data daca stii cine esti..sa iti amintesti ca in fiecare din noi exista o parte buna si o parte intunecata...ca sunt lucruri pe care nu le putem judeca dupa o singura privire aruncata...si pana la urma..ca viata trebuie apreciata asa cum e...cu bune si rele...si incercand, pe cat se poate...sa facem noi mai multe bune:)...Mie cel putin mi-a placut tare mult, si urmaresc destul de multe filme...As putea recomanda si "Mindhunters", un thriller care te tine in suspans pana la sfarsit...Iar pentru persoanele romantice sau chiar melancolice...un film foarte vechi dar superb, care sigur a mai fost recomandat cel putin o data pe acest forum "Splendoare in iarba"! Pentru mine acest film are o rezonanta..speciala..dar sunt sigura ca poate atinge multe inimi:) A, si un alt film vazut de curand.."A good woman"..un film de calitate..simplu si frumos...Pe de alta parte, daca vreti sa va amuzati un pic..pt copii sau pt cei care inca mai pastreaza un suflet de copil..puteti urmari "Racing Stripes"..animale care vorbesc..care apreciaza "o inima mare" si o prietenie adevarata..o zebra adorabila care pt un timp se crede "cal de curse"..doua muste nu la fel de adorabile dar foarte caraghioase..si restul mai vedeti voi...
Kyklos
TREI CAPODOPERE CINEMATOGRAFICE
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

001.Lista lui Schindler-> arata adevarata fata a Holocaustului ;
002.Pulp Fiction-> uitati-va la film si veti intelege ;
003.Suspecti de serviciu->un thriller inteligent ;
Leonardo
Zorba Grecul, Underground, Arizona Dream, Cei sapte samurai, Noul cinema paradiso, Zbor deasupra unui cuib de cuci, As good as it gets, Brasil, Armata celor 12 maimute etc.
LINICA
O vacanta la Roma smile.gif

Imi place ideea, imi place costumatia, decorul, muzica, umorul sanatos, povestea de dragoste si nu in ultimul rand prestatia actorilor.
Tinkerbell
Cred ca nu postez unde trebuie, dar nu e prima oara, asa ca... biggrin.gif
Am vazut The Constant Gardener cu Rachel Weisz si Ralph Fiennes, un film in regia lui Fernando Meirelles, de care sincera sa fiu, nu am auzit pana acum, dar cu filmul asta mi-a cucerit atentia. Scenariul este adaptat dupa John Le Carre ("City of Gods").
Este o poveste de dragoste pe care se tese un thriller politic de inalta clasa, o mostra de valoare a cinematografiei militante - la un moment dat ma gandeam daca nu cumva e o comanda a organizatiilor umanitare implicate in programele de dezvoltare din Africa - a fost comparat cu "All President's Men". Prestatia actorilor- foarte buna, cu o mentiune speciala pentru Rachel Weisz.
E bun; m-am felicitat ca l-am ales, sper sa va placa si voua, celor care apreciati genul acesta de filme.

Mara
De cand vreau sa merg la filmul asta! Acum chiar ca nu mai am nici o scuza, saru-mana Tinkerbell! smile.gif
Michelle
QUOTE (Tinkerbell @ 24 Jan 2006, 02:23 PM)
Scenariul este adaptat dupa John Le Carre ("City of Gods").

Abia acum am observat eroarea...scenariul e intradevar dupa nuvela lui John le Carre dar City of gods (Cidade de deus)este doar un alt film remarcabil al lui Fernando Meirelles unde scenariul e scris de altcineva...Cidade de deus
logoss76
Cidade de deus (film excelent) se traduce prin "Cetatea lui Dumnezeu" ("deus" in portugheza e atat singular cat si plural).Este numele renumitelor "favelas" de la periferia lui Rio de Janeiro si e o trimitere directa si ironica la "De civita Dei" tratat teologic al Sf.Augustin.

Monty Python - Life of Brian,The meaning of life,etc...
Ali G Indahouse
Pisica alba,pisica neagra
The Big Lebowski
Lord of the rings (1,2,3)
Shreck (1,2)
Deep throat

..sunt un umil frivol ohyeah.gif
tikky
QUOTE (logoss76 @ 1 Feb 2006, 02:08 PM)
Cidade de deus (film excelent) se traduce prin "Cetatea lui Dumnezeu" ("deus" in portugheza e atat singular cat si plural).Este numele renumitelor "favelas" de la periferia lui Rio de Janeiro si e o trimitere directa si ironica la "De civita Dei" tratat teologic al Sf.Augustin.


... sau Orasul zeului
un singur om poate domni peste un oras pe calea violentei.

De unde ai aflat despre aceasta trimitere la tratatul Sfantului Augustin? Este o pura speculatie sau asta au spus realizatorii?
logoss76
QUOTE (tikky @ 1 Feb 2006, 10:10 PM)



QUOTE
... sau Orasul zeului
un singur om poate domni peste un oras pe calea violentei.

De unde ai aflat despre aceasta trimitere la tratatul Sfantului Augustin? Este o pura speculatie sau asta au spus realizatorii?

-"Orasul zeului" ar fii fost "cidade do deus".-

Favela "Cidade de Deus" se numea asa inainte ca realizatorii filmului sa se nasca.
Pentru ca statuia lui Iisus de pe muntele Corcovado este cu fata spre aceasta favela intelectualii brazilieni,se pare au numit-o asa,ca o ironie a sortii.Cam asta stiu eu de la un carioca.
tikky
aici o scurta discutie mai veche de pe Han referitoare la "Cidade de Deus"

QUOTE
Favela "Cidade de Deus" se numea asa inainte ca realizatorii filmului sa se nasca.

Total de acord, in acelasi timp prin filmul asta realizatorii au adaugat un nou sens numelui smile.gif
dojo
Am vazut foarte recent Legenda lui 1900 (pianistul 1900) si mi-a placut in mod deosebit. Tot recent am vazut Vioara rosie. Interesant si el. Si am revazut Podurile din Madison County, mare film ...
factura
filmele si starile...cercul poetilor disparuti mi-a marcat intr-un mod ciudat copilaria/adolescenta...nu stiu de ce.As putea sa gasesc niste cuvinte care sa sune frumos,dar mi s-ar parea putin fortat.Am simtit.

Imi plac mult filmele lui Jarmusch.E totul atat de usor,de lin,de calm,de simplu si de viu in acelasi timp.Iti opresti respiratia si traiesti.Paradoxal ,nu?Ghost Dog e preferatul meu.

Dancer in the Dark-cat de bun ar fi L.v.T....daca n-ar fi aparut Bjork pe acolo...
De ce nu mai vorbeste nimeni?
contur
Dangerous Liaisons, varianta Glenn Glose si John Malckovich
The Devil's Advocate, pentru monologul genial al lui Pacino (Satan? Call me Dad.)
Fight Club
si..din alt registru,
Frankie & Johnnie, an oldie but a darn goody..
whistling.gif
Zenda
"Vanilla Sky" definitiv va ramane ptr mine cel mai tare film pe care l-am vazut vreodata... drool.gif
Fitzcarraldo
Asta se vrea un top all time personal. Sa zicem 10 de aiurea si 10 d-ale noastre.

1. The deer hunter
2. Red thin line
3. Rocco si fratii sai
4. À bout de souffle
5. Pentru un pumn de $ in plus
6. The year of living dangerously (Peter Weir)
7. Fitzcarraldo
8. Atlantic City
9. Cele 400 de lovituri
10. Aguirre, mania lui Dumnezeu + un numar e 390 de piese intre care imi este f. greu sa fac diverentieri valorice.


1. Reconstituirea
2.Croaziera
3. Tanase Scatiu
4. Moara cu Noroc
5. Codin
6. Secvente
7. Inghititorul de sabii
8. Faleze de nisip
9. Furia
10. De ce trag clopotele Mitica ?
menthoru'
La ora actuala filmul preferat a devenit "Lord of war" cu Nicholas Cage. Un film destul de realist desi contine o mica doza de "teoria conspiratiei" ce atinge subiectul traficului de arme si a profitului realizat pe seama razboielor din tarile subdevoltate. Ca o nota personala ar fi 8/10.

Mai mult info gasiti pe IMDB aici - > http://www.imdb.com/title/tt0399295/
Site-ul oficial al filmului aici - > http://www.lordofwarthemovie.com/
Mistinguett
Din pacate, nu este o teorie a conspiratiei ci un fapt bine-cunoscut. Trist, dar adevarat: S.U.A. a alimentat cu arme razboaie civile in alte tari (daca nu ma insel in Nicaragua exista un monument al pacii constituit din armele americane turnate in ciment). Filmul atinge prea putin subiectul, probabil pentru ca nu s-a vrut sa distraga atentia de la personajul principal. Dar in numele dreptatii trebuia corectata ideea de teorie.
Filmul e excelent, personal insa nu l-as categorisi ca film preferat, pe mine m-a cam zgariat pe suflet, eu-s cam pacifista si deci foarte impotriva armelor.
menthoru'
Cum draga Misti? Filmul este un manifest foarte clar impotriva traficului de arme si prezinta imagini foarte dure ca rezultat al traficului. Sa nu mai luam in calcul toate relele care i s-au intamplat personajului principal ... despartirea de familie ... pierderea fratelui ...

Este o abordare diferita, originala, prin prisma traficantului intradevar, dar sincer, te-ai mai fi lasat sedusa de film daca era prin prisma unei victime? Oare nu avem astfel de filme zi de zi pe tv? Scenaristul a vrut sa iasa din banalitate si a reusit clar.

O alta dovada ca filmul se consituie intr-un protest este finalul, daca ai urmarit cap-coada, ai vazut ca apare un text "Cei mai mai fabricanti de arme sunt SUA, Franta, Anglia, Rusia si China, si tot aceste tari sunt si membrii permanenti ai consiliului de conducere ONU". Citatul e aproximativ. Cred ca e destul de evidenta directia in care a mers filmul nu?
Mistinguett
Total de acord cu tine, insa tot ce am spus e ca nu pot sa spun "preferat" unui film care a starnit in mine asa inversunare. Pe tot parcursul filmului as fi vrut sa omor personal personajul lui Cage - ori nu uita ca-s pacifista tongue.gif Cum spuneam, un film excelent (mi-a starnit emotiile).
saldora
Pride and Prejudice (2005) wub.gif
angeldust
In ordine aleatoare...sau nu?

*Mulholland Drive (sau Lost Highway sau orice altceva care poarta amprenta lui Lynch tongue.gif )
*Memento
*American Beauty
*The Ring
*Se7en
*Eternal Sunshine of the spotless mind
*The Others
......
Sigur am mai uitat cateva, revin dc imi amintesc
mothman
Hai sa pun si eu o lista cu cateva filme ce m-au impresionat.
Ordinea este aletoare.

American History X
Se7en
In The Name Of The Father
The Devil's Advocate
The Pianist
Man On Fire
Crash
A Beautiful Mind
21 Grams
The Butterfly Effect
The Machinist
Mystic River
The Rope
Donnie Brasco
A Bronx Tale
Platoon
The Shining
The Notebook
Der Untergang
The Good The Bad And The Ugly
Training Day


Ar mai fi foarte multe, dar nu-mi vin minte la ora asta...
tikky
La science des rêves

user posted image
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.