Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Filmul Preferat
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Teatru si Film
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
rebel
Asta nu mai ie plăcere, deja cred c-ai vrea s-aveti copii împreună =)
Rose
Sa nu exageram tongue.gif
irinelle
Si mie mi-a placut kill bill... coloana sonora de la kill bill 1 e superba wub.gif , iar kill bill 2 nu e atat de violent in comparatie cu primul smile.gif. Se spune despre acest film ca publicul se imparte in 2 categorii: cei din prima categorie considera filmul foarte buni, iar ceilalti sunt situati la cealalta extrema...

Revenind la filmele preferate, voi incepe cu Shawshank Redemption... si dupa cate se vede, multor forumisti le-a fost pe plac... smile.gif

Apoi urmeaza The Green Mile.Am fost profund miscata de Michael Clarke Duncan, care a jucat rolul lui John Coffey in film...cred ca l-am vazut de 10 ori pana acum si de fiecare data raman miscata.... e o poveste pe cat de trista, pe atat de frumoasa.

Sean Penn... imi place mult cum acest actor isi joaca rolurile. A fost impresionant in I Am Sam, film care are actori de valoare in distibutie - Michelle Pfeiffer si micuta Dakota Fanning. Recomand tuturor acest film thumb_yello.gif
Tarra
Printre preferatele mele:
-LOTR
-Gone with the wind
-Devil's Advocate
-Message from 'Nam

Acum m-ati convins sa iau si eu Sweet November biggrin.gif Abia astept sa-l vad
angelynna
Kill Bill mi se pare a fi unul dintre cele mai misto filme facute .are o actiune betoana,iar de actori ce sa mai zic...
47462
Am vazut zilele astea "Nasosul" de 2 ori, adica si in reluare a doua zi. Imi place, mai ales faza cand spune cele 20 de idei despre cum ii poti spune unuia ca are nasu mare... rofl.gif
F.U.B.A.R
Am vazut acum ceva vreme "reqviem for a dream"...daca aveti ocazia...nu o ratati...e super filmul...
mutulica
in ultima vreme imi place "lost in translation"...
e un sentiment ciudat sa intelegi ce simte personajul ala
Deutza

Mai, mie imi place foarte mult "A Beautiful Mind"... bine ca si Russell Crowe e actorul meu preferat, wub.gif dar filmul e tare frumos...
Deutza
... si "Primal Fear" mi-a placut foarte mult (desi mai buna e cartea)- oricum Edward Norton a fost genial! jamie.gif
Georgia
Am vazut multe filme bune ,aventuri ,dragoste ,sf ,horor si altele .
In general ma uit cine joaca daca se intimpla sa nu fie cineva cunoscut dintre mari actori ai ecranului nu prea ma uit .Cel care mia ramas in minte a fost Titanic mi-ar face placere sa aflu totul despre vasul care sa scufundat acum multi ,multi ani.
sbal
Clockwork Orange
dead-cat
mi-a placut f. mult "Gallipoli"

@georgiamatache
pai deschide un thread pe tema Titanic. poate s-o gasi careva...smile.gif

Georgia
Buna idee prietene "cat" not "dead" am glumit biggrin.gif laugh.gif
Ally Jane
Hmm... Seven... oare? Mi-a cauzat o zi intreaga de privit peste umar in cautare de criminali in serie maniaco-depresivi (sunt absolut convinsa ca n-am ales termenul potrivit... ).

Alt film foarte, dar foarte bun este Truman Show.

Matrix... mda... desi ar fi trebuit sa se rezume la prima parte. A doua - destul de interesanta dar greoaie pentru necunoscatorii intr-ale stiintei/tehnicii/informaticii. Iar a treia - don't get me started! biggrin.gif
Georgia
Si povestea ultimului samurai ma impresionat
punctt
Equilibrium
Parfum de femeie
>Mireasa violentei< (nu stiu daca acesta este titlul corect, imi place cum joaca Eric Roberts)
Lista e destul de lunga... din unele filme mi-au ramas in minte franturi de imagini, dialoguri... care m-au impresionat, care mi-au dat de gandit...

mememe
Imi plac filmele de razboi nu stiu de ce ..asadar :
saving private ryan --- e superb
gladiatorul - --- intotdeauna il revad cu placere

si mai nou regele arthur care il recomand cu caldura ..e super filmul
Georgia
Da unele filme arata realitate de azi sau de ieri si altele sint facute de pe fapte reale aventura ,actiunea comedia fiecare are ceva care te atrage
Magenta
Amelie, fireste... am ramas fara cuvinte la filmul ala. frumos e putin spus... capodopera. pentru mine e mult mai mult decat un film...e o stare de spirit... un stil de viata, o alta viziune aspura ei...
Amelie, pentru ca viata e superba si merita traita! wink.gif
un alt film care mi-a placut la nebunie... Fratia Lupilor... mai mult pentru atmosfera... si decoruri...superbe decoruri... costume la fel...chiar si povestea, desi e putintel trasa de par la un moment dat.
Si inca o capodopera: The Others. Superb realizat...
AdrianB
Subscriu la Amelie si as vrea sa reamintesc titlul complet al filmului: Le fabuleux destin d'Amelie Poulain, titlu care ma duce putin cu gandul la Marquez

Adrian
Ally Jane
Mi-am adus aminte de un film care m-a lasat fara replica jumatate de zi. The Hours. Am mers la el fara multa tragere de inima, crezand ca e just another house-wife movie. Si cat de mult greseam...
Magenta
daca zic ca n-am vazut The Hours...dar am citit vreo cateva zeci de rezumate si comentarii din reviste, si am vazut trailerul si vreo cateva zeci de imagini din film...si e unul din filmele mele preferate...(ca sa nu mai zicem de nicole kidman) promiteti sa nu ziceti nimic referitor la sanatatea mea mintala??? biggrin.gif
[off topic] oricum, n-ar fi nimic nou sub soare...
Georgia
Da un film foarte bun Amelie si mie mia placut am citit si cartea dar,si Contele de Monte Cristo e misto va rog corectatima daca nu l-am scris bine
AdrianB
Si ce carte ai citit tu cu Amelie?
mememe
Am vazut Hidalgo .... super filmul.
mutulica
Azi a plouat. Am revazut Thomas Crowne ...
Si mi-a placut la fel de mult ca prima oara
Georgia
Cred ca nu ne intelegem cum adica ce carte am citit cu Amelie? ca doar am spus
AdrianB
Pai spune titlul si autorul
Georgia
Pai am uitat ca asta sa intimplat cu 10 ani in urma mai imi aduc aminte doar povestea lui Amelie
AdrianB
Cred ca te inseli, filmul nu e facut dupa o carte.
Georgia
Probabil nu vorbim despre aceeasi Amelie :deci inainte de a citi cartea" Amelie" am citit "Leonie si Amelie" apoi am citit Amelie si am vazut si filmul exact cum am citit cartea deci.......... habar nu am daca vorbim despre aceeasi
aurasupacurasu
Probabil ca te inseli ...................... devil.gif devil.gif devil.gif devil.gif
aurasupacurasu
Deci Returns of Mummy si Indiana Jonnes
georgeones
Mie mi-a placut foarte mult "Inima Neinfricata" cu Mel Gibson si ceva mai autohton "Filantropica " si " Cel mai iubit dintre pamanteni" , mi se par chiar foarte bune , daca nu le-ati vazut nu stiti ce pierdeti tongue.gif
AdrianB
Apropo de "Cel mai iubit dintre pamanteni", filmul e bun, dar se departeaza bine de tot de carte. Si titlul devine cam nepotrivit in conditiile astea.
mutulica
Ca veni vorba, mie mi-a placut "E pericoloso sporgersi". Mi s-a parut cea mai buna realizare romaneasca de dupa revolutie
aurasupacurasu
Si trei de XXX cu Van Disel
mutulica
am primit azi 2 filme de cinemateca:
Rebel fara cauza - James Dean si Nathalie Wood
Splendoare in iarba - Warren Beaty si Nathalie Wood

merita vazute
Nightwind
Filmul preferat, hmmm ...

pentru mine ar fi 'The Crow' (dupa parerea mea singurul film cu atmosfera gotica 'adevarat') desi artistic vorbind exista filme mai bune, acesta ma reprezinta.

Nu demult as fi notat 'The Lion King' de la Disney (am o slabiciune pentru clasicele Disney, cu toate controversele din jurul lor)

Alte filme pe care le recomand:
Hero
The Thin Red Line
The Usual Suspects
K-Pax
12 Angry Men
Vanilla Sky
Antitrust
A Walk To Remember (better than Sweet November imho)
REquiem for a Dream
AMelie
Legends of the Fall
Gattaca
Phone Booth
Pulp Fiction


ComicDiva
stai... stai
gattaca

that's it. ce mi-a placut filmul asta. "A story of the triumph of human spirit" spoton.gif
Dar n-am inteles o chestie: a plecat in spatiu... cu costum cu cravata!??! yikes.gif

SI eu ma uitam la filme Disney. Preferatul meu insa era Frumoasa si Bestia. Plangeam la filmul asta like there was no tomorow. Imi aduc aminte odata ca l-am vazut de 4 ori in aceeasi zi si de fiecare data aveam cutia cu servetele langa mine. Cand pica, curge. cry.gif cry.gif cry.gif
Mai nou mi-au placut Hercules, The emperor's new groove si chiar Sinbad, chiar daca se spune ca nu sunt asa bune.

12 angry men: Cu Jack Lemmon? Da, si mie mi-a placut. L-am vazut de cateva ori pe HBO si cred ca multi oameni s-au inspirat din subiect pentru ca am vazut multe seriale care aveau cate un episod bazat pe aceeasi idee.
Zed
Mi-am adus aminte de filmul "A Walk In The Clouds " cu Keanu Revees .
Un film romantic . Este vorba despre doua culturi diferite , despre traditie si despre iubire . Mie mi-a placut foarte mult , in plus , peisajele sunt superbe .
March
Cel mai bun film al ultimilor 25 de ani - Un sondaj facut de revista britanica Sight and Sound Magazine :

1. Apocalypse Now (Francie Ford Coppola, 1979)
2. Raging Bull (Martin Scorsese, 1980)
3. Fanny and Alexander (Ingmar Bergman, 1982)
4. GoodFellas (Martin Scorsese, 1990)
5. Blue Velvet (David Lynch, 1986)
6. Do the Right Thing (Spike Lee, 1989)
7. Blade Runner (Ridley Scott, 1982)
8.Chungking Express (Wong Kar-Wai, 1994)
9. Distant Voices, Still Lives (Terence Davies, 1988)
10. Once Upon A Time in America (Sergio Leone, 1983)
10. Yi yi (A One and a Two) (Edward Yang, 1999)


mai multe aici



Jarrive
Nea Marin Miliardar.
Asta seara dansam in familie.
Parfum de femeie.
doice
mutulica ai primit Rebel fara cauza pe CD?
Crezi ca exista posibilitatea sa il imparti si cu cei mai putin norocosi???? unsure.gif
Spiridusa
me too me too
"City of angels " si intrbare ce imi ramane pe veci in minte "ce gust au perele" mwah1.gif
"Sleepless in seatle" eu fan Meg ryan in caz ca nu v-ati prins thumb_yello.gif
"What Dreams May Come" o poveste de dragoste care sper din toata inima sa existe si in realitate prt cineva wub.gif
si ar mai fi si unele mai vesele de actiune poate da nu imi amintesc de ele
doice
Si sa nu uitam de filmul cu care am crescut. Saraca caseta ma mir ca a supravietuit.

Dirty Dancing wub.gif
cirene
regina damnatilor
final destination
gladiatorul
ice age
Minerval
Seara buna.
Cred ca preferinta mea este cunoscuta de cei mai vechi in saga Star Wars. Este singurul film neantrecut pana acum la scenariu, efecte speciale, storyline, incasari.
In curand vor apare TheRing2 si Blade Apocalypse, continuari pentru TheRing si saga lui "daywalker".
Numai bine.
doice
sunt misto filmele SF si de actiune, dar de dragoste wub.gif sunt cele mai cele.
Mie imi plac super tare dramele cry.gif cum ar fi:

The end of the affair
Autum in New York
The english patient
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.